Loading…
Tuesday, July 22, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Thursday, 11/15/2001

All-District football teams

DIVISION I

FIRST TEAM OFFENSE

RECEIVERS: Jeff Montgomery, Mansfield Senior, 6-1, 190, Sr.; Matt Wittenmyer, Findlay, 6-0, 175, Jr.

LINEMEN: John Gumpf, Perrysburg, 5-11, 175, Sr.; Chris Cousins, Bowsher, 6-3, 315, Sr.; Sean O'Connor, Start, 6-2, 224, Sr.; Adam Hawkins, Findlay, 6-5, 235, Sr.; Mike Donaldson, Mansfield Senior, 6-6, 330, Sr.

RUNNING BACKS: Nick Jacobs, Perrysburg, 5-9, 165, Sr.; Edwin Hood, Whitmer, 5-10, 170, Soph.; Ozzie Williams, Bowsher, 6-1, 215, Sr.

QUARTERBACK: George Andress, Mansfield Senior, 6-1, 180, Sr.

PLACEKICKER: Hollister Histed, Mansfield Senior, 6-0, 200, Jr.

FIRST TEAM DEFENSE

LINEMEN: Scott Buckley, Perrysburg, 5-9, 160, Sr.; Mike Davis, Fremont Ross, 5-10, 175, Sr.; Nick Wolfe, Findlay, 6-0, 166, Jr.; Marcus Davis, Mansfield Senior, 6-1, 190, Sr.

LINEBACKERS: Adam Holloway, Perrysburg, 6-1, 195, Sr.; Jared Kingsborough, Fremont Ross, 6-1, 230, Sr.; Bryan Andrews, Lima Senior, 6-6, 225, Sr.; Brian White, Mansfield Senior, 6-3, 240, Sr.

BACKS: Willis Barringer, Scott, 6-0, 190, Sr.; Bo Martin, Fremont Ross, 6-2, 185, Jr.; Paul Johnson, Lima Senior, 5-9, 140, Sr.

PUNTER: Brandon Fields, St. John's Jesuit, 6-6, 215, Sr.

SECOND TEAM OFFENSE

RECEIVERS: Andy Kukay, Findlay, 5-10, 162, Jr.; Michael Simpson, Lima Senior, 5-9, 160, Sr.

LINEMEN: Tyler Morgan, Scott, 6-0, 256, Sr.; Rob Cameron, Start, 6-3, 244, Soph.; Wes Crane, Perrysburg, 5-11, 245, Jr.; Josh Bower, Fremont Ross, 5-11, 275, Sr.

RUNNING BACKS: Jeremiah Richardson, Start, 5-10, 180, Sr.; Jamell Baldwin, Scott, 6-2, 180, Sr.; Jeremy Wright, Lima Senior, 6-0, 190, Sr.

QUARTERBACK: Kyle Johann, Findlay, 6-0, 179, Jr.

PLACEKICKER: James Addington, Findlay, 5-11, 170, Jr.

SECOND TEAM DEFENSE

LINEMEN: Chris Roster, Perrysburg, 6-4, 195, Soph.; Frank Tomaselli, Start, 5-10, 176, Sr.; Matt Allen, Mansfield Senior, 6-0, 190, Sr.; Steve Greene, Mansfield Senior, 5-10, 230, Sr.

LINEBACKERS: Matt Calhoun, Whitmer, 6-1, 225, Sr.; Austin Brady, St, John's Jesuit, 6-2, 216, Sr.; Eric Anderson, Perrysburg, 5-10, 145, Sr.; Mike Gomez, Findlay, 6-1, 245, Sr.

BACKS: Andy Mayberry, St. John's Jesuit, 6-2, 189, Sr.; Jared Hunter, Start, 6-4, 178, Jr.; Phil Hartman, Findlay, 5-11, 164, Jr.

OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Nick Jacobs, Perrysburg.

CO-DEFENSIVE PLAYERS OF THE YEAR: Brian White, Mansfield Senior and Bryan Andrews, Lima Senior.

LINEMAN OF THE YEAR: Mike Donaldson, Mansfield Senior.

COACH OF THE YEAR: Roger Frank, Perrysburg.

HONORABLE MENTION: Bowsher-Mike Menchaca; Findlay-B.J. Davis, Dustin Colvin; Fremont Ross-Nick Oprie; Perrysburg-Drew Harmon, Hal Munger, Matt Kuhl, Danny Deutsch, Tyler Custer, Steve Calevro; Scott-Ian Townsend; St. John's Jesuit-Nathan Parseghian; Waite-Larry Gilhouse; Woodward-Jeremy Coley; Lima Senior-Quintin Walton, Joshua Archer, Jeff Williams, Landis Miles.

DIVISION II

FIRST TEAM OFFENSE

RECEIVERS: Ryne Robinson, Central Catholic, 5-10, 151, Jr.; Brandon Gilmore, Mansfield Madison, 6-1, 180, Sr.; Derek Wenning, Celina, 6-2, 170, Sr.

LINEMEN: Andrew Stanford, St. Francis de Sales, 6-3, 289, Jr.; Tyler Stewart, Central Catholic, 6-4, 260, Sr.; Craig Spader, Tiffin Columbian, 6-2, 270, Sr.; Judd McBride, Defiance, 6-2, 195, Sr.; Chaz Schroeder, Lexington, 6-2, 210, Sr.

RUNNING BACKS: Rodney Gamby, St. Francis de Sales, 5-10, 186, Sr.; Brett Krupp, Tiffin Columbian, 5-9, 192, Sr.; Eric Steyer, Defiance, 5-10, 175, Sr.

QUARTERBACK: Kurt Eichorn, Lexington, 6-4, 215, Sr.

PLACEKICKER: John Menendez, Defiance, 5-8, 165, Sr.

FIRST TEAM DEFENSE

LINEMEN: Steve Fender, St. Francis de Sales, 6-3, 218, Jr,; Brandon Macey, Central Catholic, 5-10, 174, Sr.; Mike Weaver, Springfield, 6-2, 240, Sr.; Rob Schuster, Lexington, 5-11, 215, Sr.

LINEBACKERS: John Lonchyna, St. Francis de Sales, 6-1, 222, Jr.; Stephen Copper-Butler, Central Catholic, 6-0, 228, Sr.; Steve Lee, Tiffin Columbian, 5-10, 210, Sr.; Garrit Nixon, Defiance, 6-1, 185, Sr.

BACKS: Kurt Kramp, Maumee, 6-1, 185, Sr.; Marquis Hayes, Springfield, 5-9, 160, Jr.; Curtis Mosier, Celina, 6-0, 175, Sr.

PUNTER: Matt Zimmerman, Celina, 6-4, 234, Sr.

SECOND TEAM OFFENSE

RECEIVERS: Sean Parry, Maumee, 6-3, 180, Sr.; Michael Perna, Tiffin Columbian, 6-0, 207, Sr.

LINEMEN: Mickey Wilhelm, Maumee, 6-4, 255, Sr.; Drew Parry, Maumee, 6-2, 265, Soph.; Ben Wessendorf, Anthony Wayne, 6-0, 220, Sr.; Jeff Krise, Anthony Wayne, 5-10, 185, Sr.; Clay Mealer, Defiance, 5-9, 170, Sr.

RUNNING BACKS: Derek Barksdale, Central Catholic, 5-9, 170, Jr.; Mike Galbraith, Anthony Wayne, 5-10, 200, Sr.; Mike Nagel, Wapakoneta, 6-0, 210, Sr.; Zach Rupert, Mansfield Madison, 5-8, 155, Jr.

QUARTERBACK: Ben Harman, Central Catholic, 6-4, 215, Sr.

PLACEKICKER: Alex Laverde, Central Catholic, 5-9, 153, Jr.

SECOND TEAM DEFENSE

LINEMEN: Trent Hensley, Anthony Wayne, 6-1, 185, Sr.; George Henry, Bowling Green, 6-0, 185, Sr.; Luke Runion, Tiffin Columbian, 6-0, 190, Sr.; Terry Aaron, Sandusky, 6-3, 215, Sr.

LINEBACKERS: Brad Cramer, Anthony Wayne, 6-0, 220, Sr.; Adam Links, St. Francis de Sales, 6-1, 220, Sr.; Casey Donley, Clay, 6-2, 200, Sr.; Ben Valentine, Ashland, 5-10, 220, Sr.

BACKS: Brandon Schrader, St. Francis de Sales, 5-9, 175, Jr.; Grant Gilsdorf, Anthony Wayne, 5-8, 165, Sr.; Dan Lutz, Tiffin Columbian, 5-11, 185, Sr.

PUNTER: Jim Laney, St. Francis de Sales, 6-3, 195, Jr.

CO-OFFENSIVE PLAYERS OF THE YEAR: Rodney Gamby, St. Francis de Sales and Brett Krupp, Tiffin Columbian.

DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: John Lonchyna, St. Francis de Sales.

LINEMAN OF THE YEAR: Andrew Stanford, St. Francis de Sales.

COACH OF THE YEAR: Dave Kaple, Lexington.

HONORABLE MENTION: (Area) Anthony Wayne-Joe Saneholtz; Bowling Green-Tyler Layman; Central Catholic-Eric Puszczewicz; Clay-Cody Teet; Defiance-Isaac Lee, Chris Swary, Jeff Mast; Libbey-Tim Taylor; Maumee-Chris Jones, Alex Reese; Rogers-Ron Rease, Fred Davis, Wade Morris; Sandusky-Robert Sartor, Steve Wooten; Southview-Mike Norris, Kelly Rowe; Northview-C.J. Yockey, Alex Chalmers, Kirk McKenney; Springfield-Joey Thees, St. Francis de Sales-David Kramp; Tiffin Columbian-Jeremy Smith.

(Other) Ashland-Jason Brown; Celina-Tyler Bennett, Matt Hodge; Lexington-Brian Smith, Ben Ziegelhofer, Dan Musche; Mansfield Madison-Darren Miller, Johnny Tanner; Wapakoneta-Brent Burnfield;

DIVISION III

FIRST TEAM OFFENSE

RECEIVERS: Ben Snyder, Bellevue, 6-1, 185, Jr.; Brian Wolfe, Lima Bath, 5-11, 160, Jr.; J.J. Ditz, Willard, 6-1, 172, Jr.

TIGHT END: Nate Ward, Bryan, 6-5, 195, Sr.

LINEMEN: Jason Tank, Oak Harbor, 6-1, 215, Sr.; Michael Tucker, Fostoria, 5-11, 220, Sr.; Mike Patrick, Bellevue, 6-3, 245, Sr.; Kyle Hunlock, Lima Bath, 5-11, 245, Sr.; Dan Smith, St. Marys Memorial; 6-4, 225, Sr.

RUNNING BACKS: Lamar Green, Napoleon, 6-1, 212, Sr.; Ben Neuman, Galion, 6-2, 190, Sr.; Nathan Homan, St. Marys Memorial, 6-2, 190, Sr.

QUARTERBACK: Jeff Polley, Bellevue, 6-1, 190, Sr.

PLACEKICKER: Josh Woodmansee, Galion, 5-11, 195, Sr.

FIRST TEAM DEFENSE

LINEMEN: Mike Anderson, Oak Harbor, 5-11, 224, Sr.; Jeremy Bennett, Fostoria, 6-0, 220, Sr.; Seth Painter, Sandusky Perkins, 6-2, 235, Sr.; Gabe Sanders, Willard, 6-3, 234, Jr.; Mike Schwartz, St. Marys Memorial, 6-1, 260, Sr.; Kevin Argabright, Van Wert, 6-1, 280, Sr.

LINEBACKERS: Wes Murrey, Napoleon, 5-10, 212, Sr.; Joel Penton, Van Wert, 6-5, 245, Sr.; Mike Rufener, Willard, 6-0, 170, Sr.; Kyle Brewer, St. Marys Memorial, 5-11, 180, Jr.

BACKS: Jason Wagner, Fostoria, 6-0, 175, Sr.; Bob Palsa, Bellevue, 6-0, 180, Sr.; Christian Antel, Sandusky Perkins, 6-3, 180, Jr.

PUNTER: Shandon North, Galion, 6-3, 185, Jr.

SECOND TEAM OFFENSE

RECEIVERS: J.J. Foos, Bellevue, 6-0, 160, Sr.; John McWilliams, Upper Sandusky, 6-2, 182, Sr.; Joe Moor, Lima Bath, 6-3, 180, Jr.; Derek Davis, Elida, 6-1, 180, Sr.

TIGHT END: Scott Adams, Willard, 6-0, 210, Sr.

LINEMEN: Jason Clark, Bryan, 6-2, 260, Jr.; Eric Rellinger, Upper Sandusky, 6-3, 230, Jr.; Matt McPheron, Lima Bath, 5-11, 212, Sr.; Nick Kovach, Willard, 6-2, 207, Sr.; Todd Klosterman, St. Marys Memorial, 5-11, 190, Sr.

RUNNING BACKS: Chad Thompson, Oak Harbor, 5-7, 165, Sr.; Evan DeVoe, Lima Bath, 5-10, 164, Jr.; Stephen Kill, St. Marys Memorial, 6-3, 180, Sr.

QUARTERBACKS: Curtis Truesdale, Lima Bath, 6-1, 180, Sr.; Taylor Markward, Van Wert, 6-2, 205, Sr.

SECOND TEAM DEFENSE

LINEMEN: Jake Brown, Bellevue, 6-1, 195, Sr.; Matt Jacobs, Bellevue, 6-0, 185, Sr.; Bryan Lloyd, Lima Bath, 6-2, 250, Sr.; Kraig Korbas, Shelby, 6-0, 185, Sr.; Harley King, Willard, 6-0, 188. Jr.

LINEBACKERS: Curt Clere, Oak Harbor, 6-1, 210, Sr.; Dan Jarrett, Bellevue, 5-8, 165, Sr.; Patrick Randall, Upper Sandusky, 6-0, 180, Sr.; C.C. Akers, Vermilion, 5-11, 195, Sr.

BACKS: Jevon Reile, Upper Sandusky, 6-0, 184, Sr.; Matt Williams, Willard, 6-1, 169, Sr.; Dustin Alexander, St. Marys Memorial, 6-2, 170, Sr.

OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Jeff Polley, Bellevue.

DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Joel Penton, Van Wert.

LINEMAN OF THE YEAR: Dan Smith, St. Marys Memorial.

COACH OF THE YEAR: Doug Frye, St. Marys Memorial.

HONORABLE MENTION: (Area) Bellevue-Chad Beamer, Casey Walters; Bryan-Adam Bacon, Aaron Creek; Clyde-Kraig Miller, Luke Seal; Fostoria-Andrew Brenner, Adam Haman, Treyvon McBeth, Brice Fuller, Alex Grine, Lee Vitte; Napoleon-Matt Witte, Jason Coholich, Dan Dye, Alan Gerken, Jason Okuly; Ottawa-Glandorf-Nick Ruhe, Brian Schmitz, Craig Brickner, T.J. Imm; Port Clinton-Geoff Dartt, Billy Greear, Jamie Arthur.

(Other) Elida-Ryan Lieurance, Adam Miller, Jon Witham, Kyle Hammon; Lima Shawnee-Jason Small, Tyler Hixenbaugh; Norwalk-Craig Caprara; Shelby-A.J. Alt, Tyler Fortman, Jake Grove; St. Marys Memorial-Jeff Pfeffenberger, Shawn Hays, Matt Schlater; Vermilion-Lee Spicer; Willard-Nick Strance;

DIVISION IV

FIRST TEAM OFFENSE

RECEIVERS: David Rhenish, Huron, 5-7, 158, Sr.; Tommy Petitt, Kenton, 5-11, 190, Fresh.; Craig Schwieterman, Coldwater, 5-11, 184, Sr.

TIGHT END: Brandon Cornell, Kenton, 6-5, 235, Sr.

LINEMEN: Kevin VanNess, Margaretta, 6-3, 210, Sr.; Dan Herwig, Kenton, 6-2, 250, Sr.; Matt Harmon, Clear Fork, 6-3, 285, Sr.; Chris Baker, Ontario, 6-2, 230, Sr.; Cole Steinbrunner, Coldwater, 6-0, 219, Sr.

RUNNING BACKS: Scott Conley, Lake, 6-1, 170, Sr.; Mark Nagel, Delta, 5-11, 215, Jr.; Jordan Them, Ontario, 5-11, 175, Sr.

QUARTERBACKS: Robert Dence, Huron, 6-0, 185, Sr.; Benjamin Mauk, Kenton, 6-2, 185, Jr.

PLACEKICKERS: Jeff Pax, Coldwater, 6-0, 194, Sr.; Ben Perry, Ontario, 5-11, 160, Jr.

FIRST TEAM DEFENSE

LINEMEN: Tim Short, Archbold, 6-0, 211, Sr.; Brian Kingsborough, Margaretta, 5-11, 225, Sr.; Drew Elsasser, Kenton, 6-2, 275, Sr.; Zach Sudhoff, Coldwater, 5-11, 228, Sr.

LINEBACKERS: Jon Jakubowksi, Rossford, 6-2, 205, Sr.; Patrick Potts, Kenton, 6-3, 235, Sr.; Travis Weirich, Ontario, 6-1, 155, Sr.; Rich Hoover, Clear Fork, 6-0, 190, Sr.

BACKS: Jared Bostelman, Kenton, 6-0, 160, Jr.; Josh Lang, Edison, 5-10, 155, Sr.; Dan Kanney, Coldwater, 5-8, 158, Jr.

PUNTER: Kyle Ingraham, Rossford, 6-3, 205, Jr.

SECOND TEAM OFFENSE

RECEIVERS: Doug Shaw, Wauseon, 5-9, 136, Jr.; Ian Craze, Ontario, 5-8, 140, Jr.; Brennan Bartrum, Clear Fork, 6-1, 165, Sr.

LINEMEN: Kyle Scharer, Lake, 6-2, 210, Sr.; Andy Hites, Eastwood, 5-11, 200, Sr.; Tyler Rupp, Archbold, 6-0, 225, Sr.; Colt Mielke, Margaretta, 5-11, 205, Sr.; Jeremiah Larrabee, Kenton, 6-5, 225, Jr.

RUNNING BACKS: Aaron Zuvala, Archbold, 5-7, 195, Sr.; Jon Sessler, Margaretta, 6-3, 235, Sr.; Charles Swank, Clear Fork, 5-10, 180, Sr.

QUARTERBACK: Kevin Hoyng, Coldwater, 6-0, 160, Jr.

PLACEKICKER: Josh Manner, Huron, 5-10, 150, Sr.

SECOND TEAM DEFENSE

LINEMEN: Marcus Nicely, Otsego, 6-1, 192, Sr.; Tim Ford, Delta, 5-7, 150, Sr.; Sam Davidson, Edison, 5-9, 260, Sr.; Nick Parr, Kenton, 6-0, 205, Soph.

LINEBACKERS: Tony Haas, Eastwood, 6-1, 195, Jr.; Adam Kovar, Delta, 5-9, 210, Sr.; Kyle Megrow, Edison, Sr.; Josh Ohl, Ontario, 6-0, 180, Jr.

BACKS: Joey Asmus, Otsego, 6-1, 165, Sr.; Donnie Young, Archbold, 5-10, 160, Sr.; Adam Lohman, Delta, 5-10, 155, Sr.

PUNTER: Jason Whitcomb, Wauseon, 5-8, 143, Sr.

CO-OFFENSIVE PLAYERS OF THE YEAR: Robert Dence, Huron, and Benjamin Mauk, Kenton.

DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Patrick Potts, Kenton.

LINEMAN OF THE YEAR: Brandon Cornell, Kenton.

COACH OF THE YEAR: Scott Valentine, Ontario.

HONORABLE MENTION: (Area) Archbold-Sam Speer, Phil Baden, Tad Litwiller; Delta-Rob Leitner, Ryan Mull, Addy Shindorf; Eastwood-Jaycee Brown, Matt Nabors; Edison-Bruce Notesine; Genoa-Tyler Rohloff, Kyle Wolford; Huron-Jacob Link; Lake-Ryan Pannell, Craig Recker; Margaretta-Ryan Arnold, Robert Lewis, Adam Biehl, Shawn Moser; Otsego-Mike Woessner; Rossford-Darren Paige.

(Other) Clear Fork-Kenny Swank, Jordan Oyster; Kenton-Andy Kissling, Nick Guess, Reid Brown; Ontario-Mike Caporini, Aaron Baungard; Paulding-Eric Tipton, Eric Martinez;

DIVISION V

FIRST TEAM OFFENSE

RECEIVERS: Mike Neugent, Woodmore; 5-11, 155, Sr.; Justin Hill, Fairview, 5-8, 155, Jr.; Bobby Brown, Fairview; 5-9, 172, Sr.

TIGHT END: Brad Utrup, Delphos St. John's, 6-2, 225, Sr.

LINEMEN: Lucas Bodenbender, Liberty Center, 6-1, 215, Sr.; Terry Ross, Fairview, 6-3, 225, Sr.; Jon Kroeger, Delphos Jefferson, 5-10, 170, Sr.; Josh Barker, Ashland Crestview, 5-11, 195, Sr.; Kevin Huelsman, St. Henry, 6-5, 265, Jr.

RUNNING BACKS: Rodney Ponton, Liberty Center, 6-1, 180, Jr.; Ian Weber, Delphos St. John's, 5-10, 185, Sr.; John Stuart, Ashland Crestview, 5-9, 160, Sr.

QUARTERBACK: Dusty Bergman, Fairview, 5-9, 159, Jr.

PLACEKICKER: Michael Bitler, Delphos St. John's, 5-9, 150, Sr.

FIRST TEAM DEFENSE

LINEMEN: Matt Leininger, Liberty Center, 6-4, 265, Sr.; Matt Garber, Woodmore, 6-4, 211, Sr.; Colby Hall, Fairview, 5-9, 181, Sr.; Allan Pohlman, Delphos Jefferson, 6-3, 210, Sr.; Jason Bockey, Delphos St. John's, 6-4, 240, Sr.

LINEBACKERS: Nate Bayer, Liberty Center, 5-11, 180, Sr.; Jonathon Aschemeier, Tinora, 5-8, 205, Sr.; Keith Recker, Delphos St. John's, 6-3, 230, Sr.; Bruce Renner, Delphos Jefferson, 6-0, 190, Sr.; Marc Peterman, Ashland Crestview, 5-10, 190, Sr.

BACKS: Rodger Shingledecker, Swanton, 6-3, 165, Sr.; Matt Riffle, Spencerville, 5-11, 180, Sr.; Andrew Gribben, Ashland Crestview, 6-2, 160, Jr.

PUNTER: John Collins, Liberty Center, 5-8, 150, Jr.

SECOND TEAM OFFENSE

RECEIVERS: Gabe Betts, Patrick Henry, 6-2, 175, Sr.; Chandler Groves, Wayne Trace, 6-0, 165, Sr.; Nick Mericle, Delphos Jefferson, 6-2, 175, Jr.

TIGHT END: Ben Wenger, Bluffton, 6-0, 195, Sr.

LINEMEN: Drew Loman, Patrick Henry, 6-4, 205, Jr.; Eric Weber, Tinora, 6-2, 205, Jr.; Brad Numbers, Bluffton, 6-4, 260, Soph.; Jeff Peters, Lima Central Catholic, 5-11, 225, Jr.; Kenny Johnson, Ashland Crestview, 5-11, 210, Jr.

RUNNING BACKS: Seth Thithoff, Delphos Jefferson, 6-3, 198, Sr.; Brandon, Martin, Bluffton, 5-11, 190, Sr.; Trent Gerhart, Wynford, 5-10, 180, Sr.

QUARTERBACK: Todd Boeckman, St. Henry, 6-6, 215, Jr.

SECOND TEAM DEFENSE

LINEMEN: Brian Jacobs, Lakota, 5-11, 190, Sr.; Corey Weber, Tinora, 5-10, 210, Sr.; Ben McCullough, Bluffton, 5-11, 200, Jr.; Matt Dick, Ashland Crestview, 5-10, 210, Sr.; Rodney Hess, St. Henry, 6-4, 190, Sr.

LINEBACKERS: Mike Benton, Swanton, 5-11, 185, Sr.; Brad Hurtig, Fairview, 5-9, 146, Soph.; Jon Rigali, Lima Central Catholic, 6-0, 190, Sr.; Galen Schumm, Parkway, 5-10, 155, Sr.

BACKS: Jeff Arps, Tinora, 6-2, 175, Sr.; Beau Woodward, Liberty-Benton, 5-11, 170, Sr.; Casey Klaus, Delphos St. John's, 5-10, 185, Sr.

OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: John Stuart, Ashland Crestview.

DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Keith Recker, Delphos St. John's.

LINEMAN OF THE YEAR: Matt Leininger, Liberty Center.

COACH OF THE YEAR: Bob Olwin, Fairview.

HONORABLE MENTION: (Area) Evergreen-Dan Stong, Doc Skeldon; Fairview-Clint McKeen; Lakota-Thomas Crawford, David Russell, Kris Stafford, Derrick Santos, Gerald Christo-Baker; Liberty-Benton-David Shivers, Josh Thomas; Liberty Center-Brad Cymbola, Nate Zeiter, Kyle Pieracini, Drew Tiplady, Tim Myers, Kyle Leatherman, Dustin Salmi, Brian Dotson; Patrick Henry-Rick Burnor, Mike Boyer, Rob Flick; Woodmore-A.J. Schlea, Buddy Perkins.

(Other) Allen East-Kevin Myers, Jon Whitehead; Ashland Crestview-Keegan Sanders, Tony Manocchio, Matt Lewis; Bluffton-Scott Slaughterbeck, Ryan Powell; Colonel Crawford-Brandon Lane, Jared Miller, Andrew Eichorn; Delphos Jefferson-James Wiltsie, Andy Tippel; Delphos St. John's-Adam Johnson, Adam Miller, Joe Metzner, Bill Kramer, Brad Berelsman, Brian Clark; Lima Central Catholic-Jason Brackman, Adam Stump, Sam Ellerman, Jide Akinyode; New Bremen-Jeremy Krieg; Plymouth-Nick Keaton, Tony Hainline; Rockford Parkway-Tyler Thompson, Tyler Stover, Trey Stover, Jordan Ross; St. Henry-Kris Moorman; Wayne Trace-Drew Linder, Jay Bidlack; Wynford-Brandon Baxter, Chris Brewer, Matt Stahl.

DIVISION VI

FIRST TEAM OFFENSE

RECEIVERS: Rusty Aldrich, McComb, 6-0, 170, Sr.; Eric Tracy, McComb, 6-3, 190, Sr.; Brett Wilhelm, Fremont St. Joe, 5-5, 120, Jr.; Adam Basinger, Pandora-Gilboa, 5-9, 160, Sr.

TIGHT END: Ryan Gasser, Cardinal Stritch, 6-4, 220, Sr.

LINEMEN: Nate Westenbarger, McComb, 5-11, 218, Sr.; Alex Carper, Mohawk, 5-10, 248, Sr.; Josh Pease, Hardin-Northern, 6-3, 275, Sr.; Kory Lichtensteiger, Convoy Crestview, 6-4, 280, Jr.; Frank Linder, Norwalk St. Paul, 6-3, 285, Sr.; Brad Kremer, Marion Local, 6-2, 230, Sr.

RUNNING BACKS: Jason McGaharan, Northwood, 5-9, 180, Sr.; Rafael Manriquz, Ayersville, 5-7, 150, Jr.; Drew Snow, Hardin Northern, 6-0, 190, Jr.; Bryan Pickens, Norwalk St. Paul, 6-1, 215, Sr.; Greg Schulte, Marion Local, 6-0, 180, Sr.

QUARTERBACK: Dusty Aldrich, McComb, 6-1, 170, Sr.

PLACEKICKER: Andy Curfman, Cardinal Stritch, 5-11, 185, Sr.

FIRST TEAM DEFENSE

LINEMEN: Tony Binder, Gibsonburg, 6-0, 270, Sr.; Casey Brumbaugh, McComb, 5-8, 180, Jr.; Tyler Beckley, Mohawk, 6-1, 215, Sr.; Ben Wasiniak, Norwalk St. Paul, 6-2, 220, Sr.; Ben Larbus, Riverdale, 5-10, 183, Sr.

LINEBACKERS: Jacob Halicek, Cardinal Stritch, 5-11, 210, Sr.; Tayt Mayberry, Columbus Grove, 6-3, 190, Jr.; Dustin Snow, Hardin Northern, 6-0, 195, Sr.; Josh Traxler, Carey, 5-11, 200, Sr.; Nathan Kuether, Marion Local, 6-0, 190, Sr.

BACKS: T.J. Marcotte, Mohawk, 5-11, 175, Sr.; Drew Walter, Carey, 5-7, 145, Jr.; Dustin Price, Hardin Northern, 6-0, 170, Sr.; Travis Weber, Riverdale, 5-11, 170, Sr.

PUNTER: Michael Diller, Convoy Crestview, 5-10, 185, Jr.

SECOND TEAM OFFENSE

RECEIVERS: Adam Parrott, Hilltop, 5-10, 150, Sr.; Joe Schirg, Sandusky St. Mary, 5-10, 165, Jr.; Tim Wise, Monroeville, 5-9, 146, Sr.; Craig Wolters, Marion Local, 6-0, 165, Jr.

TIGHT END: Dan King, Lima Perry, 6-4, 235, Sr.

LINEMEN: Jamie LaPlant, Gibsonburg, 6-0, 270, Sr.; Joel Borer, Tiffin Calvert, 6-0, 245, Sr.; Adam Stechschulte, Columbus Grove, 6-2, 195, Sr.; Nate Stahl, Hilltop, 5-10, 185, Sr.; Dan Leininger, Antwerp, 5-11, 200, Jr.; Lucas Phillips, Carey, 6-2, 220, Sr.

RUNNING BACKS: Josh Haddox, McComb, 5-8, 150, Jr.; Dean Rosier, Danbury, 5-9, 150, Sr.; Marc Baugher, Tiffin Calvert, 5-7, 160, Jr.; Chad Sowers, Mohawk, 6-1, 215, Jr.; Paul Weaver, Seneca East, 5-8, 175, Jr.; Zac Rohrs, Holgate, 5-8, 160, Sr.

QUARTERBACKS: Pat Manders, Cardinal Stritch, 6-3, 170, Sr.; Joe Hochstettler, Pandora-Gilboa, 6-0, 195, Sr.; Josh Roeder, Monroeville, 6-1, 197, Sr.

PLACEKICKER: Dane Jesko, Columbus Grove, 6-2, 172, Sr.

SECOND TEAM DEFENSE

LINEMEN: Joe Clinger, Carey, 5-10, 200, Sr.; Michael Gill, Pandora-Gill, 6-6, 220, Sr.; Jason Lammers, New Bremen, 6-2, 203, Jr.; Neil Heuker, Marion Local, 6-2, 200, Sr.; Paul Cottrell, Antwerp, 6-1, 181, Sr.

LINEBACKERS: Adam Reinhart, Tiffin Calvert, 6-1, 210, Sr.; Adam Shoop, McComb, 6-1, 210, Sr.; Matt Berger, Seneca East, 6-0, 240, Sr.; Jason Keller, Crestline, 6-1, 185, Sr.; Corey Guttenberg, Buckeye Central, 5-10, 156, Soph.; Ryan Fleck, Marion Local, 6-0, 190, Sr.

BACKS: Steve Palte, Columbus Grove, 6-2, 170, Jr.; Ryan Rumbaugh, Lima Perry, 6-0, 175, Sr.; Cody Overman, Fort Recovery, 5-10, 155, Sr.; Matt Smalley, Antwerp, 5-11, 152, Sr.

PUNTER: Jason Weihrauch, Hardin Northern, Soph.

OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Dusty Aldrich, McComb.

DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Dustin Snow, Hardin Northern.

LINEMAN OF THE YEAR: Brad Kremer, Marion Local.

COACH OF THE YEAR: Erik Baker, Mohawk.

HONORABLE MENTION: (Area) Arcadia-Luke Ritchey, David Bishop, Ryan Pessell; Arlington-Adam Beach, John Bowling, T.G. Bell, A.J. Copus; Ayersville-Andrew Carrasquillo; Cardinal Stritch-Jake Shank, Matt Jaksetic, Jon Whitney; Carey-John Hackworth; Columbus Grove-Andy Kaufman, Matt Stechschulte, Mike Young, Blake Maag; Cory-Rawson-Harvey Anderson, Brett Steiner; Danbury-Josh Schenko; Edon-Mike Stantz, Jeff Hug, Dustin Morr; Gibsonburg-Kris Minch; Hardin Northern-Kyle Nickell, Jason Fulks, Casey Good, Courtnee Morris, Levi Schultz; Hicksville-Richard Mendez, Nick Terrill, Brett Diehl, Justin Keeley; Hilltop-Brian Rupp, Jeremy Ostheimer, Kyle Wheeler; Holgate-Andrew Baker; Hopewell-Loudon-Lee Brickner, Mike Schultz.

Leipsic-Kevin Neise, Scott Steffan, Brad Newell, Jeff Mangas; McComb-Chris Myers; Mohawk-Zach Hufford, Kyle Roush; North Baltimore-Jeremy Cottermman, Mike Spangenberg; Northwood-James Blankenship, John Poddany, Chad Domanski; Ottawa Hills-Bryan Rhoads; Pandora-Gilboa-Seth Heitmeyer, Kerry Klima, Jay Tadena, Kyle Forney; Sandusky St. Mary-Matt Stookey; Seneca East-Nate Miller; Tiffin Calvert-Peter Lucius, Bart Borer; Van Buren-Clint Rettig, Jake Cupples, Jeff Middleton, Bill Mason; Vanlue-Kevin Cole, Nathan Alfred.

(Other) Ada-Kyle Grimslid, Jack Fensler; Antwerp-Kyle Zartman, Ethan Miller, Ben Highswander, Benji Grant; Buckeye Central-Josh Gebhardt, Josh Tidabeck; Collins Western Reserve-Joe Cox; Convoy Crestview-Jared Owens, Kirk Lichtensteiger, Drew Nedderman, Jay Hyitt; Fort Recovery-Tyler Neikamp, Greg Snyder, Ryan Lamm; Lima Perry-Jerad Miller; Marion Local-Chad Otte, Josh Schmackers, Cory Albers, Brent Homan, Mick Bollenbacher, David Gehret; Minster-Andy Roetgerman, Tony Luebke; New Bremen-Dan Baker, Kurt Albers, Jason Timmerman, Andy Bushman, Brian Baker; New London-Michael Price, Chris Clift, Matt Wade; Ridgemont-Drew Sutherin, Weston Applefeller, Eric Williams; Riverdale-Gary Young; South Central-Matt Blankenship, Micah Stryker, Evan Clemons, Brandon Bond, Craig Phillips; Waynesfield Goshen-Shawn Quinlan.



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.