PREP FOOTBALL
City League
FRIDAY
Bowsher at Woodward
St. Francis at Central Catholic
Whitmer at Clay
Waite at Rogers
SATURDAY
St. John's at Libbey
Start at Scott
Northern Lakes League
FRIDAY
Anthony Wayne at Perrysburg
Bowling Green at Northview
Southview at Maumee
Springfield at Rossford
Suburban Lakes League
FRIDAY
Lake at Eastwood
Elmwood at Woodmore
Gibsonburg at Genoa
Liberty Center at Otsego
TAAC
FRIDAY
Northwood at Danbury
Hilltop at Ottawa Hills
Toledo Christian at Edon
NWOAL
FRIDAY
Bryan at Patrick Henry
Evergreen at Swanton
Archbold at Delta
Montpelier at Wauseon
Other Northwest Ohio
FRIDAY
Arcadia at Liberty-Benton
Sandusky at Findlay
Fostoria at Bellevue
Fostoria St. Wendelin at Milford Center Fairbanks
Fremont Ross at Marion Harding
Holgate at Tinora
North Baltimore at Lakota
Hardin Northern at Liberty-Benton
Arlington at McComb
Napoleon at Lima Senior
Oak Harbor at Huron
Sandusky St. Mary at Port Clinton
Pandora-Gilboa at Van Buren
SATURDAY
Fremont St. Joseph at Mohawk
Southeast Michigan
FRIDAY
Monroe at Bedford
Blissfield at Erie Mason
Hudson at Ida
Summerfield at Whiteford
honor roll
300 Game
Randy Fowler, Jugs 234-276-300-810
Gary Riebe, Jugs 235-257-300-792
Cliff Cavender, Forestv. 300-256-202-758
Greg Townsend, Forestv. 215-300-235-750
Brad Szutienko, Forestv. 198-196-300-694
Terry Kollich, Lido 174-195-300-669
Tom Dommer, Timbers 191-177-300-668
Men 750+
Corey Krolovic, Forestv. 802
Rick Krolavick, Forestv. 784
Brad Bowman, Jugs 779
Dave Robarge, Jugs 779
Heath Hawkins, Forestv. 778
Robert Hartman, Rossford 775
Jim Allen, Forestv. 774
Rich Nadon, Lido 772
Tom Hill, Jugs 770
Jeff Burghardt, Timbers 770
Todd Fulwider, Jugs 770
Art Scott, Forestv. 767
Scott Bunce, Lido 761
Pat Tayler, Forestv. 760
Joe Albrecht, Southwyck 759
John McClure, Southwyck 759
Marty Spitulski, Forestv. 758
Allen Johnson, Jugs 758
John Kominek, Jugs 757
Greg Townsend, Forestv. 757
Andy Kirk, Lido 756
Tim Beier, Forestv. 755
Todd Hill, Forestv. 754
Tom Neddo, Jugs 753
Jason Hainer, Forestv. 752
Bill Jones, Forestv. 752
John Hammye, Forestv. 751
Todd Eggert, Jugs 751
Women 650 +
Peggie Maltman, Jugs 660
Janet Caughhorn, Jugs 652
college golf
Women
Zippy Invitational, Akron
Team Standings: 1. Grand Valley State 311-305-316=932; 2. Toledo 312-302-321=935; 3. Akron 317-310-326=953; 4. Eastern Kentucky 331-312-320=963; 5. Ohio 330-331-313=974; 6. Dayton 331-320-326=977; 7. Youngstown State 332-324-322=978; 8. Ashland 331-328-329=988; T9. Detroit 341-316-334=991; T9. Bowling Green 343-319-329=991; 11. Ferris State 338-321-342=1001; 12. Cleveland State 343-336-336=1015; 13. Robert Morris 353-341-352=1046; 14. Walsh Univ. 352-341-358=1051; 15. Niagara 416-414-422=1252
Toledo individuals: 2. Erica Rivard (UT) 77-76-76=229 (+13); T9. Michelle Hui (UT) 77-77-80=234 (+18); T11. Emily Hardcastle (UT) 78-75-82=235 (+19); T11. Kaitlyn Van Gunten (UT) 78-75-82=235 (+19)-Ind.; T22. Georgina Hunt (UT) 80-80-84=244 (+28); T22. Marguerite Johnson (UT) 87-74-83=244 (+28); T52. Allison Schultz (UT) 87-85-82=254 (+38)-Ind.
Honor roll
300 Game
Randy Fowler, Jugs 234-276-300-810
Gary Riebe, Jugs 235-257-300-792
Cliff Cavender, Forestv. 300-256-202-758
Greg Townsend, Forestv. 215-300-235-750
Brad Szutienko, Forestv. 198-196-300-694
Terry Kollich, Lido 174-195-300-669
Tom Dommer, Timbers 191-177-300-668
Men 750+
Corey Krolovic, Forestv. 802
Rick Krolavick, Forestv. 784
Brad Bowman, Jugs 779
Dave Robarge, Jugs 779
Heath Hawkins, Forestv. 778
Robert Hartman, Rossford 775
Jim Allen, Forestv. 774
Rich Nadon, Lido 772
Tom Hill, Jugs 770
Jeff Burghardt, Timbers 770
Todd Fulwider, Jugs 770
Art Scott, Forestv. 767
Scott Bunce, Lido 761
Pat Tayler, Forestv. 760
Joe Albrecht, Southwyck 759
John McClure, Southwyck 759
Marty Spitulski, Forestv. 758
Allen Johnson, Jugs 758
John Kominek, Jugs 757
Greg Townsend, Forestv. 757
Andy Kirk, Lido 756
Tim Beier, Forestv. 755
Todd Hill, Forestv. 754
Tom Neddo, Jugs 753
Jason Hainer, Forestv. 752
Bill Jones, Forestv. 752
John Hammye, Forestv. 751
Todd Eggert, Jugs 751
Women 650 +
Peggie Maltman, Jugs 660
Janet Caughhorn, Jugs 652
Women
Zippy Invitational, Akron
Team Standings: 1. Grand Valley State 311-305-316=932; 2. Toledo 312-302-321=935; 3. Akron 317-310-326=953; 4. Eastern Kentucky 331-312-320=963; 5. Ohio 330-331-313=974; 6. Dayton 331-320-326=977; 7. Youngstown State 332-324-322=978; 8. Ashland 331-328-329=988; T9. Detroit 341-316-334=991; T9. Bowling Green 343-319-329=991; 11. Ferris State 338-321-342=1001; 12. Cleveland State 343-336-336=1015; 13. Robert Morris 353-341-352=1046; 14. Walsh Univ. 352-341-358=1051; 15. Niagara 416-414-422=1252
Toledo individuals: 2. Erica Rivard (UT) 77-76-76=229 (+13); T9. Michelle Hui (UT) 77-77-80=234 (+18); T11. Emily Hardcastle (UT) 78-75-82=235 (+19); T11. Kaitlyn Van Gunten (UT) 78-75-82=235 (+19)-Ind.; T22. Georgina Hunt (UT) 80-80-84=244 (+28); T22. Marguerite Johnson (UT) 87-74-83=244 (+28); T52. Allison Schultz (UT) 87-85-82=254 (+38)-Ind.
BOYS SECTIONALS
Div. I at Stone Ridge G.C.
Team standings (top five teams advance to districts): 1. Findlay (Curtis Eckert, 73; C.J. Rogers, 81; Michael Popovec, 83; Sam Malloy, 86; Sam Adams, 88), 323; 2. Anthony Wayne (Josh Gaspar, 80; Kevin Hoyle, 81; Paul Lynch, 82; Brian Turnwald, 83; Josh Bialecki, 84), 326; 3. St. Francis (Ben Torchia, 80; David Torchia, 81; Dan White, 83; Brian Brookover, 87; Corey Cone, 88), 331; 4. St. John's (Michael Balcar, 82; Ryan Jorgensen, 82; Zak Hart, 86; Nick Mancinotti 87; Topher Garzony, 88), 337; 5. Maumee (Nathan Nickey, 84; Greg Harmes, 86; Kurt Weber, 86; Brandon Snell, 87; Tim Hitchner, 93), 343; 6. Central Catholic 343; 7. Defiance 344; 8. Northview 352; 9. Perrysburg 360; 10. Wapakoneta 361; 11. Clay 367; 12. Whitmer 374; 13. Celina 381; 14. Southview 382; 15. Bowsher 390; 16. Start 410; 17. Springfield 411; 18. Rogers 449; 19. Waite 504.
Top five individuals not on qualifying teams (all five advance to districts): Jacob Moore (Def.), 82; Justin Krebs (Wapak.), 84; Josh Scott (Def.), 85; Cal Axe (Central), 85; Nick Vetter (Central), 85.
Comet Shootout
1. Genoa Maroon 164, Woodmore 176, Delta 176, Genoa Gray 180, Rossford 184, St. Wendelin 185, Maumee Valley 194, Stritch 196. All-Tournament--Perry (Ross) 39, Eli (GM) 40, Simmons (GM) 40, Bailey (D) 40, Jacobs (W) 41; Winters (GM) 41. At Maumee Bay.
NW OHIO Girls League
Southview 201, Whitmer 202, Northview 206, Clay 208, Stritch 211, Central 240, St. Ursula 253, Eastwood no score. Shimel (East) 40, Darah (Nor) 41, Moreland (South) 46, McBride (Whit) 47, Holsten (Whit) 48. At Inverness.
HOLE IN ONE
KEITH CARR, No. 17 at White Pines, 185 yards, 7-wood.
Notre Dame d. Whitmer, 26-28, 25-20, 25-17, 25-20
Bowsher d. Waite, 25-10, 25-15, 25-12
St. Ursula d. Central, 25-10, 25-16, 25-12
Elmwood d. Woodmore, 17-25, 26-24, 25-22, 25-18
Girls
ANTHONY WAYNE 5, ROSSFORD 0; Allen 2, T. Leach, Rees, Wolfe.
CENTRAL 2, WHITMER 0: Dandino, Karyn Sedoz.
MAUMEE 1, SOUTHVIEW 1: M--Paszko. S--Zolciak.
NORTHVIEW 5, BOWLING GREEN 0: Nye, Schmidt, Duwve, Connor, LaPlante.
PERRYSBURG 4, SPRINGFIELD 0: K. Goins, A. Goins, Long, Mysinger
FIELD HOCKEY
OTTAWA HILLS 4, BEXLEY 0: Jamieson 2, Arnos, Auburle.
Owens d. Cuyahoga 25-11, 25-10, 25-16