Loading…
Wednesday, November 26, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Wednesday, 3/19/2014

Scoreboard: 3-19

Men

NCAA TOURNAMENT

FIRST ROUND

Dayton, Ohio

Albany (N.Y.) 71, Mount St. Mary's 64

N.C. State 74, Xavier 59

Today

Cal Poly (13-19) vs. Texas Southern (19-14), 6:40 p.m.

Iowa (20-12) vs. Tennessee (21-12), 30 minutes following

EAST REGIONAL

Second Round

Thursday

Buffalo, N.Y.

UConn (26-8) vs. Saint Joseph's (24-9), 6:55 p.m.

Villanova (28-4) vs. Milwaukee (21-13), 30 minutes following

Spokane, Wash.

Cincinnati (27-6) vs. Harvard (26-4), 2:10 p.m.

Michigan State (26-8) vs. Delaware (25-9), 30 minutes following

Friday

Raleigh, N.C.

Memphis (23-9) vs. George Washington (24-8), 6:55 p.m.

Virginia (28-6) vs. Coastal Carolina (21-12), 30 minutes following

San Antonio

North Carolina (23-9) vs. Providence (23-11), 7:20 p.m.

Iowa State (26-7) vs. North Carolina Central (28-5), 30 minutes following

SOUTH REGIONAL

Second Round

Thursday

Buffalo, N.Y.

Ohio State (25-9) vs. Dayton (23-10), 12:15 p.m.

Syracuse (27-5) vs. Western Michigan (23-9), 30 minutes following

Orlando, Fla.

Colorado (23-11) vs. Pittsburgh (25-9), 1:40 p.m.

Florida (32-2) vs. Albany (19-14), 30 minutes following

Friday

St. Louis

New Mexico (27-6) vs. Stanford (21-12), 1:40 p.m.

Kansas (24-9) vs. Eastern Kentucky (24-9), 30 minutes following

San Diego

VCU (26-8) vs. Stephen F. Austin (31-2), 7:27 p.m.

UCLA (26-8) vs. Tulsa (21-12), 30 minutes following

MIDWEST REGIONAL

Second Round

Thursday

Orlando, Fla.

Saint Louis (26-6) vs. N.C. State (22-13), 7:20 p.m

Louisville (29-5) vs. Manhattan (25-7), 30 minutes following

Milwaukee

Michigan (25-8) vs. Wofford (20-12), 7:10 p.m.

Texas (23-10) vs. Arizona State (21-11), 30 minutes following

Friday

Raleigh, N.C.

Duke (26-8) vs. Mercer (26-8), 12:15 p.m.

UMass (24-8) vs. Iowa-Tennessee winner, 30 minutes following

St. Louis

Wichita State (34-0) vs. Cal Poly-Texas Southern winner, 7:10 p.m.

Kentucky (24-10) vs. Kansas State (20-12), 30 minutes following

WEST REGIONAL

Second Round

Thursday

Milwaukee

Wisconsin (26-7) vs. American (20-12), 12:40 p.m.

Oregon (23-9) vs. BYU (23-11), 30 minutes following

Spokane, Wash.

Oklahoma (23-9) vs. North Dakota State (25-6), 7:27 p.m.

San Diego State (29-4) vs. New Mexico State (26-9), 30 minutes following

Friday

San Antonio

Baylor (24-11) vs. Nebraska (19-12), 12:40 p.m.

Creighton (26-7) vs. Louisiana-Lafayette (23-11), 30 minutes following

San Diego

Arizona (30-4) vs. Weber State (19-11), 2:10 p.m.

Gonzaga (28-6) vs. Oklahoma State (21-12), 30 minutes following

NIT

FIRST ROUND

Robert Morris 89, St. John's 78

Florida State 58, Florida Gulf Coast 53

Georgetown 77, West Virginia 65

Belmont 80, Wisconsin-Green Bay 65

Minnesota 88, High Point 81

Georgia State (25-8) at Clemson (20-12), late

Indiana State (23-10) at Arkansas (21-11), late

Davidson (20-12) at Missouri (22-11), late

Utah (21-11) at St. Mary's (CA), late

TODAY

Toledo (27-6) at Southern Miss (27-6), 8:30

Illinois (19-14) at Boston U. (24-10), 7

Iona (22-10) at Louisiana Tech (27-7), 7:30

Vermont (22-10) at Georgia (19-13), 8

UC Irvine (23-11) at SMU (23-9), 9

LSU (19-13) at San Francisco (21-11), 10

Utah Valley (20-11) at California (19-13), 10:30

CBI

First Round

Siena 66, Stony Brook 55

Today

Hampton (18-12) at Penn State (15-17), 6:30 p.m.

South Dakota State (19-12) at Old Dominion (16-17), 7 p.m.

Wyoming (18-14) at Texas A&M (17-15), 8 p.m.

Princeton (20-8) at Tulane (17-16), 8 p.m.

Morehead State (20-13) at Illinois State (16-15), 8:05 p.m.

Fresno State (17-16) at UTEP (23-10), 9 p.m.

Radford (21-12) at Oregon State (16-15), 10 p.m.

CollegeInsider.com

First Round

VMI 111, Canisius 100

Wright State 73, East Carolina 59

Eastern Michigan 58, Norfolk State 54

ETSU 79, Chattanooga 66

Columbia 58, Valparaiso 56

Sam Houston State 71, Alabama State 49

Portland State (17-14) at San Diego (16-16), late

Today

Quinnipiac (20-11) at Yale (15-13), 7 p.m.

Towson (23-10) at S.C. Upstate (19-14), 7 p.m.

Cleveland State (21-11) at Ohio (23-11), 7 p.m.

Akron (21-12) at IPFW (24-10), 7 p.m.

Murray State (18-11) at Missouri State (20-12), 8:05 p.m.

North Dakota (17-16) at Nebraska-Omaha (16-14), 8:07 p.m.

Texas A&M Corpus Christi (17-15) at Northern Colorado (18-13), 9 p.m.

Pacific (15-15) at Grand Canyon (15-14), 10 p.m.

Women

NCAA Tournament

LINCOLN REGIONAL

First Round

Saturday, March 22

At Durham, N.C.

Duke (27-6) vs. Winthrop (24-8), 11 a.m.

DePaul (27-6) vs. Oklahoma (18-14), 1:30 p.m.

At Los Angeles

Nebraska (25-6) vs. Fresno State (22-10), 4 p.m.

N.C. State (25-7) vs. BYU (26-6), 6:30 p.m.

Sunday, March 23

At Storrs, Conn.

Georgia (20-11) vs. Saint Joseph's (22-9), 5:30 p.m.

UConn (34-0) vs. Prairie View (14-17), 8 p.m.

At College Station

Gonzaga (29-4) vs. James Madison (28-5), 5:30 p.m.

Texas A&M (24-8) vs. North Dakota (22-9), 8 p.m.

Second Round

Monday, March 24

At Los Angeles

N.C. State-BYU winner vs. Nebraska-Fresno State winner, TBA

At Durham, N.C.

DePaul-Oklahoma winner vs. Duke-Winthrop winner, TBA

Tuesday, March 25

At Storrs, Conn.

UConn-Prairie View winner vs. Georgia-Saint Joseph's winner, TBA

At College Station

Gonzaga-James Madison winner vs. Texas A&M-North Dakota winner, TBA

STANFORD REGIONAL

First Round

Saturday, March 22

Ames, Iowa

Iowa State (20-10) vs. Florida State (20-11), 4 p.m.

Stanford (28-3) vs. South Dakota (19-13), 6:30 p.m.

Sunday, March 23

At Seattle

South Carolina (27-4) vs. Cal State Northridge (18-14), 5:30 p.m.

Middle Tennessee (29-4) vs. Oregon State (23-10), 8 p.m.

At Chapel Hill, N.C.

Michigan State (22-9) vs. Hampton (28-4), 12:30 p.m.

North Carolina (24-9) vs. UT-Martin (24-7), 3 p.m.

At Univeristy Park, Pa.

Penn State (22-7) vs. Wichita State (26-6), 12:30 p.m.

Dayton (23-7) vs. Florida (19-12), 3 p.m.

Second Round

Monday, March 24

Ames, Iowa

Iowa State-Florida State winner vs. Stanford-South Dakota winner, TBA

Tuesday, March 25

At Seattle

South Carolina-Cal State Northridge winner vs. Middle Tennessee-Oregon State winner, TBA

At Chapel Hill, N.C.

Michigan State-Hampton winner vs. North Carolina-UT-Martin winner, TBA

At Univeristy Park, Pa.

Dayton-Florida winner vs. Penn State-Wichita State winner, TBA

NOTRE DAME REGIONAL

First Round

Saturday, March 22

At Toledo

Vanderbilt (18-12) vs. Arizona State (22-9), 11 a.m.

Notre Dame (32-0) vs. Robert Morris (21-11), 1:30 p.m.

At West Lafayette, Ind.

Oklahoma State (23-8) vs. Florida Gulf Coast (26-7), 11 a.m.

Purdue (21-8) vs. Akron (23-9), 1:30 p.m.

At Lexington, Ky.

Kentucky (24-8) vs. Wright State (26-8), 11 a.m.

Syracuse (22-9) vs. Chattanooga (29-3), 1:30 p.m.

At Waco, Texas

California (21-9) vs. Fordham (25-7), 4 p.m.

Baylor (29-4) vs. Western Kentucky (24-8), 6:30 p.m.

Second Round

Monday, March 24

At Toledo

Notre Dame-Robert Morris winner vs. Vanderbilt-Arizona State winner, TBA

At West Lafayette, Ind.

Oklahoma State-Florida Gulf Coast winner vs. Purdue-Akron winner, TBA

At Lexington, Ky.

Syracuse-Chattanooga winner vs. Kentucky-Wright State winner, TBA

At Waco, Texas

California-Fordham winner vs. Baylor-Western Kentucky winner, TBA

LOUISVILLE REGIONAL

First Round

Saturday, March 22

At Knoxville, Tenn.

Tennessee (26-5) vs. Northwestern State (21-12), 4 p.m.

St. John's (22-10) vs. Southern Cal (22-12), 6:30 p.m.

Sunday, March 23

At College Park, Md.

Maryland (24-6) vs. Army (25-7), 12:30 p.m.

Texas (21-11) vs. Penn (22-6), 3 p.m.

At Iowa City

Louisville (30-4) vs. Idaho (25-8), 5:30 p.m.

Iowa (26-8) vs. Marist (27-6), 8 p.m.

At Baton Rouge, La.

LSU (19-12) vs. Georgia Tech (20-11), 12:30 p.m.

West Virginia (29-4) vs. Albany (N.Y.) (28-4), 3 p.m.

Second Round

Monday, March 24

At Knoxville, Tenn.

Tennessee-Northwestern State winner vs. St. John's-Southern Cal winner, TBA

Tuesday, March 25

At College Park, Md.

Texas-Pennsylvania winner vs. Maryland-Army winner, TBA

At Iowa City

Iowa-Marist vs. Louisville-Idaho winner, TBA

At Baton Rouge, La.

LSU-Georgia Tech winner vs. West Virginia-Albany (N.Y.) winner, TBA

WNIT

First Round

Today

Quinnipiac (21-12) at Villanova (22-8), 7 p.m.

East Carolina (22-8) at George Washington (21-10), 7 p.m.

Green Bay (22-9) at Minnesota (20-12), 8 p.m.

TCU (18-14) at Colorado (17-14), 9 p.m.

Washington State (17-16) at Montana (22-10), 10 p.m.

Thursday, March 20

IUPUI (22-9) at Central Michigan (20-11), 7 p.m.

High Point (22-10) at Bowling Green (27-4), 7 p.m.

Belmont (14-17) at Indiana (18-12), 7 p.m.

Furman (18-12) at Auburn (17-14), 7 p.m.

Harvard (21-7) at Iona (26-5), 7 p.m.

Delaware (20-10) at Rutgers (22-9), 7 p.m.

VCU (22-9) at Princeton (20-8), 7 p.m.

American (22-9) at Seton Hall (18-13), 7 p.m.

Navy (24-7) at Old Dominion (17-15), 7 p.m.

Stetson (26-7) at Miami (16-14), 7 p.m.

Marquette (21-10) at Indiana State (20-11), 7:05 p.m.

Texas Southern (20-12) at SMU (17-13), 8 p.m.

Butler (15-15) at South Dakota State (22-9), 8 p.m.

Missouri (17-13) at Creighton (19-13), 8 p.m.

Ball State (18-16) at Northwestern (15-15), 8 p.m.

Tulane (20-10) at Mississipi State (19-13), 8 p.m.

Lamar (18-12) at Southern Miss. (26-6), 8 p.m.

Cal Poly (18-13) at San Diego (22-8), 9 p.m.

Southern Utah (22-9) at Colorado State (25-7), 9 p.m.

Pacific (18-12) at Oregon (15-15), 10 p.m.

Friday, March 21

Stony Brook (24-8) at Michigan (18-13), 7 p.m.

Mount St. Mary's (19-13) at Duquesne (19-12), 7 p.m.

Charlotte (15-15) at St. Bonaventure (23-10), 7 p.m.

North Carolina A&T (24-6) at South Florida (19-12), 7 p.m.

Cal State Bakersfield (19-11) at Saint Mary's (Calif.) (22-9), 9 p.m.

Arkansas State (22-11) at UTEP (24-7), 9 p.m.

Hawaii (17-13) at Washington (17-13), 10 p.m.

Second Round

March 22-25

baseball

Exhibition

TUESDAY

N.Y. Yankees 8, Boston 1

Detroit (ss) 18, Toronto 4

Miami 8, Houston 1

N.Y. Mets 5, Detroit (ss) 4

Milwaukee 9, Texas (ss) 3

Oakland 16, Chicago White Sox 6

Tampa Bay 11, Minnesota 3

San Francisco vs. Cleveland at Goodyear, Ariz., late

San Diego vs. Seattle at Peoria, Ariz., late

Chicago Cubs vs. Texas (ss) at Surprise, Ariz., late

WEDNESDAY

N.Y. Yankees vs. Atlanta at Kissimmee, Fla., 1:05 p.m.

Philadelphia vs. Toronto at Dunedin, Fla., 1:05 p.m.

Minnesota vs. St. Louis at Jupiter, Fla., 1:05 p.m.

Tampa Bay vs. Baltimore at Sarasota, Fla., 1:05 p.m.

L.A. Angels vs. Chicago White Sox at Glendale, Ariz., 4:05 p.m.

Milwaukee vs. Seattle at Peoria, Ariz., 4:05 p.m.

Oakland vs. Cleveland at Goodyear, Ariz., 4:05 p.m.

Houston vs. Washington at Viera, Fla., 6:05 p.m.

Pittsburgh vs. Boston at Fort Myers, Fla., 7:05 p.m.

Cincinnati vs. Kansas City at Surprise, Ariz., 9:05 p.m.

Chicago Cubs vs. Colorado at Scottsdale, Ariz., 9:40 p.m.

At Lakeland, Fla.

Toronto 000?004?000–?4 ?6 1

Detroit (ss) 021?193?02x–18 17 1

Romero, Jeffress (3), Stroman (5), M.Walden (5), R.Boone (6), J.Jackson (8) and Navarro, D.Chung. Smyly, B.Hardy (6), Coke (7), E.Reed (8), Putkonen (9) and Avila, J.Murrian. W–Smyly. L–Romero. HRs–Detroit, Kinsler (3), A.Jackson (2), D.Kelly (2).

At Port St. Lucie, Fla.

Detroit (ss) 101?200?000–4 ?8 4

New York (N) 010?012?001–5 10 0

K.Lobstein, J.Alvarez (3), Krol (6), Ortega (8), Marinez (9) and Holaday Matsuzaka, Familia (6), C.Alvarado (7), Socolovich (8), Parnell (9) and T.d'Arnaud, Teagarden. W–Parnell. L–Marinez. HRs–Detroit, Mi.Cabrera (3), T.Collins (3). New York (N), E.Campbell (1).

high school basketball

Boys

ALL-OHIO

DIVISION III

FIRST TEAM: Chris Moxley, Cols. Hartley, 5-foot-10, senior, 17.3 points per game; Derek Drewes, Defiance Tinora, 6-0, sr., 20.7; Peyton Aldridge, Leavittsburg LaBrae, 6-8, sr., 21.4; Antonio Woods, Cin. Summit Country Day, 6-1, sr., 20.3; Hayden Dunn, Lucasville Valley, 6-4, sr., 15.8; Brian Parker, Cleve. VASJ, 6-3, jr., 18.4; Carlas Jackson, St. Bernard Roger Bacon, 6-4, sr., 15.5; Martyce Kimbrough, Lima Cent. Cath., 6-0, sr., 19.0; Robert Vargo, Martins Ferry, 6-4, sr., 18.5.

Players of the year: Brian Parker, Cleve. VASJ; Carlas Jackson, St. Bernard Roger Bacon; Martyce Kimbrough, Lima Cent. Cath.

Coaches of the year: Ben Porter, Belmont Union Local; Brian West, Creston Norwayne; C.J. Kin, Carey.

SECOND TEAM: Jimmy Hanley, Cols. Ready, 6-3, sr., 12.5; Austin Terrill, Richwood North Union, 6-2, sr., 16.7; Gavin Porter, Belmont Union Local, 6-0, jr., 14.0; Brandon Barnes, South Point, 6-2, sr., 17.5; John Davis III, Beachwood, 5-11, sr., 22.5; Asim Pleas, Youngs. Liberty, 6-3, sr., 22.9; Connor McCreary, North Robinson Col. Crawford, 5-11, sr., 18.6; Jalen Jackson, Warrensville Hts., 6-0, sr., 12.9; Carlton Bragg, Cleve. VASJ, 6-9, jr., 18.3; Trevor Summers, Orrville, 6-2, sr., 17.7; Noah Bramlage, Ottawa-Glandorf, 6-7, jr., 18.2; Robert Caldwell, Dayton Stivers School for the Arts, 6-0, sr., 18.5; Bally Butler, Cin. Finneytown, 5-8, sr., 20.6.

THIRD TEAM: Hunter Schmalz, Cols. Grandview Hts., 6-3, sr., 17.4; Seth Legraen, Beverly Ft. Frye, 6-4, jr., 17.4; Pierce Mowery, Chillicothe Zane Trace, 5-9, soph., 17.2; Colin Zucker, Gates Mills Gilmour, 6-0, sr., 18.0; Luke Fisher, Archbold, 6-8, jr., 15.9; Miyo Baxter-Bell, Dayton Chaminade-Julienne, 6-5, jr., 13.2; Jeremy Holley, Elyria Cath., 6-6, sr., 21.0; Ryan Mikesell, St. Henry, 6-6, jr., 21.1.

Honorable Mention: (area): Adam Cytlak, Liberty-Benton; John Darnall, Liberty-Benton; ; Jake Schmeltz, Eastwood; .

DIVISION IV

FIRST TEAM: Stephen Carpenter, Lancaster Fairfield Christian Acad., 6-foot-3, senior, 23.3 points per game; Jonathan Wiechman, Caldwell, 5-10, sr., 21.8; Bryan Gee, Willoughby Cornerstone Christian Acad., 6-2, sr., 18.8; Beau Justice, Peebles, 6-1, jr., 30.8; David Dennis Jr., Canal Winchester Harvest Prep, 6-1, jr., 22.8; Patrick Bain, Tipp City Bethel, 6-3, sr., 22.5; Nate Scott, Wellsville, 6-0, sr., 22.0; Tyler Cook, New Madison Tri-Village, 6-6, sr., 19.4; Damian Helm, Convoy Crestview, 6-4, sr., 15.5; Austin Hill, Louisville Aquinas, 6-3, sr., 16.5; Geoff Beans, Ottawa Hills, 6-7, sr., 17.6.

Players of the year: David Dennis Jr., Canal Winchester Harvest Prep; Tyler Cook, New Madison Tri-Village; Damian Helm, Convoy Crestview; Austin Hill, Louisville Aquinas.

Coaches of the year: Josh Sagester, New Madison Tri-Village; Jeremy Best, Convoy Crestview; David Dennis Sr., Canal Winchester Harvest Prep.

SECOND TEAM: Todd Ropp, Berlin Hiland, 6-2, sr., 15.0; Levi Cook, South Webster, 6-0, sr., 26.0; Mike Parks, Richmond Hts., 6-8, jr., 18.0; Matt Seitz, McDonald, 6-3, sr., 25.0; Hunter Perry, Old Fort, 6-0, sr., 28.8; Elijah Kahlig, Ft. Recovery, 6-3, sr., 22.0; Grant Zawadzki, Troy Christian, 6-0, jr., 23.7; Bruce Hodges, Lima Perry, 5-10, sr., 25.1.

THIRD TEAM: Connor Keck, Newark Cath., 6-7, sr., 18.2; Hunter Martin, Sugar Grove Berne Union, 6-9, jr., 20.4; Jaquan Harrison, Cols. Africentric, 6-3, jr., 14.6; Ryan Fletcher, Steubenville Cent. Cath., 6-1, sr., 17.0; Nick Detlev, Willoughby Andrews-Osborne Acad., 7-2, sr., 17.9; Jordan Martin, Cuyahoga Hts., 6-1, sr., 20.0; Tyrell Edminston, Plymouth, 6-4, jr., 16.6; Zach Kuhlman, Leipsic, 6-2, sr., 20.3; Travis Feitshans, Pitsburg Franklin-Monroe, 6-3, sr., 15.1.

State tournament

Division I

Lakewood St. Edward (24-2) vs. Cleveland East (24-3), Friday, 5:15 p.m.

Upper Arlington (26-1) vs. Trotwood-Madison (25-2), Friday, 8:30 p.m.

Championship: Saturday, 8:30 p.m.

Division II

Norwalk (27-1) vs. Thurgood Marshall, Thursday, 10:45 a.m.

Columbus Bishop Watterson (25-2) vs. Akron St. Vincent-St. Mary (19-9), Thursday, 2 p.m.

Championship: Saturday, 10:30 a.m.

Division III

Cleveland Villa Angela St. Joseph (21-7) vs. Columbus Bishop Ready (21-5), Friday, 10:45 a.m.

St. Bernard Roger Bacon (21-4) vs. Lima Central Catholic (23-4), Friday, 2:00 p.m.

Championship: Saturday, 4:30 p.m.

Division IV

Louisville St. Thomas Aquinas (17-11) vs. Canal Winchester Harvest Prep (26-1), Thursday, 5:15 p.m.

New Madison Tri-Village (26-1) vs. Convoy Crestview (27-0), Thursday, 8:30 p.m.

Championship: Saturday, 1:30 p.m.

Transactions

BASEBALL

American League

LOS ANGELES ANGELS – Reassigned LHP Clay Rapada and C John Hester to minor league camp.

NEW YORK YANKEES – Assigned Cs Francisco Arcia and Pete O'Brien, OFs Tyler Austin and Mason Williams, INFs Corban Joseph and Jose Pirela and RHPs Bruce Billings Robert Coello, Brian Gordon, Mark Montgomery and Chase Whitley to minor league camp.

National League

NEW YORK METS – Reassigned RHPs Noah Syndergaard and Rafael Montero to minor league camp.

FOOTBALL

National Football League

CLEVELAND BROWNS – Signed WR Andrew Hawkins to a four-year contract.

JACKSONVILLE JAGUARS – Signed WR Tandon Doss.

NEW ENGLAND PATRIOTS – Re-signed WR Julian Edelman.

glantz-culver line

NCAA Basketball Tournament

Tonight

FAVORITE LINE O/U UNDERDOG

Cal Poly 4 (130) Texas Southern

Iowa 2½ (144) Tennessee

Second Round

Tomorrow

At Buffalo, N.Y.

Ohio St. 6 (131) Dayton

Syracuse 12½ (128) W. Michigan

UConn 4½ (130) Saint Joseph's

Villanova 16½ (140) Milwaukee

At Orlando, Fla.

Florida 21½ (119) Albany (NY)

Pittsburgh 5½ (128½) Colorado

Saint Louis Pk (133) Xavier

or

Saint Louis 2½ (135) NC State

Louisville 16 (142½) Manhattan

At Milwaukee

Oregon 5½ (158½) BYU

Wisconsin 13½ (122½) American U.

Texas 1½ (142) Arizona St.

Michigan 16 (127) Wofford

At Spokane, Wash.

Cincinnati 2½ (122½) Harvard

Michigan St. 14 (150½) Delaware

Oklahoma 4 (151) N. Dakota St.

San Diego St. 7 (128) New Mexico St.

Friday

At Raleigh, N.C.

Tennessee 4 (133) UMass

or

Iowa 6 (157) UMass

Duke 13 (141) Mercer

Virginia 21 (121½) Coastal Carolina

Memphis 3 (142½) Geo Wshington

At St. Louis

New Mexico 4 (137) Stanford

Kansas 15 (147½) E. Kentucky

Wichita St. 18½ (122) Cal Poly

or

Wichita St. 22 (138) Texas Southern

Kentucky 5 (132½) Kansas St.

At San Antonio

Baylor 3½ (130½) Nebraska

Creighton 14 (154½) Lafayette

North Carolina 4 (143) Providence

Iowa St. 9 (144) NC Central

At San Diego

VCU 6 (137) Stephen F. Austin

UCLA 9½ (146) Tulsa

Arizona 20 (127) Weber St.

Oklahoma St. 2 (139) Gonzaga

NIT

First Round

Illinois 1½ (125½) at Boston U.

at Louisiana Tech 8 (165½) Iona

at Georgia 5½ (126½) Vermont

at Southern Miss. 7 (144) Toledo

at SMU 9 (126) UC Irvine

at San Francisco 2½ (147½) LSU

at California 12½ (129½) Utah Valley St.

CBI Tournament

First Round

at Old Dominion 1 (131½) S. Dakota St.

at Penn St. 13 (145½) Hampton

Princeton 7 (126½) at Tulane

at Illinois St. 6 (142½) Morehead St.

at Texas A&M 4½ (115) Wyoming

at UTEP 4½ (135½) Fresno St.

at Oregon St. 16 (153½) Radford

College Insider Tournament

First Round

at Yale 3 (144½) Quinnipiac

at SC-Upstate 2½ (138½) Towson

at Ohio Pk (132½) Cleveland St.

at IPFW 2½ (137½) Akron

at Missouri St. 4½ (138½) Murray St.

at Neb-Omaha 6½ (164½) North Dakota

at N. Colorado 6 (132½) Texas A&M-CC

Pacific 3½ (150½) at Grand Canyon

NBA

FAVORITE LINE O/U UNDERDOG

Chicago 13 (198) at Philadelphia

Miami 7½ (200) at Boston

at Brooklyn 6½ (194) Charlotte

Indiana 5 (195½) at New York

Toronto 2 (194) at New Orleans

at Memphis 11½ (187½) Utah

at Dallas 4 (215) Minnesota

at Denver 6 (219½) Detroit

San Antonio 13½ (221) at L.A. Lakers

ECHL

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L OL SL Pts GF GA

Reading 38 20 2 1 79 190 156

Wheeling 32 24 1 5 70 177 176

Elmira 22 31 3 5 52 148 198

North Division

W L OL SL Pts GF GA

Kalamazoo 38 18 2 3 81 192 161

Cincinnati 33 21 2 4 72 202 172

Fort Wayne 28 21 6 5 67 174 179

Evansville 27 25 3 7 64 190 199

Toledo 18 37 3 1 40 165 225

South Division

W L OL SL Pts GF GA

S. Carolina 37 19 2 3 79 166 138

Orlando 36 20 2 2 76 190 178

Greenville 33 22 2 3 71 180 163

Florida 31 23 3 4 69 198 189

Gwinnett 25 32 3 2 55 165 192

WESTERN CONFERENCE

Mountain Division

W L OL SL Pts GF GA

Alaska 39 17 2 3 83 200 137

Idaho 32 24 3 4 71 192 189

Utah 30 21 3 5 68 153 148

Colorado 29 20 6 4 68 181 173

Pacific Division

W L OL SL Pts GF GA

Ontario 39 17 2 3 83 187 164

Stockton 28 24 0 6 62 184 189

Bakersfield 28 26 2 3 61 161 165

Las Vegas 16 36 4 2 38 137 199

c-San Francisco 15 20 4 1 35 101 143

c-Ceased operations

Note: Two points are awarded for a win, one point for an overtime or shootout loss.

TUESDAY

Florida 3, Evansville 2

Las Vegas at Bakersfield, late

Ontario at Bakersfield, Cancelled

MONDAY

Kalamazoo 4, Orlando 1

Gwinnett 5, Elmira 1

WEDNESDAY

Gwinnett at Reading, 7:05

Orlando at Fort Wayne, 7:05

Wheeling at Toledo, 7:15

Stockton at Utah, 9:05

Colorado at Idaho, 9:10

Alaska at San Francisco, Cancelled

NHL

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L OT Pts GF GA

Boston 47 17 5 99 223 149

Montreal 38 25 7 83 180 177

Tampa Bay 37 24 7 81 198 178

Toronto 36 26 8 80 205 214

Detroit 31 24 13 75 178 190

Ottawa 28 27 13 69 194 229

Florida 25 35 8 58 169 221

Buffalo 19 41 8 46 132 202

Metropolitan Division

W L OT Pts GF GA

Pittsburgh 45 19 4 94 214 168

Philadelphia 36 25 7 79 195 195

N.Y. Rangers 37 29 4 78 185 174

Columbus 35 27 6 76 196 187

Washington 32 27 10 74 201 207

New Jersey 29 27 13 71 168 180

Carolina 30 30 9 69 172 195

N.Y. Islanders 26 35 9 61 195 239

WESTERN CONFERENCE

Central Division

W L OT Pts GF GA

St. Louis 47 14 7 101 226 152

Colorado 44 20 5 93 212 187

Chicago 39 15 15 93 233 182

Minnesota 36 23 10 82 171 168

Dallas 32 25 11 75 194 197

Winnipeg 31 30 9 71 194 204

Nashville 29 29 10 68 164 201

Pacific Division

W L OT Pts GF GA

Anaheim 45 16 7 97 218 172

San Jose 45 17 7 97 214 165

Los Angeles 38 25 6 82 168 148

Phoenix 33 25 11 77 192 196

Vancouver 31 30 10 72 170 194

Calgary 27 34 7 61 165 202

Edmonton 24 36 9 57 171 224

TUESDAY

Boston 4, New Jersey 2

Minnesota 6, N.Y. Islanders 0

Pittsburgh 5, Dallas 1

Carolina 3, Columbus 1

Montreal 6, Colorado 3

N.Y. Rangers 8, Ottawa 4

Detroit 3, Toronto 2

Philadelphia 3, Chicago 2, OT

Buffalo at Calgary, late

Nashville at Edmonton, late

Washington at Anaheim, late

Florida at San Jose, late

MONDAY

Boston 4, Minnesota 1

Tampa Bay 4, Vancouver 3

St. Louis 3, Winnipeg 1

Phoenix 4, Los Angeles 3

WEDNESDAY

Tampa Bay at Toronto, 7

St. Louis at Chicago, 8

Colorado at Winnipeg, 8

Nashville at Vancouver, 10

Toronto 0 0 2 – 2

Detroit 1 0 2 – 3

First Period – 1, Detroit, Nyquist 18 (Quincey), 12:50.

Penalties – Lupul, Tor (hooking), 3:40 Tatar, Det (slashing), 4:35 Raymond, Tor (holding), 16:48.

Second Period – None.

Penalties – Gleason, Tor (boarding), 3:05 van Riemsdyk, Tor (holding), 8:16 Glendening, Det (hooking), 14:36.

Third Period – 2, Detroit, Nyquist 19, 2:06. 3, Toronto, Gardiner 9 (Rielly), 8:24 (pp). 4, Detroit, Alfredsson 15 (Legwand, Kronwall), 17:27. 5, Toronto, van Riemsdyk 27 (Phaneuf, Lupul), 18:47.

Penalties – Quincey, Det (high-sticking), 6:58 Franzen, Det (tripping), 9:58.

Shots on goal – Toronto 9-12-12–33. Detroit 12-12-7–31.

Power-play opportunities–Toronto 1 of 4 Detroit 0 of 4.

Goalies – Toronto, Reimer 11-10-1 (31 shots-28 saves). Detroit, Howard 15-16-10 (33-31).

A – 20,066 (20,066). T–2:36.

NBA

TUESDAY

Miami 100, Cleveland 96

Atlanta 118, Toronto 113, OT

Milwaukee at Portland, late

Washington at Sacramento, late

Orlando at Golden State, late

MONDAY

Indiana 99, Philadelphia 90

Atlanta 97, Charlotte 83

Brooklyn 108, Phoenix 95

Oklahoma City 97, Chicago 85

Houston 124, Utah 86

Dallas 94, Boston 89

Denver 110, L.A. Clippers 100

WEDNESDAY

Chicago at Philadelphia, 7 p.m.

Charlotte at Brooklyn, 7:30 p.m.

Miami at Boston, 7:30 p.m.

Utah at Memphis, 8 p.m.

Toronto at New Orleans, 8 p.m.

Indiana at New York, 8 p.m.

Minnesota at Dallas, 8:30 p.m.

Detroit at Denver, 9 p.m.

Orlando at Phoenix, 10 p.m.

San Antonio at L.A. Lakers, 10:30 p.m.

Miami 37 22 20 21 – 100

Cleveland 25 29 25 17 – 96

MIAMI: James 14-19 9-13 43, Bosh 8-16 3-4 21, Oden 3-6 0-1 6, Chalmers 1-7 0-0 3, Douglas 3-7 2-3 9, Allen 5-13 2-2 14, Andersen 0-2 3-6 3, Battier 0-2 0-0 0, Cole 0-3 1-2 1, Haslem 0-0 0-0 0. Totals 34-75 20-31 100.

CLEVELAND: Gee 5-11 0-0 12, Thompson 3-4 4-6 10, Hawes 5-10 1-2 11, Jack 8-13 2-4 22, Waiters 6-19 4-5 17, Dellavedova 2-3 1-1 5, Varejao 7-11 2-2 16, Zeller 1-1 1-2 3, Miles 0-0 0-0 0. Totals 37-72 15-22 96.

Note: 3-Point Goals – Miami 12-30 (James 6-8, Bosh 2-5, Allen 2-9, Douglas 1-3, Chalmers 1-3, Battier 0-1, Cole 0-1), Cleveland 7-22 (Jack 4-6, Gee 2-6, Waiters 1-6, Dellavedova 0-1, Hawes 0-3). Fouled Out–Varejao. Rebounds –Miami 46 (Andersen 8), Cleveland 48 (Varejao 11). Assists –Miami 22 (Chalmers 9), Cleveland 27 (Waiters 11). Total Fouls–Miami 18, Cleveland 28. Technicals –Cole, Miami defensive three second, Cleveland defensive three second. A – 20,562 (20,562).



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.

Related stories