Loading…
Friday, December 26, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Friday, 3/17/2006

College basketball, prep basketball, bowling, ECHL

COLLEGE BASKETBALL

Washington Regional

First Round

Yesterday

At Greensboro Coliseum

Greensboro, N.C.

Wichita State 86, Seton Hall 66

Tennessee 63, Winthrop 61

At Cox Arena

San Diego

Illinois 78, Air Force 69

Washington 75, Utah State 61

Today

At UD Arena

Dayton, Ohio

Michigan State (22-11) vs. George Mason (23-7), 7:10

North Carolina (22-7) vs. Murray State (24-6), 9:30

At The Wachovia Center

Philadelphia

Connecticut (27-3) vs. Albany, N.Y. (21-10), 7:25

Kentucky (21-12) vs. UAB (24-6), 9:45

Second Round

Saturday

At Greensboro Coliseum

Greensboro, N.C.

Tennessee (22-7) vs. Wichita State (25-8)

At Cox Arena

San Diego

Illinois (26-6) vs. Washington (25-6)

Sunday

At UD Arena

Dayton, Ohio

North Carolina-Murray State winner vs. Michigan State-George Mason winner

At The Wachovia Center

Philadelphia

Connecticut-Albany, N.Y. winner vs. Kentucky-UAB winner

ATLANTA REGIONAL

First Round

Last night

At Greensboro Coliseum

Greensboro, N.C.

George Washington 88, North Carolina-Wilmington 85, OT

Duke 70, Southern University 54

At Jacksonville Veterans Memorial Arena

Jacksonville, Fla.

LSU 80, Iona 64

Texas A&M 66, Syracuse 58

Today

At American Airlines Center

Dallas

California (20-10) vs. N.C. State (21-9), 7:20

Texas (27-6) vs. Pennsylvania (20-8), 9:40

At The Palace of Auburn Hills

Auburn Hills, Mich.

Iowa (25-8) vs. Northwestern State (25-7), 12:25

West Virginia (20-10) vs. Southern Illinois (22-10), 2:45

Second Round

Saturday

At Greensboro Coliseum

Greensboro, N.C.

Duke (31-3) vs. George Washington (27-2)

At Jacksonville Veterans Memorial Arena

Jacksonville, Fla.

LSU (24-8) vs. Texas A&M (22-8)

Sunday

At American Airlines Center

Dallas

Texas-Pennsylvania winner vs. California-N.C. State winner

At The Palace of Auburn Hills

Auburn Hills, Mich.

Iowa-Northwestern State winner vs. West Virginia-Southern Illinois winner

MINNEAPOLIS REGIONAL

First Round

Yesterday

At Jacksonville Veterans Memorial Arena

Jacksonville, Fla.

Wisconsin-Milwaukee 82, Oklahoma 74

Florida 76, South Alabama 50

At The Jon M. Huntsman Center

Salt Lake City

Boston College 88, Pacific 76, 2OT

Montana 87, Nevada 79

Today

At UD Arena

Dayton, Ohio

Ohio State (25-5) vs. Davidson (20-10), 12:15

Georgetown (21-9) vs. Northern Iowa (23-9), 2:35

At The Wachovia Center

Philadelphia

Arizona (19-12) vs. Wisconsin (19-11), 12:30

Villanova (25-4) vs. Monmouth, N.J. (19-14), 2:50

Second Round

Saturday

At Jacksonville Veterans Memorial Arena

Jacksonville, Fla.

Florida (28-6) vs. Wisconsin-Milwaukee (22-8)

At The Jon M. Huntsman Center

Salt Lake City

Boston College (27-7) vs. Montana (24-6)

Sunday

At UD Arena

Dayton, Ohio

Ohio State-Davidson winner vs. Georgetown-Northern Iowa winner

At The Wachovia Center

Philadelphia

Villanova-Monmouth, N.J. winner vs. Arizona-Wisconsin winner

OAKLAND REGIONAL

First Round

Yesterday

At The Jon M. Huntsman Center

Salt Lake City

Gonzaga 79, Xavier 75

Indiana 87, San Diego State 83

At Cox Arena

San Diego

Alabama 90, Marquette 85

UCLA 78, Belmont 44

Today

At American Airlines Center

Dallas

Arkansas (22-9) vs. Bucknell (26-4), 12:30

Memphis (30-3) vs. Oral Roberts (21-11), 2:50

At The Palace of Auburn Hills

Auburn Hills, Mich.

Pittsburgh (24-7) vs. Kent State (25-8), 7:10

Kansas (25-7) vs. Bradley (20-10), 9:30

Second Round

Saturday

At The Jon M. Huntsman Center

Salt Lake City

Gonzaga (28-3) vs. Indiana (19-11)

At Cox Arena

San Diego

UCLA (28-6) vs. Alabama (18-12)

Sunday

At American Airlines Center

Dallas

Memphis-Oral Roberts winner vs. Arkansas-Bucknell winner

At The Palace of Auburn Hills

Auburn Hills, Mich.

Kansas-Bradley winner vs. Pittsburgh-Kent State winner

WIS.-MILWAUKEE 82, No. 24 OKLAHOMA 74

WIS.-MILWAUKEE (22-8): Tucker 5-14 13-16 24, McCoy 0-3 0-0 0, Tigert 7-13 0-0 14, Hill 2-3 5-6 10, Davis 7-15 8-10 26, Smith 3-5 0-0 6, Pancratz 0-0 0-0 0, Hanson 0-1 0-0 0, Ford 1-1 0-0 2. Totals 25-55 26-32 82.

OKLAHOMA (20-9); Gray 6-11 1-1 13, Bookout 6-10 2-3 14, Neal 1-8 0-0 3, Everett 10-20 1-2 21, Godbold 5-6 1-2 15, Walker 0-0 0-0 0, Johnson 0-1 0-0 0, Carter 1-2 0-0 2, Longar 1-1 0-0 2, Griffin 2-2 0-0 4. Totals 32-61 5-8 74.

Halftime Wisconsin-Milwaukee 33-31.

WICHITA ST. 86, SETON HALL 66

SETON HALL (18-12): Whitney 6-17 6-6 18, Laing 2-6 2-2 6, Billmeier 1-2 0-0 2, Nutter 6-13 1-2 15, Copeland 4-12 6-6 17, Marshall 0-1 0-0 0, Gause 1-7 1-1 4, Gaines 1-2 0-0 2, Cotten 0-0 0-0 0, Palmer 0-1 0-0 0, Cousin 0-0 2-2 2. Totals 21-61 18-19 66.

WICHITA ST. (25-8): Couisnard 3-5 1-2 8, Wilson 1-4 6-8 9, Miller 6-10 3-4 15, Braeuer 2-5 4-4 9, Ogirri 7-11 3-3 23, Rogers 0-2 0-0 0, Ledford 0-1 0-0 0, Martin 3-7 4-8 10, Preadom 1-2 0-0 2, K.Bradley 3-9 1-3 8, R.Bradley 1-1 0-0 2. Totals 27-57 22-32 86.

Halftime Wichita State 40-24.

No. 11 FLORIDA 76, SOUTH ALABAMA 50

SOUTH ALABAMA (24-7): Phillips 2-8 0-2 4, Buboltz 5-7 0-0 14, Jointer 4-10 0-0 10, Christie 3-8 0-0 7, Smith 2-4 0-0 5, Collins 0-5 0-0 0, Bennett 3-7 0-0 7, Cowherd 0-2 0-0 0, Grigsby 0-0 0-0 0, McGriff 0-1 1-2 1, Law 0-3 2-2 2. Totals 19-55 3-6 50.

FLORIDA (28-6): Brewer 4-12 0-0 10, Noah 6-9 4-5 16, Horford 6-8 2-2 14, Green 2-9 2-3 7, Humphrey 7-9 0-0 20, Swanson 0-0 0-0 0, Moss 0-1 0-0 0, Hodge 1-4 0-0 3, Berry 0-0 0-0 0, Tyler 0-0 0-0 0, Richard 3-6 0-0 6, Huertas 0-1 0-0 0. Totals 29-59 8-10 76.

Halftime Florida 31-25.

No. 18 TENNESSEE 63, WINTHROP 61

WINTHROP (23-8): Shuler 4-12 1-3 10, Williams 1-2 3-4 6, Bradshaw 5-17 1-2 12, Gaynor 4-7 0-0 10, Martin 5-11 2-3 14, Jenkins 1-4 0-0 2, Daniels 1-2 3-4 5, Adams 0-0 0-0 0, McCullough 1-1 0-1 2. Totals 22-56 10-17 61.

TENNESSEE (22-7): Patterson 6-7 0-0 12, Bradshaw 1-4 3-5 5, Wingate 5-8 5-6 15, Lofton 5-14 0-0 12, Watson 3-10 2-2 9, Smith 2-5 0-0 6, Asumnu 1-2 0-1 2, Howell 1-3 0-0 2, Childress 0-0 0-0 0. Totals 24-53 10-14 63.

Halftime Tennessee 36-34.

No. 7 BOSTON COLLEGE 88, PACIFIC 76, 2OT

PACIFIC (24-8): Maraker 8-16 12-14 30, Esparza 1-4 0-0 3, White 5-10 0-0 10, Gray 6-15 1-2 16, Webb 4-11 0-0 12, Johnson 0-4 0-0 0, Brown 1-2 1-2 3, Raffety 0-0 0-0 0, Ford 1-1 0-0 2. Totals 26-63 14-18 76.

BOSTON COLLEGE (27-7): Smith 10-17 5-9 25, Dudley 8-14 5-5 23, Oates 2-4 0-0 5, Hinnant 5-7 3-3 14, Marshall 1-5 1-2 4, Haynes 0-0 2-2 2, Rice 1-7 8-8 11, McLain 0-1 0-0 0, Williams 2-2 0-0 4. Totals 29-57 24-29 88.

Halftime Tied 34. End Of Regulation Tied 65. End of 1st Overtime Tied 74.

ALABAMA 90, MARQUETTE 85

ALABAMA (18-12): Brock 1-2 0-0 2, Davidson 9-19 3-6 21, Hendrix 3-5 0-2 6, Hollinger 0-3 2-2 2, Steele 5-9 9-11 23, Gee 2-6 1-2 5, Felix 8-11 7-8 31. Totals 28-55 22-31 90.

MARQUETTE (20-11): Novak 5-10 2-2 17, Barro 6-7 1-2 13, James 7-14 4-4 20, McNeal 5-8 0-0 10, Chapman 3-9 3-4 9, Fitzgerald 2-4 2-2 6, Matthews 4-8 2-5 10, Lott 0-1 0-0 0, Grimm 0-0 0-0 0. Totals 32-61 14-19 85.

Halftime Alabama 44-30.

MONTANA 87, No. 20 NEVADA 79

MONTANA (24-6): Strait 9-16 4-4 22, Criswell 5-9 8-8 18, Matthews 6-11 6-6 20, Dlouhy 0-5 0-0 0, Hasquet 5-7 2-4 16, Ellis 2-2 1-3 5, Martin 0-2 2-2 2, Chavez 1-1 0-0 2, Sharp 1-3 0-0 2. Totals 29-56 23-27 87.

NEVADA (27-6): Fazekas 10-23 4-5 24, Kemp 14-22 3-3 34, Shiloh 2-5 0-0 6, Sessions 4-12 0-0 8, Charlo 3-6 1-1 7, Bell 0-1 0-1 0, Johnson 0-1 0-0 0, Burleson 0-0 0-0 0. Totals 33-70 8-10 79.

Halftime Montana 40-33.

No. 7 UCLA 78, BELMONT 44

BELMONT (20-11): Oliver 0-2 0-0 0, Herndon 3-13 0-2 6, Goodwin 3-7 0-0 7, Collins 3-10 0-0 7, Hare 2-8 3-6 8, Jones 0-0 0-0 0, Wicke 1-4 0-0 3, House 0-1 0-0 0, Harris 1-3 3-4 5, Dotson 1-5 0-0 2, Modlin 0-1 0-0 0, Preston 3-5 0-1 6. Totals 17-59 6-13 44.

UCLA (28-6): Bozeman 4-6 0-0 9, Mbah a Moute 7-9 3-3 17, Hollins 3-3 4-4 10, Farmar 3-8 2-2 8, Afflalo 3-6 0-0 7, Collison 3-7 4-4 10, D.Robinson 0-0 0-2 0, Rubin 1-1 0-0 3, Wright 3-6 0-0 6, Aboya 0-2 1-2 1, Mata 1-1 0-0 2, Roll 1-6 0-0 3, Fey 1-1 0-0 2. Totals 30-56 14-17 78.

Halftime UCLA 35-23.

No. 19 LSU 80, IONA 64

IONA (23-8): Wachsmann 1-8 0-0 2, Springer 2-4 0-0 4, McCullough 3-4 3-4 10, Soliver 5-17 4-6 14, Burtt 9-20 3-4 23, Bruin 3-6 4-8 10, Marshall 0-1 0-0 0, Jackson 0-1 0-0 0, McPherson 0-0 1-3 1, Dagostino 0-0 0-0 0. Totals 23-61 15-25 64.

LSU (24-8): Davis 7-15 8-10 22, T.Mitchell 3-9 4-4 11, Lazare 5-7 0-0 10, Temple 2-3 2-4 7, D.Mitchell 6-12 4-5 19, Voogd 0-0 0-0 0, Fleshman 0-0 0-0 0, Thomas 3-4 3-4 9, Rolle 1-1 0-0 2, Johnson 0-0 0-0 0. Totals 27-51 21-27 80.

Halftime Iona 37-32.

No. 5 GONZAGA 79, XAVIER 75

XAVIER (21-11): Duncan 2-7 6-8 11, Cage 4-6 7-8 16, Doellman 4-11 0-0 10, Wolf 4-7 0-2 10, Burrell 6-15 6-6 22, Raymond 1-4 0-0 2, Cole 0-1 2-5 2, Caudle 0-0 2-4 2. Totals 21-51 23-33 75.

GONZAGA (28-3): Morrison 11-21 9-11 35, Mallon 2-4 0-0 4, Batista 5-7 8-8 18, Altidor-Cespedes 0-1 0-0 0, Raivio 3-7 0-0 7, Pargo 0-0 1-2 1, Gurganious 0-1 0-0 0, Knight 3-5 0-0 7, Pendergraft 1-2 2-4 4, Heytvelt 1-2 1-2 3. Totals 26-50 21-27 79.

Halftime Xavier 39-36.

No. 14 GEORGE WASHINGTON 88, N.C.-WILMINGTON 85, OT

N.C.-WILMINGTON (25-8): Laue 2-3 2-5 7, Hendley 4-4 1-1 10, Wyrick 5-9 1-3 13, Carter 9-21 4-7 25, Goldsberry 5-7 0-0 14, Fountain 0-0 0-0 0, Lay 0-0 2-2 2, Soyebo 1-1 0-0 2, Grkovic 0-1 0-0 0, Kuljanin 6-8 0-0 12. Totals 32-54 10-18 85.

GEORGE WASHINGTON (27-2): Williams 6-11 4-5 16, Hall 4-8 3-3 13, Mensah-Bonsu 4-8 2-4 10, Pinnock 4-9 2-2 11, Elliott 4-13 4-7 15, Kireev 0-0 0-0 0, Koundjia 1-2 0-0 3, Rice 8-15 1-1 20. Totals 31-66 16-22 88.

Halftime Tied 36. End Of Regulation Tied 79.

No. 13 ILLINOIS 78, AIR FORCE 69

AIR FORCE (24-7): Burtschi 4-9 3-4 13, Nwaelele 4-7 2-3 13, Frye 2-4 2-2 8, McCraw 4-6 1-2 13, An.Hood 5-8 6-6 17, Henke 1-3 0-1 3, Anderson 0-3 0-0 0, Teets 0-0 0-0 0, Kenzik 0-0 0-0 0, Holum 1-1 0-0 2, Johnson 0-0 0-0 0. Totals 21-41 14-18 69.

ILLINOIS (26-6): Augustine 3-4 4-4 10, Randle 6-9 3-3 15, Pruitt 4-5 0-1 8, Brown 1-7 5-5 8, McBride 2-6 0-0 5, Frazier 0-1 0-1 0, Brock 0-0 0-0 0, Smith 7-10 0-0 20, Carter 6-8 0-0 12, Arnold 0-0 0-0 0. Totals 29-50 12-14 78.

Halftime Illinois 35-28.

No. 1 DUKE 70, SOUTHERN U. 54

SOUTHERN U. (19-13): Cipriano 5-8 2-2 12, Riley-Smith 4-12 3-4 13, Campbell 2-6 0-0 4, Alexander 8-19 1-2 19, Wiley 0-6 0-2 0, Wardlow 0-2 0-0 0, Mott 1-4 0-0 2, Hishaw 2-5 0-0 4. Totals 22-62 6-10 54.

DUKE (31-3): McRoberts 2-3 4-4 8, Williams 12-17 5-8 29, Paulus 0-3 2-2 2, Redick 10-20 4-4 29, Dockery 0-2 0-0 0, Pocius 0-0 0-0 0, Melchionni 0-1 0-0 0, Nelson 0-3 2-2 2, Boykin 0-0 0-0 0, Boateng 0-0 0-0 0. Totals 24-49 17-20 70.

Halftime Duke 39-30.

INDIANA 87, SAN DIEGO ST. 83

SAN DIEGO ST. (24-9); Spain 3-4 2-2 8, Abukar 8-13 6-6 24, Slaughter 5-8 3-5 13, Heath 6-17 0-0 15, Williams 5-6 0-0 12, Sharper 4-6 0-0 11, Davis 0-0 0-0 0, Thomas 0-0 0-0 0, Camara 0-1 0-2 0. Totals 31-55 11-15 83.

INDIANA (19-11): Ratliff 2-7 0-0 5, Vaden 5-12 3-3 18, Killingsworth 8-13 2-5 18, Strickland 4-9 0-0 9, Calloway 8-9 1-1 18, Wilmont 4-13 3-6 11, Suhr 0-0 0-0 0, Allen 1-2 0-0 2, Kline 0-1 0-0 0, Monroe 3-5 0-1 6. Totals 35-71 9-16 87.

Halftime San Diego State 44-41.

NIT

First Round

Last night

Michigan 82, UTEP 67

Hofstra 73, Nebraska 62

Saint Joseph s 71, Rutgers 62

Creighton 71, Akron 60

Wednesday

South Carolina 74, Western Kentucky 55

Notre Dame 79, Vanderbilt 69

Clemson 69, Louisiana Tech 53

Minnesota 73, Wake Forest 58

Houston 77, BYU 67

Miami 62, Okla. State 59

Old Dominion 79, Colorado 61

Tonight

Butler at Florida State (19-9), 7

Delaware State at Louisville (18-12), 7

Stanford at Missouri State (20-8), 8

Charlotte at Cincinnati (19-12), 8

Women

NCAA Tournament

CLEVELAND RegionAL

First Round

Tomorrow

At Memorial Gymnasium

Nashville, Tenn.

UC Riverside (16-14) vs. North Carolina (29-1), 8 p.m.

Louisville (19-9) vs. Vanderbilt (20-10), 30 minutes following first game

Sunday

At Mackey Arena

West Lafayette, Ind.

Missouri State (17-14) vs. Purdue (24-6), Noon

Bowling Green (28-2) vs. UCLA (20-10), 30 minutes following first game

At Sovereign Bank Arena

Trenton, N.J.

Dartmouth (23-6) vs. Rutgers (25-4), 7 p.m.

TCU (18-11) vs. Texas A&M (23-8), 30 minutes following first game

At Ted Constant Convocation Center

Norfolk, Va.

Army (20-10) vs. Tennessee (28-4), Noon

Old Dominion (22-8) vs. George Washington (22-8), 30 minutes following first game

ALBUQUERQUE RegionAL

Tomorrow

At McKale Center

Tucson, Ariz.

Middle Tennessee (20-10) vs. Utah (24-6), 1 p.m.

Stephen F. Austin (23-7) vs. Arizona State (24-6), 30 minutes following first game

Northern Arizona (22-10) vs. Baylor (24-6), 8 p.m.

New Mexico (21-9) vs. Florida (21-8), 30 minutes following previous game

Sunday

At Mackey Arena

West Lafayette, Ind.

Notre Dame (18-11) vs. Boston College (19-11), 7 p.m.

Oakland, Mich. (15-15) vs. Ohio State (28-2), 30 minutes following first game

At Bryce Jordan Center

University Park, Pa.

California (18-11) vs. St. John s (21-7), Noon

Sacred Heart (26-4) vs. Maryland (28-4), 30 minutes following first game

BRIDGEPORT RegionAL

Tomorrow

At Allstate Arena

Chicago

Wisconsin-Milwaukee (22-8) vs. Michigan State (22-9), Noon

Chattanooga (27-3) vs. Kentucky (21-8), 30 minutes following first game

Sunday

At Ted Constant Convocation Center

Norfolk, Va.

Southern U. (20-10) vs. Duke (26-3), 7 p.m.

South Florida (19-11) vs. Southern Cal (18-11), 30 minutes following first game

At Sovereign Bank Arena

Trenton, N.J.

Hartford (26-3) vs. Temple (24-7), Noon

Marist (23-6) vs. Georgia (21-8), 30 minutes following first game

At Bryce Jordan Center

University Park, Pa.

Missouri (21-9) vs. Virginia Tech (20-9), 7 p.m.

Coppin State (22-8) vs. Connecticut (29-4), 30 minutes following first game

SAN ANTONIO RegionAL

Tomorrow

At Memorial Gymnasium

Nashville, Tenn.

Washington (18-10) vs. Minnesota (19-9), Noon

Florida Atlantic (20-10) vs. LSU (27-3), 30 minutes following first game

At Allstate Arena

Chicago

Liberty (25-5) vs. DePaul (25-6), 8 p.m.

Tulsa (25-5) VS. North Carolina State (19-11), 30 minutes following first game

At Pepsi Center

Denver

Pepperdine (14-16) vs. Oklahoma (29-4), 1 p.m.

Iowa (17-11) vs. BYU (25-5), 30 minutes following first game

Louisiana Tech (26-4) vs. Florida State (19-9), 8 p.m.

Southeast Missouri State (22-8) vs. Stanford (23-7), 30 minutes following previous game

WNIT

Opening Round

Last night

Florida International 81, Cincinnati 75, OT

Kansas 59, Northern Iowa 49

Santa Clara at Oregon State, late

UC Santa Barbara at Fresno State, late

First Round

Last night

Indiana State 79, Eastern Michigan 57

Nebraska 62, Drake 59

Iowa State 79, Wisconsin-Green Bay 71, OT

Wednesday

Hofstra 92, Stony Brook 65

Tennessee Tech 56, Belmont 55

Rice 64, Jackson State 48

Illinois 58, Western Illinois 37

Tonight

Western Illinois-Illinois winner at Marquette

South Carolina at Xavier

James Madison at Charlotte

Belmont-Tennessee Tech winner at Western Kentucky

Drake at Nebraska

Idaho State at Kansas State

HIGH SCHOOL BASKETBALL

Boys regionals

DIVISION I

Regional Finals

At University of Akron

Can. McKinley (22-2) vs. Solon (23-1), Saturday, 3 p.m.

At University of Toledo

St. John s Jesuit (20-5) vs. Strongsville (20-4), Saturday, 7:30 p.m.

At Xavier University

W. Chester Lakota W. (23-2) vs. Trotwood-Madison (19-5), Saturday, 7:30.

At Fairgrounds Coliseum, Columbus

Lancaster (24-1) vs. Cin. Elder (22-2), Saturday, 7:30.

(State Tournament Matchups: Akron vs. Toledo; Cincinnati vs. Columbus)

DIVISION II

Regional Finals

At Canton Civic Center

Wooster Triway (24-0) vs. Painesville Harvey (19-5), Saturday, 3 p.m.

At Ohio University

Cols. DeSales (18-6) vs. Zanesville (17-7), Saturday, 3 p.m.

At University of Toledo

Willard (24-0) vs. Akr. SVSM (20-3), Saturday, 3 p.m.

At Wright State University

New Albany (20-4) vs. Day. Dunbar (23-2), Saturday, 11 a.m.

(State Tournament Matchups: Canton vs. Athens; Toledo vs. Dayton)

DIVISION III

Regional Finals

At Bowling Green State University

Johnstown-Monroe (25-0) vs. Archbold (20-4), Saturday, 7:30.

At Wright State University

Versailles (20-4) vs. Cin. N. College Hill (23-1), Saturday, 2 p.m.

At Canton Fieldhouse

Bedford Chanel (18-6) vs. Cle. VASJ (19-6), Saturday, 7:30 p.m.

At Ohio University, Athens

Ironton (19-5) vs. Wheelersburg (22-2), Saturday, 7:30 p.m.

(State Tournament Matchups: Bowling Green vs. Dayton; Canton vs. Athens)

DIVISION IV

Regional Finals

At Miami University

Lockland (22-3) vs. Houston (21-4), Friday, 7:30.

At Fairgrounds Coliseum, Columbus

Worthington Christian (19-6) vs. S. Webster (23-2), Friday, 7:30 p.m.

At Canton Fieldhouse

Windham (21-3) vs. Berlin Hiland (20-5), Friday, 7:30.

At Bowling Green State University

Columbus Grove (19-5) vs. Bucyrus Wynford (20-5), Friday, 7:30 p.m.

(State Tournament Matchups: Oxford vs. Columbus; Canton vs. Bowling Green)

LAST NIGHT

DIVISION I

Cin. Elder 64, Reynoldsburg 45

Solon 72, Mentor 65

Trotwood-Madison 52, Cin. Princeton 32

W. Chester Lakota W. 58, Cin. St. Xavier 53

DIVISION II

Willard 75, Wapakoneta 65

Akr. SVSM 61, Rocky River 51

Cols. DeSales 70, Cadiz Harrison Cent. 46

Day. Dunbar 68, Cin. Woodward 55

New Albany 56, Tipp City Tippecanoe 53, 4OT

Painesville Harvey 63, Salem 58

Wooster Triway 76, Cle. Benedictine 63

Zanesville 63, Circleville Logan Elm 58, 2OT

Girls

State Tournament

DIVISION I

State Semifinals

Pickerington Cent. (23-3) vs. Cin. Mt. Notre Dame (23-3), tonight, 6 p.m.; Wadsworth (23-3) vs. Solon (22-3), tonight, 8 p.m.

DIVISION II

State Semifinals

Morrow Little Miami (26-0) vs. Mentor Lake Cath. (16-10), today, 1 p.m.; Copley (22-4) vs. Warsaw River View (24-1), today, 3 p.m.

DIVISION III

State Final

Youngs. Ursuline (22-4) vs. Plain City Jonathan Alder (25-2), Saturday, 2 p.m.

DIVISION IV

State Final

Berlin Hiland (25-2) vs. E. Canton (24-2), Saturday, 10:45 a.m.

YESTERDAY

State Semifinals

DIVISION III

Plain City Jonathan Alder 63, Margaretta 52

Youngs. Ursuline 39, Sugarcreek Garaway 31

DIVISION IV

Berlin Hiland 49, Ft. Loramie 47

E. Canton 65, Patrick Henry 63, OT

East Canton 11 14 11 20 9 65

Patrick Henry 14 18 13 11 7 63

E. CANTON (24-2): Sharp 12-18 3-6 31, Novelli 0-4 0-0 0, Kandel 5-7 4-5 14, Arick 7-21 2-3 17, Gantz 0-4 1-2 1, Flanagan 0-0 0-0 0, Momirovic 0-4 0-0 0, Payne 1-1 0-1 2, Snyder 0-0 0-0 0. Totals 25-59 10-17 65.

PATRICK HENRY (25-1): Badenhop 2-7 0-0 4, Collins 6-10 0-0 15, J. Inselmann 3-11 0-0 7, Coressel 10-15 0-0 20, A. Meyer 5-12 3-5 14, Imbrock 1-3 0-0 3, K. Inselmann 0-1 0-0 0, Phillips 0-0 0-0 0, S. Meyer 0-0 0-0 0. Totals 27-59 3-5 63.

3-Point Goals E. Canton 5-19 (Sharp 4-9, Arick 1-5, Novelli 0-1, Momirovic 0-4), Patrick Henry 6-15 (Collins 3-4, A. Meyer 1-1, Imbrock 1-2, J. Inselmann 1-7, Badenhop 0-1). Fouled Out Novelli. Rebounds E. Canton 33 (Kandel, Arick 9), Patrick Henry 39 (A. Meyer 10). Assists E. Canton 17 (Kandel, Arick 6), Patrick Henry 17 (Badenhop 8). Total Fouls E. Canton 14, Patrick Henry 15. A 6,881.

ECHL

AMERICAN CONFERENCE

North Division

W L T Pts GF GA

x-Reading 36 17 7 79 210 172

x-Toledo 36 19 5 77 207 165

x-Wheeling 35 17 5 75 190 150

x-Johnstown 27 21 12 66 188 200

Trenton 26 32 3 55 146 184

Dayton 18 39 5 41 168 232

South Division

W L T Pts GF GA

x-Gwinnett 42 11 7 91 259 176

x-Florida 38 19 3 79 224 185

x-Greenville 38 21 3 79 213 167

S. Carolina 26 21 12 64 183 191

Charlotte 28 28 5 61 199 214

Augusta 26 29 5 57 180 216

Columbia 21 33 7 49 173 246

Pensacola 20 36 7 47 171 255

NATIONAL CONFERENCE

West Division

W L T Pts GF GA

x-Alaska 48 9 4 100 251 130

x-Las Vegas 46 10 6 98 232 154

x-Idaho 35 20 7 77 231 201

x-Utah 32 23 6 70 208 202

Victoria 20 34 7 47 170 230

Phoenix 19 39 3 41 135 218

Pacific Division

W L T Pts GF GA

x-Fresno 35 11 13 83 192 169

x-Long Beach 33 20 8 74 177 170

x-Bakersfield 30 23 5 65 170 185

x-San Diego 28 26 6 62 178 179

Stockton 13 36 11 37 155 219

x-clinched playoff spot

LAST NIGHT

Las Vegas 5, Phoenix 3

WEDNESDAY

Toledo 2, Trenton 1, OT

Augusta 5, Charlotte 4

Alaska 4, Utah 3

Idaho 4, Stockton 2

Long Beach 4, Fresno 3

Victoria 4, San Diego 3, OT

TONIGHT

Trenton at Toledo

Florida at Augusta

Phoenix at Bakersfield

Charlotte at Columbia

Long Beach at Fresno

Gwinnett at Greenville

Alaska at Las Vegas

South Carolina at Pensacola

Johnstown at Reading

Idaho at Utah

San Diego at Victoria

Dayton at Wheeling

BASEBALL

Exhibition

YESTERDAY

Washington 8, Detroit (ss) 2

Detroit (ss) 4, New York Yankees (ss) 3

Minnesota (ss) 12, Cleveland 5

L.A. Dodgers 5, Florida 2

Baltimore 4, St. Louis 2

Cincinnati 7, Pittsburgh 2

Tampa Bay 7, Boston (ss) 2

Boston (ss) 4, Minnesota (ss) 3

Houston 10, New York Yankees (ss) 5

Oakland 10, Milwaukee 6

Texas 4, San Francisco 3

Chicago Cubs 7, L.A. Angels 6

Kansas City 5, Arizona 4

Philadelphia 7, Toronto 1

N.Y. Mets 6, Atlanta 5

Colorado vs. San Diego at Peoria, Ariz., late

Minnesota (ss) 001413201 12 14 0

Cleveland 200030000 5 10 0

May, Gassner (4), Eyre (6), Smith (7), Crawford (9) Bowen; Lee Miller (5), Mota (6), Davis (8) and Laker. W May. L Lee. HR Minnesota, Sierra, Morneau, Wooten, Cleveland, Hafner, Deeds.

New York (A) (ss) 000020100 3 5 0

Detroit (ss) 001100101 4 7 4

DeSalvo, Karstens (4), Erickson (6), Henn (8) and Santos, Parrish (8); Robertson, Woodyard (6), Seay (7), De La Cruz (8) and Wilson, Rabelo (8). W De La Cruz. L Henn. HR Detroit, Infante, Wilson, Thames.

Detroit (ss) 000000011 2 8 3

Washington 010100105 8 12 1

Tata, Larrison (3), Gardner (6), Hodge (8) and Peterson; Patterson, Stanton (6), Rodriguez (7), Santos (8), Bergman (8) and DiFelice. W Patterson. L Tata. Sv Bergmann. HR Washington, Johnson, Zimmerman.

World Baseball Classic

y-advances to semifinals

Second Round

Group One

W L Pct GB

y-South Korea 3 0 1.000

y-Japan 1 2 .333 2

Mexico 1 2 .333 2

United States 1 2 .333 2

Yesterday

At Anaheim, Calif.

Mexico 2, United States 1

Group Two

W L Pct GB

y-Dominican Republic 2 1 .667

y-Cuba 2 1 .667

Puerto Rico 1 2 .333 1

Venezuela 1 2 .333 1

Semifinals

Saturday

At San Diego

Dominican Republic vs. Cuba, 3 p.m.

South Korea vs. Japan, 10 p.m.

Championship

Monday

At San Diego

Dominican Republic-Cuba winner vs. South Korea-Japan winner, 9 p.m.

United States 000100000 1 3 0

Mexico 00101000x 2 6 1

Clemens, Shields (5), Fuentes (6), Street (7), Nathan (8) and Barrett, Varitek; Perez, Campos (4), EGonzalez (5), Rincon (6), Villarreal (7), De La Rosa (9), Cortes (9) and Ojeda. W EGonzalez, 1-0. L Clemens, 1-1. Sv Cortes (1).

COLLEGE HOCKEY

CCHA Tournament

SEMIFINALS

At Joe Louis Arena

Tonight

N. Michigan vs. Miami, O., 4:05 p.m.

Michigan vs. Michigan St., 7:35 p.m.

NOTES

The Fremont Recreation Center will be holding BASEBALL TRYOUTS April 1 from 7 to 9 p.m. for boys and girls in grades 8 and 9. For more details call Johnny Alridge at 419-355-0448.

The Southeast Local School District is accepting applications for a HEAD FOOTBALL COACH. Individuals must have three to five years of coaching experience at the high school or college level. Send resumes to Richard Young, athletic director, 8245 Tallmadge Rd., Ravenna, O. 44266 by March 29.

The Tam O Shanter Sports Complex in Sylvania is holding a girls 17-and-under Learn Skate and Hockey program this spring. Lessons begin April 3. Contact Harold St. John at 419-885-1167, ext. 302 for details.

BOWLING HONOR ROLL

300 game

Mike Weigand, Glass Bowl 243-300-236-779

Rick Lafountian, G. Bowl 300-222-215-737

Jim Brower, Eastern 162-255-300-717

Ray Florence, Bowlero 300-151-215-666

Randy Bores, Bowlero 188-172-300-660

High Series

Men (750 or better)

Shane Miller, Eastern 809

John Stull Jr., Glass Bowl 805

Wally Smotherman, Eastern 798

Bob Brissette, Bowlero 783

Dave Drago, Bowlero 773

Gary Kurtz, Glass Bowl 772

Heath Hawkins, Glass Bowl 762

Nick Whiteman, Glass Bowl 758

Steve Frye, Glass Bowl 758

Keith Nusbaum, Glass Bowl 758

Jim McDougall, Glass Bowl 752

Greg Martin, Glass Bowl 7512

Jack Sijan Jr., Glass Bowl 751

Matt Henry, Glass Bowl 750

Don Wollenbecker, Bowlero 750

Tom Parker II, Southwyck 750

Women (650 or better)

Kathy Coombs, Glass Bowl 815

Brooke Summers, Glass Bowl 735

Kathy Coombs, Glass Bowl 719

Jodi Woessner, Glass Bowl 715

Joanna Kosier, Glass Bowl 714

Tricia Rettig, Glass Bowl 712

Kathy Coombs, Glass Bowl 704

Jodie Walter, Glass Bowl 695

Jodi Woessner, Glass Bowl 691

Cathy Dorin-Lizzi, Glass Bowl 690

Sandy Miller, Glass Bowl 685

Jodie Walter, Glass Bowl 663

Brooke Summers, Glass Bowl 665

Tricia Rettig, Glass Bowl 664

Jodie Walter, Glass Bowl 655

Sandy Milelr, Glass Bowl 652

LATEST LINE

NBA

TORONTO 21/2 (204) Milwaukee

ATLANTA 2 (192) Utah

INDIANA 1 (195) Sacramento

ORLANDO 21/2 (195) Boston

Dallas 11/2 (201) WASHINGTON

Detroit 10 (OFF) NEW YORK

NEW JERSEY 4 (190) LA Lakers

CLEVELAND 12 (179) Portland

MEMPHIS 4 (190) Denver

SAN ANTONIO 41/2 (206) Phoenix

LA CLIPPERS 11 (193) Philadelphia

College Basketball

N.C.A.A. Tournament

Dayton Arena-Dayton, OH.

Opening Round

Georgetown 4 Northern Iowa

Ohio State 101/2 Davidson

Michigan State 41/2 George Mason

North Carolina 12 Murray State

N.C.A.A. Tournament

Wachovia Center-Philadelphia, PA.

Opening Round

Arizona 1 Wisconsin

Villlanova 20 Monmouth

Kentucky 21/2 Ala-Birmingham

Connecticut 22 Albany

N.C.A.A. Tournament

Palace of Auburn Hills-Auburn Hills, MI.

Opening Round

Pittsburgh 61/2 Kent State

Kansas 7 Bradley

Iowa 7 Northwestern St

West Virginia 41/2 Southern Illinois

N.C.A.A. Tournament

American Airlines Center-Dallas, TX.

Opening Round

Arkansas 5 Bucknell

Memphis 121/2 Oral Roberts

N.C. State 2 California

Texas 15 Pennsylvania

N.I.T.

First Round

FLORIDA STATE 8 Butler

LOUISVILLE 16 Delaware St

CINCINNATI 7 N.C. Charlotte

SW MO. STATE 6 Stanford

Home Team in CAPS

TRANSACTIONS

BASEBALL

American League

CLEVELAND INDIANS Optioned RHP Kazuhito Tadano to Buffalo of the IL and OF Brad Snyder to Akron of the EL. Assigned C Armando Camacaro, OF Todd Donovan, INF Jake Gautreau and INF/OF Joe Inglett to their minor league camp.

TEXAS RANGERS Assigned LHP John Danks and RHP Thomas Diamond to their minor league camp.

TORONTO BLUE JAYS Signed RHP Roy Halladay to a three-year contract extension through 2010.

National League

MILWAUKEE BREWERS Optioned RHP Chris Demaria, LHP Dana Eveland and OF Tony Gwynn, Jr. to Nashville of the PCL and INF Hernan Iribarren to Brevard of the FSL. Assigned LHP Wilfredo Rodriguez to their minor league camp. Named Mike Vassallo media relations director.

NEW YORK METS Assigned RHP Anderson Garcia, RHP Alay Soler, C Zac Clements, RHP Tim LaVigne and LHP Mike Venafro to their minor league camp.

New York-Penn League

MAHONING VALLEY SCRAPPERS Named Jim Riley assistant general manager of marketing and communications and Jordan Taylor assistant general manager of sales.

American Association

ST. JOE BLACKSNAKES Signed RHP Shingo Mitsomori.

SIOUX CITY EXPLORERS Signed RHP Jonathan Weibe.

Atlantic League

LONG ISLAND DUCKS Signed OF Kevin Haverbusch, C Greg Connors and RHP Jason Blanton.

BASKETBALL

National Basketball Association

CLEVELAND CAVALIERS Assigned C Martynas Andriuskevicius to Arkansas of the NBADL.

DENVER NUGGETS Recalled F-G Julius Hodge from Austin of the NBADL. Placed G Earl Boykins on the inactive list.

INDIANA PACERS Named Greg Schenkel vice president of corporate relations.

SAN ANTONIO SPURS Signed G Melvin Sanders.

FOOTBALL

National Football League

BALTIMORE RAVENS Released OT Orlando Brown.

CHICAGO BEARS Signed DB Dante Wesley to a two-year contract.

CINCINNATI BENGALS Re-signed S Anthony Mitchell to a one-year contract.

DETROIT LIONS Agreed to terms with QB Josh McCown.

JACKSONVILLE JAGUARS Signed OT Stockar McDougle.

KANSAS CITY CHIEFS Signed QB Damon Huard to a one-year contract.

NEW ENGLAND PATRIOTS Released CB Tyrone Poole.

PHILADELPHIA EAGLES Signed QB Jeff Garcia and WR Jabar Gaffney to one-year contracts.

PITTSBURGH STEELERS Agreed to terms with C Jeff Hartings on a two-year contract.

SAN FRANCISCO 49ERS Re-signed LB Brandon Moore, WR Jason McAddley and S Kris Richard.

HOCKEY

National Hockey League

TAMPA BAY LIGHTNING Recalled G Gerald Coleman from Springfield of the AHL.

ECHL

SOUTH CAROLINA STINGRAYS Signed F Danny O Brien.

TOLEDO STORM Announced F Bracken Kearns has been loaned to Cleveland of the AHL.

COLLEGE

GEORGIA TECH Signed Chan Gailey, football coach, to a five-year contract.

HOLY CROSS Named Chris Pincince offensive coordinator; Richard Rodgers defensive coordinator; Dave Patenaude wide receivers and special teams coach; Mark McDonough linebackers coach; Jeremy Bandy tight ends coach; Rob Coppola running backs coach; and Karl Maslowski defensive ends coach.

FOOTBALL

Arena Football League

LAST NIGHT

Grand Rapids 59, Utah 49

TONIGHT

Chicago at Nashville, 8 p.m.

Arizona at Las Vegas, 10:30 p.m.

Georgia at San Jose, 10:30 p.m.

TOMORROW

Philadelphia at Columbus, 7 p.m.

New York at Tampa Bay, 7:30 p.m.

Kansas City at Austin, 8 p.m.

SUNDAY

Dallas at Orlando, Noon

Colorado at Los Angeles, 6:30 p.m.

FRIDAY, MARCH 24

Kansas City at New York, 7:30 p.m.

Las Vegas at Utah, 9 p.m.

Los Angeles at Arizona, 9 p.m.

SATURDAY, MARCH 25

San Jose at Nashville, 8 p.m.

Orlando at Austin, 8 p.m.

Philadelphia at Dallas, 8 p.m.

Columbus at Colorado, 9 p.m.

SUNDAY, MARCH 26

Tampa Bay at Georgia, 3 p.m.

Grand Rapids at Chicago, 3 p.m.



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.