Friday, Dec 09, 2016
One of America's Great Newspapers ~ Toledo, Ohio

High School

State Wrestling 2011: Preliminary Matches

State-Wrestling-Xavier-Dye-Grant-Price

Xavier Dye of Patrick Henry pins Sycamore Mohawk's Grant Price in a Division III 160 pound preliminary match.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

State-Wrestling-Nick-Goebel-Zachary-Campbell

Nick Goebel of Bloomdale Elmwood defeats Zachary Campbell of Andover Pymatuning Valley 17-2 in a Division III 119 pound preliminary match.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

State-Wrestling-Luke-Kern-Brett-Fortune

Luke Kern of Delta defeats Brett Fortune of West Salem Northwestern 9-4 in a Division III 130 pound preliminary match.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

State-Wrestline-Zach-Niner-Austin-Black

Zach Niner of Liberty Center defeats Austin Black of Mechanicsburg 5-2 in a Division III 135 pound preliminary match.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

State-Wrestling-Felipe-Martinez-Sam-Stretar

Felipe Martinez of Genoa pins Sam Stretar of Independence in a Division III 152 pound preliminary match.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

State-Wrestling-Dalton-Ishmael-Phillip-Wiggers

Dalton Ishmael of North Baltimore defeats Phillip Wiggers of Belpre by pinfall in a Division III 189 pound preliminary match.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

State-Wrestling-Mimmo-Lytle-Bryce-Stewart

Mimmo Lytle of Swanton defeats Bryce Stewart of Utica by pinfall in a Division III 285 pound preliminary match.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

State-Wrestling-Matt-Pool-Lyle-Plummer

Matt Pool of Toledo Central Catholic defeats Lyle Plummer of Dayton Chaminade-Julienne 2-0 in a Division II 103 pound preliminary match.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

State-Wrestling-Matt-Pool-Lyle-Plummer-match

Matt Pool of Toledo Central Catholic defeats Lyle Plummer Dayton Chaminade-Julienne 2-0 in a Division II 103 pound preliminary match.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

State-Wrestling-Tyler-Hackworth-Dylan-Kager

Tyler Hackworth of Oak Harbor pins Dylan Kager of Mantua Crestwood in a Division II 125 pound preliminary match.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

State-Wrestling-Alex-Mossing-David-Coates

Alex Mossing of Toledo Central Catholic defeats David Coates of Mentor Lake Catholic 1-0 in a Division II 103 pound preliminary match.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

State-Wrestling-Dalton-Nicely-Joe-Boswell

Dalton Nicely of Wauseon defeats Joe Boswell of Canal Winchester in a Division II 130 pound preliminary match.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

State-Wrestling-Dalton-Nicely-Joe-Boswell-match

Dalton Nicely of Wauseon defeats Joe Boswell of Canal Winchester in a Division II 130 pound preliminary.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

State-Wrestling-Chase-Leedy-Robby-Reed

Chase Leedy of Toledo Central Catholic grapples with Robby Reed of Canfield in a Division II 125 pound preliminary match.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

State-Wrestling-Ian-Miller-Brogan-Endres

Ian Miller of Oak Harbor takes down Brogan Endres of Dover Crestwood in a Division II 152 pound preliminary match. Miller won by pinfall.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

State-Wrestling-Garrett-Gray-Brandon-Mitchell

Garrett Gray of Oregon Clay defeats Brandon Mitchell of Cincinnati Withrow in a Division I 285 pound preliminary match.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

State-Wrestling-DJ-Beauch-Nathan-Bowers

D.J. Beauch of Toledo Central Catholic grapples with Nathan Bowers of Washington C.H. Miami Trace in a Division II 145 pound preliminary match.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

State-Wrestling-DJ-Beauch-Nathan-Bowers-match

D.J. Beauch of Toledo Central Catholic defeats Nathan Bowers of Washington C.H. Miami Trace in a Division II 145 pound preliminary match.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

State-Wrestling-Konnor-Witt-Joe-Gadd

Konnor Witt of Oak Harbor pins Joe Gadd of Lewis Center Olentangy in a Division II 160 pound preliminary match.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

State-Wrestling-Tony-Martil-Scott-Boyce

Tony Martil of Toledo Central Catholic defeats Scott Boyce of Minerva in a Division II 160 pound preliminary match.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

State-Wrestling-Jake-Cramer-Brandon-Taylor

Jake Cramer of Oak Harbor defeats Brandon Taylor of Gallipolis Gallia Academy 9-2 in a Division II 171 pound preliminary match.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

State-Wrestling-Jake-Cramer-Brandon-Taylor-match

Jake Cramer of Oak Harbor defeats Brandon Taylor of Gallipolis Gallia Academy 9-2 in a Division II 171 pound preliminary match.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

State-Wrestling-DJ-Recknagel-Zeke-Eier

D.J. Recknagel of Rossford defeats Zeke Eier in a Division II 189 pound preliminary match.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

State-Wrestling-Mike-Screptock-Joe-Herrera

Mike Screptock of Oregon Clay defeats Joe Herrera 12-0 in a Division I 112 pound preliminary match.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

State-Wrestling-Mike-Kohlhofer-Lane-Louive

Mike Kohlhofer of Springfield tries to take down Lane Louive of Massillon in a Division I 171 pound preliminary match. Kohlhofer lost.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

Click to comment

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2015 Toledo Blade

To Top

Fetching stories…