Loading…
Sunday, July 13, 2014
Current Weather
Loading Current Weather....
Published: Friday, 9/1/2006

College football, prep football, soccer, golf

PREP FOOTBALL

City League

(7:30 p.m. unless listed otherwise)

Tonight

Bowsher at Springfield

Central Catholic at Hilliard Darby

Anthony Wayne 34, Clay 3

North Ridgeville 35, Libbey 12

Start 36, Scott 6

Birmingham Brother Rice 35, St. Francis 10

Columbus DeSales 34, St. John's 10

Waite at Northview

Whitmer at Fremont Ross

Oak Harbor 48, Woodward 14

Tomorrow

Rogers at Southview

Nothern Lakes League

Tonight

Bowling Green at Fostoria

Clyde 31, Maumee 0

Otsego 41, Perrysburg 27

Eastwood 21, Rossford 3

Suburban Lakes League

Tonight

Port Clinton at Elmwood

Tinora 20, Genoa 6

Whiteford 44, Gibsonburg 6

Northwood 35, Lake 6

Hopewell-Loudon 31, Lakota 10

Fairview 38, Woodmore 12

TAAC

Tonight

Stritch 14, Carey 13

Danbury 18, N. Baltimore 0

Edgerton 33, Edon 14

Hilltop at Antwerp

Ottawa Hills at Ayersville

Toledo Christian 24, Holgate 0

NWOAL

Tonight

Archbold at Bryan

Delta 37, Evergreen 10

Liberty Center at Montpelier

Patrick Henry 48, Swanton 0

Wauseon at Napoleon

Midland Athletic League

Tonight

St. Wendelin at Riverdale

Wynford at Mohawk

Plymouth at Seneca East

Tomorrow

Fremont St. Joe at Sandusky St. Mary

Tiffin Calvert at Norwalk St. Paul

Sandusky Bay Conf.

Tonight

Edison at Monroeville

Huron at Norwalk

Western Reserve at Margaretta

Perkins at Keystone

Blanchard Valley Conf.

Tonight

Leipsic at Arcadia

Arlington at Pandora-Gilboa

Liberty-Benton at Cory-Rawson

Vanlue at Hardin Northern

Van Buren at McComb

Green Meadows Conf.

Tonight

Edgerton at Edon

Waynesfield Goshen at Wayne Trace

Tomorrow

Rock Hill at Hicksville

Other Northwest Ohio

Tonight

Ashland at Bellevue

Allen East at Columbus Grove

Defiance at Wapakoneta

Findlay at Dublin Coffman

Kenton at Ottawa-Glandorf

Shelby at Lexington

Tiffin Columbian at Mansfield Madison

SE Michigan

Tri-County Conf.

Last night

Adrian Madison at Webberville

Pittsford at Britton-Deerfield

Hudson at Morenci

Vermontville Maple Valley at Sand Creek

Allem Park Cabrini at Summerfield

Waterford Our Lady of the Lakes at Whitmore Lake

Lenawee County Athletic Assoc.

Last night

Dundee at Blissfield

Erie Mason at Onsted

Tonight

Clinton at Ida

Other Southeast Michgan

Last night

Hanover-Horton at Addison

Tonight

Tecumseh at Adrian

Chelsea 31, Bedford 7

Hamilton at Hillsdale

Dearborn at Monroe

Monroe Jeferson at Huron

Flat Rock at Monroe St. Mary CC

COLLEGE FOOTBALL

Schedule

LAST NIGHT

MID-AMERICAN CONFERENCE

Iowa St 45, Toledo 43, 3OT

Boston College 31, Cent. Michigan 24

Buffalo 9, Temple 3, OT

Minnesota 44, Kent St. 0

Northwestern 21, Miami 3

Ball St 38, E. Michigan 20

EAST

Wagner 387, La Salle 15

Hofstra 17, Stony Brook 8

Connecticut 52, Rhode Island 7

SOUTH

Liberty 27, St. Paul s 0

Middle Tennessee 7, Fla. International 6

Nicholls St. 35, S. Arkansas 0

W. Carolina 42, Chowan 0

Louisiana-Monroe 24, Alcorn St. 6

South Carolina 15, Mississippi St. 0

Samford 37, Miles 7

Chattanooga 31, Tennessee Tech 7

MIDWEST

W. Illinois 31, Morehead St. 6

Youngstown St. 51, Slippery Rock 21

N. Iowa 48, Drake 7

N. Dakota St 66, Concordia-St. Paul 78

S. Illinois 49, Lock Haven 0

SOUTHWEST

Tulsa 45, Stephen F.Austin 7

Cent. Arkansas 39, Henderson St. 6

FAR WEST

Sacramento St. at Boise St., late

SE Louisiana at New Mexico St., late

N. Arizona at Arizona St., late

E. Washington at Oregon St., late

UTEP at San Diego St., late

TONIGHT

FAR WEST

Nevada at Fresno State, 8

Azusa Pacific at San Diego, 10

TOMORROW

MAC

N. Illinois at Ohio St., 3:30

Akron at Penn St., 3:30

W. Michigan at Indiana, 6

Wisconsin at Bowling Green, 7

Tenn.-Martin at Ohio, 7

BIG TEN

Vanderbilt at Michigan, Noon

Idaho at Michigan St., Noon

Montana at Iowa, 12:05

Indiana St. at Purdue, 1

E. Illinois at Illinois, 7

EAST

Holy Cross at Georgetown, D.C., 1

Montclair St. at Iona, 1

Albany, N.Y. at Lehigh, 1

Colgate at Massachusetts, 1

St. Peter s at St. Francis, Pa., 1

Lafayette at Sacred Heart, 2

Marshall at West Virginia, 3:30

Marist at Cent. Connecticut St., 5

East Carolina at Navy, 5:30

Monmouth, N.J. at Fordham, 6

Morgan St. at Towson, 6

Duquesne at Bucknell, 7

Virginia at Pittsburgh, 7

SOUTH

Hampton at Grambling St., Noon

W. Kentucky at Georgia, 12:30

Gardner-Webb at Jacksonville, 12:30

Florida A&M at Delaware St., 1

Davidson at VMI, 1

Jacksonville St. at Furman, 1:30

Northeastern at Virginia Tech, 1:30

Florida Atlantic at Clemson, 3:30

Rutgers at North Carolina, 3:30

Savannah St. at Benedict, 5

California at Tennessee, 5:30

Richmond at Duke, 6

Southern Miss. at Florida, 6

Bloomsburg at James Madison, 6

William & Mary at Maryland, 6

Appalachian St. at N.C. State, 6

Virginia St. at Norfolk St., 6

Villanova at UCF, 6

Winston-Salem at N. Carolina A&T, 6:30

Syracuse at Wake Forest, 6:30

SE Missouri at Austin Peay, 7

Elon at Coastal Carolina, 7

Paul Quinn at Jackson St., 7

McNeese St. at South Florida, 7

Bethune-Cookman vs. Southern U., 7

Alabama A&M at Tennessee St., 7

Alabama St. at Troy, 7

S. Carolina St. at Wofford, 7

Hawaii at Alabama, 7:07

Washington St. at Auburn, 7:45

Notre Dame at Georgia Tech, 8

Louisiana-Lafayette at LSU, 8

MIDWEST

Butler at Albion, 1

Robert Morris at Dayton, 1

Louisiana Tech at Nebraska, 3:30

Northwestern St. at Kansas, 7

Murray St. at Missouri, 7

Illinois St. at Kansas St., 7:10

E. Kentucky at Cincinnati, 7:30

SOUTHWEST

North Texas at Texas, Noon

UAB at Oklahoma, 7

Missouri St. at Oklahoma St., 7

The Citadel at Texas A&M, 7

SMU at Texas Tech, 7

Army at Arkansas St., 7:05

Texas Southern at Prairie View, 8

Southern Cal at Arkansas, 8:45

Houston at Rice, 9

FAR WEST

Montana St. at Colorado, 3:30

Stanford at Oregon, 3:30

San Jose St. at Washington, 3:30

UC Davis at N. Colorado, 3:35

Utah St. at Wyoming, 4:30

Weber St. at Colorado St., 5

Utah at UCLA, 7

Montana Tech at S. Utah, 8

Portland St. at New Mexico, 8:30

Idaho St. at UNLV, 10

BYU at Arizona, 10:15

SUNDAY

Memphis at Mississippi, 4:30

Kentucky at Louisville, 8

SOUTHWEST

TCU at Baylor, 5:30

MONDAY

SOUTH

Florida State at Miami, 8

TENNIS

U.S. Open

New York

Men s singles

Second Round

Tommy Robredo (6) d. Lee Hyung-taik 3-6, 6-3, 6-4, 6-1.

Stanislas Wawrinka d. Robin Soderling 6-7 (4), 2-6, 7-6 (4), 6-0, 6-1.

Fernando Verdasco (22) d. Thiago Alves 7-6 (3), 6-4, 6-1.

Rafael Nadal (2) d. Luis Horna, Peru, 6-4, 4-6, 6-4, 6-2.

Richard Gasquet (25) d. Gilles Simon 6-0, 6-2, 6-3.

David Ferrer (11) d. Justin Gimelstob 6-2, 6-4, 6-1.

Xavier Malisse d. Bjorn Phau 6-3, 6-0, 6-2.

Lleyton Hewitt (15) d. Jan Hernych 6-4, 6-2, 6-2.

Marco Chiudinelli d. Feliciano Lopez 3-6, 6-3, 4-6, 6-4, 6-3.

Wesley Moodie d. Gael Monfils (27) 6-4, 2-6, 6-2, 7-6 (4).

Novak Djokovic (20), Serbia, d. Mardy Fish 7-6 (5), 6-4, 3-6, 7-6 (3).

Benjamin Becker d. Sebastien Grosjean (30) 7-6 (3), 6-1, 6-2.

Mikhail Youzhny d. Nicolas Massu 5-7, 6-7 (6), 6-4, 6-3, 6-0.

Jiri Novak d. Paradorn Srichaphan, 7-6 (3), 3-6, 6-4, 6-4.

Women s singles

Second Round

Lindsay Davenport (10) d. Jelena Kostanic 6-0, 6-0.

Svetlana Kuznetsova (6) d. Lauren Albanese 6-1, 6-1.

Jelena Jankovic (19), Serbia, d. Kirsten Flipkens 6-2, 6-3.

Marion Bartoli (26) d. Varvara Lepchenko 6-1, 6-2.

Maria Kirilenko (20) d. Severine Bremond 6-2, 6-3.

Anastassia Rodionova d. Zheng Jie (29) 7-5, 6-3.

Nicole Vaidisova (9) d. Alina Jidkova 6-2, 3-6, 6-3.

Francesca Schiavone (14) d. Sania Mirza 5-7, 6-1, 6-2.

Shahar Peer (21) d. Martina Muller 6-1, 5-7, 6-2.

Justine Henin-Hardenne (2) d. Vania King 6-1, 6-2.

Patty Schnyder (7) d. Sofia Arvidsson 6-3, 7-5.

Aravane Rezai d. Lucie Safarova 7-6 (3), 2-6, 6-4.

Mara Santangelo d. Sybille Bammer 6-3, 6-1.

Anna Chakvetadze (23) d. Alona Bondarenko 7-6 (6), 6-0.

Jarmila Gajdosova d. Viktoriya Kutuzova 6-3, 7-6 (5).

Elena Dementieva (4) d. Emma Laine 6-4, 6-0.

Dinara Safina (12) d. Yuliana Fedak 6-3, 6-4.

Ai Sugiyama (28) d. Tathiana Garbin 6-7 (2), 6-4, 6-2.

Nadia Petrova (5) d. Virginia Ruano Pascual 6-1, 6-1.

Vera Zvonareva (33) d. Jill Craybas 6-3, 7-5.

Katarina Srebotnik (22) d. Ekaterina Bychkova 6-2, 4-6, 6-2.

Serena Williams d. Daniela Hantuchova (17) 7-5, 6-3.

Elena Likhovtseva (32) d. Nicole Pratt 6-3, 6-2.

Maria Sharapova (3) d. Emilie Loit 6-0, 6-1.

Victoria Azarenka d. Jamea Jackson 6-3, 6-2.

Tatiana Golovin (27) d. Agnieszka Radwanska 6-4, 6-3.

Li Na (24) d. Eleni Daniilidou 6-0, 1-6, 6-4.

Amelie Mauresmo (1) d. Meghann Shaughnessy, 6-4, 6-3.

Kaia Kanepi, d. Youlia Fedossova, 6-4, 4-6, 7-5.

Mary Pierce (13) d. Eva Birnerova, 6-3, 6-4.

Ana Ivanovic (16) d. Aiko Nakamura, 7-5, 6-3.

Virginie Razzano d. Martina Hingis (8), 6-2, 6-4.

TODAY S SCHEDULE

Play begins at 11 a.m.

Arthur Ashe Stadium

Day Session

Roger Federer (1) vs. Tim Henman

Ai Sugiyama (28) vs. Justine Henin-Hardenne (2)

Teimuraz Gabashvili vs. James Blake (5)

Night Session

Play begins at 7 p.m.

Katarina Srebotnik (22) vs. Lindsay Davenport (10)

David Nalbandian (4) vs. Marat Safin

Louis Armstrong Stadium

Robby Ginepri (18) vs. Paul Goldstein,

Svetlana Kuznetsova (6) vs. Anastassia Rodionova

Gaston Gaudio (21) vs. Sam Querrey

Martina Navratilova and Bob Bryan (5) vs. Corina Morariu and Mike Bryan

Grandstand

Carlos Moya vs. Paul-Henri Mathieu

Alessio di Mauro vs. Andy Murray (17)

Vera Zvonareva (33) vs. Elena Dementieva (4)

Svetlana Kuznetsova and Amelie Mauresmo vs. Alexis Prousis and Anne Yelsey

Not before 7:30 p.m.

Ryan Sweeting vs. Olivier Rochus (26)

NOTES

The METRO HIGH SCHOOL BOWLING will be holding tryouts tomorrow and Saturday at 9 a.m. at Ducat s Imperial Lanes. The season begins Sept. 9. Information: Imperial Lanes at 419-531-5338.

PREP TENNIS

ANTHONY WAYNE 5, ROSSFORD 0: Maggie McCormick d. Saleh 6-0, 6-1; Modrowski d. Clay 6-0, 6-1; Marty d. Haddad 6-1, 6-0; Maureen McCormick/Kreig d. Cieply/Stillwell 6-2, 6-1; Malenfant/Osonowo d. Stewart/Linthicum 6-1, 6-1.

MAUMEE VALLEY 3, START 2: Reasonover (S) d. Abel 6-0, 6-1; Hammerstein (MV) d. Walberg 6-0, 6-1; Bradfordc (S) d. Booth 7-5, 4-6, 6-2; Barrett-Ballenger (MV) d. Hunter-Ransberg 6-1, 7-6; Amin-Bearrss (MV) d. Penrose-Conley 6-3, 6-3.

NORTHVIEW 3, SOUTHVIEW 2: Sara Haidar (SV) d. S. Coyle 6-3, 6-3; Shahd Haidar (SV) d. Zhernovskiy 6-1, 61; J. Coyle (NV) d. Katz 7-6, 1-6, 6-4; Ramsdel-Clay (NV) d. Naik-Kamenny 6-1, 6-4; Rao-Dickerson (NV) d. Teeple-Britton 6-09, 6-4, 6-1

OAK HARBOR 4, SANDUSKY ST. MARY 1: Kaitlin Wendt (OH) d. Kelsey Opfer 6-3, 6-3; Emily Hemminger (SM) d. Sophie Snedden6-0, 6-2, ; Jessica Thomas (OH) d. Nicole Brockdrader 6-0, 6-1; Anna Rodisel-Tatum Printy (OH) d. Justine Grover-Anna Grieger 6-3, 6-2; Lauren Sciarappa -Melanie Barna (OH) d. Torri Robbins-Brianna Mensing 6-2, 6-2.

OTTAWA HILLS 5, ST. URSULA 0: Susi (OH) d. Rimmelin 6-2, 6-4; Lewis (OH) d. Monahan 6-2, 6-1; Zemmelman (OH) d. Kronk 6-1, 6-3; Mahboob-Awad (OH) d. Young-Hunt 4-6, 7-5, (10-6); Girad-Hoover (OH) d. Williams-Rubando 6-4, 7-5.

ARCHBOLD 3, LAKE 2: Fredrick (A) d. St. Clair 7-6, 7-5; Ricker (L) d. Kruegar 6-0, 6-1; Buzza (L) d. Short 6-2, 6-1; Munn-Gautsche (A) d. Snodgrass-Aiemiac 7-5, 7-6; Lange-Rodriguez (A) d. K. Schulte-N. Schulte 7-6, 1-1.

PREP GOLF

Girls

NWOGGL

At Hillcrest

Team finish: 1. Lima CC 166; Rossford 206; St. Ursula JV 207; 4. Otsego 246.

Top finishers: 1. Megan Bader 36. 2. Ellen Huffman 40. 3. Sarah Vonderembse tied Alex Rossler 43. 5. Shaina Dugan 47. 6. Kaitlyn Dugan 48. 7. Ashley Glanz 49. 8. Janelle Fockler 50. 9. tie, Mary Wiechart, Catherine Haskins 51.

Note: Schools for top finishers were not provided.

NWOGGL

At Maumee Bay

Team finish: 1. Central Catholic 230. 2. Genoa NTS, 3. Waite NTS 4. Scott NTS

Top finishers: 1. Rachel Brown (G) 41. 2. Katie Sprunk (CC) 43.

SPRINGFIELD 223, NORTHVIEW 211: S: Dean 47, Mettler 53, Rhoades 60, Rhonehouse 63. N: Zunk 47, Hage 52, B. Darah 54, D. Darah 58. At Fallen Timbers.

NORTHVIEW 165, SOUTHVIEW 173: N: Yacko 38, Stansley 39, Bever 43, Young 45, Napierala 45. S: Hausfeld 40, Kincade 41, Riggs 45, Remenar 47. At Sylvania CC.

Boys

ST. FRANCIS 144, CENTRAL CATHOLIC 157: SF: Kremer 34, Rachko 35, Oswold 36, Flis 39, Buckman 39. CD: Kaminski 36, Baranel 40, Bollin 40, Jacobs 41, Smith 41. Medalist- Kremer 34 at Ottawa Park.

LAKE 168, DELTA 173, PATRICK HENRY 179: L: Conley 38, Lowe 43, Smith 42, Carr 45. D: Weis 40, Banghn 40, Westphal 44, Simon 49. PH: Tietje 42, Powell 43, Sonderman 47, Coke 47. At Whit Pines.

SPRINGFIELD 180, MAUMEE 180: S: Brooke 43, Rudolph 44, Zielinski 45, Urban 48. M: Long 42, Chapman 44, Buschmann 46, Cronin 48. Match won on 6th man score. At Fallen Timbers.

NORTH CENTRAL 184, MONTPELIER 193, EVERGREEN 203: NC: Maneval 43, McLaughlin 45, Huffman 48, Kidston 48. M: Reese 46, Willis 48, Maas 49, Martin 50. E: Schafer 50, Vasko 50, Mohr 52, Bethel 51. At Hilcrest CC.

WAUSEON 154, ARCHBOLD 178: Uphaus 34, Figy 34, Dietrich 42, Drummer 44. A: Wilhelm 41, Bostelman 45, Nofziger 46, Kinsman 46. At Ironwood.

NORTHWOO 172, MAUMEE VALLEY 189, EMMANUEL BAPTIST 194: N: Scharer 42, Fahrbach 42, Nash 43, Phillips 45, Posce 45. MV: Beck 41, Li 47, Grieser 50, Hulse 51. EB: Tracy 44, Baden 45, Asher 46, Jung 59. At Eagles Landing.

PERRYSBURG 173, ROSSFORD 180: P: Hoops 41, Meredith 41, Weaver 43, Carmoney 48. R: Bell 40, Rysz 40, Pawlowski 49, Walbolt 51. At Belmont CC.

BOWLING GREEN 162, ANTHONY WAYNE 180: BG: Gardner 38, Laberdee 40, Powers 41, Donnell 43. AW: Konold 44, Hayes 44, Fok 46, McCrory 46. At Brandywine CC.

PREP VOLLEYBALL

Wauseon d. Swanton, 25-23, 18-25, 25-16, 21-25, 15-2

Ottawa-Glandorf d. Kenton 25-7, 25-17, 25-11

Lakota d. Elmwood 25-17, 15-25, 25-21, 25-16

Start d. Northwood 25-20, 25-20, 25-16.

Perrysburg d. Anthony Wayne 25-19, 28-26, 25-20.

Evergreen d. North Central 25-2, 25-12, 25-8.

Gibsonburg d. Lake 24-26, 20-25, 25-17, 25-20, 15-7.

Bowling Green d. Springfield 25-12, 25-20, 27-25.

Waite d. Ottawa Hills 25-12, 25-19, 25-9.

Otsego d. Woodmore 20-25, 25-18, 25-9.

Genoa d. Eastwood 23-25, 13-25, 25-22, 25-12, 15-13.

Clyde d. Oak Harbor 25-15, 14-25, 25-11.

Northview d. Maumee 25-21, 25-22, 25-12

PREP SOCCER

Boys

WHITMER 2, FREMONT ROSS 0: W- Lydy 1, Maiden 1

CLAY 4, TIFFIN COLUMBIAN 0: C: Czisek, Dempsey, A. Saunders, Pugh.

NORTHVIEW 6, CENTRAL CATHOLIC 1: N: Okapal, Okoroafo,

Scharfenberg, Rondinelli, Pietrykowski, Hanna. CC: Vliet.

MAUMEE 4, NAPOLEON 2: M: MacDonald, J. Brower, Oswald, Witte. N: Badenhop,

PERRYSBURG 1, ST. FRANCIS 0. P: Falls.

ANTHONY WAYNE 1, ST. JOHN S 0: AW: Mangotic.

START 7, LIMA SENIOR 1: S: Baye, A. Whitmore, K. Ulrich, Ice 3, Chow. LS: McClinton.

Girls

NORTHVIEW 7, SOUTHVIEW 1: N Delaney 3, Taylor, Maroney, Fitzgerald 2. S Nye.

OTSEGO 4, LAKE 2: O: Scheub, Dickey, A. Whitmer, King. L: K. McCloskey, Greenlese.

ST. URSULA 2, ASHLAND 0: SU: Miller, Bachmayer.

SWANTON 1, TOLEDO CHRISTIAN 0: S: Willson.

LATEST LINE

NFL Preseason

GREEN BAY 31/2 Tennessee

NY JETS 61/2 Philadelphia

Cincinnati 3 INDIANAPOLIS

San Diego 31/2 SAN FRANCISCO

College Football

FRESNO STATE 121/2 Nevada

(Saturday)

MICHIGAN 251/2 Vanderbilt

OHIO STATE 17 Northern Illinois

PENN STATE 17 Akron

MICHIGAN STATE 291/2 Idaho

a-Wisconsin 10 Bowling Green

WEST VIRGINIA 221/2 Marshall

OREGON 12 Stanford

N. CAROLINA 4 Rutgers

NEBRASKA 211/2 Louisiana Tech

WASHINGTON 19 San Jose State

ALABAMA 17 Hawaii

WYOMING 121/2 Utah State

California 2 TENNESSEE

NAVY 12 East Carolina

INDIANA 6 Western Michigan

U.C.L.A. 3 Utah

FLORIDA 20 Southern Miss

WAKE FOREST 141/2 Syracuse

TEXAS TECH 26 S.m.u.

OKLAHOMA 22 Ala-Birmingham

PITTSBURGH 31/2 Virginia

AUBURN 141/2 Washington State

Notre Dame 7 GEORGIA TECH

Southern Cal 8 ARKANSAS

Houston 14 RICE

ARIZONA 7 B.y.u.

CLEMSON 321/2 Florida Atlantic

Army 41/2 ARKANSAS STATE

TEXAS 41 North Texas

L.S.U. 31 La-Lafayette

(Sunday)

MISSISSIPPI 3 Memphis

T.c.u. 7 BAYLOR

LOUISVILLE 23 Kentucky

(Monday)

MIAMI-FLORIDA 3 Florida State

a-at Browns Stadium

Home Team in CAPS

COLLEGE BASKETBALL

Bowling Green s women s schedule

NOVEMBER

Wed., 1 FINDLAY (Exhibition)

Fri., 10 at Detroit

Mon., 13 at Notre Dame

Fri.-Sat., 17-18 UCF Tournament at Orlando (BGSU, UCF, Albany and Fairleigh Dickinson)

Fri., 24 TEMPLE

Wed., 29 OAKLAND

DECEMBER

Wed., 6 INDIANA

Sat., 9 at St. Bonaventure

Tue.-Wed., 19-20 Caribbean Classic in Cancun, Mexico (BGSU will play Duke and Texas-Arlington)

Fri., 29 DELAWARE

Sun., 31 ROBERT MORRIS

JANUARY

Wed., 3 at Akron

Sat., 6 BUFFALO

Wed., 10 KENT STATE

Sat., 13 at Ohio

Tue., 16 at Miami

Sat., 20 CENTRAL MICHIGAN

Wed., 24 at Western Michigan

Sun., 28 at Eastern Michigan

Tue., 30 at Chicago State

FEBRUARY

Sun., 4 TOLEDO

Wed., 7 BALL STATE

Sat., 10 at Northern Illinois

Wed., 14 AKRON

Sat., 17 at Buffalo

Tue., 20 at Kent State

Sat., 24 OHIO

Wed., 28 MIAMI *

MARCH

Sun., 4 MAC Tournament first round

Tue., 6 MAC Tournament quarterfinals

Fri., 9 MAC Tournament semifinals

Sat., 10 MAC Tournament final

Home games in CAPS

MAC Tournament at Quicken Loans Arena; Cleveland

PRO FOOTBALL

NFL exhibition

AMERICAN CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

Miami 2 2 0 .500 78 69

New England 2 2 0 .500 117 60

N.Y. Jets 1 2 0 .333 37 43

Buffalo 1 3 0 .250 81 91

South

W L T Pct PF PA

Jacksonville 3 1 0 .750 90 78

Houston 2 1 0 .667 65 51

Indianapolis 1 2 0 .333 61 63

Tennessee 0 3 0 .000 32 74

North

W L T Pct PF PA

Cincinnati 3 0 0 1.000 111 51

Cleveland 2 1 0 .667 47 53

Baltimore 1 2 0 .333 43 57

Pittsburgh 0 3 0 .000 30 54

West

W L T Pct PF PA

Oakland 4 0 0 1.000 76 33

Denver 2 1 0 .667 65 44

San Diego 2 1 0 .667 51 47

Kansas City 1 2 0 .333 30 53

NATIONAL CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

N.Y. Giants 4 0 0 1.000 78 46

Dallas 3 0 0 1.000 60 17

Philadelphia 2 2 0 .500 56 50

Washington 0 3 0 .000 17 87

South

W L T Pct PF PA

Carolina 3 0 0 1.000 50 33

Atlanta 2 2 0 .500 73 87

New Orleans 1 2 0 .333 40 73

Tampa Bay 1 2 0 .333 44 45

North

W L T Pct PF PA

Minnesota 2 1 0 .667 60 33

Chicago 1 2 0 .333 54 54

Green Bay 1 2 0 .333 58 75

Detroit 1 3 0 .250 52 74

West

W L T Pct PF PA

Arizona 2 1 0 .667 47 59

San Francisco 1 2 0 .333 42 54

Seattle 1 2 0 .333 53 61

St. Louis 1 3 0 .250 60 89

LAST NIGHT

Jacksonville 20, Atlanta 17

Buffalo 20, Detroit 13

St. Louis 29, Miami 9

N.Y. Giants 31, New England 23

Carolina at Pittsburgh, late

Minnesota at Dallas, late

Baltimore at Washington, late

Tampa Bay at Houston, late

Chicago at Cleveland, late

New Orleans at Kansas City, late

Oakland at Seattle, late

Denver at Arizona, late

TONIGHT

Tennessee at Green Bay, 4

Philadelphia at N.Y. Jets, 7

Cincinnati at Indianapolis, 7

San Diego at San Francisco, 10

TRANSACTIONS

BASEBALL

Major League Baseball

MLB Suspended RHP Luis Jimenez (Milwaukee Brewers) 50 games, effective for the 2007 season, for testing positive for a performance enhancing substance in violation of the Minor League Drug Prevention and Treatment Program.

American League

OAKLAND ATHLETICS Recalled 1B Dan Johnson from Sacramento of the PCL. Sent INF D Angelo Jimenez outright to Sacramento.

National League

CINCINNATI REDS Optioned RHP Matt Belisle to Sarasota of the FSL. Recalled INF Brendan Harris from Sarasota.

International League

DURHAM BULLS Recalled RHP Kevin Lynn from Southwest Michigan of the ML.

SCRANTON/WILKES-BARRE RED BARONS Recalled C Jason Jaramillo from Reading of the EL.

American Association

ST. JOE BLACKSNAKES Sold the contract of INF-OF Jake Whitesides to the Chicago Cubs.

FOOTBALL

National Football League

NFL Named Ron Hill vice president of football operations.

NEW YORK JETS Traded TE Doug Jolley to the Tampa Bay Buccaneers for an undisclosed draft pick. Acquired TE Sean Ryan from Dallas for an undisclosed draft pick. Claimed WR Sloan Thomas off waivers from the Tennessee Titans.

PHILADELPHIA EAGLES Signed P Dirk Johnson to a six-year contract extension.

HOCKEY

National Hockey League

DALLAS STARS Signed D Trevor Dalcy to a two-year contract.

American Hockey League

CHICAGO WOLVES Signed D Brian Fahey.

ECHL

COLUMBIA INFERNO Agreed to terms with C Brad Ralph.

IDAHO STEELHEADS Signed D Jared Nightingale.

TOLEDO STORM Signed D Jon Sitko and F Andrew Martin.

United Hockey League

MUSKEGON FURY Signed LW Dave Noel-Bernier.

QUAD CITY MALLARDS Agreed to terms with D Bryce Charpentier.

COLLEGE

HOCKEY EAST Named Kathy Wynters to associate commissioner.

BARUCH Named Rafael Diaz men s assistant soccer coach.

BRYANT Named Brad Davis assistant director of athletic communications and Mark Hodgkin director of athletic marketing.

HILBERT Named Kerry Levett softball coach and Fran Snyder men s assistant basketball coach.

INDIANA STATE Named Angie Lansing athletic business manager and senior women s administrator.

LOUISIANA-MONROE Agreed to terms with Charlie Weatherbie, football coach, on a three-year contract extension, through the 2009 season.

MOUNT ST. VINCENT Named Matt Hisler men s soccer coach.

POTSDAM Named Aaron Marshall men s basketball graduate assistant.

RENSSELAER Named Colette Bredin women s assistant ice hockey coach.

SAGINAW STATE Announced the resignation of Sabrina Lane, softball coach.

VERMONT Named Nancy Bercaw volunteer assistant swimming and diving coach.

WILLIAM SMITH Named Michelle Walsh women s assistant basketball coach.

WINGATE Named Joe Weidman assistant sports information director.

WINTHROP Named Jason Capel assistant athletic director for marketing and game operations, Scott McDonald assistant athletic director of compliance and student services and Halee Riehle athletic trainer.

WOFFORD Named Stephen Schram men s and women s assistant tennis coach.

XAVIER Named Tasha Pointer women s assistant basketball coach.

WNBA

Playoffs

FINALS

(Best-of-5)

Detroit vs. Sacramento

Wednesday: Sacramento 95, Detroit 71, Sacramento leads series 1-0

Tonight: Sacramento at Detroit, 7:30 p.m.

Sunday: Detroit at Sacramento, 4:30 p.m.

Wednesday, Sept. 6: Detroit at Sacramento, 9 p.m., if necessary

Saturday, Sept. 9: Sacramento at Detroit, 3:30 p.m., if necessary

GOLF

State Farm Classic

At The Rail Golf Club

Sprigfield, Ill., par 72

Maria Hjorth 31-34 65

Dina Ammaccapane 33-33 66

Nina Reis 33-33 66

Brittany Lang 32-34 66

Sophie Gustafson 35-32 67

Julieta Granada 34-33 67

Lorena Ochoa 33-34 67

Il Mi Chung 33-34 67

Young Kim 33-34 67

Seon-Hwa Lee 33-34 67

Kelli Kuehne 33-34 67

Catherine Cartwright 34-33 67

Erica Blasberg 35-33 68

Cristie Kerr 35-33 68

Lee Ann Walker-Cooper 33-35 68

Kyeong Bae 33-35 68

Joo Mi Kim 36-32 68

Eva Dahllof 35-33 68

Diana D Alessio 35-34 69

Reilley Rankin 35-34 69

Kim Saiki 33-36 69

Louise Stahle 32-37 69

Jackie Gallagher-Smith 35-34 69

Vicki Goetze-Ackerman 35-34 69

Shani Waugh 34-35 69

Jamie Hullett 37-33 70

Ashley Hoagland 36-34 70

Annie Young 36-34 70

Meredith Duncan 36-34 70

Barb Mucha 35-35 70

Tracy Hanson 35-35 70

Michele Redman 36-34 70

Annika Sorenstam 33-37 70

Silvia Cavalleri 36-34 70

Angela Stanford 36-34 70

Jee Young Lee 34-36 70

Michelle Ellis 34-36 70

Veronica Zorzi 32-38 70

Nicole Jeray 37-33 70

Taylor Leon 33-37 70

Clarissa Childs 38-33 71

Jennifer Gleason 35-36 71

Celeste Troche 36-35 71

Salimah Mussani 36-35 71

Michelle Estill 36-35 71

Charlotta Sorenstam 35-36 71

Bernadette Luse 35-36 71

Katherine Hull 37-34 71

Karen Stupples 37-34 71

Patricia Meunier-Lebouc 37-34 71

Karine Icher 36-35 71

Nicole Castrale 35-36 71

Morgan Pressel 37-34 71

Brandie Burton 35-36 71

Birdie Kim 35-36 71

Jennifer Rosales 36-35 71

Marisa Baena 36-35 71

Wendy Ward 35-36 71

Allison Fouch 37-34 71

Sarah Jane Kenyon 36-35 71

Patricia Baxter-Johnson 35-36 71

Alena Sharp 35-36 71

Meredith Ward 35-36 71

Hana Kim 36-35 71

Kris Tschetter 35-36 71

Joanne Morley 36-35 71

Maggie Will 38-34 72

Tina Fischer 36-36 72

Beth Bader 36-36 72

Carin Koch 37-35 72

Brittany Lincicome 36-36 72

Laura Diaz 35-37 72

Sarah Lee 36-36 72

Hee-Won Han 36-36 72

Lindsey Wright 37-35 72

Katie Futcher 39-33 72

Christina Kim 36-36 72

Christa Johnson 37-35 72

Sun Young Yoo 34-38 72

Marcy Hart 38-34 72

Young Jo 36-36 72

Jill McGill 36-36 72

Brooke Tull 36-36 72

Mikaela Parmlid 35-37 72

Emily Bastel 37-36 73

Kristi Albers 34-39 73

Kim Hall 39-34 73

Kate Golden 36-37 73

Teresa Lu 36-37 73

Johanna Head 36-37 73

Aram Cho 37-36 73

Dorothy Delasin 36-37 73

Marilyn Lovander 37-36 73

Sherri Turner 37-36 73

Nancy Scranton 37-36 73

Pat Hurst 37-36 73

Moira Dunn 35-38 73

Wendy Doolan 37-36 73

Young-A Yang 36-37 73

Candie Kung 37-36 73

Allison Hanna 36-37 73

Laurel Kean 38-35 73

Kelly Lagedrost 35-38 73

Kelly Cap 36-37 73

Ji Yeon Lee 35-38 73

Carri Wood 38-35 73

Siew-Ai Lim 34-39 73

Sue Ertl 35-38 73

Kris Tamulis 36-37 73

Ashli Bunch 35-39 74

Cindy Figg-Currier 38-36 74

Cathy Johnston-Forbes 35-39 74

Jean Bartholomew 36-38 74

Libby Smith 38-36 74

Sung Ah Yim 37-37 74

Danielle Ammaccapane 36-38 74

Aree Song 38-36 74

Amy Hung 39-35 74

D Rae Ward 38-36 74

Diana Ramage 36-38 74

Sarah Martin 39-35 74

Nancy Harvey 37-37 74

Beth Allen 36-39 75

Cathy Gerring 38-37 75

Soo Young Moon 38-37 75

Se Ri Pak 37-38 75

Giulia Sergas 37-38 75

Angela Jerman 39-36 75

Michelle McGann 36-39 75

Jenna Daniels 36-40 76

Stephanie Louden 37-39 76

Natalie Tucker 37-39 76

Kathryn Imrie 38-38 76

Becky Iverson 39-37 76

Candy Hannemann 39-37 76

Yu Ping Lin 38-38 76

Karen Weiss 38-38 76

Beth Bauer 40-37 77

Nadina Light 38-39 77

Allison Finney 39-39 78

Angie Rizzo 40-38 78

Audra Burks 40-40 80

Donna Wilkins 42-39 81

Gail Graham 45-41 86



Guidelines: Please keep your comments smart and civil. Don't attack other readers personally, and keep your language decent. If a comment violates these standards or our privacy statement or visitor's agreement, click the "X" in the upper right corner of the comment box to report abuse. To post comments, you must be a Facebook member. To find out more, please visit the FAQ.