Loading…
Friday, August 29, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Thursday, 11/10/2011

Scoreboard: 11-10

State Playoffs
Division I
All Games at 7 p.m. Saturday Unless Otherwise Noted
Region 1
1 Mentor (10-1) vs. 5 Solon (10-1), at Parma Byers Field
2 Cleveland St. Ignatius (9-2) vs. 6 Lakewood St. Edward (8-3), at Brunswick High School

Region 2
1 Whitmer (11-0) vs. 5 Canton McKinley (9-2), at Mansfield Senior High School
7 Wadsworth (10-1) vs. 3 Hudson (10-1), at Canton Fawcett Stadium

Region 3
1 Hilliard Davidson (10-0) vs. 4 Upper Arlington (9-2), at Col. St. Francis DeSales HS
2 Pickerington Central (8-2) vs. 6 Gahanna Lincoln (9-2), at Ohio Wesleyan Univ.

Region 4
1 Middletown (10-1) vs. 4 Cincinnati Archbishop Moeller (8-3), 5:30 p.m. at Univ. of Cincinnati
2 Cincinnati Colerain (10-1) vs. 3 Cincinnati St. Xavier (8-3), 8:15 p.m. at Univ. of Cincinnati

Division II
All Games at 7:30 p.m. Friday Unless Otherwise Noted
Region 5
1 Cuyahoga Falls Walsh Jesuit (9-1) vs. 4 Kent Roosevelt (10-1), at Twinsburg HS
2 Tallmadge (9-2) vs. 3 Aurora (10-1), at Solon HS

Region 6
1 Avon (10-1) vs. 4 Central Catholic (8-3), at Fremont Ross HS
7 Tiffin Columbian (9-2) vs. 6 East Cleveland Shaw (7-3), at Sandusky HS

Region 7
1 Columbus Marion-Franklin (11-0) vs. 4 Sunbury Big Walnut (9-2), at Ohio Wesleyan Univ.
2 Dresden Tri-Valley (10-1) vs. 3 New Albany (9-2), at Gahanna Lincoln HS

Region 8
1 Trotwood-Madison (11-0) vs. 5 Wapakoneta (10-1), at Piqua HS
2 Kings Mills Kings (11-0) vs. 6 Cincinnati Turpin (8-3), at Hamilton HS

Division III
All Games at 7:30 p.m. Friday Unless Otherwise Noted
Region 9
1 Chagrin Falls (11-0) vs. 4 Ravenna (9-2), at Warren Harding HS
2 Mentor Lake Catholic (10-1) vs. 6 Akron St. Vincent-St. Mary (9-2), at Bedford HS

Region 10
1 Columbus St. Francis DeSales (7-3) vs. 5 Elida (8-3), at Northmont HS
2 Clyde (9-2) vs. 3 Columbus Eastmoor Academy (9-2), at Mansfield Senior HS

Region 11
1 Steubenville (11-0) vs. 4 Youngs. Cardinal Mooney (7-3), at Canton Fawcett Stadium
2 Dover (10-1) vs. 3 Minerva (11-0), at Canton CC

Region 12
1 Springfield Shawnee (11-0), vs. 4 Dayton Thurgood Marshall (10-1), at Kettering Fairmont HS
7 Jackson (11-0) vs. 3 Plain City Jonathan Alder (11-0), at Logan HS

Division IV
All Games at 7 p.m. Saturday Unless Otherwise Noted
Region 13
1 Girard (10-1) vs. 4 Sullivan Black River (9-2), at Uniontown Lake HS
2 Orrville (8-3) vs. 3 Creston Norwayne (10-1), at Medina HS

Region 14
1 Kenton (11-0) vs. 4 Genoa (10-1), at BGSU
2 Eastwood (11-0) vs. 3 Columbus Bishop Hartley (10-0) at Ashland HS

Region 15
1 St. Clairsville (10-1) vs. 5 Coshocton (9-2), at Zanesville HS
2 Johnstown-Monroe (11-0) vs. 6 Ironton (7-4), at Hamilton Township HS

Region 16
1 Waynesville (11-0) vs. 5 Dayton Chaminade-Julienne (8-3), at Centerville HS
7 Cincinnati Hills Christian Academy (8-3), vs. 3 Clarksville Clinton-Massie (9-2), at Mason HS

Division V
All Games at 7:30 p.m. Friday Unless Otherwise Noted
Region 17
1 Kirtland (11-0) vs. 4 Sugarcreek Garaway (9-2), at Green HS
7 Louisville St. Thomas Aquinas (7-4) vs. 3 Columbiana Crestview (10-1), at Ravenna HS

Region 18
1 Liberty Center (11-0) vs. 5 Patrick Henry (9-2), at Perrysburg
7 Hicksville (9-2) vs. 6 Liberty-Benton (10-1), at Lima Senior HS

Region 19
1 Bucyrus Wynford (11-0) vs. 5 Portsmouth West (10-1), at Reynoldsburg HS
2 Lucasville Valley (11-0) vs. 6 Ashland Crestview (11-0), at Upper Arlington HS

Region 20
8 Versailles (9-2) vs. 5 Coldwater (8-3), at Dayton Welcome Stadium
2 Marion Pleasant (11-0) vs. 6 West Jefferson (9-2), at Hilliard Bradley HS

Division VI
All Games at 7 p.m. Saturday Unless Otherwise Noted
Region 21
1 Berlin Center Western Reserve (11-0) vs. 5 Malvern (10-1), at Louisville HS
2 Shadyside (8-3) vs. 3 Youngstown Christian (10-1), at New Philadelphia HS

Region 22
1 Leipsic (10-1) vs. 5 McComb (8-3), at Tiffin Columbian HS
2 Delphos St. John's (8-3) vs. 3 Tiffin Calvert (9-2), 3 p.m. at BGSU

Region 23
1 Willow Wood Symmes Valley (10-1) vs. 5 Beallsville (9-2), at Athens HS
2 New Washington Buckeye Central (9-2) vs. 6 Zanesville Bishop Rosecrans (7-4), at Westerville Central HS

Region 24
1 Maria Stein Marion Local (9-2) vs. 5 Ada (9-2), at Lima Senior HS
2 Fort Loramie (10-1) vs. 6 Minster (8-3), at Wapakoneta HS

Transactions

BASEBALL

National League

ARIZONA DIAMONDBACKS–Agreed to terms with INF Willie Bloomquist on a two-year contract and with RHP Chris Jakubauskas on a minor league contract.

American Association
GARY SOUTHSHORE RAILCATS–Acquired RHP Chris Allen from Lake Erie (Frontier) to complete an earlier trade.

Frontier League
EVANSVILLE OTTERS–Signed RHP Brian Hobbs.
LAKE ERIE CRUSHERS–Signed LHP Andrew Weeks to a contract extension. Signed 1B Kyle Weldon.
RIVER CITY RASCALS–Signed RHP Kyle Wahl.

FOOTBALL

National Football League
NEW YORK JETS–Signed WR Dexter Jackson to the practice squad. Released DT Jarron Gilbert from the practice squad.
ST. LOUIS RAMS–Activated WR Mark Clayton from the PUP list. Released QB Tom Bradstater.
TAMPA BAY BUCCANEERS–Claimed DL Albert Haynesworth off waivers from New England.
WASHINGTON REDSKINS–Signed OL Tyler Polumbus. Signed TE Fendi Onobun and CB Brandyn Thompson to the practice squad.

HOCKEY

National Hockey League
COLUMBUS BLUE JACKETS–Activated G Mark Dekanich off injured reserve and assigned him to Springfield (AHL). Assigned RW Cam Atkinson to Springfield.
MONTREAL CANADIENS–Recalled F Aaron Palushaj from Hamilton (AHL).
American Hockey League
CONNECTICUT WHALE–Reassigned D Jyri Niemi to Greenville (ECHL).
Central Hockey League
ARIZONA SUNDOGS–Signed F Patrick Schafer.
WICHITA THUNDER–Placed D Justin Hofstetter on waivers. Signed D Kevin Seibel.

LACROSSE

National Lacrosse League
MINNESOTA SWARM–Signed T Jordan MacIntosh to a two-year contract.

SOCCER

Major League Soccer
NEW ENGLAND REVOLUTION–Promoted Brian Bilello to president and Michael Burns to general manager.

COLLEGE
ECAC–Named Matt Fogg coordinator of leagues, Pat Colbert director of special events, Michael Letzeisen and Alex Lerch coordinators of sport administration, Jen Pacelli director of DII governance/marketing & special events and Holly Gampa interim director of marketing.
DAYTON–Announced the retirement of assistant football coach Dave Whilding at the end of the season.
MICHIGAN–Named John Barnes women's assistant basketball coach.
PENN STATE–Football coach Joe Paterno announced he will retire at the end of the season.

PREP SOCCER

Girls State Semifinals
ST. URSULA 1, WALSH JESUIT 0: Armstrong

STRONGSVILLE 3, NORTHVIEW 0: Griffo, Waskowski, Griesinger.

college football

Mid-American Conference

East

W L PF PA W L PF PA
Ohio 3 2 146 122 6 3 290 194
Miami 3 2 136 105 4 5 200 206
Temple 3 3 171 87 5 4 261 115
Kent St. 2 3 74 102 3 6 126 232
Bwlng Green 2 4 121 178 4 6 248 289
Buffalo 1 4 106 171 2 7 170 271
Akron 0 5 71 167 1 8 138 308

West

W L PF PA W L PF PA
N. Illinois 5 1 271 184 7 3 416 334
Toledo 5 1 290 201 6 4 415 323
Ball St. 4 2 150 190 6 4 238 330
E. Mich. 3 2 127 148 5 4 191 229
W. Mich. 3 2 166 135 5 4 272 230
C. Mich. 2 4 161 197 3 7 226 313

WEDNESDAY
Miami at Temple, late

TUESDAY
Toledo 63, W. Michigan 60
N. Illinois 45, Bowling Green 14

THURSDAY
Ohio at Cent. Michigan, 7:30

Saturday
Buffalo at E. Michigan, 1
Kent St. at Akron, 2

Big Ten Conference
Legends

W L PF PA W L PF PA
Mich. St. 4 1 109 100 7 2 239 144
Michigan 3 2 166 90 7 2 294 141
Nebraska 3 2 141 120 7 2 312 208
Iowa 3 2 134 106 6 3 285 201
N'western 2 4 201 218 4 5 281 277
Minnesota 1 4 77 196 2 7 168 303

Leaders

W L PF PA W L PF PA
Penn St. 5 0 96 62 8 1 196 112
Wisconsin 3 2 229 111 7 2 423 145
Ohio St. 3 2 118 100 6 3 230 163
Illinois 2 3 107 103 6 3 236 155
Purdue 2 3 115 152 4 5 233 238
Indiana 0 6 119 254 1 9 229 360

Saturday
Michigan St. at Iowa, TBA
Wisconsin at Minnesota, TBA
Rice at Northwestern, Noon
Ohio St. at Purdue, Noon
Michigan at Illinois, 3:30
Nebraska at Penn St., 3:30 p.m.

W. Michigan 14 14 14 21 – 63
Toledo 21 7 21 17 – 66
WMU–Mussman 7 pass from Carder (Potter kick), 8:24.
WMU–White 11 pass from Carder (Potter kick), 5:53.
Tol–Je.Jones 23 pass from Owens (Casano kick), 3:12.
Tol–Thomas 40 pass from Owens (Casano kick), :53.
Tol–Molls 24 fumble return (Casano kick), :14.
WMU–Wiggins 20 interception return (Potter kick), 9:36.
WMU–Schaffer 64 pass from Carder (Potter kick), 7:06.
Tol–M.Williams 24 run (Casano kick), 4:22.
WMU–Arnheim 8 pass from Carder (Potter kick), 14:06.
Tol–Thomas 1 run (Casano kick), 10:43.
Tol–Fluellen 2 run (Casano kick), 8:48.
Tol–Reedy 42 pass from Owens (Casano kick), 4:04.
WMU–White 60 pass from Carder (Potter kick), 3:22.
WMU–Carder 1 run (Potter kick), 13:19.
Tol–M.Williams 3 run (Casano kick), 8:32.
Tol–Thomas 42 run (Casano kick), 5:21.
WMU–Ravenell 8 pass from Carder (Potter kick), 3:20.
Tol–FG Detmer 39, 1:51.
WMU–White 9 pass from Carder (Potter kick), 1:01.
A–16,107.

TEAM STATS
WMU Tol
First downs 32 37
Rushes-yards 23-87 60-419
Passing 548 385
Comp-Att-Int 38-59-0 30-41-3
Return Yards (-3) 1
Punts-Avg. 5-37.4 3-34.0
Fumbles-Lost 4-4 4-3
Penalties-Yards 8-70 8-73
Time of Possession 20:30 39:30
INDIVIDUAL STATS
RUSHING–W. Michigan, Drake 13-71, Carder 8-16, Fields 1-0, Scriven 1-0. Toledo, Thomas 30-216, M.Williams 10-76, Fluellen 11-44, Reedy 2-34, Owens 4-26, Page 2-14, Dantin 1-9.
PASSING–W. Michigan, Carder 38-59-0-548. Toledo, Owens 22-27-1-318, Dantin 8-14-2-67.
RECEIVING–W. Michigan, White 16-238, Schaffer 6-114, Monette 6-87, Ravenell 6-85, Arnheim 2-13, Mussman 1-7, Ponder 1-4. Toledo, Page 10-68, Thomas 5-77, Reedy 4-56, Stafford 3-91, Je.Jones 3-69, M.Williams 3-19, Green 1-5, Fluellen 1-0.

SOCCER
MLS CUP
Sunday, Nov. 20: Houston vs. Los Angeles at Carson, Calif., 9 p.m.

NHL
EASTERN CONFERENCE
Atlantic Division
W L OT Pts GF GA
Pittsburgh 9 3 3 21 45 34
N.Y. Rangers 8 3 3 19 38 31
Philadelphia 8 4 3 19 57 46
New Jersey 7 5 1 15 33 36
N.Y. Islanders 4 6 2 10 25 35

Northeast Division
W L OT Pts GF GA
Toronto 9 5 1 19 46 51
Buffalo 9 5 0 18 42 33
Ottawa 7 8 1 15 47 58
Boston 6 7 0 12 40 30
Montreal 5 7 2 12 35 39

Southeast Division
W L OT Pts GF GA
Washington 9 4 0 18 50 38
Tampa Bay 8 5 2 18 46 47
Florida 7 4 3 17 39 37
Carolina 5 7 3 13 37 50
Winnipeg 5 7 3 13 40 51

WESTERN CONFERENCE

Central Division
W L OT Pts GF GA
Chicago 8 4 3 19 46 45
Nashville 7 5 2 16 38 38
Detroit 7 5 1 15 34 31
St. Louis 7 7 0 14 35 35
Columbus 2 11 1 5 31 53

Northwest Division
W L OT Pts GF GA
Edmonton 9 3 2 20 33 23
Minnesota 8 3 3 19 33 26
Vancouver 7 7 1 15 45 44
Colorado 7 7 1 15 42 47
Calgary 6 7 1 13 30 35

Pacific Division
W L OT Pts GF GA
Dallas 11 3 0 22 45 33
San Jose 8 4 1 17 41 35
Los Angeles 7 5 3 17 34 35
Phoenix 7 4 2 16 38 36
Anaheim 5 6 3 13 27 40
Note: Two points for a win, one point for overtime loss.

WEDNESDAY NIGHT
N.Y. Rangers 3, Ottawa 2
Tampa Bay 2, Philadelphia 1, OT
Nashville at Anaheim, late

TUESDAY
Buffalo 6, Winnipeg 5, OT
Florida 5, Toronto 1
Dallas 5, Washington 2
New Jersey 3, Carolina 2
Edmonton 3, Montreal 1
Detroit 5, Colorado 2
St. Louis 3, Chicago 0
Minnesota 3, Calgary 0
Los Angeles 4, Nashville 3

THURSDAY
Edmonton at Boston, 7
Chicago at Columbus, 7
Toronto at St. Louis, 8
Florida at Winnipeg, 8:30
N.Y. Islanders at Colorado, 9
Montreal at Phoenix, 9
Vancouver at Los Angeles, 10:30
Minnesota at San Jose, 10:30

ECHL
EASTERN CONFERENCE
Atlantic Division
W L OL SL Pts GF GA
Wheeling 6 2 0 0 12 33 21
Reading 5 5 1 0 11 31 40
Elmira 5 4 0 0 10 32 27
Trenton 3 7 0 0 6 32 43

North Division
W L OL SL Pts GF GA
Kalamazoo 6 2 0 0 12 35 25
Chicago 6 3 0 0 12 30 25
Cincinnati 1 3 0 2 4 16 19
Toledo 2 6 0 0 4 19 29

South Division
W L OL SL Pts GF GA
S. Carolina 8 3 0 0 16 34 22
Gwinnett 5 3 2 1 13 29 27
Florida 5 6 0 1 11 38 41
Greenville 4 5 0 0 8 29 39

WESTERN CONFERENCE

Mountain Division
W L OL SL Pts GF GA
Utah 7 2 0 0 14 22 17
Alaska 7 3 0 0 14 26 17
Colorado 4 5 0 0 8 28 36
Idaho 3 7 0 1 7 28 34

Pacific Division
W L OL SL Pts GF GA
Las Vegas 6 4 1 1 14 37 35
Ontario 5 2 1 0 11 29 21
Bakersfield 4 6 1 0 9 29 33
Stockton 3 3 0 2 8 19 25
Note: Two points are awarded for a win, one point for an overtime or shootout loss.
WEDNESDAY
Chicago 7, Toledo 4
Trenton 5, Reading 2
Elmira 3, Gwinnett 2, OT
Florida 4, Wheeling 1
Utah at Colorado, late
THURSDAY
South Carolina at Greenville, 7:35
Idaho at Bakersfield, 10

LATEST LINE

NCAA Football

Thursday

FAVORITE OPEN TODAY O/U UNDERDOG
Ohio 7 6½ (60) atCentMich
Houston 33 34 (71½) at Tulane
Virginia Tech 1½ 1 (49) at Ga Tech
Tomorrow
South Florida 4 3½ (51½) at Syracuse

Saturday
at Louisville 3 3 (44) Pittsburgh
Ohio St. 8½ 7½ (45½) at Purdue
Michigan 1½ 1 (49½) at Illinois
at Northwestern 15½ 16½ (67) Rice
at Vanderbilt 10½ 13 (44½) Kentucky
at Clemson 15½ 16½ (60) Wake Forest
at Virginia 10½ 10 (53) Duke
NC State 1 2 (45½) at Boston Coll
at E. Michigan 3 3 (48½) Buffalo
Texas A&M 5½ 4½ (64½) at Kansas St.
Kent St. 4½ 5 (39½) at Akron
Baylor 20 20 (76) at Kansas
at Air Force 11½ 15½ (60½) Wyoming
at BYU 19½ 20½ (47) Idaho
at SMU 8 8½ (61) Navy
at Utah St. 11 10½ (54½) San Jose St.
at Tulsa 17 18 (53½) Marshall
at Boise St. 13 15 (58) TCU
at Florida St. 9½ 9 (50½) Miami
at Cincinnati-a 3 3½ (66½) West Virginia
Rutgers-b 8½ 7½ (48½) Army
Texas 2 1 (58½) at Missouri
Nebraska 2 3½ (43) at Penn St.
Oklahoma St. 19½ 17 (78½) at Texas Tech
Michigan St. 3 2½ (47) at Iowa
at Arkansas 13 14 (54½) Tennessee
at South Carolina OFF OFF (OFF) Florida
at Southern Cal 13 12 (63) Washington
at Georgia 13 13 (53) Auburn
at California-c 11 9½ (51) Oregon St.
at Stanford 3 3½ (66½) Oregon
at Nevada 12 15 (61) Hawaii
UAB 5½ 5½ (53½) at Memphis
San Diego St. 12½ 13½ (53½) at Colo. St.
Alabama 17 17½ (42½) at Miss. St.
Arizona St. 14 12½ (62½) at Wash. St.
Louisiana Tech +1 2 (51) at Mississippi
Wisconsin 27½ 27 (63½) at Minnesota
Notre Dame-d 20½ 20½ (56½) Maryland
Fresno St. 8½ 8 (64) at N. Mex St.
at Utah 6½ 7 (46½) UCLA
at Southern Miss. 9½ 9 (52) UCF
at UTEP 3 4 (58½) East Carolina
Arizona 11½ 11 (64½) at Colorado
UNLV 6½ 7 (54) at New Mexico
at Arkansas St. 10½ 10½ (58) La. Lafayette
at Troy 8½ 8 (52½) North Texas
at Louisiana-Monroe 6 6 (53) Middle Tenn.
at FIU 18½ 18 (43) FAU
at LSU 41½ 41½ (48½) W. Kentucky
a-at Paul Brown Stadium
b-at Yankee Stadium
c-at AT&T Park
d-at FedEx Field
Off Key
South Carolina QB questionable

NFL
Thursday

FAVORITE OPEN TODAY O/U UNDERDOG
at San Diego 7 7 (48) Oakland
Sunday
Pittsburgh 3 3 (41½) at Cincinnati
at Kansas City 4 3 (41½) Denver
Jacksonville 3 3 (38) at Indianapolis
at Dallas 6 5½ (48) Buffalo
Houston 3 3 (45½) at Tampa Bay
at Carolina 3 3 (46) Tennessee
at Miami 3½ 3½ (37½) Washington
at Atlanta +1 Pk (50) New Orleans
at Chicago 2½ 2½ (45½) Detroit
at Cleveland 3 2½ (37) St. Louis
at Philadelphia OFF OFF (OFF) Arizona
Baltimore 7½ 6½ (41) at Seattle
at San Francisco 3½ 3½ (42½) N.Y. Giants
at N.Y. Jets Pk 1½ (47½) New England

Monday
at Green Bay 13½ 13½ (51) Minnesota
Off Key
Arizona QB questionable
COLLEGE BASKETBALL
Women
OWENS 81, HENRY FORD 58
OWENS: Hall 12-1-2-29, Galvan 2-1-5, Foster 4-1-9, Heacock 3-1-1-10, Lassey 1-0-2, Mitchell 2-1-4-11, Miller 1-1-1-6, Bezeau 0-2-2, Ricketts 2-1-5, Adams 1-0-2. Totals: 28-4-13-81.
HENRY FORD: Neal 3-1-0-9, Steel 1-2-4, Miller 1-0-2, Aldridge 2-1-5, Stallworth 1-0-2, Carr 7-4-18, Korczak 2-4-2-18. Totals: 17-5-9-58.

SPORTLIGHT
Nov. 10
1984–Maryland completes the biggest comeback in NCAA history, overcoming a 31-0 halftime deficit to beating Miami 42-40 in the Orange Bowl. Led by back-up quarterback Frank Reich, the Terrapins score on six consecutive drives in the second half and stop Hurricane running back Melvin Bratton's two-point conversion attempt on the goal line late in the fourth quarter.

NFL
AMERICAN CONFERENCE
East
W L T Pct PF PA
New England 5 3 0 .625 222 184
N.Y. Jets 5 3 0 .625 199 163
Buffalo 5 3 0 .625 222 174
Miami 1 7 0 .125 138 169
South
W L T Pct PF PA
Houston 6 3 0 .667 236 157
Tennessee 4 4 0 .500 156 169
Jacksonville 2 6 0 .250 98 163
Indianapolis 0 9 0 .000 128 283
North
W L T Pct PF PA
Baltimore 6 2 0 .750 208 130
Cincinnati 6 2 0 .750 195 140
Pittsburgh 6 3 0 .667 196 162
Cleveland 3 5 0 .375 119 170
West
W L T Pct PF PA
Kansas City 4 4 0 .500 131 201
San Diego 4 4 0 .500 199 204
Oakland 4 4 0 .500 184 216
Denver 3 5 0 .375 171 224
NATIONAL CONFERENCE
East
W L T Pct PF PA
N.Y. Giants 6 2 0 .750 198 184
Dallas 4 4 0 .500 179 175
Philadelphia 3 5 0 .375 203 182
Washington 3 5 0 .375 127 158
South
W L T Pct PF PA
New Orleans 6 3 0 .667 287 205
Atlanta 5 3 0 .625 189 170
Tampa Bay 4 4 0 .500 147 196
Carolina 2 6 0 .250 187 207
North
W L T Pct PF PA
Green Bay 8 0 0 1.000 275 179
Detroit 6 2 0 .750 239 147
Chicago 5 3 0 .625 200 174
Minnesota 2 6 0 .250 172 199
West
W L T Pct PF PA
San Francisco 7 1 0 .875 206 118
Seattle 2 6 0 .250 122 185
Arizona 2 6 0 .250 162 196
St. Louis 1 7 0 .125 100 211
THURSDAY
Oakland at San Diego, 8:20
SUNDAY
Buffalo at Dallas, 1
Denver at Kansas City, 1
Washington at Miami, 1
St. Louis at Cleveland, 1
Arizona at Philadelphia, 1
Tennessee at Carolina, 1
Pittsburgh at Cincinnati, 1
Houston at Tampa Bay, 1
New Orleans at Atlanta, 1
Jacksonville at Indianapolis, 1
Baltimore at Seattle, 4:05
N.Y. Giants at San Francisco, 4:15
Detroit at Chicago, 4:15
New England at N.Y. Jets, 8:20
MONDAY, NOV. 14
Minnesota at Green Bay, 8:30 p.m.

TENNIS
Paris Masters

Singles
Second Round
Janko Tipsarevic (11), Serbia, d. Alex Bogomolov Jr., United States, 6-1, 6-0.
David Ferrer (4), Spain, d. Nicolas Mahut, France, 6-4, 6-4.
Andy Murray (2), Britain, d. Jeremy Chardy, France, 6-2, 6-4.
Viktor Troicki (15), Serbia, d. Sergiy Stakhovsky, Ukraine, 6-4, 6-4.
Alexandr Dolgopolov (14), Ukraine, d. Philipp Kohlschreiber, Germany, 6-3, 7-6 (6).
Novak Djokovic (1), Serbia, d. Ivan Dodig, Croatia, 6-4, 6-3.
Roger Federer (3), Switzerland, d. Adrian Mannarino, France, 6-2, 6-3.
John Isner, United States, d. Igor Kunitsyn, Russia, 6-4, 6-4.
Andreas Seppi, Italy, d. Nicolas Almagro (9), Spain, 6-3, 7-5.
Mardy Fish (7), United States, d. Florian Mayer, Germany, 6-1, 6-2.
Feliciano Lopez, Spain, d. Gael Monfils (8), France, 6-3, 6-4.
Juan Monaco, Argentina, d. Gilles Simon (10), France, 6-4, 6-0.

Doubles
First Round
Eric Butorac, United States, and Jean-Julien Rojer, Netherlands Antilles, d. Kevin Anderson, South Africa, and John Isner, United States, 7-6 (4), 6-7 (8), 10-7 tiebreak.
Second Round
Marcelo Melo and Bruno Soares, Brazil, d. vs. Robert Lindstedt, Sweden, and Horia Tecau (5), Romania, 4-6, 6-3, 10-6 tiebreak.
Santiago Gonzalez, Mexico, and Christopher Kas, Germany, d. Mahesh Bhupathi and Leander Paes (4), India, 3-6, 6-1, 10-8 tiebreak.
Max Mirnyi, Belarus, and Daniel Nestor (3), Canada, d. Frantisek Cermak, Czech Republic, and Filip Polasek, Slovakia, 6-1, 7-6 (15).
Oliver Marach and Alexander Peya (8), Austria, d. Ross Hutchins and Andy Murray, Britain, 61-, 6-3.



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.

Related stories