Loading…
Monday, September 22, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Thursday, 5/31/2012

Scoreboard: 5-31

ECHL

Walleye 2012-13 schedule

Oct. 13: Kalamazoo, 7:05 p.m.

Oct. 19: Cincinnati, 7:05 p.m.

Oct. 20: at Kalamazoo, TBD

Oct. 25: at Reading, 7:05 p.m.

Oct. 26: at Trenton, 7:05 p.m.

Oct. 27: at Trenton, 7:05 p.m.

Nov. 1: at Wheeling, 7 p.m.

Nov. 2: Fort Wayne, 7:05 p.m.

Nov. 3: Evansville, 7:05 p.m.

Nov. 7: Fort Wayne, 10:35 a.m.

Nov. 9: at Wheeling, 7 p.m.

Nov. 10: Wheeling, 7:05 p.m.

Nov. 11: South Carolina, 5:05 p.m.

Nov. 16: at Fort Wayne, 8 p.m.

Nov. 17: Wheeling, 7:05 p.m.

Nov. 21: at Cincinnati, 7:35 p.m.

Nov. 23: Cincinnati, 7:05 p.m.

Nov. 24: at Fort Wayne, 7:30 p.m.

Nov. 25: at Kalamazoo, TBD

Nov. 30: Kalamazoo, 7:05 p.m.

Dec. 1: Cincinnati, 7:05 p.m.

Dec. 2: at Evansville, 5 p.m.

Dec. 7: at Evansville, 7:15 p.m.

Dec. 8: at Kalamazoo, TBD

Dec. 12: Wheeling, 7:05 p.m.

Dec. 15: Evansville, 7:05 p.m.

Dec. 16: Florida, 5:05 p.m.

Dec. 21: at Greenville, TBD

Dec. 22: at Greenville, TBD

Dec. 27: at Fort Wayne, 7:30 p.m.

Dec. 28: Cincinnati, 7:05 p.m.

Dec. 29: Kalamazoo, 7:05 p.m.

Dec. 31: at Fort Wayne, 7:30 p.m.

Jan. 4: at Kalamazoo, TBD

Jan. 5: Orlando, 7:05 p.m.

Jan. 6: Kalamazoo, 5:05 p.m.

Jan. 9: at Florida, 7:30 p.m.

Jan. 11: at Florida, 7:30 p.m.

Jan. 12: at Florida, 7 p.m.

Jan. 18: at Fort Wayne, 8 p.m.

Jan. 19: at Evansville, 7:15 p.m.

Jan. 25: Kalamazoo, 7:05 p.m.

Jan. 26: Bakersfield, 7:05 p.m.

Jan. 27: Evansville, 5:05 p.m.

Jan. 31: at Cincinnati, 7:35 p.m.

Feb. 1: Elmira, 7:05 p.m.

Feb. 2: Reading, 7:05 p.m.

Feb. 7: at Greenville, TBD

Feb. 9: at South Carolina, 7:05 p.m.

Feb. 13: at Evansville, 7:15 p.m.

Feb. 15: at Kalamazoo, TBD

Feb. 16: Kalamazoo, 7:05 p.m.

Feb. 17: Fort Wayne, 5:05 p.m.

Feb. 22: Wheeling, 7:05 p.m.

Feb. 23: Fort Wayne, 7:05 p.m.

Feb. 24: Cincinnati, 5:05 p.m.

Feb. 27: at Fort Wayne, 7:30 p.m.

Feb. 28: at Evansville, 7:15 p.m.

March 2: Evansville, 7:05 p.m.

March 3: Trenton, 5:05 p.m.

March 8: at Cincinnati, 7:35 p.m.

March 9: at Kalamazoo, TBD

March 13: Greenville, 7 p.m.

March 15: at Wheeling, 7 p.m.

March 16: Wheeling, 7:05 p.m.

March 17: Wheeling, 5:05 p.m.

March 20: Evansville, 7:05 p.m.

March 22: at Kalamazoo, TBD

March 23: Reading, 7:05 p.m.

March 24: Reading, 5:05 p.m.

March 27: at Fort Wayne, 7:30 p.m.

March 29: at Wheeling, 7 p.m.


WNBA

Eastern Conference

W L Pct GB

Connecticut 3 0 1.000 –

Indiana 3 0 1.000 –

Chicago 2 1 .667 1

Atlanta 1 2 .333 2

Washington 1 2 .333 2

New York 0 4 .000 3½

Western Conference

W L Pct GB

Minnesota 5 0 1.000 –

Los Angeles 4 1 .800 1

Phoenix 1 2 .333 3

San Antonio 1 2 .333 3

Seattle 0 3 .000 4

Tulsa 0 4 .000 4½

WEDNESDAY

Minnesota 79, Washington 77

Chicago 77, San Antonio 63

Tuesday

Los Angeles 76, Tulsa 75

Today

Phoenix at Atlanta, 7


NHL

Stanley Cup Finals

Wednesday: Los Angeles 2, New Jersey 1, Los Angeles leads series 1-0

Saturday: Los Angeles at New Jersey, 8 p.m.

Monday: New Jersey at Los Angeles, 8 p.m.

Wednesday, June 6: New Jersey at Los Angeles, 8 p.m.

x-Saturday, June 9: Los Angeles at New Jersey, 8 p.m.

x-Monday, June 11: New Jersey at Los Angeles, 8 p.m.

x-Wednesday, June 13: Los Angeles at New Jersey, 8 p.m.


NBA

Playoffs

CONFERENCE FINALS

(best-of-7)

x-if necessary

WEDNESDAY

Boston at Miami, 8:30, Miami leads series 1-0

Tuesday

San Antonio 120, Oklahoma City 111, San Antonio leads series 2-0

TODAY

San Antonio at Oklahoma City, 9

Friday

Miami at Boston, 8:30

Saturday

San Antonio at Oklahoma City, 8:30

Sunday

Miami at Boston, 8:30

NEXT Monday

Oklahoma City at San Antonio, 9

NEXT Tuesday

Boston at Miami, 8:30

NEXT Wednesday

San Antonio at Oklahoma City, 9

NEXT Thursday

Miami at Boston, 8:30

NEXT Friday

x-Oklahoma City at San Antonio, 9

NEXT Saturday

x-Boston at Miami, 8:30

Draft Order

First Round

1. New Orleans

2. Charlotte

3. Washington

4. Cleveland

5. Sacramento

6. Portland (from Brooklyn)

7. Golden State

8. Toronto

9. Detroit

10. New Orleans (from Minnesota via LA Clippers)

11. Portland

12. Milwaukee

13. Phoenix

14. Houston

15. Philadelphia

16. Houston (from New York)

17. Dallas

18. Minnesota (from Utah)

19. Orlando

20. Denver

21. Boston

22. Boston (from LA Clippers via Oklahoma City)

23. Atlanta

24. Cleveland (from LA Lakers)

25. Memphis

26. Indiana

27. Miami

28. Oklahoma City

29. Chicago

30. Golden State (from San Antonio)

Playoff Leaders

THROUGH TUESDAY

Scoring

G FG FT PTS AVG

Bryant, LAL 12 132 79 360 30.0

James, MIA 12 126 89 351 29.3

Anthony, NYK 5 52 31 139 27.8

Durant, OKC 11 101 75 298 27.1

Nowitzki, DAL 4 34 38 107 26.8

Westbrook, OKC 11 100 49 261 23.7

Wade, MIA 12 109 61 284 23.7

Parker, SAN 10 74 53 205 20.5

Garnett, BOS 14 112 48 273 19.5

Griffin, LAC 11 84 42 210 19.1

Davis, ORL 5 39 17 95 19.0

Gay, MEM 7 48 33 133 19.0

Lawson, DEN 7 56 12 133 19.0

Pierce, BOS 14 80 84 263 18.8

Harden, OKC 11 56 74 202 18.4

Jefferson, UTA 4 36 1 73 18.3

Paul, LAC 11 70 41 194 17.6

J. Johnson, ATL 6 38 18 103 17.2

Granger, IND 11 69 23 187 17.0

Duncan, SAN 10 69 30 168 16.8


PREP SOFTBALL

State Tournament

Firestone Stadium, Akron

DIVISION I

Medina (24-4) vs. North Canton Hoover (27-3), Friday, 3 p.m.

Elyria (26-2) vs. Lebanon (30-1), Friday, 5:30 p.m.

Championship, Saturday, 7 p.m.

DIVISION II

Circleville Logan Elm (19-10) vs. Greenville (28-4), Friday, 10 a.m.

Poland Seminary (26-2) vs. LaGrange Keystone (30-0), Friday, 12:30 p.m.

Championship, Saturday, 4 p.m.

DIVISION III

Milan Edison (28-1) vs. Carroll Bloom-Carroll (28-3), Thursday, 3 p.m.

Felicity-Franklin ((24-0) vs. Warren Champion (22-2), Thursday, 5:30 p.m.

Championship, Saturday, 1 p.m.

DIVISION IV

Covington (25-4) vs. Vienna Mathews (24-5), Thursday, 10 a.m.

Strasburg-Franklin (25-4) vs. Convoy Crestview (26-4), Thursday, 12:30 p.m.

Championship, Saturday, 10 a.m.

 

TENNIS

French Open

Paris

Singles

Men

Second Round

Novak Djokovic (1), Serbia, d. Blaz Kavcic, Slovenia, 6-0, 6-4, 6-4.

Juan Martin del Potro (9), Argentina, d. Edouard Roger-Vasselin, France, 6-7 (5), 7-6 (3), 6-4, 6-4.

Roger Federer (3), Switzerland, d. Adrian Ungur, Romania, 6-3, 6-2, 6-7 (6), 6-3.

Nicolas Devilder, France, d. Michael Berrer, Germany, 7-6 (5), 6-4, 6-2.

Andreas Seppi (22), Italy, d. Mikhail Kukushkin, Kazakhstan, 6-7 (5), 6-2, 2-6, 6-1, 6-2.

Marin Cilic (21), Croatia, d. Juan Carlos Ferrero, Spain, 7-6 (4), 6-2, 6-3.

Tomas Berdych (7), Czech Republic, d. Michael Llodra, France, 6-2, 6-3, 6-3.

Kevin Anderson (31), South Africa, d. Horacio Zeballos, Argentina, 6-3, 3-6, 6-3, 6-0.

Gilles Simon (11), France, d. Brian Baker, United States, 6-4, 6-1, 6-7 (4), 1-6, 6-0.

Fernando Verdasco (14), Spain, d. Gilles Muller, Luxembourg, 6-7 (5), 6-3, 6-2, 6-2.

Stanislas Wawrinka (18), Switzerland, d. Pablo Andujar, Spain, 7-6 (3), 6-7 (4), 6-2, 6-1.

Lukasz Kubot, Poland, d. Florent Serra, France, 7-6 (0), 6-2, 7-6 (4).

Nicolas Mahut, France, d. Martin Klizan, Slovakia, 4-6, 6-4, 7-6 (5), 6-3.

Cedrik-Marcel Stebe, Germany, vs. Jo-Wilfried Tsonga (5), France, 2-6, 6-4, 1-1 (15-15), susp., rain.

David Goffin, Belgium, leads Arnaud Clement, France, 3-6, 7-6 (2), 0-6, 6-2, 5-1 (0-30), susp., rain.

Viktor Troicki (28), Serbia, vs. Fabio Fognini, Italy, 2-6, 6-3, susp., rain.

Women

Second Round

Victoria Azarenka (1), Belarus, d. Dinah Pfizenmaier, Germany, 6-1, 6-1.

Dominika Cibulkova (15), Slovakia, d. Vania King, United States, 6-0, 6-2.

Sam Stosur (6), Australia, d. Irina Falconi, United States, 6-1, 6-4.

Aleksandra Wozniak, Canada, d. Zheng Jie (31), China, 6-2, 6-4.

Sara Errani (21), Italy, d. Melanie Oudin, United States, 6-2, 6-3.

Mathilde Johansson, France, d. Petra Cetkovska (24), Czech Republic, 7-6 (1), 6-2.

Anabel Medina Garrigues (29), Spain, d. Irena Pavlovic, France, 6-3, 6-2.

Maria Jose Martinez Sanchez, Spain, d. Lucie Safarova (20), Czech Republic, 6-4, 7-5.

Nadia Petrova (27), Russia, d. Chanelle Scheepers, South Africa, 6-3, 6-3.

Ana Ivanovic (13), Serbia, d. Shahar Peer, Israel, 6-2, 6-2.

Svetlana Kuznetsova (26), Russia, d. Chan Yung-jan, Taiwan, 6-4, 7-6 (4).

Sloane Stephens, United States, d. Bethanie Mattek-Sands, United States, 6-1, 6-1.

Petra Martic, Croatia, d. Marion Bartoli (8), France, 6-2, 3-6, 6-3.

Flavia Pennetta (18), Italy, d. Alexa Glatch, United States, 6-3, 6-1.

Agnieszka Radwanska (3), Poland, d. Venus Williams, United States, 6-2, 6-3.

Olga Govortsova, Belarus, leads Angelique Kerber (10), Germany, 2-1, susp., rain.

Doubles

Men

First Round

Treat Conrad Huey, Philippines, and Dominic Inglot, Britain, d. Michael Russell and Donald Young, United States, 7-5, 6-2.

Frantisek Cermak, Czech Republic, and Filip Polasek (9), Slovakia, d. Alejandro Falla and Santiago Giraldo, Colombia, 7-6 (1), 7-5.

Scott Lipsky and Rajeev Ram (15), United States, d. Ashley Fisher and Marinko Matosevic, Australia, 7-5, 6-2.

Jurgen Melzer, Austria, and Philipp Petzschner (8), Germany, d. Julian Knowle, Austria, and Leonardo Mayer, Argentina, 6-3, 6-4.

Aisam-ul-Haq Qureshi, Pakistan, and Jean-Julien Rojer (10), Netherlands, d. Jonathan Dasnieres de Veigy and Nicolas Renavand, France, 6-3, 6-2.

Bjorn Phau, Germany, and Adil Shamasdin, Canada, d. Pierre-Hugues Herbert and Albano Olivetti, France, 3-6, 7-5, 6-1.

Juan Sebastian Cabal and Robert Farah (16), Colombia, d. Dustin Brown, Germany, and Jonathan Marray, Britain, 6-4, 7-6 (4).

Max Mirnyi, Belarus, and Daniel Nestor (1), Canada, d. Robin Haase, Netherlands, and Jarkko Nieminen, Finland, 6-3, 6-4.

Alexandr Dolgopolov and Denys Molchanov, Ukraine, d. Adrian Mannarino and Benoit Paire, France, 3-6, 6-4, 6-3.

Bob and Mike Bryan (2), United States, d. Sergiy Stakhovsky, Ukraine, and Mikhail Youzhny, Russia, 7-5, 6-3.

Yen-hsun Lu, Taiwan, and Go Soeda, Japan, d. Carsten Ball, Australia, and Jamie Murray, Britain, 7-6 (5), 4-6, 6-3.

Mikhail Elgin, Russia, and Denis Istomin, Uzbekistan, d. Steve Darcis and Olivier Rochus, Belgium, 3-6, 6-3, 7-6 (0).

James Cerretani, United States, and Victor Hanescu, Romania, d. Jeremy Chardy, France, and Grigor Dimitrov, Bulgaria, 7-6 (5), 6-7 (9), 6-3.

Juan Ignacio Chela and Eduardo Schwank, Argentina, d. Lukas Lacko, Slovakia, and Paolo Lorenzi, Italy, 6-3, 7-6 (5).

Mark Knowles, Bahamas, and Xavier Malisse, Belgium, lead Michal Mertinak, Slovakia, and Andre Sa, Brazil, 6-3, 6-6, susp., rain.

Carlos Berlocq, Argentina, and David Marrero, Spain, lead Mikhail Kukushkin, Kazakhstan, and Igor Kunitsyn, Russia, 6-3, 1-1 (15-30), susp., rain.

Women

First Round

Andrea Hlavackova and Lucie Hradecka (5), Czech Republic, d. Julie Coin and Pauline Parmentier, France, 6-0, 6-1.

Renata Voracova and Klara Zakopalova, Czech Republic, d. Kimiko Date-Krumm, Japan, and Rika Fujiwara, Japan, 6-4, 2-6, 6-3.

Akgul Amanmuradova, Uzbekistan, and Kateryna Bondarenko, Ukraine, d. Carla Suarez Navarro, Spain, and Anastasiya Yakimova, Belarus, 7-6 (2), 5-7, 6-3.

Marina Erakovic, New Zealand, and Monica Niculescu (16), Romania, d. Severine Beltrame and Laura Thorpe, France, 7-5, 6-4.

Kveta Peschke, Czech Republic, and Katarina Srebotnik (2), Slovenia, d. Kristina Barrois, Germany, and Darija Jurak, Croatia, 6-2, 7-5.

Kaia Kanepi, Estonia, and Zhang Shuai, China, d. Liezel Huber and Lisa Raymond (1), United States, 6-3, 7-5.

Natalie Grandin, South Africa, and Vladimira Uhlirova (9), Czech Republic, d. Sofia Arvidsson and Johanna Larsson, Sweden, 6-3, 7-6 (4).

Simona Halep, Romania, and Aleksandra Wozniak, Canada, d. Alexandra Cadantu, Romania, and Anne Keothavong, Britain, 6-2, 6-3.

Timea Babos, Hungary, and Hsieh Su-wei, Taiwan, d. Alize Cornet and Virginie Razzano, France, 6-3, 6-1.

Peng Shuai and Zheng Jie, China, d. Mona Barthel, Germany, and Varvara Lepchenko, United States, 6-4, 6-1.

Maria Kirilenko and Nadia Petrova (7), Russia, d. Lourdes Dominguez Lino, Spain, and Romina Oprandi, Switzerland, 6-2, 6-1.

Vania King, United States, and Yaroslava Shvedova (3), Kazakhstan, d. Tamira Paszek, Austria, and Jasmin Woehr, Germany, 6-4, 6-3.

Eleni Daniilidou, Greece, and Mandy Minella, Luxembourg, d. Caroline Garcia and Mathilde Johansson, France, 0-6, 6-4, 6-1.

Jarmila Gajdosova and Anastasia Rodionova (14), Australia, d. Irina-Camelia Begu, Romania, and Shahar Peer, Israel, 6-2, 6-1.

Dominika Cibulkova, Slovakia, and Zheng Saisai, China, d. Claire Feuerstein and Victoria Larriere, France, 6-3, 4-6, 6-2.

Stephanie Foretz Gacon and Kristina Mladenovic, France, d. Irena Pavlovic and Aravane Rezai, France, 1-6, 6-1, 6-2.


FOOTBALL

Arena Football League

NATIONAL CONFERENCE

Central Division

W L T Pct PF PA

San Antonio 8 3 0 .727 611 583

Chicago 6 4 0 .600 599 596

Iowa 4 7 0 .364 578 655

Kansas City 2 8 0 .200 371 505

West Division

W L T Pct PF PA

San Jose 8 3 0 .727 733 625

Arizona 8 3 0 .727 738 569

Spokane 6 4 0 .600 591 584

Utah 6 5 0 .545 707 704

AMERICAN CONFERENCE

Eastern Division

W L T Pct PF PA

Philadelphia 8 3 0 .727 735 587

Cleveland 6 4 0 .600 507 469

Milwaukee 3 7 0 .300 560 586

Pittsburgh 2 8 0 .200 470 557

South Division

W L T Pct PF PA

Tampa Bay 6 5 0 .545 589 612

Georgia 6 5 0 .545 504 545

Jacksonville 5 5 0 .500 520 497

New Orleans 4 6 0 .400 553 581

Orlando 1 9 0 .100 396 507

FRIDAY

Cleveland at Iowa, 8 p.m.

SATURDAY

New Orleans at Georgia, 7 p.m.

Tampa Bay at Jacksonville, 7 p.m.

Orlando at Philadelphia, 7:05 p.m.

San Jose at Milwaukee, 8 p.m.

Utah at Kansas City, 8 p.m.

Pittsburgh at Arizona, 10 p.m.


PREP BASEBALL

State Tournament

Huntington Park, Columbus

DIVISION I

Westlake (23-6) vs. Massillon Perry (21-10), Thursday, 4 p.m.

Grove City (25-2) vs. Cincinnati Moeller (22-5), Thursday, 7 p.m.

Championship, Saturday, 1 p.m.

DIVISION II

Millersburg West Holmes ((23-6) vs. Wapakoneta (24-5), Thursday, 10 a.m.

Columbus DeSales ((24-6) vs. Mentor Lake Catholic (19-10), Thursday, 1 p.m.

Championship, Saturday, 10 a.m.

DIVISION III

Wheelersburg (28-2) vs. Fredericktown (23-4), Friday, 10 a.m.

Orwell Grand Valley ((30-1) vs. Lima Central Catholic (21-8), Friday, 1 p.m.

Championship, Saturday, 4 p.m.

DIVISION IV

Tinora (27-3) vs. Minster (24-6), Friday, 4 p.m.

Berlin Hiland (25-4) vs. Cuyahoga Heights (23-4), Friday, 7 p.m.

Championship, Saturday, 7 p.m.


SPORTLIGHT

May 31

1927–Detroit first baseman Johnny Neun records an unassisted triple play in the ninth inning to end the 1-0 win over the Cleveland Indians. Neun grabs a Homer Summa line drive, tags Charlie Jamieson at first and outruns Glenn Myatt to tag second.

1938–Henry Armstrong beats Barney Ross for the world welterweight title.

1942–Sam Snead wins the PGA Championship, beating Jim Turnesa in the final round 2 and 1.

1949–Sam Snead wins the PGA Championship, defeating Johnny Palmer in the final round 3 and 2.

1965–Jim Clark becomes the first non-U.S. driver in 49 years to win the Indianapolis 500.

1983–The Philadelphia 76ers win the NBA championship with a 115-108 victory over the Los Angeles Lakers, completing a four-game sweep.

1987–The Edmonton Oilers win their third Stanley Cup by beating the Philadelphia Flyers 3-1 in Game 7.

1992–Ayrton Senna wins his fourth consecutive Monaco Grand Prix to end Nigel Mansell’s season-opening winning streak at five races.

1997–Ila Borders becomes the first woman to pitch in a regular-season professional baseball game, in the sixth inning of the St. Paul Saints’ Northern League game against Sioux Falls. She struggles, giving up three earned runs without getting an out.

2001–Pat Day becomes the third jockey to reach 8,000 wins by guiding Camden Park to a one-length victory on the turf in the sixth race at Churchill Downs. The 47-year-old Day trails only Laffit Pincay Jr. (9,147) and Bill Shoemaker (8,833).

2002–Jason Kidd becomes the first player in 35 years to record three triple-doubles in an NBA playoff series, and the New Jersey Nets finish off the Boston Celtics with a 96-88 victory in Game 6 of the Eastern Conference finals. He joins Oscar Robertson (1963) and Wilt Chamberlain (1967) as the only players with three triple-doubles in a series.

2007–LeBron James scores a career playoff-high 48 points to lead Cleveland to a 109-107, Game 5 win over Detroit in two overtimes. James is the first player to score 25 straight points for a team in the postseason while scoring 29 of the Cavaliers’ final 30 points.

2008–Usain Bolt sets the world record in the 100 meters with a time of 9.72 seconds at the Reebok Grand Prix in New York. Bolt is .02 seconds faster than the old record held by fellow Jamaican Asafa Powell.

2009–Rafael Nadal’s unbeaten run at the French Open ends when the four-time defending champion loses to Robin Soderling of Sweden 6-2, 6-7 (2), 6-4, 7-6 (2) in the fourth round. Nadal’s record winning streak at Roland Garros ends at 31 matches.

2009–Stephen Cardullo sets a tournament record with seven hits, including three of Florida State’s NCAA-record 15 doubles, as the Seminoles rout Ohio State 37-6 to advance to the super regionals.

2011–Austrian Daniel Koellerer is been banned for life by a tennis anti-corruption unit for attempting to fix matches. Koellerer, who was ranked No. 55 in 2009, is found guilty of three violations of the Uniform Tennis Anti-Corruption Program between October 2009 and July 2010.


GOLF

World Rankings

Through May 30

1. Luke Donald 10.43

2. Rory McIlroy 9.39

3. Lee Westwood 8.05

4. Bubba Watson 6.37

5. Matt Kuchar 6.04

6. Justin Rose 5.60

7. Hunter Mahan 5.48

8. Jason Dufner 5.30

9. Tiger Woods 5.16

10. Steve Stricker 5.07

11. Martin Kaymer 5.06

12. Phil Mickelson 5.03

13. Webb Simpson 4.96

14. Louis Oosthuizen 4.81

15. Adam Scott 4.80

16. Charl Schwartzel 4.78

17. Zach Johnson 4.64

18. Jason Day 4.61

19. Rickie Fowler 4.59

20. Dustin Johnson 4.56

21. Graeme McDowell 4.49

22. Bill Haas 4.19

23. Sergio Garcia 4.17

24. Keegan Bradley 4.11

25. Peter Hanson 3.88

26. Brandt Snedeker 3.85

27. Nick Watney 3.72

28. Ian Poulter 3.68

29. Paul Lawrie 3.57

30. Bo Van Pelt 3.40

31. K.J. Choi 3.39

32. Francesco Molinari 3.34

33. Martin Laird 3.32

34. Nicolas Colsaerts 3.19

35. John Senden 3.11

36. Mark Wilson 3.11

37. Thomas Bjorn 3.10

38. Carl Pettersson 3.08

39. Jim Furyk 3.05

40. David Toms 3.03

41. Sang-Moon Bae 3.00

42. Alvaro Quiros 2.95

43. Ernie Els 2.94

44. Simon Dyson 2.80

45. Robert Karlsson 2.74

46. Fredrik Jacobson 2.71

47. Geoff Ogilvy 2.70

48. Kevin Na 2.69

49. Aaron Baddeley 2.68

50. Ben Crane 2.67


TRANSACTIONS

BASEBALL

American League

CLEVELAND INDIANS – Placed DH Travis Hafner on the 15-day DL, retroactive to May 24. Recalled LHP Scott Barnes from Columbus (IL).

National League

NEW YORK METS – Recalled INF Jordany Valdespin from Buffalo (IL). Placed INF Ronny Cedeno on the 15-day DL, retroactive to May 27.

International League

DURHAM BULLS – Reasssigned C Mayo Acosta to Montgomery (SL).

Frontier League

RIVER CITY RASCALS – Signed RHP Doug Shields.

WASHINGTON WILD THINGS – Signed RHP Eric Blackwell.

WINDY CITY THUNDERBOLTS – Released RHP Ricky Szeligo.

FOOTBALL

National Football League

ARIZONA CARDINALS – Signed WR Gino Crump. Released CB Korey Lindsey.

BUFFALO BILLS – Signed WR Derek Session. Released OL Paul Madsen.

GREEN BAY PACKERS – Signed TE Brandon Bostick.

MINNESOTA VIKINGS – Announced the retirement of CB Asher Allen.

TAMPA BUCCANEERS – Named Eric Stokes director of college scouting.

Canadian Football League

WINNIPEG BLUE BOMBERS – Signed OL Tyson Pencer.

HOCKEY

National Hockey League

MONTREAL CANADIENS – Signed D Nathan Beaulieu to a three-year contract.

NEW YORK RANGERS – Agreed to terms with F Jesper Fast and F Marek Hrivik.

VANCOUVER CANUCKS – Signed C Alex Friesen to a three-year, entry-level contract.

WASHINGTON CAPITALS – Re-signed G Dany Sabourin to a one-year contract extension.

American Hockey League

MILWAUKEE ADMIRALS – Announced the resignation of coach Ian Herbers so he can become coach of the University of Alberta.

SOCCER

Major League Soccer

SPORTING KANSAS CITY – Signed M Kyle Miller.

COLLEGE

METRO ATLANTIC ATHLETIC CONFERENCE – Named Saint Peter’s president Dr. Eugene Cornacchia president and Canisius president John J. Hurley vice president of the Council of Presidents. Signed commissioner Richard J. Ensor to a contract extension through the 2017-18 academic year.

MID-EASTERN ATHLETIC CONFERENCE – Named Norfolk State faculty athletic representative Dr. Carray Banks president of the Delegate Assembly, Morgan State director of athletics Floyd Kerr and South Carolina State senior womean administrator Mary Hill vice presidents.

BOSTON COLLEGE – Announced junior men’s basketball G Alex Dragicevich is transferring from Notre Dame.

DUKE – Announced the resignation of baseball coach Sean McNally. Named Edwin Thompson interim baseball coach.

GEORGE MASON – Named Tiffany Gwynn women’s assistant basketball coach.

MARQUETTE – Named Isaac Chew men’s assistant basketball coach.

VIRGINIA-LYNCHBURG – Named Dwayne Ellis strength and conditioning coach.

WENTWORTH TECH – Named Helena Iaquinta women’s lacrosse coach.


CULVER LINE

Major League Baseball

National League

FAVORITE LINE UNDERDOG LINE

at Colorado -125 Houston +115

Milwaukee -125 at Los Angeles +115

American League

at Boston -135 Detroit +125

NBA Playoffs

FAVORITE LINE O/U UNDERDOG

at Oklahoma City 3½ (206) San Antonio


SOCCER

Major League Soccer

Saturday

Chicago at New England, 7:30


HOLE IN ONE

IRMA LANZENBERGER, No. 2 at Riverby, 99 yards, 7-wood.


SPORTS NOTE

ROSSFORD HIGH SCHOOL is seeking a boys and girls tennis coach for upcoming season. Interested applicants should email athletic director Ken Rosplohowski at krosplohowski@rossfordschools.org. Deadline is June 8.



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.

Related stories