PRO FOOTBALL
NFL
AMERICAN CONFERENCE
East
W L T Pct PF PA
Miami 2 0 0 1.000 29 20
N.Y. Jets 1 1 0 .500 37 24
New England 1 1 0 .500 52 52
Buffalo 0 2 0 .000 17 49
South
W L T Pct PF PA
Houston 2 0 0 1.000 64 51
Jacksonville 1 1 0 .500 37 55
Tennessee 1 1 0 .500 49 32
Indianapolis 1 1 0 .500 62 48
North
W L T Pct PF PA
Pittsburgh 2 0 0 1.000 34 20
Cincinnati 1 1 0 .500 39 48
Baltimore 1 1 0 .500 20 24
Cleveland 0 2 0 .000 28 33
West
W L T Pct PF PA
Kansas City 2 0 0 1.000 37 28
San Diego 1 1 0 .500 52 34
Denver 1 1 0 .500 48 38
Oakland 1 1 0 .500 29 52
NATIONAL CONFERENCE
East
W L T Pct PF PA
Washington 1 1 0 .500 40 37
N.Y. Giants 1 1 0 .500 45 56
Philadelphia 1 1 0 .500 55 59
Dallas 0 2 0 .000 27 40
South
W L T Pct PF PA
Tampa Bay 2 0 0 1.000 37 21
New Orleans 2 0 0 1.000 39 31
Atlanta 1 1 0 .500 50 22
Carolina 0 2 0 .000 25 51
North
W L T Pct PF PA
Chicago 2 0 0 1.000 46 34
Green Bay 2 0 0 1.000 61 27
Detroit 0 2 0 .000 46 54
Minnesota 0 2 0 .000 19 28
West
W L T Pct PF PA
Seattle 1 1 0 .500 45 37
Arizona 1 1 0 .500 24 54
San Francisco 0 2 0 .000 28 56
St. Louis 0 2 0 .000 27 33
SUNDAY
Dallas at Houston, 1
Buffalo at New England, 1
Cleveland at Baltimore, 1
Atlanta at New Orleans, 1
Tennessee at N.Y. Giants, 1
Cincinnati at Carolina, 1
San Francisco at Kansas City, 1
Pittsburgh at Tampa Bay, 1
Detroit at Minnesota, 1
Washington at St. Louis, 4:05
Philadelphia at Jacksonville, 4:05
San Diego at Seattle, 4:15
Oakland at Arizona, 4:15
Indianapolis at Denver, 4:15
N.Y. Jets at Miami, 8:20
MONDAY
Green Bay at Chicago, 8:30
PREP FOOTBALL
City League
FRIDAY
Bowsher at Central Catholic
Clay at Start
Woodward at St. Francis
St. John’s at Whitmer
Scott at Waite
Northern Lakes League
FRIDAY
Anthony Wayne at Maumee
Bowling Green at Perrysburg
Northview at Rossford
Springfield at Southview
Suburban Lakes League
FRIDAY
Eastwood at Woodmore
Elmwood at Gibsonburg
Genoa at Upper Scioto Valley
Lake at Otsego
TAAC
FRIDAY
Cardinal Stritch at Danbury
Edon at Ottawa Hills
Hilltop vs. Toledo Christian at Springfield
Northwood at Delta
NWOAL
FRIDAY
Archbold at Swanton
Montpelier at Bryan
Northwood at Delta
Patrick Henry at Evergreen
Wauseon at Liberty Center
Other Northwest Ohio
FRIDAY
Cory-Rawson at Arcadia
Dayton Dunbar at Findlay
Fostoria at Norwalk
Ridgeway Ridgemont at Fostoria St. Wendelin
Fremont St. Joseph at Lakota
Holgate at Ayersville
Vanlue at Liberty-Benton
McComb at Hardin Northern
Parma Heights Holy Name at Napoleon
Seneca East at North Baltimore
Oak Harbor at Margaretta
Port Clinton at Edison
Van Buren at Leipsic
SATURDAY
Hunting Valley Univ. School at Fremont Ross
Southeast Michigan
FRIDAY
Bedford at Ann Arbor Pioneer
Ida at Blissfield
Erie Mason at Onsted
Clinton at Whiteford
TRANSACTIONS
BASEBALL
National League
ARIZONA DIAMONDBACKS – Named Kevin Towers general manager.
HOUSTON ASTROS – Claimed RHP Cesar Carillo off waivers from San Diego. Designated INF Edwin Maysonet for assignment.
WASHINGTON NATIONALS – Signed a two-year player development contract with Hagerstown (SAL).
FOOTBALL
National Football League
NFL – Suspended Tampa Bay S Tanard Jackson indefinitely for violating the league’s substances of abuse policy.
BALTIMORE RAVENS – Activated CB Cary Williams from suspension. Released S Ken Hamlin.
MIAMI DOLPHINS – Signed TE Jeron Mastrud. Waived RB Clifton Smith and TE John Nalbone.
MINNESOTA VIKINGS – Signed WR Hank Baskett to a one-year contract.
NEW ORLEANS SAINTS – Re-signed RB Ladell Betts. Waived RB DeShawn Wynn.
SAN FRANCISCO 49ERS–Signed LB Bruce Davis to the practice squad.
Canadian Football League
CFL – Fined Hamilton OT Jason Jimenez an undisclosed amount for a late hit on British Columbia DL Brent Johnson during Saturday’s game.
WINNIPEG BLUE BOMBERS – Released PK Louie Sakoda.
HOCKEY
National Hockey League
ATLANTA THRASHERS – Assigned F Angelo Esposito, F Michael Forney, F Danick Paquette, F Jared Ross, D Paul Postma and D Mike Siklenka to to Chicago (AHL). Released F Andre Deveaux and D Kyle McLaren.
DALLAS STARS – Assigned G Jack Campbell to Windsor (CHL).
WASHINGTON CAPITALS – Signed G Michal Neuvirth to a two-year contract extension.
ECHL
READING ROYALS – Signed F John Scrymgeour, D A.J. Mikkelsen and G Shane Davis.
SOUTH CAROLINA STINGRAYS – Signed F Tommy Goebel.
UTAH GRIZZLIES – Traded the rights to F Dylan Hunter to Cincinnati for D Brett Motherwell and future considerations.
MOTORSPORTS
NASCAR – Docked Clint Bowyer 150 points for failing inspection, suspended crew chief Shane Wilson six weeks and fined him $150,000 and docked team owner Richard Childress 50 owner points for Bowyer’s car failing inspection after Sunday’s Sprint Cup in Loudon, N.H.
WRESTLING
USA WRESTLING – Named Bill Zadick national freestyle developmental coach and assistant national freestyle coach.
COLLEGE
ARKANSAS – Named Audrey Bordeleau women’s assistant tennis coach.
SOUTHERN MISSISSIPPI – Named Ki Kroll men’s tennis coach.
SYRACUSE – Named Brandon Bonsey assistant track and field coach.
TCU – Promoted assistant baseball coach Randy Mazey to associate head coach.
UNLV – Named Kim Ortega women’s assistant basketball coach and Chris Sheldrik women’s basketball video coordinator. Promoted women’s assistant basketball coach Caitlin Collier to associate head coach, and women’s basketball video coordinator Rachel Dunn to administrative coordinator.
WISCONSIN-OSHKOSH – Promoted assistant wrestling coach Chris Stratton to head coach.
SOCCER
Major League Soccer
EASTERN CONFERENCE
W L T Pts GF GA
Columbus 13 7 5 44 33 27
New York 12 8 5 41 32 27
Toronto FC 8 10 7 31 24 28
Kansas City 8 9 6 30 24 24
Chicago 6 9 8 26 28 31
New England 7 14 4 25 26 43
Philadelphia 6 12 6 24 27 39
D.C. 5 17 3 18 17 39
WESTERN CONFERENCE
W L T Pts GF GA
x-Los Angeles 15 5 5 50 38 19
Real Salt Lake 13 4 8 47 38 16
FC Dallas 10 2 13 43 33 21
Colorado 10 7 7 37 32 24
San Jose 10 7 6 36 25 23
Seattle 10 9 6 36 30 29
Chivas USA 7 13 4 25 25 31
Houston 6 13 5 23 29 40
Note: Three points for victory, one point for tie.
x-clinched playoff berth
LAST NIGHT
Houston at Kansas City, late
FC Dallas 2, New England 2, tie
FRIDAY
New York at Los Angeles, 11
COLLEGE FOOTBALL
Mid-American Conference
East
Conference All Games
W L PF PA W L PF PA
Temple 1 0 13 10 3 0 74 50
Miami 1 0 28 21 2 1 71 65
BGSU 0 0 0 0 1 2 91 91
Buffalo 0 0 0 0 1 2 47 58
Kent St. 0 0 0 0 1 2 54 60
Akron 0 0 0 0 0 3 50 114
Ohio 0 1 13 20 1 2 53 73
West
Conference All Games
W L PF PA W L PF PA
Toledo 2 0 57 37 2 1 59 78
C. Mich. 1 1 62 27 2 1 95 27
Ball St. 0 0 0 0 1 2 63 61
N. Illinois 0 0 0 0 1 2 55 72
W. Mich. 0 1 24 37 1 2 87 89
E. Mich. 0 2 35 80 0 3 62 111
SATURDAY
Buffalo at Connecticut, Noon
Ball St. at Iowa, Noon
Bowling Green at Michigan, Noon
Cent. Michigan at Northwestern, Noon
Toledo at Purdue, Noon
Miami (Ohio) at Missouri, 2 p.m.
E. Michigan at Ohio St., 3:30 p.m.
Temple at Penn St., 3:30 p.m.
Akron at Indiana, 7 p.m.
Ohio at Marshall, 7 p.m.
N. Illinois at Minnesota, 8:30 p.m.
Big Ten
Conference All Games
W L PF PA W L PF PA
Michigan 0 0 0 0 3 0 100 71
Michigan St. 0 0 0 0 3 0 102 62
N’western 0 0 0 0 3 0 90 37
Ohio St. 0 0 0 0 3 0 124 38
Wisconsin 0 0 0 0 3 0 88 54
Indiana 0 0 0 0 2 0 89 38
Iowa 0 0 0 0 2 1 99 48
Illinois 0 0 0 0 2 1 76 48
Penn St. 0 0 0 0 2 1 71 38
Purdue 0 0 0 0 2 1 67 57
Minnesota 0 0 0 0 1 2 83 90
SATURDAY
Ball St. at Iowa, Noon
Bowling Green at Michigan, Noon
N. Colorado at Michigan St., Noon
Cent. Michigan at Northwestern, Noon
Toledo at Purdue, Noon
Austin Peay at Wisconsin, Noon
E. Michigan at Ohio St., 3:30 p.m.
Temple at Penn St., 3:30 p.m.
Akron at Indiana, 7 p.m.
N. Illinois at Minnesota, 8:30 p.m.
TENNIS
Open de Moselle
Metz, France
Singles
First Round
Kristof Vliegen d. Federico del Bonis 6-2, 4-6, 6-3.
Igor Sijsling d. Thierry Ascione 6-4, 6-4.
Second Round
Tommy Robredo (7) d. Denis Istomin 6-4, 6-2.
Romania Open
Bucharest, Romania
Singles
First Round
Pablo Cuevas d. Pere Riba 6-1, 6-1.
Second Round
Juan Ignacio Chela (4) d. Simon Greul 6-1, 6-0.
Jeremy Chardy (8) d. Simone Vagnozzi 6-2, 6-4.
Bjorn Phau d. Adrian Ungur 6-2, 6-4.
Albert Montanes (1) d. Tobias Kamke 6-4, 6-4.
Tashkent Open
Tashkent, Uzbekistan
Singles
Second Round
Evgeniya Rodina d. Anna Chakvetadze (3) 7-6 (4), 3-2, retired.
Alla Kudryavtseva (7) d. Alexandra Panova 6-4, 6-2.
Stefanie Voegele d. Maria Elena Camerin (8) 6-4, 6-1.
Monica Niculescu (5) d. Ekaterina Ivanova 0-6, 6-0, 6-1.
Akgul Amanmuradova d. Jill Craybas 7-5, 6-7 (6), 6-2.
Darya Kustova d. Magdalena Rybarikova (6) 6-2, 4-6, 6-3.
Alexandra Dulgheru (1) d. Ekaterina Bychkova 4-6, 6-1, 7-5.
Elena Vesnina (4) d. Olga Savchuk 6-2, 6-2.
PREP VOLLEYBALL
Bowsher d. Woodward, 25-6, 25-5, 25-5
Whitmer d. Waite, 25-10, 25-21, 2512.
St. Ursula d. Notre Dame, 25-7, 25-16, 25-17
Central d. Clay, 21-25, 25-12, 24-26, 25-20, 15-8
Delta d. Bryan, 25-15, 26-24, 22-25, 25-14
LATEST LINE
NFL
NY GIANTS 3 Tennessee
NEW ENGLAND 131/2 Buffalo
BALTIMORE 101/2 Cleveland
Pittsburgh 21/2 TAMPA BAY
Cincinnati 3 CAROLINA
NEW ORLEANS 41/2 Atlanta
San Francisco 21/2 KANSAS CITY
MINNESOTA 101/2 Detroit
HOUSTON 21/2 Dallas
Washington 31/2 ST. LOUIS
Philadelphia 21/2 JACKSONVILLE
Indianapolis 6 DENVER
San Diego 6 SEATTLE
ARIZONA 4 Oakland
MIAMI 21/2 NY Jets
Green Bay 3 CHICAGO
College Football
Miami-Florida 31/2 PITTSBURGH
(Friday)
Tcu 171/2 SMU
(Saturday)
NORTHWESTERN 7 Central Michigan
PURDUE 121/2 Toledo
MICHIGAN 251/2 Bowling Green
IOWA 28 Ball St
OHIO ST 44 Eastern Mich.
Virginia Tech 41/2 BOSTON COLLEGE
PENN ST 14 Temple
GEORGIA TECH 81/2 N.C. State
FLORIDA ST 18 Wake Forest
DUKE 61/2 Army
CONNECTICUT 20 Buffalo
MISSISSIPPI ST 1 Georgia
MISSISSIPPI 21/2 Fresno St
MISSOURI 191/2 Miami-Ohio
Air Force 13 WYOMING
KANSAS ST 7 Central Florida
HOUSTON 19 Tulane
Oklahoma 14 CINCINNATI
Alabama 7 ARKANSAS
BOISE ST 171/2 Oregon St
Stanford 41/2 NOTRE DAME
ARIZONA 7 California
TEXAS 15 Ucla
Idaho 71/2 COLORADO ST
Nevada 4 BYU
Usc 22 WASHINGTON ST
KANSAS 221/2 New Mexico St
FLORIDA 14 Kentucky
Southern Miss 4 LOUISIANA TECH
TENNESSEE 131/2 Ala-Birmingham
INDIANA 23 Akron
MARSHALL 51/2 Ohio
AUBURN 3 South Carolina
UTAH 32 San Jose St
SAN DIEGO ST 71/2 Utah St
LSU 8 West Virginia
Baylor 71/2 RICE
North Carolina 1 RUTGERS
MINNESOTA 41/2 Northern Illinois
UTEP 111/2 Memphis
UNLV 10 New Mexico
Oregon 11 ARIZONA ST
MARYLAND 11 FLA International
Home Team in CAPS
PREP GOLF
Boys NLL Tournament
At Riverby Hills
Tournament Team Results: Northview 305, Anthony Wayne 306, Maumee 318,
Bowling Green 329, Southview 335, Perrysburg 335, Rossford 339,
Springfield 358
Final League Standings: Anthony Wayne 35, Northview 32, Maumee 30, Bowling Green 25, Southview 16, Perrysburg 15, Rossford 6, Springfield 5
1st Team
Deion Tansel, Anthony Wayne, 74; Steve Linde, Anthony Wayne, 74; Jeff Czerniakowski, Northview, 75; Alex Cintron, Maumee, 77; Nolan Dill, Bowling Green, 81; Brandon Snell, Maumee, 82
2nd Team
Matthew Haas, Maumee, 80; Kurt Weber, Maumee, 79; Alex Elrod, Northview, 77; Nathan Mowery, Perrysburg, 81; Dan Graeff, Northview, 77; Aaron Liebenthal, Northview, 76
MAUMEE 154, SOUTHVIEW 170: M-Snell 36, Citron 37, Haas 40, Weber 41. S-Jackson 42, Marinelli 42, Shulak 43, Parikh 43. At Spuyten Duyval.
CARDINAL STRITCH 177, MAUMEE VALLEY 183, NORTHWOOD 200: (S) Goetz 41, Linser 43, Demory 45, Crawford 48; (MV) Frasco 39, Diechert 40, Krueger 52, Min 52; (N) Canaday 47, Langenderfer 49, Hoffman 49, Sigurdson 55. At Chippewa Golf Club.
Girls
NWOGGL at Findlay Country Club
FINDLAY 166, VAN BUREN 184, LIMA CENTRAL CATHOLIC 192. EASTWOOD 213, OTSEGO 216, GENOA 225, BOWLING GREEN 246. (Top 7 individual scores: Pruden, Findlay 38; Sawyer, Van Buren 39; St. Jean, Findlay 41; Mains, Findlay 42; Fournier, Van Buren 44; Young, Eastwood 45; Tweed, Findlay 45; Warner Lima CC 45.
AUTO RACING
NASCAR Sprint Cup schedule and standings
Feb. 6 – x-Budweiser Shootout (Kevin Harvick)
Feb. 11 – x-Gatorade Duel 1 (Jimmie Johnson)
Feb. 11 – x-Gatorade Duel 2 (Kasey Kahne)
Feb. 14 – Daytona 500 (Jamie McMurray)
Feb. 21 – Auto Club 500 (Jimmie Johnson)
Feb. 28 – Shelby American, Las Vegas (Jimmie Johnson)
March 7 – Kobalt Tools 500 (Kurt Busch)
March 21 – Food City 500, Bristol, Tenn. (Jimmie Johnson)
March 28 – Goody’s Fast Pain Relief 500, Martinsville, Va. (Denny Hamlin)
April 10 – Subway Fresh Fit 600, Avondale, Ariz. (Ryan Newman)
April 18 – Samsung Mobile 500, Fort Worth, Texas (Denny Hamlin)
April 25 – Aaron’s 499, Talladega, Ala. (Kevin Harvick)
May 1 – Heath Calhoun 400, Richmond, Va. (Kyle Busch)
May 8 – Southern 500, Darlington, S.C. (Denny Hamlin)
May 16 – Autism Speaks 400, Dover, Del. (Kyle Busch)
May 22 – x-Sprint Showdown, Concord, N.C. (Martin Truex Jr.)
May 22 – x-NASCAR Sprint All-Star Race, Concord, N.C. (Kurt Busch)
May 30 – Coca-Cola 600, Concord, N.C. (Kurt Busch)
June 6 – Gillette Fusion ProGlide 500, Long Pond, Pa. (Denny Hamlin)
June 13 – Heluva Good! Sour Cream Dips 400, Brooklyn, Mich. (Denny Hamlin)
June 20 – Toyota/Save Mart 350, Sonoma, Calif. (Jimmie Johnson)
June 27 – Lenox Industrial Tools 301, Loudon, N.H. (Jimmie Johnson)
July 3 – Coke Zero 400 Powered By Coca-Cola, Daytona Beach, Fla. (Kevin Harvick)
July 10 – LifeLock.com 400, Joliet, Ill. (David Reutimann)
July 25 – Brickyard 400, Indianapolis (Jamie McMurray)
Aug. 1 – Pennsylvania 500, Long Pond, Pa. (Greg Biffle)
Aug. 8 – Heluva Good! Sour Cream Dips at The Glen, Watkins Glen, N.Y. (Juan Pablo Montoya)
Aug. 15 – Carfax 400, Brooklyn, Mich. (Kevin Harvick)
Aug. 21 – Irwin Tools Night Race, Bristol, Tenn. (Kyle Busch)
Sep. 5 – Emory Healthcare 500 (Tony Stewart)
Sep. 11 – Air Guard 400, Richmond, Va. (Denny Hamlin)
Sep. 19 – Sylvania 300, Loudon, N.H. (Clint Bowyer)
Sunday – AAA 400, Dover, Del.
Oct. 3 – Price Chopper 400, Kansas City, Kan.
Oct. 10 – Pepsi 400, Fontana, Calif.
Oct. 16 – Bank of America 500, Concord, N.C.
Oct. 24 – TUMS Fast Relief 500, Ridgeway, Va.
Oct. 31 – AMP Energy 500, Talladega, Ala.
Nov. 7 – AAA Texas 500, Fort Worth, Texas
Nov. 14 – Kobalt Tools 500, Avondale, Ariz.
Nov. 21 – Ford 400, Homestead, Fla.
x-non-points race
Driver Standings
1. Denny Hamlin, 5,230
2. Kevin Harvick, 5,185
3. Kyle Busch, 5,168
4. Jeff Gordon, 5,155
5. Kurt Busch, 5,144
6. Jimmie Johnson, 5,138
7. Carl Edwards, 5,135
8. Greg Biffle, 5,122
9. Jeff Burton, 5,118
10. Tony Stewart, 5,106
11. Matt Kenseth, 5,094
12. Clint Bowyer, 5,045
13. Ryan Newman, 3,221
14. Jamie McMurray, 3,220
15. David Reutimann, 3,132
16. Juan Pablo Montoya, 3,132
17. Mark Martin, 3,098
18. Dale Earnhardt Jr., 3,068
19. Kasey Kahne, 3,053
20. Martin Truex Jr., 2,987
BOWLING
Honor roll
Women (650 or better)
Jennifer McKee, Eastern 668
Men 750 or better
Eric Stibaner, Eastern 793
COLLEGE VOLLEYBALL
Owens d. Lakeland, 25-10, 25-10, 25-14
COLLEGE SOCCER
Men
BOWLING GREEN 3, WRIGHT STATE 0: Topolec, Weston, Armstrong.
HOLE IN ONE
WAYNE MARTIN, No. 12 at Red Hawk, 188 yards, 7-iron.
HOCKEY
NHL preseason
Detroit 0 1 0 – 1
Pittsburgh 3 2 0 – 5
First Period–1, Pittsburgh, Comrie 1 (Sterling, Michalek), 1:21. 2, Pittsburgh, Crosby 1 (Boulerice, Letang), 7:29. 3, Pittsburgh, Craig 1 (Letestu, Orpik), 11:45.
Penalties–I.Filppula, Det (hooking), 4:18; Downey, Det, major (fighting), 13:29; Boulerice, Pit, major (fighting), 13:29; Bertuzzi, Det, minor-major-misconduct (instigator, fighting), 18:17; Orpik, Pit (kneeing, fighting), 18:17.
Second Period–4, Detroit, Salei 1 (Ritola, V.Filppula), 9:29. 5, Pittsburgh, Sterling 1 (Crosby, Dupuis), 13:28. 6, Pittsburgh, Craig 2 (Kennedy, Letestu), 15:06.
Penalties–Vitale, Pit (hooking), :10; Cleary, Det (tripping), 1:08; Malkin, Pit (boarding), 7:27; Boulerice, Pit (hooking), 10:54; Comrie, Pit (slashing), 18:50.
Third Period–None.
Penalties–Stuart, Det (unsportsmanlike conduct), 8:56; Kennedy, Pit (unsportsmanlike conduct), 8:56; V.Filppula, Det (hooking), 11:15; Stuart, Det (boarding), 12:52; Modano, Det (hooking), 16:46.
Shots on Goal–Detroit 7-14-5–26. Pittsburgh 20-7-10–37.
Power-play opportunities–Detroit 0 of 6; Pittsburgh 0 of 4.
Goalies–Detroit, Osgood 0-1-0 (27 shots-22 saves), McCollum (0:00 third, 10-10). Pittsburgh, Fleury 1-0-0 (21-20), Thiessen (0:00 third, 5-5).
Washington 1 4 1 – 6
Columbus 0 1 1 – 2
First Period–1, Washington, Fleischmann 1 (Laich, Semin), 6:12.
Second Period–2, Washington, Hendricks 1 (Johansson, A.Gordon), 7:57. 3, Washington, Fleischmann 2 (Fehr, Semin), 10:44 (pp). 4, Columbus, Nash 1 (Umberger), 12:54. 5, Washington, Hendricks 2 (Fleischmann, Semin), 14:15. 6, Washington, Eakin 1 (Rechlicz), 16:30.
Third Period–7, Columbus, Filatov 1 (Voracek, Hejda), 5:23. 8, Washington, Hendricks 3 (Sloan, Johansson), 11:06.
Shots on Goal–Washington 9-11-9–29. Columbus 14-15-10–39.
Power-play opportunities–Washington 1 of 4; Columbus 0 of 4.
Goalies–Washington, Varlamov 1-0-0 (20 shots-20 saves), Holtby (10:09 second, 19-17). Columbus, Mason 0-1-0 (13-11), Machesney (10:18 second, 16-12).
PREP SOCCER
Boys
ANTHONY WAYNE 9, ROSSFORD 1
ARCHBOLD 9, DELTA 1
(A) A. Bontrager 3, Ramierez 2, Drewes 2, D. Bontrager, Allison; (D) Duncan
Girls
NORTHVIEW 7, BOWLING GREEEN 0: Hendrix 2, Snead 3, Duwde, Hobbs.
ANTHONY WAYNE 8, ROSSFORD 0: Mattimoe 3, Duchmare, H. Wagner, Sutton, Bixler, Nutter.
PERRYSBURG 9, SPRINGFIELD 0: Ganss, Walton, Studzinski, Camp, M.A. Whitaker, Mysinger, Kaczinski, Jender, Wertz.
CLAY 2, NORTHWOOD 0: Gwin, Groll.
SWANTON 3, WHITMER 1
MAUMEE 3, SOUTHVIEW 2: (M) Pasko 2, Decker; (S) Thomas, Abouahmed.
PREP TENNIS
Anthony Wayne 5, Rossford 0: Stansfield d. Saleh 6-2, 6-3, Krieg d. Appt 6-2, 6-1, Jankowski d. Espen 6-2, 6-0, Draheim-Hoeflinger d. M. Morris-Lewis 6-0, 6-0, Barrett-Dellinger d. D. Morris-Maxwell 6-0, 6-0
BOWSHER 3, SCOTT 2
Jones (S) d. Garmen 6-0, 5-7, 6-1; Jones (S) d. Shively 6-3, 6-3; Thornton (B) d. Woods 62-, 6-1; Scharlow/Cook (B) d. Vandivber/Harris 6-1, 6-0; Shriver/Peace (B) d. Tilman/Duncan 6-0, 6-2.
ST. URSULA 5, ROGERS 0
Moon d. Minnfield 6-0, 6-0; Nowicki d. Alexander 6-0, 6-0; Marciniak d. Cogdell 6-0, 6-0; Koepfer/Fischer d. King/Aossey 6-0, 6-1; Nelson/Belinske d. Chizmar/Ybarra 6-0, 6-0.
CENTRAL 5, WHITMER 0: M. Delp d. McDonald, 6-0, 6-0, S. Delp d. Erdmann, 6-0, 6-0, Scherting d. Stewart, 6-0, 6-0, Mitchell-O’Hearn d. Washington-Mitchell, 6-0, 6-0, Brown-Hunter d. Meyer-Giles, 6-1, 6-0.
NOTRE DAME 3, NORTHVIEW 0 (OTCA)
K. McNamara d. Liezerman 6-3, 6-1; T. Smietanski/Genzman d. Rentner/Forrester 6-4, 6-2; M. Smietanzki/Clark d. Feldstein/Mills 6-1, 6-2. Two singles matches did not finish.