City League
TONIGHT
St. John s vs. Findlay at BGSU
FRIDAY
Bowsher at Perrysburg
Central Catholic at Bowling Green, 7
Clay at Northview
Libbey at Hilliard Darby
Anthony Wayne at Rogers
St. Francis vs. Southview at UT, 7
Cleveland John Marshall at Scott
Start at Fremont Ross
Waite at Maumee
Whitmer at Tiffin Columbian
Woodward at Maumee
Northern Lakes League
FRIDAY
Rossford at Genoa
Oak Harbor at Springfield
Suburban Lakes League
FRIDAY
Clyde at Eastwood
Hopewell-Loudon at Elmwood
Ottawa Hills at Gibsonburg
Swanton at Lake
Otsego at Evergreen
Port Clinton at Woodmore
TAAC
FRIDAY
Cardinal Stritch vs. Fremont St. Joseph at Northwood
Upper Scioto Valley at Danbury
Antwerp at Edon
Edgerton at Hilltop
Northwood at Lakota
Toledo Christian at Delta
NWOAL
FRIDAY
Archbold at Ayersville
Van Wert at Bryan
Liberty Center at Tinora
Montpelier at Hicksville
Leipsic at Patrick Henry
Wauseon at Fairview
Other Northwest Ohio
TONIGHT
Napoleon at Defiance
FRIDAY
Fostoria St. Wendelin at Arcadia
Ottawa-Glandorf at Fostoria
Holgate at North Baltimore
Liberty-Benton at Elida
Tiffin Calvert at McComb
Van Buren at Mohawk
Southeast Michigan
FRIDAY
Bedford at Carleton Airport
Sand Creek at Blissfield
New Boston Huron at Erie Mason
Pittsford at Whiteford
NOTE: NLL and NWOAL have switched from 7:30 to 7 p.m. starting times, including all league games and non-league games played at the home sites of those teams.
City League games begin at 7 and SLL and TAAC games at 7:30.
Girls
Anthony Wayne 219, Northview 179: NV-- Darah 44, Silver 45, JM DeBelly 44, JL DeBelly 46. AW-- Campbell 55, Stiles 58, Levison 53, Underwood 53.
SOUTHVIEW 193, MAUMEE 213: S: Hehl 43, Moreland 48, Nowakowski 49, Breyfogle 53. M: Hayes 46, Uscilowski 50, Baas 54, Forkata 63. At Spuyten Duyval.
SPRINGFIELD 196, ROSSFORD 226: S--Szalkowski 45, Adams 46, Lewandowski 49, Leon, Zaborski 56. R--Welling 52, Wellman 56, McConocha 57, Schultz 61. At Fallen Timbers.
ELMWOOD 202, ADA 263
E: Mathias 47, Haughawout 50, Houtz 52, Day 53. A: Shaw 62, Smittle 66, Oestreich 67, Savino 68. At Birch Run.
Boys
Ottawa Hills 157, Lake 163: OH-- Silverman 37, Sunvold 38, Walter 41, Jamieson 41. L-- Yeager 37, Witt 38, Materni 44, Brossia 44.
Boys
Central Catholic 2, Maumee Valley Country Day 1: C--Tracey, Byrd. MV--Nathan.
Girls
PERRYSBURG 2, CLAY 1: P--K. Goins, Ke. Draper. C--Donnelly.
MAUMEE 1, ELIDA 0: Cryan.
NORTHVIEW 4, NOTRE DAME 0
Jenkins, Busby, Schmidt 2.
GENOA 3, OAK HARBOR 2
G: Albright 2, Schwamberger. OH: Setzler, Bryant.
Notre Dame 5, Northview 0: M. McNamara (ND) d. Coyle 6-2, 6-3. K. McNamara (ND) d. Liezerman 6-1, 6-1. Stansfield (ND) d. Rentner 6-1, 6-3. St. John-Stearns (ND) d. Hawley-Forrester 6-0, 6-1. Genzman-Smietanski (ND) d. Romberger-Mills 6-2, 6-1.
Oak Harbor 3, Sandusky Perkins 1: LaFountain (OH) d. Hamad 6-1, 6-0. Konieczny (OH) d. Vaughn 6-3, 6-2. Lopez (OH) d. Henley 6-4, 6-0. Cotton-Kerst (P) d. Blatt-Sigurdson 6-3, 7-5.
ROSSFORD 4, BOWSHER 1: H. Faleh (R) d. K. DiNardo, 6-0, 6-1; D. Faleh (R) d. R. DiNardo, 6-2, 6-0; Appt (R) d. Amborski, 6-0, 6-1; Mericle/Honsberger (B) d. Slusher/Soltis, 6-0, 6-3; Nguyen/Espen (R) d. Tiell/Garman, 6-4, 7-6.
ST. URSULA 3, ANTHONY WAYNE 2: Lankard (SU) d. McCormick, 6-4, 6-3; Jaffe (SU) d. Krieg, 6-2, 6-1; Draheim (AW) d. Ridenour, 6-0, 3-6, 6-2; Smith-Jankowski (AW) d. Nelson-Farrar, 7-6, 6-7, 7-6; Nahhas-Fisher (SU) d. Hoeflinger-Dellinger, 3-6, 6-1, 6-2.
Men
BOWLING GREEN 0, CLEVELAND ST. 0