Loading…
Saturday, August 02, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Sunday, 8/10/2003

Scoreboard

GOLF

The International

At Castle Rock, Colo.; Par 72

Note: Scoring by modified stableford; 8 points for double eagle; 5 for eagle; 2 for birdie; 0 for par;-1 for bogey and-3 for double bogey or other.

Davis Love III. 41

John Rollins. 31

Vijay Singh. 28

Chris DiMarco. 26

Retief Goosen. 26

Phil Mickelson. 23

J.J. Henry. 22

Charles Howell III. 21

Geoff Ogilvy. 20

Eduardo Romero. 19

Greg Norman. 18

Mathew Goggin. 18

Kent Jones. 18

Bob Tway. 18

Rod Pampling. 17

John Senden. 17

Stewart Cink. 17

Briny Baird. 16

Tim Petrovic. 16

David Sutherland. 15

Duffy Waldorf. 15

Robert Allenby. 15

Brett Quigley. 15

Steve Lowery. 15

Bob Burns. 15

Matt Gogel. 15

K.J. Choi. 14

Alex Cejka. 14

Sergio Garcia. 14

Paul Casey. 14

Fred Couples. 13

Ernie Els. 13

Steve Allan. 13

Aaron Baddeley. 12

Jose Maria Olazabal. 12

Scott McCarron. 12

Chris Riley. 12

Tom Lehman. 12

Stuart Appleby. 12

Chad Campbell. 11

David Toms. 11

Woody Austin. 11

Tom Pernice, Jr.. 11

John Riegger. 10

Glen Hnatiuk. 10

Neal Lancaster. 10

Brian Bateman. 9

Pat Bates. 9

Todd Barranger. 9

Harrison Frazar. 9

Darron Stiles. 8

Greg Chalmers. 8

Justin Leonard. 8

Mark Brooks. 8

Mike Weir. 7

Heath Slocum. 7

Esteban Toledo. 6

Gavin Coles. 6

Jonathan Kaye. 6

Steve Stricker. 6

Shaun Micheel. 5

Jason Caron. 5

Darren Clarke. 4

Ian Leggatt. 4

Tom Gillis. 3

Paul Goydos. 3

Craig Perks. 2

Frank Lickliter II. 1

Cameron Beckman. 1

Jeff Brehaut. 1

Phillip Price. 1

Brian Gay. 1

Jason Buha. -1

Lee Janzen. -2

Olin Browne. -7

Wendy's Championship

At Dublin, Ohio; Par: 72

Hee-Won Han. 68-65–133

Candie Kung. 64-69–133

Michele Redman. 71-63–134

Wendy Ward. 69-67–136

Lorie Kane. 68-68–136

Catriona Matthew. 68-68–136

Jill McGill. 67-69–136

Mi-Hyun Kim. 71-66–137

Angela Buzminski. 69-68–137

Young-A Yang. 74-64–138

Jen Hanna. 73-65–138

Suzanne Strudwick. 72-66–138

Tammie Green. 71-67–138

Heather Bowie. 69-69–138

Juli Inkster. 69-69–138

Nanci Bowen. 68-70–138

Moira Dunn. 65-73–138

Danielle Ammaccapane. 71-68–139

Fiona Pike. 70-69–139

Patricia Baxter-Johnson. 67-72–139

A.J. Eathorne. 66-73–139

Ara Koh. 73-67–140

Cristie Kerr. 71-69–140

Rachel Teske. 71-69–140

Tina Barrett. 71-69–140

Jenna Daniels. 70-70–140

Amy Fruhwirth. 70-70–140

Michelle Ellis. 70-70–140

Tina Fischer. 74-67–141

Leta Lindley. 72-69–141

Jeanne-Marie Busuttil. 71-70–141

Janice Moodie. 70-71–141

Emilee Klein. 70-71–141

Marilyn Lovander. 69-72–141

Paula Marti. 68-73–141

Jung Yeon Lee. 68-73–141

Nancy Harvey. 67-74–141

Kelli Kuehne. 67-74–141

Michelle Bell. 76-66–142

Young Kim. 74-68–142

Tracy Hanson. 74-68–142

Pamela Wright. 73-69–142

Marcy Hart. 73-69–142

Soo-Yun Kang. 72-70–142

Kim Saiki. 72-70–142

Dorothy Delasin. 71-71–142

Anna Acker-Macosko. 71-71–142

Siew-Ai Lim. 67-75–142

Michele Vinieratos. 75-68–143

Allison Finney. 75-68–143

Audra Burks. 74-69–143

Nicole Dalkas. 74-69–143

Dina Ammaccapane. 73-70–143

Angela Jerman. 72-71–143

Marnie McGuire. 71-72–143

Terry-Jo Myers. 71-72–143

Nancy Scranton. 71-72–143

Jimin Kang. 71-72–143

Minny Yeo. 71-72–143

Kristi Albers. 71-72–143

Natalie Gulbis. 71-72–143

Jane Geddes. 70-73–143

Pamela Kerrigan. 70-73–143

Brandie Burton. 77-67–144

Nicole Jeray. 77-67–144

Kris Tschetter. 75-69–144

Christina Kim. 73-71–144

Tonya Gill. 73-71–144

Penny Hammel. 72-72–144

Beth Bauer. 72-72–144

Yu Ping Lin. 72-72–144

Kim Freeman. 71-73–144

Jamie Hullett. 71-73–144

Deb Richard. 70-74–144

Cindy Figg-Currier. 70-74–144

Maggie Will. 69-75–144

Failed to Qualify

Sally Little. 73-72–145

Becky Iverson. 73-72–145

Angela Stanford. 73-72–145

Betsy King. 73-72–145

Kim Williams. 73-72–145

Laurel Kean. 72-73–145

Laura Diaz. 71-74–145

Kathryn Marshall. 71-74–145

Michelle Estill. 71-74–145

Denise Killeen. 70-75–145

Giulia Sergas. 77-69–146

Sunny Lee. 75-71–146

Gloria Park. 75-71–146

Carrie Roberts. 74-72–146

Susan Ginter-Brooker. 74-72–146

Kate Golden. 74-72–146

Diane Irvin. 73-73–146

Lee Ann Walker-Cooper. 72-74–146

Carri Wood. 72-74–146

Kelly Cap. 76-71–147

Eva Dahllof. 75-72–147

Julie Piers. 75-72–147

Dottie Pepper. 75-72–147

Beth Bader. 74-73–147

Marianne Morris. 70-77–147

Namika Omata. 76-72–148

Mary Beth Zimmerman. 76-72–148

Ashli Bunch. 74-74–148

Leslie Spalding. 72-76–148

Jeong Jang. 78-71–149

Clarissa Childs. 77-72–149

Kristal Parker-Manzo. 76-73–149

Laurie Rinker-Graham. 74-75–149

Miriam Nagl. 74-75–149

Sherri Turner. 72-77–149

Angie Rizzo. 79-71–150

Ashley Winn. 77-73–150

Leigh Ann Mills. 77-73–150

Diana D'Alessio. 76-74–150

Lori Atsedes. 74-76–150

Mitzi Edge. 73-77–150

Joanne Morley. 72-78–150

Angie Ridgeway. 77-74–151

Cindy Rarick. 76-75–151

Hilary Lunke. 76-75–151

Michelle McGann. 75-76–151

Karen Davies. 75-76–151

Karen Pearce. 75-76–151

Barb Mucha. 81-71–152

Liz Earley. 80-72–152

Stephanie Louden. 80-72–152

Suzy Green-Roebuck. 79-73–152

Gail Graham. 79-73–152

Vicki Fergon. 78-74–152

Jan Stephenson. 77-75–152

Cindy Schreyer. 73-79–152

Smriti Mehra. 78-75–153

Annette DeLuca. 80-74–154

Nancy Taylor-Capps. 79-75–154

Connie Ross. 76-78–154

Mhairi McKay. 74-80–154

Shiho Katano. 74-81–155

Anne Marie Palli. 84-72–156

Kris Lindstrom. 77-79–156

Jean Bartholomew. 74-82–156

Lisa Kiggens. 85-75–160

3M Championship Tour

At Blaine, Minn.; Par 72

Tom Purtzer. 69-66–135

Don Pooley. 73-63–136x

Hugh Baiocchi. 69-67–136

Ben Crenshaw. 69-67–136

Wayne Levi. 68-68–136

Gil Morgan. 70-68–138

James Mason. 70-68–138

Mike Smith. 68-70–138

Jim Thorpe. 67-71–138

Morris Hatalsky. 67-71–138

Leonard Thompson. 69-70–139

Bob Murphy. 68-71–139

Scott Masingill. 69-70–139

Bobby Walzel. 74-66–140

Mark Lye. 70-70–140

Bill Rogers. 70-70–140

D.A. Weibring. 70-70–140

Bob Eastwood. 75-66–141

Eamonn Darcy. 74-67–141

Larry Nelson. 74-67–141

Graham Marsh. 70-71–141

Mike McCullough. 70-71–141

David Eger. 68-73–141

Jerry McGee. 67-74–141

David Graham. 75-67–142

Ed Dougherty. 74-68–142

Tom Jenkins. 72-70–142

Jose Maria Canizares. 72-70–142

Dave Stockton. 72-70–142

Des Smyth. 72-70–142

Bruce Lietzke. 71-71–142

Andy North. 71-71–142

Seiji Ebihara. 70-72–142

John Harris. 70-72–142

Bruce Summerhays. 74-69–143

John Bland. 74-69–143

Tom Kite. 73-70–143

Bruce Fleisher. 73-70–143

Dana Quigley. 73-70–143

Terry Dill. 73-70–143

Ted Goin. 72-71–143

John Jacobs. 72-71–143

Jay Sigel. 72-71–143

Walter Hall. 71-72–143

Doug LaCrosse. 70-73–143

Allen Doyle. 70-73–143

Hale Irwin. 68-75–143

Jim Ahern. 75-69–144

Tom Herzan. 74-70–144

Mike San Filippo. 72-72–144

Ed Fiori. 72-72–144

Dick Mast. 71-73–144

Kermit Zarley. 71-73–144

Gary Koch. 75-70–145

J.C. Snead. 75-70–145

Billy Kratzert. 73-72–145

Jim Colbert. 73-72–145

John Mahaffey. 72-73–145

Joe Inman. 72-73–145

Rod Murray. 77-69–146

John Schroeder. 79-67–146

Roy Vucinich. 75-71–146

Gibby Gilbert. 74-72–146

Bob Gilder. 72-74–146

Jim Albus. 72-74–146

Jim Holtgrieve. 71-75–146

Larry Ziegler. 78-69–147

Luis Carbonetti. 73-74–147

Rocky Thompson. 73-74–147

Stewart Ginn. 73-74–147

Walter Morgan. 76-72–148

Pat McDonald. 73-75–148

Dave Barr. 72-76–148

Butch Sheehan. 73-77–150

Howard Twitty. 72-78–150

Jay Overton. 72-80–152

Jim Dent. 76-79–155

Tom Shaw. 82-77–159x

Johnny Bench. 97-82–179

U.S. Women's Amateur Championship

At Gladwyne, Pa.; Par: 71

Semifinals

Upper Bracket

Virada Nirapathpongporn, Thailand (143), d. In-Bee Park, Eustis, Fla. (142), 3 and 1.

Lower Bracket

Jane Park, Oak Valley, Calif. (143), d. Paula Creamer, Pleasanton, Calif. (143), 2 and 1.

Ladies European-HP Open

At Stockholm, Sweden; Par: 72

Sophie Gustafson, Sweden. 67-71-63–201

Annika Sorenstam, Sweden. 68-68-67–203

Vibeke Stensrud, Norway. 68-71-66–205

Becky Morgan, Wales. 68-71-67–206

Laura Davies, England. 69-67-70–206

Silvia Cavalleri, Italy. 69-65-72–206

Suzann Pettersen, Norway. 70-67-70–207

Iben Tinning, Denmark. 67-68-72–207

Lynnette Brooky, New Zealand. 73-68-67–208

K. Margrethe Juul, Denmark. 69-69-70–208

Ana Larraneta, Spain. 72-68-69–209

Marlene Hedblom, Sweden. 72-68-69–209

Dale Reid, Scotland. 73-71-66–210

Alison Nicholas, England. 71-70-69–210

Charlotta Sorenstam, Sweden. 71-70-69–210

Rebecca Stevenson, Australia. 69-72-69–210

Alison Munt, Australia. 68-71-71–210

Maria Hjorth, Sweden. 68-68-74–210

Trish Johnson, England. 72-70-69–211

Kirsty Taylor, England. 70-71-70–211

Eleanor Pilgrim, Wales. 68-70-73–211

Raquel Carriedo, Spain. 66-71-74–211

Ludivine Kreutz, France. 72-73-67–212

Carin Koch, Sweden. 69-74-69–212

Liselotte Neumann, Sweden. 69-73-70–212

Elisabeth Esterl, Germany. 70-72-70–212

Alexandra Armas, Spain. 68-72-72–212

Nadina Taylor, Australia. 69-71-72–212

Catrin Nilsmark, Sweden. 69-69-74–212

Nordic Open

At Copenhagen, DenmarkPar: 72

Soren Hansen, Denmark. 71-66-62–199

Colin Montgomerie, Scotland. 70-65-64–199

Ian Poulter, England. 68-67-65–200

David Gilford, England. 66-67-67–200

Gregory Havret, France. 68-63-69–200

Brian Davis, England. 66-68-67–201

Patrik Sjoland, Sweden. 69-64-68–201

Miguel Angel Jimenez, Spain. 65-70-68–203

Kevin Na, South Korea. 70-64-69–203

Marten Olander, Sweden. 66-73-65–204

Mark Foster, England. 69-68-67–204

Fredrik Widmark, Sweden. 67-70-67–204

John Bickerton, England. 67-70-67–204

Andrew Coltart, Scotland. 66-69-69–204

Miles Tunnicliff, England. 73-64-68–205

Stephen Gallacher, Scotland. 71-65-69–205

Phillip Archer, England. 65-69-71–205

Malcolm Mackenzie, England. 72-67-67–206

David Park, Wales. 67-71-68–206

F. Delamontagne, France. 67-70-69–206

Steve Webster, England. 66-71-69–206

David Lynn, England. 67-66-73–206

Maarten Lafeber, Netherlands. 72-69-66–207

Henrik Bjornstad, Norway. 72-69-66–207

Simon Dyson, England. 71-70-66–207

Peter O'Malley, Austraia. 70-70-67–207

Greg Turner, New Zealand. 67-72-68–207

Peter Hedblom, Sweden. 70-68-69–207

Matthew Cort, England. 68-70-69–207

Peter Jespersen, Denmark. 68-68-71–207

Tobias Dier, Germany. 67-67-73–207

Jonathan Lomas, England. 69-65-73–207

PREP BASKETBALL

BASKETBALL SCHEDULES NEEDED

COACHES, ATHLETIC DIRECTORS, AND LEAGUE COMMISSIONERS at the schools listed below are asked to submit their 2003-04 basketball schedules to Bob Bates, The Blade Sports Dept., PO Box 921, Toledo, 43697-0921 or fax the schedule to Bates at 419-724-6116.

CITY LEAGUE: Bowsher, Central, Rogers, Scott, Start, St. Francis, St. John's, Waite, Whitmer NORTHERN LAKES LEAGUE: Anthony Wayne, Bowling Green, Maumee, Northview, Perrysburg, Springfield, Southview. SUBURBAN LAKES LEAGUE: Elmwood, Genoa, Gibsonburg, Lake, Lakota, Otsego TAAC: Cardinal Stritch, Danbury, Emmanuel Baptist, Maumee Valley, Northwood, Ottawa Hills, Toledo Christian.

NWOAL: Archbold, Bryan, Delta, Evergreen, Liberty Center, Montpelier, Wauseon. GREAT BUCKEYE CONFERENCE: Findlay, Fremont Ross, Napoleon, Sandusky. MIDLAND ATHLETIC CONFERENCE: Bettsville, Carey, St. Wendelin, Hopewell-Loudon, New Riegel, North Baltimore, Old Fort, Seneca East, Tiffin Calvert.

SANDUSKY BAY CONFERENCE: Clyde, Edison, Huron, Margaretta, Oak Harbor, Port Clinton, Sandusky Perkins, Sandusky St. Mary. BLANCHARD VALLEY: Arcadia, Arlington, Cory-Rawson, Leipsic, Liberty Benton, Van Buren, Vanlue.

PUTNAM COUNTY LEAGUE: Columbus Grove, Continental, Ft. Jennings, Kalida, Miller City, Ottoville. NORTHERN OHIO LEAGUE: Bellevue, Fostoria, Galion, Norwalk, Shelby, Tiffin Columbian, Upper Sandusky, Willard. GREEN MEADOWS CONFERENCE: Edgerton, Fairview, Hicksville, Tinora, Wayne Trace.

BUCKEYE BORDER CONFERENCE: Edon, Fayette, Hilltop, Pettisville, North Central, Stryker. OTHER NW OHIO: Defiance, Monclova Christian, Ottawa-Glandorf

SE MICH

LENAWEE COUNTY ATHLETIC ASSOCIATION: Brooklyn Columbia Central, Clinton, Dundee, Erie Mason, Hudson, Ida, Onsted.

TRI-COUNTY CONFERENCE: Adrian Madison, Britton-Macon, Deerfield, Morenci, Sand Creek, Summerfield, Whiteford, Whitmore Lake. OTHER MICHIGAN: Addison, Adrian, Bedford, Lenawee Christian, Monroe, Monroe Jefferson, Monroe St. Mary CC.

HOLE IN ONE

FRED BORGERSON, No. 8 Wolverine at Bedford Hills, 182 yards, 5 wood.

AUTO RACING

Watkins Glen

NASCAR Winston Cup

At Watkins Glen, N.Y.; today's lineup

1. (24) Jeff Gordon, Chevrolet, 124.580 mph. 2. (16) Greg Biffle, Ford, 124.497 mph. 3. (6) Mark Martin, Ford, 124.464 mph. 4. (20) Tony Stewart, Chevrolet, 124.267 mph. 5. (2) Rusty Wallace, Dodge, 124.255 mph.

6. (8) Dale Earnhardt Jr, Chevrolet, 124.145 mph. 7. (17) Matt Kenseth, Ford, 123.673 mph. 8. (97) Kurt Busch, Ford, 123.673 mph. 9. (18) Bobby Labonte, Chevrolet, 123.590 mph. 10. (01) Boris Said, Pontiac, 123.384 mph.

11. (29) Kevin Harvick, Chevrolet, 123.233 mph. 12. (41) Casey Mears, Dodge, 123.190 mph. 13. (12) Ryan Newman, Dodge, 123.147 mph. 14. (31) Robby Gordon, Chevrolet, 123.019 mph. 15. (0) John Andretti, Chevrolet, 122.959 mph.

16. (77) Dave Blaney, Ford, 122.925 mph. 17. (54) Todd Bodine, Ford, 122.730 mph. 18. (1) Ron Fellows, Chevrolet, 122.699 mph. 19. (5) Terry Labonte, Chevrolet, 122.674 mph. 20. (48) Jimmie Johnson, Chevrolet, 122.653 mph.

21. (25) Joe Nemechek, Chevrolet, 122.624 mph. 22. (22) Ward Burton, Dodge, 122.478 mph. 23. (99) Jeff Burton, Ford, 122.469 mph. 24. (38) Elliott Sadler, Ford, 122.345 mph. 25. (9) Bill Elliott, Dodge, 122.310 mph.

26. (21) Ricky Rudd, Ford, 122.264 mph. 27. (10) Johnny Benson, Pontiac, 122.232 mph. 28. (39) Scott Pruett, Dodge, 122.144 mph. 29. (42) Jamie McMurray, Dodge, 121.995 mph. 30. (88) Dale Jarrett, Ford, 121.660 mph.

31. (45) Kyle Petty, Dodge, 121.432 mph. 32. (04) Johnny Miller, Pontiac, 121.396 mph. 33. (4) P.J. Jones, Pontiac, 121.274 mph. 34. (15) Michael Waltrip, Chevrolet, 121.234 mph. 35. (23) Kenny Wallace, Dodge, 121.195 mph.

36. (44) Christian Fittipaldi, Dodge, 121.169 mph. 37. (40) Sterling Marlin, Dodge, Provisional. 38. (32) Ricky Craven, Pontiac, Provisional. 39. (7) Jimmy Spencer, Dodge, Provisional. 40. (19) Jeremy Mayfield, Dodge, Provisional.

41. (30) Steve Park, Chevrolet, Provisional. 42. (74) Tony Raines x, Chevrolet, Provisional. 43. (33) Paul Menard, Chevrolet, Provisional.

Failed to qualify 44. (49) Ken Schrader, Dodge, 119.959 mph. 45. (35) Joe Varde, Chevrolet, 119.900 mph.

46. (43) Scott Maxwell, Dodge, 119.635 mph. 47. (50) Larry Foyt, Dodge, 117.812 mph.

Mid-Ohio GP

CART

At Lexington, Ohio; yesterday's qualifying

1. (3) Paul Tracy, Ford-Cosworth/Lola, 1:07.058, 121.220. 2. (31) Ryan Hunter-Reay, Ford-Cosworth/Reynard, 1:07.074, 121.192. 3. (2) Sebastien Bourdais, Ford-Cosworth/Lola, 1:07.130, 121.090. 4. (9) Michel Jourdain Jr., Ford-Cosworth/Lola, 1:07.236, 120.900. 5. (32) Patrick Carpentier, Ford-Cosworth/Lola, 1:07.296, 120.792.

6. (1) Bruno Junqueira, Ford-Cosworth/Lola, 1:07.300, 120.785. 7. (33) Alex Tagliani, Ford-Cosworth/Lola, 1:07.477, 120.468. 8. (20) Oriol Servia, Ford-Cosworth/Lola, 1:07.529, 120.375. 9. (55) Mario Dominguez, Ford-Cosworth/Lola, 1:07.652, 120.156. 10. (51) Adrian Fernandez, Ford-Cosworth/Lola, 1:07.678, 120.110.

11. (4) Roberto Moreno, Ford-Cosworth/Lola, 1:07.804, 119.887. 12. (7) Tiago Monteiro Ford-Cosworth/Reynard, 1:07.914, 119.693. 13. (15) Darren Manning, Ford-Cosworth/Reynard, 1:07.964, 119.604. 14. (12) Jimmy Vasser, Ford-Cosworth/Reynard, 1:08.125, 119.322. 15. (34) Mario Haberfeld, Ford-Cosworth/Reynard, 1:08.153, 119.273.

16. (27) Max Papis, Ford-Cosworth/Lola, 1:08.359, 118.913. 17. (5) Rodolfo Lavin, Ford-Cosworth/Reynard, 1:08.461, 118.763. 18. (11) Geoff Boss, Ford-Cosworth/Lola, 1:08.777, 118.191. 19. (19) Gualter Salles, Ford-Cosworth/Lola, 1:08.785, 118.177.

Emerson Indy 250

IRL

At Madison, Ill.; today's lineup

1. (3) Helio Castroneves, Dallara-Toyota, 175.965 mph. 2. (15) Kenny Brack, Dallara-Honda, 175.777. 3. (11) Tony Kanaan, Dallara-Honda, 175.674. 4. (6) Gil de Ferran, Dallara-Toyota, 175.586. 5. (9) Scott Dixon, Panoz G Force-Toyota, 175.376.

6. (27) Bryan Herta, Dallara-Honda, 174.662. 7. (10) Tomas Scheckter, Panoz G Force-Toyota, 174.317. 8. (21) Alex Barron, Panoz G Force-Toyota, 174.017. 9. (55) Roger Yasukawa, Dallara-Honda, 172.686. 10. (12) Tora Takagi, Dallara-Toyota, 172.512.

11. (52) Buddy Rice, Dallara-Chevrolet, 172.100. 12. (26) Dan Wheldon, Dallara-Honda, 172.010. 13. (13) Greg Ray, Panoz G Force-Honda, 171.546. 14. (4) Sam Hornish Jr., Dallara-Chevrolet, 171.309. 15. (2) Vitor Meira, Dallara-Chevrolet, 171.211.

16. (14) A.J. Foyt IV, Dallara-Toyota, 169.456. 17. (31) Al Unser Jr., Dallara-Toyota, 168.674. 18. (23) Sarah Fisher, Dallara-Chevrolet, 168.438. 19. (24) Robbie Buhl, Dallara-Chevrolet, 168.207. 20. (8) Scott Sharp, Dallara-Toyota, 166.809.

21. (91) Buddy Lazier, Dallara-Chevrolet, 165.438.

Flat Rock

25 Lap Street Stock Feature: 1. Reagan Ford; 2. Lyn Hall; 3. Greg Studt; 25 Lap ARCA Figure Eight Feature: 1. Dennis Whisman; 2. Eric Buck; 3. Tim Murphy.

SOCCER

Major League Soccer

Eastern Division

WLTPtsGFGA

Chicago845293021

MetroStars855292824

D.C. United666242522

New England577223034

Columbus575202122

Western Division

WLTPtsGFGA

San Jose936332620

Kansas City756273226

Colorado783242226

Los Angeles467191919

Dallas3114131837

Note: Three points for victory, one point for tie.

YESTERDAY

MetroStars 1, Chicago 1, tie

D.C. United 1, New England 0

Colorado 2, Dallas 0

Columbus at Los Angeles, late

FRIDAY

San Jose 1, Kansas City 0

WUSA

WLTPtsGFGA

x-Atlanta947343318

x-Boston947343229

x-Washington984314031

x-San Diego867312726

New York794253242

San Jose794252329

Carolina7104253133

Philadelphia5115203040

Note: Three points for victory, one point for tie.

x-clinched playoff spot

YESTERDAY

Philadelphia 1, Carolina 1, tie

San Diego 2, Washington 1

TONIGHT

Boston at San Jose, 6

New York at Atlanta, 6:30

NOTES

The SUBURBAN GIRLS SOFTBALL LEAGUE is taking registration for its fall softball league. The league will be divided into two divisions, grades 6-8, and 9-12. Games will be played on Sundays starting Sept. 7. Call Martin Drain at 419-874-2637 evenings or weekends.

The Bowling Green Parks & Recre- ation Department is hosting a NATIONAL QUALIFYING ADULT SLOW PITCH TOURNAMENT Aug. 16-17 at Carter Park. Entry fee is $100 per team. Call Sean Norman at 419-354-6223 ext. 222.

FALL MEN ADULT SOFTBALL LEAGUES are forming for the Bowling Green Parks & Recreation Department. Games will be played on Tuesdays starting Sept. 2. League fee is $175 due when you register. The deadline for registering is 3 p.m. Aug. 26. Call 419-354-6223 ext. 222 or stop by the Rec office at Woodland Towne Center.

The NORTHERN OHIO RAIDERS will be holding tryouts for its U13 traveling baseball team for the fall and spring seasons Aug. 23-24. Call Brian Dimmerling at 419-872-8577.

FOOTBALL

NFL

Preseason

AMERICAN CONFERENCE

East

WLTPctPFPA

Buffalo1001.0002019

New England1001.000266

Miami010.0001920

N.Y. Jets010.0001430

South

WLTPctPFPA

Jacksonville1001.0001614

Tennessee1001.000106

Houston010.0001220

Indianapolis010.0001820

North

WLTPctPFPA

Cincinnati000.00000

Baltimore010.0001920

Cleveland010.000610

Pittsburgh010.0001326

West

WLTPctPFPA

Denver1001.0002012

Oakland1001.00076

Kansas City110.5001524

San Diego000.00000

NATIONAL CONFERENCE

East

WLTPctPFPA

Dallas000.00000

Philadelphia000.00000

N.Y. Giants010.000626

Washington010.000020

South

WLTPctPFPA

Tampa Bay2001.0005033

Carolina1001.000200

New Orleans000.00000

Atlanta010.0002127

North

WLTPctPFPA

Chicago1001.0002018

Detroit1001.0002613

Green Bay110.5002730

Minnesota010.0001416

West

WLTPctPFPA

San Francisco1001.000246

Arizona000.00000

Seattle000.00000

St. Louis010.00067

YESTERDAY

Detroit 26, Pittsburgh 13

Green Bay 27, Atlanta 21

Buffalo 20, Baltimore 19

Tennessee 10, Cleveland 6

Carolina 20, Washington 0

Jacksonville 16, Minnesota 14

Chicago 20, Indianapolis 18

Denver 20, Houston 12

San Francisco 24, Kansas City 6

Dallas at Arizona, late

San Diego at Seattle, late

FRIDAY

Tampa Bay 20, Miami 19

Oakland 7, St. Louis 6

TODAY

Cincinnati at N.Y. Jets, 1

TOMORROW

Philadelphia at New Orleans, 8

Thursday, Aug. 14

Oakland at San Francisco, 8 p.m. (FOX)

Friday, Aug. 15

Miami at Jacksonville, 7:30 p.m.

Green Bay at Cleveland, 8 p.m. (CBS)

Houston at Dallas, 8 p.m.

Seattle at Indianapolis, 8 p.m.

Carolina at N.Y. Giants, 8 p.m.

Saturday, Aug. 16

Detroit at Cincinnati, 7:30 p.m.

Philadelphia at Pittsburgh, 7:30 p.m.

Buffalo at Tennessee, 8 p.m. (ESPN)

Baltimore at Atlanta, 8 p.m.

New Orleans at N.Y. Jets, 8 p.m.

New England at Washington, 8 p.m.

Denver at Chicago, 8:05 p.m.

Minnesota at Kansas City, 8:30 p.m.

Arizona at San Diego, 10 p.m.

Monday, Aug. 18

Tampa Bay at St. Louis, 8 p.m. (ABC)

Thursday, Aug. 21

Dallas at Pittsburgh, 8 p.m. (FOX)

Friday, Aug. 22

New England at Philadelphia, 7:30 p.m.

Atlanta at Miami, 8 p.m. (CBS)

Minnesota at Oakland, 9 p.m.

Chicago at Arizona, 10:30 p.m.

Saturday, Aug. 23

St. Louis at Buffalo, 7 p.m.

Tennessee at Cincinnati, 7:30 p.m.

Cleveland at Detroit, 7:30 p.m.

Carolina at Green Bay, 8 p.m.

N.Y. Jets at N.Y. Giants, 8 p.m.

Jacksonville at Tampa Bay, 8 p.m.

Baltimore at Washington, 8 p.m.

San Diego at Houston, 8:30 p.m.

New Orleans at San Francisco, 9 p.m.

Kansas City at Seattle, 10 p.m.

Monday, Aug. 25

Indianapolis at Denver, 8 p.m. (ABC)

Wednesday, Aug. 27

Chicago at New England, 8 p.m.

Thursday, Aug. 28

Detroit at Buffalo, 7 p.m.

N.Y. Jets at Philadelphia, 7 p.m.

N.Y. Giants at Baltimore, 8 p.m.

Atlanta at Cleveland, 8 p.m.

Oakland at Dallas, 8 p.m.

Tennessee at Green Bay, 8 p.m.

Washington at Jacksonville, 8 p.m.

CFL

Eastern Division

WLTOTLPtsPFPA

Montreal710014269183

Toronto43018219156

Ottawa35006193255

Hamilton08000117291

Western Division

WLTOTLPtsPFPA

Brit. Col.530110274185

Sask.530010235172

Winnipeg530010208229

Edmonton43008196165

Calgary26014157232

Note: Two points for a regulation or overtime win and one point for a tie.

LAST NIGHT

Toronto at Edmonton, late

FRIDAY

Montreal 30, Hamilton 17

British Columbia 48 Calgary 4

TUESDAY

Ottawa at Winnipeg, 8 p.m.

SPORTLIGHT

Aug. 10

1900 – The first Davis Cup is held, with the United States beating Britain 3-0.

1938 – McLin Hanover, driven by Henry Thomas, wins the Hambletonian Stakes in straight heats.

1949 – Ezzard Charles knocks out Gus Lesnovich in the eighth round at Yankee Stadium in his first world heavyweight title defense.

1949 – Miss Tilly, driven by Fred Egan, wins the Hambletonian Stakes in straight heats.

1975 – Jack Nicklaus wins the PGA Championship for the fourth time with a two-stroke victory over Bruce Crampton and Tom Weiskopf.

1980 – Jack Nicklaus wins his fifth PGA Championship with a record score of 274, seven strokes ahead of Andy Bean.

1995 – Gwen Torrence, the 100-meter champion at the World Championships, wins the 200 meters, then is disqualified for running out of her lane.

1995 – Michael Bradley, a third-year pro without a tour victory, shoots a record-tying 63 in his first PGA round to lead the PGA Championship.

1996 – Cigar's bid for a 17th straight victory ends when long shot Dare and Go passes wins the Pacific Classic at Del Mar. Cigar fails to break a tie with Citation for the record winning streak by a North American-based horse this century.

2002 – Pat Day breaks the career money record for a jockey, riding With Anticipation to victory in the $500,000 Sword Dancer Handicap at Saratoga. Day's horses have earned $264,580,968 in his 29-year career. Recently retired Chris McCarron held the mark of $264,351,679.

AMATEUR BASEBALL

American Legion

STATE TOURNAMENT

At Athens

Yesterday

Championship Games

GAME 22

Whitehouse. 004 001 002 – 7 7 1

Marysville A. 000 003 000 – 3 6 1

WP-Calevro. LP-Walker. Rothenbuhler (W) 2-4, 2B, RBI.

GAME 23

Marysville. 001 100 000 – 2 8 0

Whitehouse. 000 002 010 – 3 6 2

WP-Gumpf. LP-Ratliff. Calevro (W) 3-4, 2 2B.

COLLEGE FOOTBALL

2003 Schedules

BOWLING GREEN

Aug. 28 E. Kentucky, 7 p.m.

Sep. 6 at Purdue, Noon

Sep. 13 Liberty, 6 p.m.

Sep. 20 at Ohio St., Noon

Oct. 4 Cent. Michigan, 4 p.m.

Oct. 11 at W. Michigan, 2 p.m.

Oct. 18 at E. Michigan, 6 p.m.

Oct. 25 N. Illinois, 4 p.m.

Nov. 4 at Miami (Ohio), 7:30 p.m.

Nov. 15 Kent St., 6 p.m.

Nov. 22 at Ball St., 1 p.m.

Nov. 28 Toledo, TBA

TOLEDO

Aug. 29 at Nevada Las Vegas, 9 p.m.

Sep. 6 Liberty, 7 p.m.

Sep. 12 at Marshall, 7 p.m.

Sep. 20 Pittsburgh, 7 p.m.

Sep. 27 at Syracuse, 6:30 p.m.

Oct. 11 E. Michigan, 7 p.m.

Oct. 18 at Cent. Michigan, 1 p.m.

Oct. 25 at Ball St., 2 p.m.

Nov. 1 Buffalo, 7 p.m.

Nov. 15 N. Illinois, 7 p.m.

Nov. 22 W. Michigan, 7 p.m.

Nov. 28 at Bowling Green, TBA

MICHIGAN

Aug. 30 Cent. Michigan, Noon

Sep. 6 Houston, Noon

Sep. 13 Notre Dame, 3:30 p.m.

Sep. 20 at Oregon, 3:30 p.m.

Sep. 27 Indiana, TBA

Oct. 4 at Iowa, 3:30 p.m.

Oct. 11 at Minnesota, TBA

Oct. 18 Illinois, Noon

Oct. 25 Purdue, TBA

Nov. 1 at Michigan St., TBA

Nov. 15 at Northwestern, TBA

Nov. 22 Ohio St., Noon

OHIO STATE

Aug. 30 Washington, 8 p.m.

Sep. 6 San Diego St., Noon

Sep. 13 N.C. State, Noon

Sep. 20 Bowling Green, Noon

Sep. 27 Northwestern, TBA

Oct. 11 at Wisconsin, 9 p.m.

Oct. 18 Iowa, 3:30 p.m.

Oct. 25 at Indiana, TBA

Nov. 1 at Penn St., TBA

Nov. 8 Michigan St., TBA

Nov. 15 Purdue, TBA

Nov. 22 at Michigan, Noon

NOTRE DAME

Sep. 6 Washington St., 1:30 p.m.

Sep. 13 at Michigan, 3:30 p.m.

Sep. 20 Michigan St., 1:30 p.m.

Sep. 27 at Purdue, TBA

Oct. 11 at Pittsburgh, TBA

Oct. 18 Southern Cal, 1:30 p.m.

Oct. 25 at Boston College, TBA

Nov. 1 Florida St., 2:30 p.m.

Nov. 8 Navy, 2:30 p.m.

Nov. 15 BYU, 2:30 p.m.

Nov. 29 at Stanford, 8 p.m.

Dec. 6 at Syracuse, 1 p.m.

BASEBALL

Tigers, Indians farm teams

DOUBLE A

Eastern League

North Division

WLPct.GB

New Haven (Jays)6651.564–

Portland (Red Sox)6057.5136

New Britain (Twins)5957.5096<$fr1,2>

Trenton (Yankees)6059.5047

Binghamton (Mets)5664.46711<$fr1,2>

Norwich (Giants)5167.43215<$fr1,2>

South Division

WLPct.GB

Akron (Indians)7446.617–

Altoona (Pirates)6452.5528

Bowie (Orioles)5959.50014

Erie (Tigers)5663.47117<$fr1,2>

Reading (Phillies)5465.45419<$fr1,2>

Harrisburg (Expos)5069.42023<$fr1,2>

SINGLE A

Carolina League

Second Half

Northern Division

WLPct.GB

Wilmington (Royals)2720.574–

x-Lynchburg (Pirates)2520.5561

Frederick (Orioles)2521.5431<$fr1,2>

Potomac (Reds)2125.4575<$fr1,2>

Southern Division

WLPct.GB

Kinston (Indians)2719.587–

x-Winston-Salem (W Sox)2322.5113<$fr1,2>

Salem (Astros)2224.4785

Myrtle Beach (Braves)1332.28913<$fr1,2>

x-won first half

SINGLE A

Florida State League

Second Half

Eastern Division

WLPct.GB

St. Lucie (Mets)3315.688–

x-Jupiter (Marlins)2422.5228

Daytona (Cubs)2322.5118<$fr1,2>

Brevard County (Expos)1822.45011

Vero Beach (Dodgers)1924.44211<$fr1,2>

Palm Beach (Cardinals)1732.34716<$fr1,2>

Western Division

WLPct.GB

Dunedin (Blue Jays)2919.604–

Clearwater (Phillies)2621.5532<$fr1,2>

Sarasota (Red Sox)2321.5234

Lakeland (Tigers)2124.4676<$fr1,2>

x-Fort Myers (Twins)2125.4577

Tampa (Yankees)1825.4198<$fr1,2>

x-won first half

SINGLE A

South Atlantic League

Second Half

Northern Division

WLPct.GB

x-Lake County (Indians)3412.739–

Lexington (Astros)2621.5538<$fr1,2>

Lakewood (Phillies)2322.51110<$fr1,2>

Hagerstown (Giants)2323.50011

Greensboro (Marlins)2223.48911<$fr1,2>

Delmarva (Orioles)2126.44713<$fr1,2>

Charleston, WV (Jays)2027.42614<$fr1,2>

Kannapolis (White Sox)1630.34818

Southern Division

WLPct.GB

x-Hickory (Pirates)2819.596–

Charleston, SC (Rays)2621.5532

Rome (Braves)2621.5532

Asheville (Rockies)2522.5323

S. Georgia (Dodgers)2423.5114

Capital City (Mets)2124.4676

Savannah (Expos)2125.4576<$fr1,2>

Augusta (Red Sox)1330.30213

x-won first half

SINGLE A

Midwest League

Second Half

Eastern Division

WLPct.GB

South Bend (D'backs)3117.646–

Battle Creek (Yankees)2325.4798

West Michigan (Tigers)2225.4688<$fr1,2>

x-Fort Wayne (Padres)2126.4479<$fr1,2>

Dayton (Reds)1928.40411<$fr1,2>

Lansing (Cubs)1830.37513

Western Division

WLPct.GB

Beloit (Brewers)3215.681–

x-Kane County (Athletics)2720.5745

Clinton (Rangers)2721.5635<$fr1,2>

Peoria (Cardinals)2523.5217<$fr1,2>

Burlington (Royals)2424.5008<$fr1,2>

Cedar Rapids (Angels)2424.5008<$fr1,2>

Wisconsin (Mariners)2126.44711

Quad City (Twins)1929.39613<$fr1,2>

x-won first half

TRANSACTIONS

BASEBALL

American League

ANAHEIM ANGELS – Placed OF Darin Erstad on the 15-day disabled list. Recalled INF-OF Chone Figgins and RHP Bart Miadich from Salt Lake City of the PCL. Optioned RHP Kevin Gregg to Salt Lake City.

CLEVELAND INDIANS – Recalled C Josh Bard from Buffalo of the IL. Optioned INF Zach Sorensen to Buffalo. Placed C Victor Martinez on the 15-day disabled list. Recalled INF Zach Sorensen from Buffalo.

National League

CINCINNATI REDS – Called up RHP Aaron Harang from Louisville of the IL. Optioned OF Mark Budzinski to Louisville.

MILWAUKEE BREWERS – Purchased the contract of OF Mark Smith from Indianapolis of the IL.

MONTREAL EXPOS – Placed RHP Claudio Vargas on the 15-day disabled list, retroactive to Aug. 6. Called up LHP Scott Downs from Edmonton of the PCL.

Northeast League

NEW JERSEY JACKALS – Released LHP Matt Smith.

BASKETBALL

MEMPHIS GRIZZLIES – Announced the Houston Rockets declined to match an offer sheet to G-F James Posey.

HOCKEY

National Hockey League

NEW JERSEY DEVILS – Re-signed RW Jeff Friesen to a one-year contract.

PHOENIX COYOTES – Re-signed RW Mike Johnson to a one-year contract.

COLLEGE

AUBURN – Named Elizabeth Perry women's assistant tennis coach.

TENNIS

Masters Montreal

Singles, semifinals

Andy Roddick (6), United States, d. Roger Federer (3), Switzerland, 6-4, 3-6, 7-6 (3).

David Nalbandian, Argentina, d. Rainer Schuettler (8), Germany, 3-6, 6-2, 6-2.

Doubles, semifinals

Mahesh Bhupathi, India, and Mex Mirnyi, Belarus (1), d. Martin Damm and Cyril Suk, Czech Republic (6), walkover.

Jonas Bjorkman, Sweden, and Todd Woodbridge, Australia (4), d. Bob Bryan and Mike Bryan, United States (2), 7-6 (6), 6-7 (4), 7-5.

JPMorgan Chase Open

At Carson, Calif.

Singles, semifinals

Lindsay Davenport (2), United States, d. Ai Sugiyama (4), Japan, 6-2, 6-1.

Kim Clijsters (1), Belgium, d. Francesca Schiavone (16), Italy, 7-5, 6-4.

Doubles Semifinals

Elena Bovina, Russia, and Els Callens, Belgium, def. Cara Black, Zimbabwe, and Elena Likhovtseva (2), Russia, 3-6, 6-4, 6-2.

Mary Pierce, France, and Rennae Stubbs, Australia, def. Svetlana Kuznetsova, Russia, and Martina Navratilova (3), United States, 6-4, 6-1.

Nordic Light Open

At Espoo, Finland

Singles, semifinals

Jelena Kostanic, Croatia, d. Vera Douchevina, Russia, 7-6 (7-2), 6-4.

Anna Pistolesi (2), Israel, d. Karolina Sprem (8), Croatia, 6-3, 1-6, 6-4.

WNBA

Eastern Conference

WLPctGB

x-Detroit198.704–

Charlotte1612.5713<$fr1,2>

Connecticut1414.5005<$fr1,2>

Cleveland1314.4816

Indiana1314.4816

New York1214.4626<$fr1,2>

Washington721.25012<$fr1,2>

Western Conference

WLPctGB

Houston189.667–

Los Angeles1910.655–

Seattle1611.5932

Minnesota1513.5363<$fr1,2>

Sacramento1513.5363<$fr1,2>

San Antonio1019.3459

Phoenix621.22212

x-clinched playoff spot

YESTERDAY

New York 65, Washington 56

Charlotte 69, Connecticut 68

Cleveland 66, Indiana 62

San Antonio 69, Los Angeles 52

Minnesota at Sacramento, late

FRIDAY

Houston 66, Detroit 56

Seattle 68, Minnesota 65

Los Angeles 67, Phoenix 64

TONIGHT

Indiana at Cleveland, 7

New York at Detroit, 7:30

Phoenix at Houston, 8:30

LATEST LINE

NFL Preseason

(Tonight)

NY JETS4Cincinnati

(Tomorrow)

NEW ORLEANS1<$fr1,2>Philadelphia

Baseball

National League

Florida7-8MILWAUKEE

HOUSTON8-9Montreal

ST. LOUIS6-7Atlanta

COLORADO8-9Pittsburgh

SAN FRANCISCO9-11Philadelphia

LOS ANGELES5<$fr1,2>-6<$fr1,2>Chicago Cubs

ARIZONA9-11Ny Mets

SAN DIEGO6<$fr1,2>-7<$fr1,2>Cincinnati

American League

NY YANKEES6<$fr1,2>-7<$fr1,2>Seattle

CLEVELAND5<$fr1,2>-6<$fr1,2>Anaheim

TORONTO6<$fr1,2>-7<$fr1,2>Texas

Minnesota9-11DETROIT

Kansas CityEven-6TAMPA BAY

BOSTON7<$fr1,2>-8<$fr1,2>Baltimore

CHI WHITE SOXEven-6Oakland

Home Team in CAPS

LOCAL GOLF

Highland Meadows Golf Club Ladies 18 Hole Championship

Championship flight winner: Phyllis Zielinski. Runner up: Joyce Walters.

First flight winner: Peggy Spencer. Runner up: Judy Lynch.

Second flight winner: Cindy Lenhart. Runner up: Greta Szabo.

Third flight winner: Joyce Bettinger. Runner up: Carol Fuller.

Toledo Amateur

Second Round; Detwiler, Par 71

66-70-136 Greg Scheurman; 67-70-137 Scott Winckowski; 70-68-138 Craig Pickerel; 68-72-140 B. J. Claus; 74-67-141 Matt Hiatt; 70-72-142 John Hills; 72-71-143 Chris Flynn; 70-73-143 Mike Kennedy.

TDGA Father and Son Championship

At Mohawk Golf Club

Low gross of field: Tom and Steven Drake (Findlay CC) 75.

RACEWAY PARK

Last night's results

FIRST-Pace, MAIDENS, $1,400, 2:02.2

D C's Sun of Mark(M Jarvis) 6.20 4.40 4.80

Cammye Beth(R Stahl) 6.20 8.40

It's Nukie Time(J Dailey) 8.40

Also–South Park Kid, Halo's Mirage, Star Athlete, Makeusamillion, Dan My Man, Spider's Slider,

Exacta 1-8 Paid $46.40

Trifecta 1-8-2 Paid $721.20

Superfecta 1-8-2-A Paid $1,429.00

SECOND-Pace, NW400L4CD, $1,200, 1:56.3

D Black Bow Tie(G Sutherland) 4.60 2.80 2.40

Yankee Airmail(J Dailey) 3.60 4.00

Hoochrunner(D Cincebox) 5.40

Also–Capacity Crowd, Tinas Belly Dancer, Mj Wants A Fastone, Tiffanies Pride, King of The Street, Flashy Proposal,

Exacta 5-6 Paid $15.60

Trifecta 5-6-3 Paid $148.80

Superfecta 5-6-3-2 Paid $470.80

Daily Double 1-5 Paid $19.20

THIRD-Pace, NW1500L6CD, $2,000, 1:58.0

Jillys Jag(A Lake) 14.00 5.60 3.60

Carolina Chief(M Wolfe) 10.00 6.00

Master Moment(G Grismore) 4.60

Also–Sir-Fer Cadet, Wind Breaker, Ima Bigun, Net Player, Fumegator,

Exacta 3-5 Paid $47.40

Trifecta 3-5-2 Paid $381.20

Superfecta 3-5-2-A Paid $1,281.80

FOURTH-Trot, NW1750L6CD, $2,100, 2:00.3

Britt's On The Go(M Jarvis) 3.20 2.60 2.20

Pick A Peck(M Headworth) 3.60 2.60

Solar Chip(R Cassavaugh) 2.60

Also–Give'em The Slip, Esquire's Pride, Brittany's Delight, Leblon Flat,

Exacta 2-5 Paid $20.80

Trifecta 2-5-6 Paid $70.20

Superfecta 2-5-6-1 Paid $186.00

FIFTH-Pace, 4000CLHC, $2,200, 1:57.2

Kings Fortress(K Pluta) 4.80 3.20 3.60

Look Duke(D Hawk) 7.20 5.00

Look Ted(K Massey) 20.20

Also–Mr President, Cull, Holly Hill Melody, Busters Baby, Pay Up,

Exacta 4-6 Paid $45.00

Trifecta 4-6-1 Paid $369.20

Superfecta 4-6-1-A Paid $833.20

SIXTH-Pace, NW2250L6CD, $2,300, 1:56.1

Kel's Comet(B Stimer) 18.60 6.20 6.00

Mcrama(D Cincebox) 3.40 2.60

Lotzee Man(R Conner) 3.20

Also–Red Devil, Rayjean Sandman, Sea Sick, Ac's Flashy Guy, Dc's Electric Sun, Water Boy,

Exacta 1-5 Paid $54.00

Trifecta 1-5-3 Paid $426.40

Superfecta 1-5-3-7 Paid $2,834.80

SEVENTH-Pace, NW1500L6CD, $2,000, 1:58.0

Grant Pass(D Cincebox) 5.60 2.80 2.80

Urban Good Friday(A Lake) 3.20 3.00

Canyon Ranch(D Hawk) 4.00

Also–Jo-Ju-Jan, S L Command, He's The Most, R R Rocky, Wakeshire Wyatt,

Exacta 2-5 Paid $16.80

Trifecta 2-5-8 Paid $151.20

Superfecta 2-5-8-6 Paid $532.00

EIGHTH-Trot, 3YO C OSS, $20,000, 2:00.0

Give 'em The Ax(H Beatty Jr) 3.60 3.00 2.40

End The Chase(D Miller) 6.80 4.60

Shout(D Hawk) 2.60

Also–Final Legacy, Over The Wire, Csi Turn and Burn, Sterling Spur, Naptown Wiz,

Exacta 3-2 Paid $17.60

Trifecta 3-2-4 Paid $53.00

Superfecta 3-2-4-5 Paid $101.20

NINTH-Pace, 3YO C OSS, $20,000, 1:55.0

Medoland Big Sam(J Dunlap) 7.40 3.60 2.40

Infirmerater(K Ater) 3.40 2.20

Laughing Is An Art(B Miller) 3.00

Also–Jacksbrotherjoe, Two Bills, Rakin N The Bucks,

Exacta 4-2 Paid $20.20

Trifecta 4-2-6 Paid $101.60

Superfecta 4-2-6-1 Paid $262.40

TENTH-Trot, 3YO C OSS, $20,000, 1:56.1

Rose Run Elvis(D Hawk) 6.20 4.00 3.20

Thatsallhewrote(J Dailey) 23.60 5.40

Stillbrook(R Steck) 6.40

Also–Gold'n Riddle, Bologna Lips, Kc Thirty-Nine, Rose Run Expert, Turn Over,

Exacta 2-8 Paid $155.40

Trifecta 2-8-6 Paid $2,508.80

Superfecta 2-8-6-1 Paid $3,221.60

ELEVENTH-Pace, 3YO C OSS, $20,000, 1:54.2

First Foxy(S Noble I I I) 28.20 7.40 3.80

Art Piece(B Miller) 2.40 2.10

Ritch Art(G Grismore) 2.60

Also–Standing Chad, Jomary, Up Front Leader, American Hero,

Exacta 4-1 Paid $65.20

Trifecta 4-1-7 Paid $205.00

Superfecta 4-1-7-3 Paid $441.60

TWELFTH-Pace, 3YO C OSS, $20,000, 1:53.3

Scoobycantoo(D Noble) 31.40 8.00 4.40

Talk Forever(D Hawk) 4.40 2.80

Secret Harbor(G Grismore) 2.20

Also–Sid The Squid, Doc's Best, Diamond Art, Room and Board,

Exacta 5-1 Paid $88.00

Trifecta 5-1-2 Paid $250.60

Superfecta 5-1-2-3 Paid $701.20

THIRTEENTH-Pace, 2000CL, $1,400, 1:59.0

H Too Double O(K Pluta) 5.20 2.60 2.60

Freeway Hanover(B Miller) 2.40 2.60

Mc Clancey(R Vinci) 8.20

Also–Brets Burner, Joppa Jobe, Water Scooter, Jake's Magic, Townations Bob,

Exacta 1-5 Paid $14.60

Trifecta 1-5-2 Paid $143.80

Superfecta 1-5-2-6 Paid $504.00

FOURTEENTH-Pace, 6000CL NW3, $1,600, 2:00.3

Up Front Bet(M Wolfe) 13.20 5.40 6.40

Ghetto Fabulous(M Jarvis) 47.40 15.80

Its Another Cajun(B Miller) 4.00

Also–Bury The Bone, My Mom Mert, Midnight Fighter, Catcham If You Can, G S Steve, Ten Ninety Nine,

Exacta 6-3 Paid $255.20

Trifecta 6-3-7 Paid $1,348.40

Superfecta 6-3-7-A Paid $3,075.20

Pick 3 5-1-6 Paid $263.20

Attendance-978, Handle-$95,503

PAN AM GAMES

BASEBALL

Cuba 10, Dominican Republic 0, 8 innings

United States 7, Brazil 0

BASKETBALL

Bronze Medal

Brazil 57, Canada 46

Gold Medal

Cuba 75, United States 64

FIELD HOCKEY

Men

Classification

Trinidad & Tobago 22, Dominican Republic 0

United States 2, Barbados 1

Semifinals

Canada 3, Chile 1

Argentina 5, Cuba 1

SOCCER

Men

Brazil 2, Cuba 1

Colombia 4, Dominican Republic 1

SOFTBALL

Men

Argentina 2, Mexico 1

United States 1, Venezuela 0

Canada 4, Dominican Republic 3

Women

United States 2, Venezuela 0

Canada 12, Bahamas 0

Colombia 2, Puerto Rico 0

Dominican Republic 2, Cuba 0



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.