Loading…
Monday, July 28, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Saturday, 12/25/2004

College basketball, football, prep basketball

COLLEGE BASKETBALL

Mid-American Conference

East

THURSDAY

Dayton 77, Akron 66

E. Michigan 89, Cleveland St. 76

WEDNESDAY

Toledo 68, Auburn 65

Butler 74, Ball St. 68

W. Michigan 74, Virginia Tech 68

Kent St. 96, Notre Dame, Ohio 80

Big Ten Conference

THURSDAY

Wisconsin 85, UNC-Greensboro 53

WEDNESDAY

Minnesota 85, St. Francis, Pa. 67

Illinois 70, Missouri 64

Charlotte 74, Indiana 73

Ohio St. 102, Mercer 77

Northwestern 72, Robert Morris 58

Nation

Yesterday

Washington 110, Houston 63

Tomorrow

EAST

Northeastern at Holy Cross, 7

Hofstra at Stony Brook, 7

Rhode Island at Iona, 7:30

Middle Tennessee at Villanova, 7:30

SOUTH

Morgan St. at Virginia Tech, 7

Morehead St. at Louisville, 7:30

MIDWEST

Oakland, Mich. at Akron, 7

Longwood at Illinois, 8

Miami (Ohio) vs. Cincinnati at U.S. Bank Arena, Cincinnati, 8

Delaware St. at Northwestern, 8

W. Carolina at Wisconsin, 8

TOURNAMENTS

FIU Holiday Tournament

At Miami

First Round

Ohio U. vs. Binghamton, 6

Colgate at Fla. International, 8

State Farm Sun Bowl Tournament

At El Paso, Texas

First Round

Alabama St. at UTEP, 9

Tulane vs. Princeton, 11

Tuesday

EAST

La Salle at American U., 7

Sacred Heart vs. Connecticut at the Hartford Civic Center, 7

Monmouth, N.J. at Drexel, 7

Boston U. at Massachusetts, 7

Bucknell at Saint Joseph s, 7

Vermont at Siena, 7

Albany, N.Y. at Syracuse, 7

Norfolk St. at Georgetown, 7:30

St. Francis, NY at Cornell, 8

SOUTH

Lafayette at Georgia Tech, 7

Savannah St. at Georgia, 7:30

Centenary at Louisiana-Monroe, 8

Liberty at Maryland, 8

George Mason at McNeese St., 8

VMI vs. New Orleans at the Alario Center, Westwego, La., 8

N.C.-Wilmington at North Carolina, 8

William Carey at Southern Miss., 8

W. Kentucky at Austin Peay, 8:30

Alabama A&M at UAB, 8:30

MIDWEST

Samford at Ind.-Pur.-Indpls., 7

W. Illinois at Notre Dame, 7

South Alabama at W. Michigan, 7

Ind.-Pur.-Ft. Wayne at Xavier, 7:30

Bradley at Creighton, 8

Ball St. vs. Indiana at Conseco Fieldhouse, 8

Air Force at Iowa, 8

San Diego St. at Iowa St., 8

Rutgers at Kansas St., 8

New Hampshire at Ohio St., 8

UMKC at Wichita St., 8

SOUTHWEST

Utah Valley St. at Oral Roberts, 5

Oklahoma vs. Tulsa at the Ford Center, Oklahoma City, 7

Prairie View at Baylor, 8

Arkansas St. at Lamar, 8

Grambling St. at TCU, 8

Gonzaga vs. Oklahoma St. at the Ford Center, Oklahoma City, 9:30

FAR WEST

S. Utah at BYU, 9

Gardner-Webb at Colorado, 9

Stetson at Colorado St., 9

Weber St. at Utah, 9

San Diego at Wyoming, 9

Idaho St. at Boise St., 10

Cal St.-Fullerton at CS Northridge, 10

UC Irvine at Cal Poly-SLO, 10

Portland at Oregon, 10

Sacramento St. at Oregon St., 10

UC Riverside at Pacific, 10

Long Beach St. at UC Santa Barbara, 10

Southern U. at Southern Cal, 10:30

TOURNAMENTS

ASU Hoops Classic

At Tempe, Ariz.

First Round

Valparaiso vs. Penn St., 6:30

Long Island U. at Arizona St., 9

Cable Car Classic

At Santa Clara, Calif.

First Round

Cent. Connecticut St. at Santa Clara, 9

Yale vs. Charlotte, 11:30

Comcast Lobo Invitational

At Albuquerque, N.M.

First Round

MVSU at New Mexico, 8

Pepperdine vs. Troy, 10:15

Dreyfus Holiday Festival

At New York

First Round

N.C. State vs. Columbia, 6:30

Canisius at St. John s, 8:30

Fiesta Bowl Classic

At Tucson, Ariz.

First Round

Richmond vs. Butler, 6

E. Washington at Arizona, 8:30

FIU Holiday Tournament

At Miami

Third Place, 6

Championship, 8

Flint Hills Islander Invitational

At Corpus Christi, Texas

First Round

N. Illinois vs. St. Bonaventure, 6

Alcorn St. at Texas A&M-Corpus Christi, 8

Shamrock Office Solutions Classic

At Moraga, Calif.

First Round

UC Davis vs. Murray St., 8

Radford at St. Mary s, Cal., 10:30

State Farm Sun Bowl Tournament

At El Paso, Texas

Third Place, 7:30

Championship, 9:30

UCF Holiday Invitational

At Orlando, Fla.

First Round

Charleston Southern vs. Fordham, 6

Brown at UCF, 8

Wednesday

EAST

South Carolina at Pittsburgh, 7

Lehigh at Towson, 7

George Washington at West Virginia, 7

Kent St. at Boston College, 7:30

UMBC at Delaware, 7:30

Duquesne at Robert Morris, 7:30

SOUTH

Sam Houston St. at Florida, 1

East Carolina at Clemson, 7

Ohio Northern at Coastal Carolina, 7

Seton Hall at Davidson, 7

Va. Intermont at Furman, 7

Eckerd at Jacksonville, 7

High Point at James Madison, 7

Campbell at Kentucky, 7

Texas-Arlington at South Florida, 7

Mississippi at Va. Commonwealth, 7:30

Nicholls St. at Jackson St., 8

Dayton at Vanderbilt, 9

MIDWEST

Loyola of Chicago at Cent. Michigan, 7

Delaware St. at Michigan, 7

N.C.-Asheville at Michigan St., 7

Lake Superior St. at Toledo, 7

St. Francis, Pa. at Youngstown St., 7

Alabama at Wisconsin, 7:30

Coppin St. at Marquette, 8

UNC-Greensboro at Minnesota, 8

SE Missouri at Saint Louis, 8

SOUTHWEST

St. Gregory s at Ark.-Little Rock, 8

Jacksonville St. at Arkansas, 8

Texas-San Antonio at Texas, 8

Houston at Texas A&M, 8

Georgia St. at Texas Tech, 8

FAR WEST

Montana Tech at Montana St., 9

Hawaii at Fresno St., 10

Md.-Eastern Shore at Portland St., 10

Texas-Pan American at UNLV, 10:30

TOURNAMENTS

ASU Hoops Classic

At Tempe, Ariz.

Third Place, 9

Championship, 11

Cable Car Classic

At Santa Clara, Calif.

Third Place, 9

Championship, 11

Comcast Lobo Invitational

At Albuquerque, N.M.

Third Place, 8

Championship, 10:15

Dr Pepper Classic

At Chattanooga, Tenn.

First Round

Tenn.-Martin vs. Birmingham-Southern, 6

North Texas at Chattanooga, 8

Flint Hills Islander Invitational

At Corpus Christi, Texas

Third Place, 6

Championship, 8

Gossner Foods Classic

At Logan, Utah

First Round

Loyola Marymount vs. N. Arizona, 8

S. Carolina St. at Utah St., 10

Oneida Bingo & Casino Classic

At Green Bay, Wis.

First Round

Rider vs. Hartford, 6

N. Dakota St. at Wis.-Green Bay, 8:30

Saturn Shootout

At Charleston, S.C.

First Round

St. Peter s vs. Tennessee Tech, 5:30

Harvard at Coll. of Charleston, 7:30

Shamrock Office Solutions Classic

At Moraga, Calif.

Third Place, 8

Championship, 10:30

UCF Holiday Invitational

At Orlando, Fla.

Third Place, 6

Championship, 8

ECHL

YESTERDAY

No games scheduled

THURSDAY

No games scheduled

TOMORROW

Fresno at Bakersfield

Augusta at Charlotte

Peoria at Dayton

Columbia at Gwinnett

San Diego at Las Vegas

Pensacola at Louisiana

Greenville at Pee Dee

Mississippi at Texas

Toledo at Wheeling

COLLEGE HOCKEY

CCHA

OVERALL RECORDS: Michigan 13-4-1, N. Michigan 9-5-4, Ohio St. 11-5-2, Bowling Green 8-6-2, Neb.-Omaha 8-7-1, W. Michigan 9-8-1, Alaska-Fairbanks 6-7-1, Michigan St. 8-9-1, Miami 7-9-2, Notre Dame 4-9-4, Ferris St. 6-10-2, Lake Superior St. 6-11-1.

THURSDAY

Minnesota 4, N. Michigan 1 at Dodge Holiday Classic

Transactions

BASEBALL

American League

BOSTON RED SOX Agreed to terms with C Jason Varitek on a four-year contract.

Japan Central League

HANSHIN TIGERS Signed OF Shane Spencer and RHP Jamie Brown.

BASKETBALL

National Basketball Association

INDIANA PACERS Activated F-C Jermaine O Neal from the suspended list. Waived F Marcus Haislip.

FOOTBALL

National Football League

KANSAS CITY CHIEFS Placed DE Vonnie Holliday on injured reserve. Signed WR Richard Smith from the practice squad.

NEW ENGLAND PATRIOTS Released S Je Rod Cherry.

HOCKEY

ECHL

ATLANTIC CITY BOARDWALK BULLIES Loaned C Derek Edwardson to Grand Rapids of the AHL.

COLLEGE

TULANE Extended the contract of Chris Scelfo, football coach, through the 2009 season.

PREP BASKETBALL

Boys

(Games at 7:30 unless noted)

City League

MONDAY

Woodward vs. Celina at Cel. tourney, 7:45

TUESDAY

Northview at Bowsher

Anthony Wayne at Central

Rogers at Maumee

Scott at Ann Arbor Pioneer

St. Francis at Monroe St. Mary CC

St. John s vs. Cleveland Hts. at Canton McKinley tourney, 6:30

Whitmer at Fostoria

Woodward at Celina tourney, 6 or 7:45

Northern Lakes League

WEDNESDAY

Bowling Green vs. North Central at Indianapolis tourney

Rossford at River East tourney at Clay

Suburban Lakes League

TUESDAY

Eastwood at Liberty-Benton

Northwood at Lake

TAAC

MONDAY

Maumee Valley vs. Bedford at Emmanuel Baptist tourney, 5:30

TUESDAY

Seneca East at Danbury

Maumee Valley at Emmanuel Baptist tourney

Pettisville at Ottawa Hills

North Baltimore at Toledo Christian

NWOAL

MONDAY

Bryan at Lima CC

Evergreen vs. Tinora at Defiance College, 8

Wauseon vs. Holgate at Defiance College,. 6

TUESDAY

Delta vs. Fayette at Delta tourney, 7:30

Evergreen at Defiance College tourney

Patrick Henry at Napoleon

Swanton vs. Stryker at Delta tourney, 4:30

Wauseon at Defiance College tourney

Midland Athletic League

TUESDAY

Carey at Vanlue

Hopewell-Loudon at McComb

Van Buren at New Riegel

Old Fort at Arcadia

Tiffin Calvert at Upper Scioto Valley

Sandusky Bay Conf.

TUESDAY

Clyde at Sandusky St. Mary

Edison at Oak Harbor

Huron at Perkins

Port Clinton at Margaretta

Blanchard Valley

TUESDAY

Pandora-Gilboa at Leipsic

Hopewell-Loudon at McComb

Green Meadows Conf.

MONDAY

Antwerp vs. Edon at Route 49 tourney at Antwerp, 8

Edgerton vs. Hickville at Route 49 tourney at Antwerp, 6

TUESDAY

Antwerp at Route 49 tourney at Antwerp

Edgerton at Route 49 tourney at Antwerp

Hicksville at Route 49 tourney at Antwerp

Edon at Route 49 tourney at Antwerp

Fairview at Paulding

Holgate at Defiance College tourney

Tinora at Defiance College tourney

Buckeye Border Conf.

TUESDAY

Edon at Route 49 tourney at Antwerp

Fayette vs. Delta at Delta tourney, 7:30

Putnam County League

TUESDAY

Ft. Jennings at Columbus Grove

Wayne Trace at Kalida

Other NW Ohio

TUESDAY

Fremont Ross at Ottawa-Glandorf

Bettsville at Monclova Christian

Southeast Michigan

Tri-County

TUESDAY

Summerfield at Dundee tourney

Whiteford at Dundee tourney

Dundee at Dundee tourney

Other SE Michigan

MONDAY

Bedford vs. Maumee Valley at Emmanuel Baptist tourney, 5:30

TUESDAY

Bedford at Emmanuel Baptist tourney

Girls

(Games at 7:30 unless noted)

City League

MONDAY

Clay at River East tourney at Genoa

Waite at River East tourney at Genoa

Scott at Maumee tourney

Notre Dame at Maumee tourney

Northern Lakes League

MONDAY

Rossford at River East tourney at Genoa

Maumee at Maumee tourney

Suburban Lakes League

MONDAY

Elmwood at Oak Harbor

Genoa at River East tourney at Genoa

TAAC

MONDAY

Maumee Valley at Emmanuel Bapt. tourney

NWOAL

MONDAY

Liberty Center at NW Signal tourney

Wauseon at Christmas tourney

COLLEGE FOOTBALL

Bowl Games

LAST NIGHT

Hawaii Bowl

Honolulu

UAB (7-4) vs. Hawaii (7-5), 7 p.m. (ESPN), late

WEDNESDAY

GMAC Bowl

Mobile, Ala.

Bowling Green 52, Memphis 35

THURSDAY

Fort Worth Bowl

Cincinnati 32, Marshall 14

Las Vegas Bowl

Wyoming 24, UCLA 21

MONDAY

MPC Computers Bowl

Boise, Idaho

Fresno State (8-3) vs. Virginia (8-3), 2 p.m. (ESPN)

Motor City Bowl

Detroit

Payout: $750,000

Toledo (9-3) vs. Connecticut (7-4), 5:30 p.m. (ESPN)

TUESDAY

Independence Bowl

Shreveport, La.

Iowa State (6-5) vs. Miami (Ohio) (8-4), 6:30 p.m. (ESPN)

Insight Bowl

Phoenix

Oregon State (6-5) vs. Notre Dame (6-5), 9:45 p.m. (ESPN)

WEDNESDAY

Houston Bowl

Texas-El Paso (8-3) vs. Colorado (7-5), 4:30 p.m. (ESPN)

Alamo Bowl

San Antonio

Payout: $1.55 million

Ohio State (7-4) vs. Oklahoma State (7-4), 8 p.m. (ESPN)

THURSDAY, DEC. 30

Continental Tire Bowl

Charlotte, N.C.

Boston College (8-3) vs. North Carolina (6-5), 1 p.m. (ESPN2)

Emerald Bowl

San Francisco

New Mexico (7-4) vs. Navy (9-2), 4:30 p.m. (ESPN2)

Holiday Bowl

San Diego

Payout: $2 million

California (10-1) vs. Texas Tech (7-4), 8 p.m. (ESPN)

Silicon Valley Classic

San Jose, Calif.

Troy (7-4) vs. Northern Illinois (8-3), 11 p.m. (ESPN2)

FRIDAY, DEC. 31

Music City Bowl

Nashville

Alabama (6-5) vs. Minnesota (6-5), Noon (ESPN)

Sun Bowl

El Paso, Texas

Purdue (7-4) vs. Arizona State (8-3), 2 p.m. (CBS)

Liberty Bowl

Memphis, Tenn.

Payout: $1.35 million

Boise State (11-0) vs. Louisville (10-1), 3:30 p.m. (ESPN)

Peach Bowl

Atlanta

Payout: $2.2 million

Miami (8-3) vs. Florida (7-4), 7:30 p.m. (ESPN)

SATURDAY, JAN. 1

Cotton Bowl

Dallas

Payout: $3 million

Tennessee (9-3) vs. Texas A&M (7-4), 11 a.m. (FOX)

Outback Bowl

Tampa, Fla.

Payout: $2.75 million

Wisconsin (9-2) vs. Georgia (9-2), 11 a.m. (ESPN)

Gator Bowl

Jacksonville, Fla.

Payout: $1.6 million

Florida State (8-3) vs. West Virginia (8-3), 12:30 p.m. (NBC)

Capital One Bowl

Orlando, Fla.

Payout: $5.187 million

Iowa (9-2) vs. LSU (9-2), 1 p.m. (ABC)

Rose Bowl

Pasadena, Calif.

Payout: $14.5 million

Michigan (9-2) vs. Texas (10-1), 4:30 p.m. (ABC)

Fiesta Bowl

Tempe, Ariz.

Payout: $11-14 million

Utah (11-0) vs. Pittsburgh (8-3), 8:30 p.m. (ABC)

MONDAY, JAN. 3

Sugar Bowl

New Orleans

Payout: $11-14 million

Auburn (12-0) vs. Virginia Tech (10-2), 8 p.m. (ABC)

TUESDAY, JAN. 4

Orange Bowl

Miami

Payout: $11-14 million

Southern Cal (12-0) vs. Oklahoma (12-0), 8 p.m. (ABC)

AP Coach of the Year

2004 Voting

Coach, Team Votes

Tommy Tuberville, Auburn 35

Urban Meyer, Utah 14

Pete Carroll, USC 4

Kirk Ferentz, Iowa 4

Jeff Tedford, California 3

Mike Price, UTEP 2

Bobby Petrino, Louisville 1

Bob Stoops, Oklahoma 1

Past Winners

2004 Tommy Tuberville, Auburn

2003 Nick Saban, LSU

2002 Kirk Ferentz, Iowa

2001 Ralph Friedgen, Maryland

2000 Bob Stoops, Oklahoma

1999 Frank Beamer, Virginia Tech

1998 Bill Snyder, Kansas State

LOCAL BOWLING

Honor Roll

300 games

Greg Smith, Southwyck 665

Men (750 or better)

Doug Burgoon, Ottawa 768

Women (650 or better)

Ann Lawson, Southwyck 706



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.

Points of Interest