Loading…
Monday, September 01, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Sunday, 10/14/2012

Scoreboard: 10-14

 

COLLEGE FOOTBALL

Mid-American Conference

Conference All games

East

W L PF PA W L PF PA

Ohio 3 0 109 93 7 0 255 165

Kent St. 3 0 109 64 5 1 195 149

Bwling Green 2 1 76 49 4 3 159 134

Miami 2 1 95 102 3 4 161 263

Buffalo 0 3 41 106 1 5 137 209

Akron 0 3 87 114 1 6 231 264

UMass 0 3 64 116 0 6 83 261

West

W L PF PA W L PF PA

Toledo 4 0 166 114 6 1 255 197

N. Illinois 3 0 135 50 6 1 258 138

Ball St. 2 2 133 130 4 3 232 248

W. Mich. 1 2 93 81 3 4 205 178

C. Mich. 0 2 59 105 2 4 149 235

E. Mich. 0 3 87 130 0 6 124 238

SATURDAY

Kent St. 31, Army 17

Toledo 52, E. Michigan 47

Ohio 34, Akron 28

Ball St. 30, W. Michigan 24, OT

N. Illinois 45, Buffalo 3

Bowling Green 37, Miami 12

FRIDAY

Navy 31, Cent. Michigan 14

Saturday, Oct. 20

Bowling Green at UMass, Noon

N. Illinois at Akron, Noon

Army at E. Michigan, 1 p.m.

Pittsburgh at Buffalo, 3:30 p.m.

W. Michigan at Kent St., 3:30 p.m.

Ball St. at Cent. Michigan, 3:30 p.m.

Cincinnati at Toledo, 7 p.m.

Big Ten

Conference All games

Legends

W L PF PA W L PF PA

Iowa 2 0 50 29 4 2 132 103

Michigan 2 0 89 13 4 2 203 105

N'western 2 1 93 81 6 1 218 155

Nebraska 1 1 68 90 4 2 262 166

Mich. St. 1 2 63 63 4 3 147 110

Minnesota 0 2 26 52 4 2 145 119

Leaders

W L PF PA W L PF PA

Ohio St. 3 0 132 103 7 0 283 1172

Penn St. 2 0 74 35 4 2 162 96

Wisconsin 2 1 96 58 5 2 182 129

Purdue 0 2 27 82 3 3 197 165

Illinois 0 3 21 111 2 5 127 215

Indiana 0 3 105 127 2 4 213 191

SATURDAY

Iowa 19, Michigan St. 16, 2OT

Wisconsin 38, Purdue 14

Northwestern 21, Minnesota 13

Michigan 45, Illinois 0

Ohio St. 52, Indiana 49

Saturday, Oct. 20

Purdue at Ohio St., TBA

Nebraska at Northwestern, TBA

Michigan St. at Michigan, TBA

Minnesota at Wisconsin, Noon

Indiana at Navy, 3:30 p.m.

Penn St. at Iowa, 8 p.m.

National

EAST

Albright 45, FDU-Florham 0

Bloomsburg 48, East Stroudsburg 27

Bryant 38, Robert Morris 35

Butler 17, Marist 14

CCSU 38, Duquesne 31

California (Pa.) 30, Lock Haven 0

Castleton St. 45, Becker 13

Colgate 51, Holy Cross 35

Cornell 41, Monmouth (NJ) 38

Delaware Valley 38, King's (Pa.) 0

Georgia St. 41, Rhode Island 7

Hamilton 14, Bowdoin 13

Harvard 35, Bucknell 7

Indiana (Pa.) 26, Edinboro 10

Kean 45, William Paterson 33

Lafayette 20, Yale 10

Lehigh 17, Georgetown 14

Louisville 45, Pittsburgh 35

Mercyhurst 38, Gannon 29

Millersville 35, Cheyney 0

Montclair St. 24, College of NJ 14

Muhlenberg 35, Gettysburg 31

New Hampshire 44, Richmond 40

New Haven 17, Bentley 13

Penn 24, Columbia 20

Princeton 19, Brown 0

Rutgers 23, Syracuse 15

Sacred Heart 27, Dartmouth 10

Slippery Rock 28, Clarion 20

Susquehanna 38, Moravian 18

Temple 17, UConn 14, OT

Towson 24, Maine 19

Ursinus 37, Juniata 27

Utica 41, Frostburg St. 0

SOUTH

Alcorn St. 21, Alabama A&M 20

Appalachian St. 28, Samford 25

Charleston Southern 32, VMI 14

Chattanooga 31, Furman 10

Delaware St. 31, SC State 17

E. Kentucky 45, Austin Peay 14

East Carolina 41, Memphis 7

Ferrum 51, NC Wesleyan 35

Florida 31, Vanderbilt 17

Florida A&M 44, Savannah St. 3

Florida St. 51, Boston College 7

Georgia Southern 17, Wofford 9

Jacksonville 34, Davidson 24

James Madison 27, William & Mary 26, 2OT

Liberty 56, Presbyterian 7

LSU 23, South Carolina 21

MVSU 45, Grambling St. 21

Maryland 27, Virginia 20

Middle Tennessee 34, FIU 30

Mississippi 41, Auburn 20

NC A&T 38, Howard 10

NC Central 24, Morgan St. 20

North Carolina 18, Miami 14

Sam Houston St. 41, Nicholls St. 0

Southern U. 34, Texas Southern 7

Stony Brook 27, Coastal Carolina 21

The Citadel 45, W. Carolina 31

Tulane 27, SMU 26

UT-Martin 66, Murray St. 59

Villanova 38, Old Dominion 14

Virginia Tech 41, Duke 20

MIDWEST

Adrian 10, Trine 3

Alabama 42, Missouri 10

Albion 17, Kalamazoo 14

Ashland 30, Walsh 0

Cincinnati 49, Fordham 17

Coe 41, Dubuque 38, 2OT

Concordia (Ill.) 47, Concordia (Wis.) 44, OT

Dayton 41, Morehead St. 27

Drake 35, Valparaiso 21

E. Illinois 31, Jacksonville St. 28

Hillsdale 30, Ferris St. 20

Hope 49, Alma 14

Illinois St. 35, Youngstown St. 28

Indiana St. 17, N. Dakota St. 14

Kansas St. 27, Iowa St. 21

Missouri St. 27, South Dakota 24

N. Arizona 45, North Dakota 38

N. Michigan 38, Grand Valley St. 10

Notre Dame 20, Stanford 13, OT

Ohio Dominican 63, Findlay 31

Oklahoma St. 20, Kansas 14

Ripon 37, Grinnell 21

S. Illinois 34, N. Iowa 31

St. John's (Minn.) 51, Carleton 14

St. Xavier 45, Siena Heights 7

Taylor 34, Concordia (Mich.) 7

Tennessee St. 40, SE Missouri 28

Tiffin 27, Notre Dame Coll. 22

Wis.-Eau Claire 24, Wis.-LaCrosse 9

Wis.-Oshkosh 31, Wis.-Platteville 14

Wis.-Whitewater 41, Wis.-Stout 7

SOUTHWEST

Arkansas St. 36, South Alabama 29

Houston 39, UAB 17

Oklahoma 63, Texas 21

Rice 34, UTSA 14

TCU 49, Baylor 21

Texas Tech 49, West Virginia 14

FAR WEST

Air Force 28, Wyoming 27

Boise St. 20, Fresno St. 10

E. Washington 27, Montana St. 24

Nevada 42, UNLV 37

Oregon St. 42, BYU 24

S. Utah 30, Montana 20

San Diego 44, Campbell 0

San Diego St. 38, Colorado St. 14

UCLA 21, Utah 14

Utah St. 49, San Jose St. 27

PREP FOOTBALL

Edon 12 16 14 0 – 42

Cardinal Stritch 0 6 6 7 – 19

E–Bowling 13 run (run failed)

E–Sapp 13 run (run failed)

E–Bowling 7 pass from Sapp (Bowling run good)

E–Hug 5 run (Green run good)

CS–Denomy 8 pass from Sinay (kick failed)

E–Thiel 22 pass from Sapp (Hug run good)

E–Green 6 run (kick failed)

CS–Nunez 63 run (kick failed)

CS–Langlois 6 pass from Donovan (Dekier kick)

State scores

Akr. Buchtel 30, Akr. North 6

Ashtabula Edgewood 33, Gates Mills Gilmour 24

Bellaire 52, Belmont Union Local 14

Bellaire St. John 14, Sherman, W.Va. 6

Birmingham Brother Rice 30, Cin. La Salle 29

Bowerston Conotton Valley 35, Toronto 32

Cin. McNicholas 38, St. Bernard Roger Bacon 12

Cin. Purcell Marian 21, Hamilton Badin 14

Cle. Glenville 42, Cle. JFK 0

Cle. Hay 22, Cle. Rhodes 0

Cle. Knights 34, Hudson WRA 15

Cle. St. Ignatius 56, St. Francis, N.Y. 0

Cols. Ready 45, Montpelier 0

Cuyahoga Hts. 31, Beachwood 28

Fremont St. Joseph 16, Tiffin Calvert 14

Lakewood St. Edward 27, Cin. St. Xavier 16

Louisville Aquinas 37, Youngs. East 6

Parma Hts. Holy Name 22, Cle. Cent. Cath. 13

Warren JFK 36, Garfield Hts. Trinity 6

PREP CROSS COUNTRY

League championship meets

City League

Boys

Team results: Start 32, Bowsher 43, Rogers 83, Woodward 109, Waite 132, Scott 136.

First team All-City: 1, Tom Heck (B) 16:45.60; 2, Nate Kinor (St) 17:21.35; 3, Robert Howard (St) 17:35.51; 4, Jacob Wallace (B) 18:13.62; 5, Nate Price (B) 18:14.53; 6, Chris Harris (Sc) 18:46.60; 7, Noah Prossen (R) 18:49.71.

Second team All-City: 8, Jonathan Luna (St) 18:51.63; 9, Stephen Pennywitt (St) 18:55.19; 10, Matthew Meyers (St) 19:41.21; 11, Caleb Campbell (St) 19:47.82; 12, Devin Arscott (St) 19:56.61; 13, Mike Lipkins (R) 20:01.03; 14, Robert Brogan (Wo) 20:07.83.

Girls

Team results: Rogers 40, Bowsher 53, Start 70, Scott 98, Woodward 109.

First team All-City: 1, Tymeshia Childress (Wo) 22:07.11; 2, Shauna Plath (B) 22:18.57; 3, Jasmyne Smith (R) 22:34.40; 4, Tayshelle Tindall (B) 22:40.49; 5, Brianna DeVaul (St) 22:46.83; 6, Kristen Fink (R) 22:50.16; 7, Ashley Tafelski (St) 23:02.34.

Second team All-City: 8, Akienreh Johnson (R) 23:46.43; 9, Mya Barnhill (Sc) 23:51.62; 10, Katlyn Westhoven (B) 23:55.05; 11, Becca Lustic (R) 24:30.10; 12, Ashley Miller (R) 25:18.00; 13, Dajah Blackburn (R) 25:43.22; 14, Abigail Null (St) 25:46.65.

TRAC

Boys

Team results: St. Francis 34, Findlay 75, Central Catholic 82, St. John's 88, Fremont Ross 118, Whitmer 148, Clay 153.

First team All-TRAC: 1, Kyle Lach (SF) 15:27.71; 2, George McCartney (CC) 15:28.84; 3, Charlie Gibbons (CC) 15:33.65; 4, David St. John (SF) 15:35.78; 5, Matt Waaland (Fi) 15:39.21; 6, Shadd Risser (Fi) 15:40.00; 7, Louis Guardiola (FR) 15:42.90.

Second team All-TRAC: 8, Dan Siebenaller (SF) 15:52.14; 9, Dan Lenart (SF) 15:54.81; 10, Isaiah Gaines (Fi) 16:02.40; 11, Reid Wolin (W) 16:05.08; 12, Jason White (SF) 16:07.74; 13, Casey Gopp (CC) 16:16.90; 14, Drew Savage (SJ) 16:17.52.

Girls

Team results: Notre Dame 47, Clay 49, Whitmer 87, St. Ursula 102, Central Catholic 119, Findlay 132, Fremont Ross 158.

First team All-TRAC: 1, Erin Gyurke (Cl) 18:06.68; 2, Stephanie Sherman (ND) 18:21.05; 3, Haley Hess (Cl) 18:41.55; 4, Daniell Szczesniak (SU) 18:50.93; 5, Madeleine Hamel (W) 19:08.30; 6, Hannah Hess (Cl) 19:10.62; 7, Lyndsey Matus (CC) 19:16.43.

Second team All-TRAC: 8, Lindsey Myers (ND) 19:16.78; 9, Cortney Haubert (ND) 19:17.24; 10, Valerie Bixler (FR) 19:17.46; 11, Abigail Dorn (W) 19:19.43; 12, Sydney Sherman (ND) 19:26.24; 13, Alex Matus (CC) 19:33.93; 14, Sarah Barwig (Fi) 19:42.90.

NLL

Boys

Team results: Northview 23, Perrysburg 67, Bowling Green 123, Springfield 126, Anthony Wayne 130, Maumee 130, Southview 137, Napoleon 189.

First team All-NLL: 1, Kyle Brooks (No) 16:01.2; 2, Kohl Taberner (Sp) 16:19.3; 3, Jarred Noe (No) 16:27.7; 4, Tyler Rayoum (No) 16:28.8; 5, Andrew Bayes (P) 16:32.7; 6, Chris McKown (No) 16:41.2; 7, Travis Jex (B) 16:44.3.

Second team All-NLL: 8, Clay Hunter (Na) 16:49.4; 9, Haden Aldrich (No) 16:50.0; 10, Lucas Overmyer (B) 16:50.4; 11, Jason Rumsey (A) 16:50.9; 12, Bobby Borger (P) 16:52.9; 13, Joe Wood (Sp) 16:56.3; Bryant Byrd (P) 17:03.8.

Final overall NLL standings: Northview 36 points, Perrysburg 35, Springfield 25, Bowling Green 24, Anthony Wayne 18.5, Maumee 12.5, Southview 10, Napoleon 3.

Girls

Team results: Northview 35, Napoleon 67, Anthony Wayne 68, Perrysburg 99, Bowling Green 113, Maumee 169, Southview 184, Springfield 197.

First team All-NLL: 1, Janelle Noe (No) 18:08.4; 2, Robin Foster (No) 18:51.7; 3, Taylor Monheim (P) 19:12.9; 4, Mallory Small (No) 19:16.3; 5, Sasha Lanning (B) 19:18.5; 6, Brittney Darah (A) 19:21.3; 7, Maddie Grooms (Na) 19:22.3.

Second team All-NLL: 8, Jessica Sucheck (A) 19:24.1; 9, Abigail Masters (No) 19:28.2; 10, Jessi Patton (B) 19:28.7; 11, Alex Wainstein (So) 19:36.5; 12, Madison Buck (M) 19:51.2; 13, Amber Robison (Na) 19:51.7; 14, Hannah Westhoven (Na) 19:56.3.

Final overall NLL standings: Northview 38 points, Napoleon 31, Anthony Wayne 30, Perrysburg 21, Bowling Green 20, Maumee 9, Southview 8, Springfield 7.

NBC

Boys

Team results: Otsego 45, Elmwood 71, Woodmore 74, Lake 91, Genoa 97, Fostoria 138.

First team All-NBC: 1, Brandon Avers (O) 16:21.28; 2, Tyler Rickman (L) 16:24.34; 3, Scott Brittenham (L) 16:42.52; 4, Lorne Strausbaugh (El) 16:59.01; 5, Jordy Ghesquiere (O) 17:11.29; 6, C.J. Mathney (F) 17:12.20; 7, Kaleb Perez (W) 17:13.20.

Second team All-NBC: 8, Ryan Avers (W) 17:17.17; 9, Clay Parlette (G) 17:22.92; 10, Derek Morgan (O) 17:28.51; 11, Josh Mathias (El) 17:32.30; 12, Caleb Baus (O) 17:36.37; 13, Alex Jasso (El) 17:38.44; 14, Kyle Farrell (G) 17:40.17.

Girls

Team results: Eastwood 36, Elmwood 43, Lake 100, Fostoria 107, Otsego 108, Rossford 131.

First team All-NBC: 1, Maddie Jackson (Ea) 19:39.01; 2, Courtney Burner (W) 19:55.93; 3, Carly Gose (G) 19:59.45; 4, Lexi Clark (Ea) 20:57.93; 5, Meagan Kaminski (Ea) 21:00.83; 6, Miranda Wagner (El) 21:04.01; 7, Jessica Murlin (El) 21:12.39.

Second team All-NBC: 8, Taylor Keeley (F) 21:16.51; 9, Jodi Bays (G) 21:20.83; 10, Jessica Pietrasz (R) 21:27.21; 11, Brittany Gross (El) 21:28.44; 12, Marissa Boos (L) 21:30.21; 13, McKayla Phillips (Ea) 21:34.57; 14, Adeline Smith (O) 21:41.79.

TAAC

Boys

Team results: Toledo Christian 37, Cardinal Stritch 55, Gibsonburg 73, Ottawa Hills 87.

First team All-TAAC: 1, Daniel Burket (TC) 17:13.67; 2, Tim Lynn (CS) 17:41.60; 3, Kevin Loeffler (TC) 17:51.71; 4, Jake Merryfield (G) 17:53.09; 5, Jake Lynn (CS) 18:11.47; 6, Alex Newberg (Emmanuel Christian) 18:14.31; 7, Aaron Dunn (TC) 18:18.58.

Second Team All-TAAC: 8, Nathan Dick (Emmanuel Christian) 18:20.46; 9, Tommy Rudolph (OH) 18:20.72; 10, Ian Reineck (G) 19:01.62; 11, Bobby Romstadt (CS) 19:07.67; 12, Nathan Yoshino (TC) 19:08.58; 13, Dylan Buckley (Danbury) 19:12.87; 14, Josh Yeager (TC) 19:16.76.

Coach of the Year: Jim Pinkelman, Toledo Christian.

Girls

Team results: Toledo Christian 28, Gibsonburg 44, Danbury 130, Cardinal Stritch 136.

First team All-TAAC: 1, Delainey Phelps (TC) 20:44.00; 2, Kavanaugh Phelps (TC) 20:44.29; 3, Olivia Carbe (Northwood) 21:24.04; 4, Samantha deAnda (G) 21:25.93; 5, Chloe Wotring (TC) 21:40.91; 6, Colleen Reynolds (G) 21:50.71; 7, Savannah Holley (Emmanuel Christian) 21:56.74.

Second team All-TAAC: 8, Courtney Ksenich (G) 22:05.38; 9, Tavish Phelps (TC) 22:10.99; 10, Rosa Mondragon (CS) 22:13.14; 11, Rachel Schilling (TC) 22:28.73; 12, Molly Burkett (G) 22:42.17; 13, Shawna Vienhaus (D) 22:56.85; 14, Alyssa Escobedo (G) 23:02.04.

Coach of the Year: Beth Kohler, Gibsonburg

NWOAL

Boys

Team results: Bryan 57, Delta 63, Archbold 69, Liberty Center 73, Wauseon 77, Swanton 182, Patrick Henry 202, Evergreen 234.

First team All-NWOAL: 1, Quintin Reiser (W) 16:17; 2, Landon Brown (D) 16:43; 3, Bryce Tinsman (A) 16:47; 4, Wade Hodges (W) 16:49; 5, Joe Seedorf (LC) 16:49; 6, Jacob Will (B) 16:51; 7, Cameron Weaks (LC) 16:52.

Second team All-NWOAL: 8, Evan Morr (B) 17:00; 9, Grant Knierim (W) 17:01; 10, Alec Nash (D) 17:08; 11, Alex Hurst (A) 17:15; 12, Sheldon Struble (B) 17:20; 13, Nick Jones (D) 17:32; 14, Mike Warner (Montpelier) 17:32.

Girls

Team results: Liberty Center 20, Wauseon 35, Bryan 70, Archbold 103, Evergreen 139

First team All-NWOAL: 1, Brittany Atkinson (LC) 18:18; 2, Taylor Vernot (W) 18:48; 3, Kelly Haubert (LC) 19:07; 4, Olivia Kundo (LC) 20:06; 5, Paige Chamberlain (LC) 20:11; 6, Aneesa Volkman (W) 20:38; 7, Rachel Pinson (LC) 20:38.

Second team All-NWOAL: 8, Megan Beck (W) 20:57; 9, Rayven McMahan (Swanton) 21:08; 10, Mickenna Schweinhagen (W) 21:26; 11, Seneca Wyse (W) 21:36; 12, Aaron Textor (Swanton) 21:36; 13, Kennedy Dick (B) 21:37; 14, Ruth Ritchey-Moore (B) 21:41.

NFL

AMERICAN CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

New England 3 2 0 .600 165 113

N.Y. Jets 2 3 0 .400 98 132

Miami 2 3 0 .400 103 103

Buffalo 2 3 0 .400 118 176

South

W L T Pct PF PA

Houston 5 0 0 1.000 149 73

Indianapolis 2 2 0 .500 91 110

Tennessee 2 4 0 .333 114 204

Jacksonville 1 4 0 .200 65 138

AFC NORTH

W L T Pct PF PA

Baltimore 4 1 0 .800 130 89

Cincinnati 3 2 0 .600 125 129

Pittsburgh 2 3 0 .400 116 115

Cleveland 0 5 0 .000 100 139

West

W L T Pct PF PA

San Diego 3 2 0 .600 124 102

Denver 2 3 0 .400 135 114

Oakland 1 3 0 .250 67 125

Kansas City 1 4 0 .200 94 145

NATIONAL CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

Philadelphia 3 2 0 .600 80 99

N.Y. Giants 3 2 0 .600 152 111

Dallas 2 2 0 .500 65 88

Washington 2 3 0 .400 140 147

South

W L T Pct PF PA

Atlanta 5 0 0 1.000 148 93

Tampa Bay 1 3 0 .250 82 91

Carolina 1 4 0 .200 92 125

New Orleans 1 4 0 .200 141 154

North

W L T Pct PF PA

Minnesota 4 1 0 .800 120 79

Chicago 4 1 0 .800 149 71

Green Bay 2 3 0 .400 112 111

Detroit 1 3 0 .250 100 114

West

W L T Pct PF PA

Arizona 4 1 0 .800 94 78

San Francisco 4 1 0 .800 149 68

St. Louis 3 2 0 .600 96 94

Seattle 3 2 0 .600 86 70

Thursday

Tennessee 26, Pittsburgh 23

TODAY

St. Louis at Miami, 1

Dallas at Baltimore, 1

Oakland at Atlanta, 1

Kansas City at Tampa Bay, 1

Indianapolis at N.Y. Jets, 1

Detroit at Philadelphia, 1

Cincinnati at Cleveland, 1

New England at Seattle, 4:05

Buffalo at Arizona, 4:05

Minnesota at Washington, 4:25

N.Y. Giants at San Francisco, 4:25

Green Bay at Houston, 8:20

Monday

Denver at San Diego, 8:30

Injury Report

OAKLAND RAIDERS at ATLANTA FALCONS – RAIDERS: OUT: T Khalif Barnes (groin), TE Richard Gordon (hamstring), CB Shawntae Spencer (foot). QUESTIONABLE: DT Tommy Kelly (foot). PROBABLE: TE David Ausberry (shoulder), WR Darrius Heyward-Bey (concussion), K Sebastian Janikowski (left groin), RB Taiwan Jones (shoulder), RB Darren McFadden (shoulder), TE Brandon Myers (shoulder), C Alex Parsons (shoulder), DT Richard Seymour (knee). FALCONS: OUT: TE Michael Palmer (shoulder), RB Antone Smith (hamstring). QUESTIONABLE: DT Jonathan Babineaux (groin), LB Stephen Nicholas (ankle). PROBABLE: WR Kevin Cone (knee), WR Drew Davis (knee), DT Peria Jerry (thigh), C Todd McClure (pectoral), S William Moore (hip), G Garrett Reynolds (back), CB Dunta Robinson (shoulder).

KANSAS CITY CHIEFS at TAMPA BAY BUCCANEERS – CHIEFS: OUT: QB Matt Cassel (concussion), DE Glenn Dorsey (calf), RB Peyton Hillis (ankle), WR Devon Wylie (hamstring). QUESTIONABLE: WR Jon Baldwin (hamstring), WR Terrance Copper (calf), RB Cyrus Gray (illness), DE Ropati Pitoitua (elbow). PROBABLE: CB Jalil Brown (hamstring), RB Shaun Draughn (ankle), S Kendrick Lewis (shoulder), G Ryan Lilja (back). BUCCANEERS: QUESTIONABLE: DT Roy Miller (back). PROBABLE: G Carl Nicks (toe), T Jeremy Trueblood (illness), CB Eric Wright (head).

INDIANAPOLIS COLTS at NEW YORK JETS – COLTS: OUT: LB Pat Angerer (foot), RB Donald Brown (knee), LB Robert Mathis (knee), DE Fili Moala (knee), G Joe Reitz (knee), NT Martin Tevaseu (ankle). DOUBTFUL: CB Vontae Davis (ankle). PROBABLE: LB Dwight Freeney (ankle), RB Mewelde Moore (ankle), C Samson Satele (knee). JETS: DOUBTFUL: RB John Conner (hamstring), DT Kenrick Ellis (knee), WR Clyde Gates (shoulder), DT Sione Po'uha (low back), S Eric Smith (knee). QUESTIONABLE: C Nick Mangold (ankle). PROBABLE: LB Nick Bellore (shoulder), CB Aaron Berry (ribs), CB Antonio Cromartie (shoulder), TE Jeff Cumberland (ribs), LB David Harris (hamstring), WR Stephen Hill (hamstring), T Austin Howard (back), TE Dustin Keller (hamstring), WR Jeremy Kerley (finger, illness), S LaRon Landry (heel), G Brandon Moore (hip), LB Calvin Pace (Achilles), QB Mark Sanchez (low back), LB Bart Scott (toe), G Matt Slauson (knee), LB Bryan Thomas (hamstring).

CINCINNATI BENGALS at CLEVELAND BROWNS – BENGALS: QUESTIONABLE: CB Jason Allen (quadriceps), DE Wallace Gilberry (calf), CB Dre Kirkpatrick (knee), LB Dontay Moch (illness). PROBABLE: WR A.J. Green (knee), CB Adam Jones (back), CB Terence Newman (groin), T Andrew Whitworth (knee). BROWNS: OUT: S Tashaun Gipson (knee), WR Mohamed Massaquoi (hamstring), CB Dimitri Patterson (ankle). DOUBTFUL: WR Travis Benjamin (hamstring). QUESTIONABLE: LB Scott Fujita (shoulder, neck), DT Ahtyba Rubin (calf), S Ray Ventrone (hand, calf), S T.J. Ward (hand). PROBABLE: LB D'Qwell Jackson (head), DE Frostee Rucker (shoulder), TE Alex Smith (head).

DETROIT LIONS at PHILADELPHIA EAGLES – LIONS: OUT: DT Corey Williams (knee). QUESTIONABLE: DE Cliff Avril (back), S Louis Delmas (knee), DT Sammie Hill (toe). PROBABLE: LB Travis Lewis (quadriceps), TE Brandon Pettigrew (knee), S Amari Spievey (groin), LB Stephen Tulloch (knee), WR Titus Young (knee). EAGLES: PROBABLE: S Colt Anderson (knee), WR Jason Avant (wrist), RB Bryce Brown (shoulder), WR Riley Cooper (collarbone), C Jon Dorenbos (ankle), T King Dunlap (hamstring), RB Stanley Havili (quadriceps), LB Akeem Jordan (hamstring), LB Mychal Kendricks (ankle), DT Derek Landri (knee), DE Darryl Tapp (foot).

ST. LOUIS RAMS at MIAMI DOLPHINS – RAMS: OUT: WR Danny Amendola (shoulder), LB Mario Haggan (thigh), T Rodger Saffold (knee). QUESTIONABLE: DT Matthew Conrath (knee), DE William Hayes (back), RB Brit Miller (ankle). PROBABLE: QB Sam Bradford (knee), S Matthew Daniels (thigh), DE Eugene Sims (head). DOLPHINS: OUT: CB Richard Marshall (back), RB Daniel Thomas (concussion). QUESTIONABLE: LB Kevin Burnett (ankle). PROBABLE: RB Reggie Bush (knee), CB Nolan Carroll (Achilles), WR Brian Hartline (quadriceps), S Reshad Jones (back, heel).

DALLAS COWBOYS at BALTIMORE RAVENS – COWBOYS: OUT: P Brian Moorman (right groin). QUESTIONABLE: C Ryan Cook (hamstring), P Chris Jones (left knee), LB Anthony Spencer (shoulder). PROBABLE: LB Alex Albright (neck), WR Miles Austin (hamstring), CB Morris Claiborne (illness), DT Kenyon Coleman (knee), C Phil Costa (back), S Matt Johnson (hamstring), NT Jay Ratliff (ankle), DE Marcus Spears (knee). RAVENS: PROBABLE: DT Haloti Ngata (shoulder), T Jah Reid (calf).

BUFFALO BILLS at ARIZONA CARDINALS – BILLS: OUT: DE Mark Anderson (knee), T Cordy Glenn (ankle), DE Spencer Johnson (ankle), G Kraig Urbik (ankle). QUESTIONABLE: S Jairus Byrd (chest), G Chad Rinehart (calf), DT Kyle Williams (ankle), C Eric Wood (foot). PROBABLE: CB Aaron Williams (hand), DE Mario Williams (wrist). CARDINALS: DOUBTFUL: CB Michael Adams (hamstring), RB Anthony Sherman (knee), CB Greg Toler (hamstring), LB Reggie Walker (head). QUESTIONABLE: DT Darnell Dockett (hamstring), TE Jim Dray (knee), LB Quentin Groves (hamstring), TE Todd Heap (knee), LB Paris Lenon (knee), LB O'Brien Schofield (knee). PROBABLE: RB William Powell (head), QB John Skelton (ankle), G Adam Snyder (elbow), RB LaRod Stephens-Howling (hip).

NEW ENGLAND PATRIOTS at SEATTLE SEAHAWKS – PATRIOTS: OUT: S Steve Gregory (hip), LB Tracy White (foot). QUESTIONABLE: RB Brandon Bolden (knee), DE Brandon Deaderick (ankle), WR Julian Edelman (hand), DE Justin Francis (ankle), TE Rob Gronkowski (hip), TE Aaron Hernandez (ankle), LB Dont'a Hightower (hamstring), TE Michael Hoomanawanui (concussion), G Logan Mankins (calf, hip), G Nick McDonald (shoulder), S Sterling Moore (knee), RB Shane Vereen (foot), T Sebastian Vollmer (back, knee), WR Wes Welker (ankle). PROBABLE: DT Kyle Love (knee). SEAHAWKS: OUT: DT Jaye Howard (foot), G John Moffitt (knee). DOUBTFUL: DT Clinton McDonald (groin). PROBABLE: RB Marshawn Lynch (back), C Max Unger (hip).

NEW YORK GIANTS at SAN FRANCISCO 49ERS – GIANTS: OUT: DT Rocky Bernard (quadriceps), RB Andre Brown (concussion), S Kenny Phillips (knee). QUESTIONABLE: T David Diehl (knee), WR Hakeem Nicks (foot, knee), CB Corey Webster (hand, hamstring). PROBABLE: WR Ramses Barden (concussion), TE Martellus Bennett (knee), LB Chase Blackburn (hip), CB Jayron Hosley (hamstring), LB Keith Rivers (hamstring), S Antrel Rolle (knee). 49ERS: QUESTIONABLE: RB Brandon Jacobs (knee). PROBABLE: P Andy Lee (hand), QB Alex Smith (right finger).

MINNESOTA VIKINGS at WASHINGTON REDSKINS – VIKINGS: OUT: S Mistral Raymond (ankle). DOUBTFUL: LB Marvin Mitchell (calf). QUESTIONABLE: WR Jerome Simpson (lower back, foot). PROBABLE: WR Percy Harvin (hamstring), G Charlie Johnson (back), RB Adrian Peterson (ankle), QB Christian Ponder (knee), S Andrew Sendejo (ankle), CB Antoine Winfield (knee). REDSKINS: OUT: S Brandon Meriweather (knee), DE Doug Worthington (calf). QUESTIONABLE: WR Pierre Garcon (foot), QB Robert Griffin III (head), CB Cedric Griffin (hamstring). PROBABLE: NT Barry Cofield (shoulder), CB DeAngelo Hall (knee), RB Evan Royster (knee).

GREEN BAY PACKERS at HOUSTON TEXANS – PACKERS: OUT: WR Greg Jennings (groin), S Sean Richardson (hamstring). QUESTIONABLE: TE Jermichael Finley (shoulder), CB Davon House (shoulder), DT B.J. Raji (ankle), TE D.J. Williams (hamstring). TEXANS: OUT: S Quintin Demps (thumb, forearm). PROBABLE: LB Mister Alexander (Achilles), CB Alan Ball (ankle), G Antoine Caldwell (ankle, foot), NT Shaun Cody (back), RB Justin Forsett (thigh), RB Arian Foster (knee), K Shayne Graham (right calf), WR Lestar Jean (knee), WR Andre Johnson (groin), CB Johnathan Joseph (knee), S Shiloh Keo (neck), LB Jesse Nading (foot), DE Antonio Smith (ankle), G Wade Smith (foot), RB Ben Tate (toe).

DENVER BRONCOS at SAN DIEGO CHARGERS – BRONCOS: DNP: CB Tony Carter (illness), T Ryan Clady (hamstring). FULL: RB Lance Ball (ankle), LB Keith Brooking (concussion), RB Chris Gronkowski (thigh), CB Chris Harris (ankle), G Chris Kuper (forearm), WR Demaryius Thomas (hip), WR Matthew Willis (not injury related). CHARGERS: DNP: T Jared Gaither (groin), K Nate Kaeding (right groin), WR Eddie Royal (hamstring). LIMITED: WR Malcom Floyd (groin). FULL: T Jeromey Clary (foot), RB Ryan Mathews (ankle).

AFC Individual Leaders

Quarterbacks

Att Com Yds TD Int

Brady, NE 185 124 1450 8 1

P. Manning, Den 197 130 1499 11 3

Roethlisb'ger, Pit 198 128 1487 10 2

Schaub, Hou 152 97 1162 8 2

P. Rivers, SD 168 114 1251 8 5

Dalton, Cin 169 111 1345 9 6

Locker, Ten 106 67 781 4 2

Flacco, Bal 183 112 1456 7 4

C. Palmer, Oak 162 99 1081 5 2

Fitzpat'k, Buf 151 88 1057 12 8

Rushers

Att Yds Avg LG TD

J. Charles, Kan 103 551 5.35 91t 2

A. Foster, Hou 132 532 4.03 46 5

Ridley, NE 102 490 4.80 20 4

R. Rice, Bal 81 419 5.17 43 3

Re. Bush, Mia 86 417 4.85 65t 3

Jones-Drew, Jac 84 408 4.86 59t 1

McGahee, Den 83 376 4.53 31 3

Spiller, Buf 48 365 7.60 56t 3

T. Richardson, CLE 81 303 3.74 32t 4

Chr. Johnson, Ten 92 301 3.27 19 0

NFC Individual Leaders

Quarterbacks

Att Com Yds TD Int

Ale. Smith, Snf 137 94 1087 8 1

M. Ryan, Atl 199 136 1507 13 3

Griffin III, Was 139 96 1161 4 1

A. Rodgers, Gby 188 129 1299 10 4

E. Manning, NYg 197 128 1579 10 5

Ponder, Min 158 109 1082 6 2

Brees, Nor 236 139 1720 14 6

Kolb, Ari 157 95 1041 7 2

Stafford, Det 173 114 1182 3 4

C. Newton, Car 136 80 1154 4 5

Rushers

Att Yds Avg LG TD

M. Lynch, Sea 113 508 4.50 36 2

Morris, Was 100 491 4.91 39t 4

L. McCoy, Phl 97 437 4.51 34 1

Gore, Snf 79 434 5.49 31 4

A. Peterson, Min 96 420 4.38 34 2

Bradshaw, NYg 65 333 5.12 37 2

M. Turner, Atl 73 324 4.44 27 3

S. Jackson, Stl 77 271 3.52 23 0

Forte, Chi 58 270 4.66 32 1

Benson, Gby 71 248 3.49 11 1

BOWLING

300 games

Denny Kirk, Jug's 286-288-300--874

Dave Robarge, Jug's 227-254-300--781

Chuck Reynolds Jr., Toledo Sports Center 300-255-225--780

Rocky Ness, Jug's 208-300-267--775

Eric Pawlowski, Jug's 259-300-212--771

Dave Girrell, Jug's 222-300-223--745

Bob Allen, Rossford Lanes 300-233-206--739

Bill Garrett, Bowlero, 234-300-204-738

Kenny Alexander, Toledo Sports Center 215-300-212--727

Tim Selz, Rossford Lanes 300-205-212--717

Joe Petro, Jug's 143-300-207--650

Series (Men)

775 or higher

Chad Rieger, Jug's 843

Richie Marsh, Jug's 817

Julius Jacobs, Southwyck 797

Dan Roberts, Jug's 789

Steve Alexander, Jug's 785

Jason Davis, Jug's 781

Bob Graham, Toledo Sports Center 781

Fred Diebert, Toledo Sports Center 781

Rich Marsh, Jug's 776

Series (Women)

675 or higher

Alexena Sibbersen, Toledo Sports Center 718

Tracy Autman, Toledo Sports Center 716

Dawn Wagner, Toledo Sports Center 710

Shelley Ditmeyer, Jug's 704

Stephanie Snyder, Toledo Sports Center 702

Dawn Wagner, Toledo Sports Center 690

Jennifer McKee, Southwyck 676

Metro High School Standings

Whitmer 115, Rogers 94.5, Start 84.5, Central Catholic 84.5, Clay Green 83, Toledo Technical Academy 82, Clay Gold 73, Southview 72, St. Johns 69, Maumee 68, Northview 53.5, St. Francis 26.5, Cardinal Stritch 23, Bowsher 3.

Boys Honor Roll (Series)

Kagen Schroyer (Clay) 258-206-221--685, Ryan Czajka (Toledo Tech) 224-215-230--669, David Scott (Clay) 205-226-224--655, Aaron Rajner (Rogers) 229-232-189--650, Jeff Powell (Southview) 208-225-209--642, Trevor Stopher (Whitmer) 229-184-221--634, Keith Arnold Jr. (Whitmer) 182-214-234--630, Joe Childers (St. Johns) 191-276-162--629

Boys Honor Roll (Game)

Tyler Adams (Central) 254, Tommy Sandwich (St. Johns) 237, Kenneth Tisdel Jr. (Southview) 235, Tyler Barton (St. Francis) 233, Brian Ball (Central) 225, Travis Kominek (Start) 225

Girls Honor Roll (Series)

Harleigh Isbell (Clay) 195-191-191--577, Baleigh Fleck (Notre Dame) 185-202-161--548, Valerie Ranes (Notre Dame) 177-172-192--541, Shenece Garrett (Bowsher) 148-170-204--522

PREP TENNIS

Districts

Division I

Top 2 advance to state

Singles

Semifinals: Miller (Northview) d. Gray (Findlay) 6-0, 6-1; Cook (Norwalk) d. Eid (Notre Dame) 6-1, 2-6, 6-4

Championship: Miller d. Cook 6-1, 6-1.

Doubles

Semifinals: Nahhas/T. McNamara (Notre Dame) d. Farrar/Nowicki (St. Ursula) 6-4, 6-0; Clark/K. McNamara (Notre Dame) d. Marciniak/Seeley (St. Ursula) 6-4, 6-2

Championship: Nahhas/T. McNamara d. Clark/K. McNamara 6-3, 6-1

Division II

Top 3 advance to state

Singles

Semifinals: LaFountain (Oak Harbor) d. Issa (Maumee Valley) 6-2, 6-4; Ruhe (Lima Bath) d. Ahmed (Lexington) 6-4, 2-6, 6-2.

Consolation: Issa d. Ahmed 6-2, 6-4

Championship: LaFountain d. Ruhe 6-0, 6-3

Doubles

Semifinals: Dragos/Griebling (Lexington) d. Cahill/Weber (Clyde) 6-3, 2-6, 6-3; Betscher/Earnest (Lexington) d. Bhatt/Boice (Ottawa Hills) 6-0, 6-1

Consolation: Bhatt/Boice d. Cahill/Weber 7-6 (3), 7-6 (1)

Championship: Dragos/Griebling d. Betscher/ Earnest 7-6 (2), 7-6 (4)

PREP FIELD HOCKEY

OTTAWA HILLS 2, OLENTANGY 0

Boesel 2

LIBERTY 4, OTTAWA HILLS 0

Dye 3, Partin

OLENTANGY LIBERTY 7, MAUMEE VALLEY 1

MV: O'Lezary.

MAUMEE VALLEY 2, OLENTANGY 1

MV: Lonsway, Dayal.

PREP VOLLEYBALL

St. Ursula d. Dublin Coffman, 25-19, 19-25, 25-17, 25-14

Swanton d. Pettisville, 25-17, 19-25, 25-20, 22-25, 15-2

Toledo Christian d. Stryker 25-15, 25-20

Evergreen d. Toledo Christian 25-20, 25-20

GOLF

Greater Hickory Classic

SENIORS TOUR

Conover, N.C., par 72

Fred Funk 66-66 – 132

Larry Mize 66-67 – 133

Chip Beck 69-67 – 136

Duffy Waldorf 69-67 – 136

Mark Wiebe 67-69 – 136

Gene Sauers 69-68 – 137

Peter Senior 68-69 – 137

Dan Forsman 65-72 – 137

David Frost 66-71 – 137

Mark O'Meara 70-69 – 139

Bernhard Langer 70-69 – 139

John Cook 68-71 – 139

Jay Don Blake 67-72 – 139

Dick Mast 72-68 – 140

Loren Roberts 70-70 – 140

Steve Pate 70-70 – 140

Jeff Sluman 69-71 – 140

Bobby Clampett 69-71 – 140

Scott Simpson 68-72 – 140

Bob Gilder 72-69 – 141

Willie Wood 70-71 – 141

Jeff Freeman 69-72 – 141

Bruce Vaughan 68-73 – 141

Rod Spittle 71-71 – 142

Mark Mouland 70-72 – 142

Russ Cochran 70-72 – 142

Tom Lehman 68-74 – 142

Bob Tway 71-72 – 143

Hale Irwin 71-72 – 143

Tommy Armour III 73-70 – 143

Kirk Triplett 70-73 – 143

Rick Fehr 74-69 – 143

Roger Chapman 74-69 – 143

Tom Jenkins 69-74 – 143

Brad Faxon 72-72 – 144

Mark McNulty 71-73 – 144

Joel Edwards 73-71 – 144

Andrew Magee 73-71 – 144

Bobby Wadkins 70-74 – 144

Steve Lowery 70-74 – 144

Craig Stadler 70-74 – 144

Joe Daley 74-70 – 144

Kenny Perry 74-70 – 144

Michael Allen 69-75 – 144

Olin Browne 74-70 – 144

Mark Brooks 75-69 – 144

Mike Reid 68-76 – 144

Corey Pavin 71-74 – 145

Lance Ten Broeck 72-73 – 145

Tom Purtzer 71-74 – 145

Jerry Pate 74-71 – 145

David Eger 74-71 – 145

Gary Hallberg 74-71 – 145

Tom Kite 68-77 – 145

Jeff Hart 75-70 – 145

David Peoples 75-71 – 146

Eduardo Romero 79-67 – 146

Sandy Lyle 70-77 – 147

Jay Haas 73-74 – 147

Wayne Levi 70-77 – 147

Bill Glasson 75-72 – 147

Gil Morgan 72-76 – 148

Larry Nelson 73-75 – 148

Jim Rutledge 73-75 – 148

Mike Goodes 74-74 – 148

Robin Byrd 76-72 – 148

Chien Soon Lu 73-76 – 149

Jim Thorpe 74-75 – 149

Peter Jacobsen 70-79 – 149

Walter Hall 75-74 – 149

Mark Calcavecchia 74-76 – 150

Allen Doyle 75-75 – 150

D.A. Weibring 73-78 – 151

Esteban Toledo 77-74 – 151

John Harris 76-76 – 152

Jim Gallagher, Jr. 77-75 – 152

James Mason 78-75 – 153

Dana Quigley 80-75 – 155

P.H. Horgan III 78-79 – 157

Jay Sigel 82-79 – 161

John Huston 74-WD

Frys.com Open

San Martin, Calif., par 71

John Mallinger 66-62-70 – 198

Jonas Blixt 66-68-66 – 200

Charles Howell III 66-69-66 – 201

Jason Kokrak 68-66-67 – 201

Vijay Singh 70-66-66 – 202

Alexandre Rocha 69-67-66 – 202

Russell Knox 70-68-65 – 203

Danny Lee 69-67-67 – 203

Greg Owen 66-69-68 – 203

Scott Dunlap 70-63-70 – 203

Jhonattan Vegas 65-67-71 – 203

Gary Woodland 66-72-66 – 204

Bryce Molder 71-67-66 – 204

Jerry Kelly 69-68-67 – 204

John Rollins 71-69-64 – 204

D.A. Points 68-67-69 – 204

Nicolas Colsaerts 65-68-71 – 204

Nick O'Hern 62-71-71 – 204

Jeff Maggert 67-71-67 – 205

David Mathis 68-70-67 – 205

Tim Petrovic 70-68-67 – 205

Patrick Cantlay 67-70-68 – 205

Jeff Overton 68-69-68 – 205

Zack Miller 70-69-66 – 205

Bill Lunde 69-67-69 – 205

Ben Curtis 69-71-65 – 205

Billy Horschel 67-65-73 – 205

Martin Flores 71-67-68 – 206

Chez Reavie 73-65-68 – 206

Nathan Green 72-66-68 – 206

Steven Bowditch 71-64-71 – 206

Matt Jones 70-66-70 – 206

Richard H. Lee 71-67-69 – 207

Rocco Mediate 67-71-69 – 207

Rod Pampling 70-68-69 – 207

Will Claxton 67-69-71 – 207

Garth Mulroy 73-67-67 – 207

Brian Gay 69-71-67 – 207

Frank Lickliter II 71-64-72 – 207

Sime Darby Malaysia

LPGA

Kuala Lumpur, Malaysia, par 71

Na Yeon Choi 65-67-68 – 200

Inbee Park 69-68-65 – 202

Karrie Webb 65-71-68 – 204

Ai Miyazato 68-69-68 – 205

Suzann Pettersen 71-64-70 – 205

Paula Creamer 69-67-70 – 206

Catriona Matthew 68-68-70 – 206

Mika Miyazato 66-69-71 – 206

Brittany Lang 69-68-70 – 207

a-Ariya Jutanugarn 69-72-67 – 208

So Yeon Ryu 68-73-67 – 208

Lindsey Wright 70-66-72 – 208

Sun Young Yoo 66-70-72 – 208

Azahara Munoz 71-71-67 – 209

Karin Sjodin 70-71-68 – 209

Hee Young Park 67-72-70 – 209

Eun-Hee Ji 70-67-72 – 209

I.K. Kim 70-67-72 – 209

Momoko Ueda 68-67-74 – 209

Sydnee Michaels 69-65-75 – 209

Chella Choi 71-74-65 – 210

Jiyai Shin 71-70-69 – 210

Ilhee Lee 69-71-70 – 210

Karine Icher 70-69-71 – 210

Amy Yang 70-69-71 – 210

Beatriz Recari 72-66-73 – 211

Lizette Salas 68-67-76 – 211

Candie Kung 70-71-71 – 212

Jessica Korda 68-71-73 – 212

Stacy Lewis 70-69-73 – 212

Caroline Hedwall 70-67-75 – 212

Jenny Shin 72-74-67 – 213

Sandra Gal 72-71-70 – 213

Shanshan Feng 70-72-71 – 213

Cindy LaCrosse 70-72-71 – 213

Anna Nordqvist 72-70-71 – 213

Mo Martin 70-70-73 – 213

Cristie Kerr 68-77-69 – 214

Julieta Granada 72-72-70 – 214

Meena Lee 73-68-73 – 214

Gerina Piller 70-74-71 – 215

Mina Harigae 70-71-74 – 215

Katherine Hull 70-71-74 – 215

Nicole Castrale 78-67-71 – 216

Pornanong Phatlum 74-70-72 – 216

Hee-Won Han 67-75-74 – 216

Lexi Thompson 69-71-76 – 216

Michelle Wie 75-72-70 – 217

Jennifer Johnson 74-72-71 – 217

Sophie Gustafson 71-74-72 – 217

Danielle Kang 72-73-72 – 217

Brittany Lincicome 71-73-73 – 217

Yani Tseng 78-72-68 – 218

Jodi Ewart 73-75-70 – 218

a-Ssu-Chia Cheng 75-72-73 – 220

a-Aretha Pan 73-73-75 – 221

Haeji Kang 69-76-76 – 221

Alison Walshe 71-72-78 – 221

Vicky Hurst 69-81-72 – 222

Angela Stanford 73-79-71 – 223

Mariajo Uribe 81-73-70 – 224

Giulia Sergas 76-72-76 – 224

Ainil Johani 73-80-74 – 227

Jean Chua 75-73-79 – 227

Amanda Blumenherst 72-76-80 – 228

Carly Booth 80-75-76 – 231

Morgan Pressel 79-83-81 – 243

a-Sarfina Vinota 81-84-81 – 246

GLANTZ-CULVER LINE

NFL

Today

FAVORITE OPEN TODAY O/U UNDERDOG

Cincinnati 3 2½ (43) at Cleveland

at N.Y. Jets 3 3½ (43½) Indianapolis

at Tampa Bay 3½ 4 (40½) Kansas City

at Atlanta 9½ 9 (48½) Oakland

at Baltimore 4 3½ (44½) Dallas

at Philadelphia 6½ 3½ (47½) Detroit

at Miami 3 4½ (38) St. Louis

New England 4 3½ (43½) at Seattle

at Arizona 5 4 (43½) Buffalo

at Washington OFF OFF (OFF) Minnesota

at San Francisco 5½ 6½ (45½) N.Y. Giants

at Houston 4 3½ (47½) Green Bay

Monday

at San Diego 3 Pk (49) Denver

Off Key

Washington QB questionable

SOCCER

Major League Soccer

Wednesday

Real Salt Lake at Seattle, 11

Saturday

Montreal at Toronto FC, 1:30

Sporting KC at New York, 7

Columbus at D.C., 7:30

Chicago at New England, 7:30

Philadelphia at Houston, 7:30

Colorado at Chivas USA, 10:30

ECHL

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L OL SL Pts GF GA

Elmira 2 0 0 0 4 10 3

Trenton 2 0 0 0 4 9 3

Wheeling 0 0 0 1 1 2 3

Reading 0 2 0 0 0 4 9

North Division

W L OL SL Pts GF GA

Cincinnati 1 0 0 0 2 3 2

Toledo 1 0 0 0 2 4 1

Fort Wayne 1 1 0 0 2 7 6

Kalamazoo 1 1 0 0 2 5 5

Evansville 0 1 0 0 0 2 6

South Division

W L OL SL Pts GF GA

Florida 2 0 0 0 4 9 6

S. Carolina 1 0 0 0 2 4 3

Orlando 0 1 1 0 1 6 9

Gwinnett 0 1 0 0 0 3 4

Greenville 0 2 0 0 0 2 10

WESTERN CONFERENCE

Mountain Division

W L OL SL Pts GF GA

Alaska 1 0 0 0 2 6 3

Utah 1 0 0 0 2 5 3

Colorado 0 1 0 0 0 3 6

Idaho 0 1 0 0 0 3 5

Pacific Division

W L OL SL Pts GF GA

Bakersfield 1 0 0 0 2 4 3

Ontario 1 0 0 0 2 2 1

Las Vegas 0 0 0 0 0 0 0

San Francisco 0 1 0 0 0 3 4

Stockton 0 1 0 0 0 1 2

Note: Two points are awarded for a win, one point for an overtime or shootout loss.

SATURDAY

Toledo 4, Kalamazoo 1

Florida 4, Orlando 2

Elmira 7, Greenville 1

South Carolina 4, Gwinnett 3

Trenton 6, Reading 2

Cincinnati 3, Wheeling 2, SO

Fort Wayne 6, Evansville 2

Stockton at Ontario, 9

Idaho at Utah, 9:05

Alaska at Colorado, 9:05

Bakersfield at San Francisco, 10:15

FRIDAY

Trenton 3, Greenville 1

Elmira 3, Reading 2

Florida 5, Orlando 4, OT

Kalamazoo 4, Fort Wayne 1

Alaska 6, Colorado 3

Utah 5, Idaho 3

Bakersfield 4, San Francisco 3

Ontario 2, Stockton 1

TODAY

Las Vegas at Bakersfield, 8 p.m.

Transactions

BASEBALL

American League

NEW YORK YANKEES – Activated RHP Cody Eppley to the League Championship Series roster. Deactivated INF Eduardo Nunez.

FOOTBALL

National Football League

NFL – Suspended Tampa Bay CB Aqib Talib four games for violating the NFL's policy on performance-enhancing substances.

BUFFALO BILLS – Signed DT Jay Ross and OL David Snow from the practice squad.

CLEVELAND BROWNS – Signed QB Thaddeus Lewis to the practice squad.

GREEN BAY PACKERS – Signed G Greg Van Roten from the practice squad.

PITTSBURGH STEELERS – Released TE Weslye Saunders.

TAMPA BAY BUCCANEERS – Signed DE Markus White from the practice squad.

COLLEGE

WAKE FOREST – Suspended S Duran Lowe and OT Devin Bolling indefinitely.

PREP SOCCER

Girls

Sectionals

Division II

NAPOLEON 5, BRYAN 1

N: Perez 3, Berry, Lee. B: Roushia.

Regular season

PERRYSBURG 5, NORTH ROYALTON 1

P: Williams 3, Brown, Walton. NR: Rohrer.

Boys

Sectionals

Division I

MAUMEE 3, CLAY 2

M: Wagener 3. C: Shousher 2.

Division II

OTSEGO 1, WAUSEON 0, 2 OT

Marr.

Regular season

MAUMEE VALLEY 8, START 0

Hazimah 2, Celli, Veiera, Fixler, O'Toole, Bachelot, Bedi.

ARCHBOLD 3, VERMILION 0

Bontrager, Nofziger, Hernandez

TENNIS

Generali Ladies Linz

Linz, Austria

Singles

Semifinals

Julia Goerges (5), Germany, d. Kirsten Flipkens, Belgium, 1-6, 6-2, 6-3.

Victoria Azarenka (1), Belarus, d. Irina-Camelia Begu, Romania, 6-2, 6-1.

Doubles

Semifinals

Julia Goerges, Germany, and Barbora Zahlavova Strycova (2), Czech Republic, d. Daniela Hantuchova, Slovakia, and Petra Martic, Croatia, 6-7 (3), 6-3, 10-3.

Shanghai Masters

Shanghai, China

Singles

Semifinals

Novak Djokovic (2), Serbia, d. Tomas Berdych (4), Czech Republic, 6-3, 6-4.

Andy Murray (3), Britain, d. Roger Federer (1), Switzerland, 6-4, 6-4.

Doubles

Semifinals

Mahesh Bhupathi and Rohan Bopanna (7), India, d. Colin Fleming and Ross Hutchins, Britain, 6-7 (4), 6-3, 10-8.

Leander Paes, India, and Radek Stepanek (4), Czech Republic, d. Marin Cilic, Croatia, and Marcelo Melo, Brazil, 6-0, 6-2.

Japan Open

Osaka, Japan

Singles

Semifinals

Heather Watson, Britain, d. Misaki Doi, Japan, 7-6 (2), 7-5.

Chang Kai-chen, Taiwan, d. Sam Stosur (1), Australia, 6-4, 4-6, 7-6 (3).

Doubles

Semifinals

Kimiko Date-Krumm, Japan, and Heather Watson (4), Britain, d. Anabel Medina Garrigues, Spain, and Zheng Jie (2), China, 6-3, 4-6, 10-8.

COLLEGE HOCKEY

EAST

Boston University 4, Providence 2

Ferris State 2, Rensselaer 2, OT

New Hampshire 4, St. Cloud State 2

Northeastern 3, Boston College 1

Penn State 4, American International 3, OT

Quinnipiac 4, Robert Morris 0

Niagara 2, Mercyhurst 1

MIDWEST

Union (NY) 4, Bowling Green 1

Miami (Ohio) 5, Colgate 1

Western Michigan 3, St. Lawrence 2

TOURNAMENT

Icebreaker

Maine 4, Army 3

Notre Dame 3, Nebraska-Omaha 2

COLLEGE VOLLEYBALL

Toledo d. Kent State, 25-22, 25-17, 27-25

Ohio d. Toledo, 27-29, 25-19, 23-25, 25-22, 15-8

Owens d. St. Clair, 25-15, 25-20, 25-13

Owens d. Macomb, 25-18, 26-24, 25-14



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.

Related stories