Loading…
Wednesday, August 20, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Saturday, 2/27/2010

Prep basketball scores, summaries and standings

BOYS

Regular season

LAST NIGHT

Northern Lakes League

Bowling Green 75, Anthony Wayne 52

Southview 70, Maumee 54

Rossford 62, Northview 56

Perrysburg 67, Springfield 52

Suburban Lakes League

Gibsonburg at Elmwood, ppd., rescheduled for today, 6 p.m.

Genoa at Lake, ppd., rescheduled for today, freshman game starts at 10 a.m.

Eastwood at Otsego, ppd., rescheduled for today, 1 p.m.

Toledo Area Athletic Conference

Cardinal Stritch 67, Northwood 61

Ottawa Hills at Danbury, rescheduled for today,1 p.m.

Toledo Christian 61, Lenawee Christian 49

NWOAL

Archbold 58, Bryan 45

Van Buren 63, Patrick Henry 58

Wauseon 24, Holgate 17

Area

Edon 69, Fayette 53

Pettisville 63, North Central 59

Fremont Ross 55, Napoleon 38

Carey at Fostoria St. Wendelin, rescheduled for today, 1 p.m.

Mohawk at Lakota, rescheduled for Monday

North Baltimore at Bettsville, rescheduled for today, 1 p.m.

McComb at Lima Perry, canceled

Lima Senior at Findlay. rescheduled for today atUniversity of Findlay, 2 p.m.

Norwalk at Fostoria, rescheduled for today, 1 p.m.

Oak Harbor at Margaretta, rescheduled for today, 1 p.m.

Port Clinton at Edison, ppd., rescheduled for today, 7:30 p.m.

Galion at Tiffin Columbian, rescheduled for Monday

Southeast Michigan

Whiteford 72, Morenci 65

TODAY

City League

Bowling Green at Central Catholic

Northern Lakes League

Napoleon at Springfield

Toledo Area Athletic Conference

North Central at Maumee Valley

Holgate 6 2 7 2 – 17

Wauseon 7 8 5 4 – 24

HOLGATE: Clady 3-0-6, Klingshirn 1-0-2, Aelker 1-0-2, Gonzales 2-3-7. Totals: 7-3-17.

WAUSEON: Schaffner 1-0-2, Henricks 0-1-0-3, Humbert 2-0-4, Hinkle 5-5-15. Totals: 8-1-5-24.

Morenci 19 16 15 15 – 65

Whiteford 11 21 21 19 – 72

MORENCI: Wolf 9-0-18, Schaffner 1-1-0-5, Craig 1-2-1-13, Bovee 9-1-21, Olmstead 1-0-2, Wilson 3-0-6. Totals 24-5-2-65

WHITEFORD: Pant 2-2-1-11, Albright 7-2-16, Roberts 5-1-2-15, DuPree 7-1-7-24. Groseffon 3-0-6. Totals 24-4-12-72

Lenawee Christian 9 14 9 17 – 49

Toledo Christian 14 13 17 17 – 61

LENAWEE CHRISTIAN: Leffler 0-1-1, Carpenter 2-1-0-7, Holbein 5-2-12, Greene 0-6-0-18, Perry 4-3-11. Totals 11-7-6-49.

TOLEDO CHRISTIAN: Sims 3-0-6, Weemes 7-3-17, Brumbaugh 2-1-0-7, Huffman 2-0-4, Westmeyer 4-0-8, Fox 3-0-6, Carroll 4-0-8, Pittman 1-3-5. Totals 26-1-6-61.

Archbold 11 18 11 18 – 58

Bryan 12 15 10 8 – 45

ARCHBOLD: Fricke 5-9-19, Miller 1-2-0-8, Cor.Walker 1-0-2, Giesege 1-0-2, Morton 4-0-8, Smith 1-0-2, Col.Walker 3-0-6, Kammeyer 3-1-7, Goering 2-0-4. Totals: 21-2-10-58.

BRYAN: Wisler 3-1-4-13, Nossaman 3-3-0-15, Turnbull 0-2-2, North 4-2-10, Snavely 1-2-4, Steel 0-1-1. Totals: 11-4-11-45.

Emmanuel Christian 11 8 12 14 – 45

Granville Christian 15 7 9 11 – 42

EMMANUEL CHRISTIAN: Regnier 3-0-6, Henning 0-2-2, Turner 6-1-0-15, Smith 2-2-6, Behan 3-1-0-9, Creech 3-1-7. Totals 17-2-5-45.

GRANVILLE CHRISTIAN: Pound 1-0-2, Streicher 0-1-1-4, Griss 4-4-3-23, Williams 4-1-9, Orban 0-2-2, Maierle 0-2-2. Totals 9-5-9-42.

Van Buren 18 12 14 19 – 63

Patrick Henry 4 12 19 23 – 58

VAN BUREN: Sudlow 5-1-2-15, Damon 3-1-4-13, Bell 3-4-10, Palmer 2-1-3-10, Ashcraft 1-1-2-7, Meyer 3-0-6, Illff 1-0-2. Totals: 18-4-15-63.

PATRICK HENRY: Tietje 6-1-7-22, Bostelman 4-4-12, George 3-0-6, Gibson 2-2-6, Yungmann 1-1-0-5, Christman 1-1-3, Kline 1-0-2, Schwiebert 1-0-2. Totals: 19-2-14-58.

Springfield 7 15 15 15 - 52

Perrysburg 17 13 17 20 - 67

SPRINGFIELD: Renfroe 1-0-2, Mackie 1-1-3, Drake 0-1-0-3, McFadden 4-2-10, Green 2-1-1-8, Alexander 4-1-4-15, Guthrie 1-0-2, Outly 2-1-0-7, Tripp 1-0-2. Totals: 16-4-8-52.

PERRYSBURG: Boyce 3-1-7, Schenk 1-2-0-8, Sell 0-1-0-3, Hughes 6-7-19, Schmenk 1-2-1-9, Marquette 7-1-4-21. Totals: 18-6-13-67.

Anthony Wayne 9 13 15 15 – 52

Bowling Green 21 28 18 8 – 75

ANTHONY WAYNE: Fischer 0-1-0-3, Green 1-2-4, Allen 0-1-1, Celusta 4-3-1-18, Nordhaus 1-0-2, Conklin 2-1-5, M. Donnal 1-0-2, A. Donnal 1-2-3-11. Totals 13-6-8-52.

BOWLING GREEN: Stoner 0-1-0-3, X. Brown 6-1-13, Dible 3-5-2-23, Fairchild 1-0-2, Orr 5-2-4-20, V. Brown 2-1-5, Hopfgartner 0-2-2, Roe 1-0-2, Dunn 0-1-1-4, Augsburger 0-1-1. Totals 18-9-12-75.

Edon 18 18 21 12 – 69

Fayette 10 18 17 8 – 53

EDON: Koleff 0-3-0-9; Parrish 1-2-1-9; Gibbs 1-0-2; Hill 3-0-6; Kesler 1-6-8; Hug 3-0-6; R. Wells 7-2-16; T. Wells 4-3-11; Moore 1-0-2. Totals 21-6-9-69.

FAYETTE: Z. Colegrove 2-0-4; Stoltzfus 1-1-3; Rodriguez 5-2-12; Randall 4-0-8; Cox 1-1-2-7; Keefer 4-7-15; Miller 2-0-4. Totals 19-1-12-53.

Rossford 17 13 16 16 – 62

Northview 18 11 15 12 – 56

ROSSFORD: Perry 0-1-0-3, Leahy 8-1-5-24, Kralovic 1-2-2-10, Taylor 1-4-0-14, Kanary 0-1-1, Stewart 5-0-10. Totals: 15-8-8-62.

NORTHVIEW: Zureich 3-3-1-16, Bowens 4-1-9, Hall 0-4-0-12, Hirschfeld 1-0-2, Racicot 1-0-2, Sturt 7-1-15. Totals: 16-7-3-56.

Cardinal Stritch 10 18 20 19 – 67

Northwood 18 12 16 15 – 61

CARDINAL STRITCH: Kelly 2-1-1-8, Guy 0-4-0-12, Staler 6-2-2-20, Bieker 0-1-0-3, Blazevich 3-3-4-19, Rodriguez 2-1-5. Totals 17-7-12-67

NORTHWOOD: Romstadt 1-1-1-6, Hartley 3-1-7, Canaday 8-1-6-25, Wielinski 2-2-0-10, Green 4-5-13. Totals 18-4-13-61.

Napoleon 10 15 9 4 – 38

Fremont Ross 11 13 15 16 – 55

NAPOLEON: Lankenau 2-1-1-8, Durham 1-0-2, Gerken 1-2-0-8, Myles 3-1-0-9, Huber 0-2-2-8, Brown 0-1-0-3. Totals 7-6-3-38.

FREMONT ROSS: Spann 1-0-2, Starks 1-0-2, Reffner 1-1-3, Gamble 5-7-17, Dayringer 0-2-0-6, Hiestand 0-3-4-13, Smith 1-0-2, Streaker 5-0-10.

Maumee 12 11 16 15 – 54

Southview 18 14 19 19 – 70

MAUMEE: Contat 5-0-10, Boyd 2-1-3-10, Hall 1-3-5, Barnum 2-5-9, Martin 3-2-0-12, Schneider 1-1-3, King 1-1-3, Olman 1-0-2. Totals: 16-3-13-54.

SOUTHVIEW: Stichter 0-1-1, Yoshino 2-4-8, Borcherdt 2-3-10-23, Pinckney 3-2-8, Gant 4-1-9, O'Reilly 2-3-7, Barton 1-0-2, Chuba 0-2-2, Renner 2-2-6, Quinn 2-0-4. Totals: 18-3-25-70.

Springfield 7 15 15 15 - 52

Perrysburg 17 13 17 20 - 67

SPRINGFIELD: Renfroe 1-0-2, Mackie 1-1-3, Drake 0-1-0-3, McFadden 4-2-10, Green 2-1-1-8, Alexander 4-1-4-15, Guthrie 1-0-2, Outly 2-1-0-7, Tripp 1-0-2. Totals: 16-4-8-52.

PERRYSBURG: Boyce 3-1-7, Schenk 1-2-0-8, Sell 0-1-0-3, Hughes 6-7-19, Schmenk 1-2-1-9, Marquette 7-1-4-21. Totals: 18-6-13-67.

Liberty Christian 14 9 14 19 – 56

Monclova Christian 20 17 23 16 – 76

LIBERTY CHRISTIAN: Twitty 2-6-10, Treradwell 3-2-8, McDowell 4-1-9m Ball 5-3-13, McCullough 1-0-2, Dixon 1-3-5, Jones 3-1-7, Lee 1-0-2. Totals 20-16-56

MONCLOVA CHRISTIAN: McCloud 6-2-1-19, Blqck 1-4-1-15, K. Hester 2-1-5, N'Douba 6-3-15, Harris 8-2-18, Keiser 1-0-2, Walls 1-0-2. Totals 25-6-8-76

State scores

Antwerp 71, Woodlan, Ind. 33

Cin. Moeller 50, Middletown 33

Convoy Crestview 52, Delphos Jefferson 37

Defiance 62, Lima Bath 36

Elida 68, Wapakoneta 52

Green 66, Tallmadge 47

Hanoverton United 97, Heartland Christian 89

Lexington 60, Bellville Clear Fork 37

Lisbon Beaver 58, Mineral Ridge 56, OT

Mansfield Madison 55, Ashland 52

Mansfield Sr. 78, Warren Harding 68

McDonald 58, Lowellville 52

Miller City 77, Hicksville 43

N. Can. Hoover 81, Youngs. Mooney 49

Ontario 72, Lucas 51

Ottoville 54, Haviland Wayne Trace 42

Parma 65, N. Royalton 50

Poland Seminary 73, Canfield 71

Shekinah Christian 51, Marion Christian Academy, N.C. 46

St. Marys Memorial 48, Kenton 34

Twinsburg 31, Hudson 27

Van Buren 63, Hamler Patrick Henry 58

Van Wert 66, Lima Shawnee 56

W. Unity Hilltop 53, Stryker 44

Wadsworth 59, Copley 45

Windham 66, Rootstown 65

Wooster 68, Orrville 65

Youngs. East 73, Youngs. Austintown-Fitch 49

Division I

Centerville 63, Trenton Edgewood 45

Cin. La Salle 93, Batavia Amelia 32

Cin. NW 73, Cin. Glen Este 68

Cols. Northland 71, Marysville 31

Cols. Upper Arlington 34, Pickerington Cent. 33

Springfield 64, Riverside Stebbins 48

Trotwood-Madison 57, Miamisburg 45

Westerville N. 61, Grove City 59

Division II

Cin. McNicholas 47, Goshen 40

Conneaut vs. Cle. East, ppd. to Mar 1.

Day. Dunbar 94, Germantown Valley View 40

Kettering Alter 64, Franklin 30

Jefferson Area vs. Perry, ppd. to Mar 2.

Sunbury Big Walnut 56, Delaware Buckeye Valley 46

Vincent Warren 55, Athens 53

Waverly 45, Chillicothe 43

Division III

Bloom-Carroll 69, Cols. Horizon Science 30

Cardington-Lincoln 65, Milford Center Fairbanks 58

Casstown Miami E. 68, Day. Stivers 49

Chillicothe Zane Trace 59, Crooksville 46

Cin. Clark Montessori 60, Cin. Purcell Marian 56

Cin. Taft 100, Felicity-Franklin 50

Day. Northridge 67, Brookville 57

McDermott Scioto NW 58, Chillicothe Huntington 48

Tipp City Bethel 47, W. Liberty-Salem 29

Wheelersburg 57, Oak Hill 51, OT

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Mansfield Christian vs. Kidron Cent. Christian, ppd.

Berea vs. Avon Lake, ppd. to Feb 27.

Strongsville vs. Garfield Hts., ppd. to Feb 27.

Lorain Clearview vs. Lorain Southview, ppd. to Feb 27.

Parma Padua vs. Parma Hts. Holy Name, ppd. to Feb 27.

Stow-Munroe Falls vs. Solon, ppd. to Feb 27.

Minster vs. Maria Stein Marion Local, ppd. to Feb 27.

Ft. Recovery vs. New Bremen, ppd.

Shelby vs. Upper Sandusky, ppd.

Coldwater vs. Delphos St. John's, ppd. to Feb 27.

Lima Temple Christian vs. Dola Hardin Northern, ppd. to Feb 27.

Sherwood Fairview vs. Kalida, ppd. to Feb 27.

Ft. Jennings vs. Leipsic, ppd. to Feb 27.

Celina vs. Ottawa-Glandorf, ppd. to Feb 28.

Continental vs. Pandora-Gilboa, ppd.

Ada vs. Spencerville, ppd. to Mar 1.

New Washington Buckeye Cent. vs. Bucyrus, ppd.

Bucyrus Wynford vs. Crestline, ppd.

Ashland Mapleton vs. Greenwich S. Cent., ppd.

Plymouth vs. Collins Western Reserve, ppd. to Feb 27.

New London vs. Monroeville, ppd.

Ashland Crestview vs. Norwalk St. Paul, ppd. to Feb 27.

Sandusky St. Mary vs. Sandusky Perkins, ppd. to Feb 27.

Lafayette Allen E. vs. Paulding, ppd. to Feb 27.

Bluffton vs. Van Wert Lincolnview, ppd. to Feb 27.

Columbus Grove vs. Lima Cent. Cath., ppd.

Cle. VASJ vs. Akr. Hoban, ppd. to Feb 27.

GIRLS

Sectionals, tonight

Division I

At Bucyrus

Bracket 1

Sandusky (7-10) vs. Mansfield Senior, 6:15

Bracket 2

Marion Harding vs. Fremont Ross (1-15) , 8

Sectional winners play March 4

At Otsego

Bracket 3

Anthony Wayne vs. Perrysburg (13-4), 6:15

Bracket 4

Springfield vs. Findlay (12-5), 8

Sectional winners play March 4

At Clay

Bracket 5

Southview vs. Notre Dame (14-3), 6:15

Bracket 6

Whitmer vs. Start (14-3) 8

Sectional winners play March 4

At Central Catholic

Bracket 7

Clay vs. Waite (15-1), 8

Bracket 8

Northview (16-2) vs. Bowsher (10-7), 6:15

Sectional winners play March 4

District final at Perrysburg, March 6, 7

Division II

At Swanton

Bracket 1

Wauseon vs. Scott, 6:15

Bracket 2

Bryan vs. Napoleon, 8

Sectional winners advance to Paulding district March 4

At Spencerville

Bracket 3

Lima Shawnee vs. Celina, 6:15

Bracket 4

Wapakoneta (10-6) vs. St. Marys Memorial (9-7), Feb. 24, 6:15

Lima Bath (11-6) vs. Van Wert (5-11), Feb. 24, 8

Winners meet Saturday, 8

Sectional winners advance to Paulding district March 4

At Ontario

Bracket 5

Mansfield Madison vs. Willard (11-5), 6:15

At Sandusky Senior

Bracket 7

Edison vs. Tiffin Columbian (17-0), 6:15

Bracket 8

Clyde vs. Sandusky Perkins, Feb. 24, 6:15

Bellevue (14-3) vs. Oak Harbor, Feb., 24, 8

Winners meet Saturday, 8

Sectional winners advance to Ashland district March 4

Division III

At Defiance

Bracket 1

Tinora vs. Evergreen (13-3), 6:15

Bracket 2

Archbold vs. Patrick Henry, 8

Sectional winners advance to Napoleon district March 4

At Van Wert

Bracket 3

Lima Central Catholic vs. Fort Recovery (13-3), 6:15

Bracket 4

Coldwater vs. Parkway (8-8), 8

Sectional winners advance to Napoleon district March 4

At Willard

Bracket 5

Seneca East vs. New London (10-6), 6:15

Bracket 6

Bucyrus vs. Clear Fork (4-11), 8

Sectional winners advance to Old Fort district March 4

At Fremont Ross

Bracket 7

Margaretta vs. Woodmore (10-8), 8

Bracket 8

Western Reserve vs. Port Clinton (2-14), 6:15

Sectional winners advance to Old Fort district March 4

At Bowling Green High School

Bracket 9

Lakota vs. Liberty-Benton (16-0), 6:15

Bracket 10

Fostoria vs. Otsego (12-6), second game

Sectional winners advance to Anthony Wayne district March 4

At Bowsher

Bracket 11

Rossford vs. Ottawa Hills, 8

Bracket 12

Genoa vs. Lake, 6:15

Sectional winners advance to Anthony Wayne district March 4

Division IV

At Wauseon

Bracket 1

N. Central-Maumee Valleywinner vs. Pettisville (13-4), 6:15

Bracket 2

Hilltop vs. Toledo Christian (12-6), 8

Sectional winners advance to Archbold district March 4

At Bryan

Bracket 3

Antwerp vs. Edgerton (9-7), 8

Bracket 4

Edon vs. Stryker (10-6), second game

Sectional winners advance to Archbold district March 4

At Norwalk

Bracket 5

South Central vs. Sandusky St. Mary's, 6:15

Bracket 6

Fremont St. Joe-Danbury winner vs. Norwalk St. Paul, 8

Sectional winners advance to Lexington district March 4

At Galion

Bracket 7

Colonel Crawford vs. Plymouth (12-3), 6:15

Bracket 8

Crestline vs. Mansfield St. Peter's (12-3), 8

Sectional winners advance to Lexington district March 4

At Tiffin Columbian

Bracket 9

Hopewell-Loudon vs. New Riegel (15-2), 6:15

Bracket 10

Fostoria St. Wendelin vs. Tiffin Calvert (8-6), 8

Sectional winners advance to Seneca East district March 4

At New Riegel

Bracket 11

Mohawk vs. Wynford (15-2), 6:15

Bracket 12

Buckeye Central vs. Riverdale (11-5), 8

Sectional winners advance to Seneca East district March 4

At Wapakoneta

Bracket 13

St. Henry vs. Minster (10-7), 6:15

Bracket 14

New Knoxville vs. Marion Local (13-3), 8

Sectional winners advance to Lima Senior district March 4

At Lima Bath

Bracket 15

Waynesfield-Goshen vs. Ada (8-8), 6:15

Bracket 16

Allen East vs. Upper Scioto Valley (10-6), 8

Sectional winners advance to Lima Senior district March 4

At Paulding

Bracket 17

Fort Jennings vs. Ottoville, 6:15

Bracket 18

Wayne Trace vs. Kalida, 8

Sectional winners advance to Van Wert district March 4

At Parkway

Bracket 19

Delphos St. John's vs. Spencerville, 6:15

Bracket 20

Convoy Crestview vs. Delphos Jefferson, 8

Sectional winners advance to Van Wert district March 4

At Findlay

Bracket 21

Arlington vs. North Baltimore (5-12), 6:15

Bracket 22

McComb vs. Van Buren (9-7), second game

Sectional winners advance to Liberty-Benton district March 4

At Ottawa-Glandorf

Bracket 23

Miller City vs. Pandora-Gilboa, 6:15

Bracket 24

Leipsic vs. Holgate (14-3), second game

Sectional winners advance to Liberty-Benton district March 4

State scores

Strasburg-Franklin 41, Sugarcreek Garaway 34

Division I

Cin. Walnut Hills 49, Mt. Notre Dame 41

Liberty Twp. Lakota E. 68, Cin. Colerain 60

Division II

Cambridge 64, Lisbon Beaver 45

Millersburg W. Holmes 37, Zanesville 28

Wintersville Indian Creek 58, Byesville Meadowbrook 46

Division III

Beverly Ft. Frye vs. Woodsfield Monroe Cent., ppd. to Feb 27.

Division IV

Shadyside vs. Zanesville Rosecrans, ppd. to Feb 27.

Beallsville vs. Caldwell, ppd. to Feb 27.

Boys

City League

League Overall

St. John's Jesuit 10-1 15-4

*Central Catholic 9-2 17-2

Whitmer 8-3 14-5

St. Francis de Sales 7-4 13-7

Libbey 7-4 10-6

Rogers 6-5 12-6

Start 6-5 10-8

Waite 5-6 10-9

Bowsher 5-6 8-10

Scott 2-9 3-15

Clay 1-10 3-16

Woodward 0-11 2-15

*won CL playoffs

Northern Lakes League

League Overall

Perrysburg 14-0 19-1

Bowling Green 11-3 13-6

Springfield 9-5 14-5

Rossford 8-6 13-7

Southview 7-7 10-10

Maumee 3-11 6-14

Northview 3-11 4-16

Anthony Wayne 1-13 1-19

Suburban Lakes League

League Overall

Eastwood 10-1 13-6

Otsego 9-2 11-8

Genoa 7-4 12-7

Elmwood 7-4 11-8

Gibsonburg 4-7 7-12

Lake 1-10 3-16

Woodmore 1-11 4-15

NWOAL

League Overall

Archbold 7-1 16-4

Evergreen 6-2 16-4

Wauseon 6-2 13-7

Delta 6-2 12-8

Bryan 5-3 11-9

Patrick Henry 3-5 5-15

Liberty Center 2-6 5-15

Swanton 1-7 8-12

Montpelier 0-8 1-19

TAAC

League Overall

Ottawa Hills 11-0 18-1

Maumee Valley 8-4 13-6

Toledo Christian 8-4 11-9

Danbury 5-6 10-9

Northwood 4-8 6-14

Emmanuel Baptist 4-8 7-14

Cardinal Stritch 1-11 2-18



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.