COLLEGE BASKETBALL
Men
Mid-American Conference
East
Conference All Games
W L Pct. W L Pct.
Akron 4 0 1.000 13 4 .765
Ohio 4 0 1.000 13 5 .722
Kent St. 2 2 .500 11 7 .611
Miami 2 2 .500 7 9 .437
BGSU 1 3 .250 6 11 .353
Buffalo 1 3 .250 6 12 .333
West
Conference All Games
W L Pct. W L Pct.
W. Michigan 2 2 .500 10 7 .588
C. Michigan 2 2 .500 9 8 .529
E. Michigan 2 2 .500 9 9 .500
Toledo 2 2 .500 6 9 .400
Ball St. 1 3 .250 7 9 .437
N. Illinois 1 3 .250 3 13 .187
SATURDAY
E. Michigan 65, Miami 58
Akron 71, Kent St. 67
Ohio 76, Toledo 67
Cent. Michigan 71, Ball St. 57
Buffalo 68, Bowling Green 65
W. Michigan 71, N. Illinois 34
TODAY
No games scheduled
Big Ten Conference
Conference All Games
W L Pct. W L Pct.
Wisconsin 4 0 1.000 13 4 .765
Michigan St. 5 1 .833 16 3 .842
Michigan 4 1 .800 17 1 .944
Indiana 3 1 .750 15 2 .882
Minnesota 3 2 .600 15 3 .833
Ohio St. 3 2 .600 13 4 .765
Purdue 3 2 .600 10 8 .556
Northwestern 2 3 .400 11 7 .611
Iowa 1 3 .250 12 5 .706
Illinois 1 4 .200 14 5 .737
Nebraska 1 5 .167 10 9 .526
Penn St. 0 6 .000 8 10 .444
SATURDAY
Nebraska 68, Penn St. 64
Purdue 79, West Virginia 52
Michigan St. 59, Ohio St. 56
Wisconsin at Iowa, 8 p.m.
TODAY
Indiana at Northwestern, 1 p.m.
NATIONAL
EAST
Binghamton 57, Maine 56
Boston U. 69, New Hampshire 59
Brooklyn 80, CCNY 69
Brown 65, Yale 51
Bryant 82, Wagner 59
Bucknell 66, Lafayette 51
Canisius 76, Siena 44
College of NJ 85, Kean 73
Columbia 67, Cornell 58
Elms 82, Regis (Mass.) 63
George Washington 79, UMass 76
Gettysburg 86, Haverford 61
Holy Cross 79, American U. 60
Niagara 64, Manhattan 60
Northeastern 74, Delaware 70
Pittsburgh 69, UConn 61
Providence 69, Villanova 66
Saint Joseph's 79, Penn 59
St. Bonaventure 81, Temple 78
St. Francis (NY) 70, Fairleigh Dickinson 51
Towson 73, James Madison 47
SOUTH
Alabama 50, Texas A&M 49
Coastal Carolina 72, VMI 49
Drexel 59, William & Mary 48
E. Kentucky 73, Jacksonville St. 62
Florida 83, Missouri 52
George Mason 57, Hofstra 46
Memphis 60, Harvard 50
Middle Tennessee 82, La-Lafayette 60
Mississippi 76, Arkansas 64
North Carolina 62, Maryland 52
Richmond 81, Charlotte 61
South Florida 61, Georgetown 58
Southern Miss. 74, UAB 59
Southern U. 79, Alabama St. 67
Syracuse 70, Louisville 68
Tennessee 72, Mississippi St. 57
Tulane 75, Tulsa 72
Vanderbilt 58, South Carolina 51
Virginia 56, Florida St. 36
Virginia Tech 66, Wake Forest 65
MIDWEST
Bradley 69, Missouri St. 66
Detroit 98, Ill.-Chicago 47
Findlay 83, Lake Erie 68
Green Bay 77, Cleveland St. 50
Hillsdale 54, Ashland 48
Kansas St. 69, Oklahoma 60
Lake Superior St. 69, Ferris St. 58
Malone 79, Ohio Dominican 75
Michigan Tech 77, Saginaw Valley St. 54
Olivet 68, Hope 65
Otterbein 74, Muskingum 61
South Dakota 97, Oakland 78
St. John's 71, DePaul 62
Walsh 95, Tiffin 89, OT
Wichita St. 67, Creighton 64
Xavier 70, La Salle 63
SOUTHWEST
Baylor 107, Hardin-Simmons 38
Iowa St. 63, TCU 50
Kansas 64, Texas 59
Oklahoma St. 79, Texas Tech 45
Oral Roberts 65, Sam Houston St. 61, OT
Texas St. 81, UTSA 78, OT
UCF 79, Houston 75, OT
UTEP 63, SMU 54
FAR WEST
Air Force 91, Boise St. 80
Arizona 71, Arizona St. 54
Oregon 76, UCLA 67
San Francisco 62, Loyola Marymount 53
Stanford 69, California 59
Wyoming 58, San Diego St. 45
Davenport 32 35 – 67
Lourdes 17 34 – 51
DAVENPORT: Burnett 4-0-8, Czerniawski 0-2-2, Davis 5-1-11, VanderJagt 0-1-0-3, Ford 6-2-3-21, Hill 0-1-0-3, Brooks 2-1-2-9, Drew 0-2-0-6, Tigner 1-2-4. Totals: 18-7-10-67.
LOURDES: Davis 5-8-18, Harvey 4-1-9, Mason 2-0-4, Butler 6-2-0-18, Sutherland 1-0-2. Totals: 18-2-9-51.
Owens 38 35 – 73
Cincinnati St. 30 42 – 72
OWENS: Kelly 9-3-21, Marquette 3-1-3-12, Lindsey 4-0-8, Retic 4-0-8, Boykins 4-5-13, Bachman 0-2-0-6, Rice 0-1-0-3, Wilson 1-0-2. Totals: 25-4-11-73.
CINCINNATI ST.: Robertson 2-0-4, Hobbs 3-3-9, Fischi 0-2-8-14, Grays 4-6-4-30, Marsden 0-1-1, Smith 6-0-12, Marshall 1-0-2. Totals: 16-8-16-72.
Women
MID-AMERICAN CONFERENCE
East
Conference All Games
W L Pct. W L Pct.
Akron 3 1 .700 12 5 .705
Buffalo 3 1 .750 5 12 .294
Bowling Green 2 1 .666 11 5 .687
Miami 2 1 .666 10 6 .625
Ohio 0 3 .000 5 10 .333
Kent 0 4 .000 5 15 .117
West
Conference All Games
W L Pct. W L Pct.
C. Michigan 4 0 1.000 10 7 .583
Toledo 3 1 .750 15 2 .882
Ball St. 3 1 .750 6 11 .352
E. Michigan 1 2 .333 3 13 .187
W. Michigan 1 3 .250 5 12 .294
N. Illinois 0 4 .000 5 12 .294
SATURDAY
Ball St. 59, Kent St. 44
Cent. Michigan 83, N. Illinois 56
Toledo 59, Buffalo 44
W. Michigan 84, Akron 77
TODAY
Bowling Green at Ohio, 2
Eastern Michigan at Miami, 2
NATIONAL
EAST
Albany (NY) 55, Hartford 48, OT
American U. 67, Holy Cross 62
Boston U. 55, New Hampshire 53
Brown 68, Yale 67
Bucknell 50, Lafayette 49
CCSU 82, Wagner 53
Cornell 68, Columbia 54
Georgetown 70, Seton Hall 50
Lehigh 70, Colgate 62
Marquette 74, Pittsburgh 65
Mount St. Mary's 86, Bryant 84, OT
Sacred Heart 71, St. Francis (Pa.) 50
St. Bonaventure 61, UMass 49
St. Francis (NY) 64, Fairleigh Dickinson 56
UConn 87, Syracuse 62
Villanova 52, South Florida 49
SOUTH
Alabama A&M 64, Alcorn St. 44
Belmont 66, Tennessee St. 54
Coppin St. 56, Norfolk St. 51
Delaware St. 72, Md.-Eastern Shore 63
E. Illinois 68, Austin Peay 43
E. Kentucky 69, Jacksonville St. 51
ETSU 61, Kennesaw St. 59
FAU 79, North Texas 67
FIU 82, Troy 76
Florida A&M 59, Savannah St. 49
Gardner-Webb 58, UNC Asheville 45
Hampton 66, Morgan St. 60
Howard 44, NC A&T 42
Jackson St. 61, Grambling St. 54
Lamar 57, McNeese St. 53
Liberty 65, Campbell 58
Longwood 77, Coastal Carolina 63
MVSU 65, Prairie View 57
Mercer 72, SC-Upstate 55
Middle Tenn. 72, Louisiana-Lafayette 36
Murray St. 81, SIU-Edwardsville 68
North Florida 66, Jacksonville 63
W. Kentucky 70, UALR 61
Winthrop 78, Presbyterian 50
MIDWEST
Evansville 55, Indiana St. 54
IUPUI 57, S. Dakota St. 56
Ill.-Chicago 82, Valparaiso 75
Illinois St. 89, S. Illinois 41
Milwaukee 63, Cleveland St. 60
Missouri St. 80, Drake 77
Nebraska-Omaha 83, Indiana Dabney 39
South Dakota 64, Oakland 49
UMKC 77, IPFW 59
Wright St. 67, Loyola of Chicago 56
NFL
Postseason
Wild-card Playoffs
Saturday, Jan. 5
Houston 19, Cincinnati 13
Green Bay 24, Minnesota 10
Sunday, Jan. 6
Baltimore 24, Indianapolis 9
Seattle 24, Washington 14
Divisional Playoffs
Saturday, Jan. 12
Baltimore 38, Denver 35, 2OT
San Francisco 45, Green Bay 31
Sunday, Jan. 13
Atlanta 30, Seattle 28
New England 41, Houston 28
Conference Championships
Today
San Francisco at Atlanta, 3 p.m. (FOX)
Baltimore at New England, 6:30 p.m. (CBS)
Pro Bowl
Sunday, Jan. 27
At Honolulu
AFC vs. NFC, 7 p.m. (NBC)
Super Bowl
Sunday, Feb. 3
At New Orleans
AFC champion vs. NFC champion, 6 p.m. (CBS)
Coaching changes
ARIZONA CARDINALS — Ken Whisenhunt (fired, Dec. 31); Bruce Arians (Jan. 17)
BUFFALO BILLS — Chan Gailey (fired, Dec. 31); Doug Marrone (Jan. 7)
CHICAGO BEARS — Lovie Smith (fired, Dec. 31); Marc Trestman (Jan. 16)
CLEVELAND BROWNS — Pat Shurmur (fired, Dec. 31); Rob Chudzinski (Jan. 10)
JACKSONVILLE JAGUARS — Mike Mularkey (fired, Jan. 10); Gus Bradley (Jan. 17)
KANSAS CITY CHIEFS — Romeo Crennel (fired, Dec. 31); Andy Reid (Jan. 4)
PHILADELPHIA EAGLES — Andy Reid (fired, Dec. 31); Chip Kelly (Jan. 16)
SAN DIEGO CHARGERS — Norv Turner (fired, Dec. 31); Mike McCoy (Jan. 15)
Injury Report
The updated National Football League injury report, as provided by the league:
SAN FRANCISCO 49ERS at ATLANTA FALCONS – 49ERS: PROBABLE: G Alex Boone (knee), LB NaVorro Bowman (shoulder), CB Tarell Brown (shoulder), TE Garrett Celek (foot), CB Chris Culliver (knee), S Dashon Goldson (shin), LB Tavares Gooden (knee), RB Frank Gore (knee), LB Clark Haggans (shoulder), G Mike Iupati (shoulder), RB Bruce Miller (shoulder), LB Aldon Smith (shoulder), DT Justin Smith (elbow, triceps), LB Patrick Willis (shoulder). FALCONS: QUESTIONABLE: DE John Abraham (ankle), DT Jonathan Babineaux (shoulder). PROBABLE: S William Moore (hand), LB Stephen Nicholas (foot), CB Christopher Owens (hamstring).
BALTIMORE RAVENS at NEW ENGLAND PATRIOTS – RAVENS: OUT: CB Asa Jackson (thigh). QUESTIONABLE: LB Dannell Ellerbe (ankle, back), RB Vonta Leach (knee, ankle), RB Bernard Pierce (knee), WR David Reed (thigh). PROBABLE: RB Anthony Allen (head), WR Anquan Boldin (shoulder), CB Chykie Brown (shoulder), NT Terrence Cody (ankle), G Gino Gradkowski (head), DE Arthur Jones (thigh, knee), LB Ray Lewis (triceps), LB Albert McClellan (shoulder), DE Pernell McPhee (thigh), DT Haloti Ngata (knee), S Bernard Pollard (chest), S Ed Reed (shoulder), CB Jimmy Smith (abdomen), WR Torrey Smith (back), LB Terrell Suggs (Achilles, biceps), G Marshal Yanda (shoulder). PATRIOTS: PROBABLE: CB Marquice Cole (finger), DE Chandler Jones (ankle), G Nick McDonald (shoulder), DE Trevor Scott (knee), RB Danny Woodhead (thumb).
BOWLING
300 Games
Ted Stone, Jug's 244-300-300-844
Brad Bowman, Jug's 258-300-257-815
Brad Bowman, Jug's 279-300-227-807
Ken Alexander Jr., Jug's 300-256-226-782
Tyler Alexander, Jug's 300-256-226-782
Mike Baker, SportsCenter 300-253-220-773
Steve Alexander, Jug's 238-300-227-765
Vinny Gaulitari, Jug's 206-256-300-762
Warren Soimis, Bowlero 300-189-268-757
Tom Struffolino, Rossford 300-228-227-755
Bill Brown, Rossford 235-218-300-753
Rory Turner, Jug's 214-238-300-752
Dennis Randall, Jug's 300-246-198-744
Wendy Sinclair, Southwyck 245-300-194-739
Bob Tice, Jug's 188-300-243-731
Dale Youngs, Rossford 204-300-227-731
Brooke Summers, Jug's 300-177-247-724
Eric Pawlowski, Jug's 212-300-212-724
Davin McCorvey, Bowlero 162-300-149-611
Men 775+
Richie Marsh, Jug's 825
Beau Bowman, Jug's 824
Galen Stoner, Southwyck 806
Steve Jones, Bowlero 803
Mike Koepfler, SportsCenter 802
Terry Mize, Southwyck 796
Brad Bowman, Jug's 795
Don Gillispie, SportsCenter 787
Brian Baker, Jug's 787
Rich Shaffer, Jug's 784
Ralph Lewandowski, Southwyck 783
Andy Ostrosky, Jug's 783
Kevin Carnicom, Jug's 782
Brian Vischer, Jug's 779
Ron Shaw, Jug's 779
Zach Sullivan, Southwyck 777
Mike Izsak, Jug's 776
Chad Zyla, SportsCenter 775
Jeff Edwards, Southwyck 775
Women 675+
Kerri Russell, Jug's 736
Shellie Stone, Jug's 707
Pam Cousino, Rossford 678
Tracy Autman, SportsCenter 677
Shelley Ditmyer, Jug's 676
Metro High School Standings
Start 78.5, Clay Green 73, Rogers 78.5, Clay Gold 68.5, St. John's 68, Whitmer 65, Maumee 64, Southview 63.5, St. Francis Red 51, Notre Dame 46, Northview 45, Toledo Technical Academy 43, Bowsher 40, Central Catholic 39.5, St. Francis Blue 33.5, Cardinal Stritch 15
Boys Honor Roll (Series)
Joe Childers (St. Johns) 215-204-269-688; Kenneth Tisdale Jr. (Southview) 223-204-246-673; Brandon Jackson (Rogers) 219-232-209-660; Travis Kominek (Start) 227-183-248-658; Brian Mikolajczyk (Whitmer) 236-186-233-655; Brian Ball (Central) 189-225-233-647
Boys Honor Roll (Game)
Kyle White (Northview) 258; Keith Arnold Jr. (Whitmer) 247; Travis Wright (Maumee) 235; Eric Hoskins (Rogers) 234; Adam Mitchel (St. Francis) 234; Tony Granata (Whiteford) 226; Tommy Sandwich (St. Johns) 226
Girls Honor Roll (Series)
Harleigh Isbell (Clay) 180-255-219-654; Valerie Ranes (Notre Dame) 178-204-193-575; Baleigh Fleck (Notre Dame) 159-244-168-571; Cooper Isbel (Clay) 181-202-146-529; Lexie Erd (Central) 187-189-142-518.
PREP SWIMMING
TRAC Championships
Girls
Fremont Ross 523, Notre Dame 499, Findlay 444, St. Ursula 428, Clay 142, Lima Senior 115, Whitmer 85, Central Catholic 56.
Individual event winners: 200 medley relay: Waggoner, Fisher, Duncan, Moses (Fremont Ross) 1:52.35; 200 free: Fields (St. Ursula) 1:54.74; 200 IM: Filby (Whitmer) 2:13.88; 50 free: Moses (Fremont Ross) 25.23; 100 fly: Waggoner (Fremont Ross) 1:00.54; 100 free: Moses (Fremont Ross) 55.25; 500 free: Murphy (St. Ursula) 5:20.50; 200 free relay: Phillips, Hawk, Kilingman, Duncan (Fremont Ross) 1:44.64; 100 back: Fields (St. Ursula) 58.07; 100 breast: Filby (Whitmer) 1:07.20; 400 free relay: Fisher, Waggoner, Hawk, Moses (Fremont Ross) 3:43.21; 1 meter diving: Fleckner (Findlay) 408.30.
Boys
St. Francis 741, Findlay 533, Fremont Ross 450, St. John's 197, Lima Senior 110, Clay 93, Central Catholic 82
Individual event winners: 200 medley relay: Sobczak, Gordon, Gustafson, Carter (St. Francis) 1:43.09; 200 free: Hopkins (Findlay) 1:49.55; 200 IM: Sobczak (St. Francis) 2:00.89; 50 free: DiSalle (St. Francis) 22.34; 100 fly: Moor (Fremont Ross) 54.09; 100 free: DiSalle (St. Francis ) 49.75; 500 free: Hopkins (Findlay) 4:56.76; 200 free relay: Barone, Brodie, Gordon, DiSalle (St. Francis) 1:29.33; 100 back: Sobczak (St. Francis) 55.12; 100 breast: Barone (St. Francis) 1:00.67; 400 free relay: Williams, Hoffman, Kosakowski, Moor (Fremont Ross) 3:23.21; 1 meter diving: Layman (St. John's) 453.65.
NHL
EASTERN CONFERENCE
Atlantic Division
W L OT Pts GF GA
New Jersey 1 0 0 2 2 1
Pittsburgh 1 0 0 2 3 1
N.Y. Islanders 0 1 0 0 1 2
N.Y. Rangers 0 1 0 0 1 3
Philadelphia 0 1 0 0 1 3
Northeast Division
W L OT Pts GF GA
Boston 1 0 0 2 3 1
Ottawa 1 0 0 2 4 1
Toronto 1 0 0 2 2 1
Buffalo 0 0 0 0 0 0
Montreal 0 1 0 0 1 2
Southeast Division
W L OT Pts GF GA
Florida 1 0 0 2 5 1
Tampa Bay 1 0 0 2 6 3
Carolina 0 1 0 0 1 5
Washington 0 1 0 0 3 6
Winnipeg 0 1 0 0 1 4
WESTERN CONFERENCE
Central Division
W L OT Pts GF GA
Chicago 1 0 0 2 5 2
St. Louis 1 0 0 2 6 0
Columbus 1 0 0 2 3 2
Nashville 0 0 1 1 2 3
Detroit 0 1 0 0 0 6
Northwest Division
W L OT Pts GF GA
Calgary 0 0 0 0 0 0
Colorado 0 0 0 0 0 0
Edmonton 0 0 0 0 0 0
Minnesota 0 0 0 0 0 0
Vancouver 0 0 0 0 0 0
Pacific Division
W L OT Pts GF GA
Dallas 1 0 0 2 4 3
Anaheim 0 0 0 0 0 0
Los Angeles 0 1 0 0 2 5
Phoenix 0 1 0 0 3 4
San Jose 0 0 0 0 0 0
Note: Two points for a win, one point for overtime loss.
SATURDAY
Pittsburgh 3, Philadelphia 1
Ottawa 4, Winnipeg 1
Chicago 5, Los Angeles 2
Boston 3, N.Y. Rangers 1
Toronto 2, Montreal 1
New Jersey 2, N.Y. Islanders 1
Tampa Bay 6, Washington 3
Florida 5, Carolina 1
St. Louis 6, Detroit 0
Dallas 4, Phoenix 3
Columbus 3, Nashville 2 SO
Colorado at Minnesota, 9
Anaheim at Vancouver, 10
TODAY
Philadelphia at Buffalo, 12:30
San Jose at Calgary, 6
Pittsburgh at N.Y. Rangers, 7
Dallas at Minnesota, 8
Edmonton at Vancouver, 9
Chicago at Phoenix, 10
Detroit 0 0 0 – 0
St. Louis 2 2 2 – 6
First Period – 1, St. Louis, Tarasenko 1 (Cole, Steen), 6:36. 2, St. Louis, Stewart 1 (McDonald, Steen), 14:44 (pp).
Second Period – 3, St. Louis, Tarasenko 2 (Shattenkirk), :29 (pp). 4, St. Louis, Oshie 1 (Pietrangelo, Backes), 16:09 (sh).
Third Period – 5, St. Louis, Stewart 2 (Shattenkirk, Oshie), 1:15 (pp). 6, St. Louis, Berglund 1 (Pietrangelo, Oshie), 14:35 (pp).
Shots on goal – Detroit 2-5-7–14. St. Louis 17-10-9–36.
Power-play opportunities–Detroit 0 of 4 St. Louis 4 of 5.
Goalies – Detroit, Howard 0-1-0 (28 shots-23 saves), Gustavsson (1:15 third, 8-7). St. Louis, Halak 1-0-0 (14-14).
A – 20,035 (19,150). T–2:27.
Columbus 1 1 0 1 – 3
Nashville 2 0 0 0 – 2
First Period – 1, Nashville, Erat 1 (Kostitsyn, Rinne), :39. 2, Columbus, Foligno 1 (Tyutin, Prospal), 16:08 (pp). 3, Nashville, Ellis 1 (Kostitsyn, Hornqvist), 17:55 (pp).
Second Period – 4, Columbus, Anisimov 1 (Tyutin, Nikitin), 12:05.
Third Period – None.
Overtime – None.
Shootout–Columbus 2 (Atkinson NG, Anisimov G, Johnson NG, Wisniewski NG, Johansen NG, Brassard G), Nashville 1 (Erat NG, Fisher NG, Legwand G, Ellis NG, Wilson NG, C.Smith NG).
Shots on goal – Columbus 11-9-6-2–28. Nashville 14-7-12-1–34.
Power-play opportunities–Columbus 1 of 2 Nashville 1 of 1.
Goalies – Columbus, Bobrovsky 1-0-0 (34 shots-32 saves). Nashville, Rinne 0-0-1 (28-26).
A – 17,113 (17,113). T–2:49.
SPORTLIGHT
Jan. 20
1968–Elvin Hayes scores 39 points to lead Houston to a 71-69 victory and end UCLA's 47-game winning streak. A regular-season record 52,693 fans attend the game at the Houston Astrodome.
1980–President Carter announces the U.S. Olympic team will not participate in the Summer Olympics in Moscow to protest the Soviet invasion of Afghanistan the previous month.
1980–Terry Bradshaw passes for 309 yards and sets two passing records to help the Pittsburgh Steelers beat the Los Angeles Rams 31-19 and become the first team to win four Super Bowls.
1985–Joe Montana passes for a Super Bowl record 331 yards and three touchdowns to lead the San Francisco 49ers to a 38-16 victory over the Miami Dolphins. Roger Craig scores a record three touchdowns.
1990–The University of Calgary women's basketball team sets an NCAA record for consecutive wins with a 90-45 victory over Alberta. It's the 55th win for Calgary, breaking the mark of 54 set by Louisiana Tech from 1980-82.
1996–Rudy Galindo, in the biggest upset in decades, wins the U.S. Figure Skating Championships, earning two perfect marks along the way.
1999–After 204 days, hundreds of millions of dollars in losses and countless fits, fights and snags, the NBA lockout officially ends.
2001–Alan Webb of South Lakes High School in Reston, Va., becomes the first American prep runner to break four minutes for the indoor mile, with a time of 3:59.86 at the New Balance Games in New York.
2002–Steve Yzerman becomes the ninth player in NHL history to notch 1,000 assists, which he earns on Mathieu Dandenault's game-winning goal when Detroit beats Ottawa 3-2 in overtime.
GLANTZ-CULVER LINE
NFL Playoffs
FAVORITE OPEN TODAY O/U UNDERDOG
San Francisco 3 4 (49) at Atlanta
at New England 9 8 (51½) Baltimore
NCAA Basketball
FAVORITE LINE UNDERDOG
Indiana 12 at Northwestern
at N. Iowa 10 Drake
Illinois St. 2 at S. Illinois
at NC State 12 Clemson
Iona 1½ at Rider
at UNC Greensboro 9 Furman
NBA
FAVORITE LINE UNDERDOG
L.A. Lakers 4 at Toronto
Dallas 1 at Orlando
Boston 3 at Detroit
Oklahoma City 2 at Denver
NHL
FAVORITE LINE UNDERDOG LINE
at Buffalo -120 Philadelphia +100
at NY Rangers -110 Pittsburgh -110
at Calgary -115 San Jose -105
at Minnesota -155 Dallas +135
at Vancouver -155 Edmonton +135
Chicago -120 at Phoenix +100
Transactions
FOOTBALL
National Football League
BUFFALO BILLS – Named Pat Morris offensive line coach.
CHICAGO BEARS – Retained defensive backs coach Jon Hoke and defensive line coach Mike Phair.
JACKSONVILLE JAGUARS – Named Jedd Fisch offensive coordinator.
NEW ENGLAND PATRIOTS – Signed DL Marcus Forston from the practice squad.
HOCKEY
National Hockey League
BUFFALO SABRES – Signed general manager Darcy Regier to a contract extension.
NEW JERSEY DEVILS – Assigned RW Bobby Butler to Albany (AHL). Recalled LW Mattias Tedenby from Albany.
ST. LOUIS BLUES – Assigned F Chris Porter to Peoria (AHL).
ECHL
ECHL – Suspended F Ian Schultz two games and fined him an undisclosed amount.
COLLEGE FOOTBALL
Saturday
RAYCOM All-Star Classic
At Montgomery, Ala.
Stripes 31, Stars 3
East-West Shrine Classic
At St. Petersburg, Fla.
West 28, East 13
NBA
EASTERN CONFERENCE
Atlantic Division
W L Pct GB
New York 25 13 .658 —
Brooklyn 24 16 .600 2
Boston 20 19 .513 51/2
Philadelphia 17 23 .425 9
Toronto 14 26 .350 12
Southeast Division
W L Pct GB
Miami 26 12 .684 —
Atlanta 22 18 .550 5
Orlando 14 25 .359 121/2
Charlotte 10 30 .250 17
Washington 8 29 .216 171/2
Central Division
W L Pct GB
Indiana 25 16 .610 —
Chicago 23 15 .605 1/2
Milwaukee 20 18 .526 31/2
Detroit 14 25 .359 10
Cleveland 10 31 .244 15
WESTERN CONFERENCE
Southwest Division
W L Pct GB
San Antonio 32 11 .744 —
Memphis 25 13 .658 41/2
Houston 21 20 .512 10
Dallas 17 24 .415 14
New Orleans 13 26 .333 17
Northwest Division
W L Pct GB
Oklahoma City 32 8 .800 —
Denver 24 18 .571 9
Utah 21 19 .525 11
Portland 20 19 .513 111/2
Minnesota 16 20 .444 14
Pacific Division
W L Pct GB
L.A. Clippers 31 9 .775 —
Golden State 23 15 .605 7
L.A. Lakers 17 22 .436 131/2
Sacramento 16 25 .390 151/2
Phoenix 13 28 .317 181/2
Saturday
Sacramento 97, Charlotte 93
San Antonio 98, Atlanta 93
Memphis at Chicago, 8
Houston at Minnesota, 8
Golden State at New Orleans, 8
Cleveland at Utah, 9
Milwaukee at Portland, 10
Washington at L.A. Clippers, 10:30
Friday
Indiana 105, Houston 95
Chicago 100, Boston 99, OT
Philadelphia 108, Toronto 101, OT
Charlotte 106, Orlando 100
Brooklyn 94, Atlanta 89
Memphis 85, Sacramento 69
San Antonio 95, Golden State 88
Washington 112, Denver 108
Oklahoma City 117, Dallas 114, OT
Today
L.A. Lakers at Toronto, 1
Dallas at Orlando, 6
Boston at Detroit, 7:30
Oklahoma City at Denver, 8
Monday
Indiana at Memphis, 1
Sacramento at New Orleans, 1
Houston at Charlotte, 2
Minnesota at Atlanta, 2
Brooklyn at New York, 3:30
L.A. Clippers at Golden State, 4
San Antonio at Philadelphia, 7
L.A. Lakers at Chicago, 9:30
Washington at Portland, 10
Leaders
THROUGH Saturday
Scoring
G FG FT PTS AVG
Bryant, LAL 39 404 262 1157 29.7
Durant, OKC 40 384 329 1172 29.3
Anthony, NYK 31 309 200 904 29.2
James, MIA 38 387 177 1001 26.3
Harden, HOU 40 314 334 1041 26.0
Westbrook, OKC 40 317 217 906 22.7
Aldridge, POR 37 309 144 762 20.6
Curry, GOL 36 258 108 737 20.5
Wade, MIA 34 257 156 684 20.1
Lee, GOL 38 313 125 751 19.8
Parker, SAN 40 310 143 783 19.6
Holiday, PHX 36 277 100 697 19.4
Pierce, BOS 39 253 170 751 19.3
Ellis, MIL 38 271 145 719 18.9
Jennings, MIL 38 252 115 694 18.3
Mayo, DAL 41 263 134 748 18.2
Lillard, POR 39 249 118 705 18.1
Cousins, SAC 35 229 166 625 17.9
Griffin, LAC 40 288 133 712 17.8
Howard, LAL 36 228 179 636 17.7
Rebounds
G OFF DEF TOT AVG
Howard, LAL 36 133 323 456 12.7
Randolph, MEM 36 156 260 416 11.6
Asik, HOU 41 132 326 458 11.2
Vucevic, ORL 39 132 301 433 11.1
Hickson, POR 38 149 268 417 11.0
Chandler, NYK 38 171 247 418 11.0
Noah, CHI 37 140 259 399 10.8
Lee, GOL 38 107 302 409 10.8
Cousins, SAC 35 122 244 366 10.5
ECHL
EASTERN CONFERENCE
Atlantic Division
W L OL SL Pts GF GA
Reading 28 9 2 2 60 149 111
Elmira 20 17 2 2 44 134 135
Wheeling 18 14 3 4 43 114 119
Trenton 16 18 3 2 37 115 130
North Division
W L OL SL Pts GF GA
Cincinnati 23 14 3 1 50 125 109
Toledo 21 16 0 4 46 133 117
Fort Wayne 22 19 1 1 46 126 144
Kalamazoo 17 19 3 1 38 113 121
Evansville 16 23 1 3 36 117 148
South Division
W L OL SL Pts GF GA
Gwinnett 26 15 1 1 54 121 109
Greenville 25 14 2 2 54 150 133
Florida 20 13 3 4 47 140 141
S. Carolina 19 21 1 3 42 113 123
Orlando 17 20 2 2 38 114 135
WESTERN CONFERENCE
Mountain Division
W L OL SL Pts GF GA
Alaska 30 10 0 1 61 136 102
Idaho 24 9 1 4 53 147 108
Colorado 19 18 1 2 41 142 134
Utah 15 16 2 3 35 116 139
Pacific Division
W L OL SL Pts GF GA
Ontario 28 10 1 2 59 154 112
Stockton 21 13 4 3 49 141 133
Las Vegas 17 16 1 3 38 100 105
San Francisco 13 20 1 4 31 106 145
Bakersfield 11 27 1 2 25 107 160
Note: Two points are awarded for a win, one point for an overtime or shootout loss.
SATURDAY
Toledo 2, Evansville 1
Gwinnett 4, Greenville 3, SO
Orlando 3, Wheeling 2, OT
Florida 2, South Carolina 0
Reading 6, Elmira 1
Cincinnati 4, Trenton 0
Kalamazoo 3, Fort Wayne 2
Bakersfield at Utah, 9:05
Alaska at Idaho, 9:10
Colorado at Las Vegas, 10:05
Stockton at San Francisco, 10:15
FRIDAY
Toledo 5, Fort Wayne 3
Trenton 8, Elmira 5
Reading 4, Cincinnati 1
Greenville 4, South Carolina 1
Florida 3, Gwinnett 2
Evansville 4, Kalamazoo 3, OT
Utah 5, Bakersfield 3
Idaho 6, Alaska 2
Ontario 3, Colorado 2
Stockton 5, San Francisco 2
TODAY
Florida at South Carolina, 3:05
Cincinnati at Trenton, 3:05
San Francisco at Stockton, 7:05 p.m.
PREP WRESTLING
Michael Casey Memorial/Maumee Bay Classic
Team scores: 1. Clay 203.0, 2. Perry 182.5, 3. Wauseon 182.5, 4. Perrysburg 171.5, 5. Delta 156.0, 6. Mt. Vernon 136.0; 7. Fremont Ross 98.5; 8. Findlay 82.0; 9. Lorain 75.5; 10. Tiffin Columubian 73..5; 11. Bath 70.5; 12. Mass. Washington 70.0; 13. Lima Shawnee 61.5; 14. Liberty Center 59.5; 15. Maumee 58.0, 16. Central Crossing 56.0, 17. Grove City 55.5, 18. Southview 53.0, 19. Anthony Wayne 48.0, 20. Mad. Comprehensive 46.0, 21. Bowling Green 45.0, 22. Sandusky 38.0, 23. Springfield 29.0, 24. Brush 23.0, 25. Northwood 18.0, 26. Normandy 17.0
Championship finals: 106: Jake Spiess(Delta) maj. dec. Jake Donahue(Mass. Washington) 9-0; 113: Dakota Riley(Mt. Vernon) tech. fall Collin Dees(Perry) 18-3; 120: Joshua Wimer(Central Crossing) dec. Kyle Keller(Delta) 11-10; 126: Ivan McClay(Mass. Washington) dec. Wade Hodges(Wauseon) 7-4; 132: Jacob Whitcomb(Wauseon) dec. Lane Hinkle(Mt. Vernon) 6-5; 138: Elijah Garcia(Lorain) dec. Zach Niner(Liberty Center) 7-3; 145: Trey Grine(Fremont Ross) dec. Tre Campbell(Wauseon) 5-4; 152: Seth Williams (Tiffin Columbian) dec. Tyler Fahrer(Delta) 6-3; 160: Jared Mattin(Delta) dec. Nick Stencel(Clay) 9-6; 170: Rocco Caywood(Perrysburg) dec. Ryan Sill(Perry) 9-6; 182: Matt Stencel(Clay) pin Kadin Llewellyn(Perrysburg) 4:39; 195: Matthew Lybarger(Mt. Vernon) dec. Edward Silva(Clay) 3-1; 220: Zane Krall(Wauseon) pin Hunter Topolski(Syl. Southview) 1:21; 285: Billy Miller(Perry) pin Antonio Zapata(Clay) 3:14.
Chuck Forward Duals
Team results: 1st place: Archbold 5-0; 2nd place: River Valley 5-0; 3rd place: Montpelier 5-0; 4th place: Coldwater 4-2.
Undefeated wrestlers: Edgerton: 106-Jordan, 138-VanVleet, 145-Santa-Rita; River Valley: 113-Ramio, 120-Crabtree, 132-O'Brien, 182-Hale, 195-Gifford; Tinora: 152-Marshall, 160-Urivez, 170-Bouza; Coldwater: 220-Post; Archbold: 106-Arce, 120-Short, 126-Rufenacht, 132-Eggers, 138-Zimmerman, 145-Day, 285-Klinger; Montpelier: 126-Taylor, 170-Hand; Whitmer: 113-Lutz.
Girls
Toledo Christian 16 16 14 6 – 52
Maumee Valley 2 3 3 9 – 17
TOLEDO CHRISTIAN: Westmeyer 5-1-11, H. Wehrle 2-0-4, Harder 1-0-2, Kollmorgen 5-0-10, Yeager 5-0-10, Johnson 3-3-0-15. Totals: 21-3-1-52.
MAUMEE VALLEY: Turner 1-1-1-6, Banoub 0-1-1, Lonsway 1-0-2, Vargas 0-1-1, Jackson 2-1-0-7. Totals: 4-2-3-17.
Edgerton 7 14 12 15 – 48
Liberty Center 12 5 11 12 – 40
EDGERTON: Stark 4-1-4-15, Newman 4-2-10, Schroeder 1-0-2, Wheeler 1-0-2, Flower 3-1-7, Griffin 4-0-8, Landel 2-0-4. Totals: 19-1-7-48.
LIBERTY CENTER: Meyer 8-2-5-27, Prchlik 3-1-7, Rohrs 1-0-2, Jeffers 1-2-4. Totals: 13-1-10-40.
Evergreen 14 19 24 20 – 77
Woodward 14 14 8 20 – 56
EVERGREEN: Mossing 7-2-7-27, Truckor 6-5-17, K. Noe 1-1-4-9, Machalek 1-1-1-6, Marvin 1-0-2, Siefker 3-3-9, R. Noe 1-1-0-5, Eisel 1-0-2, Totals 21-5-20-77
WOODWARD: Alfred 2-0-4, Johnson 2-1-1-8, Fitzpatrick 1-0-2, Stamper 4-1-9, Barnett 14-5-33, Totals 23-1-7-56
Ottawa Hills 8 14 12 17 – 51
Stritch 6 14 13 19 – 52
OTTAWA HILLS: G. Petro 1-0-2, Mi. Healy 2-2-2-12, Fenton 3-0-6, .Me. Healy 3-0-6, L. Petro 5-1-11, Ab. Dewire 1-0-2, VanSlooten 6-0-12. Totals: 21-2-3-51.
STRITCH: Hardy 2-1-0-7, Rieker 4-1-9, Mass 4-4-12, Merren 0-1-7-10, Gozdowski 5-4-14. Totals: 15-2-16-52.
Findlay 5 14 13 17 – 49
Southview 6 17 8 11 – 42
FINDLAY: Swisher 2-6, McQueen 5-3-13, Stanfield 3-6, Bendt 1-3, Hardesty 1-1-6-11, Muehl 3-6, Smarkel 1-2-4. Totals 13-4-11-49.
SOUTHVIEW: Stanley 4-3-11, Pappas 2-2-6, Westphal 2-1-1-8, Huntsman 2-4, Ersig 1-2, Hejl 3-6, Klepzig 2-1-5, Harlan 1-2. Totals 16-1-7-42
Wayne 10 8 11 10 – 39
St. Ursula 12 12 14 6 – 44
WAYNE (IND): Stanford 0-1-4-7, Hathaway 2-0-4, Griffin 1-1-2-7, Ringwald 0-2-0-6, James 1-1-0-5, Taylor 2-0-4, Poindexter 0-1-1, Sanders 2-1-5, Totals 14-5-7-39
ST. URSULA: Farell 1-1-3, Leonard 1-2-4, Burns 5-2-12, Rode 3-1-1-10, Christopher 1-0-2, Harder 1-0-2, Linenkugel 2-6-10, Franco 0-1-1, Totals 14-1-8-44
Huron 12 5 14 1 – 32
Oak Harbor 12 11 16 9 – 48
HURON: Wisehart 2-0-0-4; Schoelwer 0-0-2-2; Glardina 0-0-1-1; Myers 3-0-3-9; Mayer 4-0-0-8; Welborn 1-0-0-2; Elder 0-2-0-6; Totals 10-2-6-32.
OAK HARBOR: Carpenter 3-0-1-7; Boers 2-4-1-17; Hetrick 0-0-2-2; Cecil 1-0-4-6; Gezo 4-0-8-16; Totals 10-4-16-48.
Sandusky 11 17 15 11 – 54
Bowsher 9 7 9 11 – 36
SANDUSKY: Az. Smith-Crager 4-2-10, Green 1-0-2, As. Smith-Crager 9-1-19, Peters 2-1-5, Smith 8-1-17, Johnson 0-1-1, Totals 24-0-6-54
BOWSHER: Dixon 7-1-15, Marter 4-4-12, Westhoven 0-2-2, Wade 2-3-7, Totals 13-0-10-36
Otsego 13 12 6 19 – 50
Delta 16 15 18 17 – 66
OTSEGO: McCullough 1-6-8, Donald 0-5-5, Smoyer 1-0-2, Forshey 2-1-5, Garrett 0-1-0-3, Luman 2-0-4, Schutzberg 0-1-0-3, Roberts 9-2-20, Totals 15-2-14-50
DELTA: Wymer 4-1-6-17, Mattimore 3-2-8, Burdo 2-1-0-7, Harris 2-1-3-10, Raab 0-5-0-15, Kina 1-2-4, Green 2-0-4, Green 2-0-4, Kelsey 0-1-1, Totals 14-8-14-66
Bowling Green13 14 15 11 7 – 60
Whitmer 19 14 11 9 8 – 61
BG: Glandorff. 2-5-9, Morlock 2-1-0-7, Smith 2-5-9, Dill 6-2-14, Williford 5-1-2-15, Morman 2-2-6. Totals: 19-2-16-60.
WHITMER: Rao 0-1-0-3, Meinen 7-1-7-18, Blood 1-0-2, Kimmel 2-0-4, Sarabia 1-1-1-6, McCarver 6-2-10-28. Totals: 17-5-12-61.
Tiffin Columbian 8 7 21 17 – 53
Rossford 13 12 12 14 – 51
TIFFIN COLUMBIAN: Baker 0-2-2, Ward 1-2-4, Cole 0-6-0-18, Province 4-2-2-16, Miller 1-0-2, Smith 5-1-11, Totals 11-8-7-53
ROSSFORD: Hotz 2-1-3-10, Morris 7-6-20, York 3-0-6, Keller 0-1-1, Mitchell 5-4-14, Totals 17-1-14-51
Boys
Waite 11 7 18 18 – 54
Perrysburg 17 16 23 25 – 81
WAITE: Mason 6-5-3-30, Robinson 2-1-0-7, Hill 4-0-8, Alfred 1-0-2, Hardison 1-0-2, Bowen 0-1-2-5, Totals 14-7-5-54
PERRYSBURG: Mesker 2-1-0-7, Byrd 2-0-4, Kaczinski 1-0-2, Freeman 1-0-2, Moschetti 6-5-2-29, Zrzal 0-1-0-3, Schimmoeller 1-1-0-5, H. Thomas 1-0-2, Edwards 6-3-15, Patterson 4-2-10, Cazka 1-0-2, Totals 25-8-7-81
Holgate 8 5 6 0 – 19
Fayette 4 5 7 5 – 21
HOLGATE: Gustwiller 0-1-0-3, Grim 0-2-0-6, Aelker 1-0-2, Gonzalez 3-2-8, Totals 4-3-2-19
FAYETTE: Franks 2-2-1-11, Colegrove 4-0-8, Cox 1-0-2, Totals 7-2-1-21
Rogers 12 18 14 11 – 55
Norwalk 14 18 19 19 – 70
ROGERS: Kynard 3-1-3-12, Gilmer 4-2-10, Owens 3-2-2-14, Hicks 1-1-0-5, Dailey 4-0-8, Pratt 2-0-4, Robinson 1-0-2, Totals 18-4-7-55
NORWALK: Peacock 2-0-4, Haraway 4-6-14, Hull 1-2-2-10, Hallock 4-1-9, Thomas 7-5-19, Featherolf 6-2-14, Totals 24-2-16-70
Willard 14 11 11 18 7 – 61
Ross 27 6 5 16 4 – 58
WILLARD: Cok 1-3-7-18, Ebert 2-2-2-12, Davidson 1-1-3, Owens 4-0-8, Bohach 3-2-8, Adams 5-2-12, Totals 16-5-14-61
FREMONT ROSS: Gedeon 2-2-6, Metcalf 5-6-16, Dr. Starks 2-1-3-10, Dy. Starks 0-3-1-10, Ballenger 1-0-2, Wolf 0-1-0-3, Jagodzinski 2-1-5, Jones 2-0-4, Solander 1-0-2, Totals 15-5-13-58
Elida 18 14 17 14 – 63
Bowling Green 15 16 24 15 – 70
ELIDA: Diller 0-2-2, Stambaugh 1-0-2, Allemeier 0-2-2, Gray 3-3-0-15, Thompson 1-1-0-5, Mathias 6-3-9-30,Wilson 2-1-0-7. Totals: 13-8-13-63.
BOWLING GREEN: Stone 5-1-11, Herringshaw 2-2-3-13, Gardner 0-3-3-12, Brown 9-2-5-29, Dill 2-0-4. Totals: 18-7-13-70.
Southview 14 16 16 17 7 7 – 77
Scott 17 13 19 14 7 9 – 79
SOUTHVIEW: Roberts 4-1-5-16, Morrison 6-4-2-26, Stewart 4-1-3-14, Pinckney 1-1-0-5, Hall 6-1-13, Totals 21-7-11-77
SCOTT: Harris 0-2-4-10, Darrington 3-1-5-14, Richardson 6-5-0-27, Collins 3-2-0-12, Brown 4-3-11, Gilmer 1-0-2, Pratt 1-1-3, Totals 18-10-13-79
Evergreen 11 11 14 16 – 52
Pettisville 8 8 18 14 – 48
EVERGREEN: Mossing 8-8-24, Hendricks 0-1-0-3, Brighton 2-1-1-8, Oswald 1-2-2-10, Pinkelman 2-1-5, Wright 1-0-2, Totals 14-4-12-52
PETTISVILLE: Rufenacht 2-1-6-13, Reyes 7-3-17, Valdez 0-1-0-3, Stuckey 1-0-2, Frey 0-5-5, Dykstra 0-1-1, Siegel 3-1-7, Totals 13-2-16-48
Delta 11 11 12 9 – 43
Wauseon 7 12 13 19 – 51
DELTA: Macionsky 1-1-0-5, Stickley 1-0-2, Callahan 2-1-1-8, Mohr 3-0-6, Brown 2-1-5, Mansour 1-1-0-5, Edwards 1-0-2, Garlinger 4-0-8, Lutheran 1-0-2. Totals: 16-3-2-43.
WAUSEON: Robinson 0-1-1, Shadbolt 0-1-1, Bzovi 4-1-14-25, Hammons 4-2-10, Newlove 1-0-2, Castle 3-6-12. Totals: 12-1-24-51.
Lakota 15 17 22 20 – 74
Genoa 19 30 10 22 – 81
LAKOTA: Timmons 4-0-8, McCown 2-0-4, Sprow 0-2-2, Kirkpatrick 2-1-5, Brewer 8-2-3-25, Ray 12-2-0-30. Totals: 28-4-6-74.
GENOA: Kauder 4-1-0-11, Gose 7-2-16, Rightnowar 8-2-3-25, Adams 4-1-0-11, Goodrich 1-4-0-14, Caraway 1-2-4. Totals: 25-8-7-81.
Liberty Center 19 14 15 12 – 60
Hilltop 11 15 7 13 – 46
LIBERTY CENTER: Bade 0-2-0-6, Spieth 3-1-7, Drain 2-1-2-9, Bare 1-1-0-5, Ka. Pohlman 3-2-8, Righi 1-0-2, Snyder 2-1-2-9, Davis 1-0-2, Chesnut 1-0-2, Ka. Pohlman 3-4-10, Totals 16-5-11-60
HILLTOP: Stipe 2-1-2-9, Grime 0-1-0-3, Sentle 4-1-3-14, Mohr 2-1-5, Towers 2-0-4, Willis 4-3-11, Totals 14-3-9-46
Margaretta 20 20 16 11 – 67
Port Clinton 5 14 10 20 – 49
MARGARETTA: Bailey 4-2-4-18; Brauer 1-2-4; Dye 1-1-3; Kane 3-0-6; Riesterer 1-0-2; Spicer 2-0-4; Hilton 3-1-2-11; Moore 5-1-2-15; Hagelberger 2-0-4. Totals 22-4-11-67.
PORT CLINTON: Moore 2-3-7; Shiets 1-1-3; Mueller 1-1-1-6; Rumball 1-3-2-13; Stubblefield 1-3-1-14; Fodor 1-0-2; Kyle 1-0-2; Rodriguez 1-0-2. Totals 10-7-8-49.
Ottawa-Glandorf 9 13 20 17 – 59
Lima Senior 9 7 12 13 – 41
OTTAWA-GLANDORF: Westrick 0-2-2, Schroeder 1-0-2, Rosebrock 8-2-18, Siefker 3-1-0-11, Bramlage 6-1-13, Metzzger 2-2-3-13, Totals 20-3-8-59
LIMA SENIOR: Dillingham 2-0-4, Flowers 3-1-7, Allen 6-1-1-16, Gunn 1-0-2, Bingman 1-0-2, Stafford 3-0-6, Delsemy 2-0-4, Totals 18-1-2-41
State scores
Akr. Hoban 56, Berlin Center Western Reserve 44
Arcanum 55, Maria Stein Marion Local 34
Archbold 63, Continental 44
Arlington 60, Carey 34
Beallsville 71, Bellaire St. John 51
Bowerston Conotton Valley 70, Richmond Edison 40
Brecksville-Broadview Hts. 66, Parma Hts. Valley Forge 39
Byesville Meadowbrook 68, Barnesville 48
Cambridge 62, Cadiz Harrison Cent. 40
Castalia Margaretta 67, Port Clinton 49
Cin. Aiken 63, Cin. Shroder 43
Cin. Hughes 77, Cin. Woodward 59
Cin. NW 64, Oxford Talawanda 58
Cin. Walnut Hills 57, Cin. Sycamore 46
Westrn Reserve 70, Greenwich S. Cent. 46
Cols. Ready 52, Yellow Springs 46
Columbus Grove 39, Kalida 36
Cortland Maplewood 73, Grand River Academy 66
Covington 58, Houston 50
Dalton 69, Rittman 45
Day. Christian 66, Hamilton Badin 52
Day. Thurgood Marshall 68, Akr. SVSM 65
Defiance 76, Sherwood Fairview 28
E. Central, Ind. 64, Harrison 45
Elyria Cath. 77, Elyria 75
Fairfield 73, Cin. Madeira 58
Findlay Liberty-Benton 32, Ottoville 19
St. Wendelin 57, Monclova Christian 35
Ft. Jennings 57, McComb 50
Gates Mills Gilmour 64, Chesterland W. Geauga 57
Georgetown 74, New Richmond 61
Gorham Fayette 21, Holgate 19
Granville 54, Cols. Horizon Science 39
Greenville 50, Coldwater 49
Harrod Allen E. 76, Dola Hardin Northern 35
Wayne Trace 79, Lima Shawnee 65
Hilliard Darby 48, Hilliard Davidson 33
Jackson Center 52, Anna 48
Lewis Center Olentangy 65, Ashville Teays Valley 34
Lima Cent. Cath. 56, Lima Bath 49
Lisbon Beaver 70, E. Palestine 60
Lockland 57, Day. Belmont 51
Madonna, W.Va. 57, Bridgeport 56
Mansfield Sr. 66, Mansfield Madison 55
Mansfield St. Peter's 57, Shelby 51
Maple Hts. 65, Warrensville Hts. 54
Mayfield 67, Willoughby S. 51
Mentor 68, Cle. Benedictine 57
Miller City 51, Lima Temple Christian 49
Minster 64, Mississinawa Valley 54
Morral Ridgedale 58, Marion Cath. 48
Mt. Vernon 41, Plain City Jonathan Alder 33
New Bremen 68, Russia 55
New Madison Tri-Village 65, Winchester, Ind. 47
Newark 45, Westerville Cent. 36
Oak Hill 46, Albany Alexander 33
Ontario 49, Bucyrus 37
Ottawa-Glandorf 59, Lima Sr. 41
Pandora-Gilboa 59, Delphos Jefferson 53
Paulding 53, Ayersville 47
Reynoldsburg 62, Dublin Coffman 45
Sandusky 62, Fostoria 40
Seaman N. Adams 73, Williamsburg 57
Solon 73, Aurora 55
Springfield 55, Day. Meadowdale 45
St. Henry 72, Ansonia 31
St. Marys Memorial 72, Parkway 53
Strasburg-Franklin 41, E. Can. 40
Thomas Worthington 65, Cols. Independence 50
Union City, Ind. 57, Bradford 49
Van Wert 45, Bryan 32
W. Carrollton 54, Miamisburg 51
W. Chester Lakota W. 73, Cin. Anderson 65
Wauseon 51, Delta 43
Wellston 73, Glouster Trimble 59
Westerville S. 52, New Albany 51
Willard 61, Fremont Ross 58, OT
Flyin' To The Hoop Tournament
Buford, Ga. 52, Xenia 50
Cols. Northland 64, Wilmington 57
Liberty Twp. Lakota E. 55, Our Savior New American School, N.Y. 53
Jaguar Tournament
Third Place
Andrews Osborne Academy 38, Hartville Lake Center Christian 35
Championship
Wellington 72, Shekinah Christian 56
Mercy Medical Center Classic
N. Can. Hoover 83, Hubbard 35
N. Canton Mercy Medical Classic
Salem 72, Louisville Aquinas 67, OT
Route 40 Tournament
Cols. DeSales 36, New Concord John Glenn 33
Hebron Lakewood 57, Marietta 38
TENNIS
Australian Open
Saturday
Singles
Men
Third Round
Richard Gasquet (9), France, d. Ivan Dodig, Croatia, 4-6, 6-3, 7-6 (2), 6-0.
Jeremy Chardy, France, d. Juan Martin del Potro (6), Argentina, 6-3, 6-3, 6-7 (3), 3-6, 6-3.
Andreas Seppi (21), Italy, d. Marin Cilic (12), Croatia, 6-7 (2), 6-3, 2-6, 6-4, 6-2.
Andy Murray (3), Britain, d. Ricardas Berankis, Lithuania, 6-3, 6-4, 7-5.
Jo-Wilfried Tsonga (7), France, d. Blaz Kavcic, Slovenia, 6-2, 6-1, 6-4.
Milos Raonic (13), Canada, d. Philipp Kohlschreiber (17), Germany, 7-6 (4), 6-3, 6-4.
Roger Federer (2), Switzerland, d. Bernard Tomic, Australia, 6-4, 7-6 (5), 6-1.
Gilles Simon (14), France, d. Gael Monfils, France, 6-4, 6-4, 4-6, 1-6, 8-6.
Women
Third Round
Maria Kirilenko (14), Russia, d. Yanina Wickmayer (20), Belgium, 7-6 (4), 6-3.
Victoria Azarenka (1), Belarus, d. Jamie Hampton, United States, 6-4, 4-6, 6-2.
Svetlana Kuznetsova, Russia, d. Carla Suarez Navarro, Spain, 6-2, 4-6, 6-3.
Serena Williams (3), United States, d. Ayumi Morita, Japan, 6-1, 6-3.
Elena Vesnina, Russia, d. Roberta Vinci (16), Italy, 4-6, 7-6 (4), 6-4.
Caroline Wozniacki (10), Denmark, d. Lesia Tsurenko, Ukraine, 6-4, 6-3.
Sloane Stephens (29), United States, d. Laura Robson, Britain, 7-5, 6-3.
Bojana Jovanovski, Serbia, d. Kimiko Date-Krumm, Japan, 6-2, 7-6 (3).
Doubles
Men
Second Round
Simone Bolelli and Fabio Fognini, Italy, d. Rohan Bopanna, India, and Rajeev Ram (12), United States, 6-2, 7-6 (3).
Thomaz Bellucci, Brazil, and Benoit Paire, France, d. Alexander Peya, Austria, and Bruno Soares (9), Brazil, 3-6, 6-4, 6-3.
Robin Haase and Igor Sijsling, Netherlands, d. Jonathan Marray, Britain, and Andre Sa (16), Brazil, 6-4, 7-6 (5).
Mahesh Bhupathi, India, and Daniel Nestor (5), Canada, d. Victor Hanescu, Romania, and Martin Klizan, Slovakia, 6-1, 7-6 (8).
David Marrero and Fernando Verdasco (11), Spain, d. Tomasz Bednarek and Jerzy Janowicz, Poland, 6-1, 6-2.
Marcos Baghdatis, Cyprus, and Grigor Dimitrov, Bulgaria, d. Max Mirnyi, Belarus, and Horia Tecau (4), Romania, 3-6, 6-3, 6-2.
Julien Benneteau and Edouard Roger-Vasselin, France, d. Robert Lindstedt, Sweden, and Nenad Zimonjic (7), Serbia, 6-3, 6-7 (5), 7-6 (5).
Women
Second Round
Jelena Jankovic, Serbia, and Mirjana Lucic-Baroni, Croatia, d. Anna-Lena Groenefeld, Germany, and Kveta Peschke (9), Czech Republic, walkover.
Irina-Camelia Begu and Monica Niculescu (13), Romania, d. Alexandra Panova, Russia, and Galina Voskoboeva, Kazakhstan, 6-4, 2-6, 7-5.
Nadia Petrova, Russia, and Katarina Srebotnik (5), Slovenia, d. Darija Jurak, Croatia, and Katalin Marosi, Hungary, 6-1, 7-6 (3).
Varvara Lepchenko, United States, and Zheng Saisai, China, d. Julia Goerges, Germany, and Sam Stosur, Australia, 7-5, 3-6, 7-5.
Serena and Venus Williams (12), United States, d. Vera Dushevina, Russia, and Olga Govortsova, Belarus, 6-1, 6-2.
Cara Black, Zimbabwe, and Anastasia Rodionova, Australia, d. Shuko Aoyama, Japan, and Irina Falconi, United States, 6-4, 6-4.
GOLF
Abu Dhabi HSBC Championship
Abu Dhabi, United Arab Emirates, par 72
Justin Rose,England 67-69-68 – 204
Jamie Donaldson, Wales 67-70-69 – 206
Thorbjorn, Olesen, Denmark 68-69-69 – 206
Thongchai Jaidee, Thailand 70-71-66 – 207
Richie Ramsay, Scotland 73-68-67 – 208
David Howell, England 69-71-68 – 208
G. Fernandez-Castano, Spain 70-67-71 – 208
Andrew Dodt, Australia 74-70-65 – 209
Ricardo Santos, Portugal 71-72-66 – 209
M. Campbell, New Zealand 69-71-69 – 209
Jbe Kruter, South Africa 72-69-69 – 210
Martin Kaymer, Germany 71-69-70 – 210
S.S.P. Chowrasia, India 73-73-65 – 211
Bernd Wiesberger, Austria 74-71-66 – 211
Peter Hanson, Sweden 73-72-66 – 211
Anders Hansen, Denmark 71-71-69 – 211
Jorge Campill, Spain 74-68-69 – 211
George Coetzee, S. Africa 69-71-71 – 211
Johan Edfors, Sweden 71-73-68 – 212
Lorenzo Gagli, Italy 74-68-70 – 212
Danny Willett, England 70-71-71 – 212
Jason Dufner, United States 71-69-72 – 212
Joost Luiten, Netherlands 70-69-73 – 212
Branden Grace, S. Africa 71-69-73 – 213
Matteo Manassero, Italy 72-68-73 – 213
Padraig Harrington, Ireland 72-72-70 – 214
Todd Hamilton, United States 75-69-71 – 215
Paul Lawrie, Scotland 74-71-71 – 216
Ernie Els, S. Africa 71-73-72 – 216
Thomas Bjorn, Denmark 72-74-71 – 217