Loading…
Thursday, July 24, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Friday, 9/17/2004

Prep football, tennis, volleyball

PREP FOOTBALL

City League

TONIGHT

Libbey at Scott, 4:30

Bowsher at Rogers, 7

Central Catholic vs. St. John s at UT, 7

St. Francis at Clay, 7

Start at Whitmer, 7

Woodward at Waite, 7

Northern Lakes League

TONIGHT

Anthony Wayne at Maumee

Bowling Green at Northview

Perrysburg at Springfield

Southview at Rossford

Suburban Lakes League

TONIGHT

Elmwood at Eastwood

Warrren Kennedy at Genoa

Gibsonburg at Otsego

Lakota at Woodmore

TAAC

TONIGHT

McDonald at Danbury

Lima Perry at Northwood

Sidney Lehman at Ottawa Hills

Toledo Christian vs. Cleveland Heights Lutheran East at Central

TOMORROW

Stritch vs. Marion Catholic at Northwood

NWOAL

TONIGHT

Evergreen at Archbold

Napoleon at Bryan

Wauseon at Delta

Liberty Center at Patrick Henry

Swanton at Montpelier

Midland Athletic League

TONIGHT

Cary at North Baltimore

Fremont St. Joe at Tiffin Calvert

Seneca East at Hopewell-Loudon

TOMORROW

Mohawk at St. Wendelin

Sandusky Bay Conf.

TONIGHT

Clyde at Perkins

Edison at Margaretta

Huron at Oak Harbor

TOMORROW

Port Clinton at Sandusky St. Mary

Blanchard Valley Conf.

TONIGHT

Arcadia at Van Buren

Liberty-Benton at Arlington

Cory Rawson at Leipsic

McComb at Hardin Northern

Pandora-Gilboa at Vanlue

Green Meadows Conf.

TONIGHT

Fairview at Antwerp

Hicksville at Ayersville

Edgerton at Holgate

Tinora at Wayne Trace

Other Northwest Ohio

TONIGHT

Bellevue at Galion

Lima CC at Columbus Grove

Defiance at Lima Shawnee

Edon at Burr Oak

Massillon Washington at Findlay

Tiffin Columbian at Fostoria

Cleveland Benedictine at Fremont Ross

Hilltop at North Adams

Ottawa-Glandorf at St. Mary Marys Memorial

Pickerington at Sandusky

Southeast Michigan

Tri-County Conference

TONIGHT

Adrian Madison at Sand Creek

Summerfield at Britton-Deerfield

Morenci at Annapolis

Whitmore Lake at Whiteford

Lenawee County Athletic Association

TONIGHT

Onsted at Blissfield

Stockbridge at Clinton

Erie Mason at Dundee

Ida at Hudson

Other SE Michigan

TONIGHT

Addison at Grass Lake

Chelsea at Adrian

Bedford at Dexter

Monroe at Allen Park

Monroe Jefferson at Airport

Grosse Ile at Monroe St. Mary CC

Tecumseh at Saline

NOTES

Waite High School will celebrate the 70th anniversary of MOLLENKOPF STADIUM with fireworks at the conclusion of its game tonight against Woodward. There will be no parking available on the east end (practice field area) of the stadium.

Persons interested in becoming a high school WRESTLING OFFICIAL in the Ohio must contact one of the Ohio High School Athletic Association certified trainers in their area before the start of classes. The 25-hour training curriculum starts Oct. 11 in the Toledo area and as early as Oct. 2 in other areas. In the Toledo area, contact Dan Jaksetic at (419) 259-8674. In Oak Harbor area, contact Jim Vreeland at (419) 898-3303. In Defiance area, contact Larry Saxton at (419) 784-4259.

PREP GOLF

GENOA 170, LAKE 178, OTSEGO 198: G: Winters 38, Smith 43, Gargas 45, Shaner 44, Skees 45, Terry 47. L: Conley 40, Lewis 43, Carr 47, Lowe 48, Duncan 49, Topley 50. O: Weisenborn 46, Davis 48, Bostelman 51, Meeker 53, Goodman 54, Brown 55.

SOUTHVIEW 155, SPRINGFIELD 166: So: Riggs 36, K. Evanoff 38, Pokrywka 40, Colwell 41. Sp: Steiner 40, Anderson 41, Grant 42, Heffelfinger 43. At Stone Oak.

NORTHWOOD 156, MAUMEE VALLEY 167: N: Triggs 36, Coduti 39, Scharer 39, Langenderfer 42. MV: Beck 37, O Connell 42, Mowery 44, Han 44. At Chippewa.

EVERGREEN 166, ARCHBOLD 175: E: Griffith 36, Hiltner 40, Pinkelman 42, Silvestri 48. A: Wilhelm 38, Bernath 41, Enderle 44, Beahl 52. At Spuyten Duyval.

WHITMER 160, ROGERS 189: W: Sparks 38, Johnson 39, Hopkins 41, Duhaime 42. R: Mosley 44, Lewis 47, O Connor 49, Jaquay 49, at Detwiler.

SWANTON 154, LIBERTY CENTER 163: S: Bonifas 37, Lavigne 38, Foore 39, Thomas 40. LC: R. Bonner 38, Sanchez 40, Hesson 41, C. Bonner 44, at White Pines.

NORTHVIEW 162, ANTHONY WAYNE 170: N: D. Treece 39, Ducey 40, Monazahain 41, Yacko 42. AW: Roser 42, Fok 42, Glass 43, Budde 43, at Brandywine CC.

BOWLING GREEN 160, PERRYSBURG 169: BG: Powers 36, Graham 39, Clifford 42, Hallack 43. P: Hoops 39, Early 40, Harmon 41, Bryson 49, at Belmont CC.

ST. FRANCIS 159, START 164, CLAY 169: SF: Kirk 38, Burganski 40, McKernan 40, Kontak 41. S: Reny 39, Denton 41, Hintz 42, Harmon 42. C: Juhasz 40, Brower 42, Morse 42, Hafner 45. At Ottawa Park.

NWOGGL: Whitmer 196, Central Catholic 214, Southview 216, Cardinal Stritch 231, St. Ursula 236, Patrick Henry 289, Rossford 300, Start 307. Individuals: Bree Kiel (So), 44; Beth Slusher (W), 46; Abbie Daney (CS), 48; Courtney Napierala (So), 48; Katie Sprunk (CC), 49. At Sylvania Country Club.

GLASS CITY GIRLS TOUR: Lima CC 174, St. Ursula 191, Clay 207, Northview 207, Defiance 220, Perrysburg 225, Notre Dame 227. Individuals: wwMegan Bader, Lima CC, 41; Clare Huffman, Lima CC 41; Stephanie Krieg, Lima CC 41; Leanna Pickerel, Genoa 45. At Bowling Green.

PREP SOCCER

Boys

MAUMEE VALLEY 4, TOLEDO CHRISTIAN 1: MV: Sackmann 3, Aliakbar. TC: Moore.

PERRYSBURG 3, FINDLAY 2: P: Retick, Bohenkamp, Muir. F: Snook 2.

SWANTON 0, START 0

NORTHVIEW 3, WHITMER 0: N: Taylor, Frogameni, Peace.

ST. JOHN S 1, MAUMEE 1: SJ: Smith. M: Albright.

ANTHONY WAYNE 6, CENTRALCATHOLIC 0: AW: Bucher 3, Cook, Mangotic, Mezinko.

OTSEGO 2, ROGERS 0: O: Evans, Svanberg.

Girls

Genoa 2, Lake 1: G: Boss 2. L: Mathews.

WAUSEON 2, LAKE 2: W: Frey, Bowsher. L: Taylor, Mathrews

PREP TENNIS

NOTRE DAME 5, BOWSHER 0: Majdalani d. Baker, 6-0, 6-1; Jorgensen d. Laberdee, 6-1, 6-1; Schill d. O Leary, 6-1, 6-2; Mehta-Fournier d. Anderson-Corifo, 6-0, 6-0; Bragg-Belanger d. DiNardo-DiNardo, 6-0, 6-0.

LIBBEY 5, SCOTT 0: Moore d. Sample, 6-0, 6-0; Matthews d. Barnes, 6-3, 6-3; Campbell d. Sample, 6-0, 6-0; Jones-Dillon d. Turner-Sample, 6-3, 6-2; Libbey wins second doubles by default.

CENTRAL CATHOLIC 4, WAITE 1: Richard (CC) d. B. Gwin 6-2, 6-2; Morris (W) d. Bates 1-6, 6-4, 6-1; Villegas (CC) d. Pecina 6-0, 6-2; Candice Bedard-Florian (CC) d. White-Mazza 6-1, 6-0; Quinn-Zemanski (CC) d. Thomas-K. Gwin 6-3, 6-1.

ANTHONY WAYNE 4, MAUMEE 1: Diegel (M) d. McCormick 2-6, 6-2, 6-4; Modrowski (AW) d. Syrnichenko 6-2, 6-3; Accettola (AW) d. Michalak 7-5, 6-2; C. Johnson-Rollins (AW) d. Myers-Kainkaid 6-1, 6-1; Cobry-K. Johnson (AW) d. Stachowiak-King 6-1, 6-0.

ST. URSULA 5, START 0: O Connell d. Reasonover, 6-0, 6-0; Leonard d. Klein, 6-0, 6-0; Marino d. Eggostofer, 6-0, 6-0; O Loughlin-Davis d. Green-Majewski, 6-0, 6-0; Smith-Masters d. Geniti-Vail, 6-1, 6-0.

WHITMER 4, ROGERS 1: Burghardt (R) d. Barton 6-0, 6-4; Wainscott (W) d. E. Early 5-7, 6-4, 6-3; Seybold (W) d. Reid 6-1, 6-0; Lord-Rowell (W) d. Hettle-Szirony 6-0, 6-1; McDonald-Lagger (W) d. Cummings-M. Early 6-0, 6-1.

FREMONT ROSS 4, OTTAWA HILLS 1: Michaels (FR) d. Jain 7-5, 6-0; Bhumbra (OH) d. Hamilton 6-2, 6-3; Tin (FR) d. Geha 6-1, 6-4; Hasselbach-Clarke (FR) d. Ballard-Chahal 7-6, 7-2, 63; Barron-Pickerel (FR) d. Robbins-Reising 6-4, 2-6, 6-1.

ARCHBOLD 4, TOLEDO CHRISTIAN 1: Sauder (A) d. McGraw 6-4, 6-3; Louis (A) d. Fischer 7-6, 3-6, 6-3; Munn (A) d. Lepkowski 6-1, 6-0; Emmenecker-Martin (TC) d. Brader-Johnson 6-2, 6-1; Maxwell-Gautsche (A) d. Seibert-Simon 6-1, 7-6.

GIRLS BASKETBALL

Monroe CC 15-22-10-7--54

New Boston Huron 4-14-2-4--24

MONROE CC: Langton 1-0-2, H. Flynn 2-3-7, Holden 2-0-4, Steichen 1-1-0-5, A. Flynn 2-0-4, A. Terrasi 0-2-2, B. Terrasi 1-1-3, Lehmann 3-1-7, LaBeau 3-3-1-16, Maletich 1-2-4. Totals: 16-4-10-54.

NEW BOSTON HURON: Richards 4-2-10, Appleby 3-0-6, Vitale 0-2-2, Surowiec 1-0-2, Edwin 2-0-4. Totals: 10-4-24.

BOWLING

Honor Roll

300 games

Doug Denno, Jug s 257-300-204-761

Jack Dickason, Jug s 300-233-208-741

Joe Hessling, Jug s 214-213-300-727

Craig Brubaker, Timber 300-200-212-712

Men (750 or better)

Mike Jagielski, Jug s 769

Ed Rogers, Interstate 763

William Davis, University 761

Steve Jakubowski, Jug s 758

Terry Sobczak, Interstate 756

Robert Flunder IV, University 756

Bob Parisien IV, Jug s 754

Fred Cerrone, Jr., Interstate 751

Women (650 or better)

Patricia Rettig, Interstate 705

Tracy Autman, Interstate 704

Jennifer Lizcano, Jug s 675

Lorinda McCalebb, Jug s 654

PREP VOLLEYBALL

Genoa d. Woodmore, 25-17, 25-13, 25-17

Springfield d. Southview, 25-15, 25-8, 25-19.

Cardinal Stritch d. Northwood, 25-19, 25-10, 25-17.

Toledo Christian d. Ottawa Hills, 18-25, 25-11, 25-19, 25-11

Bowling Geeen d. Perrysburg, 25-22, 18-25, 25-18, 23-25, 16-14

Swanton d. Evergreen, 25-23, 25-14, 22-25, 25-23.

Maumee d. Anthony Wayne, 25-16, 25-17, 25-19

BASEBALL

IL Playoffs

Governors Cup Championship

Best-of-5

Yesterday

Buffalo 5, Richmond 4, Buffalo leads series 2-1

COLLEGE FOOTBALL

Mid-American Conf.

TOMORROW

Toledo at Eastern Michigan, 6

UCF at Penn State, noon

N. Illinois at Iowa State, 12:30

Marshall at Georgia, 1

SE Missouri at Central Michigan, 1

Ball State at Missouri, 2

Ohio at Miami, 2

Western Michigan at Illinois, 2

Akron at Virginia, 3

Kent State at Rutgers, 7

Buffalo at Nevada, 9

Big Ten Conference

TOMORROW

San Diego State at Michigan, noon

Ohio State at North Carolina State, 3:30

UCF at Penn State, noon

Kansas at Northwestern, 2

Wisconsin at Arizona, 4

Notre Dame at Michigan State, 7

Indiana at Kentucky, 7

Iowa at Arizona State, 10

National

LAST NIGHT

EAST

Cent. Conn. St. 30, St. Peter s 15

SOUTH

California at Southern Miss., ppd.

TONIGHT

EAST

Connecticut at Boston College, 8

TOMORROW

EAST

William & Mary at New Hampshire, Noon

UCF at Penn St., Noon

Nebraska at Pittsburgh, Noon

Cincinnati at Syracuse, Noon

Maryland at West Virginia, Noon

Holy Cross at Harvard, 12:30

Albany, N.Y. at Brown, 1

Dartmouth at Colgate, 1

College of N.J. at La Salle, 1

Richmond at Massachusetts, 1

Valparaiso at St. Francis, Pa., 1

James Madison at Villanova, 1

Stony Brook at Wagner, 1

Georgetown, D.C. at Duquesne, 1:30

Monmouth, N.J. at Robert Morris, 1:30

Iona at Sacred Heart, 2

Florida A&M at Temple, 2

Cornell at Bucknell, 7

Fordham at Columbia, 7

West Chester at Delaware, 7

Lafayette at Princeton, 7

Kent St. at Rutgers, 7

SOUTH

Duke at Virginia Tech, Noon

Charleston Southern at Jacksonville, 12:30

Vanderbilt at Mississippi, 12:30

Bethune-Cookman at Grambling St., 1

Louisiana Tech at Miami, 1

Tennessee Tech at VMI, 1

W. Illinois at Hampton, 1:30

The Citadel at Appalachian St., 2

Delaware St. at Elon, 2

Florida Atlantic at Middle Tennessee, 3

Savannah St. at S. Carolina St., 3

LSU at Auburn, 3:30

Alcorn St. at Howard, 4

Ark.-Pine Bluff at Alabama St., 5

Jacksonville St. at Chattanooga, 6

Furman at Gardner-Webb, 6

Georgia Tech at North Carolina, 6

UAB at Florida St., 6:30

N. Carolina A&T at Wake Forest, 6:30

W. Carolina at Alabama, 7

Tenn.-Martin at Austin Peay, 7

Wofford at Georgia Southern, 7

Lehigh at Liberty, 7

Maine at Mississippi St., 7

Butler at Morehead St., 7

Texas Southern at Northwestern St., 7

South Florida at South Carolina, 7

Jackson St. at Tennessee St., 7

Louisville at Tulane, 7

MVSU at Alabama A&M, 7:30

W. Kentucky at E. Kentucky, 7:30

Texas A&M-Kingsville at Nicholls St., 7:30

Youngstown St. at McNeese St., 8

Florida at Tennessee, 8

MIDWEST

Yale at Dayton, 1

Wis.-Platteville at Drake, 2

Murray St. at Indiana St., 2

Louisiana-Lafayette at Kansas St., 2

Stephen F.Austin at N. Iowa, 5

Carson-Newman at N. Dakota St., 7

William Penn at S. Illinois, 7

Union, Ky. at SW Missouri St., 7

E. Illinois at Illinois St., 7:30

W. Oregon at S. Dakota St., 8

SOUTHWEST

TCU at Texas Tech, 12:30

Oregon at Oklahoma, 3:30

Louisiana-Monroe at Arkansas, 7

Memphis at Arkansas St., 7

SMU at Oklahoma St., 7

Montana at Sam Houston St., 7

Clemson at Texas A&M, 7

SE Louisiana at Texas State, 7

Navy at Tulsa, 7

Army at Houston, 8

Southern U. at Prairie View, 8

Hawaii at Rice, 8

Boise St. at UTEP, 9

FAR WEST

North Texas at Colorado, TBA

Air Force at UNLV, TBA

Idaho St. at N. Colorado, 2

Cal Poly-SLO at Montana St., 3

Wisconsin at Arizona, 4

New Mexico at Oregon St., 4

Penn at San Diego, 4

Morgan St. at San Jose St., 5

Idaho at Washington St., 5

Utah at Utah St., 7

UCLA at Washington, 7

UC Davis at Weber St., 7:30

Troy St. at New Mexico St., 8

Cent. Washington at E. Washington, 9

Iowa at Arizona St., 10

Southern Cal at BYU, 10

Minnesota at Colorado St., 10

Portland St. at Fresno St., 10

S. Utah at Sacramento St., 10

Transactions

BASEBALL

American League

CLEVELAND INDIANS Placed RHP Kazuhito Tadano on the 60-day DL.

MINNESOTA TWINS Signed a two-year affiliation agreement with Beloit of the Midwest League.

Atlantic League

LONG ISLAND DUCKS Signed RHP Bill Simas and LHP Matt Beech.

Northeast League

ACES Traded C Jason Torres to Pennsylvania of the Atlantic League for a player to be named.

BASKETBALL

National Basketball Association

CHARLOTTE BOBCATS Signed G Steve Smith.

American Basketball Association

GEORGIA Announced the team nickname will be Reigning Knights.

GWINNETT GWIZZLIES Named Brooke Steppe coach and Darrell Hairston and Jeff Bernstein assistant coaches.

LOS ANGELES STARS Signed G-F Kareem Abdul-Jabbar Jr.

National Basketball Development League

FAYETTEVILLE PATRIOTS Named Mike Brown coach.

FOOTBALL

National Football League

MINNESOTA VIKINGS Signed S Omare Lowe to the practice squad.

NEW YORK JETS Signed DT Daleroy Stewart. Waived RB Jonathan Reese.

arenafootball

GRAND RAPIDS RAMPAGE Named Michael Baker offensive coordinator and youth development director.

HOCKEY

National Hockey League

ANAHEIM MIGHTY DUCKS Agreed to terms with C-RW Ryan Getzlaf and RW Corey Perry on three-year contracts.

BOSTON BRUINS Assigned G Hannu Toivonen, D Kevin Dallman, D Milan Jurcina, C Brad Boyes, LW Martin Samuelsson and RW Colton Orr to Providence of the AHL.

CALGARY FLAMES Signed D Anders Eriksson and D Dion Phaneuf.

FLORIDA PANTHERS Signed RW Anthony Stewart to a three-year contract.

NEW JERSEY DEVILS Assigned G Scott Clemmensen, D David Hale, G Ari Ahonen, G Matus Kostur, D Bobby Allen, D Alex Andreyev, D Alex Brooks, D Phil Cole, D Matt DeMarchi, D Anton Kadeykin, D Teemu Kesa, D Krisjanis Redlihs, D Ray Schultz, D Steven Spencer, F Brett Clouthier, F Justin Dziama, F Adrian Foster, F Sam Ftorek, F Cam Janssen, F Eric Johansson, F Ivan Khomutov, F Frank Littlejohn, F Ken Magowan, F Ryan Murphy, F Ahren Nittel, F Zach Parise, F Tuomas Pihlman, F Ilkka Pikkarainen, F Pascal Rheaume, F Rob Skrlac, F Aleksander Suglobov, F Joey Tenute and F Aaron Voros to Albany of the AHL.

WASHINGTON CAPITALS Named Ray Payne pro scout.

ECHL

JOHNSTOWN CHIEFS Re-signed D P.L. Courchesne and LW Richard Paul.

LAS VEGAS WRANGLERS Announced a one-year affiliation agreement with the Calgary Flames.

SOCCER

Major League Soccer

UTAH Named Steve Pastorino general manager.

COLLEGE

HOFSTRA Named Anthony Crocitto women s assistant basketball coach.

SACRED HEART Named C.J. Emanuelson men s volleyball coach and women s assistant volleyball coach.



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.