Loading…
Saturday, December 27, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Wednesday, 3/24/2010

Scoreboard: 3-24

BASEBALL

Exhibition

American League

W L Pct

Cleveland 12 6 .667

Tampa Bay 13 7 .650

Detroit 12 8 .600

Toronto 9 7 .563

Minnesota 10 8 .556

Kansas City 8 8 .500

Oakland 9 10 .474

Boston 9 12 .429

New York 8 11 .421

Seattle 8 11 .421

Baltimore 8 12 .400

Chicago 6 11 .353

Texas 6 12 .333

Los Angeles 5 12 .294

National League

W L Pct

San Francisco 16 6 .727

Atlanta 11 7 .611

Colorado 13 9 .591

Philadelphia 10 7 .588

Chicago 11 8 .579

Houston 11 8 .579

Milwaukee 12 9 .571

Florida 11 9 .550

New York 11 9 .550

Arizona 10 10 .500

San Diego 10 10 .500

Cincinnati 8 9 .471

St. Louis 8 10 .444

Los Angeles 7 10 .412

Pittsburgh 5 12 .294

Washington 5 14 .263

Note: Split-squad games count in the standings; games against non-major league teams do not.

YESTERDAY

Philadelphia 4, Tampa Bay 3

Houston 11, Pittsburgh 1

Florida 5, Baltimore 2

N.Y. Mets 7, Atlanta 6

Milwaukee 10, Cleveland 2

Kansas City 5, Chicago Cubs 5, tie

Seattle 6, L.A. Angels 4

San Francisco 6, Chicago White Sox 1

San Diego 9, Colorado 6

Detroit 6, Washington 2

Minnesota 7, Boston 2

MONDAY

St. Louis (ss) 13, Boston (ss) 8

Tampa Bay 11, Boston (ss) 9

Washington 7, N.Y. Mets 5

Detroit 8, Toronto 2

Philadelphia 9, N.Y. Yankees 7

St. Louis (ss) 6, Houston 4

Kansas City 9, Chicago White Sox 5

Oakland 7, Seattle 2

San Francisco 5, Texas 4

L.A. Angels 4, L.A. Dodgers (ss) 2

Arizona 5, San Diego 4, 10 innings

Cleveland 9, Chicago Cubs 2

L.A. Dodgers (ss) 8, Milwaukee 4

Colorado 9, Cincinnati 1

TODAY

Philadelphia vs Atlanta at Kissimmee, Fla., 1:05 p.m.

Boston vs Pittsburgh at Bradenton, Fla., 1:05 p.m.

Toronto vs Tampa Bay at Port Charlotte, Fla., 1:05 p.m.

Florida vs Minnesota at Fort Myers, Fla., 1:05 p.m.

Baltimore vs St. Louis at Jupiter, Fla., 1:05 p.m.

Houston vs N.Y. Mets at Port St. Lucie, Fla., 1:10 p.m.

Arizona vs Chicago White Sox at Glendale, Ariz., 4:05 p.m.

Kansas City (ss) vs L.A. Angels at Tempe, Ariz., 4:05 p.m.

Chicago Cubs vs Texas at Surprise, Ariz., 4:05 p.m.

San Francisco (ss) vs Cincinnati at Goodyear, Ariz., 4:05 p.m.

Washington vs N.Y. Yankees at Tampa, Fla., 7:05 p.m.

San Francisco (ss) vs Kansas City (ss) at Surprise, Ariz., 9:05 p.m.

Seattle vs San Diego at Peoria, Ariz., 10:05 p.m.

L.A. Dodgers vs Oakland at Phoenix, 10:35 p.m.

THURSDAY

N.Y. Mets vs St. Louis at Jupiter, Fla., 12:05 p.m.

N.Y. Yankees vs Baltimore at Sarasota, Fla., 1:05 p.m.

Minnesota vs Tampa Bay at Port Charlotte, Fla., 1:05 p.m.

Houston vs Philadelphia at Clearwater, Fla., 1:05 p.m.

Florida vs Boston at Fort Myers, Fla., 1:05 p.m.

Toronto vs Detroit (ss) at Lakeland, Fla., 1:05 p.m.

Atlanta vs Pittsburgh at Bradenton, Fla., 1:05 p.m.

Seattle (ss) vs Cleveland at Goodyear, Ariz., 4:05 p.m.

Milwaukee vs L.A. Dodgers at Glendale, Ariz., 4:05 p.m.

Seattle (ss) vs Kansas City at Surprise, Ariz., 4:05 p.m.

Texas vs L.A. Angels at Tempe, Ariz., 4:05 p.m.

Chicago Cubs vs Arizona at Tucson, Ariz., 4:05 p.m.

Chicago White Sox vs San Diego at Peoria, Ariz., 4:05 p.m.

Cincinnati vs Colorado at Tucson, Ariz., 4:10 p.m.

Detroit (ss) vs Washington at Viera, Fla., 7:05 p.m.

Oakland vs San Francisco at Scottsdale, Ariz., 10:05 p.m.

YESTERDAY

Milwaukee 450000001–10 12 0

Cleveland 000100100–2 7 1

Bush, Axford (7), Smith (8), Villanueva (9) and Zaun, Lucroy; Sowers, Lewis (2), Carrasco (4), Perez (9) and Toregas. W–Bush. L–Sowers. HRs–Milwaukee, Kottaras (3).

Washington 000010100–2 5 0

Detroit 00123000x–6 15 1

Olsen, Batista (5), Capps (7), Burnett (8) and Rodriguez, D.Ivany; Scherzer, Perry (6), B.Thomas (7), Schlereth (8), E.Gonzalez (9) and Avila. W–Scherzer. L–Olsen. HRs–Detroit, Inge (2), Laird (3).

NBA

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L Pct GB

Boston 45 25 .643 –

Toronto 35 34 .507 91/2

New York 26 45 .366 191/2

Philadelphia 24 47 .338 211/2

New Jersey 7 63 .100 38

Southeast Division

W L Pct GB

x-Orlando 50 21 .704 –

Atlanta 45 25 .643 41/2

Miami 37 34 .521 13

Charlotte 36 34 .514 131/2

Washington 21 48 .304 28

Central Division

W L Pct GB

y-Cleveland 56 15 .789 –

Milwaukee 39 30 .565 16

Chicago 33 37 .471 221/2

Indiana 25 46 .352 31

Detroit 23 48 .324 33

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

W L Pct GB

Dallas 46 24 .657 –

San Antonio 42 27 .609 31/2

Memphis 38 33 .535 81/2

Houston 36 33 .522 91/2

New Orleans 34 38 .472 13

Northwest Division

W L Pct GB

Denver 47 24 .662 –

Utah 46 25 .648 1

Oklahoma City 42 27 .609 4

Portland 42 29 .592 5

Minnesota 14 57 .197 33

Pacific Division

W L Pct GB

x-L.A. Lakers 52 18 .743 –

Phoenix 45 26 .634 71/2

L.A. Clippers 26 44 .371 26

Sacramento 24 47 .338 281/2

Golden State 19 51 .271 33

x-clinched playoff spot

y-clinched division

LAST NIGHT

Charlotte 95, Washington 86, OT

Indiana 98, Detroit 83

New York 109, Denver 104

L.A. Clippers at Dallas, late

MONDAY

Orlando 109, Philadelphia 93

Miami 99, New Jersey 89

Chicago 98, Houston 88

Milwaukee 98, Atlanta 95

Toronto 106, Minnesota 100

New Orleans 115, Dallas 99

San Antonio 99, Oklahoma City 96

Utah 110, Boston 97

Memphis 102, Sacramento 85

Phoenix 133, Golden State 131

TONIGHT

Orlando at Atlanta, 7 p.m.

Denver at Boston, 7 p.m.

Minnesota at Charlotte, 7 p.m.

Washington at Indiana, 7 p.m.

Utah at Toronto, 7 p.m.

Sacramento at New Jersey, 7:30 p.m.

Philadelphia at Milwaukee, 8 p.m.

Cleveland at New Orleans, 8 p.m.

Houston at Oklahoma City, 8 p.m.

L.A. Lakers at San Antonio, 9:30 p.m.

Memphis at Golden State, 10:30 p.m.

Indiana 29 23 25 21 – 98

Detroit 18 31 17 17 – 83

INDIANA: Granger 8-20 11-14 32, Murphy 4-11 2-3 10, Hibbert 2-6 1-6 5, Watson 3-9 0-2 7, Rush 7-9 1-1 20, S.Jones 2-5 0-0 4, Dunleavy 4-8 5-7 13, D.Jones 0-2 0-0 0, Price 3-6 0-0 7. Totals 33-76 20-33 98.

DETROIT: Prince 6-12 1-1 14, Jerebko 2-9 2-2 7, Maxiell 2-5 2-3 6, Bynum 5-6 0-0 11, Hamilton 3-12 2-2 9, Brown 1-4 0-2 2, Stuckey 3-9 4-4 11, Villanueva 4-12 2-2 11, Gordon 5-14 1-1 12, Summers 0-1 0-0 0. Totals 31-84 14-17 83.

3-point goals — Indiana 12-31 (Rush 5-6, Granger 5-11, Price 1-2, Watson 1-5, Dunleavy 0-3, Murphy 0-4), Detroit 7-23 (Bynum 1-1, Stuckey 1-1, Jerebko 1-3, Hamilton 1-3, Prince 1-3, Gordon 1-6, Villanueva 1-6). Fouled Out – Stuckey. Rebounds — Indiana 61 (Murphy 12), Detroit 51 (Brown 15). Assists — Indiana 24 (Watson 13), Detroit 22 (Prince 6). Total Fouls – Indiana 14, Detroit 26. A — 17,109 (22,076).

ECHL

AMERICAN CONFERENCE

East Division

W L OL SL Pts GF GA

Elmira 35 23 4 3 77 254 202

Reading 33 27 1 4 71 223 249

Trenton 28 29 4 5 65 218 234

Johnstown 16 39 7 4 43 194 282

North Division

W L OL SL Pts GF GA

x-Cincinnati 41 23 1 2 85 217 182

x-Kalamazoo 38 19 5 3 84 242 216

Toledo 33 27 2 4 72 231 249

Wheeling 31 31 2 4 68 225 233

South Division

W L OL SL Pts GF GA

x-S. Carolina 38 18 6 6 88 234 208

x-Charlotte 39 20 4 3 85 236 210

Florida 35 23 4 5 79 217 206

Gwinnett 30 28 4 3 67 229 249

NATIONAL CONFERENCE

Pacific Division

W L OL SL Pts GF GA

Bakersfield 34 26 4 1 73 206 213

Stockton 30 26 2 7 69 211 215

Las Vegas 31 28 4 3 69 216 236

Ontario 29 27 3 7 68 196 211

West Division

W L OL SL Pts GF GA

y-Idaho 45 15 1 4 95 243 181

Alaska 31 26 4 4 70 211 224

Victoria 32 28 4 2 70 216 224

Utah 30 28 3 5 68 233 228

x-clinched Playoff Berth

y-clinched Divisional Title

Note: Two points are awarded for a win, one point for an overtime or shootout loss.

LAST NIGHT

Charlotte 6, Florida 2

Cincinnati 3, Elmira 2

TONIGHT

Elmira at Kalamazoo, 7

Johnstown at Trenton, 7

Reading at Gwinnett, 7:05

Bakersfield at Utah, 9:05

Victoria at Idaho, 9:10

Alaska at Ontario, 10

NHL

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L OT Pts GF GA

New Jersey 43 25 4 90 195 172

Pittsburgh 42 25 6 90 225 208

Philadelphia 37 31 5 79 212 201

N.Y. Rangers 31 32 9 71 186 197

N.Y. Islanders 29 33 10 68 189 222

Northeast Division

W L OT Pts GF GA

Buffalo 39 22 10 88 200 180

Ottawa 39 30 5 83 198 212

Montreal 36 30 7 79 196 200

Boston 33 27 12 78 180 181

Toronto 26 35 12 64 193 242

Southeast Division

W L OT Pts GF GA

y-Washington 48 14 10 106 283 203

Atlanta 32 30 11 75 218 234

Florida 30 31 11 71 190 210

Tampa Bay 29 32 12 70 191 227

Carolina 30 34 9 69 203 229

WESTERN CONFERENCE

Central Division

W L OT Pts GF GA

Chicago 46 19 7 99 236 179

Nashville 42 27 5 89 207 206

Detroit 36 23 13 85 196 193

St. Louis 34 29 9 77 196 199

Columbus 29 32 12 70 190 235

Northwest Division

W L OT Pts GF GA

Vancouver 44 24 4 92 236 187

Colorado 40 25 7 87 216 194

Calgary 36 27 9 81 184 181

Minnesota 35 32 6 76 199 215

Edmonton 23 42 7 53 184 248

Pacific Division

W L OT Pts GF GA

San Jose 44 19 10 98 236 193

Phoenix 46 23 5 97 201 181

Los Angeles 42 24 5 89 211 188

Dallas 32 27 14 78 211 231

Anaheim 34 29 8 76 203 217

Note: Two points for a win, one point for overtime loss.

y-clinched division

LAST NIGHT

Florida 4, Toronto 1

New Jersey 6, Columbus 3

Boston 4, Atlanta 0

Ottawa 2, Philadelphia 0

Tampa Bay 3, Carolina 2, OT

Dallas 3, Nashville 1

San Jose 4, Minnesota 1

Chicago 2, Phoenix 0

Anaheim at Calgary, late

Vancouver at Edmonton, late

SUNDAY

Phoenix 3, Dallas 2, SO

Boston 2, N.Y. Rangers 1

Minnesota 4, Calgary 3

Buffalo 5, Carolina 3

Florida 5, Tampa Bay 2

Nashville 3, St. Louis 2

Atlanta 3, Philadelphia 1

Edmonton 5, San Jose 1

Anaheim 5, Colorado 2

MONDAY

Detroit 3, Pittsburgh 1

Ottawa 2, Montreal 0

Los Angeles 4, Colorado 3, OT

TONIGHT

N.Y. Islanders at N.Y. Rangers, 7

Pittsburgh at Washington, 7

Montreal at Buffalo, 7:30

St. Louis at Detroit, 7:30

Los Angeles at Colorado, 9

Anaheim at Vancouver, 10

Columbus 0 2 1 – 3

New Jersey 1 4 1 – 6

First Period–1, New Jersey, Parise 34 (Langenbrunner, Elias), 13:01 (pp).

Second Period–2, New Jersey, Martin 2 (Elias, Kovalchuk), 1:14 (pp). 3, Columbus, Vermette 23 (Huselius, Methot), 3:40. 4, New Jersey, Kovalchuk 37 (Parise, Mottau), 12:32. 5, New Jersey, Zajac 22 (Kovalchuk, Martin), 15:40. 6, New Jersey, Zajac 23 (Mottau, Kovalchuk), 19:07. 7, Columbus, Voracek 13 (Brassard, Umberger), 19:40.

Third Period–8, Columbus, Huselius 21 (Vermette), 6:00. 9, New Jersey, Parise 35 (Langenbrunner, Elias), 12:52.

Shots on Goal–Columbus 10-8-4–22. New Jersey 9-10-11–30.

Power-play opportunities–Columbus 0 of 3; New Jersey 2 of 6.

Goalies–Columbus, Mason 17-23-8 (30 shots-24 saves). New Jersey, Brodeur 40-23-3 (22-19).

A–14,202 (17,625). T–2:23.

PREP LACROSSE

St. John’s 12-Perrysburg 3

SJ--Kennedy-3, Hart-2, Searles-2, Hock-1, Kosik-1, Smith-1, Walsh-1, Vowles-1

St. John’s saves-Connors 14

P--Clayton-1, Parthimer 1, Kerscher-1

TENNIS

Sony Ericsson Open

Key Biscayne, Fla.

Singles

Women

First Round

Polona Hercog d. Barbora Zahlavova Strycova 6-3, 6-0.

Sorana Cirstea d. Michelle Larcher de Brito 7-5, 7-6 (9).

Magdalena Rybarikova d. Lucie Hradecka 3-6, 6-4, 6-2.

Yaroslava Shvedova, Kazakhstan, d. Ajla Tomljanovic 6-7 (1), 7-6 (3), 7-5.

Petra Martic d. Julie Coin 5-7, 7-6 (1), 6-3.

COLLEGE BASEBALL

Toledo 004 030 611 - 15 21 0

Dayton 020 001 000 - 3 8 2

WP- Umbright (1-0), LP- Lahrman (1-2). T- Hoying 3-6, 2b, 2HR, 7 RBI; Vahalik 4-6, 2B; Edwards 3-4, 2RBI.

SPORTLIGHT

March 24

1962–Paul Hogue scores 22 points and Tom Thacker adds 21 to lead Cincinnati to a 71-59 victory over Ohio State for its second NCAA basketball championship.

1970–Jerry West of the Los Angeles Lakers wins his only NBA scoring title, accumulating 2,309 points in 74 games for a 31.2 ppg. average.

1973–Kansas City-Omaha’s Nate “Tiny” Archibald becomes the first player in NBA history to lead the NBA in both scoring (34.0 ppg.) and assists (11.4 apg.) in the same season.

1975–Muhammad Ali knocks out Chuck Wepner in the 15th round to retain the world heavyweight title in Cleveland.

1980–Louisville beats UCLA 59-54 to win the NCAA basketball title.

1991–Dean Smith becomes the first coach to win regional titles in four different decades when North Carolina beats Temple 75-72 in the East Regional of the NCAA tournament.

1992–Pittsburgh’s Mario Lemieux becomes the 36th player in NHL history with 1,000 points, getting an assist in the second period of the Penguins’ 4-3 loss to the Detroit Red Wings.

1994–Kansas State’s Askia Jones scores 62 points in 28 minutes in a 115-77 victory over Fresno State in the NIT quarterfinals. Kansas State ties an NCAA record for three pointers in a game, making 23-of-36. Jones shoots 18-for-25 from the floor, including 14-of-18 on three-pointers, and 12-for-16 from the line.

1996–Vancouver loses its 18th consecutive game, 90-85 to Cleveland. The Grizzlies, with losing streaks of 18 and 19 games in 1995-96, are the first team in NBA history to have two losing streaks of 18 or more games in the same season.

2000–Michael Johnson slices more than a half-second off the world record in the rarely run 300 meters at the Engen Grand Prix in Pretoria, South Africa. Johnson is timed in 30.85 seconds, breaking the mark of 31.48 set in 1990.

2005–Auburn senior Fred Bousquet swims the two fastest 50-yard freestyles in history, breaking a record in the preliminaries and winning the final in the NCAA men’s swimming and diving championship at Minneapolis. Bousquet swims the preliminary in 18.74 seconds, breaking the old NCAA mark of 19.05 set by Anthony Ervin in 2002. Hours later, he returns to win the final in 18.90 seconds–the second time anyone swam the event in under 19 seconds.

2006–Davis Love III makes history at The Players Championship as he finishes 18 shots worse than his opening round to enter the PGA Tour record books as the only player in the 33-year history of its showcase event to go from first to the weekend off. Love has a quadruple-bogey 9 on his final hole for an 11-over 83, missing the cut by four shots.

2008–Houston beats the Sacramento Kings 108-100 to give coach Rick Adelman his 800th career victory. Adelman, who won 395 games coaching the Kings from 1998-2006, is the 13th coach to reach the milestone.

COLLEGE BASKETBALL

MEN

NCAA Tournament

EAST REGIONAL

At The Carrier Dome

Syracuse, N.Y.

Regional Semifinals

Thursday

West Virginia (29-6) vs. Washington (26-9), 7:27

Kentucky (34-2) vs. Cornell (29-4), 30 minutes following

Regional Championship

Saturday

Semifinal winners

SOUTH REGIONAL

At Reliant Stadium

Houston

Regional Semifinals

Friday

Saint Mary’s, Calif. (28-5) vs. Baylor (27-7), 7:27

Duke (31-5) vs. Purdue (29-5), 30 minutes following

Regional Championship

Sunday

Semifinal winners

MIDWEST REGIONAL

At Edward Jones Dome

St. Louis

Regional Semifinals

Friday

Ohio State (29-7) vs. Tennessee (27-8), 7:07

Northern Iowa (30-4) vs. Michigan State (26-8), 30 minutes following

Regional Championship

Sunday

Semifinal winners

WEST REGIONAL

At Energy Solution Arena

Salt Lake City

Regional Semifinals

Thursday

Syracuse (30-4) vs. Butler (30-4), 7:07

Kansas State (28-7) vs. Xavier (26-8), 30 minutes following

Regional Championship

Saturday

Semifinal winners

FINAL FOUR

At Lucas Oil Stadium

Indianapolis

National Semifinals

Saturday, April 3

East champion vs. South champion

Midwest champion vs. West champion

National Championship

Monday, April 5

Semifinal winners

NIT

Quarterfinals

Last night

Mississippi 90, Texas Tech 87, 2 OT

North Carolina 60, UAB 55

Tonight

Rhode Island (25-9) at Virginia Tech (25-8), 7

Dayton (22-12) at Illinois (21-14), 9

Semifinals

Tuesday, March 30

At Madison Square Garden

New York

Semifinals

First Game, 7

Second Game, 9:30

Championship

Thursday, April 1

Semifinal winners, 7

CBI

Semifinals

Tonight

Boston U. (21-13) at Virginia Commonwealth (24-9), 7

Princeton (22-8) at Saint Louis (22-11), 9

Championship Series

(Best-of-3)

Monday, March 29

TBD

Wednesday, March 31

TBD

Friday, April 2

TBD

College Insider.com

Semifinals

Tonight

Pacific (22-11) at Appalchian State (24-10), TBA

Creighton (18-15) at Missouri State (22-12), TBA

Championship

Tuesday, March 30

Semifinal winners

Division II

Quartefinals

Today

St. Cloud State vs. Midwestern State, Noon

Indiana, Pa. vs. Valdosta State, 2:30

St. Joseph’s, Ind. vs. Cal Poly Pomona, 6

Bentley vs. Augusta State, 8:30

Semifinals

Friday

St. Cloud State-Midwestern State winner vs. Indiana, Pa.-Valdosta State winner, 6

St. Joseph’s, Ind.-Cal Poly Pomona winner vs. Bentley-Augusta State winner, 8:30

Saturday

Championship

Semifinal winners, 1

WOMEN

NCAA Tournament

DAYTON REGIONAL

Second Round

Last night

At Ted Constant Convocation Center

Norfolk, Va.

Connecticut 90, Temple 36

At Petersen Events Center

Pittsburgh

Mississippi St. 87, Ohio State 67

At James H. Hilton Coliseum

Ames, Iowa

Iowa State 60, Wisconsin-Green Bay 56

Monday

At Donald L. Tucker Center

Tallahassee, Fla.

Florida State 66, St. John’s 65, OT

Regional Semifinals

Sunday

At University of Dayton Arena

Dayton, Ohio

Connecticut–Temple-James Madison winner vs. Wisconsin-Green Bay-Iowa State winner, TBA

Florida State (28-5) vs. Ohio State-Mississippi State winner, TBA

Regional Championship

Tuesday, March 30

At University of Dayton Arena

Dayton, Ohio

Semifinal winners, TBA

MEMPHIS REGIONAL

Second Round

Last night

At Frank Erwin Center

Austin, Texas

San Diego State (22-10) vs. West Virginia (29-5), late

Monday

At Thompson-Boling Arena

Knoxville, Tenn.

Tennessee 92, Dayton 64

At Haas Pavilion

Berkeley, Calif.

Baylor 49, Georgetown 33

At Cameron Indoor Stadium

Durham, N.C.

Duke 60, LSU 52

Regional Semifinals

Saturday

At FedExForum

Memphis, Tenn.

Tennessee (32-2) vs. Baylor (25-9), TBA

San Diego State-West Virginia winner vs. Duke (29-5), TBA

Regional Championship

Monday, March 29

At FedExForum

Memphis, Tenn.

Semifinal winners, TBA

SACRAMENTO REGIONAL

Second Round

Last night

At Cintas Center

Cincinnati

Xavier 63, Vanderbilt 62

Monday

Tempe, Ariz.

Georgia 74, Oklahoma State 71, OT

At Maples Pavilion

Stanford, Calif.

Stanford 96, Iowa 67

At Bank of America Arena

Seattle

Gonzaga 72, Texas A&M 71

Regional Semifinals

Saturday

At ARCO Arena

Sacramento, Calif.

Georgia (25-8) vs. Stanford (33-1), TBA

Gonzaga (29-4) vs. Vanderbilt-Xavier winner, TBA

Regional Championship

Monday, March 29

Sacramento, Calif.

Semifinal winners, TBA

KANSAS CITY REGIONAL

Last night

At Williams Arena

Minneapolis

Nebraska (31-1) vs. UCLA (25-8), late

At Lloyd Noble Center

Norman, Okla.

Arkansas-Little Rock (27-6) vs. Oklahoma (24-10), late

At Joyce Center

Notre Dame, Ind.

Notre Dame 84, Vermont 66

Second Round

Monday

At Freedom Hall

Louisville, Ky.

Kentucky 70, Michigan State 52

Regional Semifinals

Sunday, March 28

At Sprint Center

Kansas City, Mo.

Nebraska-UCLA winner vs. Kentucky (27-7), TBA

Arkansas-Little Rock-Oklahoma winner vs. Vermont-Notre Dame winner, TBA

Regional Championship

Tuesday, March 30

At Sprint Center

Kansas City, Mo.

Semifinal winners, TBA

FINAL FOUR

At Alamodome

San Antonio

National Semifinals

Sunday, April 4

Dayton champion vs. Memphis champion

Sacramento champion vs. Kansas City champion

National Championship

Tuesday, April 6

Semifinal winners

WNIT

Last night

Wyoming 68, Texas Tech 57, OT

BYU 61, Arizona State 53

Oregon 93, New Mexico 67

California 64, Utah 54

Third Round

Thursday

Providence (18-14) at Maryland (21-12), 7

Northwestern (18-14) vs. Michigan (19-13), 7

Illinois (18-14) at Missouri State (22-10), 8:05

Friday

Virginia Commonwealth (22-12) at Syracuse (24-10), 7

March 24-26

North Carolina A&T (23-10) vs. Miami (19-13), 7

Kansas (17-15) at Illinois State (26-7), 8:05

Oregon-New Mexico winner vs. California-Utah winner, TBA

Arizona State-BYU winner vs. Texas Tech-Wyoming winner, TBA

Quarterfinals

March 27-29

Oregon-New Mexico-California-Utah winner vs. Arizona State-BYU-Texas Tech-Wyoming winner

Illinois State-Kansas winner vs. Marquette-Illinois-Missouri State winner

Maryland-Old Dominion-Providence winner vs. North Carolina A&T-Miami winner

St. Bonaventure-Northwestern-Michigan winner vs. Syracuse-Richmond-Virginia Commonwealth winner

Semifinals

Wednesday, March 31

TBD

Thursday, April 1

TBD

Championship

Saturday, April 3

Semifinal winners

PREP BASKETBALL

Boys

State tournament

At Value City Arena, Columbus

Division I

Cincinnati Moeller (21-4) vs. Mentor (23-3), Friday, 5:15 p.m.

Massillon Jackson (23-2) vs. Gahanna Lincoln, Friday, 8:30 p.m.

Final: Saturday, 8:30 p.m.

Division II

Cleveland Benedictine (22-4) vs. Dayton Dunbar (23-3), Thursday, 5:15 p.m.

Zanesville (17-6) vs. Port Clinton (25-0), Thursday, 8:30 p.m.

Final: Saturday, 2 p.m.

Division III

Chesapeake (21-4) vs. Lima Central Catholic (21-4), Thursday, 10:45 a.m.

Orrville (19-6) vs. Columbus Ready (19-6), Thursday, 2 p.m.

Final: Saturday, 10:45 a.m.

Division IV

Ottawa Hills (24-1) vs. Newark Catholic (24-1), Friday,10:45 a.m.

Bedford St. Peter Chanel (14-11) vs. Dayton Jefferson Township (15-10), Friday, 2 p.m.

Final: Saturday, 5:15 p.m.

All-Ohio

DIVISION III

FIRST TEAM: Aaron Craft, Liberty-Benton, 6-2, sr., 26.7; Jacob Bolyard, Orrville, 6-1, sr., 20.8; DeMonte Flannigan, Cle. VASJ, 6-7, fresh., 13.1; Adolphus Washington, Cin. Taft, 6-6, soph., 24.0; Joe Graessle, Cols. Ready, 6-3, sr., 22.1; Paul Honigford, Sugarcreek Garaway, 6-8, jr., 16.0; Kyle Ondera, Oak Hill, 6-1, sr., 20.3.

Player of the year: Aaron Craft, Liberty-Benton.

Coaches of the year: Chad Spurgeon, E. Canton; Mark Short, Blanchester.

SECOND TEAM: Chall Montgomery, Cle. Cent. Cath., 6-3, sr., 18.9; Riley Thomas, Cardington-Lincoln, 5-11, sr., 25.9; Tim Kochendoerfer, Ironton, 6-3, sr., 20.4; Derek Billing, Anna, 6-3, sr., 20.4; Brook Turson, Plymouth, 6-3, sr., 25.2; Ryan Snyder, Louisville Aquinas, 6-0, sr., 23.2.

THIRD TEAM: Matthew McCollister, London Madison-Plains, 5-9, sr., 17.9; Dan Monteroso, St. Clairsville, 6-1, fresh., 21.5; Levi Crosier, Bellaire, 6-2, sr., 16.2; Jess Chadwell, Georgetown, 6-4, sr., 22.0; Chad Mossing, Evergreen, 6-3, sr., 19.8; Hank Leslie, McDermott Northwest, 6-4, sr., 23.0; Jerah’me Williams, Campbell Memorial, 5-9, sr., 23.0.

Honorable Mention (area)

Jordan Turner, Delta.

DIVISION IV

FIRST TEAM: Matt Dawson, Newark Cath., 6-1, sr., 17.2; Justin Andes, Shadyside, 6-2, sr., 17.5; Blake Blevins, Manchester, 6-6, jr., 18.4; Adreian Payne, Day. Jefferson, 6-10, sr., 15.9; Greg Kahlig, Ft. Recovery, 6-5, sr., 26.7; Casey Carroll, Youngs. Christian, 6-8, sr., 18.2.

Player of the year: Adreian Payne, Day. Jefferson.

Coaches of the year: Drew Meister, Newark Cath.; John Lindsay, Ottawa Hills.

SECOND TEAM: Justin Young, Richmond Hts., 6-4, sr., 14.1; Bryan Redic, Cols. Tree of Life, 6-4, sr., 18.5; Dylan Kaufman, Berlin Hiland, 6-4, soph., 18.9; Jake Davis, Cin. Seven Hills, 6-6, sr., 16.0; Jordan Basinger, Kalida, 6-4, sr., 16.1; Eliot Browarsky, Ottawa Hills, 6-0, sr. 19.2; Kris Tibbs, Willow Wood Symmes Val., 6-3, sr., 15.0; Matthias Tayala, McDonald, 6-1, jr., 17.0.

THIRD TEAM: Seger Bonifant, Strasburg-Franklin, 6-7, soph., 17.7; Frankie Young, Lockland, 6-5, sr., 17.0; Michael Dennis, Carey, 6-8, sr., 23.2; T.J. Short, Antwerp, 6-5, sr., 19.5; Devonta Brooks, Bedford Chanel, 6-4, Jr., 13.1; Chris Cox, Leesburg Fairfield, 6-5, sr., 22.8.

Honorable Mention (area)

Mason Roth, McComb.

TRANSACTIONS

BASEBALL

Major League Baseball

MLB–Suspended Colorado minor league RHP Jose Belen (Dominican Summer League) 50 games after testing positive for a performance-enhancing substance.

American League

BOSTON RED SOX–Optioned RHP Michael Bowden, RHP Ramon A. Ramirez and 1B Aaron Bates to Pawtucket (IL). Reassigned RHP Jorge Sosa to their minor league camp.

CHICAGO WHITE SOX–Optioned C Tyler Flowers and RHP Carlos Torres to Charlotte (IL). Reassigned RHP Ryan Braun, OF Jordan Danks, OF Josh Kroeger, INF Brent Morel and INF C.J. Retherford to their minor league camp.

CLEVELAND INDIANS–Optioned RHP Jess Todd to Columbus (IL). Reassigned LHP Mike Gosling, RHP Josh Judy, RHP Frank Herrmann, RHP Yohan Pino, C Damaso Espino, INF Brian Bixler and OF Shelley Duncan to their minor league camp.

National League

COLORADO ROCKIES–Optioned RHP Jhoulys Chacin and RHP Samuel Deduno to their minor league camp. Reassigned LHP Jimmy Gobble to their minor league camp. Agreed to terms with LHP Joe Beimel on a minor league contract.

FLORIDA MARLINS–Optioned LHP Hunter Jones to New Orleans (PCL). Released RHP Mike MacDougal.

MILWAUKEE BREWERS–Reassigned RHP Tim Dillard to their minor league camp.

PITTSBURGH PIRATES–Optioned INF Neil Walker, RHP Kevin Hart and RHP Chris Jakubauskas to Indianapolis (IL). Reassigned LHP Brian Burres, LHP Wil Ledezma, RHP Jean Machi, C Hector Gimenez and OF Brian Myrow to their minor league camp.

SAN FRANCISCO GIANTS–Optioned LHP Madison Bumgarner and RHP Joe Martinez to Fresno (PCL).

BASKETBALL

National Basketball Association

CLEVELAND CAVALIERS–Signed C Zydrunas Ilgauskas for the remainder of the season. Waived F Darnell Jackson.

FOOTBALL

National Football League

ARIZONA CARDINALS–Signed TE Ben Patrick and WR Darren Mougey. Re-signed S Hamza Abdullah and FB Nehemiah Broughton.

NEW YORK JETS–Signed OL Wayne Hunter to a one-year tender.

OAKLAND RAIDERS–Signed DT William Joseph, LB Ricky Brown and FB Luke Lawton.

SAN FRANCISCO 49ERS–Re-signed OL Barry Sims to a one-year contract.

WASHINGTON REDSKINS–Signed P Josh Bidwell.

HOCKEY

National Hockey League

NHL–Suspended Colorado F Darcy Tucker for one game for making excessive physical contact on an icing play during a March 22 game against Los Angeles.

ANAHEIM DUCKS–Signed C Rob Bordson to two-year contract. Recalled D Brendan Mikkelson from Toronto (AHL).

NASHVILLE PREDATORS–Recalled F Nick Spaling from Milwaukee (AHL).

COLLEGE

HOUSTON–Announced the resignation of women’s basketball coach Joe Curl.

PHILADELPHIA–Named Dick DeLaney assistant baseball coach.

VIRGINIA–Announced sophomore basketball G Sylven Landesberg is leaving the school.

LATEST LINE

NBA

CHARLOTTE 101/2 (196) Minnesota

Utah 3 (214) TORONTO

BOSTON 41/2 (206) Denver

ATLANTA 1 (195) Orlando

INDIANA 6 (200) Washington

Sacramento 11/2 (197) NEW JERSEY

OKLAHOMA CITY 7 (206) Houston

MILWAUKEE 91/2 (190) Philadelphia

Cleveland 6 (201) NEW ORLEANS

SAN ANTONIO 1 (197) LA Lakers

GOLDEN STATE 1 (233) Memphis

College Basketball

NIT Tournament

Quarterfinals

VIRGINIA TECH 6 Rhode Island

ILLINOIS 31/2 Dayton

CBI Tournament

Semifinals

VA COMMONWEALTH 11 Boston U

ST. LOUIS 4 Princeton

College Insider Tournament

Semifinals

APPALACHIAN ST 3 Pacific

MISSOURI ST 51/2 Creighton

(Thursday)

NCAA Tournament

Carrier Dome-Syracuse, NY.

East Regional Semifinals

Kentucky 81/2 Cornell

West Virginia 51/2 Washington

NCAA Tournament

Energy Solutions Arena-Salt Lake City

West Regional Semifinals

Syracuse 6 Butler

Kansas St 5 Xavier

(Friday)

NCAA Tournament

Edward Jones Dome-St. Louis, MO.

Midwest Regional Semifinals

Michigan St 11/2 Northern Iowa

Ohio St 41/2 Tennessee

NCAA Tournament

Reliant Stadium-Houston, TX.

South Regional Semifinals

Baylor 4 St. Mary’s, CA

Duke 8 Purdue

NHL

WASHINGTON 1/2 -1 Pittsburgh

NY RANGERS Even-1/2 NY Islanders

BUFFALO 1/2 -1 Montreal

DETROIT 1/2 -1 St. Louis

COLORADO Even-1/2 Los Angeles

VANCOUVER 1/2 -1 Anaheim

Home Team in CAPS

BOWLING

300 games

Joe Hill, Forest View 279-248-300-827

Steve Smith, Jug’s 300-247-280-827

Raymond Lopez, Sp. Cen. 300-213-298-811

Rob Grakczyk, Jug’s 300-279-199-778

Ken Alexander Jr., Jug’s 238-213-300-757

Keith Syrja, Interstate 300-219-204-723

Chris Janowicz, Forest View 207-300-192-699

Dave Ulrick, Timbers 300-195-171-666

Men 760+

Joe Perry, Sports Center 824

Ed Isaac, Jug’s 790

Brian Dick, Forest View 783

Jeff Owens, Forest View 782

Zach Maiden, Jug’s 780

Don Spino, Jug’s 776

Scott Christy, Interstate 773

Tim Baker, Southwyck 772

Steve Brown, Southwyck 767

Rick Knapp, Jug’s 766

Russ Jennings, Sports Center 764

Bob Tice, Forest View 764

Matt Waterford, Miracle 761

Alan Bak, Forest View 760

William Furfaro, Lido 758

Dana Reed, Southwyck 757

Todd Hartman, Forest View 753

Greg Townsend, Forest View 753

Will Templin, Sports Center 753

Val Kops, Jug’s 752

Leroy LaPlante, Forest View 752

Scott Galdeen, Forest View 752

Chris Curley. Forest View 751

Charlie Teel, Forest View 750

Ralph Lewandowski, Southwyck 750

Women 650+

Shari Gorski, Southwyck 713

Patty Pruss, Southwyck 708

Natalie Miskiel, Southwyck 696

Katie Woessner, Southwyck 688

Maria Griswold, Southwyck 681

Lisa Materni, Rossford 667

Tonya Krell, Jug’s 667

Nicole Monto, Timbers 664

Patty Pruss, Southwyck 662

Kellie Short, Jug’s 661

SPORTS NOTES

SLOW_PITCH SOFTBALL: The City of Toledo recreation division is holding open registration for 18-U, 20-U, and 23-U girls slow-pitch softball teams on April 10 from 9 a.m. to 5 p.m. at the recreation office, 2201 Ottawa Parkway. Information: Shawn at 419-936-3887 or shawn.sobel@toledo.oh.gov

DANBURY COACHING VACANCIES: Danbury High School has openings for girls’ basketball head coach and girls’ volleyball head coach. Send resume and letter of intent to Drew Davie, athletic director, 9451 E. Harbor Rd., Lakeside OH, 43440 or davied@danbury.k12.us

TIFFIN TOURNAMENTS: Base Knox Softball will have a Class D & E double elimination state qualifying USSA softball tournament April 17 at Hedges Boyer Park, Entry fee $140 (additional $10 for teams not already state registered) Registration deadline April 13. It is also holding a single elimination corn hole tournament. Fee $20, Entry deadline April 16. Information: Joe Roth 419-310-1193.

SYLVANIA SOFTBALL: Deadline for entry in Sylvania Recreation Sunday, Monday, Wednesday, and Thursday men’s and coed adult softball leagues is April 19. Information: Rob at 419-882-1500 or www.playsylvania.com

HOLE-IN-ONE

DAVE BARGER at Bedford Hills, Irish No. 9, 157 yards, 7-iron.



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.