Loading…
Saturday, July 12, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Saturday, 2/19/2005

Prep basketball, swimming, hockey, ECHL, bowling

HIGH SCHOOL BASKETBALL

Boys and girls head basketball coaches from the City League, NLL, SLL and TAAC are reminded to Fax their Northwest Ohio All-District nominations to the attention of Steve Junga at The Blade at 419-724-6116. The deadline is Feb. 23 at noon. Nomination forms have been mailed to all athletic directors from these four leagues.

Girls Sectionals

TONIGHT

DIVISION I

AT HOPEWELL-LOUDON

Sandusky vs. Mansfield Madison, 6:15

Fremont Ross vs. Marion Harding

AT VAN BUREN

Findlay vs. Bowling Green, 6:15

Anthony Wayne vs. Perrysburg

AT CLAY

Central Catholic vs. Scott, 6:15

Bowsher vs. Notre Dame

AT CENTRAL CATHOLIC

Southview vs. St. Ursula, 6:15

Northview vs. Start

DIVISION II

AT SWANTON

Eastwood vs. Defiance, 6:15

Bryan vs. Napoleon

AT WAPAKONETA

Celina vs. Ottawa-Glandorf, 6:15

Lima Shawnee vs. Elida

AT OLD FORT

Clyde vs. Fostoria, 6:15

Port Clinton vs. Perkins

AT BUCYRUS

Upper Sandusky vs. Clear Fork, 6:15

Tiffin Columbian vs. Lexington

DIVISION III

AT VAN WERT

Wayne Trace vs. Fairview, 6:15

Paulding-Coldwater

AT LIBERTY CENTER

Otsego vs. Archbold, 6:15

Swanton vs. Evergreen

AT EASTWOOD

Stritch vs. Woodmore, 6:15

Elmwood vs. Lakota

AT FINDLAY

Bluffton vs. Allen East, 6:15

Patrick Henry vs. Carey

AT SANDUSKY

Western Reserve vs. Huron, 6:15

Margaretta vs. Seneca East

AT SHELBY

Ontario vs. Bucyrus 6:15

Colonel Crawford vs. Ashland Crestview

DIVISION IV

AT NEW BREMEN

Minster vs. Ft. Recovery, 6:15

Marion Local vs Spencerville

AT LIMA BATH

Lima Perry vs. Waynesfield-Goshen 6:15

Upper Scioto Valley vs New Bremen

AT WAYNE TRACE

Ottoville vs. Convoy Crestview, 6:15, split session

Delphos St. John s vs. Delphos Jefferson

AT OTTAWA-GLANDORF

Miller City vs. Leipsic, 6:15

Continental vs. Columbus Grove

AT NEW RIEGEL

Arcadia vs. Hopewell-Loudon, 6:15

Van Buren vs. St. Wendelin

AT BLUFFTON

Riverdale vs. Hardin Northern, 6:15

Arlington vs. Cory Rawson

AT BRYAN

Edon vs. Edgerton, 6:15

Hicksville vs. Montpelier

AT WAUSEON

Ayersville vs. Stryker, 6:15

Fayette vs. Holgate

AT BOWLING GREEN

Northwood vs. Gibsonburg, 6:15

Liberty Center vs. Tol. Christian

PREP HOCKEY

District Tournament

At Tam O Shanter

LAST night

Bowling Green 9, Southview 0

St. John s 10, Whitmer 0: SJ White 2, Black 2, Clark 2, Persian, Milano, Hetrick, Holzemer. Saves Unger (SJ) 9; Bladel 27, Puhl 9.

WEDNESDAY

Northview 8, Perrysburg 1

TUESDAY

St. Francis 7, Findlay 3

Whitmer 8, Central Catholic 6

TOMORROW

St. Francis vs. Northview, 1

Bowling Green-Southview vs. St. John s-Whitmer, 3

COLLEGE BASKETBALL

Men

Mid-American Conference

TODAY

Ark.-Little Rock at Bowling Green, 1

SMU at Toledo, 3

Cleveland St. at Cent. Michigan, 2

E. Michigan at Youngstown St., 2

Ohio at Detroit, 4

W. Michigan at N. Iowa, 4

Drexel at Ball St., 5

S. Illinois at Kent St., 6

Niagara at Akron, 7

Buffalo at Fresno St., 7

BIG TEN

x-ineligible for postseason play

TODAY

Michigan St. at Purdue, Noon

Illinois at Iowa, 12:15

Penn St. at Northwestern, 2:30

Ohio St. at Minnesota, 5

TOMORROW

Indiana at Michigan, 3:30

National

LAST NIGHT

EAST

Cortland St. 70, Brockport 63

Dartmouth 67, Cornell 54

Fairleigh Dickinson 62, Monmouth, N.J. 58

Hamilton 83, Vassar 76

Harvard 78, Columbia 71

Ithaca 76, Nazareth, N.Y. 68

Marist 61, Siena 55

NYU 86, Case Reserve 78

Penn 79, Brown 62

Penn St. Behrend 65, La Roche 53

Skidmore 74, Clarkson 61

St. Peter s 81, Iona 76

Yale 56, Princeton 43

MIDWEST

Dana 86, Doane 82

Dickinson St. 77, Dakota St. 74

Lake Erie 63, Pitt.-Bradford 53

Minn.-Morris 81, Presentation 61

Minot St. 67, Si Tanka-Huron 55

Southwestern, Texas 63, Rose-Hulman 56

Trinity, Texas 58, DePauw 50

TODAY

EAST

Notre Dame at Providence, Noon

Bucknell at Army, 1

American U. at Lafayette, 1

UMBC at Albany, N.Y., 2

Hofstra at Delaware, 2

Duquesne at George Washington, 2

Massachusetts at La Salle, 2

Long Island U. at Sacred Heart, 2

Holy Cross at Colgate, 3

CS Northridge at Fairfield, 3

Robert Morris at Quinnipiac, 4

St. Bonaventure at Saint Joseph s, 4

Binghamton at Stony Brook, 4

Connecticut at Rutgers, 6

Penn at Yale, 6

Princeton at Brown, 7

Columbia at Dartmouth, 7

Cornell at Harvard, 7

Navy at Lehigh, 7

Syracuse at Boston College, 7:30

SOUTH

Clemson at North Carolina, 1

Memphis at Southern Miss., 1

Elon at The Citadel, 1

South Carolina at Alabama, 3

Florida at LSU, 3

Tennessee at Mississippi, 3

Maryland at Virginia, 3:30

N. Carolina A&T at Delaware St., 4

Austin Peay at ETSU, 4

Auburn at Georgia, 4

Ind.-Pur.-Indpls. at Centenary, 5:30

New Orleans at Louisiana Tech, 6

Texas-San Antonio at Nicholls St., 6

Radford at Liberty, 7

Portland St. at Middle Tennessee, 7

James Madison at N.C.-Wilmington, 7

Temple at Richmond, 7

East Carolina at South Florida, 7

Arkansas at Vanderbilt, 7

Miami at Virginia Tech, 7

SE Missouri at Morehead St., 7:45

VMI at Birmingham-Southern, 8

North Texas at Louisiana-Lafayette, 8

Fla. International at South Alabama, 8

Charlotte at Tulane, 8

Alabama A&M at Alcorn St., 8:30

Grambling St. at Jackson St., 8:30

Alabama St. at Southern U., 8:30

Tenn.-Martin at Tennessee St., 8:30

Mississippi St. at Kentucky, 9

MIDWEST

Wichita St. at Miami (Ohio), Noon

Iowa St. at Kansas, 1

Oklahoma at Kansas St., 1:30

Valparaiso at Butler, 2

Chattanooga at Creighton, 2

Xavier at Dayton, 2

UAB at Cincinnati, 4

Georgia Southern at Ill.-Chicago, 4

Oakland, Mich. at Chicago St., 6

Illinois at Wright St., 7

San Jose St. at Drake, 8

Loyola of Chicago at Evansville, 8

Oral Roberts at SW Missouri St., 8

Missouri at Nebraska, 9

S. Utah at W. Illinois, 9

Illinois St. at Wis.-Green Bay, 9

SOUTHWEST

N. Arizona at Tulsa, 3

Texas Tech at Oklahoma St., 3:30

Murray St. at Rice, 5

SE Louisiana at Stephen F.Austin, 5

Lamar at Texas St., 7:30

TCU at Houston, 8

McNeese St. at Sam Houston St., 8

Utah Valley St. at Texas A&M-Corpus Christi, 8

MVSU at Prairie View, 8:30

Ark.-Pine Bluff at Texas Southern, 8:30

Central Baptist at Texas-Pan American, 8:30

Texas at Baylor, 9

FAR WEST

Vermont at Nevada, 2

Utah at Air Force, 3

Southern Cal at California, 3

Texas A&M at Colorado, 4

Utah St. at Cal St.-Fullerton, 5

Loyola Marymount at Santa Clara, 5

San Francisco at Gonzaga, 6

UNLV at Wyoming, 6

Weber St. at Boise St., 6:30

Oregon at Arizona St., 7

Washington at Washington St., 7

Wis.-Milwaukee at Hawaii, 8

San Diego St. at Colorado St., 9

BYU at New Mexico, 9

Denver at New Mexico St., 9:30

UC Santa Barbara at Cal Poly-SLO, 10

Idaho St. at E. Washington, 10

San Diego at Portland, 10

Montana St. at Sacramento St., 10

Pepperdine at St. Mary s, Cal., 10

UC Davis at UC Irvine, 10

Idaho at UC Riverside, 10

TOMORROW

EAST

Pittsburgh at Villanova, 1:30

Loyola, Md. at Canisius, 2

Rhode Island at Fordham, 2

Georgetown at St. John s, 2

Rider at Siena, 3

Northeastern at Boston U., 4

Wagner at Monmouth, N.J., 4

Seton Hall at West Virginia, 4

SOUTH

Georgia Tech at Florida St., 1:30

Stetson at Troy, 3

Saint Louis at Louisville, 5

Wake Forest at Duke, 6:30

MIDWEST

DePaul at Marquette, 1:30

FAR WEST

UCLA at Stanford, 3:30

Oregon St. at Arizona, 4:30

Women

Mid-American Conference

TODAY

Kent St. at Toledo, noon

Bowling Green at E. Michigan, 7

Ball St. at Akron, 2

N. Illinois at Ohio, 2

Miami at W. Michigan, 2

LAST NIGHT

MIDWEST

Black Hills St. 72, Mayville St. 65

Cincinnati 55, Tulane 41

Creighton 83, Wichita St. 62

Dakota St. 79, Dickinson St. 69

DePaul 82, Saint Louis 64

DePauw 68, Trinity, Texas 65

Minn.-Moorhead 89, Minn.-Crookston 77

Northern St., S.D. 67, Bemidji St. 60

Pitt.-Bradford 58, Lake Erie 46

Presentation 60, Northland 43

S. Dakota St. 97, Upper Iowa 55

S. Dakota Tech 59, Valley City St. 49

SW Missouri St. 76, Drake 62

Southwest St., Minn. 63, Winona St. 53

Southwestern, Texas 71, Rose-Hulman 66

AUTO RACING

Hershey s Take 5 300

NASCAR-Busch

After Friday s qualifying; race Saturday

At Daytona Beach, Fla.

Lap length: 2.5 miles

(Car number in parentheses)

1. (87) Joe Nemechek, Chevrolet, 182.452 mph; 2. (5) Kyle Busch, Chevrolet, 182.216; 3. (6) Paul Wolfe, Dodge, 181.840; 4. (11) Paul Menard, Chevrolet, 181.807; 5. (41) Reed Sorenson, Dodge, 181.730; 6. (2) Clint Bowyer, Chevrolet, 181.400; 7. (21) Kevin Harvick, Chevrolet, 181.386; 8. (44) Justin Labonte, Chevrolet, 181.225; 9. (18) J.J. Yeley, Chevrolet, 181.141; 10. (1) Johnny Sauter, Dodge, 181.046; 11. (20) Denny Hamlin, Chevrolet, 180.905; 12. (66) Greg Biffle, Ford, 180.890; 13. (32) Shane Hmiel, Chevrolet, 180.886; 14. (33) Tony Stewart, Chevrolet, 180.676; 15. (99) Michael Waltrip, Chevrolet, 180.643; 16. (43) A.J. Fike, Dodge, 180.592; 17. (12) Tim Fedewa, Dodge, 180.581; 18. (38) Kasey Kahne, Dodge, 180.574; 19. (40) Sterling Marlin, Dodge, 180.270; 20. (36) Stanton Barrett, Chevrolet, 180.173; 21. (55) Robby Gordon, Chevrolet, 179.975; 22. (95) Bobby Hamilton, Dodge, 179.669; 23. (8) Martin Truex Jr., Chevrolet, 179.533; 24. (14) David Stremme, Dodge, 179.376; 25. (27) David Green, Ford, 179.276; 26. (81) Dale Earnhardt Jr, Chevrolet, 179.261; 27. (10) Michel Jourdain, Ford, 179.040; 28. (34) Randy LaJoie, Chevrolet, 178.937; 29. (60) Carl Edwards, Ford, 178.845; 30. (22) Kenny Wallace, Ford, 178.720; 31. (61) Mike Wallace, Pontiac, 178.706; 32. (4) Ryan Hemphill, Dodge, 178.529; 33. (35) Jason Keller, Ford, 178.175; 34. (25) Ashton Lewis Jr., Ford, 178.045; 35. (59) Stacy Compton, Ford, 178.034; 36. (0) Kertus Davis, Chevrolet, 177.862; 37. (72) Donnie Neuenberger, Chevrolet, 177.855; 38. (47) Jon Wood, Ford, owner points; 39. (23) Shawna Robinson, Chevrolet, owner points; 40. (7) Jeff Fuller, Chevrolet, owner points; 41. (49) Steve Grissom, Ford, owner points; 42. (28) Derrike Cope, Ford, owner points; 43. (64) Jeremy Mayfield, Dodge, 178.448.

Failed to Qualify

44. (67) C.W. Smith, Chevrolet, 177.830; 45. (58) Brent Sherman, Chevrolet, 178.405; 46. (62) Larry Hollenbeck, Chevrolet, 178.218; 47. (56) Tim Sauter, Chevrolet, 178.207; 48. (26) Mark Green, Chevrolet, 177.968; 49. (03) Kevin Conway, Chevrolet, 177.964; 50. (16) Justin Ashburn, Pontiac, 177.281; 51. (79) Keith Murt, Chevrolet, 176.887; 52. (17) Matt Kenseth, Ford, 176.838; 53. (70) Jeff Kendall, Chevrolet, 176.741; 54. (52) Shane Hall, Ford, 175.991; 55. (24) Kim Crosby, Chevrolet, 174.044.

Daytona IROC

1. (11) Mark Martin, Nextel Cup, 40; 2. (4) Martin Truex Jr., Busch, 40; 3. (8) Bobby Hamilton, Craftsman Trucks, 40; 4. (10) Matt Kenseth, Nextel Cup, 40; 5. (5) Buddy Rice, Indy Car, 40; 6. (3) Max Papis, Grand Am, 40; 7. (9) Danny Lasoski, Sprint Car, 40; 8. (6) Helio Castroneves, Indy Car, accident, 36; 9. (2) Kurt Busch, Nextel Cup, accident, 36; 10. (7) Scott Pruett, Grand Am, accident, 36; 11. (12) Steve Kinser, Sprint Car, accident, 36; 12. (1) Sebastien Boudrais, Champ Car, accident, 36.

Dodge Dealers 250

1. (36) Bobby Hamilton, Dodge, 100, $86,850. 2. (21) Jimmy Spencer, Dodge, 100, $53,925. 3. (6) Todd Bodine, Toyota, 100, $46,115. 4. (26) Ricky Craven, Ford, 100, $27,400. 5. (31) Ted Musgrave, Dodge, 100, $25,050. 6. (32) Ken Weaver, Chevrolet, 100, $20,950. 7. (13) Brad Keselowski, Ford, 100, $19,850. 8. (24) David Starr, Chevrolet, 100, $18,850. 9. (35) Wayne Edwards, Chevrolet, 100, $17,850. 10. (17) Johnny Benson, Toyota, 100, $18,300. 11. (25) Matt Crafton, Chevrolet, 99, accident, $16,750. 12. (14) David Reutimann, Toyota, 99, accident, $16,565. 13. (15) Jack Sprague, Chevrolet, 99, accident, $16,465. 14. (30) Casey Atwood, Dodge, 99, accident, $16,365. 15. (20) Robert Pressley, Dodge, 99, accident, $16,765. 16. (2) Dennis Setzer, Chevrolet, 99, accident, $13,815. 17. (22) Kelly Sutton, Chevrolet, 99, $15,960. 18. (34) Mike Harmon, Chevrolet, 99, $16,440. 19. (3) Robert Huffman, Toyota, 96, accident, $15,740. 20. (12) Terry Cook, Ford, 96, accident, $16,040. 21. (9) Chad Chaffin, Dodge, 95, accident, $14,540. 22. (5) Tracy Hines, Chevrolet, 90, accident, $15,440. 23. (18) Steve Park, Dodge, 82, engine failure, $14,065. 24. (28) Sean Murphy, Chevrolet, 81, $14,965. 25. (16) Mike Skinner, Toyota, 73, accident, $13,865. 26. (27) Ron Hornaday, Chevrolet, 67, $12,765. 27. (33) Deborah Renshaw, Ford, 66, radiator, $13,640. 28. (29) Brandon Whitt, Ford, 64, $12,540. 29. (4) Bill Lester, Toyota, 63, accident, $12,440. 30. (10) Brendan Gaughan, Dodge, 61, accident, $12,340. 31. (23) Chase Montgomery, Dodge, 49, accident, $12,290. 32. (11) Todd Kluever, Ford, 49, accident, $12,240. 33. (8) Regan Smith, Chevrolet, 48, accident, $12,190. 34. (7) Shige Hattori, Toyota, 48, accident, $12,140. 35. (1) Kerry Earnhardt, Chevrolet, 47, accident, $13,590. 36. (19) Rick Crawford, Ford, 10, accident, $11,990.

LOCAL HOCKEY

Toledo Ice Diggers 2, Youngstown Phantoms 1

T: Enmark, Kozlowski. Y: Michonski. Saves: Marriott (T) 35, Kuhn (Y) 19.

ECHL

LAST NIGHT

Charlotte 7, Mississippi 4

Johnstown 2, Dayton 1

Atlantic City 4, Reading 3

Trenton 4, Toledo 2

Gwinnett 4, S. Carolina 3

Pensacola 5, Florida 4

Pee Dee 3, Columbia 2

Augusta 3, Greenville 0

Texas 4, Louisiana 1

Peoria 5, Alaska 4

Idaho 12, Victoria 3

San Diego at Fresno, late

Long Beach at Las Vegas, late

THURSDAY

Columbia 2, Greenville 1

Pee Dee 5, Mississippi 4

Wheeling 4, Bakersfield 2

TONIGHT

Toledo at Atlantic City

Pee Dee at Augusta

Mississippi at Charlotte

Pensacola at Florida

Gwinnett at Greenville

Victoria at Idaho

Dayton at Johnstown

Long Beach at Las Vegas

Alaska at Peoria

Bakersfield at San Diego

Columbia at S. Carolina

Louisiana at Texas

Reading at Trenton

TOMORROW

Toledo at Atlantic City

Long Beach at Bakersfield

Alaska at Dayton

Las Vegas at Fresno

Charlotte at Gwinnett

Trenton at Johnstown

Wheeling at Reading

NOTES

Owens Community College will host a SOFTBALL CAMP for players ages 8-18 from 11 a.m.-2 p.m. on Feb. 26. Owens coaches and players will offer instruction and evaluation. Fee is $45. Call 567-661-7973 or 1-800-GO-OWENS, ext. 7973.

ESPN S DAN PATRICK will be in Toledo for the Make-A-Wish Foundation s annual All-Star Celebrity Sports Auction on Thursday, Feb. 24 at 5:45 p.m. at the SeaGate Convention Centre. For tickets, call 800-666-8539 or 419-244-9474.

Medina Athletics is holding final tryouts for their 10-AND-UNDER BASEBALL TEAM. For more information, contact Gabriel Medina of the Medina Baseball Academy (419-478-8922).

The Detroit Pros professional basketball team is holding a FREE AGENT TRYOUT CAMP Feb. 26 from 10 a.m. to 1 p.m. at the Southwest YMCA in Detroit. Registration is $100 and froms can be picked up at the Southwest YMCA or by call 313-205-5520.

COLLEGE HOCKEY

CCHA

OVERALL RECORDS: Michigan 23-7-3, Ohio St. 22-7-3, N. Michigan 15-9-6, Bowling Green 14-11-4, Neb.-Omaha 16-12-3, Michigan St. 13-13-4, Alaska-Fairbanks 11-12-3, W. Michigan 11-16-2, Miami 13-15-4, Lake Superior St. 8-17-6, Ferris St. 11-17-4, Notre Dame 5-22-6.

LAST NIGHT

Bowling Green 4, W. Michigan 1

Nebraska-Omaha 5, Lake Superior St. 2

Michigan St. 6, Ohio St. 3

Michigan 9, Notre Dame 2, at Fort Wayne, Ind.

Miami at Alaska-Fairbanks, late

THURSDAY

Michigan Tech 3, N. Michigan 3

TONIGHT

Miami at Alaska-Fairbanks

Nebraska-Omaha at Lake Superior St.

N. Michigan at Michigan Tech

Notre Dame at Michigan

Ohio St. at Michigan St.

W. Michigan at Bowling Green

BOWLING HONOR ROLL

300 GAMES

Ernie Frye, Toledo SC 265-227-300-792

Brian Ruckman, Toledo SC 300-226-265-791

Ron Reichardt, Toledo SC 300-256-226-782

Dave Cain, Toledo SC 300-224-236-760

Men (750 or better)

Ron Allen, Forest View 806

Bob Glassner, Forest View 772

Heath Hawkins, Forest View 771

Bob Flaczynski, Toledo SC 771

Eric Aschemeier, Forest View 769

Ed Talley, Forest View 764

Scott Gawle, Toledo SC 764

Tim Hunter, Interstate 761

Jeff Straub, Toledo SC 760

Gary Briggs, Westland 760

Ken Swan, Interstate 759

Greg Baranowski, Toledo SC 753

Rich Egger, Forest View 751

George Wright Jr., Westland 750

Women (650 or better)

Shellie Stone, Toledo SC 709

Rosie Clark, Westland 680

Jackie Freeman, Southwyck 665

Tonjia Hartle, Southwyck 655

TRANSACTIONS

BASEBALL

American League

BALTIMORE ORIOLES Agreed to terms with LHP John Parrish on a one-year contract.

TORONTO BLUE JAYS Agreed to terms with SS Russ Adams, RHP Jason Arnold, LHP Gustavo Chacin, INF Eric Crozier, RHP Ryan Glynn, OF John-Ford Griffin, INF John Hattig, RHP Brandon League, RHP Dustin McGowan, OF Miguel Negron, RHP Ismael Ramirez, C Guillermo Quiroz and RHP Francisco Rosario on one-year contracts.

National League

ARIZONA DIAMONDBACKS Acquired LHP Brad Murray from the Chicago White Sox to complete an earlier trade.

CINCINNATI REDS Agreed to terms with RHP Ramon Ortiz on a one-year contract.

LOS ANGELES DODGERS Named Tommy Lasorda special adviser to the chairman.

MILWAUKEE BREWERS Agreed to terms with RHP Mike Adams and RHP Matt Wise on one-year contracts.

FOOTBALL

National Football League

GREEN BAY PACKERS Named Charlie Jackson defensive quality control coach.

NEW YORK JETS Designated DE John Abraham their franchise player.

TAMPA BAY BUCCANEERS Signed QB Akili Smith.

Arena Football League

SAN JOSE SABERCATS Signed DS Tremain Mack.

COLLEGE

SOUTHEASTERN CONFERENCE Fined South Carolina $5,000 for violating league policy that prohibits spectators from going onto the court during or after a game.

OHIO STATE Suspended F Matt Sylvester one game from the men s basketball team for unsportmanslike behavior.

UTAH Announced freshman G Sarah Red and freshman G Stephanie Red have left the women s basketball team.

PREP SWIMMING

Boys District at BG

Team Scores: 1. St. Francis 354; 2. Northview 171; 3. St. John s 159; 4. Napoleon 156; 5. Lexington 138; 6. Ashland 102; 7. Fremont Ross 100; 8. Bowling Green 97; 9. Tiffin Columbian 95; 10. Anthony Wayne 93; 10. Maumee 93; 12. Lima CC 87; 13. Celina 84; 14. Perkins 66; 15. Wauseon 61; 16. Findlay 59; 17. Oak Harbor 54; 18. Toledo Christian 37; 19. Ashland Crestview 34; 20. Mansfield Senior 32; 21. Castalia Margaretta 31; 22. Port Clinton 29; 23. Whitmer 28; 24. Lima Bath 26; 25. North Robinson Col. Crawford 24; 26. Ottawa-Glandorf 20; 26. Lima Senior 20; 28. Sandusky 15; Maumee Valley 13; 30. Mansfield St. Peters 9; 30. Perrysburg 9; 32. St. Joseph CC 7; 32. Southview 7; 34. Lima Shawnee 5; 35. St. Mary s Memorial 3; 35. Mansfield Madison Comprehensive 3; 37. Bryan 2; 37. Norwalk 2

Individual Diving (top four advance to states): 1 meter 1. David Colturi (SJ) 457.50; 2. Tony Reindel (SF) 399.25; 3. Eddie Craft (Cel) 394.15; 4. Paul Berger (San) 387.65

Individual Swimming (top two advance to states): 200 medley relay 1. St. Francis (Greg Johnson, Dylan Launder, Mike Carroll, Bruce Douglas) 1:38.34, 2. Lexington (Matthew Starr, Andrew Zehnder, Cameron Art, Kyle Hershner) 1:39.63; 200 free 1. Colin Murtagh (SF) 1:42.68, 2. Nick Saul (Nap) 1:43.23; 200 IM 1. Adam Wohl (Per) 1:57.45, 2. Mike Carroll (SF) 1:59.99; 50 free 1. Sean McGraw (ACr) 21.72, 2. Ryan Belhan (Ash) 21.89; 100 butterfly 1. Mike Carroll (SF) 52.48, 2. Lincoln Fahrbach (FRo) 52.68; 100 free 1. Colin Murtagh (SF) 46.55, 2. Jacob Busch (TC) 47.32; 500 free 1. Nick Saul (Nap) 4:36.53, 2. Ryan Wichman (BG) 4:44.40; 200 free relay 1. St. Francis (Bruce Douglas, Colin Murtagh, Levi Launder, Greg Johnson) 1:27.96, 2. Fremont Ross (Jake Ickes, Matt Bachelder, Brad Nuhfer, Lincoln Fahrbach) 1:29.50; 100 back 1. Jacob Busch (TC) 52.88, 2. Blake Locher (Nvw) 53.27; 100 breast 1. Adam Wohl (Per) 59.69, 2. Derek Bifulco (LBa) 1:00.46; 400 free relay 1. St. Francis (Colin Murtagh, Mike Carroll, Scott Friderichs, Levi Launder) 3:14.68, 2. Napoleon (Nick Saul, Elliot Vocke, Adam Weirich, Sean Sonnenberg) 3:19.23



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.