Loading…
Thursday, December 18, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Sunday, 11/4/2012

Scoreboard: 11-4

NFL

AMERICAN CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

New England 5 3 0 .625 262 170

Miami 4 3 0 .571 150 126

Buffalo 3 4 0 .429 171 227

N.Y. Jets 3 5 0 .375 168 200

South

W L T Pct PF PA

Houston 6 1 0 .857 216 128

Indianapolis 4 3 0 .571 136 171

Tennessee 3 5 0 .375 162 257

Jacksonville 1 6 0 .143 103 188

AFC NORTH

W L T Pct PF PA

Baltimore 5 2 0 .714 174 161

Pittsburgh 4 3 0 .571 167 144

Cincinnati 3 4 0 .429 166 187

Cleveland 2 6 0 .250 154 186

West

W L T Pct PF PA

Denver 4 3 0 .571 204 152

San Diego 4 4 0 .500 185 157

Oakland 3 4 0 .429 139 187

Kansas City 1 7 0 .125 133 240

NATIONAL CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

N.Y. Giants 6 2 0 .750 234 161

Philadelphia 3 4 0 .429 120 155

Dallas 3 4 0 .429 137 162

Washington 3 5 0 .375 213 227

South

W L T Pct PF PA

Atlanta 7 0 0 1.000 201 130

Tampa Bay 3 4 0 .429 184 153

New Orleans 2 5 0 .286 190 216

Carolina 1 6 0 .143 128 167

North

W L T Pct PF PA

Chicago 6 1 0 .857 185 100

Green Bay 5 3 0 .625 208 170

Minnesota 5 3 0 .625 184 167

Detroit 3 4 0 .429 161 174

West

W L T Pct PF PA

San Francisco 6 2 0 .750 189 103

Arizona 4 4 0 .500 127 142

Seattle 4 4 0 .500 140 134

St. Louis 3 5 0 .375 137 186

Thursday

San Diego 31, Kansas City 13

TOday

Detroit at Jacksonville, 1

Chicago at Tennessee, 1

Denver at Cincinnati, 1

Buffalo at Houston, 1

Miami at Indianapolis, 1

Carolina at Washington, 1

Arizona at Green Bay, 1

Baltimore at Cleveland, 1

Tampa Bay at Oakland, 4:05

Minnesota at Seattle, 4:05

Pittsburgh at N.Y. Giants, 4:25

Dallas at Atlanta, 8:20

Monday

Philadelphia at New Orleans, 8:30

Injury Report

CAROLINA PANTHERS at WASHINGTON REDSKINS – PANTHERS: DOUBTFUL: DE Antwan Applewhite (hamstring), DE Thomas Keiser (elbow), WR Brandon LaFell (head). QUESTIONABLE: DE Frank Alexander (knee), DT Dwan Edwards (ankle). PROBABLE: LB Thomas Davis (knee), C Geoff Hangartner (knee), TE Ben Hartsock (ankle). REDSKINS: OUT: WR Pierre Garcon (foot), S Brandon Meriweather (knee). QUESTIONABLE: LB Perry Riley (hamstring). PROBABLE: LB London Fletcher (hamstring), CB David Jones (Achilles), P Sav Rocca (right knee), CB Josh Wilson (shoulder).

ARIZONA CARDINALS at GREEN BAY PACKERS – CARDINALS: OUT: QB Kevin Kolb (ribs), G Adam Snyder (quadriceps). QUESTIONABLE: TE Todd Heap (knee), S Kerry Rhodes (back), CB Greg Toler (hamstring). PROBABLE: T D'Anthony Batiste (toe), DT Darnell Dockett (hamstring), TE Jim Dray (knee), CB Jamell Fleming (back), TE Mike Leach (back), RB Anthony Sherman (knee). PACKERS: OUT: WR Greg Jennings (groin, abdomen), RB John Kuhn (hamstring), LB Nick Perry (knee, wrist), CB Sam Shields (ankle), S Charles Woodson (collarbone), DE Jerel Worthy (concussion). QUESTIONABLE: S Jerron McMillian (back), WR Jordy Nelson (hamstring). PROBABLE: WR Donald Driver (neck, thumb), TE Jermichael Finley (shoulder), G T.J. Lang (elbow, wrist), DE Mike Neal (ankle), DT B.J. Raji (ankle), QB Aaron Rodgers (calf).

DETROIT LIONS at JACKSONVILLE JAGUARS – LIONS: OUT: S Louis Delmas (knee), S Amari Spievey (concussion). QUESTIONABLE: WR Calvin Johnson (knee), LB DeAndre Levy (hamstring). PROBABLE: DE Cliff Avril (back), LB Justin Durant (quadriceps), CB Jacob Lacey (concussion), TE Brandon Pettigrew (knee), LB Stephen Tulloch (knee), DT Corey Williams (knee), WR Titus Young (knee). JAGUARS: OUT: RB Maurice Jones-Drew (foot), RB Greg Jones (hip), S Dwight Lowery (ankle), CB Rashean Mathis (groin), RB Montell Owens (shoulder). QUESTIONABLE: CB Derek Cox (back). PROBABLE: QB Blaine Gabbert (left shoulder), C Brad Meester (foot), WR Laurent Robinson (concussion).

CHICAGO BEARS at TENNESSEE TITANS – BEARS: OUT: WR Alshon Jeffery (hand). PROBABLE: LB Lance Briggs (toe), T Jonathan Scott (groin), TE Matt Spaeth (ankle). TITANS: OUT: LB Patrick Bailey (ribs), G Leroy Harris (knee), QB Jake Locker (left shoulder). QUESTIONABLE: CB Tommie Campbell (ankle), T David Stewart (knee), LB Will Witherspoon (hamstring). PROBABLE: WR Kenny Britt (knee), S Michael Griffin (hip), LB Colin McCarthy (ankle), T Michael Roos (abdomen), C Fernando Velasco (concussion), WR Nate Washington (knee), DE Kamerion Wimbley (toe).

DENVER BRONCOS at CINCINNATI BENGALS – BRONCOS: DOUBTFUL: CB Tracy Porter (illness). PROBABLE: S Mike Adams (knee), G Chris Kuper (forearm), QB Peyton Manning (right thumb), TE Jacob Tamme (hip). BENGALS: OUT: WR Marvin Jones (knee), LB Dontay Moch (illness). PROBABLE: C Jeff Faine (hamstring), WR Andrew Hawkins (knee), RB Brian Leonard (ribs).

BALTIMORE RAVENS at CLEVELAND BROWNS – RAVENS: OUT: DE Pernell McPhee (thigh). QUESTIONABLE: DT Haloti Ngata (shoulder), WR LaQuan Williams (ankle). PROBABLE: WR Tandon Doss (illness), LB Dannell Ellerbe (hand), S James Ihedigbo (hand), WR Jacoby Jones (foot), NT Ma'ake Kemoeatu (knee), T Bryant McKinnie (thigh), T Michael Oher (ankle), G Kelechi Osemele (ankle), S Bernard Pollard (chest), S Ed Reed (shoulder, chest), CB Jimmy Smith (abdomen), LB Terrell Suggs (ankle), DE DeAngelo Tyson (foot), G Marshal Yanda (shoulder). BROWNS: OUT: CB Dimitri Patterson (ankle), DE Brian Sanford (knee). DOUBTFUL: DT Ahtyba Rubin (calf). QUESTIONABLE: WR Josh Cooper (thigh), LB D'Qwell Jackson (foot, toe). PROBABLE: CB Johnson Bademosi (hip), S Tashaun Gipson (knee), DT John Hughes (arm), LB James-Michael Johnson (knee, groin), G Shawn Lauvao (groin), WR Mohamed Massaquoi (hamstring), RB Chris Ogbonnaya (chest, ribs), DE Juqua Parker (knee), RB Trent Richardson (chest, rib), DE Frostee Rucker (shoulder, toe), G Jarrod Shaw (illness), S Ray Ventrone (hand, calf), S T.J. Ward (hand, shoulder), QB Brandon Weeden (groin, thigh), LB Christian Yount (shoulder).

BUFFALO BILLS at HOUSTON TEXANS – BILLS: OUT: DE Mark Anderson (knee), G Chad Rinehart (ankle). DOUBTFUL: CB Terrence McGee (knee), T Erik Pears (hip). QUESTIONABLE: T Cordy Glenn (ankle), DT Kyle Williams (ankle). PROBABLE: CB Ron Brooks (foot), DT Marcell Dareus (shoulder), WR T.J. Graham (ankle), T Chris Hairston (knee), DE Spencer Johnson (ankle), WR Donald Jones (low back), DE Chris Kelsay (ankle), G Andy Levitre (knee), CB Justin Rogers (thigh), WR Brad Smith (chest), RB C.J. Spiller (shoulder), G Kraig Urbik (ankle), LB Chris White (back), DE Mario Williams (wrist), C Eric Wood (knee). TEXANS: OUT: RB Ben Tate (hamstring). PROBABLE: LB Bryan Braman (neck), NT Shaun Cody (back), TE Owen Daniels (hamstring), S Quintin Demps (thumb, forearm), WR Lestar Jean (knee), C Ben Jones (illness), CB Johnathan Joseph (groin), S Shiloh Keo (back), NT Earl Mitchell (ankle), LB Jesse Nading (foot, neck), DE Antonio Smith (ankle), G Wade Smith (knee), WR Kevin Walter (illness), G Cody White (illness), QB T.J. Yates (right elbow).

MIAMI DOLPHINS at INDIANAPOLIS COLTS – DOLPHINS: OUT: CB Richard Marshall (back). QUESTIONABLE: WR Brian Hartline (groin, hamstring), DT Tony McDaniel (knee), QB Ryan Tannehill (left knee). PROBABLE: LB Karlos Dansby (biceps), QB Matt Moore (right calf), C Mike Pouncey (Achilles), RB Daniel Thomas (elbow), LB Jason Trusnik (forearm). COLTS: OUT: CB Vontae Davis (knee), TE Coby Fleener (shoulder). QUESTIONABLE: CB Darius Butler (shoulder), T Jeff Linkenbach (head). PROBABLE: LB Pat Angerer (foot), RB Donald Brown (knee), LB Jerrell Freeman (foot), LB Dwight Freeney (ankle), QB Andrew Luck (knee), LB Robert Mathis (knee), DE Fili Moala (knee).

MINNESOTA VIKINGS at SEATTLE SEAHAWKS – VIKINGS: OUT: TE John Carlson (concussion). QUESTIONABLE: S Mistral Raymond (ankle). PROBABLE: DT Fred Evans (knee), DT Letroy Guion (ribs), WR Percy Harvin (hamstring, not injury related), LB Erin Henderson (elbow), P Chris Kluwe (left knee), RB Adrian Peterson (ankle), QB Christian Ponder (knee), CB Antoine Winfield (knee). SEAHAWKS: OUT: WR Braylon Edwards (knee), DE Jason Jones (ankle). QUESTIONABLE: G James Carpenter (illness), CB Byron Maxwell (hamstring), DE Greg Scruggs (oblique). PROBABLE: WR Doug Baldwin (ankle), DT Alan Branch (not injury related), RB Marshawn Lynch (back), G John Moffitt (knee).

TAMPA BAY BUCCANEERS at OAKLAND RAIDERS – BUCCANEERS: PROBABLE: DE Michael Bennett (ankle), CB Brandon McDonald (ankle), T Donald Penn (wrist), CB Eric Wright (Achilles). RAIDERS: OUT: T Khalif Barnes (groin), CB Shawntae Spencer (foot). DOUBTFUL: LB Keenan Clayton (shoulder). QUESTIONABLE: RB Taiwan Jones (knee), LB Rolando McClain (toe). PROBABLE: DT Desmond Bryant (elbow), LB Travis Goethel (back), RB Mike Goodson (toe), K Sebastian Janikowski (left groin), RB Darren McFadden (shoulder), DT Richard Seymour (knee), DE Matt Shaughnessy (shoulder), T Willie Smith (ankle), DE David Tollefson (shoulder), T Jared Veldheer (elbow), G Stefen Wisniewski (ankle).

PITTSBURGH STEELERS at NEW YORK GIANTS – STEELERS: OUT: T Marcus Gilbert (ankle), S Troy Polamalu (calf), LB Stevenson Sylvester (hamstring). DOUBTFUL: RB Jonathan Dwyer (quadriceps), RB Rashard Mendenhall (Achilles). PROBABLE: RB Baron Batch (shin), S Ryan Clark (concussion), LB Brandon Johnson (hamstring), RB Isaac Redman (ankle), LB LaMarr Woodley (hamstring). GIANTS: OUT: LB Chase Blackburn (hamstring), LB Jacquian Williams (knee). DOUBTFUL: LB Keith Rivers (calf). QUESTIONABLE: RB Ahmad Bradshaw (foot), TE Bear Pascoe (ankle), S Kenny Phillips (knee). PROBABLE: C David Baas (ankle, elbow), DT Rocky Bernard (quadriceps), WR Victor Cruz (calf), S Antrel Rolle (concussion).

DALLAS COWBOYS at ATLANTA FALCONS – COWBOYS: OUT: LB Dan Connor (neck), C Phil Costa (ankle), S Matt Johnson (hamstring), DE Sean Lissemore (ankle), RB DeMarco Murray (foot). QUESTIONABLE: WR Dez Bryant (hip), WR Kevin Ogletree (hamstring). PROBABLE: WR Dwayne Harris (neck), DT Jason Hatcher (shin), RB Felix Jones (knee). FALCONS: OUT: WR Kevin Cone (groin), G Garrett Reynolds (back), LB Sean Weatherspoon (ankle). QUESTIONABLE: DT Jonathan Babineaux (knee), DT Vance Walker (illness). PROBABLE: K Matt Bryant (back), WR Drew Davis (hamstring), WR Harry Douglas (ankle, knee), WR Roddy White (back).

PHILADELPHIA EAGLES at NEW ORLEANS SAINTS – EAGLES: OUT: WR Mardy Gilyard (hamstring). DNP: S Nate Allen (hamstring), G Danny Watkins (ankle). FULL: CB Brandon Boykin (toe), DE Phillip Hunt (calf), DT Cullen Jenkins (knee), LB Mychal Kendricks (trapezius). SAINTS: OUT: WR Courtney Roby (shoulder), RB Darren Sproles (hand). FULL: LB David Hawthorne (hamstring), WR Joseph Morgan (chest).


GOLF

HSBC Champions

Saturday

PGA

Shenzhen, China; Par: 72

Lee Westwood 70-67-61 – 198

Louis Oosthuizen 65-63-70 – 198

Phil Mickelson 66-69-66 – 201

Ian Poulter 69-68-65 – 202

Bill Haas 69-67-66 – 202

Ernie Els 70-63-69 – 202

Brandt Snedeker 72-71-60 – 203

Gaganjeet Bhullar 73-68-63 – 204

Carl Pettersson 70-68-66 – 204

Martin Kaymer 68-69-67 – 204

Scott Piercy 68-68-68 – 204

Adam Scott 65-68-71 – 204

Luke Donald 68-68-69 – 205

Jason Dufner 68-66-71 – 205

Marc Leishman 73-68-65 – 206

Prom Meesawat 67-70-69 – 206

Thorbjorn Olesen 71-65-70 – 206

Shane Lowry 66-68-72 – 206

Marcel Siem 71-70-66 – 207

Hiroyuki Fujita 73-67-67 – 207

Keegan Bradley 71-68-68 – 207

Bubba Watson 66-72-69 – 207

Gonzalo Fdez-Castano 71-67-69 – 207

Thongchai Jaidee 70-68-69 – 207

Justin Rose 72-70-67 – 209

Ashun Wu 68-70-71 – 209

Thomas Bjorn 72-70-68 – 210

Greg Chalmers 71-71-68 – 210

Thomas Aiken 68-73-69 – 210

Peter Hanson 66-71-73 – 210

Scott Hend 70-74-67 – 211

Wenchong Liang 72-73-66 – 211

Ik-Jae Jang 68-71-72 – 211

Tadahiro Takayama 73-69-70 – 212

Thaworn Wiratchant 72-70-70 – 212

Joost Luiten 72-72-68 – 212

Bernd Wiesberger 72-72-68 – 212

John Senden 72-70-70 – 212

Paul Lawrie 69-71-72 – 212

Brendan Jones 74-69-70 – 213

Nick Watney 72-72-69 – 213

Julien Quesne 71-71-71 – 213

Robert Garrigus 76-68-69 – 213

Graeme McDowell 71-75-68 – 214

Marcus Fraser 73-72-70 – 215

Jeev Milkha Singh 72-71-73 – 216

Jamie Donaldson 71-74-71 – 216

Mark Wilson 73-74-69 – 216

Alvaro Quiros 72-76-68 – 216

Francesco Molinari 74-69-74 – 217

Garth Mulroy 70-74-73 – 217

Nicolas Colsaerts 73-73-71 – 217

Robert Allenby 76-72-69 – 217

George Coetzee 73-76-68 – 217

Brad Kennedy 73-77-67 – 217

Han Lee 73-70-75 – 218

David Lynn 76-69-73 – 218

Danny Willett 74-73-71 – 218

Hyung-Sung Kim 78-70-70 – 218

Jaco Van Zyl 74-75-70 – 219

Dustin Johnson 67-68-84 – 219

Xin-Jun Zhang 75-69-76 – 220

Rafa Cabrera-Bello 75-69-76 – 220

Hennie Otto 76-73-71 – 220

Toshinori Muto 74-71-76 – 221

Richie Ramsay 78-71-72 – 221

Geoff Ogilvy 75-74-72 – 221

Branden Grace 75-76-70 – 221

David Lipsky 78-74-69 – 221

Yuta Ikeda 70-70-82 – 222

Johnson Wagner 75-74-73 – 222

Kyle Stanley 79-70-74 – 223

Robert Rock 78-70-76 – 224

Jbe Kruger 83-72-71 – 226

Kenichi Kuboya 77-83-66 – 226

Siddikur Rahman 77-76-76 – 229

Mu Hu 79-74-79 – 232

Masanori Kobayashi 72-77 – WD

Mizuno Classic

LPGA

Shima, Japan

Bo-Mee Lee 70-64 – 134

Rikako Morita 70-68 – 138

Ayako Uehara 68-72 – 140

Na Yeon Choi 69-71 – 140

Karine Icher 71-69 – 140

Angela Stanford 69-71 – 140

Jenny Shin 71-69 – 140

Junko Omote 73-68 – 141

Ilhee Lee 73-68 – 141

Jiyai Shin 68-73 – 141

Yumiko Yoshida 70-71 – 141

Eun-Hee Ji 71-70 – 141

Momoko Ueda 69-72 – 141

Yani Tseng 71-70 – 141

Stacy Lewis 71-70 – 141

Lizette Salas 73-69 – 142

Sakura Yokomine 70-72 – 142

Miki Sakai 72-70 – 142

So Hee Kim 72-70 – 142

Shanshan Feng 69-73 – 142

Pornanong Phatlum 71-71 – 142

Hee Kyung Seo 73-69 – 142

Inbee Park 70-73 – 143

Amy Yang 71-72 – 143

Anna Nordqvist 72-71 – 143

Beatriz Recari 69-74 – 143

Mariajo Uribe 72-71 – 143

Chella Choi 74-69 – 143

Sydnee Michaels 70-74 – 144

Kumiko Kaneda 74-70 – 144

Giulia Sergas 73-71 – 144

Na-Ri Lee 70-74 – 144

Yukari Baba 75-70 – 145

Hee-Won Han 71-74 – 145

Mika Miyazato 71-74 – 145

Candie Kung 72-73 – 145

Karrie Webb 72-73 – 145

Akane Iijima 71-74 – 145

Mihoko Iseri 72-74 – 146

Alison Walshe 72-74 – 146

Mina Harigae 73-73 – 146

Jimin Kang 74-72 – 146

I.K. Kim 75-71 – 146

Misuzu Narita 70-76 – 146

Maiko Wakabayashi 69-77 – 146

Haeji Kang 72-74 – 146

Yeo-Jin Kang 74-73 – 147

Erika Kikuchi 74-73 – 147

Gerina Piller 77-70 – 147

Mayu Hattori 70-77 – 147

Danielle Kang 70-77 – 147

Esther Lee 73-74 – 147

Na Ri Kim 73-74 – 147

Sun Ju Ahn 74-73 – 147

Caroline Hedwall 74-74 – 148

Ritsuko Ryu 77-71 – 148

Miki Saiki 75-73 – 148

Yuko Fukuda 75-74 – 149

Rui Kitada 72-77 – 149

Shinobu Moromizato 74-75 – 149

Yuki Ichinose 78-71 – 149

Jennifer Johnson 71-79 – 150

Vicky Hurst 77-73 – 150

Teresa Lu 75-75 – 150

Kaori Ohe 78-72 – 150

Jodi Ewart 73-77 – 150

Megumi Kido 75-75 – 150

Mo Martin 75-75 – 150

Erina Hara 73-77 – 150

Hyun Ju Shin 74-77 – 151

Dewi Claire Schreefel 77-74 – 151

Hee Young Park 75-76 – 151

M.J. Hur 75-76 – 151

Karin Sjodin 79-72 – 151

Airi Saitoh 79-72 – 151

Jennifer Song 77-75 – 152

Sophie Gustafson 78-75 – 153

Natsu Nagai 78-76 – 154

Chie Arimura 78-76 – 154

Schwab Cup Championship

Champions

Scottsdale, Ariz.

Jay Don Blake 64-71-65 – 200

Russ Cochran 67-70-64 – 201

Fred Funk 71-65-66 – 202

Corey Pavin 67-68-69 – 204

Michael Allen 69-66-69 – 204

Bill Glasson 66-70-69 – 205

Brad Bryant 68-67-70 – 205

Kenny Perry 69-68-69 – 206

Larry Mize 73-66-67 – 206

Gary Hallberg 65-72-70 – 207

Joe Daley 70-71-67 – 208

Loren Roberts 71-70-67 – 208

Kirk Triplett 67-68-74 – 209

Willie Wood 71-70-68 – 209

Chien-Soon Lu 70-73-67 – 210

Peter Senior 72-66-72 – 210

Jeff Sluman 67-72-72 – 211

Mark McNulty 69-69-73 – 211

Mark Wiebe 73-70-70 – 213

Roger Chapman 69-70-74 – 213

Mike Goodes 77-68-70 – 215

Dan Forsman 75-70-75 – 220

 

PREP CROSS COUNTRY

State Meet

Boys

Division I

Team Scores: 1. St. Xavier 71; 2. Mason 123; 3. St. Ignatius 139; 4. Wester. North 151; 5. Hil. Davidson 189; 6. Walsh Jesuit 219; 7. Tippecanoe 229; 8. Mentor 231; 9. St. Francis 232; 10. Twinsburg 241; 11. Solon 246; 12. Centerville 257; 13. Brunswick 264; 14. Olen. Liberty 264; 15. New Albany 324; 16. Medina 376

Top ten individuals and area results: 1. Sam Wharton, Tippecanoe 15:10.0; 2. Jacob Dumford, Wester. North 15:17.6; 3. Brian Brennan, Walsh Jesuit 15:22.6; 4. Nick Elswick, Chardon 15:24.0; 5. Kent Ford, Wester. North 15:29.1; 6. Mark Hadley, Boardman 15:29.7; 7. John Sotos, Dub. Coffman 15:33.0; 8. Garrett Crichlow, Twinsburg 15:33.4; 9. Jake Grabowski, St. Xavier 15:38.8; 10. Jake Brumfield, Butler 15:39.9.

26. Kyle Brooks, Northview 15:53.0; 34. David St. John, St. Francis 15:57.6; 44. Louis Guardiola, Fremont Ross 16:04.3; 51. Kyle Lach, St. Francis 16:09.4; 62. Matt Waaland, Findlay 16:15.7; 69. George McCartney, Central. 16:18.7; 77. Charlie Gibbons, Central. 16:25.4; 87. Dan Lenart, St. Francis 16:29.4; 92. Dan Siebenaller, St. Francis 16:34.1; ; 105. Jason White, St. Francis 16:40.0; 120. Chris Schenk, St. Francis 16:49.8; 138. Pat Davis, St. Francis 17:19.0.

Division II

Team Scores: 1. Woodridge 83; 2. Defiance 109; 3. Spr. Shawnee 110; 4. Granville 112; 5. CVCA 119; 6. Akron SVSM 123; 7. Marlington 184; 8. Unioto 262; 9. Perry 266; 10. Chardon NDCL 277; 11. West Holmes 287; 12. Oakwood 289; 13. Carroll 298; 14. Claymont 299; 15. Fairland 308; 16. Cham. Julien 352

Top ten individuals: 1. Mick Iacofano, Akron SVSM 15:33.0; 2. Abel Flores, Defiance 15:46.5; 3. Matt Bromley, Sheridan 15:49.9; 4. Michael Tymoski, Spr. Shawnee 15:54.5; 5. Ben Bockoven, CVCA 15:57.3; 6. Jon Kase Schalois, Van Wert 15:58.8; 7. Ryan Gallagher, Buckeye 16:00.8; 8. Matthew Wojcik, Woodridge 16:01.2; 9. Nick Molnar, Lexington 16:05.8; 10. J.J. Grzincic, Buckeye 16:06.3.

Division III

Team Scores: 1. Seneca East 101; 2. McDonald 107; 3. Garaway 125; 4. Maplewood 132; 5. Sum. Co. Day 136; 6. Columbus Gro 166; 7. New London 195; 8. Minster 204; 9. Independence 222; 10. St. Henry 223; 11. Russia 261; 12. Fort Frye 273; 13. Mariemont 303; 14. Liberty Unio 316; 15. Grandview Ht 333; 16. West Liberty 339

Top ten individuals and area results: 1. Samuel Prakel, Versailles 15:16.6; 2. Cory Glines, St. Thomas Aquinas 15:20.7; 3. Kyle Polman, Independence 15:24.3; 4. Clayton Murphy, Tri-Village 15:32.5; 5. Bobby Johnson, McDonald 15:39.4; 6. Patrick Kunkel, McDonald 15:45.3; 7. Jake Graham, Columbus Grove 15:45.7; 8. Logan Kettlewell, Garaway 15:51.3; 9. Kody Wolfe, Rac. Southern 15:59.0; 10. Nick McAfee, Georgetown 15:59.2.

50. Cameron Weaks, Liberty Center 16:44.7; 54. Daniel Burket, Toledo Christian 16:48.8; 69. Joe Seedorf, Liberty Center 17:03.5.

Girls

Division I

Team results: Mason 42, Centerville 142, Beavercreek 147, Northview 158, Hilliard Davidson 180, Dublin Coffman 201, Springboro 203, Bay 218, Hudson 219, Massilon Jackson 220, Brunswick 243, Mentor 279, Upper Arlington 291, North Royalton 304, Walsh Jesuit 310, Dublin Scioto 333.

Top ten individuals and area results: 1, Jacquelyn Crow, Lebanon, 17:39.31 ; 2, Janelle Noe, Northview, 17:40.88; 3, Annie Heffernan, C. St. Ursula, 17:45.07; 4, Lauren Wood, Mason, 17:52.35; 5, Samantha Siler, Sycamore, 17:56.57; 6, Kristen Seiler, Colerain, 18:05.13; 7, Sydney Leiher, Beavercreek, 18:10.73; 8, Erin Gyerke, Clay, 18:10.77; 9, Therese Haiss, Solon, 18:13.55; 10, Maddie Britton, Bay, 18:13.64.

4, Northview (2nd Noe, 17:40.88; 19th, Robin Foster, 18:32.59 ; 29th, Abigail Masters, 18:46.43; 74th, Mallory Small, 19:21.21; 128th, Rachel Audet, 20:19.71)

40, Stephanie Sherman, Notre Dame Academy, 18:56.67; 56, Haley Hess, Clay, 19:05.09; 65th, Taylor Monheim, Perrysburg, 19:09.26; 83rd, Hannah Hess, Clay, 19:30.36

Division II

Team results: Akron St. Vincent-St. Mary 53, Lexington 74, Alter 158, Poland Seminary 194, Crestwood 198, Granville 206, CVCA 206, Sheridan 230, Woodridge 238, Oakwood 259, Claymont 259, Eaton 260, Athens 262, Chagrin Falls 265, Fairland 265, Dover 334.

Top ten individuals and area results: 1, Mary Kate Upton, Oakwood, 17:41.57; 2, Rachael Iacofano, SVSM, 18:20.70; 3, Ellen Isaac, Lexington, 18:22.24; 4, Taylor Vernot, Wauseon, 18:24.88; 5, Emily Cass, Athens, 18:27.27; 6,Hannah Campbell, CRV, 18:29.83; 7. Allison Sinning, Tippecanoe, 18:32.33; 8, Jessie Proehl, Zane Trace, 18:37.74; 9, Marissa Rossetti, SVSM, 18:39.65; 10, Mackenzie Butler, Licking Valley, 18:40.27.

38, Maddie Jackson, Eastwood; 19:36.66

Division III

Team results: Liberty Center 101, Coldwater 116, Gilmour Academy 123, Russia 145, Minster 146, West Liberty-Salem 158, Berkshire 221, Garaway 229, McDonald 234, Liberty-Benton 263, Fort Loramie 264, Smithville 266, Mount Gilead 288, Grandview Heights 292, Columbus Academy 310, Spencerville 325

Top ten individuals and area results: 1, Sarah Kanney, Coldwater, 17:58.03; 2, Brittany Atkinson, LC, 18:06.67; 3, Delainey Phelps, TC, 18:16.06; 4, Alexandra Markovich, Hawken, 18:19.55; 5, Meghan Vogel, WLS, 18:24.76; 6, Christina Seas, Coldwater, 18:33.45; 7, Tara Tollett, Shadyside, 18:41.57; 8, Emily Borchers, Russia, 18:42.65; 9, Kelly Haubert, LC, 18:44.18; 10, Rachel Wentworth, Garaway, 18:47.08

1, Liberty Center (Brittany Atkinson, 2nd, 18:06.67; Kelly Haubert, 9th, 18:44.18; Paige Chamberlain, 15th, 19:00.68; Olivia Kundo, 55th, 19:50.54; Rachel Pinson, 73rd, 20:10.73) 10, Liberty-Benton (Madi Greiner, 40th, 19:36.1; Mackenzie Briggs, 71st, 20:07.06; Kate Baumlein, 85th, 20:32.59; Taylor Thomas, 93rd, 20:47.72; Michaela Butler, 103rd, 21:12.43)

Carly Gose, Genoa, 83rd, 20:30.38

running

Randy's Festival of Races

10 Mile

Men-Kevin Egan, 1:06:00

Women-Angela Matthews, 1:06:16

Master's Men-Marco Capelli, 1:01:31

Master's Women-Melissa Weisner, 1:11:31

4 Mile

Men-Jon Baker, 26:09

Women-Kristina Rockmon, 30:13

Master's Men-Tom Kleman, 27:06

Master's Women-Amy Farrar, 30:34

 

COLLEGE BASKETBALL

Women

BOWLING GREEN 105, SLIPPERY ROCK 39

SLIPPERY ROCK: Chambers 1-3 1-2 4, Frost 1-3 0-0 2, Cunningham 1-7 1-2 3, Brown 2-9 1-2 5, Wodarczyk 2-6 0-0 6, Aiello 1-2 0-0 2, Geise 2-4 0-0 5, Mayo 2-4 0-0 6, Garroutte 2-8 0-0 6, Olkosky 0-3 0-0 0, Vitez 0-0 0-0 0, Aladenoye 0-0 0-0 0. Totals: 14-49 3-6 39.

BOWLING GREEN: Rogers 5-6 7-11 18, Havel 1-1 1-1 3, Halfhill 3-7 5-8 11, Steffen 2-6 2-2 7, Cairnduff 5-11 0-0 12, Salinas 2-5 1-1 5, Papenfuss 12-16 5-5 29, Eli 0-2 2-2 2, Justinger 4-7 1-4 9, Stein 4-7 1-3 9. Totals: 38-68 25-37 105.

Halftime: Bowling Green 55-14. 3-pointers: Slippery Rock 8-22 (Mayo 2-3, Wodarczyk 2-4, Garroutte 2-4, Geise 1-2, Chambers 1-3, Brown 0-1, Olkosky 0-2, Cunningham 0-3), Bowling Green 4-18 (Cairnduff 2-7, Rogers 1-1, Steffen 1-4, Salinas 0-1, Eli 0-2, Halfhill 0-3). Rebounds: Slippery Rock 28 (Frost, Cunningham 6), Bowling Green 43 (Papenfuss, Stein 8). Assists: Slippery Rock 9 (Cunningham, Wodarczyk, Aiello, Geise 2), Bowling Green 20 (Halfhill, Salinas 5). Total fouls: Slippery Rock 28, Bowling Green 9. Fouled out: Chambers, Frost. Attendance: 1,159.


PREP SOCCER

Regionals

Boys

Division I

SOUTHVIEW 3, WESTLAKE 1

S: Yoshino 2, Gad. W: Wertman

Division III

OTTAWA HILLS 2, MANSFIELD CHRISTIAN 0

Zakeri 2

Girls

Division I

PERRYSBURG 2, MEDINA 0

Brown, Walton


NBA

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L Pct GB

Brooklyn 1 0 1.000 –

New York 1 0 1.000 –

Philadelphia 1 0 1.000 –

Boston 1 2 .333 1

Toronto 0 2 .000 1½

Southeast Division

W L Pct GB

Charlotte 1 0 1.000 –

Orlando 1 0 1.000 –

Miami 2 1 .667 –

Atlanta 0 1 .000 1

Washington 0 2 .000 1½

Central Division

W L Pct GB

Chicago 2 0 1.000 –

Milwaukee 1 0 1.000 ½

Indiana 2 1 .667 ½

Cleveland 1 1 .500 1

Detroit 0 2 .000 2

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

W L Pct GB

Houston 2 0 1.000 –

San Antonio 2 0 1.000 –

Dallas 1 1 .500 1

Memphis 1 1 .500 1

New Orleans 1 1 .500 1

Northwest Division

W L Pct GB

Minnesota 1 0 1.000 –

Oklahoma City 1 1 .500 ½

Utah 1 1 .500 ½

Portland 1 1 .500 ½

Denver 0 3 .000 2

Pacific Division

W L Pct GB

L.A. Clippers 2 0 1.000 –

Golden State 1 1 .500 1

Phoenix 1 1 .500 1

Sacramento 0 3 .000 2½

L.A. Lakers 0 3 .000 2½

SATURDAY

Indiana 106, Sacramento 98,2OT

Boston 89, Washington 86

Brooklyn 107, Toronto 100

Miami 119, Denver 116

New Orleans at Chicago, late

Portland at Houston, late

Charlotte at Dallas, late

Utah at San Antonio, late

Cleveland at Milwaukee, late

Golden State at L.A. Clippers, late

Friday

Orlando 102, Denver 89

Charlotte 90, Indiana 89

Houston 109, Atlanta 102

Milwaukee 99, Boston 88

Chicago 115, Cleveland 86

New York 104, Miami 84

Minnesota 92, Sacramento 80

New Orleans 88, Utah 86

Oklahoma City 106, Portland 92

Phoenix 92, Detroit 89

Memphis 104, Golden State 94

L.A. Clippers 105, L.A. Lakers 95

Today

Philadelphia at New York, 12

Minnesota at Toronto, 6

Phoenix at Orlando, 6

Atlanta at Oklahoma City, 7

Detroit at L.A. Lakers, 9:30

Monday

New York at Philadelphia, 7

Minnesota at Brooklyn, 7:30

Phoenix at Miami, 7:30

Utah at Memphis, 8

Indiana at San Antonio, 8:30

Portland at Dallas, 8:30

Golden State at Sacramento, 10

Cleveland at L.A. Clippers, 10:30

Detroit 28 18 17 26 – 89

Phoenix 24 30 17 21 – 92

Detroit: Prince 7-15 3-5 18, Maxiell 7-12 2-3 16, Monroe 5-17 0-2 10, Knight 5-12 1-2 13, Stuckey 0-7 1-1 1, Singler 2-2 0-0 5, Drummond 2-3 1-3 5, Bynum 4-9 2-2 10, Jerebko 5-10 1-1 11, English 0-3 0-0 0. Totals 37-90 11-19 89.

Phoenix: Beasley 7-18 2-2 16, Scola 6-12 1-1 13, Gortat 7-13 2-2 16, Dragic 5-10 4-6 15, Dudley 1-4 0-0 2, Brown 7-14 0-1 14, Morris 3-12 0-0 6, Telfair 2-3 1-2 5, O'Neal 0-1 0-0 0, Tucker 1-2 0-0 2, Johnson 1-3 0-0 3. Totals 40-92 10-14 92.


COLLEGE VOLLEYBALL

Owens d. Oakland 28-26, 25-20, 25-22

Owens d. Columbus State 25-13, 17-25, 25-18, 27-25

Bowling Green d. Akron 25-23, 25-20, 25-27, 25-17

Western Michigan d. Toledo 23-25, 25-22, 25-21, 25-19


ECHL

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L OL SL Pts GF GA

Elmira 6 2 0 0 12 29 15

Trenton 5 4 0 0 10 28 25

Wheeling 3 4 0 1 7 20 26

Reading 3 5 0 1 7 21 29

North Division

W L OL SL Pts GF GA

Cincinnati 5 0 2 0 12 24 20

Fort Wayne 5 2 0 1 11 24 21

Kalamazoo 5 4 0 0 10 27 24

Toledo 4 4 0 1 9 25 25

Evansville 2 6 0 1 5 21 33

South Division

W L OL SL Pts GF GA

Gwinnett 6 3 1 0 13 30 21

Orlando 5 3 1 1 12 35 34

Greenville 5 3 1 0 11 28 30

S. Carolina 4 5 0 1 9 29 35

Florida 3 3 0 2 8 27 33

WESTERN CONFERENCE

Mountain Division

W L OL SL Pts GF GA

Idaho 6 2 0 1 13 40 27

Alaska 5 2 0 0 10 22 16

Utah 5 2 0 0 10 23 17

Colorado 2 4 0 2 6 27 32

Pacific Division

W L OL SL Pts GF GA

Stockton 5 1 1 0 11 25 15

Ontario 5 4 0 0 10 26 32

Las Vegas 3 2 0 1 7 18 19

Bakersfield 3 5 1 0 7 24 32

San Francisco 2 5 0 2 6 25 37

Note: Two points are awarded for a win, one point for an overtime or shootout loss.

SATURDAY

Evansville 4, Toledo 1

Fort Wayne 6, Kalamazoo 4

Greenville 3, Florida 1

South Carolina 3, Orlando 0

Gwinnett 3, Elmira 1

Reading 2, Trenton 1

Wheeling at Cincinnati, late

San Francisco at Colorado, late

Ontario at Las Vegas, late

Alaska at Stockton, late

TODAY

Florida at Greenville, 4

South Carolina at Gwinnett, 4:05

Bakersfield at Ontario, 6

Alaska at Stockton, 7

MONDAY

No games scheduled

TUESDAY

Greenville at Evansville, 10:45 a.m.


TRANSACTIONS

BASEBALL

American League

HOUSTON ASTROS–Announced OF Brian Bogusevic, OF J.B. Shuck and RHP Jorge De Leon cleared waivers, refused outright assignments and elected to become free agents. Assigned RHP Chuckie Fick outright to Oklahoma City (PCL). Announced RHP Arcenio Leon was claimed by Milwaukee.

OAKLAND ATHLETICS–Agreed to terms with RHP Bartolo Colon on a one-year contract.

TORONTO BLUE JAYS–Acquired RHP Esmil Rogers from Cleveland for INF/C Yan Gomes and INF Mike Aviles.

FOOTBALL

National Football League

GREEN BAY PACKERS–Activated LB Frank Zombo from the reserve/physically unable to perform list.

TENNESSEE TITANS–Signed S Tracy Wilson. Waived G Kyle DeVan.

Canadian Football League

EDMONTON ESKIMOS–Fired general manager Eric Tillman.

HOCKEY

ECHL

ECHL– Suspended Elmira's Kevin Harvey five games and South Carolina's Ryan Turek two games and fined each an undisclosed amount for their actions in a Nov. 2 game. Fined South Carolina's Tyler McNeeley, South Carolina coach Spencer Carbery and Elmira coach Dwight Mullins undisclosed amounts as a result of their actions in the Nov. 2 game.


SOCCER

Major League Soccer

MONTREAL IMPACT–Announced the resignation of coach Jesse Marsch.


COLLEGE SWIMMING

Women

BALL STATE 176.5, BOWLING GREEN 117.5

Two top-place finishes: BG: Waller, Scheps, Szekely

EASTERN MICHIGAN 163.5, TOLEDO 136.5

Two top-place finishes: UT: Harter, Rogers, Bargardi


COLLEGE FOOTBALL

Mid-American Conference

East

All Games W L PF PA W L PF PA

Kent St. 5 0 185 112 8 1 306 220

Ohio 4 1 174 130 8 1 320 202

BGSU 4 1 124 52 6 3 207 137

Miami (Ohio) 3 2 142 149 4 5 208 310

Buffalo 1 4 88 155 2 7 190 278

UMass 0 5 64 203 0 9 90 397

Akron 0 6 132 221 1 9 276 371

West

All Games W L PF PA W L PF PA

N. Illinois 6 0 283 91 9 1 406 179

Toledo 5 0 191 134 8 1 309 240

Ball St. 3 2 174 160 6 3 303 300

W. Mich. 2 4 193 201 4 6 305 298

C. Mich. 1 4 155 202 3 6 245 332

E. Mich. 0 5 104 199 1 8 189 345

Saturday

Buffalo 27, Miami (Ohio) 24

W. Michigan 42, Cent. Michigan 31

Kent St. 35, Akron 24

N. Illinois 63, UMass 0

Tuesday

Ball St. at Toledo, 8

Wednesday

Bowling Green at Ohio, 8

Saturday, NOV. 10

Cent. Michigan at E. Michigan, 1

Kent St. at Miami (Ohio), 1

UMass at Akron, 2

W. Michigan at Buffalo, 3:30

Big Ten

Legends

All Games W L PF PA W L PF PA

Nebraska 4 1 148 151 7 2 342 227

Michigan 4 1 145 59 6 3 259 151

N'western 3 2 149 127 7 2 274 201

Iowa 2 3 102 119 4 5 184 193

Mich. St. 2 4 113 116 5 5 197 163

Minnesota 1 4 96 153 5 4 215 220

Leaders

All Games W L PF PA W L PF PA

Ohio St. 6 0 248 170 10 0 399 239

Penn St. 4 1 169 93 6 3 257 154

Wisconsin 3 2 147 87 6 3 233 158

Indiana 2 3 160 165 4 5 298 260

Purdue 0 5 86 189 3 6 256 272

Illinois 0 5 60 194 2 7 166 298

Saturday

Ohio St. 52, Illinois 22

Michigan 35, Minnesota 13

Indiana 24, Iowa 21

Penn St. 34, Purdue 9

Nebraska 28, Michigan St. 24

Saturday, NOV. 10

Purdue at Iowa, Noon

Wisconsin at Indiana, Noon

Northwestern at Michigan, Noon

Penn St. at Nebraska, 3:30

Minnesota at Illinois, 3:30 p.m.

National

EAST

Albright 48, Misericordia 0

Alfred 40, Frostburg St. 14

Army 41, Air Force 21

Bloomsburg 24, West Chester 23

Brown 20, Yale 0

Bryant 34, Sacred Heart 14

Bucknell 27, Fordham 24

CCSU at Monmouth (NJ), ppd.

Castleton St. 34, Husson 14

Colgate 65, Lafayette 41

College of NJ 14, Morrisville St. 0

Dartmouth 44, Cornell 28

Delaware Valley 23, Wilkes 7

Gallaudet 29, Mount Ida 22

Harvard 69, Columbia 0

James Madison 31, Maine 7

Juniata 14, Moravian 6

Lebanon Valley 34, King's (Pa.) 19

Lehigh 36, Holy Cross 35

Lycoming 32, Stevenson 7

Muhlenberg 24, Ursinus 17, OT

Navy 24, FAU 17

New Hampshire 28, William & Mary 25

Penn 28, Princeton 21

Robert Morris 17, Duquesne 13

Rowan at Kean, ccd.

Salisbury 63, Utica 23

Stonehill 43, Pace 7

Stony Brook 45, VMI 7

TCU 39, West Virginia 38, 2OT

Towson 34, Delaware 27, OT

W. New England 38, Mass.-Dartmouth 12

Wagner 30, Albany (NY) 0

Washington (Mo.) 10, Case Reserve 7

SOUTH

Alabama A&M 24, Southern U. 23, OT

Appalachian St. 31, Georgia Southern 28

Auburn 42, New Mexico St. 7

Austin Peay 56, Culver-Stockton 0

Bethel (Tenn.) 42, Lindsey Wilson 17

Bethune-Cookman 24, Morgan St. 13

Birmingham-Southern 45, Centre 14

Carson-Newman 66, Tusculum 36

Catawba 19, Brevard 13

Chattanooga 45, W. Carolina 24

Coastal Carolina 55, Gardner-Webb 33

Cumberland (Tenn.) 49, Bluefield South 0

Cumberlands 26, Kentucky Christian 15

E. Illinois 31, Tennessee Tech 24

East Carolina 48, Houston 28

Emory & Henry 20, Shenandoah 17

FIU 28, South Alabama 20

Faulkner 31, Campbellsville 24

Ferrum 48, LaGrange 24

Florida 14, Missouri 7

Georgetown (Ky.) 77, Union (Ky.) 0

Georgia 37, Mississippi 10

Georgia Tech 33, Maryland 13

Guilford 24, Catholic 10

Howard 20, Hampton 10

Jackson St. 53, Grambling St. 17

Lane 38, Benedict 21

Lenoir-Rhyne 44, Newberry 21

Liberty 26, Charleston Southern 12

Louisiana Tech 51, UTSA 27

Louisiana-Lafayette 40, Louisiana-Monroe 24

Louisville 45, Temple 17

MVSU 33, Alcorn St. 9

Marshall 38, Memphis 28

Maryville (Tenn.) 34, NC Wesleyan 13

McNeese St. 42, Nicholls St. 10

Morehead St. 49, Davidson 14

Murray St. 49, Tennessee St. 28

NC A&T 16, Florida A&M 3

NC Central 23, Delaware St. 20, 2OT

Norfolk St. 33, Savannah St. 21

Old Dominion 53, Georgia St. 27

Rice 49, Tulane 47

Samford 24, Wofford 17, 2OT

Tennessee 55, Troy 48

Texas A&M 38, Mississippi St. 13

The Citadel 38, Elon 24

Trinity (Texas) 48, Sewanee 7

Tuskegee 27, Miles 17

UT-Martin 49, Jacksonville St. 47

Valparaiso 41, Campbell 21

Vanderbilt 40, Kentucky 0

Virginia 33, NC State 6

Virginia Union 19, Virginia St. 14

Wake Forest 28, Boston College 14

MIDWEST

Adrian 20, Albion 19, OT

Ashland 49, Tiffin 21

Augsburg 58, Macalester 41

Bemidji St. 35, Minn. St.-Moorhead 25

Benedictine (Ill.) 34, Maranatha Baptist 6

Buena Vista 29, Simpson (Iowa) 27

Butler 19, Jacksonville 16

Central 31, Wartburg 28

Cincinnati 35, Syracuse 24

Coe 35, Luther 7

Concordia (Wis.) 45, Aurora 31

Dayton 28, Drake 13

Denison 39, DePauw 20

Doane 55, Dordt 6

Dubuque 45, Loras 0

E. Kentucky 31, SE Missouri 7

Elmhurst 41, Carthage 24

Findlay 38, Malone 14

Greenville 27, Northwestern (Minn.) 16

Gustavus 41, Carleton 27

Illinois College 50, Cornell (Iowa) 28

Illinois St. 17, Indiana St. 10

Kalamazoo 17, Alma 13

Knox 63, Lawrence 42

Martin Luther 41, Crown (Minn.) 14

Michigan Tech 42, Hillsdale 14

Minn. Duluth 53, Mary 14

Minn. St.-Mankato 27, Sioux Falls 13

Minn.-Morris 28, St. Scholastica 21

N. Dakota St. 21, Missouri St. 17

N. Illinois 63, UMass 0

N. Iowa 40, W. Illinois 0

N. Michigan 33, Saginaw Valley St. 28

North Dakota 33, S. Utah 29

Northern St. (SD) 52, Minn.-Crookston 20

Northwood (Mich.) 38, Ferris St. 33

Notre Dame 29, Pittsburgh 26, 3OT

Notre Dame Coll. 31, Walsh 28

Ohio Dominican 44, Lake Erie 14

Oklahoma 35, Iowa St. 20

Ripon 50, Monmouth (Ill.) 47

S. Dakota St. 16, S. Illinois 12

SW Minnesota St. 35, Concordia-St. Paul 28

Siena Heights 31, Waldorf 21

St. Cloud St. 57, Minot St. 10

St. John's (Minn.) 55, Hamline 10

St. Norbert 20, Grinnell 12

St. Olaf 24, Bethel (Minn.) 17

St. Thomas (Minn.) 21, Concordia (Moor.) 7

Trine 49, Olivet 21

Wayne (Neb.) 17, Upper Iowa 14

Wheaton (Ill.) 35, North Central 21

Winona St. 73, Augustana (SD) 35

Wis. Lutheran 34, Rockford 14

Wis.-LaCrosse 38, Wis.-River Falls 17

Wis.-Oshkosh 56, Wis.-Stevens Pt. 31

Wis.-Platteville 62, Wis.-Stout 20

Wis.-Whitewater 19, Wis.-Eau Claire 10

Youngstown St. 13, South Dakota 10

SOUTHWEST

Alabama St. 35, Prairie View 21

Ark.-Pine Bluff 49, Texas Southern 3

Arkansas 19, Tulsa 15

Arkansas St. 37, North Texas 19

Baylor 41, Kansas 14

Hardin-Simmons 65, Texas Lutheran 58, 2OT

Mary Hardin-Baylor 54, E. Texas Baptist 20

Sam Houston St. 70, SE Louisiana 0

Sul Ross St. 58, Howard Payne 17

Texas 31, Texas Tech 22

FAR WEST

E. Washington 34, Cal Poly 17

Montana 24, Weber St. 21

N. Colorado 32, Portland St. 28

San Jose St. 42, Idaho 13

Stanford 48, Colorado 0

UNLV 35, New Mexico 7

Utah 49, Washington St. 6

Utah St. 38, Texas St. 7

Wyoming 45, Colorado St. 31

 

PREP FOOTBALL

State Playoffs

Division I

Whitmer 28, Avon Lake 0

Can. McKinley 36, N. Can. Hoover 29

Cin. Colerain 35, Cin. St. Xavier 14

Cin. Elder 49, Cin. Sycamore 42

Cin. Moeller 43, Huber Hts. Wayne 21

Cle. St. Ignatius 35, Austintown Fitch 26

Hilliard Darby 31, Westerville S. 10

Hilliard Davidson 17, Dublin Coffman 14

Hudson 38, Can. Glenoak 6

Lakewood St. Edward 55, Mayfield 27

Lewis Center Olentangy 21, Dublin Scioto 17

Liberty Twp. Lakota E. 45, Springboro 38

Massillon Washington 63, Macedonia Nordonia 34

Mentor 45, Warren Harding 35

N. Royalton 38, Willoughby S. 35

Pickerington N. 24, Pickerington Cent. 0

Avon Lake 0 0 0 0 - 0

Whitmer 3 7 11 7 - 28

W-Baldwin 31 FG

W-Frisch 2 run (Baldwin kick)

W-Baldwin 26 FG

W-Howell 25 pass from Holley (Holley run)

W-Holley 40 run (Baldwin kick)

Division II

Avon 28, Perrysburg 11

Central Catholic 50, Grafton Midview 7

Aurora 35, New Philadelphia 32

Canal Winchester 21, Zanesville 16

Chagrin Falls Kenston 26, Tallmadge 23

Chardon 42, Warren Howland 16

Cin. Turpin 26, Tipp City Tippecanoe 3

Cin. Winton Woods 50, Trenton Edgewood 7

Cols. Marion-Franklin 46, Pataskala Licking Hts. 14

Dresden Tri-Valley 47, New Carlisle Tecumseh 29

Franklin 34, Cin. NW 28

Kent Roosevelt 24, Akr. Ellet 7

Mansfield Madison 14, Westlake 7

New Albany 25, Cols. Beechcroft 6

Tiffin Columbian 28, Mansfield Sr. 16

Trotwood-Madison 48, Cin. Mt. Healthy 0

Division III

Bryan 41, Cols. Watterson 24

Napoleon 30, Caledonia River Valley 6

Akr. SVSM 49, Chardon NDCL 23

Athens 63, Circleville 28

Bellevue 19, Elida 14

Chagrin Falls 60, Peninsula Woodridge 28

Day. Thurgood Marshall 67, Circleville Logan Elm 22

Dover 27, Granville 24, OT

Gallipolis Gallia 37, Cin. McNicholas 35

Hubbard 39, Niles McKinley 27

Millersburg W. Holmes 35, Wintersville Indian Creek 7

Poland Seminary 38, Alliance Marlington 0

Ravenna 13, Cle. Hay 12

Sandusky Perkins 42, Urbana 14

Spring. Shawnee 42, Kettering Alter 34

Steubenville 28, Zanesville Maysville 0

River Valley 0 0 0 6 – 6

Napoleon 6 24 0 0 – 30

N–Rohrs 45 fumble recovery (kick failed)

N–Harris 7 run (Devaul kick)

N–Lauf 18 run (Devaul kick)

N–Devaul 20 field goal

N–Fielder 4 pass from Yunker (Devaul kick)

R–Mally 29 pass from Green (kick failed)

Watterson 0 10 7 7 - 24

Bryan 13 7 0 21 - 41

B - Culler, 4 pass from Schimmoeller (Savage kick)

B - Bogosian, 9 pass from Schimmoeller (Savage kick)

W - Harper, 29 field goal

B - Pendergrast, 27 pass from Schimmoeller (Savage kick)

W - Vlahakis, 4 pass from Elberson (Harper kick)

W - Elberson, 11 run (Harper kick)

B - Schimmoeller, 1 run (Savage kick)

W - Elberson, 1 run (Harper kick)

B - Schimmoeller, 27 run (Savage kick)

B - McNany, 45 fumble return (Savage kick)

Division IV

Genoa 42, Cols. Ready 21

Akr. Manchester 21, Gates Mills Hawken 14

Batavia 46, Cin. Hills Christian Academy 27

Brookfield 38, Ashtabula Edgewood 14

Clarksville Clinton-Massie 48, Cin. Madeira 7

Cols. Hartley 63, Upper Sandusky 19

Creston Norwayne 48, W. Salem NW 7

Ironton 41, Bloom-Carroll 16

Johnstown-Monroe 24, Gnadenhutten Indian Valley 21

Milton-Union 46, Williamsport Westfall 14

Norwood 21, Middletown Fenwick 14

Ottawa-Glandorf 72, Lorain Clearview 0

Piketon 49, Minford 27

Richwood N. Union 40, Galion 21

St. Clairsville 41, Cadiz Harrison Cent. 6

Youngs. Liberty 48, Streetsboro 35

Division V

Liberty-Benton 16, Liberty Center 7

Patrick Henry 20, Northwood 19

Columbia Station Columbia 39, Archbold 34

Baltimore Liberty Union 24, Wheelersburg 13

Bucyrus Wynford 24, Loudonville 0

Cin. Summit Country Day 35, N. Lewisburg Triad 27

Coldwater 42, Casstown Miami E. 7

Columbiana Crestview 51, Louisville Aquinas 50, OT

Covington 55, New Lebanon Dixie 18

Cuyahoga Hts. 42, Bellaire 14

Kirtland 49, Beverly Ft. Frye 7

Lima Cent. Cath. 42, Collins Western Reserve 14

Lucasville Valley 41, Coal Grove Dawson-Bryant 16

Oak Hill 29, Jeromesville Hillsdale 26

W. Liberty-Salem 28, Day. Christian 14

Youngs. Ursuline 64, Sugarcreek Garaway 48

Patrick Henry 6 8 0 6 – 20

Northwood 0 13 6 0 – 19

PH–Nye 44 pass from Jones (kick failed)

N–Bermejo 15 run (Vickers kick)

PH–Palmer 1 run (Peterson pass from Jones)

N–Whitmore 36 run (kick failed)

N–Whitmore 1 run (pass failed)

PH–Palmer 7 run (pass failed)

Liberty Center 7 0 0 0 - 7

Liberty-Benton 0 7 3 6 - 16

LC-Pohlman 35 pass from Drain (Pohlman kick)

L-B- Linhart 2 run (Linhart kick)

L-B – Linhart FG 32

L-B – Combs 6 run (kick failed)

Division VI

Fremont St. Joseph 27, Ottawa Hills 3

McComb 14, Arlington 0

Ada 50, Waynesfield-Goshen 15

Berlin Center Western Reserve 19, Shadyside 18

Danville 30, Hannibal River 6

Delphos St. John's 34, Leipsic 29

Glouster Trimble 41, N. Robinson Col. Crawford 6

Malvern 21, Fairport Harbor Harding 0

Maria Stein Marion Local 53, Bradford 27

Minster 48, Lewisburg Tri-County N. 7

Mogadore 49, Steubenville Cath. Cent. 24

Newark Cath. 41, Fairfield Christian 14

St. Henry 45, Ft. Loramie 21

Tiffin Calvert 56, Norwalk St. Paul 27

Youngs. Christian 20, Warren JFK 14

Zanesville Rosecrans 26, Willow Wood Symmes Valley 3

 

GLANTZ-CULVER LINE

NFL

Today

FAVORITE OPEN TODAY O/U UNDERDOG

Denver 3½ 4 (48) at Cincinnati

at Green Bay 10½ 10½ (43½) Arizona

Miami 2 2½ (43) at Indianapolis

Baltimore 3 3½ (42) at Cleveland

at Houston 11 10 (47½) Buffalo

at Washington 3½ 3½ (48) Carolina

Detroit 4 4½ (44) at Jacksonville

Chicago 4½ 3½ (43½) at Tennessee

at Seattle 4 4 (38½) Minnesota

at Oakland 1½ 1½ (47) Tampa Bay

at N.Y. Giants 3½ 3 (47½) Pittsburgh

at Atlanta 4½ 4 (47½) Dallas

Tomorrow

at New Orleans 4 3 (52) Philadelphia

NBA

FAVORITE LINE UNDERDOG

at New York 4 Philadelphia

at Toronto 3½ Minnesota

at Orlando 2½ Phoenix

at Oklahoma City 7½ Atlanta

at L.A. Lakers 9 Detroit



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.

Related stories