COLLEGE FOOTBALL
AP Top 25
Record Pts Pv
1. Alabama (60) 9-0 1,500 1
2. Oregon 9-0 1,421 2
3. Kansas St. 9-0 1,395 3
4. Notre Dame 9-0 1,318 4
5. Georgia 8-1 1,198 7
5. Ohio St. 10-0 1,198 6
7. Florida 8-1 1,112 8
8. Florida St. 8-1 1,057 9
9. LSU 7-2 1,029 5
10. Clemson 8-1 931 10
11. Louisville 9-0 862 12
12. South Carolina 7-2 836 11
13. Oregon St. 7-1 796 13
14. Oklahoma 6-2 765 14
15. Texas A&M 7-2 700 16
16. Stanford 7-2 655 15
17. UCLA 7-2 446 25
18. Nebraska 7-2 441 21
19. Louisiana Tech 8-1 355 22
19. Texas 7-2 355 NR
21. Southern Cal 6-3 237 18
22. Mississippi St. 7-2 187 17
23. Toledo 8-1 146 NR
24. Rutgers 7-1 99 NR
25. Texas Tech 6-3 97 20
Others receiving votes: N. Illinois 64, Kent St. 61, Michigan 53, TCU 38, Northwestern 32, Oklahoma St. 27, Ohio 22, UCF 15, Boise St. 11, Washington 9, Penn St. 8, San Diego St. 7, Tulsa 6, Arizona 5, Utah St. 4, Fresno St. 2.
USA Today Top 25
Record Pts Pvs
1. Alabama (59) 9-0 1,475 1
2. Oregon 9-0 1,399 2
3. Kansas St. 9-0 1,370 3
4. Notre Dame 9-0 1,289 4
5. Georgia 8-1 1,218 6
6. Florida St. 8-1 1,147 7
7. Florida 8-1 1,091 8
8. Clemson 8-1 1,013 9
9. LSU 7-2 998 5
10. Louisville 9-0 940 10
11. South Carolina 7-2 880 11
12. Oregon St. 7-1 807 13
13. Oklahoma 6-2 800 12
14. Texas A&M 7-2 736 16
15. Stanford 7-2 705 15
16. Nebraska 7-2 513 21
17. Texas 7-2 485 22
18. Louisiana Tech 8-1 363 23
19. UCLA 7-2 333 NR
20. Rutgers 7-1 264 25
21. Northwestern 7-2 234 NR
22. USC 6-3 224 17
23. Mississippi St. 7-2 186 18
24. Boise St. 7-2 126 14
25. Toledo 8-1 108 NR
Others Receiving Votes: Northern Illinois 88, Texas Tech 68, Michigan 48, Oklahoma State 41. Cincinnati 38, TCU 37, Ohio 34, Kent State 32, Wisconsin 25, Utah State 13, Central Florida 12, San Diego State 7, West Virginia 7, Fresno State 4, Louisiana-Monroe 4, Tulsa 4. Washington 4, Arizona State 3, Middle Tennessee 2.
Mid-American Conference
East
All Games W L PF PA W L PF PA
Kent St. 5 0 185 112 8 1 306 220
Ohio 4 1 174 130 8 1 320 202
BGSU 4 1 124 52 6 3 207 137
Miami (Ohio) 3 2 142 149 4 5 208 310
Buffalo 1 4 88 155 2 7 190 278
UMass 0 5 64 203 0 9 90 397
Akron 0 6 132 221 1 9 276 371
West
All Games W L PF PA W L PF PA
N. Illinois 6 0 283 91 9 1 406 179
Toledo 5 0 191 134 8 1 309 240
Ball St. 3 2 174 160 6 3 303 300
W. Mich. 2 4 193 201 4 6 305 298
C. Mich. 1 4 155 202 3 6 245 332
E. Mich. 0 5 104 199 1 8 189 345
Tuesday
Ball St. at Toledo, 8
Wednesday
Bowling Green at Ohio, 8
Saturday, NOV. 10
Cent. Michigan at E. Michigan, 1
Kent St. at Miami (Ohio), 1
UMass at Akron, 2
W. Michigan at Buffalo, 3:30
Big Ten
Legends
All Games W L PF PA W L PF PA
Nebraska 4 1 148 151 7 2 342 227
Michigan 4 1 145 59 6 3 259 151
N'western 3 2 149 127 7 2 274 201
Iowa 2 3 102 119 4 5 184 193
Mich. St. 2 4 113 116 5 5 197 163
Minnesota 1 4 96 153 5 4 215 220
Leaders
All Games W L PF PA W L PF PA
Ohio St. 6 0 248 170 10 0 399 239
Penn St. 4 1 169 93 6 3 257 154
Wisconsin 3 2 147 87 6 3 233 158
Indiana 2 3 160 165 4 5 298 260
Purdue 0 5 86 189 3 6 256 272
Illinois 0 5 60 194 2 7 166 298
Saturday, NOV. 10
Purdue at Iowa, Noon
Wisconsin at Indiana, Noon
Northwestern at Michigan, Noon
Penn St. at Nebraska, 3:30
Minnesota at Illinois, 3:30 p.m.
Late Saturday
SOUTH
Alabama 21, LSU 17
Clemson 56, Duke 20
MIDWEST
Kansas St. 44, Oklahoma St. 30
SOUTHWEST
Stephen F. Austin 40, Lamar 26
FAR WEST
Oregon 62, Southern Cal 51
Oregon St. 36, Arizona St. 26
San Diego St. 21, Boise St. 19
UCLA 66, Arizona 10
Ohio State
Rushing
Player att yds avg td avg/g
Miller, Braxton 184 1166 6.3 13 116.6
Hyde, Carlos 144 737 5.1 13 92.1
Hall, Jordan 40 218 5.4 1 36.3
Smith, Rod 31 211 6.8 2 26.4
Team 466 2561 5.5 34 256.1
Opponents 309 1079 3.5 11 107.9
Passing
Player comp-att-int pct yds td avg/g
Miller, B 124-218-6 56.9 1753 14 175.3
Guiton, K 13-23-1 56.5 139 2 17.4
Total 137-242-7 56.6 1892 16 189.2
Opponents 242-410-13 59.0 2597 13 259.7
Receiving
Player no. yds avg td avg/g
Brown, Corey 48 526 11.0 2 52.6
Smith, Devin 24 514 21.4 6 51.4
Stoneburner, J 15 260 17.3 4 26.0
Spencer, Evan 11 127 11.5 0 12.7
Vannett, Nick 8 118 14.8 0 11.8
college basketball
Men
BOWLING GREEN 73, CENTRAL ST. 60
CENTRAL STATE: Body 5-8 3-4 15, Tabb 3-7 4-4 10, Gates 2-9 0-0 4, Harper 1-1 1-2 3, Miller 0-2 0-0 0, McNeal 1-1 0-0 2, Jean Pierre 0-2 0-0 0, Riley 3-6 1-2 7, Isom Jones 7-12 1-3 19. Totals: 22-48 10-15 60.
BOWLING GREEN: Sealey 2-6 1-2 5, Calhoun 6-19 7-8 19, Orr 2-5 0-0 4, Crawford 12-19 3-4 30, Kraus 0-2 0-1 0, Parker 0-0 0-2 0, Henderson 1-5 2-4 4, Lyshe 0-0 0-0 0, Erger 1-3 0-0 2, Clarke 2-4 0-0 5, Holmes 2-2 0-1 4. Totals: 28-65 13-22 73.
Halftime: Bowling Green 29-25. 3-pointers: Central State 6-19 (Isom Jones 4-7, Body 2-4, Tabb 0-1, Miller 0-2, Riley 0-2, Gates 0-3), Bowling Green 4-18 (Crawford 3-6, Clarke 1-3, Kraus 0-1, Erger 0-2, Henderson 0-2, Orr 0-2, Calhoun 0-2). Rebounds: Central State28 (Tabb 7), Bowling Green 41 (Calhoun 14). Assists: Central State 13 (Gates 8), Bowling Green 9 (Crawford 4). Fouled out: None. Total fouls: Central State 20, Bowling Green 14. Attendance: 1,249.
Women
TOLEDO 73, WAYNE ST. 47
WAYNE ST: Crumpton 2-6 0-0 5, Cochran 2-5, 3-4 7, Thomas Sickmiller 3-12 2-2 10, Davis 1-2 1-2 3, Colbert 2-3 1-1 5, Long 1-5 0-3 2, Redfield 0-0 2-4 2, T. Bridges 2-7 2-2 6, K. Bridges 1-2 1-2 3, Lock 2-7 0-0 4. Totals: 16-54 12-20 47.
TOLEDO: Smith 3-5 0-1 6, Zanoguera 1-4 0-0 2, Baumgartner 1-8 4-5 6, Shafir 7-14 4-5 19, Dortch 4-11 0-0 9, Hayes 0-3 0-0 0, Reed-Lewis 8-16 0-1 19, McCormick 0-5 2-2 2, Carson 1-2 0-0 2, Recker 1-1 0-0 3, Capotosto 0-3 0-0 0, Carver 0-0 0-0 0, Carver 0-0 0-0 0, Jones 1-4 3-4 5. Totals: 27-76 13-18 73.
Halftime: Toledo 33-17. 3-pointers: Wayne St. 3-11 (Crumpton 1-2, Sickmiller 2-6, Streetman 0-1, T. Bridges 0-1, Lock 0-1); Toledo 6-22 (Smith 0-1, Baumgartner 0-2, Shafir 1-3, Dortch 1-2, Hayes 0-2, Reed-Lewis 3-6, McCormick 0-3, Recker 1-1, Capotosto 0-2). Rebounds: Wayne St. 41 (Colbert, Long 5), Toledo 52 (Baumgartner 11). Assists: Wayne St. 10 (Sickmiller 3), Toledo 18 (Shafir 9). Fouled out: Cochran. Total fouls: Wayne St. 18, Toledo 17. A: NA.
NBA
Sunday
New York 100, Philadelphia 84
Toronto 105, Minnesota 86
Orlando 115, Phoenix 94
Atlanta 104, Oklahoma City 95
Detroit at L.A. Lakers, late
Saturday
Indiana 106, Sacramento 98, OT
Boston 89, Washington 86
Miami 119, Denver 116
Brooklyn 107, Toronto 100
New Orleans 89, Chicago 82
Portland 95, Houston 85, OT
Dallas 126, Charlotte 99
San Antonio 110, Utah 100
Milwaukee 105, Cleveland 102
Golden State 114, L.A. Clippers 110
Today
New York at Philadelphia, 7
Minnesota at Brooklyn, 7:30
Phoenix at Miami, 7:30
Utah at Memphis, 8
Indiana at San Antonio, 8:30
Portland at Dallas, 8:30
Golden State at Sacramento, 10
Cleveland at L.A. Clippers, 10:30
Saturday
Cleveland 27 22 30 23 – 102
Milwaukee 23 32 21 29 – 105
Cleveland: Gee 6-11 4-4 18, Thompson 2-5 5-8 9, Varejao 10-13 0-0 20, Irving 10-18 7-8 27, Waiters 5-12 2-4 13, Gibson 2-6 0-2 5, Zeller 1-5 0-2 2, Miles 0-6 0-0 0, Sloan 3-5 0-1 8, Walton 0-2 0-0 0. Totals 39-83 18-29 102.
Milwaukee: Ilyasova 1-8 1-2 3, Harris 2-3 0-0 4, Dalembert 0-0 0-0 0, Jennings 5-13 2-2 13, Ellis 8-20 6-8 23, Dunleavy 10-12 3-5 29, Sanders 8-9 1-2 17, Udoh 2-4 1-2 5, Udrih 5-10 0-0 11, Lamb 0-0 0-0 0, Przybilla 0-0 0-0 0. Totals 41-79 14-21 105.
Regional Semifinals
Division I
Games scheduled for 7 p.m. unless noted, Saturday, Nov. 10
Home team listed first and appears on the top of the bracket.
Region 1
1 Lakewood St. Edward (11-0) vs. 4 Mentor (10-1) at Parma Byers Field
2 Cle. St. Ignatius (10-1) vs. 6 North Royalton (10-1) at Lakewood Stadium
Region 2
1 Massillon Washington (10-1) vs. 5 Canton McKinley (8-2)
at Kent State University Dix Stadium
2 Whitmer (11-0) vs. 6 Hudson (9-2)
at Sandusky Strobel Field at Cedar Point Stadium
Region 3
1 Hilliard Darby (11-0) vs. 4 Pickerington North (10-1)
at Gahanna Lincoln Stadium
7 Hilliard Davidson (9-2) vs. 3 Lewis Center Olentangy (10-1)
at Upper Arlington Marv Moorehead Memorial Stadium
Region 4
1 Cin. Colerain (11-0) vs. 4 Cin. Elder (8-3)
at University of Cincinnati Nippert Stadium, 6:00 p.m.
7 Liberty Township Lakota East (8-3) vs. 3 Cin. Archbishop Moeller (8-3)
at University of Cincinnati Nippert Stadium, 2:00 p.m.
Division II
Games tentatively scheduled for 7:30 p.m. Friday, Nov. 9
Home team listed first and appears on the top of the bracket.
Region 5
8 Chagrin Falls Kenston (7-4) vs. 4 Chardon (9-2)
at Mentor Jerome T. Osborne Sr. Stadium
2 Kent Roosevelt (10-1) vs. 3 Aurora (10-1)
at Hudson Memorial Stadium-Murdough Field
Region 6
1 Tiffin Columbian (11-0) vs. 4 Avon (10-1)
at Fremont Ross Harmon Field at Don Paul Stadium
2 Central Catholic (10-1) vs. 6 Mansfield Madison (10-1)
at Sandusky Perkins Firelands Regional Medical Center Stadium
Region 7
1 Dresden Tri-Valley (11-0) vs. 4 New Albany (9-2)
at Zanesville Sulsberger Stadium
7 Canal Winchester (9-2) vs. 3 Cols. Marion-Franklin (10-1)
at Hamilton Twp. Alumni Field
Region 8
1 Cin. Turpin (11-0) vs. 4 Franklin (10-1)
at Mason Dwire Field at Atrium Stadium
2 Cin. Winton Woods (8-3) vs. 6 Trotwood-Madison (9-2)
at Trenton Edgewood Kumler Field
Division III
Games tentatively scheduled for 7 p.m. Saturday, Nov. 10
Home team listed first and appears on the top of the bracket.
Region 9
1 Chagrin Falls (10-1) vs. 5 Ravenna (7-4) at Solon Stewart Field
7 Hubbard (8-3) vs. 6 Akron St. Vincent-St. Mary (9-2)
at Austintown-Fitch Falcon Stadium
Region 10
1 Napoleon (10-0-1) vs. 4 Bryan (11-0)
at Central Catholic Gallagher Athletic Complex
2 Bellevue (10-1) vs. 6 Sandusky Perkins (10-1)
at Clyde Robert Bishop Jr. Stadium
Region 11
8 Poland Seminary (8-3) vs. 4 Dover (9-2) at Green Infocision Field
2 Millersburg West Holmes (10-1) vs. 3 Steubenville (9-2)
at New Philadelphia Woody Hayes Quaker Stadium
Region 12
1 Dayton Thurgood Marshall (10-1) vs. 4 Gallipolis Gallia Academy (9-2)
at Western Brown HS Kibler Stadium at Larosa's Field
7 Springfield Shawnee (8-3) vs. 3 The Plains Athens (10-1)
at Hamilton Twp. Alumni Field
Division IV
Games tentatively scheduled for 7:30 p.m. Friday, Nov. 9
Home team listed first and appears on the top of the bracket.
Region 13
1 Brookfield (11-0) vs. 4 Akron Manchester (8-3) at Twinsburg Tiger Stadium
2 Creston Norwayne (11-0) vs. 6 Youngstown Liberty (9-2)
at Uniontown Lake Alumni Field
Region 14
1 Cols. Bishop Hartley (11-0) vs. 4 Richwood North Union (11-0)
at Ohio Wesleyan Univ. Selby Field
2 Ottawa-Glandorf (11-0) vs. 3 Genoa (11-0)
at Findlay Donnell Stadium
Region 15
1 St. Clairsville (11-0) vs. 5 Piketon (9-2) at Logan Chieftain Stadium
2 Ironton (7-3) vs. 3 Johnstown-Monroe (9-2)
at Athens Scott Riggs and Family Stadium
Region 16
1 Clarksville Clinton-Massie (11-0) vs. 4 Batavia (11-0) at Kings Stadium
7 West Milton Milton-Union (9-2) vs. 3 Norwood (10-1)
at Kettering Fairmont Roush Stadium
Division V
Games tentatively scheduled for 7 p.m. Saturday, Nov. 10
Home team listed first and appears on the top of the bracket.
Region 17
1 Kirtland (11-0) vs. 4 Columbiana Crestview (11-0)
at Warren G. Harding Mollenkopf Stadium
7 Youngstown Ursuline (7-4) vs. 3 Cuyahoga Heights (10-1)
at Infocision Field at Copley Stadium
Region 18
1 Lima Central Catholic (11-0) vs. 4 Liberty-Benton (10-1)
at Wapakoneta Harmon Field
7 Patrick Henry (9-2) vs. 3 Columbia Station Columbia (10-1)
at Fremont Ross Harmon Field at Don Paul Stadium
Region 19
1 Lucasville Valley (11-0) vs. 4 Bucyrus Wynford (9-2)
at Reynoldsburg Raider Stadium
2 Oak Hill (9-2) vs. 6 Baltimore Liberty Union (9-2)
at Nelsonville-York Boston Field
Region 20
1 Coldwater (11-0) vs. 4 West Liberty-Salem (11-0)
at Piqua Alexander Stadium-Purk Field
2 Cincinnati Summit Country Day (11-0) vs. 3 Covington (11-0)
at Centerville Stadium
Division VI
Games tentatively scheduled for 7:30 p.m. Friday, Nov. 9
Home team listed first and appears on the top of the bracket.
Region 21
1 Mogadore (11-0) vs. 5 Berlin Center Western Reserve (9-2)
at Ravenna Gilcrest Field
2 Malvern (10-1) vs. 6 Youngstown Christian School (8-2)
at Akron St. Vincent-St. Mary John Cistone Field – Green Street Stadium
Region 22
1 McComb (11-0) vs. 5 Tiffin Calvert (7-4)
at Lake Community Stadium
2 Fremont St. Joseph Central Catholic (10-1) vs. 6 Delphos St. John's (7-4)
at Perrysburg Widdel Field at Steinecker Stadium
Region 23
1 Danville (10-1) vs. 4 Zanesville Bishop Rosecrans (8-3)
at Gahanna Lincoln Stadium
2 Newark Catholic (9-2) vs. 3 Glouster Trimble (10-1)
at Sheridan Paul Culver Jr. Stadium
Region 24
1 Ada (10-1) vs. 4 St. Henry (8-3) at Lima Stadium
2 Minster (9-2) vs. 3 Maria Stein Marion Local (9-2)
at Piqua Alexander Stadium-Purk Field
ECHL
EASTERN CONFERENCE
Atlantic Division
W L OL SL Pts GF GA
Elmira 6 2 0 0 12 29 15
Trenton 5 4 0 0 10 28 25
Wheeling 3 4 1 1 8 21 28
Reading 3 5 0 1 7 21 29
North Division
W L OL SL Pts GF GA
Cincinnati 6 0 2 0 14 26 21
Fort Wayne 5 2 0 1 11 24 22
Kalamazoo 5 4 0 0 10 28 24
Toledo 4 4 0 1 9 25 25
Evansville 2 6 0 1 5 21 33
South Division
W L OL SL Pts GF GA
Gwinnett 7 3 1 0 15 33 23
Greenville 6 3 1 0 13 32 33
Orlando 5 3 1 1 12 35 34
S. Carolina 4 6 0 1 9 31 38
Florida 3 4 0 2 8 30 37
WESTERN CONFERENCE
Mountain Division
W L OL SL Pts GF GA
Idaho 6 2 0 1 13 40 27
Utah 5 2 0 0 10 23 17
Alaska 5 4 0 0 10 27 28
Colorado 3 4 0 2 8 34 34
Pacific Division
W L OL SL Pts GF GA
Stockton 7 1 1 0 15 37 20
Ontario 7 4 0 0 14 35 34
Las Vegas 3 3 0 1 7 18 23
Bakersfield 3 6 1 0 7 26 37
San Francisco 2 6 0 2 6 27 44
Note: Two points are awarded for a win, one point for an overtime or shootout loss.
SUNDAY
Greenville 4, Florida 3
Gwinnett 3, South Carolina 2
Ontario 5, Bakersfield 2
Stockton 5, Alaska 1
TODAY
No games scheduled
CCHA
W L T SW Pts GF GA
Notre Dame 3 1 0 0 9 14 7
Alaska 2 2 0 0 6 10 13
Ferris State 2 2 0 0 6 13 10
Lake Superior 2 2 0 0 6 10 10
Miami 2 2 0 0 6 10 12
Michigan State 2 2 0 0 6 12 7
Bowling Green 1 2 1 1 5 5 10
Michigan 1 2 0 1 5 14 14
Ohio State 1 0 1 1 4 4 3
Northern Michigan 1 2 0 1 4 12 15
Western Michigan 1 1 0 0 3 3 6
GOLF
HSBC Champions
Shenzhen, China
Ian Poulter, $1,200,000 69-68-65-65 – 267
Jason Dufner, $417,500 68-66-71-64 – 269
Scott Piercy, $417,500 68-68-68-65 – 269
Ernie Els, $417,500 70-63-69-67 – 269
Phil Mickelson, $417,500 66-69-66-68 – 269
Louis Oosthuizen, $190,000 65-63-70-72 – 270
Lee Westwood, $190,000 70-67-61-72 – 270
Adam Scott, $155,000 65-68-71-67 – 271
Martin Kaymer, $140,000 68-69-67-68 – 272
Bill Haas, $125,000 69-67-66-71 – 273
Hiroyuki Fujita, $98,000 73-67-67-67 – 274
Marcel Siem, $98,000 71-70-66-67 – 274
Thorbjorn Olesen, $98,000 71-65-70-68 – 274
Prom Meesawat, $98,000 67-70-69-68 – 274
Brandt Snedeker, $98,000 72-71-60-71 – 274
Nick Watney, $80,500 72-72-69-62 – 275
Carl Pettersson, $80,500 70-68-66-71 – 275
Marc Leishman, $75,000 73-68-65-70 – 276
Luke Donald, $75,000 68-68-69-71 – 276
Gaganjeet Bhullar, $75,000 73-68-63-72 – 276
Thomas Bjorn, $70,000 72-70-68-67 – 277
Thongchai Jaidee, $70,000 70-68-69-70 – 277
Keegan Bradley, $67,000 71-68-68-71 – 278
Wenchong Liang, $62,250 72-73-66-68 – 279
Scott Hend, $62,250 70-74-67-68 – 279
Peter Hanson, $62,250 66-71-73-69 – 279
Justin Rose, $62,250 72-70-67-70 – 279
John Senden, $57,500 72-70-70-68 – 280
Bernd Wiesberger, $57,500 72-72-68-68 – 280
Thomas Aiken, $57,500 68-73-69-70 – 280
G. Fdez-Castano, $57,500 71-67-69-73 – 280
Shane Lowry, $55,000 66-68-72-75 – 281
Bubba Watson, $54,000 66-72-69-75 – 282
Tadahiro Takayama, $52,500 73-69-70-71 – 283
Ik-Jae Jang, $52,500 68-71-72-72 – 283
Paul Lawrie, $50,000 69-71-72-72 – 284
Joost Luiten, $50,000 72-72-68-72 – 284
Ashun Wu, $50,000 68-70-71-75 – 284
Th. Wiratchant, $47,000 72-70-70-73 – 285
Francesco Molinari, $47,000 74-69-74-68 – 285
Dustin Johnson, $47,000 67-68-84-66 – 285
Julien Quesne, $43,500 71-71-71-73 – 286
Graeme McDowell, $43,500 71-75-68-72 – 286
Marcus Fraser, $43,500 73-72-70-71 – 286
Jamie Donaldson, $43,500 71-74-71-70 – 286
Brendan Jones, $40,000 74-69-70-74 – 287
Mark Wilson, $40,000 73-74-69-71 – 287
Greg Chalmers, $40,000 71-71-68-77 – 287
Jeev Milkha Singh, $40,000 72-71-73-71 – 287
Rafa Cabrera-Bello, $40,000 75-69-76-67 – 287
Robert Garrigus, $38,000 76-68-69-75 – 288
Brad Kennedy, $38,000 73-77-67-71 – 288
Geoff Ogilvy, $38,000 75-74-72-67 – 288
Nicolas Colsaerts, $36,750 73-73-71-72 – 289
Han Lee, $36,750 73-70-75-71 – 289
George Coetzee, $34,750 73-76-68-73 – 290
Robert Allenby, $34,750 76-72-69-73 – 290
Garth Mulroy, $34,750 70-74-73-73 – 290
Hyung-Sung Kim, $34,750 78-70-70-72 – 290
Jaco Van Zyl, $34,750 74-75-70-71 – 290
Xin-Jun Zhang, $34,750 75-69-76-70 – 290
Danny Willett, $32,500 74-73-71-73 – 291
Hennie Otto, $32,500 76-73-71-71 – 291
Branden Grace, $32,500 75-76-70-70 – 291
Schwab Cup Championship
Champions
Scottsdale, Ariz.
Tom Lehman $440,000 68-63-62-65 – 258
Jay Haas $254,000 66-60-69-69 – 264
Jay Don Blake $213,000 64-71-65-66 – 266
Fred Funk $158,000 71-65-66-65 – 267
Fred Couples $158,000 66-66-62-73 – 267
Bernhard Langer $117,000 69-65-70-65 – 269
Russ Cochran $105,000 67-70-64-69 – 270
Olin Browne $87,500 66-67-69-70 – 272
Corey Pavin $87,500 67-68-69-68 – 272
David Frost $70,000 70-64-68-71 – 273
John Cook $70,000 71-64-70-68 – 273
Michael Allen $70,000 69-66-69-69 – 273
Brad Bryant $57,000 68-67-70-69 – 274
Mark Calcavecchia $57,000 68-66-68-72 – 274
Bill Glasson $50,500 66-70-69-70 – 275
Larry Mize $50,500 73-66-67-69 – 275
Kenny Perry $40,700 69-68-69-72 – 278
Kirk Triplett $40,700 67-68-74-69 – 278
Willie Wood $40,700 71-70-68-69 – 278
Joe Daley $40,700 70-71-67-70 – 278
Loren Roberts $40,700 71-70-67-70 – 278
Gary Hallberg $34,000 65-72-70-72 – 279
Chien-Soon Lu $32,000 70-73-67-70 – 280
Peter Senior $30,000 72-66-72-71 – 281
Mark Wiebe $29,000 73-70-70-69 – 282
Mark McNulty $27,000 69-69-73-72 – 283
Jeff Sluman $26,000 67-72-72-74 – 285
Mike Goodes $25,000 77-68-70-71 – 286
Roger Chapman $24,500 69-70-74-78 – 291
Dan Forsman $24,000 75-70-75-72 – 292
Mizuno Classic
LPGA
Shima, Japan
Stacy Lewis $180,000 71-70-64 – 205
Bo-Mee Lee $109,523 70-64-72 – 206
Ayako Uehara $79,451 68-72-67 – 207
Yani Tseng $61,461 71-70-68 – 209
Na Yeon Choi $38,376 69-71-70 – 210
Anna Nordqvist $38,376 72-71-67 – 210
Jenny Shin $38,376 71-69-70 – 210
Hee Kyung Seo $38,376 73-69-68 – 210
Rikako Morita $22,822 70-68-73 – 211
Karine Icher $22,822 71-69-71 – 211
So Hee Kim $22,822 72-70-69 – 211
Beatriz Recari $22,822 69-74-68 – 211
Chella Choi $22,822 74-69-68 – 211
Sakura Yokomine $17,429 70-72-70 – 212
Amy Yang $17,429 71-72-69 – 212
Jiyai Shin $17,429 68-73-71 – 212
Junko Omote $13,138 73-68-72 – 213
Lizette Salas $13,138 73-69-71 – 213
Miki Sakai $13,138 72-70-71 – 213
Inbee Park $13,138 70-73-70 – 213
Mika Miyazato $13,138 71-74-68 – 213
Ilhee Lee $13,138 73-68-72 – 213
Akane Iijima $13,138 71-74-68 – 213
Eun-Hee Ji $13,138 71-70-72 – 213
Angela Stanford $13,138 69-71-73 – 213
Mariajo Uribe $13,138 72-71-70 – 213
Giulia Sergas $9,999 73-71-70 – 214
Shanshan Feng $9,999 69-73-72 – 214
Pornanong Phatlum $9,999 71-71-72 – 214
Momoko Ueda $9,999 69-72-73 – 214
Mina Harigae $9,054 73-73-69 – 215
Alison Walshe $7,701 72-74-70 – 216
Gerina Piller $7,701 77-70-69 – 216
Hee-Won Han $7,701 71-74-71 – 216
Kumiko Kaneda $7,701 74-70-72 – 216
Karrie Webb $7,701 72-73-71 – 216
Na-Ri Lee $7,701 70-74-72 – 216
Yumiko Yoshida $7,701 70-71-75 – 216
Mihoko Iseri $5,876 72-74-71 – 217
Erika Kikuchi $5,876 74-73-70 – 217
Candie Kung $5,876 72-73-72 – 217
Kaori Ohe $5,876 78-72-67 – 217
Danielle Kang $5,876 70-77-70 – 217
Esther Lee $5,876 73-74-70 – 217
Sydnee Michaels $4,917 70-74-74 – 218
Teresa Lu $4,917 75-75-68 – 218
auto racing
Texas 500
Sprint Cup
Fort Worth, Texas
(Start position in parentheses)
1. (1) Jimmie Johnson, Chevrolet, 335 laps, 146.8 rating, 48 points, $492,086. 2. (8) Brad Keselowski, Dodge, 335, 125.2, 43, $353,830. 3. (3) Kyle Busch, Toyota, 335, 125.2, 42, $268,143. 4. (10) Matt Kenseth, Ford, 335, 96.8, 41, $241,021. 5. (21) Tony Stewart, Chevrolet, 335, 84.5, 39, $212,935.
6. (4) Clint Bowyer, Toyota, 335, 113.3, 38, $180,149. 7. (19) Dale Earnhardt Jr., Chevrolet, 335, 90.7, 37, $148,085. 8. (18) Kurt Busch, Chevrolet, 335, 89.6, 36, $155,493. 9. (23) Kevin Harvick, Chevrolet, 335, 83.5, 35, $168,971. 10. (2) Greg Biffle, Ford, 335, 105.7, 34, $128,560.
11. (6) Joey Logano, Toyota, 335, 95.6, 33, $121,585. 12. (36) Ryan Newman, Chevrolet, 335, 79.8, 33, $155,443. 13. (5) Martin Truex Jr., Toyota, 335, 101.3, 31, $134,249. 14. (16) Jeff Gordon, Chevrolet, 335, 100.8, 30, $148,021. 15. (14) Aric Almirola, Ford, 335, 82.2, 29, $141,221.
16. (9) Carl Edwards, Ford, 335, 83.7, 28, $145,051. 17. (17) Sam Hornish Jr., Dodge, 335, 72.5, 0. $142,785. 18. (24) Jamie McMurray, Chevrolet, 335, 67, 26, $132,543. 19. (22) Jeff Burton, Chevrolet, 335, 68.4, 25, $139,210. 20. (12) Denny Hamlin, Toyota, 335, 75.1, 24, $143,051.
21. (20) Casey Mears, Ford, 335, 57.4, 23, $116,343. 22. (7) Trevor Bayne, Ford, 335, 64, 0. $99,810. 23. (38) Travis Kvapil, Toyota, 335, 58.3, 22, $121,943. 24. (32) Danica Patrick, Chevrolet, 335, 61.4, 0. $99,210. 25. (13) Kasey Kahne, Chevrolet, 334, 90.6, 19, $107,185.
26. (41) Landon Cassill, Toyota, 333, 46.4, 18, $125,755. 27. (27) Paul Menard, Chevrolet, 332, 49.8, 17, $106,585. 28. (33) David Ragan, Ford, 331, 41.2, 16, $109,668. 29. (11) Mark Martin, Toyota, accident, 329, 82, 15, $97,710. 30. (31) Scott Speed, Ford, 328, 44.7, 14, $96,000.
31. (42) Ken Schrader, Ford, 328, 37.8, 13, $105,560. 32. (15) Marcos Ambrose, Ford, accident, 310, 70.5, 12, $124,743. 33. (29) Bobby Labonte, Toyota, 284, 49.4, 11, $111,682. 34. (25) Juan Pablo Montoya, Chevrolet, 279, 48.4, 10, $123,926. 35. (30) David Gilliland, Ford, engine, 225, 46, 9. $93,460.
36. (26) A J Allmendinger, Chevrolet, accident, 107, 54.6, 8. $101,510. 37. (35) Josh Wise, Ford, vibration, 41, 33.5, 7. $93,030. 38. (37) Michael McDowell, Ford, overheating, 37, 34.5, 6. $92,803. 39. (40) Dave Blaney, Chevrolet, brakes, 37, 31.9, 5. $89,900. 40. (43) Joe Nemechek, Toyota, vibration, 33, 28.8, 0. $89,700.
41. (34) Mike Bliss, Toyota, brakes, 32, 28.6, 0. $89,475. 42. (28) J.J. Yeley, Chevrolet, overheating, 10, 29.6, 2. $89,275. 43. (39) Reed Sorenson, Toyota, electrical, 6. 27.4, 0. $89,561.
Race Statistics
Average speed of race winner: 136.117 mph.
Time of race: 3 hours, 41 minutes, 30 seconds.
Margin of victory: 0.808 seconds.
Leaders summary (Driver, Times Led, Laps Led): J.Johnson, 7 times for 168 laps; Ky.Busch, 4 times for 80 laps; B.Keselowski, 5 times for 75 laps; R.Newman, 2 times for 6 laps; T.Bayne, 1 time for 4 laps; M.Kenseth, 1 time for 1 lap; T.Kvapil, 1 time for 1 lap.
Top 12 in Points: 1. J.Johnson, 2,339; 2. B.Keselowski, 2,332; 3. C.Bowyer, 2,303; 4. K.Kahne, 2,281; 5. M.Kenseth, 2,267; 6. J.Gordon, 2,267; 7. D.Hamlin, 2,266; 8. T.Stewart, 2,259; 9. M.Truex Jr., 2,259; 10. G.Biffle, 2,256; 11. K.Harvick, 2,238; 12. D.Earnhardt Jr., 2,188.
glantz-culver line
NCAA Football
Tomorrow
FAVORITE OPEN TODAY O/U UNDERDOG
at Toledo 7 6 Ball St.
Wednesday
at Ohio 3½ 3½ Bowling Green
Thursday
Florida St. 13 13½ at Virginia Tech
at Arkansas St. 4 6 Louisiana-Monroe
Friday
Pittsburgh 4½ 3½ at UConn
Saturday
at Michigan 12 11 Northwestern
Louisville 2½ 2½ at Syracuse
Miami 2½ 2 at Virginia
Minnesota 2½ 3 at Illinois
Wisconsin 6½ 5½ at Indiana
at Iowa 3½ 3½ Purdue
Cent. Michigan 2½ 2 at E. Michigan
Kent St. 6 6 at Miami (Ohio)
at Akron 13½ 14 UMass
at Alabama 14 13½ Texas A&M
Georgia 15 15 at Auburn
at Nebraska 8 7 Penn St.
Notre Dame 18½ 18½ at Boston College
at Southern Cal 11 10 Arizona St.
Oregon 27 27½ at California
at Oklahoma St. 7½ 7½ West Virginia
at TCU OFF OFF Kansas St.
Cincinnati 11 11 at Temple
at Tennessee 3½ 3 Missouri
at Texas 10 10 Iowa St.
Tulsa 2½ 2½ at Houston
Boise St. 29 29 at Hawaii
UCLA 15 15 at Washington St.
at Arizona OFF OFF Colorado
at South Carolina 14 14 Arkansas
at Oklahoma 20 20 Baylor
at Stanford 6½ 5½ Oregon St.
at LSU 15 14 Mississippi St.
at Florida 27 26 La. Lafayette
Off Key
Kansas St. QB questionable
Arizona QB questionable
NFL
Tonight
FAVORITE OPEN TODAY O/U UNDERDOG
at New Orleans 4 3 (51½) Philadelphia
Thursday
Indianapolis 3 3 (42½) at Jacksonville
Sunday
at New England 12 11 (50½) Buffalo
N.Y. Giants 6 4 (48½) at Cincinnati
at Tampa Bay 2½ 2½ (48) San Diego
Denver 5½ 4½ (48½) at Carolina
at Miami 6½ 6 (44) Tennessee
at Baltimore 7½ 7½ (46) Oakland
Atlanta 1 1½ (54) at N Orleans
at Minnesota 3 1 (47) Detroit
at Seattle 6 6½ (38½) N.Y. Jets
at Philadelphia 1 1½ (46) Dallas
at San Francisco 12 12 (38½) St. Louis
at Chicago 1 1 (42½) Houston
Nov. 12
at Pittsburgh 12½ 12 (43) Kansas City