Loading…
Wednesday, October 01, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Friday, 1/24/2014 - Updated: 8 months ago

Scoreboard: 1-24

GTWCA Coaches Poll

DIVISION I

Team rankings: 1, Clay; 2, Perrysburg; 3, St. Johns; 4, Fremont Ross; 5, Ashland.

106-1, Khyron Vidales, Perrysburg; 2, Calob Yates, Anthony Wayne; 3, Dalton Eagle, Ashland; 4, Nick Henneman, Clay.

113-1, Mario Guillen, Perrysburg; 2, Jacob Billings, Southview; 3, Cody Moosman, Anthony Wayne; 4, Trayvion Scott, Fremont Ross.

120-1, Moises Guillen, Perrysburg; 2, Aaron Henneman, Clay; 3, Peter Nichols, St. Johns; 4, Vince Schneider, Anthony Wayne.

126 – 1, Jared Davis, Clay; 2, Zac Tubbs, Ashland; 3, Michael Farrar, St. Johns; 4, Brock Jones, Perrysburg.

132 – 1, Richie Screptock, Clay; 2, Reese Isenberg, Anthony Wayne; 3, Jared Grunberg, Southview; 4, Brian Bethel, Springfield.

138 – 1, Gavin Nelson, Clay; 2, Ryan Almester, St. Johns; 3, Ivan Franks, Fremont Ross; 4, James Wingate, Whitmer.

145 – 1, Trey Grine, Fremont Ross; 2, Jordan Dennie, Anthony Wayne; 3, Matthew Waltermeyer, Perrysburg; 4, Tyler Wilson, Ashland.

152 – 1, J.P. Newton, Perysburg; 2, James Jagodzinski, Anthony Wayne; 3, Lorenzo Levally, Clay; 4, Ivol Caudill, St. Johns.

160 – 1, Nick Stencel, Clay; 2, Collin Keil, Anthony Wayne; 3, Daniel Waltermeyer, Perrysburg; 4, Andrew Jewel, St. Johns.

170 – 1, Jesse Palser, Mansfield Senior; 2, Chase Newton, Perrysburg; 3, Dick Anderson, St. Johns; 4, Trent Newlan, Ashland.

182 – 1, Rocco Caywood, Perrysburg; 2, Matt Stencel, Clay; 3, Traevon Dickerson, Mansfield Senior; 4, Zachary Uram, St. Francis.

195 – 1, Kadin Llewellyn, Perrysburg; 2, Ross Lonsway, Springfield; 3, Merek Yevtich, Southview; 4, Brian Richmond, Clay.

220 – 1, Casey Nelson, Marion Harding; 2, Hunter Topolski, Southview; 3, Tyler Koester, Clay; 4, Edward O'Reilly, St. Johns.

285 – 1, Cale Bonner, Perrysburg; 2, Antonio Zapata, Clay; 3, Zac Benner, Ashland; 4, Kamal Smith, Springfield.

DIVISION II

Team rankings: 1, Central Catholic; 2, Lexington; 3, Perkins; 4, Oak Harbor; 5, Defiance; 6, Upper Sandusky.

106 – 1, Bruce Hrynciw, Oak Harbor; 2, Danny Assaf, Defiance; 3, unter Lucas, Shawnee; 4, Joshua Venia, Central Catholic.

113 – 1, Seth Beard, Napoleon; 2, Ryan Lantow, Defiance; 3, Dylan Mansor, Oak harbor; 4, Joshua Protillo, Central Catholic.

120 – 1, Colin Ingram, Bath; 2, Gage Campbell, Wauseon; 3, Juawan Minnifield, Perkins; 4, Jesse Todd, Clear Fork.

126 – 1, Brandon Leynaud, Lexington; 2, Riley Zigfel, Defiance; 3, Comeron Slattman, Wauseon; 4, Jordan Dalton, Lexington.

132 – 1, Wade Hodges; 2, Nate Hagan, Central Catholic; 3, Nate Boggs, Perkins; 4, Carson Mengerink, Upper Sandusky.

138 – 1, Jon Watkins, Lexington; 2, Francisco Chavez, Defiance; 3, Seth Boggs, Perkins; 4, Drew Kinzel, Clear Fork.

145 – 1, Alex Mossing, Central Catholic; 2, Beau Minnick, Clyde; 3, Chuck Mikelait, Lexington; 4, Seth Meyer, Defiance.

152 – 1, Blake Miller, Clyde; 2, Robbie Bowers, Defiance; 3, A.J. Parr, Lexington; 4, Mason Correll, Columbian.

160 – 1, Tre Campbell, Wauseon; 2, Alex Kenner, Upper Sandusky; 3, Lucas Beauch, Central Catholic; 4, Kian Thompson, Oak Harbor.

170 – 1, Seth Williams, Columbian; 2, Aaron Schuette, Wauseon; 3, Brock Nagel, Bryan; 4, Alex Tetzloff, Perkins.

182 – 1, Drew Kasper, Lexington; 2, Gavin Saul, Bryan; 3, Ian Blackwood, Napoleon; 4, Alec Vonier, Wauseon.

195 – 1, Bailey Faust, Lexington; 2, Isaiah Margheim, Sandusky; 3, John Workman, Perkins; 4, Dylan Robertson, Upper Sandusky.

220 – 1, Kordell Chaney, Perkins; 2, Deaken McCoy, Galion; 3, Zach Morris, Defiance; 4, Tylor Pritchard, Upper Sandusky.

285 – 1, Josh Rohrbacher, Perkins; 2, T.J. Lawremce, Oak Harbor; 3, Nate Temple, Lexington; 4, John Seibert, Defiance.

DIVISION III

Team rankings: 1, Delta; 2, Archbold; 3, Norwalk St Paul; 4, Genoa; 5, Edison; 6, Woodmore; 7, Riverdale; 8, Margaretta.

106 – 1, Drew Mattin, Delta; 2, James Kaniarz, Edison; 3, Damon Keister, Lake; 4, Damian Demilio, Genoa.

113 – 1, Jacob Speiss, Delta; 2, Evan Ulinski, Woodmore; 3, Damian Short, Archbold; 4, Alex Smith, SMCC.

120 – 1, Evan Cheek, Edison; 2, Kyle Keller, Delta; 3, Tyler Sarreshteh, Liberty Benton; 4, Tyler Rogers, Margaretta.

126 – 1, Noah Mattin, Delta; 2, Mitchell Matheney, Riverdale; 3, Alex Neuberger, Edison; 4, Frankie Alvarado, Ayersville.

132 – 1, Major Moore, Willard; 2, Dustin Marteney, Delta; 3, Wes Fritz, Norwalk St Paul; 4, Mason Robson, Western Reserve.

138 – 1, Kenny Price, Archbold; 2, Max Reeder, Genoa; 3, Grant Fidler, Monroeville; 4, Derek Gross, Norwalk St Paul.

145 – 1, Logan Day, Archbold; 2, Jesse Beverley, Delta; 3, Jesse Gross, Norwalk St Paul; 4, Andrew Caris, Eastwood.

152 – 1, Deven Taylor, Margaretta; 2, Garrett Grime, Archbold; 3, Nate Tommas, Monroeville; 4, Spencer Maddox, Huron.

160 – 1, Tyler Fahrer, Delta; 2, Seth Knoll, Riverdale; 3, Jordan Hendrix, Otsego; 4, Lincoln Parsley, Archbold.

170 – 1, Chance Sonnenberg, Van Buren; 2, Todd Miller, Delta; 3, Hayden Miller, Norwalk St Paul; 4, Dan Henline, Gibsonburg.

182 – 1, Ryan Patchin, Delta; 2, Wyatt Dye, SMCC; 3, Logan Campbell, Crestview; 4, Tobey Hernandez, Patrick Henry.

195 – 1, Mark Francis, Delta; 2, Derek Ebbeskotte, Ottawa Glandorf; 3, Johnathan McClellan, Danbury; 4, Matt Rainey, Swanton.

220 – 1, Jay Nino, Genoa; 2, Travis Jaramillo, Archbold; 3, Cameron Conaway, South Central; 4, Drake Reed, Margaretta.

285 – 1, Connor Careless, Norwalk St Paul; 2, Corey Durbin, Fremont St Joe; 3, Cody Buckner, Genoa; 4, Chance Vellor, Delta.

(Polls compiled by members of the Greater Toledo Wrestling Coaches Association).

WAITE 80, WOODWARD 6

SPRINGFIELD 53, MAUMEE 22: Buck (S) by forfeit, 113-Leffler (S) p. LaChappelle, 3:15, 120-Camargo (M) p. Sortor, 4:24, 126-Ponders (S) p. Cole, 3:23, 132-Petinidt (S) tech fall Harrison, 20-4, 138-Bethel (S) p. Jones, 3:13, 145-Goatley (M) major dec. Rainey, 13-4, 152-Goyetchne (M) d. Lonsway, 6-2, 160-Arroyo (M) by forfeit, 170-Fuller (S) p. Drake, 1:43, 182-Puhl (M) d. Vaughn, 15-2, 195-Lonsway (S) by forfeit, 220-Summers (S) p. J. Arroyo, 2:33, 285- Kamal (S) d. Yeager, 4:42.

BOWSHER 50, SCOTT 12

106 Sears (B) forfeit; 113 Double forfeit; 120 Rondeau (B) forfeit; 132 Berndt (B) tech fall Pettis 27-12; 138 Sackrey (B) pin Brazil; 145 McCauley (B) dec. Sanders 18-16; 152 Orosco (B) pin Wells; 160 Joyce (S) pin Stewart; 170 Reid (B) pin Neely; 182 Castro (B) pin Gaston; 195 Johnson (B) pin Fells; 220 Adams (S) pin Blodgett; 285 Mack (B) pin Jones.

Division III-Region 17-B

Quarterfinal Match 1

GIBSONBURG 36, LAKE 31

120 Wilson (Lake) Forfeit; 126 Church (Lake) maj. dec. Campbell (Gibsonburg) 13-4; 132 Schmeltz (Gibsonburg) pin Eisenhauer (Lake) 1:48; 138 Encaldo (Lake) dec. Arriaga (Gibsonburg) 9-8; 145 Ranes (Lake) dec. Geary (Gibsonburg) 6-2; 152 Vasquez (Gibsonburg) Forfeit; 160 Ickes (Gibsonburg) Forfeit; 170 Plummer (Lake) dec. Kreais (Gibsonburg) 4-0; 182 Henline (Gibsonburg) pin Cluckey (Lake) 1:43; 195 Auld (Gibsonburg) pin Hall (Lake) 1:04; 220 Pack (Lake) Forfeit; 285 Double Forfeit; 106 Keister (Lake) Forfeit; 113 Mendoza (Gibsonburg) pin Haygood (Lake) 1:44

Quarterfinal Match 2

DELTA 74, GIBSONGURG 6

126 Keller (Delta) pin Campbell (Gibsonburg) 0:42; 132 Schmeltz (Gibsonburg) pin Wandtke (Delta) 1:49; 138 Marteney (Delta) tech fall Geary (Gibsonburg) 19-4; 145 Valentine (Delta) dec. Vasquez (Gibsonburg) 6-5; 152 Beverly (Delta) pin Ickes (Gibsonburg) 0:36; 160 Farher (Delta) Forfeit; 170 Miller (Delta) pin Henline (Gibsonburg) 2:48; 182 Patchen (Delta) Forfeit; 195 Francis (Delta) pin Auld (Gibsonburg) 5:22; 220 Richard (Delta) Forfeit; 285 Parker (Delta) Forfeit; 106 Mattin (Delta) Forfeit; 113 Hoffman (delta) pin Mendoza (Gibsonburg) 0:18; 120 Spiess (Delta) Forfeit

Quarterfinal Match 3

OTSEGO 54, WOODMORE 24

126 Brown (Woodmore) Forfeit; 132 Soto (Otsego) maj.dec. Small (Woodmore) 18-6; 138 Glosser (Otsego) pin Emen (Woodmore) 1:37; 145 Roehl (Otsego) Forfeit; 152 Tereha (Otsego) dec. Rozzi (Woodmore) 5-2; 160 Hendrix (Otsego) pin Gagher (Woodmore) 1:07; 170 Glenn (Otsego) pin Wilt (Woodmore) 1:24; 182 Kitchen (Otsego) forfeit; 195 Zuhlsdorf (Otsego) pin Linke (Woodmore) 1:52; 220 Farley (Otsego) Forfeit; 285 Alvear (Woodmore) pin Hoiley (Woodmore) 2:40; 106 Austin Jacobs (Otsego) pin Amstultz (Woodmore) 3:22; 113 Schnitker (Woodmore) pin Camp (Woodmore) 1:12; 120 Ulinski (Woodmore) pin Agan (Otsego) 0:22

Quarterfinal Match 4

DELTA 66, OTSEGO 4

132 Soto (Otsego) maj.dec. Wandtke (Delta) 11-0; 138 Marteney (Delta) dec. Glosser (Otsego) 5-1; 145 Valentine (Delta) pin Roehl (Otsego) 3:04; 152 Beverly (Delta) maj.dec. Tercha (Otsego) 14-2; 160 Farher (Delta) maj.dec. Hendrix (Otsego) 12-1; 170 Miller (Delta) pin Glenn (Otsego) 1:50; 182 Patchen (Delta) pin Kitchen (Otsego) 2:51; 195 Keller (Delta) dec. Zuhlsdorf (Otsego) 7-5; 220 Richard (Delta) pin Farley (Otsego) 1:08; 285 Veller (Delta) pin Hoiles (Otsego) 0:06; 106 Ross Rayfield (Delta) maj.dec. Jacobs (Otsego) 16-3; 113 Mattin (Delta) pin Camp (Otsego) 2:54; 120 Spiess (Delta) pin Agan (Otsego) 0:06; 126 Kyle Keller (Delta) Forfeit

Division II-Region 9-A

Quarterfinal Match 1

DEFFIANCE 50, ROSSFORD 24

106 Drotzer (R) dec. Assaf 14-9; 113 Jimenez (D) pin Redway 3:30; 120 Goldsmith (R) forfeit; 126: Ball (R) dec. Zipfel 7-3; 132: Barajas (D) pin Burlage 3:36; 138 Barajas (D) pin Austin 3:02; 145: Meyer (D) pin Rymers 0:53; 152: Bowers (D) tech fall Johnson 20-5; 160 Orr (R) pin Botek 4:57; 170: Myers (R) pin Yocum 3:32; 182 Osborne (D) pin Fink 3:22; 195 Ray (D) pin Hernandez 1:41; 220 Troupe (D) pin Schimming 3:17; 285 Seibert (D) dec. Vasquez 5-1.

Quarterfinal Match 2

WAUSEON 64, FOSTORIA 9

106 Campbell (W) forfeit; 113 Bailey (W) maj. dec. Struble 8-0; 120 Campbell (W) pin Vitt 2:34; 126 Slattman (W) pin Tey 0:38; 132 Hodges (W) pin Leonard 0:25; 138 Smith (F) tech fall Sluder 16-1; 145 Scheutte (W) pin Hossler 1:43; 152 Galvan (F) maj dec Nicely 13-1; 160 Campbell (W) pin Matheny 0:23; 170 Scheutte (W) forfeit; 182 Vonier (W) forfeit; 195 Banister (W) forfeit; 220 double forfeit; 285 Mack (W) forfeit.

Quarterfinal Match 3

WAUSEON 53, DEFIANCE 22

106 Assaf (D) maj dec Campbell 12-4; 113 Bailey (W) maj dec Jimenez 12-0; 120 Campbell (W) dec Lanyow 12-5; 126 Slattman (W) pin Zipfel 3:15; 132 Hodges (W) pin Barajas 5:17; 138 Clellan (D) pin Sluder 4:36; 145 Schuette (W) pin Barajas 5:29; 152 Meyer (D) pin Nicely 2:18; 160 Campbell (W) pin Botek 2;42; 170 Schuette (W) pin Yocum 0:46; 182 Vonier (W) maj dec Osborne 16-7; 195 Banister (W) forfeit; 220 Troupe (D) forfeit; 285 Jones (W) pin Seibert 1:16.

 

ECHL

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L OL SL Pts GF GA

Reading 22 12 1 0 45 109 90

Wheeling 17 15 1 5 40 98 115

Elmira 12 20 2 2 28 88 120

North Division

W L OL SL Pts GF GA

Cincinnati 23 11 1 1 48 127 98

Evansville 20 9 3 4 47 124 115

Kalamazoo 20 15 1 2 43 109 102

Fort Wayne 15 13 4 4 38 103 115

Toledo 12 20 3 0 27 108 132

South Division

W L OL SL Pts GF GA

S. Carolina 26 10 1 2 55 113 78

Florida 22 11 1 2 47 122 104

Orlando 21 13 1 2 45 113 108

Greenville 19 16 2 1 41 101 100

Gwinnett 15 24 1 2 33 105 132

WESTERN CONFERENCE

Mountain Division

W L OL SL Pts GF GA

Alaska 24 9 2 1 51 123 75

Colorado 20 10 5 2 47 119 103

Idaho 20 14 2 2 44 115 110

Utah 15 16 3 4 37 93 103

Pacific Division

W L OL SL Pts GF GA

Ontario 26 7 2 3 57 115 94

Stockton 20 13 0 5 45 129 121

Bakersfield 16 17 1 2 35 94 105

San Francisco 15 20 4 1 35 101 143

Las Vegas 10 23 3 1 24 84 130

Note: Two points are awarded for a win, one point for an overtime or shootout loss.

THURSDAY

Orlando 4, Gwinnett 3

TODAY

Wheeling at Toledo, 7:15

Florida at South Carolina, 7

Fort Wayne at Elmira, 7:05

Reading at Kalamazoo, 7:30

Greenville at Evansville, 8:15

 

BOYS

Today

City League

Bowsher at Woodward

Rogers at Waite

Scott at Start

Three Rivers Athletic Conf.

Lima Senior at Central Catholic

St. Francis at Clay

Fremont Ross at Findlay

St. John's at Whitmer

Northern Lakes League

Northview at Anthony Wayne

Bowling Green at Springfield

Maumee at Southview

Napoleon at Perrysburg

Northern Buckeye Conf.

Rossford at Eastwood

Elmwood at Otsego

Lake at Fostoria

Woodmore at Genoa

Toledo Area Athletic Conf.

Cardinal Stritch at Toledo Christian

Danbury at Emmanuel Christian

Gibsonburg at Maumee Valley

Ottawa Hills at Northwood

Northwest Ohio Athletic League

Wauseon at Archbold

Bryan at Delta

Evergreen at Swanton

Patrick Henry at Montpelier

Other Northwest Ohio

Arcadia at Pandora-Gilboa

Fayette at Edon

Fostoria St. Wendelin at Old Fort

Fremont St. Joseph at New Riegel

Holgate at Ayersville

North Baltimore at Lakota

Liberty-Benton at Cory-Rawson

Van Buren at McComb

Monclova Christian at Berean Baptist

Pettisville at North Central

Southeast Michigan

Bedford at Huron

Blissfield at Ida

Onsted at Erie Mason

Summerfield at Whitmore Lake

Sand Creek at Whiteford

Saturday

City League

Cleveland JFK at Scott

Three Rivers Athletic Conf.

Central Catholic at Elida

Fostoria at Fremont Ross

Northern Lakes League

Springfield at Delta

Northern Buckeye Conf.

Eastwood at Gibsonburg

Swanton at Genoa

Wauseon at Rossford

Toledo Area Athletic Conf.

Monclova Christian at Northwood

Ottawa Hills at Evergreen

Northwest Ohio Athletic League

Hicksville at Bryan

Liberty Center at Pettisville

Montpelier at Fayette

Patrick Henry at McComb

Other Northwest Ohio

Arcadia at Carey

Fostoria St. Wendelin at Cory-Rawson

Holgate at Miller City

North Baltimore at Upper Scioto Valley

Oak Harbor at Huron

Sandusky St. Mary at Port Clinton

Van Buren at Bluffton

 

GIRLS

Notre Dame 15 12 9 11 – 47

Whitmer 9 12 15 15 – 51

NOTRE DAME: Huth 0-1-0-3, McIntyre 9-0-2-20, Jefferson 3-0-1-7, Floyd 8-0-1-17. Totals: 20-1-4-47.

WHITMER: Meinen 3-1-3-12, T. Kimmel 1-2-0-8, Sarabia 1-1-0-5, McCarver 8-0-7-23, Blood 0-0-3-3. Totals: 13-4-13-51.

Clay 8 16 6 15 – 45

Central 21 10 17 6 – 54

CLAY: Schafer 3-0-6, Orr 1-0-2, Haley Hess 3-1-4-13, Enck 6-3-15, Conner 1-0-2, Hannah Hess 1-2-4, Grimes 1-0-2, Novak 0-1-1. Totals: 16-1-10-45.

CENTRAL: Foreman 0-2-0-6, McClendon 0-1-0-3, A. Matus 0-1-0-3, Galernik 5-3-13, Moran 2-0-4, Murnen 1-2-0-8, Russell 7-0-14, Simon 1-1-3. Totals: 16-6-4-54.

Findlay 11 9 6 14 – 40

St. Ursula 7 4 10 7 – 28

FINDLAY: Bendt 1-0-2, Smarkel 2-1-1-8, Hardisty 3-2-3-15, Wintrow 2-0-4, Thomas 1-2-4, Vielhaber 0-7-7. Totals: 8-3-13-40.

ST. URSULA: Burns 1-1-3-8, King 0-2-2, Richards 2-3-7, Rody 2-2-6, Franko 1-2-4, Clear 0-1-1. Totals: 6-1-13-28.

Woodmore 11 8 12 10 – 41

Rossford 9 10 21 14 – 54

WOODMORE: Weirich 0-2-0-6, Williams 1-0-2, Johnson 4-1-2-13, Gephart 0-1-1, Wank 3-2-3-15, Blausey 0-2-2, Aliemenios 1-0-2, Totals 9-5-8-41

ROSSFORD: Hotz 4-1-7-18, York 0-1-2-5, Jackson 0-1-3-6, Davis 4-1-11, Pietrasz 2-0-4, Beyer 0-1-1, Keller 2-1-5, Clay 0-2-2, Swope 1-0-2, Totals 13-4-16-54

Elmwood 22 10 9 12 – 53

Fostoria 9 8 8 13 – 38

ELMWOOD: Hillard 2-5-9, Curtis 1-2-3-11, Veryser 1-0-2, Swavel 0-1-6-9, Harvey 1-1-3, Emmitt 2-3-0-13, Ervin 1-4-6, Totals 8-6-19-53

FOSTORIA: Moore 1-3-0-11, Hampton 2-1-0-7, Velasquez 2-0-4, Valenti 3-1-0-9, Williams 3-0-6, Smith 0-1-1, Totals 14-3-1-38

Swanton 7 4 16 12 – 39

Evergreen 5 17 12 9 – 43

SWANTON: Callicotte 1-1-1-6, Eitniear 3-0-6, Carr 0-1-1, Wheeler 5-4-14, Christinsen 1-1-2-7, Ramlow 2-1-5. totals: 12-2-9-39.

Evergreen: Eisel 2-1-0-7, Truckor 2-1-5, K. Noe 2-0-4, Machacek 0-1-0-3, Mossing 7-6-20, Sieker 1-0-2. Totals: 12-4-7-43.

Northwood 7 8 5 7 – 27

Cardinal Stritch 8 10 14 11 – 43

NORTHWOOD: Cruz 0-1-1, Roach 2-0-4, Wojcinski 2-1-5, Rable 4-0-8, Zapata 0-1-1, Carrillo 1-0-2, Laviolette 2-0-4, Martinez 1-0-2, Totals 12-0-3-27

CARDINAL STRITCH: Kam. Hardy 1-4-6, Balewski 0-1-0-3, Merren 1-0-2, Kal. Hardy 1-0-2, Mondragon 1-0-2, Rieker 1-0-2, Niehaus 0-2-2, Moran 0-1-1, Gozdowski 6-4-16, Cronin 0-1-0-3, Jam. Hardy 2-0-4, Totals 13-2-11-43

Gibsonburg 10 4 4 10 – 28

Ottawa Hills 21 11 18 11 – 61

GIBSONBURG: Perales 2-0-4, Alvarado 0-2-2, Schmeltz 3-2-8, Shammo 1-0-2, Widmer 2-1-5, Ernsthausen 2-0-4, Mancha 0-1-1, Reed 1-0-2. Totals: 11-6-28.

OTTAWA HILLS: Michelle Healy.2-1-5, Megan Healy 3-0-6, Dewire 4-1-9, Ayad 2-0-4, Petro 2-0-4, Smith 6-0-12, Berry 2-2-6, Lyon 0-1-1, Vanslooten 5-4-14. Totals: 26-9-61.

Delta 19 13 16 12 – 60

Bryan 15 7 12 12 – 46

DELTA: Wymer 10-1-3-26, Leach 0-2-2, Mattimore 5-1-2-15, Harris 1-2-4-12, Raab 1-1-0-5. Totals: 17-5-11-60.

BRYAN: Miley 0-1-1, Vollmer 3-0-6, Schimmoeller 7-5-19, Scantlen 1-0-2, Brown 1-2-0-8, Fruth 2-4-8, Saloins 1-0-2. Totals: 15-2-10-46.

Lake 13 10 16 5 – 44

Genoa 10 11 13 11 – 45

LAKE: Taylor 2-1-0-7, Brittenham 1-1-2-5, Dabney 1-0-2, Phalen 1-1-0-5, Hansen 1-2-2-10, Huston 1-3-0-11, Henneman 2-0-4. Totals: 9-8-2-44.

GENOA: Gose 2-1-5, Albright 4-1-9, Gerke 2-1-1-8, Jensen 0-1-0-3, Pickard 7-2-16, Skilliter 2-0-4. Totals: 17-2-5-45.

Edon 1 16 7 4 – 28

Fayette 13 14 15 10 – 52

EDON: Sonnenberg 2-2-6, Kiess 1-3-5, Gearhart 2-1-5, Manahan 1-0-2, Chrisman 1-2-4, Matthews 1-0-2, Kaylor 1-0-2, Zulch 1-0-2, Totals 9-0-10-28

FAYETTE: Keefer 3-2-8, Seiler 5-0-10, Griffiths 3-1-2-11, Fuchey 5-5-15, Bates 3-0-6, Wheeler 1-0-2, Totals 20-1-9-52

Otsego 4 9 7 9 – 29

Eastwood 8 4 6 10 – 28

OTSEGO: Asmus 2-3-7, Wenig 1-1-3, Hesselschwardt 3-1-7, Donald 0-1-0-3, Smoyer 4-1-9, Totals 10-1-6-29

EASTWOOD: Albright 0-2-2, Boice 3-1-5-14, Jennings 2-0-4, Peters 1-2-4, Hayward 2-0-4, Totals 8-1-9-28

Archbold 12 11 21 19 – 63

Wauseon 6 10 14 16 – 46

ARCHBOLD: Williams 0-3-3, Fricke 1-0-2, Walker 1-1-4-9, Wyse 5-1-13-26, Hesterman 1-0-2, Fidler 4-6-14, Wyse 1-1-2-7, Totals 13-3-28-63

WAUSEON: Richer 5-1-4-17, Koenig 3-3-9, Archibeque 0-1-4-7, Yackee 1-2-0-8, Marshall 0-1-1, Lane 2-0-4, Totals 11-4-12-46

Today

Northern Lakes League

Northview at Anthony Wayne

Bowling Green at Springfield

Maumee at Southview

Napoleon at Perrysburg

Other Northwest Ohio

Clyde at Oak Harbor

Port Clinton at Sandusky Perkins

Southeast Michigan

Ann Arbor Huron at Bedford

Summerfield at Whitmore Lake

Sand Creek at Whiteford

Saturday

City League

Bowsher at Sandusky

Scott at Lake Ridge

Waite at Marion Harding

Three Rivers Athletic Conf.

Notre Dame at Perrysburg

St. Ursula at Fort Wayne (IN) Wayne

Northern Buckeye Conf.

Oak Harbor at Eastwood

Elmwood at Hopewell-Loudon

Lake at Delta

Toledo Area Athletic Conf.

Maumee Valley at Danbury

Gibsonburg at Fremont St. Joseph

Monclova Christian at Northwood

Toledo Christian at Swanton

Northwest Ohio Athletic League

Archbold at Holgate

Bryan at Ottawa-Glandorf

Liberty Center at Tinora

Montpelier at Fayette

North Baltimore at Patrick Henry

Other Northwest Ohio

Arcadia at Mohawk

 

SPORTLIGHT

Jan. 24

1982–Ray Wersching kicks a Super Bowl record-tying four field goals to help the San Francisco 49ers beat the Cincinnati Bengals 26-21.

1986–Mike Bossy of the New York Islanders scores his 1,000th career point with an assist in a 7-5 victory over the Toronto Maple Leafs.

1990–Winston-Salem State basketball coach Clarence "Big House" Gaines wins his 800th career game, 79-70 over Livingstone.

1998–The Denver Nuggets snap their record-tying, single-season losing streak at 23 games, beating the Los Angeles Clippers 99-81.

 

COLLEGE BASKETBALL

Men

Mid-American Conference

THURSDAY

W. Michigan 75, Kent St. 59

Ball St. 71, Buffalo 68

Big Ten Conference

THURSDAY

Ohio St. 62, Illinois 55

Nebraska at Penn St., 8

National

EAST

Bryant 87, LIU Brooklyn 79

CCSU 87, Wagner 83

Fairleigh Dickinson 86, St. Francis (NY) 85

Farmingdale 70, St. Joseph's (LI) 69

Hartford 56, Binghamton 54

Mass.-Lowell 74, Maine 62

Monmouth (NJ) 63, Fairfield 60

Mount St. Mary's 83, St. Francis (Pa.) 77

New Hampshire 60, Albany (NY) 56

Penn St. 58, Nebraska 54

Robert Morris 91, Sacred Heart 65

Siena 64, St. Peter's 47

St. John's 77, Seton Hall 76

W. New England 63, Salve Regina 58

SOUTH

Appalachian St. 80, The Citadel 67

Belmont 80, Morehead St. 66

Campbellsville 67, St. Catharine 57

Chattanooga 84, Elon 63

Chowan 97, Mid-Am Christian 56

Davidson 82, W. Carolina 77

E. Kentucky 94, Tennessee St. 78

ETSU 99, North Florida 93

Florida 68, Alabama 62

Jacksonville St. 71, Austin Peay 59

Kentucky St. 89, Trevecca Nazarene 81

Louisiana Tech 80, Charlotte 60

Memphis 82, Houston 59

Mercer 68, Florida Gulf Coast 55

Murray St. 92, Tennessee Tech 53

SC-Upstate 79, Jacksonville 69

Samford 88, UNC Greensboro 78

Southern Miss. 75, Old Dominion 60

Stetson 68, Kennesaw St. 65

Tulane 59, East Carolina 54

UT-Martin 84, E. Illinois 77

W. Kentucky 69, Louisiana-Monroe 51

Wofford 74, Georgia Southern 64

MIDWEST

Denver 74, Nebraska-Omaha 60

Findlay 85, Ashland 48

Hillsdale 66, Lake Erie 48

Malone 89, Tiffin 84

Michigan Tech 52, Wayne (Mich.) 50

North Dakota 82, Sacramento St. 71

Northwood (Mich.) 66, Ferris St. 65

SE Missouri 82, SIU-Edwardsville 78

Saginaw Valley St. 56, N. Michigan 55

Valparaiso 74, Youngstown St. 71

W. Illinois 79, South Dakota 61

Walsh 82, Ohio Dominican 54

SOUTHWEST

Marshall 73, Rice 63

North Texas 76, UAB 65

UALR 69, Texas St. 64

Women

Mid-American Conference

THURSDAY

Toledo 73, Ball St. 61

Akron 80, Ohio 56

Bowling Green 71, E. Michigan 57

Buffalo 63, N. Illinois 52

National

EAST

Albany (NY) 88, New Hampshire 47

Hartford 66, Binghamton 42

Hofstra 65, Northeastern 55

Marist 71, St. Peter's 42

Niagara 71, Manhattan 67, OT

Stony Brook 83, Vermont 49

Syracuse 84, Clemson 75

SOUTH

Alabama 57, Kentucky 55

Campbell 77, Winthrop 74, OT

Coastal Carolina 75, UNC Asheville 65

Duke 85, Florida St. 77, OT

ETSU 74, Kennesaw St. 68

Florida Gulf Coast 56, Jacksonville 49

Gardner-Webb 55, Charleston Southern 51

Georgia St. 72, Louisiana-Lafayette 67, OT

Georgia Tech 73, Virginia Tech 52

High Point 73, Radford 62

James Madison 74, Drexel 47

Liberty 74, Longwood 41

Mississippi 87, Mississippi St. 85, OT

NC State 85, Boston College 76

North Carolina 83, Wake Forest 65

SC-Upstate 63, Mercer 62

Stetson 75, North Florida 67

Tennessee 89, Florida 69

Towson 64, Coll. of Charleston 60

UNC Wilmington 60, William & Mary 59

Virginia 86, Maryland 72

MIDWEST

Illinois 61, Michigan St. 51

Oakland 73, Cleveland St. 62

Ohio St. 61, Michigan 50

Purdue 90, Northwestern 65

Texas A&M 62, Missouri 57

UMKC 83, Utah Valley 66

Valparaiso 85, Detroit 44

W. Illinois 81, South Dakota 71

SOUTHWEST

Cent. Arkansas 73, Northwestern St. 61

Houston Baptist 66, New Orleans 54

Lamar 85, Abilene Christian 83

Oral Roberts 64, Stephen F. Austin 55

Sam Houston St. 60, Incarnate Word 51

Texas A&M-CC 83, SE Louisiana 54

 

TENNIS

Australian Open

Singles

Men

Semifinals

Stanislas Wawrinka (8), Switzerland, d. Tomas Berdych (7), Czech Republic, 6-3, 6-7 (1), 7-6 (3), 7-6 (4).

Women

Semifinals

Li Na (4), China, d. Eugenie Bouchard (30), Canada, 6-2, 6-4, Dominika Cibulkova (20), Slovakia, d. Agnieszka Radwanska (5), Poland, 6-1, 6-2.

GOLF

Farmers Insurance Open

s-Torrey Pines, South Course (7,698 yards, par 72)

n-Torrey Pines, North Course (7,052 yards, par 72)

San Diego

Stewart Cink 33-31 – 64n

Gary Woodland 33-32 – 65n

Jason Day 32-34 – 66n

Tyrone Van Aswegen 33-33 – 66n

Marc Leishman 32-34 – 66n

Jim Herman 32-34 – 66n

Pat Perez 33-34 – 67s

D.A. Points 34-33 – 67n

Sang-Moon Bae 34-33 – 67n

David Lynn 33-35 – 68n

Steven Bowditch 33-35 – 68n

Justin Thomas 34-34 – 68n

Trevor Immelman 35-33 – 68n

Jhonattan Vegas 32-36 – 68n

Harrison Frazar 34-34 – 68n

Seung-Yul Noh 35-33 – 68n

Charley Hoffman 33-36 – 69s

Nicolas Colsaerts 33-36 – 69n

Erik Compton 36-33 – 69n

Keegan Bradley 32-37 – 69n

Phil Mickelson 34-35 – 69n

Brendon Todd 35-34 – 69n

Bobby Gates 34-35 – 69n

John Merrick 34-35 – 69n

Martin Laird 33-36 – 69n

Brad Fritsch 35-34 – 69n

Kevin Tway 34-35 – 69s

Michael Putnam 34-35 – 69n

LPGA Pure Silk-Bahamas Classic

Paradise Island, Bahamas, par 73

Lydia Ko 34-34 – 68

Meena Lee 33-35 – 68

Danah Bordner 34-35 – 69

Austin Ernst 37-32 – 69

P.K. Kongkraphan 33-36 – 69

Jessica Korda 32-37 – 69

Candie Kung 33-36 – 69

Brittany Lang 33-36 – 69

Mirim Lee 36-33 – 69

Amelia Lewis 33-36 – 69

Stacy Lewis 33-36 – 69

Hee Young Park 34-35 – 69

 

Transactions

BASEBALL

American League

CLEVELAND INDIANS – Agreed to terms with RHP David Aardsma on a minor league contract.

SEATTLE MARINERS – Agreed to terms with OF Endy Chavez on a minor league contract.

TAMPA BAY RAYS – Agreed to terms with RHP Grant Balfour on a two-year contract.

National League

SAN FRANCISCO GIANTS – Agreed to terms with INF Joaquin Arias on two-year contract.

FOOTBALL

National Football League

CLEVELAND BROWNS – Named Mike Pettine coach.

DALLAS COWBOYS – Signed PK Dan Bailey to a seven-year contract.

PITTSBURGH STEELERS – Named Mike Munchak offensive line coach.

TENNESSEE TITANS – Named Giff Smith defensive line coach and Bob Bostad offensive line coach.

COLLEGE

OHIO STATE – Named Chris Ash co-defensive coordinator/safeties coach.

UALR – Suspended men's basketball G/F Leroy Isler one game.

NBA

THURSDAY

Miami 109, L.A. Lakers 102

Denver at Portland, 10:30 p.m.

TODAY

L.A. Lakers at Orlando, 7 p.m.

Toronto at Philadelphia, 7 p.m.

Dallas at Brooklyn, 7:30 p.m.

Oklahoma City at Boston, 7:30 p.m.

Milwaukee at Cleveland, 7:30 p.m.

New Orleans at Detroit, 7:30 p.m.

San Antonio at Atlanta, 7:30 p.m.

Charlotte at New York, 7:30 p.m.

L.A. Clippers at Chicago, 8 p.m.

Memphis at Houston, 8 p.m.

Washington at Phoenix, 9 p.m.

Indiana at Sacramento, 10 p.m.

Minnesota at Golden State, 10:30 p.m.

 

NHL

THURSDAY

Carolina 5, Buffalo 3

St. Louis 2, N.Y. Rangers 1

Columbus 5, Philadelphia 2

Pittsburgh 6, N.Y. Islanders 4

Minnesota 2, Chicago 1

Tampa Bay 4, Ottawa 3, SO

Toronto at Dallas, 8

Nashville at Vancouver, 10

Los Angeles at Anaheim, 10

Winnipeg at San Jose, 10:30

TODAY

Washington at New Jersey, 7

Ottawa at Carolina, ppd., schedule conflict

Montreal at Detroit, 7:30

Colorado at Florida, 7:30

Nashville at Calgary, 9

Phoenix at Edmonton, 9:30

Bakersfield at Utah, 9:05

Alaska at Colorado, 9:05

Stockton at Ontario, 10

 

GLANTZ-CULVER LINE

NFL

Feb. 2

Super Bowl

At East Rutherford, N.J.

FAVORITE OPEN TODAY O/U UNDERDOG

Denver +1 2½ (47) Seattle

NCAA Basketball

FAVORITE LINE UNDERDOG

at Milwaukee 5½ Detroit

at Manhattan 10 Rider

at Niagara 2 Marist

at Iona 6½ Quinnipiac

at Stony Brook 2½ Vermont



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.

Related stories