Loading…
Friday, August 01, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Friday, 10/7/2005

Prep football, tennis, golf, soccer

COLLEGE FOOTBALL

Mid-American Conf.

WEDNESDAY

N. Illinois 38, Miami 27

TOMORROW

E. Michigan at Toledo, 7

Ohio at Bowling Green, 6

C. Michigan at Army, 1

Akron at Buffalo, 1:30

Ball St. at W. Michigan, 7

Big Ten Conference

TOMORROW

Ohio St. at Penn St., 7:45

Minnesota at Michigan, 1

Illinois at Indiana, Noon

Wisconsin at Northwestern, Noon

Iowa at Purdue, 4:30

National

LAST TONIGHT

EAST

Iona 27, St. Peter s 26

SOUTH

N.C. State 17, Georgia Tech 14

S. Carolina St. 35, Norfolk St., 21

Florida Atlantic 28, Louisiana-Lafayette, 10

TONIGHT

EAST

Syracuse at Connecticut, 8

TOMORROW

EAST

Hofstra at Delaware, Noon

Towson at Rhode Island, Noon

West Virginia at Rutgers, Noon

Virginia at Boston College, 1

Fordham at Brown, 1

Harvard at Cornell, 1

Duquesne at Georgetown, D.C., 1

Columbia at Lafayette, 1

Holy Cross at Lehigh, 1

La Salle at Marist, 1

Northeastern at Massachusetts, 1

Colgate at Princeton, 1

Wagner at Robert Morris, 1

Monmouth, N.J. at Sacred Heart, 1

Cent. Connecticut St. at St. Francis, Pa., 1

Maryland at Temple, 1

Dartmouth at Yale, 1

Air Force at Navy, 1:30

Cincinnati at Pittsburgh, 2

Bucknell at Penn, 3:30

Stony Brook at Albany, N.Y., 4

SOUTH

Wake Forest at Florida St., Noon

W. Carolina at Georgia Southern, Noon

Marshall at Virginia Tech, Noon

Mississippi St. at Florida, 12:30

Morehead St. at Jacksonville, 12:30

Austin Peay at Davidson, 1

Bethune-Cookman at Delaware St., 1

Villanova at Richmond, 1

Kentucky at South Carolina, 1

Charleston Southern at VMI, 1

New Hampshire at William & Mary, 1

Maine at James Madison, 1:30

Elon at Wofford, 1:30

The Citadel at Mississippi, 2

MVSU at Grambling St., 2:30

Tennessee Tech at Tenn.-Martin, 3

Appalachian St. at Furman, 3:30

Duke at Miami, 3:30

Georgia at Tennessee, 3:30

N. Carolina A&T vs. Morgan St. at Landover, Md., 4

North Carolina at Louisville, 4:30

Rice at East Carolina, 6

Hampton at Gardner-Webb, 6

Houston vs. Tulane at Lafayette, La., 6

Memphis at UCF, 6

Samford at E. Kentucky, 6:30

Prairie View at Alcorn St., 7

Alabama St. at Jackson St., 7

Chattanooga at Liberty, 7

Hawaii at Louisiana Tech, 7

Jacksonville St. at Murray St., 7

Texas St. at SE Louisiana, 7

SMU at UAB, 7

LSU at Vanderbilt, 7

Alabama A&M at Southern U., 7:30

Tulsa at Southern Miss., 8

MIDWEST

Kansas at Kansas St., Noon

Dayton at Drake, 2

Youngstown St. at Indiana St., 2

Baylor at Iowa St., 2

St. Joseph s, Ind. at Valparaiso, 2:30

N. Iowa at Missouri St., 3

W. Kentucky at Illinois St., 3:30

Texas Tech at Nebraska, 4

E. Illinois at SE Missouri, 7

S. Illinois at W. Illinois, 7

SOUTHWEST

Oklahoma vs. Texas at Dallas, 1

Missouri at Oklahoma St., 2

Nicholls St. at Stephen F.Austin, 3

Louisiana-Monroe at Arkansas, 7

FAR WEST

Utah at Colorado St., 3

San Diego St. at UNLV, 3

Montana St. at Weber St., 3

TCU at Wyoming, 3

Arizona at Southern Cal, 3:30

California at UCLA, 3:30

Idaho at Nevada, 4

Montana at Idaho St., 5

Butler at San Diego, 5

Stanford at Washington St., 5

E. Washington at N. Arizona, 6

Texas A&M at Colorado, 7

Portland St. at Boise St., 8

BYU at New Mexico, 8

Fresno St. at New Mexico St., 8

San Jose St. at Utah St., 8

Oregon at Arizona St., 10

BOWLING HONOR ROLL

300 Games

Jim Scott, Jug s 248-207-300-755

Garry Bartolet, Timbers 209-194-300-703

Sam Scherhorn, Jug s 209-300-216-725

High Series

Men (750 or better)

Chuck Schultz, Jug s 801

Greg Davis, Jug s 795

Steve Jakubowski, Jug s 793

Rob Black, Jug s 778

Gene Poggemeyer, Jug s 772

Sam Bundy, Jug s 766

Mike Mathews, Jug s 764

Dave Deerwester, Jug s 762

Mark Jasinski, Jug s 760

Robert Kemp, Jug s 760

Women (650 or better)

Deanna Smith, Jug s 676

PREP FOOTBALL

(All games 7:30 unless noted)

City League

TONIGHT

St. Francis vs. Central Catholic at UT, 7

Bowsher at Whitmer, 7

St. John s at Start, 7

Clay at Waite, 7

Woodward at Rogers, 7

TOMORROW

Scott at Libbey, 1:30

Northern Lakes League

TONIGHT

Maumee at Northview

Southview at Bowling Green

Perrysburg at Rossford

Anthony Wayne at Springfield

Suburban Lakes League

TONIGHT

Woodmore at Eastwood

Gibsonburg at Elmwood

Genoa at Lakota

Otsego at Lake

TAAC

TONIGHT

Northwood at Danbury

Hilltop at Ottawa Hils

Toledo Christian at Edon

TOMORROW

Stritch at Milford Center Fairbanks

NWOAL

TONIGHT

Archbold at Delta

Bryan at Patrick Henry

Evergreen at Swanton

Montpelier at Wauseon

Whiteford at Liberty Center

Midland Athletic League

TONIGHT

Carey at Mohawk

Hopewell-Loudon at North Baltimore

TOMORROW

Fostoria St. Wendelin at Tiffin Calvert

Seneca East at Fremont St. Joseph

Sandusky Bay Conf.

TONIGHT

Clyde at Huron

Edison at Port Clinton

Margaretta at Oak Harbor

TOMORROW

Perkins at Sandusky St. Mary

Blanchard Valley Conf.

TONIGHT

Arcadia at Liberty-Benton

Arlington at McComb

Cory-Rawson at Vanlue

Van Buren at Hardin Northern

Leipsic at Pandora-Gilboa

Green Meadows Conf.

TONIGHT

Antwerp at Holgate

Wayne Trace at Ayersville

Tinora at Edgerton

Hicksville at Fairview

Other NW Ohio

TONIGHT

Bellevue at Shelby

Columbus Grove at Crestview

Defiance at Elida

Marion Harding at Findlay

Fostoria at Willard

Fremont Ross at Lima Senior

Sandusky at Napoleon

Ottawa-Glandorf at Van Wert

Tiffin Columbian at Norwalk

SE Michigan

Tri-County Conf.

TONIGHT

Adrian Madison at Morenci

Whitmore Lake at Britton-Deerfield

Summerfield at Sand Creek

Lenawee County Athletic Assoc.

TONIGHT

Blissfield at Ida

Clinton at Onsted

Dundee at Hudson

Erie Mason at Stockbridge

Other SE Michigan

TONIGHT

Michigan Center at Addison

Saline at Adrian

Ann Arbor Pioneer at Bedford

Monroe at Taylor Kennedy

Monroe Jefferson at Flat Rock

Riverview at Monroe St. Mary CC

Ypsilanti Lincoln at Tecumseh

SOCCER

Major League Soccer

WEDNESDAY

FC Dallas 2, Columbus 1

MetroStars 2, Chicago 2, tie

CD Chivas USA 1, Colorado 1, tie

D.C. United 3, Real Salt Lake 1

TOMORROW

MetroStars at D.C. United, 7:30

New England at Kansas City, 8

Columbus at Chicago, 8:30

Colorado at FC Dallas, 8:30

Real Salt Lake at San Jose, 10

PREP VOLLEYBALL

Northview d. Anthony Wayne, 25-14, 25-20, 25-27, 25-18.

Perrysburg d. Southview, 25-16, 27-25, 25-18.

Toledo Christian d. Ottawa Hills, 25-6, 25-13, 25-10.

Bowling Green d. Maumee, 25-22, 25-14, 26-24.

Northwood d. Emmanuel Baptist, 25-21, 25-15, 25-16.

Gibsonburg d. Lake, 25-11, 25-15, 25-17.

Lakota d. Woodmore, 25-17, 25-17, 25-16.

Hilltop d. Pettisville, 34-32, 25-27, 25-13, 23-25, 6-15.

St. Wendelin d. Carey, 25-20, 25-22, 29-27.

Oak Harbor d. Maragretta, 25-23, 25-23, 20-25, 18-25, 15-13.

NFL

SUNDAY

Baltimore at Detroit, 1

Chicago at Cleveland, 1

Miami at Buffalo, 1

Seattle at St. Louis, 1

Tennessee at Houston, 1

Tampa Bay at N.Y. Jets, 1

New England at Atlanta, 1

New Orleans at Green Bay, 1

Indianapolis at San Francisco, 4:05

Philadelphia at Dallas, 4:15

Carolina at Arizona, 4:15

Washington at Denver, 4:15

Cincinnati at Jacksonville, 8:30

Open: Kansas City, Oakland, N.Y. Giants, Minnesota

MONDAY

Pittsburgh at San Diego, 9

SUNDAY, OCT. 16

Carolina at Detroit, 1

N.Y. Giants at Dallas, 1

Minnesota at Chicago, 1

Atlanta vs. New Orleans at San Antonio, 1

Cincinnati at Tennessee, 1

Cleveland at Baltimore, 1

Miami at Tampa Bay, 1

Jacksonville at Pittsburgh, 1

Washington at Kansas City, 1

N.Y. Jets at Buffalo, 4:15

San Diego at Oakland, 4:15

New England at Denver, 4:15

Houston at Seattle, 8:30

Open: Arizona, Philadelphia, Green Bay, San Francisco

MONDAY, OCT. 17

St. Louis at Indianapolis, 9

Injury Report

SUNDAY

BALTIMORE RAVENS (1-2) AT DETROIT LIONS (1-2) Ravens: OUT: QB Kyle Boller (foot); DE Anthony Weaver (toe). QUESTIONABLE: RB Alan Ricard (leg). PROBABLE: TE Todd Heap (ankle/illness). Lions: OUT: QB Jeff Garcia (ankle); C Don Muhlbach (knee). DOUBTFUL: RB Cory Schlesinger (fibula). QUESTIONABLE: S Vernon Fox (elbow); CB Andre Goodman (ankle); DE James Hall (hamstring); LB Alex Lewis (ankle); CB Keith Smith (shoulder). PROBABLE: K Jason Hanson (right hamstring); DE Cory Redding (elbow).

CHICAGO BEARS (1-2) AT CLEVELAND BROWNS (1-2) Bears: OUT: QB Rex Grossman (ankle); LB Joe Odom (ankle). PROBABLE: CB Jerry Azumah (hip); K Doug Brien (back); S Mike Brown (hamstring); TE Desmond Clark (neck). Browns: QUESTIONABLE: WR Joshua Cribbs (knee); DE Orpheus Roye (knee); LB Matt Stewart (knee).

NEW ORLEANS SAINTS (2-2) AT GREEN BAY PACKERS (0-4) Saints: QUESTIONABLE: LB James Allen (hamstring); CB Fakhir Brown (knee); WR Az-Zahir Hakim (knee); WR Joe Horn (hamstring); G Kendyl Jacox (ankle); G Jermane Mayberry (shoulder); TE Shad Meier (knee); S Mel Mitchell (hamstring); LB T.J. Slaughter (groin); RB Aaron Stecker (ankle). Packers: OUT: LB Na il Diggs (knee); C Mike Flanagan (hernia); WR Terrence Murphy (neck). QUESTIONABLE: T Chad Clifton (ankle); TE Bubba Franks (knee); RB Ahman Green (knee/quadricep); CB Mike Hawkins (groin); S Earl Little (hamstring); LB Roy Manning (back); C Chris White (back). PROBABLE: CB Al Harris (buttocks/back); DE Aaron Kampman (Achilles); T Mark Tauscher (foot).

SEATTLE SEAHAWKS (2-2) AT ST. LOUIS RAMS (2-2) Seahawks: OUT: T Wayne Hunter (hamstring). DOUBTFUL: WR Bobby Engram (ribs); WR Darrell Jackson (knee). Rams: DOUBTFUL: WR Isaac Bruce (toe). QUESTIONABLE: TE Brandon Manumaleuna (knee); T Rex Tucker (calf). PROBABLE: LB Dexter Coakley (back); CB Chris Johnson (stomach flu).

TENNESSEE TITANS (1-3) AT HOUSTON TEXANS (0-3) Titans: OUT: S Vincent Fuller (ankle). QUESTIONABLE: WR Drew Bennett (foot/knee); DT Albert Haynesworth (knee); TE Erron Kinney (chest); DE Travis LaBoy (groin); WR Courtney Roby (toe); TE Ben Troupe (elbow). Texans: OUT: LB Jason Babin (shoulder); DE Gary Walker (shoulder). PROBABLE: CB Phillip Buchanon (shoulder); TE Matt Murphy (shoulder).

MIAMI DOLPHINS (2-1) AT BUFFALO BILLS (1-3) Dolphins: QUESTIONABLE: LB Junior Seau (calf). Bills: OUT: DT Ron Edwards (shoulder). DOUBTFUL: WR Roscoe Parrish (wrist). QUESTIONABLE: TE Tim Euhus (shoulder); T Mike Williams (ankle); S Coy Wire (thigh).

NEW ENGLAND PATRIOTS (2-2) AT ATLANTA FALCONS (3-1) Patriots: OUT: RB Kevin Faulk (foot); T Matt Light (ankle). QUESTIONABLE: LB Tully Banta-Cain (knee); LB Matt Chatham (knee); CB Randall Gay (ankle); T Brandon Gorin (thigh); DE Marquise Hill (ankle); WR Bethel Johnson (knee); CB Tyrone Poole (ankle); S James Sanders (ankle); CB Chad Scott (shoulder/hand); DE Richard Seymour (knee); CB Duane Starks (thigh). PROBABLE: QB Tom Brady (right shoulder). Falcons: PROBABLE: QB Michael Vick (knee).

TAMPA BAY BUCCANEERS (4-0) AT NEW YORK JETS (1-3) Buccaneers: QUESTIONABLE: S Jermaine Phillips (thumb); RB Carnell Williams (foot/hamstring). PROBABLE: WR Michael Clayton (shoulder); T Anthony Davis (shoulder); S Dexter Jackson (hamstring); DT Ellis Wyms (illness). Jets: OUT: QB Jay Fiedler (right shoulder); QB Chad Pennington (right shoulder). DOUBTFUL: RB B.J. Askew (ankle). QUESTIONABLE: LB Eric Barton (ankle). PROBABLE: T Jason Fabini (knee); RB Curtis Martin (knee); WR Justin McCareins (back).

INDIANAPOLIS COLTS (4-0) AT SAN FRANCISCO 49ERS (1-3) Colts: OUT: LB Gilbert Gardner (ankle). DOUBTFUL: S Joseph Jefferson (toe); RB James Mungro (knee); TE Ben Utecht (chest). QUESTIONABLE: DE Vincent Burns (knee); RB Dominic Rhodes (shoulder). PROBABLE: S Gerome Sapp (knee); DE Josh Thomas (knee); LB David Thornton (groin). 49ers: OUT: CB Ahmed Plummer (ankle). DOUBTFUL: T Jonas Jennings (shoulder). QUESTIONABLE: WR Arnaz Battle (knee); CB Derrick Johnson (thigh); CB Willie Middlebrooks (groin); LB Julian Peterson (hamstring). PROBABLE: C Jeremy Newberry (knee).

CAROLINA PANTHERS (2-2) AT ARIZONA CARDINALS (1-3) Panthers: QUESTIONABLE: CB Chris Gamble (ankle); DT Kindal Moorehead (knee); DE Kemp Rasmussen (knee); LB Adam Seward (foot); RB Rod Smart (groin). PROBABLE: RB Stephen Davis (knee); S Mike Minter (calf). Cardinals: OUT: LB Gerald Hayes (knee); CB Antrel Rolle (knee); T Oliver Ross (hand); QB Kurt Warner (groin) DOUBTFUL: T Adam Haayer (knee). QUESTIONABLE: RB James Jackson (hamstring); LB Eric Johnson (hamstring); CB David Macklin (hamstring); CB Raymond Walls (groin). PROBABLE: TE Teyo Johnson (ankle); RB Harold Morrow (ankle); WR Reginald Swinton (hamstring).

WASHINGTON REDSKINS (3-0) AT DENVER BRONCOS (3-1) Redskins: QUESTIONABLE: K John Hall (quadricep/right); CB Walt Harris (calf) PROBABLE: LB Chris Clemons (knee); T Jon Jansen (thumb); S Pierson Prioleau (hamstring); S Sean Taylor (shoulder). Broncos: QUESTIONABLE: CB Roc Alexander (hamstring); CB Champ Bailey (hamstring); LB Patrick Chukwurah (thigh); LB Louis Green (hamstring). PROBABLE: WR Charlie Adams (knee); TE Stephen Alexander (thigh); S Nick Ferguson (knee); TE Nate Jackson (hamstring); CB Darrent Williams (ankle).

PHILADELPHIA EAGLES (3-1) AT DALLAS COWBOYS (2-2) Eagles: OUT: K David Akers (right hamstring). DOUBTFUL: DT Darwin Walker (thigh). QUESTIONABLE: DE Trent Cole (hamstring/quadricep); S Brian Dawkins (ankle); LB Jeremiah Trotter (quadricep). PROBABLE: S Sean Considine (hamstring); C Trey Darilek (ankle); G Artis Hicks (ankle); CB Roderick Hood (hamstring); QB Donovan McNabb (abdomen/groin/chest); WR Terrell Owens (shoulder/groin); DT Mike Patterson (back); DT Hollis Thomas (ankle). Cowboys: No injuries.

CINCINNATI BENGALS (4-0) AT JACKSONVILLE JAGUARS (2-2) Bengals: QUESTIONABLE: C Rich Braham (knee); WR T.J. Houshmandzadeh (hand); S Madieu Williams (shoulder) PROBABLE: T Willie Anderson (knee); RB Rudi Johnson (knee). Jaguars: PROBABLE: WR Cortez Hankton (ankle); DT John Henderson (shoulder); G Chris Naeole (knee); T Ephraim Salaam (shoulder); DT Marcus Stroud (knee); T Maurice Williams (knee); RB Derrick Wimbush (hamstring).

MONDAY

PITTSBURGH STEELERS (2-1) AT SAN DIEGO CHARGERS (2-2) Steelers: OUT: LB Clark Haggans (groin). QUESTIONABLE: LB Joey Porter (knee); CB Ivan Taylor (knee); WR Hines Ward (hamstring). PROBABLE: RB Jerome Bettis (calf); CB Ricardo Colclough (ankle); LB James Farrior (back); WR Sean Morey (hamstring); RB Duce Staley (knee); CB Deshea Townsend (foot). Chargers: OUT: G Toniu Fonoti (hand). QUESTIONABLE: LB Steve Foley (abdomen); S Bhawoh Jue (shoulder); TE Ryan Krause (foot); S Hanik Milligan (ankle); RB Darren Sproles (ankle).

GOLF

World Golf-American Express Championship

PGA

San Francisco, Par 70

Colin Montgomerie 34-30 64

Tiger Woods 34-33 67

John Daly 34-33 67

Mark Calcavecchia 32-35 67

Olin Browne 32-35 67

Sergio Garcia 33-34 67

David Howell 33-34 67

Fred Funk 35-32 67

Ian Poulter 33-34 67

Vijay Singh 34-33 67

Chad Campbell 34-33 67

Rod Pampling 33-34 67

David Toms 33-35 68

Zach Johnson 33-35 68

Adam Scott 34-34 68

Brandt Jobe 32-36 68

Jim Furyk 35-33 68

Sean O Hair 34-34 68

Billy Mayfair 36-33 69

Angel Cabrera 33-36 69

Graeme McDowell 33-36 69

Richard Green 35-34 69

Tim Clark 33-36 69

Yasuharu Imano 35-34 69

Bradley Dredge 38-31 69

Miguel A. Jimenez 34-35 69

Niclas Fasth 37-33 70

Jyoti Randhawa 33-37 70

Henrik Stenson 33-37 70

Stewart Cink 34-36 70

Luke Donald 35-35 70

Stephen Dodd 35-35 70

K.J. Choi 33-37 70

Jason Bohn 36-34 70

Ben Crane 36-34 70

Vaughn Taylor 37-34 71

Stuart Appleby 34-37 71

Michael Campbell 36-35 71

Phil Mickelson 33-38 71

Chris DiMarco 34-37 71

Davis Love III 36-35 71

Nick Dougherty 36-35 71

Thomas Bjorn 36-35 71

Gavin Coles 37-34 71

Lee Westwood 36-35 71

Ted Purdy 38-33 71

Joe Ogilvie 32-39 71

Bart Bryant 39-32 71

Longs Drugs Challange

LPGA

Auburn, Calif., par 71

Round suspended due to darkness; will be completed this morning

Cristie Kerr 32-30 62

Becky Iverson 33-33 66

Marilyn Lovander 34-32 66

Beth Daniel 35-31 66

Dawn Coe-Jones 34-33 67

Young Kim 35-32 67

Kim Williams 37-30 67

Annika Sorenstam 34-34 68

Liselotte Neumann 36-32 68

Leta Lindley 37-31 68

Pat Hurst 36-32 68

Christina Kim 35-33 68

Il Mi Chung 36-32 68

Rachel Hetherington 36-32 68

Stacy Prammanasudh 34-34 68

Jamie Hullett 34-34 68

Nadina Taylor 35-33 68

Joanne Morley 35-33 68

Candy Hannemann 33-35 68

Kate Golden 33-36 69

Lorie Kane 35-34 69

Wendy Doolan 35-34 69

Heather Daly-Donofrio 34-35 69

Nicole Perrot 37-32 69

Michele Redman 35-34 69

Wendy Ward 37-32 69

Shi Hyun Ahn 35-34 69

Meena Lee 36-33 69

Sherri Turner 36-33 69

Erica Blasberg 36-33 69

Leslie Spalding 37-32 69

Leaderboard

ScoreThru

Cristie Kerr -9F

Becky Iverson -5F

Marilyn Lovander -5F

Beth Daniel -5F

Lindsey Wright -517

Dawn Coe-Jones -4F

Young Kim -4F

Kim Williams -4F

TRANSACTIONS

BASEBALL

American League

CLEVELAND INDIANS Announced the resignation of Marty Brown, manager of Buffalo of the IL, to become manager of the Hiroshima Toyo Carp of Japan s Central League.

TAMPA BAY DEVIL RAYS Named Stuart Sternberg principal owner, Vince Naimoli chairman and Matthew Silverman team president. Fired Chuck LaMar, general manager, Scott Proefrock, assistant GM, and Cam Bonifay, player personnel director.

TORONTO BLUE JAYS Named Sal Butera special assistant to the general manager.

Eastern League

READING PHILLIES Named Lindsey Knupp and Chris McConney client relationship managers, Holly Frymyer client relationship and game presentation manager and Brian Babik group sales manager.

BASKETBALL

National Basketball Association

DETROIT PISTONS Named Bill Pope assistant coach and advance scout and Paul Rivers assistant coach and video coordinator.

LOS ANGELES LAKERS Waived C Vlade Divac. Signed C Adam Parada.

FOOTBALL

National Football League

GREEN BAY PACKERS Signed RB ReShard Lee. Placed WR Terrence Murphy on injured reserve.

Arena Football League

AUSTIN WRANGLERS Acquired OL-DL Delbert Cowsette from Utah for OL-DL Bryan Henderson.

CHICAGO RUSH Released DS Greg Williams.

COLORADO CRUSH Released and re-signed OS Damian Harrell.

SAN JOSE SABERCATS Signed WR-DB Charles Pauley, LB-FB Phil Glover, LB-FB JaMar Toombs and DS A.K. Keyes.

HOCKEY

National Hockey League

CAROLINA HURRICANES Recalled G Kevin Nastiuk from Lowell of the AHL.

NASHVILLE PREDATORS Assigned C Vernon Fiddler to Milwaukee of the AHL.

American Hockey League

CLEVELAND BARONS Signed D Ed Campbell.

ECHL

ECHL Approved the voluntary suspension of Texas for the upcoming season because of the effects of Hurricane Rita.

FLORIDA EVERBLADES Announced F Steve Saviano and G Craig Kowalski have been assigned from Lowell of the AHL.

PHOENIX ROADRUNNERS Signed F Jason Deskins, F Joe Dusbabek, F Jarrett Konkle, D Taylor Christie and D John Fieweger.

TOLEDO STORM Signed D B.J. Adams and D Josh Zavitz.

LACROSSE

National Lacrosse League

PORTLAND LUMBERJAX Signed D Matt Dwane and D Bruce Alexander.

SOCCER

Major Indoor Soccer League

MISL Named Edwin F. Hale Sr. vice chairman of the league s management committee.

COLLEGE

ARMY Named Maggie Dixon women s basketball coach.

OAKLAND, MICH. Named Beckie Francis women s basketball coach.

RHODE ISLAND Signed Tim Stowers, football coach, to a multiyear contract extension through the 2008 season. Suspended basketball G Dawan Robinson indefinitely from the team.

LATEST LINE

NFL

(Sunday)

CLEVELAND 3 Chicago

GREEN BAY 3 New Orleans

Tampa Bay 3 NY JETS

ST. LOUIS 3 Seattle

ATLANTA 3 New England

BUFFALO 21/2 Miami

DETROIT 1 Baltimore

HOUSTON 3 Tennessee

Indianapolis 15 SAN FRANCISCO

Carolina 3 ARIZONA

Philadelphia 3 DALLAS

DENVER 7 Washington

JACKSONVILLE 3 Cincinnati

(Monday)

SAN DIEGO 3 Pittsburgh

Bye Week: Kansas City, Minnesota, Ny Giants,

and Oakland.

College Football

CONNECTICUT 61/2 Syracuse

(Saturday)

INDIANA 6 Illinois

West Virginia 31/2 RUTGERS

Wisconsin 61/2 NORTHWESTERN

BOSTON COLLEGE 7 Virginia

FLORIDA STATE 21 Wake Forest

MIAMI-FLORIDA 35 Duke

PITTSBURGH 12 Cincinnati

Missouri 41/2 OKLA. STATE

KANSAS STATE 61/2 Kansas

S. CAROLINA 13 Kentucky

L.s.u. 151/2 VANDERBILT

Central Michigan 2 ARMY

a-TEXAS 14 Oklahoma

Maryland 28 TEMPLE

MICHIGAN 71/2 Minnesota

Akron 10 BUFFALO

NAVY 1 Air Force

IOWA STATE 81/2 Baylor

WYOMING 6 T.c.u.

San Diego State 91/2 NEVADA LAS VEGAS

SOUTHERN CAL 37 Arizona

TENNESSEE 3 Georgia

BOWLING GREEN 211/2 Ohio

COLORADO 3 Texas A&M

NEVADA 9 Idaho

PURDUE 41/2 Iowa

Memphis 2 CENTRAL FLORIDA

EAST CAROLINA 41/2 Rice

WASH. STATE 14 Stanford

Texas Tech 4 NEBRASKA

VIRGINIA TECH 35 Marshall

ALA-BIRMINGHAM 201/2 S.m.u.

COLORADO ST. 41/2 Utah

LOUISIANA TECH 31/2 Hawaii

WESTERN MICH. 12 Ball State

TOLEDO 20 Eastern Mich.

FLORIDA 271/2 Mississippi State

b-Houston 1 TULANE

LOUISVILLE 121/2 North Carolina

Ohio State 3 PENN STATE

NEW MEXICO 71/2 B.y.u.

UTAH STATE 41/2 San Jose State

Fresno State 28 NEW MEX. ST.

ARIZONA STATE 10 Oregon

U.C.L.A. 11/2 California

ARKANSAS 26 Louisiana-Monroe

a-at The Cotton Bowl

b-at Lafayette, LA.

Baseball Playoffs

American League

BOSTON 61/2 -71/2 Chicago

NY YANKEES 10-12 La Angels

NHL

Calgary Even-1/2 COLUMBUS

Atlanta Even-1/2 WASHINGTON

Pittsburgh Even-1/2 CAROLINA

PHILADELPHIA 1/2 -1 New Jersey

Tampa Bay Even-1/2 FLORIDA

Boston Even-1/2 BUFFALO

CHICAGO Even-1/2 San Jose

Home Team in CAPS

TENNIS

Porsche Grand Prix

Filderstadt, Germany

Singles

Second Round

Nadia Petrova (6) d. Elena Likhovtseva 6-1, 6-1.

Amelie Mauresmo (3) d. Jelena Jankovic 6-0, retired.

Elena Dementieva (5) d. Nathalie Dechy 5-7, 6-3, 6-4.

Kim Clijsters (2) d. Karolina Sprem 6-3, 6-2.

Doubles

Quarterfinals

Kveta Peschke and Francesca Schiavone d. Tina Krizan and Selima Sfar 6-4, 6-1.

Daniela Hantuchova and Anastasia Myskina d. Elena Likhovtseva and Alicia Molik (3) 7-5, 6-4.

Julia Schruff and Jasmin Woehr d. Corina Morariu and Patty Schnyder 7-5, 7-6 (10).

Open de Moselle

Metz, France

Singles

Second Round

Robin Soderling (5) d. Peter Luczak 7-6 (4), 6-3.

Andrei Pavel d. Andreas Seppi 7-5, 7-6 (2).

Ivan Ljubicic (3) d. Fabrice Santoro 4-6, 6-1, 7-6 (3).

Nikolay Davydenko (1) d. Michael Llodra 6-4, 6-4.

Gael Monfils (6) d. Arnaud Clement 6-2, 6-2.

Richard Gasquet (2) d. Paul-Henri Mathieu 6-2, 6-2.

Doubles

Quarterfinals

Jose Acasuso and Sebastian Prieto (4) d. Martin Garcia and Mariano Hood 5-4 (4), 5-4 (7).

Cyril Suk and Pavel Vizner (3) d. Juan Ignacio Chela and Nicolas Massu 5-4 (5), 5-4 (5).

NOTE: At selected ATP tournaments, doubles sets are first to five and tiebreaks are played at 4-4.

Tashkent Open

Tashkent, Uzbekistan

Singles

Second Round

Maria Elena Camerin (7) d. Emmanuelle Gagliardi 6-2, 6-1.

Katerina Bondarenko d. Emma Laine (4) 6-4, 6-2.

Ekaterina Bychkova (1) d. Arantxa Parra Santonja 6-3, 6-1.

Elena Vesnina d. Tzipi Obziler 3-6, 6-4, 6-0.

Doubles

Quarterfinals

Tatiana Poutchek and Anastasiya Yakimova d. Olena Antypina and Hana Sromova 7-5, 3-6, 6-2.

Anastassia Rodionova and Galina Voskoboeva d. Alyona and Katerina Bondarenko 4-6, 6-3, 6-2.

Maria Elena Camerin and Emilie Loit (1) d. Akgul Amanmuradova and Iroda Tulyaganova 6-2, 6-4.

Michaella Krajicek and Agnes Szavay d. Ekaterina Bychkova and Emma Laine 6-1, 6-1.

Japan Open

Tokyo

Singles

Men

Second Round

Taylor Dent (4) d. Dmitry Tursunov 6-3, 7-6 (3).

Mario Ancic (5) d. Jan-Michael Gambill 3-6, 6-3, 6-4.

Cyril Saulnier (12) d. Raemon Sluiter 6-3, 6-7 (5), 7-5.

Wayne Arthurs d. Juan Monaco (16) 4-6, 6-1, 6-4.

Radek Stepanek (2) d. Jiri Vanek 7-5, 6-4.

Jarkko Nieminen (7) d. Rainer Schuettler 6-1, 6-1.

Luis Horna (11), Peru, d. Roko Karanusic 6-2, 7-5.

Wesley Moodie d. Mikhail Youzhny (6) 6-1, 3-6, 6-3.

Third Round

Robby Ginepri (3), United States d. Gilles Muller (13), Luxemburg, 6-4, 6-4.

Bjorn Phau d. Kenneth Carlsen (10) 6-1, 6-2.

Marcos Baghdatis, Cyprus, d. Mariano Puerta (1) 6-2, 6-7 (11), 7-5.

Mario Ancic (5) d. Cyril Saulnier (12) 6-2, 6-1.

Women

Second Round

Vera Zvonareva (1) d. Shahar Peer 6-3, 7-5.

Sania Mirza (8), d. Aiko Nakamura 6-1, 6-1.

Jill Craybas d. Gisela Dulko 6-3, 6-3.

Maria Kirilenko (4) d. Henrieta Nagyova, Slovakia d. 6-4, 6-2.

Nicole Vaidisova (2) d. Rika Fujiwara, Japan 6-4, 6-2.

Tatiana Golovin (3) d. Saori Obata 6-1, 6-4.

Ai Sugiyama (5) d. Camille Pin 3-6, 6-3, 6-4.

Doubles

Men

First Round

Wayne Arthurs and Paul Hanley (1) d. Gouichi Motomura and Go Soeda 2-5, 5-2, 5-2.

Mahesh Bhupathi and Justin Gimelstob d. Jaroslav Levinsky and Radek Stepanek 4-5 (4), 5-1, 5-3.

Jordan Kerr and Travis Parrott d. Rainer Schuettler and Alexander Waske 1-1, retired.

Quarterfinals

Satoshi Iwabuchi and Takao Suzuki d. Gaston Etlis and Martin Rodriguez (3) 5-4 (4), 5-2.

NOTE: At selected ATP tournaments, doubles sets are first to five and tiebreaks are played at 4-4.

NOTES

PLAYERS NEEDED for men s touch football. Games will be played on Saturday mornings at 10 a.m. next to the Northwood High School field on Lemoyne Road. Call Bob Miller at 419-474-1733.

Lake High School has openings for a HEAD GIRLS BASKETBALL, JV GIRLS BASKETBALL, Middle School boys & girls basketball, High school assistant wrestling and Middle school wrestling coach. Interested applicants contact Dave Shaffer, Athletic director, 28080 Lemoyne Road, Millbury, O. 43447.

A local 11-year old TRAVEL BASEBALL TEAM will be holding tryouts October 15 from noon to 2 p.m. for players interested in playing ball this summer. Contact Jeff Westfall at 419-725-1553 for details.

The Northwest Ohio Basketball is holding a FIFTH-GRADE and a SIXTH-GRADE BASKETBALL TOURNAMENT October 30 at The Hoop. Call Vince for details at 419-283-5296.

HOLES IN ONE

A.J. DONNELL, No. 15 at Eagles Landing (par 4), 389 yards, driver.

RODGER RUMMEL, No. 4 at Stone Oak, 137 yards, 8-iron.

PREP GOLF

Sectionals

AT EAGLE S LANDING GC

TEAM RESULTS (top three advance): 1. Bowling Green (Alex Clifford 70, John Powers 71, Tony Graham 74, Ryan Thayer 76, Pierson Halleck 78), 291; 2. Bowsher (Adam Crisp 75, Kevin Williams 78, Kyle Lynch 82, Mike Pomeranz 90, Tom Hall 97), 325; 3. St. John s (won team playoff on 1st hole), (Nate Anderson 80, Paul Kolovich 80, Brad Seidel 81, AJ Wiegand 87, Phil Kimmet 87), 328; Napoleon 328; Perrysburg 330; Tiffin Columbian 339; Anthony Wayne 340; Start 342; Maumee 349; Woodward (no team score).

INDIVIDUALS WHO ADVANCE: Adam Reny, Start, 77 (won playoff on 2nd hole); Tom Harmon, Perrysburg 77; Peter Guzowski, Tiffin Columbian 78; Jason Glass, Anthony Wayne, 79.

AT STONE RIDGE GC

TEAM RESULTS: 1. Northview (Tim Hurst 74, Chase Yako 78, Ben Treece 79, Ali Monazahian 83, Ryan Stansley 87), 314; 2. Southview (Will Watkins 76, Karl Evanoff 82, Tim Hausfeld 83, Kurt Kincade 84, Casey Riggs 88), 325; 3. Springfield (Grant 79, Eric Anderson 83, Chris Liber 85, Jake Pietraszak 88, Andrew Lynch 94), 335.

INDIVUDUALS WHO ADVANCE: Ryan Kaminski, Central Catholic 77; Mike Flis, St. Francis 82; Jake Collins, Whitmer 82; Jeff Brower, Clay 83.

Districts

DIVISION II AT SYCAMORE SPRINGS GC

TEAM RESULTS: (top two advance): 1. Lima Bath (Joey Stone 71, Jake Swartz 74, Tyler Bice 74, Dustin Clark 77, Thomas Leidy 78), 296; 2. Edison (T.J. Seagert 70, Kalen Baker 74, Kurt Anderson 78, Hogan Hite 79, Ryan Barker 81), 301; Eastwood 316; Wauseon 318; Bryan 323; Swanton 324; Genoa 327; Clyde 327; Sanduky Perkins 330.

INDIVIDUALS WHO ADVANCE: Kyle Ball, Bellevue 74; Gary Michel, Eastwood 74.

DIVISION III AT LOST CREEK

TEAM RESULTS: 1. Lima CC (Eric Augustus 70, Tony Bloomquist 75, Chad Vonderembse 78, Jason Klaus 82, Joey Rodriguez 83), 305; 2. Fremont St. Joe (Cory Swaisgood 74, Max Yellstrom 77, Kyle Hovath 78, Daniel Boyd 82, Eric Kirwen 86), 311; 3. St. Mary Central Catholic (Aaron Ebert 70, Kyle McKenna 79, tony Winters 80, Chris McPeek 84, Link Congers 88), 313; 4. Minster (Max Philipot 74, Jim Stechschulte 78, Matt Purpose 80, Evan Lee 82, Adam Borges 87), 314; 5. Woodmore 327; 6. Van Buren 328; Kalida 328; 8. Liberty Benton 330; 10. Mansfield St. Peter 335; 11. Bluffton 343; 12. Wayne Trace 348; 13. Wynford 352; 14. Norwalk St. Paul 14; 15. Toledo Christian 361; 16. Fostoria St. Wendelin 368. 17. North Central 369.

INDIVIDUALS WHO ADVANCE: Nick Miller, Ottoville 76; Andy Unverferth, Kalida 77; Zach Keller, Wynford 78;

Michigan

REGIONAL 5 AT UNIV. OF MICHIGAN:

1. Saline 295; 2. Monroe 318; 3. Salem 319; 4. Ann Arbor Huron 319; 5. Dearborn 321; 6. Ann Arbor Pioneer 322; 7. Bedford 323; 8. Plymouth 323; 9. Garden City 325; 10. Livonia Churchill 330; 11. Wyandotte Roosevelt 338; 12. Livonia Franklin 348.

Girls

NORTHWEST OHIO GIRLS GOLF LEAGUE: Whitmer 185; Cardinal Stritch 214. Medalist: Beth Slushor (W) 45.

PREP TENNIS

SECTIONALS

Division I at Jermain (semifinal matchups): Singles Vaez (Notre Dame) vs. Bechtel (St. Ursula; Edwards (St. Ursula) vs. Reasonover (Start). Doubles Leoenard-Davis (St. Ursula) vs. Majdaleni-Moore (Notre Dame); Eccleston-O Connell (St. Ursula) vs. Mehta-Mehta (Notre Dame).

Division II at Archbold (semifinal matchups): Singles--Dewan (Maumee Valley) vs. Fischer (Toledo Christian); Jain (Ottawa Hills) vs. Sauder (Archbold). Doubles--Pesin-Naganathan (Maumee Valley) vs. Rausch-Small (Napoleon); Yarnell-Kim (Napoleon) vs. Gunter-Losby (Bryan).

PREP SOCCER

Boys

ST. JOHN S 5, ST. FRANCIS 1: SJ: Schotter, Kaverman, Boyle, Ballay, Pickering. SF: Skeldon.

ADA 2, OLD FORT 0:

CLAY 3, WHITMER 0: C: Dempsey 3.

EASTWOOD 4, WOODMORE 0: E: Gerwin 2, Waters, Sepoetro.

OTSEGO 1, EMMANUEL BAPTIST 1: O Sarks. EB Benefiel.

Girls

ANTHONY WAYNE 2, ST. URSULA 0: AW: Hill, Hammer.

SPORTLIGHT

Oct. 7

1904 Jack Chesbro records his 41st victory in New York s 3-2 victory over Boston.

1916 Georgia Tech beats Cumberland 222-0 in the most lopsided college football game.

1945 The Green Bay Packers score 41 points in the first quarter of a 57-21 win against the Detroit Lions.

1962 Judy Kimball wins the LPGA championship with a four-stroke victory over Shirley Spork.

1970 Willie Shoemaker wins his 6,033rd race to pass Johnny Longden as the winningest jockey. His first race was won on April 20, 1949.

1984 Walter Payton breaks Jim Brown s NFL career rushing mark of 12,312 yards and Brown s career mark of 58 100-yard rushing games in a 20-7 victory over New Orleans. Payton breaks the record on Chicago s second play from scrimmage in the second half.

1985 Lynette Woodard, captain of the women s basketball team that won the gold medal at the 1984 Olympics, is chosen to be the first woman to play for the Harlem Globetrotters.

1993 Nebraska coach Tom Osborne wins his 200th game as the Cornhuskers beat Oklahoma State 27-13.

1995 Coach Eddie Robinson gets his 400th victory as Grambling beats Mississippi Valley State 42-6.

1995 Iowa State s Troy Davis becomes the first sophomore in major college history to run for 1,000 yards in five games with an 89-yard effort in a 39-26 loss to Oklahoma.

2000 Zamir Amin of Menlo College sets an NCAA all-divisions record, passing for 731 yards in the Division III school s 37-32 loss to Cal Lutheran. Amin, 39-of-66 with four TDs and three interceptions, breaks the mark of 716 set by David Klingler of Division I-A Houston against Arizona State on Dec. 2, 1990.

2001 San Diego s Rickey Henderson becomes the 25th player with 3,000 hits with a bloop double in a 14-5 loss to Colorado.

2001 Barry Bonds wraps up his record-breaking season with his 73rd homer and shatters the slugging percentage record that Babe Ruth had owned for 81 years. He finishes with a slugging percentage of .863, easily surpassing the mark of .847 that Ruth set in 1920.



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.

Points of Interest