Loading…
Saturday, July 26, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Thursday, 9/23/2010

Scoreboard: 09-23

PRO FOOTBALL

NFL

AMERICAN CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

Miami 2 0 0 1.000 29 20

N.Y. Jets 1 1 0 .500 37 24

New England 1 1 0 .500 52 52

Buffalo 0 2 0 .000 17 49

South

W L T Pct PF PA

Houston 2 0 0 1.000 64 51

Jacksonville 1 1 0 .500 37 55

Tennessee 1 1 0 .500 49 32

Indianapolis 1 1 0 .500 62 48

North

W L T Pct PF PA

Pittsburgh 2 0 0 1.000 34 20

Cincinnati 1 1 0 .500 39 48

Baltimore 1 1 0 .500 20 24

Cleveland 0 2 0 .000 28 33

West

W L T Pct PF PA

Kansas City 2 0 0 1.000 37 28

San Diego 1 1 0 .500 52 34

Denver 1 1 0 .500 48 38

Oakland 1 1 0 .500 29 52

NATIONAL CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

Washington 1 1 0 .500 40 37

N.Y. Giants 1 1 0 .500 45 56

Philadelphia 1 1 0 .500 55 59

Dallas 0 2 0 .000 27 40

South

W L T Pct PF PA

Tampa Bay 2 0 0 1.000 37 21

New Orleans 2 0 0 1.000 39 31

Atlanta 1 1 0 .500 50 22

Carolina 0 2 0 .000 25 51

North

W L T Pct PF PA

Chicago 2 0 0 1.000 46 34

Green Bay 2 0 0 1.000 61 27

Detroit 0 2 0 .000 46 54

Minnesota 0 2 0 .000 19 28

West

W L T Pct PF PA

Seattle 1 1 0 .500 45 37

Arizona 1 1 0 .500 24 54

San Francisco 0 2 0 .000 28 56

St. Louis 0 2 0 .000 27 33

SUNDAY

Dallas at Houston, 1

Buffalo at New England, 1

Cleveland at Baltimore, 1

Atlanta at New Orleans, 1

Tennessee at N.Y. Giants, 1

Cincinnati at Carolina, 1

San Francisco at Kansas City, 1

Pittsburgh at Tampa Bay, 1

Detroit at Minnesota, 1

Washington at St. Louis, 4:05

Philadelphia at Jacksonville, 4:05

San Diego at Seattle, 4:15

Oakland at Arizona, 4:15

Indianapolis at Denver, 4:15

N.Y. Jets at Miami, 8:20

MONDAY

Green Bay at Chicago, 8:30

PREP FOOTBALL

City League

FRIDAY

Bowsher at Central Catholic

Clay at Start

Woodward at St. Francis

St. John’s at Whitmer

Scott at Waite

Northern Lakes League

FRIDAY

Anthony Wayne at Maumee

Bowling Green at Perrysburg

Northview at Rossford

Springfield at Southview

Suburban Lakes League

FRIDAY

Eastwood at Woodmore

Elmwood at Gibsonburg

Genoa at Upper Scioto Valley

Lake at Otsego

TAAC

FRIDAY

Cardinal Stritch at Danbury

Edon at Ottawa Hills

Hilltop vs. Toledo Christian at Springfield

Northwood at Delta

NWOAL

FRIDAY

Archbold at Swanton

Montpelier at Bryan

Northwood at Delta

Patrick Henry at Evergreen

Wauseon at Liberty Center

Other Northwest Ohio

FRIDAY

Cory-Rawson at Arcadia

Dayton Dunbar at Findlay

Fostoria at Norwalk

Ridgeway Ridgemont at Fostoria St. Wendelin

Fremont St. Joseph at Lakota

Holgate at Ayersville

Vanlue at Liberty-Benton

McComb at Hardin Northern

Parma Heights Holy Name at Napoleon

Seneca East at North Baltimore

Oak Harbor at Margaretta

Port Clinton at Edison

Van Buren at Leipsic

SATURDAY

Hunting Valley Univ. School at Fremont Ross

Southeast Michigan

FRIDAY

Bedford at Ann Arbor Pioneer

Ida at Blissfield

Erie Mason at Onsted

Clinton at Whiteford

TRANSACTIONS

BASEBALL

National League

ARIZONA DIAMONDBACKS – Named Kevin Towers general manager.

HOUSTON ASTROS – Claimed RHP Cesar Carillo off waivers from San Diego. Designated INF Edwin Maysonet for assignment.

WASHINGTON NATIONALS – Signed a two-year player development contract with Hagerstown (SAL).

FOOTBALL

National Football League

NFL – Suspended Tampa Bay S Tanard Jackson indefinitely for violating the league’s substances of abuse policy.

BALTIMORE RAVENS – Activated CB Cary Williams from suspension. Released S Ken Hamlin.

MIAMI DOLPHINS – Signed TE Jeron Mastrud. Waived RB Clifton Smith and TE John Nalbone.

MINNESOTA VIKINGS – Signed WR Hank Baskett to a one-year contract.

NEW ORLEANS SAINTS – Re-signed RB Ladell Betts. Waived RB DeShawn Wynn.

SAN FRANCISCO 49ERS–Signed LB Bruce Davis to the practice squad.

Canadian Football League

CFL – Fined Hamilton OT Jason Jimenez an undisclosed amount for a late hit on British Columbia DL Brent Johnson during Saturday’s game.

WINNIPEG BLUE BOMBERS – Released PK Louie Sakoda.

HOCKEY

National Hockey League

ATLANTA THRASHERS – Assigned F Angelo Esposito, F Michael Forney, F Danick Paquette, F Jared Ross, D Paul Postma and D Mike Siklenka to to Chicago (AHL). Released F Andre Deveaux and D Kyle McLaren.

DALLAS STARS – Assigned G Jack Campbell to Windsor (CHL).

WASHINGTON CAPITALS – Signed G Michal Neuvirth to a two-year contract extension.

ECHL

READING ROYALS – Signed F John Scrymgeour, D A.J. Mikkelsen and G Shane Davis.

SOUTH CAROLINA STINGRAYS – Signed F Tommy Goebel.

UTAH GRIZZLIES – Traded the rights to F Dylan Hunter to Cincinnati for D Brett Motherwell and future considerations.

MOTORSPORTS

NASCAR – Docked Clint Bowyer 150 points for failing inspection, suspended crew chief Shane Wilson six weeks and fined him $150,000 and docked team owner Richard Childress 50 owner points for Bowyer’s car failing inspection after Sunday’s Sprint Cup in Loudon, N.H.

WRESTLING

USA WRESTLING – Named Bill Zadick national freestyle developmental coach and assistant national freestyle coach.

COLLEGE

ARKANSAS – Named Audrey Bordeleau women’s assistant tennis coach.

SOUTHERN MISSISSIPPI – Named Ki Kroll men’s tennis coach.

SYRACUSE – Named Brandon Bonsey assistant track and field coach.

TCU – Promoted assistant baseball coach Randy Mazey to associate head coach.

UNLV – Named Kim Ortega women’s assistant basketball coach and Chris Sheldrik women’s basketball video coordinator. Promoted women’s assistant basketball coach Caitlin Collier to associate head coach, and women’s basketball video coordinator Rachel Dunn to administrative coordinator.

WISCONSIN-OSHKOSH – Promoted assistant wrestling coach Chris Stratton to head coach.

SOCCER

Major League Soccer

EASTERN CONFERENCE

W L T Pts GF GA

Columbus 13 7 5 44 33 27

New York 12 8 5 41 32 27

Toronto FC 8 10 7 31 24 28

Kansas City 8 9 6 30 24 24

Chicago 6 9 8 26 28 31

New England 7 14 4 25 26 43

Philadelphia 6 12 6 24 27 39

D.C. 5 17 3 18 17 39

WESTERN CONFERENCE

W L T Pts GF GA

x-Los Angeles 15 5 5 50 38 19

Real Salt Lake 13 4 8 47 38 16

FC Dallas 10 2 13 43 33 21

Colorado 10 7 7 37 32 24

San Jose 10 7 6 36 25 23

Seattle 10 9 6 36 30 29

Chivas USA 7 13 4 25 25 31

Houston 6 13 5 23 29 40

Note: Three points for victory, one point for tie.

x-clinched playoff berth

LAST NIGHT

Houston at Kansas City, late

FC Dallas 2, New England 2, tie

FRIDAY

New York at Los Angeles, 11

COLLEGE FOOTBALL

Mid-American Conference

East

Conference All Games

W L PF PA W L PF PA

Temple 1 0 13 10 3 0 74 50

Miami 1 0 28 21 2 1 71 65

BGSU 0 0 0 0 1 2 91 91

Buffalo 0 0 0 0 1 2 47 58

Kent St. 0 0 0 0 1 2 54 60

Akron 0 0 0 0 0 3 50 114

Ohio 0 1 13 20 1 2 53 73

West

Conference All Games

W L PF PA W L PF PA

Toledo 2 0 57 37 2 1 59 78

C. Mich. 1 1 62 27 2 1 95 27

Ball St. 0 0 0 0 1 2 63 61

N. Illinois 0 0 0 0 1 2 55 72

W. Mich. 0 1 24 37 1 2 87 89

E. Mich. 0 2 35 80 0 3 62 111

SATURDAY

Buffalo at Connecticut, Noon

Ball St. at Iowa, Noon

Bowling Green at Michigan, Noon

Cent. Michigan at Northwestern, Noon

Toledo at Purdue, Noon

Miami (Ohio) at Missouri, 2 p.m.

E. Michigan at Ohio St., 3:30 p.m.

Temple at Penn St., 3:30 p.m.

Akron at Indiana, 7 p.m.

Ohio at Marshall, 7 p.m.

N. Illinois at Minnesota, 8:30 p.m.

Big Ten

Conference All Games

W L PF PA W L PF PA

Michigan 0 0 0 0 3 0 100 71

Michigan St. 0 0 0 0 3 0 102 62

N’western 0 0 0 0 3 0 90 37

Ohio St. 0 0 0 0 3 0 124 38

Wisconsin 0 0 0 0 3 0 88 54

Indiana 0 0 0 0 2 0 89 38

Iowa 0 0 0 0 2 1 99 48

Illinois 0 0 0 0 2 1 76 48

Penn St. 0 0 0 0 2 1 71 38

Purdue 0 0 0 0 2 1 67 57

Minnesota 0 0 0 0 1 2 83 90

SATURDAY

Ball St. at Iowa, Noon

Bowling Green at Michigan, Noon

N. Colorado at Michigan St., Noon

Cent. Michigan at Northwestern, Noon

Toledo at Purdue, Noon

Austin Peay at Wisconsin, Noon

E. Michigan at Ohio St., 3:30 p.m.

Temple at Penn St., 3:30 p.m.

Akron at Indiana, 7 p.m.

N. Illinois at Minnesota, 8:30 p.m.

TENNIS

Open de Moselle

Metz, France

Singles

First Round

Kristof Vliegen d. Federico del Bonis 6-2, 4-6, 6-3.

Igor Sijsling d. Thierry Ascione 6-4, 6-4.

Second Round

Tommy Robredo (7) d. Denis Istomin 6-4, 6-2.

Romania Open

Bucharest, Romania

Singles

First Round

Pablo Cuevas d. Pere Riba 6-1, 6-1.

Second Round

Juan Ignacio Chela (4) d. Simon Greul 6-1, 6-0.

Jeremy Chardy (8) d. Simone Vagnozzi 6-2, 6-4.

Bjorn Phau d. Adrian Ungur 6-2, 6-4.

Albert Montanes (1) d. Tobias Kamke 6-4, 6-4.

Tashkent Open

Tashkent, Uzbekistan

Singles

Second Round

Evgeniya Rodina d. Anna Chakvetadze (3) 7-6 (4), 3-2, retired.

Alla Kudryavtseva (7) d. Alexandra Panova 6-4, 6-2.

Stefanie Voegele d. Maria Elena Camerin (8) 6-4, 6-1.

Monica Niculescu (5) d. Ekaterina Ivanova 0-6, 6-0, 6-1.

Akgul Amanmuradova d. Jill Craybas 7-5, 6-7 (6), 6-2.

Darya Kustova d. Magdalena Rybarikova (6) 6-2, 4-6, 6-3.

Alexandra Dulgheru (1) d. Ekaterina Bychkova 4-6, 6-1, 7-5.

Elena Vesnina (4) d. Olga Savchuk 6-2, 6-2.

PREP VOLLEYBALL

Bowsher d. Woodward, 25-6, 25-5, 25-5

Whitmer d. Waite, 25-10, 25-21, 2512.

St. Ursula d. Notre Dame, 25-7, 25-16, 25-17

Central d. Clay, 21-25, 25-12, 24-26, 25-20, 15-8

Delta d. Bryan, 25-15, 26-24, 22-25, 25-14

LATEST LINE

NFL

NY GIANTS 3 Tennessee

NEW ENGLAND 131/2 Buffalo

BALTIMORE 101/2 Cleveland

Pittsburgh 21/2 TAMPA BAY

Cincinnati 3 CAROLINA

NEW ORLEANS 41/2 Atlanta

San Francisco 21/2 KANSAS CITY

MINNESOTA 101/2 Detroit

HOUSTON 21/2 Dallas

Washington 31/2 ST. LOUIS

Philadelphia 21/2 JACKSONVILLE

Indianapolis 6 DENVER

San Diego 6 SEATTLE

ARIZONA 4 Oakland

MIAMI 21/2 NY Jets

Green Bay 3 CHICAGO

College Football

Miami-Florida 31/2 PITTSBURGH

(Friday)

Tcu 171/2 SMU

(Saturday)

NORTHWESTERN 7 Central Michigan

PURDUE 121/2 Toledo

MICHIGAN 251/2 Bowling Green

IOWA 28 Ball St

OHIO ST 44 Eastern Mich.

Virginia Tech 41/2 BOSTON COLLEGE

PENN ST 14 Temple

GEORGIA TECH 81/2 N.C. State

FLORIDA ST 18 Wake Forest

DUKE 61/2 Army

CONNECTICUT 20 Buffalo

MISSISSIPPI ST 1 Georgia

MISSISSIPPI 21/2 Fresno St

MISSOURI 191/2 Miami-Ohio

Air Force 13 WYOMING

KANSAS ST 7 Central Florida

HOUSTON 19 Tulane

Oklahoma 14 CINCINNATI

Alabama 7 ARKANSAS

BOISE ST 171/2 Oregon St

Stanford 41/2 NOTRE DAME

ARIZONA 7 California

TEXAS 15 Ucla

Idaho 71/2 COLORADO ST

Nevada 4 BYU

Usc 22 WASHINGTON ST

KANSAS 221/2 New Mexico St

FLORIDA 14 Kentucky

Southern Miss 4 LOUISIANA TECH

TENNESSEE 131/2 Ala-Birmingham

INDIANA 23 Akron

MARSHALL 51/2 Ohio

AUBURN 3 South Carolina

UTAH 32 San Jose St

SAN DIEGO ST 71/2 Utah St

LSU 8 West Virginia

Baylor 71/2 RICE

North Carolina 1 RUTGERS

MINNESOTA 41/2 Northern Illinois

UTEP 111/2 Memphis

UNLV 10 New Mexico

Oregon 11 ARIZONA ST

MARYLAND 11 FLA International

Home Team in CAPS

PREP GOLF

Boys NLL Tournament

At Riverby Hills

Tournament Team Results: Northview 305, Anthony Wayne 306, Maumee 318,

Bowling Green 329, Southview 335, Perrysburg 335, Rossford 339,

Springfield 358

Final League Standings: Anthony Wayne 35, Northview 32, Maumee 30, Bowling Green 25, Southview 16, Perrysburg 15, Rossford 6, Springfield 5

1st Team

Deion Tansel, Anthony Wayne, 74; Steve Linde, Anthony Wayne, 74; Jeff Czerniakowski, Northview, 75; Alex Cintron, Maumee, 77; Nolan Dill, Bowling Green, 81; Brandon Snell, Maumee, 82

2nd Team

Matthew Haas, Maumee, 80; Kurt Weber, Maumee, 79; Alex Elrod, Northview, 77; Nathan Mowery, Perrysburg, 81; Dan Graeff, Northview, 77; Aaron Liebenthal, Northview, 76

MAUMEE 154, SOUTHVIEW 170: M-Snell 36, Citron 37, Haas 40, Weber 41. S-Jackson 42, Marinelli 42, Shulak 43, Parikh 43. At Spuyten Duyval.

CARDINAL STRITCH 177, MAUMEE VALLEY 183, NORTHWOOD 200: (S) Goetz 41, Linser 43, Demory 45, Crawford 48; (MV) Frasco 39, Diechert 40, Krueger 52, Min 52; (N) Canaday 47, Langenderfer 49, Hoffman 49, Sigurdson 55. At Chippewa Golf Club.

Girls

NWOGGL at Findlay Country Club

FINDLAY 166, VAN BUREN 184, LIMA CENTRAL CATHOLIC 192. EASTWOOD 213, OTSEGO 216, GENOA 225, BOWLING GREEN 246. (Top 7 individual scores: Pruden, Findlay 38; Sawyer, Van Buren 39; St. Jean, Findlay 41; Mains, Findlay 42; Fournier, Van Buren 44; Young, Eastwood 45; Tweed, Findlay 45; Warner Lima CC 45.

AUTO RACING

NASCAR Sprint Cup schedule and standings

Feb. 6 – x-Budweiser Shootout (Kevin Harvick)

Feb. 11 – x-Gatorade Duel 1 (Jimmie Johnson)

Feb. 11 – x-Gatorade Duel 2 (Kasey Kahne)

Feb. 14 – Daytona 500 (Jamie McMurray)

Feb. 21 – Auto Club 500 (Jimmie Johnson)

Feb. 28 – Shelby American, Las Vegas (Jimmie Johnson)

March 7 – Kobalt Tools 500 (Kurt Busch)

March 21 – Food City 500, Bristol, Tenn. (Jimmie Johnson)

March 28 – Goody’s Fast Pain Relief 500, Martinsville, Va. (Denny Hamlin)

April 10 – Subway Fresh Fit 600, Avondale, Ariz. (Ryan Newman)

April 18 – Samsung Mobile 500, Fort Worth, Texas (Denny Hamlin)

April 25 – Aaron’s 499, Talladega, Ala. (Kevin Harvick)

May 1 – Heath Calhoun 400, Richmond, Va. (Kyle Busch)

May 8 – Southern 500, Darlington, S.C. (Denny Hamlin)

May 16 – Autism Speaks 400, Dover, Del. (Kyle Busch)

May 22 – x-Sprint Showdown, Concord, N.C. (Martin Truex Jr.)

May 22 – x-NASCAR Sprint All-Star Race, Concord, N.C. (Kurt Busch)

May 30 – Coca-Cola 600, Concord, N.C. (Kurt Busch)

June 6 – Gillette Fusion ProGlide 500, Long Pond, Pa. (Denny Hamlin)

June 13 – Heluva Good! Sour Cream Dips 400, Brooklyn, Mich. (Denny Hamlin)

June 20 – Toyota/Save Mart 350, Sonoma, Calif. (Jimmie Johnson)

June 27 – Lenox Industrial Tools 301, Loudon, N.H. (Jimmie Johnson)

July 3 – Coke Zero 400 Powered By Coca-Cola, Daytona Beach, Fla. (Kevin Harvick)

July 10 – LifeLock.com 400, Joliet, Ill. (David Reutimann)

July 25 – Brickyard 400, Indianapolis (Jamie McMurray)

Aug. 1 – Pennsylvania 500, Long Pond, Pa. (Greg Biffle)

Aug. 8 – Heluva Good! Sour Cream Dips at The Glen, Watkins Glen, N.Y. (Juan Pablo Montoya)

Aug. 15 – Carfax 400, Brooklyn, Mich. (Kevin Harvick)

Aug. 21 – Irwin Tools Night Race, Bristol, Tenn. (Kyle Busch)

Sep. 5 – Emory Healthcare 500 (Tony Stewart)

Sep. 11 – Air Guard 400, Richmond, Va. (Denny Hamlin)

Sep. 19 – Sylvania 300, Loudon, N.H. (Clint Bowyer)

Sunday – AAA 400, Dover, Del.

Oct. 3 – Price Chopper 400, Kansas City, Kan.

Oct. 10 – Pepsi 400, Fontana, Calif.

Oct. 16 – Bank of America 500, Concord, N.C.

Oct. 24 – TUMS Fast Relief 500, Ridgeway, Va.

Oct. 31 – AMP Energy 500, Talladega, Ala.

Nov. 7 – AAA Texas 500, Fort Worth, Texas

Nov. 14 – Kobalt Tools 500, Avondale, Ariz.

Nov. 21 – Ford 400, Homestead, Fla.

x-non-points race

Driver Standings

1. Denny Hamlin, 5,230

2. Kevin Harvick, 5,185

3. Kyle Busch, 5,168

4. Jeff Gordon, 5,155

5. Kurt Busch, 5,144

6. Jimmie Johnson, 5,138

7. Carl Edwards, 5,135

8. Greg Biffle, 5,122

9. Jeff Burton, 5,118

10. Tony Stewart, 5,106

11. Matt Kenseth, 5,094

12. Clint Bowyer, 5,045

13. Ryan Newman, 3,221

14. Jamie McMurray, 3,220

15. David Reutimann, 3,132

16. Juan Pablo Montoya, 3,132

17. Mark Martin, 3,098

18. Dale Earnhardt Jr., 3,068

19. Kasey Kahne, 3,053

20. Martin Truex Jr., 2,987

BOWLING

Honor roll

Women (650 or better)

Jennifer McKee, Eastern 668

Men 750 or better

Eric Stibaner, Eastern 793

COLLEGE VOLLEYBALL

Owens d. Lakeland, 25-10, 25-10, 25-14

COLLEGE SOCCER

Men

BOWLING GREEN 3, WRIGHT STATE 0: Topolec, Weston, Armstrong.

HOLE IN ONE

WAYNE MARTIN, No. 12 at Red Hawk, 188 yards, 7-iron.

HOCKEY

NHL preseason

Detroit 0 1 0 – 1

Pittsburgh 3 2 0 – 5

First Period–1, Pittsburgh, Comrie 1 (Sterling, Michalek), 1:21. 2, Pittsburgh, Crosby 1 (Boulerice, Letang), 7:29. 3, Pittsburgh, Craig 1 (Letestu, Orpik), 11:45.

Penalties–I.Filppula, Det (hooking), 4:18; Downey, Det, major (fighting), 13:29; Boulerice, Pit, major (fighting), 13:29; Bertuzzi, Det, minor-major-misconduct (instigator, fighting), 18:17; Orpik, Pit (kneeing, fighting), 18:17.

Second Period–4, Detroit, Salei 1 (Ritola, V.Filppula), 9:29. 5, Pittsburgh, Sterling 1 (Crosby, Dupuis), 13:28. 6, Pittsburgh, Craig 2 (Kennedy, Letestu), 15:06.

Penalties–Vitale, Pit (hooking), :10; Cleary, Det (tripping), 1:08; Malkin, Pit (boarding), 7:27; Boulerice, Pit (hooking), 10:54; Comrie, Pit (slashing), 18:50.

Third Period–None.

Penalties–Stuart, Det (unsportsmanlike conduct), 8:56; Kennedy, Pit (unsportsmanlike conduct), 8:56; V.Filppula, Det (hooking), 11:15; Stuart, Det (boarding), 12:52; Modano, Det (hooking), 16:46.

Shots on Goal–Detroit 7-14-5–26. Pittsburgh 20-7-10–37.

Power-play opportunities–Detroit 0 of 6; Pittsburgh 0 of 4.

Goalies–Detroit, Osgood 0-1-0 (27 shots-22 saves), McCollum (0:00 third, 10-10). Pittsburgh, Fleury 1-0-0 (21-20), Thiessen (0:00 third, 5-5).

Washington 1 4 1 – 6

Columbus 0 1 1 – 2

First Period–1, Washington, Fleischmann 1 (Laich, Semin), 6:12.

Second Period–2, Washington, Hendricks 1 (Johansson, A.Gordon), 7:57. 3, Washington, Fleischmann 2 (Fehr, Semin), 10:44 (pp). 4, Columbus, Nash 1 (Umberger), 12:54. 5, Washington, Hendricks 2 (Fleischmann, Semin), 14:15. 6, Washington, Eakin 1 (Rechlicz), 16:30.

Third Period–7, Columbus, Filatov 1 (Voracek, Hejda), 5:23. 8, Washington, Hendricks 3 (Sloan, Johansson), 11:06.

Shots on Goal–Washington 9-11-9–29. Columbus 14-15-10–39.

Power-play opportunities–Washington 1 of 4; Columbus 0 of 4.

Goalies–Washington, Varlamov 1-0-0 (20 shots-20 saves), Holtby (10:09 second, 19-17). Columbus, Mason 0-1-0 (13-11), Machesney (10:18 second, 16-12).

PREP SOCCER

Boys

ANTHONY WAYNE 9, ROSSFORD 1

ARCHBOLD 9, DELTA 1

(A) A. Bontrager 3, Ramierez 2, Drewes 2, D. Bontrager, Allison; (D) Duncan

Girls

NORTHVIEW 7, BOWLING GREEEN 0: Hendrix 2, Snead 3, Duwde, Hobbs.

ANTHONY WAYNE 8, ROSSFORD 0: Mattimoe 3, Duchmare, H. Wagner, Sutton, Bixler, Nutter.

PERRYSBURG 9, SPRINGFIELD 0: Ganss, Walton, Studzinski, Camp, M.A. Whitaker, Mysinger, Kaczinski, Jender, Wertz.

CLAY 2, NORTHWOOD 0: Gwin, Groll.

SWANTON 3, WHITMER 1

MAUMEE 3, SOUTHVIEW 2: (M) Pasko 2, Decker; (S) Thomas, Abouahmed.

PREP TENNIS

Anthony Wayne 5, Rossford 0: Stansfield d. Saleh 6-2, 6-3, Krieg d. Appt 6-2, 6-1, Jankowski d. Espen 6-2, 6-0, Draheim-Hoeflinger d. M. Morris-Lewis 6-0, 6-0, Barrett-Dellinger d. D. Morris-Maxwell 6-0, 6-0

BOWSHER 3, SCOTT 2

Jones (S) d. Garmen 6-0, 5-7, 6-1; Jones (S) d. Shively 6-3, 6-3; Thornton (B) d. Woods 62-, 6-1; Scharlow/Cook (B) d. Vandivber/Harris 6-1, 6-0; Shriver/Peace (B) d. Tilman/Duncan 6-0, 6-2.

ST. URSULA 5, ROGERS 0

Moon d. Minnfield 6-0, 6-0; Nowicki d. Alexander 6-0, 6-0; Marciniak d. Cogdell 6-0, 6-0; Koepfer/Fischer d. King/Aossey 6-0, 6-1; Nelson/Belinske d. Chizmar/Ybarra 6-0, 6-0.

CENTRAL 5, WHITMER 0: M. Delp d. McDonald, 6-0, 6-0, S. Delp d. Erdmann, 6-0, 6-0, Scherting d. Stewart, 6-0, 6-0, Mitchell-O’Hearn d. Washington-Mitchell, 6-0, 6-0, Brown-Hunter d. Meyer-Giles, 6-1, 6-0.

NOTRE DAME 3, NORTHVIEW 0 (OTCA)

K. McNamara d. Liezerman 6-3, 6-1; T. Smietanski/Genzman d. Rentner/Forrester 6-4, 6-2; M. Smietanzki/Clark d. Feldstein/Mills 6-1, 6-2. Two singles matches did not finish.



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.