PREP BASKETBALL
Boys
DIVISION I
At University of Toledo
St. John’s (18-4) vs. Lima Senior (15-9), Thursday, 7 p.m.
At University of Akron
Massillon Jackson vs. Akron East, Thursday 7 p.m.
Final: Saturday, 7:30 p.m. at University of Akron
At Columbus Fairgrounds Coliseum
Gahanna Lincoln vs. Dublin Coffman, Wednesday, 7 p.m.
Cincinnati Colerain vs. Columbus Northland, Thursday, 7 p.m.
Final: Saturday, 7:30 p.m.
At Xavier University
Cincinnati Princeton vs. Cincinnati Moeller, Wednesday, 6:15 p.m.
Cincinnati St. Xavier vs. Cincinnati LaSalle, Wednesday, 8 p.m.
Final: Friday, 7:30 p.m.
At Cleveland State University
Avon Lake vs. Mentor, Wednesday, 6:15 p.m.
Cleveland St. Ignatius vs. Lakewood St. Edward, Wednesday, 8 p.m.
Final: Saturday, 7:30 p.m.
DIVISION II
At Bowling Green State University
Lorain Clearview vs. Celina, Thursday, 6:15 p.m.
Defiance (21-2) vs. Port Clinton (23-0), Thursday, 8 p.m.
Final: Saturday, 3 p.m.
At Ohio University
Carrollton vs. Zanesville, Thursday, 6:15 p.m.
Circleville Logan Elm vs. Columbus DeSales, Thursday, 8 p.m.
Final: Saturday, 3 p.m.
At Canton Memorial Civic Center
Cleveland Benedictine vs. Cleveland Collinwood, Thursday, 6:15 p.m.
Poland Seminary vs. Akron St. Vincent-St. Mary, Thursday, 8 p.m.
Final: Saturday, 3 p.m.
At Kettering Fairmont High School
Columbus Watterson vs. Dayton Dunbar, Thursday, 5:30 p.m.
Dayton Thurgood Marshall vs. St. Bernard Roger bacon, Thursday, 8 p.m.
Final: Saturday, 3 p.m.
DIVISION III
At Bowling Green State University
Lima Central Catholic (19-4) vs. Centerburg, Wednesday, 6:15 p.m.
Plymouth (23-0) vs. Archbold (19-4), Wednesday, 8 p.m.
Final: Saturday, 7:30 p.m.
At Ohio University
Chesapeake vs. Sugarcreek Garaway, Wednesday, 6:15 p.m.
Ironton vs. Sardinia Eastern, Wednesday, 8 p.m.
Final: Saturday, 7:30 p.m.
At Canton Memorial Fieldhouse
Cleveland Central Catholic vs. Orrville, Wednesday, 6:15 p.m.
Newton Falls vs. East Canton, Wednesday, 8 p.m.
Final: Saturday, 7:30 p.m.
At Kettering Fairmont High School
Anna vs. Columbus Ready, Wednesday, 5:30 p.m.
Middletown Madison vs. Cincinnati Taft, Wednesday, 8 p.m.
Final: Saturday, 7:30 p.m.
DIVISION IV
At Bowling Green State University
Miller City (20-4) vs. Ottawa Hills (22-1), Tuesday, 6:15 p.m.
Wayne Trace (13-10) vs. Kalida (20-2)
Final: Friday, 7:30 p.m.
At Ohio University
Manchester vs. Columbus Tree of Life, Tuesday, 7 p.m.
At Columbus Fairgrounds Coliseum
Bucyrus Wynford vs. Newark Catholic, Tuesday, 7 p.m.
Final: Friday, 7:30 p.m. at Columbus Fairgrounds Coliseum
At Canton Memorial Fieldhouse
Shadyside vs. McDonald, Tuesday, 6:15 p.m.
Cortland Maplewood vs. Bedford St. Peter Chanel, Tuesday, 8 p.m.
Final: Friday, 7:30 p.m.
At Kettering Fairmont High School
Lockland vs. Fort Recovery, Tuesday, 5:30 p.m.
Fort Loramie vs. Dayton Jefferson, Tuesday, 8 p.m.
Final: Friday, 7:30 p.m.
Girls State Tournament
At Ohio State University
Value City Arena
DIVISION I
Waite (23-2) vs. Kettering Fairmont (22-2), Friday, 6 p.m.
Reynoldsburg (21-5) vs. Canton McKinley (23-3), Friday, 8 p.m.
Final: Saturday, 8:30 p.m.
DIVISION II
Cuyahoga Falls Walsh Jesuit (23-2) vs. Shaker Heights Hathaway Brown (21-4), Thursday, 6 p.m.
Kettering Alter (23-2) vs. Washington Court House Miami Trace (24-1), Thursday, 8 p.m.
Final: Saturday, 2 p.m.
DIVISION III
Ironton (17-7) vs. Middletown Madison (26-0), Thursday, 1 p.m.
Liberty-Benton (25-0) vs. Smithville (25-1), Thursday, 3 p.m.
Final: Saturday, 10:45 a.m.
DIVISION IV
Minster (18-7) vs. Berlin Hiland (24-2), Friday, 1 p.m.
Canal Winchester Harvest Prep (25-1) vs. Fort Loramie (22-4), Friday, 3 p.m.
Final: Saturday, 5:15 p.m.
SPORTLIGHT
March 15
1869–The Cincinnati Red Stockings, the first pro baseball team, are organized by George Ellard and Harry Wright.
1940–Colorado, led by Bob Doll’s 15 points, beats Duquesne 51-40 for the NIT championship.
1985–Larry Holmes scores a 10th-round knockout of David Bey in Las Vegas to retain the world heavyweight title.
1987–Don Pooley aces the 192-yard 17th hole at the Bay Hill Classic in Orlando and wins $1 million. Pooley receives half and the other half is donated to the Arnold Palmer Children’s Hospital.
1997–North Carolina’s Dean Smith becomes the career victories leader when the Tar Heels beat Colorado 73-56. Smith, with 877 wins, passes Kentucky coaching legend Adolph Rupp.
2004–Alexander Mogilny has three assists in Toronto’s 6-5 overtime victory at Buffalo, becoming the second Russian to reach the NHL’s 1,000-point plateau.
2009–Detroit beats Columbus 4-0 to become the first team in NHL history to top 100 points in nine straight seasons. The Stanley Cup champion Red Wings, the NHL leader with 101 points, break a tie with Montreal (1974-75 through 1981-82).
SPORTS NOTE
TICKETS: for the Waite/Kettering Fairmont Girls Basketball State Semi-final Game on Friday March 19th at 6:00 pm at the Schottenstein Center will be on sale tomorrow, Wednesday, and Thursday from 9 a.m. till 3 p.m. in the main office and the athletic office at Waite. In addition they can be purchased on Wednesday from 3 p.m. to 6 p.m. in the athletic office. All tickets are $8.00 and are good for both Division 1 games. Tickets are $ 10.00 in Columbus.
COLLEGE BASKETBALL
Men
YESTERDAY
TOURNAMENT
Atlantic 10 Conference
Championship
Temple 56, Richmond 52
Atlantic Coast Conference
Championship
Duke 65, Georgia Tech 61
Big Ten Conference
Championship
Ohio St. 90, Minnesota 61
Southeastern Conference
Championship
Kentucky 75, Mississippi St. 74, OT
USA Today/ESPN Top 25
Record Pts Pvs
1. Kansas (31) 32-2 775 1
2. Kentucky 32-2 744 2
3. Duke 29-5 699 4
4. Syracuse 28-4 667 3
5. West Virginia 27-6 661 6
6. Ohio State 27-7 626 7
7. Kansas State 26-7 566 9
8. Butler 28-4 511 12
9. Villanova 24-7 471 10
10. New Mexico 29-4 467 8
11. Purdue 27-5 462 5
12. Michigan State 24-8 409 11
13. Temple 29-5 403 17
14. Tennessee 25-8 352 13
15. Georgetown 23-10 341 22
16. Brigham Young 29-5 265 15
16. Pittsburgh 24-8 265 16
18. Gonzaga 26-6 245 14
19. Wisconsin 23-8 215 18
20. Maryland 23-8 184 19
21. Baylor 25-7 177 20
22. Vanderbilt 24-8 127 23
23. Texas A&M 23-9 126 24
24. Northern Iowa 28-4 122 25
25. Texas-El Paso 26-6 67 21
Others receiving votes: Saint Mary’s 37; Richmond 24; San Diego State 16; Cornell 14; Washington 10; Marquette 9; Utah State 5; Xavier 4; Old Dominion 3; Georgia Tech 2; Siena 2; Minnesota 1; Texas 1.
National Invitation Tournament
First Round
Tuesday, March 16
Northeastern (20-12) at Connecticut (17-15), 7
N.C. State (19-15) at South Florida (20-12), 8
Coastal Carolina (28-6) at UAB (23-8), 8
Texas Tech (17-15) at Seton Hall (19-12), 9
William & Mary (22-10) at North Carolina (16-16), 9:30
Jackson State (19-12) at Mississippi State (23-11), 10
Jacksonville (19-12) at Arizona State (22-10), 11
Wednesday, March 17
Tulsa (23-11) at Kent State (23-9), 7
Illinois State (22-10) at Dayton (20-12), 7
Weber State (20-10) at Cincinnati (18-15), 7
Quinnipiac (23-9) at Virginia Tech (23-8), 7
Northwestern (20-13) at Rhode Island (23-9), 7
Troy (20-12) at Mississippi (21-10), 8
Nevada (20-12) at Wichita State (25-9), 8:05
Illinois (19-14) at Stony Brook (22-9), 9
St. John’s (17-15) at Memphis (23-9), 9
Second Round
March 18-22
Illinois-Stony Brook winner vs. Tulsa-Kent State winner, TBA
Illinois State-Dayton winner vs. Weber State-Cincinnati winner, TBA
Jacksonville-Arizona State winner vs. Texas Tech-Seton Hall winner, TBA
St. John’s-Memphis winner vs. Troy-Mississippi winner, TBA
Quinnipiac-Virginia Tech winner vs. Northeastern-Connecticut winner, TBA
Nevada-Wichita State winner vs. Northwestern-Rhode Island winner, TBA
Jackson State-Mississippi State winner vs. William & Mary-North Carolina winner, TBA
N.C. State-South Florida winner vs. Coastal Carolina-UAB winner, TBA
Quarterfinals
March 23-24
Illinois-Stony Brook-Tulsa-Kent State winner vs. Illinois State-Dayton-Weber State-Cincinnati winner, TBA
Jacksonville-Arizona State-Texas Tech-Seton Hall winner vs. St. John’s-Memphis-Troy-Mississippi winner, TBA
Quinnipiac-Virginia Tech-Northeastern-Connecticut winner vs. Nevada-Wichita State-Northwestern-Rhode Island winner, TBA
Jackson State-Mississippi State-William & Mary-North Carolina winner, vs. N.C. State-South Florida-Coastal Carolina-UAB winner, TBA
Semifinals
Tuesday, March 30
At Madison Square Garden
New York
Semifinals
First Game, 7
Second Game, 9:30
Championship
Thursday, April 1
Semifinal winners, 7
Women
TOURNAMENT
Big 12 Conference
Championship
Texas A&M 74, Oklahoma 67
Big South Conference
Championship
Liberty 68, Gardner-Webb 66
Colonial Athletic Association
Championship
James Madison 67, Old Dominion 53
Horizon League
Championship
Cleveland St. 66, Butler 57
Missouri Valley Conference
Championship
N. Iowa 54, Creighton 53
Northeast Conference
Championship
St. Francis, Pa. 77, Long Island U. 68
Pacific-10 Conference
Championship
Stanford 70, UCLA 46
TRANSACTIONS
BASEBALL
American League
BOSTON RED SOX–Optioned SS Jose Iglesias to Portland (EL). Reassigned RHP Randor Bierd, RHP Casey Kelly, RHP Robert Manuel, RHP Adam Mills, RHP Kyle Weiland, LHP Kris Johnson, C Luis Exposito, INF Lars Anderson, INF Yamaico Navarro, OF Ryan Kalish and OF Che-Hsuan Lin to their minor league camp.
MINNESOTA TWINS–Optioned RHP Deolis Guerra, RHP Loek Van Mil and INF Estarlin De Los Santos to New Britain (EL). Reassigned LHP Jose Lugo, C Jair Fernandez, C Danny Rams, INF Steve Singleton and OF Rene Tosoni to their minor league camp.
OAKLAND ATHLETICS–Reassigned RHP Sam Demel, RHP Matt Wright, LHP Cedrick Bowers, C Joel Galarraga, C Max Stassi, INF Grant Green, INF Dallas McPherson, INF Jemile Weeks, INF Matt Whitney and INF Corey Wimberly to their minor league camp.
National League
CHICAGO CUBS–Optioned RHP Mitch Atkins to Iowa (PCL) and RHP David Patton to Tennessee (SL). Assigned RHP Jeff Kennard, LHP Vince Perkins, C Steve Clevenger, C Blake Lalli, INF Matt Camp, INF Josh Vitters and OF Brett Jackson to their minor league camp.
PITTSBURGH PIRATES–Optioned OF Brandon Jones and INF Argenis Diaz to Indianapolis (IL) and RHP Ronald Uviedo, RHP Ramon Agueroto and OF Gorkys Hernandez to Altoona (EL). Assigned INF Brian Friday to their minor league camp.
NHL
EASTERN CONFERENCE
Atlantic Division
W L OT Pts GF GA
Pittsburgh 41 23 5 87 217 197
New Jersey 40 24 3 83 180 162
Philadelphia 36 28 4 76 203 185
N.Y. Rangers 31 29 9 71 181 188
N.Y. Islanders 28 32 9 65 180 214
Northeast Division
W L OT Pts GF GA
Buffalo 36 21 10 82 183 170
Ottawa 37 27 5 79 186 197
Montreal 35 29 6 76 191 194
Boston 30 25 12 72 167 172
Toronto 23 34 12 58 183 234
Southeast Division
W L OT Pts GF GA
y-Washington 46 14 9 101 270 195
Tampa Bay 28 28 12 68 182 209
Atlanta 28 29 11 67 200 221
Florida 28 29 10 66 174 193
Carolina 28 32 8 64 189 211
WESTERN CONFERENCE
Central Division
W L OT Pts GF GA
Chicago 44 18 6 94 225 170
Nashville 38 26 5 81 193 198
Detroit 33 23 12 78 185 185
St. Louis 32 27 9 73 186 188
Columbus 27 31 11 65 178 223
Northwest Division
W L OT Pts GF GA
Vancouver 42 23 3 87 225 175
Colorado 39 23 6 84 204 179
Calgary 34 24 9 77 172 167
Minnesota 33 29 6 72 188 197
Edmonton 21 40 7 49 171 236
Pacific Division
W L OT Pts GF GA
San Jose 43 15 10 96 224 172
Phoenix 42 22 5 89 187 169
Los Angeles 40 23 5 85 206 182
Dallas 29 26 13 71 191 218
Anaheim 31 29 8 70 189 209
Note: Two points for a win, one point for overtime loss.
y-clinched division
YESTERDAY
Phoenix 3, Atlanta 2, SO
Washington 4, Chicago 3, OT
N.Y. Rangers 3, Philadelphia 1
Colorado 5, Dallas 3
Nashville 3, Los Angeles 2
N.Y. Islanders 4, Toronto 1
Pittsburgh 2, Tampa Bay 1
Minnesota 4, St. Louis 2
Anaheim 4, San Jose 2
Calgary at Vancouver, late
TONIGHT
Boston at New Jersey, 7
Edmonton at Columbus, 7
Detroit at Calgary, 9:30
ECHL
AMERICAN CONFERENCE
East Division
W L OL SL Pts GF GA
Elmira 34 21 4 2 74 245 191
Reading 31 27 1 3 66 210 243
Trenton 28 26 4 5 65 209 220
Johnstown 16 36 7 4 43 193 267
North Division
W L OL SL Pts GF GA
Cincinnati 39 21 1 2 81 204 173
Kalamazoo 36 18 5 3 80 232 206
Toledo 31 26 2 4 68 223 241
Wheeling 29 29 2 4 64 210 221
South Division
W L OL SL Pts GF GA
S. Carolina 37 17 6 6 86 226 200
Charlotte 35 20 4 3 77 220 201
Florida 34 21 4 5 77 207 192
Gwinnett 28 28 4 3 63 219 243
NATIONAL CONFERENCE
Pacific Division
W L OL SL Pts GF GA
Bakersfield 32 25 4 1 69 196 203
Las Vegas 30 26 4 3 67 204 223
Stockton 28 24 2 7 65 196 199
Ontario 27 26 3 6 63 179 194
West Division
W L OL SL Pts GF GA
x-Idaho 42 13 1 4 89 220 158
Victoria 31 26 4 2 68 207 213
Alaska 29 26 3 4 65 198 212
Utah 28 25 3 5 64 210 208
x-clinched Playoff Berth
YESTERDAY
Charlotte 4, Gwinnett 2
Kalamazoo 4, Wheeling 1
Florida 2, South Carolina 1
Elmira 6, Reading 3
Las Vegas 6, Bakersfield 3
Utah 4, Stockton 3, SO
TODAY
No games scheduled
BASEBALL
YESTERDAY
Detroit 9, Tampa Bay 6
San Diego 5, Cleveland 3
Atlanta (ss) 8, Toronto 5
Houston 8, Atlanta (ss) 5
St. Louis 7, Washington 3
Pittsburgh 10, N.Y. Yankees 5
Boston 6, Minnesota 4
Florida 5, N.Y. Mets 1
Baltimore 4, Philadelphia 3
Milwaukee 10, San Francisco 8
Chicago Cubs 8, L.A. Angels 7
Cincinnati 5, Chicago White Sox 5, tie
Arizona (ss) 9, Texas (ss) 3
Oakland 10, Kansas City 3
L.A. Dodgers 6, Texas (ss) 4
Arizona (ss) 8, Colorado (ss) 7
Colorado (ss) 5, Seattle 4
TODAY
Minnesota vs Florida at Jupiter, Fla., 1:05 p.m.
Toronto vs Detroit at Lakeland, Fla., 1:05 p.m.
Philadelphia vs Pittsburgh at Bradenton, Fla., 1:05 p.m.
Baltimore vs Boston at Fort Myers, Fla., 1:05 p.m.
St. Louis vs N.Y. Mets at Port St. Lucie, Fla., 1:10 p.m.
Seattle vs Arizona at Tucson, Ariz., 4:05 p.m.
Cleveland vs Milwaukee at Phoenix, Ariz., 4:05 p.m.
Oakland vs Cincinnati at Goodyear, Ariz., 4:05 p.m.
L.A. Dodgers vs L.A. Angels at Tempe, Ariz., 4:05 p.m.
Chicago Cubs vs Colorado at Tucson, Ariz., 4:10 p.m.
Atlanta vs Washington at Viera, Fla., 7:05 p.m.
San Francisco (ss) vs Texas at Surprise, Ariz., 9:05 p.m.
Kansas City vs Chicago White Sox at Glendale, Ariz., 10:05 p.m.
San Francisco (ss) vs San Diego at Peoria, Ariz., 10:05 p.m.
At Lakeland, Fla.
Tampa Bay 000010500–6 8 2
Detroit 10001241x–9 12 0
Niemann, Ekstrom (4), J.Bateman (6), R.de los Santos (7), H.Rollins (8) and Jaso, Lobaton; Porcello, Coke (5), Bonine (6), Schlereth (7), Zumaya (7), Ni (8), R.Weinhardt (9) and Laird, M.St. Pierre. W–Zumaya. L–J.Bateman. Sv–R.Weinhardt. HRs–Tampa Bay, Rodriguez (4), Ruggiano (3), Jaso (2).
At Peoria, Ariz.
Cleveland 101000001–3 9 2
San Diego 01400000x–5 9 0
Laffey, Rondon (3), A.White (5), J.Gomez (6), Wright (8) and Toregas, Santana; Young, Liz (4), Bell (6), C.Luebke (7), C.Italiano (9) and Hundley, Ryan. W–Young. L–Laffey. Sv–C.Italiano. HRs–Cleveland, Peralta (1).
COLLEGE BASEBALL
SOUTH
Connecticut 5, Ohio St. 4
Kentucky 9, Ind.-Pur.-Ft. Wayne 3
Ohio 2, Tennessee 0
Rutgers 15, Fla. International 11
Vanderbilt 5, Ohio 1
MIDWEST
Akron 13, N Dakota St 3
Grand Valley St. 8, Nebraska-Omaha 5
Nebraska 13, Houston Baptist 4
SOUTHWEST
Arkansas 3, Wis.-Milwaukee 2, 10 innings
Baylor 15, Ill.-Chicago 2
New Mexico 12, Louisiana Tech 6
TCU 8, Texas Tech 5
LATEST LINE
NBA
PHILADELPHIA 31/2 (210) New York
BOSTON 101/2 (196) Detroit
Denver 3 (215) HOUSTON
a-UTAH Off (OFF) Washington
b-LA CLIPPERS Off (OFF) New Orleans
LA Lakers 71/2 (222) GOLDEN STATE
a-Utah guard D. Williams is questionable.
b-LA Clippers guard E. Gordon is questionable.
College Basketball
Tuesday, March 16th.
NCAA Tournament
UD Arena-Dayton, OH.
Play in Game 64 vs. 65
Winthrop 41/2 Ark Pine Bluff
(Thursday)
Dunkins Donuts Center-Providence, R.I.
Opening Round
Georgetown 141/2 Ohio
Tennessee 4 San Diego St
Villanova 20 Robert Morris
St. Mary’s, CA 11/2 Richmond
New Orleans Arena-New Orleans, LA.
Opening Round
Kentucky 21 East Tenn St
Texas 41/2 Wake Forest
Baylor 13 Sam Houston
Notre Dame 3 Old Dominion
Ford Center-Oklahoma City, OK.
Opening Round
Kansas 27 Lehigh
Unlv 1 Northern Iowa
Kansas St 151/2 North Texas
Byu 41/2 Florida
HP Pavilion-San Jose, CA.
Opening Round
Butler 3 Texas El Paso
Vanderbilt 41/2 Murray St
New Mexico 10 Montana
Marquette 1 Washington
(Friday)
HSBC Arena-Buffalo, NY.
Opening Round
Syracuse 19 Vermont
Gonzaga 1 Florida St
West Virginia 17 Morgan St
Clemson 2 Missouri
Veterans Memorial Arena-Jacksonville, FL.
Opening Round
Temple 41/2 Cornell
Wisconsin 10 Wofford
Duke OFF vs. 64-65 winner
California 2 Louisville
Bradley Center-Milwaukee, WI.
Opening Round
Ohio St 17 Cal Santa Barbara
Oklahoma St 1 Georgia Tech
Pittsburgh 11 Oakland
Minnesota 11/2 Xavier
Spokane Memorial Arena-Spokane, WA.
Opening Round
Michigan St 13 New Mexico St
Maryland 81/2 Houston
Texas A&M 3 Utah St
Purdue 4 Siena
Home Team in CAPS
AUTO RACING
Sao Paulo Indy 300
Sao Paulo, Brazil
(Starting position in in parentheses)
1. (5) Will Power, Dallara-Honda, 61, Running. 2. (4) Ryan Hunter-Reay, Dallara-Honda, 61, Running. 3. (16) Vitor Meira, Dallara-Honda, 61, Running. 4. (12) Raphael Matos, Dallara-Honda, 61, Running. 5. (18) Dan Wheldon, Dallara-Honda, 61, Running.
6. (7) Scott Dixon, Dallara-Honda, 61, Running. 7. (1) Dario Franchitti, Dallara-Honda, 61, Running. 8. (19) Mike Conway, Dallara-Honda, 61, Running. 9. (9) Helio Castroneves, Dallara-Honda, 61, Running. 10. (6) Tony Kanaan, Dallara-Honda, 61, Running.
11. (3) Justin Wilson, Dallara-Honda, 61, Running. 12. (17) EJ Viso, Dallara-Honda, 61, Running. 13. (22) Ana Beatriz, Dallara-Honda, 61, Running. 14. (8) Ryan Briscoe, Dallara-Honda, 61, Running. 15. (13) Danica Patrick, Dallara-Honda, 60, Running.
16. (11) Simona De Silvestro, Dallara-Honda, 58, Running. 17. (20) Mario Romancini, Dallara-Honda, 46, Contact. 18. (15) Alex Lloyd, Dallara-Honda, 30, Contact. 19. (2) Alex Tagliani, Dallara-Honda, 28, Contact. 20. (14) Hideki Mutoh, Dallara-Honda, 27, Contact.
21. (24) Milka Duno, Dallara-Honda, 20, Contact. 22. (10) Takuma Sato, Dallara-Honda, 0. Contact. 23. (21) Marco Andretti, Dallara-Honda, 0. Contact. 24. (23) Mario Moraes, Dallara-Honda, 0. Contact.
Race Statistics
Winners average speed: 76.733.
Time of race: 2:00:57.7112.
Margin of victory: 1.8581 seconds.
Cautions: 5 for 19 laps.
Lead changes: 7 among 5 drivers.
Lap leaders: Franchitti 1-23, De Silvestro 24-27, Hunter-Reay 28-36, Franchitti 37-42, Hunter-Reay 43-49, Briscoe 50-53, Hunter-Reay 54-57, Power 58-61.
Points: Power 50, Hunter-Reay 40, Meira 35, Matos 32, Wheldon 30, Franchitti 29, Dixon 28, Conway 24, Castroneves 22, Kanaan 20.
COLLEGE BASEBALL
Owens 000 000 0 - 0 0 5
Hillsboro 400 000 x - 4 2 2
WP- Millan; LP- Susor
Owens 200 030 0 - 5 9 2
Hillsboro 100 104 x - 6 5 0
WP- Ayers; LP- Sell. Braun (O) 3-4, HR, 2b, 4 RBI
BOWLING
300 game
John Payne, Jug’s 300-213-288-801
Kevin Stark, Jug’s 236-300-226-762
Chad Koepfler, Lido 193-300-244-737
Andy Kirk, Lido 217-213-300-730
Nick Hartman, Lido 174-300-198-672
Men 750+
Steve Smith, Jug’s 847
Chad Rieger, Lido 821
Andy Ebright, Jug’s 813
Drew Maiden, Jug’s 808
Tom Hill, Jug’s 798
Bill Kowalski, Jug’s 790
Raymond Younkin, Jug’s 778
Charles Easton, Lido 777
John Frey, Jug’s 776
Keith Nusbaum, Jug’s 776
Paul Drain, Jug’s 774
Steve Imre, Jug’s 771
Joe Hessling, Jug’s 765
Jim Fisher, Jug’s 762
J.J. Westhoven, Jug’s 761
Joey Spino, Jug’s 756
Jim Fisher, Jug’s 754
Joe Sabo, Lido 754
Ray Frost, Jug’s 751
Women 650+
Kathy Coombs, Jug’s 685
Nicole Monto, Lido 679
Deanna Smith, Jug’s 677
GOLF
CA-Championships
Doral, Fla.; Par 72
Ernie Els (550), $1,400,000 68-66-70-66–270
Charl Schwartzel (0), $850,000 67-70-67-70–274
Matt Kuchar (152), $426,667 71-71-67-68–277
Martin Kaymer (0), $426,667 70-72-66-69–277
Padraig Harrington (152), $426,667 70-68-67-72–277
Alistair Presnell (0), $214,300 72-70-72-64–278
Graeme McDowell (0), $214,300 74-68-70-66–278
Alvaro Quiros (0), $214,300 72-69-69-68–278
Paul Casey (90), $214,300 69-72-68-69–278
Bill Haas (90), $214,300 71-66-70-71–278
John Senden (69), $126,667 69-70-71-69–279
Vijay Singh (69), $126,667 68-71-70-70–279
Robert Allenby (69), $126,667 68-67-71-73–279
Phil Mickelson (61), $107,500 71-69-72-68–280
Francesco Molinari (0), $107,500 69-71-72-68–280
Steve Stricker (56), $97,500 73-69-71-68–281
Camilo Villegas (56), $97,500 72-68-70-71–281
Jason Dufner (52), $89,000 73-69-75-65–282
Sean O’Hair (52), $89,000 71-71-74-66–282
J.B. Holmes (52), $89,000 69-70-73-70–282
Soren Hansen (0), $89,000 69-69-71-73–282
Anthony Kim (48), $81,000 71-73-71-68–283
Heath Slocum (48), $81,000 74-71-70-68–283
Yuta Ikeda (0), $81,000 71-68-74-70–283
Tim Clark (48), $81,000 70-69-74-70–283
Nick Watney (44), $75,500 73-72-71-68–284
Mike Weir (44), $75,500 73-66-75-70–284
Peter Hanson (0), $75,500 74-66-74-70–284
Luke Donald (44), $75,500 70-75-69-70–284
Y.E. Yang (38), $70,000 73-72-75-65–285
Brian Gay (38), $70,000 74-69-74-68–285
Scott Verplank (38), $70,000 76-72-69-68–285
Ross McGowan (0), $70,000 76-71-70-68–285
Lee Westwood (0), $70,000 74-68-74-69–285
Wen-Chong Liang (0), $70,000 72-69-71-73–285
Hunter Mahan (38), $70,000 72-70-69-74–285
Ian Poulter (31), $62,500 72-78-72-64–286
Stewart Cink (31), $62,500 75-74-72-65–286
Sergio Garcia (31), $62,500 74-72-71-69–286
Zach Johnson (31), $62,500 76-70-71-69–286
Ben Crane (31), $62,500 74-73-69-70–286
Jim Furyk (31), $62,500 70-76-69-71–286
Henrik Stenson (31), $62,500 71-72-71-72–286
Gonz. Fdez-Castano (0), $62,500 72-68-71-75–286
Anders Hansen (0), $56,000 76-70-74-67–287
Ryan Palmer (24), $56,000 79-68-72-68–287
Geoff Ogilvy (24), $56,000 72-71-75-69–287
Ross Fisher (0), $56,000 73-72-70-72–287
Kenny Perry (24), $56,000 73-74-68-72–287
Simon Dyson (0), $50,500 72-73-73-70–288
Kevin Na (19), $50,500 78-70-70-70–288
David Toms (19), $50,500 72-72-72-72–288
Jerry Kelly (19), $50,500 70-72-73-73–288
Angel Cabrera (19), $50,500 74-71-70-73–288
Adam Scott (19), $50,500 74-69-71-74–288
Retief Goosen (14), $45,500 76-71-73-70–290
Thongchai Jaidee (0), $45,500 73-72-73-72–290
Dustin Johnson (14), $45,500 69-72-76-73–290
Lucas Glover (14), $45,500 72-72-71-75–290
Soren Kjeldsen (0), $43,000 74-78-73-66–291
Edoardo Molinari (0), $42,500 72-74-72-74–292
Robert Karlsson (0), $42,000 78-70-73-72–293
Marc Leishman (8), $41,250 78-73-71-72–294
Miguel A. Jimenez (0), $41,250 73-75-73-73–294
Steve Marino (6), $40,625 75-71-77-72–295
Rory McIlroy (6), $40,625 76-73-73-73–295
Oliver Wilson (0), $40,250 78-74-77-67–296
Michael Sim (3), $40,000 75-74-77-74–300
Puerto Rico Open
Rio Grande, Puerto Rico; Par: 72
Completed Second Round
James Nitties 68-66–134
Chad Collins 69-65–134
Skip Kendall 65-70–135
Kevin Streelman 67-68–135
Steve Wheatcroft 68-67–135
Kris Blanks 65-70–135
Paul Stankowski 66-70–136
Jeff Overton 66-70–136
Jhonattan Vegas 69-67–136
Craig Barlow 71-65–136
Jeff Maggert 69-67–136
Kevin Johnson 70-66–136
Graham DeLaet 67-69–136
Nicholas Thompson 68-69–137
Woody Austin 69-68–137
Brendon de Jonge 69-68–137
Aron Price 72-65–137
Guy Boros 71-67–138
Steve Elkington 68-70–138
Tom Pernice, Jr. 71-67–138
Cameron Tringale 69-69–138
Spencer Levin 69-69–138
Jay Williamson 70-68–138
Michael Bradley 71-67–138
Steve Flesch 72-66–138
Kirk Triplett 69-69–138
Robert Garrigus 68-70–138
Henrik Bjornstad 70-68–138
Kevin Stadler 72-67–139
Johnson Wagner 70-69–139
Matt Bettencourt 67-72–139
J.J. Henry 70-69–139
Carl Pettersson 72-67–139
Jarrod Lyle 69-70–139
Chris DiMarco 68-72–140
Michael Connell 71-69–140
Daniel Barbetti 68-72–140
Peter Gustafsson 67-73–140
Derek Lamely 69-71–140
Jeff Klauk 72-68–140
Jeev Milkha Singh 70-70–140
Jeff Gove 72-68–140
Mathias Gronberg 69-71–140
Bill Lunde 68-72–140
John Merrick 71-70–141
Phil Tataurangi 72-69–141
Mark Calcavecchia 68-73–141
Jeff Quinney 72-69–141
Martin Flores 71-70–141
Chez Reavie 70-71–141
Steve Lowery 71-70–141
Marco Dawson 70-71–141
Manuel Villegas 72-69–141
Jerod Turner 71-70–141
Erik Compton 72-69–141
Cameron Percy 69-72–141
Roger Tambellini 70-71–141
Bryce Molder 71-71–142
Boo Weekley 74-68–142
Kent Jones 68-74–142
Shaun Micheel 73-69–142
Chris Stroud 76-66–142
Jimmy Walker 73-69–142
Omar Uresti 70-72–142
Richard S. Johnson 70-72–142
John Daly 69-73–142
Jonathan Kaye 73-69–142
Billy Mayfair 69-73–142
Rich Barcelo 70-72–142
Brent Delahoussaye 69-73–142
Failed to qualify
Greg Kraft 72-71–143
Tim Herron 72-71–143
John Mallinger 73-70–143
Brenden Pappas 73-70–143
Brian Stuard 71-72–143
John Bloomfield 71-72–143
Dean Wilson 68-75–143
Brian Bateman 74-69–143
Cliff Kresge 73-70–143
Chris Wilson 71-72–143
Andy Matthews 70-73–143
Mark Brooks 73-71–144
Joe Ogilvie 72-72–144
Deane Pappas 71-73–144
David Lutterus 69-75–144
Tim Wilkinson 71-73–144
Alex Cejka 67-77–144
Todd Hamilton 75-69–144
Chris Smith 73-71–144
Charles Warren 70-75–145
Jay Delsing 71-74–145
Chris Riley 73-72–145
Notah Begay III 75-70–145
Michael Clark II 73-72–145
Rory Sabbatini 77-68–145
Frank Lickliter II 74-71–145
NBA
EASTERN CONFERENCE
Atlantic Division
W L Pct GB
Boston 41 24 .631 –
Toronto 32 32 .500 81/2
New York 23 43 .348 181/2
Philadelphia 23 43 .348 181/2
New Jersey 7 59 .106 341/2
Southeast Division
W L Pct GB
Orlando 47 21 .691 –
Atlanta 42 23 .646 31/2
Charlotte 34 31 .523 111/2
Miami 35 32 .522 111/2
Washington 21 43 .328 24
Central Division
W L Pct GB
x-Cleveland 52 15 .776 –
Milwaukee 36 29 .554 15
Chicago 31 34 .477 20
Detroit 23 43 .348 281/2
Indiana 21 45 .318 301/2
WESTERN CONFERENCE
Southwest Division
W L Pct GB
Dallas 45 22 .672 –
San Antonio 39 25 .609 41/2
Memphis 35 32 .522 10
Houston 33 31 .516 101/2
New Orleans 32 34 .485 121/2
Northwest Division
W L Pct GB
Denver 45 21 .682 –
Utah 42 24 .636 3
Oklahoma City 41 24 .631 31/2
Portland 40 28 .588 6
Minnesota 14 52 .212 31
Pacific Division
W L Pct GB
L.A. Lakers 48 18 .727 –
Phoenix 40 26 .606 8
L.A. Clippers 25 42 .373 231/2
Sacramento 22 44 .333 26
Golden State 18 47 .277 291/2
x-clinched playoff spot
YESTERDAY
Cleveland 104, Boston 93
Milwaukee 98, Indiana 94
Miami 104, Philadelphia 91
Charlotte 96, Orlando 89
Oklahoma City 119, Utah 111
Minnesota at Sacramento, late
Toronto at Portland, late
New Orleans at Phoenix, late
SATURDAY
Atlanta 112, Detroit 99
Orlando 109, Washington 95
Denver 125, Memphis 108
New York 128, Dallas 94
Houston 116, New Jersey 108
San Antonio 118, L.A. Clippers 88
Golden State 124, Toronto 112
TONIGHT
New York at Philadelphia, 7 p.m.
Detroit at Boston, 8 p.m.
Denver at Houston, 8:30 p.m.
Washington at Utah, 9 p.m.
L.A. Lakers at Golden State, 10:30 p.m.
New Orleans at L.A. Clippers, 10:30 p.m.
TOMORROW
Charlotte at Indiana, 7 p.m.
Cleveland at Detroit, 7:30 p.m.
Atlanta at New Jersey, 7:30 p.m.
San Antonio at Miami, 7:30 p.m.
Chicago at Memphis, 8 p.m.
Washington at Denver, 9 p.m.
L.A. Lakers at Sacramento, 10 p.m.
Minnesota at Phoenix, 10 p.m.
Boston 18 30 24 21 – 93
Cleveland 24 30 26 24 – 104
BOSTON: Pierce 6-14 3-3 18, Garnett 5-11 8-8 18, Perkins 3-5 0-2 6, Rondo 6-11 4-4 16, R.Allen 7-14 3-4 20, Wallace 1-8 3-4 5, Davis 2-4 0-3 4, Daniels 0-3 0-0 0, Robinson 0-3 0-0 0, Finley 2-7 0-0 4, S.Williams 0-0 2-2 2, T.Allen 0-0 0-0 0. Totals 32-80 23-30 93.
CLEVELAND: James 9-21 11-16 30, Jamison 6-17 2-8 15, Hickson 4-10 4-6 12, M.Williams 5-13 0-0 14, Parker 2-6 1-2 6, Varejao 6-8 5-8 17, West 1-3 2-2 4, Moon 0-2 0-0 0, Powe 0-0 6-6 6. Totals 33-80 31-48 104.
Note: 3-point goals — Boston 6-17 (R.Allen 3-5, Pierce 3-5, Rondo 0-1, Robinson 0-1, Wallace 0-2, Finley 0-3), Cleveland 7-22 (M.Williams 4-7, James 1-3, Parker 1-4, Jamison 1-7, Moon 0-1). Fouled Out – None. Rebounds — Boston 54 (Rondo 8), Cleveland 65 (Jamison 12). Assists — Boston 18 (Rondo 6), Cleveland 20 (James 7). Total Fouls – Boston 33, Cleveland 19. Technicals — Garnett, Hickson, Cleveland defensive three second 2. A — 20,562 (20,562).
PREP HOCKEY
State Championship
CL. ST. IGNATIUS 4, NORTHVIEW 1
CSI: Riemenschneider, Knoth, Spellacy, Nader. N: Hall. Saves: Potts (CSI) 16, Gryca (N) 28
TENNIS
BNP Paribas Open
Indian Wells, Calif.
Singles
Men
Second Round
Marcos Baghdatis (27), Cyprus, d. Arnaud Clement 7-6 (7), 6-1.
Tommy Robredo (18) d. Sergiy Stakhovsky 3-6, 6-3, 7-5.
Simon Greul d. Gael Monfils (12) 1-6, 6-2, 6-3.
Thiemo de Bakker d. Janko Tipsarevic (30), Serbia, 3-2, retired.
Andy Murray (4) d. Andreas Seppi 6-4, 6-4.
Nicolas Almagro d. Ivo Karlovic (23) 7-5, 7-6 (5).
Jo-Wilfried Tsonga (9) d. Marinko Matosevic 6-1, 6-3.
Feliciano Lopez (28) d. Paul-Henri Mathieu 3-6, 6-3, 6-4.
Robin Soderling (6) d. Evgeny Korolev, Kazakhstan, 6-2, 6-4.
Jurgen Melzer (22) d. David Nalbandian 6-4, 6-1.
Women
Third Round
Agnieszka Radwanska (5) d. Gisela Dulko (31) 6-1, 6-0.
Marion Bartoli (11) d. Jill Craybas 6-2, 6-0.
Aravane Rezai (19) d. Francesca Schiavone (15) 6-7 (4), 7-6 (2), 6-4.
Alicia Molik d. Elena Baltacha 6-0, 6-2.
Men
First Round
Marc Lopez and Rafael Nadal d. Lukas Dlouhy and Leander Paes (3) 6-4, 3-6, 10-6.
Simon Aspelin and Paul Hanley (6) d. Jordan Kerr and Filip Polasek 7-5, 6-3.
Women
Second Round
Nuria Llagostera Vives and Maria Jose Martinez Sanchez (2) d. Gisela Dulko and Flavia Pennetta 7-5, 7-6 (4).