Loading…
Thursday, December 25, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Monday, 2/3/2014

Scoreboard: 2-3

COLLEGE BASKETBALL

Men

BOWLING GREEN 74, BUFFALO 68

BUFFALO (11-7) Regan 5-12 4-4 17, McCrea 5-10 4-10 14, Ford 0-2 0-0 0, Freelove 5-11 2-2 16, Oldham 2-7 4-4 8, Evans 2-9 4-6 9, Much 0-1 0-2 0, Nuiriankh 0-0 0-0 0, Moss 2-3 0-0 4. Totals 21-55 18-28 68.

BOWLING GREEN (10-11): Parker 6-13 10-14 23, Holmes 5-12 5-8 16, Black 4-7 0-0 8, Henderson 2-4 2-2 7, Clarke 3-9 5-6 11, Gomez 2-6 0-1 4, Tisdale 2-5 1-2 5, Lyshe 0-1 0-0 0. Totals 24-57 23-33 74.

Halftime–Buffalo 37-35. 3-Point Goals–Buffalo 8-26 (Freelove 4-10, Regan 3-8, Evans 1-6, Much 0-1, Oldham 0-1), Bowling Green 3-12 (Holmes 1-1, Henderson 1-2, Parker 1-4, Gomez 0-1, Clarke 0-2, Tisdale 0-2). Fouled Out–Black, McCrea, Moss. Rebounds–Buffalo 37 (McCrea 11), Bowling Green 42 (Clarke, Holmes 10). Assists–Buffalo 12 (Evans, McCrea, Oldham 3), Bowling Green 16 (Clarke 9). Total Fouls–Buffalo 24, Bowling Green 21. Technicals–McCrea, Buffalo Bench, Bowling Green Bench. A–1,456.

INDIANA 63, No. 10 MICHIGAN 52

MICHIGAN (16-5) Robinson III 4-9 1-2 9, Morgan 2-3 1-5 5, Walton Jr. 3-6 6-6 13, Stauskas 1-6 4-4 6, LeVert 5-13 1-1 12, Albrecht 0-1 0-0 0, Horford 0-1 0-0 0, Irvin 3-6 0-0 7. Totals 18-45 13-18 52.

INDIANA (14-8) Sheehey 3-6 0-0 6, Vonleh 5-9 0-0 10, Williams 0-1 1-2 1, Ferrell 8-10 4-6 27, Robinson 3-6 0-0 7, Marlin 0-1 0-0 0, Gordon 4-6 0-1 8, Mosquera-Perea 0-1 0-0 0, Etherington 0-1 4-6 4, Davis 0-0 0-0 0, Howard 0-0 0-0 0, Hollowell 0-2 0-0 0. Totals 23-43 9-15 63.

Halftime–Indiana 25-22. 3-Point Goals–Michigan 3-13 (Walton Jr. 1-2, Irvin 1-3, LeVert 1-4, Robinson III 0-1, Albrecht 0-1, Stauskas 0-2), Indiana 8-13 (Ferrell 7-8, Robinson 1-2, Sheehey 0-1, Hollowell 0-1, Gordon 0-1). Fouled Out–Sheehey. Rebounds–Michigan 22 (Morgan 10), Indiana 31 (Vonleh 12). Assists–Michigan 8 (LeVert 3), Indiana 6 (Sheehey 3). Total Fouls–Michigan 15, Indiana 15. A–17,472.

Women

BOWLING GREEN 66, TOLEDO 59

BOWLING GREEN (18-3, 8-1): Justinger 3-3 0-0 9, Rogers 4-7 5-9 22, Stein 1-5 2-2 4, Halfhill 1-8 9-9 11, Donovan 0-1 3-4 6, Matthews 0-0 2-2 2, Hoekstra 0-2 0-0 12, Konieczki 0-0 0-0 0, Siefker 0-0 0-0 0. Totals: 9-26 21-26 66.

TOLEDO (9-11, 4-5): Monakana 1-4 2-3 4, Zanoguera 5-9 3-4 13, Capotosto 0-2 2-2 2, Reed-Lewis 2-5 4-6 8, Dortch 3-6 7-7 13, de Alfredo 1-1 0-0 5, Reecher 1-2 0-0 2, Jones 6-10 0-3 12. Totals: 19-39 18-25 59.

Halftime: UT 21-20. 3-point goals: BG 9-26 (Justinger 1-3, Rogers 3-7, Stein 0-2, Halfhill 0-1, Donovan 1-4, Matthews 0-2, Hoekstra 4-7); Toledo 1-15 (Monakana 0-2, Zanoguera 0-1, Capotosto 0-4, Reed-Lewis 0-3, de Alfredo 1-5). Fouled out: Justinger, Monakana. Rebounds: BG 39 (Rogers 12); UT 36 (Jones 7). Assists: BG 13 (Justinger 5); UT 14 (Dortch 6). Total fouls: BG 19, UT 24. A: 4,408.

 

Men

Mid-American Conference

East

Conference All Games

W L Pct. W L Pct.

Ohio 6 2 .750 16 5 .762

Akron 6 2 .750 14 7 .667

Buffalo 5 3 .625 11 7 .611

Miami 5 3 .625 9 10 .474

BGSU 4 4 .500 10 11 .476

Kent St. 3 5 .375 12 9 .571

West

Conference All Games

W L Pct. W L Pct.

Toledo 6 2 .750 18 3 .857

W. Michigan 5 3 .625 12 8 .600

E. Michigan 4 4 .500 12 9 .571

N. Illinois 3 5 .375 9 11 .450

Ball St. 1 7 .125 4 15 .211

C. Michigan 0 8 .000 7 13 .350

SUNDAY

BGSU 74, Buffalo 68

SATURDAY

Ohio 95, Toledo 90, OT

N. Illinois 67, Ball St. 65, OT

W. Michigan 75, C. Michigan 72

Miami 65, E. Michiganigan 61

Kent St. 60, Akron 57

 

Big Ten Conference

Conference All Games

W L Pct. W L Pct.

Michigan St. 8 1 .889 19 3 .864

Michigan 8 1 .889 16 5 .762

Iowa 6 3 .667 17 5 .773

Northwestern 5 5 .500 12 11 .522

Ohio St. 4 5 .444 17 5 .773

Wisconsin 4 5 .444 17 5 .773

Minnesota 4 5 .444 15 7 .682

Indiana 4 5 .444 14 8 .636

Nebraska 3 5 .375 11 9 .550

Purdue 3 6 .333 13 9 .591

Penn St. 3 6 .333 12 10 .545

Illinois 2 7 .222 13 9 .591

SUNDAY

Penn St. 79, Purdue 68

Indiana 63, Michigan 52

SATURDAY

Ohio St. 59, Wisconsin 58

Northwestern 55, Minnesota 54

Georgetown 64, Michigan St. 60

Iowa 81, Illinois 74

 

Women

Mid-American Conference

East

Conference All Games

W L Pct. W L Pct.

BGSU 8 1 .889 18 3 .857

Akron 6 3 .667 12 8 .600

Buffalo 5 4 .556 12 8 .600

Ohio 3 6 .333 8 11 .421

Miami 3 6 .333 7 13 .350

Kent St. 1 8 .111 4 16 .200

West

Conference All Games

W L Pct. W L Pct.

C. Michigan 9 0 1.000 13 7 .650

W. Michigan 5 4 .556 9 11 .450

Ball St. 4 5 .444 9 11 .450

Toledo 4 5 .444 9 11 .450

N. Illinois 4 5 .444 8 11 .421

E. Michigan 2 7 .222 12 8 .600

TODAY

Akron 101, Buffalo 92

Bowling Green 66, Toledo 59

Kent St. 60, Ball St. 57

Miami 71, E. Michigan 65

Cent. Michigan 80, Ohio 63

SATURDAY

W. Michigan 56, N. Illinois 43

NFL

Seattle 8 14 14 7 – 43

Denver 0 0 8 0 – 8

Sea–Avril safety, 14:48. Seattle 2, Denver 0.

Sea–FG Hauschka 31, 10:21. Drive: 9 plays, 51 yards, 4:27. Key Plays: Harvin 30 run Wilson 12 pass to Kearse on 3rd-and-9. Seattle 5, Denver 0.

Sea–FG Hauschka 33, 2:16. Drive: 13 plays, 58 yards, 6:15. Key Plays: Wilson 9 pass to Tate on 3rd-and-7 Wilson 6 pass to Baldwin on 3rd-and-4 Wilson 37 pass to Baldwin on 3rd-and-5. Seattle 8, Denver 0.

Sea–Lynch 1 run (Hauschka kick), 12:00. Drive: 7 plays, 37 yards, 3:59. Key Plays: Chancellor 2 interception return to Denver 37 Harvin 15 run T.Carter 4-yard defensive pass interference penalty on 3rd-and-4. Seattle 15, Denver 0.

Sea–Smith 69 interception return (Hauschka kick), 3:21. Seattle 22, Denver 0.

Sea–Harvin 87 kickoff return (Hauschka kick), 14:48. Seattle 29, Denver 0.

Sea–Kearse 23 pass from Wilson (Hauschka kick), 2:58. Drive: 6 plays, 58 yards, 2:57. Key Plays: Smith 7 fumble return (D.Thomas) Franklin 15-yard unnecessary roughness penalty Wilson 12 pass to Willson on 3rd-and-7 Wilson 19 pass to Lockette. Seattle 36, Denver 0.

Den–D.Thomas 14 pass from Manning (Welker pass from Manning), :00. Drive: 6 plays, 80 yards, 2:58. Key Plays: Maxwell 20-yard defensive pass interference penalty on 3rd-and-9 Manning 12 pass to Welker Manning 11 pass to Tamme Manning 22 pass to Welker. Seattle 36, Denver 8.

Sea–Baldwin 10 pass from Wilson (Hauschka kick), 11:45. Drive: 5 plays, 65 yards, 3:15. Key Plays: Team onside kick recovery at Seattle 35 Team onside kick recovery at Seattle 35 Wilson 10 pass to Miller Wilson 6 pass to Baldwin on 3rd-and-2 Wilson 24 pass to Kearse. Seattle 43, Denver 8.

A–82,529.

TEAM STATS

Sea Den

FIRST DOWNS 17 18

Rushing 6 2

Passing 10 13

Penalty 1 3

THIRD DOWN EFF 7-12 6-13

FOURTH DOWN EFF 0-2 0-3

TOTAL NET YARDS 341 306

Total Plays 55 64

Avg Gain 6.2 4.8

NET YARDS RUSHING 135 27

Rushes 29 14

Avg per rush 4.7 1.9

NET YARDS PASSING 206 279

Sacked-Yds lost 0-0 1-1

Gross-Yds passing 206 280

Completed-Att. 18-26 34-49

Had Intercepted 0 2

Yards-Pass Play 7.9 5.6

KICKOFFS-EndZone-TB 8-6-3 3-0-0

PUNTS-Avg. 1-45.0 2-30.0

Punts blocked 0 0

FGs-PATs blocked 0-0 0-0

TOTAL RETURN YARDAGE 178 114

Punt Returns 0-0 1-9

Kickoff Returns 2-107 5-105

Interceptions 2-71 0-0

PENALTIES-Yds 10-104 5-44

FUMBLES-Lost 0-0 4-2

TIME OF POSSESSION 31:53 28:07

INDIVIDUAL STATS

RUSHING–Seattle, Harvin 2-45, Lynch 15-39, Wilson 3-26, Turbin 9-25. Denver, Moreno 5-17, Anderson 2-9, Ball 6-1, Manning 1-0.

PASSING–Seattle, Wilson 18-25-0-206, Jackson 0-1-0-0. Denver, Manning 34-49-2-280.

RECEIVING–Seattle, Baldwin 5-66, Kearse 4-65, Tate 3-17, Willson 2-17, Lockette 1-19, Miller 1-10, Robinson 1-7, Harvin 1-5. Denver, D.Thomas 13-118, Welker 8-84, J.Thomas 4-27, Moreno 3-20, Tamme 2-9, Ball 2-2, Anderson 1-14, Decker 1-6.

PUNT RETURNS–Seattle, None. Denver, Decker 1-9.

KICKOFF RETURNS–Seattle, Harvin 1-87, Tate 1-20. Denver, Holliday 5-105.

TACKLES-ASSISTS-SACKS–Seattle, Chancellor 6-4-0, Smith 6-4-0, Thomas 6-1-0, Wagner 5-5-0, Wright 5-2-0, Maxwell 4-0-0, McDonald 3-2-0, Avril 3-0-0, Mebane 3-0-0, Clemons 2-1-1, Sherman 2-1-0, Irvin 2-0-0, Thurmond 1-2-0, Bennett 1-1-0, Farwell 1-1-0, Coleman 1-0-0, Maragos 1-0-0, McDaniel 1-0-0, Robinson 1-0-0, Schofield 1-0-0, Lane 0-2-0, Lockette 0-2-0, Baldwin 0-1-0. Denver, Trevathan 7-5-0, Adams 6-0-0, Ihenacho 5-4-0, Jackson 4-1-0, Knighton 4-1-0, Bailey 4-0-0, Irving 3-1-0, Lenon 2-0-0, J.Thomas 2-0-0, Williams 2-0-0, Phillips 1-3-0, Woodyard 1-2-0, Unrein 1-1-0, Ayers 1-0-0, T.Carter 1-0-0, Clark 1-0-0, Marshall 1-0-0, Rodgers-Cromartie 1-0-0, Tamme 1-0-0, Mincey 0-4-0.

INTERCEPTIONS–Seattle, Smith 1-69, Chancellor 1-2.

MISSED FIELD GOALS–None.

OFFICIALS–Referee Terry McAulay, Ump Carl Paganelli, HL Jim Mello, LJ Tom Symonette, FJ Scott Steenson, SJ David Wyant, BJ Steve Freeman, Replay Earnie Frantz.

Time: 3:23.

 

Super Bowl Champions

2014_Seattle (NFC) 43, Denver (AFC) 8

2013_Baltimore (AFC) 34, San Francisco (NFC) 31

2012_N.Y. Giants (NFC) 21, New England (AFC) 17

2011_Green Bay (NFC) 31, Pittsburgh (AFC) 25

2010_New Orleans (NFC) 31, Indianapolis (AFC) 17

2009_Pittsburgh (AFC) 27, Arizona (NFC) 23

2008_N.Y. Giants (NFC) 17, New England (AFC) 14

2007_Indianapolis (AFC) 29, Chicago (NFC) 17

2006_Pittsburgh (AFC) 21, Seattle (NFC) 10

2005_New England (AFC) 24, Philadelphia (NFC) 21

2004_New England (AFC) 32, Carolina (NFC) 29

2003_Tampa Bay (NFC) 48, Oakland (AFC) 21

2002_New England (AFC) 20, St. Louis (NFC) 17

2001_Baltimore Ravens (AFC) 34, N.Y. Giants (NFC) 7

2000_St. Louis (NFC) 23, Tennessee (AFC) 16

1999_Denver (AFC) 34, Atlanta (NFC) 19

1998_Denver (AFC) 31, Green Bay (NFC) 24

1997_Green Bay (NFC) 35, New England (AFC) 21

1996_Dallas (NFC) 27, Pittsburgh (AFC) 17

1995_San Francisco (NFC) 49, San Diego (AFC) 26

1994_Dallas (NFC) 30, Buffalo (AFC) 13

1993_Dallas (NFC) 52, Buffalo (AFC) 17

1992_Washington (NFC) 37, Buffalo (AFC) 24

1991_N.Y. Giants (NFC) 20, Buffalo (AFC) 19

1990_San Francisco (NFC) 55, Denver (AFC) 10

1989_San Francisco (NFC) 20, Cincinnati (AFC) 16

1988_Washington (NFC) 42, Denver (AFC) 10

1987_N.Y. Giants (NFC) 39, Denver (AFC) 20

1986_Chicago (NFC) 46, New England (AFC) 10

1985_San Francisco (NFC) 38, Miami (AFC) 16

1984_L.A. Raiders (AFC) 38, Washington (NFC) 9

1983_Washington (NFC) 27, Miami (AFC) 17

1982_San Francisco (NFC) 26, Cincinnati (AFC) 21

1981_Oakland (AFC) 27, Philadelphia (NFC) 10

1980_Pittsburgh (AFC) 31, L.A. Rams (NFC) 19

1979_Pittsburgh (AFC) 35, Dallas (NFC) 31

1978_Dallas (NFC) 27, Denver (AFC) 10

1977_Oakland (AFC) 32, Minnesota (NFC) 14

1976_Pittsburgh (AFC) 21, Dallas (NFC) 17

1975_Pittsburgh (AFC) 16, Minnesota (NFC) 6

1974_Miami (AFC) 24, Minnesota (NFC) 7

1973_Miami (AFC) 14, Washington (NFC) 7

1972_Dallas (NFC) 24, Miami (AFC) 3

1971_Baltimore Colts (AFC) 16, Dallas (NFC) 13

1970_Kansas City (AFL) 23, Minnesota (NFL) 7

1969_N.Y. Jets (AFL) 16, Baltimore Colts (NFL) 7

1968_Green Bay (NFL) 33, Oakland (AFL) 14

1967_Green Bay (NFL) 35, Kansas City (AFL) 10

 

Super Bowl MVPs

2014_Malcolm Smith, LB, Seattle

2013_Joe Flacco, QB, Baltimore

2012_Eli Manning, QB, N.Y. Giants

2011_Aaron Rodgers, QB, Green Bay

2010_Drew Brees, QB, New Orleans

2009_Santonio Holmes, WR, Pittsburgh

2008_Eli Manning, QB, N.Y. Giants

2007_Peyton Manning, QB, Indianapolis

2006_Hines Ward, WR, Pittsburgh

2005_Deion Branch, WR, New England

2004_Tom Brady, QB, New England

2003_Dexter Jackson, FS, Tampa Bay

2002_Tom Brady, QB, New England

2001_Ray Lewis, LB, Baltimore

2000_Kurt Warner, QB, St. Louis

1999_John Elway, QB, Denver

1998_Terrell Davis, RB, Denver

1997_Desmond Howard, KR, Green Bay

1996_Larry Brown, CB, Dallas

1995_Steve Young, QB, San Francisco

1994_Emmitt Smith, RB, Dallas

1993_Troy Aikman, QB, Dallas

1992_Mark Rypien, QB, Washington

1991_Ottis Anderson, RB, N.Y. Giants

1990_Joe Montana, QB, San Francisco

1989_Jerry Rice, WR, San Francisco

1988_Doug Williams, QB, Washington

1987_Phil Simms, QB, N.Y. Giants

1986_Richard Dent, DE, Chicago

1985_Joe Montana, QB, San Francisco

1984_Marcus Allen, RB, L.A. Raiders

1983_John Riggins, RB, Washington

1982_Joe Montana, QB, San Francisco

1981_Jim Plunkett, QB, Oakland

1980_Terry Bradshaw, QB, Pittsburgh

1979_Terry Bradshaw, QB, Pittsburgh

1978_Randy White, DT and Harvey Martin, DE, Dallas

1977_Fred Biletnikoff, WR, Oakland

1976_Lynn Swann, WR, Pittsburgh

1975_Franco Harris, RB, Pittsburgh

1974_Larry Csonka, RB, Miami

1973_Jake Scott, S, Miami

1972_Roger Staubach, QB, Dallas

1971_Chuck Howley, LB, Dallas

1970_Len Dawson, QB, Kansas City

1969_Joe Namath, QB, N.Y. Jets

1968_Bart Starr, QB, Green Bay

1967_Bart Starr, QB, Green Bay

 

Super Bowl Composite

W L Pct. PF PA

Baltimore Ravens 2 0 1.000 68 38

New Orleans 1 0 1.000 31 17

N.Y. Jets 1 0 1.000 16 7

Tampa Bay 1 0 1.000 48 21

San Francisco 5 1 .833 219 123

Green Bay 4 1 .800 158 101

N.Y. Giants 4 1 .800 104 104

Pittsburgh 6 2 .750 193 164

Dallas 5 3 .625 221 132

Oakland-L.A. Raiders 3 2 .600 132 114

Washington 3 2 .600 122 103

Indianap-Baltimore 2 2 .500 69 77

Chicago 1 1 .500 63 39

Kansas City 1 1 .500 33 42

Seattle 1 1 .500 53 29

New England 3 4 .429 138 186

Miami 2 3 .400 74 103

St. Louis-L.A. Rams 1 2 .333 59 67

Denver 2 5 .286 123 249

Arizona 0 1 .000 23 27

Atlanta 0 1 .000 19 34

Carolina 0 1 .000 29 32

San Diego 0 1 .000 26 49

Tennessee 0 1 .000 16 23

Cincinnati 0 2 .000 37 46

Philadelphia 0 2 .000 31 51

Buffalo 0 4 .000 73 139

Minnesota 0 4 .000 34 95

 

HIGH SCHOOL BASKETBALL

GIRLS

Sectionals

Division I

AT FOSTORIA

UPPER BRACKET

Lima Senior vs. Findlay, Feb. 18, 6:15

Anthony Wayne vs. Ashland, Feb. 18, 8

Winners meet Feb. 22, 6:15 p.m. for sectional title.

LOWER BRACKET

Fremont Ross vs. Marion Harding, Feb,. 17, 7

Winner vs. Perrysburg, Feb. 19, 8

Clay vs. Mansfield Senior, Feb. 19, 6:15

Winners from Feb. 19 games meet Feb. 22, 8 p.m. for sectional title.

SEEDS: 1, Perrysburg. 2, Lima Senior.

AT CENTRAL CATHOLIC

UPPER BRACKET

Bowsher vs. Notre Dame, Feb. 18, 6:15

Springfield vs. Start, Feb. 18, 8

Winners meet Feb. 22, 6:15 p.m. for sectional title.

LOWER BRACKET

Southview vs. Waite, Feb. 17, 7

Winner vs. Whitmer, Feb. 19, 8

Northview vs. St. Ursula, Feb. 19, 6:15

Winners from Feb. 19 games meet Feb. 22, 8 p.m. for sectional title.

SEEDS: 1, Notre Dame. 2, Whitmer.

 

Division II

AT SENECA EAST

UPPER BRACKET

Sandusky Perkins vs. Edison, Feb. 18, 6:15

Winner vs. Bellevue, Feb. 22, 8

LOWER BRACKET

Norwalk vs. Sandusky, Feb. 18, 8

Winner vs. Willard, Feb. 22, 8

SEEDS: 1, Bellevue. 2, Willard.

AT SPENCERVILLE

UPPER BRACKET

Celina vs. St. Marys Memorial, Feb. 18, 6:15

Winner vs. Lima Bath, Feb. 22, 6:15

LOWER BRACKET

Lima Shawnee vs. Elida, Feb. 18, 8

Winner vs. Wapakoneta, Feb. 22, 8

SEEDS: 1, Lima Bath. 2, Wapakoneta.

AT HICKSVILLE

UPPER BRACKET

Defiance (3-13) vs. Napoleon (5-11), Feb. 19, 7

Winner vs. Van Wert, Feb. 22, 6:15

LOWER BRACKET

Wauseon (7-8) vs. Bryan (8-8), Feb. 22, 8

SEEDS: 1, Van Wert. 2, Wauseon.

AT BOWSHER

UPPER BRACKET

Central Catholic vs. Woodward, Feb, 18, 6:15

Winner vs. Lake, Feb. 22, 6:15

LOWER BRACKET

Rogers vs. Maumee, Feb. 18, 6:15

Winner vs. Scott, Feb. 22, 8

SEEDS: 1, Rogers. 2, Central Catholic.

AT OLD FORT

UPPER BRACKET

Bowling Green vs. Eastwood, Feb. 18, 6:15

Winner vs. Port Clinton, Feb. 22, 6:15 p.m.

LOWER BRACKET

Clyde vs. Tiffin Columbian, Feb. 18, 8

Winner vs. Fostoria, Feb. 22, 8

AT MANSFIELD SENIOR

UPPER BRACKET

Ontario vs. Lexington, Feb. 18, 6:15

Winner vs. Mansfield Madison, Feb. 22, 6:15 p.m.

LOWER BRACKET

Shelby vs. Galion, Feb. 18, 8

Winner vs. Clear Fork, Feb. 22, 8

 

Division III

AT DEFIANCE

UPPER BRACKET

Delta (11-7) vs. Tinora (7-9), Feb. 19, 6:15

Winner vs. Paulding (5-11), Feb. 22, 6:15

LOWER BRACKET

Archbold (16-1) vs. Liberty Center (3-13), Feb. 19, 8

Winner vs. Fairview (4-12), Feb. 22, 8

SEEDS: 1, Archbold. 2, Delta.

AT LAKE

UPPER BRACKET

Evergreen (13-3) vs. Northwood (3-13), Feb. 18, 6:15

Winner vs. Rossford (12-5), Feb. 22, 6:15

LOWER BRACKET

Swanton (7-9) vs. Otsego (8-8), Feb. 18, 8

Winner vs. Ottawa Hills (12-3), Feb. 22, 8

SEEDS: 1, Evergreen. 2, Ottawa Hills.

AT RIVERDALE

UPPER BRACKET

Upper Sandusky vs. Kenton, Feb. 18, 6:15

Winner vs. Liberty-Benton, Feb. 22, 6:15

LOWER BRACKET

Elmwood vs. Bluffton, Feb. 18, 8

Winner vs. Ottawa-Glandorf, Feb. 22, 8

SEEDS: 1, Liberty-Benton. 2, Ottawa-Glandorf.

AT PORT CLINTON

UPPER BRACKET

Margaretta vs. Gibsonburg, Feb. 18, 6:15

Winner vs. OakHarbor, Feb. 22, 6:15

LOWER BRACKET

Genoa vs. Huron, Feb. 18, 8

Winner vs. Woodmore, Feb. 22, 8

AT WAPAKONETA

UPPER BRACKET

Columbus Grove vs. Coldwater, Feb. 19, 7

Winner vs. Allen East, Feb. 22, 6:15

LOWER BRACKET

Lima Central Catholic vs. Parkway, Feb. 22, 8

AT SHELBY

UPPER BRACKET

New London (10-7) vs. Western Reserve (1-13), Feb. 18, 6:15

Winner vs. Wynford (14-5), Feb. 22, 6:15

LOWER BRACKET

Mohawk (8-8) vs. Ashland Crestview (6-12), 8

Winner vs. Bucyrus (14-5), Feb. 22, 8

SEEDS: 1, Wynford. 2, Bucyrus.

 

Division IV

AT PAULDING

UPPER BRACKET

Hicksville (5-13) vs. Antwerp (1-16), Feb. 18, 7

Winner vs. Holgate, Feb., 22, 6:15 p.m.

LOWER BRACKET

Ayersville (14-3) vs. Continental (9-7), 6:15

Edgerton (12-6) vs. Wayne Trace (12-5), 8

Winners meet Feb. 22, 8 p.m. for sectional championship.

SEEDS: 1, Holgate. 2, Ayersville.

AT KENTON

UPPER BRACKET

Lima Perry vs. Hardin Northern, Feb. 18, 6:15

Winner vs. USV, Feb. 22, 6:15

LOWER BRACKET

Waynesfield-Goshen vs. Ridgemont, Feb. 18, 8

Winner vs. Ada, Feb. 22, 8

SEEDS: 1, UpperScioto Valley. 2, Waynesfield-Goshen.

AT TIFFIN COLUMBIAN

UPPER BRACKET

Norwalk St. Paul vs. Seneca East, Feb. 18, 7

Winner vs. New Riegel, Feb. 22, 6:15

LOWER BRACKET

Tiffin Calvert vs. Hopewell-Loudon, Feb. 19, 6:15

Old Fort vs. Monroeville, Feb. 19, 8

Winners meet Feb. 22, 8 p.m. for sectional title.

SEEDS: 1, New Riegel. 2, Tiffin Calvert.

AT ONTARIO

UPPER BRACKET

South Central (15-1) vs. Lucas (1-15), Feb. 18, 6:15

Crestline (2-16) vs. Mansfield Christian (4-11), Feb. 18, 8

Winners meet Feb. 22, 6:15 p.m. for sectional title.

LOWER BRACKET

Buckeye Central (7-10) vs. Plymouth (3-13), Feb. 19, 6:15

Mansfield St. Peter (8-9) vs. Colonel Crawford (3-15), Feb. 19, 8

Winners meet Feb. 22, 8 p.m. for sectional title.

SEEDS: 1, South Central; 2, Mansfield St. Peter.

AT FINDLAY

UPPER BRACKET

Arlington (12-5) vs. Vanlue (4-15), Feb. 18, 7

Winner vs. Carey (15-1), Feb. 22, 6:15

LOWER BRACKET

Fostoria St. Wendelin (12-4) vs. Riverdale (14-3), Feb. 19, 6:15

Arcadia vs. Cory-Rawson (6-12), Feb. 19, 8

Winners meet Feb. 22, 8 p.m. for sectional title.

SEEDS: 1, Carey. 2, Riverdale.

AT VAN WERT

UPPER BRACKET

Lincolnview vs. Delphos St. John's, Feb. 18, 7

Winner vs. Convoy Crestview, Feb. 22, 6:15

LOWER BRACKET

Ottoville vs. Fort Jennings, Feb. 19, 6:15

Delphos Jefferson vs. Kalida, Feb. 19, 8

Winners meet Feb. 22, 8 p.m. for sectional title.

SEEDS: 1, Convoy Crestview. 2, Ottoville.

AT OTTAWA-GLANDORF

UPPER BRACKET

North Baltimore (7-11) vs. Miller City (1-15), Feb. 18, 7

Winner vs. Leipsic (15-3), Feb. 22, 6:15

LOWER BRACKET

Patrick Henry (4-11) vs. McComb (11-8), Feb. 19, 6:15

Pandora-Gilboa (9-8) vs. Van Buren (3-13), Feb. 19, 8

Winners meet Feb. 22, 8 p.m. for sectional title.

SEEDS: 1, Leipsic. 2, Pandora-Gilboa.

AT GENOA

UPPER BRACKET

Sandusky St. Mary's (0-17) vs. Maumee Valley Country Day (1-14), Feb. 18, 7

Winner vs. Toledo Christian (10-6), Feb. 22, 6:15

LOWER BRACKET

Danbury (8-9) vs. Fremont St. Joseph (3-12), Feb. 19, 6:15

Lakota (4-12) vs. Cardinal Stritch (8-9), Feb. 19, 8

Winners meet Feb. 22, 8 p.m. for sectional title.

SEEDS: 1, Toledo Christian. 2, Danbury.

AT COLDWATER

UPPER BRACKET

St. Henry (7-10) vs. Fort Recovery (7-8), Feb. 18, 7

Winner vs. New Knoxville (13-4), Feb. 22, 6:15

LOWER BRACKET

Marion Local (14-4) vs. New Bremen (7-10), Feb. 19, 6:15

Spencerville (2-13) vs. Minster (15-2), Feb. 19, 8

Winners meet Feb. 22, 8 p.m. for sectional title.

SEEDS: 1, Minster. 2, New Knoxville.

AT BRYAN

UPPER BRACKET

Stryker (8-9) vs. North Central (4-12), Feb. 18, 7

Winner vs. Pettisville (15-2), Feb. 22, 6:15

LOWER BRACKET

Hilltop (12-4) vs. Edon (2-16), Feb. 19, 6:15

Montpelier (4-13) vs. Fayette (12-3), Feb. 19, 8

Winners meet Feb. 22, 8 p.m. for sectional title.

SEEDS: 1, Pettisville. 2, Fayette.

 

Regular season

Monday

City League

Perrysburg at Start

Woodward at Otsego

Three Rivers Athletic Conf.

Central Catholic at Lima Senior

Clay at St. Ursula

Findlay at Whitmer

Notre Dame at Fremont Ross

Northern Buckeye Conf.

Gibsonburg at Elmwood

Toledo Area Athletic Conf.

Cardinal Stritch at Swanton

Maumee Valley at Monclova Christian

Northwood at Old Fort

Northwest Ohio Athletic League

Evergreen at Fayette

Ayersville at Wauseon

Upper Scioto Valley at Fostoria St. Wendelin

Southeast Michigan

Summerfield at Ann Arbor Greenhills

Tuesday

Northern Lakes League

Bryan at Bowling Green

Napoleon at Archbold

Northern Buckeye Conf.

Toledo Christian at Genoa

Toledo Area Athletic Conf.

North Central at Maumee Valley

Northwest Ohio Athletic League

Monclova Christian at Liberty Center

Tinora at Montpelier

Patrick Henry at Pettisville

Swanton at Hilltop

Other Northwest Ohio

Sandusky St. Mary at Fremont St. Joseph

Kalida at Holgate

Liberty-Benton at Miller City

Oak Harbor at Port Clinton

Southeast Michigan

Dexter at Bedford

Blissfield at Hillsdale

Erie Mason at Columbia Central

Whiteford at Lenawee Christian

Wednesday

City League

Scott at Oak Park (MI)

Old Fort at Woodward

Northern Buckeye Conf.

Fostoria at Woodmore

Thursday

Three Rivers Athletic Conf.

Central Catholic at Findlay

Lima Senior at Clay

Whitmer at Fremont Ross

St. Ursula at Notre Dame

Northern Lakes League

Napoleon at Anthony Wayne

Southview at Bowling Green

Northview at Maumee

Springfield at Perrysburg

Northern Buckeye Conf.

Eastwood at Elmwood

Genoa at Rossford

Lake at Otsego

Toledo Area Athletic Conf.

Emmanuel Christian at Cardinal Stritch

Danbury at Northwood

Toledo Christian at Gibsonburg

Ottawa Hills at Maumee Valley

Northwest Ohio Athletic League

Evergreen at Bryan

Archbold at Delta

Montpelier at Liberty Center

Patrick Henry at Wauseon

Other Northwest Ohio

Vanlue at Arcadia

Fayette at North Central

Fostoria St. Wendelin at Seneca East

Hopewell-Loudon at Fremont St. Joseph

Hicksville at Holgate

Arlington at Liberty-Benton

Leipsic at McComb

Carey at North Baltimore

Pettisville at Hilltop

Hardin Northern at Van Buren

Southeast Michigan

Columbia Central at Blissfield

Hudson at Erie Mason

Friday

Other Northwest Ohio

Pettisville at Holgate

Southeast Michigan

Ann Arbor Pioneer at Bedford

Sand Creek at Summerfield

Britton-Deerfield at Whiteford

Saturday

City League

Bowsher at Maumee

Woodward at Tiffin Calvert

Three Rivers Athletic Conf.

Central Catholic vs. Anthony Wayne at BGSU

Sandusky St. Mary at Lima Senior

Northern Buckeye Conf.

Elmwood at Lake

Fostoria at Tiffin Columbian

Swanton at Otsego

Toledo Area Athletic Conf.

Cardinal Stritch at Ottawa Hills

Danbury at Gibsonburg

Northwood at Emmanuel Christian

Toledo Christian at Maumee Valley

Northwest Ohio Athletic League

Continental at Patrick Henry

Other Northwest Ohio

Arcadia at Lakota

McComb at Lima Central Catholic

Mohawk at North Baltimore

Sandusky Perkins at Oak Harbor

Port Clinton at Clyde

 

Central Catholic 18 13 13 15 – 59

Northview 10 11 18 14 – 53

Central Catholic: L. Matus 1-1-4, A. Matus 5-15, Galernik 8-4-20, Moran 0-2-2, Russels 5-3-13, Simon 0-3-3, Totals 14-6-13-59.

Northview: Fries 2-0-4, Cole 4-8, Riggs 0-1-1, McCoy 7-4-18, Cole 1-5-7, Jessing 5-2-12. Totals 20-12-52.

 

BOYS

Monday

City League

Rogers at Southview

Other Northwest Ohio

Monclova Christian at Stateline

Southeast Michigan

Whiteford at Addison

Tuesday

City League

Maumee at Bowsher

Waite at Scott

Start at Woodward

Three Rivers Athletic Conf.

Central Catholic at Clay

Lima Senior at Findlay

Whitmer at Fremont Ross

St. John's at St. Francis

Northern Lakes League

Napoleon at Perrysburg

Northern Buckeye Conf.

Eastwood at Otsego

Fostoria at Elmwood

Genoa at Lake

Rossford at Woodmore

Toledo Area Athletic Conf.

Cardinal Stritch at Northwood

Maumee Valley at Danbury

Toledo Christian at Emmanuel Christian

Ottawa Hills at Gibsonburg

Other Northwest Ohio

Fostoria St. Wendelin at Lakota

Southeast Michigan

Bedford at Dexter

Hillsdale at Blissfield

Columbia Central at Erie Mason

Wednesday

Three Rivers Athletic Conf.

Central Catholic at Southview

Friday

City League

Waite at Bowsher

Start at Rogers

Scott at Woodward

Three Rivers Athletic Conf.

St. Francis at Central Catholic

Fremont Ross at Clay

St. John's at Findlay

Lima Senior at Whitmer

Northern Lakes League

Bowling Green at Anthony Wayne

Napoleon at Maumee

Perrysburg at Northview

Springfield at Southview

Northern Buckeye Conf.

Eastwood at Genoa

Lake at Elmwood

Fostoria at Rossford

Otsego at Woodmore

Toledo Area Athletic Conf.

Danbury at Cardinal Stritch

Emmanuel Christian at Maumee Valley

Northwood at Gibsonburg

Ottawa Hills at Toledo Christian

Northwest Ohio Athletic League

Delta at Archbold

Bryan at Evergreen

Liberty Center at Montpelier

Wauseon at Patrick Henry

Other Northwest Ohio

Cory-Rawson at Arcadia

North Central at Fayette

Fostoria St. Wendelin at Fremont St. Joseph

Holgate at Hicksville

Lakota at Seneca East

Vanlue at Lie

McComb at Hardin Northern

Hopewell-Loudon at North Baltimore

Oak Harbor at Sandusky St. Mary

Hilltop at Pettisville

Port Clinton at Huron

Arlington at Van Buren

Southeast Michigan

Bedford at Ann Arbor Pioneer

Blissfield at Columbia Central

Erie Mason at Hudson

Sand Creek at Summerfield

Britton-Deerfield at Whiteford

Saturday

City League

Southview at Clay

Three Rivers Athletic Conf.

Defiance at Lima Senior

Northern Lakes League

Bowling Green at Tiffin Columbian

Napoleon at Bryan

Northern Buckeye Conf.

Elmwood at Wauseon

Toledo Area Athletic Conf.

Danbury at Emmanuel Christian

Gibsonburg at Fremont St. Joseph

Maumee Valley at Hilltop

Ottawa Hills at Northwood

Northwest Ohio Athletic League

Evergreen at Fayette

Liberty Center at Edgerton

North Central at Montpelier

Patrick Henry at Holgate

Other Northwest Ohio

Fostoria St. Wendelin at Arcadia

Bluffton at Liberty-Benton

Tiffin Calvert at McComb

Hicksville at Pettisville

Port Clinton at Mohawk

 

Rogers 17 15 18 21 – 71

Bowsher 29 18 10 15 – 72

ROGERS: Copland 5-1-1-14, Austin 7-2-0-20, Jackson 2-6-10, Al. Williams 6-0-12, Czajka 1-0-2, Folkes 2-0-4, Robinson 3-1-7, An. Williams 1-0-2. Totals: 27-3-8-71.

BOWSHER: White 1-2-4, Kizer 2-1-3-10, Jones 0-1-0-3, Sandridge 1-0-2, King 2-4-4-20, Allen 4-1-5-16, Washington 3-1-8-17. Totals: 13-8-22-72.

 

Golf

Phoenix Open

Sunday

Scottsdale, Ariz.; Par: 71

Final

Kevin Stadler $1,116,000 65-68-67-68 – 268

Graham DeLaet $545,600 67-72-65-65 – 269

Bubba Watson $545,600 64-66-68-71 – 269

Hunter Mahan $272,800 66-71-65-68 – 270

Hideki Matsuyama $272,800 66-67-68-69 – 270

Charles Howell III $207,700 70-69-67-65 – 271

Brendan Steele $207,700 66-74-62-69 – 271

Ryan Moore $207,700 66-71-64-70 – 271

Harris English $179,800 65-67-69-71 – 272

Webb Simpson $167,400 68-72-67-66 – 273

Pat Perez $155,000 65-68-70-71 – 274

Cameron Tringale $130,200 71-67-69-68 – 275

John Mallinger $130,200 67-72-67-69 – 275

Matt Jones $130,200 65-65-72-73 – 275

Scott Piercy $102,300 67-67-75-67 – 276

Morgan Hoffmann $102,300 69-66-70-71 – 276

Greg Chalmers $102,300 65-67-71-73 – 276

Jason Kokrak $102,300 66-69-68-73 – 276

John Merrick $63,302 75-65-69-68 – 277

Michael Thompson $63,302 72-68-70-67 – 277

Kevin Na $63,302 70-70-68-69 – 277

William McGirt $63,302 65-69-73-70 – 277

Justin Hicks $63,302 71-70-69-67 – 277

Martin Laird $63,302 67-68-71-71 – 277

John Rollins $63,302 72-67-67-71 – 277

Patrick Reed $63,302 67-67-71-72 – 277

Roberto Castro $63,302 72-69-70-66 – 277

Chris Stroud $63,302 70-67-68-72 – 277

Geoff Ogilvy $40,300 71-70-68-69 – 278

Ken Duke $40,300 70-67-72-69 – 278

Bryce Molder $40,300 67-71-70-70 – 278

Spencer Levin $40,300 67-69-70-72 – 278

Nick Watney $40,300 69-68-68-73 – 278

Bill Haas $33,480 69-68-71-71 – 279

Jason Bohn $33,480 70-70-70-69 – 279

Jonas Blixt $33,480 68-71-72-68 – 279

Camilo Villegas $27,900 70-71-68-71 – 280

Gary Woodland $27,900 67-72-72-69 – 280

Brian Davis $27,900 72-69-70-69 – 280

Matt Every $27,900 72-66-67-75 – 280

Ricky Barnes $27,900 71-67-67-75 – 280

Chris Smith $21,080 70-69-71-71 – 281

Phil Mickelson $21,080 71-67-72-71 – 281

James Driscoll $21,080 67-70-73-71 – 281

David Lingmerth $21,080 72-68-68-73 – 281

K.J. Choi $21,080 71-70-69-71 – 281

Ben Crane $21,080 69-69-69-74 – 281

Erik Compton $15,773 67-72-71-72 – 282

Ryan Palmer $15,773 76-64-70-72 – 282

David Lynn $15,773 72-66-70-74 – 282

Aaron Baddeley $15,773 68-70-73-71 – 282

Jhonattan Vegas $15,773 71-66-75-70 – 282

Brendon de Jonge $14,285 66-73-70-74 – 283

Robert Garrigus $14,285 70-70-70-73 – 283

Brian Stuard $14,285 73-68-69-73 – 283

Martin Kaymer $14,285 69-71-71-72 – 283

Kevin Streelman $14,285 71-68-74-70 – 283

David Hearn $13,764 68-70-73-73 – 284

Nicolas Colsaerts $13,764 69-68-74-73 – 284

J.B. Holmes $13,764 73-68-70-73 – 284

Charley Hoffman $13,206 70-71-69-75 – 285

Jonathan Byrd $13,206 68-73-69-75 – 285

Brandt Snedeker $13,206 70-64-72-79 – 285

Brian Gay $13,206 69-71-71-74 – 285

Sang-Moon Bae $13,206 67-73-71-74 – 285

John Peterson $13,206 68-70-74-73 – 285

Kira. Aphibarnrat $12,710 66-71-73-76 – 286

Fred Funk $12,710 69-71-76-70 – 286

Y.E. Yang $12,276 64-73-75-75 – 287

Mark Calcavecchia $12,276 70-71-71-75 – 287

Scott Langley $12,276 71-70-71-75 – 287

Derek Ernst $12,276 72-69-72-74 – 287

Steven Bowditch $12,276 71-69-75-72 – 287

Ben Curtis $11,842 68-72-73-75 – 288

Joe Ogilvie $11,842 71-70-77-70 – 288

Chris Kirk $11,656 65-73-75-76 – 289

Vijay Singh $11,532 69-72-75-76 – 292

 

ECHL

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L OL SL Pts GF GA

Reading 25 15 1 0 51 126 105

Wheeling 20 18 1 5 46 111 129

Elmira 16 22 2 2 36 107 135

North Division

W L OL SL Pts GF GA

Cincinnati 26 13 1 1 54 141 110

Evansville 21 12 3 5 50 136 128

Kalamazoo 23 16 1 3 50 122 115

Fort Wayne 19 14 5 4 47 124 129

Toledo 14 24 3 0 31 120 151

South Division

W L OL SL Pts GF GA

S. Carolina 29 10 1 2 61 125 83

Florida 24 15 1 2 51 141 128

Orlando 22 16 1 2 47 121 120

Greenville 21 18 2 3 47 119 125

Gwinnett 17 24 1 2 37 111 135

WESTERN CONFERENCE

Mountain Division

W L OL SL Pts GF GA

Alaska 27 11 2 1 57 137 87

Colorado 22 12 5 2 51 133 119

Idaho 21 16 2 3 47 123 120

Utah 20 16 3 4 47 107 110

Pacific Division

W L OL SL Pts GF GA

Ontario 29 9 2 3 63 131 109

Stockton 21 15 0 5 47 140 134

Bakersfield 17 20 1 3 38 103 118

c-San Francisco 15 20 4 1 35 101 143

Las Vegas 11 25 3 1 26 92 138

c-Ceased operations

Note: Two points are awarded for a win, one point for an overtime or shootout loss.

SUNDAY

No games scheduled

SATURDAY

Florida 5, Greenville 4, SO

Gwinnett 3, Orlando 2

Elmira 4, Toledo 2

Fort Wayne 6, Cincinnati 2

Kalamazoo 3, Wheeling 1

Reading 2, Evansville 1

Utah 2, Bakersfield 1

Ontario 4, Las Vegas 2

Colorado 7, Stockton 5

Idaho 4, Alaska 2

MONDAY

No games scheduled

TUESDAY

Orlando at Florida, 7:30

Toledo at Cincinnati, 7:35

San Francisco at Bakersfield, Cancelled

Stockton at Bakersfield, 10

Colorado at Las Vegas, 10:05 p.m.

 

Glantz-Culver line

NCAA Basketball

FAVORITE LINE UNDERDOG

at Delaware 6 Northeastern

at Villanova 11 Xavier

at Drexel 10 UNC Wilmington

at Syracuse 15 Notre Dame

Georgetown 4 at DePaul

at Oklahoma St. 7 Iowa St.

Iona 6½ at Monmouth (NJ)

at Manhattan 15 St. Peter's

at Rider 8 Fairfield

at Montana St. 1 Montana

at Georgia St. 13½ South Alabama

NBA

FAVORITE LINE O/U UNDERDOG

at Indiana 13 (192) Orlando

Portland 3 (209) at Washington

at Miami 11 (206) Detroit

at Brooklyn 10 (205½) Philadelphia

New York 7 (197½) at Milwaukee

at Oklahoma City 6½ (189) Memphis

San Antonio 4½ (192) at New Orleans

at Dallas 10 (208) Cleveland

Toronto 5½ (191½) at Utah

L.A. Clippers 4 (209) at Denver

Chicago 1 (195) at Sacramento

 

NBA

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L Pct GB

Toronto 25 22 .532 –

Brooklyn 20 25 .444 4

New York 19 28 .404 6

Boston 16 33 .327 10

Philadelphia 15 33 .313 10½

Southeast Division

W L Pct GB

Miami 33 13 .717 –

Atlanta 25 21 .543 8

Washington 23 23 .500 10

Charlotte 21 28 .429 13½

Orlando 13 36 .265 21½

Central Division

W L Pct GB

Indiana 36 10 .783 –

Chicago 23 23 .500 13

Detroit 19 27 .413 17

Cleveland 16 31 .340 20½

Milwaukee 8 39 .170 28½

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

W L Pct GB

San Antonio 34 13 .723 –

Houston 32 17 .653 3

Memphis 26 20 .565 7½

Dallas 27 21 .563 7½

New Orleans 20 26 .435 13½

Northwest Division

W L Pct GB

Oklahoma City 38 11 .776 –

Portland 34 13 .723 3

Minnesota 23 24 .489 14

Denver 22 23 .489 14

Utah 16 31 .340 21

Pacific Division

W L Pct GB

L.A. Clippers 34 16 .680 –

Phoenix 29 18 .617 3½

Golden State 29 19 .604 4

L.A. Lakers 16 31 .340 16½

Sacramento 15 32 .319 17½

SUNDAY

Boston 96, Orlando 89

SATURDAY

Indiana 97, Brooklyn 96

Washington 96, Oklahoma City 81

Detroit 113, Philadelphia 96

Atlanta 120, Minnesota 113

Houston 106, Cleveland 92

Memphis 99, Milwaukee 90

New Orleans 88, Chicago 79

San Antonio 95, Sacramento 93

Miami 106, New York 91

Phoenix 105, Charlotte 95

Portland 106, Toronto 103

L.A. Clippers 102, Utah 87

MONDAY

Orlando at Indiana, 7 p.m.

Portland at Washington, 7 p.m.

Philadelphia at Brooklyn, 7:30 p.m.

Detroit at Miami, 7:30 p.m.

Memphis at Oklahoma City, 8 p.m.

New York at Milwaukee, 8 p.m.

San Antonio at New Orleans, 8 p.m.

Cleveland at Dallas, 8:30 p.m.

L.A. Clippers at Denver, 9 p.m.

Toronto at Utah, 9 p.m.

Chicago at Sacramento, 10 p.m.

TUESDAY

Indiana at Atlanta, 7:30 p.m.

L.A. Lakers at Minnesota, 8 p.m.

Chicago at Phoenix, 9 p.m.

Charlotte at Golden State, 10:30 p.m.

 

NHL

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L OT Pts GF GA

Boston 35 16 3 73 164 119

Tampa Bay 32 18 5 69 162 137

Toronto 30 21 6 66 170 176

Montreal 29 21 6 64 137 139

Detroit 24 19 12 60 144 158

Ottawa 24 21 10 58 158 176

Florida 21 27 7 49 133 174

Buffalo 15 31 8 38 105 161

Metropolitan Division

W L OT Pts GF GA

Pittsburgh 38 15 2 78 176 132

N.Y. Rangers 30 23 3 63 145 140

Columbus 28 23 4 60 163 154

Philadelphia 27 23 6 60 152 163

Carolina 25 20 9 59 137 151

Washington 25 22 9 59 164 172

New Jersey 23 21 12 58 132 140

N.Y. Islanders 21 28 8 50 159 191

WESTERN CONFERENCE

Central Division

W L OT Pts GF GA

Chicago 33 10 14 80 200 158

St. Louis 37 12 5 79 185 125

Colorado 35 14 5 75 165 142

Minnesota 29 21 7 65 140 144

Dallas 25 21 9 59 158 160

Nashville 25 23 9 59 142 172

Winnipeg 27 25 5 59 161 166

Pacific Division

W L OT Pts GF GA

Anaheim 40 12 5 85 189 139

San Jose 35 15 6 76 168 134

Los Angeles 30 21 6 66 134 122

Vancouver 27 20 9 63 142 147

Phoenix 26 19 10 62 159 164

Calgary 21 27 7 49 132 173

Edmonton 18 33 6 42 147 194

Note: Two points for a win, one point for overtime loss.

SUNDAY

Washington 6, Detroit 5, OT

Winnipeg 2, Montreal 1

SATURDAY

St. Louis 4, Nashville 3, SO

San Jose 2, Chicago 1, SO

Boston 4, Edmonton 0

Tampa Bay 2, Montreal 1, OT

Colorado 7, Buffalo 1

Philadelphia 2, Los Angeles 0

Toronto 6, Ottawa 3

Columbus 4, Florida 1

Phoenix 3, Pittsburgh 1

Calgary 4, Minnesota 3, OT

Dallas 2, Anaheim 0

MONDAY

Edmonton at Buffalo, 7

Ottawa at Pittsburgh, 7

Vancouver at Detroit, 7:30

Colorado at New Jersey, 7:30

Columbus at Anaheim, 10

Chicago at Los Angeles, 10:30

Philadelphia at San Jose, 10:30

TUESDAY

Vancouver at Boston, 7

Colorado at N.Y. Rangers, 7

Winnipeg at Carolina, 7

Calgary at Montreal, 7:30

Toronto at Florida, 7:30

N.Y. Islanders at Washington, 7:30

Ottawa at St. Louis, 8

Tampa Bay at Minnesota, 8

Dallas at Phoenix, 9 p.m.

 

Detroit 1 2 2 0 – 5

Washington 3 1 1 1 – 6

First Period – 1, Washington, Chimera 12 (Ward, Carrick), 4:43. 2, Washington, Ward 16 (Johansson, Chimera), 7:20 (pp). 3, Detroit, Nyquist 11 (Alfredsson, Kronwall), 11:40 (pp). 4, Washington, Carlson 10 (Backstrom, Erat), 16:05 (pp).

Penalties – Nyquist, Det (slashing), 7:02 Carrick, Was (cross-checking), 11:31 Volpatti, Was (hooking), 13:21 Quincey, Det (delay of game), 15:33 Kindl, Det (holding), 19:19.

Second Period – 5, Detroit, Tatar 13 (Sheahan, Jurco), 13:30. 6, Washington, Ward 17 (Chimera, Carrick), 13:49. 7, Detroit, Nyquist 12 (Zetterberg, Tatar), 18:49 (pp).

Penalties – Brouwer, Was (slashing), 16:52.

Third Period – 8, Detroit, Nyquist 13 (Zetterberg, Kronwall), :42. 9, Washington, Brouwer 11, 4:28. 10, Detroit, Abdelkader 6 (Nyquist, Zetterberg), 6:25.

Penalties – Tatar, Det (tripping), 2:03 Zetterberg, Det (tripping), 9:56.

Overtime – 11, Washington, Ovechkin 39 (Carlson, Backstrom), 2:37 (pp).

Penalties – Smith, Det (tripping), 1:26.

Shots on goal – Detroit 7-10-13-0–30. Washington 12-10-3-3–28.

Power-play opportunities–Detroit 2 of 3 Washington 3 of 6.

Goalies – Detroit, Howard 10-12-9 (28 shots-22 saves). Washington, Neuvirth 4-5-2 (30-25).

A – 18,506 (18,506). T–2:40.

 

College hockey

WCHA

W L T Pts GF GA

Ferris St. 13 3 2 28 61 41

Minn. St. 13 7 0 26 66 50

Bowling Green 10 9 3 23 71 55

Alaska Anch 9 8 3 21 49 49

Bemidji St. 8 8 4 20 55 50

Michigan Tech 8 8 4 20 48 49

Alaska 9 11 2 20 66 63

N. Michigan 9 8 1 19 46 43

Lake Sup St. 8 10 0 16 47 52

Ala.-Huntsville 1 16 1 3 16 73

OVERALL RECORDS: Alabama-Huntsville 1-26-1, Alaska 12-12-4, Alaska Anchorage 13-10-3, Bemidji St. 8-13-7, Bowling Green 13-12-5, Ferris St. 18-6-3, Lake Superior St. 12-13-1, Michigan Tech 10-14-6, Minn. St. (Mankato) 15-13-0, Northern Michigan 11-13-2.

Friday

Michigan Tech 5, Bowling Green 2

N. Michigan 5, Minn. St. (Mankato) 2

Alaska 6, Ala.-Huntsville 1

Saturday

Michigan Tech 5, Bowling Green 4, OT

Minn. St. (Mankato) 5, N. Michigan 1

Alaska 6, Ala.-Huntsville 1

Friday, Feb. 7

N. Michigan at Ferris St., 7:07 p.m.

Ala.-Huntsville at Michigan Tech, 7:07 p.m.

Alaska-Anchorage at Lake Superior St., 7:37 p.m.

Bemidji St. at Minn. St. (Mankato), 8:37 p.m.

Saturday, Feb. 8

Ala.-Huntsville at Michigan Tech, 5:07 p.m.

N. Michigan at Ferris St., 7:07 p.m.

Alaska-Anchorage at Lake Superior St., 7:07 p.m.

Bemidji St. at Minn. St. (Mankato), 8:07 p.m.

 

Prep wrestling

Saturday

City League

At Bowsher

(Round-robin format)

Team standings: Waite 250, Start 196, Bowsher 186, Scott 121, Rogers 40, Woodward 0.

Individual results: 106-1, Matt Huss (St); 2, Jabriel Sears (B); 3, Jeff Harwick (Wa). 113-1, Krys Young (Wa); 2, James Hudson (St); 3, Kaitlyn Gigliotti (B). 120-1, Tristin Snider (Wa); 2, John Luna (St). 126-Jose Campos (Wa); 2, Nick McLemore (R); 3, Terry Houston (B). 132-Talmage Jones (Wa); 2, Jake Berndt (B); 3, Dajon Pettis (Sc). 138-1, Elias Moreno (Wa); 2, John Kennedy (St); 3, Richard Sackrey (B). 145-1, James Johnson (Wa); 2, Darquan Saunders (Sc); 3, Tyler McCauley (B). 152-1, Xavier Gaines (St); 2, Donte Nelson (Wa); 3, Christopher Stewart (B). 160-1, Glen Joyce (Sc); 2, Nick Jensen (Wa); 3, Jesse Orosco (B). 170-1, Nick Karnowski (B); 2, Mustafa Mustafa (St); 3, Dalton Ramirez (Wa). 182-1, Josh Kendall (Wa); 2, Tyler Cox (St); 3, Dangelo Gaston (Sc). 195-1, Stevie Johnson (B); 2, Shaun Kelley (St); 3, Devin Kerr (R). 220-1, Dakarai Adams (Sc); 2, Roquit Jackson (Wa); 3, Matt Meyers (St). 285-1, T.J. Mack (B); 2, Aaron Edwards (St); 3, Da'Von Lewis (R).

Northern Buckeye Conference

At Elmwood

Team results: Genoa 161, Otsego 138.5, Woodmore 117, Fostoria 95, Rossford 94.5, Elmwood 93, Lake 74, Eastwood 54.5.

Final NBC standings (dual matches plus tournament): 1, Genoa 34; 2, Otsego 29; 3, Woodmore 26; 4, Elmwood 21; 5, Rossford 20; 6, Fostoria 17; 7, Eastwood 9; 8, Lake 8.

Championship matches: 106-Damon Keister (L) Thomas Schnittker (W) 4-1; 113-Evan Ulinski (W) md. Damian D'Emilio (G) 10-2; 120-Matt Church (L) p. Christian Goldsmith (R) 1:02; 126-C.J. Ball (R) d. Luke Leonard (F) 10-4; 132-Trent Soto (O) d. Brandon Bates (G) 7-2; 138-Max Reeder (G) Austin Glosser (O) 3:57; 145-Dylan Hall (El) p. Nathan Moore (G) 3:53; 152-Mitchell Davidson (Ea) d. Keegan Green (F) 5-2; 160-Jordan Hendrix (O) d. C.J. Matheny (F) 6-4; 170-Jake Wise (El) by default over Tyler Rozak (G); 182-Tyler Baird (G) p. Collin Kitchen (O) 3:30; 195-Zach Zuhlsdorf (O) p. Spencer Linke (W) 2:21; 220-Jay Nino (G) p. Henry Flores (W) 2:26; 285-Cody Buckner (G) p. Brandon Vasquez (R) 1:39.

Third-place matches: 106-Krotzer (R) p. Edwards (O) 1:28; 113-Struble (F) md. Camp (O) 8-0; 120-Cowell (W) p. Brown (Ea) 2:33; 126-Brown (W) d. Bates (G) 10-4; 132-Smith (F) p. Burlage (R) 2:35; 138-Dauterman (El) d. Sutton (Ea) 6-1; 145-Rozzi (W) p. Galvan (F) 3:23; 152-Gaghen (W) d. Tercha (O) 2-0; 160-Orr (R) md. N. Baker (El) 9-1; 170-Glenn (O) p. Plummer (L) 1:40; 182-Pack (L) p. Thompson (F) 2:45; 195-Tudor (Ea) d. Herrick (G) 2-0; 220-Z. Baker (El) d. Myers (R) 9-3; 285-Hagemeyer (El) p. Nigh (O) 1:10.

 

Sportlight

Feb. 3

1944–Syd Howe of the Detroit Red Wings scores six goals in a 12-6 victory over the New York Rangers.

1980–Larry Bird hits the first 3-point shot in the history of the NBA All-Star Game. Bird's 3 came in overtime as the East team outscores the West 16-8 in the overtime for a 144-136 win.

1982–Skier Steve Mahre, twin brother of overall champion Phil Mahre, becomes the first American man to win a gold medal in Olympic or World Championship competition when he edges Sweden's Ingemar Stenmark by 0.51 seconds in the giant slalom.

1990–Bill Shoemaker, the world's winningest jockey, finishes fourth on Patchy Groundfog in his final ride at Santa Anita. The 58-year-old Shoemaker finishes his 40-year career with $123,375,524 in earnings, a record 8,833 wins, 6,136 seconds and 4,987 thirds in 40,350 starts.

1996–Visiting teams are 7-0, marking the first time in NBA history road clubs go undefeated on a day with more than five games. Expansion Toronto beats the Los Angeles Clippers 119-113 in overtime, Seattle defeats Houston 104-103 in overtime, Boston downs Miami 100-99, Portland tops Philadelphia 96-85, Sacramento defeats Detroit 94-85, Cleveland tops Milwaukee 111-88 and Minnesota downs Dallas 105-96.

2000–World Wrestling Federation mastermind Vince McMahon unveils his latest creation: the XFL, a new pro football league.

2006–Martin Brodeur becomes the third goaltender in NHL history to reach 100 shutouts as New Jersey blanks Carolina 3-0. Brodeur joins Terry Sawchuk (115) and George Hainsworth (102).

 

Transactions

HOCKEY

National Hockey League

CAROLINA HURRICANES – Recalled G Cam Ward from Charlotte (AHL).

COLUMBUS BLUE JACKETS – Recalled D Tim Erixon from Springfield (AHL).

DETROIT RED WINGS – Assigned C Cory Emmerton to Grand Rapids (AHL).

NASHVILLE PREDATORS – Reassigned Fs Simon Moser and Colton Sissons to Milwaukee (AHL).

 

Tennis

Davis Cup

WORLD GROUP

First Round

Winners to quarterfinals, April 4-6; losers to WG Playoffs, Sept. 12-14

Britain 3, United States 1

Andy Murray, Britain, d. Donald Young, United States, 6-1, 6-2, 6-3.

James Ward, Britain, d. Sam Querrey, United States, 1-6, 7-6 (3), 3-6, 6-4, 6-1.

Bob and Mike Bryan, United States, d. Colin Fleming and Dominic Inglot, Britain, 6-2, 6-3, 3-6, 6-1.

Andy Murray, Britain, d. Sam Querrey, United States, 7-6 (5), 6-7 (3), 6-1, 6-3.

Donald Young, United States, vs. James Ward, Britain, not played.

Czech Republic 3, Netherlands 2

Robin Haase, Netherlands, d. Radek Stepanek, Czech Republic, 3-6, 6-4, 6-7 (4), 6-2, 6-1.

Tomas Berdych, Czech Republic, d. Igor Sijsling, Netherlands, 6-3, 6-3, 6-0.

Tomas Berdych and Radek Stepanek, Czech Republic, d. Robin Haase and Jean-Julien Rojer, Netherlands, 7-5, 1-6, 7-6 (2), 7-6 (4).

Tomas Berdych, Czech Republic, d. Thiemo de Bakker, Netherlands, 6-1, 6-4, 6-3.

Igor Sijsling, Netherlands, d. Lukas Rosol, Czech Republic, 6-3, 6-3.

Japan 4, Canada 1

Kei Nishikori, Japan, d. Peter Polansky, Canada, 6-4, 6-4, 6-4.

Frank Dancevic, Canada, d. Go Soeda, Japan, 6-4, 7-6 (2), 6-1.

Kei Nishikori and Yasutaka Uchiyama, Japan, d. Frank Dancevic and Daniel Nestor, Canada, 6-3, 7-6 (3), 4-6, 6-4.

Kei Nishikori, Japan, d. Frank Dancevic, Canada, 6-2, 1-0, retired.

Go Soeda, Japan, d. Peter Polansky, Canada, 6-1, 6-4.

Germany 4, Spain 1

Philipp Kohlschreiber, Germany, d. Roberto Bautista Agut, Spain, 6-2, 6-4, 6-2.

Florian Mayer, Germany, d. Feliciano Lopez, Spain, 7-6 (6), 7-6 (4), 1-6, 5-7, 6-3.

Tommy Haas and Philipp Kohlschreiber, Germany, d. David Marrero and Fernando Verdasco, Spain, 7-6 (5), 6-7 (9), 7-6 (7), 6-3.

Feliciano Lopez, Spain, d. Philipp Kohlschreiber, Germany, walkover.

Daniel Brands, Germany, d. Roberto Bautista Agut, Spain, 7-6 (5), 6-4.

France 5, Australia 0

Richard Gasquet, France, d. Nick Kyrgios, Australia, 7-6 (3), 6-2, 6-2.

Jo-Wilfried Tsonga, France, d. Lleyton Hewitt, Australia, 6-3, 6-2, 7-6 (2).

Richard Gasquet and Jo-Wilfried Tsonga, France, d. Chris Guccione and Lleyton Hewitt, Australia, 5-7, 7-6 (4), 6-2, 7-5.

Julien Benneteau, France, d. Thanasi Kokkinakis, Australia, 6-4, 6-1.

Gael Monfils, France, d. Nick Kyrgios, Australia, 7-6 (5), 6-4.

Italy 3, Argentina 1

Carlos Berlocq, Argentina, d. Andreas Seppi, Italy, 4-6, 6-0, 6-2, 6-1.

Fabio Fognini, Italy, d. Juan Monaco, Argentina, 7-5, 6-2, 6-2.

Simone Bolelli and Fabio Fognini, Italy, d. Eduardo Schwank and Horacio Zeballos, Argentina, 6-7 (6), 7-6 (8), 7-6 (3), 6-4.

Fabio Fognini, Italy, d. Carlos Berlocq, Argentina, 7-6 (5), 4-6, 6-1, 6-4.

Juan Monaco, Argentina, vs. Andreas Seppi, Italy, abandoned

Kazakhstan 3, Belgium 2

Mikhail Kukushkin, Kazakhstan, d. Ruben Bemelmans, Belgium, 6-4, 6-7 (3), 6-2, 6-3.

Andrey Golubev, Kazakhstan, d. David Goffin, Belgium, 7-6 (9), 3-6, 4-6, 6-2, 12-10.

Ruben Bemelmans and Olivier Rochus, Belgium, d. Mikhail Kukushkin and Evgeny Korolev, Kazakhstan, 6-2, 6-7 (4), 6-3, 7-6 (4).

David Goffin, Belgium, d. Mikhail Kukushkin, Kazakhstan, 4-6, 6-3, 3-6, 6-4, 6-0.

Andrey Golubev, Kazakhstan, d. Ruben Bemelmans, Belgium, 6-2, 6-3, 6-1.

Switzerland 3, Serbia 2

Roger Federer, Switzerland, vs. Ilija Bozoljac, Serbia, 6-4, 7-5, 6-2.

Stanislas Wawrinka, Switzerland, d. Dusan Lajovic, Serbia, 6-4, 4-6, 6-1, 7-6 (7).

Marco Chiudinelli and Michael Lammer, Switzerland, d. Filip Krajinovic and Nenad Zimonjic, Serbia, 7-6 (3), 3-6, 7-6 (2), 6-2.

Dusan Lajovic, Serbia, d. Michael Lammer, Switzerland, 6-3, 3-6, 6-4.

Filip Krajinovic, Serbia, d. Marco Chiudinelli, Switzerland, 6-4, 6-4.



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.

Related stories