Loading…
Wednesday, July 23, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Friday, 11/16/2012

Scoreboard: 11-16

ALL-DISTRICT

DIVISION I

First Team

OFFENSE: Ends_Jimmy Orwick, Findlay, 6-0, 183, sr.; Liam Allen, St. John's, 5-11, 170, sr. Linemen_Bryce Burnside, Findlay, 6-2, 202, sr.; Matt Miller, St. John's; 6-5, 255, sr.; Eric Hart, Whitmer, 5-7, 245, sr.; Grant Judson, Anthony Wayne, 5-11, 215, sr.; Matt Fields, Bowsher, 6-2, 240, sr. Backs_Vance Settlemire, Findlay, 5-11, 180, sr.; Curron Barringer, Waite, 6-0, 185, sr.; Sam Bruno, Anthony Wayne, 6-1, 185, jr. Quarterback_Nick Holley, Whitmer, 6-0, 175, sr. Kicker_Grant McKinniss, Findlay, 6-0, 160, fr.

DEFENSE: Linemen_Marquise Moore, Whitmer, 6-1, 285, sr.; JoeNathan Mayes, Whitmer, 5-9, 265, sr.; Jordan Connor, Anthony Wayne, 6-4, 185, sr.; Ryan Stout, Southview, 6-5, 249, jr. Linebackers_Devin Dennard, Findlay, 6-0, 190, sr.; Jack Linch, Whitmer, 6-0, 210, sr; Nate Holley, Whitmer, 6-2, 195, sr. Backs_Austin Niswander, Findlay, 6-2, 182, sr.; Joseph Davidson, Findlay , 6-7, 202, sr.; Marcus Elliott, Whitmer, 6-1, 183, sr.; Ose Omofoma, Anthony Wayne, 6-1, 185, sr. Punter_Jake Hartbarger, Anthony Wayne, 6-4, 190, jr.

Offensive player of the year: Nick Holley, Whitmer.

Defensive player of the year: Jack Linch, Whitmer.

Lineman of the year: Matt Miller, St. John's.

Coach of the year: Jerry Bell, Whitmer.

Second Team

OFFENSE: Ends_Chris Boykin, Whitmer, 6-4, 190, jr.; J.J. Pinckney, Southview, 6-3, 176, jr. Linemen_Martice Ross, Start, 6-1, 270, sr.; Josiah Allen, Southview, 6-0, 232, sr.; Mike Cornell, Bowsher, 6-2, 220, sr.; Tyler McClorine, Start, 6-6, 315, sr. Backs_Khane Collins, Bowsher, 6-0, 190, jr; Tre Sterritt, Whitmer, 5-11, 187, sr. Quarterback_Paul Cosiano, Findlay, 6-1, 210 sr. Kicker_Michael Baldwin, Whitmer, 5-10, 160, jr.

DEFENSE: Linemen_Geno DeMarco, St. John's, 6-3, 240, jr.; Delano Wellington, Start, 6-2, 215, sr.; Charles Smith, Waite, 6-3, 210, sr. Linebackers_Phoenix Reid, Bowsher, 5-8, 150, soph.; Vincent Broadway, St. John's, 5-8, 180, sr.; Mark Washington, Bowsher, 6-2, 250, jr. Backs_Kenny Jones, Bowsher, 6-3, 160, sr.; Nate Hall, Southview, 6-3, 202, jr.; Matt Magnum, Start, 6-1, 185, sr.

Honorable mention: Austin Valdez, Southview; Brogan Roback, St. John's; Austin Prokup, Anthony Wayne; Tommy Eichenlaub, Anthony Wayne; Blake Alberts, Anthony Wayne; Ahmad Parker, Southview; Steve Johnson, Bowsher; Tyshawn Rodgers, Bowsher; Johnny Douanglee, Waite; Derrick Chandler, Waite; Charles Smith, Waite; Devin Thomas, Whitmer; Craig Mays, St. John's Jesuit; Will Goodbar, Start; Kenny Jones, Bowsher.

DIVISION II

First Team

OFFENSE: Ends_Andrew Bonfiglio, St. Francis, 6-0, 160, jr.; Nick Barker, Ashland, 6-0, 165, sr. Tight end_Keith Towbridge, Central Cath., 6-5, 250, sr. Linemen_Jeff Dew, Central Cath., 6-3, 290, sr.; Zach Harmon, Central Cath., 6-3, 250, jr.; Nate Boggs, Mansfield Madison, 6-3, 260, sr.; Leon Robinson, Mansfield Senior, 5-10, 237, sr.; Isiah Moore, Tiffin Columbian, 6-4, 285, jr. Backs_Amir Edwards, Central Cath., 5-10, 195, sr.; Jack Jacoby, Tiffin Columbian, 6-0, 195, sr.; Kale Huss, Mansfield Madison, 5-10, 185, sr. Quarterback_DeShone Kizer, Central, 6-4, 205, Jr.; Braden Billger, Celina, 6-2, 175, sr. Kicker_Michael Finch, Ashland, 6-0, 165, sr.

DEFENSE: Linemen_Jon Perrin, Central Cath., 6-0, 305, sr.; Jarred Gray, Clay, 6-3, 230, sr.; Antonio Sanderfer, Mansfield Senior, 5-11, 185, jr.; Chandler Hoover, Tiffin Columbian, 5-9, 210, sr. Linebackers_Kyle Durham, Perrysburg, 5-9, 215, sr.; Jaleel Taylor, Mansfield Senior, 5-11, 205, Seth Gowitzka, Mansfield Madison, 5-11, 185, sr.; Willie Moore, Ashland, 5-11, 205, sr. Backs_Jayme Thompson, Central Cath., 6-1, 180, sr.; Dalton Fix, Mansfield Madison, 6-0, 165, sr.; Matt Robinson, Mansfield Senior, 5-9, 174, sr.; Johnny Crawford, Wapakoneta, 6-2, 180, sr. Punter_Gio Masi, Lexington, 5-10, 157, Jr.

Offensive player of the year: Kale Huss, Mansfield Madison.

Defensive player of the year: Jon Perrin, Central Cath.

Lineman of the year: Isiah Moore, Tiffin Columbian.

Coach of the year: Sean Conway, Mansfield Madison.

Second Team

OFFENSE: Ends_Keon Johnson, Mansfield Senior, 5-6, 150, sr.; Braelen Bader, Celina, 5-10, 170, sr. Tight end_Brandon Christler, Wapakoneta, 6-1, 185, sr. Linemen_Nick Grzegorzewski, Maumee, 6-3, 245, sr.; Jarred Coil, Perrysburg, 6-1, 240, sr.; Richard Fraley, Mansfield Madison, 6-4, 270, sr.; Alec Lucius, Tiffin Columbian, 5-11, 230, sr.; Matt Buschur, Celina, 6-4, 215, sr.; Kyle Fortkamp, Celina, 5-11, 220, sr.; Michael Giesige, Wapakoneta, 6-1, 185, sr. Backs_Mark Delas, Perrysburg, 6-2, 235, jr.; Keevon Taylor, Mansfield Senior, 5-9, 189, sr.; Jensen Merricle, Wapakoneta, 6-0, 190, sr. Quarterback_Steve Slocum, Perrysburg, 6-2, 195, sr.; Tyson Vogel, Ashland, 5-11, 185, sr. Kicker_Jake Suder, Central Cath., 5-10, 176, sr..

DEFENSE: Linemen_Nate Bracy, Wapakoneta, 6-0, 235, sr.; Seth Shakely, Ashland, 6-2, 260, sr.; Codey Chance, Tiffin Columbian, 5-10, 170, jr.; Jalen Knous, Celina, 6-1, 235, sr. Linebackers_Chris Green, Central Cath., 6-1, 230, soph.; Michael Boals, Lexington, 6-1, 220, sr.; Quinn Giesige, Celina, 6-0, 180, jr.; Brandon Miller, Wapakoneta, 6-2, 180, sr. Backs_Sean McGovern, Maumee, 5-9, 165, sr.; Mitch Cochell, Central Cath., 5-11, 180, sr.; Chek Washington, Mansfield Senior, 6-0, 160, jr.; Donovan Walker, Tiffin Columbian, 5-10, 170, jr.; Isaac Perry, Norwalk, 5-11, 170, sr.

Honorable mention: Zach Temple, Lexington; Brandon Henderson, Lexington; Trent Richwine, Lexington; Bryant Switzer, Lexington; Jalen Reese, Mansfield Senior; Raheem Washington, Mansfield Senior; Jakkar Bishop, Mansfield Senior; Chris Diaz, Mansfield Senior; Kyler Lacy, Ashland; Gabe Bradshaw, Ashland; Garrett McQuate, Ashland; Alex Smith, Mansfield Madison; Chaz Price, Mansfield Madison; Glenn Phillips, Mansfield Madison; Kobi Johnson, Mansfield Madison; Eric Brown, Mansfield Madison; Jordan Dye, Tiffin Columbian; Brock Riggs, Tiffin Columbian; Drew Yontz, Sandusky; Damius Peacock, Norwalk; Breck Turner, Norwalk; Jared Cook, Norwalk; Joe Myers, Norwalk; Ethan Rhodes, Norwalk; Travis Davidson, Norwalk; Jerry Braden, Norwalk; Kole Amor, Fremont Ross; L.J. Scott, Marion Harding; Shawn Tyler, Marion Harding; Nick Stringham, Perrysburg; Cale Bonner, Perrysburg; Dominic Jones, Rogers; Devin Dominique, Clay; Jared Lutz, Clay; Kyle Row, Clay; Bryan Pinkney, Scott; DeAngelo Gaston, Scott; Josh Dunn, Woodward; Mark Bernsdorff, Northview; Corey Bowman, Northview; Preston McCurdy, Northview; Ryan Emans, Bowling Green; Quinn Donaldson, Bowling Green; Andrew Dennis, Bowling Green; Tyler Knitz, St. Francis; Sam Burns, St. Francis; Michael Wagner, St. Francis; Elijah Todd, Springfield; Nate Patterson, Perrysburg; J.P. Newton, Perrysburg; Kadin Llewellyn, Perrysburg; Jake Suder, Central Cath.; Derich Weiland, Central Cath.; Jordan Johnson, Norwalk; Ryan Lynch, Tiffin Columbian; Andrew Hunt, Lexington; Zach Hembree, Celina; Jake Fetherolf, Norwalk; Andrais Lawrence, Mansfield Senior; Austin Towsey, Lima Senior; Zach Schmerge, Wapakoneta; Kyle Gibson, Wapakoneta; Alex Greve, Wapakoneta; Nate Valentine, Wapakoneta; Brooklyn Shurelds, Lima Senior; Dominic King, Maumee; Andrew Schultz, Maumee; Ed Bombrys, Maumee; Joe Szymanski, Maumee; Steve Duby, Maumee.

DIVISION III

First Team

OFFENSE: Ends_Brandon Stinson, Elida, 6-1, 170, jr.; Jordan Lauf, Napoleon, 6-5, 191, sr.; Trey Guilliam, Defiance, 5-9, 170, jr. Linemen_Austin Perry, Bellevue, 6-3, 280, sr.; Geno Zappa, Sandusky Perkins, 6-5, 275, sr.; Kyle Robbins, Rossford, 6-2, 260, sr.; Lucas Kolbe, Napoleon, 6-3, 235, sr.; Alex Daoust, Bryan, 6-0, 213, sr. Backs_Brad Smith, Clyde, 5-8, 185, sr.; Mitchell Benkey, Sandusky Perkins, 6-0, 185, sr.; Ian Stolar, Rossford, 5-9, 180, jr. Quarterback_Jalen Santoro, Bellevue, 6-0, 155, sr.; Austin Schimmoeller, Bryan, 6-2, 175, jr. Kicker_Clark Etzler, Elida, 6-2, 155, soph.

DEFENSE: Linemen_Bennett Brown, Clyde, 5-10, 250, sr.; Chance Weitz, Elida, 6-2, 250, jr.; Bryant Schlade, Napoleon, 6-0, 191, jr.; Blake Yunker, Bryan, 6-0, 240, sr. Linebackers_Thomas Glick, Clyde, 6-1, 225, sr.; Aaron Mawhirter, Sandusky Perkins, 6-3, 230, sr.; Quentin Poling, Elida, 6-1, 210, sr.; Max Westhoven, Napoleon, 5-11, 189, sr.; Jake Jones, Bryan, 6-0, 200, jr. Backs_Nick Raifsnider, Bellevue, 5-10, 155, sr.; Brandon Poncsak, Bryan, 6-2, 163, jr.; David Yunker, Napoleon, 5-11, 168, sr. Punter_Dalton Jarvis, Bellevue, 6-1, 210, sr.

Offensive player of the year: Jalen Santoro, Bellevue.

Defensive player of the year: Quentin Poling, Elida.

Lineman of the year: Lucas Kolbe, Napoleon.

Co-Coaches: Tory Strock, Napoleon; Kevin Kline, Bryan.

Second Team

OFFENSE: Ends_Trent Stamm, Bellevue, 6-3, 195, sr.; Dale Irby, Sandusky Perkins, 6-1, 170, jr.; Elijah Bogosian, Bryan, 5-11, 185, sr. Linemen_Kile Fox, Bellevue, 6-4, 250, jr.; Jervaugn Eppse, Sandusky Perkins, 6-0, 300, sr.; Brandon Smiley, Elida, 6-3, 225, sr.; Troy Mayes, Defiance, 6-2, 230, sr.; Tyler Slight, Napoleon, 6-1, 226, sr. Backs_Tyler Frieson, Lima Shawnee, 6-2, 205, sr.; Collin Bacon, Bryan, 6-1, 209, sr.; Andrew Baird, Shelby, 5-10, 164, sr. Quarterback_Brandon Smith, Sandusky Perkins, 6-4, 185, sr.; Joe Keween, Defiance, 5-10, 170, sr. Kicker_Jake Strayer, Bellevue, 6-0, 270, soph.

DEFENSE: Linemen_Tevin Coley, Bellevue, 5-9, 250, sr.; Jacob Cowell, Rossford, 5-10, 165, jr.; Trent Long, Elida, 6-1, 180, sr.; Sam Walker, Napoleon, 5-10, 176, jr. Linebackers_Brendon Wagoner, Bellevue, 5-9, 165, sr.; Matt Dudek, Bellevue, 6-0, 195, sr.; Dominic Painter, Elida, 5-11, 190, sr.; Adante Warren, Napoleon, 6-2, 183, sr. Backs_Seam McCormick, Rossford, 6-1, 175, sr.; Anthony Sumpter, Elida, 5-11, 200, sr.; Ty Suntken, Wauseon, 5-11, 170, jr.; Brock Minor, Bryan, 6-0, 195, jr. Punter_Nikoli Sackinger, 5-10, 195, sr.

Honorable mention: Austin Sparks, Sandusky Perkins; Kyle Lewis, Sandusky Perkins; David Doster, Sandusky Perkins; Tony Didion, Sandusky Perkins, Ryan Reed, Rossford, Ryan Clay, Rossford; Austin Hancock, Defiance; Jake Estle, Defiance; Levi Damman, Napoleon; Nick George, Napoleon; Jordan Bostater, Bryan; Matt Frame, Bryan; Daniel Pendergrast, Bryan; Dylan Bailey, Shelby; Nick Pauff, Elida; Casey Mulcahy, Lima Shawnee; Josh Cales, Wauseon; Ryan Voll, Defiance; Zach Fielder, Napoleon; Michael Welch, Rossford; Kevin Russell, Elida; Charlie Harris, Napoleon.

DIVISION IV

First Team

OFFENSE: Ends_Devin Mangas, Leipsic, 6-0, 167, sr.; Nate Hackworth, Otsego, 6-2, 185, sr.; Justin Sawmiller, Kenton, 6-1, 175, jr.; Dareian Watkins, Galion, 6-2, 195, jr. Linemen_Nick Keller, Genoa, 6-0, 235, sr.; Matt Samuelson, Ottawa-Glandorf, 6-3, 225, sr.; Andrew Garland, Lima Bath, 6-3, 295, sr.; Derek Reiman, Ottawa-Glandorf, 6-5, 290, sr.; Dylan Richards, Ontario, 6-2, 260, sr. Backs_Kyle Nutter, Genoa, 5-11, 214, sr.; Tristan Parker, Ottawa-Glandorf, 6-2, 200, sr.; David Nay, Galion, 6-0, 205, sr. Quarterback_Ryan Smoyer, Otsego, 6-4, 195, sr.; Grant Sherman, Kenton, 6-4, 200, jr. Kicker_Cody Pickard, Genoa, 5-8, 146, soph.

DEFENSE: Linemen_Wyatt Karhoff, Ottawa-Glandorf, 6-5, 250, sr.; Ian Baker, Upper Sandusky, 6-2, 235, sr.; Mike Hollis, Galion, 5-7, 180, sr.; Michael Deiter, Genoa, 6-4, 278, jr. Linebackers_Cobi Brough, Oak Harbor, 5-9, 165, sr.; Tylor Pritchard, Upper Sandusky, 6-3, 200, jr.; Matt Bahr, Kenton, 6-1, 205, jr.; Nate Cass, Galion, 5-11, 185, sr. Backs_Caleb Siefker, Ottawa-Glandorf, 6-3, 190, sr.; Caleb Halsey, Kenton, 6-0, 175, sr.; Jake Young, Genoa, 5-11, 173, sr. Punter_Jeremy Crider, Ontario, 5-9, 175, sr.

Offensive players of the year: Tristan Parker, Ottawa-Glandorf and Kyle Nutter, Genoa.

Defensive player of the year: Wyatt Karhoff, Ottawa-Glandorf.

Lineman of the year: Nick Keller, Genoa.

Coach of the year: Ken Schriner, Ottawa-Glandorf.

Second Team

OFFENSE: Ends_Aaron Driftmyer, Huron, 6-3, 187, sr.; Zach Wolowicz, Kenton, 5-9, 165, sr.; Ben Swartz, Lake, 5-10, 185, sr. Linemen_Dillon Sampson, Huron, 6-2, 265, sr.; Dalton Reau, Oak Harbor, 6-1, 230, sr.; Tanner Hohenbrink, Ottawa-Glandorf, 6-2, 285, sr.; Brent Esposito, Galion, 6-0, 190, sr. Backs_Mark Konieczny, Oak Harbor, 5-7, 185, sr.; Isaiah Conkle, Eastwood, 5-9, 165, sr.; Jordan Campbell, Ontario, 5-10, 200, jr. Quarterback_Doug Sanders, Lima Bath, 6-0, 185, sr.; Cody Thompson, Huron, 6-1, 175, jr. Kicker_Caleb Norton, Lima Bath, 5-8, 170, sr.

DEFENSE: Linemen_A.C. Limes, Otsego, 6-4, 210, sr.; Nate Segaard, Oak Harbor, 6-0, 225, sr.; Noah Furbush, Kenton, 6-4, 225, jr.; Logan Bryer, Genoa, 5-11, 232, jr. Linebackers_Zach Souter, Huron, 6-3, 195, jr.; Jarod Lombardi, Milan Edison, 6-2, 210, sr.; Cody Alt, Ottawa-Glandorf, 6-2, 185, jr.; Nik Wolford, Van Wert, 6-3, 203, sr. Backs_Skyler Dierker, Eastwood, 5-10, 158, sr.; Logan Armstrong, Ontario, 5-11, 173, sr.; Josh Buckland, Ottawa-Glandorf, 6-0, 185, sr. Punter_Brennan Siefert, Eastwood, 5-9, 154, soph.

Honorable Mention: Wes Potts, Willard; Jordan Bower, Willard; Storm Weimer, Edison; Austin Utter, Edison, Tanner Hohenbrink, Ottawa-Glandorf; Jacob Leopold, Ottawa-Glandorf; Logan Diemer, Ottawa-Glandorf; Jacob Wells, Ottawa-Glandorf; Luke Recker, Ottawa-Glandorf; Brad Racer, Ottawa-Glandorf; Donald Barth, Upper Sandusky; Tristan Reichelderfer, Upper Sandusky; Will Adelsperger, Upper Sandusky; Brennen Miller, Upper Sandusky; Andrew Foore, Swanton; Lance Foor, Paulding; Tyler Gorbett, Ontario; Ryan South, Bellville Clear Fork; Luke Golden, Bellville Clear Fork; Jared Rettig , Lake; Nick Walsh, Lake; Connor Bowen, Lake; Chris Salaz, Lake; John Belsky, Genoa; David Nutter, Genoa; Zach Roberts, Genoa; Max Reeder, Genoa; Casey Gose, Genoa; Teran Sullivan, Lima Bath; Mike Girona, Otsego; Adam Wolf, Eastwood; Bronson Krull, Ontario; John Winterfield, Delta; Eric Heffner, Lima Bath; .

DIVISION V

First Team

OFFENSE: Ends_Caleb Siefring, Coldwater, 5-10, 180, sr.; Korbin Showalter, Haviland Wayne Trace, 6-1, 160, jr.; Chase Cook, Findlay Liberty-Benton, 5-11, 150, jr.; Tyson Dietrich, Archbold, 6-3, 210, sr. Linemen_Jordon Harlamert, Coldwater, 6-1, 250, sr.; Coleman McCormick, Spencerville, 6-3, 260, sr.; Bobby Sunderhaus, Lima Central Cath., 6-1, 198, sr.; Colt Pettit, Patrick Henry, 6-4, 250, sr.; Nick Demaline, Liberty Center, 6-2, 280, jr.; Ryan Kortokrax, Haviland Wayne Trace, 6-5, 275, sr.; David Bogart, Northwood, 6-4, 234, sr.; Zack Smelcer, Findlay Liberty-Benton, 6-0, 246, sr.. Backs_John Smith, Spencerville, 5-8, 170, sr.; Sean Westhoven, Liberty Center, 6-0, 210, sr.; Mark Bouillon, Bascom Hopewell-Loudon, 6-1, 200, sr.; Theron Martz, Collins Western Reserve, 5-5, 170, sr. Quarterback_Austin Bruns, Coldwater, 6-4, 215, sr.; Mitch Linhart, Findlay Liberty-Benton, 6-3, 185, sr. Kicker_Lincoln Parsley, Archbold, 5-10, 165, jr.

DEFENSE: Linemen_Alan Kunk, Coldwater, 5-9, 230, jr.; Ben Stolly, Lima Central Cath., 6-0, 226, sr.; Justin Rohrs, Northwood, 6-2, 256, sr.; Jake Carrizales, Patrick Henry, 6-2, 225, sr.; Jimmy Spieth, Liberty Center, 6-0, 200, sr. Linebackers_Zach Dickman, Coldwater, 6-1, 225, sr.; Kalito Lasenby, Lima Central Cath., 6-0, 195, jr.; Nick Whitmore, Northwood, 6-0, 244, sr.; Jeffrey Timbrook, Sherwood Fairview, 6-1, 215, sr.; Logan Ziegler, Patrick Henry, 5-10, 175, jr.; Garrett Shutler, Bucyrus Wynford, 5-11, 185, sr. Backs_Brody Hoying, Coldwater, 5-9, 165, soph.; Sam Huffman, Lima Central Cath., 6-2, 175, sr.; Justin Meek, Carey, 5-10, 170, sr.; Kyle Bowsher, Findlay Liberty-Benton, 5-11, 164, sr.; Derek Drewes, Defiance Tinora, 6-0, 185, jr.; . Punter_Drew Kortokrax, Delphos Jefferson, 5-11, 180, sr.

Offensive player of the year:Austin Bruns, Coldwater.

Defensive player of the year: Zach Dickman, Coldwater.

Lineman of the year: Jake Carrizales, Patrick Henry.

Coach of the year: Chip Otten, Coldwater.

Second Team

OFFENSE: Ends_Josh Huber, Coldwater, 5-11, 165, sr.; Andy Guilford, Sherwood Fairview, 6-0, 170, sr.; Michael Purcell, Bucyrus, 5-8, 165, sr. Linemen_Stephen Saine, Lima Central Cath., 6-0, 235, sr.; Mitchell Grube, Defiance Tinora, 6-0, 210, sr.; John Segura, Northwood, 6-1, 245, sr.; Michael Loughman, Findlay Liberty-Benton, 5-11, 261, sr.; Dillon Mullins, Collins Western Reserve, 6-3, 300, sr.; Dillon Lambert, Bucyrus Wynford, 5-9, 230, sr. Backs_Jon Washington, Lima Central Cath., 5-9, 195, sr.; Ross Stewart, Lafayette Allen East, 6-0, 195, jr.; Kipp McCann, Defiance Tinora, 6-2, 210, sr.; Kaleb Johns, Hicksville, 6-0, 167, jr. Quarterback_Colby Spence, Haviland Wayne Trace, 6-2, 185, jr.; Evan Wyse, Archbold, 5-11, 180. jr. Kicker_Matt Deter, Bluffton, 6-1, 185, sr.

DEFENSE: Linemen_Quinten Wessell, Delphos Jefferson, 5-10, 230, sr.; Tre Headington, Mt. Blanchard Riverdale, 6-2, 180, sr.; Devin Wenzlick, Haviland Wayne Trace, 6-2, 205, jr.; Nathan Andonian, Patrick Henry, 5-8, 165, jr.; Josh Kline, Hicksville, 6-2, 255, sr. Linebackers_Austin Tschanen, Carey, 5-7, 190, sr.; Levi Gerig, Archbold, 5-10, 195, sr.; Dylan Rumbaugh, Defiance Tinora, 5-10, 175, sr.; Jake Springer, Collins Western Reserve, 6-1, 210, sr.; Damon Bollin, New London, 6-1, 215, sr.; Jordan Bowerman, Attica Seneca East, 6-0, 180, sr. Backs_Darius West, Lima Central Cath., 6-0, 195, jr.; Galen Powers, Patrick Henry, 5-9, 178, sr.; Anthony Righi, Liberty Center, 5-10, 185, jr.; Shane Bostic, Hicksville; 5-11, 170, sr.; Colin Grothaus, Columbus Grove, 5-10, 155, sr. Punter_Kyle Bergman, Coldwater, 5-10, 170, sr.

Honorable Mention: Brandon Moorman, Rockford Parkway; Seth Hipply, Rockford Parkway; Austin Devier, Bluffton; David Emans, Bluffton; Evan Stant, Delphos Jefferson; Zavier Buzard, Delphos Jefferson; Trey Roney, Columbus Grove; Brandon Benroth, Columbus Grove; Lucas Shumate, Spencerville; Dominick Corso, Spencerville; Lucas Krouskop, Spencerville; Jacob Tremoulis, Lima Central Cath.; Ryan Pitts, Lima Central Cath.; Vincent Guagenti, Lima Central Cath.; Mykale Rogers, Lima Central Cath.; Jacob Auld, Gibsonburg; Tyler Hovis, Gibsonburg; Matt Tille, Gibsonburg; Derek Angelone, Gibsonburg; Jordan Jahna, Gibsonburg; Travis Whitmore, Northwood; Mike Tonti, Northwood; Kyle Corbitt, Northwood; Stephen Fuller, Northwood; Tyler Shepard, Northwood; Matt Holsinger, Carey; Bryan Powers, Carey; Austin Patton, Carey; Josh Bushong, Mt. Blanchard Riverdale; John Balicki, Findlay Liberty-Benton; Austin Combs, Findlay Liberty-Benton; Larry Lauger, Findlay Liberty-Benton; Anthony Webb, Findlay Liberty-Benton; Alec Gregg, Bascom Hopewell-Loudon; Jake Matwiejczyk, Woodmore; Ethan Caudill, Attica Seneca East; Marshall Lucius, Attica Seneca East; Adam Hall, Attica Seneca East; Owen Best, Attica Seneca East; Kevin Moore, Attica Seneca East; Jordan Phillips, Attica Seneca East; Drew Loose, Sycamore Mohawk; Grant Price, Sycamore Mohawk; Jay Hill, Ashland Crestview; Logan Campbell, Ashland Crestview; Brock Williamson, Bucyrus Wynford; Corey Brown, Bucyrus Wynford; Evan Snode, Bucyrus Wynford; Gage Roe, Bucyrus Wynford; Jake Davenport, Northwood; Brady Schafer, Defaince Tinora; Kam Pohlman, Liberty Center; Zach Zimmerman, Archbold; Dennis Shammo, Gibsonburg; Bryce Mullholand, Carey; Jacob Gable, Carey; Trey Roney, Columbus Grove; Aaron King, Ashland Crestview; Colin Stolly, Lima Central Cath.; Nick Russell, Northwood; Kaleb Pohlman, Liberty Center; Brandon Molotla, Bascom Hopewell-Loudon; Alex Naeyaert, Carey; Logan Pinkelman, Evergreen; Brandon May, Findlay Liberty-Benton; Walter Pippin, Liberty Center; Derek Goecke, Spencerville; Ross Thompson, Delphos Jefferson; Matt DeVore, Van Buren; Brandon Benroth; Seth Knoll, Mt. Blanchard Riverdale; Tyler Showalter, Haviland Wayne Trace; Michael Meeker; Elmwood; Dominik Bermejo, Northwood; Collin Grothaus, Columbus Grove; Jacob Dingus, Haviland Wayne Trace; Alex Schreiber, Attica Seneca East; Matt Taylor, Evergreen; Jared Sherry, Haviland Wayne Trace; Jared Gillen, Liberty Center; Josh Drain, Liberty Center; Tyson Lersch, Archbold; Jay Miller, Archbold; Caleb Carrizales, Patrick Henry.

DIVISION VI

First Team

OFFENSE: Ends_Devon Poeppelman, Minster, 6-1, 195, sr.; Micah Roberson, Ada, 5-11, 170, sr.; Jordan Sessler, Fremont St. Joseph, 5-7, 145, sr. Tight end_Ethan Wolf, Minster, 6-5, 225, jr. Linemen_Kyle Mescher, Maria Stein Marion Local, 6-2, 225, sr.; Seth Bockey, Delphos St. John's, 6-2, 230, sr.; Brent Numbers, Ada, 6-4, 220, sr.; Spencer, Nauth, McComb, 6-1, 275, sr.; Coty Coffman, North Robinson, Colonel Crawford, 5-10, 230, sr. Backs_Kellen Decker, Ada, 5-11, 185, sr.; Tyler Jettinghoff, Delphos St. John's, 6-2, 208, sr.; Jerry Brown, McComb, 6-1, 190, sr.; Michael Griffin, Norwalk St. Paul, 6-3, 185, sr. Quarterback_Kyle Stahl, St. Henry, 6-5, 225, sr.; Mason Acheson, Ada, 6-4, 185, sr.; Zach Kuhlman, Leipsic, 6-2, 180, jr. Kicker_Michael Geiger, Ottawa Hills, 5-10, 180, sr.

DEFENSE: Linemen_Dominic Leugers, St. Henry, 6-2, 205, sr.; Michael Jones, McComb, 5-10, 160, sr.; Edgar Ralda, Leipsic, 6-0, 190, sr.; Corey Durbin, Fremont St. Joseph, 6-1, 245, jr.; Marcus Somers, Tiffin Calvert, 6-1, 225, jr.; Matt Cook, Edon, 6-4, 240, sr. Linebackers_Alaric Keller, Maria Stein Marion Local, 6-2, 215, sr.; Jake Ansley, Ada, 6-0, 190, sr.; Cody Wilson, McComb, 5-11, 180, sr.; Luke Stierwalt, Fremont St. Joseph, 6-1, 205, sr.; Dan Kwiat, Tiffin Calvert, 6-1, 215, sr.; Spencer Tackett, North Robinson Colonel Crawford, 6-0, 185, sr. Backs_Alec Hetzel, North Robinson Colonel Crawford, 6-2, 180, sr.; Adam Bertke, Maria Stein Marion Local, 6-6, 200, jr.; Matt Wilcox, Ada, 6-2, 170, jr.; Austin Brown, Leipsic, 6-1, 188, sr. Punter_Blaiz McBride, Arlington, 6-1, 165, sr.

Offensive player of the year: Jerry Brown, McComb.

Defensive player of the year: Jake Ansley, Ada.

Lineman of the year: Dominic Leugers, St. Henry.

Coach of the year: Kris Alge, McComb.

Second Team

OFFENSE: Ends_Nick Warnament, Tiffin Calvert, 6-1, 165, sr.; Connor Hug, Edon, 6-1, 185, jr.; Hunter Flower, Edgerton, 5-9, 163, sr. Linemen_Wes Hegemann, Minster, 6-1, 245, sr.; Jimmy Brown, McComb, 6-2, 225, sr.; Ben Jenkins, Norwalk St. Paul, 6-0, 215, sr.; Hunter Harrison, Fremont St. Joseph, 6-3, 230, jr. Backs_Jacy Goettmoeller, Maria Stein Marion Local, 5-9, 170, soph.; Korey Schultz, Minster, 5-11, 170, sr.; Quis Woods, Lima Perry, 6-1, 210, sr.; Justin Flory, Defiance Ayersville, 5-11, 170, sr.; Nick Swainhart, Lucas, 6-0, 195, sr. Quarterback_Adam Niemeyer, Minster, 6-2, 195, sr.; Zach Yeckley, Fremont St. Joseph, 6-0, 185, sr.; Nate Klingenberger, North Robinson Colonel Crawford, 6-3, 190, jr. Kicker_Jakob Gerstung, Holgate, 5-8, 159, sr.

DEFENSE: Linemen_Justin Heitkamp, New Bremen, 6-6, 205, sr.; Saed Al-Olimat, Ada, 5-11, 210, jr.; Eli Roberson, Ada, 5-10, 235, sr.; Ryan Reikowski, Norwalk St. Paul, 6-2, 255, jr.; Nick Militello, Fremont St. Joseph, 6-3, 310, jr.; Jacob Adams, Edgerton, 6-2, 210, sr. Linebackers_Alex Post, St. Henry, 6-1, 210, sr.; Brett Schwinnen, Delphos St. John's, 6-0, 210, sr.; Cody Looser, Delphos St. John's, 6-3, 210, jr.; Will Longthorne, Ottawa Hills, 5-11, 185, sr.; Cody Guerra, Leipsic, 5-9, 192, sr.; Jaret Nickoli, Norwalk St. Paul, 5-9, 165, fr.; Levi Harris, Lucas, 6-3, 193, sr. Backs_Paul Dues, Minster, 6-3, 175, jr.; Tyler Harris, Rawson Cory-Rawson, 5-9, 155, sr.; Connor Smith, Norwalk St. Paul, 5-10, 155, sr.; Brandon Bahnsen, Danbury, 6-0, 186, sr. Punter_Dustin Rethman, Maria Stein Marion Local, 6-0, 170, soph.

Honorable Mention: Parker Manger, New Bremen; Adam Reichert, St. Henry; Tyler Schwieterman, St. Henry; Jordan Bender, St. Henry; James Borges, Minster; Mason Evers, Fort Recovery; Scott Miller, Convoy Crestview; Jake Harmon, Convoy Crestview; Malcolm Oliver, Convoy Crestview; Cody White, Delphos St. John's; Brock Bonifas, Delphos St. John's; Ben Youngpeter, Delphos St. John's; Cody Schlegel, Waynesfield-Goshen; Lee Turner, Waynesfield-Goshen; Tyler Tillman, Ridgemont; Chris Weyant, Ridgemont; Shane Rofe, Upper Scioto Valley; Andrew Gipson, Lima Perry; J'Ton Washington, Lima Perry; Zach Denomy, Cardinal Stritch; Joe Sinay, Cardinal Stritch; Isaac Barringer, Tol. Christian; Dan DeLaRosa, Leipsic; Macen Desgranges, Cory-Rawson; Jordan Watson, North Baltimore; Dalton Ishmael, North Baltimore; Andrew Nauth, McComb; Andrew Gibson, McComb; Brock Wilson, McComb; Alfie Flores, Leipsic; Adonijah Flores, Leipsic; Joe Rieman, Arlington; Aric Schroeder, Leipsic; Seth Bauer, Arcadia; Abram Basinger, Pandora-Gilboa; Lee Summers, Vanlue; Derek Steffan, Leipsic; Jarod Triplehorn, Pandora-Gilboa; Hunter Bernhardt, Arlington; Dalton Buck, McComb; Rick Heck, Monroeville; Alex Guerra, Sandusky St. Mary Central Cath.; Brandon Green, Sandusky St. Mary Central Cath.; Adam Guerra, St. Mary Central Cath.; Dominic Davie, Greenwich South Central; Tyler Long, Tiffin Calvert; Austin Perry, Tiffin Calvert; Jordan Whittaker, Edon; Reid Bowling, Edon; Ryan Wilfer, Buckeye Central; Nick Reynolds, Crestline; Levi Myers, Plymouth; Gabe Hennon, Waynesfield-Goshen; Devin Smith, Norwalk St. Paul; Marcus Kerr, Fremont St. Joseph; Tyler Benner, Montpelier; Michael Adkins, New Washington Buckeye Central; Zach Garber, Vanlue; Kyle Bormuth, Arlington; D.J. Hagerman, Defiance Ayersville.

Regional Finals

Division I

Games scheduled for 7 p.m. Saturday unless noted

Region 1

4 Mentor (11-1) vs. 2 Cleveland St. Ignatius (11-1) at Parma Byers Field

Region 2

1 Massillon Washington (11-1) vs. 2 Whitmer (12-0) at Mansfield Arlin Field

Region 3

4 Pickerington North (11-1) vs. 7 Hilliard Davidson (10-2) at Ohio Wesleyan University Selby Stadium

Region 4

1 Cincinnati Colerain (12-0) vs. 3 Cincinnati Archbishop Moeller (9-3) at University of Cincinnati Nippert Stadium, 7:30 p.m.

Division II

Games tentatively scheduled for 7:30 p.m. Today

Region 5

4 Chardon (10-2) vs. 3 Aurora (11-1) at Twinsburg Tiger Stadium

Region 6

4 Avon (11-1) vs. 2 Central Catholic (11-1) at Clyde Robert Bishop Jr. Stadium

Region 7

4 New Albany (10-2) vs. 3 Columbus Marion-Franklin (11-1) at Gahanna Lincoln Stadium

Region 8

1 Cincinnati Turpin (12-0) vs. 6 Trotwood-Madison (10-2) at Kings Stadium

Division III

Games tentatively scheduled for 7 p.m. Saturday

Region 9

1 Chagrin Falls (11-1) vs. 6 Akron St. Vincent-St. Mary (10-2) at Solon Stewart Field

Region 10

1 Napoleon (11-0-1) vs. 2 Bellevue (11-1) at Findlay Donnell Stadium

Region 11

4 Dover (10-2) vs. 2 Millersburg West Holmes (11-1) at Canton Fawcett Stadium

Region 12

1 Dayton Thurgood Marshall (11-1) vs. 3 The Plains Athens (11-1) at Reynoldsburg Raider Stadium

Division IV

Games tentatively scheduled for 7:30 p.m. Today

Region 13

1 Brookfield (12-0) vs. 2 Creston Norwayne (12-0) at Stow Ron Marhofer Auto Family Field

Region 14

1 Columbus Bishop Hartley (12-0) vs. 2 Ottawa-Glandorf (12-0) at Piqua Alexander Stadium-Purk Field

Region 15

1 St. Clairsville (12-0) vs. 3 Johnstown-Monroe (10-2) at Zanesville Sulsberger Stadium

Region 16

1 Clarksville Clinton-Massie (12-0) vs. 7 West Milton Milton-Union (10-2) at Centerville Stadium

Division V

Games tentatively scheduled for 7 p.m. Saturday

Region 17

1 Kirtland (12-0) vs. 7 Youngstown Ursuline (8-4) at Aurora Veterans Stadium

Region 18

4 Liberty-Benton (11-1) vs. 7 Patrick Henry (10-2) at Lima Stadium

Region 19

1 Lucasville Valley (12-0) vs. 6 Baltimore Liberty Union (10-2) at Nelsonville Boston Field

Region 20

1 Coldwater (12-0) vs. 3 Covington (12-0) at Dayton Welcome Stadium

Division VI

Games tentatively scheduled for 7:30 p.m. Today

Region 21

1 Mogadore (12-0) vs. 6 Youngstown Christian (9-2) at Ravenna Gilcrest Field

Region 22

1 McComb (12-0) vs. 6 Delphos St. John's (8-4) at Findlay Donnell Stadium

Region 23

1 Danville (11-1) vs. 2 Newark Catholic (10-2) at Westerville Central Warhawk Field

Region 24

4 St. Henry (9-3) vs. 3 Maria Stein Marion Local (10-2) at Wapakoneta Harmon Field

BASEBALL

American League MVP Votes

Voting for the American League Most Valuable Player Award, with first-, second- and third-place votes and total points on a 14-9-8-7-6-5-4-3-2-1 basis:

Player 1st 2nd 3rd Total

Miguel Cabrera, Tigers 22 6 - 362

Mike Trout, Angels 6 21 1 281

Adrian Beltre, Rangers -1 16 210

Robinson Cano, Yankees - - 6 149

Josh Hamilton, Rangers - - - 127

Adam Jones, Orioles - - 1 124

Derek Jeter, Yankees - - 2 73

Justin Verlander, Tigers - - - 58

Prince Fielder, Tigers - - - 56

Yoenis Cespedes, Athletics - - - 41

Edwin Encarnacion, Blue Jays - - - 33

David Price, Rays - - 1 26

Fernando Rodney, Rays - - - 24

Jim Johnson, Orioles - - 1 22

Alex Rios, White Sox - - - 17

Josh Reddick, Athletics - - - 14

Albert Pujols, Angels - - - 8

Ben Zobrist, Rays - - - 7

Joe Mauer, Twins - - - 6

Rafael Soriano, Yankees - - - 5

Matt Wieters, Orioles - - - 4

Felix Hernandez, Mariners - - 2

Jered Weaver, Angels - - - 2

Raul Ibanez, Yankees - - - 1

ECHL

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L OL SL Pts GF GA

Reading 8 5 0 1 17 37 38

Elmira 6 5 1 0 13 39 33

Trenton 5 6 0 1 11 33 35

Wheeling 3 6 2 1 9 29 42

North Division

W L OL SL Pts GF GA

Cincinnati 8 2 2 0 18 37 33

Fort Wayne 7 3 0 1 15 35 32

Kalamazoo 7 5 0 0 14 40 34

Toledo 6 6 0 1 13 38 36

Evansville 4 9 0 1 9 34 51

South Division

W L OL SL Pts GF GA

Gwinnett 11 3 1 0 23 48 34

Greenville 10 4 1 0 21 53 48

Orlando 6 5 2 1 15 45 45

Florida 5 5 1 2 13 52 56

S. Carolina 6 9 0 1 13 44 50

WESTERN CONFERENCE

Mountain Division

W L OL SL Pts GF GA

Idaho 9 2 0 2 20 57 39

Alaska 9 4 0 0 18 40 36

Colorado 6 5 0 2 14 59 44

Utah 5 6 0 0 10 35 48

Pacific Division

W L OL SL Pts GF GA

Ontario 10 4 0 0 20 53 36

Stockton 8 3 1 0 17 49 34

Bakersfield 5 7 1 1 12 38 51

Las Vegas 3 6 0 2 8 24 34

San Francisco 3 9 0 2 8 33 63

Note: Two points are awarded for a win, one point for an overtime or shootout loss.

THURSDAY

Bakersfield 2, Las Vegas 1, SO

Greenville 6, Florida 5, OT

Evansville 4, Cincinnati 3

TODAY

Toledo at Fort Wayne, 8

Florida at South Carolina, 7:05

Trenton at Elmira, 7:05

Reading at Cincinnati, 7:35

Las Vegas at Bakersfield, 10

Idaho at San Francisco, 10:15

Utah at Stockton, 10:30

Colorado at Alaska, 11:15

SATURDAY

Wheeling at Toledo, 7:05

Kalamazoo at Orlando, 7

Greenville at Gwinnett, 7:05

Trenton at Elmira, 7:05

Florida at South Carolina, 7:05

Evansville at Fort Wayne, 7:30

Ontario at Bakersfield, 10

Utah at San Francisco, 10:15

Colorado at Alaska, 11:15

PRO FOOTBALL

NFL

AMERICAN CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

New England 6 3 0 .667 299 201

Miami 4 5 0 .444 173 186

N.Y. Jets 3 6 0 .333 175 228

Buffalo 3 6 0 .333 211 285

South

W L T Pct PF PA

Houston 8 1 0 .889 250 143

Indianapolis 6 3 0 .667 186 201

Tennessee 4 6 0 .400 219 311

Jacksonville 1 8 0 .111 127 246

AFC NORTH

W L T Pct PF PA

Baltimore 7 2 0 .778 254 196

Pittsburgh 6 3 0 .667 207 177

Cincinnati 4 5 0 .444 220 231

Cleveland 2 7 0 .222 169 211

West

W L T Pct PF PA

Denver 6 3 0 .667 271 189

San Diego 4 5 0 .444 209 191

Oakland 3 6 0 .333 191 284

Kansas City 1 8 0 .111 146 256

NATIONAL CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

N.Y. Giants 6 4 0 .600 267 216

Dallas 4 5 0 .444 188 204

Philadelphia 3 6 0 .333 156 221

Washington 3 6 0 .333 226 248

South

W L T Pct PF PA

Atlanta 8 1 0 .889 247 174

Tampa Bay 5 4 0 .556 260 209

New Orleans 4 5 0 .444 249 256

Carolina 2 7 0 .222 163 216

North

W L T Pct PF PA

Chicago 7 2 0 .778 242 133

Green Bay 6 3 0 .667 239 187

Minnesota 6 4 0 .600 238 221

Detroit 4 5 0 .444 216 222

West

W L T Pct PF PA

San Francisco 6 2 1 .778 213 127

Seattle 6 4 0 .600 198 161

St. Louis 3 5 1 .444 161 210

Arizona 4 5 0 .444 144 173

THURSDAY

Miami at Buffalo, 8:20

Sunday

Cleveland at Dallas, 1 p.m.

N.Y. Jets at St. Louis, 1 p.m.

Jacksonville at Houston, 1 p.m.

Cincinnati at Kansas City, 1 p.m.

Philadelphia at Washington, 1 p.m.

Green Bay at Detroit, 1 p.m.

Arizona at Atlanta, 1 p.m.

Tampa Bay at Carolina, 1 p.m.

New Orleans at Oakland, 4:05 p.m.

San Diego at Denver, 4:25 p.m.

Indianapolis at New England, 4:25 p.m.

Baltimore at Pittsburgh, 8:20 p.m.

Open: Minnesota, N.Y. Giants, Seattle, Tennessee

Monday

Chicago at San Francisco, 8:30 p.m.

Transactions

BASEBALL

American League

LOS ANGELES ANGELS – Agreed to terms with OF Trent Oeltjen, OF J.B. Shuck and 3B Brendan Harris.

National League

COLORADO ROCKIES – Named Dante Bichette hitting coach, Rene Lachemann first base coach and Stu Cole third base coach. BASKETBALL

National Basketball Association

WASHINGTON WIZARDS – Waived G Jannero Pargo. Signed G Shaun Livingston.

FOOTBALL

National Football League

DALLAS COWBOYS – Placed DE Kenyon Coleman on injured reserve. Signed DE Ben Bass from the practice squad. Signed LB Jerry Franklin to the practice squad.

JACKSONVILLE JAGUARS – Signed DB Korey Lindsey to the practice squad.

NEW ENGLAND PATRIOTS – Signed LB Jeff Tarpinian to the practice squad.

NEW YORK GIANTS – Placed DT Markus Kuhn on injured reserve.

PITTSBURGH STEELERS – Signed DT Alameda Ta'amu to the practice squad.

SAN DIEGO CHARGERS – Signed DT Charlie Bryant to the practice squad.

GOLF

LPGA CME Group Titleholders

Naples, Fla., par 72

Suzann Pettersen 34-32 – 66

So Yeon Ryu 33-33 – 66

Sun Young Yoo 36-30 – 66

Na Yeon Choi 34-33 – 67

Karine Icher 34-33 – 67

Cristie Kerr 34-33 – 67

Lindsey Wright 35-32 – 67

Julieta Granada 34-34 – 68

Brittany Lincicome 34-34 – 68

Lizette Salas 35-33 – 68

Jiyai Shin 36-32 – 68

Danielle Kang 37-32 – 69

Cindy LaCrosse 34-35 – 69

Anna Nordqvist 35-34 – 69

Karrie Webb 35-34 – 69

Shanshan Feng 34-36 – 70

Sandra Gal 36-34 – 70

Caroline Hedwall 32-38 – 70

Katherine Hull 36-34 – 70

Jennifer Johnson 34-36 – 70

Stacy Lewis 35-35 – 70

Ai Miyazato 34-36 – 70

Inbee Park 34-36 – 70

Angela Stanford 36-34 – 70

Amy Yang 37-33 – 70

Chella Choi 34-37 – 71

Brittany Lang 36-35 – 71

Jennie Lee 34-37 – 71

Meena Lee 35-36 – 71

Kristy McPherson 33-38 – 71

Mika Miyazato 35-36 – 71

Belen Mozo 35-36 – 71

NBA

Thursday

Boston at Brooklyn, 8

New York 104, San Antonio 100

Miami at Denver, 10:30

Today

Utah at Philadelphia, 7

Dallas at Indiana, 7

Orlando at Detroit, 7:30

Golden State at Minnesota, 8

Oklahoma City at New Orleans, 8

New York at Memphis, 9:30

Atlanta at Sacramento, 10

Houston at Portland, 10

Phoenix at L.A. Lakers, 10:30

COLLEGE VOLLEYBALL

Owens d. Kirkwood, 25-20, 21-25, 25-22, 25-21

Owens d. Iowa Central, 25-20, 23-25, 26-28, 25-18, 15-8

college football

Mid-American Conference

East

W L PF PA W L PF PA

Kent St. 6 0 233 144 9 1 354 252

Bwling Green 5 1 150 66 7 3 233 151

Ohio 4 3 215 208 8 3 361 280

Miami 3 3 174 197 4 6 240 358

Buffalo 2 4 117 179 3 7 219 302

UMass 1 5 86 217 1 9 112 411

Akron 0 7 146 243 1 10 290 393

West

W L PF PA W L PF PA

N. Illinois 7 0 314 107 10 1 437 203

Toledo 5 2 242 199 8 3 360 305

Ball St. 5 2 260 214 8 3 389 354

C. Mich. 2 4 189 233 4 6 279 363

W. Mich. 2 5 217 230 4 7 329 327

E. Mich. 0 6 135 233 1 9 220 379

WEDNESDAY

Ball St. 52, Ohio 27

N. Illinois 31, Toledo 24

Saturday

Kent St. at Bowling Green, Noon

Miami at Cent. Michigan, 1 p.m.

E. Michigan at W. Michigan, 2 p.m.

Buffalo at UMass, 3 p.m.

Toledo 7 7 0 10 – 24

N. Illinois 0 7 21 3 – 31

Tol–Fluellen 1 run (Detmer kick), 10:01.

NIU–Mart.Moore 5 pass from Lynch (Sims kick), 6:27.

Tol–Owens 1 run (Detmer kick), 3:28.

NIU–Mart.Moore 73 pass from Lynch (Sims kick), 14:42.

NIU–Ashford 6 pass from Lynch (Sims kick), 9:26.

NIU–Daniels 6 run (Sims kick), 1:30.

NIU–FG Sims 43, 12:31.

Tol–McDowell 5 run (Detmer kick), 10:06.

Tol–FG Detmer 34, 5:57.

A–17,813.

TEAM STATS

Tol NIU

First downs 25 28

Rushes-yards 38-131 42-189

Passing 265 407

Comp-Att-Int 22-33-3 25-36-1

Return Yards 63 11

Punts-Avg. 2-36.0 3-42.7

Fumbles-Lost 1-1 2-2

Penalties-Yards 3-30 5-56

Time of Possession 30:02 29:58

INDIVIDUAL STATS

RUSHING–Toledo, Fluellen 22-79, Owens 12-51, McDowell 3-16, Team 1-(minus 15). N. Illinois, Lynch 30-162, Daniels 8-31, Lewis 1-2, D.Brown 1-(minus 2), Team 2-(minus 4).

PASSING–Toledo, Owens 22-32-3-265, Macon 0-1-0-0. N. Illinois, Lynch 25-36-1-407.

RECEIVING–Toledo, Reedy 10-131, Fluellen 6-55, Scott 2-21, Russell 1-20, Olack 1-16, Green 1-13, Macon 1-9. N. Illinois, Mart.Moore 7-153, Lewis 6-65, Ashford 5-70, Daniels 3-21, Eakes 1-46, Schepler 1-23, D.Brown 1-17, J.Wells 1-12.

Big Ten

Saturday

Iowa at Michigan, noon

Indiana at Penn St., noon

Northwestern at Michigan St., noon

Ohio St. at Wisconsin, 3:30 p.m.

Purdue at Illinois, 3:30 p.m.

Minnesota at Nebraska, 3:30 p.m.

National

THURSDAY

North Carolina 37, Virginia 13

TODAY

FIU at FAU, 8 p.m.

Hawaii at Air Force, 9:30 p.m.

GLANTZ-CULVER LINE

NCAA Football

Today

FAVORITE OPEN TODAY O/U UNDERDOG

at Air Force 22½ 22 (61) Hawaii

at FAU +1 1½ (51½) FIU

Saturday

at Georgia Tech 12½ 13½ (67½) Duke

at Army 1½ 3½ (57) Temple

at Bowling Green 2½ 2½ (47) Kent St.

Virginia Tech 9 10 (50½) at Boston Coll

at Nebraska 17½ 20 (53) Minnesota

at Mississippi St. 6 6½ (55½) Arkansas

at Miami 7 6½ (56½) South Florida

Purdue 7 6 (50) at Illinois

Iowa St. 6½ 6 (48) at Kansas

at Marshall 3 3½ (74½) Houston

Florida St. 29½ 31 (45½) at Maryland

Buffalo 10 11 (50) at UMass

at Michigan St. 6½ 7 (45) Northwestern

at Clemson 18½ 17 (64½) NC State

at Cincinnati 6 6½ (48) Rutgers

at Penn St. 16½ 18 (56) Indiana

at Vanderbilt 3 3½ (60) Tennessee

at Cent. Mich 3 3½ (63½) Miami (O)

at UAB 10½ 10 (58) Memphis

at W. Michigan 13 13½ (62½) E. Michigan

Oklahoma 10½ 11 (74) at West Virg.

Southern Cal 3½ 3½ (66) at UCLA

at Boise St. 28½ 28 (49½) Colo. St.

at Navy 13 13½ (57) Texas St.

Kansas St. 11 13 (74) at Baylor

Nevada 9½ 10 (64½) at New Mexico

at Notre Dame 24 24 (42) Wake Forest

at Oregon 21½ 20½ (65) Stanford

at Oregon St. 14 14 (48) California

SMU 3 3½ (56½) at Rice

at Michigan 17 17 (46½) Iowa

Washington 20 20½ (54½) at Colorado

BYU 6 3 (47½) at SanJose St.

Wyoming 1 1 (53½) at UNLV

at Utah 3 1 (61½) Arizona

at Missouri 5½ 4½ (54½) Syracuse

at Oklahoma St. 10½ 10 (73) Texas Tech

Utah St. +1 3 (73) at La. Tech

at Wisconsin 1½ 2½ (52½) Ohio St.

at LSU 20 19 (49½) Mississippi

at Arizona St. 19 22 (61½) Wash, St.

NFL

Sunday

FAVORITE OPEN TODAY O/U UNDERDOG

at Washington 3½ 3½ (43½) Philadelphia

Green Bay 3 3½ (52) at Detroit

at Atlanta 10½ 10 (44) Arizona

Tampa Bay 1 1½ (48½) at Carolina

at Dallas 8 8 (43½) Cleveland

at St. Louis 3 3½ (38½) N.Y. Jets

at New England 9½ 9½ (54) Indianapolis

at Houston 16 15½ (40½) Jacksonville

Cincinnati 3½ 3½ (43½) at Kansas City

New Orleans 6½ 5 (54½) at Oakland

at Denver 7 7½ (48½) San Diego

Baltimore +4 3½ (40½) at Pittsburgh

Monday

at San Francisco 5 5 (38) Chicago

COLLEGE BASKETBALL

Women

BOWLING GREEN 79, NIAGARA 74

BOWLING GREEN (2-0): Steffen 7-8 5-7 28, Halfhill 2-3 10-12 14, Rogers 3-6 3-6 9, Havel 0-5 4-4 7, Cairnduff 1-4 0-0 5, Justinger 0-3 4-4 7, Salinas 2-2 2-2 6, Papenfuss 1-9 1-2 3, Stein 0-1 0-0 0, Matthews 0-0 0-0 0. Totals: 16-41 29-37 79.

NIAGARA (1-2): Gatto 8-10 0-0 16, McGuinness 0-2 4-4 13, Stroman 2-6 2-2 9, Britton 2-6 3-5 7, Van Leeuwen 0-1 0-0 0, Johnson 5-11 4-9 14, McQuade 0-0 4-4 7, Flamm 2-5 0-0 4, McKay 2-4 0-0 4, Neal 0-0 0-0 0, Lapszynski 0-0 0-0 0. Totals: 21-45 17-24 74.

Halftime: BG 41-34. 3-pointers: BG 6-15 (Steffen 3-7, Havel 1-2, Cairnduff 1-3, Justinger 1-1, Salinas 0-2); Niagara 5-15 (McGuinness 3-8, Stroman 1-4, McQuade 1-1, McKay 0-1, Neal 0-1).

Men

EAST

American U. 62, Mount St. Mary's 57

CCSU 86, Brown 71

Illinois St. 86, Drexel 84, OT

SOUTH

Louisville 80, Samford 54

Richmond 68, Hampton 58

Tennessee Tech 71, Coastal Carolina 69

Virginia Tech 95, VMI 80

MIDWEST

Buffalo 56, Evansville 50

Hillsdale 69, St. Joseph's (Ind.) 54

Indiana 99, Sam Houston St. 45

Iowa 66, Howard 36

Kansas 69, Chattanooga 55

Minnesota 72, Tennessee St. 43

Northwestern 81, MVSU 68

SE Missouri 64, McNeese St. 53

Wichita St. 79, W. Carolina 63

SOUTHWEST

SMU 64, TCU 61

Texas A&M 81, Prairie View 59

FAR WEST

Tulsa 76, N. Kentucky 56

TOURNAMENT

2K Sports Classic

First Round

Alabama 65, Oregon St. 62

Charleston Classic

First Round

Baylor 84, Boston College 74

Colorado 67, Dayton 57

Murray St. 79, Auburn 59

St. John's 64, Coll. of Charleston 53

Puerto Rico Tipoff

First Round

NC State 72, Penn St. 55

Oklahoma St. 69, Akron 65, OT

Tennessee 75, UNC Asheville 68

UMass 77, Providence 75

SPORTLIGHT

Nov. 16

1968–Ron Johnson rushes for 347 yards and scores five touchdowns to lead Michigan to a 34-9 rout of Wisconsin.



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.

Related stories