Loading…
Saturday, August 02, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Monday, 3/17/2014

Scoreboard: 3-18

Men

NCAA TOURNAMENT

FIRST ROUND

At UD Arena

Dayton, Ohio

Today

Albany (N.Y.) (18-14) vs. Mount St. Mary's (16-16), 6:40 p.m.

N.C. State (21-13) vs. Xavier (21-12), 30 minutes following

Wednesday

Cal Poly (13-19) vs. Texas Southern (19-14), 6:40 p.m.

Iowa (20-12) vs. Tennessee (21-12), 30 minutes following

EAST REGIONAL

Second Round

Thursday

At First Niagara Center

Buffalo, N.Y.

UConn (26-8) vs. Saint Joseph's (24-9), 6:55 p.m.

Villanova (28-4) vs. Milwaukee (21-13), 30 minutes following

At Spokane Arena

Spokane, Wash.

Cincinnati (27-6) vs. Harvard (26-4), 2:10 p.m.

Michigan State (26-8) vs. Delaware (25-9), 30 minutes following

Friday

At PNC Arena

Raleigh, N.C.

Memphis (23-9) vs. George Washington (24-8), 6:55 p.m.

Virginia (28-6) vs. Coastal Carolina (21-12), 30 minutes following

At The AT&T Center

San Antonio

North Carolina (23-9) vs. Providence (23-11), 7:20 p.m.

Iowa State (26-7) vs. North Carolina Central (28-5), 30 minutes following

SOUTH REGIONAL

Second Round

Thursday

At First Niagara Center

Buffalo, N.Y.

Ohio State (25-9) vs. Dayton (23-10), 12:15 p.m.

Syracuse (27-5) vs. Western Michigan (23-9), 30 minutes following

At The Amway Center

Orlando, Fla.

Colorado (23-11) vs. Pittsburgh (25-9), 1:40 p.m.

Florida (32-2) vs. Albany-Mount St. Mary's winner, 30 minutes following

Friday

At Scottrade Center

St. Louis

New Mexico (27-6) vs. Stanford (21-12), 1:40 p.m.

Kansas (24-9) vs. Eastern Kentucky (24-9), 30 minutes following

At Viejas Arena

San Diego

VCU (26-8) vs. Stephen F. Austin (31-2), 7:27 p.m.

UCLA (26-8) vs. Tulsa (21-12), 30 minutes following

MIDWEST REGIONAL

Second Round

Thursday

At The Amway Center

Orlando, Fla.

Saint Louis (26-6) vs. N.C. State-Xavier winner, 7:20 p.m

Louisville (29-5) vs. Manhattan (25-7), 30 minutes following

At BMO Harris Bradley Center

Milwaukee

Michigan (25-8) vs. Wofford (20-12), 7:10 p.m.

Texas (23-10) vs. Arizona State (21-11), 30 minutes following

Friday

At PNC Arena

Raleigh, N.C.

Duke (26-8) vs. Mercer (26-8), 12:15 p.m.

UMass (24-8) vs. Iowa-Tennessee winner, 30 minutes following

At Scottrade Center

St. Louis

Wichita State (34-0) vs. Cal Poly-Texas Southern winner, 7:10 p.m.

Kentucky (24-10) vs. Kansas State (20-12), 30 minutes following

WEST REGIONAL

Second Round

Thursday

At BMO Harris Bradley Center

Milwaukee

Wisconsin (26-7) vs. American (20-12), 12:40 p.m.

Oregon (23-9) vs. BYU (23-11), 30 minutes following

At Spokane Arena

Spokane, Wash.

Oklahoma (23-9) vs. North Dakota State (25-6), 7:27 p.m.

San Diego State (29-4) vs. New Mexico State (26-9), 30 minutes following

Friday

At The AT&T Center

San Antonio

Baylor (24-11) vs. Nebraska (19-12), 12:40 p.m.

Creighton (26-7) vs. Louisiana-Lafayette (23-11), 30 minutes following

At Viejas Arena

San Diego

Arizona (30-4) vs. Weber State (19-11), 2:10 p.m.

Gonzaga (28-6) vs. Oklahoma State (21-12), 30 minutes following

NIT

FIRST ROUND

TODAY

Robert Morris (21-13) at St. John's (20-12), 7

Florida Gulf Coast (22-12) at Florida State (19-13), 7

West Virginia (17-15) at Georgetown (17-14), 7

Belmont (24-9) at Wisconsin-Green Bay (24-6), 8:15

High Point (16-14) at Minnesota (20-13), 8:15

Georgia State (25-8) at Clemson (20-12), 9

Indiana State (23-10) at Arkansas (21-11), 9

Davidson (20-12) at Missouri (22-11), 9

Utah (21-11) at St. Mary's (CA), 11

WEDNESDAY

Toledo (27-6) at Southern Miss (27-6), 8:30

Illinois (19-14) at Boston U. (24-10), 7

Iona (22-10) at Louisiana Tech (27-7), 7:30

Vermont (22-10) at Georgia (19-13), 8

UC Irvine (23-11) at SMU (23-9), 9

LSU (19-13) at San Francisco (21-11), 10

Utah Valley (20-11) at California (19-13), 10:30

CBI

First Round

Today

Stony Brook (23-10) at Siena (15-17), 7 p.m.

Wednesday

Hampton (18-12) at Penn State (15-17), 6:30 p.m.

South Dakota State (19-12) at Old Dominion (16-17), 7 p.m.

Wyoming (18-14) at Texas A&M (17-15), 8 p.m.

Princeton (20-8) at Tulane (17-16), 8 p.m.

Morehead State (20-13) at Illinois State (16-15), 8:05 p.m.

Fresno State (17-16) at UTEP (23-10), 9 p.m.

Radford (21-12) at Oregon State (16-15), 10 p.m.

CollegeInsider.com

First Round

Monday

Holy Cross 68, Brown 65

Today

VMI (19-12) at Canisius (20-12), 7 p.m.

Wright State (20-14) at East Carolina (17-16), 7 p.m.

Norfolk State (19-14) at Eastern Michigan (21-14), 7 p.m

Chattanooga (18-14) at ETSU (18-15), 7 p.m.

Columbia (19-12) at Valparaiso (18-15), 7:05 p.m.

Alabama State (19-12) at Sam Houston State (23-10), 8 p.m.

Portland State (17-14) at San Diego (16-16), 10 p.m.

Wednesday

Quinnipiac (20-11) at Yale (15-13), 7 p.m.

Towson (23-10) at S.C. Upstate (19-14), 7 p.m.

Cleveland State (21-11) at Ohio (23-11), 7 p.m.

Akron (21-12) at IPFW (24-10), 7 p.m.

Murray State (18-11) at Missouri State (20-12), 8:05 p.m.

North Dakota (17-16) at Nebraska-Omaha (16-14), 8:07 p.m.

Texas A&M Corpus Christi (17-15) at Northern Colorado (18-13), 9 p.m.

Pacific (15-15) at Grand Canyon (15-14), 10 p.m.

AP Top Twenty Five

Record Pts Prv

1. Florida (50) 32-2 1,610 1

2. Wichita St. (15) 34-0 1,571 2

3. Virginia 28-6 1,430 6

4. Arizona 30-4 1,422 4

5. Louisville 29-5 1,412 5

6. Villanova 28-4 1,231 3

7. Michigan 25-8 1,162 8

8. Duke 26-8 1,121 7

9. Iowa St. 26-7 1,055 16

10. Kansas 24-9 1,045 10

11. Michigan St. 26-8 950 22

12. Wisconsin 26-7 892 12

13. San Diego St. 29-4 890 8

14. Syracuse 27-5 757 11

15. Cincinnati 27-6 720 13

16. Creighton 26-7 658 14

17. New Mexico 27-6 623 20

18. UConn 26-8 503 21

19. North Carolina 23-9 424 15

20. UCLA 26-8 413 –

21. Oklahoma 23-9 265 17

22. Ohio St. 25-9 167 24

23. Baylor 24-11 148 –

24. VCU 26-8 140 23

25. Saint Louis 26-6 131 18

Others receiving votes: Memphis 101, Gonzaga 83, Kentucky 77, Stephen F. Austin 46, Harvard 30, Saint Joseph's 14, Texas 13, Oregon 8, Providence 6, UMass 3, Tennessee 2, NC Central 1, W. Michigan 1.

Women

AP Top Twenty Five

Record Pts Prv

1. UConn (36) 34-0 900 1

2. Notre Dame 32-0 864 2

3. Tennessee 26-5 795 4

4. Louisville 30-4 778 3

5. Baylor 29-4 741 7

6. Stanford 28-3 728 6

7. West Virginia 29-4 674 5

8. South Carolina 27-4 665 8

9. Duke 27-6 608 9

10. Kentucky 24-8 565 10

11. Maryland 24-6 535 11

12. North Carolina 24-9 499 12

13. Nebraska 25-6 474 13

14. Penn St. 22-7 408 14

15. Texas A&M 24-8 407 15

16. NC State 25-7 367 16

17. Purdue 21-8 261 17

18. Gonzaga 29-4 253 18

19. Iowa 26-8 230 19

20. Michigan St. 22-9 210 20

21. Oklahoma St. 23-8 187 21

22. Middle Tennessee 29-4 173 22

23. DePaul 27-6 142 23

24. California 21-9 63 24

25. Southern Cal 22-12 60 –

Others receiving votes: Chattanooga 48, Oregon St. 37, Rutgers 8, Bowling Green 5, Marist 4, Arizona St. 3, BYU 3, James Madison 3, St. John's 2.

SPORTLIGHT

March 18

1990–Jeff Fryer's 41 points lead Loyola Marymount to a 149-115 victory over defending national champion Michigan in the highest-scoring game in NCAA tournament history.

PREP basketball

Boys

ALL-OHIO

DIVISION I

FIRST TEAM: Javon Bess, Gahanna Lincoln, 6-foot-6, senior, 22.0 points per game; Esa Ahmad, Shaker Hts., 6-7, jr., 25.7; Vincent Edwards, Middletown, 6-7, sr., 21.4; Mitchell Spotleson, Uniontown Lake, 6-5, sr., 19.8; Nate Allen, Bowsher, 6-4, sr., 22.2; Jae'Sean Tate, Pickerington Central, 6-5, sr., 22.3; Kipper Nichols, Lakewood St. Edward, 6-7, jr., 18.4; Dezhonatae Bennett, Trotwood-Madison, 6-2, sr., 24.3; Kevin Vannatta, Upper Arlington, 6-3, sr., 19.0.

Players of the year: Javon Bess, Gahanna Lincoln; Esa Ahmad, Shaker Hts.

Coaches of the year: Tim Casey, Upper Arlington; Joe Guerrero, Bowsher; Leo Barther, Berea-Midpark.

SECOND TEAM: J.T. McFarland, Zanesville, 5-11, sr., 12.5; Omari Spellman, North Royalton, 6-9, soph., 22.4; Evan Bailey, Massillon Jackson, 6-6, sr., 18.5; Nick Moschetti, Perrysburg, 6-3, sr., 22.6; Grant Benzinger, Cin. Moeller, 6-2, sr., 17.0; Jessie Driver, Austintown-Fitch, 6-1, sr., 18.3.

THIRD TEAM: Caleb Potter, Mentor, 6-4, sr., 19.4; Gavin Skelly, Westlake, 6-9, sr., 18.4; Craig Randall, Medina, 6-2, jr., 20.3; Matt Beech, Stow, 6-2, sr., 19.0; DeShone Kizer, Central Catholic, 6-5, sr., 12.4; Anthony Glover, St. John's, 6-0, sr., 18.1; Jarron Cumberland, Wilmington, 6-4, soph., 22.0; MaCio Teague, Cin. Walnut Hills, 6-3, jr., 23.0.

Special Mention (area)

Adam Twining, Findlay.

Honorable Mention (area)

Matt Fox, Anthony Wayne; Dajuan King, Bowsher; LaMonta Stone, Bowling Green; Manny Durden, Springfield; Matt Morrison, Southview.

DIVISION II

FIRST TEAM: Dakota Mathias, Elida, 6-foot-5, senior, 27.7 points per game; Luke Kennard, Franklin, 6-6, jr., 41.0; Evan French, Vincent Warren, 6-4, sr., 23.5; Tervell Beck, Cleve. Cent. Cath., 6-7, soph., 18.5; Brady Arnold, Millersburg West Holmes, 5-10, sr., 26.2; J.J. Kukura, Alliance, 6-3, sr., 27.8; Ronnie Williams, Cols. Brookhaven, 6-3, sr., 17.8; V.J. King, Akron SVSM, 6-7, soph., 17.0; Jalen Hudson, Akron SVSM, 6-5, sr., 17.5; Jeff Thomas, Norwalk, 6-5, sr., 18.8.

Players of the year: Dakota Mathias, Elida; Luke Kennard, Franklin.

Coaches of the year: Drew Williams, Whitehall-Yearling; Dave Bargar, Chargin Falls; Shawn O'Connell, Dayton Ponitz Career Technology Center; Matt Saunders, Medina Buckeye; Joe Balogh, Mansfield Ontario.

SECOND TEAM: Matt Hughes, Cols. Watterson, 6-5, sr., 13.0; RaChaun Martin, Dayton Thurgood Marshall, 5-10, sr., 12.0; William Orr, Johnstown-Monroe, 6-1, sr., 17.8; Adam Sterling, Steubenville, 6-4, sr., 16.3; Dillon Young, Circleville Logan Elm, 6-0, sr., 20.4; Zavier Powers, Mentor Lake Cath., 6-2, sr., 20.5; Chris Harris, Scott, 6-0, sr., 22.1; Amos "AJ" Harris, Dayton Dunbar, 5-9, jr., 15.2; Isaiah Jones, Cin. Woodward, 6-0, jr., 21.0.

THIRD TEAM: Jeff Swetland, Marengo Highland, 6-2, jr., 19.7; Sam Nolan, Cols. Bexley, 6-1, sr., 18.4; Brennan Czuchran, Rayland Buckeye Local, 6-3, sr., 21.3; Ibi Watson, Athens, 6-4, soph., 17.0; Justin Robinson, Mentor Lake Cath., 6-1, jr., 18.7; Connor McLaughlin, Ashtabula Edgewood, 6-1, sr., 17.7; Andrew Francesconi, Tallmadge, 6-4, jr., 21.2; O'Shay Vinson, Akron Kenmore, 6-3, sr., 20.7; Nic Williams, Sandusky Perkins, 6-3, sr., 22.8; Taren Sullivan, Lima Bath, 6-6, sr., 20.9; Ahmad Frost, Cin. Wyoming, 6-0, sr., 21.0.

Special Mention (area)

Connor Bowen, Lake.

Honorable Mention (area)

Branden Austin, Rogers, Thomas Martin, Bryan.

State tournament

Division I

Lakewood St. Edward (24-2) vs. Cleveland East (24-3), Friday, 5:15 p.m.

Upper Arlington (26-1) vs. Trotwood-Madison (25-2), Friday, 8:30 p.m.

Championship: Saturday, 8:30 p.m.

Division II

Norwalk (27-1) vs. Thurgood Marshall, Thursday, 10:45 a.m.

Columbus Bishop Watterson (25-2) vs. Akron St. Vincent-St. Mary (19-9), Thursday, 2 p.m.

Championship: Saturday, 10:30 a.m.

Division III

Cleveland Villa Angela St. Joseph (21-7) vs. Columbus Bishop Ready (21-5), Friday, 10:45 a.m.

St. Bernard Roger Bacon (21-4) vs. Lima Central Catholic (23-4), Friday, 2:00 p.m.

Championship: Saturday, 4:30 p.m.

Division IV

Louisville St. Thomas Aquinas (17-11) vs. Canal Winchester Harvest Prep (26-1), Thursday, 5:15 p.m.

New Madison Tri-Village (26-1) vs. Convoy Crestview (27-0), Thursday, 8:30 p.m.

Championship: Saturday, 1:30 p.m.

GOLF

World Rankings

1. Tiger Woods USA 9.70

2. Adam Scott AUS 8.34

3. Henrik Stenson SWE 8.22

4. Jason Day AUS 7.03

5. Phil Mickelson USA 6.39

6. Justin Rose ENG 6.25

7. Rory McIlroy NIR 6.19

8. Dustin Johnson USA 5.97

9. Sergio Garcia ESP 5.96

10. Zach Johnson USA 5.90

11. Matt Kuchar USA 5.55

12. Bubba Watson USA 5.41

13. Jordan Spieth USA 5.30

14. Steve Stricker USA 4.71

15. Graeme McDowell NIR 4.70

16. Jason Dufner USA 4.58

17. Charl Schwartzel SAF 4.57

18. Ian Poulter ENG 4.32

19. Brandt Snedeker USA 4.20

20. Patrick Reed USA 4.13

21. Luke Donald ENG 4.11

22. Webb Simpson USA 4.06

23. Hideki Matsuyama JPN 4.06

24. Jim Furyk USA 4.04

25. Victor Dubuisson FRA 4.00

NBA

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L Pct GB

Toronto 37 28 .569 –

Brooklyn 34 31 .523 3

New York 27 40 .403 11

Boston 22 45 .328 16

Philadelphia 15 52 .224 23

Southeast Division

W L Pct GB

x-Miami 45 19 .703 –

Washington 35 31 .530 11

Charlotte 33 35 .485 14

Atlanta 30 35 .462 15½

Orlando 19 48 .284 27½

Central Division

W L Pct GB

x-Indiana 50 17 .746 –

Chicago 37 30 .552 13

Cleveland 26 41 .388 24

Detroit 25 41 .379 24½

Milwaukee 13 54 .194 37

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

W L Pct GB

San Antonio 50 16 .758 –

Houston 45 22 .672 5½

Dallas 40 27 .597 10½

Memphis 39 27 .591 11

New Orleans 27 39 .409 23

Northwest Division

W L Pct GB

Oklahoma City 49 18 .731 –

Portland 43 24 .642 6

Minnesota 33 32 .508 15

Denver 29 37 .439 19½

Utah 22 46 .324 27½

Pacific Division

W L Pct GB

L.A. Clippers 48 20 .706 –

Golden State 42 26 .618 6

Phoenix 38 29 .567 9½

Sacramento 23 44 .343 24½

L.A. Lakers 22 44 .333 25

x-clinched playoff spot

MONDAY

Indiana 99, Philadelphia 90

Atlanta 97, Charlotte 83

Brooklyn 108, Phoenix 95

Oklahoma City 97, Chicago 85

Houston 124, Utah 86

Boston at Dallas, 8:30 p.m.

L.A. Clippers at Denver, 10:30 p.m.

SUNDAY

Charlotte 101, Milwaukee 92

Phoenix 121, Toronto 113

Miami 113, Houston 104

New Orleans 121, Boston 120, OT

Minnesota 104, Sacramento 102

Dallas 109, Oklahoma City 86

San Antonio 122, Utah 104

Golden State 113, Portland 112

L.A. Clippers 102, Cleveland 80

TODAY

Miami at Cleveland, 7 p.m.

Toronto at Atlanta, 7:30 p.m.

Milwaukee at Portland, 10 p.m.

Washington at Sacramento, 10 p.m.

Orlando at Golden State, 10:30 p.m.

Transactions

BASEBALL

American League

BOSTON RED SOX – Optioned RHP Allen Webster and C Christian Vazquez to Pawtucket. Reassigned SS Deven Marrero to their minor league camp.

CLEVELAND INDIANS – Optioned LHP Scott Barnes and LHP Nick Hagadone to Columbus (IL). Reassigned RHP Travis Banwart, RHP Tyler Cloyd, RHP J.C. Ramirez and LHP Mike Zagurski to their minor league camp.

LOS ANGELES ANGELS – Optioned LHP Buddy Boshers, 2B Tommy Field, 3B Luis Jimenez, 1B Efren Navarro and RHP Josh Wall to Salt Lake (PCL).

TEXAS RANGERS – Optioned RHP Nick Tepesch, RHP Cory Burns, RHP Miles Mikolas and INF Andy Parrino to Round Rock (PCL) Reassigned RHP Jose Contreras, RHP Daniel Bard, C Patrick Cantwell, C Brett Nicholas, INF Kensuke Tanaka, OF Bryan Petersen and OF Brad Snyderto their minor league camp.

National League

MIAMI MARLINS – Optioned RHP Sam Dyson, LHP Brian Flynn and C Rob Brantly to New Orleans (PCL). Optioned LHP Edgar Olmos to Jacksonville (SL). Re-assigned LHPs Adam Conley, Andrew Heaney, James Leverton, Greg Nappo and Josh Spence, RHPs Bryan Evans, Rett Varner, Nick Wittgren, C Austin Barnes. INFs Danny Black, Mark Canha, Colin Moran and OF Joe Benson to their minor league camp.

ST. LOUIS CARDINALS – Reassigned LHP Tim Cooney, LHP Lee Stoppelman and C Travis Tartamella to their minor league camp.

WASHINGTON NATIONALS – Optioned OF Eury Perez and OF Steven Souza Jr. to Syracuse (IL) and LHP Sammy Solis to Harrisburg (EL). Traded C Koyie Hill to the Philadelphia Phillies for a player to be named or cash considerations.

BASKETBALL

National Basketball Association

ORLANDO MAGIC – Signed C Dewayne Dedmon for the remainder of the season.

PHILADELPHIA 76ERS – Signed F James Nunnally to a 10-day contract.

FOOTBALL

National Football League

ARIZONA CARDINALS – Re-signed CB Bryan McCann to a one-year contract.

CAROLINA PANTHERS – Re-signed LB Jason Williams and CB James Dockery.

CINCINNAT BENGALS – Re-signed S Taylor Mays.

DALLAS COWBOYS – Signed QB Brandon Weeden to a two-year contract.

GREEN BAY PACKERS – Signed DT Letroy Guion.

NEW ENGLAND PATRIOTS – Signed CB Darrelle Revis and WR Brandon LaFell.

NEW ORLEANS SAINTS – Agreed to terms with OT Zach Strief on a five-year contract extension.

NEW YORK GIANTS – Signed CB Dominique Rodgers-Cromartie.

OAKLAND RAIDERS – Signed WR James Jones.

PHILADELPHIA EAGLES – Agreed to terms with S Nate Allen on a one-year contract.

PITTSBURGH STEELERS – Re-signed OL Guy Whimper to a one-year contract.

SAN DIEGO CHARGERS – Signed WR Seyi Ajirotutu to a one-year contract.

SEATTLE SEAHAWKS – Agreed to terms with K Steven Hauschka on a multi-year contract.

TAMPA BAY BUCCANEERS – Signed LB Dane Fletcher and OL Oniel Cousins.

NHL

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L OT Pts GF GA

Boston 46 17 5 97 219 147

Tampa Bay 37 24 7 81 198 178

Montreal 37 25 7 81 174 174

Toronto 36 25 8 80 203 211

Detroit 30 24 13 73 175 188

Ottawa 28 26 13 69 190 221

Florida 25 35 8 58 169 221

Buffalo 19 41 8 46 132 202

Metropolitan Division

W L OT Pts GF GA

Pittsburgh 44 19 4 92 209 167

Philadelphia 35 25 7 77 192 193

Columbus 35 26 6 76 195 184

N.Y. Rangers 36 29 4 76 177 170

Washington 32 27 10 74 201 207

New Jersey 29 26 13 71 166 176

Carolina 29 30 9 67 169 194

N.Y. Islanders 26 34 9 61 195 233

WESTERN CONFERENCE

Central Division

W L OT Pts GF GA

St. Louis 47 14 7 101 226 152

Colorado 44 19 5 93 209 181

Chicago 39 15 14 92 231 179

Minnesota 35 23 10 80 165 168

Dallas 32 24 11 75 193 192

Winnipeg 31 30 9 71 194 204

Nashville 29 29 10 68 164 201

Pacific Division

W L OT Pts GF GA

Anaheim 45 16 7 97 218 172

San Jose 45 17 7 97 214 165

Los Angeles 38 24 6 82 165 144

Phoenix 32 25 11 75 188 193

Vancouver 31 30 10 72 170 194

Calgary 27 34 7 61 165 202

Edmonton 24 36 9 57 171 224

Note: Two points for a win, one point for overtime loss.

MONDAY

Boston 4, Minnesota 1

Tampa Bay 4, Vancouver 3

St. Louis 3, Winnipeg 1

Phoenix at Los Angeles, 10:30

SUNDAY

Vancouver 4, Florida 3, SO

Philadelphia 4, Pittsburgh 3

Washington 4, Toronto 2

Edmonton 2, Carolina 1

San Jose 1, N.Y. Rangers 0

Colorado 3, Ottawa 1

Montreal 2, Buffalo 0

Chicago 4, Detroit 1

Winnipeg 7, Dallas 2

TODAY

Boston at New Jersey, 7

Minnesota at N.Y. Islanders, 7

Dallas at Pittsburgh, 7

Carolina at Columbus, 7

Colorado at Montreal, 7:30

N.Y. Rangers at Ottawa, 7:30

Toronto at Detroit, 7:30

Chicago at Philadelphia, 7:30

Buffalo at Calgary, 9

Nashville at Edmonton, 9:30

Washington at Anaheim, 10

Florida at San Jose, 10:30

WEDNESDAY

Tampa Bay at Toronto, 7

St. Louis at Chicago, 8

Colorado at Winnipeg, 8

Nashville at Vancouver, 10 p.m.

ECHL

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L OL SL Pts GF GA

Reading 38 20 2 1 79 190 156

Wheeling 32 24 1 5 70 177 176

Elmira 22 31 3 5 52 148 198

North Division

W L OL SL Pts GF GA

Kalamazoo 38 18 2 3 81 192 161

Cincinnati 33 21 2 4 72 202 172

Fort Wayne 28 21 6 5 67 174 179

Evansville 27 24 3 7 64 188 196

Toledo 18 37 3 1 40 165 225

South Division

W L OL SL Pts GF GA

S. Carolina 37 19 2 3 79 166 138

Orlando 36 20 2 2 76 190 178

Greenville 33 22 2 3 71 180 163

Florida 30 23 3 4 67 195 187

Gwinnett 25 32 3 2 55 165 192

WESTERN CONFERENCE

Mountain Division

W L OL SL Pts GF GA

Alaska 39 17 2 3 83 200 137

Idaho 32 24 3 4 71 192 189

Utah 30 21 3 5 68 153 148

Colorado 29 20 6 4 68 181 173

Pacific Division

W L OL SL Pts GF GA

Ontario 39 17 2 3 83 187 164

Stockton 28 24 0 6 62 184 189

Bakersfield 28 26 2 3 61 161 165

Las Vegas 16 36 4 2 38 137 199

c-San Francisco 15 20 4 1 35 101 143

c-Ceased operations

Note: Two points are awarded for a win, one point for an overtime or shootout loss.

MONDAY

Kalamazoo 4, Orlando 1

Gwinnett 5, Elmira 1

SUNDAY

South Carolina 2, Greenville 1

Wheeling 3, Reading 2, OT

Fort Wayne 4, Toledo 2

Florida 6, Evansville 3

Las Vegas 3, Stockton 2

San Francisco at Stockton, Cancelled

Ontario 6, Idaho 2

TODAY

Florida at Evansville, 8:15

Ontario at Bakersfield, Cancelled

Las Vegas at Bakersfield, 10

WEDNESDAY

Wheeling at Toledo, 7:15

Orlando at Fort Wayne, 7:05

Gwinnett at Reading, 7:05

Stockton at Utah, 9:05

Colorado at Idaho, 9:10

Alaska at San Francisco, Cancelled

MLS

SUNDAY

Portland 1, Chicago 1, tie

Chivas USA 1, Vancouver 1, tie

Saturday, March 22

Vancouver at New England, 2 p.m.

Seattle FC at Montreal, 4 p.m.

Los Angeles at Real Salt Lake, 4 p.m.

D.C. United at Toronto FC, 4:30 p.m.

Portland at Colorado, 6 p.m.

Philadelphia at Columbus, 6 p.m.

Chivas USA at FC Dallas, 8:30 p.m.

San Jose at Sporting Kansas City, 8:30 p.m.

GLANTZ-CULVER LINE

NCAA Basketball Tournament

First Round

At Dayton, Ohio

Tonight

FAVORITE LINE O/U UNDERDOG

Albany (NY) 2½ (141½) Mount St. Mary's

Xavier 2½ (142) NC State

Tomorrow

Cal Poly 3 (130) Texas Southern

Tennessee Pk (142½) Iowa

Second Round

Thursday

At Buffalo, N.Y.

Ohio St. 6 (131) Dayton

Syracuse 12½ (128) W. Michigan

UConn 4½ (130) Saint Joseph's

Villanova 16½ (140) Milwaukee

At Orlando, Fla.

Florida 23 (135) Mount St. Mary's

OR Florida 21½ (119) Albany (NY)

Pittsburgh 5½ (128½) Colorado

Saint Louis Pk (133) Xavier

OR Saint Louis 2½ (135) NC State

Louisville 16 (142½) Manhattan

At Milwaukee

Oregon 5½ (158½) BYU

Wisconsin 13½ (122½) American U.

Texas 1½ (141½) Arizona St.

Michigan 16 (126) Wofford

At Spokane, Wash.

Cincinnati 3 (122½) Harvard

Michigan St. 14 (149½) Delaware

Oklahoma 4 (150) N. Dakota St.

San Diego St. 7½ (128) New Mexico St.

Friday

At Raleigh, N.C.

Tennessee 4 (133) UMass

OR Iowa 6 (157) UMass

Duke 13 (140½) Mercer

Virginia 21 (121½) Coastal Carolina

Memphis 3 (142½) George Washi

At St. Louis

New Mexico 4½ (137) Stanford

Kansas 15 (146) E. Kentucky

Wichita St. 18½ (122) Cal Poly

OR Wichita St. 22 (138) Texas Southern

Kentucky 5 (132½) Kansas St.

At San Antonio

Baylor 3½ (130½) Nebraska

Creighton 14 (154½) Lafayette

North Carolina 4 (143) Providence

Iowa St. 9 (144) NC Central

At San Diego

VCU 6½ (137) Stephen F. Austin

UCLA 9 (146) Tulsa

Arizona 19½ (127) Weber St.

Oklahoma St. 2 (139) Gonzaga

Tonight

NIT

First Round

at St. John's 15½ (136) Robert Morris

at Florida St. 12 (140½) Fla. Gulf Coast

at Georgetown 3½ (142½) West Virginia

at Green Bay 6½ (146½) Belmont

at Minnesota 17½ (133½) High Point

at Clemson 6 (123) Georgia St.

at Missouri 7½ (149½) Davidson

at Arkansas 9½ (149½) Indiana St.

at Saint Mary's 1 (130½) Utah

CBI Tournament

First Round

at Siena 3 (138½) Stony Brook

College Insider Tournament

First Round

at Canisius 12 (167½) VMI

Wright St. 2 (134½) at East Carolina

at E. Michigan 11½ (127½) Norfolk St.

at ETSU 6½ (156½) Chattanooga

at Valparaiso 3½ (129½) Columbia

at Sam Hous. St. 11½ (143½) Alabama St.

at San Diego 11 (135) Portland St.

Tomorrow

NIT

First Round

at Boston U. Pk (125½) Illinois

at Louisiana Tech 7½ (165½) Iona

at Georgia 6 (126½) Vermont

at Southern Miss. 9 (144) Toledo

at SMU 9½ (126) UC Irvine

at San Francisco 1 (147½) LSU

at California 14 (129½) Utah Valley St.

NBA

FAVORITE LINE O/U UNDERDOG

Miami 10 (200) at Cleveland

Toronto 1 (203½) at Atlanta

at Portland 12 (205) Milwaukee

Washington 3 (200) at Sacramento

at Golden State 14 (202) Orlando

BASEBALL

Exhibition

MONDAY

Washington vs. Detroit at Lakeland, Fla., ccd., Rain

Atlanta 4, Houston 0, 5 innings

Boston 10, St. Louis 5

Baltimore (ss) vs. Philadelphia at Clearwater, Fla., ccd., Rain

Miami 10, N.Y. Mets 7

N.Y. Yankees vs. Pittsburgh at Bradenton, Fla., ccd., Rain

Colorado 9, San Diego 7

Oakland 6, Chicago Cubs (ss) 2

Chicago Cubs (ss) 4, L.A. Angels (ss) 2

L.A. Angels (ss) 8, San Francisco 7

Chicago White Sox 9, Milwaukee 0

Cincinnati 5, Cleveland 4

Minnesota vs. Baltimore (ss) at Sarasota, Fla., ccd., Rain

Texas vs. Kansas City at Surprise, Ariz., 9:05 p.m.

At Goodyear, Ariz.

Cleveland 000?100?201– 4 9 2

Cincinnati 030?000?002– 5 12 0

Kluber, F.Valera (5), Axford (6), Rzepczynski (7), Outman (8), Guilmet (9) and Carlin, T.Wolters. Leake, Broxton (5), M.Parra (6), Beato (7), Bell (8), J.Diaz (9) and Mesoraco, C.Miller. W–J.Diaz. L–Guilmet. HRs–Cleveland, Swisher (2).



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.

Related stories