Loading…
Wednesday, April 16, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: 10/20/2013 - Updated: 5 months ago

Scoreboard: 10-20

Mid-American Conference

East

All Games W L PF PA W L PF PA

BGSU 3 0 100 43 5 2 212 120

Buffalo 3 0 107 17 5 2 194 162

Ohio 2 1 122 57 5 2 228 158

UMass 1 2 27 70 1 6 55 200

Akron 1 3 61 118 2 6 157 252

Kent St. 1 3 102 120 2 6 153 247

Miami (Ohio) 0 3 36 62 0 7 71 219

West

All Games W L PF PA W L PF PA

Ball St. 4 0 147 85 7 1 313 188

N. Illinois 3 0 103 61 7 0 276 186

Toledo 2 1 109 68 4 3 216 195

C. Mich. 2 2 81 108 3 5 149 267

E. Mich. 0 3 62 149 1 6 138 296

W. Mich. 0 4 51 150 0 8 107 300

Saturday

Toledo 45, Navy 44, 2OT

Ohio 56, E. Michigan 28

Akron 24, Miami (Ohio) 17

Ball St. 38, W. Michigan 17

South Alabama 38, Kent St. 21

N. Illinois 38, Cent. Michigan 17

Buffalo 32, UMass 3

Saturday, OCT. 26

Ball St. at Akron, Noon

Miami (Ohio) at Ohio, 2

Toledo at Bowling Green, 2:30

W. Michigan at UMass, 3

Buffalo at Kent St., 3:30

E. Michigan at N. Illinois, 3:30

Big Ten Conference

Legends

All Games W L PF PA W L PF PA

Mich. St. 3 0 82 42 6 1 197 95

Nebraska 2 0 83 26 5 1 256 134

Michigan 2 1 145 103 6 1 297 187

Minnesota 1 2 40 82 5 2 207 162

Iowa 1 2 61 67 4 3 202 135

N’western 0 3 53 95 4 3 218 190

Leaders

All Games W L PF PA W L PF PA

Ohio St. 3 0 105 78 7 0 315 139

Wisconsin 2 1 100 47 4 2 223 79

Penn St. 1 1 67 84 4 2 200 142

Indiana 1 2 119 129 3 4 297 260

Illinois 0 1 19 39 3 2 180 138

Purdue 0 3 17 99 1 6 92 241

Saturday

Ohio St. 34, Iowa 24

Michigan 63, Indiana 47

Minnesota 20, Northwestern 17

Michigan St. 14, Purdue 0

Wisconsin at Illinois, late

Saturday, OCT. 26

Northwestern at Iowa, Noon

Nebraska at Minnesota, Noon

Michigan St. at Illinois, 3:30

Penn St. at Ohio St., 8 p.m

National

EAST

Albright 30, Wilkes 12

Alfred 49, Hartwick 28

American International 42, Bentley 14

Assumption 17, S. Connecticut 7

Bethany (WV) 27, Waynesburg 20

Bloomsburg 52, East Stroudsburg 38

Bridgewater (Mass.) 56, Plymouth St. 28

Brockport 49, Cortland St. 32

Bucknell 17, Dartmouth 14

Buffalo St. 60, Frostburg St. 28

CW Post 58, Pace 0

California (Pa.) 33, Seton Hill 7

Coast Guard 40, Maine Maritime 0

Colby 37, Hamilton 18

Colgate 28, Holy Cross 24

College of NJ 21, Morrisville St. 20

Duquesne 21, Robert Morris 20

Edinboro 36, Indiana (Pa.) 30

Fordham 52, Yale 31

Gallaudet 38, Castleton St. 12

Geneva 34, St. Vincent 23

Harvard 35, Lafayette 16

Husson 19, Becker 18

Ithaca 26, Utica 21

Juniata 28, Ursinus 7

King’s (Pa.) 31, Stevenson 24

Lehigh 45, Georgetown 24

Maine 34, William & Mary 20

Mass.-Dartmouth 34, Worcester St. 33

Merchant Marine at Springfield, ppd.

Merrimack 51, St. Anselm 9

Middlebury 28, Bates 17

Monmouth (NJ) 48, Cornell 23

Mount Ida 56, Anna Maria 34

Muhlenberg 35, Gettysburg 10

New Hampshire 29, Villanova 28

Norwich 42, NY Maritime 21

Penn 21, Columbia 7

Princeton 39, Brown 17

Rhode Island 12, Richmond 10

Rochester 37, RPI 31

Rowan 24, Wesley 17

Sacred Heart 56, Bryant 28

Salisbury 42, St. John Fisher 35

Shippensburg 55, Kutztown 30

Slippery Rock 34, Clarion 13

Stonehill 29, New Haven 26

Susquehanna 27, Moravian 17

Temple 33, Army 14

Texas Tech 37, West Virginia 27

Thomas More 42, Thiel 21

Towson 44, Albany (NY) 17

Trinity (Conn.) 40, Bowdoin 21

W. Connecticut 70, Fitchburg St. 14

W. New England 33, Union (NY) 30

Wesleyan (Conn.) 20, Amherst 14

West Chester 34, Lock Haven 13

Westfield St. 37, Mass. Maritime 27

Widener 38, Misericordia 20

William Paterson 21, Kean 20

Williams 49, Tufts 35

SOUTH

Albany St. (Ga.) 42, Morehouse 20

Benedict 34, Clark Atlanta 0

Bethune-Cookman 48, Savannah St. 21

Carson-Newman 45, Tusculum 17

Catholic 37, Shenandoah 7

Central St. (Ohio) 37, Lane 34

Centre 34, Sewanee 17

Charleston (WV) 31, W. Virginia St. 10

Chattanooga 20, Elon 9

Coastal Carolina 55, Liberty 52, 2OT

Concord 49, WV Wesleyan 21

Cumberlands 38, Georgetown (Ky.) 35

Delaware St. 12, NC A&T 7

Duke 35, Virginia 22

E. Kentucky 24, Tennessee Tech 10

East Carolina 55, Southern Miss. 14

Elizabeth City St. 56, Lincoln (Pa.) 14

Faulkner 44, Cumberland (Tenn.) 7

Fayetteville St. 35, Johnson C. Smith 26

Ferrum 42, Averett 20

Florida Tech 28, Shorter 24

Franklin & Marshall 28, McDaniel 9

Furman 27, Appalachian St. 10

Georgia Tech 56, Syracuse 0

Glenville St. 49, Virginia-Wise 7

Grambling St. at Jackson St., ppd.

Greensboro 44, NC Wesleyan 42

Guilford 21, Bridgewater (Va.) 14

Hampden-Sydney 33, Emory & Henry 12

Hampton 27, Norfolk St. 17

Howard 21, Florida A&M 10

Jacksonville 52, Campbell 45

Lenoir-Rhyne 35, Newberry 14

Marist 42, Davidson 14

Mars Hill 34, North Greenville 31

Mercer 54, Carnegie-Mellon 21

Miles 40, Kentucky St. 17

Millersville 30, Cheyney 12

Millsaps 28, Birmingham-Southern 14

Mississippi College 41, Howard Payne 38

Morgan St. 34, NC Central 22

Murray St. 31, Austin Peay 3

North Texas 28, Louisiana Tech 13

Pikeville 35, Bethel (Tenn.) 24

Point (Ga.) 31, Webber 13

Presbyterian 49, VMI 35

Quincy 80, Kentucky Wesleyan 26

Randolph-Macon 27, Washington & Lee 21

Reinhardt 49, Belhaven 17

S. Virginia 34, Apprentice 7

SMU 34, Memphis 29

Shaw 45, Livingstone 21

Shepherd 57, Notre Dame Coll. 17

Tennessee 23, South Carolina 21

Tennessee St. 29, UT-Martin 15

Tuskegee 35, Stillman 7

UNC-Pembroke 34, Catawba 31

Urbana 32, West Liberty 13

Valdosta St. 35, West Georgia 30

Vanderbilt 31, Georgia 27

Virginia St. 47, Bowie St. 44

Virginia Union 24, Chowan 14

Wake Forest 34, Maryland 10

Wingate 43, Brevard 24

Winston-Salem 35, St. Augustine’s 17

Wofford 21, W. Carolina 17

MIDWEST

Adrian 14, Trine 9

Albion 31, Kalamazoo 21

Ashland 14, Walsh 6

Augsburg 41, St. Olaf 17

Augustana (Ill.) 47, Millikin 19

Augustana (SD) 35, Upper Iowa 6

Avila 30, Graceland (Iowa) 24, OT

Baker 46, Cent. Methodist 12

Baldwin-Wallace 54, Wilmington (Ohio) 7

Benedictine (Ill.) 30, Rockford 13

Benedictine (Kan.) 45, Mid-Am Nazarene 40

Bethel (Minn.) 28, St. Thomas (Minn.) 21

Briar Cliff 37, Dakota St. 31

Butler 24, Drake 14

Central 23, Buena Vista 13

Chadron St. 43, Black Hills St. 13

Chicago 26, Macalester 7

Cincinnati 41, UConn 16

Concordia (Moor.) 63, Hamline 7

Concordia (Wis.) 48, Concordia (Ill.) 42

Cornell (Iowa) 45, Knox 14

Dayton 45, San Diego 38, 2OT

DePauw 23, Ohio Wesleyan 20

Dubuque 38, Coe 14

E. Illinois 55, SE Missouri 33

Emporia St. 52, Lindenwood (Mo.) 21

Eureka 23, Mac Murray 15

Fort Hays St. 56, SW Baptist 14

Franklin 67, Anderson (Ind.) 7

Grand View 47, Trinity (Ill.) 14

Greenville 37, Northwestern (Minn.) 23

Gustavus 42, Valley City St. 21

Hanover 41, Bluffton 0

Heidelberg 35, Otterbein 17

Hillsdale 45, Ferris St. 38

Hope 43, Alma 23

Illinois College 37, Beloit 7

Illinois St. 55, Indiana St. 14

Indianapolis 56, William Jewell 3

Iowa Wesleyan 23, Westminster (Mo.) 14

John Carroll 41, Muskingum 9

Lake Forest 17, Monmouth (Ill.) 14

Lakeland 55, Maranatha Baptist 14

Manchester 42, Earlham 13

Marian (Ind.) 31, William Penn 21

Mayville St. 35, Trinity Bible 0

Michigan Tech 33, Northwood (Mich.) 31

Midland 61, Hastings 35

Minn. Duluth 52, Minot St. 0

Missouri 36, Florida 17

Missouri S&T 14, St. Joseph’s (Ind.) 13

Missouri St. 35, S. Dakota St. 21

Missouri Valley 31, Evangel 14

Morehead St. 42, Valparaiso 28

Morningside 62, Dakota Wesleyan 27

Mount St. Joseph 44, Defiance 31

Mount Union 58, Capital 3

N. Dakota St. 31, S. Illinois 10

NW Missouri St. 24, Pittsburg St. 15

Nebraska Wesleyan 28, Dordt 0

Nebraska-Kearney 24, Lincoln (Mo.) 14

North Central (Ill.) 42, North Park 0

Northern St. (SD) 27, Bemidji St. 0

Northwestern (Iowa) 30, Concordia (Neb.) 28

Oberlin 24, Allegheny 0

Ohio Northern 45, Marietta 0

Oklahoma 34, Kansas 19

Peru St. 31, Culver-Stockton 28

Ripon 33, Grinnell 27, OT

Robert Morris-Chicago 42, Taylor 37

Sacramento St. 31, North Dakota 7

Saginaw Valley St. 14, Wayne (Mich.) 10

Siena Heights 44, Concordia (Mich.) 3

Simpson (Iowa) 27, Loras 10

Sioux Falls 47, Concordia (St.P.) 7

South Dakota 38, N. Iowa 31, 2OT

Southwestern (Kan.) 86, Bethel (Kan.) 36

St. Ambrose 38, Olivet Nazarene 13

St. Cloud St. 20, Mary 13

St. Francis (Ind.) 37, St. Francis (Ill.) 28

St. John’s (Minn.) 23, Carleton 13

St. Mary (Kan.) 14, McPherson 3

St. Norbert 17, Lawrence 6

St. Scholastica 48, Martin Luther 14

St. Xavier 37, Waldorf 21

Sterling 30, Ottawa, Kan. 18

Tabor 20, Friends 19

Tiffin 60, S. Dakota Tech 21

Truman St. 28, McKendree 21

Wabash 48, Kenyon 7

Wartburg 24, Luther 21

Wheaton (Ill.) 28, Elmhurst 3

Winona St. 45, Wayne (Neb.) 41

Wis. Lutheran 21, Aurora 13

Wis.-LaCrosse 21, Wis.-Stout 3

Wis.-Oshkosh 41, Wis.-River Falls 13

Wis.-Platteville 24, Wis.-Stevens Pt. 23

Wittenberg 66, Wooster 39

Youngstown St. 24, W. Illinois 14

SOUTHWEST

Abilene Christian 40, Incarnate Word 6

Alcorn St. 20, Texas Southern 13

Ark.-Monticello 41, Lindenwood (Ill.) 27

Auburn 45, Texas A&M 41

Austin 27, SW Assemblies of God 17

BYU 47, Houston 46

Bacone 47, Okla. Panhandle St. 9

Cent. Missouri 48, Cent. Oklahoma 16

E. New Mexico 35, Northeastern St. 14

East Central 64, NW Oklahoma St. 14

Harding 36, Ouachita 33

Henderson St. 45, Arkansas Tech 14

Hendrix 30, Berry 17

Langston 34, Texas College 8

Mary Hardin-Baylor 45, Louisiana College 34

Oklahoma Baptist 37, Wayland Baptist 10

Oklahoma St. 24, TCU 10

Prairie View 51, MVSU 14

S. Arkansas 66, S. Nazarene 17

Southern U. 29, Ark.-Pine Bluff 21

Stephen F. Austin 55, Nicholls St. 41

Texas Lutheran 41, Sul Ross St. 16

Trinity (Texas) 30, Southwestern (Texas) 0

FAR WEST

Arizona St. 53, Washington 24

Cal Lutheran 20, Claremont-Mudd 6

Carroll (Mont.) 31, Montana Western 7

Case Reserve 38, Puget Sound 31

Cent. Washington 54, Simon Fraser 14

Colorado 43, Charleston Southern 10

Colorado St. 52, Wyoming 22

Linfield 51, Whitworth 17

Mesa St. 42, Fort Lewis 0

Montana 21, Cal Poly 14, OT

Montana St. 34, Weber St. 16

Montana Tech 34, Dickinson St. 14

Pacific Lutheran 17, Pacific 16

Rocky Mountain 45, E. Oregon 13

S. Oregon 55, Montana St.-Northern 28

Stanford 24, UCLA 10

UC Davis 34, N. Colorado 18

W. New Mexico 42, Western St. (Col.) 34

Willamette 56, Lewis & Clark 30

 

glantz-culver line

Major League Baseball Playoffs

American League

FAVORITE LINE UNDERDOG LINE

at Boston-x -110 Detroit +100

x-if necessary

NFL

Today

FAVORITE OPEN TODAY O/U UNDERDOG

New England 3 3½ (43½) at N.Y. Jets

San Diego 7½ 7½ (45½) at Jacksonville

at Kansas City 4 6½ (39½) Houston

at Detroit 2½ 2½ (46½) Cincinnati

at Miami 7½ 7 (43) Buffalo

at Washington +1½ Pk (50) Chicago

at Philadelphia 1½ 3 (55½) Dallas

at Carolina 6½ 7 (42) St. Louis

at Atlanta 7 7 (43) Tampa Bay

San Francisco 5 3½ (40½) at Tennessee

at Green Bay 11 10 (45½) Cleveland

at Pittsburgh 2½ 2½ (41) Baltimore

Denver 5½ 6½ (57) at Indianapolis

Tomorrow

at N.Y. Giants 3 3½ (47) Minnesota

 

NHL

FAVORITE LINE UNDERDOG LINE

at Columbus -120 Vancouver +100

at Winnipeg -150 Nashville +130

at Anaheim -190 Dallas +165

NHL

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L OT Pts GF GA

Detroit 6 3 0 12 24 23

Toronto 6 3 0 12 30 22

Boston 5 2 0 10 20 10

Montreal 5 3 0 10 26 15

Tampa Bay 5 3 0 10 26 21

Ottawa 3 3 2 8 21 24

Florida 3 6 0 6 20 32

Buffalo 1 8 1 3 13 28

Metropolitan Division

W L OT Pts GF GA

Pittsburgh 7 1 0 14 31 19

Carolina 4 2 3 11 22 26

N.Y. Islanders 3 3 2 8 25 23

Washington 3 5 0 6 21 25

New Jersey 1 4 3 5 17 26

N.Y. Rangers 2 5 0 4 11 29

Columbus 2 5 0 4 16 21

Philadelphia 1 7 0 2 11 24

WESTERN CONFERENCE

Central Division

W L OT Pts GF GA

Colorado 7 1 0 14 27 12

Chicago 5 1 2 12 23 19

St. Louis 5 1 1 11 27 19

Nashville 4 3 1 9 16 21

Minnesota 3 3 3 9 19 22

Winnipeg 4 4 0 8 21 22

Dallas 3 3 0 6 15 17

Pacific Division

W L OT Pts GF GA

San Jose 6 0 1 13 33 13

Anaheim 6 1 0 12 24 16

Phoenix 5 2 2 12 27 26

Vancouver 5 3 1 11 26 26

Los Angeles 5 3 0 10 19 20

Calgary 3 1 2 8 20 20

Edmonton 2 6 1 5 26 36

Note: Two points for a win, one point for overtime loss.

SATURDAY

Phoenix 5, Detroit 2

Pittsburgh 4, Vancouver 3, SO

Florida 2, Minnesota 1, SO

Edmonton 3, Ottawa 1

Colorado 4, Buffalo 2

Nashville 2, Montreal 1

Boston 5, Tampa Bay 0

New Jersey 4, N.Y. Rangers 0

Carolina 4, N.Y. Islanders 3

Washington 4, Columbus 1

Chicago 3, Toronto 1

Calgary at San Jose, late

Dallas at Los Angeles, late

FRIDAY

Winnipeg 4, St. Louis 3, SO

Anaheim 3, Phoenix 2, SO

SUNDAY

Vancouver at Columbus, 6

Nashville at Winnipeg, 8

Dallas at Anaheim, 8

MONDAY

San Jose at Detroit, 7:30

Colorado at Pittsburgh, 7:30

Calgary at Los Angeles, 10:30 p.m.

prep volleyball

Sectionals

Division I

St. Ursula d. Southview, 25-12, 25-10, 25-11

Clay d. Notre Dame, 26-23, 25-23, 20-25, 25-13

Perrysburg d. Findlay 25-22, 21-25, 28-26, 25-20

Anthony Wayne d. Springfield 28-26, 23-25, 15-25, 25-20, 15-9

Division III

Otsego d. Northwood, 25-15, 25-9, 25-6

Elmwood d. Delta, 25-18, 25-17, 25-19

College Volleyball

Women

Toledo d. Kent St., 25-17, 25-27, 25-23, 25-18

 

Hole In One

RED SULIER, No. 15 at Valleywood, 198 yards, 3-wood.

DISTRICT MEETS

Division I

Boys

District 1

At Pearson Park

Team results (Top four to regionals): 1, Ashland 44 (3, Leif McFrederick, 16:22.9; 4, Mark Fick, 16:38.2; 9, Edmund Coleman, 16:56.5; 10, Andrew Stump, 16:59.5; 18, Maxx Davidson, 17:11.3); 2, Central Catholic 97 (1, George McCartney, 16:11.8; 15, Joshua Lykans, 17:06.1; 17, Hunter Kornowa, 17:10.0; 30, Casey Gopp, 17:32.9; 34, Anthony Wright, 17:35.8); 3, Perrysburg 100 (6, Andrew Bayes, 16:51.7; 16, Parker Calvin, 17:09.2; 19, Bobby Borger, 17:13.8; 27, Hunter Frydenlund, 17:29.2; 32, Anthony Glorioso, 17:34.4); 4, Fremont Ross 108 (2, Louis Guardiola, 16:16.6; 11, Tyler Edmonds, 17:01.4; 21, Owen Starkweather, 17:18.3; 28, Ryan Schaffer, 17:30.6; 46, Brantleigh Bunting, 18:15.2.) 5, Maumee 127; 6, Bowling Green 142; 7, Northview 148; 8, Clay 204; 9, Whitmer 236; 10, Bowsher 236; 11, Mansfield Madison 330.

Individual qualifiers (top 16 not on a team advancing to regional): 5, Tyler Rayoum, Northview, 16:40.9; 7, Nate Price, Bowsher, 16:52.0; 8, Lucas Overmyer, Bowling Green, 16:56.1; 12, Austin Sholl, Maumee, 17:03.0; 13, Malik Khalfani, Maumee, 17:03.2; 14, Zak Kirk, Maumee, 17:05.1.

District 2

Team results (Top four to regionals): 1, St. John’s 61 (1, Tevin Brown, 15:58.2; 9, Nick Jarrell, 16:48.5; 10, Jake Barnes, 16:48.9; 18, Sam Rush, 17:09.4; 23, Cory Chovan, 17:23.50); 2, St. Francis 66 (3, Daniel Siebenaller, 16:22.8; David St. John, 16:24.8; 16, Mitch Kaiser, 16:59.1; 21, Ryan Maraldo, 17:17.3; 22, Jason White, 17:23.0); 3, Tiffin Columbian 73 (2, Brandon Gibson, 16:00.8; 6, Tyler Lewis, 16:28.7; 13, Chris Gates, 16:53.5; 25, Adam Forrest, 17:32.9; 27, Kyler Lange, 17:36.6); 4, Springfield 87 (7, Kohl Taberner, 16:38.7; 11, Phillip Wood, 16:49; 17, Andrew Messer, 17:01.2; 19, Kyle Shively, 17:09.6; 33, Joe Wood, 17:49.6). 5, Nowalk 103; 6, Anthony Wayne 164; 7, Southview 224; 8, Findlay 227; 9, Wapakoneta 230; 10, Marion Harding 244; 11, Start 318; 12, Mansfield Senior 325.

Individual qualifiers (Top 16 not on a team advancing to regional): 5, Quentin Howell, Norwalk, 16:27.0; 8, Isaiah Gaines, Findlay, 16:42.5; 12, Jason Rumsey, Anthony Wayne, 16:52.5; 14, Luke Landis, Norwalk, 16:57.8; 15, Matt Brown, Mansfield Senior, 16:58.4.

Girls

District 1

At Pearson Park

Team results (Top four to regionals): 1, Perrysburg 27 (1, Taylor Monheim, 18:56.9; 3, Courtney Clody, 19:21.9; 6, Jordan Doore, 19:36.5; 8, Grace Lahey, 19:59.0; 9, Emily Henry, 20:00.7); 2, Whitmer 98 (5, Abbigail Dorn, 19:35.1; 17, Kirsten Harder, 20:33.0; 22, Kaitlyn Barber, 20:56.1; 26, Emma Kosek, 21:12.1; 28, Ellie Kosek, 21:20.2); 3, Ashland 100 (4, Brooklyn Duewel, 19:26.6; 11, Emily Stump, 20:03.2; 24, Caitlyn Raber, 21:07.0; 30, Cirrus Robinson, 21:29.3; 31, Brooke Johnson, 21:33.4); 4, Fremont Ross 132 (16, Valerie Bixler, 20:32.0; 19, Cassidi Lovell, 20:37.8; 23, Kim Hetrick, 20:56.6; 27, Faye Sloma, 21:16.6; 47, Kalee Young, 22:57.9). 5, Central Catholic 132; 6, Northview 147; 7, Tiffin Columbian 167; 8, Norwalk 229; 9, Southview 252; 10, Marion Harding 279; 11, Mansfield Madison 280.

Individual qualifiers (Top 16 not on a team advancing to regional): 2, Alexandra Wainstein, Southview, 19:04.2; 7, Sydnie Fetherolf, Norwalk, 19:48.0; 13, Rachel Audet, Northview, 20:216.7; 14, Derra Cheatham, Tiffin Columbian, 20:20.7; 15, Lyndsey Matus, Central Catholic, 20:23.2.

District 2

Team results (Top four to regional) : 1, Clay 37 (1, Erin Gyurke, 19:19.1; 2, Haley Hess, 19:24.6; 7, Sydney Hess, 19:51.2; 10, Caitlyn Kuecher, 20:13.7; 17, Hannah Hess, 20:38.8); 2, Notre Dame 57 (3, Stephanie Sherman, 19:36.9; 5, Katarina Genson, 19:45.3; 15, Samantha Hill, 20:31.5; 16, Erin Schaefer, 20:36.2; 18, Alexa Urbanski, 20:51.8); 3, Bowling Green 85 (8, Sasha Lanning, 19:55.3; 9, Jenna Schonter, 20:09.8; 13, Mallory Glenn, 20:22.1; 24, Jessi Patton, 21:05.1; 31, Natalie Applegate, 21:31.3); 4, Anthony Wayne 100 (11, Cassandra Stephens, 20:18.9; 14, Jessica Sucheck, 20:25.8; 23, Haylee Verhoff, 21:02.3; 25, Cassidy Beeler, 21:10.5; 27, Madeline Flagg, 21:13.0). 5, Findlay 149; 6, Maumee 175; 7, St. Ursula 179; 8, Springfield 193; 9, Wapakoneta 232; 10, Bowsher 303; 11, Mansfield Senior 322.

Individual qualifiers (Top 16 not on a team advancing to regional) : 4, Emily Stahl, Findlay, 19:40.3; 6, Allie Zofkie, Wapakoneta, 19:48.3; 12, Morgan Brebberman, Maumee, 20:21.7.

Division II

Boys

At Ottawa

Team results (Top four to regionals): 1. Defiance 37, 2. Van Wert 49, 3. Eastwood 68 (7. Tim Hoodlebrink 16:59.8, 10. Gabe Fredericks 17:12.2, 15. Sam Church 17:31.4, 16. Noah Smith 17:36.6, 20. Josh Harper 18:08.1), 4. Celina 86, 5. Lima Shawnee 136, 6. Ottawa-Glandorf 187, 7. Clyde 238, 8. Fostoria 240, 9. St. Mary’s Memorial 261, 10. Genoa 280, 11. Kenton 290, 12. Lima Bath 304, 13. Elida 351.

Girls

At Ottawa

Team results (Top four to regionals): 1. Eastwood (1. Hannah Sponaugle 19:47.4, 2. Maddie Jackson 20:01.2, 4. Meagan Kaminski 20;15.8, 17. Ashley Madaras 21:21.5, 28. Lexi Clark 21:59), 2. Van Wert 56, 3. St. Mary’s Memorial 85, 4. Celina 101, 5. Defiance 119, 6. Lima Shawnee 164, 7. Elida 191, 8. Clyde 212, 9. Kenton 239, 10. Ottawa-Glandorf 259, 11. Lima Bath 321.

Boys

At Liberty Center

Team results (Top four to regionals): 1. Bryan 40 (3. Jacob Will 16:15.44, 6. Evan Morr 16:40.44, 8. Brandon Krupp 16:51.77, 12. Levi Carr 17:03.52, 13. Michael Sheridan 17:04.96), 2. Otsego 58 (1. Brandon Avers 15:50.50, 7. Seth Harnishfeger 16:50.84, 10. Caleb Baus 17:00.69, 20. Derek Morgan 17:24.40, 22. Jordy Ghesquiere 17:25.10), 3. Wauseon 79 (2. Quintin Reiser 15:58.62, 9. Justin Mourguet 16:59.25, 17. Wade Hodges 17:15.28, 19. Caleb Blanchong 17:19.37, 36. Aaron Beck 18:09.71), 4. Oak Harbor 102, 5. Napoleon 117, 6. Lake 117, 7. Paulding 204, 8. Liberty-Benton 213, 9. Rossford 277.

Individuals (Top 16 not on a team advancing to regional): 5. Tyler Rickman, Lake, 16:21.15; 11. Cory Roe, Swanton, 17:03.25; 14. Jacob Fellers, Napoleon 17:05.25; 15. Scott Brittenham, Lake, 17:05.47.

Girls

At Liberty Center

Team results: (Top four to regionals): 1. Wauseon 21 (1. Taylor Vernot 18:08.59, 2. Kylie Archibeque 19:25.24, 5. Lindsey Archibeque 19:32.66, 6. Aneesa Volkman 19:35.82, 7. Aleea Volkman 19:41.47), 2. Napoleon (3. Maddie Grooms 19:28.36, 8. Hannah Westhoven 19:41.79, 10. Marissa Crammer 29:05.91, 16. Alexa Sonnenberg 20:34.74, 22. Cailyn Prigge), Liberty-Benton 66 (4. Meghan Bartel 19:32.53, 9. Madi Grenier 19:49.50, 12. Megan Peplinski 20:12.25, 20. Taylor Thomas 20:48.38, 25. Kate Baumlein 21:15.62), 4. Otsego 136 (15. Dayna Fackler 20:30.47, 21. Marisa DiBartolomeo 20:51.52, 33. Allison Horen 21:57.86, 37. Adeline Smith 22:20.51, 39. Alison Graham 22:32.47), 5. Bryan 144, 6. Oak Harbor 163, 7. Lake 221, 8. Paulding 221.

Individuals (Top 16 on a team not advancing to regional): 13. Aaron Textor, Swanton, 20:12.69; 14. Jessica Pietrasz, Rossford, 20:25.15.

Division III

Girls

At Ottawa

District 2

Team results (Top four to regionals): 1. Coldwater 29, 2. St. Henry 61, 3. Holgate 91 (4. Gabbi Willett 20:28.5, 5. Emma Willett 20:29.4, 20. Cameron Slee 22:00.7, 34. Taylor Freytag 23:25.2, 38. Dani Like 23:40.5) 4. Pandora-Gilboa 94.

At Liberty Center

Team results (Top four to regionals): 1. Liberty Center 17 (1. Brittany Atkinson 18:19.38, 2. Olivia Kundo 19:11.95, 3. Jenna Vollmar 19:14.92, 4. Paige Chamberlain 19:45.08, 7. Rachael Pinson 20:19.04), 2. Edgerton 111, 3. Toledo Christian 117 (6. Morgan Dembowski 20:10.20, 15. Kavanaugh Phelps 21:03.48, 18. Faith Salsbury 21:20.89, 19. Chloe Wotring 21:22.16, 63, Tavish Phelps 23.49.45), 4. Tinora 126, 5. Fairview 146, 6. Ayersville 175, 7. Archbold 179, 8. Pettisville 180, 9. Stryker 239, 10. Fayette 267, 11. Delta 276, 12. Evergreen 287, 13. Edon 351.

Individuals (Top 16 on a team not advancing to regional): 16. Cassie Rashley, Delta, 21:09.68

Boys

At Galion

District 2

Team results (Top four to regionals); 1. Hopewell-Loudon 66; 2. Woodmore 70 (3. Ryan Avers 17:38.87, 6. Joey McTague 17:53.15, 10. Jordan Buck 18:07.21, 20. Grant Matweijwzyk 18:29.33, 31. Nick Emerine 19:11.96); 3. Elmwood 74 (5. Cheyne Jenkins 17:52.46, 8. Josh Mathias 17:59. 62, 11. Chris Goodrich 18:14.23, 21. Andrew Jasso 18:31.83, 29. Matthew Wagner 19:02.37); 4. Old Fort 123; Van Buren 141; 6. Lakota 180; 7. Margaretta 208; 8. Fremont St. Joseph 221; 9. Cardinal Stritch 252; 10. Tiffin Calvert 273; 11. Gibsonburg 290; 12. St. Wendelin 293; 13. Mohawk 307; 14. Put-In-Bay 336; 15. New Riegel 417.

Individual qualifiers (Top 16 on a team not advancing to regional): 1. Elliot Kowalski, Put-In-Bay 17:32.44; 9. Nick DeHaven, St. Wendelin, 18:03.94; 12. Nate Rosengarten, St. Joseph, 19:14.81; 15. Luke Baker, Lakota, 18:16.92.

Girls

At Galion

District 2

Team results (Top four to regionals): 1. Mohawk 84, 2. Hopewell-Loudon 102, 3. Elmwood 106 (14. Madison Sears 22:06.09, 15. Emily Tracy 22:07.52, 23. Emma Krassow 22:36.11, 35. Alyssa Clack 23:23.85, 43. Kelsey Bloom 23:46.12), 4. St. Wendelin 114, 5. Tiffin Calvert 128, 6. Gibsonburg 133, 7. Fremont St. Joseph 141, 8. Van Buren 150, 9. Lakota 208, 10. Cardinal Stritch 236, 11. New Riegel 292, 12. Margaretta.

Individuals (Top 16 on a team not advancing to regional): 1. Rachell Resnick, Van Buren, 20:25.88; 3. Courtney Burner, 20:30.37; 5. Michelle Flanagan, Van Buren, 20:50.22; 9. Chloe Liebold, St. Joseph, 21:39.48; 10. Olivia Carbe, Northwood, 21:42.26; 12. Brooke Foster, St. Joseph, 21:46.17; 13. Samantha Sedlemeier, Woodmore, 21:48.53.

golf

Shriners Hospitals Open

Las Vegas; Par: 71

Webb Simpson 64-63-67 – 194

Chesson Hadley 65-66-67 – 198

Jeff Overton 63-68-68 – 199

Jason Bohn 67-64-69 – 200

Sean O’Hair 66-72-63 – 201

William McGirt 71-66-64 – 201

Ryo Ishikawa 67-66-68 – 201

Ryan Moore 69-63-69 – 201

Russell Knox 67-65-69 – 201

J.J. Henry 60-71-70 – 201

Andrew Svoboda 68-67-67 – 202

Brendon Todd 67-68-67 – 202

Daniel Summerhays 66-68-68 – 202

John Senden 65-66-71 – 202

Jimmy Walker 71-68-64 – 203

Stuart Appleby 70-68-65 – 203

Charles Howell III 67-69-67 – 203

Charley Hoffman 66-70-67 – 203

Jhonattan Vegas 68-67-68 – 203

Brian Stuard 68-65-70 – 203

Briny Baird 70-69-65 – 204

Ricky Barnes 66-71-67 – 204

Jose Coceres 67-70-67 – 204

Troy Matteson 67-69-68 – 204

Greg Chalmers 67-68-69 – 204

Kevin Stadler 70-65-69 – 204

Carl Pettersson 68-67-69 – 204

Luke Guthrie 69-64-71 – 204

Stephen Ames 65-68-71 – 204

Nick Watney 73-66-66 – 205

Billy Hurley III 69-70-66 – 205

Robert Garrigus 69-70-66 – 205

David Toms 68-68-69 – 205

Jonathan Byrd 63-72-70 – 205

Freddie Jacobson 67-67-71 – 205

Brian Davis 68-66-71 – 205

Morgan Hoffmann 67-67-71 – 205

Richard H. Lee 70-69-67 – 206

Will MacKenzie 70-68-68 – 206

Ken Duke 73-65-68 – 206

Cameron Tringale 66-71-69 – 206

Brian Harman 70-67-69 – 206

Vijay Singh 67-69-70 – 206

Harris English 69-67-70 – 206

James Driscoll 63-72-71 – 206

Seung-Yul Noh 69-65-72 – 206

Max Homa 69-70-68 – 207

Hudson Swafford 68-69-70 – 207

Chad Campbell 71-66-70 – 207

John Huh 69-70-69 – 208

John Merrick 71-67-70 – 208

Chris Kirk 68-70-70 – 208

Marc Turnesa 68-69-71 – 208

George McNeill 70-67-71 – 208

Kyle Reifers 69-68-71 – 208

Ben Crane 68-68-72 – 208

Justin Hicks 71-65-72 – 208

Kevin Penner 71-65-72 – 208

Brice Garnett 67-68-73 – 208

Brendan Steele 67-67-74 – 208

HanaBank Open

Incheon, South Korea; Par: 72

Katherine Hull-Kirk 67-70 – 137

Anna Nordqvist 67-70 – 137

Suzann Pettersen 69-69 – 138

Ju Young Pak 67-71 – 138

Amy Yang 67-71 – 138

Sei Young Kim 71-68 – 139

Hee Kyung Seo 71-68 – 139

Alison Walshe 71-68 – 139

Ha-Neul Kim 69-70 – 139

Jiyai Shin 69-71 – 140

Chella Choi 73-68 – 141

Se Ri Pak 73-68 – 141

Haeji Kang 72-69 – 141

Hyo Joo Kim 71-70 – 141

Jessica Korda 71-71 – 142

Brittany Lincicome 71-71 – 142

Jane Park 70-72 – 142

So Yeon Ryu 70-72 – 142

Giulia Sergas 70-72 – 142

Michelle Wie 69-73 – 142

Caroline Hedwall 68-74 – 142

Na Yeon Choi 71-72 – 143

Jodi Ewart Shadoff 71-72 – 143

Eun-Hee Ji 71-72 – 143

Inbee Park 70-73 – 143

Natalie Gulbis 70-74 – 144

Jenny Shin 69-75 – 144

Yani Tseng 75-70 – 145

Ha Na Jang 74-71 – 145

Cristie Kerr 73-72 – 145

Caroline Masson 73-72 – 145

Karine Icher 72-73 – 145

Bo Kyung Kim 72-73 – 145

Sun Young Yoo 72-73 – 145

Meena Lee 71-74 – 145

Pernilla Lindberg 71-74 – 145

Lexi Thompson 71-74 – 145

Ayako Uehara 71-74 – 145

Carlota Ciganda 69-76 – 145

Moriya Jutanugarn 74-72 – 146

Azahara Munoz 72-74 – 146

Vicky Hurst 71-75 – 146

Brittany Lang 69-77 – 146

Yoon Kyung Heo 76-71 – 147

I.K. Kim 76-71 – 147

Ilhee Lee 75-72 – 147

Dewi Claire Schreefel 75-72 – 147

Candie Kung 74-73 – 147

Jeong Eun Lee 73-74 – 147

Soo Jin Yang 73-74 – 147

Paula Creamer 72-75 – 147

Mo Martin 71-76 – 147

In Gee Chun 77-71 – 148

Sandra Gal 76-72 – 148

Yoo Lim Choi 73-75 – 148

Hee Young Park 73-75 – 148

Lizette Salas 73-75 – 148

Mina Harigae 75-74 – 149

Jennifer Johnson 73-76 – 149

Morgan Pressel 73-77 – 150

Shin Ae Ahn 77-74 – 151

Irene Cho 74-77 – 151

Ji Hyun Kim 73-78 – 151

Julieta Granada 79-73 – 152

Gerina Piller 76-76 – 152

Beatriz Recari 76-76 – 152

Jee Young Lee 77-76 – 153

Danielle Kang 76-77 – 153

Hyun Min Byun 75-78 – 153

Mariajo Uribe 75-78 – 153

Greater Hickory Classic

Champions

Saturday

Conover, N.C.; Par 70

Second Round

Bernhard Langer 64-66 – 130

Michael Allen 67-65 – 132

Brad Bryant 66-66 – 132

John Riegger 65-67 – 132

Bruce Vaughan 71-62 – 133

Olin Browne 65-68 – 133

Jim Gallagher, Jr. 68-66 – 134

Russ Cochran 67-67 – 134

Anders Forsbrand 64-70 – 134

John Inman 67-68 – 135

Mark Brooks 67-68 – 135

Jay Delsing 70-66 – 136

Tom Kite 69-67 – 136

Willie Wood 67-69 – 136

David Frost 67-69 – 136

Mike Goodes 66-70 – 136

Chien Soon Lu 70-67 – 137

Steve Lowery 70-67 – 137

Larry Nelson 69-68 – 137

Kenny Perry 68-69 – 137

Loren Roberts 68-69 – 137

Nick Price 71-66 – 137

Gil Morgan 68-69 – 137

Steve Elkington 68-69 – 137

Tom Pernice Jr. 67-70 – 137

Joe Daley 67-70 – 137

Dick Mast 64-73 – 137

Jay Haas 69-69 – 138

Peter Senior 71-67 – 138

Brian Henninger 71-67 – 138

Tom Byrum 69-69 – 138

Bob Tway 67-71 – 138

Esteban Toledo 70-69 – 139

Mark Wiebe 69-70 – 139

Andrew Magee 69-70 – 139

Joel Edwards 67-72 – 139

Jeff Hart 70-70 – 140

Larry Mize 69-71 – 140

Steve Jones 69-71 – 140

Duffy Waldorf 71-69 – 140

Mark Calcavecchia 68-72 – 140

Fred Funk 67-73 – 140

Mark McNulty 67-73 – 140

Jeff Sluman 72-68 – 140

Colin Montgomerie 67-73 – 140

Scott Simpson 73-67 – 140

Don Pooley 70-71 – 141

Steve Pate 70-71 – 141

Brad Faxon 70-71 – 141

Scott Hoch 71-70 – 141

Kohki Idoki 71-70 – 141

Morris Hatalsky 72-69 – 141

Bruce Fleisher 72-69 – 141

Tom Purtzer 72-69 – 141

Rocco Mediate 72-69 – 141

Gary Hallberg 72-69 – 141

Bobby Wadkins 73-68 – 141

Craig Stadler 73-68 – 141

Rod Spittle 70-72 – 142

Tommy Armour III 70-72 – 142

Dan Forsman 71-71 – 142

Jeff Freeman 71-71 – 142

AMERICAN CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

New England 5 1 0 .833 125 97

Miami 3 2 0 .600 114 117

N.Y. Jets 3 3 0 .500 104 135

Buffalo 2 4 0 .333 136 157

South

W L T Pct PF PA

Indianapolis 4 2 0 .667 148 98

Tennessee 3 3 0 .500 128 115

Houston 2 4 0 .333 106 177

Jacksonville 0 6 0 .000 70 198

North

W L T Pct PF PA

Cincinnati 4 2 0 .667 121 111

Baltimore 3 3 0 .500 134 129

Cleveland 3 3 0 .500 118 125

Pittsburgh 1 4 0 .200 88 116

West

W L T Pct PF PA

Kansas City 6 0 0 1.000 152 65

Denver 6 0 0 1.000 265 158

San Diego 3 3 0 .500 144 138

Oakland 2 4 0 .333 105 132

NATIONAL CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

Dallas 3 3 0 .500 183 152

Philadelphia 3 3 0 .500 166 179

Washington 1 4 0 .200 107 143

N.Y. Giants 0 6 0 .000 103 209

South

W L T Pct PF PA

New Orleans 5 1 0 .833 161 103

Carolina 2 3 0 .400 109 68

Atlanta 1 4 0 .200 122 134

Tampa Bay 0 5 0 .000 64 101

North

W L T Pct PF PA

Detroit 4 2 0 .667 162 140

Chicago 4 2 0 .667 172 161

Green Bay 3 2 0 .600 137 114

Minnesota 1 4 0 .200 125 158

West

W L T Pct PF PA

Seattle 6 1 0 .857 191 116

San Francisco 4 2 0 .667 145 118

St. Louis 3 3 0 .500 141 154

Arizona 3 4 0 .429 133 161

Thursday

Seattle 34, Arizona 22

Sunday

Tampa Bay at Atlanta, 1

Chicago at Washington, 1

Dallas at Philadelphia, 1

New England at N.Y. Jets, 1

Buffalo at Miami, 1

St. Louis at Carolina, 1

Cincinnati at Detroit, 1

San Diego at Jacksonville, 1

San Francisco at Tennessee, 4:05

Houston at Kansas City, 4:25

Cleveland at Green Bay, 4:25

Baltimore at Pittsburgh, 4:25

Denver at Indianapolis, 8:30

Open: New Orleans, Oakland

Monday

Minnesota at N.Y. Giants, 8:40

THURSDAY, OCT. 24

Carolina at Tampa Bay, 8:25

SUNDAY, OCT. 27

Cleveland at Kansas City, 1

Buffalo at New Orleans, 1

Miami at New England, 1

Dallas at Detroit, 1

N.Y. Giants at Philadelphia, 1

San Francisco vs. Jacksonville at London, 1

Pittsburgh at Oakland, 4:05

N.Y. Jets at Cincinnati, 4:05

Atlanta at Arizona, 4:25

Washington at Denver, 4:25

Green Bay at Minnesota, 8:30

Open: Baltimore, Chicago, Houston, Indianapolis, San Diego, Tennessee

MONDAY, OCT. 28

Seattle at St. Louis, 8:40 p.m.

NFL Injury Report

TAMPA BAY BUCCANEERS at ATLANTA FALCONS – BUCCANEERS: OUT: RB Jeff Demps (groin), G Carl Nicks (foot). QUESTIONABLE: CB Michael Adams (knee), DE Da’Quan Bowers (toe), WR Mike Williams (hamstring). PROBABLE: G Davin Joseph (knee), G Jeremy Zuttah (groin). FALCONS: OUT: T Sam Baker (knee), TE Chase Coffman (knee), RB Steven Jackson (hamstring), WR Roddy White (hamstring/ankle). QUESTIONABLE: LB Akeem Dent (ankle). PROBABLE: RB Jason Snelling (concussion).

CHICAGO BEARS at WASHINGTON REDSKINS – BEARS: QUESTIONABLE: TE Martellus Bennett (knee), CB Charles Tillman (knee). PROBABLE: LB James Anderson (back), DT Stephen Paea (toe), S Anthony Walters (hamstring), S Major Wright (knee). REDSKINS: QUESTIONABLE: CB David Amerson (concussion). PROBABLE: TE Fred Davis (ankle), LB Brandon Jenkins (ankle), C Will Montgomery (knee), CB Jerome Murphy (ankle), NT Chris Neild (calf), TE Logan Paulsen (knee).

DALLAS COWBOYS at PHILADELPHIA EAGLES – COWBOYS: OUT: RB Lance Dunbar (hamstring), LB DeVonte Holloman (neck). DOUBTFUL: RB DeMarco Murray (knee), DE DeMarcus Ware (thigh). PROBABLE: WR Miles Austin (hamstring), WR Dwayne Harris (hip), DT Jason Hatcher (neck), DE George Selvie (shoulder). EAGLES: DOUBTFUL: S Patrick Chung (shoulder). QUESTIONABLE: RB Chris Polk (shoulder), QB Michael Vick (hamstring). PROBABLE: TE James Casey (groin), P Donnie Jones (left foot), T Jason Peters (shoulder, finger).

NEW ENGLAND PATRIOTS at NEW YORK JETS – PATRIOTS: OUT: WR Danny Amendola (concussion/groin), DT Tommy Kelly (knee), RB Leon Washington (ankle). DOUBTFUL: RB Brandon Bolden (knee), CB Aqib Talib (hip). QUESTIONABLE: T Marcus Cannon (shoulder), G Dan Connolly (concussion), WR Julian Edelman (thigh), TE Rob Gronkowski (back, forearm), TE Michael Hoomanawanui (knee), WR Matthew Slater (wrist), S Tavon Wilson (hamstring). PROBABLE: CB Kyle Arrington (groin), S Devin McCourty (shoulder), DE Rob Ninkovich (groin), T Nate Solder (back). JETS: OUT: WR Santonio Holmes (foot, hamstring), WR Greg Salas (knee). PROBABLE: LB Quinton Coples (ankle), CB Antonio Cromartie (hip, knee), DT Kenrick Ellis (back), RB Chris Ivory (hamstring), S Jaiquawn Jarrett (knee), WR Jeremy Kerley (back), CB Dee Milliner (hamstring), WR David Nelson (hamstring), RB Bilal Powell (neck), CB Darrin Walls (shoulder), CB Kyle Wilson (concussion).

BUFFALO BILLS at MIAMI DOLPHINS – BILLS: OUT: QB EJ Manuel (knee). PROBABLE: CB Ron Brooks (foot), WR Stevie Johnson (back), LB Manny Lawson (hamstring), QB Thaddeus Lewis (foot), RB C.J. Spiller (ankle), DT Kyle Williams (Achilles, illness), DE Mario Williams (hip). DOLPHINS: DOUBTFUL: LB Dannell Ellerbe (shoulder). QUESTIONABLE: WR Brandon Gibson (hip), CB Dimitri Patterson (groin). PROBABLE: S Chris Clemons (knee), P Brandon Fields (back), G Nate Garner (knee), DE Dion Jordan (ankle), LB Koa Misi (shoulder, knee), C Mike Pouncey (ankle), LB Jason Trusnik (rib), DE Cameron Wake (knee), T Will Yeatman (shoulder).

ST. LOUIS RAMS at CAROLINA PANTHERS – RAMS: OUT: RB Benny Cunningham (ankle). DOUBTFUL: CB Cortland Finnegan (thigh). PROBABLE: LB Daren Bates (hip), DE Chris Long (thigh), RB Zac Stacy (chest), S Darian Stewart (illness). PANTHERS: OUT: CB D.J. Moore (knee). DOUBTFUL: DT Dwan Edwards (hamstring). PROBABLE: RB Kenjon Barner (foot), S Robert Lester (hamstring), TE Greg Olsen (foot), CB Melvin White (concussion).

CINCINNATI BENGALS at DETROIT LIONS – BENGALS: PROBABLE: C Kyle Cook (shoulder), CB Terence Newman (abdomen), DT Devon Still (back). LIONS: OUT: WR Nate Burleson (forearm), TE Tony Scheffler (concussion). DOUBTFUL: T Jason Fox (knee). QUESTIONABLE: RB Joique Bell (rib), RB Theo Riddick (concussion). PROBABLE: S Louis Delmas (knee), WR Calvin Johnson (knee), CB Rashean Mathis (groin), LB Ashlee Palmer (ankle).

SAN DIEGO CHARGERS at JACKSONVILLE JAGUARS – CHARGERS: OUT: G Chad Rinehart (toe). DOUBTFUL: LB Donald Butler (groin). QUESTIONABLE: LB Jarret Johnson (hamstring), WR Eddie Royal (toe), G Stephen Schilling (neck). PROBABLE: RB Ronnie Brown (ankle), G Jeromey Clary (clavicle), T D.J. Fluker (calf), DE Corey Liuget (shoulder), CB Richard Marshall (groin), CB Johnny Patrick (chest), CB Shareece Wright (hamstring). JAGUARS: OUT: WR Stephen Burton (concussion), QB Blaine Gabbert (hamstring), DE Jeremy Mincey (concussion), WR Ace Sanders (concussion). QUESTIONABLE: WR Justin Blackmon (hamstring), S Johnathan Cyprien (calf), CB Dwayne Gratz (ankle), WR Cecil Shorts (shoulder). PROBABLE: LB Russell Allen (ribs), DE Andre Branch (knee), TE Marcedes Lewis (calf), DT Roy Miller (shoulder), RB Jordan Todman (thigh).

HOUSTON TEXANS at KANSAS CITY CHIEFS – TEXANS: OUT: LB Tim Dobbins (hamstring), QB Matt Schaub (ankle, foot). PROBABLE: G Brandon Brooks (toe), T Duane Brown (toe), LB Brian Cushing (knee), RB Arian Foster (thumb, chest, hamstring), WR Andre Johnson (shin), RB Greg Jones (ankle, illness), WR Keshawn Martin (shoulder), CB Brice McCain (knee), C Chris Myers (biceps), T Derek Newton (knee), S Eddie Pleasant (toe), WR DeVier Posey (Achilles), LB Darryl Sharpton (foot), G Wade Smith (knee), RB Ben Tate (elbow). CHIEFS: QUESTIONABLE: S Kendrick Lewis (ankle). PROBABLE: T Branden Albert (knee, elbow), G Jeff Allen (groin, hand), G Jon Asamoah (knee), WR Donnie Avery (shoulder), TE Kevin Brock (shoulder), P Dustin Colquitt (right knee), TE Anthony Fasano (ankle, knee), CB Brandon Flowers (knee), DT Jaye Howard (not injury related), LB Dezman Moses (toe), DT Dontari Poe (ankle), RB Anthony Sherman (knee).

SAN FRANCISCO 49ERS at TENNESSEE TITANS – 49ERS: OUT: WR Quinton Patton (foot). QUESTIONABLE: WR Jon Baldwin (illness), DT Glenn Dorsey (hamstring), DT Ray McDonald (biceps), CB Carlos Rogers (knee), DT Justin Smith (shoulder). PROBABLE: G Alex Boone (shoulder), LB Ahmad Brooks (not injury related), CB Tarell Brown (knee), T Anthony Davis (shoulder), TE Vernon Davis (hamstring), G Mike Iupati (stinger), QB Colin Kaepernick (foot), S Eric Reid (hip, ankle), LB Michael Wilhoite (quadriceps, ankle), LB Patrick Willis (groin). TITANS: OUT: LB Moise Fokou (knee), LB Zaviar Gooden (hamstring). QUESTIONABLE: LB Patrick Bailey (hamstring), DE Lavar Edwards (shoulder), RB Shonn Greene (knee), QB Jake Locker (hip, knee), DE Derrick Morgan (shoulder), C Rob Turner (shoulder). PROBABLE: RB Jackie Battle (neck), DT Sammie Hill (ankle), S Bernard Pollard (ankle), T David Stewart (ankle), CB Blidi Wreh-Wilson (hamstring).

CLEVELAND BROWNS at GREEN BAY PACKERS – BROWNS: OUT: DE Billy Winn (quadriceps). QUESTIONABLE: LB Brandon Magee (oblique). PROBABLE: RB Willis McGahee (knee), CB Chris Owens (finger), LB Jabaal Sheard (knee). PACKERS: OUT: LB Brad Jones (hamstring), LB Clay Matthews (thumb), LB Nick Perry (foot), RB James Starks (knee), TE Ryan Taylor (knee). QUESTIONABLE: CB Jarrett Bush (hamstring), CB Casey Hayward (hamstring), WR James Jones (knee), LB Mike Neal (shoulder).

BALTIMORE RAVENS at PITTSBURGH STEELERS – RAVENS: OUT: LB Josh Bynes (thigh, finger). DOUBTFUL: C Ryan Jensen (foot), WR Brandon Stokley (thigh). QUESTIONABLE: CB Chykie Brown (thigh), NT Terrence Cody (knee), LB Albert McClellan (shoulder), DT Haloti Ngata (elbow), LB Courtney Upshaw (foot), CB Lardarius Webb (thigh). PROBABLE: DT Chris Canty (thigh), LB Jameel McClain (neck), DT Marcus Spears (knee). STEELERS: OUT: TE Richard Gordon (toe), WR Markus Wheaton (finger). QUESTIONABLE: LB Jarvis Jones (concussion). PROBABLE: T Marcus Gilbert (quadriceps), DE Brett Keisel (abdomen), TE Heath Miller (not injury related), LB LaMarr Woodley (knee).

DENVER BRONCOS at INDIANAPOLIS COLTS – BRONCOS: DOUBTFUL: T Orlando Franklin (ankle). QUESTIONABLE: LB Wesley Woodyard (neck). PROBABLE: DE Robert Ayers (shoulder), CB Champ Bailey (foot), WR Eric Decker (shoulder), TE Joel Dreessen (knee), TE Virgil Green (back), G Chris Kuper (ankle), DE Shaun Phillips (hamstring), WR Wes Welker (ankle), DT Sylvester Williams (neck). COLTS: OUT: LB Bjoern Werner (foot). QUESTIONABLE: CB Darius Butler (groin), LB Kelvin Sheppard (hamstring). PROBABLE: LB Jerrell Freeman (concussion), S Delano Howell (neck), S LaRon Landry (ankle).

MINNESOTA VIKINGS at NEW YORK GIANTS – VIKINGS: DNP: CB A.J. Jefferson (ankle), T Matt Kalil (back), RB Adrian Peterson (hamstring). LIMITED: DE Jared Allen (ankle), CB Xavier Rhodes (ankle), K Blair Walsh (left hamstring), DT Kevin Williams (knee). FULL: TE Rhett Ellison (knee), QB Christian Ponder (rib), C John Sullivan (hand), WR Jarius Wright (ankle). GIANTS: DNP: DE Jason Pierre-Paul (illness), CB Corey Webster (groin), RB David Wilson (neck). LIMITED: C David Baas (neck), CB Jayron Hosley (hamstring), RB Brandon Jacobs (hamstring), TE Adrien Robinson (foot), S Cooper Taylor (shoulder), CB Terrell Thomas (knee).

ECHL

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L OL SL Pts GF GA

Reading 1 0 0 0 2 3 2

Wheeling 1 1 0 0 2 5 6

Elmira 0 1 0 0 0 2 3

North Division

W L OL SL Pts GF GA

Cincinnati 1 0 0 0 2 4 2

Toledo 1 0 0 0 2 4 3

Fort Wayne 0 0 0 1 1 3 4

Evansville 0 0 0 0 0 0 0

Kalamazoo 0 0 0 0 0 0 0

South Division

W L OL SL Pts GF GA

Florida 2 0 0 0 4 8 3

Greenville 2 0 0 0 4 8 4

S. Carolina 0 0 0 1 1 2 3

Gwinnett 0 2 0 0 0 4 8

Orlando 0 2 0 0 0 3 8

WESTERN CONFERENCE

Mountain Division

W L OL SL Pts GF GA

Colorado 1 0 0 0 2 2 1

Utah 1 0 0 0 2 4 2

Alaska 0 1 0 0 0 1 2

Idaho 0 1 0 0 0 2 4

Pacific Division

W L OL SL Pts GF GA

San Francisco 1 0 0 0 2 2 1

Bakersfield 0 0 0 1 1 1 2

Las Vegas 0 0 0 0 0 0 0

Ontario 0 0 0 0 0 0 0

Stockton 0 0 0 0 0 0 0

Note: Two points are awarded for a win, one point for an overtime or shootout loss.

SATURDAY

Toledo 4, Fort Wayne 3, SO

Florida 4, Orlando 2

Greenville 3, Gwinnett 1

Reading 3, South Carolina 2, SO

Cincinnati 4, Wheeling 2

Kalamazoo at Evansville, late

Bakersfield at Ontario, late

Utah at Las Vegas, late

Colorado at Stockton, late

San Francisco at Alaska, late

FRIDAY

Wheeling 3, Elmira 2

Greenville 5, Gwinnett 3

Florida 4, Orlando 1

Utah 4, Idaho 2

Colorado 2, Bakersfield 1, SO

San Francisco 2, Alaska 1

SUNDAY

South Carolina at Reading, 4:05 p.m.

NBA

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L Pct GB

Toronto 4 1 .800 –

Brooklyn 4 1 .800 –

New York 2 2 .500 1½

Philadelphia 1 3 .250 2½

Boston 1 5 .167 3½

Southeast Division

W L Pct GB

Miami 4 2 .667 –

Charlotte 3 3 .500 1

Atlanta 1 3 .250 2

Washington 1 4 .200 2½

Orlando 1 4 .200 2½

Central Division

W L Pct GB

Chicago 5 0 1.000 –

Cleveland 3 2 .600 2

Detroit 1 3 .250 3½

Indiana 1 5 .167 4½

Milwaukee 0 4 .000 4½

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

W L Pct GB

New Orleans 6 0 1.000 –

Houston 3 1 .750 2

Dallas 3 2 .600 2½

Memphis 2 2 .500 3

San Antonio 1 3 .250 4

Northwest Division

W L Pct GB

Oklahoma City 2 1 .667 –

Minnesota 2 1 .667 –

Portland 3 2 .600 –

Denver 2 2 .500 ½

Utah 1 3 .250 1½

Pacific Division

W L Pct GB

Sacramento 3 1 .750 –

Golden State 3 2 .600 ½

L.A. Clippers 3 2 .600 ½

Phoenix 2 2 .500 1

L.A. Lakers 2 4 .333 2

SATURDAY

Indiana 102, Cleveland 79

New Orleans 93, Washington 89

Dallas 89, Charlotte 83

Miami 121, San Antonio 96

Denver vs. L.A. Clippers at Las Vegas, NV, late

sports note

FUNDRAISER: Toledo fitness competitor Angela Yeo, a Natural Universe amateur open overall title winner, is holding a fundraising event today at Total Nutrition on Airport Hwy. next to Chuck E. Cheese, to raise money to help her attend the Natural Olympia in San Diego. The two boot-camp workout classes (noon and 2 p.m.) will be led by Yeo and participation in the classes will cost $5 per class.

PREP SOCCER

Boys

Sectionals

Division II

ROSSFORD 3, EASTWOOD 2

R: Aguirre 2, Austin. E: Luther, Bradley

OAK HARBOR 2, CENTRAL CATHOLIC 0

Eli, Bowlick.

Division III

ARCHBOLD 3, PETTISVILLE 0

Nofziger, Bernath, Mayer.

OTTAWA HILLS 7, WOODMORE 0

Isenberg 3, Bogart 3, Hauck

MAUMEE VALLEY 1, TOLEDO CHRISTIAN 0

Woodard.

VAN BUREN 1, LIBERTY CENTER 0

Roberts

Girls

Sectionals

Division II

LAKE 4, PORT CLINTON 1

L: Weis, Hansen, Phalen, Saffran. PC: Mueller.

Division III

WOODMORE 3, HURON 2

W: Hines, Henry, Perez. H: Vacca 2.

OAK HARBOR 5, STRITCH 1

OH: Weis, Winters, Velliquette, Barney, Barton. CS: Hardy.



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.

Related stories