Loading…
Saturday, November 22, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Thursday, 3/4/2004

Scoreboard

Boys

Sectional

DIVISION I

AT WILLARD

LAST NIGHT

Tiffin Columbian 75, Marion Harding 65, OT

Sandusky 75, Fremont Ross 61

TUESDAY

Ashland 76, Mansfield Madison 66

TOMORROW

Mansfield Sr. vs. Ashland , 6:15

T. Columbian-M. Harding winner vs. Sandusky-Fremont Ross winner

AT LIBERTY-BENTON

LAST NIGHT

Celina 67, Bowling Green 53

Anthony Wayne 52, Findlay 48

TUESDAY

Perrysburg 59, Maumee 36

TOMORROW

Lima Senior vs. Perrysburg, 6:15

Celina-BG winner vs. Findlay-AW winner

AT LIBBEY

LAST NIGHT

Southview 82, Waite 57

Clay 48, Whitmer 43

TOMORROW

Libbey vs. Start, 6:15 (at Waite)

Southview-Waite winner vs. Clay-Whitmer winner

AT WAITE

LAST NIGHT

St. John s 103, Woodward 52

Northview 46, Springfield 33

TOMORROW

Rogers vs. St. Francis , 6:15 (at Libbey)

St. John s-Woodward winner vs. Northview-Springfield winner

DIVISION II

AT OHIO NORTHERN

LAST NIGHT

Lima Shawnee 89, Paulding 41

Van Wert 55, Wapakoneta 38

TUESDAY

Ottawa-Glandorf 75, Lima Bath 38

Elida 51, St. Marys Memorial 47

TOMORROW

Ottawa-Glandorf vs. Elida, 6:15

Shawnee-Paulding winner vs. Van Wert-Wapak winner

AT PERRYSBURG

LAST NIGHT

Bryan 43, Eastwood 36

Fostoria 70, Napoleon 69

TUESDAY

Defiance 49, Rossford 38

TOMORROW

Wauseon vs. Defiance, 6:15

Eastwood-Bryan winner vs. Napoleon-Fostoria winner

AT SANDUSKY

LAST NIGHT

Norwalk 66, Perkins 46

Clyde 63, Oak Harbor 57, OT

TUESDAY

Vermilion 51, Bellevue 44

FRIDAY

Port Clinton vs. Vermilion, 6:15

Norwalk-Perkins winner vs. Oak Harbor-Clyde winner

AT MANSFIELD

LAST NIGHT

Willard 72, Kenton 47

Lexington 57, Upper Sandusky 46

TUESDAY

Ontario 50, Galion 44, OT

FRIDAY

Shelby vs. Ontario, 6:15

Kenton-Willard winner vs. U. Sandusky-Lexington winner

DIVISION III

AT ELIDA

TUESDAY

Coldwater 63, Spencerville 57

Delphos St. John s 53,Parkway 47

TOMORROW

St. Henry vs. Coldwater, 6:15

Lima CC vs. Delphos St. John s

AT NAPOLEON

TUESDAY

Wayne Trace 53, Liberty Center 41

TOMORROW

Tinora vs. Wayne Trace, 6:15

Archbold vs. Fairview

AT NORTHVIEW

TUESDAY

Lake 65, Delta 58

TOMORROW

Genoa vs. Lake, 6:15

Swanton vs. Evergreen

AT FINDLAY

TUESDAY

Elmwood 62, Lakota 43

Bluffton 71, Otsego 56

TOMNORROW

Liberty-Benton vs. Elmwood, 6:15

Patrick Henry vs. Bluffton

AT NORWALK

TUESDAY

Woodmore 55, Milan Edison 27

Gibsonburg 46, Huron 44

TOMORROW

Western Reserve vs. Woodmore, 6:15

Margaretta vs. Gibsonburg

AT GALION

TUESDAY

Bucyrus 50, Ashland Crestview 38

TOMORROW

Wynford vs. Bucyrus, 6:15

New London vs. Clear Fork

DIVISION IV

AT COLDWATER

TUESDAY

New Knoxville 57, Waynesfield-Goshen 36

Marion Local 64, Ft. Recovery 46

TOMORROW

Minster vs. New Knoxville, 6:15

New Bremen vs. Marion Local

AT WAYNESFIELD-GOSHEN

TUESDAY

Ada 57, Rigemont 21

Allen East 66, Lima Perry 42

TOMORROW

Upper Scioto Valley vs. Ada, 6:15

Hardin Northern vs. Allen East

AT VAN WERT

TUESDAY

Kalida 59, Lincolnview 37

Ottoville 63, Delphos Jefferson 47

TOMORROW

Ft. Jennings vs. Kalida, 6:15

Convoy Crestview vs. Ottoville

AT LIMA BATH

TOMORROW

Arlington vs. Riverdale, 6:15

Columbus Grove vs. Cory-Rawson

AT OTTAWA-GLANDORF

TUESDAY

Leipsic 55, McComb 40

Miller City 58, North Baltimore 53

TOMORROW

Continental vs. Leipsic, 6:15

Van Buren vs. Miller City

AT SOUTHVIEW

TUESDAY

Northwood 67, Monclova Christian 48

Toledo Christian 62, Maumee Vallley 52

TOMORROW

Ottawa Hills vs. Northwood, 6:15

Cardinal Stritch vs. Toledo Christian

AT BRYAN

TOMORROW

Antwerp vs. North Central, 6:15

Edon vs. Hicksville

AT WAUSEON

TOMORROW

Pettisville vs. Stryker, 6:15

Holgate vs. Hilltop

AT RIVERDALE

TUESDAY

St. Wendelin 68, Arcadia 35

Carey 71, Vanlue 68, OT

TOMORROW

Colonel Crawford vs. St. Wendelin, 6:15

Hopewell-Loudon vs. Carey

AT HOPEWELL-LOUDON

TOMORROW

Tiffin Calvert vs. Old Fort, 6:15

New Riegel vs. Mohawk

AT PORT CLINTON

TOMORROW

Sandusky St. Mary s vs. Fremont St. Joe, 6:15

Danbury vs. Norwalk St. Paul

AT LEXINGTON

TOMORROW

Mansfield St. Pete vs. Lucas, 6:15

Buckeye Central vs. Plymouth

Woodward1062016–52

St. John s34201930–103

WOODWARD: McCabe 0-1-0-3, Young 1-0-2, Barnett 2-0-4, Williams 1-0-2, Jones 4-4-0-20, Pettaway 1-2-1-9, Barner 3-2-8, Fisher 2-0-4. Totals: 14-7-3-52.

ST. JOHN S: Floyd 1-4-6, Cassidy 1-1-2-7, Keller 1-0-2, Schoen 1-1-2-7, Heintschel 0-1-0-3, Roberts 4-4-2-22, Dunn 3-1-4-13, Taylor 2-1-5, Hillesland 4-0-8, Raymond 10-10-30. Totals: 27-8-25-103.

Waite14111616–57

Southview26181721–82

WAITE: Wilson 3-1-7, Stoner 2-0-4, Griffin 8-3-19, Hamilton 2-1-1-8, Lucas 6-0-12, Wortham 0-2-2, Dile 1-0-2, Munn-Hester 0-1-0-3. Totals: 22-2-7-57.

SOUTHVIEW: Thomas 8-1-1-20, Norris 3-1-0-9, Murchison 4-2-10, Campbell 1-2-4, Kyser 9-3-21, Waldte 3-2-0-12, Chuba 2-0-4, Merrell 0-1-1, Joplin 0-1-1. Totals: 30-4-10-82.

Whitmer1212118–43

Clay151599–48

WHITMER: Fletcher 6-0-12, Lindroth 5-2-2-20, Specht 0-1-1-4, Fought 0-1-1, Thompson 3-0-6. Totals: 15-3-4-43.

CLAY: Zenk 1-3-5, McDougle 0-2-0-6, Spencer 0-2-2, Graham 1-0-2, Nelson 1-2-3-11, Scarbrough 8-2-0-22. Totals: 13-4-8-48.

BG1281320–53

Celina10191424–67

BOWLING GREEN: Graffin 0-4-0-12, Frye 3-1-2-11, Hoehner 5-0-10, Green 8-1-17, Radabaugh 0-2-2, Fortney 0-1-1. Totals: 16-5-6-53.

CELINA: Gagle 2-1-5, Boley 1-2-4-12, Kanney 2-2-6-16, Tindall 3-2-8, Homan 7-8-22, Klosterman 1-2-4. Totals: 16-4-23-67.

Harding181115192–65

Clmbian179231412–75

MARION HARDING: Haines 4-2-0-14, Conley 1-2-2-10, Pitts 6-1-1-15, Starks 10-2-22, Wilkins 0-2-2, Grimes 1-0-2. Totals: 22-5-6-65.

TIFFIN COLUMBIAN: Rinehart 3-7-13, Elchert 2-2-0-10, Kisabeth 9-4-22, Hoke 1-1-5-10, Porter 3-2-8, Scott 0-1-4-7, Ducsay 0-4-4. Totals: 18-4-27-75.

Springfield641211–33

Northview871219–46

SPRINGFIELD: Dee Alexander 2-1-2-9, Fletcher Noble 2-5-9, Benison 1-0-2, Taube 1-0-2, Norris 0-1-2-5, Browne 0-4-4, Decker 0-2-2. Totals: 6-2-15-33.

NORTHVIEW: Kirk McKenney 4-3-11, Fuller 0-2-2, Bryan Heidtman 1-9-11, Briddell 0-3-3, Davie 2-0-4, Cody Shoemaker 5-1-2-15. Totals: 12-1-19-46.

Bryan10101013–43

Eastwood313911–36

BRYAN: Stelzer 1-2-6-14, Carpenter 1-2-6-14, Duran 2-1-5, Buell 3-1-7, Parsons 1-0-2, Herman 0-1-1. Totals: 8-4-15-43.

EASTWOOD: Schulte 1-2-4, Speck 1-0-2, Mulder 1-0-2, Leady 7-2-2-22, Snyder 2-2-6. Totals: 12-2-6-36.

Fostoria22161220–70

Napoleon16221714–69

FOSTORIA: Ja. Diebler 5-3-6-25, Jo. Diebler 6-3-15, Hyde 2-1-2-9, Podach 1-4-6, Echelberry 1-1-1-6, Crawford 0-1-1-4, Munoz 0-1-0-3, VanHoose 1-0-2. Totals: 16-7-17-70.

NAPOLEON: Borstelman 7-2-16, Funchion 4-1-0-11, Davis 4-5-13, Kruse 3-2-8, Damman 2-1-0-7, Ward 1-1-0-5, Boulton 2-0-4, Birtcher 0-1-0-3, Wiechers 1-0-2. Totals: 24-4-9-69.

AW1213720–52

Findlay1417512–48

ANTHONY WAYNE: Bayus 1-1-4-9, Cramer 0-1-0-3, Sadowski 1-2-0-8, McVicker 7-3-4-27, Zacharias 1-0-2, Kirby 0-3-3. Totals: 10-7-11-52.

FINDLAY: Strzempker 1-0-2, Kraus 0-2-2, Babcock 0-3-3, Inkrott 0-3-0-9, Miller 5-1-5-18, Leddy 0-1-1, Hughes 2-2-6, Ernst 2-1-5, Sutton 1-0-2. Totals: 11-4-14-48.

Clyde101412198–63

O.H.131613132–57

CLYDE: Tea 6-7-19, Newsome 1-2-3-11, Muratori 7-1-5-22, Stickney 1-0-2, Hackenburg 0-5-5, Finney 1-0-2, Cooner 1-0-2. Totals: 17-3-20-63.

OAK HARBOR: Price 1-1-2-7, Tank 7-1-15, Dusseau 6-3-15, Favro 6-4-16, Byrne 2-0-4. Totals: 22-1-10-57.

Norwalk12112023–66

Perkins1171414–46

NORWALK: Hunter 6-3-1-22, Olaniyan 4-2-10, Ott 1-1-3, Duncan 1-0-2, Freriks 4-2-10, Blair 5-1-11, Johnston 4-0-8. Totals: 25-3-7-66.

PERKINS: Toccaceli 2-0-4, Szulc 3-1-4-13, Reiter 0-2-2, Gentry 1-0-2, Schippel 0-1-1, Carroll 5-0-10, Richardson 2-0-4, Hallock 4-0-8, Sturzinger 1-0-2. Totals: 18-1-7-46.

Girls

District

Division I

TONIGHT

AT HOPEWELL-LOUDON

Mansfield Sr. vs. Marion Harding, 7

AT McCOMB

Perrysburg vs. Findlay, 7

AT CLAY

Central vs. Bowsher, 7

AT CENTRAL

Northview vs. Start, 7

SATURDAY

AT UNIVERSITY OF FINDLAY

Hopewell-Loudon site winner vs. McComb site winner, 7

AT PERRYSBURG

Clay site winner vs. Central Catholic site winner, 7

Division II

AT LIBERTY-BENTON

TONIGHT

Wauseon vs. Elida, 6:15; Defiance vs. St. Marys Memorial, 8

SATURDAY

Winners play at 7 p.m.

AT ONTARIO

TONIGHT

Bellevue vs. Lexington, 6:15; Fostoria vs. Upper Sandusky, 8

SATURDAY

Winners play at 7 p.m.

Division III

AT DEFIANCE

TONIGHT

Coldwater vs. Archbold, 6:15; Paulding vs. Swanton, 8

SATURDAY

Winners play at 7 p.m.

AT PERRYSBURG

TONIGHT

Cardinal Stritch vs. Allen East, 6:15; Elmwood vs. Patrick Henry, 8

SATURDAY

Winners play, 2

AT WILLARD

TONIGHT

Huron vs. Mohawk, 6:15; Margaretta vs. Colonel Crawford, 8

SATURDAY

Winners play 7 p.m.

Division IV

AT COLDWATER

TONIGHT

Minster vs. New Bremen, 6:15; Marion Local vs. Waynesfield-Goshen, 8

SATURDAY

Winners play at 7 p.m.

AT ELIDA

TONIGHT

Delphos St. John s vs. Kalida, 6:15; Ottoville vs. Miller City, 8

SATURDAY

Winners play at 7 p.m.

AT FINDLAY

TONIGHT

North Baltimore vs. McComb, 6:15; Van Buren vs. Riverdale, 8

SATURDAY

Winners play at 7 p.m.

AT ARCHBOLD

TONIGHT

Edon vs. Stryker, 6:15; Edgerton vs. Holgate, 8

SATURDAY

Winners play at 7 p.m.

AT FOSTORIA

TONIGHT

Ottawa Hills vs. New Riegel, 6:15; Toledo Christian vs. Fremont St. Joseph, 8

SATURDAY

Winners play at 7 p.m.

AT LEXINGTON

TONIGHT

Mansfield St. Peter s vs. Norwalk St. Paul, 6:15; Crestline vs. Plymouth, 8

SATURDAY

Winners play at 7 p.m.

Men

Mid-American Conf.

LAST NIGHT

Toledo 84, Central Michigan 76

Ball State 75, E. Michigan 47

Buffalo 77, Ohio 49

Marshall 78, Akron 68

Miami 59, Kent State 57

SATURDAY

Buffalo at Akron, noon.

Kent State at Ohio, noon.

Ball State at Central Michigan, 2 p.m.

Marshall at Miami, 2 p.m.

N. Illinois at W. Michigan, 2 p.m.

Bowling Green at E. Michigan, 7 p.m.

BUFFALO 77, OHIO 49

OHIO (9-19): Troutman 4-13 2-5 13, Harris 3-11 1-2 8, McGowen 1-4 0-0 2, Bridgewater 2-6 0-0 4, Stephens 0-0 0-0 0, Harbut 4-8 4-4 12, Davis 0-2 1-2 1, Gladney 2-2 1-1 5, Halbert 1-4 1-1 4, Annen 0-0 0-0 0, Barrett 0-2 0-0 0. Totals 17-52 10-15 49.

BUFFALO (15-11): Gilbert 5-8 0-0 13, Jordan 4-8 1-3 10, Idbihi 2-5 0-0 4, Battle 4-6 2-3 12, Middleton 1-6 0-0 3, Bird 7-9 2-2 19, Young 1-2 0-0 3, Cage 4-9 0-0 11, Bortz 1-2 0-0 2, Andre 0-0 0-0 0. Totals 29-55 2-8 77.

Halftime–Buffalo 47 Ohio 18. A–4,086.

MIAMI 59, KENT ST. 57

MIAMI (16-10): Horace 6-10 0-0 13, St. Clair 0-2 0-0 0, Hausfeld 1-7 0-0 3, Mason 1-6 2-4 5, Johnson 9-15 10-13 31, Penno 0-1 0-0 0, Jones 0-0 0-0 0, Seals 1-2 0-0 2, Vandersluis 0-0 0-1 0, Schenke 1-1 0-0 2, Hatcher 0-1 1-2 1, Peavy 1-1 0-0 2, Van Buskirk 0-0 0-0 0. Totals 20-46 13-20 59.

KENT ST. (20-6): Howard 1-1 0-0 2, Bedford 1-5 0-0 3, Edwards 7-15 3-7 17, Jakeway 2-3 4-5 9, Haut 4-8 0-0 10, Cutley 2-7 0-1 5, Edwin 1-2 0-0 2, Haynes 3-11 2-4 9, Gates 0-1 0-0 0. Totals 21-53 9-17 57.

Halftime–Kent St. 28, Miami 23. . A–5,557.

MARSHALL 78, AKRON 68

AKRON (13-13): Tarver 14-24 11-12 39, Wood 5-5 1-9 11, McFadden 3-7 0-0 8, Travis 2-8 0-0 4, A. Hipsher 2-2 0-0 4, Futch 1-4 0-2 2. Totals 27-57 12-23 68.

MARSHALL (11-15): Black 8-13 7-8, Anderson 5-6 3-5-13, Bunch 4-7 0-0 11, Hamilton 4-11 0-0 10, Patton 1-3 5-6 7, Smith 1-2 3-6 5, Whitted 1-5 1-2 3, Dawn 0-2 2-3 2, Armpalu 1-2 0-0 2, Carter 1-2 0-0 2. Totals 26-53 21-30 78.

Halftime–Akron 36, Marshall 34. A–3,983.

BALL ST. 75, E. MICHIGAN 47

E. MICHIGAN (12-14): Jackson 2-8 5-6 9, Austin 4-8 2-5 11, Bowler 3-10 2-5 8, Cottrill 1-3 0-0 2, Douglas 0-3 0-0 0, Hart 2-9 1-1 5, Ross 3-5 0-0 7, McElhinny 0-0 0-0 0, Cashen 0-1 2-2 2, Redder 1-6 1-2 3. Totals 16-53 13-21 47.

BALL ST. (13-13): Owens 7-10 0-0 17, Echols 4-12 3-4 11, McCollom 2-4 1-1 6, Stovall 4-5 2-2 11, Trammell 6-10 0-0 12, Fulse 0-0 0-0 0, Cox 0-1 0-0 0, Bennett 0-0 1-2 1, McClung 0-2 1-2 1, Mills 1-2 2-2 4, Chapman 3-4 3-4 10, Howland 1-1 0-1 2. Totals 28-51 13-18 75.

Halftime–Ball St. 38, E. Michigan 16. A–5,199.

Big Ten

LAST NIGHT

Indiana 61, Michigan 56

Ohio State 71, Penn State 64

Northwestern 51, Iowa 49

Illinois 81, Purdue 79

SATURDAY

Iowa at Purdue, 4:30 p.m.

Penn St. at Minnesota, 8 p.m.

SUNDAY

Illinois at Ohio St., 4 p.m.

NORTHWESTERN 51, IOWA 49

IOWA (15-11 8-7): Brunner 8-14 2-6 19, Worley 2-7 2-2 6, Boyd 1-7 2-2 5, Horner 2-8 2-2 7, Pierce 2-5 0-1 4, Spurgeon 0-0 2-2 2, Hansen 3-3 0-0 6. Totals 18-44 10-15 49.

NORTHWESTERN (13-13 8-7): Vukusic 2-11 0-0 5, Tolic 0-1 0-2 0, Parker 4-13 2-2 14, Hachad 2-10 0-0 4, Young 5-11 3-4 14, Duvancic 6-8 1-3 14, Jenkins 0-0 0-0 0, Scott 0-0 0-0 0. Totals 19-54 6-11 51.

Halftime–Tied 25-25. . A–5,038.

Women

Mid-American Conf.

TOURNAMENT-SATURDAY

Ohio at Toledo, 7

Central Michigan at Bowling Green, 1

Buffalo at Marshall, 1

Ball State at N. Illinois, 1

Akron at Western Michigan, 4:30

Area

NJCAA REGION 12 TOURNAMENT

OWENS 60, SCHOOLCRAFT 55

SCHOOLCRAFT: Pattillo 3-1-7, Combs 1-0-2, Monterio 6-12-24, Gibson 1-0-2, Pittman 5-3-13, Tyree 2-3-7. Totals: 17-19-55.

OWENS: Johnson 3-1-7, Weiland 2-3-7, Strong 4-0-8, Wilson 3-3-9, McClure 1-0-2, Peer 0-2-2, Dedrick 2-0-4, Brown 8-3-19, Kubicek 1-0-2. Totals: 24-12-60.

Halftime: Schoolcraft 20-19.

OTHER RESULTS

Lakeland 82, St. Clair 73

Oakland 75, Columbus State 61

Wayne 81, Delta 58

LOCAL BOWLING

Honor Roll

300 GAMES

Steve Snyder, Jug s 225-237-300-762

Don Spino, Ottawa 203-202-300-705

Karl Glashauser, Rossford 198-300-171-669

HIGH SERIES

Men (750 or better)

Mike Desimpelaere, Miracle 805

Mick First, Miracle 805

Bob Noonan, Toledo SC 788

Roger Ward, Miracle 764

Terry Benster Jr., Toledo SC 763

Kevin Allen, Miracle 762

Mark Olson, Miracle 756

Dave Stone, Miracle 756

Robert Hansen, Toledo SC 752

Ken Vicary, Toledo SC 750

Women (650 or better)

Jodi Woessner, Toledo SC 756

Tricia Rettig, Toledo SC 706

Brooke Summers, Toledo SC 697

TRANSACTIONS

BASEBALL

American League

BALTIMORE ORIOLES – Agreed to terms with RHP Kurt Ainsworth, RHP Rick Bauer, OF Jack Cust, C Geronimo Gil and RHP Jorge Julio on one-year contracts. Renewed the contract of RHP Rodrigo Lopez.

CHICAGO WHITE SOX – Agreed to terms with RHP Jon Adkins, LHP Neal Cotts, RHP Felix Diaz, RHP Matt Ginter, RHP Jason Grilli, RHP Gary Majewski, LHP Corwin Malone, LHP Ryan Meaux, LHP Arnie Munoz, RHP Enemencio Pacheco, RHP Jon Rauch, LHP David Sanders, LHP Ryan Wing, RHP Dan Wright, C Jamie Burke, C Miguel Olivo, C Michael Rivera, INF Joe Crede, INF Ross Gload, INF Willie Harris, INF Juan Uribe, INF Ruddy Yan, OF Joe Borchard and OF Aaron Rowand on one-year contracts. Agreed to terms with LHP Damaso Marte on a three-year contract.

DETROIT TIGERS – Agreed to terms with RHP Jeremy Bonderman and 3B Eric Munson on one-year contracts. Renewed the contract of 1B Carlos Pena.

TEXAS RANGERS – Agreed to terms with INF Michael Young on a one-year contract. Renewed the contract of OF Laynce Nix.

BASKETBALL

National Basketball Association

NBA – Fined Detroit coach Larry Brown $7,500 for failing to leave the court in a timely manner after he was ejected from a game on Feb. 29.

CLEVELAND CAVALIERS – Released G J.R. Bremer. Signed F Lee Nailon. Placed G-F Kedrick Brown on injured list.

NEW YORK KNICKS – Placed C Dikembe Mutombo on the injured list. Activated C Cezary Trybanski.

ORLANDO MAGIC – Activated Andrew DeClercq.

WASHINGTON WIZARDS – Claimed F Lonny Baxter off waivers from Toronto.

FOOTBALL

National Football League

ARIZONA CARDINALS – Re-signed TE Lorenzo Diamond to a one-year contract.

ATLANTA FALCONS – Agreed to terms with C Todd McClure on a three-year contract.

BUFFALO BILLS – Signed OL Chris Villarrial. Released TE Dave Moore.

CHICAGO BEARS – Agreed to terms with QB Jonathan Quinn on a two-year contract and RB Thomas Jones on a four-year contract.

DETROIT LIONS – Released S Corey Harris.

GREEN BAY PACKERS – Signed OT Chad Clifton to a six-year contract extension.

HOUSTON TEXANS – Agreed to terms with DL Gary Walker on a six-year contract.

JACKSONVILLE JAGUARS – Traded QB Mark Brunell to Washington for a 2004 third-round draft pick. Signed C Joe Zelenka.

KANSAS CITY CHIEFS – Agreed to terms with S Jerome Woods on a six-year contract.

NEW YORK JETS – Released LB Marvin Jones.

NEW ORLEANS SAINTS – Signed CB Fakhir Brown to a two-year contract.

PHILADELPHIA EAGLES – Signed DE Jevon Kearse to an eight-year contract.

HOCKEY

National Hockey League

BOSTON BRUINS – Traded Shaone Morrisonn and a 2003 first-and second-round draft pick to the Washington Capitals for D Sergei Gonchar.

NEW YORK RANGERS – Traded C Petr Nedved and G Jussi Markkanen to Edmonton for F Dwight Helminen, G Stephen Valiquette and a 2004 second-round draft pick.

ECHL

LONG BEACH ICEDOGS – Traded G Colin Zulianello to San Diego for G David Burleigh.

COLLEGE

FLORIDA INTERNATIONAL – Fired Donnie Marsh, men s basketball coach, and reassigned him within the university.

FORDHAM – Named Ed Foley football coach.

COLLEGE HOCKEY

CCHA

OVERALL RECORDS: Michigan 23-10-1, Miami 19-11-4, Notre Dame 17-11-4, Michigan State 21-14-1, Ohio State 20-14-0, N. Michigan 16-14-4, W. Michigan 16-15-4, Ferris State 15-16-3, Alaska-Fairbanks 15-16-1, Bowling Green 10-16-9, Lake Superior State 8-17-7, Nebraska-Omaha 7-22-5.

TONIGHT

Bowling Green at W. Michigan

Minn.-Mankato at Nebraska-Omaha

TOMORROW

Michigan at Michigan State

Ohio State at Miami

Ferris State at N. Michigan

Notre Dame at Lake Superior State

Alaska-Fairbanks at Alaska-Anchorage

SATURDAY

Miami at Ohio State

Michigan vs. Michigan State in Detroit

Nebraska-Omaha at Minn.-Mankato

Notre Dame at Lake Superior State

Alaska-Fairbanks at Alaska-Anchorage

Ferris State at N. Michigan

ECHL

LAST NIGHT

Johnstown 4, Reading 3

Louisiana 5, Texas 3

Las Vegas at Fresno, late

Bakersfield at Alaska, late

TUESDAY

Columbus 3, Greenville 2

Florida 5, Augusta 2

Mississippi 4, Pensacola 2

South Carolina 4, Fresno 1

Bakersfield 3, Alaska 0

TONIGHT

Columbus at Florence

Augusta at Pensacola

Columbia at Roanoke

NOTES

North American Youth Sports has openings for its spring BASKETBALL TOURNAMENT April 30-May 2 at Springfield High School. For more information call Mark Malinowski, 419-729-2908.

Libbey High School has two coaching openings: ASSISTANT BASEBALL and SOFTBALL. Applicants should contact Jim Henley, 419-385-5341.

St. Ursula Academy will host a 3-ON-3 BASKETBALL TOURNAMENT March 21 for boys and girls in grades 6-12. For more information call Julie Barber, 419-531-1693.

Whitmer High will host a boys and girls JUNIOR HIGH INVITATIONAL TRACK MEET April 23 at 4 p.m. Schools should contact Greg Kubicki, 410-473-8368.

A MEN S SPRING SOFTBALL LEAGUE is being formed. For more information call Fred, 419-726-5970, or Jack, 419-729-5740.

A series of GIRLS GOLF CLINICS will be held April 3, 10, 17 and 24 at South Toledo Golf Club. For more information call Judd Stephenson, 440-871-4638.

The Greater Toledo Wrestling Coaches Association is hosting a ALL-STAR WRESTLING MATCH tomorrow at 6:30 p.m. at St. John s High School. Competitors from the City League, NLL, SLL, and NWOAL will be featured.



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.