Loading…
Wednesday, September 03, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Monday, 12/24/2012

Scoreboard: 12-24

HIGH SCHOOL BASKETBALL

BOYS

Wednesday

Three Rivers Athletic Conf.

St. John's at Mesa, Ariz. Tourn.

 

Thursday

City League

St. Francis at Start

Waite at Findlay Holiday Tourn.

Three Rivers Athletic Conf.

Bowling Green at Central Catholic

Springfield at Clay

Fremont Ross at Sandusky

St. John's at Mesa, Ariz.. Tourn.

Perrysburg at Whitmer

Northern Buckeye Conf.

Elmwood at Old Fort

Genoa at Northwood

Swanton at Rossford

Northwest Ohio Athletic League

Wauseon at Defiance Holiday Tourn.

Other Northwest Ohio

Miller City at Fostoria St. Wendelin

Lima Perry at North Baltimore

Holgate at Tinora Tourn.

Liberty-Benton at Lima Central Catholic

 

Friday

City League

Cleveland East Tech. at Scott

Waite at Findlay Tourn.

Woodward at Massillon Perry

Three Rivers Athletic Conf.

Findlay at Findlay Holiday Tourn.

Lima Senior at Elida

St. John's at Mesa, Ariz. Tourn.

Northview at Whitmer

Northern Lakes League

Patrick Henry at Napoleon

Rossford at Springfield

Northern Buckeye Conf.

Eastwood at Liberty-Benton

Northwood at Lake

Otsego at Gibsonburg

Toledo Area Athletic Conf.

Fremont St. Joseph at Danbury

Emmanuel Christian at Warrior Classic

Pettisville at Ottawa Hills

North Baltimore at Maumee Valley

Northwest Ohio Athletic League

Ottawa-Glandorf at Archbold

Bryan at Coldwater Holtday Tourn.

Delta at Delta Holiday Tourn.

Montpelier at Delta Holiday Tourn.

Wauseon at Defiance Holiday Tourn.

Other Northwest Ohio

Lakota at Warrior Classic

Arcadia at New Riegel

Holgate at Tinora Tourn.

Oak Harbor at Sandusky St. Marys

Port Clinton at Huron

Southeast Michigan

Bedford at Warrior Classic

 

Saturday

City League

Rogers at Detroit Country Day

Three Rivers Athletic Conf.

Anthony Wayne at Central Catholic

St. Francis at Southview

St. John's at Mesa, Ariz. Tourn.

Findlay at Findlay Holiday Tourn.

Northern Lakes League

Maumee at Defiance

Dublin Coffman at Perrysburg

Northern Buckeye Conf.

Eastwood at Bellevue

Fostoria at Upper Sandusky

Otsego at Cardinal Stritch

Woodmore at Oak Harbor

Toledo Area Athletic Conf.

Emmanuel Christian at Warrior Classic

Hopewell-Loudon at Gibsonburg

Toledo Christian at Van Buren

Northwest Ohio Athletic League

Bryan at Coldwater Holiday Tourn.

Delta at Delta Holiday Tourn.

Evergreen at Swanton

Liberty Center at Stryker

Montpelier at Delta Holiday Tourn.

Other Northwest Ohio

Fremont St. Joseph at Norwalk St. Paul

Lakota at Warrior Classic

Old Fort at Arcadia

Southeast Michigan

Bedford at Warrior Classic

 

GIRLS

Wednesday

Three Rivers Athletic Conf.

Lima Senior at Elida Tourn.

Northern Lakes League

Southview at Elida Tourn.

 

Thursday

City League

Rogers at Detroit Country Day

Scott at Bowling Green

Start at Pickerington Hol. Classic

St. Ursula at Waite

Tinora at Woodward

Three Rivers Athletic Conf.

Lima Senior at Elida Tourn.

Whitmer at Lake

Northern Lakes League

Anthony Wayne at Otsego

Archbold at Napoleon

Perrysburg at Lima Shawnee

Southview at Elida Tourn.

Northern Buckeye Conf.

Swanton at Eastwood

Margaretta at Woodmore

Toledo Area Athletic Conf.

Cardinal Stritch at Evergreen

Danbury at Seneca East

Northwest Ohio Athletic League

Bryan at Holiday Classic

Other Northwest Ohio

Fremont St. Joseph at Oak Harbor

Southeast Michigan

Bedford at Airport Invitational

 

Friday

City League

Bowsher at Rebel Holiday Tourn.

Start at Pickerington Hol. Classic

Three Rivers Athletic Conf.

Clay at Rebel Holiday Tourn.

Findlay at Lima Bath Classic

Northern Lakes League

Springfield at Rebel Holiday Tourn.

Northern Buckeye Conf.

Old Fort at Elmwood

Rossford at Lima Bath Classic

Toledo Area Athletic Conf.

Toledo Christian at Rebel Holiday Tourn.

Northwest Ohio Athletic League

Bryan at Holiday Classic

Southeast Michigan

Bedford at Airport Invitational

 

Saturday

City League

Bowsher at Rebel Holiday Tourn.

Start at Pickerington Hol. Classic

Three Rivers Athletic Conf.

Clay at Rebel Holiday Tourn.

Findlay at Lima Bath Classic

Northern Lakes League

Ottawa Hills at Maumee

Patrick Henry at Napoleon

Springfield at Rebel Holiday Tourn.

Northern Buckeye Conf.

Tiffin Columbian at Fostoria

Lake at Fostoria St. Wendelin

Rossford at Lima Bath Classic

Hopewell-Loudon at Woodmore

Toledo Area Athletic Conf.

Toledo Christian at Rebel Holiday Tourn.

Northwood at Evergreen

Northwest Ohio Athletic League

Pettisville at Archbold

Swanton at Holgate

Other Northwest Ohio

Mansfield Christian at Fremont St. Joseph

North Baltimore at Vanlue

Arcadia at Carey

Ottoville at Liberty-Benton

Margaretta at Oak Harbor

Edison at Port Clinton

 

Rogers 8 11 11 15 – 45

Twinsburg 19 12 19 19 – 69

ROGERS: Dailey 5-0-10, Person 1-0-2, Reynolds 1-0-2, Easley 3-0-6, Sweeney 7-2-1-21, Johnson 1-0-2, Williams 1-0-2. Totals: 19-2-1-45.

TWINSBURG: Morrisette 5-2-1-17, Dunnigan 3-3-9, Durden 0-5-5, Smith 5-2-2-18, Reid 3-2-8, Hobbs 3-2-8, Howard 1-2-4. Totals: 20-4-17-69.

 

GLANTZ-CULVER LINE

NCAA Football

Tonight

Hawaii Bowl

FAVORITE OPEN TODAY O/U UNDERDOG

Fresno St. 11½ 12 (59½) SMU

Wednesday

Little Caesars Pizza Bowl

At Detroit

W. Kentucky 6 5½ (57½) Cen. Michigan

Thursday

Military Bowl

At Washington

San Jose St. 7½ 7 (45) Bowling Green

Belk Bowl

At Charlotte, N.C.

Cincinnati 11 7½ (60) Duke

Holiday Bowl

At San Diego

Baylor 1 Pk (80½) UCLA

Friday

Independence Bowl

At Shreveport, La.

Louisiana-Monroe 6 7½ (60½) Ohio

Russell Athletic Bowl

At Orlando, Fla.

Virginia Tech 1 2½ (41) Rutgers

Meineke Car Care Bowl

At Houston

Texas Tech 13 13 (57) Minnesota

Saturday

Armed Forces Bowl

At Fort Worth, Texas

Air Force +1 1½ (61) Rice

Fight Hunger Bowl

At San Francisco

Arizona St. 13 14½ (56) Navy

Pinstripe Bowl

At New York

West Virginia 3½ 4 (73½) Syracuse

Alamo Bowl

At San Antonio

Oregon St. 1 2 (57) Texas

Buffalo Wild Wings Bowl

At Tempe, Ariz.

TCU 1 2½ (40) Michigan St.

Dec. 31

Music City Bowl

At Nashville, Tenn.

Vanderbilt 5 7 (51½) NC State

Sun Bowl

At El Paso, Texas

Southern Cal 10 10 (64) Georgia Tech

Liberty Bowl

At Memphis, Tenn.

Iowa St. +3 1 (51) Tulsa

Chick-fil-A Bowl

At Atlanta

LSU 3 4½ (59) Clemson

Jan. 1

Heart of Dallas Bowl

Oklahoma St. 18 16½ (70) Purdue

Gator Bowl

At Jacksonville, Fla.

Mississippi St. 2 2 (52) Northwestern

Outback Bowl

At Tampa, Fla.

South Carolina 4 6 (48) Michigan

Capital One Bowl

At Orlando, Fla.

Georgia 8 10 (60½) Nebraska

Rose Bowl

At Pasadena, Calif.

Stanford 6 6½ (47½) Wisconsin

Orange Bowl

At Miami

Florida St. 15 13 (58½) N. Illinois

Jan. 2

Sugar Bowl

At New Orleans

Florida 13½ 14 (45½) Louisville

Jan. 5

Compass Bowl

At Birmingham, Ala.

Mississippi 1½ 3½ (52½) Pittsburgh

Jan. 6

GoDaddy.com Bowl

At Mobile, Ala.

Arkansas St. +1 4 (61½) Kent St.

Jan. 7

BCS National Championship

At Miami

Alabama 7½ 10 (41½) Notre Dame

 

GTWCA Poll

Division I

Team rankings: 1, Clay; 2, Perrysburg; 3, Fremont Ross; 4, Southview; 5, St Francis de Sales.

Individuals: 106–1, Tanner Ruiz, Southview; 2, Mario Guillen, Perrysburg; 3, Aaron Henneman, Clay; Kyle McGibbney, St Francis.

113–1, Jared Davis, Clay; 2, Michael Irvine, St Francis; 3, Vince Schneider, Anthony Wayne; 4, Peter Nichols, St John's; 5, Casey Cole, Maumee.

120–1, Bailey Mezinger, Fremont Ross; 2, Christian Yates, Anthony Wayne; 3, Nick McNutt, Clay; 4, Dinny Moore, Whitmer; 5,Justin Joliff, Findlay.

126–1, Richie Screptock, Clay; 2, Mike Ferrar, St John's; 3, James Wingate, Whitmer.

132–1, Gavin Nelson, Clay; 2, James Turner, St John's.

138–1, Alec Herhold, Perrysburg; 2, Devin Tarschis, Southview; 3, Chris Schenk, St Francis; 4, Brian Henneman, Clay.

145–1, Ryan Roth, Perrysburg; 2, Trey Grine, Fremont Ross; 3, Michael Reese, St Johns; 4, Logan Cluckey, Whitmer; 2,Steve Welling, St Francis.

152–1, JP Newton, Perrysburg; 2, Damon Dominique, Clay; 3, Brendan Mulvaney, Southview; 4, Jordan Dennie, Anthony Wayne; 5, Matt Stockar, Findlay.

160–1, Nick Stencel, Clay; 2, Jake Sowders, Southview; 3, Peyton Geary, Fremont Ross; 4, Will Waltermeyer, Perrysburg; 5, Tom Kalani, Findlay.

170–1, Kaedin Llewellyn, Perryburg; 2, Devin Dominique, Clay; 3, Collin Dinkins, St, John's; 4, Taylor Opp, Findlay.

182–1, Andrew Jewell, St John's; 2, Shelton Evans, St Francis; 3, Rocco Caywood, Perryburg; 4, Charlie Amenta, Clay.

195–1, Eddie Silva, Clay; 2, Zach Uram, St Francis; 3, Ross Lonsway, Springfield; 4, Matt LaPoint, Whitmer.

220–1, Eduardo Chavez, Fremont Ross; 2, Jarred Gray, Clay; 3, Hunter Topolsky, Southview; 4, Johnny Arroyo, Maumee; 5, Peter Krull, St John's.

285–1, Sam Burns, St Francis; 2, Jahlil Dalton, Fremont Ross; 3, Cale Bonner, Perrysburg; 4, Nick Grzegorzewski, Maumee; 5, Marquis Moore, Whitmer.

Division II

Team rankings: 1, Clyde; 2, Wauseon; 3, Sandusky Perkins; 4, Central Catholic; 5, Oak Harbor; 6, Norwalk; 7, Tiffin Columbian; 8, Wapakoneta; 9, Milan Edison; 10, Eastwood.

Individuals: 106­­-1, Seth Beard, Napoleon; 2, Evan Cheek, Milan Edison; 3, Hunter Lucas, Lima Shawnee; 4, Josh Venia, Central Catholic; 5, Hunter Waldron, Sandusky Perkins.

113-1, Jude Michel, Milan Edison; 2, Matt Pool, Central Catholic; 3, John Martin, Wapakoneta; 4, Derik Kopp, Tiffin Columbian; 5, Derek Wilson, Norwalk.

120-1, Zach Morrow, Wauseon; 2, Dalton Howard, Milan Edison; 3, Nick Bergman, Oak Harbor; 4, Josh Mossing, Central Catholic; 5, Juan Estrella, Willard.

126-1, Nate Hagen, Central Catholic; 2, Wade Hodges, Wauseon; 3, Trace Plaugher, Lima Shawnee; 4, Nick Waldron, Sandusky Perkins; 5, Jamie Balboa, Oak Harbor.

132-1, Kane Plaugher, Lima Shawnee; 2, Jacob Whitcomb, Wauseon; 3, Zach Sargent, Sandusky Perkins; 4, Nick Chambers, Oak Harbor; 5, Tana Villarreal, Defiance.

138-1, Alex Mossing, Central Catholic; 2, Nathan Salmon, Sandusky Perkins; 3, Alex Bowlick, Oak Harbor; 4, Austin Yarnell, Wauseon; 5, Dakota Flores, Clyde.

145-1, Sheldon Struble, Bryan; 2, Beau Minnick, Clyde; 3, Nathan Valentine, Wapakoneta; 4, Kyle Lang, Norwalk; 5, Bryon Logan, Sandusky Perkins.

152-1, Blake Miller, Clyde; 2, Jared Chambers, Oak Harbor; 3, Alex Doughty, Norwalk; 4, Michael Snyder, Sandusky Perkins; 5, Brad Radabaugh, Eastwood.

160-1, Seth Williams, Tiffin Columbian; 2, Aaron Schuette, Wauseon; 3, Casey Flores, Clyde; 4, Devin Spencer, Bowling Green; 5, Tony Didion, Sandusky Perkins.

170-1, Chris Moore, Clyde; 2, Luke Cramer, Oak Harbor; 3, Randy Caris, Eastwood; 4, Logan Funchion, Napoleon; 5, Brock Nagel, Bryan.

182-1, Brad Smith, Clyde; 2, Dylan Hermes, Sandusky Perkins; 3, Kyle Patterson, Eastwood; 4, Holden Hengstler, Wapakoneta; 5, TJ Jacobs, Bowling Green.

195-1, John Workman, Sandusky Perkins; 2, Chris Overfield, Port Clinton; 3, Colton Brown, Wapakoneta; 4, Nickoli Sackinger, Elida; 5, Adam Wolf, Eastwood.

220-1, Zane Krall, Wauseon; 2, Joe Nauman, Eastwood; 3, Daylin Gough, Norwalk; 4, Moses Lopes, Willard; 5, Chantz Rose, Bellevue.

285-1, Terrin Contreras, Van Wert; 2, Jervaughn Eppsem, Sandusky Perkins; 3, TJ Lawrence, Oak Harbor; 4, Kyle Robbins, Rossford; 5, Justin Shepard, Bryan.

Division III

Team rankings: 1, Delta; 2, Archbold; 3, Genoa; 4, Sandusky St. Mary; 5, Wayne Trace; 6, Liberty Center; 7, Wayne Trace; 8, Elmwood; 9, Edgerton; 10, Norwalk St. Paul.

Individuals: 106-1, Evan Ulinski, Woodmore; 2, Alex Smith, SSM; 3, Jacob Spiess, Delta; 4, George Clemens, Wayne Trace; 5, Devon Dunbar, Northwood.

113-1, Jacob McCoy, Swanton; 2, Jared Bowman, Arcadia; 3, Kyle Behringer, Ayersville.

120-1, Kyle Keller, Delta; 2, Frankie Alvarado, Ayersville; 3, Zac Tupps, Galion; 4, Damion Short, Archbold; 5, Tyler Rogers, Margaretta.

126-1, Austin Laney, Hicksville; 2, James Dailey, Delta; 3.Chase Griffith, Western Reserve; 4, Seth Morrison, Genoa; 5, Henry Elling, Liberty Center.

132-1, Jared VanVleet, Edgerton; 2, Grant Fidler, Monroeville; 3, Braydon Leist, Carey; 4, Ben Eggers, Archbold; 5, Dustin Marteney, Delta.

138-1, Zach Niner, Liberty Center; 2, Alex Guerra, SSM; 3, Jesse Gross, Norwalk St. Paul; 4, Kenny Price, Archbold; 5, Max Reeder, Genoa.

145-1, Tyler Fahrer, Delta; 2, Logan Day, Archbold; 3, Adam Guerra, SSM; 4, Jacob Amburgy, New London; 5, Drew Keenan, Genoa.

152-1, Zach Wilson Bluffton; 2, Jared Mattin, Delta; 3, Caleb Barnett, South Central; 4, Salvador Contero, Fostoria; 5, Garrett Grime, Archbold.

160-1, Grant Price, Mohawk; 2, Nick Miller, Ontario; 3, Sawyer Temple, Wayne Trace; 4, Cody Ramage, Western Reserve; 5, Jacob Fejes Genoa.

170-1, Wyatt Dye, SSM; 2, Aaron Urivez, Tinora; 3, Jacob Wise, Elmwood; 4, Chance Sonnenberg, Van Buren; 5, Logan Horn, Plymouth.

182-1, Tony Reynolds, Fostoria; 2, Ryan Patchin, Evergreen; 3, Jimmy Spieth, Liberty Center; 4, Tate Ankney, Ayersville; 5, Lincoln Stansberry, Carey.

195-1, Dalton Ishmael, North Baltimore; 2, Daniel Kwiat, Calvert; 3, Travis Jaramillo, Archbold; 4, Mark Francis, Delta; 5, Devon Burgeon, Ayersville.

220-1, Tyler Ash, Paulding; 2, Corey Durbin, Fremont St. Joe; 3, Jay Nino, Genoa; 4, Tyler Keathley, New London; 5, Isaac Sexton, Van Buren.

285-1, Ian Ramos, Western Reserve; 2, Brandon Bennett, Patrick Henry; 3, Shawn Kissell, Buckeye Central; 4, Mitch Karhoff, Cory-Rawson; 5, Griffin Friesner, Ayersville.

(Poll compiled by members of the Greater Toledo Wrestling Coaches Association.)

 

PREP HOCKEY

ANTHONY WAYNE 5, SOUTHVIEW 1

AW: McDougall, Brubaker, Zielinski, Pawliski, Miller. S: Fleck.

 

NBA

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L Pct GB

New York 20 7 .741 —

Brooklyn 14 12 .538 51/2

Boston 13 13 .500 61/2

Philadelphia 13 15 .464 71/2

Toronto 9 19 .321 111/2

Southeast Division

W L Pct GB

Miami 18 6 .750 —

Atlanta 16 9 .640 21/2

Orlando 12 15 .444 71/2

Charlotte 7 20 .259 121/2

Washington 3 22 .120 151/2

Central Division

W L Pct GB

Chicago 15 11 .577 —

Indiana 16 12 .571 —

Milwaukee 14 12 .538 1

Detroit 9 21 .300 8

Cleveland 6 23 .207 101/2

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

W L Pct GB

San Antonio 21 8 .724 —

Memphis 18 7 .720 1

Houston 14 12 .538 51/2

Dallas 12 16 .429 81/2

New Orleans 5 22 .185 15

Northwest Division

W L Pct GB

Oklahoma City 21 5 .808 —

Denver 15 13 .536 7

Portland 13 12 .520 71/2

Minnesota 13 12 .520 71/2

Utah 15 14 .517 71/2

Pacific Division

W L Pct GB

L.A. Clippers 20 6 .769 —

Golden State 18 10 .643 3

L.A. Lakers 13 14 .481 71/2

Phoenix 11 16 .407 91/2

Sacramento 8 18 .308 12

Sunday

Brooklyn 95, Philadelphia 92

New York 94, Minnesota 91

Utah 97, Orlando 93

San Antonio 129, Dallas 91

L.A. Clippers at Phoenix, late

Portland at Sacramento, late

Saturday

Detroit 96, Washington 87

Atlanta 92, Chicago 75

Miami 105, Utah 89

Indiana 81, New Orleans 75

Houston 121, Memphis 96

Cleveland 94, Milwaukee 82

Denver 110, Charlotte 88

Portland 96, Phoenix 93

L.A. Lakers 118, Golden State 115, OT

Tuesday

Boston at Brooklyn, 12

New York at L.A. Lakers, 3

Oklahoma City at Miami, 5:30

Houston at Chicago, 8

Denver at L.A. Clippers, 10:30

 

SATURDAY

Cleveland 19 27 25 23 – 94

Milwaukee 19 18 26 19 – 82

CLEVELAND: Gee 4-12 2-2 10, Thompson 6-8 2-4 14, Zeller 4-14 3-3 11, Irving 6-12 2-2 15, Waiters 9-17 0-0 18, Walton 3-9 0-0 7, Gibson 0-2 0-0 0, Miles 5-9 3-3 16, Pargo 1-5 1-2 3. Totals 38-88 13-16 94.

MILWAUKEE: Daniels 3-8 3-6 9, Mbah a Moute 1-7 2-3 4, Sanders 0-3 2-2 2, Jennings 3-13 0-0 7, Ellis 15-27 5-6 37, Ilyasova 2-6 1-2 6, Dunleavy 3-7 2-2 8, Udoh 1-4 1-2 3, Lamb 2-3 0-0 4, Gooden 1-1 0-0 2, Henson 0-0 0-0 0. Totals 31-79 16-23 82.

Note: 3-Point Goals – Cleveland 5-17 (Miles 3-6, Walton 1-1, Irving 1-3, Gibson 0-1, Pargo 0-1, Gee 0-2, Waiters 0-3), Milwaukee 4-20 (Ellis 2-5, Ilyasova 1-1, Jennings 1-6, Mbah a Moute 0-2, Daniels 0-2, Dunleavy 0-4). Fouled Out–Zeller. Rebounds –Cleveland 58 (Thompson 14), Milwaukee 50 (Sanders 12). Assists –Cleveland 16 (Irving, Walton 4), Milwaukee 17 (Dunleavy, Mbah a Moute 4). Total Fouls–Cleveland 26, Milwaukee 15. A – 14,176 (18,717).

 

TIME OUT

GOOD . . . ENOUGH?

Multiple BCS Bowl Games . . . But With Losing Records, 1999-2011:

1. Florida St. 1-5

2. Virginia Tech 1-4

3. Michigan 1-3

4. Oklahoma 3-5

5. Alabama 1-2

6. Oregon 1-2

7. Notre Dame 0-3

8. Illinois 0-2

9. Cincinnati 0-2

Note: 14 teams are 0-1 in BCS bowl games.

Source: World Features Syndicate

 

UPDATE

All-Time Records of Schools Moving To Division I Men's Basketball This Year (through 2011-12):

1. North Dakota 1,482-952 (.609)

2. South Dakota 1,209-990 (.550)

3. Seattle 990-889 (.527)

4. Presbyterian 1,082-1,095-2 (.497)

5. SIU-Edwardsville 581-597 (.493)

6. Bryant 642-699 (.479)

Source: NCAA

 

Bowl schedule

Thursday, Dec. 20

Poinsettia Bowl

At San Diego

San Diego State (9-3) vs. BYU (7-5), 8 p.m. (ESPN)

Friday, Dec. 21

Beef ‘O' Brady's Bowl

At St. Petersburg, Fla.

Ball State (9-3) vs. UCF (9-4), 7:30 p.m. (ESPN)

Saturday, Dec. 22

New Orleans Bowl

East Carolina (8-4) vs. Louisiana-Lafayette (7-4), Noon (ESPN)

Las Vegas Bowl

Boise State (10-2) vs. Washington (7-5), 3:30 p.m. (ESPN)

Monday, Dec. 24

Hawaii Bowl

At Honolulu

SMU (6-6) vs. Fresno State (9-3), 8 p.m. (ESPN)

Wednesday, Dec. 26

Little Caesars Pizza Bowl

At Detroit

Central Michigan (6-6) vs. Western Kentucky (7-5), 7:30 p.m. (ESPN)

Thursday, Dec. 27

Military Bowl

At Washington

Bowling Green (8-4) vs. San Jose State (10-2), 3 p.m. (ESPN)

Belk Bowl

At Charlotte, N.C.

Duke (6-6) vs. Cincinnati (9-3), 6:30 p.m. (ESPN)

Holiday Bowl

At San Diego

Baylor (7-5) vs. UCLA (9-4), 9:45 p.m. (ESPN)

Friday, Dec. 28

Independence Bowl

At Shreveport, La.

Louisiana-Monroe (8-4) vs. Ohio (8-4), 2 p.m. (ESPN)

Russell Athletic Bowl

At Orlando, Fla.

Virginia Tech (6-6) vs. Rutgers (9-3), 5:30 p.m. (ESPN)

Meineke Car Care Bowl

At Houston

Minnesota (6-6) vs. Texas Tech (7-5), 9 p.m. (ESPN)

Saturday, Dec. 29

Armed Forces Bowl

At Fort Worth, Texas

Rice (6-6) vs. Air Force (6-6), 11:45 a.m. (ESPN)

Fight Hunger Bowl

At San Francisco

Arizona State (7-5) vs. Navy (7-4), 3:15 p.m. (ESPN2)

Pinstripe Bowl

At New York

Syracuse (7-5) vs. West Virginia (7-5), 3:15 p.m. (ESPN)

Alamo Bowl

At San Antonio

Texas (8-4) vs. Orgeon State (9-3), 6:45 p.m. (ESPN)

Buffalo Wild Wings Bowl

At Tempe, Ariz.

Michigan State (6-6) vs. TCU (7-5), 10:15 p.m. (ESPN)

Monday, Dec. 31

Music City Bowl

At Nashville, Tenn.

Vanderbilt (8-4) vs. N.C. State (7-5), Noon (ESPN)

Sun Bowl

At El Paso, Texas

Georgia Tech (6-7) vs. Southern Cal (7-5), 2 p.m. (CBS)

Liberty Bowl

At Memphis, Tenn.

Iowa State (6-6) vs. Tulsa (10-3), 3:30 p.m. (ESPN)

Chick-fil-A Bowl

At Atlanta

LSU (10-2) vs. Clemson (10-2), 7:30 p.m. (ESPN)

Tuesday, Jan. 1

Heart of Dallas Bowl

At Dallas

Purdue (6-6) vs. Oklahoma State (7-5), Noon (ESPNU)

Gator Bowl

At Jacksonville, Fla.

Mississippi State (8-4) vs. Northwestern (9-3), Noon (ESPN2)

Capital One Bowl

At Orlando, Fla.

Georgia (11-2) vs. Nebraska (10-3), 1 p.m. (ABC)

Outback Bowl

At Tampa, Fla.

South Carolina (10-2) vs. Michigan (8-4), 1 p.m. (ESPN)

Rose Bowl

At Pasadena, Calif.

Stanford (11-2) vs. Wisconsin (8-5), 5 p.m. (ESPN)

Orange Bowl

At Miami

Northern Illinois (12-1) vs. Florida State (11-2), 8:30 p.m. (ESPN)

Wednesday, Jan. 2

Sugar Bowl

At New Orleans

Florida (11-1) vs. Louisville (10-2), 8:30 p.m. (ESPN)

Thursday, Jan. 3

Fiesta Bowl

At Glendale, Ariz.

Kansas State (11-1) vs. Oregon (11-1), 8:30 p.m. (ESPN)

Friday, Jan. 4

Cotton Bowl

At Arlington, Texas

Texas A&M (10-2) vs. Oklahoma (10-2), 8 p.m. (FOX)

Sunday, Jan. 6

GoDaddy.com Bowl

At Mobile, Ala.

Kent State (11-2) vs. Arkansas State (9-3), 9 p.m. (ESPN)

Monday, Jan. 7

BCS National Championship

At Miami

Notre Dame (12-0) vs. Alabama (12-1), 8:30 p.m. (ESPN)

 

ECHL

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L OL SL Pts GF GA

Reading 21 7 0 1 43 106 79

Trenton 13 11 2 2 30 88 91

Wheeling 12 10 2 3 29 78 84

Elmira 12 13 1 2 27 86 87

North Division

W L OL SL Pts GF GA

Cincinnati 17 8 2 0 36 84 71

Toledo 16 12 0 1 33 94 81

Fort Wayne 14 12 1 1 30 82 92

Kalamazoo 11 14 2 1 25 82 87

Evansville 11 17 0 3 25 83 113

South Division

W L OL SL Pts GF GA

Greenville 19 12 1 1 40 107 100

Gwinnett 19 10 1 0 39 83 70

Florida 14 10 2 4 34 108 112

S. Carolina 13 15 1 3 30 87 97

Orlando 12 15 2 2 28 82 97

WESTERN CONFERENCE

Mountain Division

W L OL SL Pts GF GA

Alaska 23 8 0 0 46 106 82

Idaho 18 7 1 3 40 114 84

Colorado 16 11 1 2 35 115 98

Utah 11 11 1 3 26 84 104

Pacific Division

W L OL SL Pts GF GA

Ontario 20 7 1 0 41 113 78

Stockton 15 9 3 3 36 105 97

Las Vegas 12 11 1 3 28 76 80

San Francisco 11 17 1 3 26 92 128

Bakersfield 7 20 1 2 17 73 116

Note: Two points are awarded for a win, one point for an overtime or shootout loss.

SUNDAY

No games scheduled

SATURDAY

Greenville 5, Toledo 2

Orlando 2, Florida 1, OT

Wheeling 4, Elmira 2

Reading 6, Gwinnett 3

Trenton 5, Fort Wayne 2

Cincinnati 2, South Carolina 1

Evansville 4, Kalamazoo 3

Ontario 4, San Francisco 3, SO

Colorado 5, Bakersfield 2

Las Vegas 2, Idaho 1, SO

Alaska 4, Stockton 1

TODAY

No games scheduled

TUESDAY

No games scheduled



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.

Related stories