Loading…
Saturday, December 20, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Tuesday, 11/5/2013

Scoreboard: 11-05

HIGH SCHOOL FOOTBALL

AP State Poll

DIVISION I

1, Cincinnati Colerain (19) 10-0 242

2, Austintown-Fitch (3) 10-0 196

3, Lakewood St. Edward (2) 8-1 181

4, Hilliard Davidson (1) 10-0 180

5, Cincinnati Moeller 9-1 148

6, Mentor 9-1 119

7, Hudson 9-1 78

8, Canton McKinley 9-1 55

9, West Chester Lakota West 9-1 42

10, Cleveland St. Ignatius 6-4 35

Others receiving 12 or more points: 11, Pickerington

North 27. 12, Cincinnati Elder 25. 13,

Huber Heights Wayne 21.

DIVISION II

1, Zanesville (14) 10-0 214

2, Loveland (3) 10-0 196

3, Avon (3) 10-0 183

4, Mansfield (1) 10-0 145

5, Cleveland Glenville (3) 9-1 142

6, Medina Highland (1) 10-0 137

7, New Albany 9-1 86

8, Massillon Washington 8-2 82

9, Cincinnati Winton Woods 8-2 61

10, Worthington Kilbourne 9-1 37

Others receiving 12 or more points: 11, Akron

Ellet 26. 12, Brecksville-Broadview Hts. 17.

DIVISION III

1, Akr. St. Vincent-St. Mary (16) 10-0 236

2, Central Catholic (7) 10-0 216

3, Hubbard (1) 10-0 167

4, Athens (1) 10-0 136

5, Sandusky Perkins 10-0 134

6, Mount Orab West. Brown 10-0 83

7, New Philadelphia 9-1 57

8, Poland Seminary 9-1 51

9, Louisville 10-0 45

10, Tipp City Tippecanoe 10-0 42

Others receiving 12 or more points: 11, Columbus

Marion-Franklin 40. 12, Chillicothe 31.

12, Clyde 31. 14, Trotwood-Madison 22. 15,

Aurora 20. 16, Franklin 19.

DIVISION IV

1, Kenton (18) 10-0 239

2, Bryan (3) 10-0 202

3, Genoa (2) 10-0 190

4, Caledonia River Valley (1) 10-0 154

5, Clarksville Clinton-Massie (1) 9-1 142

6, Kettering Archbishop Alter 9-1 125

7, Urbana 10-0 96

8, Wauseon 9-1 77

9, Chagrin Falls 8-2 48

10, Germantown Valley View 9-1 35

Others receiving 12 or more points: 11, Cincinnati

McNicholas 15. 12, Wooster Triway 13.

DIVISION V

1, Cin. Hills Christian Acad. (15) 10-0 220

2, Liberty-Benton (7) 9-0 215

3, Colu. Station Columbia (1) 10-0 195

4, Col. Bishop Hartley (1) 9-1 152

5, Wheelersburg 9-1 122

6, Coldwater 8-2 103

7, St. Clairsville 9-1 91

8, Martins Ferry 9-1 75

9, Loudonville 9-1 51

10, Richwood North Union (1) 9-1 43

Others receiving 12 or more points: 11, West

Jefferson 33. 12, West Salem Northwestern

25. 13, Columbiana Crestview 16. 14, Eastwood

12.

DIVISION VI

1, Kirtland (18) 10-0 236

2, Lucasville Valley (4) 10-0 175

3, Canfield S. Range (1) 10-0 167

4, Centerburg 10-0 123

5, Columbus Bishop Ready 9-1 113

6, Delphos Jefferson 9-1 108

7, Mogadore 9-1 101

8, Defiance Tinora 9-1 97

9, Cincinnati Country Day (2) 10-0 56

10, Haviland Wayne Trace 9-1 50

Others receiving 12 or more points: 11, Cleveland

Villa Angela-St. Joseph 41. 12, Newark

Catholic 26. 13, Casstown Miami East 16. 14,

North Robinson Colonel Crawford 13.

DIVISION VII

1, Maria Stein Marion Local (20) 10-0 235

2, Berl. Cen. West. Reserve (1) 10-0 186

3, Shadyside (1) 10-0 162

(tie) Glouster Trimble (1) 10-0 162

5, North Lewisburg Triad (1) 10-0 152

6, Covington 10-0 139

7, Norwalk St. Paul 9-1 98

8, McComb 8-2 48

9, Sidney Lehman 9-1 41

10, Leipsic 8-2 36

Others receiving 12 or more points: 11, Wellsville

23. 12, Steubenville Catholic Central 12.

 

Steve Junga’s vote

DIVISION I: 1, Cincinnati Colerain; 2, Hilliard Davidson; 3, Austintown-Fitch; 4, Lakewood St. Edward; 5, Cincinnati Moeller; 6, Mentor; 7, Hudson; 8, Pickerington North; 9, West Chester Lakota West; 10, Canton McKinley. 

DIVISION II: 1, Avon; 2, Medina Highland; 3, Loveland; 4, Mansfield Senior; 5, Zanesville; 6, Cleveland Glenville; 7, New Albany; 8, Akron Ellet; 9, Worthington Kilbourne; 10, Cincinnati Mt. Healthy.

DIVISION III: 1, Central Catholic; 2, Akron St. Vincent-St. Mary; 3, Sandusky Perkins; 4, Hubbard; 5, The Plains Athens; 6, Aurora; 7, Clyde; 8, Chillicothe; 9, New Philadelphia; 10, Poland Seminary.

DIVISION IV: 1, Genoa; 2, Bryan; 3, Kenton; 4, Wauseon; 5, Clarksville Clinton-Massie; 6, Caledonia River Valley; 7, Urbana; 8, Kettering Alter; 9, Germantown Valley View; 10, Lake.

DIVISION V: 1, Liberty-Benton; 2, Cincinnati Hills Christian Academy; 3, Columbus Hartley; 4, St. Clairsville; 5, Richwood North Union; 6, Martins Ferry; 7, Eastwood; 8, Columbia Station Columbia; 9, Wheelersburg; 10, Loudonville.

DIVISION VI: 1, Kirtland; 2, Mogadore; 3, Lucasville Valley; 4, Centerburg; 5, Canfield South Range; 6, Tinora; 7, Columbus Ready; 8, Delphos Jefferson; 9, Cleveland Villa Angela-St. Joseph; 10, Newark Catholic.

DIVISION VII: 1, Marion Local; 2, Berlin Center Western Reserve; 3, Shadyside; 4, Glouster Trimble; 5, North Lewisburg Triad; 6, Covington; 7, Norwalk St. Paul; 8, Leipsic; 9, McComb; 10, Sidney Lehman.

 

State Playoffs

First round

With seeds and regular‐season records

Division I

Games at 7 p.m. Saturday

Region 1

16 Shaker Heights (6‐4) at 1 Lakewood St. Edward (8‐1)

15 Brunswick (6‐4) at 2 Mentor (9‐1)

14 Whitmer (6‐4) at 3 Hudson (9‐1)

13 Marysville (7‐3) at 4 Austintown Fitch (10‐0)

12 Solon (6‐4) at 5 Westerville Central (9‐1)

11 Cle. St. Ignatius (6‐4) at 6 Canton McKinley (9‐1)

10 Elyria (7‐3) at 7 Stow‐Munroe Falls (9‐1)

9 Cleveland Heights (9‐1) at 8 Wadsworth (9‐1)

Region 2

16 Miamisburg (7‐3) at 1 Hilliard Davidson (10‐0)

15 Cin. St. Xavier (5‐5) at 2 Cin. Archbishop Moeller (9‐1)

14 Pickerington Central (7‐2) at 3 West Chester Lakota West (9‐1)

13 Dublin Coffman (7‐3) at 4 Centerville (8‐2)

12 Hilliard Darby (8‐2) at 5 Huber Height Wayne (9‐1)

11 Springboro (9‐1) at 6 Cin. Colerain (10‐0)

10 Clayton Northmont (8‐2) at 7 Cin. Elder (8‐2)

9 Fairfield (9‐1) at 8 Pickerington North (9‐1)

Division II

Games at 7:30 p.m. Friday

Region 3

8 Lyndhurst Brush (7‐3) at 1 Cle. Glenville (9‐1)

7 Painesville Riverside (7‐3) at 2 Brecksville‐Broadview Heights (9‐1)

6 Madison (8‐2) at 3 Willoughby South (8‐2)

5 Bedford (9‐1) at 4 Kent Roosevelt (9‐1)

Region 4

8 Avon Lake (8‐2) at 1 Medina Highland (10‐0)

7 St. Francis (8‐2) at 2 Avon (10‐0)

6 Perrysburg (8‐2) at 3 Akron Ellet (10‐0)

5 Macedonia Nordonia (8‐2) at 4 Massillon Washington (8‐2)

Region 5

8 Cols. Northland (7‐2) at 1 New Albany (9‐1)

7 Dublin Scioto (6‐4) at 2 Worthington Kilbourne (9‐1)

6 Cols. St. Charles (7‐2) at 3 Zanesville (10‐0)

5 Pataskala Licking Heights (9‐1) at 4 Mansfield Senior (10‐0)

Region 6

8 Vandalia Butler (6‐4) at 1 Loveland (10‐0)

7 Cin. Withrow (8‐2) at 2 Cin. Mount Healthy (9‐1)

6 Kings Mills Kings (7‐3) at 3 Cin. Winton Woods (8‐2)

5 Harrison (7‐3) at 4 Cin. Northwest (8‐2)

Division III

Games at 7:30 p.m. Friday

Region 7

8 Chagrin Falls Kenston (7‐3) at 1 Akron

St. Vincent‐St. Mary (10‐0)

7 Alliance Marlington (8‐2) at 2 Hubbard (10‐0)

6 Aurora (9‐1) at 3 Louisville (10‐0)

5 Poland Seminary (9‐1) vs. 4 Chesterland West Geauga (7‐3)Region 8

8 Defiance (6‐4) at 1 Central Catholic (10‐0)

7 Medina Buckeye (6‐4) at 2 Clyde (9‐1)

6 Napoleon (6‐4) at 3 Sandusky Perkins (10‐0)

5 Norwalk (9‐1) at 4 Tiffin Columbian (9‐1)

Region 9

8 Circleville Logan Elm (7‐3) at 1 The Plains Athens (10‐0)

7 Dover (7‐3) at 2 Cols. Marion‐Franklin (9‐1)

6 Chillicothe (9‐1) at 3 Cols. Brookhaven

(8‐2)

5 New Philadelphia (9‐1) at 4 Dresden Tri‐ Valley (8‐2)

Region 10

8 Springfield Kenton Ridge (7‐3) at 1 Tipp City Tippecanoe (10‐0)

7 Trotwood‐Madison (7‐2) at 2 Franklin (9‐1)

6 Springfield Shawnee (9‐1) at 3 Wapakoneta (9‐1)

5 Dayton Thurgood Marshall (6‐3) at 4 Mount Orab Western Brown (10‐0)

Division IV

Games at 7:30 p.m. Friday

Region 11

8 Cle. Central Catholic (8‐2) at 1 Chagrin Falls (8‐2)

7 Cortland Lakeview (7‐3) at 2 Struthers (8‐2)

6 Cle. John Hay (8‐2) at 3 Youngstown Cardinal Mooney (6‐4)

5 Cle. Benedictine (7‐3) at 4 Peninsula Woodridge (8‐2)

Region 12

8 Lake (8‐2) at 1 Caledonia River Valley (10‐0)

7 Galion (9‐1) at 2 Kenton (10‐0)

6 Wauseon (9‐1) at 3 Wooster Triway (8‐2)

5 Bryan (10‐0) at 4 Genoa (10‐0)

Region 13

8 Steubenville (6‐4) at 1 Newark Licking Valley (8‐2)

7 Carroll Bloom‐Carroll (6‐4) at 2 Gnadenhutten Indian Valley (8‐2)

6 New Concord John Glenn (7‐3) at 3 Duncan Falls Philo (8‐2)

5 Bexley (7‐3) at 4 Zanesville Maysville (7‐3)

Region 14

8 Cin. Wyoming (8‐2) at 1 Kettering Archbishop Alter (9‐1)

7 Washington Court House Miami Trace (7‐3) at 2 Clarksville Clinton‐Massie (9‐1)

6 Urbana (10‐0) at 3 Cin. Archbishop McNicholas (8‐2)

5 Circleville (8‐2) at 4 Germantown Valley View (9‐1)

Division V

Games at 7 p.m. Saturday

Region 15

8 Youngstown Ursuline (4‐5) at 1 Akron Manchester (8‐2)

7 Youngstown Liberty (7‐3) at 2 Columbiana Crestview (9‐1)

6 Beachwood (6‐4) at 3 Gates Mills Gilmour Academy (8‐2)

5 Navarre Fairless (7‐3) at 4 Sullivan Black River (7‐3)

Region 16

8 Doylestown Chippewa (8‐2) at 1 Columbia Station Columbia (10‐0)

7 Huron (7‐3) at 2 Liberty‐Benton (9‐0)

6 Loudonville (9‐1) at 3 West Salem Northwestern (9‐1)

5 Coldwater (8‐2) at 4 Eastwood (8‐2)

Region 17

8 Chillicothe Zane Trace (5‐5) at 1 Cols. Bishop Hartley (9‐1)

7 Williamsport Westfall (5‐5) at 2 Martins Ferry (9‐1)

6 Proctorville Fairland (7‐3) at 3 Wheelersburg (9‐1)

5 Baltimore Liberty Union (8‐2) at 4 St. Clairsville (9‐1)

Region 18

8 Waynesville (8‐2) at 1 West Jefferson (9‐1)

7 Cin. Madeira (8‐2) at 2 Cincinnati Hills Christian Academy (10‐0)

6 Cin. Mariemont (7‐3) at 3 Hamilton Badin (8‐2)

5 Dayton Chaminade Julienne (6‐4) at 4 Richwood North Union (9‐1)

Division VI

Games at 7:30 p.m. Friday

Region 19

8 McDonald (7‐3) at 1 Kirtland (10‐0)

7 Cuyahoga Heights (6‐4) at 2 Canfield South Range (10‐0)

6 Cle. Villa Angela‐St. Joseph (9‐1) at 3 Mogadore (9‐1)

5 Louisville St. Thomas Aquinas (8‐2) at 4 Brookfield (8‐2)

Region 20

8 Northwood (8‐2) at 1 Defiance Tinora

(9‐1)

7 Ada (7‐3) at 2 Delphos Jefferson (9‐1)

6 Convoy Crestview (8‐2) at 3 Lima Central Catholic (8‐2)

5 Haviland Wayne Trace (9‐1) at 4 North Robinson Colonel Crawford (9‐1)

Region 21

8 Beverly Fort Frye (8‐2) at 1 Lucasville Valley (10‐0)

7 Oak Hill (8‐2) at 2 Cols. Bishop Ready (9‐1)

6 Woodsfield Monroe Central (7‐3) at 3 Centerburg (10‐0)

5 Bellaire (7‐3) at 4 Newark Catholic (9‐1)

Region 22

8 Lewisburg Tri‐County North (7‐3) at 1 Casstown Miami East (9‐1)

7 Cin. Summit Country Day (8‐2) at 2 Cin. Country Day (10‐0)

6 West Liberty‐Salem (8‐2) at 3 Williamsburg (7‐3)

5 New Paris National Trail (8‐2) at 4 Mechanicsburg (8‐2)

Division VII

Games at 7 p.m. Saturday

Region 23

8 Garfield Heights Trinity (4‐6) at 1 Berlin Center Western Reserve (10‐0)

7 Southington Chalker (5‐5) at 2 Norwalk St. Paul (9‐1)

6 Ashland Mapleton (6‐4) at 3 Wellsville (8‐2)

5 Lowellville (6‐4) at 4 Danville (8‐2)

Region 24

8 Delphos St. John’s (6‐4) at 1 Leipsic (8‐2)

7 Hicksville (6‐4) at 2 McComb (8‐2)

6 Arlington (7‐3) at 3 Fremont St. Joseph 7‐3)

5 Edon (8‐2) at 4 Tiffin Calvert (6‐4)

Region 25

8 Beallsville (6‐4) at 1 Glouster Trimble (10‐0)

7 Lancaster Fairfield Christian Academy (7‐3) at 2 Shadyside (10‐0)

6 Caldwell (8‐2) at 3 Malvern (8‐2)

5 Racine Southern (8‐2) at 4 Steubenville Catholic Central (8‐2)

Region 26

8 Cedarville (7‐3) at 1 North Lewisburg Triad (10‐0)

7 Portsmouth Notre Dame (8‐2) at 2 Covington (10‐0)

6 Fort Loramie (8‐2) at 3 Maria Stein Marion Local (10‐0)

5 Bainbridge Paint Valley (8‐2) at 4 Sidney Lehman Catholic (9‐1)

Michigan Playoffs

Districts

Division 1

Saline (9-1) at Bedford (10-0), Friday, 7 Division 8

Detroit Allen (7-2) at Whiteford (8-2), Friday, 7

 

GLANTZ-CULVER LINE

NCAA Football

Tonight

FAVORITE OPEN TODAY O/U UNDERDOG

at Buffalo 2½ 3½ Ohio

Bowling Green 24 23½ at Miami (Ohio)

Tomorrow

at Ball St. 21½ 19½ Cent. Michigan

Thursday

at Baylor 9 14½ Oklahoma

at La. Lafayette 13 11½ Troy

Oregon 7½ 10½ at Stanford

Friday

Louisville 27 28 at UConn

at New Mexico 1½ 3 Air Force

Saturday

Iowa 14½ 15 at Purdue

W. Kentucky 5 7 at Army

at Cincinnati 7 9½ SMU

at Duke 10 9 NC State

at East Carolina 14 16 Tulsa

at Indiana 9½ 9½ Illinois

TCU 6½ 7½ at Iowa St.

Florida St. 35 35 at Wake Forest

at Marshall 20½ 23½ UAB

at Miami 6 7 Virginia Tech

at Minnesota 1½ 2 Penn St.

at Maryland 3 6½ Syracuse

Missouri 13½ 14 at Kentucky

at North Carolina 14 14½ Virginia

at Florida 7½ 10 Vanderbilt

W. Michigan 4 3 at E. Michigan

at UTSA 7½ 9 Tulane

Fresno St. 14 10 at Wyoming

at Texas Tech 2½ 2½ Kansas St.

at Wisconsin 7½ 7½ BYU

at Mississippi 17½ 17 Arkansas

at Colorado St. 7½ 9½ Nevada

at Washington 26 28 Colorado

Texas 8 7 at West Virginia

Arizona St. 7 7 at Utah

at Michigan 6½ 7 Nebraska

at Navy 17 17½ Hawaii

at North Texas 21 24 UTEP

at Oklahoma St. 32 31 Kansas

Southern Cal 17 17 at California

Notre Dame 3½ 5 at Pittsburgh

at Texas A&M 19 19½ Mississippi St.

Boston College 24 24½ at New Mex St.

Utah St. 13 12½ at UNLV

at Middle Tenn. 17 18 FIU

at Lou-Monroe 3½ 6 Arkansas St.

at Louisiana Tech 14 15½ Southern Miss.

Auburn 7 7½ at Tennessee

at UCF 10 10½ Houston

UCLA 2½ 1 at Arizona

at Alabama 9 11 LSU

at San Jose St. 6½ 7 San Diego St.

NFL

Thursday

FAVORITE OPEN TODAY O/U UNDERDOG

Washington 2 2 (49) at Minnesota

Sunday

at Tennessee 13½ 13 (41) Jacksonville

at Green Bay 9 9½ (53) Philadelphia

at Pittsburgh 3½ 3½ (41) Buffalo

at N.Y. Giants 6½ 7 (43½) Oakland

at Indianapolis 12 11½ (43) St. Louis

Seattle 6½ 6½ (44½) at Atlanta

Cincinnati 2½ 1½ (44) at Baltimore

Detroit 3 2½ (50) at Chicago

at San Francisco 6½ 6 (41½) Carolina

at Arizona 1 1 (40) Houston

Denver 7 7 (57) at San Diego

at New Orleans 6½ 7 (52½) Dallas

Monday

Miami 3½ 2½ (41) at Tampa Bay

NBA

FAVORITE LINE O/U UNDERDOG

Miami 7½ (196) at Toronto

at Brooklyn 10 (191½) Utah

at New York 11 (190) Charlotte

Indiana 1½ (188) at Detroit

at New Orleans 8 (193) Phoenix

at Dallas 9½ (211) L.A. Lakers

San Antonio 3 (203½) at Denver

at Portland 1 (203½) Houston

at Sacramento 3 (201) Atlanta

NHL

FAVORITE LINE UNDERDOG LINE

at Boston -190 Dallas +165

at Washington -145 N.Y. Islanders +125

at Columbus -120 Ottawa +100

at Montreal -110 St. Louis -110

at Florida -120 Edmonton +100

at Carolina -110 Philadelphia -110

at Minnesota -220 Calgary +180

at Phoenix -125 Vancouver +105

at San Jose -320 Buffalo +260

 

ECHL

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L OL SL Pts GF GA

Reading 4 3 0 0 8 21 16

Elmira 2 3 0 0 4 11 12

Wheeling 2 3 0 0 4 12 17

North Division

W L OL SL Pts GF GA

Cincinnati 6 0 0 0 12 28 15

Evansville 4 1 0 0 8 10 11

Toledo 3 3 1 0 7 19 19

Fort Wayne 2 2 0 2 6 17 17

Kalamazoo 1 3 0 1 3 12 16

South Division

W L OL SL Pts GF GA

Florida 7 0 0 1 15 33 20

S. Carolina 7 0 0 1 15 27 15

Orlando 3 4 0 1 7 20 23

Greenville 3 4 0 0 6 16 19

Gwinnett 1 7 0 0 2 17 31

WESTERN CONFERENCE

Mountain Division

W L OL SL Pts GF GA

Alaska 7 1 0 0 14 34 9

Colorado 5 2 0 0 10 24 17

Idaho 3 2 0 1 7 19 21

Utah 1 3 1 1 4 13 22

Pacific Division

W L OL SL Pts GF GA

Ontario 3 0 1 2 9 22 19

Stockton 4 1 0 0 8 21 11

Las Vegas 3 6 0 0 6 19 30

San Francisco 2 4 1 0 5 11 25

Bakersfield 0 6 0 1 1 10 31

Note: Two points are awarded for a win, one point for an overtime or shootout loss.

MONDAY

No games scheduled

SUNDAY

Evansville 2, Toledo 1

South Carolina 4, Gwinnett 2

Cincinnati 5, Kalamazoo 4, SO

Fort Wayne 4, Las Vegas 1

Alaska 4, Bakersfield 0

TUESDAY

No games scheduled

WEDNESDAY

Wheeling at Kalamazoo, 10:30 a.m.

Elmira at Florida, 7:30

Stockton at Colorado, 9:05

Alaska at Idaho, 9:10

San Francisco at Ontario, 10

Fort Wayne at Evansville, 10:30 p.m.

 

NFL

AMERICAN CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

New England 7 2 0 .778 234 175

N.Y. Jets 5 4 0 .556 169 231

Miami 4 4 0 .500 174 187

Buffalo 3 6 0 .333 189 236

South

W L T Pct PF PA

Indianapolis 6 2 0 .750 214 155

Tennessee 4 4 0 .500 173 167

Houston 2 6 0 .250 146 221

Jacksonville 0 8 0 .000 86 264

North

W L T Pct PF PA

Cincinnati 6 3 0 .667 217 166

Cleveland 4 5 0 .444 172 197

Baltimore 3 5 0 .375 168 172

Pittsburgh 2 6 0 .250 156 208

West

W L T Pct PF PA

Kansas City 9 0 0 1.000 215 111

Denver 7 1 0 .875 343 218

San Diego 4 4 0 .500 192 174

Oakland 3 5 0 .375 146 199

NATIONAL CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

Dallas 5 4 0 .556 257 209

Philadelphia 4 5 0 .444 225 231

Washington 3 5 0 .375 203 253

N.Y. Giants 2 6 0 .250 141 223

South

W L T Pct PF PA

New Orleans 6 2 0 .750 216 146

Carolina 5 3 0 .625 204 106

Atlanta 2 6 0 .250 176 218

Tampa Bay 0 8 0 .000 124 190

North

W L T Pct PF PA

Green Bay 5 2 0 .714 212 158

Detroit 5 3 0 .625 217 197

Chicago 4 3 0 .571 213 206

Minnesota 1 7 0 .125 186 252

West

W L T Pct PF PA

Seattle 8 1 0 .889 232 149

San Francisco 6 2 0 .750 218 145

Arizona 4 4 0 .500 160 174

St. Louis 3 6 0 .333 186 226

Monday

Chicago at Green Bay, late

Sunday

Dallas 27, Minnesota 23

Tennessee 28, St. Louis 21

Carolina 34, Atlanta 10

N.Y. Jets 26, New Orleans 20

Kansas City 23, Buffalo 13

Washington 30, San Diego 24, OT

Philadelphia 49, Oakland 20

Seattle 27, Tampa Bay 24, OT

Cleveland 24, Baltimore 18

New England 55, Pittsburgh 31

Indianapolis 27, Houston 24

Open: Arizona, Denver, Detroit, Jacksonville, N.Y. Giants, San Francisco

THURSDAY

Washington at Minnesota, 8:25

SUNDAY, NOV. 10

Detroit at Chicago, 1

Philadelphia at Green Bay, 1

Jacksonville at Tennessee, 1

Cincinnati at Baltimore, 1

St. Louis at Indianapolis, 1

Seattle at Atlanta, 1

Oakland at N.Y. Giants, 1

Buffalo at Pittsburgh, 1

Carolina at San Francisco, 4:05

Denver at San Diego, 4:25

Houston at Arizona, 4:25

Dallas at New Orleans, 8:30

Open: Cleveland, Kansas City, N.Y. Jets,

New England

MONDAY, NOV. 11

Miami at Tampa Bay, 8:40 p.m.

SUNDAY

Indianapolis 0 3 9 15 – 27

Houston 14 7 3 0 – 24

Hou–A.Johnson 62 pass from Keenum (Bullock kick), 14:00.

Hou–A.Johnson 41 pass from Keenum (Bullock kick), 4:13.

Ind–FG Vinatieri 30, 3:30.

Hou–A.Johnson 5 pass from Keenum (Bullock kick), :34.

Ind–FG Vinatieri 35, 11:54.

Hou–FG Bullock 43, 4:25.

Ind–Hilton 10 pass from Luck (pass failed), :05.

Ind–Hilton 58 pass from Luck (Vinatieri kick), 9:46.

Ind–Hilton 9 pass from Luck (Fleener pass from Luck), 4:00.

A–71,778.

TEAM STATS

Ind Hou

First downs 17 22

Total Net Yards 314 483

Rushes-yards 14-69 33-143

Passing 245 340

Punt Returns 1-34 2-15

Kickoff Returns 3-96 4-104

Interceptions Ret. 0-0 0-0

Comp-Att-Int 18-40-0 20-34-0

Sacked-Yards Lost 4-26 1-10

Punts 5-44.4 4-41.0

Fumbles-Lost 0-0 1-0

Penalties-Yards 3-15 5-86

Time of Possession 23:48 36:12

INDIVIDUAL STATS

RUSHING–Indianapolis, D.Brown 6-49, Richardson 8-20. Houston, Tate 22-81, D.Johnson 8-36, Keenum 3-26.

PASSING–Indianapolis, Luck 18-40-0-271. Houston, Keenum 20-34-0-350.

RECEIVING–Indianapolis, Hilton 7-121, Fleener 3-64, Whalen 3-32, Richardson 2-33, Heyward-Bey 1-11, Brazill 1-9, Havili 1-1. Houston, A.Johnson 9-229, G.Graham 4-46, Hopkins 3-54, Posey 3-23, Tate 1-(minus 2).

MISSED FIELD GOALS–Indianapolis, Vinatieri 42 (BK). Houston, Bullock 49 (WL), 43 (WR), 55 (WL).

 

TRANSACTIONS

BASEBALL

American League

BOSTON RED SOX – Reinstated OF Ryan Kalish, RHPs Alex Wilson and Andrew Bailey and LHP Andrew Miller from the 60-day DL.

HOUSTON ASTROS – Reinstated RHP Alex White from the 60-day DL.

KANSAS CITY ROYALS – Reinstated RHP Felipe Paulino from the 60-day DL.

LOS ANGELES ANGELS – Reinstated RHP Kevin Jepsen, OF Peter Bourjos and LHP Sean Burnett from the 60-day DL.

NEW YORK YANKEES – Reinstated SS Derek Jeter, LHP CC Sabathia, 1B Mark Teixeira, INF Jayson Nix, C Francisco Cervelli and 2B Corban Joseph from the 60-day DL.

OAKLAND ATHLETICS – Reinstated 2B Scott Sizemore and RHP Fernando Rodriguez from the 60-day DL.

TAMPA BAY RAYS – Exercised contract options on 2B Ben Zobrist, SS Yunel Escobar and OF David DeJesus. Reinstated RHPs Alex Colome, Juan Carlos Oviedo and Jeff Niemann

and OF Brandon Guyer from the 60-day DL.

TEXAS RANGERS – Reinstated LHPs Edwar Cabrera and Matt Harrison from the 60-day DL.

National League

ATLANTA BRAVES – Declined to exercise the contract option on OF Reed Johnson.

MIAMI MARLINS – Claimed INF Jimmy Paredes off waivers from Houston.

MILWAUKEE BREWERS – Claimed INF/OF Elian Herrera off waivers from the L.A. Dodgers.

PHILADELPHIA PHILLIES – Reinstated RHP Jonathan Pettibone from the 60-day DL.

ST. LOUIS CARDINALS – Reinstated RHP Jason Motte from the 60-day DL.

SAN DIEGO PADRES – Reinstated RHPs Casey Kelly and Jason Marquis and C Yasmani Grandal from the 60-day DL. Announced Marquis, INF Ronny Cedeno and INF/OF Mark Kotsay have declared free agency. Assigned LHP Tommy Layne outright to El Paso (PCL).

 

COLLEGE FOOTBALL

Mid-American Conference

East

W L PF PA W L PF PA

Buffalo 4 0 148 38 6 2 235 183

Ohio 3 1 163 73 6 2 269 174

BGSU 3 1 125 71 5 3 237 148

Akron 2 4 101 167 3 7 197 301

UMass 1 4 76 164 1 8 104 294

Kent St. 1 5 130 157 2 8 181 304

Miami 0 4 52 103 0 8 87 260

West

W L PF PA W L PF PA

N. Illinois 5 0 225 100 9 0 398 225

Ball St. 5 0 189 109 8 1 355 212

Toledo 4 1 192 109 6 3 299 236

C. Mich. 2 2 81 108 3 5 149 267

W. Mich. 1 4 82 180 1 8 138 330

E. Mich. 0 5 98 263 1 8 174 410

TUESDAY

Ohio at Buffalo, 8

Bowling Green at Miami, 8

WEDNESDAY

Cent. Michigan at Ball St., 8

Saturday

W. Michigan at E. Michigan, 1

Big Ten Conference

Legends

W L PF PA W L PF PA

Mich. St. 5 0 153 51 8 1 268 104

Nebraska 3 1 133 84 6 2 306 192

Minnesota 3 2 116 144 7 2 283 224

Michigan 2 2 151 132 6 2 303 216

Iowa 2 3 87 105 5 4 228 173

N’western 0 5 87 139 4 5 252 234

Leaders

W L PF PA W L PF PA

Ohio St. 5 0 224 92 9 0 434 153

Wisconsin 4 1 184 88 6 2 307 120

Penn St. 2 2 105 164 5 3 238 222

Indiana 1 3 158 171 3 5 336 302

Illinois 0 4 71 161 3 5 232 260

Purdue 0 4 17 155 1 7 92 297

Saturday

Iowa at Purdue, Noon

Penn St. at Minnesota, Noon

BYU at Wisconsin, 3:30

Illinois at Indiana, 3:30

Nebraska at Michigan, 3:30 p.m.

 

NBA

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L Pct GB

Philadelphia 3 1 .750 –

Toronto 2 1 .667 ½

New York 1 2 .333 1½

Brooklyn 1 2 .333 1½

Boston 0 4 .000 3

Southeast Division

W L Pct GB

Miami 2 2 .500 –

Orlando 2 2 .500 –

Atlanta 1 2 .333 ½

Charlotte 1 2 .333 ½

Washington 0 3 .000 1½

Central Division

W L Pct GB

Indiana 3 0 1.000 –

Detroit 2 1 .667 1

Cleveland 2 2 .500 1½

Chicago 1 2 .333 2

Milwaukee 1 2 .333 2

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

W L Pct GB

Houston 3 0 1.000 –

San Antonio 2 1 .667 1

Dallas 2 1 .667 1

Memphis 2 2 .500 1½

New Orleans 1 2 .333 2

Northwest Division

W L Pct GB

Minnesota 3 1 .750 –

Portland 2 1 .667 ½

Oklahoma City 2 1 .667 ½

Denver 0 2 .000 2

Utah 0 3 .000 2½

Pacific Division

W L Pct GB

Golden State 3 1 .750 –

L.A. Clippers 2 1 .667 ½

Phoenix 2 1 .667 ½

L.A. Lakers 2 2 .500 1

Sacramento 1 2 .333 1½

MONDAY

Cleveland 93, Minnesota 92

Golden State 110, Philadelphia 90

Memphis 95, Boston 88

Houston at L.A. Clippers, late

SUNDAY

Detroit 87, Boston 77

Orlando 107, Brooklyn 86

Miami 103, Washington 93

Oklahoma City 103, Phoenix 96

Minnesota 109, New York 100

L.A. Lakers 105, Atlanta 103

TUESDAY

Miami at Toronto, 7 p.m.

Utah at Brooklyn, 7:30 p.m.

Indiana at Detroit, 7:30 p.m.

Charlotte at New York, 7:30 p.m.

Phoenix at New Orleans, 8 p.m.

L.A. Lakers at Dallas, 8:30 p.m.

San Antonio at Denver, 9 p.m.

Houston at Portland, 10 p.m.

Atlanta at Sacramento, 10 p.m.

Minnesota 23 15 23 31 – 92

Cleveland 31 24 21 17 – 93

MINNESOTA: Brewer 5-12 3-3 13, Love 8-20 1-1 17, Pekovic 3-12 2-4 8, Rubio 0-7 4-4 4, Martin 7-16 4-4 23, Williams 5-9 3-4 13, Barea 4-11 0-1 8, Shved 0-3 2-3 2, Cunningham 2-4 0-0 4, Dieng 0-0 0-0 0. Totals 34-94 19-24 92.

CLEVELAND: Clark 3-4 0-0 6, Thompson 5-13 2-3 12, Varejao 6-7 0-0 12, Irving 7-15 0-0 15, Waiters 3-10 2-2 8, Jack 1-7 0-0 2, Bynum 2-6 6-6 10, Gee 4-7 0-0 9, Miles 8-13 0-0 19, Bennett 0-3 0-0 0, Zeller 0-0 0-0 0. Totals 39- 85 10-11 93.

Note: 3-Point Goals – Minnesota 5-28 (Martin 5-8, Shved 0-1, Williams 0-1, Rubio 0-3, Barea 0-4, Brewer 0-4, Love 0-7), Cleveland 5-16 (Miles 3-5, Gee 1-2, Irving 1-3, Bennett 0-2, Waiters 0-2, Jack 0-2). Fouled Out–None.

Rebounds –Minnesota 57 (Love 13), Cleveland 55 (Thompson 11).

Assists –Minnesota 21 (Love, Rubio 5), Cleveland 22 (Irving 6).

Total Fouls–Minnesota 15, Cleveland 24.

Technicals –Cleveland defensive three second. A – 17,892 (20,562).

 

MAJOR LEAGUE SOCCER

Playoffs

CONFERENCE SEMIFINALS

Eastern Conference

New York vs. Houston

Leg 1 – Sunday, Nov. 3: New York 2, Houston 2

Leg 2 – Wednesday, Nov. 6: Houston at New York, 8

Sporting KC vs. New England

Leg 1 – Saturday, Nov. 2: New England 2, Sporting KC 1

Leg 2 – Wednesday, Nov. 6: New England at Sporting KC, 9

Western Conference

Portland vs. Seattle

Leg 1 – Saturday, Nov. 2: Portland 2, Seattle 1

Leg 2 – Thursday, Nov. 7: Seattle at Portland, 11

Real Salt Lake vs. LA Galaxy

Leg 1 – Sunday, Nov. 3: LA Galaxy 1, Real Salt Lake 0

Leg 2 – Thursday, Nov. 7: LA Galaxy at Real Salt Lake, 9

 

NHL

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L OT Pts GF GA

Tampa Bay 10 4 0 20 47 35

Toronto 10 5 0 20 48 36

Detroit 9 5 2 20 40 41

Boston 8 5 0 16 36 25

Montreal 8 7 0 16 41 31

Ottawa 4 6 4 12 42 47

Florida 3 8 3 9 28 49

Buffalo 2 13 1 5 26 49

Metropolitan Division

W L OT Pts GF GA

Pittsburgh 11 4 0 22 48 33

N.Y. Islanders 6 5 3 15 45 44

Washington 7 7 0 14 44 40

N.Y. Rangers 6 8 0 12 26 40

Carolina 4 7 3 11 27 44

Columbus 5 8 0 10 33 36

New Jersey 3 7 4 10 26 42

Philadelphia 4 9 0 8 21 37

WESTERN CONFERENCE

Central Division

W L OT Pts GF GA

Colorado 12 1 0 24 42 19

Chicago 9 2 4 22 52 42

Minnesota 8 4 3 19 38 34

St. Louis 8 2 2 18 44 29

Nashville 7 5 2 16 31 40

Dallas 6 6 2 14 37 42

Winnipeg 6 8 2 14 39 47

Pacific Division

W L OT Pts GF GA

Anaheim 12 3 1 25 52 40

San Jose 10 1 3 23 53 27

Phoenix 10 3 2 22 51 46

Vancouver 10 5 1 21 46 41

Los Angeles 9 6 0 18 43 40

Calgary 6 6 2 14 42 49

Edmonton 3 10 2 8 36 59

Note: Two points for a win, one point for overtime loss.

MONDAY

Winnipeg 4, Detroit 2

Anaheim 2, N.Y. Rangers 1

SUNDAY

Dallas 4, Ottawa 3, SO

Calgary 3, Chicago 2, OT

Minnesota 4, New Jersey 0

TUESDAY

Dallas at Boston, 7

N.Y. Islanders at Washington, 7

Ottawa at Columbus, 7

St. Louis at Montreal, 7:30

Edmonton at Florida, 7:30

Philadelphia at Carolina, 7:30

Calgary at Minnesota, 8

Vancouver at Phoenix, 9

Buffalo at San Jose, 10:30

WEDNESDAY

Pittsburgh at N.Y. Rangers, 7:30

Winnipeg at Chicago, 8

Nashville at Colorado, 9:30

Phoenix at Anaheim, 10 p.m.

Detroit 0 2 0 – 2

Winnipeg 1 1 2 – 4

First Period – 1, Winnipeg, Little 8 (Setoguchi, Ladd), 19:00.

Penalties – Tootoo, Det, major (fighting), :16 Thorburn, Wpg, major (fighting), :16 DeKeyser, Det (holding), 3:26 Datsyuk, Det (hooking), 9:14 Setoguchi, Wpg (hooking), 14:05.

Second Period – 2, Detroit, Zetterberg 8 (Datsyuk, Quincey), 7:09. 3, Detroit, DeKeyser 1 (Kronwall, Weiss), 10:05 (sh). 4, Winnipeg, Frolik 3 (Scheifele), 17:04.

Penalties – Kindl, Det (hooking), 1:45 Detroit bench, served by Bertuzzi (too many men), 8:48.

Third Period – 5, Winnipeg, Halischuk 1 (Frolik, Scheifele), 4:27. 6, Winnipeg, Ladd 4 (Setoguchi, Little), 10:57.

Penalties – Kronwall, Det (slashing), 8:10 Ladd, Wpg (tripping), 8:37 Lashoff, Det (hooking), 13:28 Clitsome, Wpg (hooking), 17:16.

Shots on goal – Detroit 9-10-9–28. Winnipeg 14-17-16–47.

Power-play opportunities–Detroit 0 of 3 Winnipeg 0 of 6.

Goalies – Detroit, Howard 5-5-2 (47 shots-43 saves). Winnipeg, Montoya 2-1-0 (28-26).

A – 15,004 (15,004). T–2:29.

NHL Leaders

Through games of Sunday, November 3, 2013

Goal Scoring

Name Team GP G

Alexander Steen St Louis 12 12

Steven Stamkos Tampa Bay 14 11

Alex Ovechkin Washington 12 10

Jason Pominville Minnesota 15 10

Matt Duchene Colorado 13 9

Phil Kessel Toronto 15 9

Sidney Crosby Pittsburgh 15 8

Tomas Hertl San Jose 14 8

Patrick Kane Chicago 15 8

Ryan Kesler Vancouver 16 8

Chris Kunitz Pittsburgh 15 8

Patrick Marleau San Jose 14 8

Matt Moulson NYI-BUF 14 8

Frans Nielsen NY Islanders 14 8

Corey Perry Anaheim 15 8

Bobby Ryan Ottawa 14 8

Jason Spezza Ottawa 13 8

Assists

Name Team GP A

Henrik Sedin Vancouver 16 16

Sidney Crosby Pittsburgh 15 15

Kyle Okposo NY Islanders 14 13

Joe Thornton San Jose 14 13

Anze Kopitar Los Angeles 15 12

Kyle Turris Ottawa 14 12

Nicklas Backstrom Wash 14 11

Erik Karlsson Ottawa 14 11

David Krejci Boston 13 11

P.K. Subban Montreal 15 11

Power Play Goals

Name Team GP PP

Matt Moulson NYI-BUF 14 5

Patrick Marleau San Jose 14 4

Alex Ovechkin Washington 12 4

Zach Parise Minnesota 15 4

Alexander Steen St Louis 12 4

Game Winning Goals

Name Team GP GW

Matt Duchene Colorado 13 3

Ryan Getzlaf Anaheim 15 3

Phil Kessel Toronto 15 3

Corey Perry Anaheim 15 3

Tomas Plekanec Montreal 15 3

Jason Pominville Minnesota 15 3

Dave Bolland Toronto 15 2

Derick Brassard NY Rangers 13 2

Alex Chiasson Dallas 14 2

Braydon Coburn Philadelphia 13 2

Matt Cooke Minnesota 15 2

Pavel Datsyuk Detroit 15 2

Oliver Ekman-Larss Phoenix 15 2

Lars Eller Montreal 15 2

Curtis Glencross Calgary 14 2

Patric Hornqvist Nashville 14 2

Jussi Jokinen Pittsburgh 15 2

Ryan Kesler Vancouver 16 2

Chuck Kobasew Pittsburgh 12 2

David Krejci Boston 13 2

Chris Kunitz Pittsburgh 15 2

T.J. Oshie St Louis 12 2

Brandon Prust Montreal 8 2

Mason Raymond Toronto 15 2

Mike Santorelli Vancouver 16 2

Daniel Sedin Vancouver 16 2

Steven Stamkos Tampa Bay 14 2

Paul Stastny Colorado 13 2

Alexander Steen St Louis 12 2

John Tavares NY Islanders 14 2

Shots

Name Team GP S

Alex Ovechkin Washington 12 75

Zach Parise Minnesota 15 70

Evander Kane Winnipeg 15 66

Plus/Minus

Name Team GP +/-

Justin Braun San Jose 14 12

Rob Klinkhammer Phoenix 15 12

Chris Kunitz Pittsburgh 15 12

Dustin Penner Anaheim 8 12

Marc-Edouard Vlasi San Jose 14 12

Francois Beauchemi Anaheim 15 11

Hampus Lindholm Anaheim 13 11

Matt Niskanen Pittsburgh 15 11



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.

Related stories