Loading…
Tuesday, September 23, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Thursday, 2/26/2004

Scoreboard

PREP BASKETBALL..............

..............

Girls

Sectionals

DIVISION I

..............

..............

AT McCOMB

TUESDAY

Perrysburg 65, Lima Senior 41

Bowling Green 58, Wapakoneta 49

SATURDAY

Anthony Wayne vs. Perrysburg, 6:15

Findlay vs. Bowling Green

..............

AT HOPEWELL-LOUDON

..............

LAST NIGHT

Ashland 50, Clay 48

Marion Harding 59, Sandusky 55

TUESDAY

Mansfield Sr. 42, Fremont Ross 31

SATURDAY

Mansfield Madison vs. Mansfield Sr., 6:15

Ashland vs. Marion Harding

..............

AT CENTRAL CATHOLIC

..............

LAST NIGHT

Northview 75, Libbey 32

Waite 62, Springfield 52

TUESDAY

Southview 36, Notre Dame 33

SATURDAY

Start vs. Southview, 6:15

Northview vs. Waite

..............

AT CLAY

..............

LAST NIGHT

Bowsher 82, Woodward 32

Scott 71, Rogers 34

TUESDAY

St. Ursula 54, Whitmer 45

SATURDAY

Central Catholic vs. St. Ursula, 6:15

Bowsher vs. Scott

..............

DIVISION II

..............

AT SWANTON

..............

LAST NIGHT

Eastwood 46, Rossford 44, OT

Defiance 53, Napoleon 49

TUESDAY

Wauseon 53, Lake 29

Bryan 46, Maumee 38

SATURDAY

Wauseon vs. Bryan, 6:15

Eastwood vs. Defiance

..............

AT WAPAKONETA

..............

LAST NIGHT

Elida 64, Kenton 36

Lima Bath 47, Lima Shawnee 44

TUESDAY

St. Marys 50, Ottawa-Glandorf 45

Van Wert 45, Celina 32

SATURDAY

St. Marys vs. Van Wert, 6:15

Elida vs. Lima Bath

..............

AT OLD FORT

..............

LAST NIGHT

Fostoria 84, Clyde 58

Port Clinton 50, Tiffin Columbian 44

TUESDAY

Oak Harbor 54, Norwalk 32

Bellevue 52, Sandusky Perkins 35

SATURDAY

Oak Harbor vs. Bellevue, 6:15

Fostoria vs. Port Clinton

..............

AT BUCYRUS

..............

LAST NIGHT

Lexington 50, Galion 24

Willard 39, Clear Fork 38

TUESDAY

Shelby 43, Vermilion 35

SATURDAY

Upper Sandusky vs. Shelby, 6:15

Lexington vs. Willard

..............

DIVISION III

..............

AT VAN WERT

..............

TUESDAY

Coldwater 49, Parkway 36

SATURDAY

Fairview vs. Coldwater, 6:15

Paulding vs. Wayne Trace

..............

AT LIBERTY CENTER

..............

TUESDAY

Swanton 41, Otsego 39

Archbold 73, Tinora 19

SATURDAY

Evergreen vs. Swanton, 6:15

Delta vs. Archbold

..............

AT EASTWOOD

..............

TUESDAY

Woodmore 62, Lakota 60

SATURDAY

Stritch vs. Woodmore, 6:15

Elmwood vs. Genoa

..............

AT FINDLAY

..............

TUESDAY

Bluffton 60, Liberty-Benton 47

Carey 45, Lima CC 35

SATURDAY

Patrick Henry vs. Bluffton, 6:15

Allen East vs. Carey

..............

AT SANDUSKY

..............

TUESDAY

Western Reserve 39, Milan Edison 35

SATURDAY

Huron vs. W.Reserve, 6:15

Margaretta vs. Seneca East

..............

AT SHELBY

..............

TUESDAY

Colonel Crawford 59, Bucyrus 34

SATURDAY

Ontario vs. C.Crawford, 6:15

Mohawk vs. Ashland Crestview

..............

DIVISION IV

..............

AT NEW BREMEN

..............

TUESDAY

New Knoxville 41, Spencerville 29

Ft. Recovery 46, St. Henry 35

SATURDAY

Minster vs. N. Knoxville, 6:15

Marion Locval vs. Ft. Recovery

..............

AT LIMA BATH

..............

TUESDAY

Waynesfield-Goshen 46, Ada 45

Upper Scioto Valley 73, Lima Temple Christian 34

SATURDAY

Lima Perry vs. Waynes.-Goshen, 6:15

New Bremen vs. Upper Scioto Valley

..............

AT KALIDA

..............

TUESDAY

Delphos St. John s 67, Lincolnview 18

Convoy Crestview 31, Ft. Jennings 29

SATURDAY

Delphos Jefferson vs. Del. St. John s, 6:15

Ottoville vs. Convoy Crestview

AT OTTAWA-GLANDORF

..............

TUESDAY

Columbus Grove 32, Leipsic 30

Kalida 56, Pandora-Gilboa 36

SATURDAY

Miller City vs. Columbus Grove, 6:30

Continental vs. Kalida

..............

AT NEW RIEGEL

..............

TUESDAY

North Baltimore 47, St. Wendelin 38

Van Buren 69, Vanlue 49

SATURDAY

Arcadia vs. North Baltimore, 6:15

Hopewell-Loudon vs. Van Buren

..............

AT BLUFFTON

..............

TUESDAY

Cory-Rawson 34, Arlington 22

Ridgemont 51, Hardin Northern 41

SATURDAY

Riverdale vs. Cory Rawson

McComb vs. Ridgemont

..............

AT BRYAN

..............

TUESDAY

Montpelier 47, North Central 22

Edgerton 37, Antwerp 32

SATURDAY

Edon vs. Montpelier

Hicksville vs. Edgerton

..............

AT WAUSEON

..............

TUESDAY

Holgate 35, Hilltop 26

Ayersville 52, Pettisville 34

SATURDAY

Fayette vs. Holgate, 6:15

Stryker vs. Ayersville

..............

AT BOWLING GREEN

..............

TUESDAY

Ottawa Hills 44, Liberty Center 43

Gibsonburg 63, Maumee Valley 38

SATURDAY

Northwood vs. Ottawa Hills, 6:15

Toledo Christian vs. Gibsonburg

..............

AT TIFFIN COLUMBIAN

TUESDAY

Danbury 58, Old Fort 40

Tiffin Calvert 64, Bettsville 10

SATURDAY

Fremont St. Joe vs. Danbury, 6:15

New Riegel vs. Tiffin Calvert

..............

AT ONTARIO

..............

TUESDAY

Lucas 60, Mansfield Christian 43

Wynford 36, Buckeye Central 35

SATURDAY

Mansfield St. Pete vs. Lucas, 6:15

Crestline vs. Wynford

..............

AT NORWALK

..............

TUESDAY

South Central 59, Sandusky St. Mary s 58

Monroeville 51, New London 48

SATURDAY

Plymouth vs. South Central, 6:15

Norwalk St. Paul vs. Monroeville

..............

..............Libbey..............7..............6..............6..............13..............–..............32..............

..............Northview..............27..............11..............20..............17..............–..............75..............

..............

LIBBEY: Wilson 0-2-1-7, Mosby 0-2-1-7, Briggs 0-1-0-3, McGary 3-0-6, Gregory 3-0-6, Myles 1-0-2, Cosper 0-1-1. Totals: 7-5-3-32.

NORTHVIEW: Dempster 3-0-6, Bly 2-2-2-12, Wade 2-2-6, Amstutz 4-4-0-20, Smith 1-4-6, McCoy 4-6-14, Johnson 2-0-4, Miller 1-0-2, Deal 1-3-5. Totals: 20-6-17-75.

..............

..............Springfield..............13..............1..............21..............17..............–..............52..............

..............Waite..............8..............24..............13..............17..............–..............62..............

..............

SPRINGFIELD: Haskins 0-1-0-3, Carstensen 8-1-5-24, Noble 6-0-12, Trumbull 1-0-2, Eubank 4-1-9, Heliniak 1-0-2. Totals: 20-2-6-52.

WAITE: Ulis 3-3-1-16, McCarver 9-1-19, McNeal 5-3-13, Rocker 1-1-0-5, Knowles 3-3-9. Totals: 21-4-8-62.

..............Fostoria..............19..............22..............27..............16..............–..............84..............

..............Clyde..............15..............19..............8..............16..............–..............58..............

..............

FOSTORIA: Mendoza 1-0-2, Echelberry 4-2-0-14, Pessell 2-1-5, Lee 0-2-2, Peyton 4-3-11, McQueen 10-6-26, DiCesare 7-3-17, Downing 2-1-5, Boff 1-0-2. Totals: 31-2-16-84.

CLYDE: Ludrowsky 1-0-2, Kern 0-2-0-6, Branski 1-0-2, Kinnear 1-0-2, Gill 0-1-1, Stohl 1-2-0-8, Meyer 8-0-16, Stein 5-2-12, Ruffing 0-1-2-5, Miller 2-0-4. Totals: 19-5-5-58.

..............

Rossford..............4..............12..............4..............15..............9..............–..............44..............

Eastwd..............6..............5..............13..............11..............11..............–..............46..............

..............

ROSSFORD: Lonchyna 5-1-11, Simmons 2-1-0-7, Rhodes 2-0-4, Sloan 1-1-5-10, Majewski 0-1-0-3, Tooson 1-1-2-7, Mercer 1-0-2. Totals: 12-4-8-44.

EASTWOOD: Young 7-7-21, Oberdick 1-2-0-8, Thornton 1-0-2;, McCracken 0-1-5-8, McIntire 2-3-7. Totals: 11-3-15-46.

..............

..............Ashland..............15..............9..............9..............17..............–..............50..............

..............Clay..............16..............10..............10..............12..............–..............48..............

..............

ASHLAND: McFarlin 6-0-12, Click 2-0-4, McElfresh 2-1-0-7, Harmon 1-0-2, Skoda 4-1-9, Shaw 6-1-13, Gangi 1-0-2. Totals: 22-1-3-50.

CLAY: Acter 5-8-19, Moore 3-0-6, Mlynek 7-1-15, Kayser 2-0-4, Sevra 1-0-2, Ondrus 1-0-2. Totals: 19-9-48.

..............

..............Columbian..............15..............5..............8..............16..............–..............44..............

..............Port Clinton..............10..............15..............4..............21..............–..............50..............

..............

TIFFIN COLUMBIAN: Illig 1-0-2, Kirschner 4-3-11, Collins 5-1-1-14, Sellers 1-0-2, Botfon 1-0-2, Miller 2-0-4, Myers 4-1-9. Totals: 18-1-5-44.

PORT CLINTON: Logsdon 1-5-7, Siehl 5-5-15, Elswick 1-3-5, Wargo 2-6-10, Tisza 2-1-6-13. Totals: 11-1-25-50.

..............

..............Rogers..............6..............6..............10..............12..............–..............34..............

..............Scott..............27..............23..............7..............14..............–..............71..............

..............

ROGERS: Bennett 1-0-2, Funches 3-0-6, Parke 1-0-2, McDonald 0-3-3, Dotson 0-3-3, Ol. Griswold 2-1-3-10, Oc. Griswold 1-6-8. Totals: 8-1-14-34.

SCOTT: Blanchard 2-4-8, Howze 4-0-8, Hands 2-1-0-7, Sudduth 8-1-17, Times 2-0-4, Mays 7-1-2-19, Bonnister 0-2-2, Weaver 1-4-6. Totals: 26-2-13-71.

..............

..............Bowsher..............22..............21..............24..............15..............–..............82..............

..............Woodward..............4..............8..............11..............9..............–..............32..............

..............

BOWSHER: Coy 1-1-3, Davis 3-1-8-17, L. Johnson 6-0-12, Collins 2-1-5, Gregory 2-0-4, Franco 2-0-4, Patterson 2-1-5, Holub 3-3-9, Bell 1-1-3, Cassidy 1-0-2, Thomas 1-0-2, S. Johnson 6-4-16. Totals: 30-1-19-82.

WOODWARD: Nicholson 5-0-10, Jones 1-1-2-7, Mills 2-1-0-7, Smith 2-2-6, Frazier 1-0-2. Totals: 11-2-4-32.

..............Springfield..............13..............1..............21..............17..............–..............52..............

..............Waite..............8..............24..............13..............17..............–..............62..............

..............

SPRINGFIELD: Haskins 0-1-0-3, Carstensen 8-1-5-24, Noble 6-0-12, Trumbull 1-0-2, Eubank 4-1-9, Heliniak 1-0-2. Totals: 20-2-6-52.

WAITE: Ulis 3-3-1-16, McCarver 9-1-19, McNeal 5-3-13, Rocker 1-1-0-5, Knowles 3-3-9. Totals: 21-4-8-62.

..............

..............Libbey..............7..............6..............6..............13..............–..............32..............

..............Northview..............27..............11..............20..............17..............–..............75..............

..............

..............

..............Defiance..............18..............8..............11..............16..............–..............53..............

..............Napoleon..............12..............6..............13..............18..............–..............49..............

..............

DEFIANCE: Hillman 1-1-0-5, Jackson 3-1-0-9, Schlatter 1-0-2, Lee 0-1-1-4, McBride 3-1-7, Zeller 1-2-4, Parsons 0-1-0-3, Richardson 4-3-11, Hagerty 4-0-8. Totals: 17-4-7-53.

NAPOLEON: Dietrich 0-1-2-5, Heintz 1-1-0-5, Mengerink 4-1-1-12, Damman 3-1-4-13, Conklin 2-0-4, Keller 3-0-6, Gilgenbach 1-2-4. Totals: 14-4-9-49.

Boys

(All games at 7:30 unless noted)

CITY LEAGUE

CHAMPIONSHIP AT UT, 7:30

TONIGHT

Libbey vs St. John s

TOMORROW

Freshman Championship at Central Catholic

Woodward vs St. Francis, 6

JV Championship at Central Catholic

St. John s vs Libbey, 7:30

NORTHERN LAKES LEAGUE

TOMORROW

Springfield at Anthony Wayne

Bowling Green at Northview

Maumee at Perrysburg

Southview at Rossford

SUBURBAN LAKES LEAGUE

TOMORROW

Eastwood at Lakota

Otsego at Elmwood

Woodmore at Genoa

Gibsonburg at Lake

TAAC

TONIGHT

Stritch at Emmanuel Baptist

TOMORROW

Danbury at Toledo Christian

Swaton at Ottawa Hills

NORTHWEST OHIO ATHLETIC LEAGUE

TONIGHT

Archbold at Tinora

Ayersville at Liberty Center

Van Buren at Patrick Henry

TOMORROW

Delta at Antwerp

Monclova Christian at Montpelier

Holgate at Wauseon

Archbold at Patrick Henry

SATURDAY

Bryan at Defiance

MIDLAND ATHLETIC LEAGUE

TOMORROW

Seneca East at Bettsville

Carey at Hopewell-Loudon

St. Wendelin at Arcadia

North Baltimore at Fremont St. Joe

Old Fort at Tiffin Calvert

SANDUSKY BAY CONF.

TOMORROW

Clyde at Sandusky St. Marys

Edison at Oak Harbor

Huron at Perkins

Port Clinton at Margaretta

BLANCHARD VALLEY

TONIGHT

Lima Temple Christian at Arlington

Continental at Cory-Rawson

Leipsic at Hardin Northern

TOMORROW

St. Wendelin at Arcadia

Ft. Jennings at Leipsic

Continental at Pandora-Gilboa

Fairview at Kalida

PUTNAM COUNTY

TONIGHT

Columbus Grove at Miller City

TOMORROW

Hicksville at Miller City

Wayne Trace at Ottoville

GREEN MEADOWS CONFERENCE

TOMORROW

Edgerton at Lima CC

BUCKEYE BORDER CONF.

TOMORROW

Edon at Fayette

Hilltop at North Central

Pettisville at Stryker

OTHER NW OHIO

TOMORROW

Bellevue at Fostoria

Defiance at Wapakoneta

Kenton at Ottawa-Glandorf

Tiffin Columbian at Upper Sandusky

Mohawk at New Riegel

Findlay at Marion Harding

Sandusky at Fremont Ross

Napoleon at Lima Senior

SOUTHEAST MICHIGAN

LENAWEE COUNTY ATHLETIC ASSOC.

TOMORROW

Hillsdale at Columbia Central

Dundee at Clinton

Erie Mason at Onsted

Blissfield at Hudson

TRI-COUNTY.

TOMORROW

Morenci at Britton-Macon

Whiteford at Deerfield

Sand Creek at Summerfield

Whitmore Lake at Adrian Madison

OTHER SE MICHIGAN

TOMORROW

Saline at Bedford

Manchester at Addison

AA Pioneer at Adrian

Monroe St. Mary CC at New Boston Huron

Tecumseh at Dexter

NOTES..............

The BOWLING GREEN YOUTH BASEBALL will hold a tournament for 10 and 11-year old players July 1 through 3. For details call Tim Dunn at 419-409-1942 or 419-353-2918.

..............

The Walbridge Herb Minuto Pre-Season BASEBALL TOURNAMENT for 12-and-under and 14-and-under teams will be held April 21-May 2. E-mail walbridgebasebal@aol.com or contact Darrel Wagner at (419) 666-0030 or Jim Mass at (419) 691-2634.

..............

The MEDINA ATHLETICS TRAVEL BASEBALL team is looking for players 10-and under and 12-and under. Contact Gabriel Medina ast 419-478-8922.

COLLEGE BASKETBALL..............

Men

..............

Mid-American Conf.

LAST NIGHT

Bowling Green 79, Toledo 76, OT

Eastern Mich. 75, Ohio 64

W. Michigan 86, C. Michigan 55

Buffalo 82, Kent St. 66

N. Illinois 62, Miami 54

TUESDAY

Ball St. 79, Marshall 78

SATURDAY

W. Michigan at Toledo, noon

Ball St. at Bowling Green, 1 p.m.

Buffalo at Miami, 4 p.m.

N. Illinois at E. Michigan, 7 p.m.

SUNDAY, FEB. 29

Kent St. at Akron, 2 p.m.

Marshall at Ohio, 2 p.m.

..............

BUFFALO 82, KENT STATE 66

Kent State (20-4): Edwin 6-12 2-4 14, Bedford 6-9 2-2 18, Haut 2-6 1-2 7, Haynes 4-9 1-2 11, Cutley 1-3 0-0 2, Jakeway 1-3 0-0 2, Johnson 1-1 0-0 2, Gates 1-2 0-0 2, Brown 1-4 0-0 2. Totals 25-56 8-13 66.

Buffalo (13-11): Gilbert 8-11 2-2 22, Idbihi 6-8 0-0 16, Bird 3-7 0-0 7, Battle 5-8 2-2 13, Middleton 0-1 2-2 2, Young 0-0 0-0 0, Cage 6-13 2-2 18, Bortz 1-4 2-5 4. Totals 29-52 10-13 82.

Halftime–Buffalo 42, Kent St. 31. A–6,176.

..............

E. MICHIGAN 75, OHIO 64

OHIO (9-17): Troutman 4-8 2-3 11, Harbut 5-9 0-1 10, Halbert 0-1 0-0 0, McGowen 1-3 0-0 2, Stephens 2-8 2-2 8, Davis 0-5 0-0 0, Bridgewater 1-2 0-0 2, Gadney 0-0 1-2 1, Annen 0-0 0-0 0, Harris 8-16 2-3 21, Barett 4-10 1-2 9. Totals 25-62 8-13 64.

E. MICHIGAN (12-12): Jackson 1-3 2-4 4, Austin 10-17 0-1 26, Bowler 3-9 4-4 10, Cottrill 2-4 0-0 4, Douglas 2-3 2-4 6, Hart 3-9 2-2 8, Ross 3-6 1-3 9, Redder 4-4 0-0 8. Totals 28-55 11-18 75.

Halftime–E. Michigan 36, Ohio 31. A–2,023.

WESTERN MICHIGAN 86, CENTRAL MICHIGAN 55

CENT. MICHIGAN (5-21): Sevalia 1-3 0-0 2, Dentlinger 0-2 0-0 0, Brigitha 3-8 3-5 9, Bowne 2-6 0-0 4, Nelson 5-10 0-0 12, Barrett 3-7 3-7 9, Quinn 0-1 0-0 0, Pantlind 0-0 0-0 0, Meerman 0-0 0-0 0, Harris 0-0 2-2 2, Carr 2-3 2-3 8, Hoskins 4-12 0-2 9. Totals 20-52 10-19 55.

W. MICHIGAN (21-3): Williams 7-15 5-7 19, Kann 1-2 0-2 2, Snider 2-4 1-2 6, Willis 2-3 1-1 5, Reed 5-11 2-4 14, Laku 0-0 1-2 1, File 0-0 0-0 0, Berry 3-4 0-0 9, Devries 0-0 0-0 0, Rost 6-10 3-5 18, Madison 4-11 4-4 12, Bronson 0-0 0-0 0, Green 0-0 0-0 0. Totals 30-60 17-27 86.

Halftime–W. Michigan 44, Cent. A–4,517.

Big Ten

LAST NIGHT

Illinois 78, Iowa 59

Ohio St. 70, Minnesota 59

Wisconsin 68, Penn St. 45

Northwestern 63, Indiana 59

TUESDAY

Michigan St. 72, Michigan 69

SATURDAY

Michigan St. at Penn St., 12:15 p.m.

Northwestern at Illinois, 2:30 p.m.

Minnesota at Iowa, 4:30 p.m.

SUNDAY, FEB. 29

Ohio St. at Michigan, Noon

Purdue at Wisconsin, 2 p.m.

..............

No. 23 ILLINOIS 78, IOWA 59

ILLINOIS (19-5): Augustine 2-3 1-2 5, Powell 6-9 0-1 12, Head 6-9 3-3 16, Williams 5-10 0-0 13, Brown 7-14 2-4 18, McBride 2-3 0-0 6, Randle 0-0 0-1 0, Smith 3-4 0-0 6, Ingram 0-1 2-2 2. Totals 31-53 8-13 78.

IOWA (14-10): Pierce 5-11 0-2 10, Worley 0-7 0-2 0, Brunner 5-12 7-8 18, Horner 7-12 2-2 20, Boyd 2-7 2-2 7, Spurgeon 0-0 0-0 0, Hansen 2-4 0-2 4. Totals 21-53 11-18 59.

Halftime–Illinois 39-28. A–14,493.

..............

No. 22 WISCONSIN 68, PENN STATE 45

PENN ST. (9-15): Johnson 2-10 4-4 8, Summers 3-5 0-0 6, Jagla 7-13 1-1 16, Luber 0-4 0-0 0, Smith 6-15 2-2 15, Adler 0-0 0-0 0, Fletcher 0-1 0-0 0, Fellows 0-0 0-0 0, Egekeze 0-0 0-0 0, McDougald 0-1 0-1 0. Totals 18-49 7-8 45.

WISCONSIN (18-6): Mader 0-1 1-2 1, Wilkinson 6-10 2-2 14, Wade 1-6 0-2 2, Owens 4-10 0-0 8, Harris 8-14 4-4 25, Ukawuba 0-1 0-0 0, Nixon 1-4 0-0 2, Hanson 1-6 0-0 3, Taylor 1-2 2-2 5, Morley 2-3 3-4 8. Totals 24-57 12-16 68.

Halftime–Wisconsin 30-22. A–17,142.

..............

Women

..............

Mid-American Conf.

LAST NIGHT

Bowling Green 77, Marshall 67

Toledo 81, Akron 59

Kent 80, Buffalo 53

Miami 75, Ball State 65

SATURDAY

Toledo at W. Michigan

Ohio U. at Marshall

Kent State at Akron

Buffalo at Miami

C. Michigan at N. Illinois

SUNDAY

Bowling Green at Ball State

ECHL..............

LAST NIGHT

Peoria 6, Toledo 1

Trenton 5, Johnstown 2

Atlantic City 4, Dayton 2

Alaska at Idaho, late

Las Vegas at Long Beach, late

San Diego at Fresno, late

TUESDAY

Charlotte 5, Greenville 2

Columbia 5, Greensboro 3

Roanoke 4, Bakersfield 3

Pensacola 1, South Carolina 0

Reading 6, Atlantic City 2

Gwinnett 2, Florence 1, SO

Wheeling 4, Peoria 2

Las Vegas 3, Fresno 2

TONIGHT

Pensacola at Augusta

Charlotte at Greensboro

..............

PREP WRESTLING..............

Michigan Team Regionals

..............

SEMIFINALS

BEDFORD 56, WAYNE MEMORIAL 9 ..............

CHAMPIONSHIP

BEDFORD 37, BELLEVILLE 24

LOCAL BOWLING..............

Honor Roll

300 games

C. Reynolds Jr., Spt. Ctr............... 300-279-226-805

Galen Schwartz, Ottawa.............. 300-212-290-802

Brian Pawylaczyk, F-view.............. 300-243-226-769

Ray Rogers, Jug s.............. 235-300-229-776

Don Bates, Rossford.............. 234-300-227-761

Donald Elkins, Ottawa.............. 213-247-300-760

Doug Rechtine, Ottawa.............. 215-300-221-736

Brian Shelby, Ottawa.............. 235-300-187-722

Andy Ruetz, Ottawa.............. 204-300-201-705

..............

High series

Men (750 or better)

Ken Alexander Jr., Jug s.............. 791

Larry Fredricks, Forestview.............. 787

Gary Riebe, Jug s.............. 777

Eric Tucker, Jug s.............. 776

Nick Coleman, Jug s.............. 774

Nick Hinz, Twin Oaks.............. 772

Norm Ostrowski, Jug s.............. 764

Larry Smith, Toledo SC.............. 762

Steve Smith, Ottawa.............. 762

Mike Faykosh, Jug s.............. 760

Jim Melms, Ottawa.............. 759

Brent Szymanski, Forestview.............. 759

Justin Frisco, Forestview.............. 758

Rick Coy, Toledo SC.............. 757

Fred Sampson, Forestview.............. 754

Aaron Wozniak, Twin Oaks.............. 753

Kurt Rossdeutscher, Forestview.............. 752

Corey Rischman, Forestview.............. 752

Marty Spitulski, Forestview.............. 751

Scott Galdeen, Forestview.............. 751

Carl Wilson, Forestview.............. 751

Jason Hainer, Forestview.............. 750

Marty Oehlers, Twin Oaks.............. 750

Nick Hinz, Twin Oaks.............. 750

Larry Napier Jr., Toledo SC.............. 750

Rich Gargas, Toledo SC.............. 750

Gary Dulinsky, Jug s.............. 750

..............

Women (650 or better)

Sandy Munger, Twins Oaks.............. 733

JoAnn Hessling, Jug s.............. 727

Robin Meisner, Jug s.............. 714

Lisa Eicher, Toledo SC.............. 693

Cherie Cook, Jug s.............. 652

Suzanne Ball, Interstate.............. 652

Marcia Riffle, Twin Oaks.............. 651

..............

The Queens Dunn Chevy-Buick

AT OTTAWA LANES

Team standings: Toledo Sports Center 791/2; Lizcano s Pro Shop 79; AA Boos & Sons 67; KJ Excavating 53; Shot Makers Pro Shop 471/2; Empire Pro Shop 41; Steven s Disposal 41; Eastgate Lanes 391/2; Twin Oaks/All Nu Construction 39; Striking FX Pro Shop 381/2.

..............

Eastgate Lanes ..............779-716-688-2183

AA Boos ..............666-749-682-2097

EASTGATE LANES: Chris Zimmerman 193-189-166-548; Karen Woelfl 173-150-176-499; Tracy Autman 211-179-151-541; Keiran Monnett 202-198-195-595

AA BOOS: Tricia Rettig 155-156-172-483; Mona Kurtz 131-185-148-464; Jodie Walter 223-211-200-634; Kathy Askins 157-197-162-516

..............

Lizcano s ..............835-820-913-2568

KJ Excavating ..............768-853-820-2441

LIZCANO S: Shellie Stone 215-237-246-698; Kathy Taber 185-174-201-560; Cheri-Nopper-Hahn 201-181-210-592; Jodi Woessner 234-228-256-718

KJ EXCAVATING: Lisa Eicher 192-209-267-668; Shelley Akeman 213-237-177-627; Stephanie Plocek 191-191-184-566; Wendy Erdmann 172-216-192-580

..............

Toledo Sport Center ..............826-811-824-2461

Empire Pro Shop.............. 810-721-744-2275

TOLEDO SC: Mary Minnick 246-169-235-650; Patty Pruss 225-150-182-557; Ann Lawson 170-236-189-595; Kathy Coombs 185-256-218-659

EMPIRE PRO SHOP: Tonjia Hartle 222-192-149-563; Mary Jo Anderson 191-178-186-555; Pam Cousino 199-170-167-536; Sandy Menard 198-181-242-621

..............

Shot Makers ..............71-759-786-2256

Twin Oaks/All Nu ..............739-743-752-2234

SHOT MAKERS: Val Hughley 191-158-174-523; Rita Stockard 168-210-190-568; Jackie Freeman 161-189-169-519; LaShaun Staples 191-202-253-646

TWIN OAKS/ALL NU: Mary Kay Bartko 218-203-206-627; Jody Richardson 155-176-167-498; Deb Hensley 1770-182-194-546; Marcia Riffle 196-182-185-563

..............

Striking FX Pro Shop ..............782-909-829-2520

Steven s Disposal ..............778-888-874-2540

STRIKING FX: Brooke Summers 168-242-245-655; Dawn Wagner 198-174-187-559; Rachel Johnson 211-224-191-626; Katie Hahn 205-269-206-680

STEVEN S: Carrie Paben 187-193-232-612; Linda Starr 215-268-221-704; Bobbie Jo Perry 167-180-223-570; Gail Whalen 209-247-198-654

..............

Next week: At Toledo Sports Center, 9 p.m.

CCHA

OVERALL RECORDS: Michigan 23-8-1, Miami 18-11-3, Notre Dame 15-11-4, N. Michigan 16-13-3, Michigan St. 21-14-1, Ohio St. 20-14-0, W. Michigan 16-14-3, Ferris St. 14-15-3, Alaska-Fairbanks 14-15-1, Bowling Green 9-16-8, Lake Superior St. 7-16-7, Neb.-Omaha 6-21-5.

..............

TOMORROW

Alaska-Fairbanks at Nebraska-Omaha

Lake Superior St. at Ferris St.

Michigan at Notre Dame

N. Michigan at Bowling Green

W. Michigan at Miami

SATURDAY

Alaska-Fairbanks at Nebraska-Omaha

Lake Superior St. at Ferris St.

Michigan at Notre Dame

N. Michigan at Bowling Green

W. Michigan at Miami

..............

ARENA FOOTBALL..............

PREP SWIMMING..............

State Qualifiers

Qualifiers for the state swimming and diving championships, which begin today in Canton, with class, school, time and qualifying order. (24 athletes or teams qualify in each event.)

..............

BOYS

..............

Diving: David Colturi, Fr., St. John s (3); Tony Reindell, So., St. Francis (12); Paul Berger, Jr., Sandusky (14)

200 freestyle: Jacob Busch, Jr., Toledo Christian, 1:43.75 (7); Colin Murtagh, So., St. Francis, 1:44.26 (11); Nick Saul, So., Napoleon, 1:44.40 (12); Greg Johnson, Jr., St. Francis, 1:46.23 (22)

200 IM: Adam Wohl, Jr., Sandusky Perkins, 1:58.04 (17)

50 freestyle, So.: Ryan McHugh, Sr., St. Francis, 21.57 (6); David Fournier, Sr., St. John s, 21.83 (11)

100 freestyle: Ryan McHugh, Sr., St. Francis, 46.94 (7); Colin Murtagh, So., St. Francis, 48.14 (19)

500 freestyle: Brian Jaffee, Sr., Bowling Green, 4:49.41 (24)

100 backstroke: Jacob Busch, Jr., Toledo Christian, 52.63 (6); Blake Locher, Jr., Northview, 53.45 (12); Nick Saul, So., Napoleon, 54.01 (17)

100 breaststroke: Adam Wohl, Jr., Sandusky Perkins, 1:00.63 (15); Bobby Martini, So., St. Francis, 1:01.36 (24)

200 medley relay: St. Francis, 1:39.10, 12, Sandusky Perkins, 1:41.69, 22, Napoleon, 1:41.79 (23)

200 freestyle relay: St. Francis, 1:28.15, 8, Napoleon, 1:29.01 (15); St. John s , 1:30.55 (24)

400 freestyle relay: St. Francis, 3:16.20 (11); Sandusky Perkins, 3:18.63 (17); Napoleon, 3:19.75 (22)

..............

GIRLS DIVISION I

..............

Diving: Sarah Brown, Jr., Sandusky (5); Lisa Hiatt, Sr., Northview (19); Megan Sieg, Sr., St. Ursula (24)

200 freestyle: Katie Wilke, Sr., Sandusky, 1:58.53 (24)

200 IM: Kyle Womack, Sr., Bowling Green, 2:14.44 (24)

50 freestyle: Brittany Webb, Sr. , Findlay, 24.36 (6); Liz Harr, Jr., Anthony Wayne, 24.59 (15); Lesley Miely, Sr., Sandusky, 24.94 (21)

100 butterfly: Courtney Jablonski, Sr., Perrysburg, 1:00.35 (24)

100 freestyle: Liz Harr, Jr., Anthony Wayne, 53.78 (18); Brittany Webb, Sr., Findlay, 54.10 (23)

500 freestyle: Nikki Schnell-McCoy, Fr., Notre Dame, 5:12.50 (16)

100 backstroke: Nikki Schnell-McCoy, Fr., Notre Dame, 59.24 (6)

100 breaststroke: Megan Comer, Sr., Findlay, 1:10.39,

200 medley relay: Notre Dame, 1:52.49, 13

200 freestyle relay: Findlay, 1:41.00, 17, Sandusky, 1:41.43, 19.

400 freestyle relay: Findlay, 3:43.48, 22; Notre Dame, 3:44.03 (23)

..............

GIRLS DIVISION II

..............

Diving: Liz Czerwinski, So., Port Clinton, (2); Brittany TenEyck, Fr., Lake (8); Allana Ferriera, Sr., Wauseon (19); Kendra Orwig, Sr., Margaretta (22); Krista Sanders, Fr., Lake (23)

200 freestyle: Carolyn Routh, Sr., Sandusky Perkins, 1:56.56 (5); Dinah Miller, Jr., Wauseon, 1:59.12 (13); Kendall Karchner, So., Maumee, 2:00.52 (18); Sarah Boyd, Sr., Napoleon, 2:00.81 (20)

200 IM: Jessica Wohl, So., Sandusky Perkins, 2:15.51 (12); Abby Koch, Sr., Sandusky Perkins, 2:16.06 (16)

50 freestyle: Katie Frey, Jr., Port Clinton, 25.11 (11); Sara Blease, Jr., Napoleon, 25.15 (13); Brittany Dominique, Sr., Wauseon, 25.32 (16)

100 butterfly: Beth McDaries, Jr., Wauseon, 58.06, 2; Jessica Wohl, So., Sandusky Perkins, 1:00.58 (10); Sarah Blease, Jr., Napoleon, 1:00.92 (14)

100 freestyle: Carolyn Routh, Sr. , Sandusky Perkins, 53.48 (6); Brittany Dominique, Sr., Wauseon, 55.51 (18); Katie Frey, Jr., Port Clinton, 55.66 (20)

500 freestyle: Dinah Miller, Jr., Wauseon, 5:17.84 (10); Sarah Boyd, Sr., Napoleon, 5:21.13 (13); Abby Koch, Sr., Sandusky Perkins, 5:22.62 (15)

100 backstroke: Kendall Karchner, So., Maumee, 1:00.06 (8); Beth McDaries, Jr., Wauseon, 1:01.00 (15); Caitlin Gruenhagen, Sr., Wauseon, 1:03.23 (24)

100 breastroke: Alex Kehres, Fr., Sandusky Perkins, 1:09.78 (12); Dana Meyer, Jr., Napoleon, 1:10.13 (15); Morgan Drusbacky, Jr., Port Clinton, 1:10.33 (19)

200 medley relay: Sandusky Perkins, 1:52.57 (2); Wauseon, 1:52.91 (5); Port Clinton, 1:56.35 (17)

200 freestyle relay: Sandusky Perkins, 1:40.53 (2); Wauseon, 1:40.82 (4); Napoleon, 1:42.77 (8)

400 freestyle relay: Napoleon, 3:44.48 (7); Sandusky Perkins, 3:44.66 (8); Wauseon, 3:48.51 (12)

GOLF..............

Accenture Match Play

CARLSBAD, CALIF.; PAR 72

FIRST ROUND

Bobby Jones Bracket

Padraig Harrington (3), d. Toshi Izawa (14), 2 & 1; Bob Estes (11), d. Scott Verplank (6), 19 holes; David Toms (2), d. Niclas Fasth (15), 19 holes; Shaun Micheel (10), d. Paul Casey (7), 21 holes; Thomas Bjorn (4), d. Scott Hoch (13), 4 & 3; Fredrik Jacobson (5), d. Phillip Price (12), 5 & 4; Tiger Woods (1), d. John Rollins (16), 1 up; Trevor Immelman (8), d. Shigeki Maruyama (9), 2 & 1.

Ben Hogan Bracket

Duffy Waldorf (14), d. Jonathan Kaye (3), 5 & 4; Ian Poulter (11), d. Chris Riley (6), 1 up; John Huston (15), d. Retief Goosen (2), 2 & 1; Peter Lonard (7), d. Rocco Mediate (10), 1 up; Colin Montgomerie (13), d. Nick Price (4), 20 holes; Stewart Cink (12), d. K.J. Choi (5), 4 & 2; Mike Weir (1), d. Rich Beem (16), 3 & 2; Stephen Leaney (8), d. Fred Funk (9), 1 up.

Gary Player Bracket

Darren Clarke (3), d. Eduardo Romero (14), 25 holes; Alex Cejka (11), d. Justin Leonard (6), 4 & 3; Kenny Perry (2), d. Jeff Sluman (15), 6 & 4; Steve Flesch (10), d. Brad Faxon (7), 19 holes; Chad Campbell (4), d. Tim Herron (13), 3 & 2; Loren Roberts (12), d. Jay Haas (5), 1 up; Vijay Singh (1), d. Shingo Katayama (16), 5 & 3; Jerry Kelly (8), d. Sergio Garcia (9), 1 up.

Sam Snead Bracket

Stuart Appleby (3), d. Justin Rose (14), 5 & 4; Chris DiMarco (6), d. Michael Campbell (11), 2 up; Phil Mickelson (2), d. Lee Westwood (15), 3 & 1; Ben Curtis (10), d. Charles Howell III (7), 2 up; Robert Allenby (4), d. Brian Davis (13), 3 & 2; Adam Scott (5), d. Miguel A. Jimenez (12), 2 & 1; Davis Love III (1), d. Briny Baird (16), 2 up; Fred Couples (9), d. Bob Tway (8), 3 & 2.



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.