Loading…
Friday, August 29, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Saturday, 12/24/2011

Prep Scoreboard: 12-23

BLADE STAFF AND NEWS SERVICES

BOYS

Whitmer30261923-98

Clay7101427-58

WHITMER: Smith 2-2-2-12; Clem 0-1-0-3; Frisch 1-0-2; Ashe 5-4-14; Hayes 7-2-3-23; Alexander 2-0-4; Clemons 7-1-15; Rublaitus 0-2-2-8; Norton 1-3-5; Wormley 3-6-12. Totals 28-7-21-98.

CLAY: Belkofer 2-0-4; Booth 2-3-0-13; Nagy 3-1-5-14; Ramirez 2-2-6; Demaeo 1-0-2; Achter 4-4-12; Carter 2-3-7. Totals 16-4-14-58.

St. John's1523217-- 66

St. Francis64813-- 31

ST. JOHN'S: Wallace 3-0-6, Loving 6-5-17, Malone 1-1-0-5, Gardner 2-1-1-8, Glover 0-1-1-4, Good 1-1-0-5, Thompson 2-1-5, Bonds 1-2-0-8, Stearns 0-2-2-8. Totals 16-8-10-66.

ST. FRANCIS: Sheely 1-2-4, Villolovos 3-0-6, Portner 4-3-11, Snell 1-0-2, Szenderski 1-2-4, Kwiatkowski 1-0-2, Gladieux 1-0-2. Totals 12-7-31.

Evergreen1071221-50

Northview10251716-68

EVERGREEN: Fischer 1-1-0-5, Hericks 1-0-2, Mossing 1-4-6, M. Brighton 5-2-2-18, Pinkelman 2-1-5, Schindorf 0-1-2-5, Oswald 1-0-2, K. Brighton 0-1-4-7. Totals 11-5-13-50.

NORTHVIEW: Czzerniakowski 3-1-0-9, Hartnett 13-3-0-35, Villolovoa 3-1-7, Valentine 0-2-2, Racicot 2-3-7, Nowicki 4-0-8, Totals 25-4-6-68,

Huron175914-45

Oak Harbor13775-32

HURON: Pisano 4-0-8; Graham 2-3-4-17; Thompson 1-1-3; Justus 1-1-0-5; Casey 1-2-4; Weir 0-1-1; McCready 3-1-7. Totals 12-4-9-45.

OAK HARBOR: Wiegand 2-1-5; Cecil 1-1-0-5; Bryant 0-2-2; Edwards 5-4-14; Laderach 1-1-3; Hast 0-1-0-3. Totals 9-2-8-32.

Lima Senior10101419-53

Central Catholic12141814-58

Lima Senior: White 4-2-7-21, Simpson 5-1-1-14, Hutchins 6-0-12, Hall 1-1-3, Allen 0-1-3. Totals 16-4-9-53.

Central Catholic: Hughes 1-0-2, Pacer 1-0-2, Johnson 1-5-7, Bussey 3-0-6, Kizer 1-0-2, Harris 0-1-1, Turner 1-5-7, Cole 4-2-5-19, Towbridge 6-0-12. Totals 18-2-16-58.

Findlay10161516-57

Fremont Ross109178-44

FINDLAY: Todd 1-0-2, Clark 0-1-3-6, Twining 2-0-4, Davidson 3-0-6, Gutting 2-0-4, Peak 1-2-4, Ballmer 1-3-0-11, Gettys 9-2-20. Totals 19-4-7-57

FREMONT ROSS: Pettiford 4-1-2-13, Reffner 1-0-2, McDonald 1-0-2, Carnicom 3-2-1-13, Gedeon 1-0-2, Folander 1-0-2, Streacker 4-2-10. Totals 15-3-5-44.

Maumee Valley1113188-50

Liberty Center2576-20

MAUMEE VALLEY: Brown 1-0-2; Turner 3-2-0-12; Knabbs 1-1-0-5; Willhite 0-1-0-3; Stoddard 1-0-2; Krueger 0-2-1-7; Deichert 0-3-0-9; Sturt 5-0-10. Totals 11-9-1-50.

LIBERTY CENTER: Baer 1-0-2; Pohlman 2-0-4; Snyder 2-1-0-7; Davis 0-1-1; Mock 1-2-4; Altman 1-0-2. Totals 7-1-3-20.

Bellevue1091317-49

Eastwood1716918-60

BELLEVUE: Geary 2-1-0-7; Santaro 2-0-1-5; Dendinger 3-1-0-9; Wagoner 0-2-0-6; Stamm 2-2-9-19; Lyden 0-0-2-2; Jarvis 0-0-1-1. Totals 9-6-13-49.

EASTWOOD: Sweeney 2-0-0-4; Faykosh 1-2-4-12; Schmeltz 4-3-3-20; Peters 2-1-1-8; Jennings 3-0-3-9; Vespi 1-0-4-6; Speck 0-0-1-1. Totals 13-6-16-60.

Port Clinton1712189-56

Sandusky St. Mary13131215-53

PORT CLINTON: Moore 0-1-0-3; Shiets 2-0-4; Faust 2-1-4-11; Mier 2-0-4; Stubblefield 2-5-0-19; Wingo 2-0-4; Freimark 2-2-6; Greene 1-3-5. Totals 13-7-9-56.

SANDUSKY ST. MARY: Myers 0-1-0-3; Opfer 5-1-5-18; Fennish 2-1-1-8; St. Clair 1-1-3; Harris 4-0-8; Milkie 1-0-2; Youskievicz 5-1-11. Totals 18-3-8-53.

Bowling Green15151413-57

Ottawa-Glandorf1091213-44

BOWLING GREEN: Stone 1-1-1-6, Herringshaw 0-20-6, Dunn 4-2-0-14, Gardener 11-0-2. Brown 7-10-24, Dennis 1-0-2, Dill 1-1-3. Totals 15-5-12-57.

OTTAWA-GLANDORF: Kaufman 2-0-4, Leopold 1-0-2, Rosebrock 9-0-18, Koch 1-0-2, Metzger 1-3-6-17, Bramlage 0-1-1. Totals 14-3-7-44.

North Baltimore68106-30

Seneca East22201913-74

NORTH BALTIMORE: Frost 1-0-2, Watson 0-1-0-3, Cotterman1-0-2, James 1-0-2, North 4-0-8, Davis 6-1-13. Totals 14-1-1-30.

SENECA EAST: Phillips 3-0-4, Diehm 112-4-32, Bauman 3-2-8, Bordner 2-0-4. Michael 3-1-7, Nahler 9-3-21. Totals 29-2-10-74.

State scores

Ada 44, Arlington 42

Akr. East 70, Orange 53

Akr. Garfield 49, Cuyahoga Falls 48

Akr. Manchester 59, Gnadenhutten Indian Valley 32

Akr. SVSM 64, Akr. Hoban 53

Alliance Marlington 66, Carrollton 50

Amanda-Clearcreek 55, Williamsport Westfall 35

Amherst Steele 66, Elyria Cath. 59

Arcanum 61, Union City Mississinawa Valley 42

Austintown Fitch 55, Canfield 40

Bascom Hopewell-Loudon 49, Kansas Lakota 42

Beachwood 87, Gates Mills Gilmour 79

Bedford Chanel 55, Cle. Cent. Cath. 51

Bellville Clear Fork 53, Mansfield Madison 40

Berlin Hiland 61, Sugarcreek Garaway 37

Beverly Ft. Frye 78, McConnelsville Morgan 41

Bloom-Carroll 71, Newark Cath. 54

Bowerston Conotton Valley 72, Toronto 23

Bridgeport 55, New Matamoras Frontier 48

Bristol 70, Kinsman Badger 63, OT

Brookfield 69, Cortland Maplewood 41

Brunswick 69, Cle. Rhodes 55

Can. South 39, Louisville 34

Canfield S. Range 48, Berlin Center Western Reserve 24

Casstown Miami E. 46, Tipp City Bethel 43

Castalia Margaretta 63, Milan Edison 48

Centerville 49, Kettering Fairmont 43

Chardon NDCL 63, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit 43

Cin. Elder 50, Hamilton Badin 48

Cin. Glen Este 67, Batavia Amelia 57

Cin. Moeller 55, Middletown 38

Cin. Sycamore 61, Cin. Anderson 44

Cin. Turpin 77, Cin. NW 73

Circleville 59, Washington C.H. Miami Trace 56, OT

Circleville Logan Elm 67, Cols. Beechcroft 51

Cle. VASJ 70, Garfield Hts. Trinity 60

Coldwater 57, Day. Stivers 53

Collins Western Reserve 67, New London 57

Columbus Grove 34, Hamler Patrick Henry 31, OT

Cortland Lakeview 47, Jefferson Area 31

Coshocton 78, Byesville Meadowbrook 46

Cov. Catholic, Ky. 68, Cin. McNicholas 54

Creston Norwayne 66, W. Salem NW 44

Crown City S. Gallia 77, Willow Wood Symmes Valley 50

Dalton 64, Apple Creek Waynedale 52

Day. Ponitz Tech. 61, Canal Winchester Harvest Prep 54

Delphos St. John's 61, Continental 35

Dublin Coffman 78, Olmsted Falls 51

Fairfield 69, Oxford Talawanda 30

Findlay Liberty-Benton 59, Kenton 48

Galion 62, Bucyrus Wynford 45

Garfield Hts. 83, Warrensville Hts. 54

Greenwich S. Cent. 68, Monroeville 49

Hamilton Ross 60, Monroe 22

Hillsboro 81, Mowrystown Whiteoak 58

Houston 50, Ft. Loramie 36

Hudson 60, Akr. Ellet 44

Huron 45, Oak Harbor 32

Jackson Center 57, Botkins 43

Jamestown Greeneview 56, W. Liberty-Salem 34

Jeromesville Hillsdale 63, Doylestown Chippewa 42

Kalida 54, Van Wert Lincolnview 37

Lexington 73, Mansfield Sr. 61

Lima Cent. Cath. 58, Convoy Crestview 44

Lima Temple Christian 57, Ft. Jennings 40

Lowellville 60, Heartland Christian 40

Lynchburg-Clay 53, Greenfield McClain 52, OT

Maria Stein Marion Local 51, Covington 46

Massillon Perry 55, N. Can. Hoover 50

McArthur Vinton County 43, Bainbridge Paint Valley 42

Medina Highland 57, Richfield Revere 36

Miamisburg 84, Sidney 41

Millersburg W. Holmes 54, Ashland 52

Milton-Union 58, Tipp City Tippecanoe 47

Morrow Little Miami 49, Cin. Hills Christian Academy 46

Mt. Blanchard Riverdale 71, N. Robinson Col. Crawford 46

Mt. Gilead 55, Centerburg 43

Navarre Fairless 71, Cuyahoga Falls CVCA 66

Nelsonville-York 57, Stewart Federal Hocking 46

New Bremen 65, St. Marys Memorial 58

New Madison Tri-Village 65, Lewisburg Tri-County N. 40

New Paris National Trail 58, Ansonia 48

New Philadelphia 59, Dover 43

New Washington Buckeye Cent. 68, Crestline 47

Newark Licking Valley 60, Zanesville W. Muskingum 38

Newport Central Catholic, Ky. 66, St. Bernard Roger Bacon 59

Newton Falls 69, Warren Champion 45

Norton 51, Mogadore Field 40

Old Fort 102, Bettsville 54

Ontario 55, Bucyrus 39

Orrville 60, Wooster 51

Orwell Grand Valley 84, Middlefield Cardinal 67

Ottoville 58, Delphos Jefferson 57

Parma Hts. Holy Name 60, Warren JFK 45

Parma Hts. Valley Forge 55, Parma Normandy 52

Pitsburg Franklin-Monroe 59, Bradford 46

Plymouth 61, Norwalk St. Paul 55

Portsmouth 63, Wheelersburg 32

Ravenna SE 59, Mogadore 48

Rocky River 70, Lakewood 52

Rootstown 54, Atwater Waterloo 41

Russia 64, Anna 55

S. Charleston SE 45, Mechanicsburg 43

Salineville Southern 45, Hanoverton United 26

Sandusky Perkins 71, Clyde 50

Shadyside 77, Bellaire 62

Smithville 67, Rittman 65

Spencerville 55, Minster 53, 2OT

Spring. NE 58, N. Lewisburg Triad 54

St. Clairsville 73, Weir, W.Va. 43

Steubenville 57, Richmond Edison 35

Steubenville Cath. Cent. 57, Madonna, W.Va. 53

Stow-Munroe Falls 43, Cle. E. Tech 30

Streetsboro 65, Akr. Coventry 25

Sycamore Mohawk 54, Fostoria St. Wendelin 43

Tiffin Calvert 71, Fremont St. Joseph 57

Tiffin Columbian 58, Fostoria 41

Tree of Life 56, Cols. West 37

Uhrichsville Claymont 68, Warsaw River View 44

Upper Sandusky 60, Lucas 20

Versailles 54, Sidney Lehman 50

W. Alexandria Twin Valley S. 39, Newton Local 36

Wahama, W.Va. 66, Pomeroy Meigs 47

Warren Howland 71, Poland Seminary 59

Washington C.H. 58, Leesburg Fairfield 45

Willoughby S. 67, Chardon 52

Windham 86, E. Can. 63

Wooster Triway 61, Zoarville Tuscarawas Valley 59

Youngs. Boardman 47, Can. Glenoak 45, OT

Youngs. Liberty 62, Girard 53

Zanesville 40, Cambridge 38

Zanesville Rosecrans 52, Marietta 39

Beast of the Southeast Classic

Oak Hill 54, Proctorville Fairland 52

Ironton Tournament

Akr. Buchtel 68, Chillicothe 50

Cols. Brookhaven 80, Friendship-Edison, D.C. 51

Huntington Prep, W.Va. 72, Cin. Taft 53

Ironton 62, Brooke Point, Va. 58

Tuesday

City League

Dublin Coffman at Waite

Three Rivers Athletic Conference

Toledo Christian at Clay

Elida at Lima Senior

Northern Lakes League

Defiance at Maumee

Springfield at Rossford

Ottawa Hills at Southview

Northern Buckeye Conference

Old Fort at Elmwood

Toledo Area Athletic Conference

Lakota at Cardinal Stritch

Danbury at Fremont St. Joseph

Northwest Ohio Athletic League

Archbold at Ottawa-Glandorf

Other Northwest Ohio

Fayette at Fairview

Holgate at Defiance tournament

Lima CC at Liberty-Benton

McComb at Hopewell-Loudon

Waynesfield -Goshen at Van Buren

Wednesday

City League

Scott vs Detroit Allen at Woodward tourney

Cleveland M.L. King at Woodward

Start at St. Francis

Three Rivers Athletic Conference

Whitmer at Perrysburg

Northern Buckeye Conference

Gibsonburg at Otsego

Toledo Area Athletic Conference

Emmanuel Christian at Warrior Classic

Northwood at North Baltimore

Other Northwest Ohio

New Riegel at Arcadia

Holgate at Defiance Holiday tournament

Thursday

Blade Classic at Huntington Center

Bowling Green vs. Cleveland John Hay, 4 p.m.

Central Catholic vs. Elida, 6 p.m.

Scott vs. St. John's 8 p.m.

City League

Bowsher at Emmanuel Christian Classic

Rogers at Southview

Detroit Allen at Woodward

Three Rivers Athletic Conference

Central Catholic vs. Elida at Huntington Center

Northern Lakes League

Clay at Springfield

Northern Buckeye Conference

Northwood at Genoa

Rossford at Swanton

Northwest Ohio Athletic League

Bryan at Celina tourney

Toledo Area Athletic Conference

Emmanuel Christian at Warrior Classic

Gibsonburg at Otsego

Other Northwest Ohio

Lakota at Bobcat Holiday Classic

Southeast Michigan

Bedford at Emmanuel Christian Classic

Summerfield at Emmanuel Christian Classic

Friday

City League

Bowsher at Emmanuel Christian Classic

Three Rivers Athletic Conference

Central Catholic vs. Bowling Green at BGSU

Clay at Springfield

Sandusky at Fremont Ross

Whitmer at Northview

Northern Lakes League

Otsego at Maumee

Napoleon at Patrick Henry

Northern Buckeye Conference

Liberty-Benton at Eastwood

Toledo Area Athletic Conference

Maumee Valley at North Baltimore

Northwood at Genoa

Van Buren at Toledo Christian

Northwest Ohio Athletic League

Bryan at Celina tourney

Hilltop vs. Delta, 6 p.m. at Montpelier tourney

Fairview vs. Montpelier, 7:30 p.m. at Montpelier tourney

Other Northwest Ohio

Lakota at Bobcat Holiday Classic

McComb at Continental

Sandusky Perkins at Port Clinton

Southeast Michigan

Bedford at Emmanuel Christian Classic

Summerfield at Emmanuel Christian Classic

Saturday

Northwest Ohio Athletic League

Delta at Montpelier tourney

Montpelier at Montpelier tourney

GIRLS

Wauseon1318279-67

Liberty Center11101210-43

WAUSEON: Arbeque 2-0-4, Creager 5-1-0-15, Reed 5-2-2-18, Brock 0-2-0-6, Gerken 1-2-4, Volker 0-2-2, Stidham 7-2-16, Norris 1-0-2. Totals 20-6-9-67.

LIBERTY CENTER: Meyer 2-33-3-16, Winterfield 2-1-3-10, Weaks 1-0-2, Weirauch 3-0-6, Davenport 1-3-5, Prchlick 2-0-4. Totals 11-4-9-43.

Holgate155148-42

Napoleon64812-30

HOLGATE: Keeterle 1-1-17-12, Gineman 0-2-0-6, Myles 4-2-10, Abel 1-0-2, Mack 2-1-0-8. Totals 8-5-1--42.

NAPOLEON: Miller 6-0-12, Willeman 2-0-4, Smith 1-0-2, Myles 3-2-8, Gerken 0-2-2, Meyer 1-0-2. Totals 13-4-30.

Tiffin Columbian9171911-56

Eastwood681516-45

TIFFIN COLUMBIAN: Stephens 1-2-4, Ward 0-2-2, Cole 1-6-0-20, Williams 10-6-26, Miller 2-0-4. Totals 14-6-10-56

EASTWOOD: Renollet 1-0-2, Bushman 4-1-9, Rolf 1-3-5, Heestand 1-4-6, Hirzel 1-1-2-7, Gabel 2-0-4, K. Weaver 3-4-10, P. Weaver 1-0-2, Totals 17-1-14-45.

State scores

Akr. SVSM 56, Mansfield St. Peter's 66

Caledonia River Valley 49, Delaware Buckeye Valley 41

Canal Winchester Harvest Prep 57, Day. Ponitz Tech. 35

Cardington-Lincoln 47, Galion Northmor 39

Defiance Tinora 39, W. Unity Hilltop 35

Euclid 61, Cle. Hts. Lutheran E. 19

Goshen 47, Morrow Little Miami 38

Kettering Alter 54, Clayton Northmont 40

Marion Elgin 57, Sparta Highland 55

Mayfield 41, Willoughby S. 36

Morral Ridgedale 52, Mt. Gilead 50

Painesville Harvey 56, Wickliffe 41

Richwood N. Union 40, Marion Pleasant 22

Rocky River Magnificat 62, Cle. Hts. Beaumont 35

Shaker Hts. 73, Richmond Hts. 67

Shelby 65, Ontario 46

Lucasville Valley 43, Ironton 38

Monday

Northern Buckeye Conference

Napoleon at Archbold

Tuesday

City League

Rogers vs. Lake Ridge Academy at Twinsburg

Northwood at Woodward

Three Rivers Athletic Conference

Midpark at Twinsburg Invitational

Lake at Whitmer

Northern Lakes League

Lima Shawnee at Perrysburg

Northern Buckeye Conference

Eastwood at Swanton

Other Northwest Ohio

Fayette at Fairview

Asda at McComb

Huron at Port Clintom

Southeast Michigan

Bedford at Airport Invitational

Wednesday

Three Rivers Athletic Conference

Central Catholic at Holiday Hoops Fest

Southeast Michigan

Bedford at Airport Invitational

Thursday

Blade Classic at Huntington Center

Notre Dame vs. Fremont Ross, noon

Northview vs. Start, 2 p.m.

City League

St. Ursula at Bowsher

Rogers at Southview

Scott vs. Bowling Green at Rogers

Perrysburg at Waite

Woodward at Holiday Invitational

Three Rivers Athletic Conference

Central Catholic at Holiday Hoops Fest

Clay at Springfield

Findlay at Defiance

Lima Senior at Lima Bath Tourney

Northern Lakes League

Napoleon at Patrick Henry

Northern Buckeye Conference

Fostoria at Tiffin Columbian

Lake vs. Fostoria St. Wendelin at Owens

Rossford at McDonald's Holiday Classic

Toledo Area Athletic Conference

Evergreen at Cardinal Stritch

Seneca East at Danbury

Northwood at Hopewell-Loudon

Ottawa Hills at New Riegel

Toledo Christian at Genoa

Northwest Ohio Athletic League

Archbold at Pettisville

Bryan at Holiday Classic

Other Northwest Ohio

Carey at Arcadia

McComb at Fort Jennings

Vanlue at North Baltimore

Friday

City League

St. Ursula at Waite

Woodward at Holiday Invitational

Three Rivers Athletic Conference

Lima Senior at Lima Bath Tourney

Northern Lakes League

Bowling Green at Otsego

Northern Buckeye Conference

Rossford at McDonald's Holiday Classic

Northwest Ohio Athletic League

Bryan at Holiday Classic

Holgate at Swanton



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.

Related stories