Loading…
Tuesday, July 29, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Thursday, 11/18/2010

Scoreboard: 11-19

COLLEGE FOOTBALL

Mid-American Conference

East

Conference All Games

W L PF PA W L PF PA

Miami 6 1 159 140 7 4 218 280

Ohio 6 1 229 125 8 3 330 233

Temple 5 2 181 109 8 3 297 209

Kent St. 3 3 143 126 4 6 225 231

Buffalo 1 5 71 188 2 8 139 291

BGSU 1 6 136 206 2 9 248 362

Akron 0 7 95 258 0 11 165 407

West

Conference All Games

W L PF PA W L PF PA

N. Illinois 6 0 252 103 8 2 341 198

Toledo 6 1 227 168 7 4 289 306

W. Mich. 3 3 213 147 4 6 309 276

Ball St. 3 4 180 200 4 7 243 306

C. Mich. 2 5 146 157 3 8 262 270

E. Mich. 1 5 130 235 1 9 204 439

SATURDAY

N. Illinois at Ball St., 1

E. Michigan at Buffalo, 2

Kent St. at W. Michigan, 2

Big Ten Conference

Conference All Games

W L PF PA W L PF PA

Mich. St. 5 1 166 119 9 1 313 188

Ohio St. 5 1 219 78 9 1 416 136

Wisconsin 5 1 244 138 9 1 402 195

Iowa 4 2 164 102 7 3 308 150

Michigan 3 3 212 229 7 3 377 321

N'western 3 3 135 152 7 3 255 214

Penn St. 3 3 139 168 6 4 232 219

Illinois 3 4 238 191 5 5 314 239

Purdue 2 4 87 188 4 6 174 276

Minnesota 1 6 145 248 2 9 251 372

Indiana 0 6 108 244 4 6 268 336

SATURDAY

Penn St. vs. Indiana at Landover, Md., Noon

Wisconsin at Michigan, Noon

Purdue at Michigan St., Noon

Ohio St. at Iowa, 3:30

Illinois vs. Northwestern at Wrigley Field, 3:30

National

LAST NIGHT

Alabama 63, Georgia St. 7

Nicholls St. 27, SE Louisiana 25

Washington 24, UCLA 7

Air Force at UNLV, late

TONIGHT

Fresno St. (6-3) at Boise St. (9-0), 9:30

SATURDAY

EAST

Virginia (4-6) at Boston College (5-5), Noon

Duquesne (6-4) at Bryant (7-3), Noon

Villanova (6-4) at Delaware (9-1), Noon

Yale (7-2) at Harvard (6-3), Noon

Lehigh (8-2) at Lafayette (2-8), Noon

James Madison (5-5) at Maine (4-6), Noon

Towson (1-9) at New Hampshire (6-4), Noon

Columbia (4-5) at Brown (5-4), 12:30

Penn (8-1) at Cornell (2-7), 12:30

Bucknell (1-9) at Holy Cross (5-5), 12:30

Mass. (6-4) at Rhode Island (4-6), 12:30

Monmouth, N.J. (3-7) at Albany, N.Y. (5-5), 1

Colgate (6-4) at Fordham (5-5), 1

Marist (3-7) at Georgetown, D.C. (3-7), 1

Dartmouth (5-4) at Princeton (1-8), 1

Arkansas St. (4-6) at Navy (7-3), 3:30

Army (6-4) vs. Notre Dame (5-5) at Bronx, N.Y., 7

Connecticut (5-4) at Syracuse (7-3), 7

SOUTH

VMI (3-7) at Gardner-Webb (2-7), 11:30 a.m.

West Virginia (6-3) at Louisville (5-5), Noon

N.C. State (7-3) at N. Carolina (6-4), Noon

Troy (5-4) at South Carolina (7-3), Noon

Pittsburgh (5-4) at S. Florida (6-3), Noon

Appalachian St. (9-1) at Florida (6-4), 12:30

Austin Peay (2-8) at E. Kentucky (5-5), 1

Delaware St. (2-8) at Howard (1-9), 1

Campbell (3-7) at Morehead St. (4-6), 1

Davidson (3-7) at Presbyterian (1-9), 1

Duke (3-7) at Georgia Tech (5-5), 1:30

Prairie View (6-4) at Alabama A&M (3-7), 2

Alcorn St. (5-5) at Jackson St. (7-3), 2

Georgia Southern (6-4) at Furman (5-5), 2

Tennessee St. (3-7) at Murray St. (5-5), 2

Old Dominion (7-3) at N.C. Central (3-7), 2

The Citadel (2-8) at Samford (4-6), 2

Norfolk St. (5-5) at Savannah St. (1-9), 2

Clemson (5-5) at Wake Forest (2-8), 2

W. Carolina (2-8) at Elon (5-5), 3

Chattanooga (6-4) at Wofford (8-2), 3

Mississippi (4-6) at LSU (9-1), 3:30

Stony Brook (6-4) at Liberty (7-3), 3:30

North Texas (3-7) at La-Monroe (4-6), 3:30

Virginia Tech (8-2) at Miami (7-3), 3:30

UCF (7-3) at Tulane (4-6), 3:30

Richmnd (6-4) at William & Mary (7-3), 3:30

Hampton (5-5) at Morgan St. (4-6), 4

Memphis (1-9) at UAB (3-7), 4

M. Tennessee (3-6) at W. Ky (2-8), 4:15

Jacksonville St. (9-1) at Tenn. Tech (4-6), 5

Fla. Inter. (4-5) at La-Lafayette (2-8), 7

Arkansas (8-2) at Mississippi St. (7-3), 7

Tennessee (4-6) at Vanderbilt (2-8), 7:30

Florida St. (7-3) at Maryland (7-3), 8

Houston (5-5) at Southern Miss. (7-3), 8

MIDWEST

Oklahoma St. (9-1) at Kansas (3-7), Noon

North Dakota (3-7) at S. Dakota St. (4-6), 2

Indiana St. (6-4) at S. Illinois (4-6), 2

N. Iowa (7-3) at W. Illinois (6-4), 2

Missouri (8-2) at Iowa St. (5-6), 7

Rutgers (4-5) at Cincinnati (3-6), 7:30

SOUTHWEST

East Carolina (6-4) at Rice (2-8), 1

UTEP (6-5) at Tulsa (7-3), 2

Marshall (4-6) at SMU (5-5), 3

Texas St. (4-6) at Sam Houston St. (5-5), 3

Weber St. (6-4) at Texas Tech (5-5), 3

Florida Atlantic (4-5) at Texas (4-6), 3:30

Oklahoma (8-2) at Baylor (7-4), 8

Nebraska (9-1) at Texas A&M (7-3), 8

FAR WEST

Kansas St. (6-4) at Colorado (4-6), 2

Montana St. (8-2) at Montana (7-3), 2

Colorado St. (3-8) at Wyoming (2-9), 2

Idaho (4-6) at Utah St. (4-6), 3

Stanford (9-1) at California (5-5), 3:30

Idaho St. (1-9) at E. Washington (8-2), 4:05

New Mexico St. (2-8) at Nevada (9-1), 4:05

Portland St. (2-8) at N. Arizona (5-5), 5:05

New Mexico (1-9) at BYU (5-5), 6

Southern Cal (7-3) at Oregon St. (4-5), 8

Utah (8-2) at San Diego St. (7-3), 10

San Jose St. (1-9) at Hawaii (7-3), 10:30

ECHL

LAST NIGHT

Greenville 4, Wheeling 2

Idaho at Stockton, late

Tonight

Toledo at Florida, 7:30

Wheeling at Greenville, 7:05

Trenton at Reading, 7:05

Gwinnett at South Carolina, 7:05

Kalamazoo at Cincinnati, 7:30

Alaska at Utah, 9:05

Victoria at Ontario, 10

Las Vegas at Bakersfield, 10

COLLEGE BASKETBALL

MEN

EAST

Army 63, N.J. Tech 60

Iona 81, Richmond 77, 2OT

La Salle 88, Prairie View 74

Providence 77, Morgan St. 55

Yale 75, Boston College 67

SOUTH

Florida 105, N. Carolina A&T 55

Florida St. 89, Fla. International 66

LSU 79, Tenn.-Martin 56

UCF 65, South Florida 59

VMI 65, Jacksonville St. 55

MIDWEST

Michigan 69, Bowling Green 50

Baldwin-Wallace 76, Bethany,W.Va. 71

Kansas St. 76, Presbyterian 67

Loyola of Chicago 73, E. Illinois 62

Missouri 66, W. Illinois 61

Valparaiso 98, Purdue-N. Central 44

Wayne, Mich. 79, Lewis 66

SOUTHWEST

Arkansas 75, Grambling St. 52

Baylor 63, Jackson St. 49

Oklahoma 82, Texas Southern 52

FAR WEST

Arizona 83, New Mexico St. 57

TOURNAMENT

2K Sports Classic

First Round

Pittsburgh 79, Maryland 70

Charleston Classic

First Round

George Mason 78, Charlotte 56

Georgetown 80, Coastal Carolina 61

N.C. State 85, East Carolina 65

Wofford 79, S.C.-Upstate 61

Honda Puerto Rico Tip-off

First Round

Minnesota 95, W. Kentucky 77

North Carolina 107, Hofstra 63

Vanderbilt 59, Nebraska 49

West Virginia 84, Davidson 70

Area

Siena Heights: Jones: 5-0-4-14, Chinn: 2-0-0-4, White: 4-3-4-21, Hand: 2-0-1-5, Schantz: 2-0-2-6, Collins: 1-0-1-3, Zureich: 1-0-3-5, Sutherland: 0-0-8-8, Totals: 17-3-23-66

Owens: Scarton: 1-2-0-8, Kralovic Jr: 1-1-2-7, Garrett: 4-0-0-8, Wimberly: 3-0-4-10, Edwards: 2-3-4-17, Frank: 5-0-0-10, Jacobs: 0-0-2-2, Ndoye: 1-0-0-2. Totals: 17-6-12-64

Halftime: Siena Heights 33 Owens 20

NFL

AMERICAN CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

N.Y. Jets 7 2 0 .778 208 150

New England 7 2 0 .778 258 214

Miami 5 5 0 .500 172 208

Buffalo 1 8 0 .111 164 245

South

W L T Pct PF PA

Indianapolis 6 3 0 .667 240 185

Tennessee 5 4 0 .556 241 179

Jacksonville 5 4 0 .556 196 250

Houston 4 5 0 .444 217 257

North

W L T Pct PF PA

Baltimore 6 3 0 .667 196 165

Pittsburgh 6 3 0 .667 200 162

Cleveland 3 6 0 .333 172 182

Cincinnati 2 7 0 .222 184 213

West

W L T Pct PF PA

Oakland 5 4 0 .556 235 188

Kansas City 5 4 0 .556 212 194

San Diego 4 5 0 .444 239 197

Denver 3 6 0 .333 203 252

NATIONAL CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

Philadelphia 6 3 0 .667 257 209

N.Y. Giants 6 3 0 .667 236 193

Washington 4 5 0 .444 183 229

Dallas 2 7 0 .222 194 252

South

W L T Pct PF PA

Atlanta 7 2 0 .778 222 175

New Orleans 6 3 0 .667 201 151

Tampa Bay 6 3 0 .667 188 206

Carolina 1 8 0 .111 104 215

North

W L T Pct PF PA

Chicago 7 3 0 .700 191 146

Green Bay 6 3 0 .667 221 143

Minnesota 3 6 0 .333 169 195

Detroit 2 7 0 .222 215 202

West

W L T Pct PF PA

Seattle 5 4 0 .556 166 199

St. Louis 4 5 0 .444 160 164

San Francisco 3 6 0 .333 160 198

Arizona 3 6 0 .333 175 261

LAST NIGHT

Chicago 16, Miami 0

SUNDAY

Detroit at Dallas, 1

Oakland at Pittsburgh, 1

Washington at Tennessee, 1

Houston at N.Y. Jets, 1

Buffalo at Cincinnati, 1

Arizona at Kansas City, 1

Cleveland at Jacksonville, 1

Baltimore at Carolina, 1

Green Bay at Minnesota, 1

Atlanta at St. Louis, 4:05

Seattle at New Orleans, 4:05

Tampa Bay at San Francisco, 4:05

Indianapolis at New England, 4:15

N.Y. Giants at Philadelphia, 8:20

MONDAY

Denver at San Diego, 8:30

SPORTLIGHT

Nov. 19

1961-George Blanda of the Houston Oilers passes for 505 yards and seven touchdowns in a 49-13 rout of the New York Titans.

1961-Cleveland's Jim Brown rushes for 237 yards and four touchdowns to lead the Browns to a 45-24 victory over the Philadelphia Eagles.

1966-No. 1 Notre Dame and No. 2 Michigan State play to a 10-10 tie.

1983-Jari Kurri of the Edmonton Oilers scores five goals and Wayne Gretzky adds three goals and five assists in a 13-4 rout of the New Jersey Devils.

1990-Barry Bonds of the Pittsburgh Pirates is named the National League's Most Valuable Player. Bonds is the first major league player to finish with 30 homers, 30 stolen bases, 100 RBIs and a .300 or better batting average.

1992-Oakland reliever Dennis Eckersley is selected the American League's MVP. Eckersley, who led the majors with 51 saves in 54 chances, becomes the ninth player to win both the Cy Young Award and MVP honors in the same season.

1993-Oregon and Oregon State play to a 0-0 tie in Eugene. It's the last scoreless tie in FBS history due to the NCAA's institution of overtime beginning in 1994.

1994-Rashaan Salaam becomes the fourth 2,000-yard rusher in major-college history, running for 259 yards and two touchdowns in Colorado's 41-20 victory over Iowa State.

1995-The Baltimore Stallions post a 37-20 victory over the Calgary Stampeders to become the first U.S.-based team to win the Grey Cup in the CFL's 83-year history.

2000-Fred Taylor rushes for 234 yards and three touchdowns on 30 carries and also catches a touchdown pass in Jacksonville's 34-24 victory over Pittsburgh.

2000-Gus Frerotte completes 36 of 58 passes for a team-record 462 yards and five touchdowns in Denver's 38-37 victory over San Diego.

2004-Indiana's Ron Artest and Stephen Jackson charge into the stands in Auburn Hills, Mich., to fight with fans in the final minute of their game against the Detroit Pistons. The brawl forces an early end to the Pacers' 97-82 win.

2006-Roger Federer overwhelms James Blake, claiming his third Masters Cup title 6-0, 6-3, 6-4. The top-ranked Federer rounds off another dominating season with 12 titles and 16 finals appearances from the 17 tournaments he enters.

2006-Jaromir Jagr becomes the 16th player in NHL history with 600 goals when he scores in the first period of the New York Rangers' 4-1 win over Tampa Bay.

NHL

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L OT Pts GF GA

Philadelphia 12 6 2 26 70 49

Pittsburgh 10 8 2 22 61 53

N.Y. Rangers 10 8 1 21 57 52

New Jersey 5 12 2 12 34 62

N.Y. Islanders 4 11 3 11 39 62

Northeast Division

W L OT Pts GF GA

Montreal 12 6 1 25 49 39

Boston 11 5 1 23 51 31

Ottawa 9 9 1 19 47 60

Toronto 7 8 3 17 43 52

Buffalo 7 10 3 17 53 64

Southeast Division

W L OT Pts GF GA

Washington 14 4 1 29 70 49

Tampa Bay 10 7 2 22 60 63

Carolina 9 9 0 18 58 61

Atlanta 7 9 3 17 58 69

Florida 8 9 0 16 46 44

WESTERN CONFERENCE

Central Division

W L OT Pts GF GA

Detroit 12 3 1 25 58 40

Chicago 10 9 2 22 62 59

St. Louis 9 5 3 21 44 47

Columbus 10 6 0 20 46 41

Nashville 8 6 3 19 45 48

Northwest Division

W L OT Pts GF GA

Vancouver 10 5 3 23 55 46

Colorado 10 7 1 21 63 56

Minnesota 9 6 2 20 40 39

Calgary 7 10 0 14 47 52

Edmonton 4 10 3 11 42 71

Pacific Division

W L OT Pts GF GA

Los Angeles 12 5 0 24 53 39

Anaheim 10 8 3 23 52 61

San Jose 9 5 3 21 51 44

Phoenix 8 5 5 21 50 54

Dallas 9 7 0 18 48 45

Note: Two points for a win, one point for overtime loss.

LAST NIGHT

Boston 4, Florida 0

Toronto 3, New Jersey 1

Tampa Bay 8, Philadelphia 7

Nashville 3, Montreal 0

San Jose at Dallas, late

WEDNESDAY

Tampa Bay 4, N.Y. Islanders 2

Boston 3, N.Y. Rangers 2

Pittsburgh 3, Vancouver 1

Washington 4, Buffalo 2

Carolina 7, Ottawa 1

Florida 2, Atlanta 1

Detroit 7, St. Louis 3

Minnesota 2, Anaheim 1, OT

Colorado 4, San Jose 3, OT

Phoenix 3, Calgary 1

Chicago 5, Edmonton 0

Columbus 5, Los Angeles 3

TONIGHT

Carolina at Pittsburgh, 7

Minnesota at Detroit, 7:30

Los Angeles at Buffalo, 7:30

Washington at Atlanta, 7:30

Ottawa at St. Louis, 8

N.Y. Rangers at Colorado, 9

Phoenix at Edmonton, 9

Chicago at Calgary, 9:30

Columbus at Anaheim, 10

TOMORROW

Los Angeles at Boston, 7

Tampa Bay at Buffalo, 7

Toronto at Montreal, 7

Florida at N.Y. Islanders, 7

Philadelphia at Washington, 7

Nashville at Carolina, 7

New Jersey at St. Louis, 8

N.Y. Rangers at Minnesota, 8

Colorado at Dallas, 8

Chicago at Vancouver, 10

Columbus at San Jose, 10:30

NBA

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L Pct GB

Boston 9 2 .818 -

New Jersey 4 7 .364 5

New York 4 8 .333 51/2

Toronto 3 9 .250 61/2

Philadelphia 2 10 .167 71/2

Southeast Division

W L Pct GB

Orlando 8 3 .727 -

Atlanta 8 4 .667 1/2

Miami 7 4 .636 1

Charlotte 4 7 .364 4

Washington 3 7 .300 41/2

Central Division

W L Pct GB

Chicago 6 4 .600 -

Cleveland 5 5 .500 1

Indiana 5 5 .500 1

Milwaukee 5 6 .455 11/2

Detroit 4 8 .333 3

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

W L Pct GB

New Orleans 9 1 .900 -

San Antonio 9 1 .900 -

Dallas 7 3 .700 2

Memphis 4 8 .333 6

Houston 3 8 .273 61/2

Northwest Division

W L Pct GB

Utah 8 4 .667 -

Oklahoma City 7 4 .636 1/2

Portland 7 5 .583 1

Denver 6 5 .545 11/2

Minnesota 4 9 .308 41/2

Pacific Division

W L Pct GB

L.A. Lakers 10 2 .833 -

Golden State 7 4 .636 21/2

Phoenix 6 6 .500 4

Sacramento 3 7 .300 6

L.A. Clippers 1 12 .077 91/2

LAST NIGHT

Indiana 107, L.A. Clippers 80

Orlando 105, Phoenix 89

Denver at Portland, late

WEDNESDAY

Miami 123, Phoenix 96

Toronto 94, Philadelphia 86

Boston 114, Washington 83

L.A. Lakers 103, Detroit 90

Minnesota 113, L.A. Clippers 111

New Orleans 99, Dallas 97

Oklahoma City 116, Houston 99

Utah 98, New Jersey 88

San Antonio 103, Chicago 94

New York 113, Sacramento 106

TONIGHT

Oklahoma City at Boston, 7 p.m.

Milwaukee at Philadelphia, 7 p.m.

Houston at Toronto, 7 p.m.

Memphis at Washington, 7 p.m.

Charlotte at Miami, 7:30 p.m.

L.A. Lakers at Minnesota, 8 p.m.

Cleveland at New Orleans, 8 p.m.

San Antonio at Utah, 9 p.m.

Chicago at Dallas, 9:30 p.m.

New Jersey at Sacramento, 10 p.m.

New York at Golden State, 10:30 p.m.

TOMORROW

Phoenix at Charlotte, 7 p.m.

Orlando at Indiana, 7 p.m.

Miami at Memphis, 8 p.m.

Dallas at Atlanta, 8 p.m.

Oklahoma City at Milwaukee, 8:30 p.m.

Cleveland at San Antonio, 8:30 p.m.

New Jersey at Denver, 9 p.m.

Utah at Portland, 10 p.m.

New York at L.A. Clippers, 10:30 p.m.

LATEST LINE

NFL

Favorite Points Underdog

Sunday

PITTSBURGH 7 (41) Oakland

NY JETS 7 (45) Houston

Baltimore 10 (37) CARO.

TENNESSEE 7 (44) Washington

DALLAS 6 (46) Detroit

Green Bay 3 (44) MINN.

CINCINNATI 5 1/2 (44) Buffalo

JACKSONVILLE 1 1/2 (44) Cleveland

KANSAS CITY 8 (44) Arizona

NEW ORLEANS 11 1/2 (44) Seattle

Atlanta 3 (43) ST. LOUIS

SAN FRAN. 3 1/2 (42) Tmpa Bay

NEW ENGLAND 3 1/2 (50) Indianapolis

PHILADELPHIA 3 1/2 (49) NY Giants

Monday

SAN DIEGO 10 (50) Denver

College Football

Favorite Points Underdog

BOISE ST 30 1/2 (66) Fresno St

Saturday

a-Penn St 10 Indiana

Tennessee 8 1/2 VANDERBILT

SYRACUSE 4 Connecticut

Florida St 4 MARYLAND

Clemson 13 WAKE FOREST

GEORGIA TECH 11 1/2 Duke

BOSTON COLL. 6 1/2 Virginia

CINCINNATI 12 1/2 Rutgers

MICHIGAN ST 20 Purdue

Wisconsin 4 MICHIGAN

Ohio St 3 IOWA

Missouri 11 IOWA ST

Oklahoma St 24 KANSAS

Arkansas 3 MISSISSIPPI ST

Northern Illinois 14 1/2 BALL ST

East Carolina 9 1/2 RICE

WESTERN MICH. 3 Kent St

TULSA 17 1/2 Utep

BUFFALO 7 Eastern Michigan

WYOMING 2 1/2 Colorado St

UTAH ST 2 1/2 Idaho

SMU 13 1/2 Marshall

b-Illinois 7 1/2 Northwestern

N. CAROLINA 2 1/2 N.C. State

Stanford 6 1/2 CALIFORNIA

Central Florida 17 TULANE

Virginia Tech 2 1/2 MIAMI-FLORIDA

Kansas St 2 COLORADO

NEVADA 38 New Mexico St

ALA-BIRM. 20 Memphis

BYU 29 New Mexico

c-Notre Dame 8 1/2 Army

Pittsburgh 2 1/2 S. FLORIDA

STHERN MISS 4 Houston

Oklahoma 7 1/2 BAYLOR

Nebraska 2 1/2 TEXAS A&M

West Virginia 4 1/2 LOUISVILLE

Usc 3 OREGON ST

LSU 16 Mississippi

Utah 2 1/2 SAN DIEGO ST

HAWAII 30 San Jose St

S. CAROLINA 22 Troy

TEXAS 21 Florida Atlantic

NAVY 13 1/2 Arkansas St

Middle Tenn St 4 1/2 W. KENTUCKY

a-at Landover, MD.

b-at Wrigley Field.

c-at Yankee Stadium.

TRANSACTIONS

BASEBALL

American League

KANSAS CITY ROYALS-Signed RHP Steven Shell and OF Brett Carroll to minor league contracts. Re-signed RHP Luis Mendoza, RHP Julio Pimentel, C Cody Clark, INF Irving Falu, INF Mario Lisson and INF Jamie Romak to minor-league contracts.

MINNESOTA TWINS-Signed manager Ron Gardenhire to a two-year contract extension through the 2013 season.

NEW YORK YANKEES-Traded 1B Juan Miranda to Arizona for RHP Scott Allen.

National League

ATLANTA BRAVES-Named Marty Reed pitching coach for Gwinnett (IL); Rocket Wheeler manager and Mike Alvarez pitching coach for Mississippi (SL); Luis Salazar manager, Derek Botelho pitching coach and Bobby Moore hitting coach for Lynchburg (Carolina); Paul Runge manager, Derrick Lewis pitching coach, Carlos Mendez hitting coach and Ty Cobbs trainer for Rome (SAL); Randy Ingle manager, Gabe Lukert pitching coach and D.J. Boston hitting coach for Danville (Appalachian); Jonathan Schuerholz manager, Vladimir Nunez pitching coach and Brandon Harris trainer for the Braves (GCL).

COLORADO ROCKIES-Traded INF Clint Barmes to Houston Astros for RHP Felipe Paulino.

FOOTBALL

National Football League

CINCINNATI BENGALS-Signed DE Victor Adeyanju. Placed DE Jonathan Fanene on injured reserve.

CLEVELAND BROWNS-Signed OL Jeff Hansen to the practice squad.

NEW YORK JETS-Waived DL Jarron Gilbert.

HOCKEY

National Hockey League

NHL-Suspended Calgary F Olli Jokinen three games for a cross check to the head of Colorado's Wojtek Wolski in a Nov. 17 game. Suspended Tampa Bay F Mattias Ritola two games for hitting New York Islander Matt Moulson from behind in a Nov. 17 game.

EDMONTON OILERS-Placed G Nikolai Khabibulin on injured reserve. Recalled G Martin Gerber from Oklahoma City (AHL).

MONTREAL CANADIENS-Recalled D Yannick Weber from Hamilton (AHL).

NEW YORK ISLANDERS-Assigned F Jon Sim to Bridgeport (AHL).

HOLE IN ONE

PAUL YODER, No. 17 at White Pines, 173 yards, 4 iron.

Regional Finals

DIVISION I

Saturday, 7 p.m., unless noted

Region 1

1 Solon (12-0) vs. 3 Lakewood St. Edward (12-0), Parma Byers Field

Region 2

4 St. John's Jesuit (11-1) vs. 3 Whitmer (11-1), Bowling Green State University Doyt Perry Stadium

Region 3

1 Pickerington Central (11-0) vs. 2 Hilliard Davidson (12-0), Upper Arlington Marv Moorehead Stadium

Region 4

8 Huber Heights Wayne (9-3) vs. 6 Cincinnati St. Xavier (7-4), Dayton Welcome Stadium

DIVISION II

Tonight, 7:30 p.m., unless noted

Region 5

4 Ashland (10-2) vs. 2 Mentor Lake Catholic (11-1), Brunswick Judy Kirsch Field

Region 6

5 Maple Heights (12-0) vs. 3 Olmsted Falls (9-3), Baldwin-Wallace Tressel Field at George Finnie Stadium

Region 7

5 Sunbury Big Walnut (10-2) vs. 3 Uniontown Lake (9-3), Ashland University Jack Miller Stadium

Region 8

4 Trotwood-Madison (10-2) vs. 2 Kings Mills Kings (11-1), Princeton Viking Stadium

DIVISION III

Saturday, 7 p.m., unless noted

Region 9

4 Akron Buchtel (9-3) vs. 6 Youngstown Cardinal Mooney (7-4), Ravenna Stadium

Region 10

1 Columbus Bishop Watterson (10-1) vs. 3 Tiffin Columbian (11-1), Ohio Wesleyan University Selby Field

Region 11

1 Alliance Marlington (12-0) vs. 7 Dover (10-2), Canton Fawcett Stadium

Region 12

4 Eaton (12-0) vs. 2 Cincinnati Archbishop McNicholas (10-2), Mason Dwire Field at Atrium Stadium

DIVISION IV

Tonight, 7:30 p.m., unless noted

Region 13

1 Akron Manchester (12-0) vs. 2 Chagrin Falls (11-1), Nordonia Bill Boliantz Stadium

Region 14

4 Genoa (12-0) vs. 3 Orrville (9-3), Avon Lake Memorial Stadium

Region 15

1 Ironton (10-2) vs. 3 Columbus Bishop Hartley (10-2), Logan Chieftain Stadium

Region 16

5 Kenton (11-1) vs. 6 Kettering Archbishop Alter (10-2), Wapakoneta Harmon Field

DIVISION V

Saturday, 7 p.m., unless noted

Region 17

1 Youngstown Ursuline (12-0) vs. 2 Kirtland (12-0), Aurora Veterans Stadium

Region 18

4 Lima Central Catholic (11-1) vs. 7 Jeromesville Hillsdale (11-1), Findlay Donnell Stadium

Region 19

1 Oak Hill (11-1) vs. 2 Fredericktown (12-0), Columbus Hamilton Township Hamilton Field

Region 20

5 Coldwater (9-3) vs. 2 West Jefferson (12-0), Northmont Good Samaritan Stadium

DIVISION VI

Tonight, 7:30 p.m., unless noted

Region 21

5 McDonald (10-2) vs. 2 Mogadore (12-0), Twinsburg Tiger Stadium

Region 22

1 Delphos St. John's (12-0) vs. 2 McComb (12-0), Findlay Donnell Stadium

Region 23

1 Shadyside (11-1) vs. 2 Bridgeport (12-0), St. Clairsville Red Devil Stadium

Region 24

8 Minster (7-5) vs. 2 Sidney Lehman Catholic (11-1), Piqua Alexander Stadium

All-District

DIVISION I

First Team

OFFENSE: Ends-Cheatham Norrils, St. John's, 6-0, 187, sr.; Steve Slocum, Perrysburg, 6-1, 185, soph.; Greg Brown, Fremont Ross, 5-11, 190, sr. Linemen-Chris Reaper, Whitmer, 6-4, 230, sr.; Jack Miller, St. John's, 6-4, 270, sr; Ray Okdie, Southview, 6-4, 325, sr.; Andy Kujawa, Anthony Wayne, 6-2, 230, sr.; Adam Miranda, Fremont Ross, 6-2, 215, sr. Backs-Jody Webb, Whitmer, 5-7, 160, jr.; Nate White, St. John's, 6-1, 196, sr.; Tylor Trautwein, Fremont Ross, 6-0, 200, sr. Quarterback-Brogan, Roback, St. John's, 6-4, 163, soph.; Kicker-Brandon Smith, St. John's, 5-11, 183, jr.

DEFENSE: Linemen-Chris Wormley, Whitmer, 6-6, 250, jr.; Kenny Hayes, Whitmer, 6-5, 245, jr.; Micah Carter, Perrysburg, 5-9, 235, jr.; Jared Walker, Fremont Ross, 5-11, 195, jr. Linebackers-Kent Kern, St. John's, 6-1, 215, jr.; Jake Pennese, St. John's, 6-0, 220, jr.; Jamar Ridley, Whitmer, 5-11, 225, jr.; D.J. Pullom, Findlay, 6-2, 188, jr. Backs-Mark Meyers, Whitmer, 6-1, 175, jr.; Allen Gant, Southview, 6-2, 208, jr.; Dashon Bates, Lima Senior, 6-1, 185, sr.; De'Nard Pinckney, Southview, 6-2, 195, sr. Punter-Joseph Davidson, Findlay, 6-6, 175, soph.

Offensive player of the year: Cheatham Norrils, St. John's.

Defensive player of the year: Chris Wormley, Whitmer.

Lineman of the year: Jack Miller, St. John's.

Coach of the year: Doug Pearson, St. John's.

Second Team

OFFENSE: Ends-Skylar Reffner, Fremont Ross, 6-2, 170, jr.; Dylan Bunk, Findlay, 5-11, 175, jr. Linemen-Nick Brunner, St. John's, 6-5, 260, jr.; Jake Eckel, Perrysburg, 6-2, 230, sr.; Storm Norton, Whitmer, 6-7, 240, jr.; Eric Blume, 6-2, 225, sr.; Joey Gajewicz, Southview, 6-0, 292, sr. Backs-Tre Sterritt, Whitmer, 5-11, 170, soph.; Keithie Lasenby, Lima Senior, 5-8, 185, jr.; Marvin Owens, Marion Harding, 5-9, 165, sr. . Quarterback-Matt Slocum, Perrysburg, 6-1, 185, sr.; Matt Spragg, Findlay, 6-3, 225, sr. Kicker-Jared Kenczewicz, Whitmer, 6-1, 165, sr.

DEFENSE: Linemen-Andrew Maciolek, Whitmer, 6-1, 240, sr.; Miles Ashleman, St. John's, 6-2, 242, jr.; Kenny Reau, Southview 6-0, 230, sr.; Tayo Osinowo, Anthony Wayne, 5-9, 185, sr. Linebackers-Mike Gross, Southview, 5-11, 185, jr.; Mike Bodi, Whitmer, 6-2, 210, jr.; Isaiah Stinson, Lima Senior, 6-2, 215, jr.; Gene Rucker, Marion Harding, 6-0, 205, sr. Backs-Alex Henry, Findlay, 5-11, 181, sr.; Drew Starks, Fremont Ross, 5-10, 140, soph. Punter-Steve Pavelko, Perrysburg, 6-1, 180, sr.

Special Mention

Zach Grohowski, Anthony Wayne; Matt Green, Anthony Wayne; Alex Bridges, Anthony Wayne; Jack Henry, Anthony Wayne; Zach Kolvey, Perrysburg; Ryan Pierson, Perrysburg; Alec Gaston, Perrysburg; Nigel Hayes, Whitmer; Alex Palicki, Whitmer; Konnor Chuba, Southview; Troy Favorite, St. John's; Nate Pearson, St. John's; Aaron Gabriel, Marion Harding; Cody Ramsey, Findlay; Tyler Campbell, Findlay; Dillon Boes, Findlay; Alonzo Lucas, Whitmer; Zach Steinmetz, St. John's; JaDarian Bowers, Southview; Tyler Wolf, Fremont Ross; Trent Stout, Fremont Ross; Cody Kish, Clay; Bobby Hoffman, Clay.

DIVISION II

First Team

OFFENSE: Ends-Chris Jones, Start, 5-10, 175, jr.; Corbin Frankhouse, Maumee, 6-1, 180, sr.; Chris Thomas, Ashland, 6-0, 183, sr. Linemen-Kyle Cameron, Central Cath., 6-2, 280, sr.; Chris Boles, Central Cath., 6-4, 340, sr.; Hunter Stanley, St. Francis, 6-3, 265, jr.; Chris Schwartz, Wapakoneta, 6-0, 235, jr.; Cody Hickey, Ashland, 6-2, 260, sr. Backs-Calebb Goings, Central Cath., 5-11, 190, sr.; Logan Erb, Wapakoneta, 6-0, 220, sr.; Cordney Strickland, Sandusky, 6-1, 185, sr. Quarterback-Marcus Fuller, Ashland, 6-0, 200, sr; . Kicker-Michael McGowan, St. Francis, 5-10, 150, jr.

DEFENSE: Linemen-Kevin Williams, Springfield, 6-2, 275, sr.; Delroy Chance, Central Cath., 6-1, 280, sr.; Jaron Green, Sandusky, 6-2, 256, sr.; A.J. Peters, Ashland, 6-2, 215, sr. Linebackers-Evan Karchner, Maumee, 5-11, 220, jr.; Derek Batt, Bowling Green, 6-0, 205, sr.; Phil Henderson, Sandusky, 5-10, 184, sr.; Mike Montana, Norwalk, 6-1, 168, sr. Backs-Matt Williams, Maumee, 6-2, 185, sr.; Cale Tabler, Wapakoneta, 5-10, 165, sr.; Jacob Dixon, Ashland, 6-0, 175, sr.; Jacob Supron, Mansfield Senior, 6-0, 160, sr. Punter-Mickey Grothause, Wapakoneta, 6-0, 170, sr.

Offensive player of the year: Marcus Fuller, Ashland.

Defensive player of the year: Kevin Williams, Springfield.

Lineman of the year: Kyle Cameron, Central Cath.

Coaches of the year: Mike Franklin, Sandusky; Doug Frye, Wapakoneta.

Second Team

OFFENSE: Ends-Trevor Ishee, Norwalk, 6-1, 185, sr.; A.J. Beddow, Lexington, 5-11, 180, sr.; Brandon Nalley, Lexington, 5-10, 165, sr. Linemen-Robbie Peace, Bowsher, 6-1, 305, sr.; Chris Castillo, Central Cath., 6-2, 280, sr.; Maverick Liles, Wapakoneta, 6-0, 220, sr.; Nicky Tyner, Ashland, 6-4, 300, sr.; Ryan Gregory, Central Cath., 6-1, 250, sr. Backs-Dijon Tucker, Bowsher, 5-11, 190, sr.; Jake Wawrzyniak, St. Francis, 5-8, 170, sr.; Terrell Dorsey, Mansfield Senior, 5-11, 205, jr. Quarterback-Jake Schneider, Maumee, 5-10, 175, jr. Kicker-Jake Olman, Maumee, 6-3, 185, sr.

DEFENSE: Linemen-Tre Mack, St. Francis, 6-0, 207, sr.; C.J. Marious, Central Cath., 6-3, 240, sr.; Addison Hirschfeld, Northview, 5-11, 207, sr.; Trevor Raines, Wapakoneta, 5-10, 170, sr. Linebackers-Brian Lee, Start, 5-11, 215, jr.; Zach Ferenbaugh, 6-0, 185, sr.; Jaylen Guvevara, Sandusky, 6-1, 220, sr.; Chris Lester, Lexington, 6-1, 220, sr. Backs-Mike Bell, Central Cath., 6-1, 180, sr.; Danny Yodzis, 6-3, 205, sr.; Eric Daniels, Bowsher, 6-0, 180, sr.; Greg Stoll, Wapakoneta, 5-9, 160, sr. Punter-Patrick Wesolowski, Central Cath., 6-1, 175, jr.; Zach Bernhard, Ashland, 6-3, 200, jr.

Special Mention

Amir Edwards, Central Cath.; John Perrin, Central Cath.; Jim Johnston, Central Cath.; Allen Cook, Bowsher; Marquise Moore, Bowsher; A.J. Carswell, Bowsher; Robbie Cole, Maumee; Leroy Alexander, Springfield; Albert Phillips, Springfield; Trey Smith, Wapakoneta; Connor Pickens, Wapakoneta; Jake Fetherolf, Norwalk; Willie Moore, Ashland; Terrance Deener, Mansfield Senior; Mitch Tridico, Mansfield Senior; Torry Bradshaw, Mansfield Senior; Jon Bessick, Mansfield Senior; Michael Bixler, Ashland; Jeff Keplinger, Ashland; Andrew Hunt, Lexington; Tyler Jackman, Lexington; Tanner Kearns, Lexington; Christian Brown, Lexington; Cody Thompson, Mansfield Madison; Alex Groff, Mansfield Madison; Jordan Lane, Maumee, Josh Stump, Central Cath.; Dustin Crabtree, Norwalk; Derek Gallik, Lexington; Greg Galloway, Ashland; Dionte Rozier, Start; Royce Kantner, Wapakoneta.

DIVISION III

First Team

OFFENSE: Ends-Kahl Knapke, Celina, 5-9, 170, sr.; Austin Etzler, Elida, 6-2, 180, jr.; Damond Powell, Rogers, 6-0, 165, sr. Linemen-Alex Hey, Bryan, 6-8, 275, sr.; Caden Chapman, Tiffin Columbian, 6-2, 230, sr.; Felix Fowler, Rogers, 6-7, 325, sr.; Brandon Eldridge, Shelby, 6-3, 290, sr.; Jake Grzymkowski, Oak Harbor, 6-2, 215, sr. Utility-Zach Strine, Shelby, 5-8, 165, sr. Backs-Devon Sonnenberg, Napoleon, 5-9, 190, sr.; Derrick Golliday, Tiffin Columbian, 5-11, 190, sr.; Jake Scott Oak Harbor, 5-10, 190, sr. Quarterback-Reggie McAdams, Elida, 6-5, 190, jr. Kicker-Jordan Colson, Clyde, 5-9, 170, sr.

DEFENSE: Linemen-Brian Donovan, Celina, 6-0, 240, sr.; Jake Phillips, Bryan, 6-1, 210, sr.; Trevor Strickland, Clyde, 6-6, 235, sr.; Nick Wagoner, Shelby, 6-2, 265, sr. Linebackers-Nate Walker, Napoleon, 5-8, 168, jr.; Ross Harmon, Elida, 6-0, 240, sr.; Bennett Brown, Clyde, 5-9, 225, soph.; Vince Kurtz, Tiffin Columbian, 6-1, 195, sr.; Denver Burks, Shelby, 6-0, 205, sr. Backs-Kevin Kraft, Elida, 6-0, 170, jr.; DerJuan Gambrell, Rogers, 6-2, 185, sr.; Jesse Hernandez, Tiffin Columbian, 5-10, 170, sr. Punter-Seth Rosenbauer, Lima Shawnee, 6-5, 230, jr.

Offensive player of the year: Reggie McAdams, Elida.

Defensive player of the year: Jesse Hernandez, Tiffin Columbian.

Lineman of the year: Caden Chapman, Tiffin Columbian.

Coach of the year: Jason Carpenter, Elida.

Second Team

OFFENSE: Ends-Tyler Miller, Wapakoneta, 5-10, 170, jr.; Miles Foos, Bellevue, 6-1, 190, jr.; Mac Wilkerson, Clyde, 6-1. 190, sr. Linemen-Miguel Rodriguez, Bryan ; Nate Sackinger, Elida, 5-9, 260, sr.; Alex Jess, Clyde, 6-2, 225, sr.; Luke Lyden, Bellevue, 6-4, 250, jr.; Carter Mullins, Tiffin Columbian, 6-0, 230, jr. Backs-Colin Blymer, Elida, 5-6, 165, jr.; Richard Hohler, Sandusky Perkins, 5-8, 180, sr.; Will Lance, Shelby, 6-0, 205, jr. Quarterback-Ryan Tittle, Tiffin Columbian, 6-0, 175, sr. Kicker-Nathan Jenkins, Elida.

DEFENSE: Linemen-Brandon Rinehart, Shelby, 6-1, 260, sr.; Alex McAdams, Elida, 6-3, 185, sr.; Michael Ebert, Sandusky Perkins, 6-6, 225, sr.; Donntae Franklin, Rogers, 6-0, 195, sr. Linebackers-Quentin Poling Elida, 6-1, 195, soph.; Trey Runneals, Lima Shawnee, 5-10, 185, jr.; Jack Jacoby, Tiffin Columbian, 6-0, 195, soph.; Brandon Hunt Rogers, 5-8, 185, sr.; Joey Mallernee, Oak Harbor, 6-2, 180, sr. Backs-Davey Burkett, Oak Harbor, 5-10, 165, sr.; Austin Bentz, Tiffin Columbian, 5-9, 175, sr.; Drew Gerken, Napoleon, 6-4, 181, sr.

Special Mention

Ross Huber, Napoleon; Derek Hug, Bryan; Brandon Maag, Elida; Kurt Hafeken, Elida; Ryan Bechtel, Lima Shawnee; Hunter Bosch, Lima Shawnee; Thomas Glick, Clyde; Gabe Gilbert, Clyde; Ryan Meyer, Clyde; Zach Yates, Shelby; Dylan Blevins, Shelby; Zach Priesman, Oak Harbor; Josh Warnke, Oak Harbor; Rikki Le, Elida; Tyler Thompson, Elida; Braden Billger, Celina; Jamill Williams, Lima Shawnee; Sam Altenbach, Lima Shawnee; Ian Dukehart, Elida; Mike Bodyke, Bellevue; Daniel Wood, Tiffin Columbian; Cam Cook, Willard; Kyle Fink, Celina.

DIVISION IV

First Team

OFFENSE: Ends-Max Morrison, Kenton, 6-1, 165, sr.; Andrew Tillman, Kenton, 5-10, 155, sr.; Jake Hillman, Huron, 5-11, 170, sr. Linemen- Matthew McKinley, Kenton, 6-4, 225, sr.; Ross Ellerbrock, Ottawa-Glandorf, 6-2, 200, sr.; Joey Bogdon, Huron, 6-2, 270, sr.; Matt Olson, Bellville Clear Fork, 6-1, 230, sr.; Luke Sutter, Genoa, 6-4, 250, sr. Backs- Aaron Smith, Lima Bath, 5-8, 225, jr., Jordan McCune, Clear Fork, 5-8, 210, sr. Kyle Nutter, Genoa, 5-10, 180, soph. Quarterback- Maty Mauk, Kenton, 6-2, 185, jr. Kicker-Tyler Pickard, Genoa, 5-11, 190, Jr.

DEFENSE: Linemen-Austin Kutzli, Wauseon, 5-7, 167, sr.; Charlie Hinkle, Kenton, 6-2, 265, sr., Logan Slavinski, Clear Fork, 6-3, 215, sr.; Andrew Hayes, Genoa, 6-0, 230, sr. Linebackers-Jeff Siefker, Ottawa-Glandorf, 6-0, 280, Sr.; Bobby Handell, Kenton 6-1, 235, sr.; Kyle Matula, Milan Edison, 6-1, 225, Sr.; Seth Dufendock, Genoa, 6-0, 190, sr. Backs-Derek Truckor, Metamora Evergreen, 5-9, 160, sr.; Adam Hershberger, Ottawa-Glandorf, 6-3, 190, sr.; Caleb Doup, Clear Fork 5-10, 185, sr.; Garret Scott, Genoa, 6-1, 190, sr. Punter- Lucas Pennington, Evergreen, 6-4, 205, sr.

Offensive player of the year: Maty Mauk, Kenton.

Defensive player of the year: Jeff Seifker, Ottawa-Glandorf.

Lineman of the year: Andrew Hayes, Genoa.

Coach of the year: Dave Carroll, Clear Fork.

Second Team

OFFENSE: Ends-Josh Graves, Port Clinton, 5-11, 170, sr.; Derek Allgier, Genoa, 5-11, 180, sr.; Matt Peck, Ottawa-Glandorf, 6-3, 210, sr.. Linemen- Eric Boger, Metamora Evergreen, 6-5, 235, Sr.; Adam Recker, Ottawa-Glandorf, 6-0, 205, sr.; Nate Long, Clear Fork, 6-0, 225, sr.; Bryan Eyerly, Ontario, 6-2, 280; Matt Keaton, Genoa, 6-4, 250, sr.. Backs-Drew Boatwright, Ontario, 6-0, 185, jr.; Britt Cox, Bucyrus, 5-10, 170, sr., Pernell Conner, Eastwood, 5-10, 215, sr.. Quarterback- Nathan Kahle, Ottawa-Glandorf, 6-1, 182, sr.; Derek Colston, Port Clinton, 6-2, 180, sr. Kicker-Taylor Depew, Eastwood, 5-9, 157, sr.

DEFENSE: Linemen-Isaac Jeffers, Kenton 6-4, 235, jr.; Matt King, Huron, 5-10, 170, sr.; Isaiah Finley, Bellville Clear Fork, 5-10, 200, sr.; Casey Wojciechowski, Genoa, 5-10, 190, sr. Linebackers-; T.J. Thieken, Evergreen, 6-3, 190, sr.; Jordan Romick, Huron, 6-0, 205 sr.; Holdan Oyster, Clear Fork, 5-10, 190, jr.; Zac Bartman, Ontario, 6-0, 195, jr. Backs-Corey Clifton, Van Wert, 6-3, 185, sr.; Kyle Schlombohm, Eastwood, 5-11, 152, jr.; Steve Wingo, Port Clinton, 6-2, 165, jr.; Bryce Fackler, Kenton, 6-4, 210, jr. Punter- Jeff Rutherford, Eastwood 6-0, 214, sr.

Special Mention

Trevon Tucker, Fostoria; Dustin Howell, Kenton; Clint Brunow, Kenton; Rory Kaip, Huron; Brandon Kuhlman, Ottawa-Glandorf; Sean Kelly, Kenton; Drey Gamble, Paulding; Jesse Glass, Paulding; Jesse Finney, Wauseon; Dan Hilton, Evergreen; Gabe King, Kenton; Cody Comstock, Kenton; Derek Rieman, Ottawa-Glandof; Dylan Ellerbrock, Ottawa-Glandorf; Grant Recker, Ottawa-Glandorf; Craig Rieman, Ottawa-Glandorf; Jack Carter, Paulding; Dylan Welch, Paulding, Drey Gamble, Paulding; Austin Reichert, Van Wert; Brian Bollenbacher, Huron; Troy Delamatre, Huron; Dylan Oswalt, Clear Fork; Sean Weiss, Clear Fork; Logan Dernbach, Clear Fork; Jordan Beans, Clear Fork; Christian Ross, Bucyrus; Kurt McKee, Millbury Lake; Ian Fleetwood, Otsego; Donny Sites, Van Wert; Diego Torres-Moreno, Rossford; Andrew Nicholls, Galion; Cory Hirschy, Van Wert; Tom Leahey, Swanton; Dion Bellamy, Bellville Clear Fork; Dan Painter, Lima Bath; Chad McCray, Galion; Connor Massillo, Van Wert; Trent Seiler, Wauseon; Kaleb Raymond, Upper Sandusky; D.J. Recknagel, Rossford; Terry Hensley, Galion; Andrew McFarland, Rossford; Jack Carter, Paulding; Chase Beam, Eastwood; Stephen Pastor, Port Clinton; Sean Kelly, Kenton; Nathan Pennington, Lake.

DIVISION V

First Team

OFFENSE: Ends-Reese Klenke, Coldwater, 6-4, 195, sr.; Cory Siefring, St. Henry, 6-3, 205, sr.; Willy Flanary, Fairview; 5-8, 170, sr.; Desmond Sleigh, Archbold, 5-11, 160, sr. Linemen-Austin Tittle, Defiance Tinroa, 5-11, 205, jr.; Anthony Kimbrough, Lima Central Cath., 6-2, 242, sr.; Jake Fannin, Collins Western Reserve, 6-3, 225, sr.; Josh Almanza, Patrick Henry, 6-0, 205, sr.; Ben Miller, Archbold, 6-3, 265, sr.; Clint Endicott, Ashland Crestview, 6-2, 285, sr. Backs-Kipp McCann, Tinora, 6-0, 185, soph.; Zach Bermejo, Northwood, 5-10, 179, sr.; Blake Buckhannon, Collins Western Reserve, 5-10, 185, jr.; Mason Minnich, Ashland Crestview, 5-8, 175, jr. Utility-Bubba Kreig, Lima Central Cath., 6-0, 155, sr. Quarterback-Garrett Morton, Archbold 6-3, 190, sr. Kicker-Alex Moser, Tinora, 5-11, 165, sr.

DEFENSE: Linemen- Marcus Moser, Tinora, 5-10, 240, sr.; Kody Richardson, Delphos Jefferson, 6-3, 210, sr.; Sam Huffman, Lima Central Cath., 6-1, 155, soph.; Ethan Patrick, Collins Western Reserve, 6-2, 210, sr.; Xavier Dye, Patrick Henry, 5-10, 190, sr. Linebackers-Garrick Montgomery, Ashland Crestview, 6-0, 185, jr.; Aaron Rammel, Coldwater, 6-0, 195, sr.; Alex Batt, Defiance Tinora, 6-3, 220, sr.; Bryan Hefflinger, Liberty Center, 6-1, 210, jr. Backs-Devin Jones, Castalia Margaretta, 6-3, 195, sr.; Dylan Schwieterman, St. Henry, 5-11, 185, sr.; Landon Drewes, Tinora, 6-0, 185, sr.; Noah Keefer, Archbold, 5-11, 165, sr. Punter-Tyler OConnor, Lima Central Cath., 6-0, 160, jr.

Offensive player of the year: Garrett Morton, Archbold.

Defensive player of the year: Xavier Dye, Patrick Henry.

Linemen of the year: Marcus Moser, Tinora; Anthony Kimbrough, Lima Central Cath.

Coach of the year: Mike Stoll, Collins Western Reserve.

Second Team

OFFENSE: Ends-Steven Rahn, Mt. Blanchard Riverdale, 6-2, 185, sr.; Kyle Bergstedt, Patrick Henry, 5-8, 155, jr.; T.J. Gerken, Archbold, 5-10, 155, jr.; Josh Beverly, Delta, 6-1, 185, sr. Lineman-Gunner Shock, Hicksville, 5-9, 200, jr.; Ethan Gerken, Tinora, 6-2, 195, sr.; Max Brodbeck, Lima Central Cath., 6-2, 254, sr.; Jacob Patterson, Liberty-Benton, 6-1, 230, sr.; John Segura, Northwood, 6-1, 214, soph.; Justin Gibson, Colonel Crawford, 5-10, 250. Backs-Corey Yontz, Margaretta, 5-10, 195, sr.; Eric Puehler, Delta, 6-1, 200, sr.; Lucas Rosebrook, Patrick Henry, 5-9, 175, jr.; Brandon Robinson, Colonel Crawford, 5-7, 165, sr. Utility-Darren Johnson, Western Reserve, 6-3, 160, sr. Quarterback-Brady Weber, Riverdale, 6-4, 235, sr.; Jack Waldock, Elmwood, 6-0, 195, sr. Kicker-Aaron Bontrager, Archbold, 5-11, 165, sr.

DEFENSE: Linemen-Jeff Schliesser, Tinora, 6-3, 180, sr.; Kyle Post, Coldwater, 6-2, 210, sr.; David Gremling, Lima Central Cath., 6-2, 195, jr.; Jake Carrizales, Patrick Henry, 6-1, 220, soph.; Hayden Stamm, Archbold, 6-0, 180, jr. Linebackers-Seth Klepper, Hicksville; 6-0, 210, jr.; Jeffrey Timbrock, Sherwood Fairview, 6-0, 190, soph.; Nick Whitmore, Northwood, 6-1, 215, soph.; Clay Giesige, Archbold, 5-11, 175, sr. Backs-Rufus Johnson, Lima Central Cath., 5-11, 161, sr.; Zac Cramer, Liberty-Benton, 5-9, 150, sr.; John Romstadt, Northwood, 5-8, 143, sr.; Alex Wilhelm, Hamler Patrick Henry, 5-9, 170, jr. Punter-Kyle Bergman, Coldwater, 6-0, 160, jr.

Special Mention

Jordan Chapin, Coldwater; Austin Bruns, Coldwater; Hank Bevington, Parkway; Kyle Stahl, St. Henry; Marshall Gerschutz, Tinora; Pete Sinn, Wayne Trace; Gabe Schwaiger, Lima Central Cath.; Jonathan Washington, Lima Central Cath.; Taylor Royster, Lima Central Cath.; Demitrius Williams, Allen East; Jordan Vorst, Delphos Jefferson; Ben Moser, Bluffton; Rick Duffman, Mt. Blanchard Riverdale; Seth Davis, Liberty-Benton; Jed Miller, Liberty-Benton; Leighton Chambers, Liberty Center; Jeremy Schmitz, Delta; Isaac Rosales, Archbold; Mitchell Schulze, Patrick Henry; CJ Branham, Ashland Crestview; Joe Whisler, Ashland Crestview; Casey Hout, Colonel Crawford; Jarrett Smith, Lakota; Jay Hannah, Elmwood; Jake Baker, Elmwood; Corey Stump, Lima Central Cath.; Logan Greiner, Lakota; T.J. Waldock, Elmwood; Grant Weirich, Woodmore; Jon Steiger, Lima Central Cath.; David Bogart, Northwood; Jason Ford, Parkway; Jeremy Gillen, Liberty Center; Dylan Horner, Wayne Trace; Brady Vaught, Liberty-Benton; Troy Otten, Coldwater; Brock Rieman, Tinora; Clayton Zaslavsky, Liberty-Benton; Justin Rohrs, Northwood; Sam Spring, Margaretta; Zach Picou, Colonel Crawford; Casey Rex, Allen East; Mike Prothero, Northwood; Nate Wacek, Elmwood; Tyler Mack, Northwood; Justin Joseph, Liberty Center; Bryan Maldinger, Ashland Crestview; Keagan Hartsock, Montpelier.

DIVISION VI

First Team

OFFENSE: Ends-Taylor Hanes, McComb, 6-1, 175, sr.; Shaile Chamberlain, Antwerp, 6-4, 189, sr.; Greg Schwieterman, Marion Local, 6-0, 155, sr.; Alex Weber, Ada, 6-2, 200, sr.; Zach Brumbaugh, Tol. Christian, 6-1, 159, sr. Linemen-Austin Vogt, Delphos St. Johns, 6-4, 270, sr.; Robert Guyton, Ada, 6-3, 270, sr.; Jason Reichert, Marion Local, 6-2, 220, sr.; T.J. Griffith, McComb, 6-1, 195, sr.; Robert Gilliland, Mohawk, 6-1, 250, sr.; Trent Rowland, Bucyrus Wynford, 6-1, 210, sr. Backs-Evan Burgei, Delphos St. Johns, 5-11, 180, sr.; Cam Brown, Arlington, 6-0, 205, sr.; Shannon Geren, Edon, 5-8, 180, jr.; Caleb Coil, Mohawk, 6-0, 170, sr . Utility-Derek Mangas, Leipsic, 5-9, 165, sr. Quarterback-Andrew Dee, McComb, 5-11, 195, sr.; Konnor Baker, Ada, 6-3, 190, jr. Kicker-Eric Ziems, Tol. Christian, 5-10, 155, sr.

DEFENSE: Linemen-Derek Klaus, Delphos St. Johns, 6-2, 205, sr.; Tanner Craig, Ada, 6-0, 210, sr.; Tre Lopez, Leipsic, 5-11, 185, sr.; Jeremy Krill, Monroeville, 6-3, 235, sr.; Nathan Anese, Mohawk, 5-9, 215, sr.; Bryce Collins, Buckeye Central, 6-1, 275, sr. Linebackers-Chris Pohlman, Delphos St. Johns, 6-3, 240, sr.; Aaron Weyer, Ada, 6-1, 225, sr.; Brandon Arling, Marion Local, 6-0, 190, sr.; Mitchell Gross, Norwalk St. Paul, 6-2, 195, sr.; Jonathon Morter, Sycamore Mohawk, 6-0, 205, jr.; Nate Long, Fremont St. Joseph, 6-0, 190, sr. Backs-Mason Roth, McComb, 5-11, 150, sr.; Troy Stevenson, Pandora-Gilboa, 5-9, 161, sr.; Lucas Kennedy, Danbury, 5-11, 185, jr.; Craig Parker, Mohawk, 6-0, 155, sr.; Sam Shafer, Buckeye Central, 6-3, 185, sr. Punter-Ty Jolliff, Ada, 5-11, 180, sr.

Offensive player of the year: Andrew Dee, McComb.

Defensive player of the year: Chris Pohlman, Delphos St. Johns.

Linemen of the year: Austin Vogt, Delphos St. Johns; Robert Gilliland, Mohawk.

Coach of the year: Jason Ratliff, Buckeye Central.

Second Team

OFFENSE: Ends-Tyler Fenstermaker, Pandora-Gilboa, 6-0, 162, sr.; Colby Meuleman, Columbus Grove, 6-3, 175, sr.; Logan Sendelbach, Hopewell-Loudon, 6-3, 155, jr.; Nate Glowaski, Bucyrus Wynford, 6-2, 190, sr.; Brant Reardon, Fremont St. Joseph, 6-3, 160, sr. Linemen-Joey Grubenhoff, Delphos St. Johns, 6-2, 220, sr.; Alex Recker, Delphos St. Johns, 6-3, 240, sr.; Spencer Wolfe, Columbus Grove, 6-0, 235, sr.; Sam Schroeder, Leipsic, 6-0, 215, sr.; Josh Sonnenberger, Edon, 6-1, 225, sr.; Travis Baird, Mohawk, 5-11, 190, jr. Backs-Kellen Decker, Ada, 5-10, 170, soph.; Niles Keller, Marion Local, 6-0, 185, sr.; Alex Finney, Buckeye Central, 5-11, 205, sr.; Zak Bowman, Fremont St. Joseph, 6-0, 185, sr. Utility-Auston Hood, Buckeye Central, 6-0, 180, sr. Quarterback-Nick Rightnowar, Tol. Christian, 6-0, 163, sr.; Zach Chatlain, Bucyrus Wynford, 6-4, 195, jr. Kicker-Devin Mangas, Leipsic, 5-11, 153, soph.

DEFENSE: Linemen-Cody Brinkman, Delphos St. Johns, 5-10, 186, sr.; Tejay Boes, Pandora-Gilboa, 6-5, 267, sr.; Brian Walker, McComb, 6-1, 170, sr.; Joey Brown, Edon, 6-3, 203, sr.; Nate Heinlen, Bucyrus Wynford, 6-5, 265, sr.; Jeremy Durbin, Fremont St. Joseph, 6-3, 240, sr. Linebackers-Christopher Beaschler, Ada, 6-0, 185, jr.; Dylan Dancer, Delphos St. Johns, 6-1, 195, sr.; Wyatt Herman, Edgerton, 6-0, 205, sr.; Austin Inbody, McComb, 5-7, 150, sr.; Adam Rosendale, Cory-Rawson, 6-1, 180, sr.; Justin Schutz, Pandora-Gilboa, 6-1, 191, sr. Backs-Ryan Densel, Delphos St. Johns, 5-10, 179, jr.; Kyle Parker, Sycamore Mohawk, 6-0, 150, sr.; Seth Rall, Bucyrus Wynford, 6-2, 190, jr.; Matt Mehalko. Fremont St. Joseph, 6-0, 175, sr. Punter-Justin Jones, Monroeville, 5-10, 165, sr.

Special Mention

Adam Kasier, Minster; Ryan Mescher, Marion Local; Ben Heitbrink, Minster; Chase Paxson, Minster; John Brown, Antwerp; Jacob Adams, Edgerton; Jimmy Radabaugh, Edgerton; Caleb Stark, Edgerton; Ty Bergfeld, Delphos St. John's; Matt Holden, Convoy Crestview; Greg Martin, Columbus Grove; Devin Verhoff, Columbus Grove; Maclain Dyer, Upper Scioto Valley; Trey Williams, Upper Scioto Valley; Colby Salyer, Upper Scioto Valley; Tanner Hunt, Lima Perry; Danny Sudlow, McComb; Garrett Scling, Arcadia; Trevor Coleman, Arcadia; Jordan Strock, Carey; Steve Vaughn, Carey; Dustin Massie, Carey; Brian Mohr, Arlington; Cody Glick, Arlington; Logan Eaton, Van Buren; Cody Thacker, Rawson Cory-Rawson; Jake Ellerbrock, Leipsic; Trevor Schroeder, Leipsic; Dillon Kleisch, Vanlue; Jacob Heitmeyer, Leipsic; Logan Price, Hardin Northern; Parker Emahiser, North Baltimore; Jerry Brown, McComb; Trevor Schroeder, Leipsic; Sam Ivan, Tol. Christian; Hunter Stephens, Lakeside Danbury; Skyler Old, Monroeville; Ben Ringenberg, Monroeville; Ben Nielsen, Tiffin Calvert; Nathan Mathias, Tiffin Calvert; Jerad Butler, Wynford; Justin Herrnstein, Buckeye Central; Cal Thompson, Lucas; Russell Robinson, Lucas; Dan McQuillan, Lucas; Kody Green, Crestline; Luke Bruce, Crestline; Jared Walker, Seneca East; Josh Reed, Seneca East; Cody Gibson, Tol. Christian; Quinton Nofziger, Hilltop; Nathan Stark, Edgerton; David Westmeyer, Tol. Christian; Michael Donaldson, Edon; Brandon Ritzler, Tiffin Calvert; Derek Fry, Tiffin Calvert; Jamie Schafer, Seneca East; Austin Harrison, Hopewell-Loudon; Grant Lochtefeld, Marion Local; Trent Blair, Carey; A.J. Longthorne, Ottawa Hills; Jacob Carpenter, Hilltop; Tyler Johnson, Attica Seneca East; Robert Wolpert, Seneca East; Paul Wendt, Fremont St. Joseph; Graham Miller, Tol. Christian; Adam Smith, Norwalk St. Paul; Liam Nadler, Leipsic; Brody Flegal, Edgerton; Jordan Leininger, Delphos St. Johns; Jordan Travis, Columbus Grove; Ryan Stower, Monroeville; Tyler Tyree, Hopewell-Loudon; Tyler Erwin, Buckeye Central; Mitch Bergman, Marion Local; Thayne Recker, Arlington; Anthony Dodd, Tol. Christian; Isaac Livengood, Norwalk St. Paul; Mike Bossetti, Fremont St. Joseph; Brandon Orians, Carey; Jake Kline, Mohawk; Lucas Schank, Seneca East; Cory Long, Monroeville; Nathan Ritzler, Tiffin Calvert; Drew Ashcroft, Van Buren; Aaron Vagedes, Fort Recovery.

SPORTS NOTES

BASKETBALL: Northwest Ohio Basketball is hosting a one-day shootout Dec. 4 at Bedford High School for 3rd-9th grade boys and girls. Information: Vince Debo at 419-283-5296.



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.

Points of Interest