Loading…
Tuesday, July 29, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Sunday, 2/17/2013

Scoreboard: 2/17

Men

Mid-American Conference

East

Conference All Games

W L Pct. W L Pct.

Akron 12 0 1.000 21 4 .840

Ohio 10 1 .909 19 6 .760

Buffalo 6 6 .500 11 15 .423

Kent St. 5 7 .417 14 12 .538

BGSU 5 7 .417 10 15 .400

Miami 3 9 .250 8 16 .333

West

Conference All Games

W L Pct. W L Pct.

W. Michigan 8 4 .667 16 9 .640

Toledo 8 4 .667 12 11 .522

E. Michigan 5 6 .455 12 13 .480

Ball St. 4 8 .333 10 14 .417

N. Illinois 3 9 .250 5 19 .208

C. Michigan 2 10 .167 9 16 .360

SATURDAY

Ohio 78, Kent State 75, OT

E. Michigan 56, Ball St. 50

Buffalo 79, Miami 71

Western Michigan 66, Northern Illinois 58

Toledo 73, Central Michigan 64

Akron 67, Bowling Green 50

Big Ten Conference

Conference All Games

W L Pct. W L Pct.

Indiana 11 2 .846 23 3 .885

Michigan St. 10 2 .833 21 4 .840

Michigan 8 4 .667 21 4 .840

Ohio St. 8 4 .667 18 6 .750

Wisconsin 8 4 .667 17 8 .680

Minnesota 6 6 .500 18 7 .720

Illinois 5 7 .417 18 8 .692

Iowa 5 7 .417 16 9 .640

Purdue 5 8 .385 12 14 .462

Northwestern 4 8 .333 13 12 .520

Nebraska 3 9 .250 12 13 .480

Penn St. 0 12 .000 8 16 .333

SATURDAY

Indiana 83, Purdue 55

Michigan St. at Nebraska, 8

TODAY

Penn St. at Michigan, Noon

Ohio St. at Wisconsin, 1

Minnesota at Iowa, 2:06

Illinois at Northwestern, 7:30 p.m.

AREA

Cincinnati State 90, Owens 82

OWENS: Kelly 6-1-3-18, Marquette 1-1-0-5, Lindsey 2-2-2-12, Retic II 2-3-6-19, Boykins 3-1-7, Bachman 3-4-0-18, Wilson 1-1-3, Totals 18-11-13-82.

CINCINNATI STATE: Fischl 3-1-7, Mardsen 3-0-6, Jackson 4-10-18, Smith 4-3-11, Grays 7-2-2-22, Robertson 1-0-2, Hobbs 5-1-2-15, Marshall 4-1-9, Totals 31-3-19-90.

National

EAST

Army 56, Navy 55

Butler 68, Fordham 63

Canisius 68, St. Peter's 59

Colgate 64, Lehigh 60

Cornell 69, Brown 66

LIU Brooklyn 92, Fairleigh Dickinson 67

La Salle 76, Saint Joseph's 64

Lafayette 63, Bucknell 62

Mount St. Mary's 89, CCSU 80

NJIT 63, Utah Valley 55

Providence 71, Notre Dame 54

Quinnipiac 71, St. Francis (Pa.) 55

Robert Morris 68, Sacred Heart 63

Towson 57, Hofstra 50

Villanova 70, UConn 61

Wagner 89, Bryant 75

West Virginia 66, Texas Tech 64

SOUTH

Alabama 68, South Carolina 58

Alabama A&M 72, Alcorn St. 65

Arkansas St. 87, Louisiana-Monroe 54

Campbell 87, VMI 78

Charleston Southern 73, UNC Asheville 65

Coll. of Charleston 69, Georgia Southern 60

Delaware St. 57, Coppin St. 43

Florida 83, Auburn 52

Florida St. 69, Boston College 66

Georgia St. 78, George Mason 60

Georgia Tech 57, Wake Forest 56

LSU 80, Mississippi St. 68

Longwood 76, Radford 61

Mercer 71, ETSU 54

Morgan St. 87, Md.-Eastern Shore 55

NC State 90, Virginia Tech 86, OT

North Carolina 93, Virginia 81

Northwestern St. 84, Nicholls St. 79

SC-Upstate 79, Kennesaw St. 67

SE Louisiana 54, Stephen F. Austin 50

Samford 64, Furman 53

Southern Miss. 86, East Carolina 82, OT

Southern U. 58, Alabama St. 49

Tennessee 88, Kentucky 58

Tulane 78, SMU 67

William & Mary 74, Old Dominion 62

MIDWEST

Bradley 80, Indiana St. 68

Chicago St. 82, Urbana 74

Creighton 71, Evansville 68

Dayton 70, Xavier 59

DePaul 75, Rutgers 69

Iowa St. 87, TCU 53

Loyola of Chicago 69, Ill.-Chicago 60

Marquette 79, Pittsburgh 69

N. Arizona 74, North Dakota 72, OT

S. Dakota St. 64, W. Illinois 55

SOUTHWEST

Arkansas 73, Missouri 71

Oklahoma St. 84, Oklahoma 79, OT

Sam Houston St. 80, Cent. Arkansas 75

Texas Southern 75, Ark.-Pine Bluff 69

Tulsa 101, Houston 92, 3OT

UTSA 73, Texas St. 62

FAR WEST

Colorado St. 89, Air Force 86

E. Washington 86, S. Utah 72

Gonzaga 71, San Francisco 61

UCLA 88, Stanford 80

Wyoming 55, Fresno St. 51, OT

Women

Mid-American Conference

East

Conference All Games

W L Pct. W L Pct.

Akron 7 3 .700 16 7 .695

BGSU 7 4 .636 16 8 .666

Miami 6 5 .545 14 10 .583

Buffalo 6 5 .545 8 16 .333

Kent St. 1 10 .090 3 21 .125

Ohio 0 11 .000 5 18 .217

West

Conference All Games

W L Pct. W L Pct.

Toledo 10 1 .909 22 2 .916

C. Michigan 9 2 .818 15 9 .626

Ball St. 8 2 .800 11 12 .478

W. Michigan 5 6 .454 9 15 .375

E. Michigan 4 7 .363 6 18 .250

N. Illinois 2 9 .181 7 17 .291

SATURDAY

Akron 53, Ball State 42

Central Michigan 72, Miami 60

Toledo 82, Kent State 45

Buffalo 79, Eastern Michigan 63

Bowling Green 60, Northern Illinois 49

Western Michigan 62, Ohio 53

AREA

Owens 82, Cincinnati State 65

OWENS: Ricketts 8-1-2-21, Heacock 1-1-4-9, Mitchell 4-2-0-14, Taylor 5-2-12, Bezeau 2-2-6, Scott 4-5-13, House 0-1-1, Smith 3-0-6, Totals 27-4-16-82.

CINCINNATI STATE: Vaughn 3-3-9, Ash 5-1-5-18, Stephenson 4-3-11, Brandt 2-1-5, Chinn 3-2-8, Henschen 1-1-0-5, Phillips 1-0-2, Paratore 3-0-6, Young 0-1-1, Totals 22-2-15-65.

NATIONAL

EAST

Army 48, Navy 40

Boston U. 59, New Hampshire 45

Bryant 71, Wagner 53

Fairfield 61, St. Peter's 49

Fairleigh Dickinson 64, LIU Brooklyn 63

Holy Cross 73, American U. 63

Iona 84, Canisius 79

Maine 74, Binghamton 68

Monmouth (NJ) 51, St. Francis (NY) 47

Mount St. Mary's 50, CCSU 48

NJIT 77, Houston Baptist 48

Quinnipiac 61, St. Francis (Pa.) 50

Sacred Heart 59, Robert Morris 52

Syracuse 80, Pittsburgh 39

UConn 65, Rutgers 45

Vermont 46, Stony Brook 43

Villanova 57, Georgetown 44

SOUTH

Alabama A&M 55, Alcorn St. 44

Appalachian St. 77, Wofford 50

Arkansas St. 77, Louisiana-Monroe 58

Campbell 64, UNC Asheville 39

Chattanooga 73, Coll. of Charleston 58

Coastal Carolina 70, Gardner-Webb 67, OT

Coppin St. 73, Delaware St. 68

Davidson 71, Furman 49

E. Kentucky 80, Jacksonville St. 69

Elon 70, UNC-Greensboro 57

FIU 72, W. Kentucky 52

Florida Gulf Coast 89, Lipscomb 38

Howard 58, Florida A&M 57

Jackson St. 71, Grambling St. 67

Jacksonville 57, North Florida 55

Liberty 69, Radford 60

Md.-Eastern Shore 54, Morgan St. 50

Mercer 67, ETSU 58

N. Kentucky 73, Stetson 68

NC Central 43, Savannah St. 38

Nicholls St. 67, Northwestern St. 50

Presbyterian 79, Charleston Southern 61

SC State 68, NC A&T 57

SC-Upstate 57, Kennesaw St. 48

Southern U. 55, Alabama St. 44

Stephen F. Austin 83, SE Louisiana 80, 2OT

Tennessee Tech 84, Morehead St. 70

UT-Martin 75, SE Missouri 61

Winthrop 67, High Point 62

MIDWEST

Austin Peay 67, SIU-Edwardsville 53

Creighton 56, Wichita St. 46

Drake 75, Missouri St. 64

E. Illinois 73, Murray St. 59

Green Bay 60, Youngstown St. 46

IPFW 71, South Dakota 64

IUPUI 57, N. Dakota St. 40

Indiana St. 77, S. Illinois 64

Michigan 70, Michigan St. 69

Milwaukee 73, Cleveland St. 72

N. Iowa 70, Bradley 45

S. Dakota St. 61, W. Illinois 52

UMKC 59, Oakland 53

Valparaiso 88, Ill.-Chicago 62

SOUTHWEST

Baylor 78, TCU 45

Cent. Arkansas 71, Sam Houston St. 51

MVSU 58, Prairie View 53

McNeese St. 65, Lamar 46

Oklahoma St. 80, Kansas St. 45

Texas Southern 63, Ark.-Pine Bluff 59

UALR 51, Middle Tennessee 43

UTSA 74, Texas St. 65

Utah Valley 51, Texas-Pan American 50

FAR WEST

BYU 67, Pepperdine 44

CS Northridge 51, UC Davis 49

Cal Poly 65, UC Santa Barbara 56

Colorado St. 67, Air Force 60

Fresno St. 61, Wyoming 47

Gonzaga 101, San Francisco 65

Montana 61, Idaho St. 49

Montana St. 69, Weber St. 65

N. Arizona 64, North Dakota 60, OT

N. Colorado 81, Sacramento St. 73

New Mexico 66, Boise St. 58

PREP BASKETBALL

Girls

Waite 4 11 4 4 – 23

Rogers 10 22 24 18 – 74

WAITE: Henry 1-4-6, Kenny 1-2-4, Works 1-3, Caldwell 1-2. Totals 7-1-6-23.

ROGERS: Dailey 1-1-4, Austin 1-2, Reynolds 2-4-8, Easley 4-1-11, Sweeney 7-2-20, Johnson 2-4-16, Williams 4-1-9, Peace 2-4. Totals 22-8-6-74.

Ottawa Hills 3 8 5 9 – 25

Swanton 22 9 12 19 – 62

OTTAWA HILLS: Mi. Healy 2-2-6, Me. Healy 1-1-3, Guilliod 0-3-3, Lyon 1-0-2, Petro 0-1-1, Smith 1-3-5, VanSlooten 2-1-5. Totals: 7-11-25.

SWANTON: Callicotte 1-2-4, C. Eitniear 4-0-8, B. Eitniear 3-0-6, Carr 3-0-6, Brzybylski 1-0-2, Fetterman 0-2-2, Lumbrezer 7-3-17, Christensen 2-2-7-17. Totals: 21-2-14-62.

Liberty-Benton 17 11 10 9 – 47

Anthony Wayne 9 9 7 7 – 32

LIBERTY-BENTON: Kotey 0-4-4, Myers 2-1-5-12, DeVincentis 1-3-5, Simon 7-1-4-21, Lishawa 2-0-4. Totals: 12-2-17-47.

ANTHONY WAYNE: Cardinal 0-1-0-3, Allen 1-0-2, Bonivel 2-1-1-8, Bedard 4-0-8, Krieg 0-1-1, Zankl 2-4-8. Totals: 9-2-8-32.

Findlay 17 17 26 15 – 75

St. Ursula 2 12 6 8 – 28

FINDLAY: Swisher 0-3-2-11, Bendt 2-1-5, Muehl 2-4-0-16, Hardesty 1-3-0-11, Wintrow 1-0-2, A. Smarkel 1-0-2, McQueen 7-0-14, Stanfield 6-0-12, Opp 1-0-2, Totals 21-10-3-75

ST. URSULA: Leonard 1-1-3, Rode 2-0-4, Burns 2-1-2-9, Christopher 0-3-3, Linenkugel 3-0-6, Harder 1-0-2, Clear 0-1-1, Totals 9-1-7-28

Evergreen 14 8 10 11 – 43

Delta 9 7 19 11 – 46

EVERGREEN: Mossing 4-4-12, Truckor 3-1-7, Noe 2-3-0-13, Machacek 0-2-0-6, Siefker 1-1-0-5. Totals: 10-6-5-43.

DELTA: Wymer 6-1-3-18, Mattimore 1-0-2, Burdo 0-2-2-8, Harris 3-4-10, Raab 0-2-0-6, Green 1-0-2. Totals: 11-5-9-46.

Boys

First Baptist 8 10 8 16 – 42

Emm. Christian 15 27 11 12 – 65

FIRST BAPTIST: Mitchell 2-1-0-7, Chase Parker 6-1-13, L. Parker 6-1-2-17, Chad Parker 2-1-5, Totals 16-2-4-42

EMMANUEL CHRISTIAN: J. Regnier 0-2-1-7, Behan 4-3-1-18, A. Regnier 1-0-2, Myers 2-0-4, Creech 9-0-18, Farley 1-0-2, Groenhout 2-0-4, Taylor 2-0-4, Scheiderer 2-2-6, Totals 23-5-4-65

Sandusky 8 13 9 19 – 49

Fremont Ross 14 16 19 20 – 69

SANDUSKY: Delk 3-1-2-11, Palma 1-0-2, Williams 3-0-6, Jordan 2-5-0-19, Moore 2-0-4, Fisher 2-0-4, Brown 1-1-3. Totals: 14-6-3-49.

ROSS: McConnell 0-1-0-3, Gedeon 1-1-2-7, Metcalf 1-2-2-10, Dr. Starks 1-1-0-5, Dy. Starks 3-0-6, Ballenger 4-0-8, Wolf 3-1-2-11, Jagodzinski 2-1-5, Jones 4-0-8, Solander 2-2-6. Totals: 21-6-9-69

Fostoria 20 7 10 14 – 51

Port Clinton 19 9 11 23 – 62

FOSTORIA: Fuller 1-1-7-12, Shirro 0-1-0-3, Cousin 5-1-2-15, Bemis 1-2-0-8, Mictin 1-0-2, Abell 5-0-10, Stennett 0-1-1, Totals 13-5-11-51

PORT CLINTON: Moore 0-1-8-11, Stokes 2-1-5, Shiets 1-3-1-12, Mueller 0-1-2-5, Rumball 2-2-0-10, Stubblefield 3-1-6-15, Kyle 0-2-2, Rodriguez 1-0-2, Totals 9-8-20-62

Ottawa Hills 9 9 9 6 – 33

Swanton 3 12 8 12 – 35

OTTAWA HILLS: Pappas 1-0-2, Beans 4-1-9, Silverman 1-1-0-5, King 1-1-3, Wollenburg 1-0-2, Coil 5-2-12. Totals: 13-1-4-33.

SWANTON: McComb 3-0-6, Kennedy 0-1-1, Robinson 4-0-8, Schnabel 1-1-3, Verdell 0-2-1-7, Niedzwiecki 1-0-2, Gilsdorf 1-2-0-8. Totals: 10-4-3-35.

Pettisville 6 9 9 19 – 43

Wauseon 9 19 11 17 – 56

PETTISVILLE: Rychener 1-1-0-5, Frey 0-1-1, Rufenacht 1-1-0-5, Mann 1-3-5, Valdez 0-3-3, Reyes 2-1-5-12, Siegel 2-2-6, Dykstra 3-0-6, Totals 10-3-14-43

WAUSEON: Robinson 0-2-0-6, Shadbolt 0-1-1-4, Boysel 3-0-6, Bzovi 4-1-4-15, Hammons 3-3-9, Newlove 2-0-4, Castle 5-2-12, Totals 17-4-10-56

Danbury 6 9 9 7 – 31

Oak Harbor 20 11 15 15 – 61

DANBURY: Manuella 2-2-6, Buckley 1-2-0-8, Gerber 2-1-3-10, Mackell 1-1-3, Lentle 1-2-4, Totals 7-3-8-31.

OAK HARBOR: Weigand 1-1-3, Rathbun 0-2-2-8, Wood 0-1-0-3, Weirich 2-0-4, Rubie 0-2-2, Cecil 5-1-1-14, Landerarch 0-2-2, Cochran 0-1-1, Sarahman 1-0-2, Haar 8-2-0-22, Totals 17-6-9-61.

Maumee Valley 17 11 19 15 – 62

Edon 4 16 15 16 – 51

MAUMEE VALLEY: Brown 8-1-5-24, Haziman 0-2-2, Ariss 1-0-2, Towns 0-1-1, Willhight 2-1-0-7, Collins 1-2-4, Woodard 1-6-0-20, Woodley 1-0-2, Totals 14-8-10-62

EDON: Bowling 3-0-6, Brown 2-2-6, Sapp 2-2-6, Parrish 5-4-14, Wycker 0-1-0-3, Peeplos 3-1-2-11, Totals 16-3-10-51

St. Francis 12 15 18 17 – 62

Olmsted Falls 8 17 17 11 – 53

ST. FRANCIS: Calmes 1-2-4; Smith 0-1-1; Metzger 1-1-1-6; Carswell 3-1-7; Szenderski 4-2-10; Truscinski 5-1-2-15; Lankard 1-0-2; Snell 4-5-13; Fankhouser 1-0-2; Wheeler 1-0-2. Totals 21-2-14-62.

OLMSTED FALLS: Johnson 2-3-3-16; Sabatka 2-3-7; Hynes 1-2-4; Hansa 1-0-2; Mitchell 2-1-0-7; Fredricks 2-2-6; Asadonan 0-2-0-6; Fritz 1-0-2; Sosie 0-1-0-3. Totals 11-7-10-53.

Perrysburg 19 10 4 17 – 50

Ottawa-Glandorf 20 14 15 9 – 58

PERRYSBURG: Byrd 1-0-2, Kaczinski 0-1-1, Moschetti 3-6-1-25, Edwards 4-3-1-18, Patterson 1-2-4. Totals: 9-9-5-50.

OTTAWA-GLANDORF: Kaufman 1-0-2, VonSossen 1-1-0-5, Leopold 0-1-1, Rosebrock 8-1-17, Siefker 0-2-0-6, Bramlage 2-0-4, Metzger 3-5-2-23. Totals: 15-8-4-58.

Liberty-Benton 24 14 24 13 – 75

Patrick Henry 1 8 14 10 – 33

LIBERTY-BENTON: Cytlak 4-1-4-15, Darnall 2-1-1-11, Lawson 0-1-1, Geise 0-4-0-12, Rhodes 0-1-1, Garver 3-1-0-9, Linhart 2-2-6, Maag 3-3-9, May 1-5-7, Craft 1-0-2, Steinman 1-0-2, Totals 17-7-17-75

PATRICK HENRY: Kopenhoffer 0-1-0-3, Prigge 0-2-3-9, Scheele 1-0-2, Wagner 2-2-1-11, Jones 1-0-2, Norden 0-2-2, Carrazales 2-0-4, Totals 6-5-6-33

SPORTLIGHT

Feb. 17

1923 — Cy Denneny of the Ottawa Senators becomes the NHL's all-time scorer with his 143rd goal.

BOWLING

Metro High School Standings

Start 149.5, Clay Green 149, Rogers 140, Whitmer 135.5, Central 132, Maumee 118.5, Southview 114, St. Francis Red 109, Toledo Technical Academy 107, Clay Gold 105, St. John's 104, Northview 87, Bowsher 81, Notre Dame 79, St. Francis Blue 58.5, Cardinal Stritch 55.

Boys Honor Roll (Series)

A.J. Whittemore (Northview) 183-267-257-707; Tommy Sandwich (St. John's) 215-224-253-692; Tavon Hall-Owens (Central) 234-228-228-690; Kagen Schroyer (Clay) 188-232-246-666; John Merki (Whitmer) 228-216-221-665; Brian Ball (Central) 279-168-204-651; Eric Hoskins (Rogers) 240-197-211-648; Travis Kominek (Start) 217-234-196-647; Aiden Robert (Whiteford) 226-202-211-639; Ryan Czajka (TTA) 177-209-253-639; Brendon Cousino (Whiteford) 216-177-244-637.

Boys Honor Roll (Game)

Kenneth Tisdale Jr. (Southview) 247; Paul Bailey (Rogers) 246; Kyle Miller (St. Francis) 242; Brandon Carmody (Northview) 226.

Girls Honor Roll (Series)

Ashley Erd (Central) 132-196-223-551; Shenece Garrett (Bowsher) 150-172-182-504

300 Games

Spencer Sevrence, Jug's 290-278-300-868

Ron Koles Jr., Sprts Cen. 300-235-267-802

Andy Ostrosky, Jug's 214-280-300-794

Dave Merritt, Jug's 300-218-265-783

Jim Quintinalla, Jug's 249-234-300-783

Bratche Webster, Jug's 258-221-300-779

Denny Kirk, Jug's 251-213-300-764

Jeff Cunningham, Timbers 205-236-300-741

Steve Alexander, Jug's 197-237-300-734

Joe Osinski, Southwyck 300-188-244-732

Chris Fussell, Sprts Center 300-223-204-727

Bob Olszewski, Sprts Cen. 243-180-300-723

Richard Barringer, Jug's 179-300-242-721

Todd Amstutz, Timbers 300-192-194-686

Hal Seiple, Sports Cen. 300-159-226-685

Ron Shaw, Jug's 300-182-190-672

Men 775+

Rick Yantiss, Jug's 824

Joe Diamond, Jug's 815

Mike Sharp, Timbers 814

Doug Denno, Jug's 807

Beau Bowman, Jug's 801

Bratche Webster, Jug's 793

Adam Foltz, Southwyck 785

Allen Rainer, Toledo Sports Center 783

Tom Bird, Toledo Sports Center 783

Dan Robb, Jug's 781

Rory Turner, Jug's 776

Ed Isaac, Jug's 776

Women 675+

Shari Gorski, Southwyck 764

Wendy Sinclair, Southwyck 726

Kelly Bartolet, Timbers 696

Amanda Wozniak, Bowlero 689

Stephanie Snyder, Sports Center 688

Jennifer Mckee, Southwyck 688

NBA

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L Pct GB

New York 32 18 .640 —

Brooklyn 31 22 .585 21/2

Boston 28 24 .538 5

Philadelphia 22 29 .431 101/2

Toronto 21 32 .396 121/2

Southeast Division

W L Pct GB

Miami 36 14 .720 —

Atlanta 29 22 .569 71/2

Washington 15 36 .294 211/2

Orlando 15 37 .288 22

Charlotte 12 40 .231 25

Central Division

W L Pct GB

Indiana 32 21 .604 —

Chicago 30 22 .577 11/2

Milwaukee 26 25 .510 5

Detroit 21 33 .389 111/2

Cleveland 16 37 .302 16

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

W L Pct GB

San Antonio 42 12 .778 —

Memphis 33 18 .647 71/2

Houston 29 26 .527 131/2

Dallas 23 29 .442 18

New Orleans 19 34 .358 221/2

Northwest Division

W L Pct GB

Oklahoma City 39 14 .736 —

Denver 33 21 .611 61/2

Utah 30 24 .556 91/2

Portland 25 28 .472 14

Minnesota 19 31 .380 181/2

Pacific Division

W L Pct GB

L.A. Clippers 39 17 .696 —

Golden State 30 22 .577 7

L.A. Lakers 25 29 .463 13

Sacramento 19 35 .352 19

Phoenix 17 36 .321 201/2

Thursday

Miami 110, Oklahoma City 100

L.A. Clippers 125, L.A. Lakers 101

TODAY

All-Star Game, East vs. West, 8 p.m.

Leaders

THROUGH THURSDAY

Scoring

G FG FT PTS AVG

Durant, OKC 53 498 449 1548 29.2

Anthony, NYK 43 426 260 1230 28.6

James, MIA 50 521 251 1365 27.3

Bryant, LAL 54 514 330 1449 26.8

Harden, HOU 53 412 455 1383 26.1

Irving, CLE 42 362 179 985 23.5

Westbrook, OKC 53 420 290 1197 22.6

Curry, GOL 48 353 152 1007 21.0

Wade, MIA 46 363 223 964 21.0

Aldridge, POR 51 437 192 1067 20.9

Parker, SAN 51 419 200 1060 20.8

Lopez, BRO 46 346 181 873 19.0

Holiday, PHX 47 364 117 894 19.0

Lee, GOL 51 399 172 970 19.0

Griffin, LAC 54 400 197 1000 18.5

Pierce, BOS 52 319 228 960 18.5

Jennings, MIL 51 339 160 945 18.5

Ellis, MIL 51 355 187 938 18.4

Lillard, POR 53 343 167 969 18.3

Mayo, DAL 52 333 161 929 17.9

FG Percentage

FG FGA PCT

Chandler, NYK 214 318 .673

Jordan, LAC 211 352 .599

Splitter, SAN 214 363 .590

Howard, LAL 284 491 .578

Hickson, POR 267 472 .566

McGee, DEN 209 370 .565

James, MIA 521 922 .565

Lopez, NOR 261 464 .563

Faried, DEN 268 481 .557

Johnson, TOR 207 373 .555

Rebounds

G OFF DEF TOT AVG

Howard, LAL 48 157 408 565 11.8

Vucevic, ORL 52 183 414 597 11.5

Asik, HOU 55 183 451 634 11.5

Randolph, MEM 49 208 357 565 11.5

Noah, CHI 48 186 359 545 11.4

Chandler, NYK 50 224 333 557 11.1

Lee, GOL 51 145 407 552 10.8

Hickson, POR 52 180 353 533 10.3

Cousins, SAC 49 159 330 489 10.0

Horford, ATL 48 123 346 469 9.8

Assists

G AST AVG

Rondo, BOS 38 420 11.1

Paul, LAC 44 422 9.6

Vasquez, NOR 53 499 9.4

Holiday, PHX 47 418 8.9

Westbrook, OKC 53 427 8.1

Williams, BRO 50 379 7.6

Parker, SAN 51 390 7.6

Nelson, ORL 41 304 7.4

Lawson, DEN 53 374 7.1

Teague, ATL 51 354 6.9

TENNIS

ABN AMRO Tournament

Rotterdam, Netherlands

ATP

Singles

Semifinals

Juan Martin del Potro (2), Argentina, d. Grigor Dimitrov, Bulgaria, 6-4, 6-4.

Julien Benneteau, France, d. Gilles Simon (5), France, 6-4, 7-6 (7-2).

Brasil Open

Sao Paulo, Brazil

ATP

Singles

Semifinals

Rafael Nadal (1), Spain, d. Martin Alund, Argentina, 6-3, 6-7 (2-7), 6-1.

David Nalbandian, Argentina, d. Simone Bolelli, Italy, 6-3, 7-5.

SAP Open

San Jose, United States

ATP

Singles

Quarterfinals

Sam Querrey (3), United States, d. Alejandro Falla, Colombia, 6-3, 4-6, 7-5.

Semifinals

Tommy Haas (4), Germany, d. John Isner (2), United States, 6-3, 6-4.

Qatar Open

Doha, Qatar

WTA

Singles

Semifinals

Victoria Azarenka (1), Belarus, d. Agnieszka Radwanska (4), Poland, 6-3, 6-3.

Serena Williams (2), United States, d. Maria Sharapova (3), Russia, 6-3, 6-2.

PREP WRESTLING

Sectionals

Division I

At Clay

Team results: Clay 276, Perrysburg 257.5, Anthony Wayne 141, St. John's 126.5, Whitmer 116, Maumee 105.5, St. Francis 78, Southview 69, Springfield 34, Northview 20.

(Top 4 wrestlers in each weight class advance to district tournament.)

Championship matches: 106: Mario Guillen (Perrysburg) p. Tanner Ruiz (Southview) 5:41; 113: Jared Davis (Clay) d. Vince Schneider (Anthony Wayne) 2-1; 120: Richie Screptock (Clay) p. Christian Yates (Anthony Wayne) 3:09; 126: Brian Henneman (Clay) md. James Wingate (Anthony Wayne) 11-2; 132: Gavin Nelson (Clay) d. Alec Herhold (Perrysburg) 8-1; 138: Anthony Arroyo (Maumee) d. Logan Cluckey (Whitmer) 12-10; 145: Ryan Roth (Perrysburg) p. Collin Keil (Anthony Wayne) 2:49; 152: Damon Dominique (Clay) p. J.P. Newton (Perrysburg) 6:58; 160: Nick Stencel (Clay) tf. Jake Sowders (Southview) 19-4; 170: Rocco Caywood (Perrysburg) p. Matt Stencel (Clay) 0:59; 182: Eddie Silva (Clay) md. Kadin Llewellyn (Perrysburg) 10-1; 195: Johnnu Arroyo (Maumee) p. Brady Clayton (Perrysburg) 5:00; 220: Mark Delas (Perrysburg) by forfeit over Jarred Gray (Clay); 285: Marquise Moore (Whitmer) d. Cale Bonner (Perrysburg) 3-0.

Third-place matches: 106: A. Henneman (Clay) d. Jaloudi (Northview) 3-0; 113: Jones (Perrysburg) d. Nichols (St. John's) 5-4; 120: D. Moore (Whitmer) d. Rush (St. John's) 12-5; 126: Farrar (St. John's) md. Isenberg (Anthony Wayne) 14-5; 132: Sa (Whitmer) d. Grunberg (Southview) 4-0; 138: Dennie (Anthony Wayne) by injury default over C. Nelson (Clay); 145: Reese (St. John's) d. Kronbach (St. Francis) 6-2; 152: Jagodzinski (Anthony Wayne) p. Torrs (Whitmer) 4:44; 160: Waltermeyer (Perrysburg) d. Switzer (Anthony Wayne) 3-2; 170: Evans (St. Francis) p. Jewel (St. John's) 0:49; 182: Lonsway (Springfield) d. Uram (St. Francis) 3-1; 195: Bostdorff (St. John's) p. Richmond (Clay) 0:36; 220: Grzegorzewski (Maumee) d. Krull (St. John's) 5-3; 285: Zapata (Clay) by forfeit over Burns (St. Francis).

Division II

At Bowling Green

North Division

Team standings: Sandusky Perkins 235, Wauseon 196.5, Oak Harbor 172.5, Eastwood 139, Sandusky 126, Norwalk 121.5, Lima Shawnee 109.5, Memorial 87, Rossford 81.5, Bowling Green 77, Shelby 54, Bellevue 40, Port Clinton 36.

Championship matches: 106-Lucas (LS) d. Nash (Nor) 14-6; 113-Minnifield (SP) p. Hower (Mem) 3:57; 120-Ball (Ross) tf. Campbell (Waus) 19-4; 126-Hodges (Wau) p. Balboa (OH) 1:10; 132-Whitcomb (Wau) d. Plaugher (LS) 12-6; 138-Salmon (SP) md. Porter (Sand) 13-4; 145-Lang (Nor) tf. Fuller (Sand) 15-0; 152-Doughty (Nor) d. Chambers (OH) 6-3; 160-Schuette (Waus) d. Didion (SP) 11-4; 170-Cramer (OH) d. Caris (East) 2-1; 182-Hermes (SP) d. Wheeler (PC) 1-0; 195-Margheim (Sand) d. Workman (SP) 8-3; 220-Krall (Waus) d. Chaney (SP) 3-0; 285-Lawrence (OH) d. Moyer (Bel) 1-0.

Consolation matches: 106-Jones (Sand) p. Capodice (SP) 2:32; 113-Duron (BG) p. Grimm (LS) 2:22; 120-Hennon (LS) d. Waldron (SP) 3-2; Bickerstaff (Nor) d. Harris (Bel) 2-1; 132-Bowlick (OH) md. Boggs (SP) 10-2; 138-Petersen (OH) d. Arthur (LS) 7-2; 145-Logan (SP) d. Hennig (OH) 8-2; 152-Kirkwood (Sand) by forfeit over Radabaugh (East); 160-Slife (Mem) d. Chambers (OH) 4-0; 170-Palma (Sand) d. Hefner (LS) 7-4; 182-Patterson (East) d. Head (LS) 6-2; 182-Mallory (PC) d. Wolf (East) 4-2; 220-Bentley (LS) p. Nauman (East) 3:55; Robbins (Ross) 4-1.

South Division

Team standings: Clyde 258, Central Catholic 255, Wapakoneta 154.5, Edison 107, Defiance 102, Van Wert 102, Tiffin Columbian 94, Bryan 83.5, Willard 83, Napoleon 59.5, Celina 49, Kenton 25.

Championship matches: 106-Cheek (Ed) d. Beard (Nap) 5-0; 113-Michel (Ed) d. Pool (CC) 3-2; 120-Howard (Ed) d. Moore (Wil) 6-3; 126-Villarreal (Def) d. Hagan (CC) 2-1, OT; 132-Pauff (Elida) d. Kopp (TC) 10-5; 138-Mossing (CC) p. Flores (Clyde) 5:36; 145-Struble (Bryan) d. Valentine (Wap) 7-1; 152-Williams (TC) d. Miller (Clyde) 7-3; 160-Flores (Clyde) d. Funchion (Nap) 13-2; 170-Moore (Clyde) d. Murrey (CC) 13-7; 182-Smith (Clyde) p. Hengstler (Wap) 5:36; 195-Brown (Wap) d. Messer (Clyde) 5-1; 220-Norwood (CC) p. Corbin (Clyde) 2:51; 285-Conteras (VW) p. Mange (Clyde) 4:40.

Consolation matches: 106-Martin (Wap) d. Portillo (CC) 9-2; 113-Estrella (Wil) p. Avalon (Clyde) 3:06; 120-Mossing (CC) md. Crittes (Celina) 8-0; 126-Beier (Clyde) d. Kaeck (Wap) 8-6; 132-Baker (Clyde) by default over Chavez (Def); 138-Correll (TC) d. Mahlman (Nap) 7-3; 145-Minnick (Clyde) d. Jackson (CC) 4-3; 152-Walter (Bryan) p. Kaucher (CC) 2:00; 160-Royer (VW) d. Newman (Wap) 4-3; 170-Nagel (Bryan) p. Castle (Ken) 0:50; 182-Smith (Eli) p. Smith (Kent) 2:18; 195-Gregory (CC) d. Sackinger (Eli) 6-5; 220-Lopez (Will) p. Carpenter (Wap) 1:36; 285-Fisher (CC) d. Seibert (Def) 6-0.

Division III

At Elmwood

Team results: Genoa 230.5, Lake 164.5, Woodmore 132.5, Otsego 123.5, Elmwood 109, Lakota 79, Ottawa Glandorf 72, Gibsonburg 71, North Baltimore 58, Northwood 55, Patrick Henry 44.5, Toledo Christian 24, Cardinal Stritch 13, Danbury 12.

(Top 4 wrestlers in each weight class advance to district tournament)

Championship matches: 106: Evan Ulinski (Woodmore) tf. Damon Keister (Lake) 16-0; 113: Thomas Schnittker (Woodmore) d. Gage Collins (Gibsonburg) 9-2; 120: Buddy Limes (Otsego) d. Colten Datkun (Woodmore) 4-3; 126: Trenton Soto (Otsego) d. Brandon Kretz (Northwood) 4-2; 132: Max Reeder (Genoa) d. Brandon Cole (Patrick Henry) 9-4; 138: Chris Salaz (Lake) d. Tony Rozzi (Woodmore) 6-2; 145: Drew Keenan (Genoa) d. Michael Baer (Elmwood) 3-0; 152: Jake Fejes (Genoa) tf. Zach Meek (Lake) 20-5; 160: Jordan Hendrix (Otsego) md. Ryan Szymanski (Genoa) 10-1; 170: Mike Snider (Genoa) d. Robert Cruz (Lake) 7-5; 182: Galen Powers (Patrick Henry) md. Dylan Young (Woodmore) 12-3; 195: Dalton Ishmael (North Baltimore) d. Nick Metcalf (Gibsonburg) 4-2; 220: Jay Nino (Genoa) md. Devin Uzelac (Elmwood) 10-2; 285: Cody Buckner (Genoa) p. Brice Bankey (North Baltimore) 1:04.

Third-place matches: 106: Dunbar (Northwood) d. Demilio (Genoa) 6-0; 113: Church (Lake) p. Widmer (Genoa) 4:53; 120: Bates (Genoa) d. Wheeler (Northwood) 3-0; 126: Morrison (Genoa) d. Benschoter (Elmwood) 5-2; 132: Gaghen (Woodmore) d. Dauterman (Elmwood) 4-3; 138: Glosser (Otsego) d. Hall (Elmwood) 4-2; 145: Bryan (Lake) d. Jaso (Lakota) 3-2; 152: Glenn (Otsego) d. Jasso (Elmwood) 10-4; 160: T. Jaso (Lakota) p. Erford (Ottawa Glandorf) 3:53; 170: Kitchen (Otsego) d. Arriaga (Lakota) 7-2; 182: Auld (Gibsonburg) p. Wells (Ottawa Glandorf) 1:58; 195: McClellan (Danbury) p. Meyer (Ottawa Glandorf) 3:24; 220: Bankey (North Baltimore) d. Adkins (Lake) 8-6; 285: Hankish (Lake) d. Gibson (Ottawa Glandorf) 5-0.

Division III

At Archbold

Team results: Delta 238.5, Archbold 189.5, Ayersville 164.5, Liberty Center 132, Paulding 132, Tinora 117, Edgerton 88, Swanton 83, Montpelier 75, Fairview 71, Evergreen 62, Antwerp 24, Hicksville 20.

Championship matches: 106: Jake Spiess (Delta) p. Gabe Santa-Rita (Edgerton); 113: Kyle Behringer (Ayersville) d. Jacob McCoy (Swanton) 4-1; 120: Kyle Keller (Delta) d. Damian Short (Archbold) 5-3; 126: Dustin Marteney (Delta) d. Taylor Deatrick (Paulding) 7-2; 132: Jared Van Vleet (Edgerton) d. Austin Laney (Hicksville) 4-2; 138: Logan Day (Archbold) d. Zach Niner (Liberty Center); 145: Tyler Fahrer (Delta) p. Skylar Muehfield (Edgerton); 152: Daniel Marshall (Tinora) d. Todd Miller (Delta) 10-5; 160: Jarred Mattin (Delta) md. Aaron Urivez (Tinora) 16-2; 170: Jimmy Spieth (Liberty Center) d. Tate Oswalt (Ayersville) 4-1; 182: Devon Bergeon (Ayersville) p. Devin Bouza (Tinora); 195: Travis Jaramillo (Archbold) d. Jacob Reisinger (Swanton) 3-2; 220: Griffin Friesner (Ayersville) d. Tyler Ash (Paulding) 2-1; 285: Chance Veller (Swanton) p. Alex Fry (Ayersville).

Third place matches: 106: Seals (Paulding) d. Arce (Archbold) 7-0; 113: Dailey (Delta) d. Steinberger (Tinora) 4-0; 120: Alvarado (Ayersville) d. Reisinger (Swanton) 4-0; 126: Elling (Liberty Center) d. Taylor (Montpelier) 8-4; 132: Price (Archbold) d. Armbrecht (Liberty Center) 3-1; 138: Santa-Rita (Edgerton) d. Valentine (Delta) 5-1; 145: Knipp (Liberty Center) p. Gares (Tinora); 152: Benner (Montpelier) d. Grime (Archbold) 2-1; 160: Patchin (Evergreen) d. Meyer (Fairview) 8-1; 170: Deatrick (Paulding) p. Zimmerman (Archbold); 182: Hammersmith (Archbold) d. Rade (Evergreen) 5-4; 195: Rossman (Fairview) p. Valdez (Paulding); 220: Hatchett (Fairview) d. Coopshaw (Evergreen) 13-8; 285: Bute (Antwerp) p. Holtsberry (Fairview).

COLLEGE HOCKEY

EAST

American International 9, Sacred Heart 1

Bentley 2, Army 2, OT

Boston U. 5, Maine 4

Castleton St. 5, Skidmore 2

Cornell 2, Harvard 2, OT

Dartmouth 5, Colgate 4

Niagara 6, Robert Morris 5, OT

Nichols 4, W. New England 1

RIT 5, at Mercyhurst 3

RPI 4, Yale 1

St. Lawrence 3, Princeton 2

UConn 4, Holy Cross 1

UMass-Lowell 3, UMass 2

Utica 4, Manhattanville 4, OT

Vermont 3, Northeastern 1

Williams 4, Hamilton 3, OT

MIDWEST

Ferris St. 4, Bowling Green 3

Ohio St. 6, W. Michigan 3

GOLF

Northern Trust Open

PGA

Pacific Palisades, Calif.

Bill Haas 70-67-64 – 201

John Merrick 68-66-70 – 204

Charl Schwartzel 69-67-68 – 204

Webb Simpson 70-66-68 – 204

Luke Donald 69-66-70 – 205

Fredrik Jacobson 68-65-72 – 205

Charlie Beljan 67-71-68 – 206

Josh Teater 70-68-68 – 206

Hunter Mahan 70-69-68 – 207

Sergio Garcia 65-73-69 – 207

Adam Scott 71-67-70 – 208

Ryan Moore 70-67-71 – 208

Graham DeLaet 72-68-69 – 209

Jim Furyk 68-72-69 – 209

Sang-Moon Bae 68-65-76 – 209

Ted Potter, Jr. 71-67-71 – 209

Phil Mickelson 71-67-72 – 210

Keegan Bradley 71-70-69 – 210

Lee Westwood 68-68-74 – 210

Greg Owen 69-71-70 – 210

Stewart Cink 71-72-67 – 210

Justin Leonard 70-73-68 – 211

Ernie Els 70-68-73 – 211

Jimmy Walker 70-70-71 – 211

Trevor Immelman 70-69-72 – 211

Blayne Barber 69-70-72 – 211

Luke Guthrie 69-71-71 – 211

Greg Chalmers 69-69-73 – 211

Ross Fisher 72-71-68 – 211

Kevin Stadler 72-71-68 – 211

Jeremiah Wooding 75-66-70 – 211

John Rollins 69-65-77 – 211

Seung-yul Noh 70-70-71 – 211

Matt Kuchar 64-73-74 – 211

Marc Leishman 69-75-68 – 212

Angel Cabrera 69-72-71 – 212

Ben Curtis 68-72-72 – 212

Scott Harrington 73-71-68 – 212

Tim Herron 68-74-70 – 212

Bob Estes 68-72-72 – 212

Harris English 73-67-72 – 212

Charlie Wi 75-66-71 – 212

David Lynn 67-74-71 – 212

Brian Davis 70-69-73 – 212

Fred Couples 68-72-73 – 213

Stuart Appleby 73-69-71 – 213

Mark Wilson 71-72-70 – 213

Cameron Tringale 73-69-71 – 213

Martin Flores 74-70-69 – 213

George McNeill 71-70-72 – 213

Brian Harman 76-67-70 – 213

Bryce Molder 74-65-74 – 213

K.J. Choi 71-70-72 – 213

Brendan Steele 70-71-73 – 214

Jesper Parnevik 70-70-74 – 214

Kevin Streelman 73-69-72 – 214

Chris Kirk 73-68-73 – 214

Scott Piercy 72-71-72 – 215

Casey Wittenberg 71-73-71 – 215

Matt Every 70-73-72 – 215

Brandt Jobe 66-75-74 – 215

Charley Hoffman 73-70-72 – 215

John Mallinger 71-66-78 – 215

Jerry Kelly 71-73-71 – 215

Ryo Ishikawa 71-73-71 – 215

James Hahn 67-74-75 – 216

Vijay Singh 75-68-73 – 216

Andres Romero 71-71-74 – 216

J.J. Henry 72-69-76 – 217

Johnson Wagner 73-71-73 – 217

Pat Perez 68-73-76 – 217

Y.E. Yang 70-72-75 – 217

Michael Bradley 73-71-73 – 217

ACE Group Classic

Champions

Naples, Fla.

Bernhard Langer 62-70 – 132

Tom Pernice, Jr. 66-69 – 135

Chien-Soon Lu 67-68 – 135

Mark O'Meara 67-69 – 136

Jay Don Blake 66-71 – 137

John Huston 66-71 – 137

Mark Wiebe 67-70 – 137

Jeff Freeman 68-70 – 138

Fred Funk 67-71 – 138

Gene Sauers 71-67 – 138

Rocco Mediate 72-67 – 139

John Cook 71-68 – 139

Steve Elkington 69-70 – 139

Bill Glasson 71-69 – 140

David Frost 68-72 – 140

Mike Hulbert 68-72 – 140

Gil Morgan 68-73 – 141

Scott Hoch 73-68 – 141

Peter Jacobsen 71-70 – 141

Mike Goodes 68-73 – 141

Roger Chapman 68-73 – 141

Mark Mouland 70-71 – 141

Kenny Perry 68-73 – 141

Tom Purtzer 72-69 – 141

Olin Browne 69-73 – 142

D.A. Weibring 68-74 – 142

Michael Allen 69-73 – 142

Hal Sutton 71-71 – 142

Bart Bryant 72-70 – 142

Andrew Magee 71-71 – 142

John Harris 69-73 – 142

Russ Cochran 72-71 – 143

Brad Faxon 68-75 – 143

Tommy Armour III 74-69 – 143

Duffy Waldorf 69-74 – 143

Jeff Sluman 70-73 – 143

Willie Wood 71-72 – 143

Brad Bryant 70-73 – 143

Jay Haas 72-72 – 144

Larry Nelson 73-71 – 144

Steve Pate 72-72 – 144

Bob Gilder 70-74 – 144

Loren Roberts 68-76 – 144

Jim Rutledge 71-73 – 144

Scott Simpson 71-73 – 144

Gene Jones 71-73 – 144

Bob Tway 65-79 – 144

Steve Jones 73-72 – 145

Sandy Lyle 72-73 – 145

Tom Lehman 73-72 – 145

Tom Kite 70-75 – 145

Mark McNulty 71-74 – 145

Gary Hallberg 73-72 – 145

Bobby Clampett 73-73 – 146

Morris Hatalsky 71-75 – 146

Esteban Toledo 75-71 – 146

Gary Koch 73-73 – 146

Joey Sindelar 71-76 – 147

David Peoples 72-75 – 147

Jim Thorpe 76-71 – 147

Steve Lowery 73-75 – 148

Peter Senior 73-75 – 148

Dan Forsman 75-73 – 148

Bobby Wadkins 70-78 – 148

Jim Gallagher, Jr. 74-75 – 149

Larry Mize 74-75 – 149

Craig Stadler 70-79 – 149

Dana Quigley 76-73 – 149

Wayne Levi 71-78 – 149

Fuzzy Zoeller 73-76 – 149

Mark Brooks 73-77 – 150

Mark Calcavecchia 72-78 – 150

David Eger 77-76 – 153

Joe Daley 75-78 – 153

Allen Doyle 73-80 – 153

Chie-Hsiang Lin 74-82 – 156

Jay Sigel 78-79 – 157

Hale Irwin 78-80 – 158

Donnie Hammond 76-84 – 160

Ben Crenshaw 79-82 – 161

Women's Australian Open

Yarralumla, Australian Capital Territory

Jiyai Shin 65-67-70 – 202

Lydia Ko 63-69-70 – 202

Beatriz Recari 68-69-71 – 208

Carlota Ciganda 71-70-69 – 210

Moriya Jutanugarn 70-70-70 – 210

Mariajo Uribe 64-67-79 – 210

Gwladys Nocera 74-71-65 – 210

Yani Tseng 68-71-71 – 210

Dewi Claire Schreefel 70-72-69 – 211

Ilhee Lee 73-69-69 – 211

Vicky Hurst 69-72-70 – 211

Anna Nordqvist 72-70-69 – 211

Sarah Jane Smith 68-70-73 – 211

Stacy Prammanasudh 70-71-70 – 211

Gerina Piller 72-67-73 – 212

Ashlee Dewhurst 73-70-69 – 212

Giulia Sergas 67-72-73 – 212

Stacy Lewis 69-74-69 – 212

Danielle Kang 71-71-70 – 212

Katherine Hull-Kirk 68-73-71 – 212

Rebecca Artis 72-67-73 – 212

Jennifer Rosales 74-69-69 – 212

Whitney Hillier 74-69-69 – 212

Holly Aitchison 70-68-75 – 213

Austin Ernst 69-74-70 – 213

Minjee Lee 70-71-72 – 213

Chella Choi 74-69-70 – 213

Kristie Smith 68-68-77 – 213

Belen Mozo 71-71-71 – 213

Ayako Uehara 66-73-74 – 213

Brittany Lincicome 71-70-72 – 213

Paola Moreno 74-71-68 – 213

Jenny Shin 71-69-73 – 213

Lexi Thompson 72-71-70 – 213

Thidapa Suwannapura 71-72-71 – 214

Angela Stanford 68-75-71 – 214

Karrie Webb 71-74-69 – 214

Christel Boeljon 72-68-74 – 214

Brooke Pancake 73-68-73 – 214

Florentyna Parker 71-71-72 – 214

Jennifer Song 71-74-69 – 214

Catriona Matthew 69-75-70 – 214

Karine Icher 72-71-71 – 214

Julieta Granada 71-70-74 – 215

Lee-Anne Pace 74-71-70 – 215

Eun-Hee Ji 70-72-73 – 215

Pornanong Phatlum 71-73-71 – 215

Kathleen Ekey 71-70-74 – 215

Marianne Skarpnord 72-70-73 – 215

So Yeon Ryu 72-72-71 – 215

Su-Hyun Oh 75-70-71 – 216

Beth Allen 70-74-72 – 216

Amy Hung 72-72-72 – 216

Mi Hyang Lee 66-77-73 – 216

Bree Arthur 73-71-72 – 216

Maria Hjorth 73-71-72 – 216

Lizette Salas 69-73-74 – 216

Jessica Korda 70-69-77 – 216

Stacey Keating 74-71-71 – 216

Becky Morgan 72-72-72 – 216

Sarah Kemp 72-72-72 – 216

Rebecca Lee-Bentham 66-74-76 – 216

Hannah Burke 72-72-72 – 216

M.J. Hur 71-73-72 – 216

Cindy LaCrosse 71-71-74 – 216

Caroline Hedwall 72-71-74 – 217

Jane Park 70-74-73 – 217

Jessica Speechley 72-73-72 – 217

Nikki Campbell 71-70-76 – 217

Laura Davies 71-74-72 – 217

Courtney Massey 70-74-73 – 217

Christina Kim 72-72-73 – 217

Nicole Smith 72-72-73 – 217

Becky Brewerton 69-75-74 – 218

Veronica Felibert 71-71-76 – 218

Alison Walshe 71-73-74 – 218

Line Vedel Hansen 73-72-74 – 219

Yan Jing 72-70-77 – 219

NHL

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L OT Pts GF GA

New Jersey 9 3 3 21 41 36

Pittsburgh 10 5 0 20 48 35

N.Y. Rangers 7 5 1 15 36 34

N.Y. Islanders 6 7 1 13 45 47

Philadelphia 6 9 1 13 38 49

Northeast Division

W L OT Pts GF GA

Montreal 9 4 1 19 40 34

Boston 8 2 2 18 34 29

Toronto 9 6 0 18 43 36

Ottawa 7 6 2 16 35 30

Buffalo 6 8 1 13 43 50

Southeast Division

W L OT Pts GF GA

Carolina 8 4 1 17 41 37

Tampa Bay 7 6 1 15 55 45

Florida 4 6 4 12 35 53

Washington 5 8 1 11 40 49

Winnipeg 5 7 1 11 33 43

WESTERN CONFERENCE

Central Division

W L OT Pts GF GA

Chicago 11 0 3 25 48 29

Nashville 7 3 4 18 28 26

St. Louis 8 5 1 17 48 45

Detroit 7 5 2 16 38 41

Columbus 4 8 2 10 31 43

Northwest Division

W L OT Pts GF GA

Vancouver 8 3 2 18 38 29

Minnesota 6 6 2 14 30 36

Edmonton 5 5 3 13 29 34

Calgary 4 5 3 11 35 44

Colorado 5 6 1 11 27 32

Pacific Division

W L OT Pts GF GA

Anaheim 10 2 1 21 47 35

Dallas 8 6 1 17 38 39

San Jose 7 4 3 17 37 33

Phoenix 6 6 2 14 35 38

Los Angeles 5 5 2 12 28 33

Note: Two points for a win, one point for overtime loss.

SATURDAY

Tampa Bay 6, Florida 5, OT

Toronto 3, Ottawa 0

Montreal 4, Philadelphia 1

N.Y. Islanders 5, New Jersey 1

Anaheim at Nashville, 8

Columbus at Phoenix, 8

Colorado at Edmonton, 10

Friday

Pittsburgh 3, Winnipeg 1

New Jersey 5, Philadelphia 3

Buffalo 4, Boston 2

Anaheim 5, Detroit 2

Chicago 4, San Jose 1

St. Louis 5, Calgary 2

Dallas 4, Vancouver 3

Los Angeles 2, Columbus 1

Today

Pittsburgh at Buffalo, 12:30

Los Angeles at Chicago, 3:30

Washington at N.Y. Rangers, 6

Boston at Winnipeg, 6

Detroit at Minnesota, 6

Calgary at Dallas, 6

St. Louis at Vancouver, 9

GLANTZ-CULVER LINE

NCAA Basketball

FAVORITE LINE UNDERDOG

at Michigan 24 Penn St.

at Wisconsin 2 Ohio St.

Louisville 13 at South Florida

at Cleveland St. 7 Milwaukee

Green Bay 1 at Youngstown St.

Minnesota 1½ at Iowa

Arizona 8½ at Utah

Miami 6½ at Clemson

Illinois 2 at Northwestern

at Delaware 5 James Madison

at Illinois St. 1 Wichita St.

at California 6½ Southern Cal

at UNC Greensboro 4½ Appalachian St.

at Manhattan 2 Niagara

at Rider 9½ Marist

at American U. 6 Holy Cross

NBA

All-Star Game

At Houston

FAVORITE LINE O/U UNDERDOG

West 3 (292) East

Transactions

BASEBALL

National League

CINCINNATI REDS – Agreed to terms with RHP Homer Bailey on a one-year contract.

FOOTBALL

National Football League

NEW ORLEANS SAINTS – Named Dan Roushar running back coach. Reassigned Bret Ingalls to offensive line coach.

Canadian Football League

HAMILTON TIGER-CATS – Released RB Avon Cobourne.

MONTREAL ALOUETTES – Signed DB Jerald Brown and LB Steve Octavien to two-year contracts.

HOCKEY

National Hockey League

CALGARY FLAMES – Recalled G Danny Taylor from Abbotsford (AHL). Assigned G Leland Irving to Abbotsford.

DETROIT RED WINGS – Placed F Johan Franzen on injured reserve. Assigned G Jonas Gustavsson to Grand Rapids (AHL) for conditioning.

MONTREAL CANADIENS – Recalled G Robert Mayer from Hamilton (AHL). Reassigned G Peter Delmas from Wheeling (ECHL) to Hamilton.

NEW YORK RANGERS – Recalled F Chris Kreider from Connecticut (AHL).

PHOENIX COYOTES – Reassigned G Louis Domingue from Gwinnett (ECHL) to Portland (AHL).

ECHL

SOUTH CAROLINA STINGRAYS – Signed F Jay Silvia.

ECHL

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L OL SL Pts GF GA

Reading 34 14 3 3 74 187 147

Elmira 27 20 2 2 58 177 162

Wheeling 21 20 3 6 51 134 152

Trenton 20 24 4 3 47 147 175

North Division

W L OL SL Pts GF GA

Cincinnati 30 16 4 2 66 159 141

Toledo 28 18 2 4 62 160 136

Kalamazoo 25 22 4 1 55 151 152

Fort Wayne 26 24 1 1 54 150 175

Evansville 18 30 2 3 41 147 189

South Division

W L OL SL Pts GF GA

Gwinnett 32 20 2 1 67 159 148

Greenville 30 18 2 3 65 182 160

Florida 26 17 4 5 61 183 181

S. Carolina 27 23 2 3 59 153 146

Orlando 23 25 2 3 51 150 182

WESTERN CONFERENCE

Mountain Division

W L OL SL Pts GF GA

x-Alaska 35 11 2 4 76 165 132

Idaho 32 15 1 4 69 202 155

Colorado 24 23 1 2 51 172 163

Utah 20 22 3 4 47 155 191

Pacific Division

W L OL SL Pts GF GA

x-Ontario 35 11 3 2 75 187 138

Las Vegas 27 19 2 3 59 149 141

Stockton 25 20 5 4 59 170 173

San Francisco 19 25 1 6 45 145 184

Bakersfield 16 34 2 3 37 140 201

x-clinched Playoff Berth

SATURDAY

Kalamazoo 4, Toledo 3, OT

South Carolina 3, Orlando 1

Florida 4, Gwinnett 3

Reading 4, Elmira 3

Evansville at Fort Wayne, 7:30

Trenton at Cincinnati, 7:35

Idaho at Ontario, 9

Alaska at Utah, 9:05

Colorado at Bakersfield, 10

San Francisco at Stockton, 10:30

Friday

Kalamazoo 3, Toledo 2, OT

Florida 5, Greenville 2

Orlando 4, S. Carolina 3, OT

Elmira 4, Reading 3

Cincinnati 2, Trenton 1

Gwinnett 6, Wheeling 5

Evansville 6, Fort Wayne 1

Utah 3, Alaska 2, SO

Bakersfield 4, Colorado 1

Las Vegas 4, Idaho 2

Stockton 2, Ontario 1, OT

PREP HOCKEY

Districts

Whitmer 7, Southview 5

W: Merrill, Rutter 2, Brown 2, Herzig, Calendine. S: Dibble 2, Fleck, A. Jahn, Jahn.

PERRYSBURG 4, CLAY 0: Sarni 2, Serrao, M. Studer.



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.

Related stories