BOYS
City League
Tonight
Bowsher at Clay
Central at Rogers
Libbey at St. John s
St. Francis at Start
Scott at Whitmer
Waite at Woodward
Scott at Whitmer
Saturday
Lutheran East at Libbey
Northern Lakes League
Tonight
Rossford at Anthony Wayne
Bowling Green at Southview
Springfield at Maumee
Northview at Perrysburg
Saturday
Delta at Springfield
Suburban Lakes League
Tonight
Eastwood at Genoa
Elmwood at Lake
Woodmore at Gibsonburg
Lakota at Otsego
Saturday
Delta at Springfield
TAAC
Last night
Ottawa Hills 70, Stritch 48
Tonight
Lenawee Christian at Emmanuel Christian
Saturday
Danbury at Seneca East
Northwood at Emmanuel Christian
Evergreen at Ottawa Hills
Toledo Christian at Liberty Benton
NWOAL
Tonight
Patrick Henry at Archbold
Bryan at Montpelier
Delta at Swanton
Liberty Center at Evergreen
Saturday
Pettisville at Liberty Center
Patrick Henry at Defiance
Fayette at Montpelier
Genoa at Swanton
Napoleon at Wauseon
Sandusky Bay Conf
Last night
Clyde 67, Oak Harbor 35
Tonight
Sandusky St. Mary at Clyde
Oak Harbor at Edison
Perkins at Huron
Margaretta at Port Clinton
Perkins at Huron
Midland Athletic Conf.
Tonight
New Riegel at Bettsville
Old Fort at Carey
Fremont St. Joe at Fostoria St. Wendelin
North Baltimore at Hopewell-Loudon
Mohawk at Tiffin Calvert
Blanchard Valley
Tonight
Van Buren at Arcadia
Arlington at Liberty Benton
Vanlue at Leipsic
Pandora-Golboa at McComb
Hardin Northern at Cory-Rawson
Saturday
Delphos Jefferson at Arlington
Leipsic at Kalida
Green Meadows
Tonight
Wayne Trace at Antwerp
Ayersville at Tinora
Edgerton at Fairview
Hicksville at Holgate
Putnam County
Tonight
Ada at Columbus Grove
Fort Jennings at Miller City
Vanlue at Leipsic
Pandora Gilboa at McComb
Saturday
Columbus Grove at Lima Shawnee
Upper Scioto Valley at Continental
New Knoxville at Fort Jennings
Leipsic at Kalida
Miller City at Holgate
Paulding at Ottoville
Buckeye Border Conf
Tonight
Edon at Pettisville
North Central at Hilltop
Stryker at Fayette
Saturday
Edgerton at Edon
Fairview at Stryker
Antwerp at North Central
Other NW Ohio
Tonight
Tiffin Columbian at Bellevue
Lima Shawnee at Defiance
Sandusky at Findlay
Fostoria at Willard
Fremont Ross at Marion Harding
Lake Ridge Academy at Monclova Christian
Lima Senior at Napoleon
St. Mary s at Ottawa-Glandorf
Saturday
Willard at Fremont Ross
Michigan
Tri-County Conference
Last night
Summerfield 82, Deerfield 46
Adrian Madison at Britton
Morenci at Clinton
Whiteford 65, Sand Creek 52
Whitmore Lake at Greenhills
Saturday
Lenawee Christian at Jackson Christian
Summerfield at Dundee
Lenawee County
Last night
Dundee 65, Erie Mason 29
Other SE Michigan
Last night
Romulus at Monroe
Tonight
Bedford at Adrian
Huron at Monroe Jefferson
Flat Rock st Monroe St. Marry
Tecumseh at Lincoln
Stritch 10 16 10 12 48
Ottawa Hills 13 20 14 23 70
STRITCH: Gargac 1-0-2, Hohenberger 1-2-0-8, Brummett 0-2-2, Staler 3-2-0-12, Hartle 0-2-2, Rodriguez 1-0-2, Wiest 1-3-5, Kamelesky 3-1-6-15. Totals: 10-5-13-48.
OTTAWA HILLS: Jamieson 1-2-0-8, Buckey 5-0-10, Browarsky 2-11-15, Shollenberger 0-1-1, Nugent 3-0-6, Brunner 2-0-4, Beans 10-1-3-26. Totals: 23-3-15-70.
Clyde 10 18 27 12 67
Oak Harbor 7 9 10 9 35
CLYDE: Gilbert 1-0-2, Gillett 4-2-2-16, Smetzler 3-1-3-12, Branski 2-2-6, Hietmen 4-0-8, Danhoff 5-1-11, Elulinger 2-0-4, Frazier 1-0-2, Wilkerson 1-0-2, Jess 0-1-1, Rex 0-1-1, Leal 1-0-2. Totals: 24-3-10-67.
OAK HARBOR: Wasserman 1-2-5, Scott 1-2-4, Wanke 1-1-3, Storen 0-1-0-3, Young 4-1-0-11, Lipstraw 1-2-4, Sarhaman 0-1-0-3, Everett 1-0-2. Totals: 8-4-7-35.
GIRLS
(Games at 7:30 unless noted)
City League
Saturday
Columbus East at Waite
Northern Lakes League
Saturday
Bowling Green at Anthony Wayne
Maumee at Southview
Northview at Rossford
Springfield at Perrysburg
Suburban Lakes League
Saturday
Genoa at Eastwood
Gibsonburg at Woodmore
Otsego at Lakota
TAAC
Tonight
Northwood at Danbury
Maumee Valley at Ottawa Hills
NWOAL
Last night
Archbold 45, Patrick Henry 36
Montpelier at Bryan
Swanton 46, Delta 42
Liberty Center 40, Evergreen 35
Saturday
Ottawa-Glandorf at Bryan
Fayette at Montpelier
Michigan
Last night
Erie Mason at Dundee
Tonight
Adrian at Bedford
Whitmore Lake at Whiteford
Woodward 5 4 13 6 28
Clay 28 18 18 19 83
WOODWARD: Sullivan 1-1-3, Lane 2-2-1-11, Banjargal 2-0-4, Taylor 1-0-2, Bradford 0-1-0-3, McCarver 1-1-0-5. Totals: 7-4-2-28.
CLAY: Scharer 5-3-13, Achter 5-6-16, Agoston 4-1-9, Taylor 2-1-2-9, Steinmetz 3-2-0-12, Laberdee 1-1-2-7, Harper 1-0-2, Bolla 1-1-0-5, Crawford 2-1-5, Kayser 1-1-0-5. Totals: 25-6-15-83.
Liberty Center 12 8 6 14 40
Evergreen 13 19 7 5 44
LIBERTY CENTER: Bodenbender 2-0-4, Fitzsimmons 1-2-4, Hoffman 1-2-1-9, Mitchell 0-1-2-5, Meiser 2-3-4-17, Hogrefe 0-1-1. Totals 6-6-10-40.
EVERGREEN: L. Lnagenderfer 2-2-0-10, Pinkleman 2-1-1-8, Stieb 1-0-2, Schwyn 1-1-3, T. Langenderfer 1-1-4-9, Meyer 0-1-0-3. Totals 7-5-6-35.
Archbold 11 7 13 14 45
Patrick Henry 6 10 5 15 36
ARCHBOLD: Newman 1-3-5, Allan 6-2-14, Graber 2-2-5-15, Leaser 1-0-2, Glavan 2-1-5, Schaub 1-0-2, S.Wyse 1-0-2. Totals: 14-2-11-45.
PATRICK HENRY: Christman 0-1-0-3, Seemann 3-0-6, Ehlers 2-1-1-8, Nickels 1-0-2, Hoffman 0-2-0-6, Meyer 2-0-4, McGraw 1-1-3, Badenhop 2-0-4. Totals: 11-4-2-36.
Swanton 5 12 19 10 46
Delta 16 7 9 10 42
SWANTON: Polkinghorn 3-0-6-12, Eitner 4-0-8, Onweller 0-2-1-7, Bezeau 3-1-7, Kissling 3-0-6, Taylor 2-0-4, Betz 0-2-2. Totals: 15-2-10-46.
DELTA: Przeslawski 6-1-2-17, Salsbury 3-3-9, Kowalski 2-0-4, Shindorf 2-0-4, Schuler 0-1-1-4, Mohler 1-0-2, Fruchey 1-0-2. Totals: 15-2-6-42.
Pettisville 12 11 10 7 40
Edon 7 9 11 12 39
PETTISVILLE: Avina 1-0-2, Short 3-1-2-11, Yoder 3-0-4, Nofziger 1-0-2. King 6-3-15,Weber 2-0-4. Totals 16-1-5-40.
EDON: Slattery 2-0-4, Trayer 1-2-0-8, Hug 3-1-0-9, Muehlfeld 3-0-6, VanDeVoorde 0-1-1, Wiler 5-1-11. Total 14-3-2-39
Findlay 6 2 9 6 23
Marion 6 12 10 8 36
FINDLAY: Butte 2-1-5, Miller 2-1-0-7, Mitchell 0-3-3, Barton 1-0-2, Sallisbury 1-0-2, Lammers 1-0-2, Mills 1-0-2. totals: 8-1-4-23.
MARION: Woodrum 2-1-0-7, Dyer 3-1-4-13, Petty 1-2-4, Baldwin 1-0-2, Harris 5-0-10. Totals: 12-2-6-36.
HONOR ROLL
300 game
Bill Hughes, Glass Bowl 278-260-300-838
Men 750+
Greg Cope, Rossford 787
Chuck Ansell, Glass Bowl 763
Keith Nusbaum, Glass Bowl 760
J.J. Westhoven, Swanton 754
Lyle Hawkins, Swanton 753
Cory Hawkins, Swanton 753
Don Whetzel, Glass Bowl 750
Matt Kowalski, Glass Bowl 750
Women 650+
Jodi Woessner, Glass Bowl 740
Maumee 66, Rossford 9: 103 - Hickerson (M) pinned Bergstrom, 1:41; 112 - Turner (M) by forfeit; 119 - Bischoff (M) maj. dec. Bryant, 11-1; 125 - Cleghorn (M) pinned Tinney, 3:35; 130 - Bryant (R) by default over Warren; 135 - Schlegel (M) pinned Maxwell, 0:55; 140 - Irvine (M) dec. Reiter, 6-1; 145 - Johnson (M) pinned Stubbins, 1:40; 152 - Graves (M) by forfeit; 160 - Recknagel (R) dec. Scott, 10-4; 171 - Weaver (M) by forfeit; 189 - Ortiz (M) pinned Fleming, 5:11; 215 - Rippke (M) tech. fall Bobak, 18-3; 285 - Ramirez (M) by forfeit.
SPRINGFIELD 51, ANTHONY WAYNE 24: 103 - Ruhl (AW) by forfeit; 112 - Gearig (S) p. Remaklus, 2:44; 119 - Manley (S) p. Myers, 1:41; 125 - B. Irwin (AW) p. Seifert, 1:19; 130 - Decavitch (S) d. Seifert, 6-3; 135 - Roose (S) p. Joe Henry, 5:33; 140 - Ferguson (S) p. Spotts, 3:35; 145 - Arthur (S) p. Braheney, 1:15; 152 - Lubinski (AW) p. Ruiz, 2:59;160 - Kohlhofer (S) d. M.idges, 9-2; 171 - Meek (S) d. A. Bridges, 4-3; 189 - Chung (S) p. Jack Henry, 4:28; 215 - Rafferty (AW) by forfeit; 285 - Times (S) p. Kistner, 1:55.
SOUTHVIEW 47, PERRYSBURG 27: 103 - Cookson (P) p. Ibiara, 0:44; 112 - Lehman (S) tech fall over Spore, 18-0; 119 - Tarschis (S) d. Deverna, 5-4; 125 - Zastrow (S) major dec. Fleming, 8-0; 130- Granatirr p. Genson, 3:59; 135 - Crawford (S) p. Lee, 1:16; 140 - Ullum (S) p. Tomase, 3:41; 145 - Richardson (P) d. Shrayda, 6-3; 152 - Morris (P) p. Howard, 5:50; 160 - James (S) p. Morse, 4:35; 171 - Darrin (S) tech fall Wesley, 17-1; 189 - Isley (S) p. Pezinski, 0:29; 215 - Staebler (S) p. Heckman, 0:29; 285 - Middleton (P) p. Gajewicz, 1:45.
OAK HARBOR 40, St. John s Jesuit - 30; 103lbs M. Nichols (SJJ) forfeit (OH); 112lbs A. Bergman (OH) fall 1:40, S. Mendez (SJJ); 119lbs J. Edwards (SJJ) Dec 12-8, G. Frisch (OH); 125lbs J. Cramer (OH) forfeit (SJJ); 130lbs Z. Bergman (OH) MD 9-1, A. Pupos (SJJ); 135lbs I. Miller (OH) fall 0:47, D. Blattman (SJJ); 140lbs K. Witt (OH) fall 3:27, J. Reindel (SJJ); 145lbs T. Schoen (SJJ) fall 3:00, K. Mincheff (OH); 152lbs C. Greenwade (SJJ) Dec 9-3, J. Mallernee (OH); 160lbs B. Veler (OH) Dec 10-3, G. Genzman (SJJ); 171lbs M. Mallernee (OH) Dec 9-3, T. Monus (SJJ); 189lbs K. Schoen (SJJ) fall 3:05, J. Bergman (OH); 215lbs K. Kern (SJJ) fall 0:31, D. Bahnsen (OH); 275lbs Z. Sandwisch (OH) forfeit (SJJ).
NAPOLEON 43, ST. JOHN S JESUIT 30: 103lbs Z. Walker (NAP) fall 3:21, M. Nichols (SJJ); 112lbs S. Mendez (SJJ) fall 1:17, J. Paxton (NAP); 119lbs N. Walker (NAP) TF 19-3, J. Edwards (SJJ); 125lbs D. Hancock (NAP) forfeit, (SJJ); 130lbs J. Lynch (NAP) TF 16-1, A. Pupos (SJJ); 135lbs D. Blattman (SJJ) Dec 11-5, S. Anderson (NAP); 140lbs J. Reindel (SJJ) Dec 9-6, J. Brink (NAP); 145lbs T. Schoen (SJJ) fall 1:53, C. Sweeney (NAP); 152lbs C. Greenwade (SJJ) forfeit, (NAP)
160lbs N. Norden (NAP) fall 1:36, G. Genzman (SJJ); 171lbs J. Brown (NAP) dec 9-5, T. Monus (SJJ); 189lbs K. Schoen (SJJ) fall 3:30, A. Sager (NAP); 215lbs C. Bloom (NAP) fall 0:43, K. Kern (SJJ); 275lbs T. Agler (NAP) forfeit, (SJJ)