Loading…
Tuesday, July 29, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Tuesday, 2/26/2013

Scoreboard: 2-26

 

Boys Sectionals

Division I

At Whitmer

Rogers vs. Waite, Thursday, 6:15

Winner vs. Southview, Friday, 6:15

Maumee vs. Start, Tuesday, 8

Winner vs. Central Catholic, Friday, 8

At Central Catholic

Northview vs. St. Francis, Tuesday, 6:15

Winner vs. St. John's, Friday, 6:15

Bowsher (15-5) vs. Springfield (12-6), Feb. 26, 8

Winner vs. Whitmer, Friday, 8

At Liberty-Benton

Perrysburg vs. Lima Senior, Tuesday, 6:15

Winner vs. Fremont Ross, Friday, 6:15

Findlay vs. Clay, Tuesday, 8

Winner vs. Anthony Wayne, Friday, 8.

At Galion

Norwalk vs. Sandusky, Tuesday, 6:15

Winner vs. Marion Harding, Friday, 6:15

Ashland vs. Mansfield Madison, Tuesday, 8

Winner vs. Mansfield Senior, Friday, 8

Division II

At Swanton

Defiance vs. Eastwood, Tuesday, 6:15

Otsego vs. Wauseon, Tuesday, 8

Winners meet for sectional title, Friday, 6:15

Napoleon vs. Rossford, Wednesday, 6:15

Bryan vs. Bowling Green, Wednesday, 8

Winners meet for sectional title, Friday, 8

At Clay

Sandusky Perkins vs. Edison, Tuesday, 6:15

Bellevue vs. Port Clinton, Tuesday, 8

Winners meet for sectional title, Friday, 6:15

Oak Harbor vs. Clyde, Wednesday, 6:15

Woodward vs. Scott, Wednesday, 8

Winners meet for sectional title, Friday, 8

At Lima Senior

Lima Bath vs. Lima Shawnee, Tuesday, 6:15

Kenton vs. St. Marys Memorial, Tuesday, 8

Winners play for sectional title, Friday, 6:15

Elida vs. Van Wert, Wednesday, 6:15

Celina vs. Wapakoneta, Wednesday, 8

Winners play for sectional title, Friday, 8

At Bucyrus

Shelby vs. Upper Sandusky Tuesday, 6:15

Winner vs. Lexington, Friday, 6:15

Willard vs. Galion, Tuesday, 6:15

Clear Fork vs. Tiffin Columbian, Wednesday, 8

Winners play for sectional title, Friday, 8

Division III

At Defiance

Hicksville vs. Fairview, Tuesday, 6:15

Winner vs. Ottawa-Glandorf, Friday, 6:15

Tinora vs. Paulding, Tuesday, 8

Winner vs. Wayne Trace, Friday, 8

At Otsego

Patrick Henry vs. Swanton , Tuesday, 6:15.

Winner vs. Archbold, Friday, 6:15

Delta vs. Liberty Center, Tuesday, 8

Winner vs. Evergreen, Friday, 8,

At Findlay

Lakota vs. Fostoria, Tuesday, 6:15

Winner vs. Liberty-Benton, Friday, 6:15

Carey vs. Van Buren Tuesday, 8

Winner vs. Elmwood, Friday, 8

At Wapakoneta

Delphos Jefferson vs. Allen East, Tuesday, 7

Winner vs. Lima Central Catholic, Friday, 6:15

Spencerville vs. Parkway, Wednesday, 6:15

Bluffton vs. Coldwater, Wednesday, 8

Winners play for sectional title, Friday, 8

At Lexington

Ontario vs. Ashland Crestview, Tuesday, 6:15

Winner vs. Bucyrus, Friday, 6:15

Seneca East vs. Wynford, Tuesday, 8

Winner vs. New London, Friday, 8

At Sandusky

Castalia Margaretta vs. Genoa, Tuesday, 6:15

Winner vs. Huron, Friday, 6:15

Woodmore vs. Western Reserve, Tuesday, 8

Winner vs. Lake, Friday, 8

Division IV

At Coldwater

Fort Recovery vs. Marion Local, Tuesday, 7

Winner vs. New Bremen, Friday, 6:15

St. Henry vs. Waynesfield-Goshen, Wednesday, 6:15

New Knoxville vs. Minster, Wednesday, 8

Winners play for sectional title, Friday, 8

At Van Wert

Ottoville vs. Lima Perry, Tuesday, 7

Winner vs. Convoy Crestview, Friday, 6:15

Delphos St. John's vs. Fort Jennings, Wednesday, 6:15

Lima Temple Christian vs. Lincolnview, Wednesday, 8

Winners play for sectional title, Friday, 8

At Kenton

Ridgemont vs. Ada, Tuesday, 7

Winner vs. Arlington, Friday, 6:15

Vanlue vs. Riverdale, Wednesday, 6:15

Upper Scioto Valley vs. Hardin Northern, Wednesday, 8

Winners play for sectional title, Friday, 8

At Ottawa-Glandorf

Pandora-Gilboa vs. McComb, Tuesday, 7

Winner vs. Columbus Grove, Friday, 6:15

Leipsic vs. North Baltimore, Wednesday, 6:15

Cory-Rawson vs. Arcadia, Wednesday, 8

Winners play for sectional title, Friday, 8

At Bryan

North Central vs. Montpelier, Tuesday, 7.

Winner vs. Fayette, Friday, 6:15

Pettisville vs. Edon, Wednesday, 6:15.

Stryker vs. Hilltop, Wednesday, 8

Winners play for sectional title, Friday, 8

At Paulding

Ayersville vs. Kalida, Tuesday, 7

Winner vs. Edgerton, Friday, 6:15

Holgate vs. Continental, Wednesday, 6:15.

Miller City vs. Antwerp, Wednesday, 8

Winners play for sectional title, Friday, 8

At Ontario

Mansfield Christian vs. Lucas, Tuesday, 6:15

Winner vs. Colonel Crawford, Friday, 6:15

Mansfield St. Peter's vs. Crestline, Tuesday, 8

Winner vs. Buckeye Central, Friday, 8

At Norwalk

Sandusky St. Mary's vs. Plymouth, Tuesday, 6:15

Winner vs. Monroeville , Friday, 6:15

Norwalk St. Paul vs. South Central, Tuesday, 8

Winner vs. Danbury, Friday, 8

At Fostoria

Mohawk vs. Tiffin Calvert, Tuesday, 7

Winner vs. Old Fort, Friday, 6:15

Fostoria St. Wendelin vs. Hopewell-Loudon, Wednesday, 6:15

New Riegel vs. Bettsville, Wednesday, 8

Winners play for sectional title, Friday, 8

At Eastwood

Cardinal Stritch vs. Maumee Valley, Tuesday, 7.

Winner vs. Toledo Christian, Friday, 6:15

Ottawa Hills vs. Northwood, Wednesday, 6:15

Fremont St. Joseph vs. Gibsonburg, Wednesday, 8

Winners play for sectional title, Friday, 8

State scores

Beachwood 81, Mentor Lake Cath. 64

Division I

Can. McKinley 66, Akr. Kenmore 46

Canfield 58, Can. Glenoak 52

Cle. E. Tech 87, Mayfield 57

Copley 59, Wooster 47

Eastlake N. 60, E. Cle. Shaw 51

Lorain 64, Avon 56

Olmsted Falls 69, Amherst Steele 61

Youngs. East 74, Youngs. Boardman 52

Division II

Beloit W. Branch 62, Struthers 50

Chagrin Falls 51, Peninsula Woodridge 49

Day. Dunbar 60, Day. Chaminade-Julienne 43

Franklin 66, Day. Carroll 61

Jefferson Area 64, Conneaut 58

Mantua Crestwood 54, Hubbard 36

Tallmadge 52, Mogadore Field 40

Warrensville Hts. 60, Painesville Harvey 38

Division III

Brookfield 77, Orwell Grand Valley 44

Campbell Memorial 49, Garrettsville Garfield 46

Canfield S. Range 67, Atwater Waterloo 55

Independence 62, Brooklyn 52

Louisville Aquinas 81, Rootstown 64

Newton Falls 57, Youngs. Liberty 48

Orrville 53, Sullivan Black River 32

W. Salem NW 79, Wellington 75

Wickliffe 63, Cle. St. Martin De Porres 50

Division IV

Dalton 61, Ashland Mapleton 26

Richmond Hts. 97, Newbury 46

Sebring McKinley 61, Canton Heritage Christian 53

Vienna Mathews 66, Thompson Ledgemont 52

Youngs. Christian 57, E. Can. 38

Girls Districts

Division I

Liberty-Benton

Fremont Ross vs. Ashland, Thursday, 7 at Galion

Perrysburg vs. Lima Senior, Thursday, 7 at Otsego

Winners, Saturday, 2 at Liberty Benton

Perrysburg

Notre Dame vs. Southview, Wednesday, 7 at Central Catholic

Central Catholic vs. Northview, Thursday, 7 at Clay

Winners, Saturday, 2 at Perrysburg

Division II

At Paulding

Van Wert vs.Lima Bath, Thursday, 6:15

Celina vs. Wauseon, Thursday, 8

Winners, Saturday 7

At Lake

Rogers vs. Bellevue, Thursday, 6:15

Port Clinton vs. Rossford, Thursday, 8

Winners, Saturday, 7

Division III

At Kalida

Delta vs. Ottawa-Glandorf, Thursday, 6:15

Archbold vs. Harrod Allen East, Thursday, 8

Winners, Saturday, 3

At Central Catholic

Elmwood vs. Genoa, Thursday, 6:15

Woodmore vs. Liberty-Benton, Thursday, 8

Winners, Saturday, 3

Division IV

At Archbold

North Central vs. Fayette, Thursday, 6:15

Pettisville vs. Edgerton, Thursday, 8

Wnners, Saturday, 7

At Lakota

Toledo Christian vs. Arcadia, Thursday, 6:15

Carey vs. Fremont St. Joseph, Thursday, 8

Winners, Saturday, 7

At Liberty-Benton

Patrick Henry vs. McComb, Thursday, 6:15

Riverdale vs. Leipsic, Thursday, 8

Winners, Saturday, 7

State scores

Division I

Cin. Princeton 71, Kings Mills Kings 35

Cin. Ursuline Academy 41, Cin. Mercy 38

Michigan Districts

Bedford 16 6 12 16 – 50

Milan 1 0 2 4 – 7

BEDFORD: Rightnowar 2-1-5, Lisk 1-2-4, Lewandowski 4-2-10, Bowie 1-1-0-5, Killinen 1-0-2, Andrews 3-0-6, Dey 0-1-0-3, Knauss 0-2-2, Copciac 0-1-1, Anderson 2-1-5, Schott 2-1-0-7. Totals: 16-3-9-50.

MILAN: Splitt 0-2-2, Hagan 0-3-3, McNamara 0-1-1, Baker 0-1-1. Totals: 0-7-7.

glantz-culver line

NCAA Basketball

FAVORITE LINE UNDERDOG

Indiana 5 at Minnesota

at George Mason 6½ Towson

Memphis 4 at Xavier

at Alabama 12 Auburn

at Detroit 12½ Loyola of Chicago

at Green Bay 15½ Milwaukee

at Ill. Chicago Pk Wright St.

at Valparaiso 13½ Youngstown St.

at Air Force 5 Wyoming

Florida 8½ at Tennessee

at Florida St. 5½ Wake Forest

at Wisconsin 18 Nebraska

NBA

FAVORITE LINE UNDERDOG

at Philadelphia 11½ Orlando

at Indiana 8 Golden State

at Miami 14½ Sacramento

at New Orleans 2 Brooklyn

at Chicago 9 Cleveland

at Dallas 5 Milwaukee

at Phoenix 4½ Minnesota

at L.A. Clippers 15½ Charlotte

Men

AP Top 25

Record Pts Prv

1. Indiana (64) 24-3 1,624 1

2. Gonzaga (1) 27-2 1,530 3

3. Duke 24-3 1,461 6

4. Michigan 23-4 1,411 7

5. Miami 22-4 1,317 2

6. Kansas 23-4 1,272 9

7. Georgetown 21-4 1,236 11

8. Florida 22-4 1,164 5

9. Michigan St. 22-6 1,105 4

10. Louisville 22-5 1,047 10

11. Arizona 23-4 998 12

12. Syracuse 22-5 915 8

13. Kansas St. 22-5 875 13

14. New Mexico 23-4 764 16

15. Oklahoma St. 20-6 692 14

16. Ohio St. 20-7 675 18

17. Wisconsin 19-8 558 19

18. Saint Louis 21-5 495 –

19. Memphis 24-3 453 21

20. Butler 22-6 351 15

21. Notre Dame 22-6 328 25

22. Marquette 19-7 317 17

23. Pittsburgh 21-7 158 20

24. Oregon 22-6 61 23

25. Louisiana Tech 24-3 54 –

Others receiving votes: Colorado St. 49, VCU 45, Akron 43, Wichita St. 35, Saint Mary's (Cal) 24, Illinois 19, UConn 18, UNLV 13, North Carolina 8, California 5, Middle Tennessee 2, Belmont 16, Missouri 1, Stephen F. Austin 1.

USA Today Top 25

Record Pts Pvs

1. Indiana (28) 24-3 772 1

2. Gonzaga (3) 27-2 738 3

3. Duke 24-3 700 6

4. Michigan 23-4 654 7

5. Kansas 23-4 619 9

6. Florida 22-4 596 4

7. Miami 22-4 581 2

8. Georgetown 21-4 552 11

9. Louisville 22-5 535 10

10. Michigan State 22-6 520 5

11. Arizona 23-4 458 12

12. Syracuse 22-5 420 8

13. Kansas State 22-5 398 13

14. New Mexico 23-4 369 16

15. Ohio State 20-7 328 18

16. Wisconsin 19-8 284 17

17. Memphis 24-3 281 19

18. Oklahoma State 20-6 277 14

19. Saint Louis 21-5 199 –

20. Notre Dame 22-6 169 25

21. Butler 22-6 161 15

22. Marquette 19-7 104 20

23. Saint Mary's 24-5 54 –

24. Akron 22-4 53 –

25. VCU 22-6 52 24

Others receiving votes: Pittsburgh 38, Oregon 37, Middle Tennessee 29, Louisiana Tech 24, San Diego State 13, UNLV 12, Wichita State 12, Colorado State 10, UConn 5, Illinois 5, Oklahoma 5, California 3, North Carolina 3, UCLA 2, Belmont 1, Creighton 1, Kentucky 1.

Mid-American Conference

East

Conference All Games

W L Pct. W L Pct.

Akron 12 0 1.000 22 4 .846

Ohio 11 1 .917 20 7 .741

Buffalo 6 6 .500 11 16 .407

Kent St. 5 7 .417 15 12 .556

BGSU 5 7 .417 11 16 .407

Miami 3 9 .250 8 17 .320

West

Conference All Games

W L Pct. W L Pct.

W. Michigan 8 4 .667 17 9 .654

Toledo 8 4 .667 13 11 .542

E. Michigan 5 7 .417 12 15 .444

Ball St. 4 8 .333 11 14 .440

N. Illinois 3 9 .250 5 20 .200

C. Michigan 2 10 .167 9 17 .352

WEDNESDAY

Central Michigan at Ball State, 7

Miami at Bowling Green, 7

Buffalo at Kent State, 7

Eastern Michigan at Northern Illinois, 7

Akron at Ohio, 7

Western Michigan at Toledo, 7

Big Ten Conference

Conference All Games

W L Pct. W L Pct.

Indiana 12 2 .857 24 3 .889

Michigan St. 11 4 .733 22 6 .786

Michigan 10 4 .714 23 4 .852

Wisconsin 10 4 .714 19 8 .704

Ohio St. 10 5 .667 20 7 .741

Illinois 7 8 .467 20 9 .690

Minnesota 6 8 .429 18 9 .667

Iowa 6 8 .429 17 10 .630

Purdue 6 8 .429 13 14 .481

Nebraska 4 10 .286 13 14 .481

Northwestern 4 11 .267 13 15 .464

Penn St. 0 14 .000 8 18 .308

SUNDAY

Michigan 71, Illinois 58

Ohio St. 68, Michigan St. 60

Purdue 74, Northwestern 43

TODAY

Indiana at Minnesota, 7

Nebraska at Wisconsin, 9

WEDNESDAY

Michigan at Penn State, 6:30

Purdue at Iowa, 8:30

THURSDAY

Ohio State at Northwestern, 7

NATIONAL

EAST

Bryant 84, Sacred Heart 68

CCSU 67, Quinnipiac 65

SOUTH

Florida A&M 75, SC State 72, 2OT

Hampton 57, Delaware St. 50

Howard 49, Md.-Eastern Shore 45

MIDWEST

Kansas St. 75, Texas Tech 55

Marquette 74, Syracuse 71

SOUTHWEST

Houston Baptist 65, New Orleans 52

Team Won-Lost Percentage

W L Pct

Gonzaga 27 2 .931

Duke 24 3 .889

Indiana 24 3 .889

Louisiana Tech 24 3 .889

Memphis 24 3 .889

Stephen F. Austin 23 3 .885

Middle Tenn. 25 4 .862

Arizona 23 4 .852

Kansas 23 4 .852

Michigan 23 4 .852

New Mexico 23 4 .852

Akron 22 4 .846

Florida 22 4 .846

Miami (FL) 22 4 .846

Georgetown 21 4 .840

Women

AP Top 25

Record Pts Prv

1. Baylor (40) 26-1 1,000 1

2. Notre Dame 25-1 957 2

3. UConn 25-2 909 3

4. Stanford 26-2 875 4

5. Duke 26-1 850 5

6. California 25-2 804 6

7. Penn St. 23-3 755 7

8. Tennessee 22-5 676 11

9. Maryland 22-5 665 8

10. Kentucky 23-4 634 8

11. Georgia 23-4 607 13

12. Dayton 24-1 492 14

13. Texas A&M 21-7 486 10

14. South Carolina 22-5 455 15

15. North Carolina 25-4 443 16

16. Louisville 22-6 426 12

17. UCLA 21-6 417 17

18. Delaware 24-3 319 18

19. Colorado 22-5 288 20

20. Nebraska 21-6 215 24

21. Green Bay 22-2 139 25

22. Syracuse 22-4 131 21

23. Iowa St. 19-6 122 –

24. Florida St. 20-7 90 19

25. Purdue 20-7 74 22

Others receiving votes: Oklahoma St. 58, Toledo 34, South Florida 21, Vanderbilt 13, LSU 10, SMU 7, Gonzaga 6, San Diego St. 6, Texas Tech 6, West Virginia 4, Chattanooga 3, Michigan St. 2, Florida Gulf Coast 1.

Mid-American Conference

East

Conference All Games

W L Pct. W L Pct.

Akron 9 4 .692 18 8 .692

BGSU 8 5 .615 17 9 .653

Miami 8 5 .615 16 10 .615

Buffalo 7 6 .536 9 17 .346

Ohio 1 12 .076 6 19 .240

Kent St. 1 12 .076 3 23 .115

West

Conference All Games

W L Pct. W L Pct.

Toledo 12 1 .923 24 2 .923

C. Michigan 10 3 .769 16 10 .615

Ball St. 10 3 .769 13 13 .500

W. Michigan 5 8 .384 9 17 .346

E. Michigan 5 8 .384 7 19 .269

N. Illinois 2 11 .153 7 19 .269

SUNDAY

Toledo 76, Central Michigan 63

THURSDAY

Ball State at Central Michigan, 7

Buffalo at Bowling Green, 7

Toledo at Western Michigan, 7

Eastern Michigan at Northern Illinois, 7

Kent State at Miami, 7

Ohio at Akron, 7

NATIONAL

EAST

Monmouth (NJ) 60, Robert Morris 48

Mount St. Mary's 51, LIU Brooklyn 39

Quinnipiac 74, Bryant 61

Sacred Heart 61, CCSU 39

St. Francis (Pa.) 100, Fairleigh Dickinson 89

Wagner 52, St. Francis (NY) 48

SOUTH

Chattanooga 68, Davidson 59

Coll. of Charleston 69, Wofford 60

ETSU 65, North Florida 60

Elon 75, Appalachian St. 58

Furman 57, Georgia Southern 48

Howard 40, Md.-Eastern Shore 35

Jacksonville 73, SC-Upstate 54

Murray St. 56, Morehead St. 48

N. Kentucky 55, Kennesaw St. 49

Prairie View 54, Alabama A&M 39

SC State 63, Florida A&M 46

Samford 47, W. Carolina 41

Texas Southern 64, Alabama St. 52

Wake Forest 73, Virginia 68, OT

MIDWEST

Loyola of Chicago 72, Cleveland St. 67

Ohio St. 67, Michigan St. 60

Tennessee Tech 64, SE Missouri 51

SOUTHWEST

Ark.-Pine Bluff 70, Jackson St. 64

Baylor 86, Oklahoma 64

Team Won-Lost Percentage

W L Pct

Baylor 26 1 .963

Duke 26 1 .963

Notre Dame 25 1 .962

Dayton 24 1 .960

Stanford 26 2 .929

California 25 2 .926

Connecticut 25 2 .926

Quinnipiac 24 2 .923

Toledo 24 2 .923

Green Bay 22 2 .917

Chattanooga 24 3 .889

Delaware 24 3 .889

Albany (NY) 23 3 .885

Penn St. 23 3 .885

North Carolina 25 4 .862

Georgia 23 4 .852

Kentucky 23 4 .852

Charlotte 22 4 .846

NHL

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L OT Pts GF GA

Pittsburgh 13 6 0 26 65 48

New Jersey 10 5 4 24 48 49

Philadelphia 9 11 1 19 60 66

N.Y. Rangers 8 7 2 18 41 44

N.Y. Islanders 8 10 1 17 56 64

Northeast Division

W L OT Pts GF GA

Montreal 12 4 3 27 53 41

Ottawa 12 6 2 26 48 37

Boston 11 2 2 24 45 34

Toronto 12 8 0 24 57 46

Buffalo 6 12 1 13 48 63

Southeast Division

W L OT Pts GF GA

Carolina 9 7 1 19 50 51

Tampa Bay 9 8 1 19 69 58

Winnipeg 8 9 1 17 48 57

Florida 5 9 4 14 42 65

Washington 6 10 1 13 48 55

WESTERN CONFERENCE

Central Division

W L OT Pts GF GA

Chicago 15 0 3 33 58 35

Nashville 9 6 5 23 44 47

St. Louis 10 6 2 22 55 52

Detroit 9 7 3 21 57 54

Columbus 5 12 2 12 40 56

Northwest Division

W L OT Pts GF GA

Vancouver 10 4 4 24 52 48

Minnesota 8 7 2 18 37 42

Calgary 7 7 3 17 48 59

Edmonton 7 7 3 17 40 46

Colorado 7 8 2 16 42 51

Pacific Division

W L OT Pts GF GA

Anaheim 13 2 1 27 57 42

Dallas 9 8 2 20 51 53

Phoenix 8 7 3 19 50 49

San Jose 8 6 3 19 41 39

Los Angeles 8 6 2 18 40 39

Note: Two points for a win, one point for overtime loss.

MONDAY

Ottawa 2, Montreal 1, SO

Toronto 4, Philadelphia 2

Nashville 5, Dallas 4, OT

Edmonton at Chicago, late

Anaheim at Los Angeles, late

SUNDAY

Boston 4, Florida 1

Detroit 8, Vancouver 3

Winnipeg 4, New Jersey 2

Chicago 1, Columbus 0

Carolina 4, N.Y. Islanders 2

Pittsburgh 5, Tampa Bay 3

Anaheim 4, Colorado 3, OT

Calgary 5, Phoenix 4

TUESDAY

Dallas at Columbus, 7

Carolina at Washington, 7

Winnipeg at N.Y. Rangers, 7

Pittsburgh at Florida, 7:30

Buffalo at Tampa Bay, 7:30

Boston at N.Y. Islanders, 7:30

Calgary at Minnesota, 8

Phoenix at Vancouver, 10

Colorado at San Jose, 10:30

WEDNESDAY

Washington at Philadelphia, 7:30

Montreal at Toronto, 7:30

Detroit at Los Angeles, 10

Nashville at Anaheim, 10 p.m.

ECHL

MONDAY

No games scheduled

SUNDAY

Cincinnati 2, Toledo 1, OT

Greenville 3, South Carolina 2

Trenton 5, Reading 3

Colorado 4, Utah 1

Kalamazoo 3, Elmira 2, OT

Wheeling 1, Fort Wayne 0

Stockton 4, Ontario 1

Alaska 1, Las Vegas 0

TUESDAY

Gwinnett at South Carolina, 5:05

San Francisco at Utah, 9:05 p.m.

NBA

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L Pct GB

New York 33 20 .623 –

Brooklyn 33 24 .579 2

Boston 29 27 .518 5½

Philadelphia 22 32 .407 11½

Toronto 23 34 .404 12

Southeast Division

W L Pct GB

Miami 40 14 .741 –

Atlanta 32 23 .582 8½

Washington 18 37 .327 22½

Orlando 15 41 .268 26

Charlotte 13 43 .232 28

Central Division

W L Pct GB

Indiana 35 21 .625 –

Chicago 32 24 .571 3

Milwaukee 26 28 .481 8

Detroit 22 37 .373 14½

Cleveland 18 38 .321 17

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

W L Pct GB

San Antonio 45 13 .776 –

Memphis 37 18 .673 6½

Houston 31 27 .534 14

Dallas 25 30 .455 18½

New Orleans 20 37 .351 24½

Northwest Division

W L Pct GB

Oklahoma City 41 15 .732 –

Denver 35 22 .614 6½

Utah 31 25 .554 10

Portland 26 30 .464 15

Minnesota 20 33 .377 19½

Pacific Division

W L Pct GB

L.A. Clippers 40 18 .690 –

Golden State 33 23 .589 6

L.A. Lakers 28 29 .491 11½

Sacramento 19 38 .333 20½

Phoenix 18 39 .316 21½

MONDAY

Atlanta 114, Detroit 103

Washington 90, Toronto 84

L.A. Lakers at Denver, late

Boston at Utah, late

Sunday

Miami 109, Cleveland 105

L.A. Lakers 103, Dallas 99

Golden State 100, Minnesota 99

New Orleans 110, Sacramento 95

Memphis 76, Brooklyn 72

New York 99, Philadelphia 93

San Antonio 97, Phoenix 87

Portland 92, Boston 86

Oklahoma City 102, Chicago 72

Today

Golden State at Indiana, 7

Orlando at Philadelphia, 7

Sacramento at Miami, 7:30

Brooklyn at New Orleans, 8

Cleveland at Chicago, 8

Milwaukee at Dallas, 8:30

Minnesota at Phoenix, 9

Charlotte at L.A. Clippers, 10:30

Wednesday

Sacramento at Orlando, 7

Toronto at Cleveland, 7

Detroit at Washington, 7

Golden State at New York, 8

Milwaukee at Houston, 8

New Orleans at Oklahoma City, 8

Dallas at Memphis, 8

Phoenix at San Antonio, 8:30

Atlanta at Utah, 9

Denver at Portland, 10:30

Atlanta 27 34 27 26 – 114

Detroit 24 27 19 33 – 103

ATLANTA: Korver 5-11 0-0 15, Smith 9-17 4-6 23, Horford 10-13 2-3 23, Teague 6-13 6-6 20, Stevenson 2-4 2-2 7, Jenkins 1-5 4-4 6, Johnson 1-1 0-0 2, Jones 1-4 0-0 2, Harris 3-6 2-3 11, Tolliver 2-5 0-0 5, Scott 0-0 0-0 0, Petro 0-0 0-0 0. Totals 40-79 20-24 114.

DETROIT: Singler 5-11 2-2 13, Maxiell 3-7 1-2 7, Monroe 5-9 5-8 15, Calderon 3-11 0-0 7, Stuckey 10-17 2-2 22, Jerebko 9-12 2-2 21, Middleton 2-6 0-0 4, English 2-5 6-6 10, Kravtsov 1-2 0-0 2, Villanueva 1-4 0-0 2. Totals 41-84 18-22 103.

Note: 3-Point Goals – Atlanta 14-33 (Korver 5-7, Harris 3-5, Teague 2-4, Horford 1-1, Stevenson 1-3, Tolliver 1-3, Smith 1-4, Jones 0-2, Jenkins 0-4), Detroit 3-14 (Singler 1-3, Jerebko 1-3, Calderon 1-5, Middleton 0-1, Villanueva 0-2). Fouled Out–None. Rebounds –Atlanta 43 (Horford 22), Detroit 47 (Monroe 8). Assists –Atlanta 31 (Teague 12), Detroit 25 (Calderon 9). Total Fouls–Atlanta 16, Detroit 18. Technicals –Jerebko. A – 12,417 (22,076).

Transactions

BASEBALL

MLB – Announced the retirements of umpires Ed Rapuano, Tim Tschida and Derryl Cousins. Promoted umpires Jim Joyce, Ted Barrett and Fieldin Culbreth to crew chiefs. Named Vic Carapazza, Manny Gonzalez and Alan Porter full-time umpires.

American League

TORONTO BLUE JAYS – Claimed 1B Lars Anderson off waivers from the Chicago White Sox.

BASKETBALL

National Basketball Association

OKLAHOMA CITY THUNDER – Signed G Derek Fisher.

Women's National Basketball Association

ATLANTA DREAM – Named Julie Plank assistant coach.

NEW YORK LIBERTY – Signed F Katie Smith. Re-signed G-F Essence Carson.

FOOTBALL

National Football League

PHILADELPHIA EAGLES – Released DT Cullen Jenkins.

Canadian Football League

MONTREAL ALOUETTES – Signed LB Ejiro Kuale to a three-year contract and DB Kendric Burney to a two-year contract.

WINNIPEG BLUE BOMBERS – Named Carl Franks defensive backs coach.

HOCKEY

National Hockey League

NHL – Suspended San Jose F Ryane Clowe two games for leaving the bench on a legal line change and starting an altercation during Friday's game against Chicago.

COLUMBUS BLUE JACKETS – Assigned F Sean Collins to Springfield (AHL). Recalled C Cody Goloubef from Springfield.

DETROIT RED WINGS – Re-signed D Brian Lashoff to a three-year contract.

FLORIDA PANTHERS – Reassigned G Jacob Markstrom to San Antonio (AHL).

NEW JERSEY DEVILS – Reassigned LW Jean-Sebastien Berube from Trenton (ECHL) to Albany (AHL).

NEW YORK RANGERS – Reassigned G Scott Stajcer from Connecticut (AHL) to Greenville (ECHL). Assigned F Christian Thomas to Connecticut.

PHOENIX COYOTES – Signed D David Schlemko to a two-year contract.

ST. LOUIS BLUES – Reassigned G Paul Karpowich from Peoria (AHL) to Evansville (ECHL).

WASHINGTON CAPITALS – Re-signed D John Erskine and G Braden Holtby to two-year contract extensions.

baseball

Exhibition

American League

W L Pct

Cleveland 5 0 1.000

Baltimore 3 0 1.000

Chicago 1 0 1.000

Kansas City 3 0 1.000

Seattle 3 1 .750

Tampa Bay 3 1 .750

Detroit 2 1 .667

Boston 2 2 .500

Houston 1 1 .500

Toronto 2 2 .500

Minnesota 1 2 .333

New York 1 2 .333

Oakland 1 2 .333

Los Angeles 0 4 .000

Texas 0 3 .000

National League

W L Pct

Chicago 2 1 .667

Colorado 2 1 .667

Pittsburgh 2 1 .667

Los Angeles 1 1 .500

Miami 1 1 .500

New York 1 1 .500

San Diego 2 2 .500

San Francisco 1 1 .500

Washington 1 1 .500

Arizona 1 2 .333

St. Louis 1 2 .333

Atlanta 1 3 .250

Cincinnati 1 3 .250

Milwaukee 1 3 .250

Philadelphia 0 2 .000

Note: Split-squad games count in the standings games against non-major league teams do not.

MONDAY

Cleveland 14, Oakland 10

Detroit 10, Philadelphia 1

Atlanta 7, Miami 6

Tampa Bay 6, Boston (ss) 3

Boston (ss) 4, Toronto 2

Minnesota 5, Pittsburgh 4

St. Louis 10, Houston 2

Baltimore 5, N.Y. Yankees 1

Kansas City 16, Arizona 4

L.A. Dodgers 7, Chicago Cubs 6

San Diego 7, Milwaukee (ss) 1

Cincinnati 5, Milwaukee (ss) 2

Seattle 9, L.A. Angels 8

San Francisco 9, Chicago White Sox 9, tie

Colorado 9, Texas 1

Washington 6, N.Y. Mets 4

SUNDAY

Detroit 5, Philadelphia 5, tie, 10 innings

Cleveland (ss) 3, Cincinnati 0

Cleveland (ss) 7, Milwaukee 4

Pittsburgh 9, Atlanta 2

Toronto (ss) 2, N.Y. Yankees 0

Washington 2, Miami 2, tie, 10 innings

Tampa Bay 10, Minnesota 7, 10 innings

Houston 7, N.Y. Mets 7, tie

Boston 5, St. Louis 3

Baltimore 5, Toronto (ss) 4

Kansas City 7, Texas 5

Chicago Cubs 4, San Francisco 3

Oakland 7, L.A. Angels 5

Chicago White Sox 2, L.A. Dodgers 2, tie

Seattle 8, San Diego 3

Arizona 8, Colorado 6

TODAY

N.Y. Yankees vs. Philadelphia at Clearwater, Fla., 1:05 p.m.

Detroit vs. Houston (ss) at Kissimmee, Fla., 1:05 p.m.

Baltimore vs. Pittsburgh at Bradenton, Fla., 1:05 p.m.

Houston (ss) vs. Tampa Bay at Port Charlotte, Fla., 1:05 p.m.

Washington vs. Atlanta at Kissimmee, Fla., 1:05 p.m.

Minnesota vs. Toronto at Dunedin, Fla., 1:05 p.m.

N.Y. Mets vs. Miami at Jupiter, Fla., 1:05 p.m.

St. Louis vs. Boston at Fort Myers, Fla., 1:35 p.m.

Chicago White Sox vs. Texas at Surprise, Ariz., 3:05 p.m.

Cincinnati vs. San Diego at Peoria, Ariz., 3:05 p.m.

Seattle vs. Milwaukee at Phoenix, 3:05 p.m.

Kansas City vs. Cleveland at Goodyear, Ariz., 3:05 p.m.

San Francisco vs. L.A. Dodgers at Glendale, Ariz., 3:05 p.m.

Arizona (ss) vs. L.A. Angels at Tempe, Ariz., 3:05 p.m.

Colorado vs. Chicago Cubs at Mesa, Ariz., 3:05 p.m.

Oakland vs. Arizona (ss) at Scottsdale, Ariz., 3:10 p.m.

WEDNESDAY

Atlanta vs. Detroit at Lakeland, Fla., 1:05 p.m.

Baltimore (ss) vs. N.Y. Yankees at Tampa, Fla., 1:05 p.m.

Houston vs. Toronto at Dunedin, Fla., 1:05 p.m.

Miami vs. Washington at Viera, Fla., 1:05 p.m.

Philadelphia vs. Minnesota at Fort Myers, Fla., 1:05 p.m.

Tampa Bay vs. Pittsburgh at Bradenton, Fla., 1:05 p.m.

St. Louis vs. N.Y. Mets at Port St. Lucie, Fla., 1:10 p.m.

Seattle vs. Cleveland at Goodyear, Ariz., 3:05 p.m.

San Francisco vs. L.A. Angels at Tempe, Ariz., 3:05 p.m.

Milwaukee vs. Kansas City at Surprise, Ariz., 3:05 p.m.

L.A. Dodgers vs. Chicago Cubs at Mesa, Ariz., 3:05 p.m.

Colorado vs. San Diego (ss) at Peoria, Ariz., 3:05 p.m.

San Diego (ss) vs. Oakland at Phoenix, 3:05 p.m.

Texas vs. Chicago White Sox at Glendale, Ariz., 3:05 p.m.

Cincinnati vs. Arizona at Scottsdale, Ariz., 3:10 p.m.

Boston vs. Baltimore (ss) at Sarasota, Fla., 7:05 p.m.

At Phoenix, Ariz.

Cleveland 102?002?360–14 10 1

Oakland 000?002?422–10 17 2

Masterson, U.Jimenez (3), Pestano (5), M.Capps (6), F.Herrmann (7), M.Langwell (8), Nieve (9) and Marson, Jeroloman. Werner, Scribner (3), Okajima (4), S.Gray (5), Norberto (7), Fisher (7), A.Granier (8), C.Hernandez (9) and Jaso, B.Taylor. W–Masterson. L–Werner. HRs–Cleveland, Y.Gomes (1), M.Carson (1). Oakland, M.Choice (1), S.Peterson (1).

At Clearwater, Fla.

Detroit 000?062?011–10 10 0

Philadelphia 000?100?000–1 5 1

Smyly, Crosby (3), T.Bell (5), D.Downs (6), K.Faulk (8), L.Marte (9) and Avila, C.Casali. C.Lee, Cloyd (3), Papelbon (5), K.Simon (5), Stutes (6), Aumont (7), Valdes (8) and Kratz, Quintero. W–Crosby. L–Papelbon. HRs–Detroit, Mi.Cabrera (2), Russo (1), Castellanos (1).

Sportlight

Feb. 26

1935–Babe Ruth is released by the New York Yankees and signed by the Boston Braves.

1938–Glenn Cunningham sets a world indoor record at 1,500 meters at the AAU nationals at New York's Madison Square Garden. Cunningham finishes in 3:48.4.

2008–Edmonton records its NHL-record 13th shootout win of the season with a 4-3 victory over Detroit. The mark was previously held by Dallas, which went 12-1 in 2005-06.

2010–The Americans reach 34 medals with a silver and a bronze in short-track speedskating and two more were clinched with the men's hockey team and men's team pursuit in speedskating advancing to medal events. The 36 medals top the U.S. record of 34 set at the 2002 Salt Lake City Olympics and match the record for the most by any country at any Winter Olympics, set by Germany in Salt Lake City.

2012–Pete Weber wins a record fifth U.S. Open bowling championship, throwing a strike on his final ball to beat Mike Fagan 215-214. Weber surpasses his father, Dick Weber, who won the tournament's predecessor four times, as did Don Carter.



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.

Related stories