Loading…
Monday, July 14, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Wednesday, 8/1/2012

Olympic scoreboard: 7-31

MEDAL TABLE

THROUGH TUESDAY

53 of 302 total medal events

Nation G S B Tot

China 13 6 4 23

United States 9 8 6 23

Japan 1 4 8 13

France 4 3 4 11

South Korea 3 2 3 8

Italy 2 4 2 8

Russia 2 2 4 8

Germany 2 3 1 6

Australia 1 3 2 6

Romania 1 2 2 5

North Korea 3 0 1 4

Britain 0 2 2 4

Canada 0 0 4 4

Kazakhstan 3 0 0 3

Brazil 1 1 1 3

Hungary 1 1 1 3

Ukraine 1 0 2 3

South Africa 2 0 0 2

Netherlands 1 1 0 2

Colombia 0 2 0 2

Mexico 0 2 0 2

Indonesia 0 1 1 2

Slovakia 0 0 2 2

Georgia 1 0 0 1

Lithuania 1 0 0 1

Slovenia 1 0 0 1

Cuba 0 1 0 1

Denmark 0 1 0 1

Egypt 0 1 0 1

Poland 0 1 0 1

Sweden 0 1 0 1

Taiwan 0 1 0 1

Thailand 0 1 0 1

Azerbaijan 0 0 1 1

Belgium 0 0 1 1

India 0 0 1 1

Moldova 0 0 1 1

Mongolia 0 0 1 1

New Zealand 0 0 1 1

Norway 0 0 1 1

Qatar 0 0 1 1

Serbia 0 0 1 1

Uzbekistan 0 0 1 1

TODAY'S SCHEDULE

Archery

Men's and Women's Individual eliminations, 4 a.m.

Men's and Women's Individual eliminations, 10 a.m.

Badminton

Men's and Women's Singles round of 16; Mixed Doubles quarterfinals, 4 a.m.

Men's and Women's Singles round of 16; Mixed Doubles quarterfinals, 7:30 a.m.

Men's and Women's Singles round of 16; Mixed Doubles quarterfinals, Noon

Basketball

Women

Canada vs. France, 4 a.m.

China vs. Angola, 6:15 a.m.

Australia vs. Brazil, 9:30 a.m.

Britain vs. Russia, 11:45 a.m.

Croatia vs. Czech Republic, 3 p.m.

United States vs. Turkey, 5:15 p.m.

Beach Volleyball

Men's and women's Prelims (4 matches), 4 a.m.

Men's and women's Prelims (4 matches), 9:30 a.m.

Men's and women's Prelims (4 matches), 3 p.m.

Boxing

Men's Bantamweight (56kg); Men's Heavyweight (91kg) and Men's Super Heavyweight (+91kg) round of 16, 8:30 a.m.

Men's Bantamweight (56kg); Men's Heavyweight (91kg) and Men's Super Heavyweight (+91kg) round of 16, 3:30 p.m.

Canoe (Slalom)

Men's Kayak semifinal, final, 8:30 a.m.

Cycling (Road)

Women's Individual Time Trial, 5 a.m.

Men's Individual Time Trial, 8 a.m.

Diving

Men's Synchronized 3-Meter Springboard final, 10 a.m.

Fencing

Men's Individual Epee round of 32, round of 16, quarterfinals; Women's Individual Sabre round of 32, round of 16, quarterfinals, 4 a.m.

Men's Individual Epee semifinals, bronze and gold medal matches; Women's Individual Sabre semifinals, bronze and gold medal matches, 12:30 p.m.

Field Hockey

Men

Spain vs. Australia, 3:30 a.m.

Belgium vs. Netherlands, 5:45 a.m.

New Zealand vs. India, 8:45 a.m.

South Africa vs. Britain, 11 a.m.

Pakistan vs. Argentina, 2 p.m.

South Korea vs. Germany, 4:15 p.m.

Gymnastics

Men's Individual All-Around final, 11:30 a.m.

Judo

Men's -90kg and Women's -70kg elimination rounds, quarterfinals, 4:30 a.m.

Men's -90kg and Women's -70kg repechages, semifinal contests, bronze and gold medal contests, 9 a.m.

Rowing

Men's Pairs semifinals, Eights classification and final, Single Sculls classifications and semifinals, Lightweight Double Sculls classifications, Quadruple Sculls semifinals; Women's Pairs and Quadruple Sculls classification and final, 4:30 a.m.

Sailing

Men's 49er, Laser, RS:X; Women's Elliott 6m, Laser Radial, RS:X, 7 a.m.

Shooting

Women's 25-meter Pistol qualification and final, 4 a.m.

Soccer

Men

Brazil vs. New Zealand, 9:30 a.m.

Egypt vs. Belarus, 9:30 a.m.

Mexico vs. Switzerland, Noon

Britain vs. Uruguay, 2:45 p.m.

Japan vs. Honduras, Noon

Senegal vs. United Arab Emirates, 2:45 p.m.

South Korea vs. Gabon, Noon

Spain vs. Morocco, Noon

Swimming

Men's 200 Backstroke, 200 Individual Medley heats; Women's 100 Freestyle, 200 Breaststroke, 4x200 Freestyle Relay heats, 5 a.m.

Men's 200 Backstroke semifinals, 200 Individual Medley semifinals, 100 Freestyle final, 200 Breaststroke final; Women's 100 Freestyle semifinals, 200 Breaststroke semifinals, 200 Butterfly final, 4x200 Freestyle Relay final, 2:30 p.m.

Table Tennis

Men's Singles quarterfinals, 5 a.m.

Women's Singles bronze and gold medal matches, 9:30 a.m.

Team Handball

Women

Norway vs. South Korea, 4:30 a.m.

Montenegro vs. Angola, 6:15 a.m.

France vs. Sweden, 9:30 a.m.

Britain vs. Brazil, 11:15 a.m.

Spain vs. Denmark, 2:30 p.m.

Russia vs. Croatia, 4:15 p.m.

Tennis

Men's and women's Singles third round; Mixed Doubles first round, 6:30 a.m.

Volleyball

Women

Dominican Republic vs. Japan, 4:30 a.m.

Algeria vs. Russia, 6:30 a.m.

Serbia vs. Turkey, 9:45 a.m.

Britain vs. Italy, 11:45 a.m.

United States vs. China, 3 p.m.

Brazil vs. South Korea, 5 p.m.

Water Polo

Hungary vs. China, 9:10 a.m.

Italy vs. Russia, 10:30 a.m.

Spain vs. United States, 1:20 p.m.

Britain vs. Australia, 2:40 p.m.

Weightlifting

Men's 77kg group B and Women's 69kg group B, 5 a.m.

Women's 69kg group A (medal), 10:30 a.m.

Men's 77kg group A (medal), 2 p.m.

Tuesday's Scores

Basketball

Men

Group A

Lithuania 72, Nigeria 53

France 71, Argentina 64

United States 110, Tunisia 63

Group B

Russia 73, China 54

Spain 82, Australia 70

Brazil 67, Britain 62

United States 110, Tunisia 63

Tunisia: R.Slimane 0-0 0-0 0, M.Laghnej 0-1 0-0 0, M.El Mabrouk 1-3 2-2 5, M.Kechrid 3-11 0-0 9, M.Hadidane 4-9 1-6 11, M.Hafsi 2-5 1-2 6, M.Ghayaza 0-1 0-0 0, M.Ben Romdhane 9-18 3-9 22, A.Rzig 2-8 1-2 6, S.Mejri 2-9 0-0 4, Totals 23-65 8-21 63

United States: T.Chandler 3-3 0-1 6, K.Durant 4-10 4-4 13, L.James 2-4 0-0 5, R.Westbrook 4-8 3-5 11, D.Williams 3-5 2-2 9, A.Iguodala 3-4 0-0 6, K.Bryant 2-5 0-0 4, K.Love 6-9 1-2 16, J.Harden 4-7 0-0 10, C.Paul 1-4 0-0 2, A.Davis 5-5 2-2 12, C.Anthony 6-6 2-2 16, Totals 43-70 14-18 110

Halftime_United States 46, Tunisia 33. 3-Point goals_Tunisia 9-26 (M.Laghnej 0-1, M.El Mabrouk 1-2, M.Kechrid 3-8, M.Hadidane 2-4, M.Hafsi 1-1, M.Ben Romdhane 1-3, A.Rzig 1-5, S.Mejri 0-2) United States 10-25 (K.Durant 1-4, L.James 1-2, R.Westbrook 0-1, D.Williams 1-2, A.Iguodala 0-1, K.Bryant 0-2, K.Love 3-5, J.Harden 2-4, C.Paul 0-2, C.Anthony 2-2). Fouled out_None. Rebounds_Tunisia 31 (M.Ben Romdhane 11) United States 44 (K.Durant 10). Assists_Tunisia 12 (M.Ben Romdhane 4) United States 28 (C.Paul 7). Total Fouls_Tunisia 11 United States 19.

Soccer

Women

Group E

New Zealand 3, Cameroon 1

Britain 1, Brazil 0

Group F

Japan 0, South Africa 0

Canada 2, Sweden 2

Group G

United States 1, North Korea 0

France 1, Colombia 0

Hockey

Women

Pool A

Netherlands 3, Japan 2

Belgium 0, China 0

Britain 5, South Korea 3

Pool B

New Zealand 4, South Africa 1

United States 1, Argentina 0

Australia 3, Germany 1

Volleyball

Men

Pool A

Bulgaria 3, Poland 1 (25-22, 29-27, 13-25, 25-23)

Italy 3, Argentina 1 (25-17, 21-25, 25-17, 25-23)

Australia 3, Britain 0 (25-15, 25-18, 25-20)

Pool B

Serbia 3, Tunisia 1 (25-15, 25-21, 20-25, 25-18)

United States 3, Germany 0 (25-23, 25-16, 25-20)

Brazil 3, Russia 0 (25-21, 25-23, 25-21)

Water Polo

Men

Group A

Croatia 8, Spain 7

Australia 7, Kazakhstan 4

Greece 7, Italy 7

Group B

Serbia 21, Britain 7

United States 10, Romania 8

Montenegro 11, Hungary 10

Tuesday's Results

Diving

Women

Synchronized 10m Platform

Final

1. China (Chen Ruolin; Wang Hao), 368.40.

2. Mexico (Paola Espinosa Sanchez; Alejandra Orozco Loza), 343.32.

3. Canada (Meaghan Benfeito; Roseline Filion), 337.62.

Equestrian

Team Eventing

Final Ranking

1. Germany (Peter Thomsen, BARNY; Dirk Schrade, KING ARTUS; Sandra Auffarth, OPGUN LOUVO; Michael Jung, SAM; Ingrid Klimke, BUTTS ABRAXXAS), 133.70.

Individual Eventing

Final Ranking

1. Michael Jung (SAM), Germany, (11, 40.60; 4, 0.00; 2, 0.00; 1, 0.00), 40.60.

Fencing

Men

Individual Foil

Gold Medal

Lei Sheng, China, def. Alaaeldin Abouelkassem, Egypt, 15-13, 36:46.

Gymnastics

Women

Team

Final

1. United States (Gabrielle Douglas, Virginia Beach, Va.; Mc Kayla Maroney, Long Beach, Calif.; Alexandra Raisman, Needham, Mass.; Kyla Ross, Aliso Viejo, Calif.; Jordyn Wieber, DeWitt, Mich.), 183.596.

2. Russia (Kseniia Afanaseva; Anastasia Grishina; Victoria Komova; Aliya Mustafina; Maria Paseka), 178.530.

3. Romania (Diana Laura Bulimar; Diana Maria Chelaru; Larisa Andreea Iordache; Sandra Raluca Izbasa; Catalina Ponor), 176.414.

Swimming

Men

200 Butterfly

Final

1. Chad le Clos, South Africa, 1:52.96.

2. Michael Phelps, Baltimore, 1:53.01.

3. Takeshi Matsuda, Japan, 1:53.21.

4 x 200 Freestyle Relay

Final

1. United States (Ryan Lochte, Daytona Beach, Fla., 24.64; Conor Dwyer, Winnetka, Ill., 2:09.48; Ricky Berens, Charlotte, N.C., 3:54.78; Michael Phelps, Baltimore, 5:39.93), 6:59.70.

2. France (Amaury Leveaux, 24.69; Gregory Mallet, 2:10.61; Clement Lefert, 3:57.80; Yannick Agnel, 5:43.33), 7:02.77.

3. China (Hao Yun, 25.02; Li Yunqi, 2:11.87; Jiang Haiqi, 3:57.92; Sun Yang, 5:44.74), 7:06.30.

Women

200 Freestyle

Final

1. Allison Schmitt, Canton, Mich., 1:53.61.

2. Camille Muffat, France, 1:55.58.

3. Bronte Barratt, Australia, 1:55.81.

200 Individual Medley

Final

1. Ye Shiwen, China, 2:07.57.

2. Alicia Coutts, Australia, 2:08.15.

3. Caitlin Leverenz, Tucson, Ariz., 2:08.95.

Weightlifting

Men

69Kg

1. Lin Qingfeng, China, (1, 157-346; 2, 187-412), 344 kg.-758 pounds.

2. Triyatno Triyatno, Indonesia, (9, 145-320; 1, 188-414), 333-734.

3. Razvan Constantin Martin, Romania, (2, 152-335; 4, 180-397), 332-732.

Women

63Kg

1. Maiya Maneza, Kazakhstan, (2, 110-243; 1, 135-298), 245 kg.-540 pounds.

2. Svetlana Tsarukaeva, Russia, (1, 112-247; 5, 125-276), 237-522.

3. Christine Girard, Canada, (4, 103-227; 2, 133-293), 236-520.



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.

Related stories