Loading…
Friday, September 19, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Thursday, 11/14/2013

Scoreboard: 11-14

Playoffs

SECOND ROUND

Pairings with seeds and records

Division I

Saturday, 7 p.m.

Region 1

1 Lakewood St. Edward (9-1) vs. 9 Cleveland Heights (10-1) at Parma Byers Field

4 Austintown Fitch (11-0) vs. at 5 Westerville Central (10-1) at Mansfield Arlin Field

2 Mentor (10-1) vs. 7 Stow-Munroe Falls (10-1) at Solon Stewart Field

3 Hudson (10-1) vs. 11 Cle. St. Ignatius (7-4) at Brunswick Judy Kirsch Field

Region 2

1 Hilliard Davidson (11-0) vs. 8 Pickerington North (10-1) at Gahanna Lincoln Stadium

13 Dublin Coffman (8-3) vs. 5 Huber Heights Wayne (10-1) at Kettering Roush Stadium

2 Cin. Archbishop Moeller (10-1) vs. 7 Cin. Elder (9-2) at University of Cincinnati Nippert Stadium

14 Pickerington Central (8-2) vs. 6 Cin. Colerain (11-0) at Dayton Welcome Stadium

Division II

Friday, 7:30 p.m.

Region 3

1 Cle. Glenville (10-1) vs. 5 Bedford (10-1) at Parma Byers Field

2 Brecksville-Broadview Heights (10-1) vs. 6 Madison (9-2) at Mentor Jerome T. Osborne Sr. Stadium

Region 4

1 Medina Highland (11-0) vs. 4 Massillon Washington (9-2) at TBA

2 Avon (11-0) vs. 6 Perrysburg (9-2) at Kalahari Field at Huron Memorial Stadium

Region 5

1 New Albany (10-1) vs. 4 Mansfield Senior (11-0) at Powell Olentangy Liberty Stadium

2 Worthington Kilbourne (10-1) vs. 3 Zanesville (11-0) at Gahanna Lincoln Stadium

Region 6

1 Loveland (11-0) vs. 4 Cin. Northwest (9-2) at West Chester Lakota West Firebird Stadium

2 Cin. Mount Healthy (10-1) vs. 3 Cin. Winton Woods (9-2) at Lockland Roettger Field

Division III

Friday, 7:30 p.m.

Region 7

1 Akron St. Vincent-St. Mary (11-0) vs. 5 Poland Seminary (10-1) at Ravenna Gilcrest Field

2 Hubbard (11-0) vs. 6 Aurora (10-1) at TBA

Region 8

1 Central Catholic (11-0) vs. 4 Tiffin Columbian (10-1) at Fremont Harmon Field at Don Paul Stadium

2 Clyde (10-1) vs. 3 Sandusky Perkins (11-0) at Bellevue Stadium

Region 9

1 The Plains Athens (11-0) vs. 4 Dresden Tri-Valley (9-2) at Logan Chieftain Stadium

2 Cols. Marion-Franklin (10-1) vs. 3 Cols. Brookhaven (9-2) at Columbus St. Francis DeSales Alumni Stadium

Region 10

1 Tipp City Tippecanoe (11-0) vs. 5 Dayton Thurgood Marshall (7-3) at Clayton Northmont Good Samaritan Stadium, Matt

Dudon Memorial Field

7 Trotwood-Madison (8-2) vs. 6 Springfield Shawnee (10-1) at Piqua Alexander Stadium, Purk Field

Division IV

Friday, 7:30 p.m.

Region 11

1 Chagrin Falls (9-2) vs. 5 Cle. Benedictine (8-3) at Twinsburg Tiger Stadium

2 Struthers (9-2) vs. 3 Youngstown Cardinal Mooney (7-4) at Niles McKinley Bo Rein Stadium

Region 12

1 Caledonia River Valley (11-0) vs. 5 Bryan (11-0) at Findlay Donnell Stadium

2 Kenton (11-0) vs. 3 Wooster Triway (9-2) at Mansfield Arlin Field

Region 13

8 Steubenville (7-4) vs. 4 Zanesville Maysville (8-3) at St. Clairsville Red Devil Stadium

2 Gnadenhutten Indian Valley (9-2) vs. 3 Duncan Falls Philo (9-2) at Byesville Meadowbrook Eugene Capers Field

Region 14

1 Kettering Archbishop Alter (10-1) vs. 4 Germantown Valley View (10-1) at Centerville Stadium

2 Clarksville Clinton-Massie (10-1) vs. 3 Cin. Archbishop McNicholas (9-2) at Kings Mills Kings Stadium

Division V

Saturday, 7 p.m.

1 Akron Manchester (9-2) vs. 5 Navarre Fairless (8-3) at Canton Central Catholic Lowell Klinefelter Field

2 Columbiana Crestview (10-1) vs. 3 Gates Mills Gilmour Academy (9-2) at Akron St. Vincent-St. Mary John Cistone Field at

Green Street Stadium

Region 16

8 Doylestown Chippewa (9-2) vs. 5 Coldwater (9-2) at Tiffin National Field at Frost-Kalnow Stadium

7 Huron (8-3) vs. 6 Loudonville (10-1) at Medina Ken Dukes Stadium

Region 17

1 Cols. Bishop Hartley (10-1) vs. 5 Baltimore Liberty Union (9-2) at Bloom-Carroll Carl Fell Stadium

2 Martins Ferry (10-1) vs. 3 Wheelersburg (10-1) at Columbus Hamilton Township Alumni Stadium

Region 18

1 West Jefferson (10-1) vs. 4 Richwood North Union (10-1) at Hilliard Bradley Stadium

2 Cincinnati Hills Christian Academy (11-0) vs. 3 Hamilton Badin (9-2) at Mason Dwire Field at Atrium Stadium

Division VI

Friday, 7:30 p.m.

Region 19

1 Kirtland (11-0) vs. 5 Louisville St. Thomas Aquinas (9-2) at Hudson Memorial Stadium, Murdough Field

2 Canfield South Range (11-0) vs. 3 Mogadore (10-1) at Minerva Dr. Robert H. Hines Stadium

Region 20

1 Tinora (10-1) vs. 5 Haviland Wayne Trace (10-1) at Lima Stadium

7 Ada (8-3) vs. 6 Convoy Crestview (9-2) at Wapakoneta Harmon Field

Region 21

1 Lucasville Valley (11-0) vs. 4 Newark Catholic (10-1) at Nelsonville-York Boston Field

2 Cols. Bishop Ready (10-1) vs. 6 Woodsfield Monroe Central (8-3) at Zanesville Sulsberger Stadium

Region 22

1 Casstown Miami East (10-1) vs. 4 Mechanicsburg (9-2) at Dayton Welcome Stadium

7 Cin. Summit Country Day (9-2) vs. 6 West Liberty-Salem (9-2) at Kettering Roush Stadium

Division VII

Saturday, 7 p.m.

Region 23

1 Berlin Center Western Reserve (11-0) vs. 4 Danville (9-2) at Massillon Jackson Robert Fife Stadium

2 Norwalk St. Paul (10-1) vs. 3 Wellsville (9-2) at Orrville Red Rider Stadium

Region 24

8 Delphos St. John's (7-4) vs. 4 Tiffin Calvert (7-4) at Findlay Donnell Stadium

7 Hicksville (7-4) vs. 6 Arlington (8-3) at Perrysburg Widdel Field at Steinecker Stadium

Region 25

1 Glouster Trimble (11-0) vs. 4 Steubenville Catholic Central (9-2) at Zanesville Sulsberger Stadium

2 Shadyside (11-0) vs. 6 Caldwell (9-2) at New Philadelphia Woody Hayes Quaker Stadium

Region 26

1 North Lewisburg Triad (11-0) vs. 4 Sidney Lehman Catholic (10-1) at Wapakoneta Harmon Field

2 Covington (11-0) vs. 3 Maria Stein Marion Local (11-0) at Piqua Alexander Stadium, Purk Field

Michigan Playoffs

Regionals

Division 1

Detroit Catholic Central (9-2) at Bedford (11-0), Friday, 7

Division 8

Whiteford (9-2) at New Lothrop (11-0), Friday, 7

 

Glantz-Culver Line

NCAA Football

Today

FAVORITE OPEN TODAY O/U UNDERDOG

at Clemson 10 11 (59½) Georgia Tech

Marshall 12½ 13½ (61) at Tulsa

Friday

at UCLA 3 2½ (60½) Washington

Saturday

Miami 3 3 (61½) at Duke

at Wisconsin 18½ 22 (70) Indiana

at Vanderbilt 13½ 12½ (53) Kentucky

at Louisville 16½ 16 (57½) Houston

Cent. Michigan 2½ 2½ (53) at W. Michigan

at Virginia Tech 13½ 15½ (42) Maryland

at Boston College 7 7½ (53½) NC State

at Rutgers +3 Pk (52) Cincinnati

at Pittsburgh Pk Pk (53) North Carolina

UCF 17 16½ (55½) at Temple

at Penn St. 20½ 21½ (44½) Purdue

at South Carolina 11 13½ (41½) Florida

at Northwestern +1 3 (52½) Michigan

at Florida St. 38½ 39 (55) Syracuse

FAU 14 17 (49½) at S. Miss.

Akron 7 7 (45) at UMass

at East Carolina 25 26½ (65½) UAB

at SMU 14½ 14½ (57) UConn

West Virginia 7½ 6½ (50) at Kansas

La. Lafayette 21 21½ (59½) at Georgia St.

at Colorado 1 2½ (67) California

Baylor-x 24½ 27 (85) Texas Tech

at Boise St. 20 23 (68½) Wyoming

at Arizona St. 13½ 14 (64½) Oregon St.

at Auburn 3 3½ (62½) Georgia

Oklahoma St. 1 3 (63½) at Texas

at Oklahoma 21 24½ (50) Iowa St.

at Oregon 25 26 (64) Utah

at Navy 9½ 8½ (57) S. Alabama

Michigan St. 3½ 6½ (42) at Nebraska

Ohio St. 32 32½ (67) at Illinois

San Jose St. 7 7½ (66½) at Nevada

Alabama 24½ 25½ (52) at Miss. St.

Stanford 3 3½ (46) at SouthernCal

Colorado St. 4 6½ (64½) at New Mexico

Memphis 2½ 1½ (40½) at S. Florida

at Rice 15 17 (52) Louisiana Tech

at Kansas St. 10½ 10½ (47) TCU

at Mississippi 28 29 (67½) Troy

at Arkansas St. 7 7½ (51½) Texas St.

at UTEP 6 6 (49) FIU

at Arizona 12½ 13 (66) Washington St.

San Diego St. 5 5½ (58½) at Hawaii

x-at Arlington, Texas

NFL

Tonight

FAVORITE OPEN TODAY O/U UNDERDOG

Indianapolis 2½ 3 (42½) at Tennessee

Sunday

Atlanta 1 1½ (43½) at Tampa Bay

at Buffalo Pk 1 (41) N.Y. Jets

Detroit 3 2 (47½) at Pittsburgh

at Philadelphia 3 3½ (52½) Washington

San Diego 1 1½ (45½) at Miami

at Chicago 3 3 (46½) Baltimore

at Cincinnati 6 5½ (42) Cleveland

at Houston 7 7 (42) Oakland

Arizona 6½ 7 (41) at Jacksonville

at Denver 8 8½ (49½) Kansas City

at Seattle 13½ 12½ (46) Minnesota

at New Orleans 3 3 (47½) San Francisco

at N.Y. Giants 4 5½ (42½) Green Bay

Monday

at Carolina 2½ 2½ (46) New England

NBA

FAVORITE LINE O/U UNDERDOG

Houston 1½ (204½) at New York

at Golden State 3 (207½) Okla. City

NHL

FAVORITE LINE UNDERDOG LINE

Los Angeles -115 at N.Y.Islanders -105

at Boston -200 Columbus +170

Anaheim -120 at Tampa Bay +100

at St. Louis -165 Colorado +145

at Chicago -190 Phoenix +165

at Calgary -115 Dallas -105

at Vancouver -115 San Jose -105

 

Transactions

BASEBALL

American League

OAKLAND ATHLETICS – Agreed to terms with INF Nick Punto on a one-year contract.

National League

LOS ANGELES DODGERS – Named Roy Clark national crosschecker.

Eastern League

READING FIGHTIN PHILS – Named Eric Freeman director of food and beverages and Brian Hoeper operations manager.

FOOTBALL

National Football League

ATLANTA FALCONS – Activated LB Sean Weatherspoon from the injured reserve/return list. Signed OT Sean Locklear. Released LB Thomas Howard.

GREEN BAY PACKERS – Signed RB Orwin Smith to the practice squad.

MINNESOTA VIKINGS – Signed OT Jamaal Johnson-Webb to the practice squad.

OAKLAND RAIDERS – Re-signed DL Brian Sanford. Re-signed OL Jack Cornell to the practice squad. Signed LB Chris McCoy to the practice squad.

TAMPA BAY BUCCANEERS – Signed RB Michael Hill from Green Bay's practice squad.

Canadian Football League

WINNIPEG BLUE BOMBERS – Announced coach Tim Burke will not return next season.

HOCKEY

National Hockey League

BUFFALO SABRES – Fired general manager Darcy Regier and coach Ron Rolston. Named Ted Nolan interim coach and Pat LaFontaine president of hockey operations.

MONTREAL CANADIENS – Assigned F Gabriel Dumont and D Greg Pateryn to Hamilton (AHL).

WASHINGTON CAPITALS – Assigned D Dmitry Orlov Hershey (AHL).

ECHL

READING ROYALS – Signed F Kyle Thomas.

 

Mid-American Conference

East

W L PF PA W L PF PA

Buffalo 5 0 178 41 7 2 265 186

BGSU 5 1 219 74 7 3 331 151

Ohio 3 2 166 103 6 3 272 204

Akron 2 4 101 167 3 7 197 301

Kent St. 2 5 154 1183 3 8 205 310

UMass 1 4 76 164 1 8 104 294

Miami 0 6 61 172 0 10 96 329

West

W L PF PA W L PF PA

N. Illinois 6 0 273 127 10 0 446 252

Ball St. 6 1 260 181 9 2 426 284

Toledo 5 1 243 150 7 3 350 277

C. Mich. 2 3 105 152 3 6 173 311

E. Mich. 1 5 133 295 2 8 209 442

W. Mich. 1 5 114 215 1 9 170 365

TUESDAY

Toledo 51, Buffalo 41

Bowling Green 49, Ohio 0

WEDNESDAY

Kent St 24, Miami 6

N. Illinois 48, Ball St. 27

Saturday

Cent. Michigan at W. Michigan, Noon

Akron at UMass, 1

Big Ten Conference

Legends

W L PF PA W L PF PA

Mich. St. 5 0 153 51 8 1 268 104

Nebraska 4 1 150 97 7 2 323 205

Minnesota 4 2 140 154 8 2 307 234

Iowa 3 3 125 119 6 4 266 187

Michigan 2 3 164 149 6 3 316 233

N'western 0 5 87 139 4 5 252 234

Leaders

W L PF PA W L PF PA

Ohio St. 5 0 224 92 9 0 434 153

Wisconsin 4 1 184 88 7 2 334 137

Penn St. 2 3 115 188 5 4 248 246

Indiana 2 3 210 206 4 5 388 337

Illinois 0 5 106 213 3 6 267 312

Purdue 0 5 31 193 1 8 106 335

Saturday

Ohio St. at Illinois, Noon

Indiana at Wisconsin, Noon

Purdue at Penn St., Noon

Michigan St. at Nebraska, 3:30 p.m.

Michigan at Northwestern, 3:30 p.m.

National schedule

TODAY

SOUTH

Georgia Tech (6-3) at Clemson (8-1), 7:30

Morgan St. (4-6) at SC State (7-3), 7:30

SOUTHWEST

Marshall (6-3) at Tulsa (2-7), 7:30

FRIDAY

FAR WEST

Washington (6-3) at UCLA (7-2), 9

SATURDAY

EAST

Monmouth (NJ) (5-5) at Bryant (4-6), Noon

Richmond (4-6) at Delaware (7-3), Noon

Penn (4-4) at Harvard (7-1), Noon

Purdue (1-8) at Penn St. (5-4), Noon

Sacred Heart (9-2) at Robert Morris (5-4), Noon

Cincinnati (7-2) at Rutgers (5-3), Noon

Wagner (2-8) at St. Francis (Pa.) (4-5), Noon

UCF (7-1) at Temple (1-8), Noon

CCSU (4-6) at Duquesne (5-4), 12:10

NC State (3-6) at Boston College (5-4), 12:30

Dartmouth (4-4) at Brown (5-3), 12:30

Rhode Island (3-8) at Maine (9-1), 12:30

North Carolina (4-5) at Pittsburgh (5-4), 12:30

Georgetown (1-8) at Bucknell (4-5), 1

Lehigh (7-2) at Colgate (4-6), 1

Columbia (0-8) at Cornell (1-7), 1

Mercer (9-1) at Marist (7-3), 1

Yale (5-3) at Princeton (7-1), 1

Akron (3-7) at UMass (1-8), 1

New Hampshire (5-4) at Albany (NY) (1-9), 3:30

Fordham (10-0) at Lafayette (3-6), 3:30

South Alabama (3-5) at Navy (5-4), 3:30

SOUTH

Troy (5-5) at Mississippi (6-3), Noon

Kentucky (2-7) at Vanderbilt (5-4), 12:21

FAU (3-6) at Southern Miss. (0-9), 12:30

Maryland (5-4) at Virginia Tech (7-3), 12:30

Presbyterian (3-6) at Coastal Carolina (9-1), 1

UT-Martin (6-4) at E. Kentucky (6-4), 1

Stetson (2-7) at Jacksonville (4-6), 1

Butler (8-3) at Morehead St. (3-7), 1

Savannah St. (1-10) at NC A&T (5-4), 1

Campbell (2-8) at Old Dominion (7-3), 1

VMI (2-8) at The Citadel (4-6), 1

Charleston Southern (9-2) at Gardner-Webb (5-5), 1:30

Towson (8-2) at William & Mary (7-3), 1:30

Appalachian St. (2-8) at Wofford (5-4), 1:30

Ark.-Pine Bluff (2-7) at Alabama A&M (3-7), 2

SE Missouri (2-8) at Austin Peay (0-10), 2

UAB (2-7) at East Carolina (7-2), 2

Delaware St. (4-5) at Florida A&M (3-7), 2

Louisiana-Lafayette (7-2) at Georgia St. (0-9), 2

Alabama St. (6-4) at MVSU (2-8), 2

Norfolk St. (3-7) at NC Central (4-6), 2

Georgia Southern (5-4) at Elon (2-8), 3

Alcorn St. (8-3) at Jackson St. (7-2), 3

Chattanooga (8-2) at Samford (6-4), 3

Murray St. (5-5) at Tennessee St. (8-3), 3

Georgia (6-3) at Auburn (9-1), 3:30

Miami (7-2) at Duke (7-2), 3:30

Syracuse (5-4) at Florida St. (9-0), 3:30

Stony Brook (3-6) at James Madison (6-4), 3:30

Brevard (3-7) at Liberty (6-4), 3:30

Furman (5-5) at W. Carolina (2-8), 3:30

Hampton (4-6) at Bethune-Cookman (8-2), 4

Cent. Arkansas (5-5) at Nicholls St. (4-6), 4

Sam Houston St. (8-2) at SE Louisiana (8-2), 4

Houston (7-2) at Louisville (8-1), 7

Florida (4-5) at South Carolina (7-2), 7

Memphis (2-6) at South Florida (2-6), 7

Clark Atlanta (3-6) at Southern U. (6-4), 7

Alabama (9-0) at Mississippi St. (4-5), 7:45

Northwestern St. (5-5) at McNeese St. (8-2), 8

MIDWEST

IJacksonville St. (8-2) at E. Illinois (9-1), 1

N. Iowa (5-5) at Missouri St. (5-6), 2

S. Dakota St. (6-4) at South Dakota (4-6), 2

Dayton (6-4) at Valparaiso (1-9), 2

N. Dakota St. (9-0) at Youngstown St. (8-2), 2

W. Illinois (3-7) at Indiana St. (1-9), 2:05

Illinois St. (5-5) at S. Illinois (5-5), 3

TCU (4-6) at Kansas St. (5-4), 3:30

SOUTHWEST

Iowa St. (1-8) at Oklahoma (7-2), Noon

Abilene Christian (5-5) at Prairie View (5-5), 2

UConn (0-8) at SMU (3-5), 3

Howard (4-6) at Texas Southern (2-8), 3

Oklahoma St. (8-1) at Texas (7-2), 3:30

Stephen F. Austin (3-7) at Lamar (4-6), 7

Louisiana Tech (4-5) at Rice (6-3), 7

Texas St. (6-3) at Arkansas St. (5-4), 7:30

Texas Tech (7-3) vs. Baylor (8-0) at Arlington, Texas, 8

FIU (1-8) at UTEP (1-8), 8

FAR WEST

Weber St. (1-9) at Montana (8-2), 2

Washington St. (4-5) at Arizona (6-3), 2

Idaho St. (3-7) at BYU (6-3), 3

E. Washington (8-2) at Cal Poly (5-5), 3:40

Utah (4-5) at Oregon (8-1), 4

Drake (6-4) at San Diego (7-3), 4

Sacramento St. (4-6) at Portland St. (6-4), 4:05

California (1-9) at Colorado (3-6), 5:30

N. Colorado (1-9) at N. Arizona (7-2), 6

S. Utah (7-3) at Montana St. (7-3), 6:05

Colorado St. (5-5) at New Mexico (3-6), 7

North Dakota (3-7) at UC Davis (3-7), 7

Stanford (8-1) at Southern Cal (7-3), 8

Oregon St. (6-3) at Arizona St. (7-2), 9:30

Wyoming (4-5) at Boise St. (6-3), 10:15

San Diego St. (5-4) at Hawaii (0-9), 10:30

San Jose St. (5-4) at Nevada (3-7), 10:30

 

NFL

AMERICAN CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

New England 7 2 0 .778 234 175

N.Y. Jets 5 4 0 .556 169 231

Miami 4 5 0 .444 193 209

Buffalo 3 7 0 .300 199 259

South

W L T Pct PF PA

Indianapolis 6 3 0 .667 222 193

Tennessee 4 5 0 .444 200 196

Houston 2 7 0 .222 170 248

Jacksonville 1 8 0 .111 115 291

North

W L T Pct PF PA

Cincinnati 6 4 0 .600 234 186

Cleveland 4 5 0 .444 172 197

Baltimore 4 5 0 .444 188 189

Pittsburgh 3 6 0 .333 179 218

West

W L T Pct PF PA

Kansas City 9 0 0 1.000 215 111

Denver 8 1 0 .889 371 238

San Diego 4 5 0 .444 212 202

Oakland 3 6 0 .333 166 223

NATIONAL CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

Dallas 5 5 0 .500 274 258

Philadelphia 5 5 0 .500 252 244

N.Y. Giants 3 6 0 .333 165 243

Washington 3 6 0 .333 230 287

South

W L T Pct PF PA

New Orleans 7 2 0 .778 265 163

Carolina 6 3 0 .667 214 115

Atlanta 2 7 0 .222 186 251

Tampa Bay 1 8 0 .111 146 209

North

W L T Pct PF PA

Detroit 6 3 0 .667 238 216

Chicago 5 4 0 .556 259 247

Green Bay 5 4 0 .556 245 212

Minnesota 2 7 0 .222 220 279

West

W L T Pct PF PA

Seattle 9 1 0 .900 265 159

San Francisco 6 3 0 .667 227 155

Arizona 5 4 0 .556 187 198

St. Louis 4 6 0 .400 224 234

Monday

Tampa Bay 22, Miami 19

TODAY

Indianapolis at Tennessee, 8:25

SUNDAY

Baltimore at Chicago, 1

Oakland at Houston, 1

N.Y. Jets at Buffalo, 1

Atlanta at Tampa Bay, 1

Detroit at Pittsburgh, 1

Washington at Philadelphia, 1

Cleveland at Cincinnati, 1

Arizona at Jacksonville, 1

San Diego at Miami, 4:05

Minnesota at Seattle, 4:25

San Francisco at New Orleans, 4:25

Green Bay at N.Y. Giants, 4:25

Kansas City at Denver, 8:30

Open: Dallas, St. Louis

MONDAY, NOV. 18

New England at Carolina, 8:40 p.m.

 

ECHL

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L OL SL Pts GF GA

Reading 6 3 0 0 12 25 17

Wheeling 3 5 0 1 7 21 26

Elmira 3 5 0 0 6 20 26

North Division

W L OL SL Pts GF GA

Cincinnati 7 2 0 0 14 38 27

Evansville 6 1 0 1 13 24 22

Toledo 4 5 1 0 9 28 32

Fort Wayne 3 4 0 2 8 25 31

Kalamazoo 2 4 0 1 5 20 24

South Division

W L OL SL Pts GF GA

S. Carolina 9 0 1 1 20 39 25

Florida 8 1 1 1 18 46 32

Orlando 7 4 0 1 15 38 31

Greenville 4 7 0 0 8 22 30

Gwinnett 3 8 0 0 6 24 35

WESTERN CONFERENCE

Mountain Division

W L OL SL Pts GF GA

Alaska 9 2 0 0 18 44 15

Colorado 6 2 1 0 13 30 21

Idaho 4 4 0 1 9 25 31

Utah 3 4 1 1 8 19 26

Pacific Division

W L OL SL Pts GF GA

Ontario 5 1 1 3 14 28 25

Stockton 6 3 0 0 12 29 21

San Francisco 4 5 1 0 9 16 30

Las Vegas 3 7 0 0 6 20 32

Bakersfield 1 8 0 1 3 14 36

Note: Two points are awarded for a win, one point for an overtime or shootout loss.

WEDNESDAY

Orlando 4, Cincinnati 2

Ontario at Idaho, late

MONDAY

Gwinnett 3, Greenville 1

Orlando 4, Toledo 2

San Francisco 3, Stockton 2

Utah 3, Ontario 2, SO

TODAY

Stockton at Bakersfield, 1:30

Elmira at Wheeling, 7

Florida at Gwinnett, 7:05

 

Sports Notes

Maumee High School Boys' Varsity Basketball team is searching for a scorebook keeper for their home and away games. Please contact Derek Sheridan, Head Coach for pay information and a game schedule. Email: dsheridan@maumeek12.org; Phone: 419-944-2211.

College Volleyball

Lourdes d. Marygrove 25-18, 25-22, 27-25

NBA

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L Pct GB

Philadelphia 5 4 .556 –

Toronto 4 5 .444 1

Boston 4 5 .444 1

New York 3 4 .429 1

Brooklyn 2 4 .333 1½

Southeast Division

W L Pct GB

Miami 5 3 .625 –

Atlanta 4 4 .500 1

Charlotte 4 4 .500 1

Orlando 4 5 .444 1½

Washington 2 6 .250 3

Central Division

W L Pct GB

Indiana 8 0 1.000 –

Chicago 3 3 .500 4

Cleveland 3 6 .333 5½

Milwaukee 2 5 .286 5½

Detroit 2 5 .286 5½

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

W L Pct GB

San Antonio 8 1 .889 –

Dallas 5 3 .625 2½

Houston 5 4 .556 3

New Orleans 3 5 .375 4½

Memphis 3 5 .375 4½

Northwest Division

W L Pct GB

Oklahoma City 5 1 .833 –

Portland 5 2 .714 ½

Minnesota 6 3 .667 ½

Denver 2 4 .333 3

Utah 0 8 .000 6

Pacific Division

W L Pct GB

Phoenix 5 2 .714 –

L.A. Clippers 5 3 .625 ½

Golden State 5 3 .625 ½

L.A. Lakers 4 5 .444 2

Sacramento 1 5 .167 3½

WEDNESDAY

Orlando 94, Milwaukee 91

Philadelphia 123, Houston 117, OT

Charlotte 89, Boston 83

Minnesota 124, Cleveland 95

Toronto 103, Memphis 87

New York 95, Atlanta 91

San Antonio 92, Washington 79

L.A. Lakers at Denver, late

New Orleans at Utah, late

Phoenix at Portland, late

Brooklyn at Sacramento, late

Oklahoma City at L.A. Clippers, late

TODAY

Houston at New York, 8 p.m.

Oklahoma City at Golden State, 10:30 p.m.

FRIDAY

Milwaukee at Indiana, 7 p.m.

Chicago at Toronto, 7 p.m.

Portland at Boston, 7:30 p.m.

Charlotte at Cleveland, 7:30 p.m.

Dallas at Miami, 7:30 p.m.

Philadelphia at Atlanta, 7:30 p.m.

Minnesota at Denver, 8 p.m.

Brooklyn at Phoenix, 9 p.m.

San Antonio at Utah, 9 p.m.

Memphis at L.A. Lakers, 10:30 p.m.

Detroit at Sacramento, 10:30 p.m.

Cleveland 24 23 29 19 – 95

Minnesota 38 32 38 16 – 124

CLEVELAND: Gee 2-2 0-0 5, Thompson 3-7 4-5 10, Varejao 5-8 3-4 13, Irving 8-17 3-3 20, Waiters 2-6 1-2 6, Jack 3-9 0-0 6, Miles 1-4 1-1 3, Bennett 3-11 0-0 6, Clark 3-8 0-0 7, Sims 0-1 0-0 0, Zeller 3-5 2-2 8, Dellavedova 1-4 2-2 4, Karasev 2-5 2-2 7. Totals 36-87 18-21 95.

MINNESOTA: Hummel 4-6 0-0 10, Love 10-16 12-14 33, Pekovic 5-7 0-0 10, Rubio 5-7 5-5 16, Brewer 10-17 2-3 27, Cunningham 3-5 0-0 6, Williams 3-7 2-2 9, Barea 3-3 0-0 6, Price 0-4 0-0 0, Dieng 1-2 0-0 2, Muhammad 0-4 0-0 0, Shved 1-4 2-2 5. Totals 45-82 23-26 124.

Rebounds –Cleveland 43 (Thompson, Zeller 6), Minnesota 51 (Love 8). Assists –Cleveland 18 (Jack 5), Minnesota 34 (Rubio 16).

TUESDAY

Detroit 16 25 30 24 – 95

Golden State 35 27 32 19 – 113

DETROIT: Smith 1-6 0-0 2, Monroe 6-15 3-6 15, Drummond 8-10 0-0 16, Jennings 5-14 3-4 13, Billups 0-1 0-0 0, Singler 1-2 2-2 4, Stuckey 2-9 3-3 7, Caldwell-Pope 4-11 0-0 9, Bynum 4-8 6-10 14, Mitchell 1-2 1-2 3, Datome 4-6 0-0 10, Jerebko 1-3 0-0 2. Totals 37-87 18-27 95.

GOLDEN STATE: Iguodala 2-6 2-2 8, Lee 6-10 5-6 17, Bogut 4-7 0-0 8, Curry 7-10 9-9 25, Thompson 6-9 0-0 14, O'Neal 7-8 3-5 17, Barnes 4-8 0-2 8, Bazemore 1-2 0-0 3, Green 2-3 0-0 5, Speights 1-3 0-0 2, Nedovic 1-2 2-2 4, Kuzmic 1-2 0-0 2. Totals 42-70 21-26 113.

Rebounds –Detroit 42 (Drummond 14), Golden State 50 (Lee, Bogut 9). Assists –Detroit 16 (Bynum 4), Golden State 28 (Iguodala 11).

 

NHL

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L OT Pts GF GA

Tampa Bay 13 5 0 26 56 43

Boston 11 5 1 23 48 30

Toronto 11 6 1 23 52 42

Detroit 9 5 5 23 47 51

Montreal 9 8 2 20 49 42

Ottawa 7 7 4 18 53 56

Florida 4 11 4 12 40 66

Buffalo 4 15 1 9 36 63

Metropolitan Division

W L OT Pts GF GA

Pittsburgh 11 7 0 22 51 42

Washington 10 8 1 21 61 55

N.Y. Rangers 9 9 0 18 41 49

Carolina 7 7 4 18 34 49

New Jersey 6 7 5 17 38 46

N.Y. Islanders 7 9 3 17 54 61

Philadelphia 7 10 1 15 33 45

Columbus 6 10 1 13 44 50

WESTERN CONFERENCE

Central Division

W L OT Pts GF GA

Colorado 14 3 0 28 55 30

Chicago 12 2 4 28 66 49

Minnesota 11 4 4 26 50 41

St. Louis 11 2 3 25 54 37

Winnipeg 9 9 2 20 53 57

Dallas 8 7 2 18 46 52

Nashville 8 8 2 18 38 57

Pacific Division

W L OT Pts GF GA

Anaheim 15 4 1 31 68 48

Phoenix 13 4 2 28 63 58

San Jose 11 2 5 27 66 43

Vancouver 11 7 2 24 54 54

Los Angeles 11 6 1 23 52 44

Calgary 6 9 3 15 49 64

Edmonton 4 13 2 10 48 75

Note: Two points for a win, one point for overtime loss.

WEDNESDAY

Minnesota 2, Toronto 1, SO

Philadelphia 2, Pittsburgh 1

Dallas at Edmonton, late

TODAY

Columbus at Boston, 7

Los Angeles at N.Y. Islanders, 7

Anaheim at Tampa Bay, 7:30

Phoenix at Chicago, 8

Colorado at St. Louis, 8

Dallas at Calgary, 9

San Jose at Vancouver, 10

 

MLB

AL CY YOUNG VOTING

Player 1st 2nd 3rd 4th 5th Tot

Max Scherzer, DET 28 1 1 - 203

Yu Darvish, TEX - 19 3 1 6 93

Hisashi Iwakuma, SEA - 6 12 6 1 73

Anibal Sanchez, DET 1 1 3 9 8 46

Chris Sale, CHI 1 - 5 8 6 44

Bartolo Colon, OAK - 2 3 1 6 25

Koji Uehara, BOS - 1 2 - - 10

Felix Hernandez, SEA - - 1 1 1 6

Matt Moore, TB - - - 2 - 4

Greg Holland, KC - - - 1 2 4

James Shields, KC - - - 1 - 2

AL CY YOUNG WINNERS

2013 — Max Scherzer, Detroit

2012 — David Price, Tampa Bay

2011 — x-Justin Verlander, Detroit

2010 — Felix Hernandez, Seattle

2009 — Zack Greinke, Kansas City

2008 — Cliff Lee, Cleveland

2007 — C.C. Sabathia, Cleveland

2006 — x-Johan Santana, Minnesota

2005 — Bartolo Colon, Los Angeles

2004 — x-Johan Santana, Minnesota

2003 — Roy Halladay, Toronto

2002 — Barry Zito, Oakland

2001 — Roger Clemens, New York

2000 — x-Pedro Martinez, Boston

1999 — x-Pedro Martinez, Boston

1998 — x-Roger Clemens, Toronto

1997 — Roger Clemens, Toronto

1996 — Pat Hentgen, Toronto

1995 — Randy Johnson, Seattle

1994 — David Cone, Kansas City

1993 — Jack McDowell, Chicago

1992 — Dennis Eckersley, Oakland

1991 — Roger Clemens, Boston

1990 — Bob Welch, Oakland

1989 — Bret Saberhagen, Kansas City

1988 — Frank Viola, Minnesota

1987 — Roger Clemens, Boston

1986 — x-Roger Clemens, Boston

1985 — Bret Saberhagen, Kansas City

1984 — Willie Hernandez, Detroit

1983 — LaMarr Hoyt, Chicago

1982 — Pete Vuckovich, Milwaukee

1981 — Rollie Fingers, Milwaukee

1980 — Steve Stone, Baltimore

1979 — Mike Flanagan, Baltimore

1978 — x-Ron Guidry, New York

1977 — Sparky Lyle, New York

1976 — Jim Palmer, Baltimore

1975 — Jim Palmer, Baltimore

1974 — Catfish Hunter, Oakland

1973 — Jim Palmer, Baltimore

1972 — Gaylord Perry, Cleveland

1971 — Vida Blue, Oakland

1970 — Jim Perry, Minnesota

1969 — (tie) Mike Cuellar, Baltimore, and Denny McLain, Detroit

1968 — x-Denny McLain, Detroit

1967 — Jim Lonborg, Boston

1964 — Dean Chance, Los Angeles

1961 — Whitey Ford, New York

1959 — Early Wynn, Chicago

1958 — Bob Turley, New York

x-unanimous choice

NOTE: From 1956-1966 there was one selection from both leagues.

NL CY YOUNG VOTING

Player 1st 2nd 3rd 4th 5th Tot

Clayton Kershaw, LAD 29 1 - - - 207

Adam Wainwright, STL 1 15 4 1 5 86

Jose Fernandez, MIA - 9 3 5 7 62

Craig Kimbrel, ATL - 4 1 8 4 39

Matt Harvey, NYM - 1 8 4 3 39

Cliff Lee, PHI - - 6 6 2 32

Jordan Zimmerman, WSH - - 6 - 3 21

Zack Greinke, LAD - - 2 4 4 18

Madison Bumgarner, SF - - - 1 1 3

Francisco Liriano, PIT - - - 1 1 3

NL CY YOUNG WINNERS

2013 — Clayton Kershaw, Los Angeles

2012 — R.A. Dickey, New York

2011 — Clayton Kershaw, Los Angeles

2010 — x-Roy Halladay, Philadelphia

2009 — Tim Lincecum, San Francisco

2008 — Tim Lincecum, San Francisco

2007 — x-Jake Peavy, San Diego

2006 — Brandon Webb, Arizona

2005 — Chris Carpenter, St. Louis

2004 — Roger Clemens, Houston

2003 — Eric Gagne, Los Angeles

2002 — x-Randy Johnson, Arizona

2001 — Randy Johnson, Arizona

2000 — Randy Johnson, Arizona

1999 — Randy Johnson, Arizona

1998 — Tom Glavine, Atlanta

1997 — Pedro Martinez, Montreal

1996 — John Smoltz, Atlanta

1995 — x-Greg Maddux, Atlanta

1994 — x-Greg Maddux, Atlanta

1993 — Greg Maddux, Atlanta

1992 — Greg Maddux, Chicago

1991 — Tom Glavine, Atlanta

1990 — Doug Drabek, Pittsburgh

1989 — Mark Davis, San Diego

1988 — x-Orel Hershiser, Los Angeles

1987 — Steve Bedrosian, Philadelphia

1986 — Mike Scott, Houston

1985 — x-Dwight Gooden, New York

1984 — x-Rick Sutcliffe, Chicago

1983 — John Denny, Philadelphia

1982 — Steve Carlton, Philadelphia

1981 — Fernando Valenzuela, Los Angeles

1980 — Steve Carlton, Philadelphia

1979 — Bruce Sutter, Chicago

1978 — Gaylord Perry, San Diego

1977 — Steve Carlton, Philadelphia

1976 — Randy Jones, San Diego

1975 — Tom Seaver, New York

1974 — Mike Marshall, Los Angeles

1973 — Tom Seaver, New York

1972 — x-Steve Carlton, Philadelphia

1971 — Ferguson Jenkins, Chicago

1970 — Bob Gibson, St. Louis

1969 — Tom Seaver, New York

1968 — x-Bob Gibson, St. Louis

1967 — Mike McCormick, San Francisco

1966 — x-Sandy Koufax, Los Angeles

1965 — x-Sandy Koufax, Los Angeles

1963 — x-Sandy Koufax, Los Angeles

1962 — Don Drysdale, Los Angeles

1960 — Vernon Law, Pittsburgh

1957 — Warren Spahn, Milwaukee Braves

1956 — Don Newcombe, Brooklyn

NOTE: From 1956-66 there was one selection from both leagues.

x-unanimous choice

 

Sportlight

Nov. 14

1966–Muhammad Ali knocks out Cleveland Williams in the third round to retain the world heavyweight title in Houston.

1970–Forty-three members of the Marshall football team die when their chartered plane crashes in Kenova, W.Va.

2010–The New York Jets defeat the Browns 26-20 in overtime at Cleveland Browns Stadium. The Jets, who won 23-20 in OT at Detroit's Ford Field last week, are the first team in NFL history to win road games in overtime in consecutive weeks.



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.

Related stories