Tuesday, Jul 26, 2016
One of America's Great Newspapers ~ Toledo, Ohio

High School

State Wrestling Tournament semifinals

Clay-Garret-Gray

Garrett Gray of Oregon Clay defeats Aaron Pipkins of Maple Heights in a 285 pound semifinal match during the Division I State Wrestling Tournament Thursday, 03/02/12, in Columbus, Ohio.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

Clay-Mike-Screptock

Mike Screptock of Oregon Clay loses to Trevor Fiorucci of Lewis Center Olentangy in a 126 pound semifinal match during the Division I State Wrestling Tournament.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

Titan-Ted-Schoen

Ted Schoen of St. John's loses to JoJo Tayse of Massillon Perry in a Division I 195 pound semifinal match.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

Wauseon-Zane-Krall-closeup

Zane Krall of Wauseon defeats Ray Stone of Akron St. Vincent-St. Mary in a 220 pound semifinal match.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

Wauseon-Zane-Krall

Zane Krall of Wauseon defeats Ray Stone of Akron St. Vincent-St. Mary in a 220 pound semifinal match during the Division II semifinal.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

Wauseon-Dalton-Nicely

Dalton Nicely of Wauseon defeats Luke Cramer of Oak Harbor in the Division II 138 pound semifinal match.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

Wauseon-Nicely-OH-Cramer

Dalton Nicely of Wauseon upends Luke Cramer of Oak Harbor in a 138 pound semifinal match.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

Wauseon-Nicely-OH-Cramer-grip

Dalton Nicely of Wauseon gets a grip on Luke Cramer of Oak Harbor.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

CC-Mossing

Alex Mossing of Central Catholic loses to Colin McDermitt of Lima Shawnee in a 132 pound semifinal match during the Division II State Wrestling Tournament.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

CC-Mossing-Lima-Shawnee-McDermitt

Alex Mossing of Central Catholic gets turned upside down by Colin McDermitt of Lima Shawnee.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

CC-Mossing-loss

Alex Mossing of Central Catholic loses to Colin McDermitt of Lima Shawnee in a 132 pound semifinal match during the Division II.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

Wauseon-Zane-Krall-victory

Zane Krall of Wauseon celebrates a victory over Ray Stone of Akron St. Vincent-St. Mary in a 220 pound semifinal match during the Division II State Wrestling Tournament.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

LC-Dalton-IShmael

Dalton Ishmael of Liberty Center is pinned by Garrett Linton of Rootstown in a 195 pound semifinal match during the Division III State Wrestling Tournament.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

Delta-mattin-loss

Jared Mattin of Delta loses to Brenden Stanley of Apple Creek Waynedale in a 152 pound semifinal match during the Division III State Wrestling Tournament Thursday, 03/02/12, in Columbus, Ohio.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

Delta-Fahrer

Tyler Fahrer of Delta defeats Zach Wilson of Bluffton in a 145 pound semifinal match during the Division III State Wrestling Tournament.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

Delta-Fahrer-defeats-Wilson

Tyler Fahrer of Delta defeats Zach Wilson of Bluffton in a 145 pound semifinal match during the Division III State Wrestling Tournament.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

Delta-Fahrer-victory

Tyler Fahrer of Delta celebrates a victory over Zach Wilson of Bluffton in a 145 pound semifinal match during the Division III State Wrestling Tournament.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

Archbold-Cowell-win

Jordan Cowell of Archbold defeats Alex Quinn of Shadyside in a 152 pound semifinal match during the Division III State Wrestling Tournament.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

Delta-Kern-win

Luke Kern of Delta defeats Ian Baker of Shadyside in a 138 pound semifinal match during the Division III State Wrestling Tournament Thursday, 03/02/12, in Columbus, Ohio.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

Kern-delta-win

Luke Kern of Delta defeats Ian Baker of Shadyside in a 138 pound semifinal match during the Division III.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

Archbold-Cowell-defeats-Quinn

Jordan Cowell of Archbold defeats Alex Quinn of Shadyside in a 152 pound semifinal match during the Division III State Wrestling Tournament.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

Swanton-Mimmo-Lytle-win

Mimmo Lytle of Swanton defeats Patrick Garren of Columbus Bishop Ready in a 285 pound semifinal match during the Division III State Wrestling Tournament.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

Swanton-Lytle

Mimmo Lytle of Swanton defeats Patrick Garren of Columbus Bishop Ready in a 285 pound semifinal match during the Division III State Wrestling Tournament.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

Elmwood-Dexter-lee

Dexter Lee of Bloomdale Elmwood loses to Zack Durbin of Ashland Mapleton in a 113 pound semifinal match during the Division III State Wrestling Tournament.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

Delta-Keller-loss

Kyle Keller of Delta loses to Jarred Ganger of Troy Christian in a 106 pound semifinal match during the Division III State Wrestling Tournament.

The Blade/Jeremy Wadsworth
Buy This Image

Click to comment

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2015 Toledo Blade

To Top

Fetching stories…