Loading…
Monday, October 20, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Wednesday, 7/20/2005

Amateur golf, softball, volleyball

NW Ohio Jr. Golf Assoc.

AT COUNTRY ACRES GOLF CLUB

BOYS: 17-18--M. Brubaker 77; T. Hollabaugh 79; M. Hofbauer 81; 15-16--T. Clingman 74; J. Neal 77; J. Lambert; 13-14--Z. Davenport 79; M. Dietrich 81; T. Feltz 82; 11-12--B. Lambert 94.

GIRLS: M. Hall 92; A. Lott 95; B. Dominique 107.

NOTES:

Bowling Green, O. will host a USSSA National qualifying SOFTBALL TOURNAMENT July 30 and 31. Information: Brad Farrar, 419-334-7412.

Certified Ohio High School Athletic Association VOLLEYBALL OFFICIALS NEEDED to officiate in a 130-team summer volleyball tournament July 30. Contact Brad Morrison at 419-351-5039.

The Springfield Cowboys LITTLE LEAGUE FOOTBALL will be holding SIGN-UPS July 29 at Homecoming Community Park from 5 to 7:30 p.m. for youngsters 9 to 13-years of age. Tryouts will begin August 1. Information: Rick Wisbon, 419-861-0761

Tour de France

At Pau, France

16th Stage

112.2 miles from Mourenx to Pau

1. Oscar Pereiro, Spain, Phonak, 4 hours, 38 minutes, 40 seconds. 2. Xabier Zandio, Spain, Illes Balears, same time. 3. Eddy Mazzoleni, Italy, Lampre, same time. 4. Cadel Evans, Australia, Davitamon-Lotto, same time. 5. Philippe Gilbert, Belgium, Francaise des Jeux, 2 minutes, 25 seconds behind.

6. Anthony Geslin, France, Bouygues Telecom, same time. 7. Jorg Ludewig, Germany, Domina Vacanze, same time. 8. Juan Antonio Flecha, Spain, Fassa Bortolo, same time. 9. Ludovic Turpin, France, AG2R Prevoyance, same time. 10. Cedric Vasseur, France, Cofidis, same time.

11. Marcos Serrano, Spain, Liberty Seguros, 2:28. 12. Jerome Pineau, France, Bouygues Telecom, 2:32. 13. Franco Pellizotti, Italy, Liquigas-Bianchi, 3:24. 14. Laurent Brochard, France, Bouygues Telecom, same time. 15. Pierrick Fedrigo, France, Bouygues Telecom, same time.

16. Sylvain Chavanel, France, Cofidis, same time. 17. Fabian Wegmann, Germany, Gerolsteiner, same time. 18. Lorenzo Bernucci, Italy, Fassa Bortolo, same time. 19. Salvatore Commesso, Italy, Lampre, same time. 20. Maxim Iglinskiy, Kazakhstan, Domina Vacanze, same time.

Also

24. Bobby Julich, United States, CSC, same time. 28. George Hincapie, United States, Discovery Channel, same time. 29. Levi Leipheimer, United States, Gerolsteiner, same time. 30. Yaroslav Popovych, Ukraine, Discovery Channel, same time.

36. Lance Armstrong, United States, Discovery Channel, same time. 44. Floyd Landis, United States, Phonak, same time.

46. Paolo Savoldelli, Italy, Discovery Channel, same time. 48. Jose Azevedo, Portugal, Discovery Channel, same time. 57. Jose Luis Rubiera, Spain, Discovery Channel, same time. 62. Christopher Horner, United States, Saunier Duval, same time.

94. Benjamin Noval Gonzalez, Spain, Discovery Channel, 20:16.

108. Pavel Padrnos, Czech Republic, Discovery Channel, same time.

117. Guido Trenti, United States, Quick Step, same time.

120. Fred Rodriguez, United States, Davitamon-Lotto, same time.

Overall Standings

(After 16 stages)

1. Lance Armstrong, United States, Discovery Channel, 66 hours, 52 minutes, 3 seconds. 2. Ivan Basso, Italy, CSC, 2 minutes, 46 seconds behind. 3. Mickael Rasmussen, Denmark, Rabobank, 3:09. 4. Jan Ullrich, Germany, T-Mobile, 5:58. 5. Francisco Mancebo, Spain, Illes Balears, 6:31.

6. Levi Leipheimer, United States, Gerolsteiner, 7:35. 7. Cadel Evans, Australia, Davitamon-Lotto, 9:29. 8. Floyd Landis, United States, Phonak, 9:33. 9. Alexandre Vinokourov, Kazakhstan, T-Mobile, 9:38. 10. Christophe Moreau, France, Credit Agricole, 11:47.

11. Andreas Kloden, Germany, T-Mobile, 12:01. 12. Eddy Mazzoleni, Italy, Lampre, 14:24. 13. Yaroslav Popovych, Ukraine, Discovery Channel, 14:27. 14. Haimar Zubeldia, Spain, Euskaltel-Euskadi, 15:26. 15. Oscar Pereiro, Spain, Phonak, 15:40.

Also

17. Bobby Julich, United States, CSC, 19:03. 18. George Hincapie, United States, Discovery Channel, 19:35. 28. Jose Azevedo, Portugal, Discovery Channel, 44:49. 32. Christopher Horner, United States, Saunier Duval, 52:41. 33. Paolo Savoldelli, Italy, Discovery Channel, 52:47.

41. Jose Luis Rubiera, Spain, Discovery Channel, 1:17:55.

96. Pavel Padrnos, Czech Republic, Discovery Channel, 2:32:23.

104. Benjamin Noval Gonzalez, Spain, Discovery Channel, 2:41:16.

124. Fred Rodriguez, United States, Davitamon-Lotto, 3:12:12.

138. Guido Trenti, United States, Quick Step, 3:24:08.

Tour de France Stages Winners

July 2 Stage 1, Fromentiere to Noirmoutier-en-L Ile, individual time trial, 19 km (11.8 miles) (stage: David Zabriskie, United States; overall: Zabriskie)

July 3 Stage 2, Challans to Les Essarts, 181.5 (112.8) (Tom Boonen, Belgium; Zabriskie)

July 4 Stage 3, La Chataigneraie to Tours, 212.5 (132) (Boonen; Zabriskie)

July 5 Stage 4, Tours to Blois, team time trial, 67.5 (41.9) (Discovery Channel; Lance Armstrong, United States)

July 6 Stage 5, Chambord to Montargis, 183 (113.7) (Robbie McEwen, Australia; Armstrong)

July 7 Stage 6, Troyes to Nancy, 199 (123.7) (Lorenzo Bernucci, Italy; Armstrong)

July 8 Stage 7, Luneville to Karlsruhe, Germany, 228.5 (142) (McEwen; Armstrong)

July 9 Stage 8, Pforzheim, Germany, to Gerardmer, France, 231.5 (143.8) (Pieter Weening, Netherlands; Armstrong)

July 10 Stage 9, Gerardmer to Mulhouse, 171 (106.3) (Mickael Rasmussen, Denmark; Jens Voigt, Germany)

July 11 Rest day in Grenoble

July 12 Stage 10, Froges to Courchevel, 178.5 (110.9) (Alejandro Valverde, Spain; Armstrong)

July 13 Stage 11, Courchevel to Briancon, 173 (107.5) (Alexandre Vinokourov, Kazakhstan; Armstrong)

July 14 Stage 12, Briancon to Digne-les-Bains, 187 (116.2) (David Moncoutie , France; Armstrong)

July 15 Stage 13, Miramas to Montpellier, 173.5 (107.8) (McEwen; Armstrong)

July 16 Stage 14, Agde to Ax-3 Domaines, 220.5 (137) (Georg Totschnig, Austria; Armstrong)

July 17 Stage 15, Lezat-sur-Leze to Saint-Lary Soulan, 205.5 (127.7) (George Hincapie, United States; Armstrong)

July 18 Rest day in Pau

July 19 Stage 16, Mourenx to Pau, 180.5 (112.2) (Oscar Pereiro, Spain; Armstrong)

July 20 Stage 17, Pau to Revel, 239.5 (148.8)

July 21 Stage 18, Albi to Mende, 189 (105)

July 22 Stage 19, Issoire to Le Puy-en-Velay, 153.5 (95.4)

July 23 Stage 20, Saint-Etienne to Saint-Etienne, individual time trial, 55.5 (34.5)

July 24 Stage 21, Corbeil-Essonnes to Paris, Champs-Elysees, 144.5 (89.8)

SPORTLIGHT

July 20

1858 Fans are charged for the first time to see a baseball game. Approximately 1,500 fans pay 50 cents to see the New York All-Stars beat Brooklyn 22-18 at Fashion Race Course on Long Island.

1958 The PGA championship calls for medal play for the first time and Dow Finsterwald beats Billy Casper.

1963 Mary Mills wins the U.S. Women s Open golf championship by three strokes over Sandra Palmer and Louise Suggs.

1974 Carl Rosen s Chris Evert beats Miss Musket by 50 lengths in the winner-take-all match race at Hollywood Park.

1975 Sandra Palmer wins the U.S. Women s Open golf championship by four strokes over Nancy Lopez, Joanne Carner and Sandra Post.

1997 Justin Leonard closes with a 65 to win the British Open at 12-under 272 at Royal Troon. Leonard, whose closing round is one of the best in major championship history, takes the lead from Jesper Parnevik with a birdie on No. 17.

2002 Tiger Woods, trying to win the third leg of the Grand Slam, shoots his worst round (81) as a professional, knocking himself out of contention at the British Open.

2003 Ben Curtis, a little-known PGA Tour rookie in his first major championship, wins the British Open. Despite four bogeys on the final seven holes, Curtis wins by a single shot over Vijay Singh and Thomas Bjorn.

HOLE IN ONE

LARRY LAGGERT, No. 8 at Woodlawn, 161 yards, 8-iron

BASEBALL

American League

TEXAS RANGERS Recalled LHP C.J. Wilson from Frisco of the Texas League.

Optioned OF Jason Botts to Oklahoma of the PCL.

National League

CHICAGO CUBS Optioned OF Ben Grieve to Iowa of the PCL.

Midwest League

QUAD CITIES SWING Announced RHP Mark McCormick has been assigned to the team.

SOUTH BEND SILVER HAWKS Announced RHP Corby Medlin has been released and RHP Ryan Coffin assigned to the team.

Frontier League

GATEWAY GRIZZLIES Signed 2B Bo Jenkins. Announced the retirement of C-DH Todd Oetting.

OHIO VALLEY REDCOATS Signed RHP Robby Read.

RICHMOND ROOSTERS Signed RHP Robert Mack and 2B Kiley Vaughn. Released 2B Hector Urena.

ROCKFORD RIVERHAWKS Signed INF Shaff Elkouri. Announced the retirement of C-INF Jon Chappell.

WASHINGTON WILDTHINGS Signed RHP Matt Brumit.

BASKETBALL

Women s National Basketball Association

CHARLOTTE STING Activated G Kelly Mazzante from the injured list. Placed G Caity Matter on the injured list.

LOS ANGELES SPARKS Signed G Edniesha Curry to a 7-day contract.

FOOTBALL

National Football League

GREEN BAY PACKERS Waived P Brooks Barnard.

JACKSONVILLE JAGUARS Agreed to terms with OT Khalif Barnes on a four-year contract.

TENNESSEE TITANS Agreed to terms with RB Travis Henry on a multiyear contract extension.

WASHINGTON REDSKINS Signed RB Nehemiah Broughton.

Arena Football League

CHICAGO RUSH Named Bruce Cowdrey special teams coordinator and fullbacks/linebackers coach.

HOCKEY

National Hockey League

CAROLINA HURRICANES Named Greg Stefan goaltending coach and professional scout.

NEW YORK RANGERS Named Adam Graves special assistant, prospect development and community relations.

PHOENIX COYOTES Named Tom Kurvers director of player personnel.

ECHL

CHARLOTTE CHECKERS Agreed to terms with F Phil Aucoin.

TOLEDO STORM Re-signed F Mike James and F Shawn Collymore.

WHEELING NAILERS Signed G Derek Dolson.

COLLEGE

MIDWEST CONFERENCE Named Matt Troha sports information director.

CALIFORNIA, PA. Named Candy Young Sanders men s and women s assistant track and field coach.

CHARLOTTE Named Sarah Judy Denton and Sari Rose women s assistant soccer coaches.

DEFIANCE Named Corey Laster women s basketball coach.

GREENSBORO Named Alexander Wright football offensive coordinator.

IOWA STATE Named Stacy Gemeinhardt softball coach.

JUNIATA Named Greg Curley assistant athletic director.

KEENE STATE Named Tasha Goulet women s assistant volleyball coach.

LA SALLE Named Walt Fuller men s assistant basketball coach.

MOLLOY Named Joe Pellicane assistant athletic director and women s basketball coach; Scott Green, Lauren Tartamella and Corinne Taylor women s assistant basketball coaches; and Susan Cassidy softball coach.

ROWAN Named Patty Raube assistant athletic director/compliance officer.

SAINT PETER S Named Steve Finamore men s assistant basketball coach.

SYRACUSE Named Sarah Cannon women s assistant rowing coach.

TIFFIN Announced the resignation of Leslie Mugg, women s basketball coach.

TROY Signed Larry Blakeney, football coach, to a four-year contract extension.

SOCCER

Major League Soccer

TONIGHT

MetroStars at Columbus, 7:30

D.C. United at Kansas City, 8

San Jose at Colorado, 9:30

FRIDAY

New England at CD Chivas USA, 10:30

SATURDAY

D.C. United at Los Angeles, 4

Kansas City at Columbus, 7:30

Chicago at Colorado, 9

FC Dallas at Real Salt Lake, 9:30

MetroStars at San Jose, 10

WEDNESDAY, JULY 27

FC Dallas at MetroStars, 7:30

Los Angeles at New England, 7:30

SATURDAY, JULY 30

Fulham vs. MLS All-Stars at Columbus, 3:30

WNBA

LAST NIGHT

Connecticut 64, Charlotte 55

Washington 74, Los Angeles 68

Minnesota 66, Indiana 45

Houston 58, Sacramento 54

Seattle 87, New York 78

MONDAY

No games scheduled

TODAY

Connecticut at Detroit, Noon

LOCAL GOLF

FOOTBALL

NFL Training Camp dates

Rookie and veteran reporting dates

(Dates subject to change)

American Football Conference

CLEVELAND BROWNS Browns Training Facility, Berea, Ohio, July 25; July 29.

BALTIMORE RAVENS McDaniel College, Westminster, Md., both July 31.

BUFFALO BILLS St. John Fisher College, Pittsford, N.Y., both July 29.

CINCINNATI BENGALS Georgetown College, Georgetown, Ky., both July 28.

DENVER BRONCOS Paul D. Bowlen Memorial Centre, Englewood, Colo., both July 29.

HOUSTON TEXANS Texans Practice Facility, Houston, both July 29.

INDIANAPOLIS COLTS Rose-Hulman Institute, Terre Haute, Ind., both July 27.

JACKSONVILLE JAGUARS ALLTEL Stadium, Jacksonville, Fla., both July 29.

KANSAS CITY CHIEFS Wisconsin-River Falls, River Falls, Wis., both July 28.

MIAMI DOLPHINS Dolphins Training Center, Davie, Fla., both July 24.

NEW ENGLAND PATRIOTS Gillette Stadium, Foxboro, Mass., July 20; July 28.

NEW YORK JETS Hofstra U., Hempstead, N.Y., both July 29.

OAKLAND RAIDERS Napa Valley Marriott, Napa, Calif., July 25; July 29.

PITTSBURGH STEELERS St. Vincent College, Latrobe, Pa., both July 31.

SAN DIEGO CHARGERS Chargers Park, San Diego, July 25; July 28.

TENNESSEE TITANS Baptist Sports Park, Nashville, Tenn., both July 28.

National Football Conference

DETROIT LIONS Lions Training Facility, Allen Park, Mich., July 25; July 29.

ARIZONA CARDINALS Northern Arizona U., Flagstaff, Ariz., both July 31.

ATLANTA FALCONS Falcons Training Facility, Flowery Branch, Ga., both July 25.

CAROLINA PANTHERS Wofford College, Spartanburg, S.C., both July 29.

CHICAGO BEARS Olivet Nazarene, Bourbonnais, Ill., both July 24.

DALLAS COWBOYS Marriott Residence Inn, Oxnard, Calif., both July 29.

GREEN BAY PACKERS St. Norbert College, DePere, Wis., July 25; July 27.

MINNESOTA VIKINGS Minnesota State-Mankato, both July 29.

NEW ORLEANS SAINTS Saints Complex, Metairie, La., both July 28.

NEW YORK GIANTS U. of Albany, N.Y., both July 29.

PHILADELPHIA EAGLES Lehigh U., Bethlehem, Pa., July 29; Aug. 1.

ST. LOUIS RAMS Rams Park, St. Louis, Mo., both July 28.

SAN FRANCISCO 49ERS 49ers Complex, Santa Clara, Calif., July 29.

SEATTLE SEAHAWKS Eastern Washington, Cheney, Wash., July 26; July 28.

TAMPA BAY BUCCANEERS Disney Wide World of Sports, Lake Buena Vista, Fla., both July 28.

WASHINGTON REDSKINS Redskins Park, Ashburn, Va., both July 31.

CFL

TOMORROW

Edmonton at Ottawa

FRIDAY

Montreal at Winnipeg

SATURDAY

British Columbia at Hamilton

Saskatchewan at Calgary

RCA Championships

Indianapolis

Singles, first round

Jonas Bjorkman d. Lukas Dlouhy 6-4, 6-1.

George Bastl d. Jeff Morrison 6-4, 6-4.

Jan-Michael Gambill d. Donald Young 7-6 (10), 6-2.

Noam Okun d. Brendan Evans 6-3, 6-3.

Giovanni Lapentti d. Mashiska Washington 7-6 (3), 6-3.

Bjorn Phau d. Amer Delic d. 6-4, 6-7 (4), 6-3.

Rajeev Ram d. Sjeng Schalken 7-5, 7-6 (1).

Kevin Kim d. Ivo Karlovic 6-4, 6-7 (3), 6-3.

Paul Goldstein d. Alejandro Falla 6-0, 6-4.

Marcos Baghdatis, Cyprus, d. Sebastien De Chaunac 1-6, 6-3, 6-4.

Andy Murray d. Jesse Witten 6-4, 6-2.

Singles, second round

Andy Roddick (1) d. Dmitry Tursunov 7-6 (6), 6-7 (7), 7-6 (5).

Greg Rusedski (7) d. Wesley Moodie 6-7 (4), 7-6 (7), 7-6 (2).

Robby Ginepri d. Vince Spadea (8) 6-4, 6-3.

Doubles, first round

Paul Hanley and Graydon Oliver (2) d. Jordan Kerr and Jim Thomas 6-3, 7-6 (4).

Chris Haggard and Xavier Malisse d. Travis Parrott and Paradorn Srichaphan 7-6 (5), 7-6 (2).

Dominik Hrbaty and Nicolas Kiefer d. James Blake and Mardy Fish 3-6, 6-4, 6-4.

Western & SouthernWomen s Open

Mason, Ohio

Women s singles, first round

Daniela Hantuchova (4) d. Lilia Osterloh 6-1, 6-2.

Jelena Jankovic (3) d. Maria Emilia Salerni 4-6, 6-3, 6-0.

Sybille Bammer d. Iveta Benesova 7-5, 6-3.

Patty Schnyder (1) d. Carolina Wozniacki 6-3, 6-1.

Sania Mirza d. Anna-Lena Groenefeld (7) 6-4, 6-3.

Ai Sugiyama (6) d. Lindsay Lee-Waters 7-5, 6-2.

Akiko Morigami d. Cory Ann Avants 6-3, 6-

Vera Zvonareva (2) d. Meghann Shaughnessy 6-3, 6-3.

Bethanie Mattek d. Marion Bartoli (5) 1-6, 6-4, 7-6 (0).

Camille Pin d. Anne Kremer 7-5, 6-2.

Women s doubles, first round

Cho Yoon-jeong and Aiko Nakamura d. Kelly Liggan, Ireland, and Tatiana Panova 7-6 (4), 6-1.

Laura Granville and Abigail Spears (3) d. Liga Dekmeijere and Julie Ditty 6-3, 1-6, 6-2.

Kveta Peschke and Maria Emilia Salerni (1) d. Lilia Osterloh and Kelly Story 6-1, 6-1.

Mercedes Cup

Stuttgart, Germany

Men s singles, first round

Alexander Waske d. Jerome Haehnel 7-5, 6-2.

Albert Costa d. Galo Blanco 6-4, 6-4.

Tomas Zib d. Simon Greul 6-4, 6-7 (7), 6-2.

Fernando Verdasco d. Nicolas Almagro 7-6 (4), 6-0.

Razvan Sabau d. Carlos Berlocq 6-2, 6-2.

Jarkko Nieminen d. Lars Burgsmuller 6-7 (5), 6-0, 6-1.

Potito Starace d. Gael Monfils 6-2, 6-3.

Rainer Schuettler d. Fernando Vicente 7-6 (3), 6-4.

Hugo Armando d. Gustavo Kuerten 6-4, 6-1.

Second round

Gilles Simon d. Filippo Volandri (8) 6-3, 2-6, 6-4.

Mariano Zabaleta d. Olivier Rochus (9) 4-6, 6-2, 6-3.

Telecom Open

Amersfoort, Netherlands

Men s singles, first round

Melle van Gemerden d. Dennis van Scheppingen 6-0, retired.

Juan Antonio Marin d. Francesco Aldi 7-6 (5), 6-1.

Alex Calatrava d. Sergio Roitman 3-6, 6-3, 7-5.

Nicolas Massu (3) d. Nicolas Thomann 6-4, 6-2.

Agustin Calleri d. Julien Benneteau 6-4, 2-6, 6-3.

Daniele Bracciali d. Radim Zitko 7-6 (3), 6-2).

Raemon Sluiter d. Luis Horna, Peru, 6-7 (7), 6-3, 7-5.

Ivo Minar d. Florent Serra 6-4, 6-2.

Victor Hanescu d. Steven Korteling 6-4, 7-5.

Palmero Tournament

Women s singles, first round

Marta Domachowska (6) d. Michaela Pastikova 6-3, 6-2; Catalina Castano d. Romina Oprandi 6-4, 6-4; Maret Ani, Estonia, d. Elena Vesnina 7-6 (5), 6-3; Emmanuelle Gagliardi d. Kirsten Flipkens 6-2, 2-6, 6-1; Mariana Diaz-Oliva d. Katarina Srebotnik (8) 6-3, 6-3; Nuria Llagostera Vives (4) d. Alyona Bondarenko 6-2, 6-0; Martina Muller d. Lucie Safarova 3-6, 6-1, 6-1; Conchita Martinez Granados d. Maria Sanchez Lorenzo 6-2, 2-6, 6-1; Tszvetana Pironkova d. Silvia Farina Elia (1) 7-6 (3), 2-0, retired; Anabel Medina Garrigues (3) d. Denisa Chladkova 6-3, 6-4; Anna Smashnova d. Arantxa Parra Santonja 6-3, 6-2; Klara Koukalova (5) d. Anastasiya Yakimova 6-2, 7-6 (5); Flavia Pennetta (2) d. Antonella Serra Zanetti 6-2, 7-5; Nathalie Vierin d. Selima Sfar 6-4, 6-2.

LATEST LINE

Baseball

National League

Houston 51/2 -61/2 PITTSBURGH

Atlanta 7-8 SAN FRANCISCO

WASHINGTON 9-11 Colorado

PHILADELPHIA 61/2 -71/2 La Dodgers

Chicago Cubs 6-7 CINCINNATI

NY METS Even-6 San Diego

ST. LOUIS 71/2 -81/2 Milwaukee

ARIZONA 61/2 -71/2 Florida

American League

BOSTON 10-12 Tampa Bay

MINNESOTA Even-6 Baltimore

CHI WHITE SOX 61/2 -71/2 Detroit

CLEVELAND 10-12 Kansas City

TORONTO 51/2 -61/2 Seattle

TEXAS Even-6 Ny Yankees

LA ANGELS P Oakland

Home team in CAPS

TIMEOUT

Different Arenas

Track & Field StarsAfter Their Careers

1. Gwen Torrence hair stylist

2. Jim Ryun U.S. House Rep. from Kansas

3. Dick Fosbury engineer

4. Tommie Smith college coach and sociology professor

5. Jim Beatty North Carolina state legislator

6. Renaldo Nehemiah investment planner

7. Rod Milburn industrial worker

8. Edwin Moses engineer-x

x Majored in physics in college

Source: World Features Syndicate



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.