MEDAL TABLE
THROUGH TUESDAY
53 of 302 total medal events
Nation G S B Tot
China 13 6 4 23
United States 9 8 6 23
Japan 1 4 8 13
France 4 3 4 11
South Korea 3 2 3 8
Italy 2 4 2 8
Russia 2 2 4 8
Germany 2 3 1 6
Australia 1 3 2 6
Romania 1 2 2 5
North Korea 3 0 1 4
Britain 0 2 2 4
Canada 0 0 4 4
Kazakhstan 3 0 0 3
Brazil 1 1 1 3
Hungary 1 1 1 3
Ukraine 1 0 2 3
South Africa 2 0 0 2
Netherlands 1 1 0 2
Colombia 0 2 0 2
Mexico 0 2 0 2
Indonesia 0 1 1 2
Slovakia 0 0 2 2
Georgia 1 0 0 1
Lithuania 1 0 0 1
Slovenia 1 0 0 1
Cuba 0 1 0 1
Denmark 0 1 0 1
Egypt 0 1 0 1
Poland 0 1 0 1
Sweden 0 1 0 1
Taiwan 0 1 0 1
Thailand 0 1 0 1
Azerbaijan 0 0 1 1
Belgium 0 0 1 1
India 0 0 1 1
Moldova 0 0 1 1
Mongolia 0 0 1 1
New Zealand 0 0 1 1
Norway 0 0 1 1
Qatar 0 0 1 1
Serbia 0 0 1 1
Uzbekistan 0 0 1 1
TODAY'S SCHEDULE
Archery
Men's and Women's Individual eliminations, 4 a.m.
Men's and Women's Individual eliminations, 10 a.m.
Badminton
Men's and Women's Singles round of 16; Mixed Doubles quarterfinals, 4 a.m.
Men's and Women's Singles round of 16; Mixed Doubles quarterfinals, 7:30 a.m.
Men's and Women's Singles round of 16; Mixed Doubles quarterfinals, Noon
Basketball
Women
Canada vs. France, 4 a.m.
China vs. Angola, 6:15 a.m.
Australia vs. Brazil, 9:30 a.m.
Britain vs. Russia, 11:45 a.m.
Croatia vs. Czech Republic, 3 p.m.
United States vs. Turkey, 5:15 p.m.
Beach Volleyball
Men's and women's Prelims (4 matches), 4 a.m.
Men's and women's Prelims (4 matches), 9:30 a.m.
Men's and women's Prelims (4 matches), 3 p.m.
Boxing
Men's Bantamweight (56kg); Men's Heavyweight (91kg) and Men's Super Heavyweight (+91kg) round of 16, 8:30 a.m.
Men's Bantamweight (56kg); Men's Heavyweight (91kg) and Men's Super Heavyweight (+91kg) round of 16, 3:30 p.m.
Canoe (Slalom)
Men's Kayak semifinal, final, 8:30 a.m.
Cycling (Road)
Women's Individual Time Trial, 5 a.m.
Men's Individual Time Trial, 8 a.m.
Diving
Men's Synchronized 3-Meter Springboard final, 10 a.m.
Fencing
Men's Individual Epee round of 32, round of 16, quarterfinals; Women's Individual Sabre round of 32, round of 16, quarterfinals, 4 a.m.
Men's Individual Epee semifinals, bronze and gold medal matches; Women's Individual Sabre semifinals, bronze and gold medal matches, 12:30 p.m.
Field Hockey
Men
Spain vs. Australia, 3:30 a.m.
Belgium vs. Netherlands, 5:45 a.m.
New Zealand vs. India, 8:45 a.m.
South Africa vs. Britain, 11 a.m.
Pakistan vs. Argentina, 2 p.m.
South Korea vs. Germany, 4:15 p.m.
Gymnastics
Men's Individual All-Around final, 11:30 a.m.
Judo
Men's -90kg and Women's -70kg elimination rounds, quarterfinals, 4:30 a.m.
Men's -90kg and Women's -70kg repechages, semifinal contests, bronze and gold medal contests, 9 a.m.
Rowing
Men's Pairs semifinals, Eights classification and final, Single Sculls classifications and semifinals, Lightweight Double Sculls classifications, Quadruple Sculls semifinals; Women's Pairs and Quadruple Sculls classification and final, 4:30 a.m.
Sailing
Men's 49er, Laser, RS:X; Women's Elliott 6m, Laser Radial, RS:X, 7 a.m.
Shooting
Women's 25-meter Pistol qualification and final, 4 a.m.
Soccer
Men
Brazil vs. New Zealand, 9:30 a.m.
Egypt vs. Belarus, 9:30 a.m.
Mexico vs. Switzerland, Noon
Britain vs. Uruguay, 2:45 p.m.
Japan vs. Honduras, Noon
Senegal vs. United Arab Emirates, 2:45 p.m.
South Korea vs. Gabon, Noon
Spain vs. Morocco, Noon
Swimming
Men's 200 Backstroke, 200 Individual Medley heats; Women's 100 Freestyle, 200 Breaststroke, 4x200 Freestyle Relay heats, 5 a.m.
Men's 200 Backstroke semifinals, 200 Individual Medley semifinals, 100 Freestyle final, 200 Breaststroke final; Women's 100 Freestyle semifinals, 200 Breaststroke semifinals, 200 Butterfly final, 4x200 Freestyle Relay final, 2:30 p.m.
Table Tennis
Men's Singles quarterfinals, 5 a.m.
Women's Singles bronze and gold medal matches, 9:30 a.m.
Team Handball
Women
Norway vs. South Korea, 4:30 a.m.
Montenegro vs. Angola, 6:15 a.m.
France vs. Sweden, 9:30 a.m.
Britain vs. Brazil, 11:15 a.m.
Spain vs. Denmark, 2:30 p.m.
Russia vs. Croatia, 4:15 p.m.
Tennis
Men's and women's Singles third round; Mixed Doubles first round, 6:30 a.m.
Volleyball
Women
Dominican Republic vs. Japan, 4:30 a.m.
Algeria vs. Russia, 6:30 a.m.
Serbia vs. Turkey, 9:45 a.m.
Britain vs. Italy, 11:45 a.m.
United States vs. China, 3 p.m.
Brazil vs. South Korea, 5 p.m.
Water Polo
Hungary vs. China, 9:10 a.m.
Italy vs. Russia, 10:30 a.m.
Spain vs. United States, 1:20 p.m.
Britain vs. Australia, 2:40 p.m.
Weightlifting
Men's 77kg group B and Women's 69kg group B, 5 a.m.
Women's 69kg group A (medal), 10:30 a.m.
Men's 77kg group A (medal), 2 p.m.
Tuesday's Scores
Basketball
Men
Group A
Lithuania 72, Nigeria 53
France 71, Argentina 64
United States 110, Tunisia 63
Group B
Russia 73, China 54
Spain 82, Australia 70
Brazil 67, Britain 62
United States 110, Tunisia 63
Tunisia: R.Slimane 0-0 0-0 0, M.Laghnej 0-1 0-0 0, M.El Mabrouk 1-3 2-2 5, M.Kechrid 3-11 0-0 9, M.Hadidane 4-9 1-6 11, M.Hafsi 2-5 1-2 6, M.Ghayaza 0-1 0-0 0, M.Ben Romdhane 9-18 3-9 22, A.Rzig 2-8 1-2 6, S.Mejri 2-9 0-0 4, Totals 23-65 8-21 63
United States: T.Chandler 3-3 0-1 6, K.Durant 4-10 4-4 13, L.James 2-4 0-0 5, R.Westbrook 4-8 3-5 11, D.Williams 3-5 2-2 9, A.Iguodala 3-4 0-0 6, K.Bryant 2-5 0-0 4, K.Love 6-9 1-2 16, J.Harden 4-7 0-0 10, C.Paul 1-4 0-0 2, A.Davis 5-5 2-2 12, C.Anthony 6-6 2-2 16, Totals 43-70 14-18 110
Halftime_United States 46, Tunisia 33. 3-Point goals_Tunisia 9-26 (M.Laghnej 0-1, M.El Mabrouk 1-2, M.Kechrid 3-8, M.Hadidane 2-4, M.Hafsi 1-1, M.Ben Romdhane 1-3, A.Rzig 1-5, S.Mejri 0-2) United States 10-25 (K.Durant 1-4, L.James 1-2, R.Westbrook 0-1, D.Williams 1-2, A.Iguodala 0-1, K.Bryant 0-2, K.Love 3-5, J.Harden 2-4, C.Paul 0-2, C.Anthony 2-2). Fouled out_None. Rebounds_Tunisia 31 (M.Ben Romdhane 11) United States 44 (K.Durant 10). Assists_Tunisia 12 (M.Ben Romdhane 4) United States 28 (C.Paul 7). Total Fouls_Tunisia 11 United States 19.
Soccer
Women
Group E
New Zealand 3, Cameroon 1
Britain 1, Brazil 0
Group F
Japan 0, South Africa 0
Canada 2, Sweden 2
Group G
United States 1, North Korea 0
France 1, Colombia 0
Hockey
Women
Pool A
Netherlands 3, Japan 2
Belgium 0, China 0
Britain 5, South Korea 3
Pool B
New Zealand 4, South Africa 1
United States 1, Argentina 0
Australia 3, Germany 1
Volleyball
Men
Pool A
Bulgaria 3, Poland 1 (25-22, 29-27, 13-25, 25-23)
Italy 3, Argentina 1 (25-17, 21-25, 25-17, 25-23)
Australia 3, Britain 0 (25-15, 25-18, 25-20)
Pool B
Serbia 3, Tunisia 1 (25-15, 25-21, 20-25, 25-18)
United States 3, Germany 0 (25-23, 25-16, 25-20)
Brazil 3, Russia 0 (25-21, 25-23, 25-21)
Water Polo
Men
Group A
Croatia 8, Spain 7
Australia 7, Kazakhstan 4
Greece 7, Italy 7
Group B
Serbia 21, Britain 7
United States 10, Romania 8
Montenegro 11, Hungary 10
Tuesday's Results
Diving
Women
Synchronized 10m Platform
Final
1. China (Chen Ruolin; Wang Hao), 368.40.
2. Mexico (Paola Espinosa Sanchez; Alejandra Orozco Loza), 343.32.
3. Canada (Meaghan Benfeito; Roseline Filion), 337.62.
Equestrian
Team Eventing
Final Ranking
1. Germany (Peter Thomsen, BARNY; Dirk Schrade, KING ARTUS; Sandra Auffarth, OPGUN LOUVO; Michael Jung, SAM; Ingrid Klimke, BUTTS ABRAXXAS), 133.70.
Individual Eventing
Final Ranking
1. Michael Jung (SAM), Germany, (11, 40.60; 4, 0.00; 2, 0.00; 1, 0.00), 40.60.
Fencing
Men
Individual Foil
Gold Medal
Lei Sheng, China, def. Alaaeldin Abouelkassem, Egypt, 15-13, 36:46.
Gymnastics
Women
Team
Final
1. United States (Gabrielle Douglas, Virginia Beach, Va.; Mc Kayla Maroney, Long Beach, Calif.; Alexandra Raisman, Needham, Mass.; Kyla Ross, Aliso Viejo, Calif.; Jordyn Wieber, DeWitt, Mich.), 183.596.
2. Russia (Kseniia Afanaseva; Anastasia Grishina; Victoria Komova; Aliya Mustafina; Maria Paseka), 178.530.
3. Romania (Diana Laura Bulimar; Diana Maria Chelaru; Larisa Andreea Iordache; Sandra Raluca Izbasa; Catalina Ponor), 176.414.
Swimming
Men
200 Butterfly
Final
1. Chad le Clos, South Africa, 1:52.96.
2. Michael Phelps, Baltimore, 1:53.01.
3. Takeshi Matsuda, Japan, 1:53.21.
4 x 200 Freestyle Relay
Final
1. United States (Ryan Lochte, Daytona Beach, Fla., 24.64; Conor Dwyer, Winnetka, Ill., 2:09.48; Ricky Berens, Charlotte, N.C., 3:54.78; Michael Phelps, Baltimore, 5:39.93), 6:59.70.
2. France (Amaury Leveaux, 24.69; Gregory Mallet, 2:10.61; Clement Lefert, 3:57.80; Yannick Agnel, 5:43.33), 7:02.77.
3. China (Hao Yun, 25.02; Li Yunqi, 2:11.87; Jiang Haiqi, 3:57.92; Sun Yang, 5:44.74), 7:06.30.
Women
200 Freestyle
Final
1. Allison Schmitt, Canton, Mich., 1:53.61.
2. Camille Muffat, France, 1:55.58.
3. Bronte Barratt, Australia, 1:55.81.
200 Individual Medley
Final
1. Ye Shiwen, China, 2:07.57.
2. Alicia Coutts, Australia, 2:08.15.
3. Caitlin Leverenz, Tucson, Ariz., 2:08.95.
Weightlifting
Men
69Kg
1. Lin Qingfeng, China, (1, 157-346; 2, 187-412), 344 kg.-758 pounds.
2. Triyatno Triyatno, Indonesia, (9, 145-320; 1, 188-414), 333-734.
3. Razvan Constantin Martin, Romania, (2, 152-335; 4, 180-397), 332-732.
Women
63Kg
1. Maiya Maneza, Kazakhstan, (2, 110-243; 1, 135-298), 245 kg.-540 pounds.
2. Svetlana Tsarukaeva, Russia, (1, 112-247; 5, 125-276), 237-522.
3. Christine Girard, Canada, (4, 103-227; 2, 133-293), 236-520.