HIGH SCHOOL BASKETBALL
Girls regionals
DIVISION I
At Canton Memorial Civic Center
Tuesday
Twinsburg 45, Wadsworth 43
Canton McKinley 74, Lyndhurst Brush 21
Final – Friday, 7:30 p.m.
At Perrysburg
Tuesday
Start 53, Anthony Wayne 23
At Strongsville
Tuesday
Middleburg Hts. Midpark 67, Westlake 48
Final – Saturday, 1:00 p.m. at Norwalk H.S.
At Otterbein University
Tuesday
Liberty Twp. Lakota East 46, Reynoldsburg 44
Pickerington North 58, Columbus Northland 50
Final – Friday, 7:30 p.m.
At Wright State University
Tuesday
Kettering Fairmont 48, Mason 35
Springboro 54, Cincinnati Princeton 41
Final – Friday, 7:30 p.m.
DIVISION II
At Barberton H.S.
Tuesday
Hathaway Brown 68, Norton 33
Mentor Lake Catholic 50, Struthers 43
Final – Friday, 7:30 p.m.
At Ontario H.S.
Tuesday
Lima Bath 40, LaGrange Keystone 33
Clyde 52, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit 48
Final – Friday, 7:30 p.m.
At Zanesville H.S.
Tuesday
Cambridge 53, Marietta 44
Plain City Jonathan Alder 61, Minerva 51
Final – Friday, 7:30 p.m.
At Springfield
Tuesday
Dayton Carroll 55, Hilliard Bradley 33
Dayton Chaminade-Julienne 50, Kettering alter 42
Final – Friday, 7:30 p.m.
DIVISION III
At Cuyahoga Falls H.S.
Elyria Catholic 48, Gates Mills Gilmour 46
Youngstown Ursuline 50, Orrville 46
Final – Saturday, 1:30 p.m.
At Ohio Northern
Tuesday
Fort Recovery 45, Lake 36
At Lexington
Africentric 83, Senea East 39
Final – Saturday, 1:30 p.m. at Lexington HS
At Ohio University
Sardina Eastern 35, Sugarcreek Garaway Oak Hill 53, Minford 48
Final – Saturday, 1:30 p.m.
At Springfield
Richwood N. Union 42, Hamilton Badin 31
Anna 63, Georgetown 35
Final – Saturday, 1:30 p.m.
DIVISION IV
At Massillon Perry H.S.
Shadyside (24-0) vs. Lowellville (24-0), Tonight, 6:15 p.m.
Dalton (14-10) vs. Willoughby Cornerstone Christian (17-0), Tonight, 8:00 p.m.
Final – Saturday, 7:30 p.m.
At Elida H.S.
Delphos Jefferson (21-2) vs. Arlington (23-0), Tonight, 6:15 p.m.
Bucyrus Wynford (22-1) vs. Stryker (17-6), Tonight, 8:00 p.m.
Final – Saturday, 7:30 p.m.
At Pickerington North H.S.
Mansfield St. Peter’s (20-3) vs. Canal Winchester Harvest Prep (24-1), Tonight, 6:15 p.m.
Waterford (20-3) vs. Reedsville Eastern (21-2), Tonight, 8:00 p.m.
Final – Saturday, 7:30 p.m.
At Springfield
Fort Loramie (19-5) vs. Minster (21-2), Tonight, 6:15 p.m.
New Madison Tri-Village (23-1) vs. South Charleston Southeastern (15-9), Tonight, 8:00 p.m.
Final – Saturday, 7:30 p.m.
Boys districts
DIVISION I
At Savage Arena
Springfield (16-6) vs. St. John’s (19-2), Tonight, 6:15 p.m.
Whitmer (20-1) vs. Central Catholic (16-4), Tonight, 8 p.m.
District final at Savage Arena, Saturday, 7 p.m.
At Liberty-Benton
Perrysburg (15-7) vs. Findlay (19-2), Tonight, 7 p.m.
At Willard
Mansfield Senior (14-7) vs. Sandusky (11-10), Tonight, 7 p.m.
District final: (Perrysburg-Findlay winner and Mansfield Senior-Sandusky winner) at Bowling Green Anderson Arena, Saturday, 7 p.m.
DIVISION II
At Bowling Green Anderson Arena
Rogers 51, Waite 50
Scott 64, Defiance 61
Rogers vs. Scott, district final at Anderson Arena, Saturday, 2 p.m.
At Ohio Northern University
Van Wert 63, Fostoria 36
Tiffin Columbian (7-13) vs. Celina (18-3), last night, 8 p.m.
District final at ONU, Saturday, 7 p.m.
DIVISION III
At Napoleon
Archbold (20-1) vs. Delta (13-8), Tonight, 6:15 p.m.
Evergreen (15-6) vs. Paulding (16-5), Tonight, 8 p.m.
District final at Napoleon, Saturday, 7 p.m.
At Mansfield Senior
Ontario (14-7) vs. Huron (15-7), Tonight, 6:15 p.m.
Gibsonburg (11-10) vs. Ashland Crestview (17-5), Tonight, 8 p.m.
District final at Mansfield Senior, Saturday, 7 p.m.
At Elida
Ottawa-Glandorf 85, Delphos Jefferson 41
Lima Cent. Cath. 62, Patrick Henry 40
Ottawa-Glandorf vs. Lima CC, District final at Elida, Saturday, 1 p.m.
DIVISION IV
At Gibsonburg
Ottawa Hills vs. Toledo Christian, district final at Gibsonburg, Friday, 7 p.m.
At Napoleon
Edgerton vs. Antwerp, district final at Napoleon, Friday, 7 p.m.
At Liberty-Benton
McComb vs. Leipsic, district final at Liberty-Benton, Friday, 7 p.m.
At Lima Senior
Continental vs. USV, district final at Lima Senior, Friday, 7 p.m.
Rogers 14 13 12 12 – 51
Waite 14 10 8 18 – 50
ROGERS: Owens 1-1-2-7, Floyd 1-0-2, Kynard 3-1-7, Powell 6-1-4-19, Hill 1-1-3, Douglas 0-4-4, Rayford 2-2-6, Hunt 1-0-2, Tucker 0-1-1. Totals: 15-2-15-51.
WAITE: Harris 5-3-13, Jackson 1-0-2, Newson 3-3-9, Morehead 4-8-16, Roundtree 0-1-0-3, McNair 0-2-2, Walker 1-1-0-5. Totals: 14-2-16-50.
Scott 12 5 14 25 8 –64
Defiance 17 12 14 13 5 –61
SCOTT: Holmes 1-2-4, Kynard 3-4-2-20, Jones 4-5-13, McClain 6-4-16, Allen 1-4-6, Mitchell 1-3-5. Totals: 16-4-20-64.
DEFIANCE: Herrett 1-5-0-17, Stapleton 3-1-7, Kidston 4-1-5-16, Scott 0-3-0-9, Guilliam 3-2-0-12. Totals: 11-11-6-61.
State scores
Division I
Berea 47, Brunswick 44
Garfield Hts. 59, Cle. Hts. 40
Lakewood St. Edward 93, Lakewood 39
Lyndhurst Brush 68, Solon 66
Massillon Jackson 57, Can. McKinley 33
Richfield Revere 54, N. Royalton 43
Stow-Munroe Falls 49, Wadsworth 48, OT
Division II
Akr. Buchtel 59, Cle. Benedictine 45
Celina 62, Tiffin Columbian 46
Cin. N. College Hill 42, Day. Thurgood Marshall 40
Cle. Hay 65, Painesville Harvey 50
Cuyahoga Falls Walsh Jesuit 57, Hunting Valley University 46
Day. Dunbar 55, Urbana 37
Mentor Lake Cath. 74, Cle. Collinwood 60
Poland Seminary 49, Streetsboro 47
Rocky River 57, Bay Village Bay 39
Shelby 60, Sandusky Perkins 58, OT
Van Wert 63, Fostoria 36
Zanesville 55, Wintersville Indian Creek 44
Division III
Burton Berkshire 59, Newton Falls 52
Heath 62, Columbus Academy 57
Lima Cent. Cath. 62, Hamler Patrick Henry 40
Ottawa-Glandorf 85, Delphos Jefferson 41
Division IV
Zanesville Rosecrans 59, Malvern 44
Michigan districts
Bedford 12 7 14 7 – 40
Ypsilanti 30 21 22 13 – 85
BEDFORD: Guss 1-0-2, Renius 1-1-0-5, McFadden 1-3-5, Pakulski 1-0-2, rightnowar 3-2-8, Lamb 6-4-16, Cordray 1-0-2. Totals: 14-1-9-40.
YPSILANTI: Tipton 4-1-9, Simmons 3-5-2-23, Richardson 4-3-11, Allen 5-1-6-19, Stoyall 0-1-1, Ba 5-2-12, Palmer 1-0-2, Joubert 0-2-2, Baldwin 0-5-5, Davis 0-1-1. Totals: 22-6-23-85.
SPORTS NOTES
Tickets for the Start girls basketball regional finals game at Norwalk High School Saturday can be purchased at the pre-sale price of $6 for adults and students at Start today and tomorrow from 11 a.m. to 2 p.m. The cost of tickets at the door will be $8.
The TOLEDO ELITE AAU BASKETBALL PROGRAM will hold its tryouts March 20 from 6-8 p.m. at St. Ursula Academy for U13-U16 teams. Contact Duffy at 419-297-1969 or email Duffy59gmail.com.
TRINITY BASKETBALL CLUB will be having tryouts for girls high school-aged AAU team at Bowsher High School March 14 from 6-8:30 p.m. Contact Fellowship of Christian Athletes at 419-724-4420 for more information
Ottawa Hills Junior High is accepting applications for a junior high football coach. Send application to Tim Erickson, athletic director, 2532 Evergreen, Toledo 43606 or email terickson@ottawahillsschools.org.
Notre Dame Academy is seeking the following high school coaching positions: varsity girls volleyball coach, junior varsity golf coach, crew assistant. All resumes and questions should be directed to Gary Snyder, athletic director, 3535 Sylvania Ave., Toledo, OH, 43623, 419-475-9359, ext. 3160, fax 419-725-1293, email gsnyder@nda.org.
BOWLING
300 games
Dave Merritt, Southwyck, 300-235-237--772
Tim Bialecki, Spts. Center, 300-214-215--729
Men (750 or better)
Mike Leese, Jr., Interstate 815
Joe Amborski, Sports Center 784
Jim Clark, Jr., Interstate 784
Bryan Szych, Interstate 768
John Gray, Sports Center 761
Jim Stoner, Sports Center 757
Chris Birr, Interstate 757
(Women 650 or better)
Irene Soncrant, Interstate 735
SPORTLIGHT
March 10
1985–Dick Motta becomes the fourth NBA coach to record 700 victories as Dallas beats New Jersey 126-113.
2001–With Swedish great Ingemar Stenmark looking on, Hermann Maier wins the giant slalom for his 13th victory this season, equaling one of skiing’s mightiest records. Maier, winner of the overall World Cup title three of the last four years, ties the record Stenmark set in 1979.
2002–John Stockton, the NBA’s career assist leader, has 13 assists in Utah’s 95-92 loss at Houston to give him exactly 15,000 for his career.
2004–Orlando’s Tracy McGrady scores a franchise record 62 points in a 108-99 win over Washington.
BASEBALL
Exhibition
American League
W L Pct
Kansas City 8 4 .667
Seattle 6 4 .600
Boston 7 5 .583
Texas 7 5 .583
Detroit 8 6 .571
Minnesota 6 5 .545
Baltimore 5 5 .500
Los Angeles 6 6 .500
New York 5 5 .500
Oakland 5 7 .417
Cleveland 4 7 .364
Tampa Bay 4 7 .364
Toronto 4 7 .364
Chicago 3 7 .300
National League
W L Pct
San Francisco 10 4 .714
Washington 7 3 .700
Cincinnati 8 4 .667
St. Louis 7 4 .636
Atlanta 7 5 .583
Colorado 7 5 .583
Milwaukee 7 5 .583
Philadelphia 7 6 .538
Florida 5 5 .500
Pittsburgh 6 6 .500
San Diego 5 6 .455
New York 5 7 .417
Los Angeles 5 8 .385
Arizona 5 10 .333
Chicago 4 8 .333
Houston 3 10 .231
Note: Split-squad games count in the standings games against non-major league teams do not.
YESTERDAY
Philadelphia 5, Detroit 3
Tampa Bay 4, Toronto 3, 11 innings
Baltimore (ss) 11, Minnesota 2
Washington 8, Florida 4
St. Louis 6, Atlanta 1
N.Y. Mets 7, Houston 2
Colorado 8, L.A. Angels 1
San Diego (ss) 9, Cleveland 2
Texas 9, Oakland 2
Kansas City 13, Chicago Cubs 4
Seattle 9, L.A. Dodgers 4
Cincinnati 15, San Diego (ss) 5
San Francisco 4, Chicago White Sox 2
Milwaukee 11, Arizona 8
Boston 2, Baltimore (ss) 1
Pittsburgh vs. N.Y. Yankees, late
TODAY
N.Y. Mets vs. Florida at Jupiter, Fla., 1:05 p.m.
Toronto vs. Minnesota at Fort Myers, Fla., 1:05 p.m.
Boston vs. Tampa Bay at Port Charlotte, Fla., 1:05 p.m.
St. Louis vs. Atlanta at Kissimmee, Fla., 1:05 p.m.
N.Y. Yankees vs. Philadelphia at Clearwater, Fla., 1:05 p.m.
N.Y. Mets vs. Washington (ss) at Viera, Fla., 1:05 p.m.
Kansas City (ss) vs. L.A. Angels (ss) at Tempe, Ariz., 3:05 p.m.
San Diego vs. L.A. Dodgers at Glendale, Ariz., 3:05 p.m.
Colorado vs. Milwaukee at Phoenix, 3:05 p.m.
San Francisco vs. Cincinnati at Goodyear, Ariz., 3:05 p.m.
Cleveland vs. Chicago Cubs at Mesa, Ariz., 3:05 p.m.
Chicago White Sox (ss) vs. Texas at Surprise, Ariz., 3:05 p.m.
L.A. Angels (ss) vs. Seattle at Peoria, Ariz., 3:05 p.m.
Kansas City (ss) vs. Oakland at Phoenix, 3:05 p.m.
Baltimore vs. Pittsburgh at Bradenton, Fla., 7:05 p.m.
Washington (ss) vs. Houston at Kissimmee, Fla., 7:05 p.m.
Detroit vs. Florida at Jupiter, Fla., 7:05 p.m.
Chicago White Sox (ss) vs. Arizona at Scottsdale, Ariz., 8:40 p.m.
ECHL
EASTERN CONFERENCE
Atlantic Division
W L OL SL Pts GF GA
Reading 37 18 2 3 79 207 179
Elmira 28 24 6 1 63 217 214
Trenton 21 33 2 5 49 187 222
NorthDivision
W L OL SL Pts GF GA
Kalamazoo 32 20 2 5 71 213 196
Wheeling 31 26 0 3 65 193 180
Cincinnati 26 25 6 3 61 170 194
Toledo 28 27 3 1 60 195 216
South Division
W L OL SL Pts GF GA
Greenville 37 21 2 1 77 210 168
S. Carolina 33 25 2 2 70 170 176
Florida 31 26 1 3 66 203 188
Gwinnett 28 25 2 5 63 177 202
WESTERN CONFERENCE
Mountain Division
W L OL SL Pts GF GA
x-Alaska 35 20 2 1 73 186 153
Idaho 28 20 4 8 68 189 176
Utah 29 23 4 2 64 166 169
Victoria 27 29 1 2 57 174 185
Pacific Division
W L OL SL Pts GF GA
x-Las Vegas 34 19 3 2 73 186 161
Stockton 29 21 4 5 67 180 176
Bakersfield 32 25 2 1 67 184 182
Ontario 21 33 2 4 48 155 225
x-clinched Playoff Berth
Note: Two points are awarded for a win, one point for an overtime or shootout loss.
LAST NIGHT
Toledo 4, Kalamazoo 3, SO
Reading 4, Trenton 3, SO
Cincinnati 4, South Carolina 1
Stockton at Utah, late
Idaho at Ontario, late
Victoria at Alaska, late
TONIGHT
No games scheduled
TUESDAY
Elmira 3, South Carolina 2
Bakersfield 2, Idaho 1
FRIDAY
Toledo at Trenton, 7
Gwinnett at Elmira, 7:35
Kalamazoo at Wheeling, 7:35
Stockton at Utah, 9:05
Idaho at Bakersfield, 10
Las Vegas at Ontario, 10
Victoria at Alaska, 11:15 p.m.
COLLEGE BASKETBALL
Men
Mid-American Conference
Tournament
At Quicken Loans Arena
Quarterfinals
Today
Western Michigan vs. Bowling Green, Noon
Miami vs. Akron, 2:30 p.m.
Kent State vs. Buffalo, 7 p.m.
Ball State vs. Ohio, 9:30 p.m.<
Big Ten Conference
Tournament
Today
Northwestern vs. Minnesota, 2:30
Michigan St. vs. Iowa, 5
Penn St. vs. Indiana, 7:30
Friday
Ohio State vs. Game 1 winner, Noon
Michigan vs. Illinois, 2:30
Purdue vs. Game 2 winner, 6:30
Wisconsin vs. Game 3 winner, 9
NATIONAL
TOURNAMENT
Big 12 Conference
First Round
Colorado 77, Iowa St. 75
Oklahoma 84, Baylor 67
Oklahoma St. 53, Nebraska 52
Big East Conference
Second Round
Cincinnati 87, South Florida 61
Connecticut 79, Georgetown 62
St. John’s 65, Rutgers 63
Conference USA
First Round
East Carolina 75, UCF 60
Marshall 97, Houston 87
Southern Miss. 63, Tulane 47
Mid-Eastern Athletic Conference
Quarterfinals
Bethune-Cookman 66, S. Carolina St. 50
First Round
Norfolk St. 68, Howard 53
Mountain West Conference
First Round
TCU 70, Wyoming 61
Northeast Conference
Championship
Long Island U. 85, Robert Morris 82, OT
Southland Conference
First Round
McNeese St. 61, Nicholls St. 54
Sam Houston St. 61, Stephen F.Austin 45
UTSA 97, Northwestern St. 96
Southwestern Athletic Conference
First Round
Jackson St. 50, Prairie View 38
Western Athletic Conference
First Round
Nevada 90, Fresno St. 80
San Jose St. 75, Hawaii 74
Women
Mid-American Tournament
Yesterday
Bowling Green 66, Ohio 57
Central Michigan 90, Buffalo 69
Toledo 73, Akron 65
E. Michigan 69, Kent St. 65
Semifinals
Friday
Bowling Green vs. Central Michigan, Noon
Toledo vs. Eastern Michigan, 2:30 p.m.
Championship
Saturday
Semifinal winners, 1 p.m.
NATIONAL
TOURNAMENT
Big 12 Conference
Quarterfinals
Baylor 86, Kansas 51
Kansas St. 56, Iowa St. 53
Texas A&M 77, Texas 50
Conference USA
First Round
East Carolina 71, Tulsa 62
Memphis 71, Southern Miss. 63
UAB 56, Marshall 45
Horizon League
Quarterfinals
Butler 64, Detroit 38
Cleveland St. 61, Ill.-Chicago 58
Wis.-Green Bay 89, Loyola of Chicago 41
Wright St. 63, Wis.-Milwaukee 58
Mountain West Conference
Second Round
Utah 70, Air Force 55
Pacific-10 Conference
First Round
Arizona 90, Oregon 89
Arizona St. 50, Oregon St. 44
Southern Cal 78, Washington St. 66
Patriot League
Semifinals
American U. 69, Lehigh 64, OT
Navy 55, Bucknell 41
Southwestern Athletic Conference
First Round
Prairie View 56, Jackson St. 40
Southern U. 58, Alabama St. 39
TENNIS
BNP Paribas Open
Indian Wells, Calif.
Singles
Women
First Round
Zuzana Ondraskova, Czech Republic, d. Lauren Davis, United States, 6-2, 6-1.
Alize Cornet, France, d. Patty Schnyder, Switzerland, 6-1, 6-4.
Bethanie Mattek-Sands, United States, d. Vera Dushevina, Russia, 6-4, 6-4.
Gisela Dulko, Argentina, d. Vania King, United States, 2-6, 6-3, 6-2.
Timea Bacsinszky, Switzerland, d. Olga Govortsova, Belarus, 7-5, 2-6, 6-3.
Kimiko Date-Krumm, Japan, d. Yaroslava Shvedova, Kazakhstan, 6-4, 7-5.
Barbora Zahlavova Strycova, Czech Republic, d. Alison Riske, United States, 6-2, 6-1.
Lucie Safarova, Czech Republic, d. Kristina Barrois, Germany, 7-6 (9), 6-7 (5), 6-0.
Sara Errani, Italy, d. Greta Arn, Hungary, 6-6, retired.
NBA
EASTERN CONFERENCE
Atlantic Division
W L Pct GB
x-Boston 46 16 .742 –
New York 34 29 .540 12½
Philadelphia 33 31 .516 14
New Jersey 20 43 .317 26½
Toronto 17 47 .266 30
Southeast Division
W L Pct GB
Miami 43 21 .672 –
Orlando 40 24 .625 3
Atlanta 37 27 .578 6
Charlotte 26 38 .406 17
Washington 16 47 .254 26½
Central Division
W L Pct GB
y-Chicago 45 18 .714 –
Indiana 27 37 .422 18½
Milwaukee 25 38 .397 20
Detroit 23 42 .354 23
Cleveland 12 52 .188 33½
WESTERN CONFERENCE
Southwest Division
W L Pct GB
San Antonio 52 12 .813 –
Dallas 46 18 .719 6
New Orleans 38 29 .567 15½
Memphis 36 30 .545 17
Houston 33 33 .500 20
Northwest Division
W L Pct GB
Oklahoma City 40 23 .635 –
Denver 37 27 .578 3½
Portland 37 27 .578 3½
Utah 34 31 .523 7
Minnesota 16 50 .242 25½
Pacific Division
W L Pct GB
L.A. Lakers 46 19 .708 –
Phoenix 33 29 .532 11½
Golden State 28 36 .438 17½
L.A. Clippers 25 40 .385 21
Sacramento 15 46 .246 29
x-clinched playoff spot
y-clinched division
LAST NIGHT
Chicago 101, Charlotte 84
New Jersey 94, Golden State 90
Oklahoma City 110, Philadelphia 105, OT
Utah 96, Toronto 94
L.A. Clippers 108, Boston 103
New York 110, Memphis 108
Milwaukee 110, Cleveland 90
Minnesota 101, Indiana 75
New Orleans 93, Dallas 92
San Antonio 111, Detroit 104
Orlando at Sacramento, late
TONIGHT
L.A. Lakers at Miami, 7 p.m.
New York at Dallas, 9:30 p.m.
Denver at Phoenix, 10:30 p.m.
Cleveland 27 22 18 23 – 90
Milwaukee 23 39 26 22 – 110
CLEVELAND: Gee 4-8 4-4 12, Samuels 7-11 1-1 15, Hickson 2-10 0-0 4, Sessions 5-12 0-0 10, Parker 3-7 4-4 11, Hollins 2-3 2-4 6, Gibson 5-10 0-0 13, Eyenga 5-8 0-0 11, Harris 1-4 2-2 4, Graham 2-5 0-0 4. Totals 36-78 13-15 90.
MILWAUKEE: Delfino 1-4 2-2 4, Mbah a Moute 2-6 2-4 6, Bogut 1-6 1-2 3, Jennings 7-10 2-3 18, Salmons 5-11 1-2 12, Dooling 4-6 0-0 9, Brockman 2-5 7-8 11, Douglas-Roberts 5-10 3-3 13, Sanders 6-9 0-0 12, Boykins 8-9 0-0 18, Barron 2-2 0-0 4. Totals 43-78 18-24 110.
Detroit 26 26 23 29 – 104
San Antonio 40 27 21 23 – 111
DETROIT: Prince 7-20 2-3 16, Wilcox 2-4 1-1 5, Monroe 7-13 2-3 16, McGrady 6-11 1-2 15, Gordon 4-10 1-1 12, Daye 2-6 0-0 5, Hamilton 9-15 2-2 20, Maxiell 2-3 2-4 6, Stuckey 1-5 1-2 3, Villanueva 2-6 2-2 6. Totals 42-93 14-20 104.
SAN ANTONIO: Jefferson 4-6 2-2 12, Duncan 6-9 3-4 15, McDyess 3-4 2-4 8, Parker 11-15 0-0 23, Ginobili 8-11 0-1 17, Hill 2-6 1-2 5, Bonner 5-8 0-0 11, Neal 4-5 6-6 15, Blair 2-5 1-1 5, Anderson 0-1 0-0 0, Novak 0-0 0-0 0, Splitter 0-0 0-0 0. Totals 45-70 15-20 111.
NHL
EASTERN CONFERENCE
Atlantic Division
W L OT Pts GF GA
Philadelphia 41 19 6 88 212 175
Pittsburgh 39 21 8 86 196 167
N.Y. Rangers 35 29 4 74 193 164
New Jersey 30 32 4 64 140 170
N.Y. Islanders 26 32 10 62 188 216
Northeast Division
W L OT Pts GF GA
Boston 38 20 8 84 200 156
Montreal 37 23 7 81 180 168
Buffalo 32 26 8 72 190 190
Toronto 29 28 10 68 176 206
Ottawa 23 34 9 55 149 207
Southeast Division
W L OT Pts GF GA
Washington 38 20 10 86 183 167
Tampa Bay 38 21 8 84 200 203
Carolina 31 26 10 72 193 204
Atlanta 28 28 11 67 187 216
Florida 27 31 9 63 168 186
WESTERN CONFERENCE
Central Division
W L OT Pts GF GA
Detroit 39 20 8 86 220 195
Chicago 37 24 7 81 223 189
Nashville 33 24 10 76 169 159
Columbus 31 26 9 71 183 200
St. Louis 30 28 9 69 186 201
Northwest Division
W L OT Pts GF GA
Vancouver 43 16 9 95 220 158
Calgary 35 24 9 79 207 193
Minnesota 35 25 7 77 176 176
Colorado 26 32 8 60 187 229
Edmonton 23 37 8 54 170 224
Pacific Division
W L OT Pts GF GA
San Jose 39 22 6 84 188 169
Dallas 36 23 7 79 184 186
Los Angeles 37 25 5 79 185 164
Phoenix 34 23 11 79 194 198
Anaheim 35 26 5 75 182 193
Note: Two points for a win, one point for overtime loss.
LAST NIGHT
Tampa Bay 4, Chicago 3, SO
Washington 5, Edmonton 0
Atlanta 3, Carolina 2, OT
St. Louis 4, Columbus 3, OT
Los Angeles 2, Detroit 1
Calgary at Dallas, late
N.Y. Rangers at Anaheim, late
TONIGHT
Buffalo at Boston, 7
Philadelphia at Toronto, 7
Ottawa at Florida, 7:30
Montreal at St. Louis, 8
Minnesota at Nashville, 8
Calgary at Phoenix, 9
Vancouver at San Jose, 10:30
FRIDAY
Boston at N.Y. Islanders, 7
Carolina at Washington, 7
Los Angeles at Columbus, 7
Edmonton at Detroit, 7:30
New Jersey at Atlanta, 7:30
Ottawa at Tampa Bay, 7:30
Minnesota at Dallas, 8:30
Anaheim at Colorado, 9 p.m.
Los Angeles 0 2 0 – 2
Detroit 1 0 0 – 1
First Period – 1, Detroit, Helm 10 (Abdelkader, Draper), 5:57.
Penalties – Jac.Johnson, LA (boarding), 2:42 Kopitar, LA (tripping), 14:33 Hudler, Det (hooking), 15:16.
Second Period – 2, Los Angeles, Kopitar 21 (Penner, Williams), 7:50. 3, Los Angeles, Brown 22 (Ponikarovsky, Martinez), 14:43 (pp).
Penalties – V.Filppula, Det (hooking), 10:28 Stuart, Det (closing hand on puck), 13:02.
Third Period – None.
Penalties – None.
Shots on goal – Los Angeles 3-14-9–26. Detroit 11-10-8–29.
Power-play opportunities–Los Angeles 1 of 3 Detroit 0 of 2.
Goalies – Los Angeles, Quick 29-17-2 (29 shots-28 saves). Detroit, Howard 31-13-5 (26-24).
A – 20,066 (20,066). T–2:17.
COLLEGE BASEBALL
Toledo 000 030 100 --4 9 1
Xavier 120 020 22x - 9 15 0
WP-Moranski. LP-Palmer. Sherwood (T) 1-4, RBI, 3B.
TRANSACTIONS
BASEBALL
American League
CHICAGO WHITE SOX–Optioned RHP Lucas Harrell and RHP Jhonny Nunez to Charlotte (IL). Reassigned RHP Kyle Bellamy, LHP Charlie Leesman, C Josh Phegley, C Jared Price and OF Brandon Short to their minor league camp.
KANSAS CITY ROYALS–Announced the retirement of OF Pat White.
National League
HOUSTON ASTROS–Agreed to terms with C Robinson Cancel on a minor league contract.
BASKETBALL
National Basketball Association
NEW ORLEANS HORNETS–Signed G Jerel McNeal to a 10-day contract.
TORONTO RAPTORS–Assigned C Solomon Alabi to Erie (NBADL).
FOOTBALL
National Football League
ATLANTA FALCONS–Signed general manager Thomas Dimitroff to a new contract.
HOCKEY
National Hockey League
BUFFALO SABRES–Reassigned F Mark Parrish, F Mark Mancari and F Luke Adam to Portland (AHL).
PHOENIX COYOTES–Recalled D Chris Summers from San Antonio (AHL) on an emergency basis.
PITTSBURGH PENGUINS–Agreed to terms with coach Dan Bylsma on a three-year contract extension through the 2013-14 season.
ST. LOUIS BLUES–Recalled F Dave Scatchard from Peoria (AHL).
VANCOUVER CANUCKS–Re-assigned F Victor Oreskovich to Manitoba (AHL).
SOCCER
Major League Soccer
COLUMBUS CREW–Signed M Dejan Rusmir.