HIGH SCHOOL BASKETBALL
BOYS
Wednesday
Three Rivers Athletic Conf.
St. John's at Mesa, Ariz. Tourn.
Thursday
City League
St. Francis at Start
Waite at Findlay Holiday Tourn.
Three Rivers Athletic Conf.
Bowling Green at Central Catholic
Springfield at Clay
Fremont Ross at Sandusky
St. John's at Mesa, Ariz.. Tourn.
Perrysburg at Whitmer
Northern Buckeye Conf.
Elmwood at Old Fort
Genoa at Northwood
Swanton at Rossford
Northwest Ohio Athletic League
Wauseon at Defiance Holiday Tourn.
Other Northwest Ohio
Miller City at Fostoria St. Wendelin
Lima Perry at North Baltimore
Holgate at Tinora Tourn.
Liberty-Benton at Lima Central Catholic
Friday
City League
Cleveland East Tech. at Scott
Waite at Findlay Tourn.
Woodward at Massillon Perry
Three Rivers Athletic Conf.
Findlay at Findlay Holiday Tourn.
Lima Senior at Elida
St. John's at Mesa, Ariz. Tourn.
Northview at Whitmer
Northern Lakes League
Patrick Henry at Napoleon
Rossford at Springfield
Northern Buckeye Conf.
Eastwood at Liberty-Benton
Northwood at Lake
Otsego at Gibsonburg
Toledo Area Athletic Conf.
Fremont St. Joseph at Danbury
Emmanuel Christian at Warrior Classic
Pettisville at Ottawa Hills
North Baltimore at Maumee Valley
Northwest Ohio Athletic League
Ottawa-Glandorf at Archbold
Bryan at Coldwater Holtday Tourn.
Delta at Delta Holiday Tourn.
Montpelier at Delta Holiday Tourn.
Wauseon at Defiance Holiday Tourn.
Other Northwest Ohio
Lakota at Warrior Classic
Arcadia at New Riegel
Holgate at Tinora Tourn.
Oak Harbor at Sandusky St. Marys
Port Clinton at Huron
Southeast Michigan
Bedford at Warrior Classic
Saturday
City League
Rogers at Detroit Country Day
Three Rivers Athletic Conf.
Anthony Wayne at Central Catholic
St. Francis at Southview
St. John's at Mesa, Ariz. Tourn.
Findlay at Findlay Holiday Tourn.
Northern Lakes League
Maumee at Defiance
Dublin Coffman at Perrysburg
Northern Buckeye Conf.
Eastwood at Bellevue
Fostoria at Upper Sandusky
Otsego at Cardinal Stritch
Woodmore at Oak Harbor
Toledo Area Athletic Conf.
Emmanuel Christian at Warrior Classic
Hopewell-Loudon at Gibsonburg
Toledo Christian at Van Buren
Northwest Ohio Athletic League
Bryan at Coldwater Holiday Tourn.
Delta at Delta Holiday Tourn.
Evergreen at Swanton
Liberty Center at Stryker
Montpelier at Delta Holiday Tourn.
Other Northwest Ohio
Fremont St. Joseph at Norwalk St. Paul
Lakota at Warrior Classic
Old Fort at Arcadia
Southeast Michigan
Bedford at Warrior Classic
GIRLS
Wednesday
Three Rivers Athletic Conf.
Lima Senior at Elida Tourn.
Northern Lakes League
Southview at Elida Tourn.
Thursday
City League
Rogers at Detroit Country Day
Scott at Bowling Green
Start at Pickerington Hol. Classic
St. Ursula at Waite
Tinora at Woodward
Three Rivers Athletic Conf.
Lima Senior at Elida Tourn.
Whitmer at Lake
Northern Lakes League
Anthony Wayne at Otsego
Archbold at Napoleon
Perrysburg at Lima Shawnee
Southview at Elida Tourn.
Northern Buckeye Conf.
Swanton at Eastwood
Margaretta at Woodmore
Toledo Area Athletic Conf.
Cardinal Stritch at Evergreen
Danbury at Seneca East
Northwest Ohio Athletic League
Bryan at Holiday Classic
Other Northwest Ohio
Fremont St. Joseph at Oak Harbor
Southeast Michigan
Bedford at Airport Invitational
Friday
City League
Bowsher at Rebel Holiday Tourn.
Start at Pickerington Hol. Classic
Three Rivers Athletic Conf.
Clay at Rebel Holiday Tourn.
Findlay at Lima Bath Classic
Northern Lakes League
Springfield at Rebel Holiday Tourn.
Northern Buckeye Conf.
Old Fort at Elmwood
Rossford at Lima Bath Classic
Toledo Area Athletic Conf.
Toledo Christian at Rebel Holiday Tourn.
Northwest Ohio Athletic League
Bryan at Holiday Classic
Southeast Michigan
Bedford at Airport Invitational
Saturday
City League
Bowsher at Rebel Holiday Tourn.
Start at Pickerington Hol. Classic
Three Rivers Athletic Conf.
Clay at Rebel Holiday Tourn.
Findlay at Lima Bath Classic
Northern Lakes League
Ottawa Hills at Maumee
Patrick Henry at Napoleon
Springfield at Rebel Holiday Tourn.
Northern Buckeye Conf.
Tiffin Columbian at Fostoria
Lake at Fostoria St. Wendelin
Rossford at Lima Bath Classic
Hopewell-Loudon at Woodmore
Toledo Area Athletic Conf.
Toledo Christian at Rebel Holiday Tourn.
Northwood at Evergreen
Northwest Ohio Athletic League
Pettisville at Archbold
Swanton at Holgate
Other Northwest Ohio
Mansfield Christian at Fremont St. Joseph
North Baltimore at Vanlue
Arcadia at Carey
Ottoville at Liberty-Benton
Margaretta at Oak Harbor
Edison at Port Clinton
Rogers 8 11 11 15 – 45
Twinsburg 19 12 19 19 – 69
ROGERS: Dailey 5-0-10, Person 1-0-2, Reynolds 1-0-2, Easley 3-0-6, Sweeney 7-2-1-21, Johnson 1-0-2, Williams 1-0-2. Totals: 19-2-1-45.
TWINSBURG: Morrisette 5-2-1-17, Dunnigan 3-3-9, Durden 0-5-5, Smith 5-2-2-18, Reid 3-2-8, Hobbs 3-2-8, Howard 1-2-4. Totals: 20-4-17-69.
GLANTZ-CULVER LINE
NCAA Football
Tonight
Hawaii Bowl
FAVORITE OPEN TODAY O/U UNDERDOG
Fresno St. 11½ 12 (59½) SMU
Wednesday
Little Caesars Pizza Bowl
At Detroit
W. Kentucky 6 5½ (57½) Cen. Michigan
Thursday
Military Bowl
At Washington
San Jose St. 7½ 7 (45) Bowling Green
Belk Bowl
At Charlotte, N.C.
Cincinnati 11 7½ (60) Duke
Holiday Bowl
At San Diego
Baylor 1 Pk (80½) UCLA
Friday
Independence Bowl
At Shreveport, La.
Louisiana-Monroe 6 7½ (60½) Ohio
Russell Athletic Bowl
At Orlando, Fla.
Virginia Tech 1 2½ (41) Rutgers
Meineke Car Care Bowl
At Houston
Texas Tech 13 13 (57) Minnesota
Saturday
Armed Forces Bowl
At Fort Worth, Texas
Air Force +1 1½ (61) Rice
Fight Hunger Bowl
At San Francisco
Arizona St. 13 14½ (56) Navy
Pinstripe Bowl
At New York
West Virginia 3½ 4 (73½) Syracuse
Alamo Bowl
At San Antonio
Oregon St. 1 2 (57) Texas
Buffalo Wild Wings Bowl
At Tempe, Ariz.
TCU 1 2½ (40) Michigan St.
Dec. 31
Music City Bowl
At Nashville, Tenn.
Vanderbilt 5 7 (51½) NC State
Sun Bowl
At El Paso, Texas
Southern Cal 10 10 (64) Georgia Tech
Liberty Bowl
At Memphis, Tenn.
Iowa St. +3 1 (51) Tulsa
Chick-fil-A Bowl
At Atlanta
LSU 3 4½ (59) Clemson
Jan. 1
Heart of Dallas Bowl
Oklahoma St. 18 16½ (70) Purdue
Gator Bowl
At Jacksonville, Fla.
Mississippi St. 2 2 (52) Northwestern
Outback Bowl
At Tampa, Fla.
South Carolina 4 6 (48) Michigan
Capital One Bowl
At Orlando, Fla.
Georgia 8 10 (60½) Nebraska
Rose Bowl
At Pasadena, Calif.
Stanford 6 6½ (47½) Wisconsin
Orange Bowl
At Miami
Florida St. 15 13 (58½) N. Illinois
Jan. 2
Sugar Bowl
At New Orleans
Florida 13½ 14 (45½) Louisville
Jan. 5
Compass Bowl
At Birmingham, Ala.
Mississippi 1½ 3½ (52½) Pittsburgh
Jan. 6
GoDaddy.com Bowl
At Mobile, Ala.
Arkansas St. +1 4 (61½) Kent St.
Jan. 7
BCS National Championship
At Miami
Alabama 7½ 10 (41½) Notre Dame
GTWCA Poll
Division I
Team rankings: 1, Clay; 2, Perrysburg; 3, Fremont Ross; 4, Southview; 5, St Francis de Sales.
Individuals: 106–1, Tanner Ruiz, Southview; 2, Mario Guillen, Perrysburg; 3, Aaron Henneman, Clay; Kyle McGibbney, St Francis.
113–1, Jared Davis, Clay; 2, Michael Irvine, St Francis; 3, Vince Schneider, Anthony Wayne; 4, Peter Nichols, St John's; 5, Casey Cole, Maumee.
120–1, Bailey Mezinger, Fremont Ross; 2, Christian Yates, Anthony Wayne; 3, Nick McNutt, Clay; 4, Dinny Moore, Whitmer; 5,Justin Joliff, Findlay.
126–1, Richie Screptock, Clay; 2, Mike Ferrar, St John's; 3, James Wingate, Whitmer.
132–1, Gavin Nelson, Clay; 2, James Turner, St John's.
138–1, Alec Herhold, Perrysburg; 2, Devin Tarschis, Southview; 3, Chris Schenk, St Francis; 4, Brian Henneman, Clay.
145–1, Ryan Roth, Perrysburg; 2, Trey Grine, Fremont Ross; 3, Michael Reese, St Johns; 4, Logan Cluckey, Whitmer; 2,Steve Welling, St Francis.
152–1, JP Newton, Perrysburg; 2, Damon Dominique, Clay; 3, Brendan Mulvaney, Southview; 4, Jordan Dennie, Anthony Wayne; 5, Matt Stockar, Findlay.
160–1, Nick Stencel, Clay; 2, Jake Sowders, Southview; 3, Peyton Geary, Fremont Ross; 4, Will Waltermeyer, Perrysburg; 5, Tom Kalani, Findlay.
170–1, Kaedin Llewellyn, Perryburg; 2, Devin Dominique, Clay; 3, Collin Dinkins, St, John's; 4, Taylor Opp, Findlay.
182–1, Andrew Jewell, St John's; 2, Shelton Evans, St Francis; 3, Rocco Caywood, Perryburg; 4, Charlie Amenta, Clay.
195–1, Eddie Silva, Clay; 2, Zach Uram, St Francis; 3, Ross Lonsway, Springfield; 4, Matt LaPoint, Whitmer.
220–1, Eduardo Chavez, Fremont Ross; 2, Jarred Gray, Clay; 3, Hunter Topolsky, Southview; 4, Johnny Arroyo, Maumee; 5, Peter Krull, St John's.
285–1, Sam Burns, St Francis; 2, Jahlil Dalton, Fremont Ross; 3, Cale Bonner, Perrysburg; 4, Nick Grzegorzewski, Maumee; 5, Marquis Moore, Whitmer.
Division II
Team rankings: 1, Clyde; 2, Wauseon; 3, Sandusky Perkins; 4, Central Catholic; 5, Oak Harbor; 6, Norwalk; 7, Tiffin Columbian; 8, Wapakoneta; 9, Milan Edison; 10, Eastwood.
Individuals: 106-1, Seth Beard, Napoleon; 2, Evan Cheek, Milan Edison; 3, Hunter Lucas, Lima Shawnee; 4, Josh Venia, Central Catholic; 5, Hunter Waldron, Sandusky Perkins.
113-1, Jude Michel, Milan Edison; 2, Matt Pool, Central Catholic; 3, John Martin, Wapakoneta; 4, Derik Kopp, Tiffin Columbian; 5, Derek Wilson, Norwalk.
120-1, Zach Morrow, Wauseon; 2, Dalton Howard, Milan Edison; 3, Nick Bergman, Oak Harbor; 4, Josh Mossing, Central Catholic; 5, Juan Estrella, Willard.
126-1, Nate Hagen, Central Catholic; 2, Wade Hodges, Wauseon; 3, Trace Plaugher, Lima Shawnee; 4, Nick Waldron, Sandusky Perkins; 5, Jamie Balboa, Oak Harbor.
132-1, Kane Plaugher, Lima Shawnee; 2, Jacob Whitcomb, Wauseon; 3, Zach Sargent, Sandusky Perkins; 4, Nick Chambers, Oak Harbor; 5, Tana Villarreal, Defiance.
138-1, Alex Mossing, Central Catholic; 2, Nathan Salmon, Sandusky Perkins; 3, Alex Bowlick, Oak Harbor; 4, Austin Yarnell, Wauseon; 5, Dakota Flores, Clyde.
145-1, Sheldon Struble, Bryan; 2, Beau Minnick, Clyde; 3, Nathan Valentine, Wapakoneta; 4, Kyle Lang, Norwalk; 5, Bryon Logan, Sandusky Perkins.
152-1, Blake Miller, Clyde; 2, Jared Chambers, Oak Harbor; 3, Alex Doughty, Norwalk; 4, Michael Snyder, Sandusky Perkins; 5, Brad Radabaugh, Eastwood.
160-1, Seth Williams, Tiffin Columbian; 2, Aaron Schuette, Wauseon; 3, Casey Flores, Clyde; 4, Devin Spencer, Bowling Green; 5, Tony Didion, Sandusky Perkins.
170-1, Chris Moore, Clyde; 2, Luke Cramer, Oak Harbor; 3, Randy Caris, Eastwood; 4, Logan Funchion, Napoleon; 5, Brock Nagel, Bryan.
182-1, Brad Smith, Clyde; 2, Dylan Hermes, Sandusky Perkins; 3, Kyle Patterson, Eastwood; 4, Holden Hengstler, Wapakoneta; 5, TJ Jacobs, Bowling Green.
195-1, John Workman, Sandusky Perkins; 2, Chris Overfield, Port Clinton; 3, Colton Brown, Wapakoneta; 4, Nickoli Sackinger, Elida; 5, Adam Wolf, Eastwood.
220-1, Zane Krall, Wauseon; 2, Joe Nauman, Eastwood; 3, Daylin Gough, Norwalk; 4, Moses Lopes, Willard; 5, Chantz Rose, Bellevue.
285-1, Terrin Contreras, Van Wert; 2, Jervaughn Eppsem, Sandusky Perkins; 3, TJ Lawrence, Oak Harbor; 4, Kyle Robbins, Rossford; 5, Justin Shepard, Bryan.
Division III
Team rankings: 1, Delta; 2, Archbold; 3, Genoa; 4, Sandusky St. Mary; 5, Wayne Trace; 6, Liberty Center; 7, Wayne Trace; 8, Elmwood; 9, Edgerton; 10, Norwalk St. Paul.
Individuals: 106-1, Evan Ulinski, Woodmore; 2, Alex Smith, SSM; 3, Jacob Spiess, Delta; 4, George Clemens, Wayne Trace; 5, Devon Dunbar, Northwood.
113-1, Jacob McCoy, Swanton; 2, Jared Bowman, Arcadia; 3, Kyle Behringer, Ayersville.
120-1, Kyle Keller, Delta; 2, Frankie Alvarado, Ayersville; 3, Zac Tupps, Galion; 4, Damion Short, Archbold; 5, Tyler Rogers, Margaretta.
126-1, Austin Laney, Hicksville; 2, James Dailey, Delta; 3.Chase Griffith, Western Reserve; 4, Seth Morrison, Genoa; 5, Henry Elling, Liberty Center.
132-1, Jared VanVleet, Edgerton; 2, Grant Fidler, Monroeville; 3, Braydon Leist, Carey; 4, Ben Eggers, Archbold; 5, Dustin Marteney, Delta.
138-1, Zach Niner, Liberty Center; 2, Alex Guerra, SSM; 3, Jesse Gross, Norwalk St. Paul; 4, Kenny Price, Archbold; 5, Max Reeder, Genoa.
145-1, Tyler Fahrer, Delta; 2, Logan Day, Archbold; 3, Adam Guerra, SSM; 4, Jacob Amburgy, New London; 5, Drew Keenan, Genoa.
152-1, Zach Wilson Bluffton; 2, Jared Mattin, Delta; 3, Caleb Barnett, South Central; 4, Salvador Contero, Fostoria; 5, Garrett Grime, Archbold.
160-1, Grant Price, Mohawk; 2, Nick Miller, Ontario; 3, Sawyer Temple, Wayne Trace; 4, Cody Ramage, Western Reserve; 5, Jacob Fejes Genoa.
170-1, Wyatt Dye, SSM; 2, Aaron Urivez, Tinora; 3, Jacob Wise, Elmwood; 4, Chance Sonnenberg, Van Buren; 5, Logan Horn, Plymouth.
182-1, Tony Reynolds, Fostoria; 2, Ryan Patchin, Evergreen; 3, Jimmy Spieth, Liberty Center; 4, Tate Ankney, Ayersville; 5, Lincoln Stansberry, Carey.
195-1, Dalton Ishmael, North Baltimore; 2, Daniel Kwiat, Calvert; 3, Travis Jaramillo, Archbold; 4, Mark Francis, Delta; 5, Devon Burgeon, Ayersville.
220-1, Tyler Ash, Paulding; 2, Corey Durbin, Fremont St. Joe; 3, Jay Nino, Genoa; 4, Tyler Keathley, New London; 5, Isaac Sexton, Van Buren.
285-1, Ian Ramos, Western Reserve; 2, Brandon Bennett, Patrick Henry; 3, Shawn Kissell, Buckeye Central; 4, Mitch Karhoff, Cory-Rawson; 5, Griffin Friesner, Ayersville.
(Poll compiled by members of the Greater Toledo Wrestling Coaches Association.)
PREP HOCKEY
ANTHONY WAYNE 5, SOUTHVIEW 1
AW: McDougall, Brubaker, Zielinski, Pawliski, Miller. S: Fleck.
NBA
EASTERN CONFERENCE
Atlantic Division
W L Pct GB
New York 20 7 .741 —
Brooklyn 14 12 .538 51/2
Boston 13 13 .500 61/2
Philadelphia 13 15 .464 71/2
Toronto 9 19 .321 111/2
Southeast Division
W L Pct GB
Miami 18 6 .750 —
Atlanta 16 9 .640 21/2
Orlando 12 15 .444 71/2
Charlotte 7 20 .259 121/2
Washington 3 22 .120 151/2
Central Division
W L Pct GB
Chicago 15 11 .577 —
Indiana 16 12 .571 —
Milwaukee 14 12 .538 1
Detroit 9 21 .300 8
Cleveland 6 23 .207 101/2
WESTERN CONFERENCE
Southwest Division
W L Pct GB
San Antonio 21 8 .724 —
Memphis 18 7 .720 1
Houston 14 12 .538 51/2
Dallas 12 16 .429 81/2
New Orleans 5 22 .185 15
Northwest Division
W L Pct GB
Oklahoma City 21 5 .808 —
Denver 15 13 .536 7
Portland 13 12 .520 71/2
Minnesota 13 12 .520 71/2
Utah 15 14 .517 71/2
Pacific Division
W L Pct GB
L.A. Clippers 20 6 .769 —
Golden State 18 10 .643 3
L.A. Lakers 13 14 .481 71/2
Phoenix 11 16 .407 91/2
Sacramento 8 18 .308 12
Sunday
Brooklyn 95, Philadelphia 92
New York 94, Minnesota 91
Utah 97, Orlando 93
San Antonio 129, Dallas 91
L.A. Clippers at Phoenix, late
Portland at Sacramento, late
Saturday
Detroit 96, Washington 87
Atlanta 92, Chicago 75
Miami 105, Utah 89
Indiana 81, New Orleans 75
Houston 121, Memphis 96
Cleveland 94, Milwaukee 82
Denver 110, Charlotte 88
Portland 96, Phoenix 93
L.A. Lakers 118, Golden State 115, OT
Tuesday
Boston at Brooklyn, 12
New York at L.A. Lakers, 3
Oklahoma City at Miami, 5:30
Houston at Chicago, 8
Denver at L.A. Clippers, 10:30
SATURDAY
Cleveland 19 27 25 23 – 94
Milwaukee 19 18 26 19 – 82
CLEVELAND: Gee 4-12 2-2 10, Thompson 6-8 2-4 14, Zeller 4-14 3-3 11, Irving 6-12 2-2 15, Waiters 9-17 0-0 18, Walton 3-9 0-0 7, Gibson 0-2 0-0 0, Miles 5-9 3-3 16, Pargo 1-5 1-2 3. Totals 38-88 13-16 94.
MILWAUKEE: Daniels 3-8 3-6 9, Mbah a Moute 1-7 2-3 4, Sanders 0-3 2-2 2, Jennings 3-13 0-0 7, Ellis 15-27 5-6 37, Ilyasova 2-6 1-2 6, Dunleavy 3-7 2-2 8, Udoh 1-4 1-2 3, Lamb 2-3 0-0 4, Gooden 1-1 0-0 2, Henson 0-0 0-0 0. Totals 31-79 16-23 82.
Note: 3-Point Goals – Cleveland 5-17 (Miles 3-6, Walton 1-1, Irving 1-3, Gibson 0-1, Pargo 0-1, Gee 0-2, Waiters 0-3), Milwaukee 4-20 (Ellis 2-5, Ilyasova 1-1, Jennings 1-6, Mbah a Moute 0-2, Daniels 0-2, Dunleavy 0-4). Fouled Out–Zeller. Rebounds –Cleveland 58 (Thompson 14), Milwaukee 50 (Sanders 12). Assists –Cleveland 16 (Irving, Walton 4), Milwaukee 17 (Dunleavy, Mbah a Moute 4). Total Fouls–Cleveland 26, Milwaukee 15. A – 14,176 (18,717).
TIME OUT
GOOD . . . ENOUGH?
Multiple BCS Bowl Games . . . But With Losing Records, 1999-2011:
1. Florida St. 1-5
2. Virginia Tech 1-4
3. Michigan 1-3
4. Oklahoma 3-5
5. Alabama 1-2
6. Oregon 1-2
7. Notre Dame 0-3
8. Illinois 0-2
9. Cincinnati 0-2
Note: 14 teams are 0-1 in BCS bowl games.
Source: World Features Syndicate
UPDATE
All-Time Records of Schools Moving To Division I Men's Basketball This Year (through 2011-12):
1. North Dakota 1,482-952 (.609)
2. South Dakota 1,209-990 (.550)
3. Seattle 990-889 (.527)
4. Presbyterian 1,082-1,095-2 (.497)
5. SIU-Edwardsville 581-597 (.493)
6. Bryant 642-699 (.479)
Source: NCAA
Bowl schedule
Thursday, Dec. 20
Poinsettia Bowl
At San Diego
San Diego State (9-3) vs. BYU (7-5), 8 p.m. (ESPN)
Friday, Dec. 21
Beef ‘O' Brady's Bowl
At St. Petersburg, Fla.
Ball State (9-3) vs. UCF (9-4), 7:30 p.m. (ESPN)
Saturday, Dec. 22
New Orleans Bowl
East Carolina (8-4) vs. Louisiana-Lafayette (7-4), Noon (ESPN)
Las Vegas Bowl
Boise State (10-2) vs. Washington (7-5), 3:30 p.m. (ESPN)
Monday, Dec. 24
Hawaii Bowl
At Honolulu
SMU (6-6) vs. Fresno State (9-3), 8 p.m. (ESPN)
Wednesday, Dec. 26
Little Caesars Pizza Bowl
At Detroit
Central Michigan (6-6) vs. Western Kentucky (7-5), 7:30 p.m. (ESPN)
Thursday, Dec. 27
Military Bowl
At Washington
Bowling Green (8-4) vs. San Jose State (10-2), 3 p.m. (ESPN)
Belk Bowl
At Charlotte, N.C.
Duke (6-6) vs. Cincinnati (9-3), 6:30 p.m. (ESPN)
Holiday Bowl
At San Diego
Baylor (7-5) vs. UCLA (9-4), 9:45 p.m. (ESPN)
Friday, Dec. 28
Independence Bowl
At Shreveport, La.
Louisiana-Monroe (8-4) vs. Ohio (8-4), 2 p.m. (ESPN)
Russell Athletic Bowl
At Orlando, Fla.
Virginia Tech (6-6) vs. Rutgers (9-3), 5:30 p.m. (ESPN)
Meineke Car Care Bowl
At Houston
Minnesota (6-6) vs. Texas Tech (7-5), 9 p.m. (ESPN)
Saturday, Dec. 29
Armed Forces Bowl
At Fort Worth, Texas
Rice (6-6) vs. Air Force (6-6), 11:45 a.m. (ESPN)
Fight Hunger Bowl
At San Francisco
Arizona State (7-5) vs. Navy (7-4), 3:15 p.m. (ESPN2)
Pinstripe Bowl
At New York
Syracuse (7-5) vs. West Virginia (7-5), 3:15 p.m. (ESPN)
Alamo Bowl
At San Antonio
Texas (8-4) vs. Orgeon State (9-3), 6:45 p.m. (ESPN)
Buffalo Wild Wings Bowl
At Tempe, Ariz.
Michigan State (6-6) vs. TCU (7-5), 10:15 p.m. (ESPN)
Monday, Dec. 31
Music City Bowl
At Nashville, Tenn.
Vanderbilt (8-4) vs. N.C. State (7-5), Noon (ESPN)
Sun Bowl
At El Paso, Texas
Georgia Tech (6-7) vs. Southern Cal (7-5), 2 p.m. (CBS)
Liberty Bowl
At Memphis, Tenn.
Iowa State (6-6) vs. Tulsa (10-3), 3:30 p.m. (ESPN)
Chick-fil-A Bowl
At Atlanta
LSU (10-2) vs. Clemson (10-2), 7:30 p.m. (ESPN)
Tuesday, Jan. 1
Heart of Dallas Bowl
At Dallas
Purdue (6-6) vs. Oklahoma State (7-5), Noon (ESPNU)
Gator Bowl
At Jacksonville, Fla.
Mississippi State (8-4) vs. Northwestern (9-3), Noon (ESPN2)
Capital One Bowl
At Orlando, Fla.
Georgia (11-2) vs. Nebraska (10-3), 1 p.m. (ABC)
Outback Bowl
At Tampa, Fla.
South Carolina (10-2) vs. Michigan (8-4), 1 p.m. (ESPN)
Rose Bowl
At Pasadena, Calif.
Stanford (11-2) vs. Wisconsin (8-5), 5 p.m. (ESPN)
Orange Bowl
At Miami
Northern Illinois (12-1) vs. Florida State (11-2), 8:30 p.m. (ESPN)
Wednesday, Jan. 2
Sugar Bowl
At New Orleans
Florida (11-1) vs. Louisville (10-2), 8:30 p.m. (ESPN)
Thursday, Jan. 3
Fiesta Bowl
At Glendale, Ariz.
Kansas State (11-1) vs. Oregon (11-1), 8:30 p.m. (ESPN)
Friday, Jan. 4
Cotton Bowl
At Arlington, Texas
Texas A&M (10-2) vs. Oklahoma (10-2), 8 p.m. (FOX)
Sunday, Jan. 6
GoDaddy.com Bowl
At Mobile, Ala.
Kent State (11-2) vs. Arkansas State (9-3), 9 p.m. (ESPN)
Monday, Jan. 7
BCS National Championship
At Miami
Notre Dame (12-0) vs. Alabama (12-1), 8:30 p.m. (ESPN)
ECHL
EASTERN CONFERENCE
Atlantic Division
W L OL SL Pts GF GA
Reading 21 7 0 1 43 106 79
Trenton 13 11 2 2 30 88 91
Wheeling 12 10 2 3 29 78 84
Elmira 12 13 1 2 27 86 87
North Division
W L OL SL Pts GF GA
Cincinnati 17 8 2 0 36 84 71
Toledo 16 12 0 1 33 94 81
Fort Wayne 14 12 1 1 30 82 92
Kalamazoo 11 14 2 1 25 82 87
Evansville 11 17 0 3 25 83 113
South Division
W L OL SL Pts GF GA
Greenville 19 12 1 1 40 107 100
Gwinnett 19 10 1 0 39 83 70
Florida 14 10 2 4 34 108 112
S. Carolina 13 15 1 3 30 87 97
Orlando 12 15 2 2 28 82 97
WESTERN CONFERENCE
Mountain Division
W L OL SL Pts GF GA
Alaska 23 8 0 0 46 106 82
Idaho 18 7 1 3 40 114 84
Colorado 16 11 1 2 35 115 98
Utah 11 11 1 3 26 84 104
Pacific Division
W L OL SL Pts GF GA
Ontario 20 7 1 0 41 113 78
Stockton 15 9 3 3 36 105 97
Las Vegas 12 11 1 3 28 76 80
San Francisco 11 17 1 3 26 92 128
Bakersfield 7 20 1 2 17 73 116
Note: Two points are awarded for a win, one point for an overtime or shootout loss.
SUNDAY
No games scheduled
SATURDAY
Greenville 5, Toledo 2
Orlando 2, Florida 1, OT
Wheeling 4, Elmira 2
Reading 6, Gwinnett 3
Trenton 5, Fort Wayne 2
Cincinnati 2, South Carolina 1
Evansville 4, Kalamazoo 3
Ontario 4, San Francisco 3, SO
Colorado 5, Bakersfield 2
Las Vegas 2, Idaho 1, SO
Alaska 4, Stockton 1
TODAY
No games scheduled
TUESDAY
No games scheduled