Loading…
Saturday, July 26, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Tuesday, 3/6/2012 - Updated: 2 years ago

Scoreboard: 3-6

HIGH SCHOOL BASKETBALL

Boys Districts

Division I

At University of Toledo

St. John’s vs. Whitmer, Thursday, 6:15

Southview vs. Central Catholic, Thursday, 8

Final, Saturday at 7

At Liberty-Benton

Anthony Wayne vs. Findlay, Thursday, 7

Final, Saturday at BGSU, 7

Division II

At BGSU

Scott vs. Defiance, Wednesday, 6:15

Wauseon vs. Perkins, Wednesday, 8

Final, Saturday, 2

Division III

At Norwalk

Lake vs. Ontario, Thursday, 6:15

Final, Saturday, 4

At Napoleon

Patrick Henry vs. Ottawa-Glandorf, Thursday, 6:15

Archbold vs. Tinora, Thursday, 8

Final, Saturday, 7

At Lima Senior

Liberty-Benton vs. Spencerville, Thursday, 6:15

Elmwood vs. Lima CC, Thursday, 8

Final, Saturday, 7

Division IV

At Lakota

Toledo Christian vs. New Riegel, Tuesday, 6:15

Maumee Valley vs. Tiffin Calvert, Tuesday, 8

Final, Friday, 7

At Liberty-Benton

McComb vs. Arlington, Tuesday, 8

Final, Friday, 7

At Napoleon

Pettisville vs. Kalida, Tuesday, 6:15

Final, Friday, 7

Michigan Districts

Whiteford 18 10 12 22 – 62

Britton-Deerfield 11 14 13 13 – 51

WHITEFORD: Lake 3-2-11-23, Kellerbauer 3-0-6, Roberts 1-0-2, Bunge 1-3-5, Lowler 1-2-4, Hill 2-0-4, LaRoy 1-2-4, Gardner 1-0-2, Bischoff 4-4-12. Totals: 17-2-22-62.

BRITTON-DEERFIELD: Hoffman 1-0-2, Osbun 6-4-16, Szeimhagen 1-0-2, Gilson 2-0-4, Handy 3-2-1-13, Gruber 6-2-14. Totals: 19-2-7-51.

Bedford 20 10 14 17 – 61

Monroe 15 5 10 9 – 39

BEDFORD: Guss 3-0-6, Renius 1-0-2, McFadden 3-1-7, Wise 1-1-0-5, Boss 1-0-2, Rightnowar 1-1-6-11, Lamb 11-1-23, Nagley 1-0-2, Harris 1-1-3. Totals: 23-2-9-61.

MONROE: March 0-3-0-9, Daniels 0-2-1-7, Antwih 1-0-2, Pouncy 1-3-5, harris 3-1-0-9, Zawacki 1-0-2, Scharar 1-1-0-5. Totals: 7-7-4-39.

Girls Regionals

Division I

Canton

Solon (21-3) vs. Mentor (11-13), Tuesday, 6:15

Twinsburg (21-3) vs. Middleburg Heights Midpark (21-2), Tuesday, 8

Final, Friday, 7:30

Norwalk

Notre Dame (20-4) vs. Perrysburg (19-4), Tuesday at Central Catholic, 7

Wadsworth (21-3) vs. Rocky River Magnificat (20-4), Tuesday at Strongsville, 7

Final, Saturday at Norwalk, Noon

Westerville

Reynoldsburg (24-0) vs. Canton McKinley (20-4), Tuesday, 6:15

Columbus Northland (23-1) vs. Gahanna Lincoln (18-6), Tuesday, 8

Final, Saturday, 1

Wright St.

Mason (17-6) vs. Cin. Sycamore (23-1), Thursday, 6:15

Cin. Princeton (21-3) vs. Kettering Fairmont (21-3), Thursday, 8

Final, Saturday, 7:30

Division II

Barberton

Mentor Lake Catholic (17-7) vs. Rocky River (17-7), Tuesday, 6:15

Hathaway Brown vs. Canfield (17-7), Tuesday, 8

Final, Friday, 7:30

Ontario

Rogers (19-4) vs. Lima Bath (21-2), Tuesday at Ohio Northern, 6:15

Clyde (22-1) vs. Akron Manchester (24-0), Tuesday, 7

Final, Friday, 7:30

Zanesville

Marietta (19-4) vs. Jonathan Alder (18-5), Tuesday, 6:15

Millersburg West Holmes (21-3) vs. Vincent Warren (17-5), Tuesday, 8

Final, Friday, 7:30

Springfield

Columbus St. Francis (17-7) vs. Dayton Carroll (22-2), Tuesday, 6:15

Dayton Chaminade-Julienne (22-2) vs. Bellbrook (20-4), Tuesday, 8

Final, Friday, 7:30

Division III

Cuyahoga Falls

Burton Berkshire (16-8) vs. Shaker Heights Laurel (19-4), Wednesday, 6:15

Hanoverton United (21-3) vs. Smithville, Wednesday, 8

Final, Saturday, 1:30

Lexington

Archbold (24-0) vs. Liberty-Benton (21-2), Tuesday at Ohio Northern, 8:30

Western Reserve (21-3) vs. Centerburg (20-4), Wednesday, 7

Final, Saturday at Lexington, 1:30

Athens

Oak Hill (21-3) vs. Proctorville Fairland (23-0), Wednesday, 6:15

Columbus Africentric (19-4) vs. Beverly Fort Frye (22-2), Wednesday, 8

Final, Saturday, 1:30

Springfield

Anna (24-0) vs. Hamilton Badin (19-5), Wednesday, 6:15

Middletown Madison (21-3) vs. Casstown Miami East (23-1), Wednesday, 8

Final, Saturday, 1:30

Division IV

Massillon

Lowellville (22-2) vs. Berlin Hiland (16-8), Thursday, 6:15

Windham (16-7) vs. Akron Our Lady of the Elms, Thursday, 8

Final, Saturday, 7:30

Elida

New Riegel (20-3) vs. Stryker (21-2), Thursday, 6:15

Ottoville (23-0) vs. Arlington (23-1), Thursday, 8

Final, Saturday, 7:30

Pickerington

Mansfield St. Peter’s (19-4) vs. Reedsville Eastern, Thursday, 6:15

Newark Catholic (23-1) vs. Shekinah Christian (19-4), Thursday, 8

Final, Saturday, 7:30

Tipp City

New Madison Tri-Village (23-1) vs. New Knoxville (21-3), Thursday, 6:15

Russia (14-9) vs. Fort Loramie (18-6), Thursday, 8

Final, Saturday, 7:30

ECHL

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L OL SL Pts GF GA

Elmira 36 21 2 2 76 187 182

Wheeling 33 20 3 3 72 191 167

Reading 27 26 3 4 61 185 202

Trenton 19 32 3 5 46 183 216

North Division

W L OL SL Pts GF GA

Kalamazoo 31 21 2 5 69 214 203

Cincinnati 29 21 1 7 66 190 183

Chicago 26 23 6 4 62 176 199

Toledo 26 28 2 3 57 166 198

South Division

W L OL SL Pts GF GA

Gwinnett 33 17 7 4 77 182 172

Greenville 36 20 2 2 76 199 181

S. Carolina 32 23 4 1 69 157 145

Florida 29 23 2 5 65 207 189

WESTERN CONFERENCE

Mountain Division

W L OL SL Pts GF GA

x-Alaska 37 15 2 7 83 194 145

Colorado 31 20 1 5 68 212 200

Utah 25 30 0 5 55 141 195

Idaho 23 29 2 5 53 161 200

Pacific Division

W L OL SL Pts GF GA

x-Ontario 37 16 4 2 80 210 164

x-Las Vegas 37 19 1 4 79 200 166

Stockton 29 24 1 4 63 163 170

Bakersfield 18 35 4 2 42 160 201

x-clinched Playoff Berth

Note: Two points are awarded for a win, one point for an overtime or shootout loss.

MONDAY

Ontario 3, Utah 2

SUNDAY

Cincinnati 4, Toledo 3, SO

Gwinnett 5, Trenton 4

Elmira 3, Reading 0

Wheeling 2, Chicago 0

Stockton 4, Alaska 3, SO

TUESDAY

Trenton at South Carolina, 7:05

Gwinnett at Greenville, 7:35

Stockton at Colorado, 9:05

WEDNESDAY

Cincinnati at Kalamazoo, 10:30 a.m.

Stockton at Colorado, 9:05

Ontario at Utah, 9:05

Bakersfield at Idaho, 9:10 p.m.

NHL

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L OT Pts GF GA

N.Y. Rangers 42 15 7 91 179 133

Pittsburgh 39 21 5 83 209 168

Philadelphia 36 21 7 79 210 191

New Jersey 36 24 5 77 180 175

N.Y. Islanders 28 29 9 65 155 195

Northeast Division

W L OT Pts GF GA

Boston 38 23 3 79 209 150

Ottawa 34 25 8 76 202 198

Buffalo 30 28 8 68 163 186

Toronto 30 28 7 67 194 201

Montreal 25 31 10 60 170 184

Southeast Division

W L OT Pts GF GA

Florida 31 22 12 74 163 184

Winnipeg 32 27 8 72 176 187

Washington 32 28 5 69 172 184

Tampa Bay 31 28 6 68 184 219

Carolina 24 27 14 62 171 197

WESTERN CONFERENCE

Central Division

W L OT Pts GF GA

St. Louis 41 18 7 89 169 131

Detroit 43 20 3 89 209 153

Nashville 38 20 7 83 184 166

Chicago 36 24 7 79 202 195

Columbus 20 38 7 47 153 214

Northwest Division

W L OT Pts GF GA

Vancouver 41 17 8 90 209 161

Colorado 34 29 4 72 171 180

Calgary 29 25 12 70 159 181

Minnesota 28 28 10 66 143 180

Edmonton 25 33 6 56 170 192

Pacific Division

W L OT Pts GF GA

Dallas 35 26 5 75 174 178

Phoenix 33 24 9 75 171 167

San Jose 33 24 7 73 179 163

Los Angeles 30 23 12 72 142 139

Anaheim 28 28 10 66 166 186

Note: Two points for a win, one point for overtime loss.

MONDAY

Pittsburgh 2, Phoenix 1

Winnipeg 3, Buffalo 1

Edmonton at Anaheim, late

SUNDAY

Chicago 2, Detroit 1

Dallas 3, Calgary 2, SO

N.Y. Rangers 4, Boston 3

N.Y. Islanders 1, New Jersey 0

Florida 4, Ottawa 2

Philadelphia 1, Washington 0

Colorado 2, Minnesota 0

TUESDAY

Boston at Toronto, 7

N.Y. Rangers at New Jersey, 7

Detroit at Philadelphia, 7

Carolina at Washington, 7

Phoenix at Columbus, 7

Ottawa at Tampa Bay, 7:30

Chicago at St. Louis, 8

Los Angeles at Nashville, 8

Minnesota at Colorado, 9

Montreal at Calgary, 9

Dallas at Vancouver, 10

Edmonton at San Jose, 10:30

WEDNESDAY

Carolina at Buffalo, 7

Toronto at Pittsburgh, 7:30 p.m.

BASEBALL

Exhibition

American League

W L Pct

Boston 2 0 1.000

Detroit 3 0 1.000

Kansas City 2 0 1.000

Los Angeles 1 0 1.000

Seattle 3 1 .750

New York 2 1 .667

Toronto 2 1 .667

Oakland 3 2 .600

Baltimore 1 1 .500

Minnesota 2 2 .500

Chicago 0 1 .000

Cleveland 0 2 .000

Tampa Bay 0 3 .000

Texas 0 2 .000

National League

W L Pct

Cincinnati 2 0 1.000

Colorado 1 0 1.000

Los Angeles 1 0 1.000

Miami 1 0 1.000

Houston 2 1 .667

San Francisco 1 1 .500

Arizona 1 2 .333

Atlanta 1 2 .333

Philadelphia 1 2 .333

Pittsburgh 1 2 .333

Washington 1 2 .333

Milwaukee 0 0 .000

Chicago 0 2 .000

New York 0 1 .000

San Diego 0 2 .000

St. Louis 0 1 .000

Note: Split-squad games count in the standings games against non-major league teams do not.

MONDAY

Detroit 4, Toronto 2

Cincinnati 12, Cleveland 7

Miami 4, St. Louis 3

Baltimore (ss) 3, Tampa Bay 1

Atlanta 10, Houston 5

Philadelphia 9, N.Y. Yankees 3

L.A. Dodgers 6, Chicago White Sox 4

Kansas City 7, Texas 6

L.A. Angels 9, Oakland (ss) 1

Seattle 13, San Diego 7

Oakland (ss) 8, Chicago Cubs 7

Colorado 6, Arizona 5

Washington 3, N.Y. Mets 1

Pittsburgh 10, Baltimore (ss) 3

Boston 10, Minnesota 2

Milwaukee vs. San Francisco at Scottsdale, Ariz., late

SUNDAY

Detroit 18, Atlanta 3

Cincinnati 8, Cleveland 6

Houston 10, Washington 2

Minnesota (ss) 5, Tampa Bay 3

Toronto 8, Pittsburgh 5

N.Y. Yankees 7, Philadelphia 4

Boston 8, Minnesota (ss) 3

Kansas City 6, Texas 1

Oakland 12, Chicago Cubs 10

Milwaukee 1, San Francisco (ss) 1, tie

Seattle 5, San Diego 4

San Francisco (ss) 11, Arizona 1

TUESDAY

N.Y. Mets (ss) vs. Houston at Kissimmee, Fla., 1:05 p.m.

Washington vs. Atlanta at Kissimmee, Fla., 1:05 p.m.

N.Y. Yankees vs. Pittsburgh at Bradenton, Fla., 1:05 p.m.

Detroit vs. Miami at Jupiter, Fla., 1:05 p.m.

Minnesota vs. Tampa Bay at Port Charlotte, Fla., 1:05 p.m.

Philadelphia vs. Toronto at Dunedin, Fla., 1:05 p.m.

St. Louis vs. N.Y. Mets (ss) at Port St. Lucie, Fla., 1:10 p.m.

Baltimore vs. Boston at Fort Myers, Fla., 1:35 p.m.

Chicago White Sox vs. L.A. Angels at Tempe, Ariz., 3:05 p.m.

San Diego vs. Kansas City (ss) at Surprise, Ariz., 3:05 p.m.

Kansas City (ss) vs. Cleveland at Goodyear, Ariz., 3:05 p.m.

San Francisco vs. L.A. Dodgers at Glendale, Ariz., 3:05 p.m.

Oakland vs. Milwaukee at Phoenix, 3:05 p.m.

Colorado vs. Chicago Cubs at Mesa, Ariz., 3:05 p.m.

Cincinnati vs. Seattle at Peoria, Ariz., 3:05 p.m.

Texas vs. Arizona at Scottsdale, Ariz., 3:10 p.m.

WEDNESDAY

Houston vs. Philadelphia at Clearwater, Fla., 1:05 p.m.

N.Y. Mets vs. Miami at Jupiter, Fla., 1:05 p.m.

St. Louis vs. Washington at Viera, Fla., 1:05 p.m.

Tampa Bay vs. N.Y. Yankees at Tampa, Fla., 1:05 p.m.

Toronto (ss) vs. Pittsburgh at Bradenton, Fla., 1:05 p.m.

Boston vs. Toronto (ss) at Dunedin, Fla., 1:05 p.m.

Minnesota vs. Baltimore at Sarasota, Fla., 1:05 p.m.

Atlanta vs. Detroit at Lakeland, Fla., 1:05 p.m.

Chicago Cubs vs. Kansas City at Surprise, Ariz., 3:05 p.m.

San Diego (ss) vs. Cincinnati at Goodyear, Ariz., 3:05 p.m.

Colorado vs. San Francisco at Scottsdale, Ariz., 3:05 p.m.

Texas vs. San Diego (ss) at Peoria, Ariz., 3:05 p.m.

Milwaukee vs. Chicago White Sox at Glendale, Ariz., 3:05 p.m.

L.A. Dodgers vs. Oakland at Phoenix, 3:05 p.m.

Seattle vs. L.A. Angels at Tempe, Ariz., 3:05 p.m.

Cleveland vs. Arizona at Scottsdale, Ariz., 3:10 p.m.

At Lakeland, Fla.

Toronto 000?001?100 2 10 0

Detroit 010?000?21x 4 ?7 1

H.Alvarez, A.Carpenter (2), E.Crawford (4), Frasor (5), Hoey (6), Gil (7), Figueroa (8) and T.d’Arnaud, Y.Gomes; Verlander, Wilk (3), Benoit (5), Coke (6), Pauley (7), Bootcheck (8), Balester (9) and Avila, O.Santos, R.Brantly. W–Pauley. L–Gil. Sv–Balester.

At Goodyear, Ariz.

Cleveland 100?003?102 ?7 ?9 0

Cincinnati 150?024?00x 12 14 0

Masterson, C.Allen (2), D.Lowe (3), Sipp (5), D.Wheeler (6), McAllister (7) and C.Santana, M.Hernandez Cueto, Francis (3), LeCure (5), Reineke (7), Judy (9) and Mesoraco, C.Miller. W–Cueto. L–Masterson. HRs–Cleveland, C.Santana (1). Cincinnati, C.Miller (1).

COLLEGE SOFTBALL

Owens 021 011 3 - 8 8 3

Catonsville 500 000 0 - 5 3 3

WP: Sheets LP: Rogers Barron (O) 2-3, RBI, 2 2B.

Olney Central 000 020 0 - 2 3 3

Owens 220 100 X - 5 6 2

WP: Michalak LP: Kreher Iacoangeli(O) 1-2, RBI.

COLLEGE BASEBALL

Georgetown 001 100 010 - 3 9 1

Bowling Green 000 002 02x - 4 7 2

WP-Bruns. LP-Vinent. Kubuski (BG) 2-4, 2 RBI.

COLLEGE BASKETBALL

Men

Mid-American Conference

East

Conference All Games

W L Pct. W L Pct.

Akron 13 3 .813 21 10 .677

Buffalo 12 4 .750 18 9 .667

Ohio 11 5 .688 24 7 .774

Kent St. 10 6 .625 20 10 .667

Bowling Green 9 7 .562 16 15 .516

Miami 5 11 .313 9 21 .300

West

Conference All Games

W L Pct. W L Pct.

E. Michigan 9 7 .563 14 18 .438

Toledo 7 9 .438 17 15 .531

Ball St. 6 10 .375 15 15 .500

W. Michigan 6 10 .375 13 19 .406

C. Michigan 5 11 .313 11 20 .355

N. Illinois 3 13 .188 5 25 .167

TOURNAMENT

MONDAY

Toledo 60, Miami 53

C. Michigan 54, Bowling Green 53

W. Michigan 69, Ball St 63

N. Illinois 55, E. Michigan 52

WEDNESDAY

Western Michigan vs. Northern Illinois, 7

Toledo vs. Central Michigan, 9:30

THURSDAY

Kent St. vs. TBA, 7

Ohio vs. TBA, 9:30

FRIDAY

Akron vs. TBA, 7

Buffalo vs. TBA, 9:30

SATURDAY

Championship, 8

Big Ten Conference

Conference All Games

W L Pct. W L Pct.

Michigan St. 13 5 .722 24 7 .774

Michigan 13 5 .722 23 8 .742

Ohio St. 13 5 .722 25 6 .806

Wisconsin 12 6 .667 23 8 .742

Indiana 11 7 .611 24 7 .774

Purdue 10 8 .556 20 11 .645

Northwestern 8 10 .444 18 12 .600

Iowa 8 10 .444 16 15 .516

Illinois 6 12 .333 17 14 .548

Minnesota 6 12 .333 18 13 .581

Nebraska 4 14 .222 12 17 .414

Penn St. 4 14 .222 12 19 .387

SUNDAY

Michigan 71, Penn St. 65

Wisconsin 70, Illinois 56

Ohio St. 72, Michigan St. 70

Indiana 85, Purdue 74

TOURNAMENT

THURSDAY

Iowa vs. Illinois, 11:30 a.m.

Indiana vs. Penn St., 2

Northwestern vs. Minnesota, 5:30

Purdue vs. Nebraska, 8

FRIDAY

Michigan St. vs. TBA, 12

Wisconsin vs. TBA, 2:30

Michigan vs. TBA, 6:30

Ohio State vs. TBA, 9

SATURDAY

TBA, 1:40

TBA, 4

SUNDAY

Championship, 3:30

Ohio State

Player FG% 3% FT% Reb A/TO Pts

Sullinger .535 .379 .749 9.3 35/58 16.9

Thomas .526 .349 .744 4.9 29/34 15.1

Buford .434 .366 .835 4.9 90/67 15.1

Craft .503 .383 .702 3.0 140/64 8.6

Smith .471 .364 .561 4.6 66/37 6.0

Ravenel .545 .000 .698 2.3 9/21 3.9

Weatherspoon .659 .000 .581 1.2 3/8 3.5

Sibert .286 .260 .625 1.5 18/13 3.0

Thompson .508 .083 .556 1.2 24/18 2.41

Ross .308 .250 .857 0.6 1/3 2.3

Williams .545 .000 .391 2.4 1/6 2.0

Scott .267 .063 .286 1.1 56/32 1.2

McDonald .000 .000 .000 0.4 1/4 0.0

TEAM .481 .331 .698 36.7 473/367 74.6

OPPONENTS .407 .319 .693 29.3 306/482 58.5

National

TOURNAMENT

Colonial Athletic Association

VCU 59, Drexel 56

Metro Atlantic Athletic Conference

Championship

Loyola (Md.) 48, Fairfield 44

Summit League

Semifinals

North Texas 76, Arkansas St. 72

W. Illinois 54, Oral Roberts 53

Women

Mid-American Conference

TOURNAMENT

SATURDAY

Akron 96, Buffalo 82

Cent. Michigan 86, Ball St. 62

N. Illinois 68, W. Michigan 51

Ohio 58, Kent St. 40

At Cleveland

WEDNESDAY

Ohio vs. Central Michigan, noon

Akron vs. Northern Illinois, 2:30

THURSDAY

TBD vs. Miami, noon

TBD vs. Toledo, 2:30

FRIDAY

TBD vs. Bowling Green, noon

TBD vs. TBD

SATURDAY

Championship, 1

National

EAST

Marist 61, Fairfield 35

SOUTH

Campbell 64, Gardner-Webb 51

High Point 74, UNC Asheville 56

Presbyterian 77, Charleston Southern 68

Winthrop 84, Coastal Carolina 47

TOURNAMENT

Atlantic 10 Conference

Championship

Dayton 56, St. Bonaventure 53

Big East Conference

Semifinals

Notre Dame 73, West Virginia 45

Horizon League

First Round

Cleveland St. 59, Youngstown St. 56

Valparaiso 47, Milwaukee 39

Mid-Eastern Athletic Conference

First Round

Coppin St. 76, NC Central 37

Md.-Eastern Shore 51, Savannah St. 28

NC A&T 66, Morgan St. 53

Norfolk St. 51, Bethune-Cookman 41

Patriot League

Semifinals

Holy Cross 67, American U. 52

Navy 64, Lehigh 59

Southern Conference

Championship

Samford 54, Appalachian St. 43

Summit League

Semifinals

S. Dakota St. 79, IUPUI 54

UMKC 71, W. Illinois 56

Sun Belt Conference

Semifinals

Middle Tennessee 63, FIU 53

UALR 59, FAU 42

West Coast Conference

Championship

BYU 78, Gonzaga 66

GLANTZ-CULVER LINE

NCAA Basketball

FAVORITE LINE UNDERDOG

at Princeton 5 Penn

Big East Conference

At New York

First Round

UConn 10½ DePaul

Pittsburgh 4 at St. John’s

Seton Hall 4 Providence

Villanova 1 Rutgers

Atlantic 10 Conference

First Round

at Saint Joseph’s 9½ Charlotte

at UMass 6½ Duquesne

at Dayton 9 George Washington

at La Salle 7 Richmond

Sun Belt Conference

At Hot Springs, Ark.

Championship

Denver 7½ Arkansas St.

or

Denver 6 North Texas

or

Arkansas St. 1 W. Kentucky

or

North Texas 2½ W. Kentucky

Horizon League

Championship

at Valparaiso 1 Detroit

Big Sky Conference

At Missoula, Mont.

Semifinals

Weber St. 5½ Portland St.

at Montana 10½ E. Washington

Mid-Eastern Athletic Conference

At Winston-Salem, N.C.

First Round

Morgan St. 2 Hampton

NC A&T 4 Howard U.

NC Central 10 Md.-E. Shore

Bethune-Cookman 11 SC State

Coppin St. 7½ Florida A&M

Summit League

At Sioux Falls, S.D.

Championship

S. Dakota St. 9½ W. Illinois

or

S. Dakota St. 1½ Oral Roberts

or

W. Illinois 1½ S. Utah

or

Oral Roberts 9½ S. Utah

Tomorrow

Conference USA

At Memphis, Tenn.

First Round

Rice 1 East Carolina

Marshall 6½ SMU

UTEP 3½ Houston

UAB 6 Tulane

Pac-12 Conference

At Los Angeles

First Round

Oregon St. 3½ Washington St.

UCLA 12½ Southern Cal

Stanford 10 Arizona St.

Colorado 11½ Utah

Big 12 Conference

at Kansas City, Mo.

First Round

Oklahoma 1 Texas A&M

Oklahoma St. 8½ Texas Tech

Southland Conference

At Katy, Texas

Quarterfinals

Stephen F. Austin 8 Sam Houston St.

Lamar 11 Northwestern St.

Texas-Arlington 17 Nicholls St.

UTSA 2 McNeese St.

Southwestern Athletic Conference

At Garland, Texas

Quarterfinals

Texas Southern 6½ Alabama A&M

MVSU 10½ Jackson St.

Northeast Conference

Championship

at LIU Pk RobertMorris

Patriot League

Championship

at Bucknell 5 Lehigh

Thursday

Big Ten Conference

At Indianapolis

First Round

Illinois 2½ Iowa

Indiana 11½ Penn St.

Northwestern Pk Minnesota

Purdue 8 Nebraska

Atlantic Coast Conference

At Atlanta

First Round

Maryland 3½ Wake Forest

NC State 12 Boston College

Clemson 2½ Virginia Tech

Miami 4 at Georgia Tech

Big 12 Conference

At Kansas City, Mo.

Quarterfinals

Baylor Pk Kansas St.

Texas 1 Iowa St.

Southeastern Conference

at New Orleans

First Round

LSU 1 Arkansas

Alabama 8 South Carolina

Mississippi 2½ Auburn

Mississippi St. 5 Georgia

Mountain West Conference

At Las Vegas

Quarterfinals

San Diego St. 6 Boise St.

Colorado St. 3½ TCU

New Mexico 14½ Air Force

at UNLV 10½ Wyoming

Western Athletic Conference

At Las Vegas

Quarterfinals

Idaho 5 Hawaii

New Mexico St. 7 Fresno St.

Nevada 10½ San Jose St.

Utah St. 4½ Louisiana Tech

Big West Conference

At Anaheim, Calif.

Quarterfinals

UC Santa Barbara 9½ Pacific

Cal St.-Fullerton 7½ UC Irvine

Long Beach St. 20½ UC Davis

Cal Poly 5 UC Riverside

Southwestern Athletic Conference

At Garland, Texas

Quarterfinals

Prairie View 2½ Alcorn St.

Alabama St. Pk Ark.-Pine Bluff

NBA

FAVORITE LINE UNDERDOG

at Indiana 6½ Atlanta

Orlando 9½ at Charlotte

at Boston 5 Houston

at Miami 12 New Jersey

L.A. Lakers 5 at Detroit

at Dallas 4½ New York

NHL

FAVORITE LINE UNDERDOG LINE

Phoenix -160 at Columbus +140

at Philadelphia -135 Detroit +115

at Washington -150 Carolina +130

N.Y. Rangers -115 at New Jersey -105

Boston -155 at Toronto +135

at Tampa Bay -120 Ottawa +100

at St. Louis -150 Chicago +130

at Nashville -145 Los Angeles +125

at Colorado -175 Minnesota +155

at Calgary -145 Montreal +125

at Vancouver -180 Dallas +160

at San Jose -200 Edmonton +170

SPORTLIGHT

March 6

1920–Mickey Roach of Toronto scores five goals to lead the St. Patricks to an 11-2 rout of the Quebec Bulldogs.

1976–Dorothy Hamill wins the World Figure Skating Championships in Goteberg, Sweden.

NBA

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L Pct GB

Philadelphia 22 17 .564 –

Boston 19 17 .528 1½

New York 18 19 .486 3

New Jersey 12 26 .316 9½

Toronto 12 26 .316 9½

Southeast Division

W L Pct GB

Miami 28 9 .757 –

Orlando 25 14 .641 4

Atlanta 22 15 .595 6

Washington 8 29 .216 20

Charlotte 4 31 .114 23

Central Division

W L Pct GB

Chicago 32 8 .800 –

Indiana 23 13 .639 7

Milwaukee 15 23 .395 16

Cleveland 13 23 .361 17

Detroit 12 26 .316 19

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

W L Pct GB

San Antonio 25 12 .676 –

Memphis 22 15 .595 3

Dallas 22 17 .564 4

Houston 21 17 .553 4½

New Orleans 9 28 .243 16

Northwest Division

W L Pct GB

Oklahoma City 30 8 .789 –

Denver 21 17 .553 9

Minnesota 20 19 .513 10½

Utah 18 19 .486 11½

Portland 18 19 .486 11½

Pacific Division

W L Pct GB

L.A. Lakers 23 14 .622 –

L.A. Clippers 22 14 .611 ½

Phoenix 17 20 .459 6

Golden State 15 20 .429 7

Sacramento 12 25 .324 11

MONDAY

Utah 109, Cleveland 100

Orlando 92, Toronto 88

Golden State 120, Washington 100

Chicago 92, Indiana 72

Oklahoma City 95, Dallas 91

Minnesota 95, L.A. Clippers 94

Milwaukee 97, Philadelphia 93

Sacramento at Denver, late

New Orleans at Portland, late

SUNDAY

Boston 115, New York 111, OT

L.A. Lakers 93, Miami 83

New Jersey 104, Charlotte 101

Toronto 83, Golden State 75

L.A. Clippers 105, Houston 103, OT

Chicago 96, Philadelphia 91

Phoenix 96, Sacramento 88

Denver 99, San Antonio 94

TUESDAY

Orlando at Charlotte, 7 p.m.

Atlanta at Indiana, 7 p.m.

Houston at Boston, 7:30 p.m.

L.A. Lakers at Detroit, 7:30 p.m.

New Jersey at Miami, 7:30 p.m.

New York at Dallas, 8:30 p.m.

WEDNESDAY

Utah at Charlotte, 7 p.m.

Houston at Toronto, 7 p.m.

L.A. Lakers at Washington, 7 p.m.

Boston at Philadelphia, 7 p.m.

Atlanta at Miami, 7:30 p.m.

Phoenix at Oklahoma City, 8 p.m.

Portland at Minnesota, 8 p.m.

Chicago at Milwaukee, 8 p.m.

L.A. Clippers at New Jersey, 8 p.m.

New York at San Antonio, 8:30 p.m.

Cleveland at Denver, 9 p.m.

New Orleans at Sacramento, 10 p.m.

Memphis at Golden State, 10:30 p.m.

Utah 28 28 29 24 – 109

Cleveland 26 15 31 28 – 100

UTAH: Howard 6-14 2-3 14, Millsap 5-12 3-5 13, Jefferson 9-16 7-8 25, D.Harris 2-4 5-6 9, Bell 1-3 0-0 2, Favors 4-6 0-0 8, Hayward 8-11 5-5 23, Watson 1-2 2-2 5, Miles 0-2 0-0 0, Kanter 1-6 0-0 2, Evans 0-0 0-0 0, Burks 1-1 0-0 2, Tinsley 2-3 0-0 6. Totals 40-80 24-29 109.

CLEVELAND: Gee 5-11 2-4 15, Jamison 8-18 5-6 22, Hollins 1-2 1-4 3, Irving 10-19 1-1 22, Parker 2-5 0-0 5, Gibson 2-3 1-2 6, Sessions 5-12 3-3 14, Thompson 1-6 1-3 3, Samuels 2-3 2-2 6, Casspi 1-2 1-2 4. Totals 37-81 17-27 100.

Note: 3-Point Goals – Utah 5-9 (Tinsley 2-2, Hayward 2-3, Watson 1-2, Bell 0-2), Cleveland 9-23 (Gee 3-5, Gibson 1-2, Parker 1-2, Sessions 1-2, Casspi 1-2, Irving 1-4, Jamison 1-6). Fouled Out–None. Rebounds –Utah 54 (Jefferson 13), Cleveland 45 (Jamison, Hollins, Gee, Irving, Samuels 4). Assists –Utah 24 (Jefferson 7), Cleveland 20 (Jamison 6). Total Fouls–Utah 25, Cleveland 18. Technicals –Bell, Cleveland defensive three second. A – 13,190 (20,562).

TRANSACTIONS

BASEBALL

National League

CHICAGO CUBS–Agreed to terms with RHP Alberto Cabrera, RHP Lendy Castillo, RHP Casey Coleman, RHP Rafael Dolis, RHP Marcos Mateo, RHP Jeff Samardzija, RHP Casey Weathers, LHP Jeff Beliveau, LHP John Gaub, LHP Scott Maine, LHP James Russell, LHP Travis Wood, C Welington Castillo, C Steve Clevenger, INF Darwin Barney, INF Adrian Cardenas, INF Starlin Castro, INF Bryan LaHair, INF Junior Lake, INF Anthony Rizzo, INF Josh Vitters, OF Tony Campana, OF Dave Sappelt and OF Matt Szczur on one-year contracts.

American Association

EL PASO DIABLOS–Signed INF Uriak Marquez.

LAREDO LEMURS–Signed INF Antoin Gray.

LINCOLN SALTDOGS–Signed INF John Alonso.

Frontier League

EVANSVILLE OTTERS–Signed RHP Josh Cephas and LHP Matt Zielinski to contract extensions. Signed SS Kevin Lovelace.

GATEWAY GRIZZLIES–Signed 3B Jake Overstreet.

RIVER CITY RASCALS–Signed RHP Casey Edelbrock and LHP Matt Evers.

SOUTHERN ILLINOIS MINERS–Placed 1B Ernie Banks on the suspended list.

WASHINGTON WILD THINGS–Traded INF Wes Kartch to Roswell (Pecos) for a player to be named. Acquired C Michael Surnia from Abilene (NAL) to complete an earlier trade. Signed OF Doug Thennis to a contract extension. Signed C Michael Surnia.

BASKETBALL

National Basketball Association

SACRAMENTO KINGS–Signed coach Keith Smart to a contract extension through the 2012-13 season.

Women’s National Basketball Association

TULSA SHOCK–Signed C Chanel Mokango.

FOOTBALL

National Football League

BALTIMORE RAVENS–Released CB Domonique Foxworth.

BUFFALO BILLS–Signed WR Stevie Johnson to a contract extension.

DALLAS COWBOYS–Desginated LB Anthony Spencer as the franchise player.

DENVER BRONCOS–Designated K Matt Prater as the franchise player.

INDIANAPOLIS COLTS–Agreed to terms with DE Robert Mathis.

JACKSONVILLE JAGUARS–Designated K Josh Scobee as the franchise player.

KANSAS CITY CHIEFS–Designated WR Dwayne Bowe as the franchise player.

NEW ENGLAND PATRIOTS–Designated WR Wes Welker as the franchise player.

NEW YORK GIANTS–Designated P Steve Weatherford as the franchise player.

SAN DIEGO CHARGERS–Released DE Luis Castillo.

SAN FRANCISCO 49ERS–Named Kunal Malik chief technology officer.

TAMPA BAY BUCCANEERS–Re-signed OL Jeremy Zuttah to a four-year contract. Designated K Connor Barth as the franchise player.

TENNESSEE TITANS–Designated S Michael Griffin as the franchise player.

Canadian Football League

EDMONTON ESKIMOS–Released OL Junius Coston.

HOCKEY

National Hockey League

BOSTON BRUINS–Signed G Marty Turco to a one-year contract.

DALLAS MAVERICKS–Recalled F Sean Williams from Texas (NBADL).

DETROIT RED WINGS–Recalled D Doug Janik, F Chris Conner and G Jordan Pearce from Grand Rapids (AHL).

MONTREAL CANADIENS–Recalled F Andreas Engqvist from Hamilton (AHL).

OTTAWA SENATORS–Recalled G Ben Bishop from Binghamton (AHL). Assigned G Robin Lehner to Binghamton.

WASHINGTON CAPITALS–Assigned G Braden Holtby to Hershey (AHL).

American Hockey League

GRAND RAPID GRIFFINS–Announced G Tom McCollum was reassigned to the team from Toledo (ECHL). Recalled D Bryan Rufenach from Toledo.

ECHL

BAKERSFIELD CONDORS–Announced G Matt Keetley was loaned to Houston (AHL).

Central Hockey League

EVANSVILLE ICEMEN–Placed F Mark Cody on leave of absence. Announced F Mario Boilard was placed on league suspension for two games.

QUAD CITY MALLARDS–Announced G David Brown was assigned to the team by Abbotsford (AHL). Placed G Justin Grant on waivers.

SOCCER

Major League Soccer

NEW ENGLAND REVOLUTION–Waived MF Ryan Kinne and forward Zack Schilawski.

PHILADELPHIA UNION–Signed F Cristhian Hernandez.

COLLEGE

BROWN–Announced it will not renew the contract of men’s basketball coach Jesse Agel.

GEORGE WASHINGTON–Fired women’s basketball coach Mike Bozeman.

NEBRASKA-KEARNEY–Named Andy Siegal offensive coordinator and quarterbacks coach.

ST. AUGUSTINE’S–Fired men’s basketball coach Ken Spencer.

WINTHROP–Fired men’s basketball coach Randy Peele.



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.

Related stories