Loading…
Sunday, September 21, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Tuesday, 6/18/2013

Scoreboard: 6/18

 

World Golf Ranking

Through June 16

1. Tiger Woods USA 13.06

2. Rory McIlroy NIr 9.52

3. Justin Rose Eng 8.19

4. Adam Scott Aus 7.35

5. Matt Kuchar USA 6.69

6. Phil Mickelson USA 6.17

7. Luke Donald Eng 6.07

8. Brandt Snedeker USA 5.97

9. Graeme McDowell NIr 5.59

10. Louis Oosthuizen SAf 5.28

11. Steve Stricker USA 5.21

12. Lee Westwood Eng 5.07

13. Charl Schwartzel SAf 4.97

14. Keegan Bradley USA 4.84

15. Sergio Garcia Esp 4.81

16. Jason Day Aus 4.50

17. Jason Dufner USA 4.40

18. Ian Poulter Eng 4.39

19. Bubba Watson USA 4.36

20. Ernie Els SAf 4.32

21. Webb Simpson USA 4.29

22. Hunter Mahan USA 4.22

23. Dustin Johnson USA 4.09

24. Peter Hanson Swe 3.68

25. Nick Watney USA 3.57

26. Bo Van Pelt USA 3.51

27. Matteo Manassero Ita 3.49

28. Jim Furyk USA 3.37

29. Bill Haas USA 3.30

30. Zach Johnson USA 3.22

31. Rickie Fowler USA 3.16

32. Branden Grace SAf 3.12

33. Henrik Stenson Swe 3.12

34. Billy Horschel USA 2.92

35. Martin Kaymer Ger 2.90

36. Thorbjorn Olesen Den 2.90

37. Gonzalo Fernandez-Castano Esp 2.87

38. Kevin Streelman USA 2.86

39. Jamie Donaldson Wal 2.77

40. Scott Piercy USA 2.76

41. Francesco Molinari Ita 2.75

42. Carl Pettersson Swe 2.74

43. Nicolas Colsaerts Bel 2.74

44. Robert Garrigus USA 2.62

45. Paul Lawrie Sco 2.61

46. David Lynn Eng 2.57

47. Michael Thompson USA 2.54

48. D.A. Points USA 2.47

49. Hideki Matsuyama Jpn 2.45

50. Tim Clark SAf 2.45

51. Ryan Moore USA 2.44

52. Russell Henley USA 2.42

53. Thongchai Jaidee Tha 2.41

54. Martin Laird Sco 2.36

55. Richard Sterne SAf 2.35

56. Boo Weekley USA 2.31

57. Fredrik Jacobson Swe 2.31

58. George Coetzee SAf 2.28

59. Marcel Siem Ger 2.24

60. Kyle Stanley USA 2.22

61. John Senden Aus 2.21

62. Marc Leishman Aus 2.20

63. Angel Cabrera Arg 2.20

64. Bernd Wiesberger Aut 2.19

65. Padraig Harrington Irl 2.16

66. Chris Wood Eng 2.14

67. Alexander Noren Swe 2.13

68. Mikko Ilonen Fin 2.10

69. Jimmy Walker USA 2.07

70. Charles Howell III USA 2.06

71. Luke Guthrie USA 2.06

72. Hiroyuki Fujita Jpn 2.04

73. Thomas Bjorn Den 2.02

74. Brendon de Jonge SAf 1.99

75. Marcus Fraser Aus 1.99

PGA Tour Schedule

Jan. 4-7 — Hyundai Tournament of Champions (Dustin Johnson)

Jan. 10-13 — Sony Open (Russell Henley)

Jan. 17-20 — Humana Challenge (Brian Day)

Jan. 24-27 — Farmers Insurance Open (Tiger Woods)

Jan. 31-Feb. 3 — Waste Management Phoenix Open (Phil Mickelson)

Feb. 7-10 — AT&T Pebble Beach National Pro-Am (Brandt Snedeker)

Feb. 14-17 — Northern Trust Open (John Merrick)

Feb. 20-24 — WGC-Accenture Match Play Championship (Matt Kuchar)

Feb. 28-March 3 — Honda Classic (Michael Thompson)

March 7-10 — WGC-Cadillac Championship (Tiger Woods)

March 7-10 — Puerto Rico Open (Scott Brown)

March 14-17 — Tampa Bay Championship (Kevin Streelman)

March 21-24 — Arnold Palmer Invitational (Tiger Woods)

March 28-31 — Shell Houston Open (D.A. Points)

April 4-7 — Valero Texas Open (Martin Laird)

April 11-14 — The Masters (Adam Scott)

April 18-21 — RBC Heritage (Graeme McDowell)

April 25-28 — Zurich Classic (Billy Horschel)

May 2-5 — Wells Fargo Championship (Derek Ernst)

May 9-12 — The Players Championship (Tiger Woods)

May 16-19 — HP Byron Nelson Championship (Sang-Moon Bae)

May 23-26 — Crowne Plaza Invitational at Colonial (Boo Weekley)

May 30-June 2— Memorial Tournament (Matt Kuchar)

June 6-9 — FedEx St. Jude Classic (Harris English)

June 13-16 — U.S. Open (Justin Rose)

June 20-23 — Travelers Championship, TPC River Highlands, Hartford, Conn.

June 27-30 — AT&T National, Congressional CC (Blue Course), Bethesda, Md.

July 4-7 — The Greenbrier Classic, The Greenbrier (The Old White TPC), White Sulphur Springs, W.Va.

July 11-14 — John Deere Classic, TPC Deere Run, Silvis, Ill.

July 18-21 — The Open Championship, Muirfield, Gullane, Scotland

July 18-21 — True South Classic, Annandale GC, Madison, Miss.

July 25-28 — RBC Canadian Open, Glen Abbey GC, Oakville, Ontario

Aug. 1-4 — WGC-Bridgestone Invitational, Firestone CC (South Course),Akron, Ohio

Aug. 1-4 — Reno-Tahoe Open, Montreaux Golf & CC, Reno, Nev.

Aug. 8-13 — PGA Championship, Oak Hill CC, Rochester, N.Y.

Aug. 15-18 — Wyndham Championship, Sedgefield CC, Greensboro, N.C.

Aug. 22-25 — The Barclays, Liberty National, Jersey City, N.J.

Aug. 30-Sept. 2 — Deutsche Bank Championship, TPC Boston, Norton, Mass.

Sept. 12-15 — BMW Championship, Conway Farms GC, Lake Forest, Ill.

Sept. 19-22 — Tour Championship, East Lake GC, Atlanta

Oct. 3-6 — Presidents Cup, Muirfield Village GC, Dublin, Ohio

Oct. 10-13 — Frys.com Open, CordeValle GC, San Martin, Calif.

Oct. 17-20 — Shriners Hospitals for Children Open, TPC Summerlin, Las Vegas

Oct. 24-27 — CIMB Classic, The MINES Resort & GC, Selangor, Malaysia

Oct. 31-Nov. 3 — WGC-HSBC Champions, Sheshan International GC, Shanghai

Nov. 7-10 — The McGladrey Classic, Sea Island Resort (Seaside), St. Simons Island, Ga.

Nov. 14-17 — OHL Classic at Mayakoba, El Camaleon GC, Playa del Carmen, Mexico

LPGA Tour Statistics

Through June 9

Scoring

1, Stacy Lewis, 69.83. 2, Inbee Park, 69.85. 3, Na Yeon Choi, 70.21. 4, Suzann Pettersen, 70.31. 5, Jiyai Shin, 70.33. 6, Lizette Salas, 70.46. 7, Karrie Webb, 70.49. 8, Jessica Korda, 70.53. 9, Beatriz Recari, 70.70. 10, Paula Creamer, 70.79.

Driving Distance

1, Nicole Smith, 274.6. 2, Brittany Lincicome, 273.2. 3, Marina Stuetz, 271.5. 4, Maude-Aimee Leblanc, 271.1. 5, Lexi Thompson, 270.9. 6, Gerina Piller, 269.3. 7, Jessica Korda, 268.3. 8, Daniela Iacobelli, 267.0. 9, Yani Tseng, 265.6. 10, Karin Sjodin, 264.5.

Greens in Regulation Pct.

1, Suzann Pettersen, 75.00%. 2 (tie), Azahara Munoz and Jodi Ewart Shadoff, 74.00%. 4, Chella Choi, 74.00%. 5, Paula Creamer, 73.90%. 6, Stacy Lewis, 73.50%. 7, Caroline Hedwall, 73.30%. 8, Jessica Korda, 72.80%. 9, Jennifer Johnson, 72.70%. 10, Na Yeon Choi, 72.50%.

Putting Average

1, Inbee Park, 1.711. 2, Stacy Lewis, 1.738. 3, Hee Kyung Seo, 1.744. 4, Jiyai Shin, 1.754. 5, Lizette Salas, 1.757. 6, Alison Walshe, 1.762. 7, Na Yeon Choi, 1.762. 8, Cristie Kerr, 1.770. 9, Sandra Gal, 1.770. 10, Yani Tseng, 1.771.

Birdie Average

1, Stacy Lewis, 4.38. 2, Jessica Korda, 4.19. 3, Inbee Park, 3.98. 4, Na Yeon Choi, 3.95. 5, Jiyai Shin, 3.79. 6, Karrie Webb, 3.74. 7, Lizette Salas, 3.66. 8, Suzann Pettersen, 3.64. 9, So Yeon Ryu, 3.63. 10, Ai Miyazato, 3.53.

Eagle Average

1, Yani Tseng, 0.24. 2 (tie), Brittany Lincicome, Stacy Lewis and Lexi Thompson, 0.16. 5 (tie), Jessica Korda and Giulia Sergas, 0.16. 7, Seven tied with 0.15.

Rounds Under Par

1, Stacy Lewis, .760. 2, Jiyai Shin, .698. 3 (tie), Inbee Park and Paula Creamer, .690. 5, Karrie Webb, .674. 6, Suzann Pettersen, .667. 7, Karine Icher, .659. 8, Jessica Korda, .628. 9 (tie), Cristie Kerr and Mo Martin, .625.

glantz-culver line

Major League Baseball

National League

FAVORITE LINE UNDERDOG LINE

New York (G1) -120 at Atlanta +110

at Philadelphia -165 Washington +155

at Atlanta (G2) -175 New York +165

at Cincinnati -180 Pittsburgh +170

at St. Louis -190 Chicago +180

at Arizona -185 Miami +175

at San Fran -135 San Diego +125

American League

at Boston (G1) -130 Tampa Bay +120

at Cleveland -115 Kansas City +105

at Detroit -200 Baltimore +185

at Boston (G2) -145 Tampa Bay +135

at Texas -165 Oakland +155

at Minnesota -125 Chicago +115

at Los Angeles -160 Seattle +150

Interleague

at New York (AL) -125 Los Angeles (NL) +115

at Toronto -150 Colorado +140

Milwaukee -115 at Houston +105

NBA Finals

FAVORITE LINE O/U UNDERDOG

at Miami 7 (191) San Antonio

College World Series

Omaha, Neb.

Double Elimination

x-if necessary

Saturday, June 15

Mississippi State 5, Oregon State 4

Indiana 2, Louisville 0

Sunday, June 16

North Carolina St. 8, North Carolina 1

UCLA 2, LSU 1

Monday, June 17

Oregon State 11, Louisville 4, Louisville eliminated

Game 6 — Mississippi State (49-18) vs. Indiana (49-18), late

Tuesday, June 18

Game 7 — North Carolina (57-11) vs. LSU (57-10), 3 p.m.

Game 8 — N. Carolina St. (50-14) vs. UCLA (45-17) , 8 p.m.

Wednesday, June 19

Game 9 — Oregon State (51-12) vs. Game 6 loser, 8 p.m.

Thursday, June 20

Game 10 — Game 7 winner vs. Game 8 loser, 8 p.m.

Friday, June 21

Game 11 — Game 6 winner vs. Game 9 winner, 3 p.m.

Game 12 — Game 8 winner vs. Game 10 winner, 8 p.m.

Saturday, June 22

x-Game 13 — Game 6 winner vs. Game 9 winner, 3 p.m.

x-Game 14 — Game 8 winner vs. Game 10 winner, 8 p.m.

If only one game is necessary, it will start at 8:30 p.m.

Championship Series

(Best-of-3, all 8 p.m.)

Monday, June 24: Pairings TBA

Tuesday, June 25: Pairings TBA

x-Wednesday, June 26: Pairings TBA

AEGON International

Eastbourne, England

ATP

Singles

First Round

Kyle Edmund, d. Kenny De Schepper, France, 6-4, 6-4.

Fernando Verdasco, Spain, d. Alexandr Dolgopolov (6), Ukraine, 1-6, 6-3, 6-2.

Albert Ramos, Spain, d. James Blake, United States, 6-2, 6-4.

Fabio Fognini (8), Italy, d. Grega Zemlja, Slovenia, 6-7 (6-8), 6-2, 6-4.

Andreas Seppi (7), Italy, d. Guillaume Rufin, France, 3-6, 6-3, 6-4.

Ryan Harrison, United States, d. Paul-Henri Mathieu, France, 6-4, 2-6, 7-6 (7-3).

Topshelf Open

s-Hertogenbosch, Netherlands

ATP

Singles

First Round

Roberto Bautista Agut, Spain, d. Stephane Bohli, Switzerland, 3-6, 7-6 (7-5), 7-6 (14-12).

Guillermo Garcia-Lopez, Spain, d. Victor Hanescu (7), Romania, 6-4, 6-3.

Paolo Lorenzi, Italy, d. Thiemo De Bakker, Netherlands, 7-6 (7-2), 7-6 (7-4).

Andrey Kuznetsov, Russia, d. Daniel Gimeno-Traver (8), Spain, 7-6 (7-4), 6-3.

Carlos Berlocq, Argentina, d. Marcos Baghdatis (6), Cyprus, 6-2, 6-4.

Evgeny Donskoy, Russia, d. John Isner (3), United States, 6-7 (3-7), 6-3, 6-4.

Wimbledon Qualifying

Roehampton, England

Singles

Men

First Round

Amir Weintraub, Israel, d. Peter Polansky, Canada, 6-2, 6-3.

Mirza Basic, Bosnia-Herzegovina, d. Yang Tsung-hua, Taiwan, 6-7 (4), 3-3, retired.

Bastian Knittel, Germany, d. Pavol Cervenak, Slovakia, 6-4, 7-5.

Dzmitry Zhyrmont, Belarus, d. Radu Albot, Moldova, 6-4, 7-6 (5).

Igor Kunitsyn, Russia, d. Niels Desein, Belgium, 2-6, 6-1, 7-5.

Tim Smyczek (8), United States, d. Adrian Menendez-Maceiras, Spain, 6-2, 6-4.

Flavio Cipolla (24), Italy, d. Jordi Samper-Montana, Spain, 6-3, 6-1.

Oleksandr Nedovyesov, Ukraine, d. Leonardo Kirche, Brazil, 6-4, 6-7 (5), 6-1.

Ruben Bemelmans (23), Belgium, d. Jonathan Dasnieres de Veigy, France, 6-3, 6-4.

Hiroki Moriya, Japan, d. Laurent Rochette, France, 3-6, 6-4, 6-4.

Joao Sousa (3), Portugal, d. Nicolas Renavand, France, 6-4, 6-3.

Paul Capdeville (32), Chile, d. James McGee, Ireland, 6-3, 6-4.

Henri Laaksonen, Switzerland, d. David Guez, France, 6-3, 6-3.

Jan-Lennard Struff (7), Germany, d. Uladzimir Ignatik, Belarus, 6-3, 6-3.

Cedrik-Marcel Stebe, Germany, d. Alejandro Gonzalez, Colombia, 7-6 (5), 6-0.

Karol Beck, Slovakia, d. Sergio Gutierrez-Ferrol, Spain, 6-1, 7-6 (2).

Stephane Robert, France, d. Dudi Sela (1), Israel, 6-4, 6-7 (5), 6-2.

Josselin Ouanna, France, d. Victor Estrella Burgos, Dominican Republic, 7-6 (5), 6-2.

Filip Peliwo, Canada, d. Bradley Klahn, United States, 6-2, 1-6, 9-7.

Martin Fischer, Austria, d. Simon Greul (19), Germany, 4-6, 6-4, retired.

Julian Reister (21), Germany, d. Arnau Brugues-Davi, Spain, 6-4, 7-6 (10).

Maxime Authom, Belgium, d. Inigo Cervantes, Spain, 6-2, 6-4.

Evgeny Korolev, Kazakhstan, d. Yuichi Sugita (18), Japan, 6-3, 7-5.

Denys Molchanov, Ukraine, d. Michael Yani, United States, 6-3, 7-6 (5).

Florent Serra (28), France, d. Vincent Millot, France, 6-1, 3-6, 6-3.

Tatsuma Ito, Japan, d. Matthias Bachinger (14), Germany, 6-7 (5), 6-3, 6-2.

Jiri Vesely (5), Czech Republic, d. John-Patrick Smith, Australia, 7-6 (3), 6-3.

Teymuraz Gabashvili (16), Russia, d. Jonathan Eysseric, France, 7-5, 7-6 (3).

Danai Udomchoke, Thailand, d. Marton Fucsovics, Hungary, 6-1, 5-7, 12-10.

Arthur De Greef, Belgium, d. Carlos Salamanca, Colombia, 6-4, 7-6 (4).

Guido Andreozzi (26), Argentina, d. Marco Trungelliti, Argentina, 7-5, 6-0.

Agustin Velotti, Argentina, d. Donald Young, United States, 6-4, 6-3.

Go Soeda (13), Japan, d. Nikola Mektic, Croatia, 6-2, 6-0.

Wayne Odesnik (4), United States, d. Thiago Alves, Brazil, 6-1, 6-4.

Gianluca Naso, Italy, d. Marco Chiudinelli (30), Switzerland, 1-6, 6-1, 6-4.

Marc Gicquel (15), France, d. Chen Ti, Taiwan, 6-2, 6-2.

Bobby Reynolds (27), United States, d. Jorge Aguilar, Chile, 6-4, 6-2.

Denis Kudla (6), United States, d. Pierre-Hugues Herbert, France, 6-3, 6-4.

Boris Pashanski, Serbia, d. Rik de Voest, South Africa, 7-6 (5), 3-6, 6-4.

Steven Diez, Canada, d. Fabiano de Paula, Brazil, 7-6 (6), 7-5.

Marcelo Demoliner, Brazil, d. Aldin Setkic, Bosnia-Herzegovina, 6-4, 3-6, 6-3.

Peter Gojowczyk, Germany, d. Antonio Veic, Croatia, 6-1, 6-1.

Dominik Meffert, Germany, d. Jozef Kovalik, Slovakia, 6-1, 6-2.

Farrukh Dustov, Uzbekistan, d. Matthew Barton, Australia, 3-6, 6-2, 6-4.

Matwe Middelkoop, Netherlands, d. Alessio di Mauro, Italy, 3-6, 7-6 (2), 6-1.

Michal Przysiezny (11), Poland, d. Dusan Lojda, Czech Republic, 2-6, 6-3, 6-2.

Malek Jaziri, Tunisia, d. Jan Mertl, Czech Republic, 6-3, 5-7, 6-4.

Jamie Baker, Britain, d. Matteo Viola (17), Italy, 4-6, 6-3, 6-4.

Dustin Brown, Germany, d. Lewis Burton, Britain, 6-4, 6-3.

David Rice, Britain, d. Sebastian Rieschick, Germany, 6-3, 6-2.

Jimmy Wang (29), Taiwan, d. Boy Westerhof, Netherlands, 6-1, 6-4.

Olivier Rochus (20), Belgium, d. Renzo Olivo, Argentina, 6-3, 6-4.

Alex Bogdanovic, Britain, d. Marek Semjan, Slovakia, 7-6 (5), 6-3.

Alex Kuznetsov, United States, d. Joshua Ward Hibbert, Britain, 6-4, 6-4.

James Duckworth, Australia, d. Dusan Lajovic (10), Serbia, 6-3, 6-1.

Matt Reid, Australia, d. Somdev Devvarman (22), India, 7-6 (4), 4-6, 18-16.

Daniel Munoz-de la Nava (25), Spain, d. Daniel Evans, Britain, 6-1, 3-6, 6-2.

Mischa Zverev, Germany, d. Jack Sock, United States, (2), 6-2, 6-2.

Michael Berrer (31), Germany, d. Andre Ghem, Brazil, 6-3, 7-5.

Sam Groth, Australia, d. Josh Goodall, Britain, 6-4, 7-6 (6).

Illya Marchenko (9), Ukraine, d. Edward Corrie, Britain, 6-4, 5-7, 7-5.

Rhyne Williams (12), United States, d. Victor Crivoi, Romania, 6-2, 6-4.

Javier Marti, Spain, d. Guilherme Clezar, Brazil, 2-6, 7-5, 7-5.

Frank Dancevic, Canada, d. Albano Olivetti, France, 7-6 (1), 6-2.

AEGON International

Eastbourne, England

WTA

Singles

First Round

Heather Watson, England, d. Varvara Lepchenko, United States, 6-3, 6-4.

Elena Vesnina, Russia, d. Ana Ivanovic (7), Serbia, 2-6, 6-4, 6-3.

Marion Bartoli, France, d. Flavia Pennetta, Italy, 6-3, 6-2.

Maria Kirilenko (6), Russia, d. Bojana Jovanovski, Serbia, 7-6 (7-5), 6-1.

Yanina Wickmayer, Belgium, d. Christina McHale, United States, 6-3, 6-4.

Topshelf Open

s-Hertogenbosch, Netherlands

WTA

Singles

First Round

Irina-Camelia Begu, Romania, d. An-Sophie Mestach, Belgium, 6-7 (6-8), 6-3, 6-4.

Carla Suarez Navarro (3), Spain, d. Johanna Larsson, Sweden, 6-3, 6-2.

Lauren Davis, United States, d. Andrea Hlavackova, Czech Republic, 6-3, 6-4.

Garbine Muguruza, Spain, d. Mona Barthel (5), Germany, 7-5, 1-6, 6-2.

Tsvetana Pironkova, Bulgaria, d. Kristina Mladenovic (8), France, 6-4, 6-4.

Stefanie Voegele, Switzerland, d. Yulia Putintseva, Kazakhstan, 7-5, 4-6, 7-5.

Sofia Arvidsson, Sweden, d. Ayumi Morita, Japan, 3-6, 6-2, 6-4.

Magdalena Rybarikova, Slovak Republic, d. Arantxa Rus, Netherlands, 7-5, 6-2.

Dominika Cibulkova (2), Slovak Republic, d. Lourdes Dominguez Lino, Spain, 6-1, 6-7 (5-7), 7-6 (7-3).

Simona Halep, Romania, d. Annika Beck, Germany, 6-1, 2-6, 6-3.

Sportlight

June 18

1910–Alex Smith wins the U.S. Open by beating John McDermont and Macdonald Smith in an 18-hole playoff. Smith beats McDermont by four strokes and Macdonald Smith by six.

1921–The University of Illinois wins the first NCAA track and field championships with 20u188? points. Notre Dame finishes second with 16u190? points.

1941–Joe Louis knocks out Billy Conn in the 13th round at the Polo Grounds in New York to retain the world heavyweight title.

1960–Arnold Palmer beats amateur Jack Nicklaus by two strokes to win the U.S. Open.

1967–Jack Nicklaus shoots a record 275 to beat Arnold Palmer for the U.S. Open. Nicklaus breaks Ben Hogan's 1948 record by one stroke.

1972–Jack Nicklaus wins the U.S. Open by three strokes over Bruce Crampton and ties Bobby Jones' record of 13 major titles.

1984–Fuzzy Zoeller shoots a 3-under 67 to beat Greg Norman by eight strokes in the 18-hole playoff for the U.S. Open title.

1986–California's Don Sutton becomes the 19th pitcher in baseball history to win 300 games as he pitches a three-hitter to give the Angels a 5-1 triumph over the Texas Rangers.

1990–Hale Irwin makes an 8-foot birdie putt on the 91st hole to beat Mike Donald in the first sudden-death playoff to decide the U.S. Open. It is the third U.S. Open title for the 45-year-old Irwin, the oldest winner in the tournament's history.

1995–Michael Johnson becomes the first national champion at 200 and 400 meters since 1899 as he captures both races at the USA-Mobil Championships.

2000–Tiger Woods turns the 100th U.S. Open into a one-man show, winning by 15 strokes over Ernie Els and Miguel Angel Jimenez. Woods' 15-stroke margin shatters the Open mark of 11 set by Willie Smith in 1899 and is the largest in any major championship–surpassing the 13-stroke victory by Old Tom Morris in the 1862 British Open.

2006–Phil Mickelson's bid for a third consecutive major ends with a shocking collapse when he bungles his way to a double bogey on the final hole, giving the U.S. Open to Geoff Ogilvy.

2011–Rory McIlroy moves closer to his first major at Congressional by stretching his lead for the third straight day with a 3-under 68 to set the 54-hole record at the U.S. Open–a mind-boggling 14-under 199. McIlroy takes an eight-shot lead going into the final round.

NBA

Finals

(Best-of-7; x-if necessary)

San Antonio 3, Miami 2

June 6: San Antonio 92, Miami 88

June 9: Miami 103, San Antonio 84

June 11: San Antonio 113, Miami 77

June 13: Miami 109, San Antonio 93

June 16: San Antonio 114, Miami 104

Tuesday, June 18: San Antonio at Miami, 9 p.m.

x-Thursday, June 20: San Antonio at Miami, 9 p.m.

PREP SOFTBALL

Coaches All-District

DIVISION I

FIRST TEAM: Pitcher-Bre Buck, Springfield; Brooke Gallaher, Clay. Catcher-Emily Novak, Clay; Tori Weidinger, Whitmer. Infield-Kaitlin Bronikowski, Central Catholic; Katie Dunphy, Perrysburg; Hannah Girlie, Springfield; Jess Knepper, Southview; Kelsey Peters, Sandusky. Outfield-Kiley Aller, Springfield; Haley Olvera, Anthony Wayne; Bailey Smith, Sandusky; Honnah Susor, Clay.

Coach of the year: Brenda Radabaugh, Clay.

DIVISION II

FIRST TEAM: Pitcher-Kimmy Reynolds, Lima Bath; Abbey Sgro, Lexington; Chelsea Zerman, Clyde. Catcher-Margo Jackson, Rossford; Britt Lauck, Lima Shawnee, Julia Miller, Lima Bath. Infield-Chase Carper, Mansfield Madison; Taylor Kline, Bellville Clear Fork; Hannah Lilly, Bellevue; Shelby Lucas, Lima Shawnee; Camille Martin, Lima Bath; Summer Seitz, Perkins. Outfield-Taylor Lucas, Lima Shawnee; Dana Pike, Lexington; Kara Shelley, Bellevue; Ashley Smith, Wauseon; Alexis Zacharias, Celina.

Coach of the year: Laura Ford, Lima Bath.

DIVISION III

FIRST TEAM: Pitcher-Hanna Allison, Archbold; Lesley Ducat, Evergreen; Whitney Foster, Eastwood; Cassidy Wise, New London. Catcher-KayLee Fox, Edison; Brenna Hughes, Tinora; Anna Rahrig, Eastwood; Katie Thomas, Liberty Center. Infield-Kayla Encalado, Lake; Corinna Gebers, Fairview; Stephanie Hempfling, Ottawa-Glandorf; Chelsea Imus, Edison; Kenya Keller, Evergreen; Sara Kreitzer, Ashland Crestview; Cassidy Wyse, Archbold. Outfield-Natalie Beck, Archbold; Alena Gabel, Eastwood; Abbie Hill, Liberty Center; Alison Litz, Huron; Taylor Monahan, Evergreen; Sadie Sneider, Gibsonburg.

Coach of the year: Dale Dawson, Edison.

DIVISION IV

FIRST TEAM: Pitcher-Julie Adelsperger, Mohawk; Kristen Buck, McComb; Sierra Fent, Parkway; Delaney Nofziger, Pettisville; Abbie Patton, Lima Perry; Natalie Sayre, Crestline. Catcher-Taylor Arbogast, New Riegel; Kristin Bostelman, Patrick Henry; Jessie Church, Ayersville; Ricci Emahiser, North Baltimore; Racquel Hossler, Hopewell-Loudon; Kathryn Jolliff, Arlington. Infield-Kaitlyn Brant, Lincolnview; Brenna Dee, McComb; Kennedy Flower, Edgerton; Katy Hammer, Patrick Henry; Kirstin Hicks, Convoy Crestview; Mara Huber, Crestline; Ally Mikesell, St. Henry; Kristin Sessler, Fremont St. Joe; Lauren Trumpler, Hopewell-Loudon. Outfield-Natalie Colavincenzo, Sandusky St. Mary; Nickyla Garverick, Colonel Crawford; Summer Holtkamp, Kalida; McKinzie Kessen, St. Henry; Taylor Kirian, New Riegel; Cambria Kohlenberg, Mohawk; Madison Messner, North Central; Lindsey Meyer, Patrick Henry.

Coach of the year: Kent McClure, Lincolnview.

Major League Soccer

EASTERN CONFERENCE

W L T Pts GF GA

Montreal 8 3 2 26 22 17

New York 7 5 4 25 23 19

Philadelphia 6 5 4 22 22 24

Houston 6 4 4 22 19 14

Sporting KC 6 5 4 22 18 13

New England 5 5 5 20 18 13

Columbus 5 5 5 20 18 16

Chicago 3 7 3 12 11 19

Toronto FC 2 7 5 11 14 20

D.C. United 1 11 3 6 7 26

WESTERN CONFERENCE

W L T Pts GF GA

FC Dallas 8 3 4 28 23 18

Real Salt Lake 8 5 3 27 24 16

Portland 6 1 8 26 25 16

Seattle 6 4 3 21 19 15

Los Angeles 6 6 2 20 22 18

Colorado 5 5 5 20 16 14

Vancouver 5 5 4 19 22 23

San Jose 4 6 6 18 15 24

Chivas USA 3 8 2 11 13 26

NOTE: Three points for victory, one point for tie.

Saturday

Portland 1, FC Dallas 0

Toronto FC 2, D.C. United 1

Columbus 2, Montreal 0

San Jose 2, Colorado 1

Vancouver 4, New England 3

Wednesday

Houston at Montreal, 8

Colorado at Chicago, 8:30

Chivas USA at Vancouver, 10

Portland at Los Angeles, 10:30

Saturday

San Jose at D.C. United, 7

Chicago at Columbus, 8

Sporting KC at FC Dallas, 8:30

Toronto FC at Houston, 9

Seattle at Real Salt Lake, 9:30

Sunday

New York at Philadelphia, 5

Colorado at Portland, 7

Los Angeles at Chivas USA, 11

WNBA

Eastern Conference

W L Pct GB

Atlanta 6 1 .857 –

Washington 4 1 .800 1

Chicago 4 2 .667 1½

New York 4 2 .667 1½

Connecticut 2 5 .286 4

Indiana 1 5 .167 4½

Western Conference

W L Pct GB

Minnesota 4 1 .800 –

Los Angeles 3 2 .600 1

Phoenix 3 3 .500 1½

Seattle 2 3 .400 2

San Antonio 2 4 .333 2½

Tulsa 1 7 .125 4½

SUNDAY

Washington 64, Indiana 60

Atlanta 88, Chicago 74

Phoenix 108, Tulsa 103, OT

Seattle 78, Connecticut 66

MONDAY

No games scheduledu162?

TUESDAY

Washington at Seattle, 10 p.m.

Transactions

BASEBALL

American League

LOS ANGELES ANGELS–Agreed to terms with RHP Mike Ekstrom on a minor league contract.

TAMPA BAY RAYS–Optioned INF Ryan Roberts to Durham (IL).

TORONTO BLUE JAYS–Sent SS Jose Reyes to Dunedin (FSL) for a rehab assignment.

National League

LOS ANGELES DODGERS–Agreed to terms with RHPs J.D. Underwood, Kyle Hooper, James Baune and Jacob Rhame; LHPs Jake Fisher and Michael Johnson; C Kyle Farmer, OF Henry Yates SS Brandon Trinkwon, SS Dillon Moyer on minor league contracts.

MIAMI MARLINS–Agreed to terms with RHPs CJ Robinson and Max Garner, SS J.T. Riddle, OF Ryan Aper and 1B Scott Carcaise on minor league contracts.

MILWAUKEE BREWERS–Signed RHP Devin Williams, SS Tucker Neuhaus, RHP Barrett Astin, RHP Taylor Williams and RHP John Uhen to minor league contracts.

ST. LOUIS CARDINALS–Agreed to terms with SS Michael Schulze and RHP Artie Reyes on minor league contracts.

WASHINGTON NATIONALS–Agreed to terms with RHP Jacob Johansen, 3B Drew Ward, RHP Austin Voth, 3B-C Cody Gunter, 1B Jimmy Yezzo, LHP David Napoli, RHP Jake Joyce, SS Brennan Middleton, SS David Masters, CF William Ballou, LHP Cory Bafidis, LHP Niko Spezial, LHP Justin Thomas, SS Cody Dent, RF Garrett Gordon, RHP Matt DeRosier, LHP Travis Ott, LHP Joey Webb, RHP Michael Sylvestri, RHP Ryan Ullman, SS Willie Medina, LHP Jake Walsh on one-year contracts.

American Association

GARY SOUTHSHORE RAILCATS–Released RHP Matt McSwain.

WICHITA WINGNUTS–Released RHP Lincoln Holdzkom and OF Mike Mobbs.

Can-Am League

ROCKLAND BOULDERS–Signed RHP Bo Budkevics.

Diamond League of Professional Baseball

DLPB–Announced the formation of the league with six teams competing in 2014.

BASKETBALL

National Basketball Association

DENVER NUGGETS–Named Tim Connelly general manager.

MILWAUKEE BUCKS–Named Bob Bender and Nick Van Exel assistant coaches.

FOOTBALL

National Football League

DETROIT LIONS–Signed TE Matt Veldman. Released TE Dominique Curry.

GREEN BAY PACKERS–Released LB Desmond Bishop.

Canadian Football League

EDMONTON ESKIMOS–Release DB Eric Samuels. Signed DB Cary Harris.

WINNIPEG BLUE BOMBERS–Released DL Andre Caroll and OL Mark Dewit.

HOCKEY

National Hockey League

DALLAS STARS–Signed G Cristopher Nilstorp to a one year contract.

NASHVILLE PREDATORS–Signed D Joe Piskula to a one-year contract.

SOCCER

Major League Soccer

LA GALAXY–Acquired MF Pablo Mastroeni and the rights to MF Baggio Husidic from Colorado for an international roster slot through the end of the 2014 MLS season and a 2014 second-round pick in the MLS SuperDraft.

COLLEGE

AUSTIN PEAY–Named Dean Walsh women's assistant basketball coach.

FAIRLEIGH DICKINSON–Named Bruce Hamburger men' associate head basketball coach and Zak Boisvert and Dwayne Lee men's assistant basketball coaches.

GEORGE WASHINGTON–Named Bill Ferrara women's assistant basketball coach.

TEXAS–Announced the retirement of men's track coach Bubba Thornton.

WENTWORTH TECH–Named Connor Erickson men's soccer coach.

nhl

Stanley Cup Finals

(Best-of-7; x-if necessary)

Boston 2, Chicago 1

June 12: Chicago 4, Boston 3, 3OT

June 15: Boston 2, Chicago 1, OT

Monday, June 17: Boston 2, Chicago 0

Wednesday, June 19: Chicago at Boston, 8 p.m.

Saturday, June 22: Boston at Chicago, 8 p.m.

x-Monday, June 24: Chicago at Boston, 8 p.m.

x-Wednesday, June 26: Boston at Chicago, 8 p.m.

Chicago 0 0 0 – 0

Boston 0 2 0 – 2

First Period – None.

Penalties – Daugavins, Bos (roughing), 9:57 Thornton, Bos (roughing), 14:15.

Second Period – 1, Boston, Paille 4 (Kelly, Seguin), 2:13. 2, Boston, Bergeron 7 (Jagr, Chara), 14:05 (pp).

Penalties – Bolland, Chi (cross-checking), 12:00 Hjalmarsson, Chi (tripping), 13:50 Bolland, Chi (tripping), 19:00.

Third Period – None.

Penalties – McQuaid, Bos (tripping), 7:56 Bolland, Chi (tripping), 13:55 Krejci, Bos (hooking), 15:55 Bickell, Chi (roughing), 19:48 Shaw, Chi, major (fighting), 19:48 Chara, Bos, double minor (roughing), 19:48 Marchand, Bos, major (fighting), 19:48.

Shots on goal – Chicago 10-8-10–28. Boston 11-15-9–35.

Power-play opportunities–Chicago 0 of 5 Boston 1 of 4.

Goalies – Chicago, Crawford 13-7-0 (35 shots-33 saves). Boston, Rask 14-5-0 (28-28).

A – 17,565 (17,565). T–2:28.



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.

Related stories