Playoffs
SECOND ROUND
Pairings with seeds and records
Division I
Saturday, 7 p.m.
Region 1
1 Lakewood St. Edward (9?1) vs. 9 Cleveland Heights (10?1) at Parma Byers Field
4 Austintown Fitch (11?0) vs. at 5 Westerville Central (10?1) at Mansfield Arlin Field
2 Mentor (10?1) vs. 7 Stow?Munroe Falls (10?1) at Solon Stewart Field
3 Hudson (10?1) vs. 11 Cle. St. Ignatius (7?4) at Brunswick Judy Kirsch Field
Region 2
1 Hilliard Davidson (11?0) vs. 8 Pickerington North (10?1) at Gahanna Lincoln Stadium
13 Dublin Coffman (8?3) vs. 5 Huber Heights Wayne (10?1) at Kettering Roush Stadium
2 Cin. Archbishop Moeller (10?1) vs. 7 Cin. Elder (9?2) at University of Cincinnati Nippert Stadium
14 Pickerington Central (8?2) vs. 6 Cin. Colerain (11?0) at Dayton Welcome Stadium
Division II
Friday, 7:30 p.m.
Region 3
1 Cle. Glenville (10?1) vs. 5 Bedford (10?1) at Parma Byers Field
2 Brecksville?Broadview Heights (10?1) vs. 6 Madison (9?2) at Mentor Jerome T. Osborne Sr. Stadium
Region 4
1 Medina Highland (11?0) vs. 4 Massillon Washington (9?2) at TBA
2 Avon (11?0) vs. 6 Perrysburg (9?2) at Kalahari Field at Huron Memorial Stadium
Region 5
1 New Albany (10?1) vs. 4 Mansfield Senior (11?0) at Powell Olentangy Liberty Stadium
2 Worthington Kilbourne (10?1) vs. 3 Zanesville (11?0) at Gahanna Lincoln Stadium
Region 6
1 Loveland (11?0) vs. 4 Cin. Northwest (9?2) at West Chester Lakota West Firebird Stadium
2 Cin. Mount Healthy (10?1) vs. 3 Cin. Winton Woods (9?2) at Lockland Roettger Field
Division III
Friday, 7:30 p.m.
Region 7
1 Akron St. Vincent?St. Mary (11?0) vs. 5 Poland Seminary (10?1) at Ravenna Gilcrest Field
2 Hubbard (11?0) vs. 6 Aurora (10?1) at TBA
Region 8
1 Central Catholic (11?0) vs. 4 Tiffin Columbian (10?1) at Fremont Harmon Field at Don Paul Stadium
2 Clyde (10?1) vs. 3 Sandusky Perkins (11?0) at Bellevue Stadium
Region 9
1 The Plains Athens (11?0) vs. 4 Dresden Tri?Valley (9?2) at Logan Chieftain Stadium
2 Cols. Marion?Franklin (10?1) vs. 3 Cols. Brookhaven (9?2) at Columbus St. Francis DeSales Alumni Stadium
Region 10
1 Tipp City Tippecanoe (11?0) vs. 5 Dayton Thurgood Marshall (7?3) at Clayton Northmont Good Samaritan Stadium, Matt
Dudon Memorial Field
7 Trotwood?Madison (8?2) vs. 6 Springfield Shawnee (10?1) at Piqua Alexander Stadium, Purk Field
Division IV
Friday, 7:30 p.m.
Region 11
1 Chagrin Falls (9?2) vs. 5 Cle. Benedictine (8?3) at Twinsburg Tiger Stadium
2 Struthers (9?2) vs. 3 Youngstown Cardinal Mooney (7?4) at Niles McKinley Bo Rein Stadium
Region 12
1 Caledonia River Valley (11?0) vs. 5 Bryan (11?0) at Findlay Donnell Stadium
2 Kenton (11?0) vs. 3 Wooster Triway (9?2) at Mansfield Arlin Field
Region 13
8 Steubenville (7?4) vs. 4 Zanesville Maysville (8?3) at St. Clairsville Red Devil Stadium
2 Gnadenhutten Indian Valley (9?2) vs. 3 Duncan Falls Philo (9?2) at Byesville Meadowbrook Eugene Capers Field
Region 14
1 Kettering Archbishop Alter (10?1) vs. 4 Germantown Valley View (10?1) at Centerville Stadium
2 Clarksville Clinton?Massie (10?1) vs. 3 Cin. Archbishop McNicholas (9?2) at Kings Mills Kings Stadium
Division V
Saturday, 7 p.m.
1 Akron Manchester (9?2) vs. 5 Navarre Fairless (8?3) at Canton Central Catholic Lowell Klinefelter Field
2 Columbiana Crestview (10?1) vs. 3 Gates Mills Gilmour Academy (9?2) at Akron St. Vincent?St. Mary John Cistone Field at
Green Street Stadium
Region 16
8 Doylestown Chippewa (9?2) vs. 5 Coldwater (9?2) at Tiffin National Field at Frost?Kalnow Stadium
7 Huron (8?3) vs. 6 Loudonville (10?1) at Medina Ken Dukes Stadium
Region 17
1 Cols. Bishop Hartley (10?1) vs. 5 Baltimore Liberty Union (9?2) at Bloom?Carroll Carl Fell Stadium
2 Martins Ferry (10?1) vs. 3 Wheelersburg (10?1) at Columbus Hamilton Township Alumni Stadium
Region 18
1 West Jefferson (10?1) vs. 4 Richwood North Union (10?1) at Hilliard Bradley Stadium
2 Cincinnati Hills Christian Academy (11?0) vs. 3 Hamilton Badin (9?2) at Mason Dwire Field at Atrium Stadium
Division VI
Friday, 7:30 p.m.
Region 19
1 Kirtland (11?0) vs. 5 Louisville St. Thomas Aquinas (9?2) at Hudson Memorial Stadium, Murdough Field
2 Canfield South Range (11?0) vs. 3 Mogadore (10?1) at Minerva Dr. Robert H. Hines Stadium
Region 20
1 Tinora (10?1) vs. 5 Haviland Wayne Trace (10?1) at Lima Stadium
7 Ada (8?3) vs. 6 Convoy Crestview (9?2) at Wapakoneta Harmon Field
Region 21
1 Lucasville Valley (11?0) vs. 4 Newark Catholic (10?1) at Nelsonville?York Boston Field
2 Cols. Bishop Ready (10?1) vs. 6 Woodsfield Monroe Central (8?3) at Zanesville Sulsberger Stadium
Region 22
1 Casstown Miami East (10?1) vs. 4 Mechanicsburg (9?2) at Dayton Welcome Stadium
7 Cin. Summit Country Day (9?2) vs. 6 West Liberty?Salem (9?2) at Kettering Roush Stadium
Division VII
Saturday, 7 p.m.
Region 23
1 Berlin Center Western Reserve (11?0) vs. 4 Danville (9?2) at Massillon Jackson Robert Fife Stadium
2 Norwalk St. Paul (10?1) vs. 3 Wellsville (9?2) at Orrville Red Rider Stadium
Region 24
8 Delphos St. John's (7?4) vs. 4 Tiffin Calvert (7?4) at Findlay Donnell Stadium
7 Hicksville (7?4) vs. 6 Arlington (8?3) at Perrysburg Widdel Field at Steinecker Stadium
Region 25
1 Glouster Trimble (11?0) vs. 4 Steubenville Catholic Central (9?2) at Zanesville Sulsberger Stadium
2 Shadyside (11?0) vs. 6 Caldwell (9?2) at New Philadelphia Woody Hayes Quaker Stadium
Region 26
1 North Lewisburg Triad (11?0) vs. 4 Sidney Lehman Catholic (10?1) at Wapakoneta Harmon Field
2 Covington (11?0) vs. 3 Maria Stein Marion Local (11?0) at Piqua Alexander Stadium, Purk Field
Michigan Playoffs
Regionals
Division 1
Detroit Catholic Central (9-2) at Bedford (11-0), Friday, 7
Division 8
Whiteford (9-2) at New Lothrop (11-0), Friday, 7
GLANTZ-CULVER LINE
NCAA Football
Tonight
FAVORITE OPEN TODAY O/U UNDERDOG
at N. Illinois 5½ 7 (72½) Ball St.
at Kent St. 18½ 17½ (48) Miami (O)
Tomorrow
at Clemson 10 10½ (59) Georgia Tech
Marshall 12½ 14 (61) at Tulsa
Friday
at UCLA 3 2½ (62) Washington
Saturday
Miami 3 3 (61½) at Duke
at Wisconsin 18½ 22 (70) Indiana
at Vanderbilt 13½ 13 (53) Kentucky
at Louisville 16½ 16 (57½) Houston
Cent. Michigan 2½ 3 (53) at W. Michigan
at Virginia Tech 13½ 15 (42) Maryland
at Boston College 7 7½ (54) NC State
Cincinnati 3 1 (52½) at Rutgers
at Pittsburgh Pk Pk (53) N. Carolina
UCF 17 16 (55) at Temple
at Penn St. 20½ 21½ (44½) Purdue
at South Carolina 11 13½ (41½) Florida
at Northwestern +1 2½ (53) Michigan
at Florida St. 38½ 39 (55) Syracuse
FAU 14 17 (49½) at Sthrn Miss.
Akron 7 7½ (45) at UMass
at East Carolina 25 26½ (64½) UAB
at SMU 14½ 14½ (57) UConn
West Virginia 7½ 6½ (50) at Kansas
at Colorado 1 3 (67) California
Baylor-x 24½ 27 (84½) Texas Tech
at Boise St. 20 23 (68½) Wyoming
at Arizona St. 13½ 13½ (64½) Oregon St.
at Auburn 3 3½ (62½) Georgia
Oklahoma St. 1 3 (63½) at Texas
at Oklahoma 21 24½ (50) Iowa St.
at Oregon 25 25 (64) Utah
at Navy 9½ 9 (57) S. Alabama
Michigan St. 3½ 6½ (42) at Nebraska
Ohio St. 32 32 (66½) at Illinois
San Jose St. 7 7 (65½) at Nevada
Alabama 24½ 25½ (52) at Miss. St.
Stanford 3 3½ (46) at Sthern Cal
Colorado St. 4 6½ (64½) at N. Mexico
Memphis 2½ 1½ (40½) at S. Florida
at Rice 15 17 (52) La. Tech
at Kansas St. 10½ 10½ (47) TCU
at Mississippi 28 29 (67½) Troy
at Arkansas St. 7 7 (51½) Texas St.
at Arizona 12½ 13 (66) Wash. St.
San Diego St. 5 4½ (57½) at Hawaii
x-at Arlington, Texas
NFL
Tomorrow
FAVORITE OPEN TODAY O/U UNDERDOG
Indianapolis 2½ 3 (42) at Tennessee
Sunday
Atlanta 1 1 (43½) at Tampa Bay
at Buffalo Pk 1 (40½) N.Y. Jets
Detroit 3 2 (48) at Pittsburgh
at Philadelphia 3 3½ (52½) Wash.
San Diego 1 1½ (45½) at Miami
at Chicago 3 3 (46½) Baltimore
at Cincinnati 6 5½ (42) Cleveland
at Houston 7 7 (42) Oakland
Arizona 6½ 6½ (41) at Jacksonville
at Denver 8 8½ (50) Kansas City
at Seattle 13½ 13 (46) Minnesota
at New Orleans 3 3 (47½) San Fran.
at N.Y. Giants 4 6½ (42½) Green Bay
Monday
at Carolina 2½ 2 (46) New England
COLLEGE BASKETBALL
Men
EAST
Harvard 79, MIT 37
La Salle 73, Quinnipiac 67
Manhattan 71, Columbia 70
Penn 79, Monmouth (NJ) 73
Pittsburgh 75, Fresno St. 54
Seton Hill 72, LeMoyne 52
Syracuse 89, Fordham 74
UMass 92, LSU 90
SOUTH
Jacksonville 101, Florida College 72
Louisiana-Lafayette 92, McNeese St. 66
Louisville 97, Hofstra 69
Marshall 119, Rio Grande 77
South Florida 91, Bethune-Cookman 65
VCU 59, Virginia 56
Vanderbilt 86, Georgia St. 80
Virginia Tech 87, West Virginia 82
Wake Forest 98, VMI 71
William & Mary 84, Liberty 72
MIDWEST
Ashland 106, Oberlin 66
Ball St. 73, Taylor 53
Bradley 80, Cent. Michigan 70
Chicago St. 79, Jacksonville St. 75
Cincinnati 68, NC State 57
Drake 104, Iowa Wesleyan 49
E. Michigan 95, Concordia (Mich.) 50
Indiana 73, LIU Brooklyn 72
Iowa St. 80, Texas A&M-CC 50
Marquette 114, Grambling St. 71
Michigan 93, SC State 59
Michigan St. 78, Kentucky 74
Minnesota 84, Montana 58
Nebraska 62, W. Illinois 47
Ohio Dominican 93, Urbana 91, OT
Ohio St. 79, Ohio 69
SOUTHWEST
Baylor 66, South Carolina 64
Oklahoma St. 93, Utah Valley 40
Texas 84, South Alabama 77
FAR WEST
Arizona St. 90, Miami (Ohio) 54
Women
LOURDES 64, GOSHEN 52
GOSHEN: Carver 3-1-2-11, Thomas 8-3-19, Thorne 1-0-2, Tecca 1-1-0-5, Bischoff 0-0-0, Terrell 0-0-0, Fraley 0-1-1, Noel 4-2-10, Bartlett 1-0-2, Strock 1-0-2, McLean 0-0-0. Totals: 19-2-8-52.
LOURDES: Hampton 6-6-18, Scott 3-0-6, Blackman 5-7-17, Pearcy 1-2-4, Tilden 1-1-4-9, Orsini 0-2-2, Slepko 0-0-0, Durr 4-0-8. Totals: 20-1-21-64.
Mid-American Conference
East
W L PF PA W L PF PA
Buffalo 5 0 178 41 7 2 265 186
BGSU 5 1 219 74 7 3 331 151
Ohio 3 2 166 103 6 3 272 204
Akron 2 4 101 167 3 7 197 301
UMass 1 4 76 164 1 8 104 294
Kent St. 1 5 130 177 2 8 181 304
Miami 0 5 55 148 0 9 90 305
West
W L PF PA W L PF PA
Ball St. 6 0 233 133 9 1 399 236
N. Illinois 5 0 225 100 9 0 398 225
Toledo 5 1 243 150 7 3 350 277
C. Mich. 2 3 105 152 3 6 173 311
E. Mich. 1 5 133 295 2 8 209 442
W. Mich. 1 5 114 215 1 9 170 365
TUESDAY
Toledo 51, Buffalo 41
Bowling Green 49, Ohio 0
TODAY
Miami at Kent St., 8
Ball St. at N. Illinois, 8
Saturday
Cent. Michigan at W. Michigan, Noon
Akron at UMass, 1
Big Ten Conference
Legends
W L PF PA W L PF PA
Mich. St. 5 0 153 51 8 1 268 104
Nebraska 4 1 150 97 7 2 323 205
Minnesota 4 2 140 154 8 2 307 234
Iowa 3 3 125 119 6 4 266 187
Michigan 2 3 164 149 6 3 316 233
N'western 0 5 87 139 4 5 252 234
Leaders
W L PF PA W L PF PA
Ohio St. 5 0 224 92 9 0 434 153
Wisconsin 4 1 184 88 7 2 334 137
Penn St. 2 3 115 188 5 4 248 246
Indiana 2 3 210 206 4 5 388 337
Illinois 0 5 106 213 3 6 267 312
Purdue 0 5 31 193 1 8 106 335
Saturday
Ohio St. at Illinois, Noon
Indiana at Wisconsin, Noon
Purdue at Penn St., Noon
Michigan St. at Nebraska, 3:30 p.m.
Michigan at Northwestern, 3:30 p.m.
National schedule
THURSDAY
SOUTH
Georgia Tech (6-3) at Clemson (8-1), 7:30
Morgan St. (4-6) at SC State (7-3), 7:30
SOUTHWEST
Marshall (6-3) at Tulsa (2-7), 7:30
FRIDAY
FAR WEST
Washington (6-3) at UCLA (7-2), 9
SATURDAY
EAST
Monmouth (NJ) (5-5) at Bryant (4-6), Noon
Richmond (4-6) at Delaware (7-3), Noon
Penn (4-4) at Harvard (7-1), Noon
Purdue (1-8) at Penn St. (5-4), Noon
Sacred Heart (9-2) at Robert Morris (5-4), Noon
Cincinnati (7-2) at Rutgers (5-3), Noon
Wagner (2-8) at St. Francis (Pa.) (4-5), Noon
UCF (7-1) at Temple (1-8), Noon
CCSU (4-6) at Duquesne (5-4), 12:10
NC State (3-6) at Boston College (5-4), 12:30
Dartmouth (4-4) at Brown (5-3), 12:30
Rhode Island (3-8) at Maine (9-1), 12:30
North Carolina (4-5) at Pittsburgh (5-4), 12:30
Georgetown (1-8) at Bucknell (4-5), 1
Lehigh (7-2) at Colgate (4-6), 1
Columbia (0-8) at Cornell (1-7), 1
Mercer (9-1) at Marist (7-3), 1
Yale (5-3) at Princeton (7-1), 1
Akron (3-7) at UMass (1-8), 1
New Hampshire (5-4) at Albany (NY) (1-9), 3:30
Fordham (10-0) at Lafayette (3-6), 3:30
South Alabama (3-5) at Navy (5-4), 3:30
SOUTH
Troy (5-5) at Mississippi (6-3), Noon
Kentucky (2-7) at Vanderbilt (5-4), 12:21
FAU (3-6) at Southern Miss. (0-9), 12:30
Maryland (5-4) at Virginia Tech (7-3), 12:30
Presbyterian (3-6) at Coastal Carolina (9-1), 1
UT-Martin (6-4) at E. Kentucky (6-4), 1
Stetson (2-7) at Jacksonville (4-6), 1
Butler (8-3) at Morehead St. (3-7), 1
Savannah St. (1-10) at NC A&T (5-4), 1
Campbell (2-8) at Old Dominion (7-3), 1
VMI (2-8) at The Citadel (4-6), 1
Charleston Southern (9-2) at Gardner-Webb (5-5), 1:30
Towson (8-2) at William & Mary (7-3), 1:30
Appalachian St. (2-8) at Wofford (5-4), 1:30
Ark.-Pine Bluff (2-7) at Alabama A&M (3-7), 2
SE Missouri (2-8) at Austin Peay (0-10), 2
UAB (2-7) at East Carolina (7-2), 2
Delaware St. (4-5) at Florida A&M (3-7), 2
Louisiana-Lafayette (7-2) at Georgia St. (0-9), 2
Alabama St. (6-4) at MVSU (2-8), 2
Norfolk St. (3-7) at NC Central (4-6), 2
Georgia Southern (5-4) at Elon (2-8), 3
Alcorn St. (8-3) at Jackson St. (7-2), 3
Chattanooga (8-2) at Samford (6-4), 3
Murray St. (5-5) at Tennessee St. (8-3), 3
Georgia (6-3) at Auburn (9-1), 3:30
Miami (7-2) at Duke (7-2), 3:30
Syracuse (5-4) at Florida St. (9-0), 3:30
Stony Brook (3-6) at James Madison (6-4), 3:30
Brevard (3-7) at Liberty (6-4), 3:30
Furman (5-5) at W. Carolina (2-8), 3:30
Hampton (4-6) at Bethune-Cookman (8-2), 4
Cent. Arkansas (5-5) at Nicholls St. (4-6), 4
Sam Houston St. (8-2) at SE Louisiana (8-2), 4
Houston (7-2) at Louisville (8-1), 7
Florida (4-5) at South Carolina (7-2), 7
Memphis (2-6) at South Florida (2-6), 7
Clark Atlanta (3-6) at Southern U. (6-4), 7
Alabama (9-0) at Mississippi St. (4-5), 7:45
Northwestern St. (5-5) at McNeese St. (8-2), 8
MIDWEST
IJacksonville St. (8-2) at E. Illinois (9-1), 1
N. Iowa (5-5) at Missouri St. (5-6), 2
S. Dakota St. (6-4) at South Dakota (4-6), 2
Dayton (6-4) at Valparaiso (1-9), 2
N. Dakota St. (9-0) at Youngstown St. (8-2), 2
W. Illinois (3-7) at Indiana St. (1-9), 2:05
Illinois St. (5-5) at S. Illinois (5-5), 3
TCU (4-6) at Kansas St. (5-4), 3:30
SOUTHWEST
Iowa St. (1-8) at Oklahoma (7-2), Noon
Abilene Christian (5-5) at Prairie View (5-5), 2
UConn (0-8) at SMU (3-5), 3
Howard (4-6) at Texas Southern (2-8), 3
Oklahoma St. (8-1) at Texas (7-2), 3:30
Stephen F. Austin (3-7) at Lamar (4-6), 7
Louisiana Tech (4-5) at Rice (6-3), 7
Texas St. (6-3) at Arkansas St. (5-4), 7:30
Texas Tech (7-3) vs. Baylor (8-0) at Arlington, Texas, 8
FIU (1-8) at UTEP (1-8), 8
FAR WEST
Weber St. (1-9) at Montana (8-2), 2
Washington St. (4-5) at Arizona (6-3), 2
Idaho St. (3-7) at BYU (6-3), 3
E. Washington (8-2) at Cal Poly (5-5), 3:40
Utah (4-5) at Oregon (8-1), 4
Drake (6-4) at San Diego (7-3), 4
Sacramento St. (4-6) at Portland St. (6-4), 4:05
California (1-9) at Colorado (3-6), 5:30
N. Colorado (1-9) at N. Arizona (7-2), 6
S. Utah (7-3) at Montana St. (7-3), 6:05
Colorado St. (5-5) at New Mexico (3-6), 7
North Dakota (3-7) at UC Davis (3-7), 7
Stanford (8-1) at Southern Cal (7-3), 8
Oregon St. (6-3) at Arizona St. (7-2), 9:30
Wyoming (4-5) at Boise St. (6-3), 10:15
San Diego St. (5-4) at Hawaii (0-9), 10:30
San Jose St. (5-4) at Nevada (3-7), 10:30 p.m.
NFL
AMERICAN CONFERENCE
East
W L T Pct PF PA
New England 7 2 0 .778 234 175
N.Y. Jets 5 4 0 .556 169 231
Miami 4 5 0 .444 193 209
Buffalo 3 7 0 .300 199 259
South
W L T Pct PF PA
Indianapolis 6 3 0 .667 222 193
Tennessee 4 5 0 .444 200 196
Houston 2 7 0 .222 170 248
Jacksonville 1 8 0 .111 115 291
North
W L T Pct PF PA
Cincinnati 6 4 0 .600 234 186
Cleveland 4 5 0 .444 172 197
Baltimore 4 5 0 .444 188 189
Pittsburgh 3 6 0 .333 179 218
West
W L T Pct PF PA
Kansas City 9 0 0 1.000 215 111
Denver 8 1 0 .889 371 238
San Diego 4 5 0 .444 212 202
Oakland 3 6 0 .333 166 223
NATIONAL CONFERENCE
East
W L T Pct PF PA
Dallas 5 5 0 .500 274 258
Philadelphia 5 5 0 .500 252 244
N.Y. Giants 3 6 0 .333 165 243
Washington 3 6 0 .333 230 287
South
W L T Pct PF PA
New Orleans 7 2 0 .778 265 163
Carolina 6 3 0 .667 214 115
Atlanta 2 7 0 .222 186 251
Tampa Bay 1 8 0 .111 146 209
North
W L T Pct PF PA
Detroit 6 3 0 .667 238 216
Chicago 5 4 0 .556 259 247
Green Bay 5 4 0 .556 245 212
Minnesota 2 7 0 .222 220 279
West
W L T Pct PF PA
Seattle 9 1 0 .900 265 159
San Francisco 6 3 0 .667 227 155
Arizona 5 4 0 .556 187 198
St. Louis 4 6 0 .400 224 234
Monday
Tampa Bay 22, Miami 19
THURSDAY
Indianapolis at Tennessee, 8:25
SUNDAY
Baltimore at Chicago, 1
Oakland at Houston, 1
N.Y. Jets at Buffalo, 1
Atlanta at Tampa Bay, 1
Detroit at Pittsburgh, 1
Washington at Philadelphia, 1
Cleveland at Cincinnati, 1
Arizona at Jacksonville, 1
San Diego at Miami, 4:05
Minnesota at Seattle, 4:25
San Francisco at New Orleans, 4:25
Green Bay at N.Y. Giants, 4:25
Kansas City at Denver, 8:30
Open: Dallas, St. Louis
MONDAY, NOV. 18
New England at Carolina, 8:40 p.m.
MONDAY
Miami 0 7 12 0 – 19
Tampa Bay 10 5 0 7 – 22
TB–Penn 1 pass from Glennon (Lindell kick), 9:37.
TB–FG Lindell 24, 5:27.
TB–David safety, 13:52.
TB–FG Lindell 35, 9:01.
Mia–Matthews 6 pass from Tannehill (Sturgis kick), :28.
Mia–FG Sturgis 40, 7:57.
Mia–Matthews 19 pass from Tannehill (pass failed), 2:01.
Mia–FG Sturgis 30, :10.
TB–Rainey 1 run (Lindell kick), 10:19.
A–64,448.
TEAM STATS
Mia TB
First downs 16 18
Total Net Yards 213 264
Rushes-yards 14-2 37-140
Passing 211 124
Punt Returns 1-34 2-72
Kickoff Returns 2-30 3-57
Interceptions Ret. 1-23 1-0
Comp-Att-Int 27-42-1 11-21-1
Sacked-Yards Lost 2-18 2-15
Punts 5-51.4 5-42.4
Fumbles-Lost 0-0 0-0
Penalties-Yards 4-70 9-70
Time of Possession 25:12 34:48
INDIVIDUAL STATS
RUSHING–Miami, Miller 7-2, Tannehill 1-2, Clay 2-0, Dan.Thomas 4-(minus 2). Tampa Bay, Leonard 20-57, Rainey 8-45, James 5-41, Glennon 4-(minus 3).
PASSING–Miami, Tannehill 27-42-1-229. Tampa Bay, Glennon 11-21-1-139.
RECEIVING–Miami, Matthews 11-120, Hartline 5-57, Clay 4-21, Wallace 4-15, Miller 2-9, Egnew 1-7. Tampa Bay, Underwood 3-64, Jackson 3-28, Leonard 2-16, Wright 1-19, Rainey 1-11, Penn 1-1.
MISSED FIELD GOALS–None.
SPORTLIGHT
Nov. 13
1964–St. Louis Hawks forward Bob Pettit becomes the first NBA player to score 20,000 points, with 29 in a 123-106 loss to the Cincinnati Royals.
1966–Don Meredith of the Dallas Cowboys passes for 406 yards and two touchdowns in a 31-30 victory over the Washington Redskins.
1966–Garo Yepremian of Detroit kicks six field goals, four in the second quarter, as the Lions edge the Minnesota Vikings 32-31.
1992–Riddick Bowe wins the world heavyweight championship with a unanimous decision over Evander Holyfield.
1993–No. 2 Notre Dame runs out to a 17-point lead and hangs on to beat top-ranked Florida State 31-24 when Charlie Ward's desperation pass is knocked down on the goal line as time expires.
NHL
EASTERN CONFERENCE
Atlantic Division
W L OT Pts GF GA
Tampa Bay 13 5 0 26 56 43
Boston 11 5 1 23 48 30
Detroit 9 5 5 23 47 51
Toronto 11 6 0 22 51 40
Montreal 9 8 2 20 49 42
Ottawa 7 7 4 18 53 56
Florida 4 11 4 12 40 66
Buffalo 4 15 1 9 36 63
Metropolitan Division
W L OT Pts GF GA
Pittsburgh 11 6 0 22 50 40
Washington 10 8 1 21 61 55
N.Y. Rangers 9 9 0 18 41 49
Carolina 7 7 4 18 34 49
New Jersey 6 7 5 17 38 46
N.Y. Islanders 7 9 3 17 54 61
Philadelphia 6 10 1 13 31 44
Columbus 6 10 1 13 44 50
WESTERN CONFERENCE
Central Division
W L OT Pts GF GA
Colorado 14 3 0 28 55 30
Chicago 12 2 4 28 66 49
St. Louis 11 2 2 24 52 34
Minnesota 10 4 4 24 48 40
Winnipeg 9 9 2 20 53 57
Dallas 8 7 2 18 46 52
Nashville 8 8 2 18 38 57
Pacific Division
W L OT Pts GF GA
Anaheim 15 4 1 31 68 48
Phoenix 12 4 2 26 60 56
San Jose 10 2 5 25 63 41
Vancouver 11 7 2 24 54 54
Los Angeles 11 6 1 23 52 44
Calgary 6 9 2 14 47 61
Edmonton 4 13 2 10 48 75
TUESDAY
Buffalo 3, Los Angeles 2, SO
Tampa Bay 2, Montreal 1, SO
Winnipeg 3, Detroit 2, SO
N.Y. Islanders 3, Nashville 1
New Jersey 3, N.Y. Rangers 2
Washington 4, Columbus 3, OT
Carolina 2, Colorado 1
Philadelphia 5, Ottawa 0
Florida 3, Anaheim 2
Phoenix at St. Louis, 8
San Jose at Calgary, 9
TODAY
Toronto at Minnesota, 7:30
Philadelphia at Pittsburgh, 8
Dallas at Edmonton, 10
Winnipeg 1 0 1 0 – 3
Detroit 1 0 1 0 – 2
Winnipeg won shootout 2-1
First Period – 1, Winnipeg, Little 11 (Wheeler, Ladd), 7:10. 2, Detroit, Datsyuk 8 (Zetterberg, Kronwall), 14:44 (pp).
Second Period – None.
Third Period – 3, Winnipeg, Bogosian 1 (Jokinen, Kane), 10:47. 4, Detroit, Datsyuk 9 (Franzen, Alfredsson), 13:11 (pp).
Overtime – None.
Shootout–Winnipeg 2 (Setoguchi G, Ladd G), Detroit 1 (Datsyuk NG, Alfredsson G, Bertuzzi NG).
Shots on goal – Winnipeg 8-9-2-2–21. Detroit 16-10-16-1–43.
Goalies – Winnipeg, Pavelec. Detroit, Howard. A–20,066 (20,066). T–2:36.
NBA
EASTERN CONFERENCE
Atlantic Division
W L Pct GB
Philadelphia 4 4 .500 –
Boston 4 4 .500 –
Toronto 3 5 .375 1
New York 2 4 .333 1
Brooklyn 2 4 .333 1
Southeast Division
W L Pct GB
Miami 5 3 .625 –
Atlanta 4 3 .571 ½
Charlotte 3 4 .429 1½
Orlando 3 5 .375 2
Washington 2 5 .286 2½
Central Division
W L Pct GB
Indiana 8 0 1.000 –
Chicago 3 3 .500 4
Cleveland 3 5 .375 5
Milwaukee 2 4 .333 5
Detroit 2 4 .333 5
WESTERN CONFERENCE
Southwest Division
W L Pct GB
San Antonio 7 1 .875 –
Houston 5 3 .625 2
Dallas 5 3 .625 2
New Orleans 3 4 .429 3½
Memphis 3 4 .429 3½
Northwest Division
W L Pct GB
Oklahoma City 5 1 .833 –
Portland 5 2 .714 ½
Minnesota 5 3 .625 1
Denver 2 4 .333 3
Utah 0 8 .000 6
Pacific Division
W L Pct GB
Phoenix 5 2 .714 –
L.A. Clippers 5 3 .625 ½
Golden State 4 3 .571 1
L.A. Lakers 3 5 .375 2½
Sacramento 1 5 .167 3½
TUESDAY
Miami 118, Milwaukee 95
Dallas 105, Washington 95
Detroit at Golden State, 10:30 p.m.
New Orleans at L.A. Lakers, 10:30 p.m.
TODAY
Milwaukee at Orlando, 7 p.m.
Houston at Philadelphia, 7 p.m.
Charlotte at Boston, 7:30 p.m.
Cleveland at Minnesota, 8 p.m.
Toronto at Memphis, 8 p.m.
New York at Atlanta, 8 p.m.
Washington at San Antonio, 8:30 p.m.
L.A. Lakers at Denver, 9 p.m.
New Orleans at Utah, 9 p.m.
Phoenix at Portland, 10 p.m.
Brooklyn at Sacramento, 10 p.m.
Oklahoma City at L.A. Clippers, 10:30 p.m.
THURSDAY
Milwaukee at Miami, 7:30 p.m.
Washington at Dallas, 8:30 p.m.
Detroit at Golden State, 10:30 p.m.
New Orleans at L.A. Lakers, 10:30 p.m.
MONDAY
Detroit 30 25 23 25 – 103
Portland 34 24 25 26 – 109
DETROIT: Smith 4-9 2-3 11, Monroe 9-17 1-1 19, Drummond 8-9 0-2 16, Jennings 11-24 5-5 28, Billups 2-5 0-0 4, Stuckey 4-15 4-6 13, Singler 0-2 2-2 2, Bynum 3-7 2-2 8, Villanueva 1-3 0-0 2. Totals 42-91 16-21 103.
PORTLAND: Batum 5-11 1-2 12, Aldridge 8-19 2-2 18, Lopez 7-10 3-3 17, Lillard 7-16 6-6 25, Matthews 1-3 0-0 3, Freeland 3-5 0-0 6, Williams 7-9 2-2 17, Wright 4-7 0-0 11, Robinson 0-2 0-0 0. Totals 42-82 14-15 109.
Rebounds –Detroit 46 (Drummond 16), Portland 49 (Aldridge 12). Assists –Detroit 20 (Bynum 6), Portland 23 (Batum 8). A – 18,834 (19,980).
Transactions
BASEBALL
American League
OAKLAND ATHLETICS – Named Marcus Jensen minor league roving hitting instructor; Webster Garrison hitting coach for Midland (TL); Ryan Christenson manager and John Wasdin pitching coach for Stockton (Cal); Rick Magnante manager, Jimmy Escalante pitching coach and Lloyd Turner hitting coach of Beloit (MWL); David Newhan manager and Tommy Everidge hitting coach of Vermont (NYP); and Ruben Escalera manager of the Arizona League Athletics.
TEXAS RANGERS – Named Bengie Molina first base coach and catching instructor. Promoted Round Rock (PCL) manager Bobby Jones to assistant hitting coach and Kevin Harmon to head trainer. Named trainer Jamie Reed senior director of medical operations.
TORONTO BLUE JAYS – Announced the retirement of INF Mark DeRosa.
Frontier League
NORMAL CORNBELTERS –-Signed LHP Jason Boyer and INF Aaron Dudley to contract extensions.
WASHINGTON WILD THINGS – Traded 3B Jovan Rosa to Traverse City for RHP Scott Dunn.
FOOTBALL
National Football League
NFL – Suspended Jacksonville LB LaRoy Reynolds four games for violating the league's policy on performance-enhancing drugs.
BUFFALO BILLS – Signed DE Ikponmwosa Igbinosun to the practice squad.
CLEVELAND BROWNS – Re-signed LB Justin Staples to the practice squad.
GREEN BAY PACKERS – Placed QB Seneca Wallace on injured reserve. Signed QB Matt Flynn.
HOUSTON TEXANS – Released S Ed Reed. Placed RB Arian Foster on injured reserve.
MINNESOTA VIKINGS – Signed DE Spencer Nealy to the practice squad.
TENNESSEE TITANS – Signed WR Devon Wylie from the practice squad. Signed C Kevin Matthews. Re-signed LB Brandon Copeland to the practice squad. Placed QB Jake Locker on injured reserve. Released OL Pat McQuistan.
WASHINGTON REDSKINS – Signed WR Nick Williams from the practice squad and RB Davin Meggett to the practice squad. Placed RB Chris Thompson on injured reserve.
Canadian Football League
WINNIPEG BLUE BOMBERS – Named Wade Miller president and CEO.
HOCKEY
National Hockey League
ANAHEIM DUCKS – Signed C David Steckel to a one-year contract and assigned him to Norfolk (AHL). Assigned LW Matt Beleskey and G Viktor Fasth to Norfolk on long-term injury conditioning loans.
CHICAGO BLACKHAWKS – Agreed to terms with F Andrew Shaw on a two-year contract extension.
DALLAS STARS – Placed F Ray Whitney on injured reserve, retroactive to Nov. 9. Recalled F Travis Morin from Texas (AHL).
PHOENIX COYOTES – Recalled F Chris Brown from Portland (AHL).
TAMPA BAY LIGHTNING – Recalled F J.T. Borwn and D Dmitry Korobov from Syracuse (AHL).
American Hockey League
AHL – Suspended Worcester RW Matt Pelech two games and Binghamton D Chris Wideman one game for their actions during recent games.
PEORIA RIVERMEN – Signed F/D Nick Metcalfe to an SPHL contract.
UTICA COMETS – Released F Brayden Irwin from his professional tryout agreement and returned him to Stockton (ECHL). Returned F Mitch Wahl to Idaho (ECHL).
ECHL
IDAHO STEELHEADS – Traded D Connor Goggin to Orlando for future considerations.
SOCCER
U.S. SOCCER – Named Tab Ramos youth technical director.
COLLEGE
NCAA – Granted immediate eligibility to Memphis women's basketball G Jasbriell Swain.
FAIRLEIGH DICKINSON – Named Mike Blackgrove director of basketball operations.
VIRGINIA TECH – Announced the resignation of athletic director Jim Weaver, effective at the end of November.
ECHL
EASTERN CONFERENCE
Atlantic Division
W L OL SL Pts GF GA
Reading 6 3 0 0 12 25 17
Wheeling 3 5 0 1 7 21 26
Elmira 3 5 0 0 6 20 26
North Division
W L OL SL Pts GF GA
Cincinnati 7 1 0 0 14 36 23
Evansville 6 1 0 1 13 24 22
Toledo 4 5 1 0 9 28 32
Fort Wayne 3 4 0 2 8 25 31
Kalamazoo 2 4 0 1 5 20 24
South Division
W L OL SL Pts GF GA
S. Carolina 9 0 1 1 20 39 25
Florida 8 1 1 1 18 46 32
Orlando 6 4 0 1 13 34 29
Greenville 4 7 0 0 8 22 30
Gwinnett 3 8 0 0 6 24 35
WESTERN CONFERENCE
Mountain Division
W L OL SL Pts GF GA
Alaska 9 2 0 0 18 44 15
Colorado 6 2 1 0 13 30 21
Idaho 4 4 0 1 9 25 31
Utah 3 4 1 1 8 19 26
Pacific Division
W L OL SL Pts GF GA
Ontario 5 1 1 3 14 28 25
Stockton 6 3 0 0 12 29 21
San Francisco 4 5 1 0 9 16 30
Las Vegas 3 7 0 0 6 20 32
Bakersfield 1 8 0 1 3 14 36
TUESDAY
No games scheduled
MONDAY
Gwinnett 3, Greenville 1
Orlando 4, Toledo 2
San Francisco 3, Stockton 2
Utah 3, Ontario 2, SO
TODAY
Orlando at Cincinnati, 7:35
Ontario at Idaho, 9:10 p.m.
PREP VOLLEYBALL
Michigan Regionals
Class A
At Allen Park
Bedford d. Riverview, 25-19, 25-21, 25-10
Bedford plays Allen Park in regional final, Thursday at 7