Loading…
Tuesday, September 16, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Thursday, 10/18/2012

Scoreboard: 10-18

Mid-American Conference

Conference All games

East

W L PF PA W L PF PA

Ohio 3 0 109 93 7 0 255 165

Kent St. 3 0 109 64 5 1 195 149

BGSU 2 1 76 49 4 3 159 134

Miami 2 1 95 102 3 4 161 263

Buffalo 0 3 41 106 1 5 137 209

Akron 0 3 87 114 1 6 231 264

UMass 0 3 64 116 0 6 83 261

West

W L PF PA W L PF PA

Toledo 4 0 166 114 6 1 255 197

N. Illinois 3 0 135 50 6 1 258 138

Ball St. 2 2 133 130 4 3 232 248

W. Mich. 1 2 93 81 3 4 205 178

C. Mich. 0 2 59 105 2 4 149 235

E. Mich. 0 3 87 130 0 6 124 238

Saturday

Bowling Green at UMass, Noon

N. Illinois at Akron, Noon

Army at E. Michigan, 1

Pittsburgh at Buffalo, 3:30

W. Michigan at Kent St., 3:30

Ball St. at Cent. Michigan, 3:30

Cincinnati at Toledo, 7

Big Ten

Conference All games

Legends

W L PF PA W L PF PA

Iowa 2 0 50 29 4 2 132 103

Michigan 2 0 89 13 4 2 203 105

N'western 2 1 93 81 6 1 218 155

Nebraska 1 1 68 90 4 2 262 166

Mich. St. 1 2 63 63 4 3 147 110

Minnesota 0 2 26 52 4 2 145 119

Leaders

W L PF PA W L PF PA

Ohio St. 3 0 132 103 7 0 283 172

Penn St. 2 0 74 35 4 2 162 96

Wisconsin 2 1 96 58 5 2 182 129

Purdue 0 2 27 82 3 3 197 165

Illinois 0 3 21 111 2 5 127 215

Indiana 0 3 105 127 2 4 213 191

Saturday

Purdue at Ohio St., noon

Minnesota at Wisconsin, noon

Nebraska at Northwestern, 3:30

Michigan St. at Michigan, 3:30

Indiana at Navy, 3:30

Penn St. at Iowa, 8

National

TODAY

Hampton (1-4) at NC Central (4-2), 7:30

Houston (3-3) at SMU (2-4), 8

Oregon (6-0) at Arizona St. (5-1), 9

FRIDAY

UConn (3-4) at Syracuse (2-4), 8

SATURDAY

EAST

New Hampshire (5-2) at Maine (2-4), Noon

Rutgers (6-0) at Temple (3-2), Noon

Sacred Heart (2-4) at Duquesne (4-2), Noon

CCSU (1-5) at Robert Morris (1-5), Noon

Wagner (3-3) at St. Francis (Pa.) (3-4), Noon

Penn (2-3) at Yale (1-4), Noon

Cornell (3-2) at Brown (3-2), 12:30

Bucknell (1-5) at Lehigh (7-0), 12:30

Georgetown (3-4) at Colgate (3-3), 1

Holy Cross (1-5) at Lafayette (4-2), 1

Bryant (1-6) at Monmouth (NJ) (3-3), 1

Harvard (5-0) at Princeton (3-2), 1

Dartmouth (3-2) at Columbia (1-4), 1:30

Pittsburgh (2-4) at Buffalo (1-5), 3:30

Rhode Island (0-6) at Delaware (4-2), 3:30

Indiana (2-4) at Navy (3-3), 3:30

Gardner-Webb (1-5) at Stony Brook (6-1), 4

Old Dominion (5-1) at Towson (3-3), 7

Kansas St. (6-0) at West Virginia (5-1), 7

SOUTH

Tennessee St. (7-0) at Jacksonville St. (3-3), Noon

Virginia Tech (4-3) at Clemson (5-1), Noon

Auburn (1-5) at Vanderbilt (2-4), 12:21

Wake Forest (3-3) at Virginia (2-5), 12:30

Morgan St. (3-3) at Howard (4-2), 1

San Diego (3-3) at Jacksonville (6-1), 1

FIU (1-6) at Troy (3-3), 1

Presbyterian (2-5) at Charleston Southern (2-4), 1:30

NC A&T (3-3) at Delaware St. (3-3), 1:30

Georgia Southern (5-1) at Furman (2-5), 1:30

Coastal Carolina (2-4) at VMI (2-4), 1:30

Edward Waters (1-3) at Savannah St. (0-6), 2

W. Carolina (1-6) at Elon (2-4), 3

Boston College (1-5) at Georgia Tech (2-4), 3

Va. Lynchburg (1-5) at Grambling St. (0-6), 3

Wofford (5-1) at Appalachian St. (5-2), 3:30

South Carolina (6-1) at Florida (6-0), 3:30

Villanova (5-2) at Georgia St. (1-6), 3:30

Concord (4-3) at Liberty (2-4), 3:30

South Florida (2-4) at Louisville (6-0), 3:30

NC State (4-2) at Maryland (4-2), 3:30

James Madison (5-1) at Richmond (4-3), 3:30

FAU (1-5) at South Alabama (1-5), 3:30

Norfolk St. (2-5) at Bethune-Cookman (4-2), 4

MVSU (2-4) at Jackson St. (3-4), 4

Louisiana-Monroe (4-2) at W. Kentucky (5-1), 4

Davidson (0-6) at Campbell (1-5), 6

Samford (4-2) at Chattanooga (3-3), 6

SC State (2-5) at Florida A&M (3-4), 6

North Carolina (5-2) at Duke (5-2), 7

Georgia (5-1) at Kentucky (1-6), 7

Idaho (1-6) at Louisiana Tech (5-1), 7

Middle Tennessee (4-2) at Mississippi St. (6-0), 7

Marshall (2-4) at Southern Miss. (0-6), 7

Ark.-Pine Bluff (4-2) at Southern U. (3-3), 7

Alabama (6-0) at Tennessee (3-3), 7

East Carolina (4-3) at UAB (1-5), 7

UCF (4-2) at Memphis (1-5), 8

Florida St. (6-1) at Miami (4-3), 8

E. Kentucky (5-2) at Tennessee Tech (2-4), 8

MIDWEST

Valparaiso (0-6) at Dayton (3-4), 1

Marist (2-4) at Drake (5-2), 2

Missouri St. (1-6) at Illinois St. (6-1), 2

UT-Martin (5-2) at SE Missouri (2-4), 2

BYU (4-3) at Notre Dame (6-0), 3:30

Montana (3-4) at North Dakota (3-4), 3:40

S. Illinois (4-3) at Youngstown St. (4-2), 4

S. Dakota St. (5-1) at N. Iowa (1-5), 5

Morehead St. (1-5) at Butler (5-2), 6

N. Dakota St. (5-1) at South Dakota (1-5), 7

Indiana St. (5-2) at W. Illinois (3-3), 7

SOUTHWEST

Iowa St. (4-2) at Oklahoma St. (3-2), Noon

LSU (6-1) at Texas A&M (5-1), Noon

San Jose St. (4-2) at UTSA (5-1), 2

Alcorn St. (3-4) at Prairie View (1-5), 3

Nicholls St. (1-4) at Stephen F. Austin (2-4), 3

Texas Tech (5-1) at TCU (5-1), 3:30

Rice (2-5) at Tulsa (6-1), 3:30

Lamar (3-4) at Cent. Arkansas (5-2), 7

Kansas (1-5) at Oklahoma (4-1), 7

McNeese St. (4-2) at Sam Houston St. (4-2), 8

Baylor (3-2) at Texas (4-2), 8

Tulane (1-5) at UTEP (1-6), 8

FAR WEST

Stanford (4-2) at California (3-4), 3

Weber St. (0-7) at S. Utah (3-4), 3

New Mexico St. (1-5) at Utah St. (5-2), 3

UNLV (1-6) at Boise St. (5-1), 3:30

Idaho St. (1-5) at N. Colorado (1-5), 3:35

Colorado (1-5) at Southern Cal (5-1), 6

New Mexico (4-3) at Air Force (3-3), 7

Sacramento St. (5-2) at E. Washington (5-1), 7:05

UC Davis (3-4) at N. Arizona (5-1), 7:05

Portland St. (2-4) at Cal Poly (6-0), 9:05

Washington (3-3) at Arizona (3-3), 10

Wyoming (1-5) at Fresno St. (4-3), 10:30

Utah (2-4) at Oregon St. (5-0), 10:30

San Diego St. (4-3) at Nevada (6-1), 10:35

PREP FOOTBALL

City League

THURSDAY

Rogers at Bowsher

FRIDAY

Scott at Waite

Woodward at Start

Three Rivers Athletic Conf.

FRIDAY

Central Catholic vs. St. Francis at UT

Clay at Fremont Ross

St. John's at Findlay

Lima Senior at Whitmer

Northern Lakes League

FRIDAY

Anthony Wayne at Maumee

Bowling Green at Perrysburg

Northview at Napoleon

Springfield at Southview

Northern Buckeye Conference

FRIDAY

Eastwood at Woodmore

Elmwood at Fostoria

Rossford at Genoa

Lake at Otsego

Toledo Area Athletic Conf.

FRIDAY

Cardinal Stritch at Hilltop

Gibsonburg at Danbury

Edon vs. Toledo Christian at Springfield

Ottawa HIlls at Northwood

Northwest Ohio Athletic League

Wauseon at Archbold

Bryan at Swanton

Liberty Center at Delta

Montpelier at Evergreen

Patrick Henry at Waynesfield-Goshen

Other Northwest Ohio

FRIDAY

Hardin Northern at Arcadia

Hicksville at Holgate

Seneca East at Lakota

Leipsic at Liberty-Benton

McComb at Pandora-Gilboa

Oak Harbor at Sandusky St. Mary

Huron at Port Clinton

Van Buren at Cory Rawson

SATURDAY

Metro Detroit at Fostoria St. Wendelin

North Baltimore at Fremont St. Joseph

Southeast Michigan

FRIDAY

Monroe Jefferson at Bedford

Ida at Blissfield

Onsted at Erie Mason

Summerfield at Whitmore Lake

Adrian Madison at Whiteford

COLLEGE BASKETBALL

USA Today/ESPN Top 25 Poll

Record Pts Pvs

1. Indiana (21) 27-9 761 13

2. Louisville (5) 30-10 738 4

3. Kentucky (5) 38-2 718 1

4. Ohio State 31-8 617 3

5. Michigan 24-10 605 22

6. N.C. State 24-13 581 20

7. Kansas 32-7 563 2

8. Duke 27-7 516 14

9. Syracuse 34-3 502 5

10. Florida 26-11 422 9

11. Arizona 23-12 411 –

12. North Carolina 32-6 401 6

13. UCLA 19-14 396 –

14. Michigan State 29-8 391 7

15. Creighton 29-6 325 21

16. Memphis 26-9 307 –

17. Missouri 30-5 289 11

18. Baylor 30-8 266 8

19. UNLV 26-9 203 –

20. San Diego State 26-8 196 –

21. Wisconsin 26-10 191 12

22. Gonzaga 26-7 166 –

23. Notre Dame 22-12 122 –

24. Florida State 25-10 61 15

24. Texas 20-14 61 –

Others receiving votes: Saint Louis 58, VCU 40, Cincinnati 33, Murray State 30, Kansas State 13, Saint Mary's 11, New Mexico 10, Tennessee 10, Minnesota 9, Pittsburgh 9, Marquette 8, Stanford 7, Butler 6, Oklahoma State 6, Colorado State 4, Middle Tennessee 3, Drexel 2, Georgia 2, Miami 2, Saint Joseph's 2, Marshall 1.

WNBA

Playoffs

FINALS

(Best-of-5)

Minnesota 1, Indiana 1

Wednesday: Minnesota 83, Indiana 71

Friday: Minnesota at Indiana, 8

Sunday: Minnesota at Indiana, 8

x-Wednesday, Oct 24: Indiana at Minnesota, 8

NFL

AMERICAN CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

N.Y. Jets 3 3 0 .500 133 141

New England 3 3 0 .500 188 137

Miami 3 3 0 .500 120 117

Buffalo 3 3 0 .500 137 192

South

W L T Pct PF PA

Houston 5 1 0 .833 173 115

Indianapolis 2 3 0 .400 100 145

Tennessee 2 4 0 .333 114 204

Jacksonville 1 4 0 .200 65 138

North

W L T Pct PF PA

Baltimore 5 1 0 .833 161 118

Cincinnati 3 3 0 .500 149 163

Pittsburgh 2 3 0 .400 116 115

Cleveland 1 5 0 .167 134 163

West

W L T Pct PF PA

Denver 3 3 0 .500 170 138

San Diego 3 3 0 .500 148 137

Oakland 1 4 0 .200 87 148

Kansas City 1 5 0 .167 104 183

NATIONAL CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

N.Y. Giants 4 2 0 .667 178 114

Philadelphia 3 3 0 .500 103 125

Washington 3 3 0 .500 178 173

Dallas 2 3 0 .400 94 119

South

W L T Pct PF PA

Atlanta 6 0 0 1.000 171 113

Tampa Bay 2 3 0 .400 120 101

Carolina 1 4 0 .200 92 125

New Orleans 1 4 0 .200 141 154

North

W L T Pct PF PA

Chicago 4 1 0 .800 149 71

Minnesota 4 2 0 .667 146 117

Green Bay 3 3 0 .500 154 135

Detroit 2 3 0 .400 126 137

West

W L T Pct PF PA

Arizona 4 2 0 .667 110 97

San Francisco 4 2 0 .667 152 94

Seattle 4 2 0 .667 110 93

St. Louis 3 3 0 .500 110 111

Monday

Denver 35, San Diego 24

TODAY

Seattle at San Francisco, 8:20

SUNDAY

Arizona at Minnesota, 1

Green Bay at St. Louis, 1

Baltimore at Houston, 1

Washington at N.Y. Giants, 1

Dallas at Carolina, 1

New Orleans at Tampa Bay, 1

Cleveland at Indianapolis, 1

Tennessee at Buffalo, 1

Jacksonville at Oakland, 4:25

N.Y. Jets at New England, 4:25

Pittsburgh at Cincinnati, 8:20

Open: Atlanta, Denver, Kansas City, Miami, Philadelphia, San Diego

MONDAY, OCT. 22

Detroit at Chicago, 8:30

SPORTLIGHT

Oct. 18

1977–Reggie Jackson hits three consecutive home runs, all on the first pitch, to lead the New York Yankees to the World Series championship over Los Angeles in six games.

1981–Joe Danelo of the New York Giants kicks six field goals in a 32-0 victory over the Seattle Seahawks.

1992–Philadelphia's Randall Cunningham sets an NFL career rushing mark for quarterbacks, surpassing Fran Tarkenton in the Eagles' 16-12 loss to the Washington Redskins. Cunningham gains 39 yards to move his career total to 3,683, nine better than Tarkenton's previous mark.

2002–New Zealand's Michael Campbell wins the longest match (43 holes) in World Match Play history in the morning, then defeats Ian Woosnam later in the day to reach the semifinals. Campbell's 10-foot birdie putt at the seventh sudden-death hole beats Nick Faldo, the longest match in the event's 39-year history by three holes.

2006–Martin Brodeur turns away 37 shots to become the third goaltender in NHL history with 450 victories as New Jersey edges Pittsburgh 2-1.

2009–Tom Brady, Patriots, throws six touchdown passes–five in one quarter, an NFL mark, in a 59-0 win in the snow against Tennessee. Brady's five TD passes in the second quarter are a record for one period. The 59-point margin matches the largest since the NFL-AFL merger in 1970, the Los Angeles Rams' 59-0 win over the Atlanta Falcons in 1976. New England's 45-0 halftime lead is the biggest in league history.

PREP SOCCER

Girls

SECTIONALS

Division I

NORTHVIEW 7, START 0

Scanes, Bielski, Duwbe, Jamieson, Bules, Shoffer, Kupetz

ANTHONY WAYNE 9, FREMONT ROSS 0

Brown 2, Petrell, Hertzfeld, Schmucker, O'Brien, Glanz, Nutter, Bell

Division II

ST. URSULA 1, LAKE 0

Staelgraeve

Boys

SECTIONALS

Division I

ST. FRANCIS 2, SPRINGFIELD 1 (OT)

SF: Micham, Kuhlman; S: Yeager

NORTHVIEW 3, WHITMER 0

Salzkeks, Gonia, Bartlett

Division III

CONTINENTAL 4, LIBERTY CENTER 1

C: Geckle 2, Swager, Troyer. LC: Brown

Division II

EASTWOOD 1, OTSEGO 0

Sweeney

Regular season

CLAY 5, TOLEDO CHRISTIAN 0

Mendoza 2, Shousher, Richard, Vincent

TENNIS

Luxembourg Open

Singles

First Round

Daniela Hantuchova, Slovakia, d. Arantxa Rus, Netherlands, 3-6, 6-4, 6-1.

Anne Keothavong, Britain, d. Kiki Bertens, Netherlands, 6-2, 6-2.

Ksenia Pervak, Kazakhstan, d. Vera Dushevina, Russia, 6-3, 7-6 (2).

Andrea Petkovic, Germany, d. Garbine Muguruza, Spain, 4-6, 6-2, 6-1.

Second Round

Lourdes Dominguez Lino, Spain, d. Magdalena Rybarikova, Slovakia, 6-2, 6-3.

Lucie Hradecka, Czech Republic, d. Annika Beck, Germany, 6-1, 6-1.

Doubles

First Round

Mona Barthel, Germany, and Jelena Jankovic, Serbia, d. Sandra Klemenschits, Austria, and Tatjana Malek, Germany, 6-2, 6-1.

Petra Martic, Croatia, and Mandy Minella (4), Luxembourg, d. Mervana Jugic-Salkic, Bosnia-Herzegovina, and Irina Khromacheva, Russia, 6-4, 4-6, 10-4.

Quarterfinals

Andrea Hlavackova and Lucie Hradecka (1), Czech Republic, d. Lara Arruabarrena-Vecino and Lourdes Dominguez Lino, Spain, 6-7 (2), 7-6 (8), 10-5.

Irina-Camelia Begu and Monica Niculescu (2), Romania, d. Kiki Bertens and Arantxa Rus, Netherlands, 6-4, 6-3.

Kremlin Cup

Moscow

Singles

Men

First Round

Ivo Karlovic, Croatia, d. Simone Bolelli, Italy, 6-4, 7-6 (4).

Jerzy Janowicz, Poland, d. Benjamin Becker, Germany, 7-6 (6), 6-3.

Flavio Cipolla, Italy, d. Teymuraz Gabashvili, Russia, 6-4, 6-4.

Edouard Roger-Vasselin, France, d. Evgeny Donskoy, Russia, 6-4, 4-6, 6-3.

Second Round

Tatsuma Ito (8), Japan, d. Konstantin Kravchuk, Russia, 7-6 (7), 2-6, 6-3.

Lukas Rosol, Czech Republic, d. Denis Istomin (6), Uzbekistan, 4-6, 6-4, 6-3.

Malek Jaziri, Tunisia, d. Viktor Troicki (3), Serbia, 6-1, 3-6, 6-2.

Women

First Round

Valeria Solovieva, Russia, d. Elina Svitolina, Ukraine, 6-4, 6-2.

Maria Kirilenko (7), Russia, d. Elena Vesnina, Russia, 7-5, 6-1.

Second Round

Klara Zakopalova, Czech Republic, d. Lucie Safarova (8), Czech Republic, 6-4, 6-4.

Sofia Arvidsson, Sweden, d. Marion Bartoli (2), France, 6-3, 6-0.

Dominika Cibulkova (5), Slovakia, d. Tsvetana Pironkova, Bulgaria, 6-2, 6-3.

Caroline Wozniacki (3), Denmark, d. Urszula Radwanska, Poland, 6-1, 6-3.

Doubles

Men

Quarterfinals

Carlos Berlocq, Argentina, and Alex Bogomolov Jr. (3), Russia, d. Thomaz Bellucci, Belgium, and Tatsuma Ito, Japan, 6-2, 7-5.

Frantisek Cermak, Czech Republic, and Michal Mertinak (1), Slovakia, d. Ivo Karlovic, Croatia, and Frank Moser, Germany, 6-7 (5), 6-3, 13-11.

Simone Bolelli and Daniele Bracciali, Italy, d. Flavio Cipolla and Andreas Seppi, Italy, 7-6 (4), 4-6, 10-4.

Women

First Round

Raquel Kops-Jones and Abigail Spears, United States, d. Anna-Lena Groenefeld, Germany, and Kveta Peschke, Czech Republic, 6-3, 1-6, 11-9.

Anastasia Rodionova, Australia, and Galina Voskoboeva, Kazakhstan, d. Anastasia Frolova and Margarita Gasparyan, Russia, 6-1, 6-0.

Yaroslava Shvedova, Kazakhstan, and Katarina Srebotnik (4), Slovenia, d. Anastasia Pavlyuchenkova, Russia, and Lucie Safarova, Czech Republic, 7-5, 2-6, 10-5.

Quarterfinals

Maria Kirilenko and Nadia Petrova (2), Russia, d. Lindsay Lee-Waters and Megan Moulton-Levy, United States, 6-1, 3-6, 10-7.

Swedish Open

Stockholm, Sweden

Singles

Second Round

Ricardas Berankis, Lithuania, d. Florian Mayer (4), Germany, 4-6, 6-4, 6-2.

Nicolas Almagro (3), Spain, d. Marius Copil, Romania, 6-4, 7-6 (4).

Lleyton Hewitt, Australia, d. Jarkko Nieminen (8), Finland, 7-6 (2), 2-6, 6-4.

Mikhail Youzhny (6), Russia, d. Patrik Rosenholm, Sweden, 6-0, 6-2.

SPORTS NOTE

The Eastern Community YMCA is running a Pre-Season Shooting Clinic for grades 2nd-12th. This clinic is designed to help improve shooting skills, mental concentration and ball handling skills to prepare you for your upcoming basketball season. $15 for a Max Member, $20 for an Associate Member and $25 for a Non Member. October 23rd, 24th and 25th from 6:30 to 8:00. To register, call or stop into the Eastern Community YMCA.

ECHL

WEDNESDAY

Trenton 3, Reading 1

Idaho at Colorado, 9:05

San Francisco at Ontario, 10

FRIDAY

Cincinnati at Toledo, 7:05

South Carolina at Greenville, 7

Wheeling at Elmira, 7:05

Fort Wayne at Kalamazoo, 7:30

Orlando at Florida, 7:30

Ontario at Gwinnett, 7:35

Trenton at Evansville, 8:15

Idaho at Colorado, 9:05

San Francisco at Bakersfield, 10

Stockton at Las Vegas, 10:05

Utah at Alaska, 11:15 p.m.

GLANTZ-CULVER LINE

NCAA Football

Tonight

FAVORITE OPEN TODAY O/U UNDERDOG

Oregon 10½ 8½ (68) at Arizona St.

Houston 3 5½ (60½) at SMU

Tomorrow

at Syracuse 4 4½ (43½) UConn

Saturday

Nebraska 6½ 6½ (62) at Northwstrn

at Wisconsin 17½ 18½ (45) Minnesota

Army 3 2½ (61) at E. Michigan

Ball St. 3½ 3 (65½) at Cent. Mich.

Bowling Green 17 17½ (51) at UMass

N. Illinois 14 15 (65½) at Akron

Georgia 27 27½ (58½) at Kentucky

at Virginia 5½ 3½ (52½) Wake Forest

North Carolina 11 10½ (63) at Duke

NC State 5 3 (45) at Maryland

Cincinnati 8 6½ (64½) at Toledo

at Georgia Tech 14 14 (62½) Boston Coll

Rutgers 5 5½ (41½) at Temple

at Air Force 11 10½ (56½) New Mexico

San Jose St. 15 11 (53½) at UTSA

at Utah St. 30 30 (56½) New Mex St.

at Clemson 9½ 8½ (61½) Virginia Tech

at Boise St. 28 28 (53½) UNLV

at Notre Dame 13½ 13½ (40½) BYU

Alabama 20 20½ (55½) at Tennessee

Stanford 2½ 2½ (48) at California

at Arizona 6 7½ (61) Washington

at Ohio St. 16½ 19 (62½) Purdue

at Michigan 11½ 10 (42½) Michigan St.

at Navy 3 2½ (60½) Indiana

Texas Tech +2½ 2 (55) at TCU

at Southern Cal 41 40½ (57½) Colorado

Florida St. 17½ 20½ (56½) at Miami

at Oregon St. 10½ 10½ (47) Utah

at West Virginia 4 2½ (73) Kansas St.

LSU 2 3½ (52) at Texas A&M

at Florida 3 3 (41½) South Carolina

at Vanderbilt 7 7 (43½) Auburn

at Kent St. 3½ 3½ (54) W. Michigan

at Southern Miss. 3 2½ (66) Marshall

UCF 23½ 21½ (50) at Memphis

at Louisville 8 6½ (52½) South Florida

at Louisiana Tech 30 30½ (74) Idaho

at Oklahoma St. 14 14½ (60½) Iowa St.

at Oklahoma 35 35 (57½) Kansas

at Texas 10½ 11 (80½) Baylor

Pittsburgh 11 10½ (55) at Buffalo

East Carolina 4 3 (54½) at UAB

at Iowa 2 3 (42) Penn St.

NFL

Tonight

FAVORITE OPEN TODAY O/U UNDERDOG

at San Francisco 7½ 7 (37½) Seattle

Sunday

at Buffalo 3½ 3 (46½) Tennessee

at Minnesota 4 6 (40) Arizona

at Indianapolis 3 3 (45) Cleveland

at Houston 4½ 6½ (48½) Baltimore

Green Bay 4 5½ (44½) at St. Louis

Dallas 2 2 (45½) at Carolina

at N.Y. Giants 6½ 5½ (50) Washington

New Orleans 3 3 (49½) at Tampa Bay

at New England 11 10½ (47) N.Y. Jets

at Oakland 5 4 (43) Jacksonville

Pittsburgh 1½ 1½ (45½) at Cincinnati

Monday

at Chicago 6 6 (47½) Detroit

SOCCER

Major League Soccer

EASTERN CONFERENCE

W L T Pts GF GA

Sporting KC 17 7 8 59 40 26

Chicago 17 10 5 56 45 39

D.C. 16 10 6 54 49 40

New York 15 9 8 53 54 46

Houston 13 8 11 50 45 38

Columbus 14 11 7 49 40 40

Montreal 12 15 5 41 45 50

Philadelphia 10 15 6 36 35 37

New England 7 17 8 29 37 44

Toronto FC 5 20 7 22 35 60

WESTERN CONFERENCE

W L T Pts GF GA

San Jose 19 6 7 64 69 40

Real Salt Lake 17 11 4 55 46 35

Seattle 14 7 10 52 48 31

Los Angeles 15 12 5 50 56 45

Vancouver 11 12 9 42 35 40

FC Dallas 9 12 11 38 39 42

Colorado 9 19 4 31 40 50

Portland 7 16 9 30 32 55

Chivas USA 7 17 8 29 22 54

Wednesday

Real Salt Lake at Seattle, 11

CFL

EAST DIVISION

W L T Pts PF PA

x-Montreal 9 6 0 18 406 417

Toronto 7 8 0 14 339 381

Hamilton 5 10 0 10 438 481

Winnipeg 4 11 0 8 295 457

WEST DIVISION

W L T Pts PF PA

x-B.C. 11 4 0 22 402 288

x-Calgary 9 6 0 18 427 360

Saskatchewan 8 7 0 16 397 327

Edmonton 7 8 0 12 351 354

x-clinched playoff berth

FRIDAY

Winnipeg at Toronto, 7

Edmonton at B.C., 10

COLLEGE SOCCER

Men

IPFW 2, BOWLING GREEN 1

IPFW: Falkenstern, Tooke. BG: Grant.

OWENS 3, LAKELAND COMMUNITY COLLEGE 0

Gentles 2, Miller

PREP FIELD HOCKEY

State Tournament

OTTAWA HILLS 8, CLEVELAND HEIGHTS 0

Boesel 2, Mitchell 2, Schect, Fenton, S Lemieux, Brazeau

Transactions

BASEBALL

American League

BOSTON RED SOX – Claimed RHP Sandy Rosario off waivers from Miami. Designated OF Che-Hsuan Lin for assignment.

DETROIT TIGERS – Traded RHP Marcelo Carreno to the Chicago Cubs to complete an earlier trade.

KANSAS CITY ROYALS – Activated 2B Chris Getz from the 15-day DL.

TEXAS RANGERS – Reinstated RHP Tyler Tufts from the 15-day DL and assigned him outright to Round Rock (PCL).

TORONTO BLUE JAYS – Claimed OF Scott Cousins off waivers from Miami and RHP Cory Wade from the N.Y. Yankees.

National League

MIAMI MARLINS – Assigned INF Nick Green, INF Donnie Murphy and INF Gil Velazquez outright to New Orleans (PCL).

MILWAUKEE BREWERS – Announced RHP Livan Hernandez and C Yorvit Torrealba have refused outright assignments and elected to become free agents. Selected the contract of RHP Jesus Sanchez from Nashville (PCL).

NEW YORK METS – Activated LHP Johan Santana from the 15-day DL. Assigned OF Fred Lewis outright to Las Vegas (PCL). Announced C Rob Johnson refused outright assignment and elected to become a free agent.

BASKETBALL

National Basketball Association

SACRAMENTO KINGS – Exercised third-year options on C DeMarcus Cousins and G Jimmer Fredette.

TORONTO RAPTORS – Exercised their fourth-year option on F Ed Davis.

FOOTBALL

National Football League

BALTIMORE RAVENS – Placed LB Ray Lewis on injured reserve-designated to return. Signed LB Josh Byrnes from the practice squad.

CAROLINA PANTHERS – Released G Bryant Browning from the practice squad. Signed T Ray Dominguez to the practice squad.

CHICAGO BEARS – Released LB Aston Whiteside from the practice squad. Signed T Cory Brandon to the practice squad.

CLEVELAND BROWNS – Named Joe Banner chief executive officer.

DETROIT LIONS – Signed G Pat Boyle to the practice squad.

GREEN BAY PACKERS – Signed WR Jeremy Ross and DE Drew Vanderlin to the practice squad. Placed LB D.J. Smith on injured reserve.

JACKSONVILLE JAGUARS – Released TE Zach Miller.

MIAMI DOLPHINS – Released DE Louis Nzegwu from the practice squad. Signed LB Joe Holland to the practice squad.

NEW YORK JETS – Waived FB John Conner with an injury settlement. Signed LB Marcus Dowtin from the practice squad.

HOCKEY

National Hockey League

DALLAS STARS – Assigned D Hubert Labrie to Idaho (ECHL).

TORONTO MAPLE LEAFS – Assigned F Sam Carrick to Idaho (ECHL).

American Hockey League

ALBANY DEVILS – Reassigned G Maxime Clermont to Elmira (ECHL).

HERSHEY BEARS – Assigned D Julien Brouillette to Reading (ECHL).

ECHL

READING ROYALS – Released F Tyler Gron. Placed F David Civitarese on the reserve list.

NBA

Preseason

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L Pct GB

Brooklyn 3 0 1.000 –

New York 2 0 1.000 ½

Philadelphia 3 1 .750 ½

Toronto 2 1 .667 1

Boston 0 3 .000 3

Southeast Division

W L Pct GB

Miami 1 2 .333 –

Atlanta 1 3 .250 ½

Charlotte 1 3 .250 ½

Washington 1 4 .200 1

Orlando 0 4 .000 1½

Central Division

W L Pct GB

Indiana 2 1 .667 –

Milwaukee 2 1 .667 –

Chicago 2 2 .500 ½

Detroit 2 2 .500 ½

Cleveland 2 3 .400 1

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

W L Pct GB

Dallas 1 0 1.000 ½

New Orleans 3 1 .750 –

San Antonio 2 1 .667 ½

Houston 2 2 .500 1

Memphis 1 1 .500 1

Northwest Division

W L Pct GB

Denver 3 0 1.000 –

Utah 3 1 .750 ½

Minnesota 2 1 .667 1

Oklahoma City 1 2 .333 2

Portland 1 2 .333 2

Pacific Division

W L Pct GB

Sacramento 2 0 1.000 –

Golden State 2 1 .667 ½

Phoenix 1 1 .500 1

L.A. Clippers 1 2 .333 1½

L.A. Lakers 0 4 .000 3

WEDNESDAY

Toronto 104, Washington 101

Philadelphia 113, Cleveland 99

Memphis at Houston, 8 p.m.

Phoenix at Dallas, 8:30 p.m.

Golden State at Sacramento, 10 p.m.

Denver at Portland, 10 p.m.

Utah at L.A. Clippers, 10:30 p.m.

PREP VOLLEYBALL

Sectionals

Rossford d. Maumee, 25-15, 25-8, 21-25, 20-25, 18-16

Hilltop d. Holgate, 25-8, 25-15, 25-18



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.

Related stories