Loading…
Friday, December 19, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Wednesday, 3/20/2013

Scoreboard: 3/20

 

MEN

NCAA tournament

FIRST ROUND

Dayton, Ohio

TUESDAY

N.C. A&T 73, Liberty (15-20) 72

Middle Tennessee (28-5) vs. Saint Mary's (Cal) (27-6), 9:10

TODAY

LIU Brooklyn (20-13) vs. James Madison (20-14), 6:40

Boise State (21-10) vs. La Salle (21-9), 9:10

EAST REGIONAL

Second Round

THURSDAY

Lexington, Ky.

Butler (26-8) vs. Bucknell (28-5), 12:40

Marquette (23-8) vs. Davidson (26-7), 30 minutes following

San Jose, Calif.

UNLV (25-9) vs. California (20-11), 7:27

Syracuse (26-9) vs. Montana (25-6), 30 minutes following

FRIDAY

Dayton, Ohio

N.C. State (24-10) vs. Temple (23-9), 1:40

Indiana (27-6) vs. LIU Brooklyn-James Madison winner, 30 minutes following

Austin, Texas

Miami (27-6) vs. Pacific (22-12), 2:10

Illinois (22-12) vs. Colorado (21-11), 30 minutes following

SOUTH REGIONAL

Second Round

THURSDAY

Auburn Hills, Mich.

Michigan (26-7) vs. South Dakota State (25-9), 7:15

VCU (26-8) vs. Akron (26-6), 30 minutes following

FRIDAY

Philadelphia

Georgetown (25-6) vs. Florida Gulf Coast (24-10), 6:50

San Diego State (22-10) vs. Oklahoma (20-11), 30 minutes following

Kansas City, Mo.

North Carolina (24-10) vs. Villanova (20-13), 7:20

Kansas (29-5) vs. Western Kentucky (20-15), 30 minutes following

Austin, Texas

Florida (26-7) vs. Northwestern State (23-8), 7:27

UCLA (25-9) vs. Minnesota (20-12), 30 minutes following

MIDWEST REGIONAL

Second Round

THURSDAY

Lexington, Ky.

Louisville (29-5) vs. N.C. A&T, 6:50

Colorado State (25-8) vs. Missouri (22-10), 30 minutes following

Auburn Hills, Mich.

Michigan State (25-8) vs. Valparaiso (26-7), 12:15 p.m

Memphis (30-4) vs. Middle Tennessee-Saint Mary's (Cal) winner, 30 minutes following

San Jose, Calif.

Saint Louis (27-6) vs. New Mexico State (24-10), 2:10

Oklahoma State (24-8) vs. Oregon (26-8), 30 minutes following

FRIDAY

Philadelphia

Duke (27-5) vs. Albany (N.Y.) (24-10), 12:15

Creighton (27-7) vs. Cincinnati (22-11), 30 minutes following

WEST REGIONAL

Second Round

THURSDAY

Salt Lake City

Pittsburgh (24-8) vs. Wichita State (26-8), 1:40

Gonzaga (31-2) vs. Southern (23-9), 30 minutes following

Arizona (25-7) vs. Belmont (26-6), 7:20

New Mexico (29-5) vs. Harvard (19-9), 30 minutes following

FRIDAY

Dayton, Ohio

Ohio State (26-7) vs. Iona (20-13), 7:15

Notre Dame (25-9) vs. Iowa State (22-11), 30 minutes following

Kansas City, Mo.

Wisconsin (23-11) vs. Mississippi (26-8), 12:40

Kansas State (27-7) vs. Boise State-La Salle winner, 30 minutes following

NIT

First Round

TUESDAY

Maryland 86, Niagara 70

St. John's 63, Saint Joseph's 61

Louisiana Tech 71, Florida State 66

Robert Morris 59, Kentucky 57

Alabama 62, Northeastern 43

Virginia 67, Norfolk State 56

Denver 61, Ohio 57

Washington (18-15) at BYU (21-11), 9:30

Stephen F. Austin (27-4) at Stanford (18-14), 11

TODAY

Indiana State (18-14) at Iowa (21-12), 7

Charlotte (21-11) at Providence (17-14), 7;15

Louisiana Tech (26-6) at Florida State (18-15), 7:15

Stony Brook (24-7) at Massachusetts (21-11), 7:15

Mercer (23-11) at Tennessee (20-12), 8

Long Beach State (19-13) at Baylor (18-14), 9

Charleston Southern (19-12) at Southern Mississippi (25-9), 9:15

Detroit (20-12) at Arizona State (21-12), 10

College Basketball Invitational

First Round

TUESDAY

George Mason 78, College of Charleston 77

Lehigh (21-9) at Wyoming (19-13), 9

Vermont (21-11) at Santa Clara (21-11), 10

TODAY

Tulsa (17-15) at Wright State (21-12), 7

Richmond (18-14) at Bryant (19-11), 7

North Dakota State (24-9) at Western Michigan (20-12), 7

Western Illinois (22-8) at Purdue (15-17), 7

Texas (16-17) at Houston (19-12), 9

CollegeInsider.com Tournament

First Round

TUESDAY

Eastern Kentucky 69, Gardner-Webb 62

Fairfield (19-15) at Kent State (20-13), ppd., snow, to today

East Carolina 66, Savannah State 65

Rider 63, Hartford 54

Youngstown State 99, Oakland (16-16) 87

Loyola (Md) 70, Boston U. 63

Evansville 84, Tennessee State 72

TODAY

Elon (21-11) at Canisius (18-13), 7

Green Bay (18-15) at Bradley (16-16), 8

South Alabama (17-12) at Tulane (19-14), 8

Chicago State (11-21) at Illinois-Chicago (17-15), 8

Oral Roberts (18-14) at UT Arlington (19-13), 8:30

High Point (17-13) at UC Irvine (20-15), 10

Cal Poly (18-13) at Weber State (26-6), 10

Air Force (17-13) at Hawaii (17-14), 12 Mid

NJCAA Division II

Owens 74, Iowa Lakes 72: OWENS--Kelly 6-1-1-16, Marquette 1-0-2, Lindsey 0-2-0-6, Retic II 7-3-17, Boykins 1-1-0-5, Bachman 0-3-3-12, Rice 1-0-2, Allen 3-1-7, Wilson 3-1-7, Totals 22-7-9-74.

IOWA LAKES--Larson 1-0-2, Shellim 4-1-0-11, Parks 3-4-4-22, Madison 1-2-1-9, Schaben 7-3-17, Harmon 0-1-0-3, McKinley 1-0-2, Neff 2-0-4, Miedema 1-0-2, Totals 20-8-8-72

WOMEN

NCAA Tournament

OKLAHOMA CITY REGIONAL

First Round

Saturday

Columbus, Ohio

Oklahoma (22-10) vs. Central Michigan (21-11), 12:10 p.m.

UCLA (25-7) vs. Stetson (24-8), 30 minutes following

Knoxville, Tenn.

Syracuse (24-7) vs. Creighton (24-7), 11:20 a.m.

Tennessee (24-7) vs. Oral Roberts (18-12), 30 minutes following

Sunday

Waco, Texas

Florida State (22-9) vs. Princeton (22-6), 5:10 p.m.

Baylor (32-1) vs. Prairie View (17-14), 30 minutes following

Louisville, Ky.

Purdue (24-8) vs. Liberty (27-6), 12:10 p.m.

Louisville (24-8) vs. Middle Tennessee (25-7), 30 minutes following

Second Round

Monday, March 25

Columbus, Ohio

Oklahoma-Central Michigan winner vs. UCLA-Stetson winner, TBA

Knoxville, Tenn.

Syracuse-Creighton winner vs. Tennessee-Oral Roberts winnere, TBA

Tuesday, March 26

Waco, Texas

Florida St.-Princeton winner vs. Baylor-Prairie View winner, TBA

Louisville, Ky.

Purdue-Liberty winner vs. Louisville-Middle Tennessee winner, TBA

SPOKANE REGIONAL

First Round

Saturday

Spokane, Wash.

Iowa State (23-8) vs. Gonzaga (27-5), 4:15 p.m.

Georgia (25-6) vs. Montana (23-7), 30 minutes following

Lubbock, Texas

California (28-3) vs. Fresno State (24-8), 4:30 p.m.

Texas Tech (21-10) vs. South Florida (21-10), 30 minutes following

Sunday

Stanford, Calif.

Stanford (31-2) vs. Tulsa (16-16), 5:20 p.m.

Michigan (21-10) vs. Villanova (21-10), 30 minutes following

Baton Rouge, La.

Penn State (25-5) vs. Cal Poly (21-10), 5:10 p.m.

LSU (20-11) vs. Green Bay (29-2), 30 minutes following

Second Round

Monday, March 25

Spokane, Wash.

Iowa State-Gonzaga winner vs. Georgia-Montana winner, TBA

Lubbock, Texas

California-Fresno State winner vs. Texas Tech-South Florida winner, TBA

Tuesday, March 26

Stanford, Calif.

Stanford-Tulsa winner vs. Michigan-Villanova winner, TBA

Baton Rouge, La.

Penn State-Cal Poly winner vs. LSU-Green Bay winner, TBA

NORFOLK REGIONAL

First Round

Saturday

Boulder, Colo.

South Carolina (24-7) vs. South Dakota State (25-7), 4:10 p.m.

Colorado (25-6) vs. Kansas (18-13), 30 minutes following

College Station, Texas

Texas A&M (24-9) vs. Wichita State (24-9), 4:05 p.m.

Nebraska (23-8) vs. Chattanooga (29-3), 30 minutes following

Sunday

Iowa City

Notre Dame (31-1) vs. UT-Martin (19-14), 5:05 p.m.

Miami (21-10) vs. Iowa (20-12), 30 minutes following

Durham, N.C.

Duke (30-2) vs. Hampton (28-5), 12:05 p.m.

Oklahoma State (21-10) vs. DePaul (21-11), 30 minutes following

Second Round

Monday, March 25

Boulder, Colo.

South Carolina-South Dakota State winner vs. Colorado-Kansas winner, TBA

College Station, Texas

Texas A&M-Wichita State winner vs. Nebraska-Chattanooga winner, TBA

Tuesday, March 26

Iowa City

Notre Dame-UT-Martin winner vs. Miami-Iowa winner, TBA

Durham, N.C.

Duke-Hampton winner vs. Oklahoma State-DePaul winner, TBA

BRIDGEPORT REGIONAL

First Round

Saturday

Storrs, Conn.

Vanderbilt (20-11) vs. Saint Joseph's (23-8), 11:05 a.m.

Connecticut (29-4) vs. Idaho (17-15), 30 minutes following

College Park, Md.

Maryland (24-7) vs. Quinnipiac (30-2), 11:15 a.m.

Michigan State (24-8) vs. Marist (26-6), 30 minutes following

Sunday

Newark, Del.

Delaware (30-3) vs. West Virginia (17-13), 12:15 p.m.

North Carolina (28-6) vs. Albany (NY) (27-3), 30 minutes following

Queens, N.Y.

Kentucky (27-5) vs. Navy (21-11), 12:05 p.m.

Dayton (27-2) vs. St. John's (18-12), 30 minutes following

Second Round

Monday, March 25

Storrs, Conn.

Vanderbilt-Saint Joseph's winner vs. Connecticut-Idaho winner, TBA

College Park, Md.

Maryland-Quinnipiac winner vs. Michigan State-Marist winner, TBA

Tuesday, March 26

Newark, Del.

Delaware-West Virginia winner vs. North Carolina-Albany (NY) winner, TBA

Queens, N.Y.

Kentucky-Navy winner vs. Dayton-St. John's winner, TBA

WNIT

First Round

Today

UAB (18-12) at Auburn (16-14), 7 p.m.

Eastern Illinois (19-11) at Missouri (17-14), 8 p.m.

Idaho State (18-12) at BYU (21-10), 9 p.m.

Utah (18-13) at Long Beach State (16-15), 10 p.m.

UC Santa Barbara (16-16) at San Diego State (26-6), 10 p.m.

Thursday

Butler (17-13) at Toledo (27-3), 7 p.m.

Iona (20-12) at Drexel (22-10), 7 p.m.

Harvard (20-8) at Hartford (21-11), 7 p.m.

Akron (23-9) at Duquesne (23-7), 7 p.m.

SMU (21-9) at Bowling Green (22-10), 7 p.m.

Sacred Heart (22-10) at Boston U. (23-5), 7 p.m.

Army (22-8) at Fordham (24-8), 7 p.m.

NC A&T (22-9) at James Madison (22-10), 7 p.m.

Richmond (16-15) at NC State (16-16), 7 p.m.

Davidson (21-12) at Old Dominion (19-11), 7 p.m

Appalachian State (19-10) at Charlotte (24-5), 7 p.m.

Florida (18-14) at Florida International (19-12), 7 p.m.

Winthrop (20-12) at Florida Gulf Coast (27-6), 7:05 p.m.

Indiana State (18-12) at Youngstown St. (22-9), 7:05 p.m.

Texas Southern (20-11) at Kansas State (15-17), 8 p.m.

Miami (Ohio) (19-12) at Illinois (16-13), 8 p.m.

East Carolina (22-9) at Western Kentucky (21-10), 8 p.m.

Memphis (17-14) at Arkansas (18-12), 8 p.m.

Sam Houston State (18-14) at Tulane (22-8), 8 p.m.

IUPUI (20-11) at Illinois State (23-10), 8:05 p.m.

Northern Colorado (20-12) at Wyoming (24-7), 9 p.m.

Hawaii (17-13) at San Diego (21-9), 9 p.m.

Seattle (20-10) at Saint Mary's (Cal) (20-10), 10 p.m.

NJCAA Division II Tournament

Community College of Rhode Island 76, Owens 68

CCRI: Barros 7-4-2-28, Smith 3-1-7, Jackson 1-2-2-10, Ward 0-1-0-3, Porcher 6-3-15, Plummer 1-0-2, Ayala 4-1-0-11, Totals 22-8-8-76

OWENS: Bond 5-0-10, Mitchell 1-1-0-5, Taylor 3-1-0-9, Bezeau 1-0-2, Heacock 6-2-2-20, Scott 7-0-14, House 1-0-2, Smith 3-0-6, Totals 27-4-2-68.

NHL

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L OT Pts GF GA

Pittsburgh 23 8 0 46 110 81

N.Y. Rangers 15 12 2 32 70 70

New Jersey 13 11 6 32 74 84

N.Y. Islanders 13 13 3 29 86 96

Philadelphia 13 16 1 27 81 92

Northeast Division

W L OT Pts GF GA

Montreal 19 5 5 43 92 73

Boston 19 6 3 41 82 60

Ottawa 16 8 6 38 77 65

Toronto 15 12 2 32 86 83

Buffalo 11 15 4 26 79 95

Southeast Division

W L OT Pts GF GA

Winnipeg 16 12 2 34 80 86

Carolina 15 12 2 32 84 82

Tampa Bay 13 15 1 27 96 86

Washington 12 16 1 25 79 87

Florida 8 16 6 22 74 110

WESTERN CONFERENCE

Central Division

W L OT Pts GF GA

Chicago 24 2 3 51 100 62

St. Louis 16 10 2 34 85 80

Detroit 14 10 5 33 78 75

Columbus 12 12 6 30 68 79

Nashville 11 13 6 28 70 81

Northwest Division

W L OT Pts GF GA

Minnesota 16 10 2 34 73 69

Vancouver 13 9 6 32 78 80

Edmonton 11 11 6 28 69 81

Calgary 11 12 4 26 78 91

Colorado 10 14 4 24 71 89

Pacific Division

W L OT Pts GF GA

Anaheim 21 3 4 46 95 69

Los Angeles 16 10 2 34 85 71

Phoenix 13 12 4 30 77 82

San Jose 12 10 6 30 67 74

Dallas 13 12 3 29 73 84

TUESDAY

N.Y. Rangers 3, New Jersey 2

Ottawa 5, N.Y. Islanders 3

Florida 4, Carolina 1

Columbus 4, Nashville 3

Buffalo 3, Montreal 2, OT

Pittsburgh 2, Washington 1

Winnipeg 3, Boston 1

St. Louis at Vancouver, 10

Phoenix at Los Angeles, 10:30

MONDAY

N.Y. Rangers 2, Carolina 1, SO

Tampa Bay 4, Philadelphia 2

Dallas 4, Calgary 3

Chicago 5, Colorado 2

Minnesota 3, Vancouver 1

Anaheim 5, San Jose 3

Los Angeles 4, Phoenix 0

TODAY

Tampa Bay at Toronto, 7

Minnesota at Detroit, 7:30

Dallas at Colorado, 9:30

San Jose at Edmonton, 9:30

Chicago at Anaheim, 10

NBA

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L Pct GB

New York 39 26 .600 –

Brooklyn 39 28 .582 1

Boston 36 30 .545 3½

Philadelphia 26 40 .394 13½

Toronto 26 41 .388 14

Southeast Division

W L Pct GB

y-Miami 52 14 .788 –

Atlanta 37 30 .552 15½

Washington 23 43 .348 29

Orlando 18 50 .265 35

Charlotte 15 52 .224 37½

Central Division

W L Pct GB

Indiana 42 26 .618 –

Chicago 36 30 .545 5

Milwaukee 34 32 .515 7

Detroit 23 46 .333 19½

Cleveland 22 45 .328 19½

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

W L Pct GB

x-San Antonio 51 16 .761 –

Memphis 45 21 .682 5½

Houston 36 31 .537 15

Dallas 32 35 .478 19

New Orleans 22 46 .324 29½

Northwest Division

W L Pct GB

x-Oklahoma City 50 18 .735 –

Denver 47 22 .681 3½

Utah 34 33 .507 15½

Portland 31 36 .463 18½

Minnesota 23 42 .354 25½

Pacific Division

W L Pct GB

L.A. Clippers 46 21 .687 –

Golden State 39 30 .565 8

L.A. Lakers 36 33 .522 11

Sacramento 23 44 .343 23

Phoenix 23 45 .338 23½

x-clinched playoff spot

y-clinched division

TUESDAY

Indiana 95, Orlando 73

Denver 114, Oklahoma City 104

Milwaukee 102, Portland 95

L.A. Clippers at Sacramento, 10 p.m.

Monday

Philadelphia 101, Portland 100

Indiana 111, Cleveland 90

Charlotte 119, Washington 114

Dallas 127, Atlanta 113

Brooklyn 119, Detroit 82

Denver 119, Chicago 118, OT

Miami 105, Boston 103

Memphis 92, Minnesota 77

Golden State 93, New Orleans 72

Phoenix 99, L.A. Lakers 76

New York 90, Utah 83

Today

Miami at Cleveland, 7

Toronto at Charlotte, 7

Orlando at New York, 7:30

Milwaukee at Atlanta, 7:30

Brooklyn at Dallas, 8

Boston at New Orleans, 8

Utah at Houston, 8

Oklahoma City at Memphis, 8

Golden State at San Antonio, 8:30

Washington at Phoenix, 10

Philadelphia at L.A. Clippers, 10:30

Thursday

Portland at Chicago, 8

Philadelphia at Denver, 9

Minnesota at Sacramento, 10

GLANTZ-CULVER LINE

NCAA Basketball Tournament

First Round

Tonight

FAVORITE LINE O/U UNDERDOG

LIU 1½ (144) JamesMadison

Boise St. 1½ (139) LaSalle

Second Round

Thursday

Louisville 28 Liberty

OR Louisville 26 NC A&T

Missouri 3 (142½) Colorado St.

Marquette 3½ (133) Davidson

Butler 3½ (122½) Bucknell

Michigan St. 10½ (126½) Valparaiso

Memphis 4½ Middle Tenn.

OR Memphis 1½ Saint Mary's

VCU 7½ (135) Akron

Michigan 11 (139) S. Dakota St.

Gonzaga 22 (127) Southern U.

Pittsburgh 4½ (119) Wichita St.

New Mexico 11½ (125½) Harvard

Arizona 4½ (140) Belmont

Oklahoma St. 3 (135) Oregon

Saint Louis 9 (122)New Mexico St.

UNLV 2½ (131) California

Syracuse 12½ (127½) Montana

Friday

Duke 18 (132½) Albany (NY)

Creighton 3 (128) Cincinnati

Georgetown 13 (123½) Fla. Gulf Coast

San Diego St. 2½ (134) Oklahoma

Indiana 20 LIU

OR Indiana 20 James Madison

NC State 4½ (149) Temple

Ohio St. 13½ (146) Iona

Notre Dame 1 (141) I owa St.

Kansas 20 (133) W. Kentucky

North Carolina 4 (142½) Villanova

Wisconsin 6 (128) Mississippi

Kansas St. 4 BoiseSt.

OR Kansas St. 4 LaSalle

Florida 20 (140) Northwestern St.

Minnesota 3 (135) UCLA

Miami 12½ (125) Pacific

Illinois 1½ (127) Colorado

NIT

First Round

at Iowa 12½ (133) Indiana St.

at Providence 9½ (137) Charlotte

at UMass 4½ (140½) Stony Brook

at Tennessee 9 (125½) Mercer

at Baylor 12½ (149) Long Beach St.

at Southern Miss. 14 (141½) Charleston Sthrn

at Arizona St. 4 (153) Detroit

NBA

FAVORITE LINE UNDERDOG

Miami 11 at Cleveland

Toronto 7 at Charlotte

at Atlanta 5 Milwaukee

at New York 10 Orlando

Boston 1 at New Orleans

at Dallas 4½ Brooklyn

at Houston 8 Utah

Oklahoma City 2 at Memphis

at San Antonio 8½ Golden State

at Phoenix Pk Washington

at L.A. Clippers 11½ Philadelphia

ECHL

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L OL SL Pts GF GA

x-Reading 42 18 3 3 90 224 172

Elmira 35 23 3 4 77 222 199

Wheeling 28 26 3 8 67 170 196

Trenton 27 30 4 4 62 194 223

North Division

W L OL SL Pts GF GA

y-Cincinnati 40 18 5 3 88 211 173

Toledo 33 24 5 4 75 205 182

Kalamazoo 32 28 4 1 69 188 194

Fort Wayne 32 31 1 2 67 192 223

Evansville 23 37 2 4 52 192 253

South Division

W L OL SL Pts GF GA

x-Gwinnett 40 25 2 1 83 199 181

Florida 34 21 4 7 79 231 226

Greenville 35 24 2 6 78 218 199

S. Carolina 35 25 5 3 78 184 166

Orlando 26 33 3 3 58 179 225

WESTERN CONFERENCE

Mountain Division

W L OL SL Pts GF GA

x-Alaska 46 14 3 4 99 214 159

x-Idaho 42 17 1 6 91 248 184

x-Colorado 32 28 3 3 70 219 202

x-Utah 26 29 4 8 64 199 261

Pacific Division

W L OL SL Pts GF GA

y-Ontario 43 16 3 4 93 230 179

x-Stockton 34 26 5 4 77 213 212

x-Las Vegas 32 29 2 3 69 179 180

San Francisco 24 35 1 6 55 183 237

Bakersfield 21 41 2 3 47 162 230

TUESDAY

Bakersfield at Las Vegas, 10:05

TODAY

Evansville at Toledo, 7:05

Greenville at Orlando, 7

Kalamazoo at Wheeling, 7

Cincinnati at Gwinnett, 7:05

Trenton at Elmira, 7:05

Reading at Fort Wayne, 7:30

Alaska at Colorado, 9:05

Ontario at Idaho, 9:10

THURSDAY

Greenville at Orlando, 7 p.m.

BASEBALL

Exhibition

TUESDAY

Philadelphia 4, N.Y. Yankees 1

St. Louis 5, Miami 4

Toronto 10, Houston 6

Tampa Bay 11, Detroit 5

Baltimore 8, Boston 7

Milwaukee 6, L.A. Angels 1

Cincinnati 10, Chicago White Sox 6

Colorado 7, Kansas City 2

L.A. Dodgers 7, Oakland 1

Chicago Cubs 5, Texas 4

San Diego 6, Arizona 2

Tampa Bay 010?604?000– 11 12 0

Detroit 210?000?020– 5 11 2

Hellickson, Farnsworth (7), B.Gomes (8), D.De La Rosa (9) and Lobaton, Vogt. Fister, K.Lobstein (4), D.Downs (7), Coke (8), Putkonen (9) and Avila, C.Casali. W–Hellickson. L–Fister. HRs–Tampa Bay, Scott (3), Duncan (4). Detroit, D.Travis (1).

PREP BASKETBALL

Boys

State tournament

At Value City Arena, Columbus

Division I

Rogers (20-7) vs. Cincinnati Walnut Hills (27-1), Friday, 8:30

Final: Saturday, 8:30

All-Ohio

DIVISION III

FIRST TEAM: Isaac McGlone, Carroll Bloom-Carroll, 6-2, sr., 20.6; Shon Smith, Beverly Fort Frye, 5-8, sr., 20.4; Kevin Johnson, Cin. Summit Country Day, 6-2, sr., 19.4; Peyton Aldridge, Leavittsburg LaBrae, 6-7, jr., 19.6; John Davis III, Beachwood, 5-10, jr., 20.3; Zac Carter, Ironton, 5-9, sr., 24.1; T.J. Metzger, Ottawa-Glandorf, 6-1, sr., 16.9; Evan Bradds, Jamestown Greeneview, 6-9, sr., 23.1.

Players of the year: Kevin Johnson, Cin. Summit Country Day; Isaac McGlone, Carroll Bloom-Carroll; John Davis III, Beachwood.

Coaches of the year: Jim Linder, Haviland Wayne Trace; Brian Terrill, Richwood North Union; Brian Neal, St. Bernard Roger Bacon.

SECOND TEAM: Ryan Logan, Fredericktown, 6-7, sr., 23.0; Cody Schau, Martins Ferry, 6-3, sr., 27.1; Jeremy Quinlan, Brookfield, 6-3, sr., 23.2; Ryan Geise, Liberty-Benton, 6-0, jr., 13.5; Tim Ludlow, Burton Berkshire, 6-4, sr., 23.4; Austin McBee, Minford, 6-0, sr., 21.3.

THIRD TEAM: Drew Crabtree, Richwood North Union, 6-0, sr., 16.1; Jacob Bailey, Belmont Union Local, 6-0, sr., 20.6; Ryan Strollo, Youngs. Ursuline, 6-2, sr., 16.7; Austen Reiser, East Palestine, 6-3, sr., 21.7; Tyson Dietrich, Archbold, 6-3, sr., 14.6; David Linane, Gates Mills Gilmour Acad., 5-11, sr., 17.4; Ishmael Hargrove, Bedford Chanel, 6-4, jr., 13.2; Trey Fletcher, Ironton, 6-6, sr., 20.5; Chase Lawson, Sardinia Eastern Brown, 6-2, sr., 18.3; Andrew Benintendi, Cincinnati Madeira, 5-11, sr., 25.1.

Honorable Mention (area)

Cory Mossing, Evergreen.

DIVISION IV

FIRST TEAM: Jett Speelman, Newark Cath., 6-7, sr., 18.3; Max Kapron, Malvern, 6-5, sr., 19.4; Ryan Arington, Cin. Christian, 6-6, sr., 24.2; Chad Oliver, Bristolville Bristol, 5-11, sr., 24.7; Duane Gibson Jr., Cleve. VASJ, 6-3, sr., 11.9; Chad Lands, Beaver Eastern, 5-10, sr., 21.2; Zach Garber, Vanlue, 6-10, sr., 23.0; Eric Cellier, Toledo Christian, 6-2, sr., 21.7.

Players of the year: Zach Garber, Vanlue; Jett Speelman, Newark Catholic.

Coaches of the year: Michael Bates, Cols. Africentric; Josh Sagester, New Madison Tri-Village; Eric Rosenbeck, St. Henry.

SECOND TEAM: Steven Carpenter, Lancaster Fairfield Christian, 6-3, jr., 19.8; Brandon Bailey, Bowerston Conotton Valley, 6-6, sr., 22.0; Matt Knight, Windham, 6-0, sr., 16.8; Wade Gelhaus, Fort Recovery, 6-5, sr., 19.7; Kyle Stahl, St. Henry, 6-4, sr., 18.5; Curtis Geise, Delphos St. John's, 5-10, sr., 20.4; Kyle Pipenger, New Madison Tri-Village, 6-3, sr., 21.4; Demonte Flannigan, Cleve. VASJ, 6-8, sr., 15.9; Justin Mahlmeister, Ironton St. Joseph, 6-4, sr., 18.0.

THIRD TEAM: Kenny Robinson, Cols. Africentric, 6-1, sr., 15.1; Brett Price, Hannibal River, 6-2, sr., 20.2; Daylen Williams, Youngs. Christian, 6-0, sr., 17.4; Brandyn Reinhart, New Riegel, 6-4, sr., 21.3; Ben Riehle, Edgerton, 6-4, sr., 18.5; Rico Jones, Richmond Hts., 6-1, sr., 11.9; Tavares Pickett, Beaver Eastern, 6-3, sr., 15.0.

Honorable Mention (area)

Austin Adams, Cardinal Stritch; Lucas Janowicz, Ottawa Hills; Devin Mangas, Leipsic.

Transactions

BASEBALL

American League

TEXAS RANGERS–Optioned INF-OF Mike Olt, LHP Jeff Beliveau, RHP Wilmer Font and OF Engel Beltre to Round Rock (PCL). Reassigned RHP Yoshinori Tateyama, RHP Collin Balester, RHP Neal Cotts, RHP Evan Meek, INF Brandon Allen, INF Brandon Snyder, C Juan Apodaca and C Jose Felix to their minor league camp.

National League

ST. LOUIS CARDINALS–Released INF Ronny Cedeno. Reassigned LHP Tyler Lyons to their minor league camp.

BASKETBALL

National Basketball Association

CHICAGO BULLS–Signed F Malcolm Thomas to a 10-day contract.

LOS ANGELES CLIPPERS–Signed G Maalik Wayns to a second 10-day contract.

FOOTBALL

National Football League

CAROLINA PANTHERS–Signed CB D.J. Moore.

INDIANAPOLIS COLTS–Signed QB Matt Hasselbeck.

JACKSONVILLE JAGUARS–Signed C Brad Meester to a one-year contract.

MIAMI DOLPHINS–Re-signed OL Nate Garner.

MINNESOTA VIKINGS–Signed G Seth Olsen.

NEW YORK GIANTS–Signed WR Louis Murphy.

SAN FRANCISCO 49ERS–Signed WR Marlon Moore to a one-year contract.



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.

Related stories