Loading…
Friday, August 29, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Sunday, 10/13/2013 - Updated: 10 months ago

Scoreboard: 10-13

College Football

Mid-American Conference

East

W L PF PA W L PF PA

BGSU 3 0 100 43 5 2 212 120

Buffalo 2 0 75 14 3 2 134 147

Ohio 1 1 66 29 4 2 172 130

UMass 1 1 24 38 1 5 52 168

Kent St. 1 3 102 120 2 5 132 209

Miami 0 2 19 38 0 6 54 195

Akron 0 3 37 101 1 6 133 235

West

W L PF PA W L PF PA

Ball St. 3 0 109 68 6 1 275 171

N. Illinois 2 0 65 44 6 0 238 169

Toledo 2 1 109 68 3 3 171 151

C. Mich. 2 1 64 70 3 4 132 229

E. Mich. 0 2 34 93 1 5 110 240

W. Mich. 0 3 34 112 0 7 90 262

SATURDAY

Army 50, E. Michigan 25

Buffalo 33, W. Michigan 0

Cent. Michigan 26, Ohio 23

UMass 17, Miami (Ohio) 10

Ball St. 27, Kent St. 24

N. Illinois 27, Akron 20

Mississippi St. 21, Bowling Green 20

Saturday, OCT. 19

Navy at Toledo, Noon

Ohio at E. Michigan, 1

Akron at Miami (Ohio), 1

Ball St. at W. Michigan, 2

Kent St. at South Alabama, 3

N. Illinois at Cent. Michigan, 3

UMass at Buffalo, 3:30

Big Ten Conference

Legends

W L PF PA W L PF PA

Mich. St. 2 0 68 42 5 1 183 95

Nebraska 2 0 83 26 5 1 256 134

Michigan 1 1 82 56 5 1 234 140

Iowa 1 1 37 33 4 2 178 101

Minnesota 0 2 20 65 4 2 187 145 N’western 0 2 36 75 4 2 201 170

Leaders

W L PF PA W L PF PA

Ohio St. 2 0 71 54 6 0 281 115

Wisconsin 2 1 100 47 4 2 223 79

Penn St. 1 1 67 84 4 2 200 142

Indiana 1 1 72 66 3 3 250 197

Illinois 0 1 19 39 3 2 180 138

Purdue 0 2 17 85 1 5 92 227

SATURDAY

Michigan St. 42, Indiana 28

Nebraska 44, Purdue 7

Wisconsin 35, Northwestern 6

Penn St. 43, MIchigan 40, 4OT

Saturday, OCT. 19

Purdue at Michigan St., Noon

Minnesota at Northwestern, Noon

Iowa at Ohio St., 3:30

Indiana at Michigan, 3:30

Wisconsin at Illinois, 8 p.m.

National

EAST

American International 21, CW Post 0

Amherst 14, Colby 10

Brown 41, Bryant 14

California (Pa.) 35, Clarion 7

Cortland St. 48, Montclair St. 14

Curry 27, Coast Guard 24

Dartmouth 20, Yale 13

Delaware 33, Albany (NY) 30

Duquesne 34, Wagner 7

Fordham 34, Georgetown 12

Framingham St. 17, Westfield St. 15

Gallaudet 30, Norwich 22

Gannon 55, Edinboro 14

Harvard 34, Cornell 24

Hobart 49, Springfield 21

Holy Cross 51, Bucknell 27

Husson 35, Anna Maria 14

Ithaca 17, Alfred 6

King’s (Pa.) 52, FDU-Florham 21

Kutztown 35, Cheyney 19

Lebanon Valley 14, Lycoming 7

Lehigh 24, Columbia 10

Mercyhurst 50, Seton Hill 13

Middlebury 21, Williams 14

New Hampshire 59, Rhode Island 19

New Haven 48, Merrimack 34

Princeton 42, Lafayette 26

Rochester at Merchant Marine, ppd.

Shippensburg 30, Lock Haven 24

Slippery Rock 42, Indiana (Pa.) 16

South Florida 13, UConn 10

St. Francis (Pa.) 28, Monmouth (NJ) 10

St. John Fisher 37, Hartwick 14

St. Lawrence 20, RPI 13

Stony Brook 27, Colgate 3

Thiel 30, St. Vincent 3

Trinity (Conn.) 43, Tufts 7

UMass 17, Miami (Ohio) 10

Union (NY) 35, WPI 6

West Chester 34, East Stroudsburg 20

Westminster (Pa.) 27, Carnegie-Mellon 24

SOUTH

Alabama St. 48, Prairie View 42, OT

Alcorn St. 48, Grambling St. 0

Auburn 62, W. Carolina 3

Bethune-Cookman 27, Howard 6

Charleston Southern 25, VMI 17

Chattanooga 31, Furman 9

Chowan 31, Bowie St. 21

Clemson 24, Boston College 14

Coastal Carolina 42, Gardner-Webb 7

Dayton 49, Stetson 20

Delaware St. 14, Norfolk St. 7

Drake 27, Davidson 6

Duke 35, Navy 7

Florida A&M 27, Savannah St. 14

Georgetown (Ky.) 19, Campbellsville 14

Georgia Southern 28, The Citadel 21

Jackson St. 26, MVSU 17

James Madison 38, Richmond 31

Kentucky Christian 22, Lindsey Wilson 14

Kentucky St. 17, Fort Valley St. 11

LSU 17, Florida 6

Lenoir-Rhyne 35, North Greenville 17

Marshall 24, FAU 23

Maryland 27, Virginia 26

Mercer 35, Valparaiso 21

Missouri 41, Georgia 26

Samford 34, Appalachian St. 10

Shaw 44, Fayetteville St. 34

Shepherd 42, Virginia-Wise 17

St. Augustine’s 21, Livingstone 14

Syracuse 24, NC State 10

Tennessee St. 31, Jacksonville St. 15

Troy 35, Georgia St. 28

Tulane 36, East Carolina 33, 3OT

Tuskegee 54, Morehouse 10

Villanova 45, Towson 35

Virginia Tech 19, Pittsburgh 9

WV Wesleyan 45, W. Virginia St. 30

Washington & Lee 21, Emory & Henry 17

Wesley 40, Va. Lynchburg 0

West Liberty 27, Fairmont St. 21

William & Mary 27, Penn 14

Wingate 23, Catawba 22

MIDWEST

Adrian 41, Alma 6

Albion 41, Trine 27

Baldwin-Wallace 38, Ohio Northern 17

Baylor 35, Kansas St. 25

Butler 35, Campbell 14

Central St. (Ohio) 25, Miles 21

DePauw 45, Oberlin 11

Defiance 27, Manchester 12

Dordt 56, Trinity Bible 27

Dubuque 56, Luther 20

Findlay 35, Tiffin 14

Hanover 44, Anderson (Ind.) 23

Heidelberg 73, Capital 17

Hillsdale 35, Wayne (Mich.) 16

Hope 47, Olivet 14

Illinois College 55, Lake Forest 7

Illinois Wesleyan 52, North Park 21

John Carroll 62, Marietta 7

Kenyon 20, Hiram 16

Lake Erie 48, Notre Dame Coll. 21

Lakeland 35, Rockford 21

Marian (Ind.) 27, Siena Heights 23

Michigan Tech 31, N. Michigan 7

0

Ohio Dominican 31, Ashland 19

Otterbein 12, Muskingum 10

Pittsburg St. 31, Cent. Missouri 21

Rose-Hulman 34, Bluffton 26

S. Dakota St. 38, W. Illinois 14

S. Illinois 24, N. Iowa 17, OT

SE Missouri 37, Murray St. 34, 3OT

South Dakota 17, Indiana St. 14

Taylor 47, Concordia (Mich.) 7

Urbana 22, Concord 10

Wabash 38, Ohio Wesleyan 13

Walsh 38, Malone 28

Wartburg 37, Buena Vista 29

Washburn 58, Lincoln (Mo.) 7

Wis.-Oshkosh 30, Wis.-LaCrosse 6

Wis.-Platteville 49, Wis.-River Falls 7

Wis.-Stevens Pt. 23, Wis.-Eau Claire 17, OT

Wis.-Whitewater 55, Wis.-Stout 13

Wittenberg 38, Denison 20

Wooster 33, Allegheny 16

SOUTHWEST

Houston 25, Memphis 15

Rice 27, UTSA 21

SE Oklahoma 31, S. Nazarene 14

Sam Houston St. 14, Lamar 3

South Carolina 52, Arkansas 7

TCU 27, Kansas 17

Texas 36, Oklahoma 20

Texas Tech 42, Iowa St. 35

FAR WEST

Adams St. 49, Black Hills St. 43

BYU 38, Georgia Tech 20

Carroll (Mont.) 42, Dickinson St. 7

Cent. Washington 27, Dixie St. 24

Chapman 62, Pomona-Pitzer 21

Colorado Mines 51, Fort Lewis 16

Idaho St. 40, N. Colorado 26

La Verne 41, Whittier 27

Mesa St. 22, W. New Mexico 17

Occidental 38, Claremont-Mudd 30

Oregon 45, Washington 24

Pacific 56, Puget Sound 14

Pacific Lutheran 42, Lewis & Clark 21

S. Utah 17, Portland St. 7

San Diego 35, Marist 33

San Jose St. 34, Colorado St. 27

Utah 27, Stanford 21

Wyoming 38, New Mexico 31

FRIDAY

Cincinnati 38, Temple 20

AMERICAN CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

New England 4 1 0 .800 95 70

N.Y. Jets 3 2 0 .600 98 116

Miami 3 2 0 .600 114 117

Buffalo 2 3 0 .400 112 130

South

W L T Pct PF PA

Indianapolis 4 1 0 .800 139 79

Tennessee 3 2 0 .600 115 95

Houston 2 3 0 .400 93 139

Jacksonville 0 5 0 .000 51 163

North

W L T Pct PF PA

Baltimore 3 2 0 .600 117 110

Cleveland 3 2 0 .600 101 94

Cincinnati 3 2 0 .600 94 87

Pittsburgh 0 4 0 .000 69 110

West

W L T Pct PF PA

Denver 5 0 0 1.000 230 139

Kansas City 5 0 0 1.000 128 58

Oakland 2 3 0 .400 98 108

San Diego 2 3 0 .400 125 129

NATIONAL CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

Philadelphia 2 3 0 .400 135 159

Dallas 2 3 0 .400 152 136

Washington 1 3 0 .250 91 112

N.Y. Giants 0 6 0 .000 103 209

South

W L T Pct PF PA

New Orleans 5 0 0 1.000 134 73

Carolina 1 3 0 .250 74 58

Atlanta 1 4 0 .200 122 134

Tampa Bay 0 4 0 .000 44 70

North

W L T Pct PF PA

Chicago 4 2 0 .667 172 161

Detroit 3 2 0 .600 131 123

Green Bay 2 2 0 .500 118 97

Minnesota 1 3 0 .250 115 123

West

W L T Pct PF PA

Seattle 4 1 0 .800 137 81

San Francisco 3 2 0 .600 113 98

Arizona 3 2 0 .600 91 95

St. Louis 2 3 0 .400 103 141

Thursday

Chicago 27, N.Y. Giants 21

TODAY

Carolina at Minnesota, 1

Oakland at Kansas City, 1

St. Louis at Houston, 1

Green Bay at Baltimore, 1

Philadelphia at Tampa Bay, 1

Pittsburgh at N.Y. Jets, 1

Cincinnati at Buffalo, 1

Detroit at Cleveland, 1

Tennessee at Seattle, 4:05

Jacksonville at Denver, 4:05

Arizona at San Francisco, 4:25

New Orleans at New England, 4:25

Washington at Dallas, 8:30

Open: Atlanta, Miami

MONDAY, OCT. 14

Indianapolis at San Diego, 8:40 p.m.

 

Injury report

GREEN BAY PACKERS at BALTIMORE RAVENS – PACKERS: OUT: CB Casey Hayward (hamstring), LB Brad Jones (hamstring), LB Clay Matthews (hamstring), RB James Starks (knee), G Greg Van Roten (foot). QUESTIONABLE: CB Jarrett Bush (hamstring). PROBABLE: LB Sam Barrington (hip), LB Andy Mulumba (ankle), DT Ryan Pickett (hand). RAVENS: DOUBTFUL: NT Terrence Cody (knee). QUESTIONABLE: CB Chykie Brown (thigh), WR Marlon Brown (thigh), S Michael Huff (back), C Ryan Jensen (foot), WR Jacoby Jones (knee), LB Albert McClellan (shoulder), DT Haloti Ngata (hip), G Kelechi Osemele (back), RB Bernard Pierce (thigh), DT Marcus Spears (knee), WR Brandon Stokley (thigh).

PHILADELPHIA EAGLES at TAMPA BAY BUCCANEERS – EAGLES: QUESTIONABLE: TE James Casey (groin), QB Michael Vick (hamstring). PROBABLE: LB Connor Barwin (knee), CB Brandon Boykin (groin), S Patrick Chung (shoulder), QB Nick Foles (groin), P Donnie Jones (left foot), T Jason Peters (finger), RB Chris Polk (ankle). BUCCANEERS: OUT: CB Michael Adams (knee). QUESTIONABLE: CB Johnthan Banks (illness), G Carl Nicks (foot), WR Mike Williams (hamstring). PROBABLE: S Mark Barron (hamstring), G Gabe Carimi (illness), TE Tom Crabtree (ankle), S Dashon Goldson (foot), DT Derek Landri (knee), DE Steven Means (shoulder), CB Rashaan Melvin (hamstring).

PITTSBURGH STEELERS at NEW YORK JETS – STEELERS: OUT: WR Markus Wheaton (finger). PROBABLE: QB Ben Roethlisberger (right finger). JETS: OUT: WR Santonio Holmes (foot, hamstring), CB Dee Milliner (hamstring). DOUBTFUL: TE Kellen Winslow (knee). QUESTIONABLE: T Oday Aboushi (knee), CB Antonio Cromartie (hip, knee). PROBABLE: S Antonio Allen (finger), G Willie Colon (knee), LB Quinton Coples (ankle), DT Kenrick Ellis (not injury related), WR Clyde Gates (knee), RB Mike Goodson (illness), RB Chris Ivory (hamstring), S Jaiquawn Jarrett (knee), WR David Nelson (hamstring), DT Sheldon Richardson (shoulder), CB Darrin Walls (shoulder).

CAROLINA PANTHERS at MINNESOTA VIKINGS – PANTHERS: OUT: CB D.J. Moore (knee). DOUBTFUL: RB Kenjon Barner (foot), DT Dwan Edwards (hamstring), S Robert Lester (hamstring). PROBABLE: DT Colin Cole (shoulder), S Quintin Mikell (ankle), TE Greg Olsen (foot). VIKINGS: QUESTIONABLE: TE Rhett Ellison (knee), K Blair Walsh (left hamstring). PROBABLE: CB Chris Cook (groin), RB Adrian Peterson (not injury related), QB Christian Ponder (rib), S Jamarca Sanford (hamstring), WR Joe Webb (illness), DT Kevin Williams (knee).

OAKLAND RAIDERS at KANSAS CITY CHIEFS – RAIDERS: OUT: S Tyvon Branch (ankle), T Menelik Watson (calf), C Stefen Wisniewski (knee). QUESTIONABLE: RB Rashad Jennings (hamstring), LB Kaluka Maiava (hamstring), RB Darren McFadden (hamstring), DT Stacy McGee (shoulder), T Tony Pashos (groin). PROBABLE: RB Marcel Reece (knee). CHIEFS: OUT: TE Travis Kelce (knee). DOUBTFUL: TE Anthony Fasano (ankle, knee). QUESTIONABLE: CB Brandon Flowers (knee). PROBABLE: G Jeff Allen (groin), WR Donnie Avery (shoulder), RB Jamaal Charles (toes), P Dustin Colquitt (right knee), T Eric Fisher (concussion), LB Justin Houston (concussion), TE Sean McGrath (knee), LB Dezman Moses (toe), G Geoff Schwartz (triceps), RB Anthony Sherman (knee).

ST. LOUIS RAMS at HOUSTON TEXANS – RAMS: DOUBTFUL: CB Cortland Finnegan (thigh). QUESTIONABLE: DE William Hayes (knee), T Rodger Saffold (knee), RB Zac Stacy (chest). PROBABLE: DT Matt Conrath (concussion). TEXANS: OUT: LB Tim Dobbins (hamstring). QUESTIONABLE: WR Andre Johnson (shin), WR Keshawn Martin (shoulder). PROBABLE: LB Bryan Braman (neck, knee), G Brandon Brooks (toe), T Duane Brown (toe), LB Brian Cushing (knee), RB Arian Foster (thumb, chest), T Ryan Harris (elbow), CB Brice McCain (knee), C Chris Myers (biceps), T Derek Newton (knee), S Eddie Pleasant (ankle), WR DeVier Posey (Achilles), S Ed Reed (knee), LB Darryl Sharpton (foot), DE Antonio Smith (quadriceps), G Wade Smith (knee), RB Ben Tate (elbow), DE J.J. Watt (nose).

CINCINNATI BENGALS at BUFFALO BILLS – BENGALS: QUESTIONABLE: LB Michael Boley (hamstring), CB Brandon Ghee (thigh), CB Leon Hall (hamstring), DE Michael Johnson (concussion). PROBABLE: G Mike Pollak (knee), T Andre Smith (shoulder). BILLS: OUT: CB Ron Brooks (foot), QB EJ Manuel (knee). QUESTIONABLE: CB Stephon Gilmore (wrist), WR Stevie Johnson (back, not injury related), RB C.J. Spiller (ankle). PROBABLE: S Jairus Byrd (foot), WR Marcus Easley (ribs), WR Marquise Goodwin (hand), DT Kyle Williams (Achilles).

DETROIT LIONS at CLEVELAND BROWNS – LIONS: OUT: WR Nate Burleson (forearm), RB Theo Riddick (concussion), TE Tony Scheffler (concussion). DOUBTFUL: T Jason Fox (knee). QUESTIONABLE: WR Calvin Johnson (knee). PROBABLE: S Louis Delmas (knee), CB Chris Houston (hamstring), LB Ashlee Palmer (ankle), S Glover Quin (ankle). BROWNS: OUT: QB Brian Hoyer (knee), DE Billy Winn (quadriceps). QUESTIONABLE: LB Quentin Groves (ankle), LB Jabaal Sheard (knee). PROBABLE: DE Desmond Bryant (illness), DE John Hughes (knee), RB Chris Ogbonnaya (concussion), T Joe Thomas (elbow).

TENNESSEE TITANS at SEATTLE SEAHAWKS – TITANS: OUT: LB Zaviar Gooden (hamstring), RB Shonn Greene (knee), QB Jake Locker (hip, knee). QUESTIONABLE: LB Patrick Bailey (hamstring), DT Sammie Hill (ankle), DE Derrick Morgan (shoulder), CB Coty Sensabaugh (concussion), T David Stewart (ankle), CB Blidi Wreh-Wilson (hamstring). PROBABLE: RB Jackie Battle (neck), S Michael Griffin (foot). SEAHAWKS: OUT: T Breno Giacomini (knee), RB Spencer Ware (ankle). DOUBTFUL: LB Bobby Wagner (ankle). QUESTIONABLE: RB Marshawn Lynch (hip), TE Zach Miller (hamstring). PROBABLE: DE Michael Bennett (quadriceps), CB Jeremy Lane (hamstring), WR Sidney Rice (knee), CB Walter Thurmond (knee), C Max Unger (arm).

JACKSONVILLE JAGUARS at DENVER BRONCOS – JAGUARS: OUT: WR Stephen Burton (concussion), QB Blaine Gabbert (hamstring), CB Dwayne Gratz (ankle), TE Marcedes Lewis (calf), DE Jeremy Mincey (concussion). PROBABLE: WR Mike Brown (back), LB Geno Hayes (hip flexor), DT Sen’Derrick Marks (knee), DT Roy Miller (shoulder), WR Cecil Shorts (groin). BRONCOS: DOUBTFUL: DE Robert Ayers (shoulder), LB Wesley Woodyard (neck). PROBABLE: CB Champ Bailey (foot), WR Eric Decker (ankle), TE Joel Dreessen (knee), CB Chris Harris (concussion), RB Ronnie Hillman (ankle), G Chris Kuper (ankle), LB Paris Lenon (thigh), K Matt Prater (right calf), C Manny Ramirez (ankle).

NEW ORLEANS SAINTS at NEW ENGLAND PATRIOTS – SAINTS: OUT: S Roman Harper (knee), DE Tyrunn Walker (knee). QUESTIONABLE: NT Brodrick Bunkley (calf), LB Ramon Humber (calf), RB Mark Ingram (toe), S Malcolm Jenkins (neck), CB Keenan Lewis (knee), WR Lance Moore (hand), T Zach Strief (ankle). PROBABLE: S Isa Abdul-Quddus (ankle), CB Chris Carr (back), DE Glenn Foster (ankle), DE Tom Johnson (hamstring), G Tim Lelito (calf), LB Martez Wilson (ankle). PATRIOTS: OUT: DT Tommy Kelly (knee), RB Leon Washington (ankle). QUESTIONABLE: WR Danny Amendola (groin), RB Brandon Bolden (knee), TE Rob Gronkowski (back, forearm), RB Stevan Ridley (knee), WR Matthew Slater (wrist), C Ryan Wendell (concussion), S Tavon Wilson (hamstring). PROBABLE: WR Aaron Dobson (neck), LB Dont’a Hightower (knee), LB Jerod Mayo (ankle), DE Rob Ninkovich (groin).

ARIZONA CARDINALS at SAN FRANCISCO 49ERS – CARDINALS: QUESTIONABLE: LB Kenny Demens (hamstring), WR Larry Fitzgerald (hamstring). PROBABLE: LB John Abraham (shoulder), LB Jasper Brinkley (groin), G Daryn Colledge (shin), DT Darnell Dockett (groin), S Rashad Johnson (finger), LB Kevin Minter (hamstring), DE Ronald Talley (wrist), LB Daryl Washington (knee). 49ERS: OUT: WR Quinton Patton (foot). QUESTIONABLE: CB Nnamdi Asomugha (knee), G Alex Boone (shoulder), T Anthony Davis (shoulder), C Jonathan Goodwin (illness), DT Ray McDonald (biceps), CB Carlos Rogers (knee), DT Justin Smith (shoulder), LB Patrick Willis (groin). PROBABLE: TE Vernon Davis (hamstring), RB Frank Gore (knee), G Mike Iupati (shoulder), QB Colin Kaepernick (foot), WR Marlon Moore (quadriceps), T Joe Staley (knee), WR Kyle Williams (knee).

WASHINGTON REDSKINS at DALLAS COWBOYS – REDSKINS: DOUBTFUL: NT Chris Neild (calf). QUESTIONABLE: LB Brandon Jenkins (ankle), TE Logan Paulsen (knee). PROBABLE: TE Fred Davis (ankle), K Kai Forbath (right groin), RB Alfred Morris (ribs), TE Jordan Reed (thigh). COWBOYS: OUT: RB Lance Dunbar (hamstring), DE Edgar Jones (groin). QUESTIONABLE: LB Justin Durant (groin). PROBABLE: WR Miles Austin (hamstring), S Barry Church (nose), WR Dwayne Harris (hip), DT Jason Hatcher (neck).

INDIANAPOLIS COLTS at SAN DIEGO CHARGERS – COLTS: DNP: S LaRon Landry (ankle), LB Bjoern Werner (foot). LIMITED: LB Erik Walden (elbow). FULL: RB Stanley Havili (ankle), DT Ricky Jean Francois (groin). CHARGERS: DNP: LB Donald Butler (groin), LB Jarret Johnson (hamstring), CB Richard Marshall (groin), G Chad Rinehart (toe). LIMITED: T D.J. Fluker (calf). FULL: RB Ryan Mathews (concussion), CB Johnny Patrick (chest).

 

SOCCER

MLS

EASTERN CONFERENCE

W L T Pts GF GA x-New York 15 9 8 53 50 39

x-Sporting KC 15 10 7 52 44 29

Houston 13 10 9 48 39 37

Montreal 13 11 7 46 48 46

Chicago 13 12 7 46 44 47

Philadelphia 12 10 10 46 40 40

New England 12 11 9 45 45 36

Columbus 12 15 5 41 40 42

Toronto FC 5 16 11 26 29 46

D.C. 3 22 7 16 21 56

WESTERN CONFERENCE

W L T Pts GF GA Real Salt Lake 15 10 7 52 55 40

Seattle 15 10 6 51 41 38

Portland 12 5 14 50 48 33

Los Angeles 14 11 6 48 51 37

Colorado 13 10 9 48 42 33

San Jose 13 11 8 47 33 41

Vancouver 12 11 9 45 48 42

FC Dallas 10 11 11 41 45 50

Chivas USA 6 18 8 26 29 60

NOTE: Three points for victory, one point for tie.

x-clinched playoff berth

Saturday

New England 1, Montreal 0

D.C. United 1, Philadelphia 1, tie

Chicago 3, FC Dallas 2

TODAY

Seattle FC at Portland, 9

Wednesday, Oct. 16

Montreal at Los Angeles, 10:30

Friday, Oct. 18

D.C. United at Sporting Kansas City, 8

Saturday, Oct. 19

Philadelphia at Montreal, 2

Seattle FC at FC Dallas, 2:30

Vancouver at Colorado, 6

Columbus at New England, 7:30

Toronto FC at Chicago, 8:30

Real Salt Lake at Portland, 10:30

 

BOWLING

300 games

Jim Quintanilla, Jugs 300-260-254-814

Leland Williams, Jugs 280-300-225-805

Beau Bowman, Jugs 269-300-190-759

Garrick Gray, Jugs 300-244-200-744

Mike Iszak, Jugs 300-217-219-736

Craig Wisniewski, Sprts Cen. 205-300-223-728

Don Robertson, Sprts Cen., 300-258-157-715

Nathan Marsh, Jugs 300-231-183-714

Jeff Stark, Jugs 300-243-169-712

Rick Snyder III, Sprts. Cen. 182-202-300-684

Men 775+

J.J. Westhoven, Jugs 854

Dave Burkey, Toledo Sports Center 840

Doug Denno, Jugs 834

Jason Cramer, Jugs 823

Chad Rieger, Jugs 802

Kerry Fairchild, Rossford Lanes 802

John Nelson, Rossford Lanes 783

Tim Friesner, Jugs 782

Tom Hill, Jugs 781

Ketih Kaltenbach, Rossford Lanes 779

Metro High School Standings

Bowsher Red 112.5, Clay Green 106.5, Rogers 108, Start 95.5, Whitmer Blue 87, Northview #1 80, Maumee 79, St. Francis 76, Central Catholic 61.5, Clay Gold 61, Northwood 54.5, Whiteford 53.5, Toledo Technical Academy 49, Bowsher Blue 47, Whitmer Gold 30, Northview #2 30, Cardinal Stritch 26.

Boys Honor Roll (Series)

Kagen Schroyer (Clay) 266-244-231-741; Aaron Rajner (Rogers) 194-238-245-677; Trevor Stopher (Whitmer) 231-213-231-675; Tavon Hall-Owens (Rogers) 209-221-245-675; Ryan Freeman (Maumee) 226-235-205-666; Tyler Barton (St. Francis) 245-205-209-659; Kirk Means (Whitmer) 218-234-196-648; Hunter Heath (Bowsher) 198-234-204-636; Keith Arnold Jr. (Whitmer) 225-190-219-634.

Boys Honor Roll (Game)

Cameron Adamski (Maumee) 265; David Scott (Clay) 237; Jay Tolson (Central) 236; Spencer Severence (Clay) 236; Draivon High (Start) 236; Adam Blaisdell (Bowsher) 234.

Girls Honor Roll (Series)

Baleigh Fleck (Notre Dame) 195-165-234-594; Cyana Martin (Rogers) 171-202-187-560; Cooper Isbell (Clay) 168-224-143-535; Harleigh Isbell (Clay) 206-158-159-523; Maya Betts (St. Ursula) 222-147-133-502.

 

CFL

EAST DIVISION

W L T Pts PF PA

x-Toronto 9 5 0 18 407 370

x-Hamilton 7 7 0 14 360 383

Montreal 6 8 0 12 349 385

Winnipeg 2 12 0 4 279 459

WEST DIVISION

W L T Pts PF PA

x-Calgary 12 3 0 24 486 349

x-Saskatchewan 10 5 0 20 433 325

x-B.C. 9 6 0 18 421 390

Edmonton 3 12 0 6 349 423

x-Clinched playoff berth

Saturday

Saskatchewan 14, Edmonton 9

Friday

Calgary 40, BC Lions 26

MONDAY

Winnipeg at Montreal, 1

Toronto at Hamilton, 4:30

 

PREP TENNIS

Division I

Top 2 advance to state

Singles

Semifinals: Miller (Northview) d. Abdul-Aziz (Perrysburg) 6-0, 6-0; Eid (Notre Dame) d. Ciucci (Southview) 6-3, 6-1.

Championship: Miller d. Eid 6-0, 6-0.

Doubles

Semifinals: Nahhas/McNamara (Notre Dame) d. Belkofer/Roman (Clay) 6-0, 6-0; Nowicki/Seeley (St. Ursula) d. E. Fastnacht/S. Fastnacht (Perrysburg) 6-1, 2-6, 6-2.

Championship: Nahhas/McNamara d. Nowicki/Seeley 6-0, 6-1.

Division II

Top 3 advance to state

Singles

Semifinals: Rohrbacher (Perkins) d. Boice (Ottawa Hills) 6-0, 6-0; Issa (Maumee Valley) d. Oates (Kenton) 6-4, 6-3.

Consolation: Boice d. Oates 6-0, 6-3.Championship: Rohrbacher d. Issa 6-1, 6-0

Doubles

Semifinals: Betscher/Earnest (Lexington) d. Cahill/Weber (Clyde) 6-3, 6-2; Dragos/Griebling (Lexington) d. Healy/Berry (Ottawa Hills) 6-1, 7-5.

Consolation: Cahill/Weber d. Healy/Berry

Championship: Betscher/Earnsest d. Dragos/Griebling 6-1, 6-1.

 

GOLF

PGA-Frys.com

San Martin, Calif., par 71

Brooks Koepka 67-64-67 – 198

George McNeill 68-70-62 – 200

Jason Kokrak 67-65-68 – 200

Jimmy Walker 70-69-62 – 201

Vijay Singh 69-67-65 – 201

Robert Garrigus 70-63-68 – 201

Will MacKenzie 69-70-64 – 203

Max Homa 69-68-66 – 203

Ben Martin 69-68-66 – 203

Ryo Ishikawa 69-67-67 – 203

Jim Herman 67-66-70 – 203

Ricky Barnes 71-69-64 – 204

Kevin Chappell 70-69-65 – 204

Briny Baird 71-68-65 – 204

Justin Hicks 68-68-68 – 204

Billy Hurley III 69-66-69 – 204

Hideki Matsuyama 70-66-68 – 204

Spencer Levin 71-65-68 – 204

Charlie Wi 67-68-69 – 204

Brian Davis 70-69-66 – 205

Jeff Overton 64-72-69 – 205

Andres Gonzales 74-62-69 – 205

Brian Harman 65-74-67 – 206

John Peterson 68-70-68 – 206

James Driscoll 74-67-65 – 206

Sean O’Hair 71-70-65 – 206

J.J. Henry 67-71-68 – 206

Kevin Na 75-67-64 – 206

Scott Brown 68-67-71 – 206

Trevor Immelman 70-69-68 – 207

Luke Guthrie 69-70-68 – 207

David Hearn 73-68-66 – 207

Lee Williams 68-71-68 – 207

Danny Lee 73-68-66 – 207

Charles Howell III 72-70-65 – 207

Kevin Tway 70-65-72 – 207

Kyle Stanley 66-69-72 – 207

Russell Knox 71-68-69 – 208

Ben Crane 69-71-68 – 208

Robert Streb 70-70-68 – 208

Jerry Kelly 69-72-67 – 208

Brice Garnett 71-67-70 – 208

Josh Teater 71-70-67 – 208

John Rollins 74-68-66 – 208

Daniel Summerhays 72-68-69 – 209

Jason Bohn 70-70-69 – 209

Tyrone Van Aswegen 69-72-68 – 209

Michael Putnam 67-71-71 – 209

Davis Love III 69-69-71 – 209

Will Claxton 70-72-67 – 209

Morgan Hoffmann 70-72-67 – 209

Charlie Beljan 73-66-71 – 210

Scott Langley 71-68-71 – 210

Y.E. Yang 71-68-71 – 210

Brendon Todd 71-70-69 – 210

Bryce Molder 72-69-69 – 210

Jonas Blixt 69-72-69 – 210

Jason Gore 73-69-68 – 210

Kevin Kisner 73-69-68 – 210

Heath Slocum 71-71-69 – 211

Mike Weir 72-70-69 – 211

Chez Reavie 73-69-69 – 211

Camilo Villegas 68-66-77 – 211

John Huh 70-69-73 – 212

Mark Hubbard 69-71-72 – 212

Johnson Wagner 68-73-71 – 212

Jamie Lovemark 70-71-71 – 212

Robert Allenby 68-73-71 – 212

Bud Cauley 69-69-74 – 212

Brian Stuard 71-71-70 – 212

Pat Perez 72-70-70 – 212

Made cut did not finish

Tim Clark 73-67-73 – 213

Chesson Hadley 72-68-73 – 213

Chad Collins 72-68-73 – 213

Geoff Ogilvy 76-66-71 – 213

Justin Thomas 72-70-71 – 213

Stewart Cink 72-69-73 – 214

Alex Aragon 68-73-73 – 214

Justin Leonard 70-72-73 – 215

Jeff Maggert 73-69-76 – 218

Brad Fritsch 73-64 – WD

LPGA Sime Darby

Kuala Lumpur, Malaysia, par 71

Lexi Thompson 67-63-66 – 196

Ilhee Lee 64-65-70 – 199

Suzann Pettersen 67-68-67 – 202

Shanshan Feng 67-65-70 – 202

Anna Nordqvist 68-71-65 – 204

Karine Icher 70-66-68 – 204

Pornanong Phatlum 71-66-68 – 205

Jodi Ewart Shadoff 66-70-69 – 205

So Yeon Ryu 70-65-70 – 205

I.K. Kim 67-66-72 – 205

Brittany Lang 65-71-70 – 206

Hee Young Park 69-67-70 – 206

Alison Walshe 67-71-69 – 207

Stacy Lewis 69-68-70 – 207

Caroline Masson 67-70-70 – 207

Beatriz Recari 66-71-70 – 207

Gerina Piller 70-66-71 – 207

Michelle Wie 71-66-71 – 208

Cristie Kerr 67-68-73 – 208

Amy Yang 72-62-74 – 208

Paula Creamer 66-67-75 – 208

Jennifer Johnson 71-70-68 – 209

Azahara Munoz 72-68-69 – 209

Chella Choi 72-66-71 – 209

Sun Young Yoo 70-68-71 – 209

Caroline Hedwall 68-69-72 – 209

Mamiko Higa 68-66-75 – 209

Inbee Park 70-71-69 – 210

Morgan Pressel 68-72-70 – 210

Sandra Gal 69-70-71 – 210

Katherine Hull-Kirk 74-68-69 – 211

Candie Kung 70-71-70 – 211

Carlota Ciganda 71-69-71 – 211

Ai Miyazato 69-71-71 – 211

Meena Lee 70-69-72 – 211

Eun-Hee Ji 66-72-73 – 211

Jane Park 69-69-73 – 211

Na Yeon Choi 76-68-68 – 212

Jiyai Shin 71-66-75 – 212

Se Ri Pak 72-70-71 – 213

Mina Harigae 68-72-73 – 213

Brittany Lincicome 67-72-74 – 213

SAS Championship

Champions Tour

Cary, N.C., par 72

Russ Cochran 66-66 – 132

Kirk Triplett 67-67 – 134

Bernhard Langer 67-67 – 134

David Frost 67-67 – 134

Michael Allen 67-68 – 135

Olin Browne 70-66 – 136

Anders Forsbrand 69-67 – 136

Kenny Perry 68-68 – 136

Craig Stadler 68-68 – 136

Gary Hallberg 68-69 – 137

Tom Kite 68-69 – 137

Joe Daley 68-69 – 137

Duffy Waldorf 68-69 – 137

Andrew Magee 72-66 – 138

Bill Glasson 69-69 – 138

Tom Byrum 69-69 – 138

Peter Senior 69-69 – 138

Brian Henninger 71-68 – 139

Brad Faxon 71-68 – 139

Esteban Toledo 70-69 – 139

Bobby Clampett 69-70 – 139

Doug Garwood 68-71 – 139

Neal Lancaster 68-71 – 139

Chip Beck 71-69 – 140

Colin Montgomerie 71-69 – 140

David Eger 71-69 – 140

Gil Morgan 70-70 – 140

Mike Goodes 67-73 – 140

Steve Jones 71-70 – 141

Scott Hoch 72-69 – 141

Dan Forsman 72-69 – 141

Steve Elkington 70-71 – 141

Larry Nelson 66-75 – 141

Gene Sauers 71-71 – 142

Mark Wiebe 70-72 – 142

Loren Roberts 70-72 – 142

Bruce Vaughan 72-70 – 142

Tom Pernice Jr. 70-72 – 142

Bob Tway 73-69 – 142

Gene Jones 73-69 – 142

Jeff Freeman 73-69 – 142

Joey Sindelar 75-67 – 142

Kohki Idoki 75-67 – 142

 

PREP SOCCER

Girls

STRITCH 5, OTTAWA HILLS 4: S--Kama Hardy 2, Kali Hardy, Wamer 2. OH--Guilliod 3, Callahan.

PERRYSBURG 2, HUDSON 2

P: Walton, Olmstead. H: Mclean 2.

OTSEGO 1, LIBERTY CENTER 0

DELTA 3, TOLEDO CHRISTIAN 0

Boys

Anthony Wayne 0, Westerville North 0

 

TENNIS

Shanghai Masters

Shanghai, China

Singles

Semifinals

Novak Djokovic (1), Serbia, d. Jo-Wilfried Tsonga (7), France, 6-2, 7-5.

Juan Martin del Potro (6), Argentina, d. Rafael Nadal (2), Spain, 6-2, 6-4.

Japan Open

Osaka, Japan

Singles

Semifinals

Samantha Stosur (3), Australia, d. Madison Keys (6), United States, 6-1, 6-2.

Eugenie Bouchard (5), Canada, d. Kurumi Nara, Japan, 6-2, 6-2.

Generali Ladies Linz

Linz, Austria

Singles

Semifinals

Angelique Kerber (1), Germany, d. Carla Suarez Navarro (4), Spain, 6-2, 6-0.

Ana Ivanovic (3), Serbia, d. Stefanie Voegele, Switzerland, 6-4, 6-4.

 

PREP CROSS COUNTRY

LEAGUE MEETS

City League

Boys

Team results: Start 41, Bowsher 46, Rogers 81, Scott 86, Waite 114.

First team All-CL: 1, Nate Price (B) 16:30.84; 2, Thomas Heckman (B) 16:39.37; 3, Nate Kinor (St) 17:34.63; 4, Jaleel Carey (Sc) 17:48.62; 5, Chris Harris (Sc) 17:59.18; 6, Noah Prossen (R) 18:03.02; 7, Nick Prossen (R) 18:08.47.

Second team All-CL: 8, Ethan Pennywitt (St) 18:10.18; 9, John Kennedy (St) 18:30.52; 10, Caleb Campbell (St) 18:32.91; 11, Josh Yeager (St) 18:38.91; 12, Robert Brogan (Wo) 18:40.51; 13, Jon Luna (St) 19:03.34; 14, Joe Harmon (B) 19:25.12.

Girls

Team results: Rogers 28, Start 42, Bowsher 55.

First team All-CL: 1, Megan Johnson (B) 21:18.39; 2, Kristen Funk (R) 21:38.94; 3, Brianna DuVaul (St) 21:48.92; 4, Sasha Dailey (R.) 22:17.03; 5, Akienreh Johnson (R.) 22:19.23; 6, Nichole Hornik (St) 22:22.02; 7, Becca Lustic (R.) 22:33.59.

Second team All-CL: 8, Ashley Tafelski (St) 23:18.23; 9, Katlyn Westhoven (B) 23:24.43; 10, Jada Harrell (R.) 24:18.65; 11, Theresa Hornik (St) 24:44.25; 12, Gretchen Harmon (B) 24:57.15; 13, Brelynn Hampton-Bey (R.) 25:17.40; 14, Abigayle Johnson (St) 25:31.46.

TRAC

Boys

Team results: St. Francis 44, St. John’s 56, Fremont Ross 68, Central Catholic 98, Findlay 135, Clay 139, Whitmer 151.

First team All-TRAC: 1, Tevin Brown (SJ) 16:04.15; 2, Louis Guardiola (FR) 16:18.44; 3, Daniel Siebenaller (SF) 16:19.77; 4, Isaiah Gaines (Fi) 16:21.91; 5, David St. John (SF) 16:31.03; 6, Jake Barnes (SJ) 16:38.46; 7, George McCartney (CC) 16:38.87.

Second team All-TRAC: 8, Nick Jarrell (SJ) 16:52.01; 9, Mitch Kaiser (SF) 16:53.34; 10, Jason White (SF) 16:57.62; 11, Tyler Edmonds (FR) 16:59.01; 12, Joshua Lykans (CC) 17:02.37; 13, Owen Starkweather (FR) 17:18.00; 14, Christopher Butler (W) 17:22.65.

Girls

Team results: Clay 27, Notre Dame 72, Whitmer 85, Central Catholic 105, Findlay 112, Fremont Ross 115, St. Ursula 161.

First team All-TRAC: 1, Erie Gyurke (Cl) 17:57.54; 2, Haley Hess (Cl) 18:42.85; 3, Abbigail Dorn (W) 19:13.99; 4, Emily Stahl (Fi) 19:27.71; 5, Stephanie Sherman (ND) 19:36.88; 6, Sydney Hess (Cl) 19:55.99; 7, Hannah Hess (Cl) 19:58.07.

Second team All-TRAC: 8, Cassidi Lovell (FR) 20:07.01; 9, Alex Matus (CC) 20:08.19; 10, Lyndsey Matus (FR) 20:08.56; 11, Caitlyn Kuecher (Cl) 20:15.05; 12, Sarah Barwig (Fi) 20:21.69; 13, Kirsten Harder (W) 20:26.23; 14, Meghan Hanenkrath (CC) 20:30.91.

NLL

Boys

Team results: Springfield 37, Perrysburg 63, Maumee 79, Bowling Green 87, Northview 118, Anthony Wayne 126, Southview 178, Napoleon 189.

First team All-NLL: 1, Kohl Taberner (Sp) 16:12.93; 2, Andrew Bayes (P) 16:24.47; 3, Tyler Rayoum (No) 16:28.21; 4, Casey Cole (M) 16:38.39; 5, Phillip Wood (Sp) 16:40.46; 6, Kyle Shively (Sp) 16:42.25; 7, Parker Calvin (P) 16:43.16.

Second team All-NLL: 8, Malik Khalfani (M) 16:43.47; 9, Michael Shilling (B) 16:46.92; 10, Lucas Overmyer (B) 16:49.48; 11, Joe Wood (Sp) 16:53.00; 12, Jason Rumsey (A) 16:59.03; 13, Bret Horn (B) 16:59.84; 14, Andrew Messer (Sp) 17:02.18.

Girls

Team results: Perrysburg 23, Napoleon 80, Bowling Green 88, Anthony Wayne 94, Northview 137, Maumee 160, Springfield 169, Southview 207.

First team All-NLL: 1, Taylor Monheim (P) 18:45.74; 2, Courtney Clody (P) 18:51.67; 3, Alex Wainstein (So) 18:57.14; 4, Sasha Lanning (B) 19:17.39; 5, Jordan Doore (P) 19:20.71; 6, Rachel Audet (No) 19:25.83; 7, Katie Menke (P) 19:26.62.

Second team All-NLL: 8, Emily Henry (P) 19:31.36; 9, Grace Lahey (P) 19:40.46; 10, Jessica Sucheck (A) 19:44.41; 11, Maddie Grooms (Na) 19:45.79; 12, Hannah Westhoven (Na) 19:46.24; 13, Marissa Crammer (Na) 20:01.14; 14, Sarah Carpenter (Na) 20:03.23.

NBC

Boys

Team results: Otsego 42, Eastwood 47, Woodmore 82, Lake 90, Elmwood 95, Fostoria 162, Genoa 192.

First team All-NBC: 1. Brandon Avers (O) 16:28.82, 2. Tyler Rickman (L) 16:47.27, 3. Tim Hoodlebrink (East) 17:04.68, 4. Caleb Baus (O) 17:10. 23, 5. Gabe Fredericks (East) 17:15.07, 6. Noah Smith (East) 17:17.9, 7. Seth Harnishfeger (O) 17:20.63.

Second team All-NBC: 8. Scott Brittenham (L) 17:21.95, 9. Sam Church (East) 17:33.65, 10. Ryan Avers (W) 17:34.16, 11. Jordan Buck (W) 17:41.92, 12. Joey McTague (W) 17:49.84, 13. Chris Goodrich (Elm) 17:50.52, 14. Tyler Harroun (O) 18:00.11.

Girls

Team results: Eastwood 20, Otsego 63, Elmwood 69, Rossford 106, Lake 107.

First team All-NBC: 1. Hannah Sponaugle (East) 19:39.0, 2. Courtney Burner (W) 19:56.19, 3. Maddie Jackson (East) 20:09.15, 4. Carly Gose (G) 20:44.69, 5. Jessica Pietrasz (R) 20:56.57, 6. Megan Kaminski (East) 21:12.24, 7. Dayna Fackler (O) 21:15.5.

Second team All-NBC: 8. Ashley Madaras (East) 21:30.1, 9. Lexi Clark (East) 21:42.44, 10. Samantha Sedlemeier (W) 21:45.75, 11. Emma Krassow (Elm) 21:49.5, 12. Marisa DiBartolomeo (O) 21:49.5, 13. Marissa Boos (L) 21:49.79, 14. Jodi Bays (G) 22:02.6.

TAAC

Boys

Team results: Cardinal Stritch 51, Toledo Christian 52, Gibsonburg 57, Emmanuel Christian 81, Ottawa Hills 88.

First team All-TAAC: 1. Kevin Loeffler (TC) 17:47; 2. Tim Lynn (CS) 18:15; 3. Nick Korducki (CS) 18:17; 4. Aaron Dunn (TC) 18:23; 5. Nathan Dick (EC) 18:24; 6. Vicente Alejandro (G) 18:28; 7. Cameron Roller (OH) 18:30.

Second team All-TAAC: 8. Nathaniel Kuhn (CS) 18:42; 9. Alex Newberg (EC) 19:23; 10. Bryce Mendoza (G) 19:31; 11. Patrick Randolph (G) 19:37; 12. Logan Damschroder (G) 19:50; 13. Nathan Yoshino (TC) 20:04; 14. Nolan Greeley (OH) 20:13.

Girls

Team results: Toledo Christina 30, Gibsonburg 31, Ottawa Hills 80, Cardinal Stritch 86.

First team All-TAAC: 1. Morgan Dembowski (TC) 20:59; 2. Molly Burkett (G) 21:53; 3. Savannah Holley (EC) 21:53; 4. Olivia Carbe (Northwood) 22:20; 5. Faith Salsbury (TC) 22:33; 6. Samantha deAnda (G) 22:36; 7. Alyssa Escobedo (G) 22:37.

Second team All-TAAC: 8. Chloe Wotring (TC) 22:41; 9. Kelleigh Beatty (G) 22:59; 10. Kavanaugh Phelps (TC) 23:03; 11. Rosa Mondragon (CS) 2303; 12. Laura McKay (EC) 24:06; 13. Kylie Beach (Danbury) 14. Elaina Dunbar (OH) 24:32.

NWOAL

Boys

Team results: Bryan 40, Liberty Center 49, Wauseon 68, Delta 95, Archbold 117, Montpelier 177, Patrick Henry 216, Swanton 231, Evergreen 248.

First team All-NWOAL: 1. Quintin Reiser (W) 16:17; 2. Evan Morr (B) 16:32, 3. Jacob Will (B) 16:43; 4. Nick Jones (D) 16:49; 5. Colin Burns (LC) 16:59; 6. Cameron Weaks (LC) 17:08; 7. Vince Pinson (LC) 17:09.

Second-team All-NWOAL: 8. Daryl Titsworth (D) 17:12; 9. Logan Garrow (A) 17:13; 10. Michael Sheridan (B) 17:14; 11. Brandon Krupp (B) 17:18; 12. Wade Hodges (W) 17:20; 13. Matt Baker (LC) 17:26; 14. Levi Carr (B) 17:29.

Girls

Team results: Wauseon 26, Liberty Center 29, Bryan 99, Archbold 115, Evergreen 140, Delta 156.

First team All-NWOAL: 1. Brittany Atkinson (LC) 18:21; 2. Taylor Vernot (W) 18:30; 3. Aneesa Volkman (W) 19:32; 4. Olivia Kundo (LC) 19:49; 5. Paige Chamberlain (LC) 20:00; 6. Seneca Wyse (W) 20:03; 7. Aleea Volkman (W) 20:03.

Second team All-NWOAL: 8. Kylie Archibeque (W) 20:04; 9. Jenna Vollmar (LC) 20:10; 10. Cheryl Davenport (LC) 20:44; 11. Rachael Pinson (LC) 20:58; 12. Emma Babcock (LC) 21:06; 13. Megan Beck (W) 21:19; 14. Aaron Textor (Swanton) 21:22.

 

BASKETBALL

NBA exhibition

SATURDAY

Chicago 83, Washington 81

Boston 111, New York 81

Detroit 99, Brooklyn 88

Toronto at Minnesota, 8 p.m.

Charlotte at Milwaukee, 8:30 p.m.

L.A. Clippers at Utah, 9 p.m.

NHL

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L OT Pts GF GA

Toronto 5 1 0 10 23 15

Boston 3 1 0 6 10 5

Detroit 3 2 0 6 13 13

Tampa Bay 3 2 0 6 18 14

Ottawa 1 0 2 4 8 9

Montreal 2 2 0 4 13 9

Florida 2 3 0 4 13 21

Buffalo 0 5 1 1 6 16

Metropolitan Division

W L OT Pts GF GA

Pittsburgh 4 1 0 8 20 13

Carolina 2 1 2 6 10 13

N.Y. Islanders 2 2 1 5 16 13

Columbus 2 2 0 4 11 10

New Jersey 0 2 3 3 11 18

N.Y. Rangers 1 4 0 2 9 25

Washington 1 4 0 2 13 20

Philadelphia 1 5 0 2 8 17

WESTERN CONFERENCE

Central Division

W L OT Pts GF GA

Colorado 5 0 0 10 18 4

St. Louis 4 0 0 8 19 7

Chicago 3 1 1 7 15 13

Minnesota 2 1 2 6 14 12

Dallas 2 2 0 4 9 11

Winnipeg 2 3 0 4 14 16

Nashville 2 3 0 4 9 15

Pacific Division

W L OT Pts GF GA

San Jose 4 0 0 8 21 5

Calgary 3 0 2 8 18 17

Anaheim 3 1 0 6 14 11

Vancouver 3 2 0 6 16 16

Phoenix 3 2 0 6 12 14

Los Angeles 3 2 0 6 13 14

Edmonton 1 3 1 3 17 25

Note: Two points for a win, one point for overtime loss.

SATURDAY

Boston 3, Columbus 1

Toronto 6, Edmonton 5, OT

Detroit 5, Philadelphia 2

Pittsburgh 5, Tampa Bay 4

Colorado 5, Washington 1

Chicago 2, Buffalo 1

St. Louis 5, N.Y. Rangers 3

Nashville 3, N.Y. Islanders 2

Minnesota 5, Dallas 1

Montreal at Vancouver, 10

Ottawa at San Jose, 10

FRIDAY

Los Angeles 2, Carolina 1, SO

Phoenix 2, Philadelphia 1

Florida 6, Pittsburgh 3

Chicago 3, N.Y. Islanders 2

Dallas 4, Winnipeg 1

Calgary 3, New Jersey 2

TODAY

Phoenix at Carolina, 1

Los Angeles at Florida, 3

New Jersey at Winnipeg, 8

Ottawa at Anaheim, 8

MONDAY

Detroit at Boston, 1

Edmonton at Washington, 7

Minnesota at Buffalo, 7:30 p.m.

Philadelphia 0 1 1 – 2

Detroit 1 1 3 – 5

First Period – 1, Detroit, Bertuzzi 1 (Alfredsson, Kronwall), 7:13 (pp).

Penalties – DeKeyser, Det (hooking), 1:42 Raffl, Phi (hooking), 6:49 McGinn, Phi (tripping), 16:29 Coburn, Phi (holding), 19:35.

Second Period – 2, Detroit, Kronwall 1 (Alfredsson, Zetterberg), 11:08 (pp). 3, Philadelphia, Gustafsson 1 (B.Schenn, Simmonds), 11:42.

Penalties – Glendening, Det (holding), 3:19 L.Schenn, Phi (holding), 9:10 Ericsson, Det (hooking), 13:52 Simmonds, Phi (holding), 14:37.

Third Period – 4, Detroit, Datsyuk 2 (Kronwall, Alfredsson), 3:08 (pp). 5, Philadelphia, McGinn 1 (Giroux, Voracek), 5:46. 6, Detroit, Zetterberg 3 (Datsyuk, Quincey), 13:48. 7, Detroit, Zetterberg 4 (Datsyuk, Cleary), 19:07 (en).

Penalties – Coburn, Phi (high-sticking), 2:37 Weiss, Det (slashing), 10:00 Newbury, Phi (slashing), 19:41.

Shots on goal – Philadelphia 9-15-10–34. Detroit 10-10-10–30.

Power-play opportunities–Philadelphia 0 of 4 Detroit 3 of 7.

Goalies – Philadelphia, Emery 0-2-0 (29 shots-25 saves). Detroit, Howard 3-2-0 (34-32).

A – 20,066 (20,066). T–2:29.

 

Transactions

FOOTBALL

National Football League

CLEVELAND BROWNS–Signed WR Charles Johnson from the Green Bay practice squad. Placed QB Brian Hoyer in injured reserve.

KANSAS CITY CHIEFS–Placed TE Travis Kelce on injured reserve. Signed DB Bradley McDougald from the practice squad.

NEW ENGLAND PATROITS–Signed DL Marcus Forston from the practice squad. Released DT Andre Neblett.

SEATTLE SEAHAWKS–Released C Jason Spitz. Signed WR Bryan Walters from the practice squad.

HOCKEY

National Hockey League

DALLAS STARS–Recalled G Jack Campbell from Texas (AHL).

DETROIT RED WINGS–Agreed to terms with RW Anthony Mantha on a three-year entry-level contract.

PHOENIX COYOTES–Signed F Jeff Halpern to a one-year contract.

GLANTZ-CULVER LINE

Major League Baseball Playoffs

American League

FAVORITE LINE UNDERDOG LINE

Detroit -110 at Boston +100

NFL

Today

FAVORITE OPEN TODAY O/U UNDERDOG

at Kansas City 10 8 (41) Oakland

Philadelphia 3 2½ (46) at Tampa Bay

Green Bay 3½ 3 (48½) at Baltimore

Detroit 3 2½ (44) at Cleveland

at Minnesota 2 2 (44) Carolina

at Houston 7 7½ (42½) St. Louis

at N.Y. Jets +2 Pk (41) Pittsburgh

Cincinnati 7½ 6½ (41½) at Buffalo

at Seattle 13½ 13 (40½) Tennessee

at Denver 27½ 26½ (53½) Jacksonville

at San Francisco 11½ 10½ (41) Arizona

at New England 3 1½ (50½) New Orleans

at Dallas 3½ 5 (53½) Washington

Tomorrow

Indianapolis 2½ 1½ (50) at San Diego

COLLEGE VOLLEYBALL

Loudes d. Rio Grande, 26-24, 27-25, 23-25, 25-22

Toledo d. Western Michigan 26-24, 16-25, 16-25, 25-20, 15-10

Bowling Green d. Akron 25-19, 25-19, 25-16

 

PREP FIELD HOCKEY

Ottawa Hills 5, Roosevelt 0

P Koury, Boesel, B Koury, Longthorne, Bernath

Hathaway Brown 3, Ottawa Hills 2

H: Nook 2, Mavvette. OH: Mitchell, Longthorne

 

COLLEGE HOCKEY

EAST

Union (NY) 5, Bowling Green 2

RPI 6, Sacred Heart 0

Boston U. 3, Holy Cross 2

St. Lawrence 5, Maine 2

Clarkson 5, Mercyhurst 2

Michigan 7, RIT 4

MIDWEST

Lake Superior St. 3, Robert Morris 1

Notre Dame 3, W. Michigan 0

Miami (Ohio) 6, Ohio St. 3

 

PREP FOOTBALL

Akr. Ellet 23, Akr. Buchtel 2

Akr. SVSM 41, Day. Thurgood Marshall 12

Beachwood 48, Richmond Hts. 9

Bellaire 38, St. Clairsville 28

Can. Glenoak 10, Can. McKinley 7

Cle. Benedictine 31, Mentor Lake Cath. 21

Cle. Cent. Cath. 56, Cle. Hts. Luthrn E. 0

Cle. Glenville 56, Cle. John Marshall 0

Cle. John Adams 26, Cle. Rhodes 7

Cle. VASJ 18, Garfield Hts. Trinity 3

St. Wendelin 20, Troy Defenders, Mich. 14

Linsly, W.Va. 47, Hudson WRA 10

Norwalk St. Paul 68, Plymouth 20

Oak Hill 14, Portsmouth Notre Dame 6

Paden City, W.Va. 27, Bowerston Conotton Valley 0

Parma Hts. Holy Name 26, Warren JFK 19

Shaker Hts. 50, Medina 30

Youngs. Christian 41, Vermilion 28

 

SPORTLIGHT

Oct. 13

1998–For the first time in NBA history, the league cancels regular season games after labor talks break off.



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.

Related stories